Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.

Trzecia faza rehabilitacji, zwana „fazą umiarkowanej ochrony” charakteryzuje się dużą aktywnością fizyczną oraz wprowadzeniem do sportu rekreacyjnego. To właśnie na tym etapie większość pacjentów czuje się na tyle dobrze, iż podejmuje się powrotu do pracy chodząco-siedzącej (nie fizycznej), wraca do samodzielnej jazdy samochodem oraz rozpoczyna pracę na siłowni nad przywróceniem utraconej masy mięśniowej.

Niestety, część pacjentów w okolicy 3 miesiąca od zabiegu jest w tak dobrej formie, że ich motywacja do dalszej rehabilitacji spada. Jest to dość niebezpieczna sytuacja, ponieważ dopiero w tej fazie rehabilitacji staw kolanowy ma możliwość odzyskania pełnej stabilizacji, siły mięśniowej oraz koordynacji z przed urazu. Prawidłowa rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcji powinna trwać minimum 6-9 miesięcy, dlatego po dwóch pierwszych, najtrudniejszych etapach pacjent nadal musi kontynuować pracę z fizjoterapeutą minimum raz w tygodniu.

Jeśli nie śledziłeś poprzednich dwóch wpisów dotyczących rehabilitacji po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych koniecznie zrób to przed kontynuowaniem aktualnego posta. Tylko w ten sposób przedstawione w nim zalecenia będą dla Ciebie bezpieczne. Oba poprzednie teksty znajdziesz poniżej:

  1. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.
  2. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.

 

UWAGA PACJENCIE! Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

 

1. Kule, orteza oraz zakres ruchu stawu kolanowego.

Około 9 tygodnia od zabiegu pacjent powinien osiągnąć maksymalny zakres ruchu operowanego stawu (przeprost, pełne zgięcie). Oczywiście, schematycznie wygląda to bardzo prosto i logicznie, jednak w praktyce nie jest to takie łatwe.

Pełne zgięcie na etapie 9-10 tygodni od zabiegu zazwyczaj obarczone jest wyraźnym bólem na końcu zakresu ruchu, pojawiającym się w wyniku kompresji tkanek w dole podkolanowym (nie z rozciągnięcia graftu). Pamiętajmy również, iż opór końcowy w kolanie po operacji często naturalnie nie jest tak elastyczny jak w stawie zdrowym i nie jest to patologia.

 

2. Praca z fizjoterapeutą.

Pacjent odczuwający dolegliwości bólowe podczas maksymalnego zgięcia nadal powinien regularnie pracować z fizjoterapeutą przynajmniej raz w tygodni do momentu osiągnięcia pełnego zakresu ruchu. Oprócz tego aspektu fizjoterapia w fazie umiarkowanej ochrony powinna skupiać się na utrudnianiu ćwiczeń statycznych z poprzednich faz oraz stopniowym wprowadzaniu treningu dynamicznego.

Za zgodą fizjoterapeuty pacjent od około 12 tygodnia od operacji może rozpocząć lekki trening biegowy, podskoki, przeskoki na stabilnym i niestabilnym podłożu, jak również ćwiczenia w otwartych i zamkniętych łańcuchach kinematycznych z dodatkowym oporem zewnętrznym.

 

3. Ćwiczenia w domu.

Domowe ćwiczenia w trzeciej fazie rehabilitacji po rekonstrukcji ACL zazwyczaj stopniowo zastępowane są treningiem mięśniowym na siłowni. W tym okresie pacjent pojawia się u fizjoterapeuty sporadycznie, jednak w zamian za regularne sesje w klinice powinien rozpocząć pracę z obciążeniem pod stałą kontrolą i według zaleceń specjalisty (fizjoterapeuty/trenera medycznego). Jeśli praca na siłowni nie jest możliwa powinien on kontynuować zalecone ćwiczenia w domu w miarę możliwości.

Poniżej kilka propozycji zaawansowanego treningu stabilizacji oraz prostych ćwiczeń dynamiki, które można wykonywać w okresie 10-16 tygodni po rekonstrukcji ACL.

 

1. Ćwiczenie konscentryczno-ekscentryczne mięśni kulszowo-goleniowych w leżeniu (3 x 20 powtórzeń). 

Świetne ćwiczenie mięśni kulszowo-goleniowych w łańcuchu zamkniętym. Ćwiczenie podzielone jest na 3 fazy:

1. Podniesienie bioder z nogami na piłce.

2. Przyciągnięcie piłki do pośladków bez zgięcia w biodrach.

3. Powrót do pozycji nr 1. bez opuszczenia bioder na materac.

 

2. Utrudniony trening stabilizacji na dysku sensomotorycznych: „4 strony świata” (3 x 20 powtórzeń w każdą stronę).

Stanie na dysku sensomotorycznym na nodze operowanej. Druga noga wykonuje ruchy w 4 strony świata bez dotykania podłoża. 

 

3. Przysiady  stojąc na nodze operowanej z drugą nogą na piłce (3 x 15 powtórzeń).

Stanie na nodze operowane ze stopą nogi zakrocznej opartą o piłkę. Przysiad poprzez zgięcie obu stawów kolanowych. Kolano nogi wykrocznej (przedniej) nie przekracza linii palców oraz prowadzone jest w osi stopy. Kolano nogi zakrocznej podąża w kierunku podłoża.

 

4. Skakanie obunóż na stabilnym podłożu (50 przeskoków w przód+50 przeskoków w tył). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Przeskok obunóż z naprzemiennym przywiedzeniem – odwiedzeniem. Na zdjęciu: naprzemienne wskakiwanie – wyskakiwanie z pojedynczych „kwadratów” drabinki poziomej (drabinka nie jest wymagana). 

 

5. Skakanie jednonóż na stabilnym podłożu (50 przeskoków w przód+50 przeskoków w tył). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Przeskakiwanie na jednej nodze w kierunku przód – skos. Dwa przeskoki w przód/prawo, dwa przeskoki w przód/lewo. Na zdjęciu: naprzemienne wskakiwanie – wyskakiwanie z pojedynczych „kwadratów” drabinki poziomej.

 

6. Marszobieg/krótki bieg ciągły (5/10 x 200m przeplatane 100m marszem). Nie szybciej niż 12 tygodni po zabiegu!

Bieg 200m przeplatany marszem na odcinku 100m. Marszobiegi warto rozpocząć od krótkiego dystansu (1-2km) i z czasem zwiększać odległość wg wskazań fizjoterapeuty. Dla osób bardzo sprawnych możliwy jest również bieg ciągły.

 

7. Proste ćwiczenie koordynacyjne na drabince poziomej (3 x 30 przeskoków na każdą stronę). Od 12 tygodnia po zabiegu!

Naprzemienne, dynamiczne przeskakiwanie w prawo – lewo z jednoczesnym dotknięciem ręką pachołka. 

 

PAMIĘTAJ!

Są to tylko przykładowe ćwiczenia, które stosuje się w przypadku rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Wykonywanie ich powinno być bezbólowe i ZAWSZE skonsultowane z fizjoterapeutą prowadzącym. Jeśli chcesz wrócić do sprawności po zabiegu operacyjnym nigdy nie rehabilituj się sam.

 

64
Dodaj komentarz

avatar
30 Comment threads
34 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
RafałPiotrPiotrArturMichał Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Maria
Gość

Dzień dobry,
4 miesiące po zabiegu nadal nie mam pełnego zgięcia. Czy możliwe, ze juz nie będę miala -slyszalam takie opinie:-(

Maciej
Gość

Cześć, będzie jakieś opracowanie, przy rekonstrukcji, z przedniego więzadła rzepki?
Pozdrawiam,

Bartek
Gość

Dzień dobry, Mam kilka pytań co do tematu. Jestem 8 tygodni po rekonstrukcji. Wczoraj byłem na wizycie u swojego lekarza i ten powiedział, żebym do końca roku nie przesadzał z… Czytaj więcej »

Monika
Gość

Cześć, czy mógłbyś podpowiedzieć jak wyglada rehabilitacja przy rekonstrukcji ACL i szyciu łękotki?
Pozdrawiam!

Krzysiek
Gość

Witam Panie Piotrze !
W którym miesiącu po reko ACL można powoli robić „ruchy skrętne” w kolanie?
Przykładowo przy zmianie kierunku chodu bądź biegu.

Bartek
Gość

Witam, Proszę o Pańską opinie co do mojej obecnej sytuacji. W dwunastym miesiącu po zabiegu mocno obciążyłem kolano (ponieważ nie odczuwałem żadnych dolegliwości bólowych, zachciało mi się tańczyć). Dopiero po… Czytaj więcej »

Tomek
Gość

Witam. W którym tygodniu po rekonstrukcji acl można już odstawić orteze? Pozdrawiam

Tomek
Gość

A z Pana punktu widzenia to jaki byłby najlepszy moment?

Szymon S.
Gość

Dzień dobry, Nurtuje mnie jedno pytanie: mianowicie czy struktury mięśni kulszowo-goleniowych (StG) wykorzystane do konstrukcji przeszczepu ACL kiedyś „odrosną”??. Czy być może inne partie owych mieśni przejmą w 100% funkcję… Czytaj więcej »

Daniel
Gość

Witam Panie Piotrze, czy jeżeli dysponuję odpowiednią siłą w nogach to mogę wykonywać ćwiczenie pierwsze już w 5 tygodniu, ewentualnie kiedy najwcześniej? Drugie pytanie, czy w piątym tygodniu można iść… Czytaj więcej »

Dawid
Gość

Dzień dobry, Panie Piotrze, 1 grudnia 2017 miałem rekonstrukcję Acl, na dzień dzisiejszy(14.02.2018) jest pełny wyprost, ćwiczę z obciążeniem, mięśnie uda i łydki są w ok. 45% jak przed zabiegiem.… Czytaj więcej »

Daniel
Gość

Witam Panie Piotrze jestem 10 tyg. po rekonstrukcji ACL. Nogę ćwiczę codziennie nawet powyżej 2 godziny. Martwi mnie jedna sprawa. Mianowicie jeżeli posiedzę sobie na krześle dajmy z 30 minut… Czytaj więcej »

Michał
Gość

Witam.

Panie Piotrze, dużo mówi się o rozciągnięciu świeżego więzadła wykonując nieodpowiednie ćwiczenia. Czy jest możliwość rozciągnięcia więzadła typu JEWEL w połączeniu z tkaną własną?

Pozdrawiam serdecznie.

Daniel
Gość

Witam Panie Piotrze, zacząłem biegać powoli od 12 tygodnia. Czy w 15 tygodniu po zabiegu można już biegać dłuższe dystanse np. 5 km – 10 km bez odpoczynku i ewentualnie… Czytaj więcej »

Marcin
Gość

Witam jestem 3 m-ce po rekonstrukcji acl moja lydka robi sie twarda po dluzszym.chodzeniu czy jest to normalne i powinno ustapic z czasem? Pozdrawiam

Monia
Gość

Twój blog jest super, bardzo przydatne rady 🙂

Paweł
Gość

Witam Panie Piotrze jestem dwa tygodnie po rekonstrukcji ACl i szyciu lakotki w pierwszym tygodniu pojawił się krwiAK na lydce był wyciskany dwa razy i po drugim razie dostałem zwiększona… Czytaj więcej »

Dawid
Gość

Witam, przeprost w operowanej nodze to chyba patologia ? wiec jak lekarz wykonujac operacje rekonstrukcji ACL moze wiezadlo zrobic na taka dlugosc, aby osiagnac przeprost ? w moim przypadku nie… Czytaj więcej »

Rafał
Gość

Witam operacje miałem 5.04.18 mam już praktycznie całe zgniecie i wyprost. Kolano wyglada już jak zdrowe. Ćwiczę je co 2/3 dzień ponieważ dzień po ćwiczeniach zazwyczaj odczuwam dyskomfort. 1. Jak… Czytaj więcej »

Konrad
Gość

Dzień dobry,
mógłby Pan dodać zdjęcia do ćwiczeń przy których wygasły? Pomogłoby to w prawidłowym ich wykonaniu z góry dziękuję.

Michal
Gość

Witam Panie Piotrze, Jestem dokladnie 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL metoda hybrydowa – jewel Neoligament + StG. Dodam ze rekonstrukcja byla rewizyjna. Mam pelne zgiecie (na razie bez przeprostu) I… Czytaj więcej »

JUSTYNA
Gość

Dzień dobry. 13 tydzień po acl. Nadal nie mam pełnego zgięcia. Brakuje około 10cm. Fizjo uspokaja, że to norma, ale nie jestem tego pewna. Wprowadziliśmy przeskoki przez skakankę, ale ewidentnie… Czytaj więcej »

Tadeusz
Gość

Dzień dobry. W ósmym tygodniu po rekonstrukcji mojego ACL (z gęsiej stopki) fizjoterapeuta, kiedy leżałem na brzuchu zgiął moją nogę maksymalnie, dociskając a ja miałem przeciwdziałać jego dociskowi swoją golenią.… Czytaj więcej »

Kacper
Gość

witam jestem równe 3 miesiące po rekonstrukcji acl i mcl z przeszczepów własnych mięśni obecny kąt zgięcia wynosi prawie 100 stopni i dalej nie idzie, czuje blokade której nie mogę… Czytaj więcej »

Wojtek
Gość

Cześć! Jestem właśnie 17 tygodni po rekonstrukcji. Na BIODEXie przed 3 tygodniami różnica między nogami dla wyprostu to 21%, dla zgięcia 17%. Mam takie pytanie – czy są jakieś określone… Czytaj więcej »

Agnieszka
Gość

Dzień dobry Panie Piotrze. Gratulacje za super blog. Dużo praktycznych informacji. Mam pytanie – jestem w 14 po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, wycięciu rączki wiaderka łąkotki oraz złamaniach chrzęstnych. Rehabilituję… Czytaj więcej »

Michał
Gość

Witam, Panie Piotrze, dokładnie wczoraj minęło 11 tygodni od rekonstrukcji acl i drobnej naprawy łąkotek. Rehablitacja od pierwszego dnia po zabiegu, obecnie w dalszym ciągu terapia manualna 2 razy w… Czytaj więcej »

Artur
Gość

witam . Miałem rekonstrukcję acl nie wiem co jeszcze ale jestem 13 tygodni po operacji miałem wypadek zerwane ścięgna i mięsnie . z tego co czytam to ludzie w tuym… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Witam, Mój przypadek jest dość nietypowy, ponieważ miałem ponowną rekonstrukcję ACL oraz szytą łąkotkę przyśrodkową. Wszędzie można przeczytać jak powinna przebiegać rehabilitacja po samej rekonstrukcji, rzadziej po I rekonstrukcji+ szyciu… Czytaj więcej »

Rafał
Gość

Witam. Panie Piotrze po jakim czasie od izolowanej rekonstrukcji ACL metoda STG przy dobrze prowadzonej rehabilitacji można rozpoczac cwiczenia na silowni w zwisie? Chodzi mi zwłaszcza o podciaganie na drazku… Czytaj więcej »