10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących rehabilitacji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to chleb powszedni fizjoterapeutów jeśli chodzi o urazy kolana. Ta kilkunastocentymetrowa struktura jest niestety słabym ogniwem w biomechanice całego stawu kolanowego poprzez kiepskie ukrwienie i brak zdolności regeneracji po traumatycznych urazach.

ACL zrywa się często i zazwyczaj spektakularnie. Nie jestem w stanie zliczyć ilości narciarzy i piłkarzy którzy trafili w moje ręce po urazach skrętnych kolana.

Diagnostyka fizjoterapeutyczna jest dość szybka, łatwa i nie do końca dla pacjenta przyjemna. Zawsze powinna być poparta rezonansem magnetycznym (zobacz Jakie badania warto wykonać w przypadku urazu?) i po fazie przygotowania pacjenta do operacji dajemy pole do popisu kolegom z chirurgii ortopedycznej.
Pacjenci po operacji zazwyczaj są mocno przestraszeni, pełni obaw i wątpliwości co mogą, a czego nie mogą w pierwszych tygodniach po rekonstrukcji, dlatego poniżej najważniejsze informacje dotyczące czynności codziennych.

11262310_10204208018263504_1061440490_n

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest bardzo słabo ukrwione i często ulega uszkodzeniom .

1. Jak długo trwa rehabilitacja po rekonstrukcji ACL?

Tu sprawa nie jest oczywista. Książkowo rehabilitacja powinna trwać od 6 do 9 miesięcy, jednak wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Praca indywidualna z terapeutą, przywracanie pełnego zakresu ruchu w stawie oraz wzmacnianie i stabilizacja to około 4 miesiące, później jest to praca głównie samego pacjenta nad wzmocnieniem mięśni na siłowni lub trening medyczny. Leczenie kończy się w momencie odzyskania przez pacjenta sprawności co najmniej na poziomie z przed urazu.

2. Kiedy powinienem rozpocząć rehabilitację po operacji?

Najlepiej od razu. Pierwsza faza rehabilitacji powinna się odbyć już w szpitalu w ciągu 12 godzin od operacji. Po wyjściu ze szpitala nawet tego samego dnia możemy rozpocząć pracę z fizjoterapeutą (przeczytaj Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w pierwszej fazie po zabiegu?).

Musisz również pamiętać, że duży ból i założone szwy nie są przeciwwskazaniem, a wręcz wskazaniem do natychmiastowego rozpoczęcia rehabilitacji.

3. Jakie zabiegi rehabilitacyjne powinnam/powinienem odbyć po zabiegu?

Przede wszystkim jak najwcześniej po operacji (a nawet przed) w szpitalu powinnaś/eś otrzymać instruktarz podstawowych czynności życia codziennego: w jaki sposób wstawać i kłaść się bez ryzyka uszkodzenia przeszczepu, jak się ubierać, chodzić o kulach, czy „odnaleźć się” w toalecie (oczywiste, lecz wcale nie takie proste).

Po wyjściu z oddziału Twoja rehabilitacja powinna opierać się na terapii indywidualnej z dobrym fizjoterapeutą (jak go znaleźć dowiesz się TUTAJ) oraz powinna być wsparta terapią chodu i zabiegami fizykalnymi, np. krioterapia, pole magnetyczne, laser.

Sensowne jest również stosowanie kinesiotapingu przeciwobrzękowego.

11301496_10204208016623463_341878796_n

Nauka chodu o kulach i chodu po schodach to elementy rehabilitacji, który powinno się opanować przed operacją.

4. Kiedy można rozpocząć obciążanie kolana?

Tu „szkoły” są różne.

Znam chirurgów, którzy zalecają nie obciążanie kolana nawet przez 4 tygodnie, ale z medycznego punktu widzenia jest to raczej nielogiczne. Więzadło krzyżowe przednie jest rekonstruowane w taki sposób, że obciążanie od pierwszego dnia w granicach tolerancji bólowej nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia przeszczepu, dlatego ja pozwalam pacjentom obciążać kolano od razu. Daje to korzystniejsze rezultaty w późniejszej pracy nad prawidłowym chodem.
Inaczej sprawa się ma przy rekonstrukcjach ACL powiązanych jeszcze na przykład z szyciem pękniętej łąkotki. Tu poleca się pacjentowi nieobciążanie kolana nawet do 3 – 6 tygodni, w zależności od miejsca i wielkości uszkodzenia.

5. Czy mogę zginać kolano od razu po operacji?

Tak, a napiszę więcej: nawet musisz!

Pracę na pełnym wyprostem i zgięciem rozpoczynaj od pierwszej doby po operacji. Ruch pomoże odprowadzać nadmiar płynu stawowego i zaktywizuje tkanki do szybszej regeneracji. Ruch to zdrowie! Również po rekonstrukcji ACL. Pamiętaj tylko, że to fizjoterapeuta powinien wyznaczyć Ci kąt zgięcia, który możesz osiągnąć na każdym etapie rehabilitacji.

6. Czy muszę nosić stabilizator/ortezę po operacji?

Tu również zdania są podzielone.

Jedni zalecają noszenie ortezy, inni tylko na noc, jeszcze inni w ogóle. Jak to wygląda w praktyce?

Na pewno sensownym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa przeszczepu w pierwszych 3 – 4 tygodniach jest zakładanie ortezy podczas wychodzenia poza dom, np. na rehabilitację czy kontrolę u lekarza. Również w nocy stabilizator zablokowany w wyproście jest koniecznością, dlatego warto się w nią zaopatrzyć już przed zabiegiem. Jaką ortezę wybrać? Najlepiej sztywną z tzw. zegarem, na którym możemy ustawić kąt zgięcia oraz wyprostu w stawie kolanowym. Najlepsze jakie aktualnie noszą moi pacjenci to stabilizatory firmy DonJoy (model X-Act).

7. Kiedy mogę zacząć jeździć samochodem?

Jeśli jest to „automat”, a operowana była lewa noga to sprawa jest oczywista: możesz jeździć od razu. Jeśli masz pecha i jeździsz samochodem ze skrzynią manualną to przez około 4 – 6 tygodni od operacji będziesz musiał/a zdać się na osoby trzecie lub transport miejski.

8. Kiedy odstawić kule?

Tu kluczową rolę odgrywa Twoja głowa.

Jeśli nie masz oporów psychicznych, a lekarz lub fizjoterapeuta dał „zielone światło” do pełnego obciążania to jak najszybciej pozbądź się kul (moi pacjenci zazwyczaj odkładają je po 2 – 3 tygodniach). Musisz jednak pamiętać, że kolano po rekonstrukcji ACL jest bardzo niestabilne, dlatego przy wczesnym odłożeniu kul dobrze jest używać stabilizatora.

Nigdy nie chodź o jednej kuli! Konieczna tu jest również korekcja i praca nad wzorcem chodu z fizjoterapeutą znającym się na rzeczy. Wskazówki i filmy jak prawidłowo używać kule znajdziesz W TYM LINKU.

9. Jak długo po operacji muszę pozostać na zwolnieniu chorobowym?

Długość zwolnienia jest mocno skorelowana z rodzajem wykonywanej pracy.

Jeśli Twój zawód opiera się głównie na pracy biurowej to prawdopodobnie po 8 – 9 tygodniach do niej wrócisz. Żebyśmy mieli jasność, nie jest to oczywiście jednoznaczne z zakończeniem rehabilitacji! (Patrz pkt 1). Jeśli masz możliwość pracy z domu to z przerwami na ćwiczenia możesz pracować praktycznie w pierwszym tygodniu po operacji. Pracownicy fizyczni, osoby mocno obciążające kolana oraz Ci, których praca wymaga dużej ilości ruchu wymagają zwolnienia na minimum 3 miesiące (zazwyczaj 4 – 5).

IMG_5663

Ćwiczenia stabilizacji są obowiązkowym elementem rehabilitacji przed powrotem do sportu rekreacyjnego.

10. Po jakim czasie od operacji mogę wrócić do sportu rekreacyjnego?

To oczywiście zależy od rodzaju uprawianego sportu. Pozwolę sobie wymienić najczęstsze:

  • Rower: stacjonarny po osiągnięciu około 120 stopni zgięcia czyli 3 – 4 tygodnie od operacji. Rower w terenie ok. 2,5 miesiąca,
  • Bieganie: 4 – 6 miesięcy,
  • Piłka nożna: 6 – 9 miesięcy,
  • Pływanie: około 2,5 miesiąca,
  • Jazda na nartach: około 6 – 9 miesięcy.

Pamiętaj!

Odpowiedzi na powyższe pytania to tylko swego rodzaju „schemat” i dotyczą izolowanego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego! Każdy ACL goi się inaczej i każdy musi być pod stałą kontrolą fizjoterapeuty i lekarza. Inaczej wszystkie Twoje starania możesz wyrzucić do kosza i NIC z tego nie będzie.

Jeśli masz więcej pytań i wątpliwości NAPISZ DO MNIE. Nigdy nie lecz się sam!

Przeczytaj również:

Najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
981 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
12 stycznia 2016 10:16

Witam. Jestem po rekonstrukcji ACL oraz szyciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej 1 implant fastfix. I teraz pytanie kiedy mogę odstawić kule. Zgiecie wynosi około 100 stopni. Mam minimalnie przykurczone nogę… Czytaj więcej »

Jacek
14 stycznia 2016 18:20

Rekonstrukcje miałem 21.12 . Czuje sie dość dobrze. Próbowałem chodzić bez kul i jest to możliwe lecz większość mi odradza. Problem mam z wyprostem poniewaz nie jest on jeszcze pełny.

Łukasz
18 kwietnia 2016 05:18
Reply to  Piotr

Witam,jestem 14 dni po rekonstrukcji ACL, moje pytania są następujące 1 Mam kartkę jak postępować po i pd 10 dnia piszę że mam ortezę zablokować w kącie 90* i tu… Czytaj więcej »

Łukasz
20 kwietnia 2016 14:36
Reply to  Piotr

Witam,tak miałem artroskopię w październiku. Miałem wycięty róg łękotki przyśrodkowej i naderwane więzadła do okoła kolana. Teraz poddałem się plastyce ACL, mam heszcze kilka pytań,czy mogę trenować hipertrofię mięśniową görnego… Czytaj więcej »

Łukasz
23 kwietnia 2016 04:44
Reply to  Piotr

Panie Piotrze kolano własnie nie puchnie, idąc tez nie odczuwam bólu moze czasami ukuje mnie “dwojka” ale to przez to ze przeszczep był pobierany z m.półscięgnistego. Właśnie nie chcębrobić powrotu… Czytaj więcej »

Jakub
18 stycznia 2016 18:38

Witam. Rekonstrukcję miałem 8 tyg temu. Mam pytanie dotyczące stabilności kolana. Czy normalne jest że po takim okresie od operacji czuje że kolano nie jest jeszcze stabilne.

Jacek
23 stycznia 2016 11:06

Jutro mija już 5 tygodni od rekonstrukcji i szycia łąkotki. Kiedy mogę zacząć jeździć na rowerzecstacjonarnym?

Patrycja
2 maja 2019 09:06
Reply to  Jacek

witam. Czy długo Pan funkcjonował z pękniętą łąkotką czy zaraz po urazie miał Pan zabieg i szycie?

Renata
1 lutego 2016 19:36

Witam .Moj problem polega na nie zerwanym ACL :).wynik RM .Uszkodzenie II stopnia ACL przy przyczepie udowym,ciągłość więzadła zachowana.Obrzek tylnich LTC i MTC.Kolano jest opuchnięte ,boli ,krwiak .Nigdzie nie mogę… Czytaj więcej »

Pawel
1 lipca 2016 22:30
Reply to  Renata

Uwaga ! Miałem podobne rozpoznanie na rezonansie po dwóch latach ciągłych rehabilitacji, zastrzyków w kolano itd. udałem się na artroskopię. Okazało się więzadło było zerwane tylko było tak ułożone w… Czytaj więcej »

Jakub
2 lutego 2016 18:42

Witam. Mam jeszcze jedno pytanie do pana w kwestii stabilności. Czy jest to normalne zachowanie kolana w takcie gdy macham rozluźnioną, wyprostowaną nogą to mam odczucie jakby tam w środku… Czytaj więcej »

MIKOŁAJ
6 lutego 2016 17:53

a ja mam pytanie odnośnie więzadła mcl. wykonano mi szycie na otwarto tego więzadła 5 tygodni temu i zszycie tylnego rogu łękotki przyśrodkowej.nadal odczuwam niestabilność boczno przyśrodkową.czy to wynik złej… Czytaj więcej »

Paweł
7 lutego 2016 22:01

Mój problem jest natury psychologicznej bardziej. Zabieg ACL zrobiłem 3 miesiące temu w UK jeśli w ogóle stanowi to jakąś różnicę. Czułem i czuję się świetnie fizycznie po operacji, mógłbym… Czytaj więcej »

MIKOŁAJ
8 lutego 2016 15:43

Witam ponownie,w moim przypadku rehabilitacje dopiero zaczynam a po szyciu mcl noga została unieruchomiona na 3 tygodnie w gipsie zeby mcl i łąkotka mógy sie w ciszy wygoic. Wiezadło bylo… Czytaj więcej »

Natalia
13 lutego 2016 10:47

Witam, ja mam takie pytanie troszeczkę z innej beczki. Tydzien temu, mianowicie w sobotę 6.02 doznałam jak to lekarz nazwał “urazu skrętnego kolana oraz uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego”. Ból niesamowity,… Czytaj więcej »

Natalia
15 lutego 2016 11:51
Reply to  Piotr

Serdecznie dziękuję za odpowiedź, bardzo mi pomogła! Mam jeszcze takie dwa dosyć ważne dla mnie pytania, mianowicie czy w tej ortezie mam również spać, czy tylko zakładać ją do poruszania… Czytaj więcej »

Michał
17 lutego 2016 16:05

Witam, Nurtuje mnie pytanie czy mogę zacząć juz biegać operacje rekonstrukcji miałem 26.10 rehabilitacje zaczełem tydzień po i tak do 15.01 teraz chodzę na siłownie gdzie mam trening interwałowy z… Czytaj więcej »

Piotr
28 lutego 2016 22:27

Witam. Jestem prawie 10 miesięcy i nie mam pełnego zgiecia. Z wyprostem jest dobrze. Ogólnie bardzo powoli szło mi zwiększanie zakresu ruchu. Cwiczylem z fizjoterapia sam też starałem się przykładać… Czytaj więcej »

Piotr
15 marca 2016 19:24
Reply to  Piotr

Staram się usiąść na piętach. Brakuje 5 cm do pośladków.

Kamil
1 marca 2016 01:33

Witam rekonstrukcje miałem 4 grudnia i jestem bardzo zadowolony jeżdżę na rowerku treningowym chodzę z kijkami nordic walking powoli zaczynam truchtanie. 3 miesiące z rehabilitantem przeszlem naprawdę fajnie. Zgiecie ponad… Czytaj więcej »

Frageman
7 marca 2016 22:04

Witam! Rekonstrukcje acl miałem 3 tygodnie temu. Dzisiaj podczas cwiczen przy kazdym zgieciu nogi slyszalem trzask. Czy stalo sie cos z przyczepem? Jakie są objawy zerwania lub rozciągniecia przyczepu? Boje… Czytaj więcej »

frageman
8 marca 2016 19:47
Reply to  Piotr

Jeszcze jedno pytanie. W którym tygodniu po operacji lub po osiągnieciu jakiej sprawnosci mozna zacząć jezdzic samochodem? (manual, operowana noga prawa) orteze mam juz nastawioną

frageman
8 marca 2016 19:47
Reply to  frageman

na75 stopni

Robert
8 marca 2016 15:12

Witam.Jestem 3 tygodnie po rekonstrukcji acl. Pytanie mam co do częstotliwości ćwiczeń. Prosiłbym o poradę czy lepiej jest ćwiczyć przykładowo 2 x dziennie po 30 minut czy np. zwiększyć częstotliwość… Czytaj więcej »

Robert
11 marca 2016 11:28

Dzięki za wyczerpującą odpowiedż. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczącej przebudowy przeszczepu (6 – 8 tydzień po operacji) kiedy to jest najbardziej narażony na uszkodzenie. Z jakich ćwiczeń w tym czasie… Czytaj więcej »

RadoSław
11 marca 2016 15:07

Witam . Jestem 14 tygodni po rekonstrukcji ACL i szyciu łękotki . Rehabilitacja przebiega poprawnie , zgięcie takie jak w zdrowej nodze , bezboleśnie od 2 tygodni przebiegam 10 km… Czytaj więcej »

Marcin Toruń
13 marca 2016 14:26

Witam ja jestem po rekonstrukcji kolana ACL mialem robione na początku stycznia 2016 r, mam śruby,i implanty i po operacji mialem przez miesiac stabilizator i po miesiacu poszedłem na kontrole… Czytaj więcej »

Marcin Toruń
18 marca 2016 08:29
Reply to  Piotr

Witam ponownie Panie Piotrze bylem we wtorek u lekarza na kontroli i kazal mi chodzic juz bez kul i czekac na rehabilitację , zaczynam ja od 4 kwietnia ,noge juz… Czytaj więcej »

Marcin Toruń
20 marca 2016 21:51
Reply to  Piotr

Panie Piotrze czy ta rehabilitacja PNF i elektrosymulacja lewego uda pomaga mi ? Juz lepiej troche zginam noge ,skarpetke założę,tylko jak spie to musze mieć zgieta noge ,bo jak mam… Czytaj więcej »

Frageman
13 marca 2016 20:13

Witam . Jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji acl. odstawilem juz kule ale mam pewien problem. Strasznie przeskakuje mi rzepka. Przy prostowaniu kolana czuc ten bolesny przeskok z pozycji zgietej do… Czytaj więcej »

Frageman
14 marca 2016 05:00
Reply to  Piotr

Acl uszkodzone bylo podczas meczu koszykowki. Lekarz nic nie mowil o zadnych dodatkowych uszkodzeniach

kacper
14 marca 2016 21:23

witam za 2 miesiące mam operacje acl i łękotki przyśrodkowej. właśnie rozpocząłem rehabilitacje? czy mogę ćwiczyć na siłowni jesli są to ćwiczenia w siadzie na ławce ? oczywiście zadne cwiczenia… Czytaj więcej »

Mateusz
16 marca 2016 11:29

Witam, jestem równo 4 tygodnie po rekonstrukcji acl i przeszczepie chrząstki kłykcia kości udowej. Tak czytam różne opinie i wszędzie widzę że po 4 tygodniach powinienem zginać kolano do 90… Czytaj więcej »

Jabłko
16 marca 2016 16:56

Witam,rekonstrukcję acl oraz osteotomię miałem w połowie lutego,nadal cały czas chodzę o kulach,zakres ruchu mam 100 stopni,ćwiczę sam w domu,raz w tygodniu spotykam się prywatnie z fizjoterepeutą,mam elektrostymulator,18.03 idę z… Czytaj więcej »

Macu
29 sierpnia 2016 21:45
Reply to  Jabłko

Cześć Jabłko, Niestety niebawem mam przejść taki sam zabieg, jakiemu Ty byłeś poddany (HTO+ACLR). Czy podzielisz się swoimi doświadczeniami i powiesz mi jak przebiega Twoja rehabilitacja? Będę wdzięczny. Mój mail… Czytaj więcej »

Kordian
16 marca 2016 22:32

Witam. 6 tygodni temu miałem uraz kolana z duzym krwiakiem. Rezonans wykazal naderwanie ACLa, wiezadel bocznych i uszkodzenie łąkotki. Kolano z ortezą zginam do 45 stopni i staram się ćwiczyć… Czytaj więcej »

Kordian
19 marca 2016 16:31
Reply to  Piotr

Przez pierwsze poltora tygodnia po urazie caly czas zbieralo sie duzo krwi w kolanie i podejrzewam, ze przez to zginanie rozpoczalem stosunkowo pozno. Mialem tez rozlegle naderwany miesien obszerny boczny,… Czytaj więcej »

Magda
20 marca 2016 14:36

Witam jestem trzy doby po artroskopi .szycia łąkotki,Stwierdzono uszkodzenie rzepki w części centralnej oraz na klykciu przysrodkowym kości udowej III * Mam jeszcze dreny. Moje pytanie czy potrzebuje ortezy? Jestem… Czytaj więcej »

Magda
20 marca 2016 16:31

Dziękuje bardzo za szybka odpowiedz
Wybrałam orteza donjoy trom adjuster, czy to dobry wybór ?

Krzysztof
23 marca 2016 20:18

Witam. Jestem 2,5 tygodnia po rekonstrukcji ACL wszystko było ok. kule ostawione po 3 dniach, brak bólu i opuchlizna zeszła po około tygodniu. Problem pojawił się w 2 tygodniu po… Czytaj więcej »

Krzysztof
23 marca 2016 20:33
Reply to  Piotr

czyli ten stan podgorączkowy to normalna sprawa?

Krzysztof
23 marca 2016 20:53
Reply to  Piotr

rana jest sucha, nawet lekarz ściągając szwy mówił że jest bardzo dobrze wygojona. Wszystko jest wręcz idealnie, gdyby nie ten stan gorączkowy…

Wioletta
24 marca 2016 20:32

Witam. Jestem 14 dni po waporyzacji ACL i naprawie mikrourazów łękotki. Chodzę o kulach. Mam zaleconą ortezę ale puchnie mi po niej kolano. Kąt zgiecia 30 st. Tydzień po operacji… Czytaj więcej »

Edyta
25 marca 2016 17:39

Dzień dobry, Panie Piotrze. Moja przygoda z ACL jest dość złożona i pechowa. Do zerwania doszło prawie 10 lat temu, dopiero po ponownej kontuzji, pół roku później, dostałam właściwą diagnozę.… Czytaj więcej »

Bartek
25 marca 2016 17:43

jestem 4 dzień po rekonstrukcji acl i wycięciu 2/3 łękotki przyśrodkowej.
Czy mogę już obciążać nogę własną masą i wykonywać zgięcia i wyprosty ?

Edyta
27 marca 2016 06:22
Reply to  Bartek

Dzień dobry! Bardzo dziękuję za odpowiedź! Zapomniałam dodać bardzo ważną rzecz w kwestii zgięcia: miałam również szytą łąkotkę i według zaleceń ze szpitala 0-4 tygodnie orteza na 0-70 stopni, 5-7… Czytaj więcej »

Edyta
25 marca 2016 17:50

Zapomniałam dodać, że miałam również szytą łąkotkę i według zaleceń ze szpitala: 0-4 tydzień orteza na 70 stopni, 5-7 tydzień do 120. Natomiast ze względu na krwiaka mam zrezygnować całkowicie… Czytaj więcej »

Krystian
26 marca 2016 17:44

Dzień dobry. Panie Piotrze jestem 3 tygodnie po rekonstrukcji ACL, zgięcie 120 st., od ok. tygodnia pracuje z fizjoterapeutą. Jestem fanem i miłośnikiem rowerów, jednak zarówno mój lekarz jak i… Czytaj więcej »

Krystian
27 marca 2016 23:01
Reply to  Piotr

Z roweru nie czerpie korzyści finansowych, a jedynie czystą przyjemność. Jest to jazda rekreacyjna, lecz dość mocna na dużych przełożeniach (często w kolumnie z innymi kolarzami po 100 i więcej… Czytaj więcej »

kuba
26 marca 2016 21:10

witam czy przed operacja acl i łąkotki przysrodkowej (operacja ustalona na 30 maja w tym roku) moge obecnie jezdzic na rowerze stacjonarnym i czy moge chodzic na siłownie? i drugie… Czytaj więcej »

Darek
27 marca 2016 07:50

Witam, Panie Piotrze czy mogę prosić o poradę? Jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL. Przeszczep pobrany ze ścięgna mięśnia półścięgnistego i smukłego uda, śruby biocomposite. Przez ponad 3,5 tygodnia było… Czytaj więcej »

Paulina
27 marca 2016 15:20

Witam, jestem 5 dni po rekonstrukcji ACL i mam już 90 stopni zgiecia, czy to normalne?

Bartek
28 marca 2016 11:00

Witam mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie podczas snu gwałtownie wyprostowalem noge oczywiście w ortezie i poczułem szaprpnięcie i ból w miejscu gdzie było pobrane więzadło(pod kolanem). pojawił sie siniak i… Czytaj więcej »

kacper
29 marca 2016 08:52

witam operacje mam za 2 miesiace wiązadłą krzyzowego przedniego. czy moge teraz jezdzic do operacji na rowerze stacjonarnym? i kiedy bede mogl wrocic po operacji na siłownie?

Wojtek
29 marca 2016 16:50

Witam, jestem 4 miesiące po rekonstrukcji ACL, dodam że nic więcej w kolanie nie było uszkodzone. Lekarz dwa miesiące temu zalecił mi jazdę na rowerku, 2×45 min dziennie. Od początku,… Czytaj więcej »

RAFAŁ
31 marca 2016 00:56

Witam nazywam się Rafał mam 18 lat i jestem zawodnikiem juniorskiego klubu siatkarskiego w Starogardzie Gdańskim. 17 listopada 2015 roku na zawodach szkolnych stał się wypadek i przy lądowaniu zerwałem… Czytaj więcej »

Damian
31 marca 2016 15:32

Witam, Jestem po udanej rekonstrukcji ACL w prawym kolanie i niestety po dwóch nieudanych w lewej.Zabiegi były przeprowadzane w Rudnej Małej.Po drugim zabiegu w lewym kolanie wciąż odczuwam niestabilność, można… Czytaj więcej »

Agnieszka
31 marca 2016 19:48

Dzień dobry, wczoraj miałam artroskopie rekonstrukcję ACL i wycięcie części łąkotki przysrodkowej (1,5 m-ca temu miałam wypadek na nartach). Po zabiegu anestezjolog założył blok nerwu. Dzisiaj rano blok jeszcze do… Czytaj więcej »

Marcin
2 kwietnia 2016 23:05

Witam, jestem po rekonstrukcji więzadła krzyowego przedniego, jeszcze w trakcie rehabilitacji. Mam pełen wyprost, kolano raczej nie boli, mogę jeździć spokojnie na rowerku, ćwiczyć na siłowni z obciążeniami, biegać (jednak… Czytaj więcej »

Marcin
3 kwietnia 2016 14:58
Reply to  Piotr

właściwie to 5 miesięcy po operacji, ale późno zacząłem ćwiczyć z obciążeniem, dopiero jak z nogą było okej i to powolutku, bez duzych obciążeń, a dość długo chodziłem w ortezie… Czytaj więcej »

Krzysztof
3 kwietnia 2016 14:28

Witam jestem 4 tygodnie po rekonstrukcji ACL, kolano w dotyku jest wyraźnie cieplejsze, ogólna temperatura wynosi cały czas 37-37,5 opuchliznę kolana określił bym jako “średnią” czy ta sytuacja jest normalna?… Czytaj więcej »

Krzysztof
4 kwietnia 2016 20:49
Reply to  Piotr

Dziękuje za odpowiedź. Oprócz temperatury i utrzymującej się opuchlizny nie ma innych objawów.

Grażyna
4 kwietnia 2016 06:42

Panie Piotrze, jestem 2 tygodnie po kontuzji na nartach. Diagnoza RM uszkodzenie Acl stopień 2/3. Złamanie klykcia kości piszczelowej bez przemieszczenia. Nie boli teraz i nie bolało w trakcie wypadku.… Czytaj więcej »

Dominika
5 kwietnia 2016 17:39

Witam! 🙂 8 grudnia 2015r. Trafiłam na operacje i miałam zszywane obie łąkotki i wyszło mi że mam częściowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, jednak lekarz nie ruszał więzadła. Już minęło… Czytaj więcej »

Karol lat 25
6 kwietnia 2016 13:47

Witam.. mam taki problem jestem 2,5 miesiąca po rekonstrukcji ACL i nawiercania kłykcia uda (chodziło o to żeby pobudzić chrząstke do wzrostu bo był ubytek).. Czy to normalne że operowane… Czytaj więcej »

Bartek
6 kwietnia 2016 22:10

witam. mam pytanie czy więzadło krzyżowe może się w jakiś sposob nie przyjąć i czy jest ono slabsze od naszego pierwotnego czy ma podobne właściwości?

Magda
6 kwietnia 2016 23:20

Witam Panie Piotrze! Jestem tydzień po zabiegu usunięcia części łąkotki bocznej i po termoablacji acl. Dziwi mnie to, gdyż oprócz bólu i dyskomfortu typowego dla uszkodzonej łąkotki bocznej, nie odczuwalam… Czytaj więcej »

Karol
8 kwietnia 2016 12:10

Dzień Dobry, Panie Piotrze jestem po rekonstrukcji ACL, mocowanie udowe guzik, mocowanie piszczelowe śruba. Operacje miałem 4 tyg temu i wszystko było okey lecz gdy pewnego dnia wstawałem z łóżka… Czytaj więcej »

Piotr
8 kwietnia 2016 19:09

Witam. Jestem szusty dzień po rekonstrukcji Acl. ćwiczę 2 x dziennie po 45 min. i korzystam z szyny cpm. Aktualny kąt zgięcia to ok. 90 stopnii i dobry wyprost. Jednak… Czytaj więcej »

Bartek
10 kwietnia 2016 08:54

Witam jestem 2 miesiące po operacji na zerwane acl i pękniętą łąkotki czuje się coraz lepiej z tygodnia na tydzień widać poprawę.. moje pytanie dotyczy biegania czy mógł bym rozpocząć… Czytaj więcej »

981
0
Would love your thoughts, please comment.x