Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.

Drugi tydzień po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to czas, w którym wielu pacjentów (błędnie, bo powinni to zrobić wcześniej!) dopiero rozpoczyna pracę z fizjoterapeutą nad przywróceniem sprawności stawu kolanowego.

Okres do około dziewiątego tygodnia od operacji nazywany jest fazą maksymalnej ochrony przeszczepu, ponieważ to właśnie w tym przedziale czasowym najczęściej dochodzi do uszkodzenia lub rozciągnięcia nowego więzadła poprzez nieprawidłowo prowadzoną rehabilitację (lub jej brak).

Jeśli dopiero rozpocząłeś swoją drogę z fizjoterapią po przeszczepie ACL to w pierwszej kolejności obowiązkowo! zajrzyj do wskazówek dotyczących pierwszego tygodnia po operacji: Rehabilitacja po ACL 0-7 dni. Dopiero po ich przeczytaniu bezpiecznie możesz kierować się informacjami zamieszczonymi w tym poście.

UWAGA PACJENCIE! Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

 

1. Kule i orteza.

Jak już wiesz z poprzedniego wpisu (który na pewno przeczytałaś/eś) od pierwszych dni po zabiegu pacjent może obciążać kończynę w granicach bezbólowych. Jeśli nie ma on problemów z funkcjonalnym wyprostem podczas chodu to w ciągu pierwszych dwóch tygodni powinien on zrezygnować z używania kul łokciowych i rozpocząć poruszanie się z pełnym obciążeniem kończyny operowanej.

Jeśli po operacji pacjent został zaopatrzony w ortezę (nie jest to bezwzględnie wymagane, aczkolwiek zalecane) powinien on kontynuować jej stosowanie do 4-6 tygodnia według zaleceń fizjoterapeuty prowadzącego. W tym przedziale czasowym kąt zgięcia ortezy powinien być sukcesywnie zwiększany, np.: jeśli pacjent osiągnął 90 stopni czynnego zgięcia stawu kolanowego oraz pełen wyprost to zegar powinien być ustawiony w zakresie 0-75/80 stopni (dla bezpieczeństwa pacjenta zawsze -10/-15 stopni w stosunku do osiąganego kąta ruchu).

 

2. Zakres ruchu stawu kolanowego.

Sukcesywne zwiększanie zakresu ruchu od pierwszych dni po zabiegu po maksimum sześciu tygodniach powinno doprowadzić do osiągnięcia kąta 0-120 stopni. W tym czasie (często szybciej, nawet w 3-4 tygodniu po konsultacji z fizjoterapeutą) pacjent może rozpocząć jazdę na rowerze stacjonarnym.

Aby wykonać pełen obrót na rowerze pacjent musi wypracować wcześniej około 120 stopni zgięcia w kolanie.

 

Pełne zgięcie oraz wyprost/lekki przeprost powinien zostać odbudowany do końca fazy maksymalnej ochrony (9 tyg.). Pojawiający się wewnątrz kolana dyskomfort lub lekki ból podczas maksymalnego zgięcia stawu jest w tym okresie naturalny i powinien ustępować w kolejnych tygodniach rehabilitacji.

 

3. Praca z fizjoterapeutą.

Terapia w fazie maksymalnej ochrony powinna skupiać się przede wszystkim na zwalczaniu powstających kompensacji podczas poruszania się, zapobieganiu zanikowi mięśni oraz poprawie stabilności kolana.

Warto również pamiętać, że po okresie odciążania kończyny mogą pojawić się problemy z prawidłową postawą i przeciążeniem nogi przeciwnej, dlatego niezbędne są również dobrze dobrane ćwiczenia poprawiające stabilność tułowia. Od 3-4 tygodnia przy braku komplikacji pozabiegowych pacjenci mogą ograniczyć wizyty u fizjoterapeuty do 2 razy w tygodniu.

 

4. Ćwiczenia w domu.

Wykonywanie ćwiczeń w domu nadal jest jednym z głównych (drugim, zaraz po pracy z fizjoterapeutą) punktem powrotu pacjenta do pełnej sprawności. Nie warto go bagatelizować, ponieważ to właśnie od regularności terapii domowej w dużej mierze uwarunkowany jest pozytywny wynik końcowy rehabilitacji.

Pacjent (za zgodą fizjoterapeuty) może zmodyfikować/utrudnić część ćwiczeń z pierwszego etapu powrotu do sprawności, a także dodać kilka nowych. Oto przykładowe propozycje:

 

A. Ćwiczenia SLR (straight leg rise). 50-100 powtórzeń w każdym kierunku.

Po osiągnięciu przez pacjenta pełnego wyprostu czynnego może on rozpocząć unoszenie ponad podłoże całej kończyny dolnej w czterech kierunkach: zgięcia, wyprostu, przywiedzenia oraz odwiedzenia w stawie biodrowym z wyprostowanym kolanem.

Pamiętaj! Jeśli podczas zgięcia w biodrze kolano nie zachowuje pełnego wyprostu oznacza to, że mięsień czworogłowy nie pracuje prawidłowo i ćwiczenie jest zbyt trudne. W takim wypadku należy rozpocząć od łatwiejszej wersji zaproponowanej przez fizjoterapeutę.

Ćwiczenia „straight leg rise” powinny być wykonywane z pełnym wyprostem stawu kolanowego (w ortezie lub bez).

 

B. Wspięcia na palce na stepie/schodku. 4 x 20 powtórzeń.

Modyfikacja ćwiczenia z pierwszego tygodnia rehabilitacji. W tym przypadku pacjent może wykorzystać podwyższenie (np.: schodek lub step). Przed wykonaniem wspięcia pięty mogą zejść poniżej linii poziomej, dzięki czemu mięsień trójgłowy pracując w pełnym zakresie ruchu wzmacnia się efektywniej.

Wspięcie na palce z wykorzystaniem schodka/stepu.

 

C. Przysiady. 3 x 20 powtórzeń.

W przypadku tego ćwiczenia pacjent również może zastosować progresję, zwiększając kąt zgięcia stawu kolanowego podczas przysiadów:

 • w 2 tygodniu do 45°,
 • w 4 tygodniu do 60°,
 • w 8 tygodniu do 90 °.

Ćwiczenie można również utrudnić przenosząc większy ciężar ciała na nogę operowaną podczas jego wykonywania.

Przysiady z piłką przy ścianie. Kąt zgięcia powinien być sukcesywnie zwiększany.

 

D. „Jaskółka”. 3 x 15 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie to wszystkim kojarzące się z dzieciństwem (lub badaniem trzeźwości kierowców) jest znakomitym sposobem na korekcję wzorca chodu, poprawę stabilizacji oraz wzmocnienie mięśni pośladkowych. W początkowym okresie warto je wykonywać z dodatkiem np.: kija, dzięki czemu łatwiej pacjentowi utrzymać proste plecy.

„Jaskółka” z dodatkowym utrudnieniem w postaci kija. Początkowy zakres pochylenia od pionu to około 30-45°.

 

E. Chodzenie bokiem z taśmą. 100/150 kroków w każdą stronę.

Proste ćwiczenie chodu bokiem z dodatkiem oporu taśmy dla odwodzicieli. Elastyczna guma powinna być założona poniżej rzepki. Krok pacjenta powinien być takiej długości, aby taśma przez cały czas była utrzymana w napięciu.

Chodzenie bokiem z dodatkowym oporem dla przywodzicieli stosuje się w celu przywrócenia prawidłowego wzorca chodu.

 

F. Stanie na niestabilnym podłożu. 10 x 30 sekund na każdą nogę.

Rekonstrukcja ACL wiąże się że znaczną utratą stabilności stawu kolanowego, dlatego w procesie rehabilitacji oprócz wzmacniania mięśni warto pamiętać o ćwiczeniach równoważnych odbudowujących tzw. propriocepcję (czucie głębokie stawu). W początkowych fazach po zabiegu ten element najłatwiej poprawia się za pomocą dysków równoważnych.

W miarę poprawy stabilności pacjenta można utrudniać ćwiczenia na dyskach np. przez przeniesienie ciężaru ciała na nogę operowaną, aż do stania na jednym „berecie”.

Odbudowanie prioprocepcji jest kluczowym elementem bezpieczeństwa kolana po zabiegu operacyjnym.

 

Przebrnąłeś przez dwie pierwsze fazy rehabilitacji po ACL? Przeczytaj jak powinien wyglądać kolejny etap:

 1. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.
Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

89 komentarzy

 • Grazyna
  5 września 2017 at 05:12

  Dzień dobry. 3 tygodnie temu miałam kontuzję kolana. W opisie usg ostre uszkodzenie ACL. Więzadło wyraznie obrzeknięte, pogrubiałe, wydaje się z zachowanym liniowym przebiegiem częsci włókien. Byłam u ortopedy i po badaniu palpacyjnym stwierdził ze niestabilności nie ma. Czy to możliwe ze po takim opisie usg wszystko jest w porzadku.? W opisie jescze jest napisane: W dole podkolanowym niewielka szczelinowata torbiel Bakera i tym lekarz kazał się zając. Mialam wykonany masaz dołu podkolanowego. Bardzo bolesny( czuje bol do dzis) tydzień temu. Czy to normalne, czy kontynuowac masaze, czy zmienic specjaliste. Pozdrawiam Grazyna

  • Piotr
   Piotr
   6 września 2017 at 21:38

   Witam,
   niestabilność w fazie ostrej jest ciężko wykrywalna. Bardzo często testy na stabilność kolana objawiają się jako pozytywne dopiero po zmniejszeniu obrzęku i napięcia mięśniowego, które pojawiają się w początkowej fazie pourazowej. Jeśli masaż był an tyle bolesny, że czuje go Pani po tygodniu to znaczy, że mógł być nie do końca dobrym pomysłem. Może warto jednak popracować w inny sposób (jest ich kilka). Pozdrawiam!

 • staw kolanowy
  6 września 2017 at 07:59

  Fantastyczny zestaw ćwiczeń! Wydaje mi się, że te przysiady będą najtrudniejsze do wykonania dla pacjenta.

  • Piotr
   Piotr
   6 września 2017 at 21:57

   Pod dobrą kontrolą fizjoterapeuty każdy pacjent powinien sobie z nimi poradzić. 🙂 Pozdrawiam!

 • Grzegorz
  8 września 2017 at 20:23

  Mam pytanie :
  Dlaczego ćwiczenia wykonywane są w ortezie ? Zastanawiające jest czy orteza ma jakikolwiek wpływ na przebudowę przeszczepu …
  Jakie znaczenie na przeszczep mają ćwiczenia stania na niestabilnym podłożu ? czucie głębokie ? chyba chodzi o kontrolę nerwowo-mięśniową i jej ostatni etap ” kodowania „

  • Piotr
   Piotr
   10 września 2017 at 08:05

   Ćwiczenia zgięcia wykonywane są w ortezie np. zablokowanej na 0-45° żeby uzmysłowić pacjentowi w jakim zakresie może pracować. Jeśli radzi sobie dobrze to nie widzę przeszkód żeby ćwiczyć bez ortezy. Ćwiczenia równoważne mają na celu pobudzenie receptorów czucia głębokiego, co za tym idzie poprawę kontroli nerwowo-mięsniowej. Pozdrawiam.

 • Piotrek
  26 września 2017 at 12:51

  Dzień dobry,
  jestem 3 tyg po rekonatrsukcji acl metodą stg. Chodzę na rehabilitację oraz wykonuje ćwiczenia w domu. Wyprost w operowanej nodze już mam ale stając przy lustrze operowana noga jest nieco wysunięta względem drugiej. Robie następujące ćwiczenia na wyprost:
  – prostowanie nogi z gumą nad dołem kolanowym
  – podczas wyprostu na dużej piłce dociskam delikatnie piętę i łydkę do piłki
  – leżąc na kanapie podkładam grubą książkę pod piętę.
  Czy te ćwiczenia są właściwe oraz jakie ewentualnie jeszcze można robić?
  Kolejną sprawą jest to że podczas przysiadów w opaciu o piłkę w końcowej fazie zgięcia zawsze słyszę/czuję pstryknięcię w operowanym kolanie. Czy jest się czym niepokoić?
  Pozdrawiam.

  • Piotr
   Piotr
   27 września 2017 at 18:50

   Witaj,
   ćwiczenia są jak najbardziej ok. Spróbowałbym ewentualnie jeszcze stretchingu łydki i chodzenia tyłem (wyprost stymulowany jest wtedy bardziej taśmą tylną niż mięśniem czworogłowym. Przysiady w jakim zakresie? Pozdrawiam!

   • Piotrek
    27 września 2017 at 20:06

    Dziękuję za odpowiedź. Przysiady póki co 45 stopni.

    • Piotr
     Piotr
     28 września 2017 at 06:18

     To dobry i bezpieczny zakres na ten moment. Proszę na razie ćwiczyć i nie przejmować się dolegliwościami, Często na początku drogi niestety tak to wygląda. Pozdrawiam!

 • Michał
  18 listopada 2017 at 12:25

  Witam. Jestem 7 tyg po pełnej rekonstrukcji acl oprócz tego miałem robione mikrozlamania na chrząstce. Od 6 tyg mogę wypełni obciążac nogę, jednak podczas chodzenia odczuwam delikatny ból wewnątrz kolana. Czy to normalne czy może mikrozlamania się nie wygoily? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   19 listopada 2017 at 20:38

   Witam,
   na razie może to jeszcze być normalne. Prosze się dalej rehabilitować. Pozdrawiam!

 • Piotr
  19 listopada 2017 at 15:03

  Dzień dobry,
  jestem 6 miesięcy po skręceniu kolana. Na początku wydawało się, że nie jest to całkowite zerwanie ACL-a lecz z każdą wizytą u ortopedy okazywało się, że wiązadło się naciąga. Obecnie jest to już wynik artrometrem 9/4 czyli niestabilność 3 stopnia. Nogę odbudowałem, biegam, chodzę po górach, jeżdżę na rowerze, pracuje. Przez ten cały czas kolano ani razu mi nie „uciekło”, nic nie boli. Natomiast wiem, że gdybym chciał wrócić do piłki nożnej i nart powinienem zrobić rekonstrukcję i tu mam pytanie czy po operacji trzeba liczyć minimum 2 miesiące na przerwę od pracy (charakter pracy chodząco siedzący)? Czy powrót do pracy po 4-5 tygodniach to zbyt duże ryzyko?

  Dziękuję.

  • Piotr
   Piotr
   19 listopada 2017 at 20:44

   Witam,
   powrót po 4-5 tygodniach to zdecydowanie za duże ryzyko, chyba, że będzie się Pan goił idealnie. Niestety to zdarza się bardzo rzadko. 🙂 Pozdrawiam.

 • Kuba
  13 grudnia 2017 at 23:06

  Witam.
  Czy test Lachmana i szuflady przedniej w okresie ok. 5-7 tygodnia po rekonstrukcji jest bezpieczny dla przeszczepu?

  • Piotr
   Piotr
   16 grudnia 2017 at 23:50

   Witam,
   tak. Pozdrawiam!

   • Kuba
    18 grudnia 2017 at 14:48

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Jeszcze jedno pytanko: czy po udanej rekonstrukcji i dobrej rehabilitacji prowadzonej od początku pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty jest możliwe ze kolano będzie miało nadal niestabilność rotacyjna pojawiająca się w teście pivot shift?

    • Piotr
     Piotr
     20 grudnia 2017 at 19:42

     Nie ma takiej możliwości. Pozdrawiam!

 • Łukasz
  15 grudnia 2017 at 18:10

  Jestem niecałe 2,5 tygodnia po rekonstrukcji więzadła przedniego krzyżowego przeszczep jewel.
  Dawniej miałem na to kolano dwie operacje (2 atroskopie, 1 rekonstrukcja, przeszczep się zerwał). Latami chodziłem ze zerwanym więzadłem, jednakże ze względu na coraz większą niestabilność kolana zdecydowałem się na operacje. W międzyczasie wyszło także, że więzadło boczne mam wydłużone.
  Po rekonstrukcji ACL dostałem 2 zalecenia i dość niejasny zestaw ćwiczeń. Jeden lekarz powiedział, że mam chodzić normalnie, bez kul i ortezy, drugi wskazał, że ze względu na ból mogę posiłkować się kulami i bym na początku nie zginał nogi bardziej niż 90 stopni, a szczególnie – nie zginał jej całkowicie. Dostałem też zestaw ćwiczeń. Pierwszy miesiąc mam ćwiczyć wg tego zestawu a po miesiącu zacząć profesjonalną rehabilitację. Na rower stacjonarny mogę wejść po 2 tygodniach.

  Po przeczytaniu Pana artykułów zdecydowałem, że do fizjoterapeuty udam się niezwłocznie – nie chce czekać tego miesiąca. Niestety do Warszawy mam „trochę” daleko.
  Całkowitego wyprostu dotychczas nie osiągnąłem (tzn. przy dociskaniu jest chyba całkowity, ale stojąc kolano jest jednak trochę zgięte, poza tym mam jeszcze problemy z napisaniem mięśnia czworogłowego ). Gdy chodzę czuję dyskomfort w kolanie i ból (nie jest to silny ból, jednakże mimowolnie utykam przez to), mniejszy jeśli idę zaraz po ćwiczeniach z wyprostem.
  Ponadto noga boli mnie jeszcze dość często w nocy i trochę obrzęku jeszcze mam (dużo mniejszy niż po operacji, ale mimo wszystko kolano jeszcze trochę spuchnięte jest). Na zdjęciu szwów powiedzieli mi, że wszystko jest ok, ale też było to na NFZ, taka ekspresowa kontrola.

  Pytanie moje – czy powyższe objawy, szczególnie te bólowe są normalne ?

  • Piotr
   Piotr
   17 grudnia 2017 at 00:14

   Witam,
   po 2,5 tygodnia mogą występować takie objawy 🙂 Proszę trzymać się zaleceń, które otrzymał Pan od lekarza operującego. Pozdrawiam.

 • Robert
  25 grudnia 2017 at 14:58

  Witam,
  jestem ponad 3 tygodnie (zabieg wykonany 1.12) po zabiegu rekonstrukcji ACL oraz częściowa meniscekotomia przyśrodkowa i minimalna boczna. Ćwiczę z fizjoterapeutką dwa razy w tygodniu oraz w domu. Ćwiczenia w domu wykonuję 3 razy dziennie po pół godziny. Kule odstawiłem trzy dni temu, chodzę w ortezie. Żadnych buli nie odczuwam. Wyprost jest „wzorowy” zgięcie to około 120 stopni, jednak przy zgięciu maksymalnym jest odczuwalne takie rozpychanie wewnątrz kolana, nie jest to bul, jednak specyficzne uczucie. W kolanie jest opuchlizna, głównie w okół rzepki, po każdym ćwiczeniu schładzam kolano lodem. Chciałbym zapytać, czy opuchlizna po takim czasie od wykonania zabiegu nie jest czymś niepokojącym?
  Pozdrawiam, oraz życzę Wesołych Świąt

  • Piotr
   Piotr
   27 grudnia 2017 at 21:38

   Witam serdecznie. Absolutnie nie, jest to kompletnie normalny objaw nawet kilka tygodni po takim zabiegu. Proszę się tym na razie nie przejmować. Pozdrawiam!

 • Mateusz
  4 stycznia 2018 at 18:40

  Witam,
  Jestem 5 tygodni po rekonstrukcji acl. Rehabilitacja przebiega prawidłowo mam pełen wyprost i 120 stopni zgięcia. Od dwóch dni fizjoterapeuta wprowadził ćwiczenie polegające na prostowaniu nogi na maszynie w pozycji siedzącej bez obciążenia lub z minimalnym 1 kg. Moje pytanie brzmi czy nie jest to zbyt niebezpieczne ćwiczenie? Dodam że nie odczuwam żadnego bólu czy dyskomfortu podczas tego ćwiczenia. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   5 stycznia 2018 at 11:22

   Witam,
   w pełnym zakresie wg mnie za szybko. Bezpieczny zakres pracy w tym wypadku to zgięcie z 90 do 40 stopni. Pozdrawiam.

 • ACLowiec
  6 lutego 2018 at 15:11

  Witam, czy po 4 tygodniach od rekonstrukcji ACL lekarz/fizjo może za pomocą testu szuflady sprawdzić stabilność kolana? I czy jest możliwość, ze stojąc na piętach i próbując wyprostować nogę (bez żadnych ruchów skrętnych) w kolanie mogło dojść do uszkodzenia nowego więzadła? Z góry dziękuje za informacje.

  • Piotr
   Piotr
   6 lutego 2018 at 21:54

   Witam,
   1. Tak.
   2. Nie.

   Pozdrawiam!

 • Daniel
  6 lutego 2018 at 17:58

  Witam
  Panie Piotrze z jaką „mocą” można rozpocząć i kontynuować jazdę na rowerze stacjonarnym w kolenych tygodniach po rekonstrukcji ACL? Na co trzeba uważać aby niczego nie uszkodzić? Czy ograniczać ilość obrotów na minutę, czy może zmniejszyć obciążenie jeżeli tak to o ile od takiej normalnej jazdy. Jak to ma wyglądać?
  Jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL, a pod koniec trzeciego tygodnia po zabiegu byłem w stanie już usiąść na rower i bez problemu pedałować. Do samego końca przed zabiegiem dość intensywnie jeździłem na rowerze stacjonarnym na wysokich przełożeniach i obrotach – moc w nogach była. Teraz nie wiem, czy można ruszać z kopyta, czy stopniować te jazdy (czuję, że moc w nogach nadal jest duża – energia rozpiera). Nie chcę jednak niczego uszkodzić i obecnie jeżdżę w stylu „emeryta”. Co robić jak żyć?

  • Piotr
   Piotr
   6 lutego 2018 at 21:59

   Witam,
   nie ma w takim wypadku jednoznacznej odpowiedzi, tak samo jak nie ma jej w pytaniu kiedy w ogóle zacząć jeździć na rowerze. Tu zadanie dla doświadczonego terapeuty, który powinien dostosować obciążenie indywidualnie pacjentowi. Ogólnie jeżdżenie na rowerze jest niegroźne dla nowego ACL, wręcz bardzo pomaga w powrocie do sprawności. Pozdrawiam!

 • Adam
  18 lutego 2018 at 15:06

  Witam,
  Czy w 7 tygodniu po rekonstrukcji ACL można jeździć na rowerze spinningowm?

  • Piotr
   Piotr
   19 lutego 2018 at 21:58

   Witam,
   to zależy od tego jak chce Pan na nim jeździć. Powinien o tym zdecydować Pana fizjoterapeuta prowadzący, ponieważ zna Pana przypadek. Pozdrawiam!

 • Mariusz
  28 lutego 2018 at 10:32

  Witam
  Rekonstrukcja ACL wykonana 24 stycznia br. ze ścięgien semitendinosos i gracilis z dostępu przednio – przyśrodkowego. Po dwóch tygodniach odstawiłem kule, ortezę wedle zaleceń lekarza prowadzącego mam odstawić za tydzień (czyli po 6 tygodniach od zabiegu). W chwili obecnej osiągam pełen wyprost i 110 stopni zgięcia stawu kolanowego. Niepokoi mnie jednak jedna rzecz. Mianowicie, czasami przy zgiętej w stawie kolanowym i uniesionej nodze, zdarzy mi się odchylić w płaszczyźnie poziomej stopę. W efekcie tego odczuwam bardzo intensywny ból w stawie kolanowym z lokalizacją „pod kolanem”.
  Czy opisany efekt to coś normalnego na ten etap? Czy powinien unikać takich ruchów jako potencjalnie niebezpiecznych dla przeszczepu? Czy są może ćwiczenia które zniwelują tę przypadłość?

  • Piotr
   Piotr
   3 marca 2018 at 22:58

   Witam,
   proszę na razie unikać takich ruchów. Z czasem gojenia się tkanek objaw powinien się uspokajać. 🙂 Pozdrawiam!

 • Robert
  7 marca 2018 at 10:06

  Dzień dobry! 😉
  Jestem 3 miesiące po rekonstrukcji ACL. Rehabilitacja przebiega bardzo prawidłowo, ćwiczę z fizjoterapeutą, uczęszczam na siłownie – robię też ćwiczenia na nogi z każdym tygodnie delikatnie zwiększam ciężary. Również biegam i to bardzo komfortowo, robię nawet ( w dobrych warunkach ) przyśpieszenia na tyle ile pozwala kolano np. 10 razy 100 metrów, lub krótkie interwały. Pytanie brzmi następująco, czeka mnie bardzo ważny test w pracy: krótki bieg zygzakiem i interwał 10 x 10 metrów. Czy jeżeli nie wykonywałbym go na 100% i większość wysiłku, chodzi mi o cieżar ciała itp. przenosiłbym na nogę bez rekonstrukcji, to znaczy zawracałbym z ciężarem na drugiej nodze i przy kopercie skręcałbym również na drugiej nogę to mogę wykonać taki test? Przypominam że biegam bardzo komfortowo, również interwały i sprinty ( oczywiście ostrożnie i wszystko z głową) będę wdzięczny za odpowiedz, pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   8 marca 2018 at 22:15

   Witam,
   kiedy ma Pan mieć ten test?
   Pozdrawiam!

   • Robert
    9 marca 2018 at 13:35

    W 14 tygodniu po operacji.

    • Piotr
     Piotr
     9 marca 2018 at 16:11

     Może Pan. Pozdrawiam!

 • Asia
  8 marca 2018 at 08:14

  Witam,
  Bardzo pomocny artykul.
  Chcialam spytac czy moglby Pan polecic rehabilitanta w Radomiu? Jestem po naprawie ACL metoda internal blasting

  Pozdrawiam

 • Daniel
  9 marca 2018 at 03:24

  Witam
  Panie Piotrze zastanawia mnie parę spraw związanych z rehabilitacją po rekonstrukcji ACL.
  1. Skoro więzadło po przeszczepie w okresie 6-12 tydzień przechodzi największe zmiany i jest słabsze niż w pierwszych tygodniach po zabiegu to czemu to własnie w tej fazie można robić przysiady z wiekszym kątem zgięcia? To samo tyczy się prostowanie nogi siedząc np. na stole (w pierwszych tygodniach gdy teoretycznie jest mocniejsze nie można tego robić, a już dajmy w 7 tygodniu tak – choć niby wtedy jest znacznie słabsze). O co tu chodzi?
  2. W którym tygodniu można robić pełne przysiady z dociskiem do pośladków, a kiedy np. pełny na jednej nodze?
  3. Mój rehabilitan już w piątym tygodniu po zabiegu stawiał mnie przy drabinkach i trzymając na nich ręce kazał robić przysiady nawet powyżej 90 stopni (aż nie będę czuł dyskomfortu). Robiłem to bez trudu, ale czy to było bezpieczne dla więzadła?
  4. W tym samym okresie (piąty tydzień) zalecał mi dużo chodzenia i robienie dziennie nawet do 12 tysięcy kroków. Robiłem to bez większego problemu ale zastanawiam się, czy jest to bezpieczne? Pisał Pan komuś, że 1,5km to dużo w 6 tygodniu, a ja tu przynajmniej robie 4-7 km. Jestem teraz 9 tydzień po zabiegu. W szóstym tygodniu pozwalał mi iść na basen i pływać już kraulem z pracą nóg (mimo przyzwolenia nie robiłem tego).

  Przed samym zabiegiem miałem nogi mocno usportowione. Przysiady na jednej nodze z zerwanym ACL robiłem bez najmniejszego trudu. Jednak, czy takie zalecenia rehabilitanta nie naraziły mojego więzadła np. na rozciągnięcie? Niedawno badał mnie ortopeda i niby jest dobrze, ale czy te wytyczne od rehabilitanta były rozsądne jeżeli muskulatura nóg na to pozwalała?

  • Piotr
   Piotr
   9 marca 2018 at 16:05

   Witam,
   1. To, że więzadło ma słabszą strukturę nie zmienia faktu, że całe kolano ma lepszą funkcję i trzeba ją wykorzystywać na maxa. Przebudowa więzadła w tym nie przeszkadza. Dlatego wykonuje się w 6-12 tygodniu takie czynności.
   2. Jeśli wszystko jest książkowo po 3-3,5 miesiąca.
   3. Jeśli robił to Pan bez trudu nie powinno się nic stać z więzadłem.
   4. Chodzenie nie jest niebezpieczne dla więzadła, ale w 5 tygodniu robienie kilku kilometrów dziennie to dla mnie trochę przesada. Co do pływania to na pewno przesada.

   Nie ma jednego schematu rehabilitacji dla wszystkich. Aktualnie standardy dostosowuje się do formy pacjenta, ale praca w otwartym łańcuchu w małym zakresie zgięcia-wyprostu (tak jak przy pływaniu) to błąd.

   Pozdrawiam!

 • KASIA
  29 marca 2018 at 07:39

  Witam,policzyłam jestem dokładnie w 8 tyg po reko.Czy mogę wykonywać ćwiczenie SLR z ciężarkami na nogach?nie zaszkodzi to przeszczepowi??

  • Piotr
   Piotr
   30 marca 2018 at 09:04

   Jeśli będzie to niewielki ciężar i całkowicie wyprostowane kolano to tak, może Pani to robić. Pozdrawiam!

 • KASIA
  4 kwietnia 2018 at 16:02

  Dziękuje ! :))Mam wyprost i uzywam ciezarkow 1-1,5 kg.Pozdrawiam

 • Maciek
  9 kwietnia 2018 at 14:19

  Witam . Jestem ok.5 tyg po rekonstrukcji acl z więzadła rzepki. Zakres zgięcia wynosi ok.120. 130 stopni i w sumie bez większych problemów doszedl do tego poziomu . Jeśli chodzi o wyprost to brakuje kilku stopni ok. 4 stopni do wyprostu który jest w kolanie zdrowym. Dodam ze W zdrowym kolanie jest lekki przeprost . Rehabilitację rozpocząłem od 3 dnia po zabiegu . Wyprost stymuluje unoszeniem bioder z piłką pod stopami , podkładaniem poduszki pod stopę aby biernie stymulować wyprost oraz niedawno zacząłem hodzic tyłem
  . Co mógłbym jescze dodać do tych ćwiczeń. Fizjoterapeuta który polecił mi te ćwiczenia twierdzi ze na tym etapie brak pełnego przeprost u jest normalny , czy mu wierzyć? Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   11 kwietnia 2018 at 19:23

   Witam,
   jeśli jest to brak przeprostu to faktycznie jest normalny, jeśli jest to brak wyprostu to zdecydowanie nie. Ćwiczenia musi Panu dobrać fizjoterapeuta na wizycie, osobiście nie robię tego przez internet. Pozdrawiam!

 • Justyna
  16 kwietnia 2018 at 12:33

  Witam. Zaczynam trzeci tydzień po operacji acl (hybryda). Kolano nadal jest obrzęknięte. Szwy ściągnięte. Rany goją się dobrze. Stosuję plastry na blizny. Zakupiłam sprzęt do ćwiczeń polecany przez Pana i do pracy! 🙂 Zgięcie na razie słabe około 85stopni. Wyprost ok. Chodzę bez kul. Bardzo spadły mi mięśnie, nadal nie jestem w stanie podnieść wyprostowanej nogi, ale mam nadzieję, że ćwiczenia pomogą. 🙂 Dziękuję za dobrze rozpisane ćwiczenia z podziałem na etapy rehabilitacji 🙂

  • Piotr
   Piotr
   21 kwietnia 2018 at 16:21

   Witam,
   proszę oczywiście pozostać pod kontrolą fizjoterapeuty. Ćwiczenia na blogu to tylko kropla w morzu tego, co można robić po ACL. Pozdrawiam!

 • Ania
  30 kwietnia 2018 at 17:15

  Dzień dobry,
  jestem równe dwa tygodnie po operacji ACL. Szwy ściągane bedą lada dzień. Utrzymuje się mała opuchlizna.
  Lekarz zalecił chodzenie bez kul i bez ortezy. Zgięcie ok. 90 stop – z tym raczej nie ma problemu. Niestety mam problem z wyprostem. Brakuje kilku / kilkunastu stopni. Po wizycie fizjoterapeuty i masażu wyprost praktycznie jest, ale niestety po nocy znowu wraca lekki przykurcz co powoduje, że lekko kuleje (przeciągam nogę przy chodzeniu).
  Czym ma Pan może pomysł czym może to być spowodowane? Ewentualnie jakie jeszcze ćwiczenia zaleciłby Pan na tym etapie, żeby utrzymać wyprost po wyjściu fizjoterapeuty lub przywróceniu go następnego dnia? Obawiam się, że może to być spowodowane tym, że po wypadku na nartach przez miesiąc do operacji chodziłam z lekkim przykurczem i teraz mięśnie już tak reagują. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady, troszkę się tym martwię.
  bardzo dziękuję i gratuluję super bloga!

  • Piotr
   Piotr
   3 maja 2018 at 20:11

   Witam serdecznie,
   nic więcej dodatkowo nie musi Pani z tym robić. Wystarczy tylko dalsza, regularna rehabilitacja. Wyprost się utrwali w niedługim czasie jeśli nadal będzie pani pracować z fizjoterapeutą. Pozdrawiam!

   • Ania
    4 maja 2018 at 14:53

    dziękuję, a czy uczucie cięższego kolana ( ciężejidzie zginanie, prostowanie) jest normalne? 🙂

    • Piotr
     Piotr
     6 maja 2018 at 16:42

     Jak najbardziej normalne 🙂 Pozdrawiam!

 • Marcin
  5 czerwca 2018 at 10:34

  Cześć. Jestem 7 tygodni po rekonstrukcji lewego kolana. A mianowicie mam pytanie odnośnie ciągłego obrzęku nad kolanem, tzn wyglada jakby zbierała sie tam woda, kolano jest w normalnej temperaturze jak zdrowe. Nie czuję żadnego bólu tylko lekki dyskomfort. Czy należy udać sie na punkcję? Nadmienię że pierwsza punkcję miałem przy zdjęciu szwów.Wizyte kontrolna mam 22.06 odczekać czy jechać bezpośredni? I czy takie stany mogą przeszkadzać w rezultatach rehabilitacji? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   6 czerwca 2018 at 20:38

   Witam,
   jeśli obrzęk jest miękki to nie ma się czym martwić. Osobiście bym poczekał i dalej się rehabilitował. Pozdrawiam!

 • Edzio
  13 czerwca 2018 at 12:26

  Witam serdecznie,

  Można spytać co to za model dysków sensomotorycznych i jak wysokie one sa? Najbardziej powszechne w wielu źródłach są te z wypustkami. Czy są one jakkolwiek lepsze od gładkich?

  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   17 czerwca 2018 at 18:04

   Witam,
   polskie dyski, producent firma Albert. Nie wiem jakiej są wysokości, ale jeśi nie ma Pan problemów z czuciem stopy nie ma sensu kupować z wypystkami. 🙂 Pozdrawiam!

 • Rafik
  23 czerwca 2018 at 20:24

  Witam operacje miałem 5.04.18
  Kolano ma zgiecie i wyprost nie puchnie ani nie zbiera się woda.

  1. Konieczne jest dążenie do przeprostu jak w zdrowej nodze czy nie jest to teraz wskazane ? Dodam ze chodzę normalnie i nie chcę na sile robić przeprostu aby nie uszkodzić więzadła.
  2. Dyskomfort następnego dnia po cwieczniach dość mocnych jak różne przysiady czy wykroki tez różnie modyfikowane. Czy jest to normalne ?
  3. Chodzenie do fizjoterapeuty jeżeli nie odczuwam korzyści w obecnym czasie już jest nadal wskazana? Jeżeli tak to nad czym fizjoterapeuta powinien się skupić jeżeli mam pełne zgiecie, wyprost, noga wyglada normalnie i już praktycznie zrobię przysiad na jednej nodze na niestabilnym podłożu itd same masaże wydają mi się zbędne

  • Piotr
   Piotr
   25 czerwca 2018 at 22:19

   Witam,
   1. Nie ma sensu robić wielkiego przeprostu na siłę jeśli lekki przeprost już Pan ma.
   2. Normalne jeśli po czasie kolano wraca do bezbólowego funkcjonowania.
   3. Wskazane. To, że kolano ma pełne zakresy nie oznacza, że jest zdrowe, rehabilitacja po SCL trwa 9-12 miesięcy i fizjo sam dokładnie wie co powinien robić w każdym z jej etapów. Pozdrawiam.

 • Kris
  24 czerwca 2018 at 17:31

  Witam ,jestem sześć i pół tygodnia po operacji ALC. W szóstym tygodniu od zabiegu byłem na wizycie kontrolnej u lekarza który prowadził operację ,zalecił o odstawienie ortezy i poruszanie się bez niej. Niestety od tego czasu pojawiła się opuchlizna nad kolanem w środkowej części i pod kolanem. Poza tym całe kolano w miejscu opuchlizny boli mnie kiedy chodzę. Lekarz przepisał mi na wizycie maść Neoedemalt oraz tabletki urazym i venescin forte. Od dwóch dni nie ćwiczę żeby nie pogorszyć stanu kolana. Cały czas ćwiczyłem i chodziłem na prywatną rehabilitacje. Proszę o poradę.

  • Piotr
   Piotr
   25 czerwca 2018 at 22:28

   Witam,
   jedyna porada to rehabilitować się dalej. Jeśli nie ma bólu to opuchlizna jest całkowicie normalna. Pozdrawiam!

 • Rafik
  26 czerwca 2018 at 09:08

  Witam operacje miałem 5.04.18
  Kolano ma zgiecie i wyprost nie puchnie ani nie zbiera się woda.

  1. Konieczne jest dążenie do przeprostu jak w zdrowej nodze czy nie jest to teraz wskazane ? Dodam ze chodzę normalnie i nie chcę na sile robić przeprostu aby nie uszkodzić więzadła.
  2. Dyskomfort następnego dnia po cwieczniach dość mocnych jak różne przysiady czy wykroki tez różnie modyfikowane. Czy jest to normalne ?
  3. Chodzenie do fizjoterapeuty jeżeli nie odczuwam korzyści w obecnym czasie już jest nadal wskazana? Jeżeli tak to nad czym fizjoterapeuta powinien się skupić jeżeli mam pełne zgiecie, wyprost, noga wyglada normalnie i już praktycznie zrobię przysiad na jednej nodze na niestabilnym podłożu itd same masaże wydają mi się zbędne

  • Piotr
   Piotr
   2 lipca 2018 at 12:07

   Witam,
   1. W rehabilitacji ACL nic nie jest wskazane robić na siłę. 🙂 Przeprost wróci sam jeśli ma Pan wyprost.
   2. Normalne.
   3. Jest wskazane. Powinien się skupić na ćwiczeniach i pracy nad funkcją stawu i całego ciała. Pozdrawiam.

 • Miczi
  2 lipca 2018 at 13:07

  Witam, jestem 9 dzień po rekonstrukcji ACL + szycie łąkotki przyśrodkowej. Przez pierwsze 3 dni po zabiegu wykonywałem proste ćwiczenia w domu. Od 4 do 7 dnia ból łydki zwiększył się na tyle, że nie mogłem stanąć na nogę ani zrobić kroku (byłem w szpitalu na badaniach, wykluczyli zakrzepicę). Dzisiaj jest 9 dzień od zabiegu i zaczynam pracę w domu (ćwiczenia pokazał mi rehabilitant). Robię po 5-6 ćwiczeń, każdego po 2 serie x 2 dziennie. Kąt zgięcia jaki w tej chwili osiągam to ~80 stopni. Wyprost jeszcze nie został osiągnięty, ale nie wiele brakuje. Martwi mnie jedynie chodzenie o kulach, które jest tylko możliwe w stabilizatorze – bez czuję duży ból w łydce. Czy to normalne? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   4 lipca 2018 at 17:09

   Witam,
   normalne. Fizjoterapeuta powinien popracować nad zmniejszeniem tych dolegliwości. Pozdrawiam!

 • Wojtek
  4 lipca 2018 at 06:27

  Hej! 🙂

  Jestem 3 tygodnie po ACL z przeszczepem z mięśni uda. Mam takie pytanie – czy jeśli bezboleśnie i bezproblemowo mogę zrobić przysiad w oparciu o piłkę do 90stopni, to jest to bezpieczne dla nowego więzadła? Czy też progresja zgięcia ma na celu ochronę więzadła w pierwszych tygodniach przed nadmiernym rozciągnięciem? Nad mięśniami mocno pracuję, więc przysiad jest wykonywany gładko i płynnie.

  Dzięki, pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   4 lipca 2018 at 21:38

   Witam,
   akurat z przysiadem bym nie szarżował, tu powolna progresja jest dość istotna dla więzadła. 🙂 Pozdrawiam!

 • Mateusz
  6 lipca 2018 at 08:43

  Dzień dobry. Jestem w 7 – 8 tygodniu od rekonstrukcji ACL i szyciu łąkotki. Nie mam nadal pełnego wyprostu ( Pani doktor mówiła mi że mam około minus 10 stopni ) i nadal obrzęknięte kolano. Czy brak tego wyprostu może być spowodowany tym obrzękiem? Co robić (jakie ćwiczenia , zabiegi itp) żeby doprowadzić do pełnego wyprostu? Pozdrawiam : )

  • Piotr
   Piotr
   10 lipca 2018 at 22:01

   Witam,
   możę, ale może być spowodowany również innymi rzeczami. Proszę popracować z fizjoterapeutą, który spróbuje odbudować zakres. Pozdrawiam!

 • Paulina
  13 lipca 2018 at 08:04

  Pytanie po wyniku rezonansu 1)naderwanie wiezadla krzyżowego z zachowanym pojedynczymi wiązkami 3) pekniecie skosne i podłużne łąkotki przysrodkowej – tylny rog zablokowane kolano brak pełnego wyprostu/ przeprostu co jest przyczyną blokowania czy są wskazania do artroskopii czy można obejść rehabilitacja.dziekuje za odp.

  • Piotr
   Piotr
   16 lipca 2018 at 23:07

   Witam. Nie wiem co jest przyczyną zablokowania. Nie jestem w stanie tego przewidzieć bez badania. Jeśli kolano jest zablokowane to jest to wskazanie do artroskopii. Pozdrawiam!

 • Ewelina
  24 lipca 2018 at 20:22

  Witam, jestem prawie 6 tygodni po rekonstrukcji ACL ze ścięgien hamstringów, niby wszystko idzie do przodu, wykonuje codziennie ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutkę, w zasadzie wszystkie, które Pan opisuje w artykule, plus delikatny trucht i ćwiczenia w basenie (pływać nie umiem, ale jest to poruszanie nogami jak przy kraulu i stylu grzbietowym), step-up. Wyprost jest, pracuje nad przeprostem, ale zgięcie mnie trochę martwi. Bez bólu jest 100-110 stopni, gdy próbuje więcej jest jakby blokada po zewnętrznej stronie kolana, po kilku próbach się zmniejsza i mogę zgiąć kolano do 120 stopni, ale po dłuższej przerwie sytuacja się powtarza. Czy to normalne? Ponadto przy niekontrolowanym ruchu kolana, jakby strzepnieciu, kopnięciu dwa dni temu, strzyknęło w kolanie i czasami czuje lekki klujacy ból podczas chodzenia. Czy coś mogło się uszkodzić? Moja fizjoterapeutka uspokaja, że to nic takiego, żeby spokojnie dalej ćwiczyć, jak boli mocno to trochę odpuścić i będzie dobrze a ja ciągle się martwię.
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   2 sierpnia 2018 at 09:07

   Witam,
   ktoś pozwolił Panu truchtać w w 6 tygodniu, czy robi Pan to w basenie? Jeśli w basenie ok, jeśli nie to dużo za wcześnie. Objawem raczej nie ma się co przejmować. Na takim etapie to normalne. Pozdrawiam!

 • Wojtek
  29 lipca 2018 at 14:54

  Witam, we wrześniu tamtego roku zerwałem częściowo więzadła krzyżowe. Rekonstrukcję miałem dopiero w czerwcu. Przez ten rok jedynie strzelało mi kolano podczas chodu oraz nie miałem pełnego zgięcia w chorej nodze. Jestem aktualnie około 8 tygodni po zabiegu, kulę rzuciłem po 4 tygodniach. Podczas chodu nadal strzela mi kolano oraz nie mogę uzyskać pełnego zgięcia ( jedynie 120 stopni ) poprzez blokadę z tyłu kolana ( bardzo mocny ból podczas pogłębiania zakresu zgięcia ). Ból ten występuje mniej więcej w środku ( uczucie takiej blokady, czegos włożonego do środka ) lub z tyłu kolana i jest nie do wytrzymania, Czy odzyskam kiedyś pełne zgięcie kolana i czy da się coś z tym zrobić bez operacji?

  • Piotr
   Piotr
   2 sierpnia 2018 at 16:28

   Witam,
   nie wiem. Musiałbym zbadać kolano i poszukać przyczyny bólu. Nie da się jej określić niestety po samym opisie. Pozdrawiam!

 • Iza
  2 sierpnia 2018 at 20:00

  Witam.
  Jestem 4 tyg po rekonstrukcji acl (metoda ze sciegna). Rehabilitacja przebiega prawidłowo, wyprost jest, zgiecie do 100 stopni – niestety tutaj pojawia się problem. Kolano raz zginam perfekcyjnie, z łatwością, szybko do nawet 100 stopni, a niekiedy (dosyć czesto) czuje, że coś się przestawilo w okolicach rzepki i jednej blizny i nagle ruch jest zablokowany. Mogę wtedy zgiac jedynie 20-30 stopni. Po kilku próbach blokada puszcza i znowu mogę zginac 100. Czy na tym etapie jest to normalne? Bardzo się martwię. Codziennie ćwiczę 3x, mobilizuje blizne i rzepke, niestety jak mam gorsze dni to praktycznie co drugie zgiecie jest problemowe.

  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   3 sierpnia 2018 at 08:21

   Witam,
   normalne. Problemem może być jedna z blizn po artroskopii. Z czasem i rehabilitacją objaw powinien ustąpić. Pozdrawiam!

 • Olga
  5 sierpnia 2018 at 13:06

  Witam juz kiedyś do pana pisałam mam pewien problem bo chyba mój rehabilitant nie zdaje sobie sprawy z pewnych rzeczy.
  Mianowicie w październiku tam tego roku skrecilam kolano i zerwałam acl. Przez 7 miesięcy żaden lekarz u którego byłam nie raczył mi powiedzieć ze ćwiczyć nogę musze tez przed operacja . Wiec praktycznie 7 miesięcy leżałam wieksze przejście sprawiało ogromny ból. Noga 9 cm chudsza przed operacja. Po operacji przystąpiłam do rehabilitacji dzień po zabiegu. Najpierw sama przez kolo tygodnia bo nikt nie miał czasu przyjść. Później rehabilitacja przebiegała super. Żadnych boli . Chodzenie bez kul super sprawa. Aż po około półtora miesiąca doszły mi do ćwiczeń ciezarki na kostki. Rehabilitację mam 3 razy w tygodniu. Po ostatnim tyg z ciezarkami jak poszło na rehabilitację mówię rahabilitantce ze bardzo bolą mnie nogi . Wiec postanowiła zrobić lekki trening. Po treningu wsiadając do męża do samochodu wszystko było w porządku. Aż przyszło ze musze z niego wysiąść. Wysiadłam ze zgietym kolanem nie mogąc w ogóle go wyprostować. Następnego dnia poszłam do niej żeby sprawdziła czy wszystko jest ok. Po macała i powiedziała ze mam zapalenie stawu w rym kolanie . Sprawdzilysmy to jeszcze za pomocą ultradzwiekow strasznie podskoczyłam jak mi tym najechala na staw. Powiedziała ze powinno się uspokoić do około tyg. Właśnie mija ten tydzień a stan kolana jest coraz gorszy. Siedzą w zgięciu nie logo wyprostować nogi . Ból z tyłu kolana jak by ktoś mi ciągnął za wszystkie żyły. Nie mogę normalnie chodzić. Nie mówiąc już o obciążaniu nogi w chodzie. Bardzo się martwię. Nawet leżąc mogę mieć ją tylko parę minut wyprostowaną .
  Proszę o radę bo juz nie wiem co mam robić. Zabieg miałam prywatny rehabilitację tez. I jak mam miesnie doprowadzić do normalnego stanu jak zaczęłam ćwiczyć z ciezarkami i już mam jakiś problem ze stawem. Z góry dziekuje

  • Piotr
   Piotr
   5 sierpnia 2018 at 20:59

   Witam,
   proszę po prostu skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić dalszy przebieg leczenia z nim. Wątpię żeby wina za takowy stan leżała po stronie fizjoterapeutki. Z opisu nie wynika żeby zrobiła coś, co mogło pogorszyć stan 1,5 miesiąca po zabiegu. Postąpiła dość racjonalnie, może jedynie ultradźwięki bym sobie odpuścił, ale nie spowodowały raczej pogorszenia. Pozdrawiam.

 • Anna
  6 sierpnia 2018 at 20:20

  witam.
  mam pytanie dot rekonstrukcji ACL. jestem 7 tydzień po zabiegu mam rehabilitację oraz codziennie ćwiczę. niestety pomimo silnej pracy nad wyprostem brakuję mi 15 st (zaczął robić się przykurcz mięśni w około 4-5 tyg od zabiegu)… jest tak ze to co wypracuję za dnia w nocy noga tak boli ze nie jestem w stanie jej wyprostować ….
  jaki mam czas ostatecznie na osiągnięcie pelnego wyprostu?

  • Piotr
   Piotr
   6 sierpnia 2018 at 21:14

   Witam,
   czas nie jest z góry określony, u niektórych trwa to 7 dni, u innych 7 tygodni. Jeśli pracuje Pan z fizjoterapeutą to proszę to kontynuować, a wyprost powinien się pojawić finalnie na stałe. Pozdrawiam!

 • Mateusz
  8 października 2018 at 22:08

  Witam czy 4 tygodnie po zabiegu mogę odrzucić juz kule i poruszać się tylko z orteza . Dodam że mam pełny wyprosty ale czuje lekki dyskomfort w kolanie . Lekkie ukucie przy pełnym wyproscie ale przechodzi odrazu

  • Piotr
   Piotr
   9 października 2018 at 21:23

   O tym decyduje fizjoterapeuta, z którym powinien Pan pracować na co dzień. Bez oglądania i badania pacjenta nie da się podjąć decyzji o odstawieniu kul. Pozdrawiam!

 • Gracjan
  3 listopada 2018 at 14:56

  Witam . Czy nie ma przeciwwskazań żeby po 2 miesiącach robić dłuższe spacery . Np po godzinie spacery ?

  • Piotr
   Piotr
   3 listopada 2018 at 21:18

   Witam,
   jeśli dolegliwości bólowe ani opuchlizna się nie zwiększają nie ma przeciwwskazań. Pozdrawiam!

 • Asia
  19 listopada 2018 at 13:10

  Kiedy, po rekonstrukcji ACL, pacjent może zacząć zginąć nogę przy chodzeniu ?

  • Piotr
   Piotr
   20 listopada 2018 at 16:53

   Witam,
   od razu. Pozdrawiam!

 • Horacy
  13 stycznia 2019 at 12:47

  Dzień dobry, Jestem 8 tygodni po rekonstrukcji ACL. Pełny wyprost i zgięcie własnymi siłami posiadam na poziomie 130*. Operację wykonano mi dopiero rok po urazie, w skutek przez urazem odczuwałem przeskoki po zewnętrznej części kolana (rekonstrukcja acl+wygładzenie łąkotki). Od niecałego tygodnia odczuwam mały luz, mianowicie przy stawianiu kroku nogą operowaną w fazie wyprostu czuję lekkie puknięcie z tyłu kolana. Sam wyprost i zgięcie się nie zmniejszyło od tamtej chwili, jednak nieco spuchło mi kolano. Dolegliwości bólowych brak, nie przypominam sobie sytuacji w której poczułem duży przeskok lub coś w tym stylu (od operacji jednak przy wyproście nogi oraz napięciu mięśni z przodu uda potrafi mi coś lekko strzelić). Nie jestem pewien, czy możliwe jest rozciągnięcie przeszczepu czy jest to związane bardziej z przeciążeniem, pracą mięśni lub pogodą

  • Piotr
   Piotr
   16 stycznia 2019 at 12:03

   Witam,
   nie ma to raczej żadnego związku z rozciągnięciem, a bardziej z kiepską siłą mięśniową w tej fazie rehabilitacji. Proszę się tym nie przejmować. Pozdrawiam!

 • Daniel
  18 stycznia 2019 at 15:09

  Witam. Jestem równo 2 tyg po rekonstrukcji ACL z użyciem własnych ścięgien. 4.01. operacja. 14.01 pierwsza rehabilitacja, 17.01 druga. Podczas tych zajęć fizjoterapeuta zwiększał zakres zgięcia kolana tak, że trzymał moją nogę i zginał ją do granic oporu i bólu i tak trzymał chwilkę no prostował.
  1. Czy to bezpieczne dla przeszczepu?
  2. Blokada większego zgięcia spowodowana jest opuchlizną i nie rozciągniętym przeszczepem?
  3. Mam czynne zgięcie 90° bez bólu, 120° bierne do uczucia oporu. Dobry wynik?
  4. Czy normalne jest, że czuje ból w łydce gdy stojąc chcę zgiąć kolano? Nie mogę zrobić 90° wtedy.

Napisz komentarz

PARTNERZY