Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL. Na co warto zwrócić uwagę?

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to bardzo trudna kontuzja, która u osób aktywnych zawsze wiąże się z długą przerwą w uprawianiu ulubionego sportu. Statystyki są nieubłagane: tylko około 60 % pacjentów po rekonstrukcji ACL wraca do poziomu aktywności fizycznej z przed urazu, reszta rezygnuje z niej w ogóle lub decyduje się na jej łatwiejszą wersję z obawy przed kolejną kontuzją. Powrót do sportu to w mojej ocenie najtrudniejsza, a zarazem najbardziej zaniedbywana faza rehabilitacji pacjenta po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Właśnie z tego powodu poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji na co warto zwrócić uwagę przed ponownym rozpoczęciem uprawiania Twojej ulubionej dyscypliny. 

 

Najważniejsze pytanie: kiedy wrócić do sportu po rekonstrukcji ACL?

Nad czasem powrotu do sportu głowią się największe sławy ortopedii i rehabilitacji świata. Przez ostatnie lata standardem powrotu do pełnej aktywności po zabiegu na ACL był okres 6-9 miesięcy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji. Co na to aktualne doniesienia naukowe?

W przypadku kryterium czasu również statystyki dają nam wiele do myślenia: od 4 do 9 miesiąca po operacji więzadła krzyżowego przedniego ryzyko kolejnego urazu tej struktury sukcesywnie spada o około 50% miesięcznie. Co to oznacza? A no przede wszystkim tyle, że standardowe 2-3 miesiące fizjoterapii to dla pacjenta zdecydowanie zbyt krótki czas aby wrócił na boisko. 

Co wiemy na pewno? Jeśli nie jesteś „zawodowcem” i nie zarabiasz grając w ulubioną dyscyplinę sportu to nie masz się gdzie spieszyć. Według nowych doniesień (ESSKA 2018) minimalny okres rekonwalescencji w przypadku rekonstrukcji ACL to 9 miesięcy, a optymalny to około 12 miesięcy od zabiegu. Oczywiście od 3 miesiąca pacjent może już uprawiać proste sporty rekreacyjne zalecone przez fizjoterapeutę, w których nie musi mocno angażować stawu kolanowego w ruchy rotacyjne, ale z trudnymi treningami warto jeszcze poczekać. 

 

Dlaczego nie warto spieszyć się z powrotem do sportu?

Pomijając sport zawodowy, w którym powyższe pytanie można uznać za retoryczne, przemyśl wszystkie za i przeciw szybkiego powrotu do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej. Czy możesz bez tego żyć? Czy jest to Twoje źródło utrzymania? Czy ryzykujesz przez to trwałą utratę zdrowia? Czy od tego zależy Twoja przyszłość? Czy w przypadku kolejnego urazu będziesz w stanie poświęcić kolejne miesiące na leczenie?

Pytania niby oczywiste, ale zapewniam Cię, że jeśli jako pacjent zadasz je sobie sam to szybko dojdziesz do wniosku, że dodatkowe 3-4 miesiące porządnej pracy nad stabilizacją, siłą mięśniową i MENTALNOŚCIĄ chyba Cię nie zbawi. Może dzięki nim zaoszczędzisz sobie kolejnej rehabilitacji ponownie zerwanego ACL. 

Warto również pamiętać, że 12 miesięcy to nie okres, w którym więzadło jest w pełni zagojone. Przebudowa rekonstruowanego ACL trwa około 2 lata i jest to okres, w którym pacjent ma podwyższone ryzyko ponownego uszkodzenia przeszczepu. Po czasie 24 miesięcy można faktycznie uznać, że więzadło jest w pełni zregenerowane. Ale czy to wystarczy żeby bezpiecznie rozpocząć uprawianie aktywności fizycznej?

 

Prawidłowa rehabilitacja jest kluczem do bezpiecznego sportu.

Pamiętaj! Każdy uraz stawu kolanowego, który nie został poddany dobrej fizjoterapii pozostawia po sobie niebezpieczne KOMPENSACJE. Badania naukowe są bezwzględne: w przypadku dobrej jakościowo rehabilitacji ryzyko uszkodzenia przeszczepu ACL to około 10%, u pacjentów którzy nie współpracowali z fizjoterapeutą po pierwszym zabiegu ryzyko wzrasta ponad trzykrotnie (33%). 

Czas to nie jedyne kryterium, które decyduje o możliwości powrotu do sportu po urazie ACL. Odbudowa siły i masy mięśniowej, dynamiki i koordynacji ruchowej, a nawet pobycie się psychicznego strachu przed daną aktywnością są gigantycznie ważnymi aspektami prawidłowej rekonwalescencji po ACL. Niestety wśród pacjentów nie przykładających się do rehabilitacji prawidłowa odbudowa mięśni po operacji udaje się tylko 30% z nich. To oznacza, że cała reszta nie powinna nawet myśleć o powrocie do treningów, a co dopiero zabierać się np. za grę w piłkę na orliku. 

 

Zbyt szybko powrót do sportu na wysokim poziomie po rekonstrukcji ACL wiąże się z podwyższonym ryzykiem kolejnej kontuzji (fot. http://faknowledge.info/blog).

 

Jak ocenić możliwość powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL?

Jeśli spełniasz już kryterium czasu 9-12 miesięcy i zastanawiasz się, czy Twoje przygotowanie jest wystarczające do powrotu na boisko to masz kilka możliwości żeby to sprawdzić. Przede wszystkim Twój fizjoterapeuta oprócz pracy nad zakresem ruchu stawu kolanowego i siłą mięśni powinien wprowadzić Cię w trening funkcjonalny. To specyficzny rodzaj ćwiczeń, które wykorzystują część pozycji z danej dyscypliny. 

Dla przykładu takim ćwiczeniem dla piłkarza może być slalom z piłką pomiędzy pachołkami, a dla siatkarza wyskok dosiężny z lądowaniem na jednej nodze. Ćwiczeń są tysiące, a od Twojego specjalisty zależy jak dużą inwencję w treningu wykorzysta. 

Przed powrotem do sportu warto wykonać również szereg testów sprawnościowych, obiektywnie oceniających zdolności motoryczne kontuzjowanej nogi w stosunku do nogi zdrowej. Jeśli różnica podczas testowania obu kończyn jest mniejsza niż 10% uznaje się, że jest to wynik pozytywny i pacjent rokuje powrót do zaawansowanej aktywności. Do fajnych, prostych testów z mocnym potwierdzeniem naukowym należą:

  • Y-Balance test,
  • Single Leg Hop test,
  • Vail Sport Test,
  • Modified Agility-T Test,
  • większość testów wykorzystywanych również w przypadku powrotu do sportu przy skręceniu stawu skokowego, które opisałem w oddzielnym poście TUTAJ.

Coraz bardziej ogólnodostępnym badaniem jest również tzw. Biodex, czyli bateria testów siły mięśniowej oraz stabilności.Po tego rodzaju badaniu pacjent otrzymuje dokładny wynik aktualnych deficytów i zaburzeń, a także wskazania nad czym warto jeszcze popracować żeby je zniwelować.

 

Brak odczucia strachu podczas uprawiania sportu po rekonstrukcji ACL jest jednym z głównych kryteriów bezpieczeństwa powrotu do aktywności fizycznej.

 

Czy pozytywne wyniki testów wystarczą?

Ważnym czynnikiem ryzyka powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL jest również odczucie strachu przez pacjenta. Niestety osoby wracające do aktywności z wielką niepewnością i obawami przed kolejną kontuzją niestety uszkadzają przeszczep statystycznie dużo częściej niż pacjenci pewni swoich możliwości. 

Warto o tym pamiętać, ponieważ sprawność fizyczna i zdrowy sport to nie tylko idealna fizyczność, ale również mocna psychika. Bez kompleksowego podejścia do rehabilitacji powrót do ulubionej aktywności fizycznej może zakończyć się kolejnym, długim okresem rekonwalescencji.

 

Jeśli interesują Cię wcześniejsze fazy rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego znajdziesz je w linkach poniżej:

  1. 0-7 dni
  2. 2-9 tygodni
  3. 10-16 tygodni
  4. 17-24 tygodnie

15
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MarekPiotrPiotrRadosław GrajekM. Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Tomasz
Gość

Witam ponownie Panie Piotrze. Jestem po rekonstrukcji ACL i usunięciu 20% łakotki przysrodkowej, minęło już 16 tyg. Wszystko szło znakomicie jazda rowerem ok30 km, bieganie ok5 km co 3 dni.… Czytaj więcej »

Maria
Gość

Dzień dobry! Cztery miesiące temu zerwałam acl, mam też uszkodzoną łąkotkę. Diagnoza trwała dość długo i przez to niemal 3 miesiące chodziłam o kulach (to że wzgledu na wykryte przy… Czytaj więcej »

Eliza
Gość

Witam. Wiem, ze odbiegam od tematu acl ale w sumie nie wiem gdzie moglabym poruszyc interesujacy mnie temat a mianowicie rehabilitacja po rekonstrukcji troczka rzepki. Moze moglby Pan napisac jakis… Czytaj więcej »

M.
Gość

Dzień dobry, Panie Piotrze, czy zna Pan i może polecić dobrego trenera personalnego w Warszawie, który pomoże wrócić do treningów na silowni po kontuzji kolana?

Radosław Grajek
Gość

Dzień dobry Jestem już 23 tygodnie po operacji (rekonstrukcja ACL oraz uszkodzona łąkotka-usunięto fragment). Ciągle się rehabilituje i ćwiczę na siłowni wzmacniane mięśnie. Zacząłem biegać na bieżni stacjonarnej ale czy… Czytaj więcej »

Piotr
Gość

Witam, Jestem 17 tygodni po operacji, wertykalne uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i rekonstukcja acl. Od 8 tygodnia mam taki problem, że podczas wyprostu nie boli ale mocno chrupie w kolanie, to… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Witam, Jestem 10 miesięcy po operacji rekonstrukcji więzadła przedniego, któremu towarzył spory zanik mięśni i unieruchomione kolano. Generalnie nadal odczuwam różnice pomiędzy kolanami. Nie jest to ból tylko bardziej lekki… Czytaj więcej »