Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL. Na co warto zwrócić uwagę?

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to bardzo trudna kontuzja, która u osób aktywnych zawsze wiąże się z długą przerwą w uprawianiu ulubionego sportu. Statystyki są nieubłagane: tylko około 60 % pacjentów po rekonstrukcji ACL wraca do poziomu aktywności fizycznej z przed urazu, reszta rezygnuje z niej w ogóle lub decyduje się na jej łatwiejszą wersję z obawy przed kolejną kontuzją. Powrót do sportu to w mojej ocenie najtrudniejsza, a zarazem najbardziej zaniedbywana faza rehabilitacji pacjenta po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Właśnie z tego powodu poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji na co warto zwrócić uwagę przed ponownym rozpoczęciem uprawiania Twojej ulubionej dyscypliny. 

Najważniejsze pytanie: kiedy wrócić do sportu po rekonstrukcji ACL?

Nad czasem powrotu do sportu głowią się największe sławy ortopedii i rehabilitacji świata. Przez ostatnie lata standardem powrotu do pełnej aktywności po zabiegu na ACL był okres 6-9 miesięcy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji. Co na to aktualne doniesienia naukowe?

W przypadku kryterium czasu również statystyki dają nam wiele do myślenia: od 4 do 9 miesiąca po operacji więzadła krzyżowego przedniego ryzyko kolejnego urazu tej struktury sukcesywnie spada o około 50% miesięcznie. Co to oznacza? A no przede wszystkim tyle, że standardowe 2-3 miesiące fizjoterapii to dla pacjenta zdecydowanie zbyt krótki czas aby wrócił na boisko. 

Co wiemy na pewno? Jeśli nie jesteś „zawodowcem” i nie zarabiasz grając w ulubioną dyscyplinę sportu to nie masz się gdzie spieszyć. Według nowych doniesień (ESSKA 2018) minimalny okres rekonwalescencji w przypadku rekonstrukcji ACL to 9 miesięcy, a optymalny to około 12 miesięcy od zabiegu. Oczywiście od 3 miesiąca pacjent może już uprawiać proste sporty rekreacyjne zalecone przez fizjoterapeutę, w których nie musi mocno angażować stawu kolanowego w ruchy rotacyjne, ale z trudnymi treningami warto jeszcze poczekać. 

Dlaczego nie warto spieszyć się z powrotem do sportu?

Pomijając sport zawodowy, w którym powyższe pytanie można uznać za retoryczne, przemyśl wszystkie za i przeciw szybkiego powrotu do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej. Czy możesz bez tego żyć? Czy jest to Twoje źródło utrzymania? Czy ryzykujesz przez to trwałą utratę zdrowia? Czy od tego zależy Twoja przyszłość? Czy w przypadku kolejnego urazu będziesz w stanie poświęcić kolejne miesiące na leczenie?

Pytania niby oczywiste, ale zapewniam Cię, że jeśli jako pacjent zadasz je sobie sam to szybko dojdziesz do wniosku, że dodatkowe 3-4 miesiące porządnej pracy nad stabilizacją, siłą mięśniową i MENTALNOŚCIĄ chyba Cię nie zbawi. Może dzięki nim zaoszczędzisz sobie kolejnej rehabilitacji ponownie zerwanego ACL. 

Warto również pamiętać, że 12 miesięcy to nie okres, w którym więzadło jest w pełni zagojone. Przebudowa rekonstruowanego ACL trwa około 2 lata i jest to okres, w którym pacjent ma podwyższone ryzyko ponownego uszkodzenia przeszczepu. Po czasie 24 miesięcy można faktycznie uznać, że więzadło jest w pełni zregenerowane. Ale czy to wystarczy żeby bezpiecznie rozpocząć uprawianie aktywności fizycznej?

Prawidłowa rehabilitacja jest kluczem do bezpiecznego sportu.

Pamiętaj! Każdy uraz stawu kolanowego, który nie został poddany dobrej fizjoterapii pozostawia po sobie niebezpieczne KOMPENSACJE. Badania naukowe są bezwzględne: w przypadku dobrej jakościowo rehabilitacji ryzyko uszkodzenia przeszczepu ACL to około 10%, u pacjentów którzy nie współpracowali z fizjoterapeutą po pierwszym zabiegu ryzyko wzrasta ponad trzykrotnie (33%). 

Czas to nie jedyne kryterium, które decyduje o możliwości powrotu do sportu po urazie ACL. Odbudowa siły i masy mięśniowej, dynamiki i koordynacji ruchowej, a nawet pobycie się psychicznego strachu przed daną aktywnością są gigantycznie ważnymi aspektami prawidłowej rekonwalescencji po ACL. Niestety wśród pacjentów nie przykładających się do rehabilitacji prawidłowa odbudowa mięśni po operacji udaje się tylko 30% z nich. To oznacza, że cała reszta nie powinna nawet myśleć o powrocie do treningów, a co dopiero zabierać się np. za grę w piłkę na orliku. 

Jak ocenić możliwość powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL?

Jeśli spełniasz już kryterium czasu 9-12 miesięcy i zastanawiasz się, czy Twoje przygotowanie jest wystarczające do powrotu na boisko to masz kilka możliwości żeby to sprawdzić. Przede wszystkim Twój fizjoterapeuta oprócz pracy nad zakresem ruchu stawu kolanowego i siłą mięśni powinien wprowadzić Cię w trening funkcjonalny. To specyficzny rodzaj ćwiczeń, które wykorzystują część pozycji z danej dyscypliny. 

Dla przykładu takim ćwiczeniem dla piłkarza może być slalom z piłką pomiędzy pachołkami, a dla siatkarza wyskok dosiężny z lądowaniem na jednej nodze. Ćwiczeń są tysiące, a od Twojego specjalisty zależy jak dużą inwencję w treningu wykorzysta. 

Przed powrotem do sportu warto wykonać również szereg testów sprawnościowych, obiektywnie oceniających zdolności motoryczne kontuzjowanej nogi w stosunku do nogi zdrowej. Jeśli różnica podczas testowania obu kończyn jest mniejsza niż 10% uznaje się, że jest to wynik pozytywny i pacjent rokuje powrót do zaawansowanej aktywności. Do fajnych, prostych testów z mocnym potwierdzeniem naukowym należą:

  • Y-Balance test,
  • Single Leg Hop test,
  • Vail Sport Test,
  • Modified Agility-T Test,
  • większość testów wykorzystywanych również w przypadku powrotu do sportu przy skręceniu stawu skokowego, które opisałem w oddzielnym poście TUTAJ.

Coraz bardziej ogólnodostępnym badaniem jest również tzw. Biodex, czyli bateria testów siły mięśniowej oraz stabilności.Po tego rodzaju badaniu pacjent otrzymuje dokładny wynik aktualnych deficytów i zaburzeń, a także wskazania nad czym warto jeszcze popracować żeby je zniwelować.

Brak odczucia strachu podczas uprawiania sportu po rekonstrukcji ACL jest jednym z głównych kryteriów bezpieczeństwa powrotu do aktywności fizycznej.

Czy pozytywne wyniki testów wystarczą?

Ważnym czynnikiem ryzyka powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL jest również odczucie strachu przez pacjenta. Niestety osoby wracające do aktywności z wielką niepewnością i obawami przed kolejną kontuzją niestety uszkadzają przeszczep statystycznie dużo częściej niż pacjenci pewni swoich możliwości. 

Warto o tym pamiętać, ponieważ sprawność fizyczna i zdrowy sport to nie tylko idealna fizyczność, ale również mocna psychika. Bez kompleksowego podejścia do rehabilitacji powrót do ulubionej aktywności fizycznej może zakończyć się kolejnym, długim okresem rekonwalescencji.

Jeśli interesują Cię wcześniejsze fazy rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego znajdziesz je w linkach poniżej:

  1. 0-7 dni
  2. 2-9 tygodni
  3. 10-16 tygodni
  4. 17-24 tygodnie
4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
65 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
10 lipca 2018 07:41

Witam ponownie Panie Piotrze. Jestem po rekonstrukcji ACL i usunięciu 20% łakotki przysrodkowej, minęło już 16 tyg. Wszystko szło znakomicie jazda rowerem ok30 km, bieganie ok5 km co 3 dni.… Czytaj więcej »

Maria
29 lipca 2018 02:36

Dzień dobry! Cztery miesiące temu zerwałam acl, mam też uszkodzoną łąkotkę. Diagnoza trwała dość długo i przez to niemal 3 miesiące chodziłam o kulach (to że wzgledu na wykryte przy… Czytaj więcej »

Eliza
1 sierpnia 2018 22:07

Witam. Wiem, ze odbiegam od tematu acl ale w sumie nie wiem gdzie moglabym poruszyc interesujacy mnie temat a mianowicie rehabilitacja po rekonstrukcji troczka rzepki. Moze moglby Pan napisac jakis… Czytaj więcej »

M.
M.
25 października 2018 18:09

Dzień dobry, Panie Piotrze, czy zna Pan i może polecić dobrego trenera personalnego w Warszawie, który pomoże wrócić do treningów na silowni po kontuzji kolana?

Radosław Grajek
8 grudnia 2018 07:16

Dzień dobry Jestem już 23 tygodnie po operacji (rekonstrukcja ACL oraz uszkodzona łąkotka-usunięto fragment). Ciągle się rehabilituje i ćwiczę na siłowni wzmacniane mięśnie. Zacząłem biegać na bieżni stacjonarnej ale czy… Czytaj więcej »

Piotr
24 stycznia 2019 22:26

Witam, Jestem 17 tygodni po operacji, wertykalne uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i rekonstukcja acl. Od 8 tygodnia mam taki problem, że podczas wyprostu nie boli ale mocno chrupie w kolanie, to… Czytaj więcej »

Marek
Marek
19 maja 2019 09:25

Witam, Jestem 10 miesięcy po operacji rekonstrukcji więzadła przedniego, któremu towarzył spory zanik mięśni i unieruchomione kolano. Generalnie nadal odczuwam różnice pomiędzy kolanami. Nie jest to ból tylko bardziej lekki… Czytaj więcej »

Marek
Marek
19 maja 2019 12:31
Reply to  Piotr

Dziękuję! Planuję to zrobić dopiero po około dwóch latach. Pozdrawiam.

Marci
Marci
2 stycznia 2020 16:35

Witam, jestem po rekonstrukcji acl i usunięciu lekotki. Wchodzę w 6 tydzień po zabiegu. Prostuje już kolano i zgiecie w kolanie mam 120 stopni i dzisiaj wsiadlem pierwszy raz na… Czytaj więcej »

grażyna
9 stycznia 2020 18:29
Reply to  Piotr

Dzień dobry. Mój syn miał rekonstrukcję acl 16 tygodni temu ,od razu zaczął rehabilitacje 3 razy w tygodniu pod okiem dobrych fizjoterapeutów,wydawało się że wszystko idzie zgodnie z planem(noga o… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
13 stycznia 2020 09:04

Dzień Dobry Panie Piotrze bardzo proszę o opinię, zamierzam zdecydować się na leczenie operacyjne, co zasugerował lekarz prowadzący, jednak zastanawiam się nad czasem, który minął od ostatniego urazu, wynosi ponad… Czytaj więcej »

Ewelina
Ewelina
3 czerwca 2020 07:00

Witaj Piotrze, jestem pełna podziwu dla twojej pracy i podejścia do ludzi. Czytałam twoje porady przed zabiegiem jak i w czasie rehabilitacji i bardzo pomogły. Za tydzień miną dwa lata… Czytaj więcej »

Kacper
Kacper
28 października 2020 13:34

Witam czy normalne jest to że 2 miesiące i 3 tyg po rekonstrukcji acl i zszywaniu lekotki bocznej czuje ze kolano operowane jest trochę mniej stabilne niż to zdrowe. Rehabilituje… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
17 listopada 2020 18:27

Witam,mam pytanie.Jestem kilka lat po rekonstrukcji ACL.Jeźdzę na rowerze,a czy mogę np.biegać,skakać na skakance lub trampolinie.

Kuba
Kuba
17 grudnia 2020 17:56

Witam, jestem po szyciu obu łąkotek i rekonstrukcji acl, przed kontuzją trenowałem 3-6 razy tygodniowo + grałem 2 mecze ligowe, czy po takiej kontuzji będę mógł wrócić do takiej samej… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
7 lutego 2021 02:40

Witam.Jestem po operacji acl i zszywaniu łękotki operacja miała miejsce 7 miesięcy temu.Mam 17 lat i gram w piłkę pół zawodowo i czy po takiej operacji mam szanse na dalszą… Czytaj więcej »

Alex
12 lutego 2021 00:20

Witam,mam za 3 miesiące 17 lat i zerwałem całkowicie więzadło krzyżowe tylnie i miałem rekonstrukcje.Gram na poziomie 3 ligi i mam ambicje na wyższe ligi i czy po takiej operacji… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Alex
Paulina
Paulina
17 lutego 2021 12:44

Witaj. Jestem po rekonstrukcji ACL, szyciu łąkotki( dodatkowo miałam zerwany MCL i naderwany troczek rzepki, który nadal daje się we znaki), jestem w 18 tygodniu po zabiegu. Okres pooperacyjny z… Czytaj więcej »

Dominika
Dominika
12 marca 2021 15:54

Dzień dobry! Jestem 8,5 miesiąca po rekonstrukcji ACL (materiał pobrany z więzadła rzepki), powoli wracam do treningów. Od początku jestem pod kontrolą fizjoterapeuty i wszystko szło super ale od miesiąca… Czytaj więcej »

Magda
Magda
12 maja 2021 16:32

Dzień dobry, jestem 5 tygodni po rekonstrukcji ACL. Udalo mi sie osiągnąć zgiecie ponad 120 stopni i pełen wyprost. Moje pytanie dotyczy rehabilitacji, poniewaz zaczelam ją dopiero teraz (wszystko co… Czytaj więcej »

Bartosz
Bartosz
29 czerwca 2021 19:44

Witam, przedstawię krótko moją sytuację – rekonstrukcję ACL z częściowym usunięciem łąkotki przyśrodkowej miałem 9 miesięcy temu. Teraz niby wszystko jest w porządku ale próbując na boisku oddać mocny strzał… Czytaj więcej »

Bartosz
Bartosz
3 lipca 2021 12:54
Reply to  Piotr

Dzięki za odpowiedź. W między czasie zauważyłem taki problem, który może być związany z uciekaniem kolana podczas strzału. Stojąc obunóż na ziemi, dociskając stopę do podłoża i próbując wykonać zejście… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
10 października 2021 21:16

Witam, mam pytanie, niedawno zerwałem więzadło krzyżowe przednie, po konsultacji i obejrzeniu rezonansu ortopeda zaproponował mi rekonstrukcje więzadła + “tendonezę boczną” rekonstrukcje więzadła ALL, czy taki dodatek ma jakieś dodatkowe… Czytaj więcej »

Edyta
Edyta
23 października 2021 10:07

Witam serdecznie, aktualnie jestem 9 miesięcy po zabiegu rekonstrukcji Acl. 1. Czy to normalne, że przy dłuższym siedzeniu (3h) w pracy, jak wstaję to mam takie sztywne kolano, nie mogę… Czytaj więcej »

Piotrek
Piotrek
30 grudnia 2021 16:18

Witam serdecznie. 8 tyg. temu skręciłem kolano podczas gry w piłkę(rezonans wykazał uszkodzenie ACL 3 III stopnia oraz PCL I stopnia, poza tym z kolanem wszystko w porządku). Uprawiam amatorsko… Czytaj więcej »

Rafał
Rafał
11 marca 2022 17:59

Dzień dobry.. Jestem świeżo2 dni po operacji. Rekonstrukcja ACL i rekonstrukcja przyczepu piszczelowego MCL. Pod koniec czerwca, czyli za niecałe 3.5 miesiącach w planach mam rodzinny wyjazd do Egiptu. Hotel… Czytaj więcej »

IMG_20220311_185836.jpg
Przemek
Przemek
28 marca 2022 17:59

Witam , po jakim czasie po rekonstrukcji ACl można zacząć amatorskie bieganie

Tom
Tom
29 maja 2022 22:24

Dzień dobry, jestem podczas 11stego miesiąca rehabilitacji po rekonstrukcji ACL i szyciu łąkotki przyśrodkowej. Podczas pełnego wyprostu kolano strzyka/czuje jakby cos tam chrupało po prostu i odnośnie tego moje pytanie,… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Tom
Polcia
Polcia
29 lipca 2022 13:47

Witam, 8 lipca 2022 roku miałam robione acl i ląkotki w kolanie prawym. Niepokoję się, ponieważ ostatnio gdy chodziłam O kulach, było troszkę ślisko i kula mi zjechała i za… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
14 czerwca 2023 23:50

Dzień dobry Jestem po 11 tygodniu po zabiegu acl . Czuję większe strzelanie w kolanie po wyproście .Jest jeszcze mały obrzęk kolana. Czy to normalne po takim czasie , czy… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
21 czerwca 2023 16:32
Reply to  Piotr

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Odczuwam jeszcze lekki ból w okolicach łąkotki bocznej i blizny gdzie znajdował się dren Szczególnie jak szybko chodzę.Wczesniej tego nie odczuwałem. Obecnie mam zabiegi rehabilitacyjne ,… Czytaj więcej »

Mateusz
Mateusz
5 sierpnia 2023 10:00

Witam,jestem 7 miesięcy po rekonstrukcji pcl,lcl i szytej łąkotki i dalej nie mam pełnego zgięcia kolana, czy da się jeszcze w jakiś sposób to wyćwiczyć?

Karol
Karol
7 listopada 2023 18:50

Dzień dobry! Około 2 lata temu miałem operacje więzadła krzyżowego przedniego, mam 16 lat, grałem w pilke, prowadzielm rehabilitację przez około rok czasu, robilem treningi z piłką z trenerami i… Czytaj więcej »

Igor
Igor
18 listopada 2023 15:38

Dzień dobry, jestem 12 miesięcy po operacji cal i zabiegu łąkotki przyśrodkowej. Przy mocnych kopnięciach czuje ból w kolanie. Przy zwrotach i szybkim bieganiu nie odczuwam bólu. Nie wiem czy… Czytaj więcej »

Karol
Karol
10 lutego 2024 23:59

Witam, jestem w 4-tym tygodniu po rekonstrukcji ACL. Rekonwalescencja przebiegała wyjątkowo dobrze, znikomy obrzęk, zgięcie do 135’. W ostatnich dniach kolano mocno nabrało płynu/obrzęku, zwłaszcza w rejonie nawiercenia w kości… Czytaj więcej »

65
0
Would love your thoughts, please comment.x