Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.

Rekonstrukcja ACL za pomocą przeszczepu z mięśni półścięgnistego i smukłego (StG) to w Polsce najczęściej wykonywana operacja po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego. Już wcześniej na blogu pojawił się krótki zestaw ćwiczeń, które możesz wykonywać w pierwszych dobach po takim zabiegu (znajdziesz go TUTAJ).

Ten post rozpoczyna cykl wpisów, które krok po kroku wskażą Ci standardowy schemat postępowania po rekonstrukcji ACL metodą StG. Zważywszy na fakt, iż pierwszy tydzień po artroskopii jest dla pacjenta dość traumatyczny warto poświęcić mu specjalną uwagę.

UWAGA PACJENCIE! Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

 

1. Używanie kul i obciążanie nogi operowanej.

Pacjent po rekonstrukcji ACL powinien być zaopatrzony w kule łokciowe (ewentualnie kule pachowe jeśli pierwsza opcja nie jest możliwa). Nie oznacza to jednak, że nie powinien obciążać kończyny operowanej. Jeśli podczas zabiegu nie były wykonywane dodatkowe procedury (np. szycie łąkotki, mikrozłamania itp.) to nie ma przeciwwskazań do obciążania kolana w granicy tolerancji bólowej (minimum 50% masy ciała).

Jeśli nie wiesz jak prawidłowo używać kul łokciowych to zajrzyj do filmów umieszczonych w jednym z moich wcześniejszych postów: „Jak prawidłowo używać kule?”.

W pierwszych dobach po rekonstrukcji ACL pacjent powinien być zaopatrzony w kule łokciowe i ortezę zablokowaną w wyproście.

 

2. Ustawienie ortezy.

Jak już pisałem w innych postach zastosowanie ortezy zegarowej po ACL nie jest niezbędne, aczkolwiek moim pacjentom polecam ją używać. Przez pierwszy tydzień po zabiegu powinna być ona zablokowana w pełnym wyproście podczas chodzenia, jednak w czasie odpoczynku i ćwiczeń warto ją zdjąć lub odblokować w zakresie 0° wyprostu – 90° zgięcia. Jeśli nie wiesz jak to zrobić poproś o to swojego fizjoterapeutę lub zajrzyj do jednego z wcześniejszych wpisów: „Orteza zegarowa stawu kolanowego. Jak ja ustawić?”.

Jeśli Twój lekarz prowadzący nie zaleca noszenia ortezy po operacji to nie warto tego robić. Są pacjenci oraz zabiegi, po których nie jest ona koniecznie wymagana.

 

3. Zakres ruchu stawu kolanowego.

Złota zasada rehabilitacji pooperacyjnej kolana: najpierw wyprost! Jeśli podczas zabiegu nie wystąpiły żadne powikłania, a lekarz operujący nie zalecił inaczej to wraz z fizjoterapeutą postaraj się jak najszybciej odzyskać pełen zakres wyprostu. Jeśli nie uda Ci się to w ciągu pierwszych dwóch tygodni to później będzie już tylko trudniej.

Co do zgięcia to znów pamiętając zdanie: „jeśli lekarz nie zalecił inaczej” spróbuj w pierwszym tygodniu osiągnąć kąt prosty (90° zgięcia w kolanie). Nie przejmuj się jeśli Twój staw nie będzie chciał tak szybko współpracować i nie rób nic na siłę. Niektórzy pacjenci po operacji „idą” trochę wolniej i nie jest to błąd. Niech Twój fizjoterapeuta popracuje swoimi technikami nad przyspieszeniem progresu.

 

4. Ćwiczenia z fizjoterapeutą.

Ten punkt to najważniejsza część Twojej rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Dobry fizjoterapeuta to podstawa Twojego powrotu do zdrowia po operacji, dlatego zacznij z nim pracować jak najszybciej po zabiegu (2-3 doba). Jeśli ktoś zaleca Ci inaczej (a nie masz powikłań pooperacyjnych takich jak: złamanie, zakrzepica żył głębokich itp.) to powiedzmy sobie wprost: popełnia błąd.

Rehabilitacja ZAWSZE powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta i praktycznie w każdym przypadku można ją zmodyfikować tak, aby była dla niego bezpieczna od pierwszych dni po artroskopii. Jeśli chodzi o rekonstrukcję ACL to wizyty u fizjoterapeuty możesz odbywać 2-3 razy w tygodniu. Noga również potrzebuje odpoczynku, dlatego warto nad nią manualnie pracować maksymalnie co drugi dzień.

 

5. Ćwiczenia w domu.

Pamiętaj, że ćwiczenia domowe powinny być konsultowane z fizjoterapeutą prowadzącym. Jeśli otrzymałaś/łeś już swoją „pracę domową” to warto wykonywać ją sumiennie 5-6 razy w tygodniu. To trening jak każdy inny, dlatego warto dać kolanu przynajmniej jeden dzień odpoczynku w tygodniu. W końcu każda trenowana struktura potrzebuje również czasu na regenerację.

Część zalecanych ćwiczeń znajdziesz w poście wspomnianym już na początku tego tekstu (Proste ćwiczenia w pierwszej fazie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego”). Poniżej dorzucam jeszcze kilka innych propozycji z wykorzystaniem gumowej taśmy, rollera i piłki.

 

A. Rolowanie mięśni kulszowo – goleniowych. 30x w przód i tył.
W pierwszych tygodniach po pobraniu przeszczepu ze ścięgien mięśni półścięgnistego oraz smukłego nie zaleca się stretchingu okolicy tylnej uda. Bezpieczniejszą alternatywą ich rozluźniania jest ROLOWANIE.

Pamiętaj! Podczas rolowania podudzie również powinno być podparte. Roluj tylko mięśnie tyłu uda, nie łydki!

Rolowanie mięśni tyłu uda po rekonstrukcji ACL to bezpieczna alternatywa dla rozciągania.

 

B. Przysiady z piłką w zakresie 0° wyprostu – 30° zgięcia. Serie 3×15 powtórzeń
W pierwszym tygodniu po artroskopii warto wykonywać to ćwiczenie w ortezie odblokowanej w zakresie 0-30°. Opcjonalnie można przy nim również wykorzystać elektrostymulację mięśnia czworogłowego.

Mini przysiady w zakresie 0-30° zgięcia kolana w pierwszym tygodniu po zabiegu warto wykonywać w ortezie.

 

C. Wyprost kolana z oporem gumowej taśmy. Serie 4×20 powtórzeń.
Taśma powinna być zawieszona POWYŻEJ operowanego stawu kolanowego. Wykorzystaj taśmę średniej mocy naciągu.

Ćwiczenie poprawy wyprostu kolana z oporem taśmy w łańcuchu zamkniętym. Taśma powinna być zawieszona powyżej stawu.

 

D. Chodzenie przodem stopa za stopą po twardym podłożu („tip-top”). Seria 15x10m.
Przez pierwsze kilka dni po operacji nie wykorzystuj niestabilnego podłoża. Wykorzystaj to ćwiczenie jeśli jesteś w stanie bezbólowo w pełni obciążyć operowane kolano.

Ćwiczenie poprawiające wzorzec chodu po zabiegu. W pierwszym tygodniu powinno być wykonywane na twardym podłożu.

 

E. Wspięcia na palce. Seria 4×20 powtórzeń.
Ćwiczenie to możesz również wykonać na brzegu schodka lub innego podwyższenia. Jeśli nie odczuwasz dolegliwości bólowych przenieś więcej ciężaru ciała na nogę operowaną. Stawy kolanowe postaraj się utrzymać w wyproście.

Wspięcie na palce to ćwiczenie poprawiające siłę i wytrzymałość mięśni łydek.

 

Pamiętaj!

Jeśli masz pytania lub wątpliwości co do wpisu lub Twojej rehabilitacji śmiało pisz je w komentarzu poniżej (ewentualnie wykorzystaj FORMULARZ KONTAKTOWY ). W miarę internetowych możliwości postaram się pomóc każdemu. 🙂

Przeczytaj również: REHABILITACJA PO REKONSTRUKCJI ACL Z MIĘŚNI KULSZOWO-GOLENIOWYCH. 2-9 TYGODNI PO OPERACJI.

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

103 komentarze

 • Robert
  20 sierpnia 2017 at 16:32

  Wyprost lezac osiagnalem bardzo szybko, pierwszy tydzien. Natomiast gdy stoje niestety noga jest lekko zgieta mimo proby wyprostu. 16 dni po rekonstrukcji

  • Piotr
   Piotr
   21 sierpnia 2017 at 16:50

   Witam,
   normalne w tym okresie po zabiegu. Proszę dalej pracować z fizjoterapeutą nad czynnym wyprostem w staniu i chodzeniu.
   Pozdrawiam.

 • Robert
  23 sierpnia 2017 at 19:37

  Jeszcze jedno pytanie, sugerowaliscie zeby wstawac z lozka w ortezie badz tez z podparciem druga noga. Natomiast czesto nawet cwiczac i zmieniajac cwiczenie noga znajduje sie w lancuchu otwartym wiec jak to jest?

  • Piotr
   Piotr
   23 sierpnia 2017 at 21:19

   Jak juz wspominałem wcześniej jeśli pacjent jest w stanie podnieść w pełni wyprostowaną nogę w górę (bez efektu ugięcia na początku) to może to robić i jako ćwiczenie i w funkcji przekładania nogi. Jeśli mięśnie są za słabe i występuje początkowe ugięcie kolana przy podnoszeniu to nie jest to ćwiczenie dla niego. Pozdrawiam.

 • Joanna
  2 września 2017 at 08:19

  Witam, Jestem równo tydzień po przeszczepie ACL z własnych mięśni. Dziś byłam pierwszy raz na rehabilitacji u rehabilitanta, który zajmuje się piłkarzami. Położył mnie na brzuchu i pod stopy podłożył niewielki wałek. Niestety noga operowana ześlizgnęła się z tego podwyższenia , a mięsień nie utrzymał nogi, która spadła do wyprostu na kozetkę. Bardzo zabolały mnie ścięgna i chyba rzepka. Nie mogę przestać myśleć o tym, że mógł się od tego rozciągnąć przeszczep, a może zerwać. Mógł?

  • Piotr
   Piotr
   5 września 2017 at 06:55

   Witam,
   nie jestem w stanie tego określić. Na pewno się nie rozciągnął od jednego epizodu takiego typu. Co do zerwania to jeśli noga nie obrzękła bardziej i nie boli bardziej niż zwykle to raczej nic się nie stało. Pozdrawiam.

 • Joanna
  6 września 2017 at 06:10

  Dziękuję, szkoda że Pan przyjmuje tak daleko. Na pewno bym była Pana pacjentką wówczas. Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   6 września 2017 at 21:56

   Zapraszam przy okazji jeśli będzie Pani w pobliżu. Pozdrawiam!

 • Darek
  8 września 2017 at 17:51

  Witam Panie Piotrze.
  Dnia 23.05.17 miałem artroskopie kolana w czasie której sprawdził się wynik MRI czyli całkowite zerwanie więzadła przedniego ACL oraz zniszczenia łąkotki przyśrodkowej. Lekarz stwierdził że nie jest w stanie wykonać wszystkich uszkodzeń w czasie jednego zabiegu dzieląc wszystko na dwie części co mnie bardzo podłamalo. Tak więc 23.05 lekarz przygotował kolano do rekonstrukcji usuwając uszkodzony fragment łąkotki przyśrodkowej i fragment uszkodzonego ACL. Po 3 miesiącach rehabilitacji dnia 04.09.17 zostałem poddany zabiegowi rekonstrukcji ACL i w środę zostałem zwolniony do domu ponieważ nie było żadnych komplikacji, a ja czułem się wyjątkowo dobrze. W pierwszy dzień było wszystko ok, oczywiście bez leków przeciwbólowych się nie obeszło. Natomiast w czwartek przy każdym wstawaniu z łóżka zacząłem odczuwać uciążliwy ból jakby miało mi zaraz nogę rozerwać. Dzisiaj było jeszcze gorzej bo miałem ogromny problem z dojściem do toalety bo ból był nie do wytrzymania. Nadmienię że wykonuję ćwiczenia izometryczne i potrafię dojść do wyprostu oraz zgięcia w kolanie ok 20 stopni. Niepokoi mnie tylko ten przerażający ból przy wstawaniu nad którym nie potrafię zapanować. Co by Pan zaradził na tą dolegliwość?

  • Piotr
   Piotr
   10 września 2017 at 08:02

   Witam,
   dobrze byłoby zacząć pracę z fizjoterapeutą, który zmniejszy trochę dolegliwości bólowe. Gdyby ból utrzymywał się kilka dni można skonsultować to z lekarzem operującym. Pozdrawiam!

 • Maciej
  11 września 2017 at 12:42

  Witam. Mam pytanie odnośnie zestawów ćwiczeń, które Pan podał. Pisze Pan powiedzmy „seria 4×20 powtórzeń”. Czy to oznacza, że w danym dniu to ćwiczenie jest już wykonane i nie trzeba go więcej robić ? Cały zestaw ćwiczeń które Pan podał na swoim blogu to ok 10 sztuk (dla pierwszych dni po rekonstrukcji ALC) tak myślę, że bez trudu można je wykonać powiedzmy w 45 minut. Moje pytanie brzmi ile czasu dziennie powinno się ćwiczyć operowane kolano żeby nie było za mało ale też żeby go nie przeciążyć ?

  • Piotr
   Piotr
   13 września 2017 at 21:59

   Witam,
   jeśli nie ma dolegliwości bólowych i z kolanem nie dzieje się nic złego to może Pan to powtarzać kilka razy dziennie do zmęczenia stawu. Pozdrawiam!

 • Marcin
  18 września 2017 at 05:54

  Witam
  jestem 6 dni po rekonstrukcji ACL. Od pierwszych dni zacząłem stosować ćwiczenia izometryczne wg zaleceń lekarza. Od wczoraj zaczęły się bóle mięśni łydki w okolicach pod zgięciem, nie wiem czy to tylko kwestia przykurczu lub przetrenowania. Kiedy leżę bez ortezy jest ok, jak tyko wstanę lub siedzę (z ortezą) zaczyna się. Żadnego dodatkowego urazu nie było.

  • Piotr
   Piotr
   18 września 2017 at 18:42

   Witam,
   proszę zacząć rehabilitację. To fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia i techniki rehabilitacji, nie lekarz. Pozdrawiam!

 • Marcin
  19 września 2017 at 07:41

  Tak oczywiście, pisząc o lekarzu chodziło mi o fizjoterapeutę. Zastanawiałem się czy to może być sprawa przykurczu i czy to jest normalne. Bałem czy to nie jest problem z operowanym ACL

  • Piotr
   Piotr
   24 września 2017 at 11:02

   Raczej nie ma się czego obawiać, dobry fizjoterapeuta sobie z tym poradzi. 🙂 Pozdrawiam!

 • Łukasz
  17 października 2017 at 11:32

  Witam,

  Mam pytanie, jestem 16dni po rekonstrukcji acl i już w kolanie leżąc jak je uginam idąc piętą po podłożu mam 100stopni. Od operacji ćwiczyłem w domu uginając kolano leżąc szurając piętą, żeby miało podparcie, wgniatałem wałek leżąc napinając czworogłowy i 3 ćwiczenie w lekkim ugięciu kolana wgniatałem piętę w podłoże na 3 dwugłowy – robiłem to kilka razy dziennie po 3 serie do tego elewacja i lód co 2h. Bardzo długo czekałem na tą operację i boję się o ten przeszczep, myśli Pan że taki kąt zgięcia w krótkim czasie nie świadczy o jego rozciągnięciu? Fizjoterapię z NFZ rozpoczynam za pare dni a później mam zamiar jeszcze ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty sportowego.

  Drugim niepokojącym obiawem po operacji jest u mnie bardzo słabe czucie powierzchniowe po wewnętrznej stronie piszczela aż do kostki. Spotkał się Pan z czymś takim u swoich pacjentów?

  • Piotr
   Piotr
   21 października 2017 at 13:51

   Witam,
   jesli chce Pan tak dobrze zadbać o kolano po zabiegu to po co czekać praktycznie 3 tygodnie na rehabilitację, która jest kluczowa w powrocie do zdrowia? Takie zgięcie po 2 tygodniach to norma, nie świadczy o rozciągnięciu. Zaburzenie czucia spowodowane jest prawdopodobnie standardowym przecięciem nerwu skórnego podczas zabiegu. Również nic nadzwyczajnego. Pozdrawiam.

 • Sylwek
  1 listopada 2017 at 08:02

  Dzień dobry Panie Piotrze. W piątek miałem zabieg rekonstrukcji, nie jestem pewien czy w związku z innymi procedurami w moim przypadku mogę zacząć ćwiczyć w domu, bo na rehabilitację jeszcze poczekam. Zastosowane leczenie (z wypisu): artroskopia stawu kolanowego, meniscectomia partialna boczna, shaving i waporyzacja drobnych zmian chrzęstnych, shaving i waporyzacja fałdu błony maziowej, rekonstrukcja artroskopowa więzadła krzyżowego przedniego potrójnie złożonym sciegnem ST ( tiger rope, śruba biokompozytowa), ostrzykniecie przeszczepu i kanałów autegennym czynnikiem wzrostu.
  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  • Piotr
   Piotr
   1 listopada 2017 at 16:59

   Witam,
   powinien Pan najpierw udać się do fizjoterapeuty po dokładny instruktarz co pan może, czego nie. Dopiero po takiej wizycie może Pan zacząć ćwiczenia w domu. Tu czekanie nie ma sensu, traci Pan najważniejszy czas dla kolana po operacji. Pozdrawiam!

 • Maciek
  4 listopada 2017 at 09:55

  Dzień, dobry, pisałem na forum Z MCl i popełniłem bład, bo miałem rekonstrukcje więzadła ACL aktualniemam sztuczne wiezadło, operacja była w czwartek wczoraj, coś tam poćwiczyłem, lekarze mi powiedzieli zebym poki co nie obciazał nogi, ale mam pełny zakres zgięcia w ortezie, ale nie w nodze musze powoli ją zginać.
  1 Czy mógłby mi pan zlinkować, jakieś cwiczenia zaraz po oepracji zebym na spokojnie sobie zaczał ćwiczyć w domu?
  2 Mam chodzić cały czas w ortezie ? i także w niej spać ?
  3 Jak leże w łóżku noga ma być cały czas podniesiona do góry ? i przy spaniu także ?

  • Piotr
   Piotr
   5 listopada 2017 at 08:46

   Witam,
   odpowiedziałem już na tamtym forum. Nie rozumiem zalecenia nie obciążania jeśli było wykonane tylko sztuczne więzadło bez np. szycia łąkotki, czy rekonstrukcji chrząstki. Co do ćwiczeń proszę udac się do fizjoterapeuty na wizytę i poprosić o dobranie ćwiczeń i pokazanie ich. Pozdrawiam!

   • Maciek
    8 listopada 2017 at 12:07

    Witam, zrobił mi sie zakrzep w kolanie :/ jak mam sie tego pozbyć ? ćwicze, schładzam kolano , masuje noge, co mógłbym jesczze zrobić ?

    • Piotr
     Piotr
     8 listopada 2017 at 18:54

     Witam,
     skąd taka diagnoza? Skąd wie Pan, że to zakrzep?

     • Maciek
      8 listopada 2017 at 20:42

      Kolano napuchło, jak ćwicze zginanie to nie moge w ogóle zgiąć ;/ boli jak wstaje czuje jak by cała krew zatzrymywałą sie w kolanie i rozpychałlo je….\

     • Piotr
      Piotr
      10 listopada 2017 at 19:11

      Pewnie bardziej krwiak niż zakrzep. Zakrzep jest bardzo niebezpieczny, krwiak nie do końca. Proszę popracować z fizjoterapeutą, który Pana zbada i dokładnie pokaże co można w takiej sytuacji robić. Pozdrawiam.

 • Bartek
  6 listopada 2017 at 23:32

  Witam
  Jestem po rekonstrukcji ACL już ponad tydzień. Niepokoi mnie jedna kwestia odnośnie bólu łydki który jest naprawdę duży wykonuje ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki ściąganie palców do tułowia ale niestety od 3 dni nie widzę poprawy czy to normalne ? Nie jestem w sfanie normalnie obciążajac dwie konczyny chodzic o kulach choc w pierwszych dniach po operacji bylo to możliwe. Jeśli chodzi o wyprost prawie już mam osiągnięty.

  • Piotr
   Piotr
   8 listopada 2017 at 18:45

   Witam, normalne. Proszę popracować z fizjoterapeutą, a ból się zmniejszy. Wynika on prawodpodobnie z powstałego po zabiegu krwiaka. Pozdrawiam!

  • Maciek
   10 listopada 2017 at 20:12

   Mam jesczze pytanie, bo z fizjoterapeutą bede sie dopiero widzieć, 27.11.2017, do czasu rehabilitacji mam ćwiczyć zginanie kolana ? bo coś cięzko mi to idzie, powoli sobie ćwicze spinanie mięsnia podnoszenie nogi, wciskanie kolana w zwinięty ręcznik,.

   • Piotr
    Piotr
    11 listopada 2017 at 20:37

    Witam,
    nie rozumiem dlaczego dopiero 27.11? Traci Pan najważniejszy czas dla rehabilitacji kolana po zabiegu operacyjnym. Polecam wybrać się jednak wcześniej. Nie jestem w stanie napisać panu co ma Pan robić nie oglądając kolana. Pozdrawiam.

    • Maciek
     11 listopada 2017 at 21:12

     Ja ćwicze sam, ćwiczenia znam, tylko sie zastanawiam czy moge zginać kolano jak mnei boli , i troche blokuje sie

     • Piotr
      Piotr
      13 listopada 2017 at 06:55

      Jeśli ćwiczysz sam bierzesz pełną odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenie. Ja nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie nie badając kolana. Pozdrawiam.

     • Maciek
      13 listopada 2017 at 09:54

      Do rehabiitacji ćwicze podstawy
      1- pod kolano kłade ręcznik zwinięty w rólonik i lekko wciskam kolano
      2 spinanie mięśnia 4 głowego
      3 spinanie łydki, poprzez, ruszanie stopy
      4 podnoszenie całj nogi
      5 ”rozciaganie kolana ” czyli kłade noge prosto i próbuje zginać az do oporu

      Napisałem to wsytsko w skróce ale chyba pan zrozumie mnije więcej co robie ;D
      Wszystkie cwiczenia co robie wiadomo, w miare rozsądku bez szaleństw
      Są jakies złe ćwiczenia ? do rehabilitacji chyba wystarczy co ćwicze ?

     • Piotr
      Piotr
      14 listopada 2017 at 21:46

      Napisałem już. Jeśli chce Pan konsultować ćwiczenia proszę udać się do fizjoterapeuty osobiście. Nie ważne jakie ćwiczenia Pan robi, ale jak dokładnie je Pan wykonuje. Pozdrawiam.

 • Paweł
  18 listopada 2017 at 18:32

  Witam panie Piotrze, 3 dni temu miałem miałem artroskopie stawu kolanowego a dokładniej usunięcie niewielkiej części MM oraz mikrozłamania przyczepu udowego ACL metoda steadmana. Od pierwszego dnia po zabiegu. Napinam czworogłowy, pomiędzy uda piłeczka i ściskam , unoszenie nogi operowanej na plecach , boku i brzuchu, dodatkowo pięta na piłkę i wciskanie nogą wyprostowaną, pięta na piłeczkę i zginanie nogi do oporu. Na boku pięta na piłeczke i wciskanie jej. ChodZenie o kulach i ortezie 30stopni. Moje pytania: Jeżeli mogę zgiąć kolano do 40 stopni czy mogę zmienić to w ortezie? , Miałem to już przed zabiegiem i widzę problem nie zniknął a mianowicie obrzęk zaraz pod kolanem( prawym) od wewnętrznej strony na kości strzałkowej( taki guzek który jak dotknę troche mocniej boli) , od czego to może być? Czy to zejdzie? I ostatnie pytanie czy na zabieg który mialem te ćwiczenia które wykonuje są dobre ?

  • Piotr
   Piotr
   19 listopada 2017 at 20:41

   Witam,
   o tym, czy przestawić ortezę decyduje fizjoterapeuta prowadzący, ale jeśli ma Pan 40 stopni to na pewno nie ustawiałbym więcej niż 30 na ortezie na razie. Co do ćwiczeń to zasada ta sama. Decyduje o tym fizjoterapeuta, z którym Pan pracuje po dokładnym ocenieniu jak pan je wykonuje. Obrzęk od wewnętrznej strony, czy na kości strzałkowej? (strzałkowa jest po stronie zewnętrznej). Pozdrawiam!

 • Ewelina
  25 stycznia 2018 at 14:52

  Witaj
  Czy to prawda że na początku nie powinno się wykonywać ruchów zgięcia i wyprostować stawu kolanowego w leczeniu na brzuchu ponieważ ruch toczenia zamienia się w slizg czy jakość tak? Jeśli tak to czy to też dotyczy ruchu biernego? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   25 stycznia 2018 at 19:57

   Witam,
   to prawda, ale nie do końca jest tak, jak Pani opisała. Nie dotyczy to ruchu biernego. Pozdrawiam!

 • Ewelina
  26 stycznia 2018 at 04:32

  Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim razie masaż funkcyjny mięśni grupy kulszowo goleniowej w pozycji na brzuchu jest jak najbardziej wskazany mam rozumieć? A czy mógłby Pan skonkretyzowac dlaczego czynnie na brzuchu ćwiczyć się nie powinno? Ostatnie pytanie… Ćwiczenie unoszenia nogi jak Pan pisał nie stosować gdy nie ma pełnego wyprostu, dlatego że utrwala się przykurcz? Pozdrawiam serdecznie

  • Piotr
   Piotr
   26 stycznia 2018 at 17:46

   Bierny masaż funkcyjny nie powinien zrobić krzywdy jeśli podparcie będzie na krotkiej dźwigni na podudziu. Nie zgina się w ten sposób czynnie w pierwszych tygodniach ze względu na gojące się mięśnie kulszowo-goleniowe po pobraniu przeszczepu z mięśnia półścięgnistego i smukłego (tył uda). Nie stosuje się uniesienia ze zgięciem, ponieważ mocno napina świeży przeszczep. Pozdrawiam.

 • Ewelina
  26 stycznia 2018 at 17:53

  Jeszcze raz wielkie dzięki. P.S. Super blog. Napewno będę tu zaglądać

 • Mateusz
  1 lutego 2018 at 15:04

  Witam. Jestem 4 tyg po acl I wycięciu kawałka łąkotki. Przechodze rehabilitacje I niemam już prawie obrzęku. Wyprost mam pełny zgięcie 110 stopni rehabilitant twierdzi że kolano jest stabilne I wszystko jest ok. Niepokoji mnie ból tak jakby od mięśnia do okoła rzepki.. tylko jak leże lub śpię. Jak chodzę I ćwiczę to ból sie.nie pojawia tylko przy spoczynku. Czy mam się niepokoić czym to może być spowodowane?

  • Piotr
   Piotr
   4 lutego 2018 at 14:13

   Witam,
   raczek nie ma się czym niepokoić jeśli to jest ból tylko w spoczynku. Może jest to wynik treningu po prostu. Pozdrawiam!

 • Ola
  3 lutego 2018 at 09:36

  Witam. Jestem po rekonstrukcji Acl.Od rehabilitant a w szpitalu usłyszałam ze nie wolno mi napinac mięśnia czworoglowego.Czy to może bardzo zaszkodzić w powrocie do pełnej sprawności?

  • Piotr
   Piotr
   4 lutego 2018 at 09:15

   Witam,
   to kompletna bzdura jeśli wykonywana była tylko rekonstrukcja. Aktywizowanie i wzmacnianie mięśnia czworogłowego od samego początku po zabiegu to jeden z najważniejszych aspektów rehabilitacji po ACL. Pozdrawiam!

 • Tomek
  25 lutego 2018 at 19:14

  Witam Panie Piotrze. Jestem po Acl zabieg zrobiony 18 stycznia. Kolano usztywnione 0 stopni przez dwa tygodnie. 2 lutego zalecone odstawienie ortezy oraz ściągnięcie szwów. Rehabilitacja rozpoczęte 5 lutego. Do dnia 23 lutego osiągnięto zalecane 90 stopni oraz niepełny jest wyprost. Moj problem polega na tym iż chcąc wyprostować kolano w pozycji siedzącej przeszywa mnie bol czy też uczucie stluczonego kolana na górnej stronie rzepki w okolicy uda. Następny przypadek to przy większym obciążeniu nogi chcąc zrobić kroki jest uczucie kłucia od strony wewnętrznej kolana w okolicy więzadła. Czasem sięga do miejsca cięcie pod kolanem. Nadmienię że moj mięsień czworoglowy zanikł oraz jest dość osłabiony. Proszę o informację

  • Piotr
   Piotr
   26 lutego 2018 at 20:56

   Witam,
   w jaki sposób prostuje Pan kolano i odczuwa taki objaw? Cała noga leży na stole, czy noga jest zwieszona poza stołem? Ból w okolicy przyśrodkowej może np. brać się z samego miejsca przyczepu ACL, fizjoterapeuta powinien poradzić sobie z oboma problemami na rehabilitacji. Pozdrawiam.

 • Jonasz
  1 marca 2018 at 22:45

  Mam pytanie, z góry dziękuję za odpowiedź. 26.02 miałem rekonstrukcję ACL i wycięcie uszkodzonego fragmentu łąkotki przysrodkowej. Mimo lekkiego bólu drugiego i trzeciego dnia po operacji spacerowalem z balkonikiem, a dziś jeszcze w szpitalu zrobiłem około 40m o kulach. Niestety w trakcie podróży do domu miałem dwie sytuacje w których poczułem ogromny ból. Raz w okolicy mięśnia półścięgnistego, drugi raz w miejscu pobrania przeszczepu. Od tego momentu z powodu bólu nie potrafię podnieść operowanej nogi w górę, każde poruszenie przypomina mi o istnieniu w/w mięśnia i ciężko przy tym się rehabilitować. Pytanie czy do możliwej granicy bólu próbować ćwiczeń czy lepiej dać nodze 1-2dni przerwy? Dziś wieczorem przejście 5ciu metrów do toalety i spowrotem to eskapada która trwała 15minut. Wiem jak ważne są pierwsze dni i martwię się, że je tracę.

  • Piotr
   Piotr
   3 marca 2018 at 23:31

   Witam,
   dać kolanu odpocząć 1-2 dni i jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty po tym czasie. Pozdrawiam!

  • Jonasz
   4 marca 2018 at 08:15

   Dodam tylko, że wykonuję delikatne ćwiczenia leżąc, ale za żadne skarby nie mogę się spionizować. Czuję okropny ból w wewnętrznej stronie kolana, jestem przekonany, że to mięsień z którego brano mi przeszczep. Ból jest tak duży, że noga powisi w pionie 10sek i już muszę siadać, bo nie da się wytrzymać. Ból w tym miejscu był od początku, ale najpierw był mały, potem coraz silniejszy. Jutro mam zacząć rehabilitację, ale nie wyobrażam sobie jak w tym stanie dojadę do centrum rehab…. 🙁

   • Piotr
    Piotr
    5 marca 2018 at 09:14

    Da Pan radę na pewno. Po wizycie ból zmniejszy się diametralnie, bo to faktycznie prawdopodobnie miejsce, w którym pobrano przeszczep. Pozdrawiam!

 • Jacek
  10 marca 2018 at 07:37

  Wi tam. Czy dobrym pomysłem po rekonstrukcji acl z więzadła rzepke jest praca nad wyprostem w taki sposob , że leżąc na plecach poukładamy coś pod pięte tak żeby noga w kolanie prostowala się pod wpływem grawitacji? Ppzdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   10 marca 2018 at 12:45

   Witam,
   jak najbardziej jesli nie będzie to trwało bardzo długo. Po kilku minutach takiego działania warto rozruszać kolano. Pozdrawiam!

 • Kamil
  16 marca 2018 at 18:23

  Mija dziesiąta doba po rekonstrukcji acl. Kolano obrzęknięte ( wczoraj była punkcja z treścią krwistą). Od trzech dni temperatura rośnie w ciągu dnia do 38.5. dodatkowo zauważyłem częstsze oddawanie moczu. Czy te objawy powinny niepokoić?

  • Piotr
   Piotr
   17 marca 2018 at 10:31

   Witam,
   na pewno skonsultowałbym je z lekarzem operującym. Pozdrawiam!

 • Kamil witold
  17 marca 2018 at 13:42

  Mija dziesiąta doba po rekonstrukcji acl. Kolano obrzęknięte ( wczoraj była punkcja z treścią krwistą). Od trzech dni temperatura rośnie w ciągu dnia do 38.5. dodatkowo zauważyłem częstsze oddawanie moczu. Czy te objawy powinny niepokoić?

  • Piotr
   Piotr
   18 marca 2018 at 09:17

   Odpisałem już wcześniej, że powinien to Pan konsultować z lekarzem, nie z internetem. Pozdrawiam.

 • Michał
  31 marca 2018 at 19:45

  Witam.

  Panie Piotrze, bardzo pomocny i ciekawy blog! Świetna robota!
  W tym tygodniu miałem rekonstrukcję ACL z zastosowaniem hybrydowego rozwiązania (więzadło z tkanki własnej wzmocnione syntetykiem). Naczytałem się gdzieś w internecie, że źle dobrane ćwiczenia czy nawet zwyczajne złe nawyki pooperacyjne (np. siedzenie na łóżku z nogą w zwisie) mogą doprowadzić do rozciągnięcia więzadła co w efekcie będzie mogło powodować niestabilność stawu. Czy jest to prawda? Obecnie bardzo intensywnie pracuję w domu wykonując serię ćwiczeń zaleconych przez lekarza po operacji (ćwiczenia bardzo podobne do tych z Pańskiego bloga) i niepokoi mnie myśl, że przetrenowanie lub ewentualne błędy mogłoby spowodować problemy z niestabilnością.

  Pozdrawiam serdecznie

  • Piotr
   Piotr
   1 kwietnia 2018 at 05:15

   Witam,
   prawda. 🙂 Dlatego też ma Pan na tym blogu większość najważniejszych zasad co do stawu kolanowego po zabiegach ACL, łącznie z najczęstszymi błędami pooperacyjnymi. Pozdrawiam!

 • Justyna
  5 kwietnia 2018 at 11:34

  Dzień dobry. bardzo ciekawy blog pełen wartościowych informacji.
  Jestem 8 dni po rekonstrukcji ACL metodą hybrydową. Mam wiele obaw. Zacznę od tego, że lekarka zaleciła odpoczynek z piętą na podwyższeniu. Nie jestem pewna czy to dobra metoda… Druga sprawa to, że nie jestem w stanie wykonać podnoszenia nogi w wyproście, co mnie przeraża. Czy jest to normalne? Wg rehabilitanta mam zgięcie 80 stopni i wszystko jest na razie w graniach normy. Nadal chodzę o kulach, ponieważ czasami mam wrażenie niestabilności kolana – jakby uciekało mi do przodu (zgina się). Z rehabilitantem ćwiczę 3 razy w tygodniu, w pozostałe dni w domu z wykorzystaniem ćwiczeń od rehabilitanta i wzbogacam je ćwiczeniami z Pana blogu. Przyznam, że nie jestem w stanie wykonać tylu powtórzeń, ale to pewnie indywidualna sprawa. Kolejna sprawa to noc. W jakiej pozycji spać? Też z nogą wyprostowaną i piętą na podwyższeniu?

  • Piotr
   Piotr
   8 kwietnia 2018 at 07:19

   Witam serdecznie,
   na razie proszę stosować się do poleceń fizjoterapeuty. 🙂 Pozycja z nogą wyprostowaną jest ok, ale w nocy nie ma sensu jej stosowanie. Proszę po prostu utrzymywać nogę w wyproście na tyle, ile to możliwe, a ćwiczeniami pracować dalej nad zgięciem. Brak możliwości podniesienia nogi prostej to norma w takim okresie. Powodzenia dalej! Pozdrawiam.

 • Marcin
  10 kwietnia 2018 at 19:09

  Dzień dobry. Właśnie minął mi 3 tydzień po rekonstrukcji ACL z wykorzystaniem ścięgna „gęsiej stopki”. Zgięcie po 2 tyg osiągnąłem do 110st., wyprost prawie pełen (jeszcze nad nim pracuję). Ćwiczyłem 3 x dziennie, w ostatnim tygodniu 2x dziennie. Rozpocząłem też jazdę na stacjonarnym rowerku. Mam jednak następujący problem: odczuwam od dwóch dni duży ból od strony tylnej wewnętrznej operowanego kolana przy próbie podniesienia nogi w pozycji leżąc na brzuchu. podobnie jak wykonam lekki ruch skrętny nogi lub przy zbyt szybkim siadaniu z pozycji stojącej. Trochę się obawiam o przeszczep. Robiłem test Lelli i wyszło ok. Bardzo proszę o odpowiedź czy to może być uszkodzenie przeszczepu czy raczej nadwyrężenie lub przemęczenie innych ścięgien? Z góry dziekuję za pomoc. Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   15 kwietnia 2018 at 19:47

   itam,
   jak będzie się pan tak leczył sam to na pewno dobrze się to nie skończy. Po pierwsze nie wykonuje się testu Lelli w 3 tygodnie po zabiegu, bo jest to niebezpieczne dla przeszczepu. Nie robi się też ruchów skrętnych. Proszę zacząć się rehabilitować, bo zniszczy Pan więzadło. Pozdrawiam.

 • Mateusz
  14 kwietnia 2018 at 08:52

  Witam, przez jak długo go czas po rekonstrukcji ACL może utrzymywać się bardzo nieprzyjemny ból w łydce szczególnie podczas chodzenia. Dodam, że gdy noga jest ułożona wyżej ból natychmiast mija. Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Piotr
   Piotr
   15 kwietnia 2018 at 20:13

   Witam,
   nie wiem o jakim bólu Pan pisze. Bez badania nie jestem w stanie odpowiedzieć. Pozdrawiam.

 • Kasia
  15 kwietnia 2018 at 11:00

  Witam, chciałabym zapytać o ćwiczenia w pierwszych dniach po rekonstrukcji z mm prostego uda, czy mam przejmować się tym że nie jestem jeszcze w stanie unieść samodzielnie nogi (3 doba po operacji), przeszczep był pobierany z mm prostego uda dlatego że była to rekonstrukcja rewizyjna. Przez pierwsze dwa dni jak próbowałam podnosić nogę to strasznie bolały mnie rany pooperacyjne, dziś jest już lepiej, natomiast łapie mnie silny skurcz w przyczepie końcowym miesnia obszernego przysrodkowego? Czy problem z uniesieniem nogi wiąże się z miejscem pobrania przeszczepu? Zaznaczam że przez operacja wzmacnialam mięśnie nóg i byłam całkiem niezle przygotowana. Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   15 kwietnia 2018 at 20:26

   Witam,
   to normalny objaw 3 dni po zabiegu. Proszę stosować się do zaleceń fizjoterapeuty prowadzącego i nie leczyć się samemu. Pozdrawiam!

 • Mateusz
  16 kwietnia 2018 at 05:15

  Witam serdecznie

  Panie Piotrze jestem 10dni po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyzowego ACL (z przeszczepem własnych mieści ; połścięgnisty oraz smukły) . Od 6 doby przy chodzeniu o kulach oraz opuszczaniu nogi w dół czuje uczucie rozpierania w łydce. Objaw nasila się gdy stoję w miejscu lecz jak uniosę nogę do góry czy też zrobię tak zwany wymach nogi do przodu lub do tyłu ból (rozpieranie łydki mija) .
  Nadmienię , że noga jest żółta w miejscu dolegliwości jak również widoczne są miejscowe siniaki.
  Statystyki też moje pytanie, czy powyższe objawy sugerować mogą jedynie zapalenie żył konczyny dolnej czy istnieje inne wytłumaczenie?
  Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

  • Piotr
   Piotr
   18 kwietnia 2018 at 20:45

   Witam,
   może to być normalny objaw pooperacyjny. Proszę skonsultować to jeszcze z lekarzem operującym na najbliższej wizycie. Pozdrawiam!

 • Anna
  21 kwietnia 2018 at 11:40

  Witam .jestem 4 dni po usunięciu części lakotki i rekonstrukcji acl z mięsnia polscieniestego . Rozpoczelam rehabilitację z fizjoterapeuta . Mam bardzo niewielkie zgiecie i brakuje również do pelnego wyprostu . Fizjoterapeuta zalecił mi podkladanie poduszek pod piete w celu biernego osiągania wyprostu, natomiast lekarz po operacji wraz z rehabilitat em stwierdził że nie mogę nic poskładać pod piete . Komu zaufac ? Proszę o pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   21 kwietnia 2018 at 17:13

   Jeśli jest to dobry fizjoterapeuta zajmujący się na co dzień kolanami to fizjoterapeucie. Pozdrawiam!

 • Agata
  27 kwietnia 2018 at 11:34

  Witam
  Może to dziwne pytanie Ale nie spotkałam się tutaj jeszcze z takim a więc: Jak to jest z chłodzeniem kolana po rekonstrukcji ACL ? Jak często i na jak długo można je chłodzić? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

  • Piotr
   Piotr
   27 kwietnia 2018 at 22:00

   Witam,
   przeciwbólowo doraźnie przez pierwszy tydzień. Później nie ma sensu. Pozdrawiam!

 • Kris
  15 maja 2018 at 22:03

  Witam. Jestem 7 dni porekonstrukcji alc. Kąt zgięcia 90 st. Bólu i obrzęku prawie nie ma. Martwi mnie tylko fakt ze mógłby już chodzić bez kul i ortezy. Czy przeszczep mógł się przerwać lub rozciągnąć?

  • Piotr
   Piotr
   19 maja 2018 at 14:33

   Witam,
   nie jeśli nie było urazu. Pozdrawiam!

 • Krzysztof
  27 maja 2018 at 17:02

  Bardzo fajne ćwiczenia bardzo szybko nabralem w nodze siłę jestem tydzień od zabiegu ćwiczę 4razy w tyg za. tydzień zaczynam już fizjoterapie. Osiągnąłem pełen wprost kolana już ale jeszcze dużo czasu przedmna.

 • Natalia
  2 lipca 2018 at 17:05

  Dzień dobry,

  jaka jest różnica w rehabilitacji/ protokole usprawniania po rekonstrukcji z więzadła rzepki, a ze ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego?

  pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Piotr
   Piotr
   4 lipca 2018 at 17:13

   Witam,
   w pierwszym tygodniu niewielka. Po więzadle rzepki można rozciągać mięśnie kulszowo goleniowe i trzeba bardziej uważać na bliznę. Pozdrawiam!

 • Anna
  6 lipca 2018 at 08:13

  Hej, w kwietniu naderwalam a moze zerwalam podczas meczu siatkowki przednie wiazadlo krzyzowe. Kolano bolalo jakies 2 tygodnie po urazie, ale szybko wrocilo do normy, obecnie nic mnie nie boli od czasu do czasu odczuwam niestabilnosc jesli zle stane i wtedy lekki bol, oraz nie moge tez dotknac pieta posladka czy kucnac w pelni na tej nodze, kolano boli przy pelnym zgieciu. W opisie MR napisano ze nie moga stwierdzic czy to stary uraz czy nowy i ze na obrazie jest bezksztaltna masa tkanek oraz ze wszystkie pozostale struktury sa w normie. Testy lakotkowe wyszly ok, Mieszkam za granica mimo ze od lat to troche im nie ufam haha 🙂 czekam teraz na wizyte u ortopedy troche sie martwie. Na treningi wrocilam po 5 tyg od urazu, nie odczowam bolu ani w trakcie ani po treningu ale gram i cwicze w ortezie lub stabilizatorze. Czy jest szansa naprawic to sama rehabilitacja ? lekarz mowi e mam bardzo silne miesnie i to one trzymaja mi stabilnosc kolana , czy operacja bedzie konieczna ?

  • Piotr
   Piotr
   10 lipca 2018 at 21:59

   Witam,
   nie da się tego ocenić, ale jeśli lekarz opisał to jako bardzo silne mięśnie i nie odczuwa Pani niestabilności to może uda się to faktycznie leczyć zachowawczo. 🙂 Pozdrawiam!

 • Robert
  15 lipca 2018 at 12:16

  Witam, jestem przed zabiegiem rekonstrukcji ACL i mam pytanie. Lekarz zasugerował metodę BTB, ale czytałem, że mogą pojawić się powikłania większe niż po zastosowaniu metody STG. Dodam, że łąkątki mam nieuszkodzone. Co Pan wybrałby na moim miejscu? Pozdrawiam.

  • Piotr
   Piotr
   16 lipca 2018 at 23:20

   Witam,
   zaufałbym lekarzowi. Pozdrawiam!

 • Tomasz
  19 lipca 2018 at 00:27

  Witam, w pierwszych dniach po rekonstrukcji ACL, w kolanie utrzymuje się duże zapalenie. Więc skoro naszym celem jest jak najszybsze odzyskanie zakresu ruchomości w kolanie i w pierwszych etapach rehabilitacji możemy to uzyskać głównie przez działanie przeciwzapalne, to dlaczego obciążanie stawu nie jest przeciwwskazane? Czy jeśli staw zostanie obciążony to nie nasili to procesu zapalnego wywołanego przez przebytą niedawno operację?
  I jeszcze jedno pytanko- dlaczego na ortezie ograniczamy zgięcie stawu kolanowego, podczas zgięcia przeszczep ACL się skraca więc dlaczego może to być niebezpieczne?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   23 lipca 2018 at 19:03

   Witam,
   1. Obciążanie kolana w granicach tolerancji bólowej pacjenta nie ma nic wspólnego z nasilaniem stanu zapalnego, a stymuluje kolano do regeneracji.
   2. Ograniczamy je ponieważ pacjent nie jest w stanie zgiąć kolana więcej niż np. 50 stopni przez ból, więc jeśli się wywali nie zrobi sobie krzywdy. Nie ma to nic wspólnego z napinaniem przeszczepu. W pierwszych tygodniach przeszczep jest tak mocny, że się nie zrywa, a wyrywa z mocowania w przypadku urazu (zazwyczaj).

   Pozdrawiam.

 • Karolina
  19 lipca 2018 at 07:10

  Dzien dobry. Na wstepie serdeczne pozdrowienia. Mam pytanie. 8 dni mija od mojej rekonstrukcji acl, gdzie zrobiono tez miniscektomie czesciowa MM i mikrozlamania uszkodz.powierzchni FMC. Od samego poczatku z tendencja do nasilania i do bolu okropnego boli mnie miejsce tzw. Gesia stopka skad.pobierano przeszczep. Czy to.norma ze bol jest rozdzierajacy i paralizujacy? Oraz pytanie o zgiecie. Powoli bo przez pierwsze 5 dni noga.byla mocno zgieta bez tendencji do wyprostu, nie jestem w stanie przyciagnac po lozku do siebie. Czy to swiadczy np o jakichs zrostach? Chodze na terapie manualba 2 razy w tyg. Raz jeszcze przesylam pozdrowienia

  • Piotr
   Piotr
   23 lipca 2018 at 19:03

   Witam,
   całkowicie normalne.

   Pozdrawiam!

 • Mateusz
  13 sierpnia 2018 at 21:20

  Witam Panie Piotrze, mam problem, jestem 7 dzień po rekonstrukcji kolana metoda ST i GR i biję się z myślami, w szpitalu dostałem zalecenia za dwa tygodnie wizytą u ortopedy, utrzymywanie ortezy stawu kolanowego, chodzenie z ograniczeniem przy pomocy 2 lasek łokciowych,okresowa elewacja stawu kolanowego, systematyczne wykonywanie ćwiczeń wyuczonych w szpitalu a mianowicie napinanie mięśnia czworoglowego,wznosy prostej nogi i napinanie izometryczne,orteza ustawioną na 30 stopni, w piątym dniu nodze towarzyszył ból pooperacyjny i opuchlizna, dzisiaj pierwszy raz ściągnąłem ortezę w pozycji leżącej, opuchlizna zeszła, chciałbym upewnić się czy mogę zacząć ćwiczyć i w jakim stopniu?, kolano momentami pobolewa, sam nie wiem czy czekać czy zacząć działać, wizytę u ortopedy mam 24.08 za 10 dni, w październiku 2017 zszywana łąkotkę a teraz tylko Acl, proszę o pomoc i rady, pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   14 sierpnia 2018 at 07:28

   Witam,
   tu przecież nie ma na co czekać. Tu trzeba udać się do fizjoterapeuty w jak najszybszym czasie i zacząć działać. Nie rozumiem do końca zalecenia 30 stopni na ortezie skoro rekonstruowany był tylko ACL. Na pewno fizjoterapeuta prowadzący musi zacząć już pracę nad pełnym wyprostem, inaczej może być z nim problem po 2-3 tygodniach od zabiegu. proszę w tym tygodniu rozpocząć rehabilitację że specjalistą. Pozdrawiam!

 • Thomas
  15 sierpnia 2018 at 13:12

  Witam p. Piotrze
  Jestem po rekonstrukcji . Acl 17m. I chyba można powiedzieć że jestem jakiś pechowy ponieważ inni już dawno zapomnieli by o zabiegu i wracają do swoich sportów. Ja przedewszystkim chcę wrócić do biegania ale co jakiś czas wraca mi obrzęk w kolanie co wyłącza mnie na parę tygodni zanim się poprawi i mogę powoli jeżdżąc na rowerze i później zacząć biegać. Nie wspomnę że przez ten okres wziąłem 1 kwas hialuronowy i 2 razy osocze i pomimo to noga już była ok i dzieciaki namówił mnie na zabawę w sumo w takich obudowie – i znów na drugi i dzień noga słuchał jak balon!! Nie wiem co mam o tym myśleć ? Czy to jest w granicach normy noga stabilna bez bólów i tylko obrzęk. Już zacząłem czytać o pijawkach na obrzęki lub aparat Vitafon. Co by Pan poradził co mam robić???

  • Piotr
   Piotr
   16 sierpnia 2018 at 13:46

   Witam,
   skonsultowałbym to jeszcze z lekarzem operującym. Rozumiem, że 17m to 17 miesięcy, a po takim czasie kolano absolutnie nie powinno już puchnąć. Opuchlizna jest oznaką czegoś niekorzystnego, co dzieje się w kolanie. Pozdrawiam!

 • Zbyszek
  6 września 2018 at 09:47

  Mam pytanie do tych pierwszych dni po zabiegu. Mam zaplanowana operacje i zgodnie z Pana sugestiami chciałem zamówić rehabilitacje od 2-3 doby po zabiegu. W mojej klinice powiedzieli mi ze do ściągnięcia szwów (2 tygodnie) nie ma żadnej rehabilitacji gdyż jest niezalecana przez ortopedę, bo następuje leczenie ran po operacji i dopiero po ściągnięciu szwów można rozpocząć normalna rehabilitacje i teraz nie wiem komu mam ufac, Panu czy ortopedzie 😉

  • Piotr
   Piotr
   8 września 2018 at 08:12

   Witam serdecznie,
   niektóre kliniki mają takie podejście, co dla mnie jest nie do końca zrozumiałe. Rehabilitację można rozpocząć praktycznie od razu po zabiegu i nie musi ona ingerować w rany pooperacyjne, a np. zmniejszać obrzęk, czy pracować nad zakresem ruchu stawu. Proszę zaufać komu Pan uważa. Osobiście rehabilitowałem tak z dobrym skutkiem bardzo wielu pacjentów po zabiegach ACL. 🙂

 • Norbert
  23 września 2018 at 11:34

  Witam. Jestem po zabiegu już 2,5 tygodnia. Miałem zerwane więzadło przednie i uszkodzoną łekotkę. Chciałem się spytać jaki powinjen być kąt zgięcia po tym czasie? W wtorek byłem na 1 rehabilitacji i miałem kąt 60 stopni. A dzisiaj w niedziele mój kąt to już 105 stopni, ale uważam że może być większy (nie wiem dokładnie jak to się mierzy). Nie wiem czy nie przeginam z ćwiczeniami. Ćwicze 3 godziny dziennie. Nie chciałbym narobić sobie problemów. Za odpowiedź dziękuję.

  • Piotr
   Piotr
   24 września 2018 at 11:22

   Witam,
   to zależy co dokłądnie było robione z łąkotką. Wycięcie jej fragmentu, zszycie? Pozdrawiam!

 • Norbert
  25 września 2018 at 16:00

  Była zszywana. Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   29 września 2018 at 07:07

   Ograniczałbym zakres zgięcia przez pierwsze 4 tygodnie przynajmniej skoro była zszywana. Pozdrawiam!

 • Paula
  21 października 2018 at 19:22

  Dzień dobry,
  mialam zabieg rekonstrukcji ACL cztery dni temu. Przed zabiegiem zapoznalam sie z treścią prowadzonego przez Pana bloga i od razu po interwencji chcialam ruszyc z rechabilitacja. Obecnie mieszkam w Hiszpanii i wszystko wskazuje na to, ze tutejsi lekarze i fizjoterapeuci wyznaja zasade, ze z rehabilitacja nalezy poczekac minimum miesiac. Orteza, ktora zakupilam wydaje sie byc nie przydatna, zalecono mi tydzien pozostac w bandazu uciskowym o potem zastapic go podkolanowka elastyczna, która mam sciagac na czas snu. Czytalam u Pana na blogu, ze w pierwszych dniach warto zakladac orteze na noc… Co robic w takiej kwestii, cwiczyc na wlasna reke proste cwiczenia czy tak jak zalecaja lekarze czekac miesiac? Juz od pierwszego dnia moge calkowicie wyprostowac noge i ja obciazac, w przypadku chodzenia o kulach. Proszę o jakas rade, gdyz boje sie, ze tak dlugi czas oczekiwania na rehabilitacje (rehabilitanci prywatni tez kaza czekac…) spowolni powrot do aktywnego sportowo zycia, ktore mialam przed operacja.
  Dziękuję

  • Piotr
   Piotr
   23 października 2018 at 08:07

   Witam,
   na pewno warto zacząć rehabilitację jak najszybciej jeśli była to izolowana rekonstrukcja ACL i nie było w czasie niej powikłań. Czekanie miesiąc nie ma żadnego sensu w takim przypadku. Pozdrawiam!

 • Maciek
  25 października 2018 at 09:55

  Witam, jestem 2 tyg. Po rekonstrukcji ACL oraz łąkotki przysrodkowej i bocznej. Kiedy rozpocząć rehabilitacje? W tej chwili ćwiczę tylko wyprost i zgięcie, przy ktorym odczówam ból. Orteza ustawiona byla 0-30 teraz po 2 tyg. 0-60. Czy mogę robić inne cwiczenia?

  • Piotr
   Piotr
   28 października 2018 at 07:44

   Witam,
   może Pan, ale muszą być pokazane przez fizjoterapeutę. Pozdrawiam!

   • Maciek
    31 października 2018 at 17:31

    A czy jest możliwość konsultacji u Pana?

    • Piotr
     Piotr
     2 listopada 2018 at 12:24

     Witam,
     oczywiście. Szczegółowe informacje znajdzie Pan na blogu w zakładce „kontakt” poniżej formularza kontaktowego. Pozdrawiam!

Napisz komentarz

PARTNERZY