Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.

Drugi tydzień po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to czas, w którym wielu pacjentów (błędnie, bo powinni to zrobić wcześniej!) dopiero rozpoczyna pracę z fizjoterapeutą nad przywróceniem sprawności stawu kolanowego.

Okres do około dziewiątego tygodnia od operacji nazywany jest fazą maksymalnej ochrony przeszczepu, ponieważ to właśnie w tym przedziale czasowym najczęściej dochodzi do uszkodzenia lub rozciągnięcia nowego więzadła poprzez nieprawidłowo prowadzoną rehabilitację (lub jej brak).

Jeśli dopiero rozpocząłeś swoją drogę z fizjoterapią po przeszczepie ACL to w pierwszej kolejności obowiązkowo! zajrzyj do wskazówek dotyczących pierwszego tygodnia po operacji: Rehabilitacja po ACL 0-7 dni. Dopiero po ich przeczytaniu bezpiecznie możesz kierować się informacjami zamieszczonymi w tym poście.

UWAGA PACJENCIE! Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

1. Kule i orteza.

Jak już wiesz z poprzedniego wpisu (który na pewno przeczytałaś/eś) od pierwszych dni po zabiegu pacjent może obciążać kończynę w granicach bezbólowych. Jeśli nie ma on problemów z funkcjonalnym wyprostem podczas chodu to w ciągu pierwszych dwóch tygodni powinien on zrezygnować z używania kul łokciowych i rozpocząć poruszanie się z pełnym obciążeniem kończyny operowanej.

Jeśli po operacji pacjent został zaopatrzony w ortezę (nie jest to bezwzględnie wymagane, aczkolwiek zalecane) powinien on kontynuować jej stosowanie do 4-6 tygodnia według zaleceń fizjoterapeuty prowadzącego. W tym przedziale czasowym kąt zgięcia ortezy powinien być sukcesywnie zwiększany, np.: jeśli pacjent osiągnął 90 stopni czynnego zgięcia stawu kolanowego oraz pełen wyprost to zegar powinien być ustawiony w zakresie 0-75/80 stopni (dla bezpieczeństwa pacjenta zawsze -10/-15 stopni w stosunku do osiąganego kąta ruchu).

2. Zakres ruchu stawu kolanowego.

Sukcesywne zwiększanie zakresu ruchu od pierwszych dni po zabiegu po maksimum sześciu tygodniach powinno doprowadzić do osiągnięcia kąta 0-120 stopni. W tym czasie (często szybciej, nawet w 3-4 tygodniu po konsultacji z fizjoterapeutą) pacjent może rozpocząć jazdę na rowerze stacjonarnym.

Aby wykonać pełen obrót na rowerze pacjent musi wypracować wcześniej około 120 stopni zgięcia w kolanie.

Pełne zgięcie oraz wyprost/lekki przeprost powinien zostać odbudowany do końca fazy maksymalnej ochrony (9 tyg.). Pojawiający się wewnątrz kolana dyskomfort lub lekki ból podczas maksymalnego zgięcia stawu jest w tym okresie naturalny i powinien ustępować w kolejnych tygodniach rehabilitacji.

3. Praca z fizjoterapeutą.

Terapia w fazie maksymalnej ochrony powinna skupiać się przede wszystkim na zwalczaniu powstających kompensacji podczas poruszania się, zapobieganiu zanikowi mięśni oraz poprawie stabilności kolana.

Warto również pamiętać, że po okresie odciążania kończyny mogą pojawić się problemy z prawidłową postawą i przeciążeniem nogi przeciwnej, dlatego niezbędne są również dobrze dobrane ćwiczenia poprawiające stabilność tułowia. Od 3-4 tygodnia przy braku komplikacji pozabiegowych pacjenci mogą ograniczyć wizyty u fizjoterapeuty do 2 razy w tygodniu.

4. Ćwiczenia w domu.

Wykonywanie ćwiczeń w domu nadal jest jednym z głównych (drugim, zaraz po pracy z fizjoterapeutą) punktem powrotu pacjenta do pełnej sprawności. Nie warto go bagatelizować, ponieważ to właśnie od regularności terapii domowej w dużej mierze uwarunkowany jest pozytywny wynik końcowy rehabilitacji.

Pacjent (za zgodą fizjoterapeuty) może zmodyfikować/utrudnić część ćwiczeń z pierwszego etapu powrotu do sprawności, a także dodać kilka nowych. Oto przykładowe propozycje:

A. Ćwiczenia SLR (straight leg rise). 50-100 powtórzeń w każdym kierunku.

Po osiągnięciu przez pacjenta pełnego wyprostu czynnego może on rozpocząć unoszenie ponad podłoże całej kończyny dolnej w czterech kierunkach: zgięcia, wyprostu, przywiedzenia oraz odwiedzenia w stawie biodrowym z wyprostowanym kolanem.

Pamiętaj! Jeśli podczas zgięcia w biodrze kolano nie zachowuje pełnego wyprostu oznacza to, że mięsień czworogłowy nie pracuje prawidłowo i ćwiczenie jest zbyt trudne. W takim wypadku należy rozpocząć od łatwiejszej wersji zaproponowanej przez fizjoterapeutę.

Ćwiczenia “straight leg rise” powinny być wykonywane z pełnym wyprostem stawu kolanowego (w ortezie lub bez).

B. Wspięcia na palce na stepie/schodku. 4 x 20 powtórzeń.

Modyfikacja ćwiczenia z pierwszego tygodnia rehabilitacji. W tym przypadku pacjent może wykorzystać podwyższenie (np.: schodek lub step). Przed wykonaniem wspięcia pięty mogą zejść poniżej linii poziomej, dzięki czemu mięsień trójgłowy pracując w pełnym zakresie ruchu wzmacnia się efektywniej.

Wspięcie na palce z wykorzystaniem schodka/stepu.

C. Przysiady. 3 x 20 powtórzeń.

W przypadku tego ćwiczenia pacjent również może zastosować progresję, zwiększając kąt zgięcia stawu kolanowego podczas przysiadów:

  • w 2 tygodniu do 45°,
  • w 4 tygodniu do 60°,
  • w 8 tygodniu do 90 °.

Ćwiczenie można również utrudnić przenosząc większy ciężar ciała na nogę operowaną podczas jego wykonywania.

Przysiady z piłką przy ścianie. Kąt zgięcia powinien być sukcesywnie zwiększany.

D. „Jaskółka”. 3 x 15 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie to wszystkim kojarzące się z dzieciństwem (lub badaniem trzeźwości kierowców) jest znakomitym sposobem na korekcję wzorca chodu, poprawę stabilizacji oraz wzmocnienie mięśni pośladkowych. W początkowym okresie warto je wykonywać z dodatkiem np.: kija, dzięki czemu łatwiej pacjentowi utrzymać proste plecy.

“Jaskółka” z dodatkowym utrudnieniem w postaci kija. Początkowy zakres pochylenia od pionu to około 30-45°.

E. Chodzenie bokiem z taśmą. 100/150 kroków w każdą stronę.

Proste ćwiczenie chodu bokiem z dodatkiem oporu taśmy dla odwodzicieli. Elastyczna guma powinna być założona poniżej rzepki. Krok pacjenta powinien być takiej długości, aby taśma przez cały czas była utrzymana w napięciu.

Chodzenie bokiem z dodatkowym oporem dla przywodzicieli stosuje się w celu przywrócenia prawidłowego wzorca chodu.

F. Stanie na niestabilnym podłożu. 10 x 30 sekund na każdą nogę.

Rekonstrukcja ACL wiąże się że znaczną utratą stabilności stawu kolanowego, dlatego w procesie rehabilitacji oprócz wzmacniania mięśni warto pamiętać o ćwiczeniach równoważnych odbudowujących tzw. propriocepcję (czucie głębokie stawu). W początkowych fazach po zabiegu ten element najłatwiej poprawia się za pomocą dysków równoważnych.

W miarę poprawy stabilności pacjenta można utrudniać ćwiczenia na dyskach np. przez przeniesienie ciężaru ciała na nogę operowaną, aż do stania na jednym „berecie”.

Odbudowanie prioprocepcji jest kluczowym elementem bezpieczeństwa kolana po zabiegu operacyjnym.

Przebrnąłeś przez dwie pierwsze fazy rehabilitacji po ACL? Przeczytaj jak powinien wyglądać kolejny etap:

  1. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.
4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
158 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna
5 września 2017 05:12

Dzień dobry. 3 tygodnie temu miałam kontuzję kolana. W opisie usg ostre uszkodzenie ACL. Więzadło wyraznie obrzeknięte, pogrubiałe, wydaje się z zachowanym liniowym przebiegiem częsci włókien. Byłam u ortopedy i… Czytaj więcej »

staw kolanowy
6 września 2017 07:59

Fantastyczny zestaw ćwiczeń! Wydaje mi się, że te przysiady będą najtrudniejsze do wykonania dla pacjenta.

Grzegorz
8 września 2017 20:23

Mam pytanie : Dlaczego ćwiczenia wykonywane są w ortezie ? Zastanawiające jest czy orteza ma jakikolwiek wpływ na przebudowę przeszczepu … Jakie znaczenie na przeszczep mają ćwiczenia stania na niestabilnym… Czytaj więcej »

Piotrek
26 września 2017 12:51

Dzień dobry, jestem 3 tyg po rekonatrsukcji acl metodą stg. Chodzę na rehabilitację oraz wykonuje ćwiczenia w domu. Wyprost w operowanej nodze już mam ale stając przy lustrze operowana noga… Czytaj więcej »

Piotrek
27 września 2017 20:06
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Przysiady póki co 45 stopni.

Michał
18 listopada 2017 12:25

Witam. Jestem 7 tyg po pełnej rekonstrukcji acl oprócz tego miałem robione mikrozlamania na chrząstce. Od 6 tyg mogę wypełni obciążac nogę, jednak podczas chodzenia odczuwam delikatny ból wewnątrz kolana.… Czytaj więcej »

Piotr
19 listopada 2017 15:03

Dzień dobry, jestem 6 miesięcy po skręceniu kolana. Na początku wydawało się, że nie jest to całkowite zerwanie ACL-a lecz z każdą wizytą u ortopedy okazywało się, że wiązadło się… Czytaj więcej »

Kuba
13 grudnia 2017 23:06

Witam.
Czy test Lachmana i szuflady przedniej w okresie ok. 5-7 tygodnia po rekonstrukcji jest bezpieczny dla przeszczepu?

Kuba
18 grudnia 2017 14:48
Reply to  Piotr

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanko: czy po udanej rekonstrukcji i dobrej rehabilitacji prowadzonej od początku pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty jest możliwe ze kolano będzie miało nadal niestabilność rotacyjna… Czytaj więcej »

Łukasz
15 grudnia 2017 18:10

Jestem niecałe 2,5 tygodnia po rekonstrukcji więzadła przedniego krzyżowego przeszczep jewel. Dawniej miałem na to kolano dwie operacje (2 atroskopie, 1 rekonstrukcja, przeszczep się zerwał). Latami chodziłem ze zerwanym więzadłem,… Czytaj więcej »

Robert
25 grudnia 2017 14:58

Witam, jestem ponad 3 tygodnie (zabieg wykonany 1.12) po zabiegu rekonstrukcji ACL oraz częściowa meniscekotomia przyśrodkowa i minimalna boczna. Ćwiczę z fizjoterapeutką dwa razy w tygodniu oraz w domu. Ćwiczenia… Czytaj więcej »

Mateusz
4 stycznia 2018 18:40

Witam, Jestem 5 tygodni po rekonstrukcji acl. Rehabilitacja przebiega prawidłowo mam pełen wyprost i 120 stopni zgięcia. Od dwóch dni fizjoterapeuta wprowadził ćwiczenie polegające na prostowaniu nogi na maszynie w… Czytaj więcej »

ACLowiec
6 lutego 2018 15:11

Witam, czy po 4 tygodniach od rekonstrukcji ACL lekarz/fizjo może za pomocą testu szuflady sprawdzić stabilność kolana? I czy jest możliwość, ze stojąc na piętach i próbując wyprostować nogę (bez… Czytaj więcej »

Daniel
6 lutego 2018 17:58

Witam Panie Piotrze z jaką “mocą” można rozpocząć i kontynuować jazdę na rowerze stacjonarnym w kolenych tygodniach po rekonstrukcji ACL? Na co trzeba uważać aby niczego nie uszkodzić? Czy ograniczać… Czytaj więcej »

Adam
18 lutego 2018 15:06

Witam,
Czy w 7 tygodniu po rekonstrukcji ACL można jeździć na rowerze spinningowm?

Mariusz
28 lutego 2018 10:32

Witam Rekonstrukcja ACL wykonana 24 stycznia br. ze ścięgien semitendinosos i gracilis z dostępu przednio – przyśrodkowego. Po dwóch tygodniach odstawiłem kule, ortezę wedle zaleceń lekarza prowadzącego mam odstawić za… Czytaj więcej »

Robert
7 marca 2018 10:06

Dzień dobry! 😉 Jestem 3 miesiące po rekonstrukcji ACL. Rehabilitacja przebiega bardzo prawidłowo, ćwiczę z fizjoterapeutą, uczęszczam na siłownie – robię też ćwiczenia na nogi z każdym tygodnie delikatnie zwiększam… Czytaj więcej »

Robert
9 marca 2018 13:35
Reply to  Piotr

W 14 tygodniu po operacji.

Asia
8 marca 2018 08:14

Witam,
Bardzo pomocny artykul.
Chcialam spytac czy moglby Pan polecic rehabilitanta w Radomiu? Jestem po naprawie ACL metoda internal blasting

Pozdrawiam

Daniel
9 marca 2018 03:24

Witam Panie Piotrze zastanawia mnie parę spraw związanych z rehabilitacją po rekonstrukcji ACL. 1. Skoro więzadło po przeszczepie w okresie 6-12 tydzień przechodzi największe zmiany i jest słabsze niż w… Czytaj więcej »

KASIA
29 marca 2018 07:39

Witam,policzyłam jestem dokładnie w 8 tyg po reko.Czy mogę wykonywać ćwiczenie SLR z ciężarkami na nogach?nie zaszkodzi to przeszczepowi??

KASIA
4 kwietnia 2018 16:02

Dziękuje ! :))Mam wyprost i uzywam ciezarkow 1-1,5 kg.Pozdrawiam

Maciek
9 kwietnia 2018 14:19

Witam . Jestem ok.5 tyg po rekonstrukcji acl z więzadła rzepki. Zakres zgięcia wynosi ok.120. 130 stopni i w sumie bez większych problemów doszedl do tego poziomu . Jeśli chodzi… Czytaj więcej »

Justyna
16 kwietnia 2018 12:33

Witam. Zaczynam trzeci tydzień po operacji acl (hybryda). Kolano nadal jest obrzęknięte. Szwy ściągnięte. Rany goją się dobrze. Stosuję plastry na blizny. Zakupiłam sprzęt do ćwiczeń polecany przez Pana i… Czytaj więcej »

Ania
30 kwietnia 2018 17:15

Dzień dobry, jestem równe dwa tygodnie po operacji ACL. Szwy ściągane bedą lada dzień. Utrzymuje się mała opuchlizna. Lekarz zalecił chodzenie bez kul i bez ortezy. Zgięcie ok. 90 stop… Czytaj więcej »

Ania
4 maja 2018 14:53
Reply to  Piotr

dziękuję, a czy uczucie cięższego kolana ( ciężejidzie zginanie, prostowanie) jest normalne? 🙂

Marcin
5 czerwca 2018 10:34

Cześć. Jestem 7 tygodni po rekonstrukcji lewego kolana. A mianowicie mam pytanie odnośnie ciągłego obrzęku nad kolanem, tzn wyglada jakby zbierała sie tam woda, kolano jest w normalnej temperaturze jak… Czytaj więcej »

Edzio
13 czerwca 2018 12:26

Witam serdecznie, Można spytać co to za model dysków sensomotorycznych i jak wysokie one sa? Najbardziej powszechne w wielu źródłach są te z wypustkami. Czy są one jakkolwiek lepsze od… Czytaj więcej »

Rafik
23 czerwca 2018 20:24

Witam operacje miałem 5.04.18 Kolano ma zgiecie i wyprost nie puchnie ani nie zbiera się woda. 1. Konieczne jest dążenie do przeprostu jak w zdrowej nodze czy nie jest to… Czytaj więcej »

Kris
24 czerwca 2018 17:31

Witam ,jestem sześć i pół tygodnia po operacji ALC. W szóstym tygodniu od zabiegu byłem na wizycie kontrolnej u lekarza który prowadził operację ,zalecił o odstawienie ortezy i poruszanie się… Czytaj więcej »

Rafik
26 czerwca 2018 09:08

Witam operacje miałem 5.04.18 Kolano ma zgiecie i wyprost nie puchnie ani nie zbiera się woda. 1. Konieczne jest dążenie do przeprostu jak w zdrowej nodze czy nie jest to… Czytaj więcej »

Miczi
2 lipca 2018 13:07

Witam, jestem 9 dzień po rekonstrukcji ACL + szycie łąkotki przyśrodkowej. Przez pierwsze 3 dni po zabiegu wykonywałem proste ćwiczenia w domu. Od 4 do 7 dnia ból łydki zwiększył… Czytaj więcej »

Wojtek
4 lipca 2018 06:27

Hej! 🙂 Jestem 3 tygodnie po ACL z przeszczepem z mięśni uda. Mam takie pytanie – czy jeśli bezboleśnie i bezproblemowo mogę zrobić przysiad w oparciu o piłkę do 90stopni,… Czytaj więcej »

Wojtek
4 lipca 2018 21:49
Reply to  Piotr

Dziękuję 🙂

Mateusz
6 lipca 2018 08:43

Dzień dobry. Jestem w 7 – 8 tygodniu od rekonstrukcji ACL i szyciu łąkotki. Nie mam nadal pełnego wyprostu ( Pani doktor mówiła mi że mam około minus 10 stopni… Czytaj więcej »

Paulina
13 lipca 2018 08:04

Pytanie po wyniku rezonansu 1)naderwanie wiezadla krzyżowego z zachowanym pojedynczymi wiązkami 3) pekniecie skosne i podłużne łąkotki przysrodkowej – tylny rog zablokowane kolano brak pełnego wyprostu/ przeprostu co jest przyczyną… Czytaj więcej »

Ewelina
24 lipca 2018 20:22

Witam, jestem prawie 6 tygodni po rekonstrukcji ACL ze ścięgien hamstringów, niby wszystko idzie do przodu, wykonuje codziennie ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutkę, w zasadzie wszystkie, które Pan opisuje w artykule,… Czytaj więcej »

Wojtek
29 lipca 2018 14:54

Witam, we wrześniu tamtego roku zerwałem częściowo więzadła krzyżowe. Rekonstrukcję miałem dopiero w czerwcu. Przez ten rok jedynie strzelało mi kolano podczas chodu oraz nie miałem pełnego zgięcia w chorej… Czytaj więcej »

Iza
Iza
2 sierpnia 2018 20:00

Witam. Jestem 4 tyg po rekonstrukcji acl (metoda ze sciegna). Rehabilitacja przebiega prawidłowo, wyprost jest, zgiecie do 100 stopni – niestety tutaj pojawia się problem. Kolano raz zginam perfekcyjnie, z… Czytaj więcej »

Olga
5 sierpnia 2018 13:06

Witam juz kiedyś do pana pisałam mam pewien problem bo chyba mój rehabilitant nie zdaje sobie sprawy z pewnych rzeczy. Mianowicie w październiku tam tego roku skrecilam kolano i zerwałam… Czytaj więcej »

Anna
6 sierpnia 2018 20:20

witam. mam pytanie dot rekonstrukcji ACL. jestem 7 tydzień po zabiegu mam rehabilitację oraz codziennie ćwiczę. niestety pomimo silnej pracy nad wyprostem brakuję mi 15 st (zaczął robić się przykurcz… Czytaj więcej »

Mateusz
8 października 2018 22:08

Witam czy 4 tygodnie po zabiegu mogę odrzucić juz kule i poruszać się tylko z orteza . Dodam że mam pełny wyprosty ale czuje lekki dyskomfort w kolanie . Lekkie… Czytaj więcej »

Gracjan
3 listopada 2018 14:56

Witam . Czy nie ma przeciwwskazań żeby po 2 miesiącach robić dłuższe spacery . Np po godzinie spacery ?

Asia
19 listopada 2018 13:10

Kiedy, po rekonstrukcji ACL, pacjent może zacząć zginąć nogę przy chodzeniu ?

Horacy
13 stycznia 2019 12:47

Dzień dobry, Jestem 8 tygodni po rekonstrukcji ACL. Pełny wyprost i zgięcie własnymi siłami posiadam na poziomie 130*. Operację wykonano mi dopiero rok po urazie, w skutek przez urazem odczuwałem… Czytaj więcej »

Daniel
18 stycznia 2019 15:09

Witam. Jestem równo 2 tyg po rekonstrukcji ACL z użyciem własnych ścięgien. 4.01. operacja. 14.01 pierwsza rehabilitacja, 17.01 druga. Podczas tych zajęć fizjoterapeuta zwiększał zakres zgięcia kolana tak, że trzymał… Czytaj więcej »

Asia
20 kwietnia 2019 20:35

Dzień dobry zaczynam właśnie drugi tydzień po rekonstrukcji ACL wprost osiągnięty natomiast zgiecia brak ledwie 10° max przy czym czuc blok w kolanie co w takim wypadku?
Pozdrawiam

Asia
Asia
11 maja 2019 11:03

Dzień dobry. Jestem w siódmym tygodniu po operacji ACL (jewel + smukły) i mam problem z wyprostem, a zgięcie 90stopni i to nie bez problemów. Jestem pod okiem fizjoterapeuty i… Czytaj więcej »

Mateusz
17 maja 2019 19:15

Witam jestem 8 tyg od rekonstrukcji acl . Mam pytanie , Czy ćwiczenia typu wykroki, przysiady z niewielkim obciążeniem 2-3 seria po 12 powtórzeń wykonywane 4-5 razy dziennie nie zaszkodzą… Czytaj więcej »

Karol
Karol
26 maja 2019 23:37

Witam. Jestem po zabiegu rekonstrukcji acl juz prawie dwa tygodnie. Wszystko ładnie się goi, obrzęk jest delikatny. Siniak z tyłu kolana juz prawie niewidoczny. Osiągnąłem już pełen wprost oraz zgiecie… Czytaj więcej »

Paulina
Paulina
23 czerwca 2019 13:36

Witam, jestem w 2 tygodniu po zabiegu i mam kilka pytań: 1. dlaczego w 1 tyg nie mogę rollować łydki i czy jeśli tak robiłam, to mogło mi to w… Czytaj więcej »

Paulina
Paulina
23 czerwca 2019 16:40
Reply to  Piotr

ok dziękuję za odpowiedź ?
Pozdrawiam ?

Karol
Karol
1 lipca 2019 16:30

Dzień dobry Panie Piotrze Właśnie minęło 10 tyg od rekonstrukcj mojego ACL wszystko przebiega dobrze jednak no właśnie nie mogę osiągnąć pełnego zgiecia kolana brakuje mi około 15cm żeby dotknąć… Czytaj więcej »

Małgorzata
26 lipca 2019 09:38

Witam! Jestem 10 dzień po rekonstrukcji ACL . Pod kolanem mam dość duży obrzęk i czuje lekki ból przy chodzeniu z lekkim oparciem na kulach oraz większy ból w nocy.… Czytaj więcej »

Małgorzata
5 sierpnia 2019 10:47

Witam
Ile razy dziennie powinnam wykoywać ćwiczenia? Jestem w czwartym tygodniu po operacji ACL.

Jakub
5 grudnia 2019 11:00

Witam. Jestem 4 tyg po rekonstrukcji acl przy użyciu więzadła właściwego rzepki. Lekarz zezwolił mi chodzić bez kul. Mam pełen wyprost i zgięcie 120 stopni a nawet i wieksze. Lekarz… Czytaj więcej »

158
0
Would love your thoughts, please comment.x