Jak prawidłowo używać kule?
Chodzenie z odciążeniem nogi za pomocą kul łokciowych jest bardzo często podstawową formą lokomocji osób po urazie lub zabiegu operacyjnym w obrębie kończyny dolnej. Ta, wydawałoby się, prosta czynność niejednemu pacjentowi sprawia na początku bardzo dużo trudności, ponieważ wcale nie jest taka łatwa na jaką wygląda.
Dobra technika chodzenia o kulach pozwala oszczędzić dużo czasu i energii, jak również jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na odbudowę prawidłowego wzorca chodu w momencie, w którym pacjent będzie miał już zielone światło do pełnego obciążenia kończyny dolnej.
Jeśli planujemy zabieg operacyjny, po którym koniecznością jest czasowe odciążenie nogi (oczywiście czasem uraz jest nagły i nie ma takiej możliwości) to już przed operacją warto zagłębić się w ten aspekt rehabilitacji, oszczędzić sobie nerwów, strachu i niepotrzebnego zawracania głowy czymś, co można opanować wcześniej.
Najważniejsze informacje.
Przed bardziej szczegółowym prześledzeniem filmów instruktażowych warto również zapamiętać kilka podstawowych kwestii dotyczących chodu o kulach:
- Podczas kupowania kul wybierajmy kule łokciowe, a nie kule pachowe. Te drugie używa się tylko w wyjątkowych przypadkach, na przykład: towarzyszącego urazowi nogi złamania w obrębie nadgarstka lub łokcia.
- Aktualnie, nie wliczając sytuacji wyjątkowych, nie zaleca się chodzenia o jednej kuli. Wpływa to bardzo niekorzystnie na naszą postawę, może powodować późniejsze dolegliwości bólowe kręgosłupa i zaburza prawidłowy wzorzec chodu. Rehabilitacja przyjmuje tylko dwa wyjścia z tej sytuacji: albo chodzimy o dwóch kulach, albo nie stosujemy kul wcale.
- Kule zawsze „przywiązane są” do nogi po urazie. Znaczy to tyle, że kule poruszają się identycznie w tym samym momencie co chora kończyna dolna (patrz filmy poniżej).
- Chód o kulach, nawet bez obciążania kończyny, powinien jak najbardziej przypominać chód prawidłowy. Każdy krok powinien rozpoczynać się kontaktem pięty z podłożem, a kończyć się na oderwaniu palucha. Wymusza to prawidłowe przetoczenie stopy oraz ułatwia późniejszy powrót do prawidłowego wzorca poruszania się.
Poruszanie się za pomocą kul.
Na filmach poniżej przedstawiam jak powinno wyglądać prawidłowe użycie kul łokciowych oraz jakie błędy najczęściej popełniają pacjenci rozpoczynający poruszanie się o kulach.
https://youtu.be/4QEIYstRyWM
Prawidłowy chód o kulach z ugięciem stawu kolanowego. Należy zwrócić uwagę na przetoczenie stopy od pięty do palców oraz wykorzystanie naturalnego zgięcia w stawie kolanowym. Chód powinien być jak najbardziej naturalny. Kule podążają w tym samym tempie co noga po urazie (lewa).
https://youtu.be/ReNrRzzz290
Chód o kulach w przypadku braku możliwości zgięcia w stawie kolanowym. Podobnie jak w przypadku możliwości zgięcia tu również bardzo ważne jest przetoczenie stopy od pięty do palców.
https://youtu.be/RpNtl_4Yabw
Najczęstsze, błędne wzorce chodu o kulach łokciowych. Chód z dostawianiem nogi zdrowej oraz chód z przenoszeniem nogi chorej w powietrzu.
https://youtu.be/F4prfA_gL-w
Techniki prawidłowego chodu o kulach po schodach w dół. Chód o dwóch kulach oraz za pomocą poręczy. Kończyna po urazie wraz z kulami pierwsza podąża w dół. Kończyna zdrowa jest dostawiana.
https://youtu.be/914AmrOQjs8
Techniki prawidłowego chodu o kulach po schodach w górę. Chód o dwóch kulach oraz za pomocą poręczy. Kończyna zdrowa pierwsza podąża w górę, kończyna chora wraz z kulami jest dostawiana.
https://youtu.be/5plTWEMXnxw
Nieprawidłowe techniki wchodzenia po schodach za pomocą kul. Technika, w której kule podążają pierwsze, a kończyna chora “dogania” oraz technika przeskakiwania (bardzo niebezpieczna dla pacjenta!).
https://youtu.be/X7yZ6UaiZe0
Prawidłowa technika siadania oraz wstawania z kanapy/krzesła za pomocą kul. Użycie jednej kuli oraz podparcie ręką pozwala na większą stabilność oraz mniejszy wysiłek dla kończyn górnych.
https://youtu.be/sthhGxCOfgE
Nieprawidłowa technika siadania oraz wstawania z kanapy/krzesła. Mała stabilność ruchów oraz duży wysiłek energetyczny są niekorzystne dla pacejnta.
Zdjęcie: www.what-when-how.com
Witam, A co w sytuacji złamania dwóch nóg, kość pięty i kostka przyśrodkowa. Zdjęto mi gips po 6tyg i lekarz zaleca chodzenie o dwóch kulach z obciążeniem ok 50%. Jak… Czytaj więcej »
tu ewentualnie dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie wysokiego chodzika, dzięki któremu opierając się na łokciach można odciążyć obie nogi w pierwszym etapie (ewentualnie poręcze, które można znaleźć w niektórych ośrodkach rehabilitacyjnych).… Czytaj więcej »
Dzień dobry , Mam lewa nodze w gipsie do kolana .Myslalam,ze chodzenie o kulach to kaszka z mlekiem 🙂 nic bardziej mylnego .Z pańskich filmów dowiedziałam ,ze niewłaściwe korzystam z… Czytaj więcej »
Prosze “markować” chód prawidłowy czyli chód z przetoczeniem, może pani postawić nogę na podłodze ale w żadnym wypadku jej nie obciążać jeśli takie było zalecenie. Po prostu nie przenosić ciężaru… Czytaj więcej »
Dzien dobry, Nosze orteze do kolana i mam nie obciazac tej nogi, probuje chodzic w sposob podany przez Pana powyzej z przetaczaniem. Wydaje mi sie, ze nie moge w miare… Czytaj więcej »
Kule powinny być tak dopasowane, żeby podczas chodzenia nie musiała Pani unosić barków w górę, ale również żeby się pani nie garbiła. Ma być po prostu wygodnie, ale nie ma… Czytaj więcej »
Witam, Miałem uraz stawu skokowego prawej nogi(skręcenie) i mam nosić ortezę oraz pan ortopeda powiedział mi, żeby używał tylko jednej kuli przeciwlegle do urazu(czyli lewa ręka). Natomiast u pana wczytałem,… Czytaj więcej »
Zdecydowanie lepiej chodzić o dwóch z małym odciążeniem niż o jednej. Pozdrawiam!
Serdecznie witam, jestem pod wrażeniem Pańskiego bloga. Bardzo profesjonalny:) Szukam od kilku dni informacji na temat rehabilitacji po artroskopii stawu skokowego /wyczyszczenie stawu, usunięcie ciała półwolnego, martwica chrzęstno – kostna/… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, tak na prawdę to nie Pani powinna przygotować nogę do rehabilitacji, tylko rehabilitacja powinna przygotować nogę do używania. Najlepszym sposobem będzie po prostu znalezienie dobrego fizjoterapeuty, który poprowadzi… Czytaj więcej »
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Rehabilitację zaczynam od poniedziałku, czyli po 2 tygodniach od zabiegu. Dzisiaj ściąganie szwów. Opuchlizna powoli schodzi 🙂 jeszcze tylko kostka mocniej spuchnięta i marzę o odłożeniu… Czytaj więcej »
Dzięki, życzę powodzenia w rehabilitacji i pełnej sprawności! Pozdrawiam 🙂
Co zrobić,żeby kule się nie przewracały po oparciu o coś?
Porządnie je oprzeć 😀
Witam, Mam następujący problem: 3 tygodnie temu doznałem złamania łokcia, ( wielofragmentowe złamanie przynasady bliższej kości łokciowej lewej, zwichnięcie głowy kości promieniowej ze złamaniem głowy kości promieniowej. Zastosowanie lecznicze: otwarta… Czytaj więcej »
Witam, jeśli chodzi o kule pachowe chyba powinno się dać to zrobić. To zależy, czy będzie Pan musiał odciążać staw kolanowy całkowicie (np. dodatkowe szycie łąkotki), czy od razu będzie… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Poniżej opiszę swój problem – uwaga – nie związany lub częściowo związany z chorym stawem. A więc: Od 1 czerwca 2016 przebywam na L4 – Uraz skrętny kolana… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Nie da się tego zrobić niestety. Chodzenie w ortezie bez pełnego wyprostu przez 2,5 miesiąca to katorga dla chorego stawu. Niestety czasami nawet po zabiegu na tak przykurczonym… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, chciałbym zapytać w jaki sposób stosować ten instruktaż przy nodze zagipsowanej od stopy do uda (po złamaniu piszczeli w nasadzie bliższej, w stawie kolanowym)? Dopiero zaczynam poruszać się… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Zasady są takie same, zdrowa noga pierwsza do góry, chora noga w gipsie pierwsza w dół. Przy takim chodzeniu po schodach nie jest wymagane zgięcie w stawie kolanowym.… Czytaj więcej »
Dzien dobry, jestem po osteotmii kosci piszczelowej i 6 tyg. mam nie obciązac nogi. Jak mam wejsc po schodach? Czy rehabilitacja powinna ograniczyc się tylko do napinania mięśni i zginania… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Wchodzenie po schodach powinno odbywać się takim samym sposobem jaki przedstawiłem na filmach bez obciążenia kończyny dolnej. Rehabilitacja powinna być zaplanowana i nadzorowana przez dobrego fizjoterapeutę od pierwszego… Czytaj więcej »
Jak się poruszać po schodach z obciętą prawą nogą? Pozdrawiam Henryk
Tu możliwość jest tylko skacząc. Do góry noga idzie pierwsza, w dół kule idą pierwsze. Pozdrawiam!
Chodze o kulach i ortopeda zalecil mi chodzenie z kula po lewej stronie przy ‘urazie’ prawego kolana. Tutaj sie dowiedzialam ze nie byla to najlepsza porada. Co moge zrobic przy… Czytaj więcej »
Po pierwsze podawanie sterydu w staw kolanowy to jeden z najgorszych pomysłów o jakim medycyna słyszała. Płyn w stawie (nie jest to woda) pojawia się zawsze jako skutek jakiegoś uszkodzenia/stanu… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
chciałam spytać, w jaki sposób najlepiej wsiadać o kulach do samochodu?
Dzień dobry. W sposób identyczny jak na filmie z siadaniem na kanapie. Pozdrawiam.
Witam jak wygląda prawidłowy chód o kuli u pacjenta po udarze??( lewa strona porażona) tzn która noga rozpoczyna? Pozdrawiam
Zazwyczaj zaczyna noga zdrowa, ale to ciężka sprawa i dostosowuje się to indywidualnie do pacjenta. Powinien to zrobić fizjoterapeuta prowadzący. Pozdrawiam!
Witam,
a jak się poruszać po zabiegu chirurgicznym na topie w okolicy kostki? jak próbuje chodzić bez kul to czuje okropne rozpieranie w stopie.
Witam. Z kulami tak jak zostało to przedstawione na filmach. 🙂 Pozdrawiam!
Witam,
w przypadku złamania szczytu talerza miednicy stosujemy się również do powyższych zasad?
Witam. Jeśli jest to możliwe to tak, ale powinno być to dokładnie wytłumaczone na wizycie u fizjoterapeuty. Wszystko zależy od tego, co znajdzie on w diagnostyce. Pozdrawiam!
dziękuję 🙂
Witam. Złamanie podudzia. Chodzić podobno nauczyli przy wyjściu ze szpitala. Wszystko fajnie pięknie ale… co zrobić żeby ręce i zdrowa noga (puchnie ścięgno) nie bolały. Nadgarstki, ramiona – tragedia. Pomijam… Czytaj więcej »
Można spróbować zastosować kule pachowe zamiast łokciowych, problemy powinny zniknąć. 🙂
Dzień dobry. Mam bardzo ważne pytanie. Mam zwichniętą, skręconą prawą nogę i nadwyrężony staw skokowy pierwszego stopnia. Lewa noga jest niby zdrowa, ale badaną i prześwietlaną miałam tylko prawą, a… Czytaj więcej »
Nie do końca rozumiem co oznacza zwichnięta, skręcona prawa noga. Polecam udać się na wizytę do fizjoterapeuty, ponieważ nie da się niestety poprawić chodu o kulach przez internet. Choćbym chciał.… Czytaj więcej »
Dzien dobry, a jak poruszac sie z dwoma kulami z czesciowym obciazaniem nogi chorej? Czy zasada jest ta sama ze obie kule i noga chora podazaja razem czy jednak zmieniamy… Czytaj więcej »
Jak najbardziej taka sama. 🙂 Obie kule i noga podążają razem! Pozdrawiam. 🙂
Mam kule ale jest jeden problem . ich tylna część jest wysoka i sięga mi powyżej łokcia ,przez co trudniej mi chodzić. Czy mam zmienić kule na takie o niższej… Czytaj więcej »
Zdecydowanie poszukać takich, w których część na przedramię będzie ułożona na przedramieniu, nie powyżej łokcia. 🙂 Pozdrawiam!
Po złamaniu 4 kości srodstopia (bez poprzedzającego urazu – prawdopodobnie z powodu torbiel w kości) poruszam się o kulach. Mam 80 stopniową (Cobb) skolioze w odc lędźwiowym oraz po jakimś… Czytaj więcej »
Witam Pani Anno,
nie wiem, ciężko to określić bez oglądania i zbadania. W takich urazach to sprawa zbyt indywidualna żeby decydować o tym przez internet. Pozdrawiam!
Witam Mam lewa noge w gipsowej szynie podudziowej. Jesli przenoszenie w powietrzu jest zle, a przy przetaczaniu jakas tam (nawet mala czesc) ciezaru ciala moze przechodzic na stope w szynie… Czytaj więcej »
Witam. W tym przypadku proszę przynajmniej markować stawianie stopy (przenoszenie od pięty do palców) bez obciążenia i stawiania szyny na podłodze. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Mam raki sam problem. Czy jest może gdzieś filmik instruktażowy, jak piruszac się o kulach bez obciążania nogi w szynie? Ogromny kłopot…
Dzień dobry,
w taki sam sposób ale nie obciążając nogi. Tu nie ma większej filozofii. 🙂 Pozdrawiam!
Dziekuje za porade:)
Bardzo fajny, ciekawy I przede wszystkim pomocny blog.
Chociaz mam nadzieje, ze juz wiecej nie bede musiala korzystac z Pana porad.
Pozdrawiam
Dobry wieczór, 2 misia ce temu po prawej kostce przejechało mi auto. Mam wstawioną blachę przy kości strzalkowiej i 7 śrub, od wewnętrznej strony nogi 2 śruby. Chodziłam o 2… Czytaj więcej »
Nie licz na rehabilitację NFZ i zacznij szukać prywatnie. Inaczej problem będzie narastał, a jego usunięcie będzie bardzo trudne i potrwa 3 razy dłużej (jeśli w ogóle się uda). Pozdrawiam.
Bardzo dziękuje za tą zrozumiałą instrukcję. Byłabym wdzięczna za podanie jak wchodzic i wychodzic ze środków komunikacji np. utobusów
Zasada jest identyczna jak na schodach. W progu w dól pierwsza noga chora z kulami, w górę noga zdrowa. Pozdrawiam.
Przy SM prawa noga opada, chodzę nierówno (podczas rzutu). Myślę o użyciu kuli, najlepiej jednej, po prostu nie chcę wyglądać jak kaleka. CO radzisz
Nie zajmuję się rehabilitacją neurologiczną. O tym powinien zadecydować fizjoterapeuta prowadzący przypadek. Pozdrawiam.
Witam.Przed dwoma miesiącami złamałem kości piszczelową i strzałkowa. Wykonano mi zespolenie zewnętrzne .Zaraz po wyjściu ze szpitala zalecono mi ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonywania samodzielnie w domu .Po trzy serie dziennie.W… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli ma Pan pozwolenie na stopniowe obciążanie nogi to jak najbardziej. Pozdrawiam!
Witam. Od 3 tyg. mam nogę w gipsie, z całkowitym zakazem jej obciążania, po złamaniu podudzia lewego wraz ze złamaniem jednej z kostek bocznych. Zespolenie operacyjne, śrubami. Z Pana filmików… Czytaj więcej »
Witam,
nie mam pojęcia jaki bilans kaloryczny ma takie chodzenie, wątpię żeby ktokolwiek to sprawdzał. Nie obciąża Pan za bardzo stawów promieniowo-nadgarstkowych. Pozdrawiam.
Witam. Miesiąc temu spuchło mi kolano, stwierdzono zapalenie i płyn a prześwietlenie ” Zaznaczona podchrzestna sklerotyzacja powierzchni stawowej kości piszczelowej. Drobne wyciagniecia kostne na zarysach guzków wyniosłości miedykłykciowej” Moje pytanie… Czytaj więcej »
Witam, nie da się tego określić bez badania pacjenta. Z rtg nie wynika nic konkretnego, z Pani opisu USG również. Trzeba zbadać kolano, zobaczyć skąd bierze się problem i zacząć… Czytaj więcej »
Witam. Po jakim czasie można zacząć rehabilitację po skręceniu stawu skokowego? Do skręcenia doszło 1,5 tyg temu i mam chodzić w bucie ortopedycznym przez 4 tygodnie. Czy mogę wcześniej rozpocząć… Czytaj więcej »
Witam,
musi Pan. Powinien Pan mieć rehabilitację od pierwszych dni po urazie. Pozdrawiam!
Witam, 30.03 br. miałam artroskopię lewego biodra: usunięcie konfliktu udowo-panewkowego, resekcję brzegu przednio-bocznego panewki, szycie obrąbka w miejscu resekcji brzegu panewki, mikrozłamania pod oddzielającym się fragmentem chrząstki w miejscu konfliktu… Czytaj więcej »
Witam,
tak. Przedstawiony film bez obciążenia kończyny to właśnie technika, jaką powinna Pani stosować przy chodzie. Cały ciężar powinien być przeniesiony na kule, bez obciążenia operowanej kończyny. Pozdrawiam!
Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam
Witam, 7 tygodni temu miałam zabieg zespolenia szyjki kości udowej. Powinnam zacząć już poruszać się o jednej kuli, ale mam z tym problem. W żaden sposób nie umiem chodzić trzymając… Czytaj więcej »
Nie powinna Pani chodzić o jednej kuli, tylko o dwóch z dużym obciążeniem nogi chorej. Później proszę odstawić obie kule na raz jeśli będzie Pani miała zielone światło do pełnego… Czytaj więcej »
Witam. Mam pytanie jestem miesiąc po operacji kolana więzadła. Lekarz i fizjoterapeuta kazali trzymać nogę w powietrzu nie obciążać 6 tyg ( zszyta łąkotka) od 2 dni strasznie boli mnie… Czytaj więcej »
Polecam wybrać się do fizjoterapeuty. Pozdrawiam.
Witam! Chodzę o kulach po operacji złamania lewej kostki nogi. Dużo pomógł mi ten blog. Dziękuję serdecznie za świetne wskazówki i filmiki. Bardzo przydatne! Pozdrawiam 🙂
Witam. W styczniu tego roku zlamalam nogę dokładnie w dwóch miejscach kość piszczelowa i kosc strzałka. Operacyjnie mialam skladana noge. Bez gipsu. Przez trzy miesiące chodziłam o kulach i cwiczylam… Czytaj więcej »
Witam, normalne, ale napewno jak zacznie pani pracować nad tym z fizjoterapeutą, a nie na samą rękę to: a) będzie to bezpieczne, b) powrót do zdrowia będzie szybszy i bardziej… Czytaj więcej »
Witam, proszę o radę, ponieważ nigdzie nie znalazłam odpowiedzi. Chodzę o kulach od dwóch tygodni po skręceniu kostki. Od trzech dni mam potworny ból w palcach u rąk, dokładniej w… Czytaj więcej »
Witam,
można spróbować wymienić kule np. na kule pachowe zamiast łokciowych. Pozdrawiam!
Małe pytanie apropo filmiku “Nieprawidłowa technika chodu o kulach po schodach.” Byłem na praktkach w szpitalu i na oddziale ortopedycznym pokazywali dokładnie taką metodę schodzenia po schodach z dostawianiem kończyny.… Czytaj więcej »
W przypadku wychodzenia kulami w przód jako pierwszymi pacjent pochyla się w przód (na kule). Jeśli straci w tym momencie równowagę wyląduje głową w dół schodów, a tego raczej nie… Czytaj więcej »
Witam , jestem po amputacji lewej nogi – będę miała protezę. Pytanie jakie kule lokciowe czy pa
chowe bo roznie mowia
Witam,
w miarę możliwości łokciowe. Pozdrawiam!
Witm, Tydzień temu złamałam sobie V kość śródstopia jak mam chodzić o kulach, żeby nie bolały mnie nadgarstki i barki dodam, że złamaną nogę trzymam zgiętą, wchodzenie i schodzenie po… Czytaj więcej »
Witam,
można po prostu pomyśleć o kulach pachowych zamiast łokciowych. Pozdrawiam.
Witam. Mam zerwane ścięgno Achillesa prawej nogi. Nogę mam w gipsie w tzw “końskim położeniu” to znaczy skierowaną w dół żeby pozostawić ścięgno w pozycji spoczynkowej. Oczywiście nie mogę tej… Czytaj więcej »
Witam, konsultować z dobrym ortopedą czy możliwe w ogóle jest leczenie zachowawcze w tym przypadku, czy konieczny jest zabieg rekonstrukcji. Gips miał pan założony w szpitalu? Można go zamienić na… Czytaj więcej »
“Z dobrym ortopedą”? Czyli jednak są dobrzy i źli lekarze? Decyzję o takim leczeniu podjął ortopeda (mam nadzieję że dobry). Gips miałem założony w klinice. Przy okazji biorę udział w… Czytaj więcej »
Hah no to już sam fakt, że to komputer wybrał Pana drogę leczenia dla mnie jest trochę absurdalny. Pozdrawiam!
Witam! Mam zlamanie trojkostne ze zwichnieciem. Skladana operacyjnie. Nie moge obciazac nogi. Z Pana filmikow wychodzi, ze zle chodze o kulach, poniewaz unosze noge w powietrzu. Prawa jest zlamana. Po… Czytaj więcej »
Witam,
proszę się skonsultować z fizjoterapeutą, który pokaże dokładnie jak może Pani chodzić o kulach. Pozdrawiam.
Dziekuje za odpowiedz. Pokazywal mi jak bylam jeszcze w szpitalu. Noge w gorze kazal i najpierw kule stawiac i caly cieżar ciała na kulach. Tak jak na Pana filmiku nieprawidlowym.
No to moją odpowiedź ma Pani w filmiku. 🙂 Pozdrawiam.
Witam jakie jest Pana zdanie w sprawie chodzenia o kulach naprzemiennie w rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego?
Witam,
uważam, że jak najbardziej ma ono sens. Pozdrawiam.
Witam, miałam parę dni temu uraz kości piszczelowej. Lekarz powiedział że mam stłuczona kosc i nie mogę obciążać nogi czy przy dłuższym chodzeniu mogę używać sobie kuli?
Witam,
nie obciążać po stłuczeniu? Nietypowe zalecenie ale co do pytania to tak. Może Pani odciążać nogę za pomocą dwóch kul jeśli już takie zalecenie padło. Pozdrawiam.
Witam, Od 11 miesięcy chodziłem o kulach (duże uszkodzenie prawego podudzia, aktualnie brak pełnego zrostu-gwóźdź śródszpikowy), od jakiś 2-3 miesięcy kazano mi chodzić o 1 kuli, teraz od 2 tygodni… Czytaj więcej »
Witam,
zdecydowanie dobry terapeuta manualny powinien sobie z tym poradzić. Samemu bedzie to trudne. Pozdrawiam!
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie kul, czy poleca pan jakaś konkretną firmę nie mam o tym zielonego pojęcia a na rynku jest tych kul mnóstwo. Niedługo będę miała operacje stopy… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli chodzi o kule to firma nie ma większego znaczenia. Proszę po prostu szukać takich, które będą miały dość miękkie uchwyty na ręce. Przydadzą się przy dłuższym chodzeniu. Pozdrawiam!
Dzień dobry, Niedługo czeka mnie zabieg artroskopii kolana prawego (uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej – MM) – szycie łąkotki. Zaleceniem lekarza było, by po zabiegu nie obciążać kolana. Używać ortezy + kul… Czytaj więcej »
Witam,
lekarz ma dużo racji. Powrót do sportu po takiej kontuzji to 4-5 miesięcy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji. Pozdrawiam!
Witam, Mam uszkodzenie ścięgna Achillesa 1/2 stopnia. Założony but Walkera na 6 tygodni. I tutaj moje pytanie o kule. Czy w moim przypadku także stosuję Pana instruktaż co do chodzenia… Czytaj więcej »
Witam,
jak najbardziej zasada taka sama. 🙂 Może Pani chodzić w Walkerze i o kulach, ale jeśli chodzi o siłę obciążania kończyny musi się tu wypowiedzieć lekarz prowadzący. Pozdrawiam!
Witam, jestem po rozcięciu ścięgna palca w stopie. Po operacji założono mi szyne, lecz stopa skierowana jest nie do siebie, tylko od siebie, w dół, tak abym mimowolnie nie ruszał… Czytaj więcej »
Witam,
jak najbardziej tak. Pozdrawiam!
Dzień dobry! Jestem 5 dzień po rekonstrukcji acl oraz szyciu łąkotki przysrodkowej. W szpitalu nie dostałam żadnych rad jak powinnam poruszać się o kulach. Jedynie pielegniarka poleciła mi skakać na… Czytaj więcej »
Witam, proszę jak najszybciej skonsultować się z fizjoterapeutą, który pokaże Pani jak bezpiecznie chodzić o kulach. Skakanie to nie najlepszy pomysł, ale przez tydzień nic się Pani nie stanie jeśli… Czytaj więcej »
Witam. Jestem trzy miesiace po operacji kostki przysrodkwej. Zespolenie dwiema śrubami. 5 tygdni w gipsie, nastepnie 6 tygodni w but ortopedyczny. O tym, ze moge dotykac noga do podlogi dowiedziałem… Czytaj więcej »
Witam, brak rehabilitacji w tym przypadku to poważny błąd. Proszę jednak udać się na rehabilitację, gdzie fizjoterapeuta od początku do końca wytłumaczy panu jak postępować z nogą i jak doprowadzić… Czytaj więcej »