Orteza zegarowa stawu kolanowego. Jak ją ustawić?

Orteza zegarowa, czyli nic innego jak orteza z regulowanym kątem zgięcia to standardowe zaopatrzenie ortopedyczne po zabiegach operacyjnych stawu kolanowego. Jej zastosowanie w rehabilitacji jest dość kontrowersyjne. Ma wielu zwolenników, ale też niemałą rzeszę przeciwników wątpiących w sens jej używania.

Ogólne informacje o różnego rodzaju stabilizatorach kolana zawarłem już w jednym z wcześniejszych postów (Stabilizatory stawu kolanowego. Czy warto je stosować?). Polecam go przeczytać przed zagłębieniem się w aktualny wpis.

W poniższym tekście chciałbym skupić się jedynie na technicznej stronie użytkowania ortezy zegarowej, z której ustawieniem ma problem wielu pacjentów „kolanowych” po zabiegach operacyjnych. Do dzieła! Krótka instrukcja obsługi stabilizatora kolana z regulowanym kątem zgięcia.

Dobór prawidłowej ortezy zegarowej to podstawa bezpieczeństwa po operacji.

Jaką ortezę zegarową wybrać?

Oczywisty jest fakt, iż przed zastosowaniem jakiegokolwiek stabilizatora trzeba go najpierw prawidłowo dobrać pacjentowi. Na co zwrócić uwagę przy kupnie ortezy z zegarem? Przede wszystkim na jakość wykonania i rozmiar. Już przed planowanym zabiegiem warto rozejrzeć się na rynku i sprawdzić kilka modeli.

Orteza powinna być długa (krótka nie stabilizuje NICZEGO!), mieć dobre usztywnienie boczne wykonane np. z lekkiego metalu, a zapinane paski nie powinny drażnić skóry. Sam stabilizator powinien by łatwy w obsłudze, ekspresowo się zapinać i przylegać dość ciasno do nogi.

Osobiście z doświadczenia fizjoterapeutycznego mam swoich dwóch faworytów wśród stabilizatorów z regulowanym kątem zgięcia: BraceID Post-Op ROM Knee Orthosis oraz DonJoy X-ACT. Pierwszy model jest o połowę tańszy od drugiego, a spełnia praktycznie wszystkie kryteria dobrej ortezy z zegarem. Oba działają w bardzo podobny sposób, dlatego ten wpis oparłem właśnie na BraceID.

Jak prawidłowo założyć ortezę z zegarem?

Przede wszystkim zanim zabierzesz się za zakładanie stabilizatora musisz go prawidłowo ustawić. Jeśli masz możliwość skorzystania z pomocy fizjoterapeuty przed pierwszym użytkowaniem tego sprzętu to problem z głowy, zostaw to profesjonaliście. Jeśli musisz poradzić sobie z założeniem sam to zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • stabilizator zawsze zakładaj na siedząco z nogą prostą w kolanie,
  • przed zapięciem ortezy zegary powinny być ustawione dokładnie po bokach stawu kolanowego (w linii szpary stawowej),

Środek zegara powinien leżeć w osi przebiegającej przez środek kolana.

  • regulowane paski powinny być takiej długości aby po zapięciu orteza dobrze przylegała do nogi na całej swojej długości,
  • jeśli jesteś wysoki/wysoka zwiększ długość metalowych elementów stabilizujących,

Chcąc wydłużyć część udową lub piszczelową wykorzystaj boczną “szynę” stabilizującą.

  • zapinanie pasków zacznij od tych, które są najbliżej stawu kolanowego,

Zapinanie ortezy zawsze zaczynaj od pasków leżących najbliżej stawu kolanowego.

  • jeśli orteza jest ustawiona i założona prawidłowo to nie powinna się przemieszczać nawet w pozycji stojącej/podczas chodzenia.

Dobrze założona orteza pozostaje w osi stawu kolanowego i przylega równomiernie do całej kończyny.

Jak zablokować ortezę z zegarem w kącie 0°?

Po większości zabiegów operacyjnych stawu kolanowego przynajmniej przez kilka pierwszych dni orteza powinna być zablokowana w pełnym wyproście. Jest to oczywiście zmienne i zależy od zaleceń otrzymanych od lekarza operującego lub fizjoterapeuty. Jeśli takie właśnie jest zalecenie w Twoim przypadku to pamiętaj, że orteza zegarowa oprócz samego ustawienia kąta ma również dodatkową blokadę ruchu (widoczna na zdjęciu). Wartą ją stosować ponieważ dzięki niej możemy być pewni, że zegar nawet przypadkiem nie zmieni swojego ustawienia podczas użytkowania.

Stosowanie dodatkowej blokady ustawienia ortezy jest niezbędne dla bezpieczeństwa pacjenta.

Ustaw wyprost (extension) i zgięcie (flexion) na kąt 0° i zablokuj dodatkowe zabezpieczenie. Nie zmieniaj tego ustawienia bez konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jak zmienić kąt zgięcia na zegarze w ortezie?

Jeśli wiesz już jak zablokować stabilizator w wyproście to masz „z górki”. Z postępem rehabilitacji możliwy kąt zgięcia (i wyprostu) stawu kolanowego będzie się zwiększał, więc i stabilizator progresywnie musi być ustawiany w większym zakresie wolnego ruchu. Oczywiście tak, jak w przypadku zablokowania w kącie 0° o zmianach decyduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący (NIGDY samodzielnie pacjent!!).

Jeśli otrzymałaś/eś zalecenie odblokowania ortezy np. do kąta 0-75° oznacza to, iż wyprost (extension) powinien pozostać w poprzednim ustawieniu, a zgięcie (flexion) po wcześniejszym zwolnieniu dodatkowej blokady możesz przesunąć na 75°. W takim wypadku po zmianie nie używaj z powrotem dodatkowego zabezpieczenia. Proste prawda? Raczej nie można się pomylić. Pamiętaj również, że aby orteza działała prawidłowo identycznej zmiany musisz dokonać na obu zegarach (po zewnętrznej i wewnętrznej stronie kolana).

“Wciśnij-przesuń-odpuść” to najczęstszy system stosowany w ortezach zegarowych stawu kolanowego.

Podsumowanie.

Niestety nie wszystkie ortezy z zegarem są takie same. Niektóre zamiast systemu „wciśnij-przesuń-zwolnij” mają inne systemy blokujące, inaczej przestawia się długość pasków mocujących, a zamiast automatycznych klamer zatrzaskowych mają rzepy. Wszystkie jednak działają na tej samej zasadzie. Są dość proste w obsłudze (choć zdarzają się i takie, z którymi sam miałem problem) i raz prawidłowo dopasowane nie sprawiają problemów.

Pamiętaj jednak, że każda zmiana ustawienia takiej ortezy powinna być skonsultowana że specjalistą. Nigdy, przenigdy nie rób tego samowolnie bez zaleceń.

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
152 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aśka
29 lipca 2017 22:06

Witam, 4,5 tyg temu miała artroskopie kolana w celu usunięcia ganglionu (znajdował się dolno-przysrodkowo pod rzepką) Podczas zabiegu stwierdzono niewielką odleżyne łękotki przyśrodkowej) Mam zalecany stabilizator twardy (donJoy) wg schematu:… Czytaj więcej »

Weronika
3 sierpnia 2017 05:59

Bardzo przydatny post. Pozdrawiam

wincenty
15 sierpnia 2017 16:18

Niemałą* 🙂 Blog dopieszczony to szkoda by było żeby widniały jakieś ortografy : )

Anna
22 sierpnia 2017 11:08

Skoro krótkie ortezy nie stabilizują, czemu lekarze wciąż je przepisują? Widzę taką tendencję szczególnie w przypadkach skręcenia kolana, trudno mi się wypowiadać o sytuacjach pooperacyjnych. I dlaczego nie stabilizują? Mówię… Czytaj więcej »

monika
26 sierpnia 2017 15:28

Witam 2 dni temu miałam uraz lakotki przysrodkowej lekarz podejrzewa pęknięcie radykalne czekam na rezonans.Jestem w 7tyg.ciąży,czy ew.szycie lakotki jest dopuszczalne w ciąży plus rehabilitacja?co ze znieczuleniem? Czy jeżeli diagnoza… Czytaj więcej »

Ivona
31 sierpnia 2017 18:08

Moja orteza ciągle się zsuwa, wystarczy zrobić kilka kroków. Próbowałam zakładać ją na różne sposoby: na stojąco, siedząco, leżąco. Regulowałam wszystko, co tylko się da. Wciąż zsuwa się tak, że… Czytaj więcej »

Sylwia
Sylwia
14 maja 2019 15:05
Reply to  Piotr

Mam taki sam problem. Tylko co w takiej sytuacji zrobić? Zwrócić się nie da, nowego zlecenia na NFZ nie otrzymam, a w inny sposób mnie nie stać…

Ivona
7 września 2017 21:39

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Aleksandra
1 listopada 2017 23:54

Witam.
Mam zwichniecie stawu kolanowego i przeprost – jak powinnam ustawic swoja orteze kolanowa ?

Magdalena
12 listopada 2017 20:56

Witam serdecznie, Tak jak Pan powiedział ortezy sztywne z zegarem są bardzo przydatne w rehabilitacji. Mam pytanie odnośnie pozostałych ortezy dostępnych w sklepach medycznych: które z nich mogą być jeszcze… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
20 listopada 2017 13:57

Jestem przed operacją kolana. Lekarz zalecił mi przed operacją: rehabilitację, ale także noszenie krótkiej metalowej ortezy zegarowej (nie długiej, jak podkreślił ortopeda). Ta orteza ma zapewnić pewną stabilizację, jak również… Czytaj więcej »

Jakub
21 listopada 2017 22:14

Witam, Czy orteza DonJoy typu Fullforce lub Armor będzie miała zastosowanie po rekonstrukcji ACL (w przebiegu rehabilitacji lub początkowym powrocie do sportu)? Jaka jest Pana opinia na temat używania tego… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
23 listopada 2017 10:02

Jako rozpoznanie lekarz wpisał na skierowaniu: przewlekła niestabilność kolana – powtórne zerwanie acl + uszkodzenie mm. Operację mam mieć za 7-8 miesięcy. Na codzień nie odczuwam owej “niestabilności”, poruszam się… Czytaj więcej »

Agnieszka
9 lutego 2018 20:44

Czesc jestem po zabiegu artroskopii 2.02 po czesciowym zerwaniuwiezadla krzyzowego,naderwaniu troczkow przysrodkowych rzepki usuniecciu reponujacej maziowki i przecieciu faldu maziowego. Jak powinna przebiegac reh bo teraz nie moge obciazac nogi… Czytaj więcej »

Ola
Ola
14 lutego 2018 11:32

Witam Jestem po wizycieu ortopedy i usg kolana wyszło mi że mam 3 krwiaki o długości śr30mm, przez dwa tygodnie po wypadku nosiłam ortezę,natomiast będąc na usg w moim przypadku… Czytaj więcej »

Your name
24 lutego 2018 10:40

Dzień dobry,czy jest pan w stanie mi pomóc. Jestem po operacji więzadła krzyżowego(przedniego)mam implanty mocujące(kotwice, śruby interferencyjne,skoble)-kosc piszczelowa/kość strzałkową i implant w/w w kości udowej, miałam kupić ortezę, którą już… Czytaj więcej »

Your name
24 lutego 2018 10:45

Mam jeszcze jedno pytanie,czy miałby pan miejsce dla mnie na rechabilitacje. Moje miejsce zamieszkania to Poręba, k. Zawiercia. Jestem dwa dni po operacji, jaka cena? Proszę o odpowiedź.

Krzysztof Czubaszek
23 marca 2018 12:31

Witam
Właśnie czekam na operację łąkotki i zerwanych wiązadeł krzyżowych. Chce zakupić sobie ortezę. Co pan powie o tej propozycji polskiej firmy, czy można ją zastosować. https://www.orteo.pl/ortezy-kolana/dluga-orteza-stabilizator-kolana-z-zegarem-regulacja-kata-zgiecia-erh-35?from=also-bought

Aleksandra
23 marca 2018 14:53

Witam serdecznie, Mam zaleconą ortezę na kolano po skręceniu i przed dodatkową diagnostyką. Lekarz napisał, ze kąt wyprostu 10 stopni. Czy to oznacza, ze na zegarze ortezy mam ustawić extension… Czytaj więcej »

Aleksandra
25 marca 2018 06:17
Reply to  Piotr

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Doktor właśnie noc na ten temat nie powiedział, tylko napisał w opisie o tych 10 stopnoach, więc wydedukowalam sama… zrobie tak, jak Pan zalecił, a na… Czytaj więcej »

Aleksandra
25 marca 2018 06:23
Reply to  Aleksandra

I jeszcze dodam, ze właśnie lekarz podejrzewa zerwanie ACL. MCL wykluczył podczas pierwszego badania usg…

Aleksandra
25 marca 2018 10:39
Reply to  Piotr

Dziękuję za wskazówkę! Chodzi o to, że przy pierwszym badaniu, ktore było w piątym dniu od urazu miałam tak duży ból, że nie mogłam wyprostować kolana, a przez to lekarz… Czytaj więcej »

Filip
5 kwietnia 2018 14:41

Witam, Jestem tydzień po operacji Acl, odczuwam ból który nie pozwala mi w nocy spać orteze ortopeda kazał ustawić na 30°. Chciałbym się dowiedzieć czemu nie mogę w pełni wyprostować… Czytaj więcej »

Filip
10 kwietnia 2018 08:47

Cześć:) Mam pytanie, co sądzisz o zastosowaniu ortez więzadłowych 4-punktowych w przypadku braku ACL – zerwane więzadło krzyżowe przednie? Brałem kiedyś udział w badaniu, gdzie przebadaliśmy ok 20 osób bez… Czytaj więcej »

Filip
20 kwietnia 2018 12:18

Dziękuję, za odpowiedź.
Pozdrawiam:)

Marcin
24 kwietnia 2018 20:15

Witam, Po naderwaniu MCL II stopnia oraz ACL lekarz zalecił ortezę stab. staw kolanowy 0-10 st. zablokowana przez 4-5 tygodni. Inny lekarz zaproponował 0-2 tygodnie -0-20 st, 3-4 tyg. 0-60… Czytaj więcej »

Weronika
30 kwietnia 2018 18:52

Witam a jak mi lekarz powiedział ze mam usztywnić staw ortezą, to na jaki kat mam ustawić? Kolano jest bez urazu podejrzewanie przeciążeni albo stanu zapalnego aczkolwiek cały czas boli.

Lidia
27 lipca 2018 14:35

Witam, Mam pytanie odnośnie ortezy.Mam orteze ta co Pan opisywał brice id.Lekarz przepisał mi orteze w kwietniu tego roku i kazał chodzić 5 miesięcy (do końca sierpnia).Chodzilam w niej tylko… Czytaj więcej »

Gosia
30 lipca 2018 09:56

Czy orteza w miejscu gdzie są zegary (na tych poduszkach) powinna dotykać kolana? Sprzedawca mojej ortezy twierdzi, że nie.

Wojtek
18 listopada 2018 07:45

Witam serdecznie, Ja mam pytanie nie co inne: posiadam ortezę Flexion GII Rehab Extension i niestety pękł mi jeden z zegarów nastawczych – czy ma Pan może informację, gdzie mogę… Czytaj więcej »

Kajtek
13 lutego 2019 09:45

Miałem rekonstrukcje MPFL ponad dwa miesiące temu. Na ortezie mam już 120° I pytania kiedy mogę ją zdjąć. Chodzę bez niej po domu. Lekarz mówił że nie pozwoli mi zdjąć… Czytaj więcej »

Iza
Iza
22 lutego 2019 09:21

Witam! Ja chciałabym rozwiać pewne wątpliwości. Mam naderwane więzadło poboczne przyśrodkowe II stopnia, oraz krzyżowe przednie I/II stopnia. Z tego co mówił lekarz , to miałam miec w ortezie w… Czytaj więcej »

Michał
7 marca 2019 09:26

Witam 09.04.19 będę miał artroskopiie kolana lekarz po przebadaniu stwierdził uszkodzenie łekotki nie wykluczył też że mogą być uszkodzone więzadła czy po takim zabiegu konieczne będzie założenie ortezy?

Amelia
12 marca 2019 16:50

Hej, bladze od strony do strony od dluzszego czasu i dopiero tutaj znalazlam duzo merytorycznych informacji na temat ortez kolanowych – dziękuję. Jesli znajdziesz czas na odpowiedz na moj komentarz,… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
27 marca 2019 11:56

Dzień dobry, w mojej ortezami zegarowej, cała orteza trzyma się świetnie, nie zsuwa się i jest naprawdę fajna. Mam tylko obawy do zegara, dobrze działa, ustawienie zgięcia bez zarzutów. A… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek
19 kwietnia 2019 19:22

Witam serdecznie. Mam zlamanie rzepki bez przemieszczeń. Dwa tygodnie nosilem gips a teraz na cztery tygodnie zalozono mi ortezę z kątem 15 stopni. Ortopeda byl zajęty innymi sprawami w czasie… Czytaj więcej »

Franek
Franek
14 maja 2019 19:06

Witam Panie Piotrze, Spadłem ze schodów i nabawiłem się urazu kolana. Nogę bardzo, bardzo powoli mogę zgiąć pod pośladki i w pełni wyprostować, ale trwa to naprawdę długo. Miałem RTG… Czytaj więcej »

Franek
Franek
16 maja 2019 22:40
Reply to  Piotr

Witam, Spadłem 11.05, łokieć się fajnie goi. Dostałem serie 10 zastrzyków w brzuch. Ortezę noszę na 30st dopiero od 15.05 + kule. Wcześniej na wyproście leżałem na łóżku 2 dni… Czytaj więcej »

Franek
Franek
22 maja 2019 20:43
Reply to  Franek

Witam ponownie, Byłem dzisiaj 22.05 na kontroli u ortopedy i zalecił do kolejnej wizyty 20.06 nadal zastrzyki NEOPARIN + nadal orteza na 30 stopni na stałe. Moje 2 powyższe pytania… Czytaj więcej »

Monika
Monika
19 lipca 2019 20:18

Witam. 20 dni temu doznałam urazu kolana. W karcie napisane że skręciłam staw kolanowy oraz wspomniane jest o tkliwości w rzucie łąkotki przyśrodkowej i niestabilności więzadeł pobocznego i bocznego. Na… Czytaj więcej »

Wiola
Wiola
16 sierpnia 2019 20:35

Panie Piotrze a ja mam problem tego typu. Po MPFLu miałam orteze długo ( na czas przejścia i chodzenia, na czas ćwiczeń w domu, na szynie i u fizjo zdejmowany… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
1 września 2019 15:26

Witam, 6 dni temu miałam operację złożenia podstawy kości piszczelowej i kłykcia bocznego tejże kości płytka LCP synthes i przeszczepy kostne. W chwili obecnej mam na nodze pooperacyjna orteze zegarowa… Czytaj więcej »

Patryk
Patryk
7 września 2019 12:15

Dzień dobry Piotrze, Miałem półtora tygodnia temu złamanie Segonda i bardzo możliwe, że mam w związku z tym dodatkowo uszkodzone ACL. Byłem u ortopedy, który zalecił mi zakup ortezy i… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
17 września 2019 07:01

Witam jestem po operacji kolana polegajacej na wszczepieniu plytki lcp i uzupełnieniu ubytków przeszczepami kostnymi ( złamanie nasady bliższej piszczeli i kłykcia bocznego) mam zaordynowana orteze zegarów Rush. Niestety terminy… Czytaj więcej »

Marzena
Marzena
4 października 2019 11:18

Witam, jestem w 2 tygodniu po kotwiczeniu ACL, co Pan sądzi o ortezie ustawionej w kącie 30-90stopni od 1 doby po zabiegu według lekarza.?

Ania
Ania
30 stycznia 2020 21:32

Dobry wieczór mam spuchnięte kolano doktor stwierdził że mam zwichnięcie stawu kolanowego i dostałam skierowanie od chirurga na stabilizator i niewiem jak mam go ustawić bo lekarz mi nic nie… Czytaj więcej »

Anna
Anna
18 maja 2020 15:15

Witam syn jest po zwichnięciu stawu kolanowego dostaliśmy zlecenie na orteze ale nie wiem jak ja ustawic prawidłowo w srode mamy wizytę u ortopedy. Czy on ja nam ustawi

Agnieszka
Agnieszka
6 czerwca 2020 06:26

Witam, moja babcia 86 lat ma ortezę zegarową… Problem tkwi w tym że przy każdym ruchu bądź małym spacerze (kilka kroków tylko) ta orteza jej się zsuwa z nogi. I… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
9 czerwca 2020 19:58

Dzień dobry! Jestem 12 dni po artroskopii, dokładniej usunięcie części uszkodzonej łąkotki, przecięcie troczka bocznego rzepki, od strony wewnętrznej zrobiona zakładka z troczka do ustabilzowania rzepki wraz z kotwicą .… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
16 czerwca 2020 09:00
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź, domyślam się, że rehabilitacja potrfa i szczerze nie wyobrażam sobie od razu zdjęcia ortezy, ale tak jak Pan wspomniał zdecyduje lekarz. Czy przy dużym obciążeniu kłucie, ból… Czytaj więcej »

Last edited 4 lat temu by Małgorzata
Paweł
Paweł
24 czerwca 2020 08:35

Dzień dobry. Dwa tyg temu skręciłem zewnętrznie kolano podczas gry w piłkę noż. Na drugi dzień pojechałem na SOR gzdzie miałem punkcje (150 ml płyn z krwią) i założono mi… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek
1 lipca 2020 04:27

Dzień dobry. 6 dni temu miałem rekonstrukcję więzadła krzyzowego przedniego oraz szycie łękotki. Lekarz przepisał ortezę długa, obciążanie nogi 15 kg oraz dążenie do zgięcia 90 st. Ortezę raczej zakładam… Czytaj więcej »

Miki
2 lipca 2020 15:27

Witam mam ortezę proszę mi powiedzieć czy orteza dobrze dobrana do nogi to powinna na nodze się odgniatac czy jest za ciasno spięta

Iwona
Iwona
4 grudnia 2020 16:38

Dzień dobry, Czy mógłby mi Pan doradzić? Jestem po zabiegu artroskopi kolana (usunięcie części i zszycie części łąkotki). Stosuje ortezę. W 5 dniu po zabiegu pojawił się ból przy chodzeniu… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
4 czerwca 2021 19:37

Witam. Dziś minął tydzien w szynie gipsowej tym samym tydzien po urazie skrecenia kolana. Teraz mam orteze dlugo zegarowa jest ok dopasowana super. Do zgiecie moze 20 stopni. Lekarz kazał… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Joanna
OLA
OLA
27 czerwca 2021 10:37

witam ja mam problem z orteza po wypadku w pracy, ponieważ nie wiem jak powinnam prawidłowo ją mieć założoną. Poślizgnęłam się i upadłam na prawy bok. Podczas upadku poczułam bardzo… Czytaj więcej »

OLA
OLA
2 lipca 2021 09:19
Reply to  Piotr

Mój rehabilitant powiedział mi że on nie umie ustawiać ortezy. Orteza jest źle dopasowana na paskach z rzepem. Kont w kolanie jest prawidłowo ustawiony, ale nie umiem ustawić reszty tak… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
2 września 2021 19:33

Witam. 5 dni temu miałam. Wypadek skręcenie kolana oraz naderwanie w obrębie strzałkowego i piszczelowego więzadła bocznego. Lekarz kazał chodzić z z orteza 10 dni na 10 stopni na wyproście… Czytaj więcej »

Monika
Monika
10 marca 2023 15:08
Reply to  Piotr

Witam.Obecnie jestem po zabiegu resecji kaletki.Mam zalecona orteze pooperacyjna. Może mi Pan powiedzieć czy ona wogole jest potrzebna?Pozdrawiam

152
0
Would love your thoughts, please comment.x