10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących rehabilitacji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to chleb powszedni fizjoterapeutów jeśli chodzi o urazy kolana. Ta kilkunastocentymetrowa struktura jest niestety słabym ogniwem w biomechanice całego stawu kolanowego poprzez kiepskie ukrwienie i brak zdolności regeneracji po traumatycznych urazach.
ACL zrywa się często i zazwyczaj spektakularnie. Nie jestem w stanie zliczyć ilości narciarzy i piłkarzy którzy trafili w moje ręce po urazach skrętnych kolana.
Diagnostyka fizjoterapeutyczna jest dość szybka, łatwa i nie do końca dla pacjenta przyjemna. Zawsze powinna być poparta rezonansem magnetycznym (zobacz Jakie badania warto wykonać w przypadku urazu?) i po fazie przygotowania pacjenta do operacji dajemy pole do popisu kolegom z chirurgii ortopedycznej.
Pacjenci po operacji zazwyczaj są mocno przestraszeni, pełni obaw i wątpliwości co mogą, a czego nie mogą w pierwszych tygodniach po rekonstrukcji, dlatego poniżej najważniejsze informacje dotyczące czynności codziennych.
Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest bardzo słabo ukrwione i często ulega uszkodzeniom .
1. Jak długo trwa rehabilitacja po rekonstrukcji ACL?
Tu sprawa nie jest oczywista. Książkowo rehabilitacja powinna trwać od 6 do 9 miesięcy, jednak wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Praca indywidualna z terapeutą, przywracanie pełnego zakresu ruchu w stawie oraz wzmacnianie i stabilizacja to około 4 miesiące, później jest to praca głównie samego pacjenta nad wzmocnieniem mięśni na siłowni lub trening medyczny. Leczenie kończy się w momencie odzyskania przez pacjenta sprawności co najmniej na poziomie z przed urazu.
2. Kiedy powinienem rozpocząć rehabilitację po operacji?
Najlepiej od razu. Pierwsza faza rehabilitacji powinna się odbyć już w szpitalu w ciągu 12 godzin od operacji. Po wyjściu ze szpitala nawet tego samego dnia możemy rozpocząć pracę z fizjoterapeutą (przeczytaj Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w pierwszej fazie po zabiegu?).
Musisz również pamiętać, że duży ból i założone szwy nie są przeciwwskazaniem, a wręcz wskazaniem do natychmiastowego rozpoczęcia rehabilitacji.
3. Jakie zabiegi rehabilitacyjne powinnam/powinienem odbyć po zabiegu?
Przede wszystkim jak najwcześniej po operacji (a nawet przed) w szpitalu powinnaś/eś otrzymać instruktarz podstawowych czynności życia codziennego: w jaki sposób wstawać i kłaść się bez ryzyka uszkodzenia przeszczepu, jak się ubierać, chodzić o kulach, czy „odnaleźć się” w toalecie (oczywiste, lecz wcale nie takie proste).
Po wyjściu z oddziału Twoja rehabilitacja powinna opierać się na terapii indywidualnej z dobrym fizjoterapeutą (jak go znaleźć dowiesz się TUTAJ) oraz powinna być wsparta terapią chodu i zabiegami fizykalnymi, np. krioterapia, pole magnetyczne, laser.
Sensowne jest również stosowanie kinesiotapingu przeciwobrzękowego.
Nauka chodu o kulach i chodu po schodach to elementy rehabilitacji, który powinno się opanować przed operacją.
4. Kiedy można rozpocząć obciążanie kolana?
Tu „szkoły” są różne.
Znam chirurgów, którzy zalecają nie obciążanie kolana nawet przez 4 tygodnie, ale z medycznego punktu widzenia jest to raczej nielogiczne. Więzadło krzyżowe przednie jest rekonstruowane w taki sposób, że obciążanie od pierwszego dnia w granicach tolerancji bólowej nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia przeszczepu, dlatego ja pozwalam pacjentom obciążać kolano od razu. Daje to korzystniejsze rezultaty w późniejszej pracy nad prawidłowym chodem.
Inaczej sprawa się ma przy rekonstrukcjach ACL powiązanych jeszcze na przykład z szyciem pękniętej łąkotki. Tu poleca się pacjentowi nieobciążanie kolana nawet do 3 – 6 tygodni, w zależności od miejsca i wielkości uszkodzenia.
5. Czy mogę zginać kolano od razu po operacji?
Tak, a napiszę więcej: nawet musisz!
Pracę na pełnym wyprostem i zgięciem rozpoczynaj od pierwszej doby po operacji. Ruch pomoże odprowadzać nadmiar płynu stawowego i zaktywizuje tkanki do szybszej regeneracji. Ruch to zdrowie! Również po rekonstrukcji ACL. Pamiętaj tylko, że to fizjoterapeuta powinien wyznaczyć Ci kąt zgięcia, który możesz osiągnąć na każdym etapie rehabilitacji.
6. Czy muszę nosić stabilizator/ortezę po operacji?
Tu również zdania są podzielone.
Jedni zalecają noszenie ortezy, inni tylko na noc, jeszcze inni w ogóle. Jak to wygląda w praktyce?
Na pewno sensownym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa przeszczepu w pierwszych 3 – 4 tygodniach jest zakładanie ortezy podczas wychodzenia poza dom, np. na rehabilitację czy kontrolę u lekarza. Również w nocy stabilizator zablokowany w wyproście jest koniecznością, dlatego warto się w nią zaopatrzyć już przed zabiegiem. Jaką ortezę wybrać? Najlepiej sztywną z tzw. zegarem, na którym możemy ustawić kąt zgięcia oraz wyprostu w stawie kolanowym. Najlepsze jakie aktualnie noszą moi pacjenci to stabilizatory firmy DonJoy (model X-Act).
7. Kiedy mogę zacząć jeździć samochodem?
Jeśli jest to „automat”, a operowana była lewa noga to sprawa jest oczywista: możesz jeździć od razu. Jeśli masz pecha i jeździsz samochodem ze skrzynią manualną to przez około 4 – 6 tygodni od operacji będziesz musiał/a zdać się na osoby trzecie lub transport miejski.
8. Kiedy odstawić kule?
Tu kluczową rolę odgrywa Twoja głowa.
Jeśli nie masz oporów psychicznych, a lekarz lub fizjoterapeuta dał „zielone światło” do pełnego obciążania to jak najszybciej pozbądź się kul (moi pacjenci zazwyczaj odkładają je po 2 – 3 tygodniach). Musisz jednak pamiętać, że kolano po rekonstrukcji ACL jest bardzo niestabilne, dlatego przy wczesnym odłożeniu kul dobrze jest używać stabilizatora.
Nigdy nie chodź o jednej kuli! Konieczna tu jest również korekcja i praca nad wzorcem chodu z fizjoterapeutą znającym się na rzeczy. Wskazówki i filmy jak prawidłowo używać kule znajdziesz W TYM LINKU.
9. Jak długo po operacji muszę pozostać na zwolnieniu chorobowym?
Długość zwolnienia jest mocno skorelowana z rodzajem wykonywanej pracy.
Jeśli Twój zawód opiera się głównie na pracy biurowej to prawdopodobnie po 8 – 9 tygodniach do niej wrócisz. Żebyśmy mieli jasność, nie jest to oczywiście jednoznaczne z zakończeniem rehabilitacji! (Patrz pkt 1). Jeśli masz możliwość pracy z domu to z przerwami na ćwiczenia możesz pracować praktycznie w pierwszym tygodniu po operacji. Pracownicy fizyczni, osoby mocno obciążające kolana oraz Ci, których praca wymaga dużej ilości ruchu wymagają zwolnienia na minimum 3 miesiące (zazwyczaj 4 – 5).
Ćwiczenia stabilizacji są obowiązkowym elementem rehabilitacji przed powrotem do sportu rekreacyjnego.
10. Po jakim czasie od operacji mogę wrócić do sportu rekreacyjnego?
To oczywiście zależy od rodzaju uprawianego sportu. Pozwolę sobie wymienić najczęstsze:
- Rower: stacjonarny po osiągnięciu około 120 stopni zgięcia czyli 3 – 4 tygodnie od operacji. Rower w terenie ok. 2,5 miesiąca,
- Bieganie: 4 – 6 miesięcy,
- Piłka nożna: 6 – 9 miesięcy,
- Pływanie: około 2,5 miesiąca,
- Jazda na nartach: około 6 – 9 miesięcy.
Pamiętaj!
Odpowiedzi na powyższe pytania to tylko swego rodzaju „schemat” i dotyczą izolowanego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego! Każdy ACL goi się inaczej i każdy musi być pod stałą kontrolą fizjoterapeuty i lekarza. Inaczej wszystkie Twoje starania możesz wyrzucić do kosza i NIC z tego nie będzie.
Jeśli masz więcej pytań i wątpliwości NAPISZ DO MNIE. Nigdy nie lecz się sam!
Przeczytaj również:
Najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
Witam. Jestem po rekonstrukcji ACL oraz szyciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej 1 implant fastfix. I teraz pytanie kiedy mogę odstawić kule. Zgiecie wynosi około 100 stopni. Mam minimalnie przykurczone nogę… Czytaj więcej »
Zazwyczaj daje się łąkotce 6 tygodni odciążenia, jednak nie jest to również sztywna reguła. Czasami lekarze prowadzący zezwalają na szybsze obciążenie operowanej łąkotki. Wyprost powinien być uzyskany jak najszybciej ze… Czytaj więcej »
Rekonstrukcje miałem 21.12 . Czuje sie dość dobrze. Próbowałem chodzić bez kul i jest to możliwe lecz większość mi odradza. Problem mam z wyprostem poniewaz nie jest on jeszcze pełny.
Zdecydowanie odciążałbym staw i chodził o kulach. Nawet jeśli nie odczuwa Pan dolegliwości bólowych dałbym łąkotce czas na regenerację. Wyprost jak najbardziej powinien już być odbudowany i nad tym głównie… Czytaj więcej »
Witam,jestem 14 dni po rekonstrukcji ACL, moje pytania są następujące 1 Mam kartkę jak postępować po i pd 10 dnia piszę że mam ortezę zablokować w kącie 90* i tu… Czytaj więcej »
Witam. Kolano koniecznie musi się zginać, nie może być zablokowane na sztywno w kącie 90st, bo jest to zabójcze dla gojącego się ACL’a. Jakieś inne struktury również były uszkodzone, czy… Czytaj więcej »
Witam,tak miałem artroskopię w październiku. Miałem wycięty róg łękotki przyśrodkowej i naderwane więzadła do okoła kolana. Teraz poddałem się plastyce ACL, mam heszcze kilka pytań,czy mogę trenować hipertrofię mięśniową görnego… Czytaj więcej »
Poruszając się bez kul jeśli kolano zachowuje się stabilnie nie ma większego ryzyka, a nawet jest to zalecane. Co prawda spacer 1,5km w tym czasie nie jest rewelacyjnym pomysłem, ale… Czytaj więcej »
Panie Piotrze kolano własnie nie puchnie, idąc tez nie odczuwam bólu moze czasami ukuje mnie “dwojka” ale to przez to ze przeszczep był pobierany z m.półscięgnistego. Właśnie nie chcębrobić powrotu… Czytaj więcej »
Jeśli jest Pan w stanie unieść nogę w pełnym wyproście do góry to może Pan to robić. Dzięki, pozdrawiam!
Witam. Rekonstrukcję miałem 8 tyg temu. Mam pytanie dotyczące stabilności kolana. Czy normalne jest że po takim okresie od operacji czuje że kolano nie jest jeszcze stabilne.
Witam serdecznie. Jak najbardziej możesz jeszcze odczuwać brak stabilizacji kolana po tak krótkim czasie. Może to być spowodowane zanikiem mięśni kończyny dolnej i nieodbudowaną propriocepcją (czuciem głębokim) stawu. Standardowa rehabilitacja… Czytaj więcej »
Jutro mija już 5 tygodni od rekonstrukcji i szycia łąkotki. Kiedy mogę zacząć jeździć na rowerzecstacjonarnym?
Po 6 tygodniu ze względu na szycie łąkotki, lecz nie jest to sztywną regułą. Wszystko zależy od miejsca i wielkości szycia.
witam. Czy długo Pan funkcjonował z pękniętą łąkotką czy zaraz po urazie miał Pan zabieg i szycie?
Witam .Moj problem polega na nie zerwanym ACL :).wynik RM .Uszkodzenie II stopnia ACL przy przyczepie udowym,ciągłość więzadła zachowana.Obrzek tylnich LTC i MTC.Kolano jest opuchnięte ,boli ,krwiak .Nigdzie nie mogę… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Przy takich urazach bardzo często dochodzi również do uszkodzenia łąkotki, dlatego zdecydowanie odciążenie. Tu granica dolegliwości bólowych jest dobrym wyznacznikiem. Uważałbym z pełnym obciążeniem przez 6 tygodni. Przydałaby… Czytaj więcej »
Uwaga ! Miałem podobne rozpoznanie na rezonansie po dwóch latach ciągłych rehabilitacji, zastrzyków w kolano itd. udałem się na artroskopię. Okazało się więzadło było zerwane tylko było tak ułożone w… Czytaj więcej »
Witam. Mam jeszcze jedno pytanie do pana w kwestii stabilności. Czy jest to normalne zachowanie kolana w takcie gdy macham rozluźnioną, wyprostowaną nogą to mam odczucie jakby tam w środku… Czytaj więcej »
Test szuflady przedniej porównuje się ze stroną przeciwną, ale po 10 tygodniach kolano na pewno nie ma takiej stabilności mięśniowej aby można było je porównywać ze zdrową nogą. Takie machanie… Czytaj więcej »
a ja mam pytanie odnośnie więzadła mcl. wykonano mi szycie na otwarto tego więzadła 5 tygodni temu i zszycie tylnego rogu łękotki przyśrodkowej.nadal odczuwam niestabilność boczno przyśrodkową.czy to wynik złej… Czytaj więcej »
Witam, niestabilność może wynikać z osłabienia mięśniowego i noszenia ortezy (taka zniknie po wzmocnieniu nogi i ćwiczeniach stabilizacyjnych) lub ewentualnie ze złej rehabilitacji i rozciągnięcia więzadła, jeśli takowa była prowadzona… Czytaj więcej »
Mój problem jest natury psychologicznej bardziej. Zabieg ACL zrobiłem 3 miesiące temu w UK jeśli w ogóle stanowi to jakąś różnicę. Czułem i czuję się świetnie fizycznie po operacji, mógłbym… Czytaj więcej »
Proszę się nie oszczędzać 🙂 Co prawda po 3 miesiącach następuje chwilowy spadek wytrzymałości więzadła krzyżowego (ze względu na jego przebudowę wewnętrzną), ale jeśli rehabilitacja jest prowadzona w prawidłowy sposób… Czytaj więcej »
Witam ponownie,w moim przypadku rehabilitacje dopiero zaczynam a po szyciu mcl noga została unieruchomiona na 3 tygodnie w gipsie zeby mcl i łąkotka mógy sie w ciszy wygoic. Wiezadło bylo… Czytaj więcej »
Tak na prawdę włożenie w gips zeszytego więzadła to jakaś katastrofa (łąkotki zresztą też). Niestety trzeba przyznać, iż struktura więzadła może być przez to osłabiona, a podejrzewam, że zaniki mięśniowe… Czytaj więcej »
Witam, ja mam takie pytanie troszeczkę z innej beczki. Tydzien temu, mianowicie w sobotę 6.02 doznałam jak to lekarz nazwał “urazu skrętnego kolana oraz uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego”. Ból niesamowity,… Czytaj więcej »
Możliwe, że takie przeskakiwanie jest naturalne. Jeśli w stawie jest dużo obrzęku rzepka może zmieniać swój tor ruchu i przeskakiwać, jednak nie powinno być to bolesne. Obowiązkowo noga powinna być… Czytaj więcej »
Serdecznie dziękuję za odpowiedź, bardzo mi pomogła! Mam jeszcze takie dwa dosyć ważne dla mnie pytania, mianowicie czy w tej ortezie mam również spać, czy tylko zakładać ją do poruszania… Czytaj więcej »
Jeśli chodzi o ortezę zostawiłbym ją do spania przez pierwsze 2-3 tygodnie w zależności od bólu. Co do ciągnącego bólu w łydce to ciężko powiedzieć bez dokładnej diagnostyki, jeśli ból… Czytaj więcej »
Witam, Nurtuje mnie pytanie czy mogę zacząć juz biegać operacje rekonstrukcji miałem 26.10 rehabilitacje zaczełem tydzień po i tak do 15.01 teraz chodzę na siłownie gdzie mam trening interwałowy z… Czytaj więcej »
Tak, możesz zacząć delikatnie truchtać jeśli siła i masa mięśniowa jest odbudowana w co najmniej 80% w stosunku do nogi zdrowej (zrobić pomiary centymetrem). Powinieneś rozpocząć truchtanie pod kontrolą fizjoterapeuty,… Czytaj więcej »
Witam. Jestem prawie 10 miesięcy i nie mam pełnego zgiecia. Z wyprostem jest dobrze. Ogólnie bardzo powoli szło mi zwiększanie zakresu ruchu. Cwiczylem z fizjoterapia sam też starałem się przykładać… Czytaj więcej »
Czasami zdarza się, iż pacjenci odczuwają dyskomfort i zmniejszoną elastyczność zgięcia kolana w maksymalnym zakresie po rekonstrukcji ACL. Ile stopni zakresu zgięcia Panu brakuje aktualnie?
Staram się usiąść na piętach. Brakuje 5 cm do pośladków.
Witam rekonstrukcje miałem 4 grudnia i jestem bardzo zadowolony jeżdżę na rowerku treningowym chodzę z kijkami nordic walking powoli zaczynam truchtanie. 3 miesiące z rehabilitantem przeszlem naprawdę fajnie. Zgiecie ponad… Czytaj więcej »
Myślę, że jest to jak najbardziej do zrobienia jeśli rehabilitacja przebiega planowo. 7,5 miesiąca to w zupełności wystarczający czas na powrót do sportu rekreacyjnego przy dobrej rehabilitacji. Tak na prawdę… Czytaj więcej »
Witam! Rekonstrukcje acl miałem 3 tygodnie temu. Dzisiaj podczas cwiczen przy kazdym zgieciu nogi slyszalem trzask. Czy stalo sie cos z przyczepem? Jakie są objawy zerwania lub rozciągniecia przyczepu? Boje… Czytaj więcej »
Jeśli nie było dużego urazu lub nagłego, mocno nasilonego bólu i zwiększenia obrzęku (ten pooperacyjny jest naturalny) to raczej nie ma się czym przejmować. Po takiej operacji zmienia się cała… Czytaj więcej »
Jeszcze jedno pytanie. W którym tygodniu po operacji lub po osiągnieciu jakiej sprawnosci mozna zacząć jezdzic samochodem? (manual, operowana noga prawa) orteze mam juz nastawioną
na75 stopni
Wstrzymałbym się na 6 tygodni. Brak ortezy i brak odczuwania bólu przy nacisku w zgięciu kolana to kryterium powrotu do samochodu z manualem. Osobiście dostosowuję to indywidualnie, ale jest to… Czytaj więcej »
Witam.Jestem 3 tygodnie po rekonstrukcji acl. Pytanie mam co do częstotliwości ćwiczeń. Prosiłbym o poradę czy lepiej jest ćwiczyć przykładowo 2 x dziennie po 30 minut czy np. zwiększyć częstotliwość… Czytaj więcej »
Witam. Jeśli większa częstotliwość nie nasila dolegliwości bólowych i obrzęku zwiększyłbym częstość na rzecz długości ćwiczeń. 4 razy dziennie po 20-30 minut to dość sensowny pomysł. Z kątem zgięcia jest… Czytaj więcej »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedż. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczącej przebudowy przeszczepu (6 – 8 tydzień po operacji) kiedy to jest najbardziej narażony na uszkodzenie. Z jakich ćwiczeń w tym czasie… Czytaj więcej »
Przebudowa trwa do około 3 miesiąca od operacji i w tym czasie unikałbym ćwiczeń w łańcuchu kinematycznym otwartym (bez podparcia stopy). Jednak zdecydowanie warto przez ten okres ostro się rehabilitować,… Czytaj więcej »
Witam . Jestem 14 tygodni po rekonstrukcji ACL i szyciu łękotki . Rehabilitacja przebiega poprawnie , zgięcie takie jak w zdrowej nodze , bezboleśnie od 2 tygodni przebiegam 10 km… Czytaj więcej »
Brak pełnego przeprostu jest dość powszechny i naturalny u pacjentów, którzy mają patologiczny, nadmierny przeprost naturalny. Kij zawsze ma dwa końce i może po prostu to noga “zdrowa” ma zbyt… Czytaj więcej »
Witam ja jestem po rekonstrukcji kolana ACL mialem robione na początku stycznia 2016 r, mam śruby,i implanty i po operacji mialem przez miesiac stabilizator i po miesiacu poszedłem na kontrole… Czytaj więcej »
Na razie z tego co Pan pisze kolano jest prowadzone bardzo kiepsko. Po takim czasie powinien Pan już chodzić bez kul i mocno pracować (w prawidłowy sposób) nad zgięciem, wyprostem,… Czytaj więcej »
Witam ponownie Panie Piotrze bylem we wtorek u lekarza na kontroli i kazal mi chodzic juz bez kul i czekac na rehabilitację , zaczynam ja od 4 kwietnia ,noge juz… Czytaj więcej »
Panie Marcinie rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL standardowo trwa około 6-9 miesięcy, więc nie zakończy się na pewno na dwóch pakietach po 10 zabiegów. Jeśli chodzi o wszystkie inne pytania… Czytaj więcej »
Panie Piotrze czy ta rehabilitacja PNF i elektrosymulacja lewego uda pomaga mi ? Juz lepiej troche zginam noge ,skarpetke założę,tylko jak spie to musze mieć zgieta noge ,bo jak mam… Czytaj więcej »
Jak już napisałem rehabilitacja na pewno będzie długotrwała, a im później się rozpocznie tym dłużej to potrwa i będzie miało gorszy skutek. Powinien Pan mieć terapię indywidualną z fizjoterapeutą, który… Czytaj więcej »
Witam . Jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji acl. odstawilem juz kule ale mam pewien problem. Strasznie przeskakuje mi rzepka. Przy prostowaniu kolana czuc ten bolesny przeskok z pozycji zgietej do… Czytaj więcej »
Witam, czy uszkodzenie ACL było w mechanizmie nagłego urazu? Czy w artroskopii lub MRI widoczne było np. uszkodzenie chrząstki stawowej na rzepce lub kości udowej?
Acl uszkodzone bylo podczas meczu koszykowki. Lekarz nic nie mowil o zadnych dodatkowych uszkodzeniach
Możliwe, że jest to związane z osłabieniem mięśni i towarzyszącym mu bocznym przyparciem rzepki. Jeśli tak to po wzmocnieniu i poprawie kontroli motorycznej kolana sytuacja powinna się poprawić.
witam za 2 miesiące mam operacje acl i łękotki przyśrodkowej. właśnie rozpocząłem rehabilitacje? czy mogę ćwiczyć na siłowni jesli są to ćwiczenia w siadzie na ławce ? oczywiście zadne cwiczenia… Czytaj więcej »
Jak najbardziej. Jest to nawet wskazane, by wzmocnić gorset mięśniowy tułowia i kończyn górnych jako przygotowanie do chodzenia o kulach. Pozdrawiam
Witam, jestem równo 4 tygodnie po rekonstrukcji acl i przeszczepie chrząstki kłykcia kości udowej. Tak czytam różne opinie i wszędzie widzę że po 4 tygodniach powinienem zginać kolano do 90… Czytaj więcej »
Kuli nie odstawiaj, chrząstka na kłykciu kości udowej potrzebuje czasu na “wrośnięcie się” co najmniej do 6 tygodnia. Powinieneś już zginać staw kolanowy w dużo większym zakresie niż 30 stopni.… Czytaj więcej »
Witam,rekonstrukcję acl oraz osteotomię miałem w połowie lutego,nadal cały czas chodzę o kulach,zakres ruchu mam 100 stopni,ćwiczę sam w domu,raz w tygodniu spotykam się prywatnie z fizjoterepeutą,mam elektrostymulator,18.03 idę z… Czytaj więcej »
Najłatwiejszym sposobem jest konsultacja osoby, która będzie prowadziła rehabilitację w Twoim mieście z fizjoterapeutą z kliniki, w której była wykonana operacja. Osobiście uważam, że “przekazanie” pacjenta wraz z niezbędnymi informacjami… Czytaj więcej »
Cześć Jabłko, Niestety niebawem mam przejść taki sam zabieg, jakiemu Ty byłeś poddany (HTO+ACLR). Czy podzielisz się swoimi doświadczeniami i powiesz mi jak przebiega Twoja rehabilitacja? Będę wdzięczny. Mój mail… Czytaj więcej »
Witam. 6 tygodni temu miałem uraz kolana z duzym krwiakiem. Rezonans wykazal naderwanie ACLa, wiezadel bocznych i uszkodzenie łąkotki. Kolano z ortezą zginam do 45 stopni i staram się ćwiczyć… Czytaj więcej »
Witam, powinieneś zacząć rehabilitację od pierwszego tygodnia od urazu. Po takim czasie przy prawidłowej rehabilitacji prawdopodobnie nie byłoby już potrzeby używania kul (tkanka więzadła pobocznego i łąkotka goi się około… Czytaj więcej »
Przez pierwsze poltora tygodnia po urazie caly czas zbieralo sie duzo krwi w kolanie i podejrzewam, ze przez to zginanie rozpoczalem stosunkowo pozno. Mialem tez rozlegle naderwany miesien obszerny boczny,… Czytaj więcej »
Uszkodzenie obszernego bocznego jak najbardziej mogło spowolnić wprowadzanie większego zgięcia, ale zdecydowanie w Twoim przypadku już czas działać. Pozdrawiam!
Witam jestem trzy doby po artroskopi .szycia łąkotki,Stwierdzono uszkodzenie rzepki w części centralnej oraz na klykciu przysrodkowym kości udowej III * Mam jeszcze dreny. Moje pytanie czy potrzebuje ortezy? Jestem… Czytaj więcej »
Zdecydowanie po szyciu łąkotki i z takimi urazami przyda się orteza dla zabezpieczenia kończyny w pierwszych 4-6 tygodniach. Pozdrawiam!
Dziękuje bardzo za szybka odpowiedz
Wybrałam orteza donjoy trom adjuster, czy to dobry wybór ?
Bardzo dobra jakościowo orteza. Dobry wybór 🙂
Witam. Jestem 2,5 tygodnia po rekonstrukcji ACL wszystko było ok. kule ostawione po 3 dniach, brak bólu i opuchlizna zeszła po około tygodniu. Problem pojawił się w 2 tygodniu po… Czytaj więcej »
Jeśli chodzi o ranę pooperacyjną to goi się prawidłowo?
czyli ten stan podgorączkowy to normalna sprawa?
Jeśli zwiększyła się ilość ćwiczeń może on wystąpić, ale nie powinien się utrzymywać, stąd moje pytanie czy rana pooperacyjna goi się prawidłowo, czy może się “sączy” i jest z nią… Czytaj więcej »
rana jest sucha, nawet lekarz ściągając szwy mówił że jest bardzo dobrze wygojona. Wszystko jest wręcz idealnie, gdyby nie ten stan gorączkowy…
W takim razie może to być odpowiedź na większą ilość ćwiczeń w ostatnich dniach. Raczej nie ma się czym przejmować, ponieważ w pierwszym okresie po operacji przy dużej intensywności może… Czytaj więcej »
Witam. Jestem 14 dni po waporyzacji ACL i naprawie mikrourazów łękotki. Chodzę o kulach. Mam zaleconą ortezę ale puchnie mi po niej kolano. Kąt zgiecia 30 st. Tydzień po operacji… Czytaj więcej »
Teoretycznie nie powinno dziać się nic złego, chociaż zabieg waporyzacji ACL to dość nietypowy wybór przy jego uszkodzeniu. W pierwszych tygodniach niestety obrzęk przy dłuższym chodzeniu może się pojawiać (u… Czytaj więcej »
Dzień dobry, Panie Piotrze. Moja przygoda z ACL jest dość złożona i pechowa. Do zerwania doszło prawie 10 lat temu, dopiero po ponownej kontuzji, pół roku później, dostałam właściwą diagnozę.… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Sprawa wygląda faktycznie dość poważnie. Tak ogromny krwiak jest dużym powikłaniem, który może wchłaniać się dość długo. Jeśli nie jest to zakrzepica, a jedynie masywny wylew krwawy można… Czytaj więcej »
jestem 4 dzień po rekonstrukcji acl i wycięciu 2/3 łękotki przyśrodkowej.
Czy mogę już obciążać nogę własną masą i wykonywać zgięcia i wyprosty ?
Na razie chodzenie o kulach i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji. Jeśli łąkotka nie była szyta tylko faktycznie wycięta to delikatnie można obciążyć kolano (nie całą masą, 15-20% ciężaru ciała). zgięcie i… Czytaj więcej »
Dzień dobry! Bardzo dziękuję za odpowiedź! Zapomniałam dodać bardzo ważną rzecz w kwestii zgięcia: miałam również szytą łąkotkę i według zaleceń ze szpitala 0-4 tygodnie orteza na 0-70 stopni, 5-7… Czytaj więcej »
Mogą one wspomóc odprowadzenie obrzęku. Nie mam niestety doświadczenia z ćwiczenimi Burgera jeśli chodzi o krwiaki, więc ciężko mi rokować jak mogą wpłynąć na Pani nogę. Logicznie rzecz biorąc można… Czytaj więcej »
Zapomniałam dodać, że miałam również szytą łąkotkę i według zaleceń ze szpitala: 0-4 tydzień orteza na 70 stopni, 5-7 tydzień do 120. Natomiast ze względu na krwiaka mam zrezygnować całkowicie… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Panie Piotrze jestem 3 tygodnie po rekonstrukcji ACL, zgięcie 120 st., od ok. tygodnia pracuje z fizjoterapeutą. Jestem fanem i miłośnikiem rowerów, jednak zarówno mój lekarz jak i… Czytaj więcej »
Z mojego punktu widzenia raczej nie ma możliwości rozciągnięcia przeszczepu po 3 miesiącach w przypadku jazdy na rowerze. Jest to ruch w tzw. łańcuchu zamkniętym, gdzie przeszczep się nie rozciąga.… Czytaj więcej »
Z roweru nie czerpie korzyści finansowych, a jedynie czystą przyjemność. Jest to jazda rekreacyjna, lecz dość mocna na dużych przełożeniach (często w kolumnie z innymi kolarzami po 100 i więcej… Czytaj więcej »
Spokojnie może Pan jeździć 20 km umiarkowanym tempem, ale faktycznie z ostrą, agresywną jazdą poczekałbym jeszcze około 2 miesiące. Nie ma obaw, że taka jazda spowoduje rozciągnięcie przeszczepu. Po 15… Czytaj więcej »
witam czy przed operacja acl i łąkotki przysrodkowej (operacja ustalona na 30 maja w tym roku) moge obecnie jezdzic na rowerze stacjonarnym i czy moge chodzic na siłownie? i drugie… Czytaj więcej »
Witam, Panie Piotrze czy mogę prosić o poradę? Jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL. Przeszczep pobrany ze ścięgna mięśnia półścięgnistego i smukłego uda, śruby biocomposite. Przez ponad 3,5 tygodnia było… Czytaj więcej »
Jeśli rehabilitacja jest prowadzona poprawnie, nie pracuje Pan w łańcuchach biokinematycznych otwartych (ze stopą “w powietrzu”) to raczej nie ma mowy o rozciągnięciu lub uszkodzeniu przeszczepu. Możliwe, że noga po… Czytaj więcej »
Witam, jestem 5 dni po rekonstrukcji ACL i mam już 90 stopni zgiecia, czy to normalne?
Normalne 🙂 nawet porządane!
Witam mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie podczas snu gwałtownie wyprostowalem noge oczywiście w ortezie i poczułem szaprpnięcie i ból w miejscu gdzie było pobrane więzadło(pod kolanem). pojawił sie siniak i… Czytaj więcej »
Mógł uwolnić się zrost pooperacyjny w tkankach (co jest dobrym objawem). Daje to podobne odczucie i po którym może pojawić się zasinienie. Przy zerwaniu więzadła raczej by się on nie… Czytaj więcej »
witam operacje mam za 2 miesiace wiązadłą krzyzowego przedniego. czy moge teraz jezdzic do operacji na rowerze stacjonarnym? i kiedy bede mogl wrocic po operacji na siłownie?
Witam, jeśli rower nie powoduje zwiększenia dolegliwości bólowych to może Pan jeździć. Pełna praca na siłowni po około 4 miesiącach od operacji, ale zależy to mocno od postępów procesu rehabilitacji
Witam, jestem 4 miesiące po rekonstrukcji ACL, dodam że nic więcej w kolanie nie było uszkodzone. Lekarz dwa miesiące temu zalecił mi jazdę na rowerku, 2×45 min dziennie. Od początku,… Czytaj więcej »
Myślę, że nie pozostaje Panu nic innego jak dalej walczyć z rehabilitacją, odbudową stabilizacji i siły mięśniowej. Niestety mięsień czworogłowy dość długo się odbudowuje, także niestety będzie to od Pana… Czytaj więcej »
Witam nazywam się Rafał mam 18 lat i jestem zawodnikiem juniorskiego klubu siatkarskiego w Starogardzie Gdańskim. 17 listopada 2015 roku na zawodach szkolnych stał się wypadek i przy lądowaniu zerwałem… Czytaj więcej »
Tak na prawde już dawno powinieneś rozpocząć rehabilitację (jeszcze ze szwami). Jeśli masz możliwość zacznij ją jak najszybciej. Jeśli chodzi o termin ACL to zależy on od Twojego stanu zdrowia.… Czytaj więcej »
Witam, Jestem po udanej rekonstrukcji ACL w prawym kolanie i niestety po dwóch nieudanych w lewej.Zabiegi były przeprowadzane w Rudnej Małej.Po drugim zabiegu w lewym kolanie wciąż odczuwam niestabilność, można… Czytaj więcej »
Tak na prawdę kolejna, ponowna rekonstrukcja przyspieszy powstawanie zmian zwyrodnieniowych kolana, ale trzeba brać również pod uwagę, iż jeśli kolano jest niestabilne to z tego powodu również mogą zachodzić liczne… Czytaj więcej »
Dzień dobry, wczoraj miałam artroskopie rekonstrukcję ACL i wycięcie części łąkotki przysrodkowej (1,5 m-ca temu miałam wypadek na nartach). Po zabiegu anestezjolog założył blok nerwu. Dzisiaj rano blok jeszcze do… Czytaj więcej »
Niestety nie. Nie rozumiem do końca co oznacza “blok nerwu” po zabiegu i w jakim celu został zastosowany. raczej nie ma to większego sensu i uzasadnienia w przypadku takiej operacji.… Czytaj więcej »
Witam, jestem po rekonstrukcji więzadła krzyowego przedniego, jeszcze w trakcie rehabilitacji. Mam pełen wyprost, kolano raczej nie boli, mogę jeździć spokojnie na rowerku, ćwiczyć na siłowni z obciążeniami, biegać (jednak… Czytaj więcej »
W którym tygodniu od operacji jesteś? Jeśli włączyłeś w trening ćwiczenia siłowe z dużym obciążeniem za szybko i bez kontroli fizjoterapeuty to przeskakiwanie może być skutkiem problemu z przeszczepem (np.… Czytaj więcej »
właściwie to 5 miesięcy po operacji, ale późno zacząłem ćwiczyć z obciążeniem, dopiero jak z nogą było okej i to powolutku, bez duzych obciążeń, a dość długo chodziłem w ortezie… Czytaj więcej »
Tu niestety nie jestem w stanie pomóc internetowo. Terapeuta prowadzący powinien zdiagnozować dokładnie skąd pochodzi problem i do tego dostosować fizjoterapię, aby go skorygować. Niestety nie da się tego zrobić… Czytaj więcej »
Witam jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL, kolano w dotyku jest wyraźnie cieplejsze, ogólna temperatura wynosi cały czas 37-37,5 opuchliznę kolana określił bym jako “średnią” czy ta sytuacja jest normalna?… Czytaj więcej »
Ciężko powiedzieć. Normalnie stan zapalny mija dużo szybciej, więc jeśli jest możliwość skonsultowania kolana wcześniej proszę to zrobić. Czy są inne objawy oprócz zwiększonej temperatury ogólnej i miejscowej?
Dziękuje za odpowiedź. Oprócz temperatury i utrzymującej się opuchlizny nie ma innych objawów.
Raczej bym się nie przejmował, że coś mocno złego się dzieje. Pozdrawiam
Panie Piotrze, jestem 2 tygodnie po kontuzji na nartach. Diagnoza RM uszkodzenie Acl stopień 2/3. Złamanie klykcia kości piszczelowej bez przemieszczenia. Nie boli teraz i nie bolało w trakcie wypadku.… Czytaj więcej »
Wybrałbym zdecydowanie pierwszą metodę leczenia. Do 6 tygodni orteza ze względu na uszkodzenie ACL i same złamanie, próba leczenia zachowawczego. Jeśli będzie Pan odczuwać niestabilność dopiero leczenie operacyjne. Polecam również… Czytaj więcej »
Witam! 🙂 8 grudnia 2015r. Trafiłam na operacje i miałam zszywane obie łąkotki i wyszło mi że mam częściowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, jednak lekarz nie ruszał więzadła. Już minęło… Czytaj więcej »
Niestety jest taka możliwość, że więzadło podczas epizodu “ucieczki” kolana uszkodziło się bardziej lub jest na tyle uszkodzone, iż wywołuje niestabilność.
Witam.. mam taki problem jestem 2,5 miesiąca po rekonstrukcji ACL i nawiercania kłykcia uda (chodziło o to żeby pobudzić chrząstke do wzrostu bo był ubytek).. Czy to normalne że operowane… Czytaj więcej »
Nie powinno już być cieplejsze. Może ewentualnie być lekko bardziej obrzęknięte. Pozdrawiam
witam. mam pytanie czy więzadło krzyżowe może się w jakiś sposob nie przyjąć i czy jest ono slabsze od naszego pierwotnego czy ma podobne właściwości?
Więzadło krzyżowe po rekonstrukcji i prawidłowej rehabilitacji powinno być mocniejsze niż więzadło pierwotne. Nie spotkałem się z nieprzyjęciem więzadła, ponieważ zazwyczaj jest ono rekonstruowane z tkanek autogenicznych (pobranych od samego… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze! Jestem tydzień po zabiegu usunięcia części łąkotki bocznej i po termoablacji acl. Dziwi mnie to, gdyż oprócz bólu i dyskomfortu typowego dla uszkodzonej łąkotki bocznej, nie odczuwalam… Czytaj więcej »
Po takim zabiegu uważa się jedynie na ryzyko ponownego rozciągnięcia gojącego się więzadła krzyżowego przedniego. Nie stosuje się ćwiczeń w otwartych łańcuchach biokinematycznych przez pierwsze 9 tygodni po zabiegu. Możliwe,… Czytaj więcej »
Dzień Dobry, Panie Piotrze jestem po rekonstrukcji ACL, mocowanie udowe guzik, mocowanie piszczelowe śruba. Operacje miałem 4 tyg temu i wszystko było okey lecz gdy pewnego dnia wstawałem z łóżka… Czytaj więcej »
Jeśli noga nie była przenoszona na “długiej dźwigni”, czyli w zgięciu siłą samych mięśni bez podparcia drugą nogą to jest to możliwe, choć tak na prawde mało prawdopodobne po 4… Czytaj więcej »
Witam. Jestem szusty dzień po rekonstrukcji Acl. ćwiczę 2 x dziennie po 45 min. i korzystam z szyny cpm. Aktualny kąt zgięcia to ok. 90 stopnii i dobry wyprost. Jednak… Czytaj więcej »
Raczej nie ma możliwości trwałego rozciągnięcia przeszczepu w taki sposób jeśli była to sekunda. Musiałby Pan robić to przez długi czas lub powtarzać wielokrotnie. Proszę się tym nie martwić, ból… Czytaj więcej »
Witam jestem 2 miesiące po operacji na zerwane acl i pękniętą łąkotki czuje się coraz lepiej z tygodnia na tydzień widać poprawę.. moje pytanie dotyczy biegania czy mógł bym rozpocząć… Czytaj więcej »
Zdecydowanie nie jest to dobry pomysł, Z truchtem odczekałbym co najmniej 4 miesiące od operacji. Po 2 miesiącach doszło ledwo do zagojenia się przyczepów, ale więzadło intensywnie się przebudowuje. Proszę… Czytaj więcej »