Operacja kolana. 10 rad jak się do niej przygotować.
Zabieg operacyjny jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Nie ważne jak dobrze jesteś do niej przygotowany i jak długo go planowałeś, jeśli jest to Twoja pierwsza operacja (oby ostatnia) zawsze pojawi się coś, co Cię zaskoczy. Warto pamiętać, że im lepiej rozplanujesz sobie cały proces leczenia przed wizytą w szpitalu, tym łatwiej będzie Ci przez niego przebrnąć.
W takim razie o czym musisz pamiętać przygotowując się do oddania chirurgowi swojego stawu kolanowego? O czym pamiętać przed zabiegiem i kiedy zacząć się tym wszystkim martwić? Poniżej przydatny poradnik przed i pooperacyjny dla pacjentów „kolanowych”.
1. Jeśli operacja nie jest nagła daj sobie czas na rehabilitację przed zabiegiem.
Zasada jest prosta. Z operacjami jest jak z braniem kredytu na całe życie: nie warto się spieszyć. Jeśli nie umierasz z głodu, masz gdzie mieszkać i za co żyć to nie podejmuj pochopnie decyzji. To samo dotyczy zabiegu na Twoim kolanie. Jeśli nie jest to nagła sytuacja (wymuszona np. zablokowaniem kolana, urazem zagrażającym bezpośrednio trwałą utratą zdrowia) to daj sobie czas na regenerację i rehabilitację przedoperacyjną.
Bardzo często w praktyce zdarza się, że uszkodzone podczas urazu tkanki typu łąkotka lub więzadła poboczne zrastają się i nie ma konieczności ich rekonstrukcji po 6-8 tygodniach od kontuzji. Nie dotyczy to ACL, który praktycznie nigdy się nie regeneruje, ale jeśli towarzyszą mu inne uszkodzenia warto dać im szansę na samoleczenie. Te kilka tygodni to również czas, w którym odpowiednią rehabilitacją możesz przygotować staw kolanowy do planowanego zabiegu. Twój chirurg na operacji oraz fizjoterapeuta zaraz po niej będzie Ci za to wdzięczny, a i Ty będziesz miał łatwiejszą drogę do sprawności.
Znalezienie dobrego chirurga jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musisz zrobić przed zabiegiem. Nie śpiesz się i poświęć na to trochę czasu.
2. Znajdź dobrego, polecanego chirurga.
Nie ma nic gorszego niż wybieranie specjalisty pod presją czasu. Tu znowu można zastosować „zasadę kredytu”. Pamiętaj, że każdy zabieg operacyjny na kolanie (i nie tylko na nim) pozostawia swoje ślady na resztę życia. Im mniej tych śladów chirurg zostawi, tym lepiej dla Ciebie.
Nie decyduj się na chirurgię u pierwszego napotkanego lekarza „bo szybciej i zrobi na NFZ”. Poszperaj w necie (polecam portal Znany Lekarz), poszukaj informacji, skonsultuj przypadek z 2-3 specjalistami i posłuchaj ich opinii. Sprawdź, czy Twoje kolano napewno jest w dobrych rękach zanim zdecydujesz się je pokroić, bo tej decyzji po fakcie cofnąć już się nie da. Przecież chcesz żeby leczył Cię najlepszy specjalista, a nie „pierwszy, lepszy” prawda?
3. Koniecznie znajdź sprawdzonego fizjoterapeutę!
Jeśli już klamka o nazwie „operacja” zapadła i nie ma odwrotu (a tak prawdopodobnie jest skoro czytasz ten post dalej) to jeszcze przed zabiegiem znajdź polecanego fizjoterapeutę, który poprowadzi rehabilitację przed i pooperacyjną. Po co martwić się tym po fakcie? Innych zmartwień w tym czasie będziesz miał napewno wiele, więc ułatw sobie życie wcześniej.
Niech to będzie naprawdę sprawdzona osoba, bo od niej w dużej mierze będzie zależała szybkość i jakość twojego powrotu do zdrowia. W poszukiwaniu może pomoże Ci jeden z moich wcześniejszych wpisów: Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę?
Jeśli po operacji liczysz na rehabilitację z NFZ (tej opcji nadal zdecydowanie nie polecam), gdzie nie masz wyboru fizjoterapeuty to przynajmniej prześledź wcześniej jakość placówek wykonujących takie zabiegi w Twojej okolicy i przeczytaj kolejny punkt.
Ps.: zajrzyj również tu: Rehabilitacja NFZ. CZy naprawdę warto na nią liczyć? Co prawda wpis dotyczy kręgosłupa, ale zasady działania NFZ są te same.
Zaplanuj rehabilitację już przed zabiegiem. Unikniesz zmartwień po operacji i przyspieszysz swój powrót do sprawności.
4. Zaplanuj rehabilitację pooperacyjną jeszcze przed zabiegiem.
Dla osób planujących rehabilitację prywatną ten punkt ściśle łączy się z punktem nr 3. Znajdź dobrego fizjoterapeutę i już przed zabiegiem postaraj się rozplanować u niego terminy wizyt (często Ci dobrzy mają „obłożenie” na 2-3 tyg. do przodu). Polecam również żebyś przynajmniej wstępnie przeliczył/a sobie koszt późniejszych zabiegów. Nie chcesz przecież martwić się tym po operacji?
Pacjentom idącym krętą ścieżką NFZ polecam już przed zabiegiem postarać się o skierowanie i termin rehabilitacji. Skróci to czas oczekiwania w kolejce, który aktualnie na CITO! średnio wynosi pewnie jakieś 3 miesiące…jest to trudne do zrobienia przed operacją, ale z doświadczenia wiem, że nie jest niewykonalne. Warto się postarać!
5. Dowiedz się na czym dokładnie będzie polegał Twój zabieg.
Napiszę szczerze: pacjent świadomy to pacjent łatwiejszy do prowadzenia dla fizjoterapeuty. Oczywiście nie wymagam tu żebyś znał/a dogłębnie anatomię i biomechanikę swojego ciała, bo od tego masz swojego fizjoterapeutę. Jednak dla własnego spokoju ducha i późniejszej, bardziej konstruktywnej współpracy na rehabilitacji ważne jest, abyś miał/a przynajmniej podstawowe informacje na temat swojej kontuzji.
Jeśli sumiennie wykonasz punkty 2 i 3 to nie powinno być z tym problemu. Dobrzy specjaliści w prosty sposób wytłumaczą Ci na czym będzie polegać operacja i rekonwalescencja zaraz po niej. Jeśli nie do końca masz szczęście możesz również poszukać informacji na tym blogu. 🙂 W ostateczności wykorzystaj Formularz Kontaktowy i napisz do mnie.
6. Zaplanuj zwolnienie chorobowe w pracy.
To największy problem moich pacjentów. Tak, każdy z nas musi zarabiać na życie, a absencja w pracy tego nie ułatwia. Jeśli jednak jesteś w komfortowej sytuacji i możesz zaplanować swoją operację to planuj z głową.
Przede wszystkim zapytaj swojego lekarza lub fizjoterapeutę jak długo orientacyjnie będziesz wyłączona/y z pracy zawodowej, żebyś nie został mile zaskoczony po fakcie. Bardzo często na pierwszej rehabilitacji słyszę: „panie Piotrze za 2 tygodnie muszę być na nogach, bo lecę na drugi koniec świata na ważną konferencję i podpisanie kontraktu za 2 miliardy złotych”. Nie proszę Państwa, to tak nie działa.
Każdy zabieg ma swoje określone standardy pooperacyjne, których nie można przyspieszać. Jeśli jest to np. szycie łąkotki, po którym pacjent nie może obciążać nogi przez 4-6 tygodni, to…NIE MOŻE OBCIĄŻAĆ NOGI PRZEZ 4-6 TYGODNI! Wiąże się to również z faktem, że nie może w tym czasie samodzielnie prowadzić samochodu, stać (albo tańczyć) długi czas na bankietach, a także łazić na spotkania bez kul (2 miliardy to dużo, lepiej się przemęczyć niż wyglądać na mięczaka z kulami).
Jeśli planujesz operację to zaplanuj ją tak, żebyś miał czas na sumienną rehabilitację, a nie spotkania, imprezy firmowe i katowanie kolana 2 dni po zabiegu. Jeśli nie możesz tego zorganizować to znaczy, że to nie jest dobry czas na oddanie się chirurgowi. Wróć do pkt. 1 i zacznij od początku…
7. Zorganizuj sobie transport na wizyty kontrolne/rehabilitację.
Niby błahy, jednak bardzo praktyczny punkt. Jeszcze przed wizytą na stole operacyjnym zaplanuj sobie jak będziesz się przemieszczać przez okres, w którym nie możesz prowadzić samochodu. Miałem pacjentów, którzy planując zabieg lewej nogi wymieniali się ze znajomymi samochodami na te z automatyczną skrzynią biegów, by móc się samodzielnie poruszać po wyjściu ze szpitala. Nie głupi pomysł, jednak osobiście polecam rozplanować inny środek transportu lub zaangażowanie do tego osoby trzeciej. Warto pamiętać, że ten punkt również może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Już przed zabiegiem zadbaj o niezbędny sprzęt do późniejszej rehabilitacji.
8. Zakup/(wy)pożycz niezbędny sprzęt ortopedyczny.
Jeśli chcesz po zabiegu korzystać z dobrego jakościowo (i tańszego) sprzętu zadbaj o niego samodzielnie. Oczywiście, jeśli operujesz się w klinice prywatnej to możesz być pewna/y, że rzeczy niezbędne np. kule, orteza, żele chłodzące itp. zostaną Ci zapewnione. Pamiętaj jednak, że to również wiąże się z dodatkowym, większym kosztem (czasami marża sięga 50-100%!) w porównaniu do tych samych sprzętów dostępnych np. w internecie, które możesz zakupić wcześniej. Możesz również spróbować pożyczyć niezbędne rzeczy od rodziny/znajomych, którzy przeszli już swoją drogę przez mękę. Nie lepiej różnicę przeznaczyć np. na dobrą rehabilitację lub organizację transportu? 🙂
Jeśli chodzi o szpitale NFZ to one również zapewniają niezbędny sprzęt, ale zdarza się, że jest on naprawdę kiepskiej jakości. Plusem jest to, że zazwyczaj jest on w dużej mierze refundowany. Jeśli jednak zależy Ci na trwałości i bezpieczeństwie np. ortezy to również polecam zadbać o nią we własnym zakresie przed zabiegiem.
W tym punkcie zwróć również uwagę na rehabilitację pooperacyjną. Jej dużą częścią jest również Twoja praca w domu, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w rzeczy niezbędne do późniejszych ćwiczeń. Listę najbardziej przydatnych sprzętów znajdziesz w poście: Sprzęt niezbędny po operacji kolana.
9. Dostosuj mieszkanie/dom do swoich potrzeb po zabiegu.
Jeśli mieszkasz na 4 piętrze bez windy, a do tego Twoje mieszkanie to nie 150 metrowy penthouse w parterze (taki, w którym nie ma schodów, nie jest ciasno i wszędzie można przejść bez większych problemów) to przemyśl jak zorganizować mieszkanie/dom żeby było Ci łatwiej po operacji. Jeśli przeczuwasz, że będziesz mieć problem np. z wchodzeniem na 1 piętro swojego domu przemyśl, czy da się zagospodarować parter do Twoich potrzeb na czas pierwszych tygodni po zabiegu.
Pamiętaj również o toalecie. Z doświadczenia wiem, że ciężko się na nią siada, a jeszcze ciężej wstaje jeśli jest nisko umiejscowiona. Możesz rozejrzeć się za uchwytami lub specjalnymi nakładkami podwyższającymi. Przy okazji w Twoim przypadku prysznic przyda się bardziej niż wanna. 🙂
10. Uzbrój się w cierpliwość.
To ostatni, ale jeden z najważniejszych punktów tego wpisu. Rehabilitacja to nie Pendolino: nie idzie ekspresowo, często spóźnia się w stosunku do zamierzonego planu, a do tego nie jest przyjemna i zdarzają się podczas niej komplikacje. Nastaw się na długą drogę do zdrowia i cierpliwie poddaj się leczeniu według wytycznych lekarza i fizjoterapeuty. No i pamiętaj: lepiej założyć sobie 2 tygodnie dłuższą rehabilitację, niż o tydzień zbyt krótką. Powodzenia!
Czy mając 20 lutego artroskopie (zwyrodnienie we sprawy) już powinnam obciążać kolano100% nadmienilam iż lekarz stwierdził że nie potrzebna mi rehabilitacja a co do ćwiczeń to robiłam sama z intrenetu
Nie wiem co dokładnie było wykonane podczas artroskopii i co miała pani naprawiane. Nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na takie pytanie. Pozdrawiam.
Czy u 14 letniego dziecka może być przeprowadzona artroskopia? (zerwane więzadła krzyżowe, naderwane więzadło poboczne piszczelowe i rozwarstwiona łąkotka)3 msc rehabilitacji i po 5 miesiącach odnowienie kontuzji
Witam,
może być przeprowadzona jeśli jest konieczna. Pozdrawiam.
Witam, zastanawiam się nad jedną rzeczą. W przyszłym tygodniu mam zaplanowaną artroskopię w kierunku pęknięcia/uszkodzenia łąkotki zewnętrznej. Mieszkam na stałe w Holandii i tutejszy lekarz twierdzi, że po operacji nie… Czytaj więcej »
Witam, jeśli to będzie wycięcie fragmentu łąkotki to faktycznie może Pan obciążać od razu w granicy tolerancji bólowej. 2 tygodnie to optymistyczna wersja, ale po takich zabiegach dość szybko wraca… Czytaj więcej »
Witam. W maju miałam 6. operację na lewe kolano. W listopadzie/grudniu czeka mnie 7. Mam pytanie czy już powinnam planować jakąś rehabilitację, czy poczekać na skierowanie ( zaznaczę, że nie… Czytaj więcej »
Witam,
już planować, a nawet wybrać się na rehabilitację przygotowawczą do kolejnego zabiegu. Po tylu operacjach nie ma na co czekać. Pozdrawiam.
Witam. Mam kilka pytań na ten temat: Czy lekarz NFZ ma obowiązek zalecić rehabilitację przed zabiegiem czy to jego dobra wola?. Co wchodzi w skład takiej rehabilitacji? Czy to są… Czytaj więcej »
Witam! 1. Nie ma takiego obowiązku. Może i powinien to zrobić lekarz operujący. 2. To, co jest aktualnie pacjentowi potrzebne. Rehabilitację dobiera się indywidualnie do każdego przypadku, dlatego ciężko to… Czytaj więcej »
ja bym jeszcze wspomniał to o czym i tak da znać lekarz, ale warto wiedzieć: – zaszczepić się przeciw żółtaczce WZW B – wyleczyć wszystkie zęby, to też może zająć… Czytaj więcej »
Tak jest. 🙂 Pozdrawiam.
Ile trwa powrot do sprawnosci po usunieciu fałdu maziowego ?
Bardzo szybko, 2-3 tygodnie jeśli wszystko jest ok. Pozdrawiam.
jakie jest Pana zdanie w temacie rehabilitacji szyną CPM po osteotomii metodą tomofix ? tak/nie ? jak długo ?
Jeśli jest konieczność to tak, jak najbardziej. Jak długo zachodzi potrzeba, nie da się tego określić z góry. Pozdrawiam.
Witam oderwala mi się chrzastka od kości kolana (chyba końcówka kłykcia) czy to coś poważnego? Czy do samej operacji mogę pracować? (Nie mogę mieć wolnego) po operacji będę miał 3… Czytaj więcej »
Witam. To coś poważnego. Nie wiem jaka operacja zostanie wykonana, więc nie mogę stwierdzić jak długo potrwa rehabilitacja. Opcji jest co najmniej kilka i pewnie do samego zabiegu nie będzie… Czytaj więcej »
Witam już jestem po zabiegu. Była to rekonstrukcja chrzastki metodą mikro złamań. Czuję się dobrze jestem już w domu aczkolwiek czuje ze operowana noga jest dużo bardziej zimna niż ta… Czytaj więcej »
Witam,
jest to raczej standardowy objaw jeśli trzyma Pan np. nogę wyżej po zabiegu. Jeśli noga nie wychładza się bardzo raczej nie ma się czym przejmować. Pozdrawiam.
Ja mam zerwane wiazadła przednie i tylne 28 lutego operacja. Powiem Wam szczerze ze sram w gacie ???
Tego tu jeszcze nie było. 🙂 Hahahaha powodzenia! 😀
Witam jestem trzy tygodnie po rekonstrukcji chrzastki w kolanie , czuje się dobrze ale oczywiście nie chodzę wg zaleceń. Jeszcze 3 tygodnie. Mam pytanie czy 20 marca mogę już jechać… Czytaj więcej »
Witam,
nie jeśli była to naprawa za pomocą membrany. Pozdrawiam!
Witam było to metoda mikrozłamań. Czy to jest to samo co membrana? Czy te narty lepiej odpuścić na ten rok?
Pozdrawiam
Odpuścić w tym roku.Membrana to co innego.
Pozdrawiam!
Dziękuję za wszystkie porady
Wszystkiego dobrego życzę Pozdrawiam
Witam jutro 20lutego 2018 mam zabieg artroskopi kolana lewego łękotka mi pękła i to bardzo jest mocno uszkodzona. Orientuje sie pan jaki jest czas leczenie i powrotu do zdrowia ,… Czytaj więcej »
Witam,
to zależy od rodzaju zastosowanego leczenia: szycie, czy usunięcie uszkodzonej części łąkotki? Pozdrawiam!
Acl zrobione 2011 i szycie ląkotki .Uszkodzenie 2018 styczeń acl i róg ląkotki oderwany i złamany bez przemieszczeń .Dwa tygodnie później chodząc bez ortezy wyskoczenie kolana i ponowna punkcja oraz… Czytaj więcej »
Witam, nie wiem jaki zabieg planuje lekarz, ale prawdopodobnie w pierwszej kolejności usunięcie graftu, zaopatrzenie kanałów kostnych i naprawa/usunięcie łąkotki. na drugiej operacji rekonstrukcja rewizyjna. w takim przypadku zazwyczaj wykonuje… Czytaj więcej »
Witam. Ponad rok temu miałam uraz kolana, tydzień temu (dopiero, gdyż czekałam na termin z Funuszu) robiłam rezonans i wyszło poważne naderwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL. W sumie kolano mało… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli odczuwa Pani niestabilność to skakanie na fitnessie nie jest dobrym pomysłem. Proszę szukać bardziej statycznych ćwiczeń. Pozdrawiam!
Witam. Dostałem skierowani na opera je kolana będzie ona w poniedziałek.. Czy chirurg otrzebuje jakieś dokumenty typu. Rezonans opis czy pooprostu kładą mnie na stół kroja i wiedzą co robić?
Jeśli nie miała Pani rezonansu to nie powinni Pani kłaść. Jeśli już ma Pani skierowanie na artroskopię to lekarz będzie wiedział co robić. Pozdrawiam.
Witam 6 lat temu miałem rekonstrukcje PCL i czesciowe uszkodzenie ACL. Podczas cwiczeń na rwe kulszowa bo dopadla i neurolog kazal cwiczyc . Wygialem kolano az cos delikatnie strzyknelo od… Czytaj więcej »
Witam,
jakie jest pytanie?
Witam w czwartek mam artoskopie i nie wiem czy dlugo bede dochodzil do sprawnosci. Dodam ze jestem bardzo ciezki lakotka przystodkowa stan po przebytym masywnym uszkodzeniu z rozległą fragmentacja i… Czytaj więcej »
Witam, nie byłoby lepiej. Endoproteza nic nie zmieni jeśli nadal jest Pan ciężki. Jeśli zdaje sobie Pan sprawę, że problemem jest waga to warto byłoby popracować najpierw nad tym zamiast… Czytaj więcej »
Mam 20 lat. Dwa tygodnie temu nabawiłam sie kontuzji łękotki i rzepki podczas tańca. Strasznie bolało zaczela mi nachodzi woda do kolana oczywiście była odessana jak kolano zaczęło puchnac na… Czytaj więcej »
Witam,
proszę wybrać się do innego ortopedy lub do dobrego fizjoterapeuty skoro jeden z lekarzy wysyła Panią od razu na zabieg tylko że względu na opuchliznę. Pozdrawiam.
Dzien Dobry, mam pytanko- czekam na artroskopie kolana lewego z powodu calkowicie przerwanego wiezadla przedniego. Jak dlugo bede dochodzic do siebie i kiedy vedzie mozna wrocic do pracy liczac ze… Czytaj więcej »
Witam,
wszystko ma Pani napisane w postach dotyczących ACL. Jest tam cała schematyczna rehabilitacja krok po kroku. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Czy po upływie ośmiu tygodni od zabiegu artroskopii kolana – gdzie były wykonywane mikrozłamania, częściowa resekcja łąkotki i shaving rzepki – można się opalać ? Mam na myśli… Czytaj więcej »
Witam,
proszę zakrywać blizny i sprawdzić, czy po opalaniu kolano nie puchnie bardziej. Pozdrawiam!
Witam. Jestem przed operacją lewego kolana. Mam zerwane więzadło przednie krzyżowe oraz kolano skoczka. Czy należy się systematycznie rozciągać przed operacją? Ile należy zakładać ,że po takiej operacji wróci się… Czytaj więcej »
Witam, rozciąganie nie jest konieczne w niektórych przypadkach, a w kolanie skoczka tym bardziej często powoduje jeszcze większe dolegliwości. Tu o rehabilitacji decyduje fizjoterapeuta po badaniu. Powrót do sprawności to… Czytaj więcej »
A ja nie wiem już co począć. Czekam na acl. Termin połowa listopada. Na początku grudnia również termin porodu u żony. Jest sens się pakować czy odsuwać zabieg? Będę żonie… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli nie ma Pan dużych objawów bólowych ani dużej niestabilności/uciekania kolana to wstrzymałbym się z operacją na rzecz rehabilitacji i odwlókł ją w czasie. Pozdrawiam!
Wszyscy tylko pytają, a nikt nie życzy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Niektórzy życzą! Dziękuję i wzajemnie.
13 lutego miałam artroskopię prawego kolana (przecięcie troczków, usunięcie fałdów błony maziowej i synowektomia) lewe kolano też to czeka, więc kiedy mogę się zdecydować najlepiej na drugą operację?
Witaj,
skonsultowałbym się jednak jeszcze z innym ortopedą przed kolejnym zabiegiem przecinania troczków. Tej metody w przypadku niestabilności rzepki praktycznie się już nie stosuje z kilku względów. Pozdrawiam!
Witam, czekam na zabieg artroskopie kolana lewego: pęknięcie łękotki przyśrodkowej na całej długości dochodząca do powierzchni torebkowej, oraz w rogu tylnym łękotki pozioma, hyperintensywna strefa nie obejmująca powierzchni stawowych.. oraz… Czytaj więcej »
Witam,
tak. Nie czekałbym zbyt długo. Pozdrawiam!
Za kilka dni czeka mnie artroskopia wyszło mi złamanie kłykcia piszczeli lewej. Czy orientuje się pan jak może przebiegać zabieg i czy długo będzie przebiegał proces leczenia ?
Witam,
to zależy od rodzaju złamania, jego obrazu i metody operacyjnej. Bez tych informacji niewiele da się “wróżyć”. Pozdrawiam!
Witam, miałem uraz kolana (zerwane krzyżowe przednie ,naderwane poboczne ,uszkodzony róg łąkotki oraz stłuczony kłykeć piszczela).czy wszystko prócz ACL się zagoi ? minęło 8 tygodni od urazu ,kolano jeszcze boli… Czytaj więcej »
Witam, łąkotka raczej sama się nie wygoi, z więzadłem pobocznym bywa to różnie. Osobiście już szukałbym lekarza i terminu zabiegu operacyjnego. Tu raczej nie ma na co za wiele czekać.… Czytaj więcej »
Witam w lutym mam mieć zabieg usunięcia fałdu przednio-przyśrodkowego .
Na jaki okres zazwyczaj jest wystawiane zwolnienie lekarskie ?
Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam ! 🙂
Dzień dobry,
nie wiem. To dobre pytanie do lekarza. 🙂 pewnie na 10-14 dni jeśli będzie to tylko ta procedura, o której Pani wspomniała. Pozdrawiam!
21 marca bede miec trochleoplastyke stawu rzepkowo udowego wraz z rekonstrukcja MPFL w CKD w Łodzi 🙂 Bardzo trafnie napisany poradnik 🙂
Dziękuję,
proszę pozdrowić dr Lipińskiego, bo to pewnie on będzie wykonywać ten zabieg w Łodzi. 🙂 Pozdrawiam!
Dzień dobry, trenuje brazylijskie jiu-jitsu przez co zapewne zostały uszkodzone moje dwie łąkotki:) obie z nich są pęknięte lekarz skierował mnie na atroskopie. Jak wygląda sprawa treningów do operacji? Co… Czytaj więcej »
Dzień dobry, to musiałby określić ktoś, kto Panią zbada, oceni Pani sprawność, obejrzy MRI na podstawie takich informacji zaplanuje proces przedoperacyjny. Zbyt mało informacji żeby ocenić to przez internet. 🙂… Czytaj więcej »
Dzień dobry, jestem przed rekonstrukcją MPFL oraz czyszczeniem kolana 🙂 mam już za sobą artroskopię – uwolnienie troczków bocznych rzepki oraz osteotomia guzowatości kości piszczelowej… obecnie mam podwichniętą rzepkę. Czy… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
jak najbardziej. Ma Pani miesiąc na poprawienie formy kolana, więc warto się zabrać za to jak najszybciej przed operacją. Pozdrawiam!