4 najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji ACL.

Rekonstrukcja ACL to jedna z najczęstszych operacji wykonywanych za pomocą artroskopu w stawie kolanowym. Kilka najważniejszych informacji dla osób po zabiegu przeszczepu nowego więzadła krzyżowego przedniego umieściłem już we wcześniejszym poście 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących rehabilitacji więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Zachęcam do wcześniejszego przeczytania.

W dzisiejszym wpisie postanowiłem wymienić najczęstsze błędy po rekonstrukcji ACL popełniane przez pacjentów, z którymi spotykam się we własnej praktyce zawodowej. „Świeże” więzadło krzyżowe przednie jest strukturą bardzo delikatną, podatną na uszkodzenia i rozciągnięcie Profilaktyka kolejnych urazów oraz unikanie niekorzystnych obciążeń działających na przeszczep jest kluczowym elementem w prawidłowym gojeniu się nowego implantu. Poniższe wskazówki nie zastąpią niezbędnej pracy z terapeutą, ale pozwolą uniknąć dodatkowych komplikacji w późniejszej rehabilitacji rekonstruowanego ACL’a.

1. Wstawanie z łóżka bez ortezy.

Pierwszym wyzwaniem, z jakim musi się zmagać osoba po operacji jest wstanie z łóżka i wykonanie kilku pierwszych kroków (przeczytaj Jak prawidłowo używać kule?) Noga poddana zabiegowi na początku zazwyczaj odmawia posłuszeństwa, a pacjent nie jest w stanie przenieść jej na podłogę siłą zginaczy stawu biodrowego bez zgięcia w kolanie. Próba wykonania tego ruchu bez zabezpieczenia ortezą zablokowaną w wyproście niesie za sobą ryzyko działania dodatkowych sił ścinających na przeszczep, co może skończyć się jego poważnym uszkodzeniem (w najgorszym wypadku nawet wyrwaniem implantu z mocowania do kości). Aby uniknąć tak niebezpiecznej sytuacji warto podeprzeć kończynę stopą nogi zdrowej, dzięki czemu jesteśmy w stanie zmniejszyć dźwignię działania sił.

Collage_Fotor33

Podnoszenie nogi bez dodatkowego podparcia oraz zabezpieczenia ortezą może skutkować uszkodzeniem przeszczepu.

Collage_Fotor4

Zastosowanie dodatkowego podparcia kończyny operowanej stopą nogi zdrowej zabezpiecza kolano przed niekorzystnymi siłami ścinającymi.

2. Zwieszanie nogi bez podparcia stopy podczas siedzenia.

Kolejnym, bardzo często spotykanym nawykiem pacjentów po przeszczepie więzadła krzyżowego przedniego jest siedzenie z nogą zwisającą luźno bez podparcia pod stopą. Zazwyczaj w takiej pozycji pacjenci odczuwają ulgę w dolegliwościach bólowych i są w stanie zwiększyć zakres zgięcia kolana operowanego. Niestety poprzez swobodne zwieszanie nogi w pierwszych tygodniach po operacji może dojść do rozciągnięcia świeżego przeszczepu, czego skutkiem jest późniejszy brak stabilności kolana i osłabienie implantu. W pierwszych 4-6 tygodniach od operacji warto unikać takiej sytuacji i ZAWSZE stawiać stopę na podłożu.

Collage_Fotor55

Przez pierwsze 6 tygodni pacjenci powinni unikać swobodnego zwieszania kończyny po operacji bez podparcia stopy o podłoże.

3. Stanie z odciążeniem kończyny operowanej.

Bardzo istotną informacją dla pacjentów po rekonstrukcji ACL jest fakt, iż świeży przeszczep absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do obciążania stawu kolanowego. W przypadku braku innych ingerencji podczas artroskopii (np. dodatkowej odbudowy chrząstki stawowej lub szycia uszkodzonej łąkotki) dużym błędem jest zalecenie odciążania kończyny operowanej na okres kilku dni/tygodni. Od pierwszej doby po zabiegu pacjent powinien obciążać nogę w granicach tolerancji bólowej. Dzięki temu fizjoterapeuta ma szansę szybciej wypracować prawidłowy wzorzec chodu i uniknąć dodatkowych kompensacji, a przeszczep otrzymuje niezbędne bodźce do odbudowy stabilizacji kolana. Warto unikać „uciekania” z nogi operowanej oraz noszenia jej w górze bez kontaktu z podłożem. Podczas stania (w miarę możliwości) obie nogi powinny być obciążone równomiernie.

Collage_Fotor66

Podczas stania pacjenci powinni zwracać uwagę na równomierne obciążenie obu kończyn.

4. Ćwiczenia poprawiające wyprost stawu kolanowego.

Jednym z pierwszych zaleceń pooperacyjnych, które powinien otrzymać pacjent jest dbanie o odbudowę pełnego wyprostu w stawie kolanowym. Faktycznie, osiągnięcie pełnego (biernego oraz czynnego) wyprostu jest jednym z kluczowych elementów prawidłowej rehabilitacji w pierwszych tygodniach od zabiegu, jednak powinno się go osiągać za pomocą terapii z wykorzystaniem tzw. zamkniętych łańcuchach kinematycznych (więcej o ćwiczeniach w pierwszej fazie po operacji znajdziesz TUTAJ). Przeciwwskazane jest prostowanie nogi zwieszonej poza brzeg stołu (sytuacja podobna do tej w punkcie 2, pojawiają się bardzo duże siły ścinające mogące uszkodzić przeszczep) oraz bierne rozciąganie zginaczy z nogami poza stołem w pozycji leżenia na brzuchu (więzadło krzyżowe napina się również podczas pełnego wyprostu/przeprostu, co może w pierwszej fazie doprowadzić do jego rozciągnięcia). Pozycje te warto zastąpić innymi ćwiczeniami wzmacniającymi mięsień czworogłowy, w których stopa ma kontakt z podłożem (wspomniane zamknięte łańcuchy kinematyczne).

Collage_Fotor11

Collage_Fotor22

Wykonywanie ćwiczeń w otwartych łańcuchach kinematycznych może doprowadzić do rozciągnięcia lub uszkodzenia przeszczepionego więzadła krzyżowego przedniego.

Pamiętaj!

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego to dopiero początek drogi do pełnej sprawności kolana. Bez prawidłowej rehabilitacji (terapii manualnej z fizjoterapeutą) i odpowiedniego doboru ćwiczeń do wykonywania w domu Wasze szanse na wyzdrowienie maleją z każdym tygodniem od operacji. Im prędzej zaczniecie współpracę z doświadczonym specjalistą, tym szybciej uda Wam się wrócić do sprawności. Chyba warto, prawda?

3.5 17 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1.1K komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
13 czerwca 2016 18:27

Witam Pana,
Mam pytanie odnośnie stabilizatora stosowanego.

Dominik
25 czerwca 2017 14:42
Reply to  Piotr

Witam 🙂 jestem 4tyg po rekonstrukcji acl to juz druga,wczesniej mialem operowana niewynioslosc miedzyklykciowa. Chcialem zapytac bo lekarze nic mi nie powiedzieli rehabilitacje warto zaczynac teraz czy czekac jeszcze 2… Czytaj więcej »

kam
kam
28 lipca 2017 15:58
Reply to  Wojtek

witam, mam takie pytanie jestem 9 dni po rekonstrukcji acla i chyba zabardzo wycwiczylem wyprost mam juz az ponizej 0 stopni. mam większe zgiecie niz w zdrowej nodze. czy moglem… Czytaj więcej »

Tomek
14 czerwca 2016 11:59

Po jakim czasie trzeba zacząć rehabilitacyje jestem dwa tygodnie po operacji w czwartek mam ściągnięcie szwów.

Ewa
Ewa
17 czerwca 2016 19:05

Witam Jestem 6 tygodni po usunięciu ACL. Przez ten czas nosiłam ortezę z regulowanym kątem zgięcia i zgodnie z zaleceniami lekarza, przestawiałam zegar co 2 tygodnie o 30 stopni. W… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
18 czerwca 2016 08:21

Witam

Usunięcie ACL bez rekonstrukcji. Dziękuję za informację, w takim razie zabieram sie za wzmacnianie czorogłowego.
Pozdrawiam

Miłosz Szwajewski
19 czerwca 2016 06:59

Witam Pana Mam pytanie odnośnie leżenia na brzuchu w pierwszych tygodniach po operacji. (obecnie jestem 1,5 tyg po operacji przeszczepu ACL plus przeszczepu mozaikowego chrząstki). Nie chodzi mi tu o… Czytaj więcej »

Miłosz Szwajewski
19 czerwca 2016 17:13
Reply to  Piotr

Dziękuję Panu za odpowiedź!

🙂

Również pozdrawiam,
wszystkiego dobrego!

Miłosz Szwajewski
19 czerwca 2016 20:38

Jeszcze dopytam przy okazji: rozumiem że, analogicznie, jest też bezpiecznie gdy leżąc na plecach pozwalam stopie (pięcie) wystawać poza łóżko?

519734402
20 czerwca 2016 12:14

Dzień Dobry Dziś zaczynam 11 tydz po rekonstrukcji acl. Dokładnie po usunięciu starego przeszczepu i zamocowaniu nowego. Chciałabym wiedzieć czy podanie mi Diprofosu może zaszkodzić przebudowie przeszczepu? Myślę o tym… Czytaj więcej »

MAGDA
20 czerwca 2016 13:55

Witam. 14 czerwca 2016 miałam operację kolana “Artroskopowa rekonstrukcja ACL z szyciem ML z użyciem implantu Fastfix”. Ćwiczę już w domu, a za 2 dni rozpoczynam pracę z fizjoterapeutą, ale… Czytaj więcej »

Mirek
23 czerwca 2016 19:27

Witam. Jak długo po operacji acl należy podtrzymywać operowana nogę przy pomocy nogi zdrowej podczas przenoszenia???

geoinfoguide
7 czerwca 2017 15:39
Reply to  Piotr

A jeśli ja po operacji mogę od razu podnosić nogę w pełnym wyproscie? Porządnie cwiczylem przed zabiegiem…

Justyna
Justyna
6 sierpnia 2019 21:12
Reply to  Piotr

Też się nad tym podnoszeniem nogi zastanawiam, jestem 3 tyg po rekonstrukcji, wyprost miałam już po tygodniu. Nogę prosta podniosę do góry. Czy to oznacza że mam ja mieć caly… Czytaj więcej »

Rafał
2 lipca 2016 13:22

Witam, jestem 2 dni po rekonstrukcji ACL. W zaleceniach lekarskich mam przez 3 tygodnie całkowicie odciążać nogę, schładzać, trzymać uniesioną i wykonywać jedynie ćwiczenia izometryczne. Dopiero potem rozpocząć pełną rehabilitację.… Czytaj więcej »

Rafał
4 lipca 2016 08:06
Reply to  Piotr

Nie było dodatkowych procedur. Tylko teraz problem jest taki, że jak coś się wydarzy, to lekarz może powiedzieć, że nie stosowano się do zaleceń. Dziękuje bardzo za pomoc.

Bartek
2 lipca 2016 13:32

Witam, mam problem ze zrostem w miejscu blizny po artroskopii, jestem 3 tygodnie po zabiegu, masowanie i ugniatanie nie pomaga, czy to jest niebezpieczne, zauważyłem że ten zrost zaczyna mi… Czytaj więcej »

Miłosz Szwajewski
4 lipca 2016 15:42

Witam Pana Chciałbym zapytać o rzecz następującą: Jestem 3,5 tyg. po rekonstrukcji ACL + przeszczepie chrząstki. Wykonuję m.in. ćwiczenie polegające nasuwaniu piętą do siebie – tak aby kolano podnosiło się.… Czytaj więcej »

Karolina
5 lipca 2016 10:34

Witam jestem trzy tygodnie po rekonstrukcji acl ale od jakis trzech dni mam straszne bole lydki i kolana i ostatnio na rehabilitacji przy cwiczeniu dolna czesc kolana wyszla mi minimalnie… Czytaj więcej »

Marcin
8 lipca 2016 00:33

Witam jestem około dwóch tygodni po zabiegu, wziąłem 10 zastrzyków przeciwzakrzepowych pod rząd, po czym je odstawiłem ( zostało 10) chodziłem dobrze przez 3 kolejne dni wszystko szło w świetnym… Czytaj więcej »

Marcin
9 lipca 2016 17:03
Reply to  Piotr

Dziś już brak gorączki, noga lekko boli przy próbie pełnego wyprostu. Opuchlizna prawie znikła i chodzę normalnie :). Aczkolwiek wybiorę się do lekarza w następnym tygodniu na pewno, dziękuje za… Czytaj więcej »

geoinfoguide
7 czerwca 2017 15:45
Reply to  Piotr

Hmm, mnie uznany lekarz w dziedzinie rekonstrukcji acl też powiedział, że zdecydowanie wystarczy tylko 10 zastrzykow fraxiparyne. Powinienem bo pouczyć?

Krystian
23 lipca 2016 01:45

Witam. Jestem 6,5 tygodnia po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Pracuje już oczywiście od dłuższego czasu z fizjoterapeutą, a także ćwiczę w domu. Mam jednak pewien problem. Czasami zapomnę się i… Czytaj więcej »

Miłosz Szwajewski
24 lipca 2016 18:16

Witam Obecnie jestem 6 tygodni po zabiegu rekonstrukcji ACL i mozaikowym przeszczepie chrząstki. Z uwagi na chrząstkę oszczędzałem bardzo nogę przez te tygodnie: prawie nie chodziłem o kulach, a gdy… Czytaj więcej »

Justyna
28 lipca 2016 09:19

Wszystkie Pana rady są naprawdę pomocne! W związku ze swoją sytuacją również mam kilka pytań. Tydzień temu miałam: 1. Drugą rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego z użyciem 1/3 środkowej więzadła rzeki… Czytaj więcej »

Marek
30 lipca 2016 00:35

Witam ja 3 miesiace temu mialem rekonstrukcje ACL i wczoraj sie dowiedzialem bo w trakcie rehabilitacji zrobilem rezonans i od ortopedy dowiedzialem sie ze kolano ciagle jest luzno, widac na… Czytaj więcej »

Krystian
7 sierpnia 2016 14:33

Witam. Pisałem już do Pana na temat: “Jestem 6,5 tygodnia po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Pracuje już oczywiście od dłuższego czasu z fizjoterapeutą, a także ćwiczę w domu. Mam jednak… Czytaj więcej »

Robert
20 sierpnia 2016 12:34

Witam jestem dopiero co po rekonstrulcji acl z rozległym szyciem łąkotki przyśrodkowej. Rehabilitacje mam wyznaczoną od 3tyg. Do tego czasu ćw.izometryczne I odciążenie. Nutruje mnie klika kwestii: 1. Czy mimo… Czytaj więcej »

Paweł
22 sierpnia 2016 20:33

Witam! Jestem 7 miesięcy po rekonstrukcji więzadła ACL. Generalnie z nogą wszystko jest w porządku. Jednak pojawiają się pewne zastrzeżenia: – Po dwóch dniach pod rząd 40 minutowego biegu, kolano… Czytaj więcej »

Michal
4 września 2016 09:32

Witam, Jestem 5 dni po rekonstrukcji więzadła krzyżowe go prawego lewej nogi. Nie umiem podnieść nogi do góry siedząc czy leżąc. Poprostu nie umiem bo mnie strasznie boli, czy sa… Czytaj więcej »

Jan
Jan
6 września 2016 17:58

Witam, jestem 8 miesięcy po rekonstrukcji ACL. Kolano puchnie po wysiłku, do tego stopnia że uniemożliwione jest zgięcie. Podczas ćwiczeń odczuwam silny ból po obu stronach rzepki. Czy można temu… Czytaj więcej »

PAWEL
7 września 2016 16:58

Dzień dobry, Jestem w 23 tygodniu po całkowitej rekonstrukcji acl, stara kilku letnia kontuzja która dopiero w tym roku naprawiłem. Rezonans wykazał zerwane wiązanie, resztki jakieś mazi, inne rzeczy w… Czytaj więcej »

Maciek
12 września 2016 11:21

Witam Piotrze jestem 11 dni po zabiegu rekonstrukcji acl. Wszystko przebiega dobrze tylko martwie sie o kolano gdyż wczoraj wczodząc po schodach doszło do sytuacji w ktorej musiałem stanąć na… Czytaj więcej »

Mateusz
13 września 2016 10:25

Witam. Jestem 5 dni po rekonstrukcjii acl, kilka miesięcy wczesniej mialem szyta łakotke i rehabilitacje. Noga praktycznie nie boli, ale jest lekko obolala ale to normalne. 1 czy moge podnosić… Czytaj więcej »

ŁUKASZ
19 września 2016 21:11

Witam.Pytanko.Od kiedy po rekonstrukcji acl można delikatnie ćwiczyć zginacze w otwartym łańcuchu?Ćwiczyłem tak chwilkę i obawiam się o przeszczep.

ŁUKASZ
21 września 2016 11:40

Witam.To jeszcze raz ja.Mam wątpliwości co do zastosowania ortezy.Jestem 6tyg.po rekonstrukcji acl i nie wiem czy ją nosić do spania czy nie.Kolano czuje jako stabilne tylko wchodzę w ten “okres”gdzie… Czytaj więcej »

Krzysztof
22 września 2016 20:47

Witam Pana ! Jestem 3,5 miesiaca po rekonstrukcji acl (prawe kolano) Mam pelny wyprost i zgiecie. Ale gdy leze na prawy boku, uniose noge i prubuje ja zgiac Nie moge… Czytaj więcej »

Klaudia
25 września 2016 19:44

Witam! 🙂 Jestem już 6 miesięcy po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego. Biegam, pływam, uczęszczam na siłownie. Jednak odczuwam ból po zewnętrznej stronie(lewe kolano), w okolicy małej blizny… Czytaj więcej »

Klaudia
27 września 2016 14:49
Reply to  Piotr

Dziękuję bardzo za odpowiedź, zapewne wybiorę się na usg. Jednak chciałabym jeszcze poznać Pana opinię na temat zrekonstruowania więzadeł w drugim kolanie. Mam 17 lat i od zawsze jestem aktywna… Czytaj więcej »

Klaudia
30 września 2016 13:38
Reply to  Piotr

Jeszcze raz dziękuję Panu bardzo za odpowiedź i opinię. Upewnił mnie Pan w mojej decyzji! Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Monika
30 września 2016 09:14

Witam . mam 15 lat i rok temu mialam przeszepiane wiezadlo krzyzowe przednie i zszywana lekotke . Lecz moje kolano dalej sie wykreca jak zle stane , lub skocze ,… Czytaj więcej »

Monika
30 września 2016 09:45

Zapomnialam dodac ze mialam 3 bardzo silne wykrecenia przy ktorym ciezko bylo mi chodzic prze 1-2 dni a od ostatniego bardzo mnie boli lakotka ( prawdopodobnie )

Monika
30 września 2016 09:51

Nie wiedzial bys moze piotrze czy mogl by mnie czkac jakis zabieg albo cos w tym stylu ? ;/

Kinga
1 października 2016 23:53

Minęło u mnie 7 miesięcy od przeszczepu więzadła krzyżowego i kilka dni temu pierwszy raz spróbowałam biegać (na początek 1 km – 7 min.). Dodam, że przed zerwaniem (więzadło było… Czytaj więcej »

Jacek
2 października 2016 15:13

Witam Czy 7 tygodni po rekonstrukcji będzie szansa żebym wybrał się na 10-dniowy wyjazd zagraniczny jeśli nie będzie żadnych komplikacji czy lepiej z góry odpuścić i nie robić sobie nadziei?… Czytaj więcej »

Darek
3 października 2016 12:19

Witam jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji acl i usunięciu uszkodzonych części łąkotki przyśrodkowego, 2 tygodnie temu była ostatnia punkcie, kule odstawilem 1,5 tygodnia temu.kąt na ortezie mam 45 stopni.dziś byłem… Czytaj więcej »

KAMIL
4 października 2016 21:11

Witam i pozdrawiam. MAM pytanie Jestem 10 miesięcy po rekonstrukcji acl pojechałem na kontrolę do innego ortopedy niż tego co mnie operować. Kolano nie ucieka ani nic się z nim… Czytaj więcej »

Piotr
5 października 2016 09:19

Witam, Jestem już 8 miesięcy po rekonstrukcji ACL a nadal kolano nie jest do końca sprawne. Ostatnimi czasy odczuwalem straszne napięcie kolana wieczorami teraz natomiast zacząłem odczuwać ból , jakby… Czytaj więcej »

KAMIL
10 października 2016 20:46

W takim razie mam trochę obawy o powrót do sportu bo jestem siatkarzem. Jeśli wstawione wiezadlo jest za luźne. Może łatwo się zerwać przy skreceniu. Co robić? Jakos ewentualnie naciagaja… Czytaj więcej »

Konrad
11 października 2016 14:57

Witam, W zeszła środę, 05.11.16 miałem artroskopie kolana z rekonstrukcją przednich wiezadel + lakotka . Pierwsze dwa i pół dnia cudownie bezboleśnie jak i bez opuchnięc . Piątek wieczorek noga… Czytaj więcej »

Tomas Hamilton
13 października 2016 05:37

Witam, Jestem 5 mc po rekonstrukcji zerwanego więzadła i nadal mnie boli kolano. Nigdy w spoczynku ale podczas chodzenia jesli wczesniej duzo pochodzilem lub dlugo postalem. Lekarz mój mówi że… Czytaj więcej »

Marcin
13 października 2016 15:08

Witam ,jestem 6,5 miesiąca po rekonstrukcji acl . Odczuwam dyskomfort (ciagniecie)przy prostowanie nogi w miejscu gdzie znajdują się śruby pod kolanem , przy bieganiu ,chodzeniu wykonywaniu ćwiczeń czuje to ale… Czytaj więcej »

Iza
Iza
13 października 2016 17:02

Witam, Mam pytanie, czy orteza po rekonstrukcji ACL w Polsce to standart ? Pracuje w UK i srednio mam 2 pacjentów z ACL w tygodniu. 99.9% pacjentow nie ma ortezy,… Czytaj więcej »

602206351
13 października 2016 17:51

Panie Piotrze, stoje przed dylematem jaką metodę rekonstrukcji wybrać – czy z tkanki własnej czy też od osoby zmarłej. Różne opinie (wszystkie jednak odradzają alleograft) słyszałem ale nigdzie nie mogę… Czytaj więcej »

602206351
16 października 2016 19:09

Dziękje Panie Piotrze!

Ana
Ana
19 października 2016 02:32

Witam po jakim czasie mogę wrócić na zumbe? Mam pełny wprost, pełne zgiecie, mięśnie uda ćwiczę od 3 miesięcy. Obecnie na suwnicy obciążenie wynosi 60kg. Jestem 4,5 miesiąca po zabiegu.… Czytaj więcej »

Mariusz
20 października 2016 14:25

Witam, ja jestem 1,5 tyg po rekonstrukcji ACL z zastosowanie biośrub. I moje pytanie czy te biośruby są gorsze lub lepsze od tytanowych, jaka ogólnie jest różnica i drugie pytanie… Czytaj więcej »

Leszek
20 października 2016 21:59

Witam. 11 dni temu również przeszedłem rekonstrukcje ACL. Ćwiczenia izometyczne zacząłem 3 dni po zabiegu (z konsultacją doktora prowadzącego). Dokładnie jak Pan, doktor zalecił mi obciążenie w pewnym stopniu chorej… Czytaj więcej »

Dominik
22 października 2016 23:41

Witam. Mam pytanie. Jestem równo miesiąc po rekonstrukcji więzadła przedniego acl. Gdy leżę na plecach z nogami wyprostowanymi i chce kolano zgiąc to czasami blokuje Mi się kolano i po… Czytaj więcej »

Ania
23 października 2016 07:28

Witam. Jestem 4 dni po rekonstrukcji Acl, kolano ma lekki obrzęk, nie boli. Czy wskazane jest by więcej leżeć z nogą w górze, czy można chodzić w ortezie i o… Czytaj więcej »

Karol
28 października 2016 15:04

Witam Panie Piotrze, Mam male pytanie – jestem 6 miesiecy po operacji ale ciagle nie odzyskalem pelnego wyprostu I wciaz odczuwam lekki dyskomfort podczas chodzenia biegania. Czy to normalne I… Czytaj więcej »

1.1K
0
Would love your thoughts, please comment.x