Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.

Trzecia faza rehabilitacji, zwana „fazą umiarkowanej ochrony” charakteryzuje się dużą aktywnością fizyczną oraz wprowadzeniem do sportu rekreacyjnego. To właśnie na tym etapie większość pacjentów czuje się na tyle dobrze, iż podejmuje się powrotu do pracy chodząco-siedzącej (nie fizycznej), wraca do samodzielnej jazdy samochodem oraz rozpoczyna pracę na siłowni nad przywróceniem utraconej masy mięśniowej.

Niestety, część pacjentów w okolicy 3 miesiąca od zabiegu jest w tak dobrej formie, że ich motywacja do dalszej rehabilitacji spada. Jest to dość niebezpieczna sytuacja, ponieważ dopiero w tej fazie rehabilitacji staw kolanowy ma możliwość odzyskania pełnej stabilizacji, siły mięśniowej oraz koordynacji z przed urazu. Prawidłowa rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcji powinna trwać minimum 6-9 miesięcy, dlatego po dwóch pierwszych, najtrudniejszych etapach pacjent nadal musi kontynuować pracę z fizjoterapeutą minimum raz w tygodniu.

Jeśli nie śledziłeś poprzednich dwóch wpisów dotyczących rehabilitacji po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych koniecznie zrób to przed kontynuowaniem aktualnego posta. Tylko w ten sposób przedstawione w nim zalecenia będą dla Ciebie bezpieczne. Oba poprzednie teksty znajdziesz poniżej:

 1. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.
 2. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.

 

UWAGA PACJENCIE! Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

 

1. Kule, orteza oraz zakres ruchu stawu kolanowego.

Około 9 tygodnia od zabiegu pacjent powinien osiągnąć maksymalny zakres ruchu operowanego stawu (przeprost, pełne zgięcie). Oczywiście, schematycznie wygląda to bardzo prosto i logicznie, jednak w praktyce nie jest to takie łatwe.

Pełne zgięcie na etapie 9-10 tygodni od zabiegu zazwyczaj obarczone jest wyraźnym bólem na końcu zakresu ruchu, pojawiającym się w wyniku kompresji tkanek w dole podkolanowym (nie z rozciągnięcia graftu). Pamiętajmy również, iż opór końcowy w kolanie po operacji często naturalnie nie jest tak elastyczny jak w stawie zdrowym i nie jest to patologia.

 

2. Praca z fizjoterapeutą.

Pacjent odczuwający dolegliwości bólowe podczas maksymalnego zgięcia nadal powinien regularnie pracować z fizjoterapeutą przynajmniej raz w tygodni do momentu osiągnięcia pełnego zakresu ruchu. Oprócz tego aspektu fizjoterapia w fazie umiarkowanej ochrony powinna skupiać się na utrudnianiu ćwiczeń statycznych z poprzednich faz oraz stopniowym wprowadzaniu treningu dynamicznego.

Za zgodą fizjoterapeuty pacjent od około 12 tygodnia od operacji może rozpocząć lekki trening biegowy, podskoki, przeskoki na stabilnym i niestabilnym podłożu, jak również ćwiczenia w otwartych i zamkniętych łańcuchach kinematycznych z dodatkowym oporem zewnętrznym.

 

3. Ćwiczenia w domu.

Domowe ćwiczenia w trzeciej fazie rehabilitacji po rekonstrukcji ACL zazwyczaj stopniowo zastępowane są treningiem mięśniowym na siłowni. W tym okresie pacjent pojawia się u fizjoterapeuty sporadycznie, jednak w zamian za regularne sesje w klinice powinien rozpocząć pracę z obciążeniem pod stałą kontrolą i według zaleceń specjalisty (fizjoterapeuty/trenera medycznego). Jeśli praca na siłowni nie jest możliwa powinien on kontynuować zalecone ćwiczenia w domu w miarę możliwości.

Poniżej kilka propozycji zaawansowanego treningu stabilizacji oraz prostych ćwiczeń dynamiki, które można wykonywać w okresie 10-16 tygodni po rekonstrukcji ACL.

 

1. Ćwiczenie konscentryczno-ekscentryczne mięśni kulszowo-goleniowych w leżeniu (3 x 20 powtórzeń). 

Świetne ćwiczenie mięśni kulszowo-goleniowych w łańcuchu zamkniętym. Ćwiczenie podzielone jest na 3 fazy:

1. Podniesienie bioder z nogami na piłce.

2. Przyciągnięcie piłki do pośladków bez zgięcia w biodrach.

3. Powrót do pozycji nr 1. bez opuszczenia bioder na materac.

 

2. Utrudniony trening stabilizacji na dysku sensomotorycznych: „4 strony świata” (3 x 20 powtórzeń w każdą stronę).

Stanie na dysku sensomotorycznym na nodze operowanej. Druga noga wykonuje ruchy w 4 strony świata bez dotykania podłoża. 

 

3. Przysiady  stojąc na nodze operowanej z drugą nogą na piłce (3 x 15 powtórzeń).

Stanie na nodze operowane ze stopą nogi zakrocznej opartą o piłkę. Przysiad poprzez zgięcie obu stawów kolanowych. Kolano nogi wykrocznej (przedniej) nie przekracza linii palców oraz prowadzone jest w osi stopy. Kolano nogi zakrocznej podąża w kierunku podłoża.

 

4. Skakanie obunóż na stabilnym podłożu (50 przeskoków w przód+50 przeskoków w tył). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Przeskok obunóż z naprzemiennym przywiedzeniem – odwiedzeniem. Na zdjęciu: naprzemienne wskakiwanie – wyskakiwanie z pojedynczych „kwadratów” drabinki poziomej (drabinka nie jest wymagana). 

 

5. Skakanie jednonóż na stabilnym podłożu (50 przeskoków w przód+50 przeskoków w tył). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Przeskakiwanie na jednej nodze w kierunku przód – skos. Dwa przeskoki w przód/prawo, dwa przeskoki w przód/lewo. Na zdjęciu: naprzemienne wskakiwanie – wyskakiwanie z pojedynczych „kwadratów” drabinki poziomej.

 

6. Marszobieg/krótki bieg ciągły (5/10 x 200m przeplatane 100m marszem). Nie szybciej niż 12 tygodni po zabiegu!

Bieg 200m przeplatany marszem na odcinku 100m. Marszobiegi warto rozpocząć od krótkiego dystansu (1-2km) i z czasem zwiększać odległość wg wskazań fizjoterapeuty. Dla osób bardzo sprawnych możliwy jest również bieg ciągły.

 

7. Proste ćwiczenie koordynacyjne na drabince poziomej (3 x 30 przeskoków na każdą stronę). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Naprzemienne, dynamiczne przeskakiwanie w prawo – lewo z jednoczesnym dotknięciem ręką pachołka. 

 

PAMIĘTAJ!

Są to tylko przykładowe ćwiczenia, które stosuje się w przypadku rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Wykonywanie ich powinno być bezbólowe i ZAWSZE skonsultowane z fizjoterapeutą prowadzącym. Jeśli chcesz wrócić do sprawności po zabiegu operacyjnym nigdy nie rehabilituj się sam.

 

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

58 komentarzy

 • Maria
  11 listopada 2017 at 11:38

  Dzień dobry,
  4 miesiące po zabiegu nadal nie mam pełnego zgięcia. Czy możliwe, ze juz nie będę miala -slyszalam takie opinie:-(

  • Piotr
   Piotr
   11 listopada 2017 at 20:50

   Dzień dobry,
   nie wiem. Musiałbym obejrzeć kolano i sprawdzić z jakiej przcyzyny może być ograniczenie i jakiej jest ono wielkości. Pozdrawiam!

 • Maciej
  12 listopada 2017 at 19:52

  Cześć, będzie jakieś opracowanie, przy rekonstrukcji, z przedniego więzadła rzepki?
  Pozdrawiam,

  • Piotr
   Piotr
   13 listopada 2017 at 06:53

   Cześć,
   będzie w swoim czasie. 🙂 Pozdrawiam!

 • Bartek
  23 listopada 2017 at 08:15

  Dzień dobry,
  Mam kilka pytań co do tematu.
  Jestem 8 tygodni po rekonstrukcji.
  Wczoraj byłem na wizycie u swojego lekarza i ten powiedział, żebym do końca roku nie przesadzał z ćwiczeniami, ponieważ mogę rozciągnąć więzadło. Nie przesadzał tzn. ograniczył ćwiczenia mocno obciążające kolano m.in. przysiady , oraz podczas innych ćwiczeń ograniczył zgięcie kolana do 90 stopni.
  Tak więc po pierwsze czy ma rację? 🙂
  2. Pierwsze ćwiczenie z tego wpisu wykonuję tak, że zginam nogi tyle ile mogę (a mogę prawie całkowicie) i czy faktycznie może to być niekorzystne? To samo dotyczy przysiadów obunóż, które wykonują do zgięcia ok 100-120 stopni.
  3. Powyższe dwa ćwiczenia oraz kilka podobnych mocno obciążających mięśnie z tyłu uda wykonuję już od 5 tygodnia, czy to nie za wcześnie?
  4. Wiem, że na tym etapie leczenia więzadło jest bardzo słabe. Czy ewentualnemu zerwaniu towarzyszy jakiś ból lub inne objawy. Pytam ponieważ w zeszłym tygodniu poślizgnąłem się i noga operowana w momencie zgięcia w kolanie ok. 30 stopni, wygięła się do środka. Nie poczułem żadnego bólu ale mam wrażenie, że od tamtego momentu są chwile, że stanę na tej nodze i czuję niestabilność (kolano ucieka w jedną stronę). Lekarz zrobił test szuflady, powyginał trochę nogę i powiedział, że raczej nic się nie stało…
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   13 grudnia 2017 at 20:18

   Witam,
   1. jeśli była wykonana tylko rekonstrukcja ACL bez innych zabiegów to nie widzę przeciwwskazań do pełnego zgięcia w 9 tygodniu, chyba, że lekarz ma jakieś dodatkowe wskazania niestandardowe.
   2. Jeśli wykonana była tylko rekonstrukcja to raczej nie ma możliwości uszkodzenia ACL w tych ćwiczeniach.
   3. NIe za wcześnie.
   4. Raczej nie ma opcji żeby ACL uszkodził się przy tak małym ruchu.

   Pozdrawiam!

 • Monika
  2 grudnia 2017 at 19:00

  Cześć, czy mógłbyś podpowiedzieć jak wyglada rehabilitacja przy rekonstrukcji ACL i szyciu łękotki?
  Pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   16 grudnia 2017 at 22:44

   Witam,
   co dokładnie chciałabys wiedzieć? Opisanie całej rehabilitacji to temat na co najmniej 5 postów na blog…

 • Krzysiek
  19 grudnia 2017 at 09:48

  Witam Panie Piotrze !
  W którym miesiącu po reko ACL można powoli robić „ruchy skrętne” w kolanie?
  Przykładowo przy zmianie kierunku chodu bądź biegu.

  • Piotr
   Piotr
   20 grudnia 2017 at 20:11

   Witam,
   w 3-4 miesiącu. Pozdrawiam!

 • Bartek
  1 stycznia 2018 at 18:53

  Witam,
  Proszę o Pańską opinie co do mojej obecnej sytuacji. W dwunastym miesiącu po zabiegu mocno obciążyłem kolano (ponieważ nie odczuwałem żadnych dolegliwości bólowych, zachciało mi się tańczyć). Dopiero po dwóch dniach zacząłem odczuwać opuchliznę wewnątrz kolana i miałem wrażenie jakby było mniej stabilne. Na szczęście fizjoterapeuta powiedział, że z acl wszystko raczej w porządku i prawdopodobnie tylko mocno nadwyrężyłem kolano. Mija 3 tydzień od tamtego zdarzenia i niestety nie widzę poprawy. Teraz za każdym razem po dłuższym siedzeniu kolano mocno sztywnieje, a pod koniec dnia zawsze jest spuchnięte. Dodatkowo odczuwam ból przeważnie w górnej części rzepki podczas ćwiczeń oraz przy dłuższym lub szybszym chodzeniu i kiedy źle stanę na tej nodze. Cały czas odczuwam też luzy w kolanie. Proszę o Pańską opinię, ponieważ wizytę u lekarza mam dopiero pod koniec stycznia i wolałbym z tym nie czekać tyle czasu.
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   3 stycznia 2018 at 16:34

   Witam,
   ciężko mi cokolwiek napisać nie badając kolana. Na pewno jeśli odczuwa Pani niestabilność/luz w kolanie warto byłoby skonsultować to jednak z ortopedą, ale nie wiem czy jest sens przyspieszania tej wizyty. Popracowałbym jeszcze do końca miesiąca nad stabilnością i pod koniec stycznia wybrałbym się na konsultację. Pozdrawiam!

 • Tomek
  27 stycznia 2018 at 22:20

  Witam. W którym tygodniu po rekonstrukcji acl można już odstawić orteze? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   28 stycznia 2018 at 08:08

   Witam,
   jak lekarz Panu na to pozwoli to w pierwszym. Pozdrawiam!

 • Tomek
  28 stycznia 2018 at 22:29

  A z Pana punktu widzenia to jaki byłby najlepszy moment?

  • Piotr
   Piotr
   29 stycznia 2018 at 20:43

   Jak najszybciej się da, ale decyduje o tym fizjoterapeuta oglądając jak kolano zachowuje się podczas chodu i ćwiczeń. Pozdrawiam!

 • Szymon S.
  9 lutego 2018 at 22:32

  Dzień dobry,
  Nurtuje mnie jedno pytanie:
  mianowicie czy struktury mięśni kulszowo-goleniowych (StG) wykorzystane do konstrukcji przeszczepu ACL kiedyś „odrosną”??. Czy być może inne partie owych mieśni przejmą w 100% funkcję usuniętych „części”?? Jestem po rewizyjnej rekonstrukcji i w obydwu przypadkach materiałem było połączenie StG (1-szy przypadek materiał z chorej nogi, w drugim ze zdrowej).Niestety nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi w internecie a ciekawi mnie to zagadnienie.

  • Piotr
   Piotr
   11 lutego 2018 at 21:21

   Witam,
   nie odbudowują się, ale organizm potrafi skompensować sobie ich brak prawie w pełni (siła mięśni kulszowo-goleniowych spada około 10-15%). Pozdrawiam!

 • Daniel
  13 lutego 2018 at 14:50

  Witam
  Panie Piotrze, czy jeżeli dysponuję odpowiednią siłą w nogach to mogę wykonywać ćwiczenie pierwsze już w 5 tygodniu, ewentualnie kiedy najwcześniej?
  Drugie pytanie, czy w piątym tygodniu można iść już na basen i pływać kraulem lub na prostych nogach lub w jakiejś uproszczonej wersji?

  • Piotr
   Piotr
   19 lutego 2018 at 20:29

   Witam,
   nie. Dlatego jest ono w tygodniu 10. Pozdrawiam!

   • Daniel
    20 lutego 2018 at 11:15

    A jeżeli chodzi o dugie pytanie może Pan coś napisać?

    • Piotr
     Piotr
     21 lutego 2018 at 21:13

     Bez pracy nogami można pływać w 5 tygodniu. Pozdrawiam!

     • Daniel
      9 marca 2018 at 10:11

      Panie Piotrze, a kiedy można uruchomić nogi w kraulu? Czy ważniejszy jest tu czas po zabiegu, czy siła mięśni?

     • Piotr
      Piotr
      9 marca 2018 at 16:07

      Witam,
      i czas i siła mięśni. Po 10-12 tygodniu można włączyć otwarte łańcuchy z oporem (również wody). Pozdrawiam!

 • Dawid
  14 lutego 2018 at 18:19

  Dzień dobry, Panie Piotrze, 1 grudnia 2017 miałem rekonstrukcję Acl, na dzień dzisiejszy(14.02.2018) jest pełny wyprost, ćwiczę z obciążeniem, mięśnie uda i łydki są w ok. 45% jak przed zabiegiem. Trenujac sztuki walki już 12 lat kiedy mogę rozpocząć wolne wykopy noga prosta, noga zagięta w kolanie bez tarcz?

  • Piotr
   Piotr
   19 lutego 2018 at 21:02

   Witam,
   nie wcześniej niż po 4-5 miesiącach od zabiegu. Zależy to od fizjoterapeuty prowadzącego. 🙂 Pozdrawiam!

 • Daniel
  23 marca 2018 at 01:42

  Witam

  Panie Piotrze jestem 10 tyg. po rekonstrukcji ACL. Nogę ćwiczę codziennie nawet powyżej 2 godziny. Martwi mnie jedna sprawa. Mianowicie jeżeli posiedzę sobie na krześle dajmy z 30 minut to noga „gubi” wyprost – jakieś 5%. Muszę wstać i porobić kilka zgięć, wyprostów nogą aby wróciła do normy. Czasem nawet koło 2 minut zginania lub rozchodzenia. W tym czasie gdy ją wprawiam w „ponowny rozruch” czasem nawet strzeli mi to kolano bezboleśnie tak jak przy strzelaniu w palcach u rąk. Luzów żadnych nie mam. Siła w nogach jest dobra. Czy te strzelanie w kolanie i odrętwienie to jest rzecz normalna? Z czego to wynika, czy jakieś ćwiczenia dodatkowe mogą to rozwiązać? Poza rehabilitacją, żadnych zabiegów nie robiłem jak narazie traktując je jako zbędne. Może są w moim przypadku potrzebne?

  • Piotr
   Piotr
   24 marca 2018 at 19:24

   Witam,
   po 10 tygodniach może to jeszcze być normalny objaw. Rehabilitacja po ACL trwa 6-9 miesięcy, więc na razie zostałbym tylko przy tym co pan robi, a objawy powinny z czasem ustępować, a wyprost „stabilizować” się na stałe. 🙂 Pozdrawiam!

 • Michał
  25 kwietnia 2018 at 20:29

  Witam.

  Panie Piotrze, dużo mówi się o rozciągnięciu świeżego więzadła wykonując nieodpowiednie ćwiczenia. Czy jest możliwość rozciągnięcia więzadła typu JEWEL w połączeniu z tkaną własną?

  Pozdrawiam serdecznie.

  • Piotr
   Piotr
   27 kwietnia 2018 at 21:42

   Witam,
   jest możliwość jego uszkodzenia i osłabienia poprzez nieprawidłowe ćwiczenia. 🙂 Pozdrawiam!

 • Daniel
  27 kwietnia 2018 at 03:19

  Witam

  Panie Piotrze, zacząłem biegać powoli od 12 tygodnia. Czy w 15 tygodniu po zabiegu można już biegać dłuższe dystanse np. 5 km – 10 km bez odpoczynku i ewentualnie jakie prędkości osiągać, aby nic nie uszkodzić? Myślę, że byłbym w stanie przezbiec 10 km z prędkościa przynajmniej 12 km/h. Tylko czy to bezpieczne na tym etapie?
  Drugie pytanie, czy w tym okresie można już pływać w płetwach i czy można to robić szybko?

  • Piotr
   Piotr
   27 kwietnia 2018 at 21:55

   Witam,
   nie szarżowałbym jeszcze z 10 km po 12/h. Na razie do końca 4-5 miesiąca przyzwyczajałbym kolano do kompresji w bieganiu, czyli 6-7 km w wolniejszym tempie. Na szybkie, długie bieganie będzie jeszcze czas. 🙂 Płetwy podobnie jak bieganie, minimum 4 miesiące jeśli wszystko szło zgodnie z planem. Pozdrawiam!

 • Marcin
  2 maja 2018 at 20:57

  Witam jestem 3 m-ce po rekonstrukcji acl moja lydka robi sie twarda po dluzszym.chodzeniu czy jest to normalne i powinno ustapic z czasem? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   3 maja 2018 at 20:23

   Witam,
   powinno ustąpić z postępem i kosekwencją rehabilitacji. Pozdrawiam.

 • Monia
  4 maja 2018 at 17:59

  Twój blog jest super, bardzo przydatne rady 🙂

  • Piotr
   Piotr
   6 maja 2018 at 16:46

   Dziękuję! Pozdrawiam. 🙂

 • Paweł
  21 maja 2018 at 11:32

  Witam
  Panie Piotrze jestem dwa tygodnie po rekonstrukcji ACl i szyciu lakotki w pierwszym tygodniu pojawił się krwiAK na lydce był wyciskany dwa razy i po drugim razie dostałem zwiększona dawkę leków przeciwzakrzepowych Clexane 150 a wcześniej miałem Clexan 40 trzeci dzień biorę juz ten zastrzyk a łydka dalej boli czy to normalne?

  • Piotr
   Piotr
   23 maja 2018 at 20:10

   Witam,
   normalne jeśli się Pan nie rehabilituje. Pozdrawiam.

 • Dawid
  11 czerwca 2018 at 07:41

  Witam, przeprost w operowanej nodze to chyba patologia ? wiec jak lekarz wykonujac operacje rekonstrukcji ACL moze wiezadlo zrobic na taka dlugosc, aby osiagnac przeprost ? w moim przypadku nie ma przeprostu w operowanym kolanie

  • Piotr
   Piotr
   17 czerwca 2018 at 17:19

   Witam,
   przeprost to ruch fizjologiczny dla każdego kolana i powinien być odbudowany również po rekonstrukcji ACL (nie w zakresie patologicznym, a fizjologiczne 5-10 stopni). Pozdrawiam!

 • Rafał
  17 czerwca 2018 at 15:54

  Witam operacje miałem 5.04.18 mam już praktycznie całe zgniecie i wyprost. Kolano wyglada już jak zdrowe. Ćwiczę je co 2/3 dzień ponieważ dzień po ćwiczeniach zazwyczaj odczuwam dyskomfort.
  1. Jak długo taki dyskomfort będzie odczuwalny dzień po ćwiczeniach ? Dodam ze kolano nie puchnie itd
  2. Nie mam jeszcze identycznego przeprostu jak w nodze zdrowej i zostałem poinformowany aby go na sile nie robić bo mogę rozciągnąć więzadło a pozatym ten przeprost nie jest potrzebny.(chodzę normalnie)
  3. Przestałem chodzić do fizjoterapeuty na masaże bo nie odczuwałem żadnej z tego korzyści. Czy lepiej chodzić po mimo to?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   17 czerwca 2018 at 19:43

   Witam,
   1. Nie wiem jakie ćwiczenia Pan wykonuje, na to pytanie powinien odpowiedzieć fizjoterapeuta prowadzący znający pana program rehabilitacji.
   2. Jeśli ma pan lekki przeprost to nie ma sensu go pogłębiać. Może w zdrowej nodze jest on po prostu zbyt duży.
   3. Może warto po prostu zmienić fizjoterapeutę. To fizjo powinien Panu zalecać ćwiczenia kolejnych faz i kontrolować jak je Pan wykonuje. Zakresy ruchu to nie wszystko. Pozdrawiam!

 • Konrad
  20 czerwca 2018 at 17:09

  Dzień dobry,
  mógłby Pan dodać zdjęcia do ćwiczeń przy których wygasły? Pomogłoby to w prawidłowym ich wykonaniu z góry dziękuję.

  • Piotr
   Piotr
   25 czerwca 2018 at 21:52

   Dzień dobry,
   postaram się to zrobić na dniach. Dzięki za informację. Pozdrawiam!

 • Michal
  21 czerwca 2018 at 19:32

  Witam Panie Piotrze,
  Jestem dokladnie 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL metoda hybrydowa – jewel Neoligament + StG. Dodam ze rekonstrukcja byla rewizyjna. Mam pelne zgiecie (na razie bez przeprostu) I 110 zgiecie. Nie odczowam bolu przy chodzeniu (bez kul I od poczatku bez ortezy). Mam jednak wrazenie ze kolano jest bardzo napuchniete w srodku. Czy to normalne? Pozdrawiam.

  • Piotr
   Piotr
   25 czerwca 2018 at 22:09

   Witam,
   normalne na tym etapie. Pozdrawiam!

 • JUSTYNA
  1 lipca 2018 at 20:33

  Dzień dobry. 13 tydzień po acl. Nadal nie mam pełnego zgięcia. Brakuje około 10cm. Fizjo uspokaja, że to norma, ale nie jestem tego pewna. Wprowadziliśmy przeskoki przez skakankę, ale ewidentnie zdrową nogę bardziej obciążam. O bieganiu nawet nie myślę, mam wrażenie, ze noga nie będzie wstanie się utrzymać. Bardzo zależy mi na wzmocnieniu operowanej kończyny, gdyż niedługo mam testy sprawnościowe u ortopedy i chciałabym je przejść. Co Pan o tym myśli?

  • Piotr
   Piotr
   2 lipca 2018 at 12:33

   Witam,
   nie musi Pani „przechodzić” testów sprawnościowych u ortopedy. On wykonuje je tylko po to żeby pokazać Pani na jakim etapie jest pani noga i zalecić co dalej robić. 10 cm to norma na taki okres, u niektórych po prostu idzie to wolniej. proszę się dalek rehabilitować. Pozdrawiam!

 • Tadeusz
  27 sierpnia 2018 at 21:46

  Dzień dobry.
  W ósmym tygodniu po rekonstrukcji mojego ACL (z gęsiej stopki) fizjoterapeuta, kiedy leżałem na brzuchu zgiął moją nogę maksymalnie, dociskając a ja miałem przeciwdziałać jego dociskowi swoją golenią. Do tej pory nie robiłem ćwiczeń ze znacznym obciążeniem w takim zgięciu, kąt zgięcia zwiększając, wg zaleceń swojego operatora, o 15 stopni co tydzień (po operacji było od razu 30 stopni). Od niecałych dwóch tygodni chodzę bez ortezy, całkiem sprawnie, czuję się pewnie. Staram się jednak nie przesadzać z obciążeniami. Jeżdżę np. na rowerku stacjonarnym. Czy ta kilkunastosekundowa akcja fizjoterapeuty mogła mi rozciągnąć przeszczep? Poczułem po tym, jakby coś mi w kolanie czasami przeskakiwało. Jakiś luz? Bardzo proszę o odpowiedź. A, przy okazji gratuluję świetnych porad udzielanych z fachowością i zaangażowaniem.

  • Piotr
   Piotr
   28 sierpnia 2018 at 14:42

   Witam,
   raczej nie ma takiej możliwości żeby w 8 tygodniu rozciągnąć przeszczep jednorazowym zginaniem w taki sposób. Pozdrawiam!

 • Kacper
  25 września 2018 at 14:45

  witam
  jestem równe 3 miesiące po rekonstrukcji acl i mcl z przeszczepów własnych mięśni
  obecny kąt zgięcia wynosi prawie 100 stopni i dalej nie idzie, czuje blokade której nie mogę złamać nawet napierając rękoma
  jak mogę powiększyć zgięcie oprócz ćwiczeń z Pana strony?
  i czy jestem wstanie truchtać już jeśli nie oprócz braku pełnego zgięcia nic mi nie dokucza?

  • Piotr
   Piotr
   29 września 2018 at 07:06

   Witam,
   przede wszystkim musi Pan pracować z fizjoterapeutą, a nie próbować zwiększyć zakres samemu. O rozpoczęciu truchtania również decyduje fizjoterapeuta, który ocenia Pana zdolności funkcjonalne na dzień dzisiejszy. Pozdrawiam!

 • Wojtek
  8 października 2018 at 23:43

  Cześć!

  Jestem właśnie 17 tygodni po rekonstrukcji. Na BIODEXie przed 3 tygodniami różnica między nogami dla wyprostu to 21%, dla zgięcia 17%. Mam takie pytanie – czy są jakieś określone ćwiczenia/obciążenia na siłowni, które nawet teraz mogą być jeszcze szkodliwe dla przeszczepu? Nie mówię oczywiście o mocowaniu 100kg do nogi po operacji i rozciąganiu nogi do oporu 😉 Ani również o ćwiczeniach dynamicznych.
  Do tej pory ćwiczenia wykonywałem wyłącznie w domu, ale mam już przed sobą ścianę psychologiczną i potrzebuję nowej motywacji – zdecydowanie potrzeba odmiany 😉 Innymi słowy – chciałem ruszyć na siłownię i pokatować nogę większymi obciążeniami, by wyrównać siłę w nogach. Chciałbym się tylko upewnić, że nie zaszkodzę sobie robiąc w miarę standardowe ćwiczenia na standardowym sprzęcie z trochę większymi obciążeniami.

  Dzięki za pomoc!

  • Piotr
   Piotr
   9 października 2018 at 21:24

   Witaj!
   Jeśli trening będzie stopniowy i zaplanowany przez dobrego profesjonalistę to powrót na siłownię jest jak najbardziej świetną opcją. 🙂 Pozdrawiam!

 • Agnieszka
  6 listopada 2018 at 11:27

  Dzień dobry Panie Piotrze.
  Gratulacje za super blog. Dużo praktycznych informacji.
  Mam pytanie – jestem w 14 po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, wycięciu rączki wiaderka łąkotki oraz złamaniach chrzęstnych.
  Rehabilituję się od 3 tygodnia po zabiegu – mam już przepracowane 49 zabiegów – kinezyterapia.
  Od dłuższego czasu mam straszny ból stopy zdrowej pod pieta i mega bóle jakby Achillesa w zdrowej i operowanej nodze.
  Nie mam pełnego wyprostu. I chyba chodzę na zgiętych kolanach.
  Zgłaszam te dolegliwości rehabilitantom, rozciągam mięśnie, ale dalej te dolegliwości są.
  Czy to jest normalne, czy mam się zacząć bać?

  • Piotr
   Piotr
   8 listopada 2018 at 13:21

   Witam,
   pewnie skonsultowałbym to jeszcze z ortopeda lub innym fizjoterapeutą dla pewności skoro aktualni trochę to bagatelizują. Pozdrawiam!

 • Michał
  20 grudnia 2018 at 12:28

  Witam,
  Panie Piotrze, dokładnie wczoraj minęło 11 tygodni od rekonstrukcji acl i drobnej naprawy łąkotek. Rehablitacja od pierwszego dnia po zabiegu, obecnie w dalszym ciągu terapia manualna 2 razy w tygodniu z fizjoterapeutą + ćwiczenia w domu i rower (do pracy ok. 8 km dziennie). Praca siedząco chodząca do której wróciłem w połowie listopada.
  Moje wątpliwości dotyczą uzyskania pełnego zgięcia, w dalszym ciągu nie udało się go osiągnąć. Nie jestem w stanie kucnąć na piętach z powodu bólu i oporu w kolanie. Po rehabilitacji fizjoterapeuta jest mi w stanie zgiąć łydkę, tak że pięcie do pośladka brakuje ok. 2 cm, z niewielkim bólem i oporem.
  Czy jest to w granicach normy?
  W jednym z wpisów na blogu pisze Pan, że pełne zgięcie powinno być osiągnięte w ok. 9 tygodniu.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Piotr
   Piotr
   23 grudnia 2018 at 17:59

   Witam,
   całkowita norma. U niektórych pełne zgięcie pojawia się nawet po 16-18 tygodniach. Trzeba nad nim dalej sukcesywnie pracować. U innych końcowe zgięcie zawsze już pozostaje „twardsze” po zabiegu. Pozdrawiam!

Napisz komentarz

PARTNERZY