Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę?

 

Po czym poznasz dobrego fizjoterapeutę? A no właśnie…to dobre pytanie. Czy Twój fizjoterapeuta jest profesjonalistą, który na pewno Ci pomoże? Jak rozróżnić tego dobrego od tego, który chce od Ciebie wyciągnąć kilka prywatnych wizyt (i prywatnej kasy), niewiele Ci pomóc i zrobić z Ciebie „zabezpieczenie swojej przyszłości”? Niestety w Polsce nikt ze znanych mi osób i instytucji nie prowadzi jeszcze Rankingu Fizjoterapeutów w Polsce, więc już na starcie masz przerąbane. Jak to zrobić? Oto kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę:

 

1. Pierwszy kontakt.

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym jest kluczowa. Porządny fizjoterapeuta powinien reprezentować to, po co do niego przychodzisz: zdrowie (tak psychiczne jak i fizyczne!). Nie oszukujmy się… każdy z nas w pierwszych minutach poznania ocenia drugiego człowieka po wyglądzie, a nikt (przynajmniej Ja) nie chce się leczyć u osoby ważącej 120 kg, o wydolności i sprawności amerykańskiego fana burgerów i spędzania wolnego czasu w pozycji horyzontalnej przed telewizorem. Jeśli wstępnie oceniłeś, że właśnie opisałem Twojego fizjoterapeutę masz prawo pomyśleć o tym, czy dobrze trafiłeś. Oczywiście… terapeuta też człowiek, jego nadwaga i brak sprawności może wynikać z choroby, ale z mojego doświadczenia najczęstszą występującą w tych przypadkach chorobą jest LENISTWO. Czy na pewno chcesz się leczyć u lenia?

 

2. Podejście do pacjenta.

Główna zasada tego punktu: fizjoterapeuta nigdy NIE NARZEKA. To nie on przychodzi z bólem i to nie on jest od narzekania w tym „związku”. Naszym zadaniem na pierwszej wizycie jest uważne słuchanie i budowanie zaufania poprzez pozytywną energię i udzielanie Ci trafnych rad. Tu odnośnik do punktu pierwszego: zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne (jeśli nie ważniejsze). Jeśli trafisz do fizjoterapeuty cierpiącego na depresję po stracie jego ukochanego kota, Twój kot również może umrzeć. Jeśli nie kot, to na pewno Ty nie otrzymasz nadziei, że ów specjalista Ci pomoże.

Drugą sprawą jest cierpliwość. Cierpliwość do Ciebie i dla Ciebie. Jeśli terapeuta nie potrafi poświęcić Ci czasu na wytłumaczenie jak i dlaczego będzie z Tobą pracować to daleko na jednym wózku nie dojedziecie. Dobry fizjo wie jak ważna jest Twoja świadomość przebiegu przyszłej terapii i powinien poświęcić Ci kilka cennych minut i odpowiedzieć na nurtujące Cię od dawna pytania. Jeśli nie wszystkie to przynajmniej na kilka kluczowych. Do tego potrzebuje czegoś jeszcze…

 

3. Wiedza.

Tu docieramy do sedna sprawy. Kim że byłaby osoba posiadająca wszystkie powyższe cechy, ale nie mająca merytorycznej wiedzy na temat Twojego urazu? Prawdopodobnie świetnym sprzedawcą lub… znakomitym oszustem. Wiedza jest rzeczą najtrudniejszą do oceny jeśli chodzi o Twojego fizjoterapeutę. Możesz kierować się Jego doświadczeniem oraz ilością odbytych kursów, da Ci to ogólną informację, czy Jego wiedza jest na bieżąco uaktualniana i czy traktuje swój zawód serio. Jeśli traktuje, musi się szkolić (przy okazji jeśli jesteś fizjoterapeutą zajryj w link i zobacz W JAKIE SZKOLENIA WARTO ZAINWESTOWAĆ?).

 

Stałe uaktualnianie wiedzy należy do obowiązków dobrego fizjoterapeuty.

 
Również miejsce, w którym pracuje specjalista mówi dużo o Jego wiedzy. Dobre, renomowane kliniki nie pozwalają sobie na konowałów, którzy niszczą ich reputację klasowej placówki. Choć i tu nie brałbym tego jako kluczowy wyznacznik, bo część znakomitych fizjoterapeutów otwiera swoje małe działalności i przyjmuje pojedynczych pacjentów. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie!

Jeśli specjalista, z którym współpracujesz mówi do Ciebie językiem, którego kompletnie nie rozumiesz to prawdopodobnie on też go nie rozumie. Dobry fizjoterapeuta przedstawia sytuację jasno, prosto i klarownie, zachowując oczywiście pełen profesjonalizm i operując nazwami medycznymi, które potrafi wyjaśnić Ci w przyjazny sposób. Jeśli czegoś nie rozumiesz drąż temat aż uzyskasz miłą dla ucha oraz merytoryczną odpowiedź. W końcu po to przyszedłeś właśnie do TEGO fizjoterapeuty, prawda?

 

4. Skuteczność w praktyce.

Bez wiedzy nie ma skuteczności, to już wiesz. Jednak czy bez skuteczności w praktyce wiedza Twojego terapeuty jest Ci jakkolwiek użyteczna? Odpowiedź znasz (brzmi ona: zmień terapeutę!). Oczywiście nie chodzi mi o to, że na pierwszej wizycie po urazie masz ulec cudownemu uzdrowieniu i Twój ból musi zniknąć. Fizjoterapeuta to nie Kaszpirowski, a Twoja rehabilitacja to nie budyń z paczki, który zawsze wychodzi tak samo. Czasami jest to etap bardzo długi, lecz obowiązkiem dobrego terapeuty jest monitorowanie postępów Waszej pracy i sumienne ich przedstawianie. Masz być jak Dyrektor Zarządu (tylko taki… miły?), masz wymagać wyników i zaangażowania w sprawę. Jeśli ich nie ma i czujesz, że Twój fizjo się nie sprawdza lub co gorsza ściemnia żeby wyciągnąć z Ciebie jeszcze kilka(set) ciężko zarobionych złotówek… nie bądź wyrozumiały i zastanów się czy na pewno Cię na to stać.

Jeśli Twój Fizjoterapeuta spełnia dwa ostatnie z opisanych wymogów oraz charakteryzuje się przynajmniej jedną z cech przedstawionych w pierwszych dwóch akapitach, to możesz spodziewać się profesjonalnej współpracy i dobrych wyników. Czy Twój specjalista mieści się w tych kryteriach?

4.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
136 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
25 maja 2015 14:34

Właśnie zaczynam pierwszą fizjoterapię w życiu z powodu różnych dziwnych bólów pojawiających się po bieganiu. A że robię to poza Polską, to trochę mnie to stresuje, tym bardziej, że pierwsze… Czytaj więcej »

Karolina
28 maja 2015 20:30

Wygląda na to, że mój fizjoterapeuta na mnie zasługuje…☺ Spełnia powyższe kryteria… To dzięki niemu mogę cieszyć się bieganiem i pokonywać coraz dłuższe dystanse…☺

Monia
21 kwietnia 2016 21:39

Miałam to “szczęście” i trafiłam do fizjoterapeutki, która przez 3 miesiące ściągała ze mnie pieniądze, a noga po uszkodzeniu ACL była w coraz gorszym stanie. Mięsień czworogłowy uda stracił 4… Czytaj więcej »

Damian
9 czerwca 2016 14:29

Czy w Gdansku lub okolicach zna ktos dobrego rehabilitanta? Jestem po szyciu lakotki. Mialem artroskopie.

Ewa
30 czerwca 2016 01:40

Czy moze Pan polecić dobrego rehabilitanta Warszawa – Mokotow ( Stegny ). Jestem po ACL i zaszywaniu łąkotki.

Sylwia
29 lipca 2016 16:32

Czeka mnie artroskopia i szycie łąkotki, a po tym, zakładam, że konieczna jest rehabilitacja. Niestety prawdopodobnie będę musiała leczyć się w Łodzi, a fizjoterapeutów tu niestety nie znam 🙁 Czy… Czytaj więcej »

Marta
17 sierpnia 2016 13:51

Witam
a kogo polecił byś w BYD?

Marta
18 sierpnia 2016 10:53

ok spróbuje tam dziękuje

Magdalena
15 września 2016 14:45

Witam czy jest jakis godny polecenia fizjoterapeuta w Olsztynie?

Sylwia
9 października 2016 08:26

Witam!Mam złamanie bocznej powierzchni kości piszczelowej z niewielką szczelina złamania powierzchni stawowej, po unieruchomieniu 6tyg mam zacząć rehabilitacje czy polecilby Pan kogoś z Wałbrzycha?

Kasia
18 października 2016 09:58

Witam! Dobry fizjoterapeuta w Dębicy/Rzeszowie?

darek
7 listopada 2016 08:22

fizjo okolice Ruda Śląska a KAtowice?? do ACL gdzie znajde dobrego

Ola
25 listopada 2016 18:37

Panie Piotrzeczy a Warszawą Bielany fizjo-ortopeda coś Panu mówi?

Tomek
30 listopada 2016 21:16
Reply to  Piotr

Witam, a jak tam Kraków? Może Pan kogoś polecić? acl 2 łąkotki i chrząstka rekonstrukcja. Pozdrawiam

Róża
8 grudnia 2016 09:00

Panie Piotrze w MR co może oznaczać: Ognisko 10,5×7 mm w centralnej części chrząstki rzepki. Prawidłowy sygnał pozostałych chrząstek stawowych. … Obie łękotki nieprzemieszczone. Poziome linijne zwiększenie intensywności sygnału rogu… Czytaj więcej »

Róża
8 grudnia 2016 22:47

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam

Mała 37
9 grudnia 2016 18:20

Ja dojeżdzam z Rawicza do Wrocławia do BMK ,do Roberta Witkowskiego.Spełnia wszystkie punkty z Twojego artykułu. Ogólnie polecam też zamiast pierwszych kroków do ortopedów “starej daty” iść najpierw do lekarzy… Czytaj więcej »

Ania
24 grudnia 2016 20:43

fizjo w Lublinie? 🙂 do schorowanego kolana :<

Dorota
28 grudnia 2016 07:22

Witam czy w Bielsku-Białej znajdę dobrego rehabilitanta po rekonstrukcji ACl
pozdrawiam

Anna
19 lutego 2017 02:57

Dzień dobry, mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeutę znającego się na rehabilitacji kolan w Warszawie (najlepiej w centrum)? Mam boczne przyparcie rzepki oraz uraz łąkotki, niestety poza zabiegami na całe kolano… Czytaj więcej »

Adam
7 marca 2017 01:06

Dobry wieczór. Trzy godziny temu otworzyłem wynik rezonansu magnetycznego kolana i … wino oraz wziąłem dzień wolny: * poziome pęknięcie tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej ; * Uchwytnych zaburzeń w elementach… Czytaj więcej »

Adam
7 marca 2017 21:53

Witam.
Duże dzięki za sprawną ( szybką ) odpowiedź.
Cicho liczyłem na jakąś “cudowną” radę, a tu … ściągną mnie Pan na ziemię.
Zrobię tak jak Pan napisał.
Gorąco pozdrawiam.

Adam
7 marca 2017 22:23

Dobry wieczór. Jeszcze jedna kwestia. Czy sugerowana przez ortopedę ( po USG) iniekcja dostawowa kolana z materiałem SYNVISC ONE , a jeszcze nie zastosowana , by coś pomogła ? Czy… Czytaj więcej »

Marta
17 marca 2017 12:12

Witam, 17 dni temu uszkodziłam sobie kolano na treningu judo. USG wykazało naderwanie więzadła pobocznego strzałkowego i pęknięcie łąkotki bocznej. Mam problem z całkowitym wyprostowaniem i zgięciem kończyny. Zapewne przyczyną… Czytaj więcej »

Marta
17 marca 2017 19:36

Czy jeśli lekarz zalecił mi nosić ortezę a jej nie nosiłam to urazy jakie doznałam mogą się pogłębić?
Czy opłaca się nosić ortezę po 3 tygodniach od wypadku?
Pozdrawiam

Marta
19 marca 2017 11:59

Na treningu podczas walki na obciążonej nodze skręciłam kolano, co spowodowało urazy wymienione przeze mnie wcześniej. Noga nie boli tylko podczas wykonywania ćwiczeń izometrycznych trochę rwie. Ktoś mi powiedział, że… Czytaj więcej »

Ala
20 marca 2017 12:08

Witam , Bardzo ciekawie i przystępnie prowadzony blog . Duża wiedza i ciągłe szkolenie się . Gratuluję , niestety mieszkam w Słupsku. Czy może mi Pan polecić dobrego rehabilitanta może… Czytaj więcej »

Kasia
29 marca 2017 20:47

Witam. Czy może Pan coś powiedzieć o Pani Aleksandrze Olbryś z CRS w Warszawie na Przechodniej ? Czy jest to osób do polecenia czy nie ma Pan opinii ?
Pozdrawiam

Kasia
3 kwietnia 2017 09:29
Reply to  Piotr

Dziękuję. A w enel na Legii na Lazienkowskiej ? I pytanie. Mam rozwarstwienie łękotek na środku. Chodziłam jakiś czas temu na rehabilitację ale po niej bolały mnie kolana a także… Czytaj więcej »

Kasia
4 kwietnia 2017 20:28
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałabym uniknąć artroskopii przy tym ale nie wiem czy przy tym da się tego uniknąć.

Jarek
12 kwietnia 2017 13:25

Witam, 20 lat temu (w wieku 22 lat) miałem dwukrotnie skręcony staw kolanowy (koszykówka) i artroskopię kolana. Staw był niestabilny ale prowadzący mnie lekarz (nieżyjący już prof.A.Górecki) zarekomendował aby nie… Czytaj więcej »

Mariusz
26 kwietnia 2017 14:35

Panie Piotrze, Po przeczytaniu paru artykulów oraz komentarzy postanowiłem także napisać. Dwa tygodnie temu uszkodziłem sobie kolano, opis rezonansu magnetycznego wskazal -podłużne pęknięcie rogu przedniego i podluzne trzonu lakotki przysrodkowej… Czytaj więcej »

Kiki
29 kwietnia 2017 20:42

Znam kilku bardzo dobrych fizjoterapeutów z brzuszkiem także troche niecelna uwaga co do tego 😉

Matib
2 maja 2017 00:30

Witam jestem po operacji urazów (całkowite uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, złożone uszkodzenie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej z jej zablokowaniem ) i właśnie przechodzę rehabilitacje(6 tyg po operacji )… Czytaj więcej »

Łukasz
3 maja 2017 23:05

Mam następujące dolegliwości. 1.Przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa która objawia się bólem dolnego odcinka pleców po prawej stronie. Ból promieniuje po pachwinie, jądrze oraz po mięśniu czworogłowym uda (wszystko po prawej… Czytaj więcej »

Łukasz
4 maja 2017 18:38
Reply to  Piotr

Byłem dzisiaj u neurochirurga i dostałem skierowanie na zabieg BacJac czyli z tego co mówił operacja stabilizacji kręgosłupa. Czy ona na dolegliwości związane z kręgosłupem? Polecasz takie rozwiązanie? Czy może… Czytaj więcej »

Tomek
4 maja 2017 13:14

Witam, Jestem po MR stawu kolanowego: – chrzastka stawowa rzepki w czesci przysrodkowej z peknieciem okolo polowy grubosci. – lakotka boczna z czesciowym uszkodzeniem przyczepu kostnego rogu przedniego Co robic?… Czytaj więcej »

Tomek
4 maja 2017 13:25
Reply to  Piotr

Jakiego badania? Rowniez Pozdrawiam!

Szymon
4 maja 2017 21:38

Dobry wieczór, Czy jest Pan w stanie polecić dobrego specjaliste w Warszawa Śródmieście/Ochota/Włochy lub okolice Ożarowa Mazowieckiego? Będę miał wymieniany staw kolanowy. Ma Pan moze wiedzę w jakim czasie średnio… Czytaj więcej »

Maria
26 maja 2017 08:18

Witam, po urazie kolana (25.02.2017) przez 2 mies. ortopeda (przych. nfz) nie dał ŻADNEGO zlecenia na usg ani mr tylko kazał nosić ortezę i oszczędzać kolano. W końcu 23.05.2017r. sama… Czytaj więcej »

Ala
23 czerwca 2017 17:56

Prawidlowy obraz struktury kostnej kosci tworzacych staw kolanowy. Zmian ogniskowych o patologicznym sygnale sródkostnie ani cech obrzeku szpiku kostnego nie stwierdza sie. Warstwa korowa kosci o zachowanej ciaglosci. Prawidlowa szerokosc… Czytaj więcej »

Ala
25 czerwca 2017 14:54

Bardzo dziękuję za informację.

Barbara
30 czerwca 2017 22:00

Witam Pana. Tydzień temu moja jedenastoletnia córka doznała zwichnięcia rzepki w lewym kolanie. W opisie RTG zanotowano – bez cech urazu kostnego,staw zborny. W badaniu lekarskim stwierdzono: ruchomość stawu czynna… Czytaj więcej »

Barbara
3 lipca 2017 18:57

Witam Pana
i bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam 🙂

Aga
29 lipca 2017 16:22

Witam, czy ma Pan jakieś opinie o fizjopunkcie w Niepołomicach, czy lepiej dojeżdżać do Krakowa? Za 4 tygodnie mam rekonstrukcję acl i szycie w tylnym rogu lakotki przysrodkowej. Ostatni uraz… Czytaj więcej »

Basia
4 września 2017 06:20

Witam,
jestem kilka dni po rekonstrukcji ACL. Czy zna Pan godnego polecenia fizjoterapeute w Rybniku lub okolicach?

Basia
5 września 2017 10:10
Reply to  Piotr

Dziękuję 🙂

Robert
23 września 2017 21:43

Witam panie Piotrze. Ostatnio miałem wypadek, po nim ból kolana. Wykonałem rezonans : Lewy staw skokowy z cechami zwiększonej zawartości płynu bez przerostu błony maziowej. Zaostrzenia na krawędziach struktur kostnych.… Czytaj więcej »

Mirek
16 października 2017 19:55

W Koninie może Pan polecić kogoś dobrego od rehabilitacji kolana?
Pozdrawiam

Izabela
28 października 2017 15:39

Witam Panie Piotrze, Dziekuje bardzo za swietnie prowadzonego bloga – merytorycznie I humorystycznie. Korzystajac z okazji chcialabym tez zapytac Pana o porade. W sierpniu nabawilam sie kontuzji kregoslupa, zdjecie MRI… Czytaj więcej »

Michał
6 listopada 2017 15:09

Witam
Czy zna Pan godnych polecenia fizjoterapeutów z Częstochowy lub okolic zajmujących się rehabilitacja po rekonstrukcji ACL?
Pozdrawiam
Michał

Lucyna
31 grudnia 2017 12:59

Dzień dobry.
Mam zerwane więzadło PCL.
Ortopeda zaproponował mi leczenie zachowawcze.
Czy zna Pan dobrego fizjoterapeutę we Wrocławiu?

Mateusz
25 stycznia 2018 10:37

Dzień dobry, mam na imię Mateusz, mam 18 lat, 2 i pół miesiąca temu grając w piłkę doznałem urazu tu jest jego opis: Zmiany pourazowe warstwy chrzęstno-kostnej krawędzi przyśrodkowej rzepki… Czytaj więcej »

Bartek
2 lutego 2018 17:52

Dzień dobry. Zona będzie miała robioną rekonstrukcję ACL. Jesteśmy z Bydgoszczy . Pisał Pan , że najbliżej może Pan polecić rehabilitanta w Toruniu . Czy od tamtego czasu może coś… Czytaj więcej »

Asia
16 lutego 2018 06:47

Dzień dobry! Proszę o polecenie terapeuty z terenu aglomeracji śląskiej (Katowice i okolice). Trochę mi się nazbierało problemów… Od lat ponawiają się bóle w okolicy szyi i łopatek, uniemożliwiające nawet… Czytaj więcej »

Adam
2 kwietnia 2018 20:28

Witam, USG wykazało podejrzenie uszkodzenia łąkotki z przodu od wewnętrznej strony uda i muszę zrobić rezonans prywatnie. Mam dwa pytania: 1). Mam dylemat jaką maszyną zrobić ten rezonans. 1,5 Tesli… Czytaj więcej »

136
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x