Proste ćwiczenia w pierwszej fazie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to nie przelewki. Uraz stawu kolanowego, w którym dochodzi do uszkodzenia tej struktury nierzadko wiąże się z zabiegiem operacyjnym, długą rekonwalescencją oraz obawą przed dalszym uprawianiem sportu.

Według mnie pierwsze dni/tygodnie po operacji to dla pacjentów najważniejszy czas, mający ogromny wpływ na końcowy wynik leczenia uszkodzonego kolana. Jak się w nim zachowywać? Co wolno, a czego nie? O tym pisałem już wcześniej w poście: „10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących rehabilitacji więzadła krzyżowego przedniego”.

Jednym z najczęstszych pytań które dostaję od Was, czytelników, dotyczy również ćwiczeń jakie możecie wykonywać w pierwszych dniach po zabiegu rekonstrukcji ACL. Szczerze mówiąc (pisząc) nie lubię tego pytania, ponieważ całe swoje „fizjoterapeutyczne życie” wyznaję teorię, że ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie pod KAŻDEGO pacjenta po wcześniejszym badaniu.

Z doświadczenia kilkudziesięciu (może ponad setki?) kolan po urazie ACL wiem, że schematyczne działanie akurat w rehabilitacji tej struktury nie sprawdza się w ogóle. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że część z Was, „kolanowców”, nie ma możliwości rozpoczęcia dobrej jakościowo rehabilitacji od razu po operacji. Szkoda tracić tak cenny czas na leżenie i patrzenie w sufit, dlatego poniżej znajdziecie kilka ćwiczeń, które możecie wdrożyć jeszcze przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty po zabiegu. Do ich wykonania wystarczy tylko część sprzętów, które opisałem TUTAJ.

Przed rozpoczęciem pamiętaj!

Podany zestaw jest tylko schematem. Dotyczy on izolowanej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego i nie jest odpowiedni dla każdego. Jeśli podczas operacji były również wykonywane inne procedury (szycie łąkotki, rekonstrukcja innych więzadeł) nie rozpoczynaj ćwiczeń samodzielnie. Zapytaj wcześniej lekarza lub fizjoterapeutę (możesz też napisać do mnie TUTAJ), czy podany zestaw jest dla Ciebie odpowiedni! Jeśli podczas ćwiczeń pojawia się ból również sprawdź, czy wykonujesz je odpowiednio i upewnij się, że są one dla Ciebie bezpieczne.

Na wszystkich zdjęciach nogą operowaną jest kończyna dolna prawa.

Ćwiczenie 1.

Zgięcie i wyprost stawu kolanowego na dużej piłce (x100 powtórzeń w obie strony).

Zwróć uwagę na pracę w zakresie bezbólowym (może pojawiać się dyskomfort, nie ból). Pamiętaj o ściągnięciu stopy (na siebie) podczas wyprostu. Dzięki temu lepiej pobudzisz włókna mięśnia czworogłowego do pracy. Nie zginaj i nie prostuj na siłę!

ćwiczenie po rekonstrukcji ACL

Zgięcie oraz wyprost kolana wykonuj tylko w granicach bezbólowych.

Ćwiczenie 2.

Zgięcie oraz wyprost stawu kolanowego na małej piłce (x100 powtórzeń).

Zasady wykonania ćwiczenia są analogiczne jak w ćwiczeniu pierwszym.

ćwiczenie po ACL

Ćwiczenie 3.

Zgięcie i wyprost stawu kolanowego z toczeniem piłki po ścianie (x60 powtórzeń).

Zasady bezpieczeństwa jak wyżej. Noga zdrowa również może pomagać kontrolować ruch piłki i nogi chorej.

Collage_Fotor8

Stopa nogi zdrowej może pomagać kończynie po operacji i kontrolować zakres ruchu.

Ćwiczenie 4.

Wyprost nogi zakrocznej w wykroku (x50 powtórzeń z utrzymaniem 10 sekund).

Stanie w wykroku, noga po rekonstrukcji jest ustawiona z tyłu na palcach(noga zakroczna). Wyprost w stawie kolanowym z jednoczesnym obciążeniem pięty nogi zakrocznej.

Uwaga! Ćwiczenie wykonuj tylko jeśli masz zgodę na częściowe lub pełne obciążanie stawu kolanowego po operacji.

Collage_Fotor17

Wyprost nogi zakrocznej (po operacji).

Ćwiczenie 5.

Wejście/zejście ze stopnia nogą operowaną bez obciążania (x50 powtórzeń).

Zwróć uwagę na przeniesienie nogi po zabiegu w przód poprzez zgięcie w kolanie, a nie ruchem „koszącym” bokiem. Po postawieniu stopy nie przenoś obciążenia na operowaną kończynę.

Collage_Fotor9

Wejście na step nogą operowaną.

Ćwiczenie 6. 

Wyprost kolana nogi operowanej  w wykroku na stepie.

Pamiętaj, aby podczas wyprostu stawu kolanowego nogi operowanej pracować również stopą ściągając ją do zgięcia grzbietowego (“do siebie”).

Collage_Fotor10

Wyprost nogi operowanej postawionej na stepie.

Ćwiczenie 7.

Ćwiczenia SLR (straight leg raise) w ORTEZIE zablokowanej w pełnym wyproście (x30 na każdą stronę z utrzymaniem 5 sekund w górze)!

Wszystkie 4 wersje tego ćwiczenia wykonuj obowiązkowo w sztywno zablokowanej ortezie, która zabezpieczy mimowolne zgięcie w stawie kolanowym. Jeśli nie masz ortezy nie wykonuj tego rodzaju ćwiczeń (spójrz również na inne błędy popełniane po rekonstrukcji ACL).

Collage_Fotor4

Ćwiczenie wzmacniające odwodziciele stawu biodrowego i boczne stabilizatory stawu kolanowego.

Collage_Fotor5

Wzmacnianie mięśnia pośladkowego wielkiego.

Collage_Fotor6

Wzmacnianie przywodzicieli stawu biodrowego oraz przyśrodkowych stabilizatorów stawu kolanowego.

Collage_Fotor7

Wzmacnianie mięśnia czworogłowego oraz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

4.4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
335 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
M.
M.
21 sierpnia 2016 19:25

O matko ! Zestaw super, tylko część ćwiczeń jak na razie niewykonalne…

chory
10 września 2016 14:47

Mam pytanie . miałem rekonstrukcję acl i szycie lakotki przyśrodkowej typu rączka od wiadra. Lekarz mi zalecił chodzenie o kulach przez trzy miesiące od operacji. Nie wiem co mam z… Czytaj więcej »

Przemek
19 września 2016 20:40

Witam. 12.09 mialem wykonywana artroskopie w trakcie której została częściowo usunieta lakotka boczna (wg badania MR tyl rozfragmentowany) oraz założony szew na tylnym rogu przyśrodkowej (MR – uszkodzenie III). Otrzymałem… Czytaj więcej »

Magda S.
20 września 2016 06:39

Witam serdecznie. Mam pytanie: ile razy dziennie należy wykonywać te ćwiczenia? Jestem w 14 dni po rekonstrukcji mam jeszcze szwy i nie jestem w stanie wykonać tylu powtórzeń na raz… Czytaj więcej »

Aska24912
21 października 2016 02:35

Witam. Jestem 3 tyg po artroskopii mialam szycie łękotki oraz czyszczenie z błon maziowych. Czytam że rehabilitację można zacząć po 6 tyg od operacji. Zapiasałam się po 3 tyg. Czy… Czytaj więcej »

Grzegorz
2 listopada 2016 08:27

Witam , 1 września miałem zabieg usunięcia kawałka łąkotki ,który blokował mi kolano,po zabiegu miałem miesiąc na przygotowanie się do operacji rekonstrukcji krzyżowego ,oczywiście stwierdzone podczas pierwszego zabiegu,jestem już 2… Czytaj więcej »

Grzegorz
3 listopada 2016 08:33

Ćwiczę w domu sam ,sterami się zginąć nogą,ten kąt to ustawienie na ortezie ,zginam troszeczkę więcej ale tak jak mówiłem nie chce przesadzić ,dziennie ćwiczę po półtorej godziny, staje na… Czytaj więcej »

Sabina
14 listopada 2016 10:32

Dzień Dobry. 25 października miałam zabieg acl lewego kolana. Ortopeda dopiero co dał mi skierowanie na rehabilitacje i pierwsze zajęcia mam w ta środę. Chodzę cały czas w orteze i… Czytaj więcej »

Sabina
14 listopada 2016 20:09

Jestem przerażona tym wszystkim. Myślałam ze zabieg bedzie dla mnie najtrudniejszy a tu okazuje sie, ze to chyba rehabilitacja. Może Pan podać mi jakieś kilka ćwiczeń, które w moim stanie… Czytaj więcej »

Paweł
24 listopada 2016 10:05

Witam! Jestem 10 miesięcy po rekonstrukcji ACL, dziś podczas treningu podczas dynamicznego ruchu nogą poczułem jak kolano po prostu nie trzyma, podobne odczucie jak w przypadku gdy miałem zerwane więzadło… Czytaj więcej »

Paweł
26 listopada 2016 18:24

Czy podczas wyżej opisanego ruchu, mogłem zerwać ponownie to więzadło?

Lidia
2 grudnia 2016 14:54

Witam. Jestem 3 tygodnie po rekonstrukcji ACL metodą TLS oraz całkowitym usunięciu łąkotki przysrodkowej. Jak długo powinnam nosić ortezę i na jakie ćwiczenia mogę sobie pozwolić. Pytam ze względu na… Czytaj więcej »

Robert
24 grudnia 2016 09:32

Witam jestem 2 tygodnie po rekonstrukcji acl . Lekarz zabronił obciążać nogę przez 6 tygodni. Czyli jeszcze 4 tygodnie nie mogę na nią wogóle stawać. Orteze kazał ustawić 0 –… Czytaj więcej »

M.
M.
30 grudnia 2016 22:13

Witam, 5 sek. utrzymać, po czym ile przerwy oraz ile razy dziennie, żeby nie przesilić? Jeszcze mniej więcej w jakim przedziale czasu od rekonstrukcji? Mnie też lekarz zabronił kategorycznie przez… Czytaj więcej »

M.
M.
1 stycznia 2017 20:56
Reply to  Piotr

Dziękuję i gratuluję świetnego poradnika

Olga
17 stycznia 2017 13:06

Witam, jestem 11 dni po rekonstrukcji acl i usuwaniu czesci lakotki. Mialam dwa spotkania z fizjoterapeutka i jeden raz drenaz limfatyczny. Jestem w kropce poniewaz uwazam ze fizjo nie ma… Czytaj więcej »

Olga
19 stycznia 2017 14:19

Mieszkam w Niemczech. Jutro mam wizyte u chirurga-ortopedy, zdjecie szwow. Zabieg mialam naprawde dobrze zrobiony i nie chce zniszczyc pracy chirurga. Musze w takim razie jutro sie jego zapytac kogo… Czytaj więcej »

Denis
25 stycznia 2017 14:53

Witam, czy unoszenie bioder z wyprostowanymi nogami opartymi na dużej piłce może rozciągnąć przeszczep? Chodzi o wzmacnianie mięśni pośladkowych

Denis
27 stycznia 2017 18:21

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Dzisiaj stawałem na palcach w ortezie ale bez zadnych limitow zgiecia i podczas tego ćwiczenia noga ugiela sie w kolanie i odczuwam teraz… Czytaj więcej »

Kamil
23 lutego 2017 13:19

Witam serdecznie! Jestem 8 tygodni po rekonstrukcji ACL z częsciowym usunięciem łękotki. Rehabilitacja wypadła pomyślnie, od tygodnia chodzę bez kul i całkiem dobrze sobie radzę. Jakie ćwiczenia i zabiegi ,,fizjo”… Czytaj więcej »

Klaudia
23 lutego 2017 18:53

Witam Pana serdecznie! Chciałabym dowiedzieć się czy zna Pan osoby aktywne fizycznie, które są po rekonstrukcji acl minimum 15 lat? Pytam, gdyż mam 17 lat oba kolana po reko acl(+mcl… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
13 marca 2017 05:12

witam jestem 2 tygodnie po rekonstrukcji ACL, fizjoterapeuta zalecił mi podobne ćwiczenia jakie proponuje Pan – tylko mam wątpliwości co do ćwiczenia 7 i jego wariantów, chodzi o to, że… Czytaj więcej »

Michał
13 marca 2017 08:40

Witam.
Jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL.
Nadal nie mam osiagnietego wyprostu…moga to byc zrosty czy dalej ciezko nad tym wyprostem pracowac?
Pozdrawiam

Agnieszka
19 marca 2017 22:46

Witam, Mam zerwane wiezadlo krzyzowe od 21lutego. Za ok 6tyg od dzis (19.03) mam sie zglosic do lekarza gdzie bedzie podjeta decyzja o ewentualnej operacji (lekarz stwierdzil ze nie zawsze… Czytaj więcej »

Agnieszka
20 marca 2017 08:22
Reply to  Piotr

Witam, Dziekuje bardzo Panie Piotrze! Czyli jest mozliwosc prowadzenia auta czy “chodzenia” przy takim urazie. (ja mam zerwane wiazadlo krzyzowe przednie i skrecone sciegno poboczne) Juz prawie czucia nie mam,… Czytaj więcej »

Magda
22 marca 2017 10:17

Witam, Mam pytanie jestem tydzień po wypadku na nartach. Ortopeda podejrzewa, ze to problem z wiazadlem krzyżowym. Lekarz wyraźnie sugerował potrzebę operacji. Mam rezonans za 10 dni a wizytę u… Czytaj więcej »

Magda
24 marca 2017 17:52
Reply to  Piotr

Witam serdecznie,
Bardzo dziękuje za odpowiedz.
Mogę chodzić i zginać kolano bez bólu, wiec Pana porada bardzo mi sie przyda.
Jeszcze raz bardzo dziękuje.
Pozdrawiam
Magda

Marek
23 marca 2017 10:51

Panie Piotrze. Wczoraj wyszedłem ze szpitala po rekonstrukcji ACL (BTB), Zalecenia jakie otrzymałem to: nie napinać czwórki bo się przeszczep rozciągnie, nie podnosić nogi bez podparcia stopy, nie używać ortezy,… Czytaj więcej »

Maciek
29 marca 2017 14:03

Witam, Wczoraj wyszedlem ze szpitala, mialem operowane wiązadło krzyżowe przednie w prawym kolanie. Ćwicząc wyprost wszystko idzie w dobrym kierunku. Natomiast przy zgięciu od ok 30 stopni wzwyż strasznie mnie… Czytaj więcej »

Marek
31 marca 2017 08:04

Panie Piotrze , jak to w końcu jest. Tu w zestawie ćwiczeń podaje Pan unoszenie wyprostowanej nogi, gdzie indziej pisze Pan że nie zaleca na początku ćwiczeń w łańcuchu otwartym… Czytaj więcej »

max
max
31 marca 2017 16:06

Witam , mam pytanie ile po operacji zerwanego acl mozna wrocic na siłwonie, cwicząc tylko górne partie i ewentualnie cwiczenia na rowerze stacjonarnym. Z gory dziekuje za odpowiedz

Marek
31 marca 2017 17:30

Dopytam jeszcze o jedną rzecz. Czy napinanie izometryczne mięśnia 4-głowego (czy w ogóle napinanie mięśni uda) w pierwszych dniach po btb może jakoś zaszkodzić przeszczepowi? W szpitalu powiedzieli mi żeby… Czytaj więcej »

Gosia
2 kwietnia 2017 19:04

Panie Piotrze, wiem że trudno o diagnozowanie na odległość, ale poproszę choćby o sugestię: co może być powodem braku pełnego zgięcia. Jestem 6 tygodni po zerwaniu acl, naderwaniu mcl i… Czytaj więcej »

Katarzyna
18 kwietnia 2017 11:08

Witam, tak jak większość osób jestem po acl, dokładnie 2 tygodnie temu miałam zabieg, moje pytanie brzmi: czy ćwiczenia lepiej wykonywać w ortezie czy bez? (obecnie ustawiony kąt 50 stopni),… Czytaj więcej »

Łukasz
27 kwietnia 2017 14:47

Witam. Jestem 6 miesięcy po rekonstrukcji acl ścięgnami zginaczy. Uszkodziłem więzadła 12 lat temu, przez ten czas miałem atrtoskopię i kilka lat potem zszywaną łąkotkę implantami, jednak długo zwlekałem i… Czytaj więcej »

Anna lat 47
10 maja 2017 14:00

Dzień dobry, jestem 8 miesięcy po zespoleniu kłykcia bocznego kości piszczelowej (po wypadku z Witam, Witam, jestem 8 miesięcy po wieloodłamowym dostawowym złamaniu kości piszczelowej (kłykcia bocznego z obniżoną powierzchnią… Czytaj więcej »

Hambala
21 maja 2017 12:45

Witam jestem miesiąc po operacji i Pan doktor kazał mi robić przysiady, stawać na jednej nodze oraz biegać w miejscu, do tego kazał odpuścić fizjoterapeute mówiąc że on się wszystkim… Czytaj więcej »

Anna
21 maja 2017 16:05

Bardzo dziękuję za odpowiedź.Pozwolę sobie “być w kontakcie”Serdecznie pozdrawiam,Anna

Dominika
26 maja 2017 12:14

Witam. Równo 2 tygodnie temu miałam rekonstrukcję ACL i jak się potem okazało miałam też rozerwaną łąkotkę, część łąkotki została usunięta. Ćwiczę w domu regularnie, po 6-8 serii, z czego… Czytaj więcej »

Wioletta
7 czerwca 2017 08:04

Witam . Rok temu zostałam zakwalifikowana do rekonstrukcji ACL. MR pokazało całkowite zerwanie więzadła. Podczas operacji 2 dni temu okazało się, że 80% więzadła jest zachowane i zrobiono mi artroskopowe… Czytaj więcej »

Łukasz
10 czerwca 2017 15:48

Witam, Miałem rekostrukcje ACL 31.05, przeszczep podobno “złapał” dobrze i lekarz powiedział, że nie ma konieczności noszenia ortezy. Po tygodniu byłem na wizycie, zewnętrznie wszystko ładnie się goi, zostały ściągnięte… Czytaj więcej »

Łukasz
13 czerwca 2017 10:09
Reply to  Piotr

Dziękuję! Czekam na umówienie rehabilitacji, mam nadzieję, że najpóźniej na czwartek się uda. Ad2 chodziło mi o sprecyzowanie kiedy wyprost możemy uznać za pełny ale dzisiaj ortopeda powiedział, że bezwzględnie… Czytaj więcej »

Kris
12 czerwca 2017 12:39

Mam problem z kolanem juz drugi tydzień. Przeskakuje cos z boku kolana po obu stronach. Dziwne klucie pod kolanem najczsciej przy schodzeniu ze schodow I wchodzeniu. Brak obrzekow I wiekszego… Czytaj więcej »

Grzegorz
18 czerwca 2017 21:40

Witam. Jestem 4 dni po rekonstrukcji acl, usunięciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, wycięciu fałdy maziowej. Na razie mam sporą opuchliznę na łydce, kolanie i trochę ponad kolanem. Posiadam ortezę Bold… Czytaj więcej »

Agnieszka
19 czerwca 2017 18:55

Witam, jestem 4 miesiace po ACL (22lutego) Goi się raczej dobrze… Mam ciagle problem z pełnym wyprostem, kłuje mnie kolano przy prawej stronie od wewnatrz, cięzko sprecyzowac ten bol… Przy… Czytaj więcej »

Grzegorz
24 czerwca 2017 10:25

Witam. Dokładnie 4 tygodnie temu miałem rekonstrukcje acl i mikrozlamania chrząstki klykcia przysrodkowego kości udowej. Po operacji utrzymywał się bardzo silny ból przez ok 12 dni i jedyne co mogłem… Czytaj więcej »

Aga
Aga
25 czerwca 2017 08:03

Witam, równo rok temu wywaliłam się na rolkach odrazu odczulam że z kalanem jest coś nie tak takie jak by nie stabilne. Szybko udałam się do szpitala na sor tam… Czytaj więcej »

Grzegorz
27 czerwca 2017 08:31

Witam, ja odnośnie komentarza z 25 czerwca , odnośnie dobrej rehabilitacji to na czym mam się skupić najbardziej, może jakaś podpowiedź co do ćwiczeń. Dzisiaj uzyskałem pełny wyprost i zgiecie… Czytaj więcej »

Gosia
28 czerwca 2017 13:59

Dzień dobry, Mijają już 4 dni od mojej operacji. Jest to w sumie już 2 moja operacja mimo mojego młodego wieku (18 w tym roku) i też kolana,tylko tym razem… Czytaj więcej »

Katarzyna
2 lipca 2017 14:09

Witam, 2 tygodnie temu miałam rekonstrukcję ACL (bez innych napraw typu szycie łąkotki). Dostaję rozbieżne zalecenia w kwestii kąta zgięcia ustawionego na ortezie. Rehabilitantka w szpitalu zaleciła, aby co tydzień… Czytaj więcej »

Adrian
6 lipca 2017 14:49

Witam, wczoraj miałem rewizyjną rekonstrukcję acl oraz wycięcie fragm. łakotki,który już kiedyś był zszywany i teraz niestety już się do tego nie nadawał bo uszk. się mocniej. Lekarz zalecił mi… Czytaj więcej »

Michał
3 sierpnia 2017 08:17
Reply to  Adrian

Panie Adrianie, czy Pańska rewizyjna ACL była przeprowadzona w jednym etapie? czy dwóch? Na jakiej podstawie lekarz wybrał?
Dziękuję,
Michał

Kinga
9 lipca 2017 10:41

Witam. Mam pytanie odnośnie wyprostu. Jestem miesiąc po rekonstrukcji. Noga jest prosta ale nie mogę osiągnąć przeprostu takiego jak w nodze zdrowej. Czy poleciłby Pan jakieś skuteczne ćwiczenie. Czy do… Czytaj więcej »

Emil
16 lipca 2017 17:10

witam, jestem 2tyg po rekonstrukcji PCL, czesciowo uszkodzonym acl ale wydolnym i po zabiegu mikrozłamań na kosci. po zabiegu odrazu był wyprost i zgiecie około 50-60stopni, teraz mam pełen wypros… Czytaj więcej »

Iwona
18 lipca 2017 13:38

Witam Jestem 11 dni po rekonstrukcji ACL, i trochę się martwię ponieważ nie mam jasnej deklaracji lekarz który mnie operował dał mi rozpiskę ćwiczeń i mówił aby ćwiczyć w granicy… Czytaj więcej »

335
0
Would love your thoughts, please comment.x