Jak prawidłowo używać kule?

Chodzenie z odciążeniem nogi za pomocą kul łokciowych jest bardzo często podstawową formą lokomocji osób po urazie lub zabiegu operacyjnym w obrębie kończyny dolnej. Ta, wydawałoby się, prosta czynność niejednemu pacjentowi sprawia na początku bardzo dużo trudności, ponieważ wcale nie jest taka łatwa na jaką wygląda.

Dobra technika chodzenia o kulach pozwala oszczędzić dużo czasu i energii, jak również jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na odbudowę prawidłowego wzorca chodu w momencie, w którym pacjent będzie miał już zielone światło do pełnego obciążenia kończyny dolnej.

Jeśli planujemy zabieg operacyjny, po którym koniecznością jest czasowe odciążenie nogi (oczywiście czasem uraz jest nagły i nie ma takiej możliwości) to już przed operacją warto zagłębić się w ten aspekt rehabilitacji, oszczędzić sobie nerwów, strachu i niepotrzebnego zawracania głowy czymś, co można opanować wcześniej.

Najważniejsze informacje.

Przed bardziej szczegółowym prześledzeniem filmów instruktażowych warto również zapamiętać kilka podstawowych kwestii dotyczących chodu o kulach:

  1. Podczas kupowania kul wybierajmy kule łokciowe, a nie kule pachowe. Te drugie używa się tylko w wyjątkowych przypadkach, na przykład: towarzyszącego urazowi nogi złamania w obrębie nadgarstka lub łokcia.
  2. Aktualnie, nie wliczając sytuacji wyjątkowych, nie zaleca się chodzenia o jednej kuli. Wpływa to bardzo niekorzystnie na naszą postawę, może powodować późniejsze dolegliwości bólowe kręgosłupa i zaburza prawidłowy wzorzec chodu. Rehabilitacja przyjmuje tylko dwa wyjścia z tej sytuacji: albo chodzimy o dwóch kulach, albo nie stosujemy kul wcale.
  3. Kule zawsze „przywiązane są” do nogi po urazie. Znaczy to tyle, że kule poruszają się identycznie w tym samym momencie co chora kończyna dolna (patrz filmy poniżej).
  4. Chód o kulach, nawet bez obciążania kończyny, powinien jak najbardziej przypominać chód prawidłowy. Każdy krok powinien rozpoczynać się kontaktem pięty z podłożem, a kończyć się na oderwaniu palucha. Wymusza to prawidłowe przetoczenie stopy oraz ułatwia późniejszy powrót do prawidłowego wzorca poruszania się.

Poruszanie się za pomocą kul.

Na filmach poniżej przedstawiam jak powinno wyglądać prawidłowe użycie kul łokciowych oraz jakie błędy najczęściej popełniają pacjenci rozpoczynający poruszanie się o kulach.

Prawidłowy chód o kulach z ugięciem stawu kolanowego. Należy zwrócić uwagę na przetoczenie stopy od pięty do palców oraz wykorzystanie naturalnego zgięcia w stawie kolanowym. Chód powinien być jak najbardziej naturalny. Kule podążają w tym samym tempie co noga po urazie (lewa).

Chód o kulach w przypadku braku możliwości zgięcia w stawie kolanowym. Podobnie jak w przypadku możliwości zgięcia tu również bardzo ważne jest przetoczenie stopy od pięty do palców.

Najczęstsze, błędne wzorce chodu o kulach łokciowych. Chód z dostawianiem nogi zdrowej oraz chód z przenoszeniem nogi chorej w powietrzu.

Techniki prawidłowego chodu o kulach po schodach w dół. Chód o dwóch kulach oraz za pomocą poręczy. Kończyna po urazie wraz z kulami pierwsza podąża w dół. Kończyna zdrowa jest dostawiana.

Techniki prawidłowego chodu o kulach po schodach w górę. Chód o dwóch kulach oraz za pomocą poręczy. Kończyna zdrowa pierwsza podąża w górę, kończyna chora wraz z kulami jest dostawiana.

Nieprawidłowe techniki wchodzenia po schodach za pomocą kul. Technika, w której kule podążają pierwsze, a kończyna chora “dogania” oraz technika przeskakiwania (bardzo niebezpieczna dla pacjenta!).

Prawidłowa technika siadania oraz wstawania z kanapy/krzesła za pomocą kul. Użycie jednej kuli oraz podparcie ręką pozwala na większą stabilność oraz mniejszy wysiłek dla kończyn górnych.

Nieprawidłowa technika siadania oraz wstawania z kanapy/krzesła. Mała stabilność ruchów oraz duży wysiłek energetyczny są niekorzystne dla pacejnta.

Zdjęcie: www.what-when-how.com

5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
155 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
19 lutego 2016 13:33

Witam, A co w sytuacji złamania dwóch nóg, kość pięty i kostka przyśrodkowa. Zdjęto mi gips po 6tyg i lekarz zaleca chodzenie o dwóch kulach z obciążeniem ok 50%. Jak… Czytaj więcej »

Joanna
19 kwietnia 2016 17:53

Dzień dobry , Mam lewa nodze w gipsie do kolana .Myslalam,ze chodzenie o kulach to kaszka z mlekiem 🙂 nic bardziej mylnego .Z pańskich filmów dowiedziałam ,ze niewłaściwe korzystam z… Czytaj więcej »

Dora
2 maja 2016 19:19

Dzien dobry, Nosze orteze do kolana i mam nie obciazac tej nogi, probuje chodzic w sposob podany przez Pana powyzej z przetaczaniem. Wydaje mi sie, ze nie moge w miare… Czytaj więcej »

Jędrek
19 maja 2016 11:07

Witam, Miałem uraz stawu skokowego prawej nogi(skręcenie) i mam nosić ortezę oraz pan ortopeda powiedział mi, żeby używał tylko jednej kuli przeciwlegle do urazu(czyli lewa ręka). Natomiast u pana wczytałem,… Czytaj więcej »

Agnieszka
20 lipca 2016 07:41

Serdecznie witam, jestem pod wrażeniem Pańskiego bloga. Bardzo profesjonalny:) Szukam od kilku dni informacji na temat rehabilitacji po artroskopii stawu skokowego /wyczyszczenie stawu, usunięcie ciała półwolnego, martwica chrzęstno – kostna/… Czytaj więcej »

Agnieszka
27 lipca 2016 05:35

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Rehabilitację zaczynam od poniedziałku, czyli po 2 tygodniach od zabiegu. Dzisiaj ściąganie szwów. Opuchlizna powoli schodzi 🙂 jeszcze tylko kostka mocniej spuchnięta i marzę o odłożeniu… Czytaj więcej »

Your name
3 sierpnia 2016 21:29

Co zrobić,żeby kule się nie przewracały po oparciu o coś?

Tomek
24 maja 2017 12:59
Reply to  Your name

Witam, Mam następujący problem: 3 tygodnie temu doznałem złamania łokcia, ( wielofragmentowe złamanie przynasady bliższej kości łokciowej lewej, zwichnięcie głowy kości promieniowej ze złamaniem głowy kości promieniowej. Zastosowanie lecznicze: otwarta… Czytaj więcej »

Norbert
19 sierpnia 2016 10:55

Witam serdecznie. Poniżej opiszę swój problem – uwaga – nie związany lub częściowo związany z chorym stawem. A więc: Od 1 czerwca 2016 przebywam na L4 – Uraz skrętny kolana… Czytaj więcej »

Robert
26 sierpnia 2016 07:02

Witam serdecznie, chciałbym zapytać w jaki sposób stosować ten instruktaż przy nodze zagipsowanej od stopy do uda (po złamaniu piszczeli w nasadzie bliższej, w stawie kolanowym)? Dopiero zaczynam poruszać się… Czytaj więcej »

KropkaK
30 sierpnia 2016 11:59

Dzien dobry, jestem po osteotmii kosci piszczelowej i 6 tyg. mam nie obciązac nogi. Jak mam wejsc po schodach? Czy rehabilitacja powinna ograniczyc się tylko do napinania mięśni i zginania… Czytaj więcej »

Henryk
4 września 2016 10:36

Jak się poruszać po schodach z obciętą prawą nogą? Pozdrawiam Henryk

Anna
7 września 2016 20:47

Chodze o kulach i ortopeda zalecil mi chodzenie z kula po lewej stronie przy ‘urazie’ prawego kolana. Tutaj sie dowiedzialam ze nie byla to najlepsza porada. Co moge zrobic przy… Czytaj więcej »

Marcela
17 września 2016 07:47

Dzień dobry,

chciałam spytać, w jaki sposób najlepiej wsiadać o kulach do samochodu?

Karolina
24 września 2016 20:31

Witam jak wygląda prawidłowy chód o kuli u pacjenta po udarze??( lewa strona porażona) tzn która noga rozpoczyna? Pozdrawiam

Edyta
28 września 2016 23:35

Witam,
a jak się poruszać po zabiegu chirurgicznym na topie w okolicy kostki? jak próbuje chodzić bez kul to czuje okropne rozpieranie w stopie.

Magdalena
1 października 2016 14:42
Reply to  Piotr

Witam,
w przypadku złamania szczytu talerza miednicy stosujemy się również do powyższych zasad?

Magdalena
2 października 2016 10:41
Reply to  Piotr

dziękuję 🙂

Asia
8 października 2016 17:46

Witam. Złamanie podudzia. Chodzić podobno nauczyli przy wyjściu ze szpitala. Wszystko fajnie pięknie ale… co zrobić żeby ręce i zdrowa noga (puchnie ścięgno) nie bolały. Nadgarstki, ramiona – tragedia. Pomijam… Czytaj więcej »

Martyna
12 października 2016 09:19

Dzień dobry. Mam bardzo ważne pytanie. Mam zwichniętą, skręconą prawą nogę i nadwyrężony staw skokowy pierwszego stopnia. Lewa noga jest niby zdrowa, ale badaną i prześwietlaną miałam tylko prawą, a… Czytaj więcej »

Agata
15 listopada 2016 19:34

Dzien dobry, a jak poruszac sie z dwoma kulami z czesciowym obciazaniem nogi chorej? Czy zasada jest ta sama ze obie kule i noga chora podazaja razem czy jednak zmieniamy… Czytaj więcej »

Zuzanna
1 grudnia 2016 14:28

Mam kule ale jest jeden problem . ich tylna część jest wysoka i sięga mi powyżej łokcia ,przez co trudniej mi chodzić. Czy mam zmienić kule na takie o niższej… Czytaj więcej »

ANNA
19 stycznia 2017 01:21

Po złamaniu 4 kości srodstopia (bez poprzedzającego urazu – prawdopodobnie z powodu torbiel w kości) poruszam się o kulach. Mam 80 stopniową (Cobb) skolioze w odc lędźwiowym oraz po jakimś… Czytaj więcej »

Mariusz
23 stycznia 2017 21:22

Witam Mam lewa noge w gipsowej szynie podudziowej. Jesli przenoszenie w powietrzu jest zle, a przy przetaczaniu jakas tam (nawet mala czesc) ciezaru ciala moze przechodzic na stope w szynie… Czytaj więcej »

Dora
29 stycznia 2017 20:12

Dziekuje za porade:)
Bardzo fajny, ciekawy I przede wszystkim pomocny blog.
Chociaz mam nadzieje, ze juz wiecej nie bede musiala korzystac z Pana porad.
Pozdrawiam

Magda
20 lutego 2017 20:17

Dobry wieczór, 2 misia ce temu po prawej kostce przejechało mi auto. Mam wstawioną blachę przy kości strzalkowiej i 7 śrub, od wewnętrznej strony nogi 2 śruby. Chodziłam o 2… Czytaj więcej »

Elzbieta
27 lutego 2017 03:48

Bardzo dziękuje za tą zrozumiałą instrukcję. Byłabym wdzięczna za podanie jak wchodzic i wychodzic ze środków komunikacji np. utobusów

Your name
27 lutego 2017 20:03

Przy SM prawa noga opada, chodzę nierówno (podczas rzutu). Myślę o użyciu kuli, najlepiej jednej, po prostu nie chcę wyglądać jak kaleka. CO radzisz

Leszek
5 marca 2017 08:13

Witam.Przed dwoma miesiącami złamałem kości piszczelową i strzałkowa. Wykonano mi zespolenie zewnętrzne .Zaraz po wyjściu ze szpitala zalecono mi ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonywania samodzielnie w domu .Po trzy serie dziennie.W… Czytaj więcej »

Maciek
6 marca 2017 16:18

Witam. Od 3 tyg. mam nogę w gipsie, z całkowitym zakazem jej obciążania, po złamaniu podudzia lewego wraz ze złamaniem jednej z kostek bocznych. Zespolenie operacyjne, śrubami. Z Pana filmików… Czytaj więcej »

Anetka
8 marca 2017 19:09

Witam. Miesiąc temu spuchło mi kolano, stwierdzono zapalenie i płyn a prześwietlenie ” Zaznaczona podchrzestna sklerotyzacja powierzchni stawowej kości piszczelowej. Drobne wyciagniecia kostne na zarysach guzków wyniosłości miedykłykciowej” Moje pytanie… Czytaj więcej »

wojt
14 marca 2017 09:36

Witam. Po jakim czasie można zacząć rehabilitację po skręceniu stawu skokowego? Do skręcenia doszło 1,5 tyg temu i mam chodzić w bucie ortopedycznym przez 4 tygodnie. Czy mogę wcześniej rozpocząć… Czytaj więcej »

Kate
1 kwietnia 2017 19:04

Witam, 30.03 br. miałam artroskopię lewego biodra: usunięcie konfliktu udowo-panewkowego, resekcję brzegu przednio-bocznego panewki, szycie obrąbka w miejscu resekcji brzegu panewki, mikrozłamania pod oddzielającym się fragmentem chrząstki w miejscu konfliktu… Czytaj więcej »

Kate
5 kwietnia 2017 09:09
Reply to  Piotr

Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Kinga
2 kwietnia 2017 16:42

Witam, 7 tygodni temu miałam zabieg zespolenia szyjki kości udowej. Powinnam zacząć już poruszać się o jednej kuli, ale mam z tym problem. W żaden sposób nie umiem chodzić trzymając… Czytaj więcej »

Tomek
11 kwietnia 2017 11:01

Witam. Mam pytanie jestem miesiąc po operacji kolana więzadła. Lekarz i fizjoterapeuta kazali trzymać nogę w powietrzu nie obciążać 6 tyg ( zszyta łąkotka) od 2 dni strasznie boli mnie… Czytaj więcej »

Zofia G.
12 kwietnia 2017 14:58

Witam! Chodzę o kulach po operacji złamania lewej kostki nogi. Dużo pomógł mi ten blog. Dziękuję serdecznie za świetne wskazówki i filmiki. Bardzo przydatne! Pozdrawiam 🙂

Gosia
25 kwietnia 2017 16:10

Witam. W styczniu tego roku zlamalam nogę dokładnie w dwóch miejscach kość piszczelowa i kosc strzałka. Operacyjnie mialam skladana noge. Bez gipsu. Przez trzy miesiące chodziłam o kulach i cwiczylam… Czytaj więcej »

Karolina
4 czerwca 2017 07:45

Witam, proszę o radę, ponieważ nigdzie nie znalazłam odpowiedzi. Chodzę o kulach od dwóch tygodni po skręceniu kostki. Od trzech dni mam potworny ból w palcach u rąk, dokładniej w… Czytaj więcej »

Maciek
9 czerwca 2017 23:51

Małe pytanie apropo filmiku “Nieprawidłowa technika chodu o kulach po schodach.” Byłem na praktkach w szpitalu i na oddziale ortopedycznym pokazywali dokładnie taką metodę schodzenia po schodach z dostawianiem kończyny.… Czytaj więcej »

magda
25 czerwca 2017 13:02

Witam , jestem po amputacji lewej nogi – będę miała protezę. Pytanie jakie kule lokciowe czy pa
chowe bo roznie mowia

Asia
5 lipca 2017 13:26

Witm, Tydzień temu złamałam sobie V kość śródstopia jak mam chodzić o kulach, żeby nie bolały mnie nadgarstki i barki dodam, że złamaną nogę trzymam zgiętą, wchodzenie i schodzenie po… Czytaj więcej »

Krzysztof
17 lipca 2017 13:11

Witam. Mam zerwane ścięgno Achillesa prawej nogi. Nogę mam w gipsie w tzw “końskim położeniu” to znaczy skierowaną w dół żeby pozostawić ścięgno w pozycji spoczynkowej. Oczywiście nie mogę tej… Czytaj więcej »

Krzysztof
18 lipca 2017 09:01

“Z dobrym ortopedą”? Czyli jednak są dobrzy i źli lekarze? Decyzję o takim leczeniu podjął ortopeda (mam nadzieję że dobry). Gips miałem założony w klinice. Przy okazji biorę udział w… Czytaj więcej »

Agnieszka
21 lipca 2017 21:25

Witam! Mam zlamanie trojkostne ze zwichnieciem. Skladana operacyjnie. Nie moge obciazac nogi. Z Pana filmikow wychodzi, ze zle chodze o kulach, poniewaz unosze noge w powietrzu. Prawa jest zlamana. Po… Czytaj więcej »

Agnieszka
22 lipca 2017 08:23
Reply to  Piotr

Dziekuje za odpowiedz. Pokazywal mi jak bylam jeszcze w szpitalu. Noge w gorze kazal i najpierw kule stawiac i caly cieżar ciała na kulach. Tak jak na Pana filmiku nieprawidlowym.

Marek Ostaszewski
28 lipca 2017 10:14

Witam jakie jest Pana zdanie w sprawie chodzenia o kulach naprzemiennie w rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego?

Marta
28 lipca 2017 20:57

Witam, miałam parę dni temu uraz kości piszczelowej. Lekarz powiedział że mam stłuczona kosc i nie mogę obciążać nogi czy przy dłuższym chodzeniu mogę używać sobie kuli?

Mateusz
10 sierpnia 2017 20:40

Witam, Od 11 miesięcy chodziłem o kulach (duże uszkodzenie prawego podudzia, aktualnie brak pełnego zrostu-gwóźdź śródszpikowy), od jakiś 2-3 miesięcy kazano mi chodzić o 1 kuli, teraz od 2 tygodni… Czytaj więcej »

Klaudia
20 sierpnia 2017 08:17

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie kul, czy poleca pan jakaś konkretną firmę nie mam o tym zielonego pojęcia a na rynku jest tych kul mnóstwo. Niedługo będę miała operacje stopy… Czytaj więcej »

Krystian
21 sierpnia 2017 13:27

Dzień dobry, Niedługo czeka mnie zabieg artroskopii kolana prawego (uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej – MM) – szycie łąkotki. Zaleceniem lekarza było, by po zabiegu nie obciążać kolana. Używać ortezy + kul… Czytaj więcej »

Anna
22 sierpnia 2017 16:43

Witam, Mam uszkodzenie ścięgna Achillesa 1/2 stopnia. Założony but Walkera na 6 tygodni. I tutaj moje pytanie o kule. Czy w moim przypadku także stosuję Pana instruktaż co do chodzenia… Czytaj więcej »

Mart
25 sierpnia 2017 16:45

Witam, jestem po rozcięciu ścięgna palca w stopie. Po operacji założono mi szyne, lecz stopa skierowana jest nie do siebie, tylko od siebie, w dół, tak abym mimowolnie nie ruszał… Czytaj więcej »

Anonim
12 września 2017 09:25

Dzień dobry! Jestem 5 dzień po rekonstrukcji acl oraz szyciu łąkotki przysrodkowej. W szpitalu nie dostałam żadnych rad jak powinnam poruszać się o kulach. Jedynie pielegniarka poleciła mi skakać na… Czytaj więcej »

Piotr
2 listopada 2017 10:33

Witam. Jestem trzy miesiace po operacji kostki przysrodkwej. Zespolenie dwiema śrubami. 5 tygdni w gipsie, nastepnie 6 tygodni w but ortopedyczny. O tym, ze moge dotykac noga do podlogi dowiedziałem… Czytaj więcej »

155
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x