Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.

Trzecia faza rehabilitacji, zwana „fazą umiarkowanej ochrony” charakteryzuje się dużą aktywnością fizyczną oraz wprowadzeniem do sportu rekreacyjnego. To właśnie na tym etapie większość pacjentów czuje się na tyle dobrze, iż podejmuje się powrotu do pracy chodząco-siedzącej (nie fizycznej), wraca do samodzielnej jazdy samochodem oraz rozpoczyna pracę na siłowni nad przywróceniem utraconej masy mięśniowej.

Niestety, część pacjentów w okolicy 3 miesiąca od zabiegu jest w tak dobrej formie, że ich motywacja do dalszej rehabilitacji spada. Jest to dość niebezpieczna sytuacja, ponieważ dopiero w tej fazie rehabilitacji staw kolanowy ma możliwość odzyskania pełnej stabilizacji, siły mięśniowej oraz koordynacji z przed urazu. Prawidłowa rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcji powinna trwać minimum 6-9 miesięcy, dlatego po dwóch pierwszych, najtrudniejszych etapach pacjent nadal musi kontynuować pracę z fizjoterapeutą minimum raz w tygodniu.

Jeśli nie śledziłeś poprzednich dwóch wpisów dotyczących rehabilitacji po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych koniecznie zrób to przed kontynuowaniem aktualnego posta. Tylko w ten sposób przedstawione w nim zalecenia będą dla Ciebie bezpieczne. Oba poprzednie teksty znajdziesz poniżej:

  1. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.
  2. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.

UWAGA PACJENCIE! Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

1. Kule, orteza oraz zakres ruchu stawu kolanowego.

Około 9 tygodnia od zabiegu pacjent powinien osiągnąć maksymalny zakres ruchu operowanego stawu (przeprost, pełne zgięcie). Oczywiście, schematycznie wygląda to bardzo prosto i logicznie, jednak w praktyce nie jest to takie łatwe.

Pełne zgięcie na etapie 9-10 tygodni od zabiegu zazwyczaj obarczone jest wyraźnym bólem na końcu zakresu ruchu, pojawiającym się w wyniku kompresji tkanek w dole podkolanowym (nie z rozciągnięcia graftu). Pamiętajmy również, iż opór końcowy w kolanie po operacji często naturalnie nie jest tak elastyczny jak w stawie zdrowym i nie jest to patologia.

2. Praca z fizjoterapeutą.

Pacjent odczuwający dolegliwości bólowe podczas maksymalnego zgięcia nadal powinien regularnie pracować z fizjoterapeutą przynajmniej raz w tygodni do momentu osiągnięcia pełnego zakresu ruchu. Oprócz tego aspektu fizjoterapia w fazie umiarkowanej ochrony powinna skupiać się na utrudnianiu ćwiczeń statycznych z poprzednich faz oraz stopniowym wprowadzaniu treningu dynamicznego.

Za zgodą fizjoterapeuty pacjent od około 12 tygodnia od operacji może rozpocząć lekki trening biegowy, podskoki, przeskoki na stabilnym i niestabilnym podłożu, jak również ćwiczenia w otwartych i zamkniętych łańcuchach kinematycznych z dodatkowym oporem zewnętrznym.

3. Ćwiczenia w domu.

Domowe ćwiczenia w trzeciej fazie rehabilitacji po rekonstrukcji ACL zazwyczaj stopniowo zastępowane są treningiem mięśniowym na siłowni. W tym okresie pacjent pojawia się u fizjoterapeuty sporadycznie, jednak w zamian za regularne sesje w klinice powinien rozpocząć pracę z obciążeniem pod stałą kontrolą i według zaleceń specjalisty (fizjoterapeuty/trenera medycznego). Jeśli praca na siłowni nie jest możliwa powinien on kontynuować zalecone ćwiczenia w domu w miarę możliwości.

Poniżej kilka propozycji zaawansowanego treningu stabilizacji oraz prostych ćwiczeń dynamiki, które można wykonywać w okresie 10-16 tygodni po rekonstrukcji ACL.

1. Ćwiczenie konscentryczno-ekscentryczne mięśni kulszowo-goleniowych w leżeniu (3 x 20 powtórzeń). 

Świetne ćwiczenie mięśni kulszowo-goleniowych w łańcuchu zamkniętym. Ćwiczenie podzielone jest na 3 fazy:

1. Podniesienie bioder z nogami na piłce.

2. Przyciągnięcie piłki do pośladków bez zgięcia w biodrach.

3. Powrót do pozycji nr 1. bez opuszczenia bioder na materac.

2. Utrudniony trening stabilizacji na dysku sensomotorycznych: „4 strony świata” (3 x 20 powtórzeń w każdą stronę).

Stanie na dysku sensomotorycznym na nodze operowanej. Druga noga wykonuje ruchy w 4 strony świata bez dotykania podłoża. 

3. Przysiady  stojąc na nodze operowanej z drugą nogą na piłce (3 x 15 powtórzeń).

Stanie na nodze operowane ze stopą nogi zakrocznej opartą o piłkę. Przysiad poprzez zgięcie obu stawów kolanowych. Kolano nogi wykrocznej (przedniej) nie przekracza linii palców oraz prowadzone jest w osi stopy. Kolano nogi zakrocznej podąża w kierunku podłoża.

4. Skakanie obunóż na stabilnym podłożu (50 przeskoków w przód+50 przeskoków w tył). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Przeskok obunóż z naprzemiennym przywiedzeniem – odwiedzeniem. Na zdjęciu: naprzemienne wskakiwanie – wyskakiwanie z pojedynczych “kwadratów” drabinki poziomej (drabinka nie jest wymagana). 

5. Skakanie jednonóż na stabilnym podłożu (50 przeskoków w przód+50 przeskoków w tył). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Przeskakiwanie na jednej nodze w kierunku przód – skos. Dwa przeskoki w przód/prawo, dwa przeskoki w przód/lewo. Na zdjęciu: naprzemienne wskakiwanie – wyskakiwanie z pojedynczych “kwadratów” drabinki poziomej.

6. Marszobieg/krótki bieg ciągły (5/10 x 200m przeplatane 100m marszem). Nie szybciej niż 12 tygodni po zabiegu!

Bieg 200m przeplatany marszem na odcinku 100m. Marszobiegi warto rozpocząć od krótkiego dystansu (1-2km) i z czasem zwiększać odległość wg wskazań fizjoterapeuty. Dla osób bardzo sprawnych możliwy jest również bieg ciągły.

7. Proste ćwiczenie koordynacyjne na drabince poziomej (3 x 30 przeskoków na każdą stronę). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Naprzemienne, dynamiczne przeskakiwanie w prawo – lewo z jednoczesnym dotknięciem ręką pachołka. 

PAMIĘTAJ!

Są to tylko przykładowe ćwiczenia, które stosuje się w przypadku rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Wykonywanie ich powinno być bezbólowe i ZAWSZE skonsultowane z fizjoterapeutą prowadzącym. Jeśli chcesz wrócić do sprawności po zabiegu operacyjnym nigdy nie rehabilituj się sam.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
89 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
11 listopada 2017 11:38

Dzień dobry,
4 miesiące po zabiegu nadal nie mam pełnego zgięcia. Czy możliwe, ze juz nie będę miala -slyszalam takie opinie:-(

Maciej
12 listopada 2017 19:52

Cześć, będzie jakieś opracowanie, przy rekonstrukcji, z przedniego więzadła rzepki?
Pozdrawiam,

Bartek
23 listopada 2017 08:15

Dzień dobry, Mam kilka pytań co do tematu. Jestem 8 tygodni po rekonstrukcji. Wczoraj byłem na wizycie u swojego lekarza i ten powiedział, żebym do końca roku nie przesadzał z… Czytaj więcej »

Monika
2 grudnia 2017 19:00

Cześć, czy mógłbyś podpowiedzieć jak wyglada rehabilitacja przy rekonstrukcji ACL i szyciu łękotki?
Pozdrawiam!

Krzysiek
19 grudnia 2017 09:48

Witam Panie Piotrze !
W którym miesiącu po reko ACL można powoli robić “ruchy skrętne” w kolanie?
Przykładowo przy zmianie kierunku chodu bądź biegu.

Bartek
1 stycznia 2018 18:53

Witam, Proszę o Pańską opinie co do mojej obecnej sytuacji. W dwunastym miesiącu po zabiegu mocno obciążyłem kolano (ponieważ nie odczuwałem żadnych dolegliwości bólowych, zachciało mi się tańczyć). Dopiero po… Czytaj więcej »

Tomek
27 stycznia 2018 22:20

Witam. W którym tygodniu po rekonstrukcji acl można już odstawić orteze? Pozdrawiam

Tomek
28 stycznia 2018 22:29

A z Pana punktu widzenia to jaki byłby najlepszy moment?

Szymon S.
9 lutego 2018 22:32

Dzień dobry, Nurtuje mnie jedno pytanie: mianowicie czy struktury mięśni kulszowo-goleniowych (StG) wykorzystane do konstrukcji przeszczepu ACL kiedyś “odrosną”??. Czy być może inne partie owych mieśni przejmą w 100% funkcję… Czytaj więcej »

Daniel
13 lutego 2018 14:50

Witam Panie Piotrze, czy jeżeli dysponuję odpowiednią siłą w nogach to mogę wykonywać ćwiczenie pierwsze już w 5 tygodniu, ewentualnie kiedy najwcześniej? Drugie pytanie, czy w piątym tygodniu można iść… Czytaj więcej »

Daniel
20 lutego 2018 11:15
Reply to  Piotr

A jeżeli chodzi o dugie pytanie może Pan coś napisać?

Daniel
9 marca 2018 10:11
Reply to  Piotr

Panie Piotrze, a kiedy można uruchomić nogi w kraulu? Czy ważniejszy jest tu czas po zabiegu, czy siła mięśni?

Dawid
14 lutego 2018 18:19

Dzień dobry, Panie Piotrze, 1 grudnia 2017 miałem rekonstrukcję Acl, na dzień dzisiejszy(14.02.2018) jest pełny wyprost, ćwiczę z obciążeniem, mięśnie uda i łydki są w ok. 45% jak przed zabiegiem.… Czytaj więcej »

Daniel
23 marca 2018 01:42

Witam Panie Piotrze jestem 10 tyg. po rekonstrukcji ACL. Nogę ćwiczę codziennie nawet powyżej 2 godziny. Martwi mnie jedna sprawa. Mianowicie jeżeli posiedzę sobie na krześle dajmy z 30 minut… Czytaj więcej »

Michał
25 kwietnia 2018 20:29

Witam.

Panie Piotrze, dużo mówi się o rozciągnięciu świeżego więzadła wykonując nieodpowiednie ćwiczenia. Czy jest możliwość rozciągnięcia więzadła typu JEWEL w połączeniu z tkaną własną?

Pozdrawiam serdecznie.

Daniel
27 kwietnia 2018 03:19

Witam Panie Piotrze, zacząłem biegać powoli od 12 tygodnia. Czy w 15 tygodniu po zabiegu można już biegać dłuższe dystanse np. 5 km – 10 km bez odpoczynku i ewentualnie… Czytaj więcej »

Marcin
2 maja 2018 20:57

Witam jestem 3 m-ce po rekonstrukcji acl moja lydka robi sie twarda po dluzszym.chodzeniu czy jest to normalne i powinno ustapic z czasem? Pozdrawiam

Monia
4 maja 2018 17:59

Twój blog jest super, bardzo przydatne rady 🙂

Paweł
21 maja 2018 11:32

Witam Panie Piotrze jestem dwa tygodnie po rekonstrukcji ACl i szyciu lakotki w pierwszym tygodniu pojawił się krwiAK na lydce był wyciskany dwa razy i po drugim razie dostałem zwiększona… Czytaj więcej »

Dawid
11 czerwca 2018 07:41

Witam, przeprost w operowanej nodze to chyba patologia ? wiec jak lekarz wykonujac operacje rekonstrukcji ACL moze wiezadlo zrobic na taka dlugosc, aby osiagnac przeprost ? w moim przypadku nie… Czytaj więcej »

Rafał
17 czerwca 2018 15:54

Witam operacje miałem 5.04.18 mam już praktycznie całe zgniecie i wyprost. Kolano wyglada już jak zdrowe. Ćwiczę je co 2/3 dzień ponieważ dzień po ćwiczeniach zazwyczaj odczuwam dyskomfort. 1. Jak… Czytaj więcej »

Konrad
20 czerwca 2018 17:09

Dzień dobry,
mógłby Pan dodać zdjęcia do ćwiczeń przy których wygasły? Pomogłoby to w prawidłowym ich wykonaniu z góry dziękuję.

Michal
21 czerwca 2018 19:32

Witam Panie Piotrze, Jestem dokladnie 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL metoda hybrydowa – jewel Neoligament + StG. Dodam ze rekonstrukcja byla rewizyjna. Mam pelne zgiecie (na razie bez przeprostu) I… Czytaj więcej »

JUSTYNA
1 lipca 2018 20:33

Dzień dobry. 13 tydzień po acl. Nadal nie mam pełnego zgięcia. Brakuje około 10cm. Fizjo uspokaja, że to norma, ale nie jestem tego pewna. Wprowadziliśmy przeskoki przez skakankę, ale ewidentnie… Czytaj więcej »

Tadeusz
27 sierpnia 2018 21:46

Dzień dobry. W ósmym tygodniu po rekonstrukcji mojego ACL (z gęsiej stopki) fizjoterapeuta, kiedy leżałem na brzuchu zgiął moją nogę maksymalnie, dociskając a ja miałem przeciwdziałać jego dociskowi swoją golenią.… Czytaj więcej »

Kacper
25 września 2018 14:45

witam jestem równe 3 miesiące po rekonstrukcji acl i mcl z przeszczepów własnych mięśni obecny kąt zgięcia wynosi prawie 100 stopni i dalej nie idzie, czuje blokade której nie mogę… Czytaj więcej »

Wojtek
8 października 2018 23:43

Cześć! Jestem właśnie 17 tygodni po rekonstrukcji. Na BIODEXie przed 3 tygodniami różnica między nogami dla wyprostu to 21%, dla zgięcia 17%. Mam takie pytanie – czy są jakieś określone… Czytaj więcej »

Agnieszka
6 listopada 2018 11:27

Dzień dobry Panie Piotrze. Gratulacje za super blog. Dużo praktycznych informacji. Mam pytanie – jestem w 14 po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, wycięciu rączki wiaderka łąkotki oraz złamaniach chrzęstnych. Rehabilituję… Czytaj więcej »

Michał
20 grudnia 2018 12:28

Witam, Panie Piotrze, dokładnie wczoraj minęło 11 tygodni od rekonstrukcji acl i drobnej naprawy łąkotek. Rehablitacja od pierwszego dnia po zabiegu, obecnie w dalszym ciągu terapia manualna 2 razy w… Czytaj więcej »

Artur
7 marca 2019 17:43

witam . Miałem rekonstrukcję acl nie wiem co jeszcze ale jestem 13 tygodni po operacji miałem wypadek zerwane ścięgna i mięsnie . z tego co czytam to ludzie w tuym… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
15 marca 2019 15:09

Witam, Mój przypadek jest dość nietypowy, ponieważ miałem ponowną rekonstrukcję ACL oraz szytą łąkotkę przyśrodkową. Wszędzie można przeczytać jak powinna przebiegać rehabilitacja po samej rekonstrukcji, rzadziej po I rekonstrukcji+ szyciu… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
18 marca 2019 07:33
Reply to  Piotr

Panie Piotrze, dziękuję za odpowiedź. Próby wypracowania wyprostu od samego początku są bardzo bolesne. Zwłaszcza “ciągnie” fragment skąd pobierany był drugi przeszczep- więzadło właściwe rzepki oraz dół podkolanowy promieniujący do… Czytaj więcej »

Rafał
14 maja 2019 20:31

Witam. Panie Piotrze po jakim czasie od izolowanej rekonstrukcji ACL metoda STG przy dobrze prowadzonej rehabilitacji można rozpoczac cwiczenia na silowni w zwisie? Chodzi mi zwłaszcza o podciaganie na drazku… Czytaj więcej »

Gość
Gość
27 sierpnia 2019 14:55

Witam, jaki czas po rekonstrukcji ACL z więzadła rzepki i dobrze prowazdonej intensywnej rehabilitacji można wrócić do pracy jako masażysta?

Kuba
15 grudnia 2019 17:32

Witam Piotrze! Mam takie pytanie, ile czasu kolano potrzebuje do uzyskania przeprostu? Jestem 10 tyg po rekonstrukcji i mam lekki przeprost, ale ewidentnie mniejszy niż w nodze zdrowej, czasami coś… Czytaj więcej »

Michał
6 stycznia 2020 19:18

Witam, Również mam pytanie o przerost po ACLu Jak siedzę na podlodzeto spokojnie mogę pod pięte coś podłożyc i do cisne nogę do ziemi, ale jak stoję to mam problem… Czytaj więcej »

Dawid
Dawid
4 lutego 2020 15:38

Witam, Od 7 tygodnia mam pełne zgięcie oraz wyprost kolana. Na wizycie kontrolnej 6 tyg po operacji artrometria operowanego kolana 7mm zdrowego 6mm. Mam jednak efekt przedniej szuflady. Czy może… Czytaj więcej »

michał
michał
18 lutego 2020 20:10

Witam. Jestem 5 tygodni po rekonstrukcji acl. Pytanie odnosnie wyprostu. W ruchu biernym nalezaco nie ma problemu natomiast jezeli stanę prosto na nodze tu czuje kłucie ponizej rzepki albo z… Czytaj więcej »

michał
michał
21 lutego 2020 19:46
Reply to  Piotr

dziekuje za odpowiedz. Panie Piotrze dzis zrobiłem usg. jestem prawie 6tyg po zabiegu. Rekonstrukcja acl z pobranym miesniem z dwuglowego. Od samego poczatku zmagam sie z z opuchnieciem nadrzepkowym. W… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
1 listopada 2020 12:47

Dzień dobry, Jestem 4tyg po rekonstrukcji ACL. Jestem od początku bardzo świadomy ponieważ korzystam z fizjoterapii profilaktycznej od paru lat. Niemal odrazu rozpocząłem fizjoterapie. Do tej pory wszystko przebiegało wręcz… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Marcin
Marcin
Marcin
1 listopada 2020 18:04
Reply to  Piotr

Czy to może być spowodowane przeciążeniem i jeśli założymy ze tak do dać całkowicie odpocząć nodze przez kilka dni czy lekkie cwiczenia powinno się nadal robić ?

Kacper
Kacper
5 listopada 2020 08:56

Dzień dobry. Jestem 12 tyg i 4 dni po całkowitej rekonstrukcji acl i zszywaniu łąkotki bocznej. Mam pytanie czy w tym okresie mogę już wprowadzać trening piłkarski z zachowaniem ostroznosci.… Czytaj więcej »

Remigiusz
Remigiusz
11 grudnia 2020 08:36

Witam , mam takie pytanie w marcu zerwałem wiązadła boczne i pękła mi łąkotka , operacje miałem w czerwcu , na tą chwile gdy nie rozgrzeje nogi czuje jak boczne… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
2 stycznia 2021 13:01

Jestem po trzech miesiącach od acl z gęsiej stopki. 1 Nie mam Jeszce przeprost i ni mogę napiąć głowy przysrodkowej do końca. Czy to norma? Poprawi sie jeszcze? 2 mam… Czytaj więcej »

Oskar
Oskar
21 lutego 2021 08:43

Witam
Mam pytanie odnośnie konkretnego sportu a konkretniej chce zapytać w którym mniej więcej tygodniu mogę zacząć lekkie treningi piłkarskie w swoim powolnym tempie?

Marcin
Marcin
19 października 2021 17:43

Witam. Jestem 7 tydzień po rekonstrukcji acl i usunięcia kawałka łękotki. Mój problem polega na tym, że wyniku wykonywania niektórych ćwiczeń mam uczucie blokowania kolana np. przysiady, toczenie piłki leżąc… Czytaj więcej »

Monika
Monika
26 października 2021 08:06

Witam.jestem 3ms od rekonstrukcji acl. Mam prace stojaco chodzaca,2 dni po 8godz, 3 dni po 5godz. Czy moge do niej wrocic? Czy nie bedzie to zbyt duze obciazenie nogi,np puchniecie,uczucie… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
1 maja 2022 18:18

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za cenne informacje.
Jest Pan super człowiekiem.
Paweł.

89
0
Would love your thoughts, please comment.x