Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.

Rekonstrukcja ACL za pomocą przeszczepu z mięśni półścięgnistego i smukłego (StG) to w Polsce najczęściej wykonywana operacja po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego. Już wcześniej na blogu pojawił się krótki zestaw ćwiczeń, które możesz wykonywać w pierwszych dobach po takim zabiegu (znajdziesz go TUTAJ).

Ten post rozpoczyna cykl wpisów, które krok po kroku wskażą Ci standardowy schemat postępowania po rekonstrukcji ACL metodą StG. Zważywszy na fakt, iż pierwszy tydzień po artroskopii jest dla pacjenta dość traumatyczny warto poświęcić mu specjalną uwagę.

UWAGA PACJENCIE! Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

1. Używanie kul i obciążanie nogi operowanej.

Pacjent po rekonstrukcji ACL powinien być zaopatrzony w kule łokciowe (ewentualnie kule pachowe jeśli pierwsza opcja nie jest możliwa). Nie oznacza to jednak, że nie powinien obciążać kończyny operowanej. Jeśli podczas zabiegu nie były wykonywane dodatkowe procedury (np. szycie łąkotki, mikrozłamania itp.) to nie ma przeciwwskazań do obciążania kolana w granicy tolerancji bólowej (minimum 50% masy ciała).

Jeśli nie wiesz jak prawidłowo używać kul łokciowych to zajrzyj do filmów umieszczonych w jednym z moich wcześniejszych postów: „Jak prawidłowo używać kule?”.

W pierwszych dobach po rekonstrukcji ACL pacjent powinien być zaopatrzony w kule łokciowe i ortezę zablokowaną w wyproście.

2. Ustawienie ortezy.

Jak już pisałem w innych postach zastosowanie ortezy zegarowej po ACL nie jest niezbędne, aczkolwiek moim pacjentom polecam ją używać. Przez pierwszy tydzień po zabiegu powinna być ona zablokowana w pełnym wyproście podczas chodzenia, jednak w czasie odpoczynku i ćwiczeń warto ją zdjąć lub odblokować w zakresie 0° wyprostu – 90° zgięcia. Jeśli nie wiesz jak to zrobić poproś o to swojego fizjoterapeutę lub zajrzyj do jednego z wcześniejszych wpisów: „Orteza zegarowa stawu kolanowego. Jak ja ustawić?”.

Jeśli Twój lekarz prowadzący nie zaleca noszenia ortezy po operacji to nie warto tego robić. Są pacjenci oraz zabiegi, po których nie jest ona koniecznie wymagana.

3. Zakres ruchu stawu kolanowego.

Złota zasada rehabilitacji pooperacyjnej kolana: najpierw wyprost! Jeśli podczas zabiegu nie wystąpiły żadne powikłania, a lekarz operujący nie zalecił inaczej to wraz z fizjoterapeutą postaraj się jak najszybciej odzyskać pełen zakres wyprostu. Jeśli nie uda Ci się to w ciągu pierwszych dwóch tygodni to później będzie już tylko trudniej.

Co do zgięcia to znów pamiętając zdanie: „jeśli lekarz nie zalecił inaczej” spróbuj w pierwszym tygodniu osiągnąć kąt prosty (90° zgięcia w kolanie). Nie przejmuj się jeśli Twój staw nie będzie chciał tak szybko współpracować i nie rób nic na siłę. Niektórzy pacjenci po operacji „idą” trochę wolniej i nie jest to błąd. Niech Twój fizjoterapeuta popracuje swoimi technikami nad przyspieszeniem progresu.

4. Ćwiczenia z fizjoterapeutą.

Ten punkt to najważniejsza część Twojej rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Dobry fizjoterapeuta to podstawa Twojego powrotu do zdrowia po operacji, dlatego zacznij z nim pracować jak najszybciej po zabiegu (2-3 doba). Jeśli ktoś zaleca Ci inaczej (a nie masz powikłań pooperacyjnych takich jak: złamanie, zakrzepica żył głębokich itp.) to powiedzmy sobie wprost: popełnia błąd.

Rehabilitacja ZAWSZE powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta i praktycznie w każdym przypadku można ją zmodyfikować tak, aby była dla niego bezpieczna od pierwszych dni po artroskopii. Jeśli chodzi o rekonstrukcję ACL to wizyty u fizjoterapeuty możesz odbywać 2-3 razy w tygodniu. Noga również potrzebuje odpoczynku, dlatego warto nad nią manualnie pracować maksymalnie co drugi dzień.

5. Ćwiczenia w domu.

Pamiętaj, że ćwiczenia domowe powinny być konsultowane z fizjoterapeutą prowadzącym. Jeśli otrzymałaś/łeś już swoją „pracę domową” to warto wykonywać ją sumiennie 5-6 razy w tygodniu. To trening jak każdy inny, dlatego warto dać kolanu przynajmniej jeden dzień odpoczynku w tygodniu. W końcu każda trenowana struktura potrzebuje również czasu na regenerację.

Część zalecanych ćwiczeń znajdziesz w poście wspomnianym już na początku tego tekstu (Proste ćwiczenia w pierwszej fazie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego”). Poniżej dorzucam jeszcze kilka innych propozycji z wykorzystaniem gumowej taśmy, rollera i piłki.

A. Rolowanie mięśni kulszowo – goleniowych. 30x w przód i tył.
W pierwszych tygodniach po pobraniu przeszczepu ze ścięgien mięśni półścięgnistego oraz smukłego nie zaleca się stretchingu okolicy tylnej uda. Bezpieczniejszą alternatywą ich rozluźniania jest ROLOWANIE.

Pamiętaj! Podczas rolowania podudzie również powinno być podparte. Roluj tylko mięśnie tyłu uda, nie łydki!

Rolowanie mięśni tyłu uda po rekonstrukcji ACL to bezpieczna alternatywa dla rozciągania.

B. Przysiady z piłką w zakresie 0° wyprostu – 30° zgięcia. Serie 3×15 powtórzeń
W pierwszym tygodniu po artroskopii warto wykonywać to ćwiczenie w ortezie odblokowanej w zakresie 0-30°. Opcjonalnie można przy nim również wykorzystać elektrostymulację mięśnia czworogłowego.

Mini przysiady w zakresie 0-30° zgięcia kolana w pierwszym tygodniu po zabiegu warto wykonywać w ortezie.

C. Wyprost kolana z oporem gumowej taśmy. Serie 4×20 powtórzeń.
Taśma powinna być zawieszona POWYŻEJ operowanego stawu kolanowego. Wykorzystaj taśmę średniej mocy naciągu.

Ćwiczenie poprawy wyprostu kolana z oporem taśmy w łańcuchu zamkniętym. Taśma powinna być zawieszona powyżej stawu.

D. Chodzenie przodem stopa za stopą po twardym podłożu („tip-top”). Seria 15x10m.
Przez pierwsze kilka dni po operacji nie wykorzystuj niestabilnego podłoża. Wykorzystaj to ćwiczenie jeśli jesteś w stanie bezbólowo w pełni obciążyć operowane kolano.

Ćwiczenie poprawiające wzorzec chodu po zabiegu. W pierwszym tygodniu powinno być wykonywane na twardym podłożu.

E. Wspięcia na palce. Seria 4×20 powtórzeń.
Ćwiczenie to możesz również wykonać na brzegu schodka lub innego podwyższenia. Jeśli nie odczuwasz dolegliwości bólowych przenieś więcej ciężaru ciała na nogę operowaną. Stawy kolanowe postaraj się utrzymać w wyproście.

Wspięcie na palce to ćwiczenie poprawiające siłę i wytrzymałość mięśni łydek.

Pamiętaj!

Jeśli masz pytania lub wątpliwości co do wpisu lub Twojej rehabilitacji śmiało pisz je w komentarzu poniżej (ewentualnie wykorzystaj FORMULARZ KONTAKTOWY ). W miarę internetowych możliwości postaram się pomóc każdemu. 🙂

Przeczytaj również: REHABILITACJA PO REKONSTRUKCJI ACL Z MIĘŚNI KULSZOWO-GOLENIOWYCH. 2-9 TYGODNI PO OPERACJI.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
137 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
20 sierpnia 2017 16:32

Wyprost lezac osiagnalem bardzo szybko, pierwszy tydzien. Natomiast gdy stoje niestety noga jest lekko zgieta mimo proby wyprostu. 16 dni po rekonstrukcji

Robert
23 sierpnia 2017 19:37

Jeszcze jedno pytanie, sugerowaliscie zeby wstawac z lozka w ortezie badz tez z podparciem druga noga. Natomiast czesto nawet cwiczac i zmieniajac cwiczenie noga znajduje sie w lancuchu otwartym wiec… Czytaj więcej »

Joanna
2 września 2017 08:19

Witam, Jestem równo tydzień po przeszczepie ACL z własnych mięśni. Dziś byłam pierwszy raz na rehabilitacji u rehabilitanta, który zajmuje się piłkarzami. Położył mnie na brzuchu i pod stopy podłożył… Czytaj więcej »

Joanna
6 września 2017 06:10

Dziękuję, szkoda że Pan przyjmuje tak daleko. Na pewno bym była Pana pacjentką wówczas. Pozdrawiam

Darek
8 września 2017 17:51

Witam Panie Piotrze. Dnia 23.05.17 miałem artroskopie kolana w czasie której sprawdził się wynik MRI czyli całkowite zerwanie więzadła przedniego ACL oraz zniszczenia łąkotki przyśrodkowej. Lekarz stwierdził że nie jest… Czytaj więcej »

Maciej
11 września 2017 12:42

Witam. Mam pytanie odnośnie zestawów ćwiczeń, które Pan podał. Pisze Pan powiedzmy “seria 4×20 powtórzeń”. Czy to oznacza, że w danym dniu to ćwiczenie jest już wykonane i nie trzeba… Czytaj więcej »

Marcin
18 września 2017 05:54

Witam jestem 6 dni po rekonstrukcji ACL. Od pierwszych dni zacząłem stosować ćwiczenia izometryczne wg zaleceń lekarza. Od wczoraj zaczęły się bóle mięśni łydki w okolicach pod zgięciem, nie wiem… Czytaj więcej »

Marcin
19 września 2017 07:41

Tak oczywiście, pisząc o lekarzu chodziło mi o fizjoterapeutę. Zastanawiałem się czy to może być sprawa przykurczu i czy to jest normalne. Bałem czy to nie jest problem z operowanym… Czytaj więcej »

Łukasz
17 października 2017 11:32

Witam, Mam pytanie, jestem 16dni po rekonstrukcji acl i już w kolanie leżąc jak je uginam idąc piętą po podłożu mam 100stopni. Od operacji ćwiczyłem w domu uginając kolano leżąc… Czytaj więcej »

Sylwek
1 listopada 2017 08:02

Dzień dobry Panie Piotrze. W piątek miałem zabieg rekonstrukcji, nie jestem pewien czy w związku z innymi procedurami w moim przypadku mogę zacząć ćwiczyć w domu, bo na rehabilitację jeszcze… Czytaj więcej »

Maciek
4 listopada 2017 09:55

Dzień, dobry, pisałem na forum Z MCl i popełniłem bład, bo miałem rekonstrukcje więzadła ACL aktualniemam sztuczne wiezadło, operacja była w czwartek wczoraj, coś tam poćwiczyłem, lekarze mi powiedzieli zebym… Czytaj więcej »

Maciek
8 listopada 2017 12:07
Reply to  Piotr

Witam, zrobił mi sie zakrzep w kolanie :/ jak mam sie tego pozbyć ? ćwicze, schładzam kolano , masuje noge, co mógłbym jesczze zrobić ?

Maciek
8 listopada 2017 20:42
Reply to  Piotr

Kolano napuchło, jak ćwicze zginanie to nie moge w ogóle zgiąć ;/ boli jak wstaje czuje jak by cała krew zatzrymywałą sie w kolanie i rozpychałlo je….\

Bartek
6 listopada 2017 23:32

Witam Jestem po rekonstrukcji ACL już ponad tydzień. Niepokoi mnie jedna kwestia odnośnie bólu łydki który jest naprawdę duży wykonuje ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki ściąganie palców do tułowia ale niestety… Czytaj więcej »

Maciek
10 listopada 2017 20:12
Reply to  Bartek

Mam jesczze pytanie, bo z fizjoterapeutą bede sie dopiero widzieć, 27.11.2017, do czasu rehabilitacji mam ćwiczyć zginanie kolana ? bo coś cięzko mi to idzie, powoli sobie ćwicze spinanie mięsnia… Czytaj więcej »

Maciek
11 listopada 2017 21:12
Reply to  Piotr

Ja ćwicze sam, ćwiczenia znam, tylko sie zastanawiam czy moge zginać kolano jak mnei boli , i troche blokuje sie

Maciek
13 listopada 2017 09:54
Reply to  Maciek

Do rehabiitacji ćwicze podstawy 1- pod kolano kłade ręcznik zwinięty w rólonik i lekko wciskam kolano 2 spinanie mięśnia 4 głowego 3 spinanie łydki, poprzez, ruszanie stopy 4 podnoszenie całj… Czytaj więcej »

Paweł
18 listopada 2017 18:32

Witam panie Piotrze, 3 dni temu miałem miałem artroskopie stawu kolanowego a dokładniej usunięcie niewielkiej części MM oraz mikrozłamania przyczepu udowego ACL metoda steadmana. Od pierwszego dnia po zabiegu. Napinam… Czytaj więcej »

Ewelina
25 stycznia 2018 14:52

Witaj Czy to prawda że na początku nie powinno się wykonywać ruchów zgięcia i wyprostować stawu kolanowego w leczeniu na brzuchu ponieważ ruch toczenia zamienia się w slizg czy jakość… Czytaj więcej »

Ewelina
26 stycznia 2018 04:32

Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim razie masaż funkcyjny mięśni grupy kulszowo goleniowej w pozycji na brzuchu jest jak najbardziej wskazany mam rozumieć? A czy mógłby Pan skonkretyzowac dlaczego czynnie… Czytaj więcej »

Ewelina
26 stycznia 2018 17:53

Jeszcze raz wielkie dzięki. P.S. Super blog. Napewno będę tu zaglądać

Mateusz
1 lutego 2018 15:04

Witam. Jestem 4 tyg po acl I wycięciu kawałka łąkotki. Przechodze rehabilitacje I niemam już prawie obrzęku. Wyprost mam pełny zgięcie 110 stopni rehabilitant twierdzi że kolano jest stabilne I… Czytaj więcej »

Ola
Ola
3 lutego 2018 09:36

Witam. Jestem po rekonstrukcji Acl.Od rehabilitant a w szpitalu usłyszałam ze nie wolno mi napinac mięśnia czworoglowego.Czy to może bardzo zaszkodzić w powrocie do pełnej sprawności?

Tomek
25 lutego 2018 19:14

Witam Panie Piotrze. Jestem po Acl zabieg zrobiony 18 stycznia. Kolano usztywnione 0 stopni przez dwa tygodnie. 2 lutego zalecone odstawienie ortezy oraz ściągnięcie szwów. Rehabilitacja rozpoczęte 5 lutego. Do… Czytaj więcej »

Jonasz
1 marca 2018 22:45

Mam pytanie, z góry dziękuję za odpowiedź. 26.02 miałem rekonstrukcję ACL i wycięcie uszkodzonego fragmentu łąkotki przysrodkowej. Mimo lekkiego bólu drugiego i trzeciego dnia po operacji spacerowalem z balkonikiem, a… Czytaj więcej »

Jonasz
4 marca 2018 08:15
Reply to  Jonasz

Dodam tylko, że wykonuję delikatne ćwiczenia leżąc, ale za żadne skarby nie mogę się spionizować. Czuję okropny ból w wewnętrznej stronie kolana, jestem przekonany, że to mięsień z którego brano… Czytaj więcej »

Jacek
10 marca 2018 07:37

Wi tam. Czy dobrym pomysłem po rekonstrukcji acl z więzadła rzepke jest praca nad wyprostem w taki sposob , że leżąc na plecach poukładamy coś pod pięte tak żeby noga… Czytaj więcej »

Kamil
16 marca 2018 18:23

Mija dziesiąta doba po rekonstrukcji acl. Kolano obrzęknięte ( wczoraj była punkcja z treścią krwistą). Od trzech dni temperatura rośnie w ciągu dnia do 38.5. dodatkowo zauważyłem częstsze oddawanie moczu.… Czytaj więcej »

Kamil witold
17 marca 2018 13:42

Mija dziesiąta doba po rekonstrukcji acl. Kolano obrzęknięte ( wczoraj była punkcja z treścią krwistą). Od trzech dni temperatura rośnie w ciągu dnia do 38.5. dodatkowo zauważyłem częstsze oddawanie moczu.… Czytaj więcej »

Michał
31 marca 2018 19:45

Witam. Panie Piotrze, bardzo pomocny i ciekawy blog! Świetna robota! W tym tygodniu miałem rekonstrukcję ACL z zastosowaniem hybrydowego rozwiązania (więzadło z tkanki własnej wzmocnione syntetykiem). Naczytałem się gdzieś w… Czytaj więcej »

Justyna
5 kwietnia 2018 11:34

Dzień dobry. bardzo ciekawy blog pełen wartościowych informacji. Jestem 8 dni po rekonstrukcji ACL metodą hybrydową. Mam wiele obaw. Zacznę od tego, że lekarka zaleciła odpoczynek z piętą na podwyższeniu.… Czytaj więcej »

Justyna
16 kwietnia 2018 12:25
Reply to  Piotr

Dziękuję 🙂

Marcin
10 kwietnia 2018 19:09

Dzień dobry. Właśnie minął mi 3 tydzień po rekonstrukcji ACL z wykorzystaniem ścięgna “gęsiej stopki”. Zgięcie po 2 tyg osiągnąłem do 110st., wyprost prawie pełen (jeszcze nad nim pracuję). Ćwiczyłem… Czytaj więcej »

Mateusz
14 kwietnia 2018 08:52

Witam, przez jak długo go czas po rekonstrukcji ACL może utrzymywać się bardzo nieprzyjemny ból w łydce szczególnie podczas chodzenia. Dodam, że gdy noga jest ułożona wyżej ból natychmiast mija.… Czytaj więcej »

Kasia
15 kwietnia 2018 11:00

Witam, chciałabym zapytać o ćwiczenia w pierwszych dniach po rekonstrukcji z mm prostego uda, czy mam przejmować się tym że nie jestem jeszcze w stanie unieść samodzielnie nogi (3 doba… Czytaj więcej »

Mateusz
16 kwietnia 2018 05:15

Witam serdecznie Panie Piotrze jestem 10dni po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyzowego ACL (z przeszczepem własnych mieści ; połścięgnisty oraz smukły) . Od 6 doby przy chodzeniu o kulach oraz opuszczaniu… Czytaj więcej »

Anna
21 kwietnia 2018 11:40

Witam .jestem 4 dni po usunięciu części lakotki i rekonstrukcji acl z mięsnia polscieniestego . Rozpoczelam rehabilitację z fizjoterapeuta . Mam bardzo niewielkie zgiecie i brakuje również do pelnego wyprostu… Czytaj więcej »

Agata
27 kwietnia 2018 11:34

Witam Może to dziwne pytanie Ale nie spotkałam się tutaj jeszcze z takim a więc: Jak to jest z chłodzeniem kolana po rekonstrukcji ACL ? Jak często i na jak… Czytaj więcej »

Kris
15 maja 2018 22:03

Witam. Jestem 7 dni porekonstrukcji alc. Kąt zgięcia 90 st. Bólu i obrzęku prawie nie ma. Martwi mnie tylko fakt ze mógłby już chodzić bez kul i ortezy. Czy przeszczep… Czytaj więcej »

Krzysztof
27 maja 2018 17:02

Bardzo fajne ćwiczenia bardzo szybko nabralem w nodze siłę jestem tydzień od zabiegu ćwiczę 4razy w tyg za. tydzień zaczynam już fizjoterapie. Osiągnąłem pełen wprost kolana już ale jeszcze dużo… Czytaj więcej »

Natalia
2 lipca 2018 17:05

Dzień dobry,

jaka jest różnica w rehabilitacji/ protokole usprawniania po rekonstrukcji z więzadła rzepki, a ze ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego?

pozdrawiam serdecznie 🙂

Anna
6 lipca 2018 08:13

Hej, w kwietniu naderwalam a moze zerwalam podczas meczu siatkowki przednie wiazadlo krzyzowe. Kolano bolalo jakies 2 tygodnie po urazie, ale szybko wrocilo do normy, obecnie nic mnie nie boli… Czytaj więcej »

Robert
15 lipca 2018 12:16

Witam, jestem przed zabiegiem rekonstrukcji ACL i mam pytanie. Lekarz zasugerował metodę BTB, ale czytałem, że mogą pojawić się powikłania większe niż po zastosowaniu metody STG. Dodam, że łąkątki mam… Czytaj więcej »

Tomasz
19 lipca 2018 00:27

Witam, w pierwszych dniach po rekonstrukcji ACL, w kolanie utrzymuje się duże zapalenie. Więc skoro naszym celem jest jak najszybsze odzyskanie zakresu ruchomości w kolanie i w pierwszych etapach rehabilitacji… Czytaj więcej »

Karolina
19 lipca 2018 07:10

Dzien dobry. Na wstepie serdeczne pozdrowienia. Mam pytanie. 8 dni mija od mojej rekonstrukcji acl, gdzie zrobiono tez miniscektomie czesciowa MM i mikrozlamania uszkodz.powierzchni FMC. Od samego poczatku z tendencja… Czytaj więcej »

Mateusz
13 sierpnia 2018 21:20

Witam Panie Piotrze, mam problem, jestem 7 dzień po rekonstrukcji kolana metoda ST i GR i biję się z myślami, w szpitalu dostałem zalecenia za dwa tygodnie wizytą u ortopedy,… Czytaj więcej »

Thomas
15 sierpnia 2018 13:12

Witam p. Piotrze Jestem po rekonstrukcji . Acl 17m. I chyba można powiedzieć że jestem jakiś pechowy ponieważ inni już dawno zapomnieli by o zabiegu i wracają do swoich sportów.… Czytaj więcej »

Zbyszek
6 września 2018 09:47

Mam pytanie do tych pierwszych dni po zabiegu. Mam zaplanowana operacje i zgodnie z Pana sugestiami chciałem zamówić rehabilitacje od 2-3 doby po zabiegu. W mojej klinice powiedzieli mi ze… Czytaj więcej »

Norbert
23 września 2018 11:34

Witam. Jestem po zabiegu już 2,5 tygodnia. Miałem zerwane więzadło przednie i uszkodzoną łekotkę. Chciałem się spytać jaki powinjen być kąt zgięcia po tym czasie? W wtorek byłem na 1… Czytaj więcej »

Norbert
25 września 2018 16:00

Była zszywana. Pozdrawiam

Paula
21 października 2018 19:22

Dzień dobry, mialam zabieg rekonstrukcji ACL cztery dni temu. Przed zabiegiem zapoznalam sie z treścią prowadzonego przez Pana bloga i od razu po interwencji chcialam ruszyc z rechabilitacja. Obecnie mieszkam… Czytaj więcej »

Maciek
25 października 2018 09:55

Witam, jestem 2 tyg. Po rekonstrukcji ACL oraz łąkotki przysrodkowej i bocznej. Kiedy rozpocząć rehabilitacje? W tej chwili ćwiczę tylko wyprost i zgięcie, przy ktorym odczówam ból. Orteza ustawiona byla… Czytaj więcej »

Maciek
31 października 2018 17:31
Reply to  Piotr

A czy jest możliwość konsultacji u Pana?

Ewa
Ewa
4 marca 2019 06:59

Witam. Jestem tydzień po artroskopii kolana ( wycięcie cysty z tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej oraz czyszczenie przodu kolana). Czy po takim czasie można wybrać się w ważny wyjazd 500km w… Czytaj więcej »

Karol
Karol
10 czerwca 2019 16:26

witam, mam pytanie. Czy rehabilitacja po rekonstrukcji ACL różni się jakoś diametralnie w zależności od tego skąd pobierany był przeszczep? Czy np zaproponowane przez Pana ćwiczenia można wykonywać również po… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
11 czerwca 2019 19:23

Dzień Dobry.
Jestem 5 tydzień po rekonstrukcji ACL.Chcialbym zapytać czy wykonując rozciąganie miesnia czworoglowego leżąc na brzuchu i przyciągając noge za pomoc linki do uda mogę doprowadzić do rozciagniecia przeszczepu?

Maciej
Maciej
13 czerwca 2019 08:44
Reply to  Piotr

Dopytam Linka służyła mi do pociągnięcia nogi gdyż samoczynnie nie mogłem tego robić duży opór miesnia dwuglowego. Kat jaki uzyskałem to 90-100.To czy w takim przypadku istniało ryzyko rozciagniecia tego… Czytaj więcej »

Agata
23 lutego 2020 22:43

Witam, czy moze Pan napisac artykul nt tkz. czucia glebokiego? Czy po rekonstrukcji ACL metoda STG mozna odzyskac lub wypracowac czucie glebokie?

Dorian
Dorian
15 czerwca 2020 17:39

Dzień dobry,   Byłem dziś u rehabilitanta, jestem 20 dni po reko ACL – metoda Tight Rope, bez szycia łękotki. Rehabilitacje zacząłem od 3 doby (izometria, wyprost osiągnięty) Zgięcie mam… Czytaj więcej »

Dorian
Dorian
16 czerwca 2020 10:50
Reply to  Piotr

Dziekuje, a cwiczenie dosc nietypowe: Noge mam podniesiona pionowo i zginam delikatnie poduszie, az do granicy bolu. Czy to cwiczenie na 20 dni po zabiegu jest bezpieczne ? Dodam, ze… Czytaj więcej »

137
0
Would love your thoughts, please comment.x