Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 17-24 tygodnie.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 17-24 tygodnie.

UWAGA PACJENCIE!

Ten wpis nie ma zastąpić Ci rehabilitacji z fizjoterapeutą. Ma on jedynie uświadomić Cię jak schematycznie powinna ona wyglądać. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i od pierwszego dnia po zabiegu MUSI być prowadzony przez specjalistę!

Jeśli nie śledziłeś poprzednich dwóch wpisów dotyczących rehabilitacji po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych koniecznie zrób to przed kontynuowaniem aktualnego posta. Tylko w ten sposób przedstawione w nim zalecenia będą dla Ciebie bezpieczne. Oba poprzednie teksty znajdziesz poniżej:

 1. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 0-7 dni po operacji.
 2. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 2-9 tygodni po operacji.
 3. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL z mięśni kulszowo-goleniowych. 10-16 tygodni po operacji.

 

Czwarta i zarazem ostatnia „medyczna” faza rehabilitacji to dla pacjenta czas, w którym przygotowuje on się do powrotu do uprawiania sportu. Okres 4-5 miesięcy od zabiegu rekonstrukcji ACL  to moment, w którym rekonwalescent osiąga już wysoką sprawność, więc jest w stanie rozpocząć bardziej dynamiczne ćwiczenia i trening specyficzny w danej dyscyplinie.

Oczywiście pacjent nadal musi pozostawać pod kontrolą swojego fizjoterapeuty, jednak jeśli nie występują żadne dodatkowe komplikacje pooperacyjne, to rola jego specjalisty od rehabilitacji ogranicza się do sporadycznych wizyt kontrolnych (raz na 1-2 tygodnie). Nie oznacza to jednak, iż jest to czas odpoczynku i relaksu dla samego zainteresowanego. Napiszę nawet, że jest wręcz odwrotnie…

 

Fizjoterapeuta i trener medyczny.

Jeśli pacjent planuje uprawiać sport po okresie rehabilitacji, to właśnie po 4 miesiącach od zabiegu nadchodzi dla niego najważniejszy czas. W tej fazie bardzo ważnym aspektem jest współpraca pomiędzy fizjoterapeutą i trenerem przygotowania motorycznego/trenerem medycznym. Nie ukrywajmy, iż większość fizjoterapeutów zwyczajnie w świecie nie zna się na specyficznym treningu, ukierunkowanym na odbudowę utraconej masy mięśniowej np. mięśnia czworogłowego, mięśni kulszowo-goleniowych, czy trójgłowego łydki.

W takim przypadku to właśnie dobry trener przejmuje inicjatywę i w kooperacji ze specjalistą rehabilitacji pracuje z pacjentem nad najważniejszymi aspektami ruchowymi, niezbędnymi przy powrocie do ulubionego sportu. Osobiście nie wyobrażam sobie rozpoczęcia uprawiania aktywności fizycznej po zabiegu rekonstrukcji ACL bez wcześniejszej, kilkumiesięcznej pracy nad zdolnościami motorycznymi. Niestety część z pacjentów mając za sobą 3-4 miesiące rehabilitacji, osiągając pełen zakres ruchu stawu i wytrenowany zmysł równowagi nie zdaje sobie sprawy, iż bez specyficznych ćwiczeń siłowych w ostatniej fazie rekonwalescencji narażają się na kolejną kontuzję.

 

Czy ćwiczenia w domu w tej fazie mają sens?

Jeśli poważnie myślisz o sporcie to odpowiedź jest krótka: nie. Tylko dzięki dobrze ułożonemu treningowi jesteś w stanie doprowadzić organizm do pełni sprawności. Do tego niestety będziesz potrzebować sprzętu siłowego, koordynacyjnego, oraz kilku sprzętów plyometrycznych. Jeśli masz w zapasie dużo pieniędzy i wolnej przestrzeni w domu możesz go sobie oczywiście kupić, jednak sensowniej (i taniej) będzie po prostu popracować na siłowni z dobrym specjalistą.

Oczywiście, w domu również możesz uzupełniać swój program treningowy łatwiejszymi ćwiczeniami, jednak na pewno nie będą one wystarczające do bezpiecznego powrotu do sportu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów wykorzystania prostego sprzętu w treningu domowym:

 

1. Przeskok ze zmianą nogi wykrocznej (3×15 na każdą nogę).

Przysiad w wykroku. Przeskok z jednoczesną zmianą nogi wykrocznej. Zwróć uwagę na utrzymanie kolana w linii stopy.

 

2. Wyskok dosiężny na jednej nodze (3×10 na każdej nodze).

Jak najwyższy wyskok wykonany ze stania na jednej nodze. Lądowanie powinno odbyć się również na tej samej nodze.

 

3. Wskakiwanie na trampolinę na jednej nodze (3×20 na każdą nogę).

Wskakiwanie na trampolinę jednonóż. Lądowanie na tej samej nodze z utrzymaniem równowagi oraz kolana w linii stopy.

 

4.Ćwiczenie konscentryczno-ekscentryczne mięśni kulszowo-goleniowych jednonóż w leżeniu (3×15 na każdą nogę).

Ćwiczenie mięśni kulszowo-goleniowych w łańcuchu zamkniętym. Ćwiczenie podzielone jest na 3 fazy:

1. Podniesienie bioder z jedną nogą na piłce.

2. Przyciągnięcie piłki do pośladków bez zgięcia w biodrach.

3. Powrót do pozycji nr 1. bez opuszczenia bioder na materac.

 

5. Slalom z piłką. Ćwiczenie specyficzne dla danej dyscypliny (około 10 minut).

Slalom z piłką pomiędzy pachołkami w różnych kierunkach ze zmianą tempa prowadzenia piłki.

 

Podsumowanie.

Pamiętaj! 24 tygodnie to nie koniec Twojej drogi do sprawności. Kontrole fizjoterapeutyczne i uzupełnianie treningu sportowego o specyficzne ćwiczenia powinno trwać co najmniej 12 miesięcy od zabiegu. Musisz również zdawać sobie sprawę, że przez 2 lata od operacji ryzyko ponownego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego jest około 4 razy większe, niż ryzyko pierwotne u osób bez wcześniejszego urazu tej struktury.

 

Wracasz do sportu po rekonstrukcji ACL? Sprawdź jak zrobić to bezpiecznie: Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL. Na co warto zwrócić uwagę?

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

35 komentarzy

 • Piotrek
  22 stycznia 2018 at 09:31

  Cześć,
  jestem 4 miesiące po rekonstrukcji acl. Mam problem z trzeszczącą rzepką przy każdym wyproście nogi. Jak można temu zaradzić?
  Dużo czasu poświęcam na mobilizację rzepki, ale to nie pomaga. W internecie czytałem o zasztrzykach z kwasu hialuronowego oraz o Structum.
  czy polecasz któres znich? Czy robiąc ćwiczenia z trzeszczącą rzepką grożą jakieś konsekwencje?
  Pozdrawiam,
  Piotrek

  • Piotr
   Piotr
   22 stycznia 2018 at 17:43

   Witam,
   samo trzeszczenie jeśli nie daje dolegliwości bólowych jest raczej niegroźne. Rzepka ma najwięcej chrząstki z całego organizmu ludzkiego, ciężką ją „zużyć”. 🙂 Kwas powinien czasowo poprawić sytuację, ale na pewno odbudowa mięśni w zaniku po operacji jest też dobrym pomysłem. Pozdrawiam!

 • Cezaryletachowicz@gmail.com
  26 stycznia 2018 at 18:17

  Cześć Piotrze:)
  Miałem kontuzje kolana 2 lata temu i 10 miesięcy temu dodam że tego samego. Zapytam wprost czy jesteś wstanie mi odpisać gdybym przedstawił Tobie moje dokumenty po operacji. W miarę skrupulatnie opisał bym swoje zaniepokojenie o stan kolana. Potrzebuje wsparcia i pomocy. pozdrawiam Cezary.

  • Piotr
   Piotr
   27 stycznia 2018 at 18:29

   Witam,
   możesz opisać swój przypadek dokładniej na fanpage Fizjologika na fb lub w formularzu kontaktowym w zakładce „Kontakt” tu na stronie. Pozdrawiam!

 • Marek
  14 marca 2018 at 21:03

  Witam Panie Piotrze. Czy będąc po rekonstrukcji ACL można sobie pozwolić na bieganie na nartach stylem łyżwowym? Chodzi mi o to jak generalnie ten styl wpływa na kolana. Niestety nie mogę znaleźć żadnej informacji na ten temat, a opinie moich lokalnych fizjoterapeutów są skrajne,

  • Piotr
   Piotr
   17 marca 2018 at 09:49

   Witam,
   po pełnej rehabilitacji z przygotowaniem do sportu oczywiście, jednak nie wcześniej niż 4-5 miesięcy po zabiegu. Pozdrawiam!

 • Bartek
  18 marca 2018 at 19:24

  Witam,
  Jestem już prawie 6 msc po rekonstrukcji acl. Od ponad miesiąca pracuję na siłowni z trenerem, ale niestety muszę stwierdzić, że nie ma widocznych efektów – głównie mam na myśli brak progresji w odbudowie mięśnia czworogłowego. Zastanawia mnie jaka jest tego przyczyna – czy ćwiczenia (przysiady i martwy ciąg) są źle dobrane, czy może obciążenia (4 serie) zbyt małe. Coraz bardziej niepokoi mnie ten problem, ponieważ liczyłem, że w tym okresie będę mógł już biegać, a niestety tak nie jest. Poza tym od pewnego czasu po dłuższym siedzeniu mam uczucie jakby kolano w środku było pełne płynu i jest czasowy problem ze zgięciem go w pełnym zakresie. Czy może to być spowodowane rozpoczęciem treningu na siłowni. Dodam jeszcze że od 2 msc podczas niektórych ruchów wyczuwam silny ból od zewnętrznej strony rzepki, przez który to właśnie nie mogę wznowić biegania, a nawet pływania. Fizjoterapeuta jakiś czas temu powiedział, że nie ma co się tym przejmować…
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   24 marca 2018 at 18:12

   Witam,
   jeśli przez miesiąc nie ma progresu co do masy mięśniowej to może oznaczać, że obciążenia są źle dobrane (za małe). Co do reszty objawów to nie jestem w stanie się wypowiedzieć na ich temat bez badania kolana. Może mieć to związek z pracą na siłowni. Pozdrawiam!

 • Robert
  21 marca 2018 at 06:25

  Dzień dobry 😉
  Mam pytanie odnośnie powrotu to sportu (piłki nożnej) po rekonstrukcji ACL. Czy to prawda że osoba po rekonstrukcji jest 4 razy bardziej narażona na ponowne zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jak przed urazem?
  A drugie pytanie, po dobrze przepracowanej rehabilitacji jaki jest najbezpieczniejszy termin powrotu do 100% uprawiania sportu piłki nożnej?
  Dziękuje za odpowiedz 😉

  • Piotr
   Piotr
   24 marca 2018 at 18:51

   Witam,
   1. Tak, przez pierwsze 2 lata od rekonstrukcji ryzyko jest 4 razy wyższe.
   2. Nie wcześniej niż 9 miesięcy.
   Pozdrawiam!

 • Kuba
  24 marca 2018 at 12:10

  Witam!

  Jestem właśnie w podobnym okresie po operacji o którym piszesz w artykule (18 tydzien). Czy włączenie do swojej rehabilitacji ćwiczenia na siłowni – prostowania nóg na maszynie będzie w tym okresie bezpieczne? Słyszałem ze wykonywanie takiego ćwiczenia nie wykonując pełnego wyprostu (dochodzą do ok 45*) nie obciąża ACL a dobrze wpływa na odbudowę mięśnia czworogłowego i można je wykonywać (z niedużym obciążeniem i niedynamicznie).

  Pozdrawiam Kuba.

  • Piotr
   Piotr
   24 marca 2018 at 19:56

   Witam,
   jak najbardziej można włączyć takie ćwiczenie po okresie 18 tygodni. Pozdrawiam!

 • Bartek
  25 marca 2018 at 18:54

  Co do powyższego ćwiczenia (prostowania kolana na maszynie), w moim przypadku po 6 msc nie jestem jeszcze w stanie wykonać nawet 1 powtórzenia przy minimalnym obciążeniu (chyba 5 kg) z powodu bólu nad rzepką! Czym to może być spowodowane?

  • Piotr
   Piotr
   28 marca 2018 at 19:39

   Przeciążeniem przyczepu mięśnia czworogłowego do rzepki? 🙂 Prawdopodobnie. Pozdrawiam!

 • Bartek
  2 kwietnia 2018 at 21:04

  A z czego wynika takie przeciążenie? I jak je zniwelować, żebym mógł wprowadzić powyższe ćwiczenie do planu?

  • Piotr
   Piotr
   5 kwietnia 2018 at 21:25

   Proszę o to pytać swojego fizjoterapeutę prowadzącego, nie jestem w stanie tego stwierdzić bez badania. Pozdrawiam.

 • Mateusz
  17 kwietnia 2018 at 07:40

  Witam Panie Piotrze mam pewien dziwny problem z kolanem. Jestem 13 miesięcy po rekonstrukcji acl I artroskopii lakotki typu rączki od wiaderka, od 3 do 4 miesięcy z kolanem juz było całkiem nieźle nie strzelało w nim ani nie trzeszczalo. W niedziele wybrałem się na orlik żeby zacząć powoli wracać do gry w piłkę pogralem z jakąś godzinę wszystko było ok poszedłem spać a na drugi dzień zaczęło mi trzeszczeć w kiedy np zacząłem wchodzić po schodach. Co mogło się stać ? Słyszałem ortopedy ze na początku takie coś jest normalne ale te trzeszczenie zniknelo i znowu się pojawiło. Jaka może być przyczyną?

  • Mateusz
   17 kwietnia 2018 at 13:46

   Chciałem tylko jeszcze dodać że to kolano skrzypi jak jakieś stare dzwi. Strzelania nie słychać, ani mnie nie boli, kolano może troszkę spuchło

  • Piotr
   Piotr
   21 kwietnia 2018 at 16:28

   Witam,
   nadal osłabienie mięśni nieodbudowanych po zabiegu? Ciężko mi to stwierdzić bez badania. Pozdrawiam!

 • Daniel
  21 czerwca 2018 at 23:53

  Witam

  Panie Piotrze w opisach ćwiczeń od 0 do 24 tygodnia nic nie ma na temat wykonywania „zwrotów”. Od kiedy można zacząć biegać z wykonywaniem nawrotów, nagłych zwrotów tak przydatnych w tenisie,czy piłce nożnej. Jakieś ćwiczenia przygotowawcze do takich rzeczy są potrzebne i kiedy ewentualnie można je zacząć?

  • Piotr
   Piotr
   25 czerwca 2018 at 22:11

   Witam,
   jest to specyficzny trening sportowy, który wprowadza się po około 4-5 miesiącach w zależności od formy stawu kolanowego i siły mięśniowej. Pozdrawiam!

 • Marcin
  30 sierpnia 2018 at 11:47

  Witam jestem w 15 tygodniu po rekonstrukcji acl(wylacznie) mam problem a mianowicie podczas cwiczen czuje rwacy i pulsujacy bol na calej 2jce.Nawet podczas rolowania uda czuje jakby mi przechodzil prad przez cala noge

  • Piotr
   Piotr
   4 września 2018 at 06:33

   Witam,
   może to nie dwugłowy, a kręgosłup daje o sobie znać? Bez badania ciężko to stwierdzić. Pozdrawiam!

   • Marcin
    5 września 2018 at 15:30

    Bylem juz u 2 lekarzy i mówią ze to niby normalne tlumaczac sie pobraniem przeszczepu z mięśnia. Natomiast dzisiaj podczas próby ćwiczeń na berecie poczulem bardzo mocne i bolesne szarpniecie na 2

    • Piotr
     Piotr
     5 września 2018 at 19:09

     Jak już napisałem wcześniej bez badania nie jestem Panu w stanie powiedzieć skąd takie objawy. Pozdrawiam!

 • Patrycja
  2 września 2018 at 12:39

  Dzień dobry!
  Jestem 3 miesiące po rekonstrukcji acl z mięśnia półścięgnistego. Kolano ma się super, mój fizjoterapeuta przerobił ze mną wiele ćwiczeń zarówno na stabilizację, jak i tych wzmacniających, nie obyło się też bez biegania na bieżni, przeskoków i tym podobnych. Tydzień temu skończyłam rehabilitację. Lekarz ortopeda, u którego byłam na badaniu kontrolnym stwierdził, że do tańca klasycznego mogę wrócić najwcześniej po 6 miesiącach, a jeśli chodzi o bieganie to mam poczekać jeszcze miesiąc. Z drugiej strony mój fizjoterapeuta powiedział mi, że mogę powoli wracać do tańca, a biegać mam już teraz, bo to dobre ćwiczenie dla kolana. Również, gdy zapytałam o rozciąganie się, dostałam dwie różne odpowiedzi – lekarz uznał, że mogę rozciągnąć przeszczep i nie powinnam tego robić, fizjoterapeuta nie widzi w tym problemu.
  Co Pan o tym sądzi? Kiedy powinnam wrócić do tańca/biegania? Czy rozciąganie rzeczywiście może mi zaszkodzić?

  • Piotr
   Piotr
   4 września 2018 at 06:47

   Witam,
   po 3 miesiącach dobrze dobrany stretching nie powinien absolutnie rozciągnąć więzadła. Co do lekkiego truchtu można go zacząć po 3 miesiącach jeśli wszystko jest ok. Co do tańca nie wcześniej niż 5-6 miesięcy, ponieważ występują tam ruchy rotacyjne/skrętne stawu. Osobiście nie zaczynałbym wcześniej niż po 6 miesiącach. Pozdrawiam.

 • Barti
  14 listopada 2018 at 12:50

  Witam jestem w 20 tygodniu po rekonstrukcji acl, objętość mięśniowa nogi operowanej od zdrowej różni się o niecałe 2 cm, czy mogę do ćwiczenia nr 1 w artykule dodać lekkie obciążenie? Od kiedy można włączyć skoki na jednej nodze, nie ukrywam, że mam dużą blokadę psychiczną do tego ćwiczenia i minęło dużo czasu zanim mogłem wykonywać wyskoki na dwóch nogach pozdrawiam!!!

  • Piotr
   Piotr
   15 listopada 2018 at 19:22

   Witam,
   w 20 tygodniu jeśli rehabilitacja przebiegała prawidłowo to nie tylko mógłbyś, ale powinieneś dodać do tego obciążenie. Wyskoki na jednej nodze włącza się standardowo w 3-4 miesiącu. Osobiście już bym się „nie szczypał” i zaczął pracować w dynamice. Pozdrawiam!

 • Wojtek
  18 grudnia 2018 at 14:20

  Cześć!
  Jestem 6 miesięcy po rekonstrukcji ACL i niewielkim podcięciu łąkotki (11.06.). Cały ten czas pod okiem fizjoterapeuty.

  Mam 2 pytania:

  1. Jak często zdarza się, że pacjenci nie odzyskują pełnego zgięcia? Brakuje mi cały czas dosłownie kilku cm, by móc dotknąć piętą do pośladka. Stan jest utrzymuje się niezmiennie w zasadzie od prawie 2 m-cy. Praca manualna poprawia zgięcie dosłownie na chwilę, po godzinie natomiast noga już nie pamięta, że mogła się mocniej zginać. Przy próbie maksymalnego zgięcia cały czas czuję lekko bolące/nieprzyjemne rozpychanie/rozpieranie w dole podkolanowym, czasem też na początku łydki czy uda, po lewej czy prawej stronie, czasem na środku. Lekki masaż pomaga tylko na chwilę. Próbuję cały czas mocnego rozciągania mięśni, jednak chyba nie ma to wpływu na mój stan.

  2. W pozycji stojącej próba czynnego dociągnięcia nogi w stronę pośladka – mogę zrobić tuż powyżej 90st., jakieś co najmniej 10cm niżej niż w nodze zdrowej. Dalej po prostu nie jestem w stanie. Ćwiczę teraz na siłowni, teoretycznie mięsień rośnie w siłę, jednak tego ruchu za nic nie jest w stanie zrobić. Mowa oczywiście o czynnym ruchu, biernie ręką mogę prawie do pośladka nogę dociągnąć (w tej pozycji nie ma uczucia rozpierania pod kolanem, po prostu mocniej nie jestem w stanie dociągnąć; rozpieranie jest tylko we wszystkich pozycjach kiedy kucam).

  Wiem, że czasem bez badania nie jesteś w stanie pomóc, liczę jednak, że przyjdzie Ci coś do głowy na podstawie opisu 🙂 Dzięki!

  Pozdrawiam
  Wojtek

 • Wojtek
  20 grudnia 2018 at 14:17

  Co do punktu 2, – dodam jeszcze dość istotną sprawę – kiedy już dalej nie mogę podnieść nogi, to towarzyszy temu zawsze kłucie tak w połowie długości nogi w miejscu pobrania przeszczepu.

 • Bogumił
  22 grudnia 2018 at 10:40

  Witam serdecznie! Chciałbym podziękować za podzielenie się ogromem wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu po operacji uniknąłem wielu błędów. Wiedza z tej strony pomogła mi zniwelować niewiedzę personelu szpitalnego. Jestem niecałe 5 miesięcy po rekonstrukcji ACL. Mam już pełne zgięcie i wyprost. Wystąpił teraz jednak pewien problem – podczas ostatniej fazy wyprostu przy chodzeniu i ćwiczeniach czuję chrupanie? Może ocieranie się czegoś o siebie. Nie powoduje to bólu, ale dyskomfort głównie psychiczny. Więzadło jest dobre – potwierdzily to testy u fizjoterapeuty i ortopedy. Czy powodem moga być nieodbudowane mięśnie? Dodam, że nie zakoczylem rehabilitacji – zacząłem ćwiczenia na siłowni i ćwiczę równiez w domu. Czy powinienem się przejmować? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   23 grudnia 2018 at 18:04

   Witam,
   takie krepitacje są absolutnie normalne. Polecam obejrzeć problem bardzo fajnie przedstawiony przez dwóch Niemców z Physiotutors: https://www.youtube.com/watch?v=NQOZZgh5z8I

   Pozdrawiam!

   • Bogumił
    27 grudnia 2018 at 12:27

    Witam. Jedyna różnica jest taka, że przed urazem tych dolegliwości nie było. Mam nadzieję, że ćwiczenie mięśnia czworoglowego zniweluje ten dyskomfort. Poleci Pan może jakieś ćwiczenia na siłowni poprawiające mięsień czworoglowy a co za tym idzie wyprost? Robię wyprosty na maszynie z małym obciążeniem, rowerek stacjonarny, wyprosty na suwnicy i wypychanie na maszynie siedząc. Serdecznie Panu dziękuję i pozdrawiam!

 • Mariusz
  23 stycznia 2019 at 20:06

  Witam serdecznie.
  Jestem 16 tygodni po rekonstrukcji ACL. Ostatnio zauważyłem, że w szparze stawowej od wewnętrznej strony pod blizną – przy max wyproście jest jakieś stwardnienie (w zdrowej nodze jest miękko). Samo to miejsce nie boli, jedynie leekie kłucie pod rzepką przy max wyproscie lub napinaniu czwórki. Przy zgięciu kolana stwardnienie znika. W zasadzie nic oprocz lekkiego kłucia pod rzepką przy wyproscie mnie nie boli, ćwiczę pełną parą ale teoszkę mnie to zaniepokoiło gdyż jest bardzo twarde przy wyproscie. Czy Pan się orientuje co to może być ?

Napisz komentarz

PARTNERZY