Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 17-24 tygodnie.
UWAGA PACJENCIE!
Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!
Jeśli nie śledziłeś poprzednich dwóch wpisów dotyczących rehabilitacji po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych koniecznie zrób to przed kontynuowaniem aktualnego posta. Tylko w ten sposób przedstawione w nim zalecenia będą dla Ciebie bezpieczne. Oba poprzednie teksty znajdziesz poniżej:
- Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.
- Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.
- Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.
Czwarta i zarazem ostatnia „medyczna” faza rehabilitacji to dla pacjenta czas, w którym przygotowuje on się do powrotu do uprawiania sportu. Okres 4-5 miesięcy od zabiegu rekonstrukcji ACL to moment, w którym rekonwalescent osiąga już wysoką sprawność, więc jest w stanie rozpocząć bardziej dynamiczne ćwiczenia i trening specyficzny w danej dyscyplinie.
Oczywiście pacjent nadal musi pozostawać pod kontrolą swojego fizjoterapeuty, jednak jeśli nie występują żadne dodatkowe komplikacje pooperacyjne, to rola jego specjalisty od rehabilitacji ogranicza się do sporadycznych wizyt kontrolnych (raz na 1-2 tygodnie). Nie oznacza to jednak, iż jest to czas odpoczynku i relaksu dla samego zainteresowanego. Napiszę nawet, że jest wręcz odwrotnie…
Fizjoterapeuta i trener medyczny.
Jeśli pacjent planuje uprawiać sport po okresie rehabilitacji, to właśnie po 4 miesiącach od zabiegu nadchodzi dla niego najważniejszy czas. W tej fazie bardzo ważnym aspektem jest współpraca pomiędzy fizjoterapeutą i trenerem przygotowania motorycznego/trenerem medycznym. Nie ukrywajmy, iż większość fizjoterapeutów zwyczajnie w świecie nie zna się na specyficznym treningu, ukierunkowanym na odbudowę utraconej masy mięśniowej np. mięśnia czworogłowego, mięśni kulszowo-goleniowych, czy trójgłowego łydki.
W takim przypadku to właśnie dobry trener przejmuje inicjatywę i w kooperacji ze specjalistą rehabilitacji pracuje z pacjentem nad najważniejszymi aspektami ruchowymi, niezbędnymi przy powrocie do ulubionego sportu. Osobiście nie wyobrażam sobie rozpoczęcia uprawiania aktywności fizycznej po zabiegu rekonstrukcji ACL bez wcześniejszej, kilkumiesięcznej pracy nad zdolnościami motorycznymi. Niestety część z pacjentów mając za sobą 3-4 miesiące rehabilitacji, osiągając pełen zakres ruchu stawu i wytrenowany zmysł równowagi nie zdaje sobie sprawy, iż bez specyficznych ćwiczeń siłowych w ostatniej fazie rekonwalescencji narażają się na kolejną kontuzję.
Czy ćwiczenia w domu w tej fazie mają sens?
Jeśli poważnie myślisz o sporcie to odpowiedź jest krótka: nie. Tylko dzięki dobrze ułożonemu treningowi jesteś w stanie doprowadzić organizm do pełni sprawności. Do tego niestety będziesz potrzebować sprzętu siłowego, koordynacyjnego, oraz kilku sprzętów plyometrycznych. Jeśli masz w zapasie dużo pieniędzy i wolnej przestrzeni w domu możesz go sobie oczywiście kupić, jednak sensowniej (i taniej) będzie po prostu popracować na siłowni z dobrym specjalistą.
Oczywiście, w domu również możesz uzupełniać swój program treningowy łatwiejszymi ćwiczeniami, jednak na pewno nie będą one wystarczające do bezpiecznego powrotu do sportu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów wykorzystania prostego sprzętu w treningu domowym:
1. Przeskok ze zmianą nogi wykrocznej (3×15 na każdą nogę).
Przysiad w wykroku. Przeskok z jednoczesną zmianą nogi wykrocznej. Zwróć uwagę na utrzymanie kolana w linii stopy.
2. Wyskok dosiężny na jednej nodze (3×10 na każdej nodze).
Jak najwyższy wyskok wykonany ze stania na jednej nodze. Lądowanie powinno odbyć się również na tej samej nodze.
3. Wskakiwanie na trampolinę na jednej nodze (3×20 na każdą nogę).
Wskakiwanie na trampolinę jednonóż. Lądowanie na tej samej nodze z utrzymaniem równowagi oraz kolana w linii stopy.
4.Ćwiczenie konscentryczno-ekscentryczne mięśni kulszowo-goleniowych jednonóż w leżeniu (3×15 na każdą nogę).
Ćwiczenie mięśni kulszowo-goleniowych w łańcuchu zamkniętym. Ćwiczenie podzielone jest na 3 fazy:
1. Podniesienie bioder z jedną nogą na piłce.
2. Przyciągnięcie piłki do pośladków bez zgięcia w biodrach.
3. Powrót do pozycji nr 1. bez opuszczenia bioder na materac.
5. Slalom z piłką. Ćwiczenie specyficzne dla danej dyscypliny (około 10 minut).
Slalom z piłką pomiędzy pachołkami w różnych kierunkach ze zmianą tempa prowadzenia piłki.
Podsumowanie.
Pamiętaj! 24 tygodnie to nie koniec Twojej drogi do sprawności. Kontrole fizjoterapeutyczne i uzupełnianie treningu sportowego o specyficzne ćwiczenia powinno trwać co najmniej 12 miesięcy od zabiegu. Musisz również zdawać sobie sprawę, że przez 2 lata od operacji ryzyko ponownego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego jest około 4 razy większe, niż ryzyko pierwotne u osób bez wcześniejszego urazu tej struktury.
Wracasz do sportu po rekonstrukcji ACL? Sprawdź jak zrobić to bezpiecznie: Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL. Na co warto zwrócić uwagę?
Cześć, jestem 4 miesiące po rekonstrukcji acl. Mam problem z trzeszczącą rzepką przy każdym wyproście nogi. Jak można temu zaradzić? Dużo czasu poświęcam na mobilizację rzepki, ale to nie pomaga.… Czytaj więcej »
Witam, samo trzeszczenie jeśli nie daje dolegliwości bólowych jest raczej niegroźne. Rzepka ma najwięcej chrząstki z całego organizmu ludzkiego, ciężką ją “zużyć”. 🙂 Kwas powinien czasowo poprawić sytuację, ale na… Czytaj więcej »
Cześć Piotrze:) Miałem kontuzje kolana 2 lata temu i 10 miesięcy temu dodam że tego samego. Zapytam wprost czy jesteś wstanie mi odpisać gdybym przedstawił Tobie moje dokumenty po operacji.… Czytaj więcej »
Witam,
możesz opisać swój przypadek dokładniej na fanpage Fizjologika na fb lub w formularzu kontaktowym w zakładce “Kontakt” tu na stronie. Pozdrawiam!
Witam Panie Piotrze. Czy będąc po rekonstrukcji ACL można sobie pozwolić na bieganie na nartach stylem łyżwowym? Chodzi mi o to jak generalnie ten styl wpływa na kolana. Niestety nie… Czytaj więcej »
Witam,
po pełnej rehabilitacji z przygotowaniem do sportu oczywiście, jednak nie wcześniej niż 4-5 miesięcy po zabiegu. Pozdrawiam!
Witam, Jestem już prawie 6 msc po rekonstrukcji acl. Od ponad miesiąca pracuję na siłowni z trenerem, ale niestety muszę stwierdzić, że nie ma widocznych efektów – głównie mam na… Czytaj więcej »
Witam, jeśli przez miesiąc nie ma progresu co do masy mięśniowej to może oznaczać, że obciążenia są źle dobrane (za małe). Co do reszty objawów to nie jestem w stanie… Czytaj więcej »
Dzień dobry 😉 Mam pytanie odnośnie powrotu to sportu (piłki nożnej) po rekonstrukcji ACL. Czy to prawda że osoba po rekonstrukcji jest 4 razy bardziej narażona na ponowne zerwanie więzadła… Czytaj więcej »
Witam,
1. Tak, przez pierwsze 2 lata od rekonstrukcji ryzyko jest 4 razy wyższe.
2. Nie wcześniej niż 9 miesięcy.
Pozdrawiam!
Witam! Jestem właśnie w podobnym okresie po operacji o którym piszesz w artykule (18 tydzien). Czy włączenie do swojej rehabilitacji ćwiczenia na siłowni – prostowania nóg na maszynie będzie w… Czytaj więcej »
Witam,
jak najbardziej można włączyć takie ćwiczenie po okresie 18 tygodni. Pozdrawiam!
Co do powyższego ćwiczenia (prostowania kolana na maszynie), w moim przypadku po 6 msc nie jestem jeszcze w stanie wykonać nawet 1 powtórzenia przy minimalnym obciążeniu (chyba 5 kg) z… Czytaj więcej »
Przeciążeniem przyczepu mięśnia czworogłowego do rzepki? 🙂 Prawdopodobnie. Pozdrawiam!
A z czego wynika takie przeciążenie? I jak je zniwelować, żebym mógł wprowadzić powyższe ćwiczenie do planu?
Proszę o to pytać swojego fizjoterapeutę prowadzącego, nie jestem w stanie tego stwierdzić bez badania. Pozdrawiam.
Witam Panie Piotrze mam pewien dziwny problem z kolanem. Jestem 13 miesięcy po rekonstrukcji acl I artroskopii lakotki typu rączki od wiaderka, od 3 do 4 miesięcy z kolanem juz… Czytaj więcej »
Chciałem tylko jeszcze dodać że to kolano skrzypi jak jakieś stare dzwi. Strzelania nie słychać, ani mnie nie boli, kolano może troszkę spuchło
Witam,
nadal osłabienie mięśni nieodbudowanych po zabiegu? Ciężko mi to stwierdzić bez badania. Pozdrawiam!
Witam Panie Piotrze w opisach ćwiczeń od 0 do 24 tygodnia nic nie ma na temat wykonywania “zwrotów”. Od kiedy można zacząć biegać z wykonywaniem nawrotów, nagłych zwrotów tak przydatnych… Czytaj więcej »
Witam,
jest to specyficzny trening sportowy, który wprowadza się po około 4-5 miesiącach w zależności od formy stawu kolanowego i siły mięśniowej. Pozdrawiam!
Witam jestem w 15 tygodniu po rekonstrukcji acl(wylacznie) mam problem a mianowicie podczas cwiczen czuje rwacy i pulsujacy bol na calej 2jce.Nawet podczas rolowania uda czuje jakby mi przechodzil prad… Czytaj więcej »
Witam,
może to nie dwugłowy, a kręgosłup daje o sobie znać? Bez badania ciężko to stwierdzić. Pozdrawiam!
Bylem juz u 2 lekarzy i mówią ze to niby normalne tlumaczac sie pobraniem przeszczepu z mięśnia. Natomiast dzisiaj podczas próby ćwiczeń na berecie poczulem bardzo mocne i bolesne szarpniecie… Czytaj więcej »
Jak już napisałem wcześniej bez badania nie jestem Panu w stanie powiedzieć skąd takie objawy. Pozdrawiam!
Dzień dobry! Jestem 3 miesiące po rekonstrukcji acl z mięśnia półścięgnistego. Kolano ma się super, mój fizjoterapeuta przerobił ze mną wiele ćwiczeń zarówno na stabilizację, jak i tych wzmacniających, nie… Czytaj więcej »
Witam, po 3 miesiącach dobrze dobrany stretching nie powinien absolutnie rozciągnąć więzadła. Co do lekkiego truchtu można go zacząć po 3 miesiącach jeśli wszystko jest ok. Co do tańca nie… Czytaj więcej »
Witam jestem w 20 tygodniu po rekonstrukcji acl, objętość mięśniowa nogi operowanej od zdrowej różni się o niecałe 2 cm, czy mogę do ćwiczenia nr 1 w artykule dodać lekkie… Czytaj więcej »
Witam, w 20 tygodniu jeśli rehabilitacja przebiegała prawidłowo to nie tylko mógłbyś, ale powinieneś dodać do tego obciążenie. Wyskoki na jednej nodze włącza się standardowo w 3-4 miesiącu. Osobiście już… Czytaj więcej »
Cześć! Jestem 6 miesięcy po rekonstrukcji ACL i niewielkim podcięciu łąkotki (11.06.). Cały ten czas pod okiem fizjoterapeuty. Mam 2 pytania: 1. Jak często zdarza się, że pacjenci nie odzyskują… Czytaj więcej »
Co do punktu 2, – dodam jeszcze dość istotną sprawę – kiedy już dalej nie mogę podnieść nogi, to towarzyszy temu zawsze kłucie tak w połowie długości nogi w miejscu… Czytaj więcej »
Witam serdecznie! Chciałbym podziękować za podzielenie się ogromem wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu po operacji uniknąłem wielu błędów. Wiedza z tej strony pomogła mi zniwelować niewiedzę personelu szpitalnego. Jestem niecałe… Czytaj więcej »
Witam,
takie krepitacje są absolutnie normalne. Polecam obejrzeć problem bardzo fajnie przedstawiony przez dwóch Niemców z Physiotutors: https://www.youtube.com/watch?v=NQOZZgh5z8I
Pozdrawiam!
Witam. Jedyna różnica jest taka, że przed urazem tych dolegliwości nie było. Mam nadzieję, że ćwiczenie mięśnia czworoglowego zniweluje ten dyskomfort. Poleci Pan może jakieś ćwiczenia na siłowni poprawiające mięsień… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Jestem 16 tygodni po rekonstrukcji ACL. Ostatnio zauważyłem, że w szparze stawowej od wewnętrznej strony pod blizną – przy max wyproście jest jakieś stwardnienie (w zdrowej nodze jest… Czytaj więcej »
Witam, jestem 7mscy po klasycznej rekonstrukcji ACL plus usunięciu części łękotki. Od 3miesiąca po operacji regularnie ćwiczę na siłowni pod okiem trenera. Niestety podczas jazdy na rowerku stacjonarnym co jakiś… Czytaj więcej »
Witam, może wykonać po prostu USG okolicy stawu kolanowego? Dzięki USG w dynamice można ocenić jak wyglądają i przemieszczają się poszczególne tkanki. Może to wina zrostów w okolicy pobranych ścięgien.… Czytaj więcej »
Witam Jestem ok. w 22 tygodniu po zabiegu rekonstrukcji ACL a w 19 tyg skończyłem rehabilitację. Mam dwa pytania/zagwozdki 1. Otóż kiedy robię ćwiczenia w domu, a konkretnie ćwiczenia związane… Czytaj więcej »
Witam, 1. Powinien ustąpić w czasie. 2. To zależy od stanu funkcjonalnego kolana, nie od zgięcia i wyprostu. Powinien to zbadać dobry fizjoterapeuta i zrobić testy kontrolne przed powrotem do… Czytaj więcej »
Witam, jestem 20 tygodni po rekonstrukcji ACL i po drodze, musiałem mieć jeszcze zabieg na palca(wieć przerwa od cwiczeń na 1,5tyg.). Nie mam pełnego wyprostu, brakuje mi 10-15 stopni, czy… Czytaj więcej »
Witam,
to zależy od przyczyny ograniczenia. Im dłużej nie będzie wyprostu, tym trudniej będzie go osiągnąć. Proszę skontaktować się z fizjoterapeutą na żywo żeby to sprawdził. Pozdrawiam!
Witam wszystkich rozpoczynam 18 tydzień, korzystam z rehabilitacji ambuluatoryjnej 2tygodniowej, jest to 3 taki turnus, od miesiąca pracuje na siłowni, na początku ostatnich zabiegów fizjoterapeuta pracował nad pełnym zgięciem i… Czytaj więcej »
Poradą jest skonsultowanie się z lekarzem operującym. Raczej niewiele innych opcji da się tu wymyślić. Pozdrawiam!
Witam 6 miesiecy od zabiegu, przez 5 miesiecy rehabilitacja 3 razy w tygodniu potem przerwa -wakacje, co powinnam teraz za dzialanie obrac; rower ; plywanie; czy dalej kontynuowac pod okiem… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
szukałbym już jakiegoś dobrego trenera przygotowania motorycznego, który dokończy etapy treningowe zamiar fizjoterapii. Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź i proszę jeszcze o Wytłumaczenie trenera I przygotowanie motoryczne Pozdrawiam Lisa
Proszę wpisać w google, znajdzie Pani tam informacje na ten temat. Pozdrawiam