Operacja kolana. 10 rad jak się do niej przygotować.

Zabieg operacyjny jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Nie ważne jak dobrze jesteś do niej przygotowany i jak długo go planowałeś, jeśli jest to Twoja pierwsza operacja (oby ostatnia) zawsze pojawi się coś, co Cię zaskoczy. Warto pamiętać, że im lepiej rozplanujesz sobie cały proces leczenia przed wizytą w szpitalu, tym łatwiej będzie Ci przez niego przebrnąć.

W takim razie o czym musisz pamiętać przygotowując się do oddania chirurgowi swojego stawu kolanowego? O czym pamiętać przed zabiegiem i kiedy zacząć się tym wszystkim martwić? Poniżej przydatny poradnik przed i pooperacyjny dla pacjentów „kolanowych”.

1. Jeśli operacja nie jest nagła daj sobie czas na rehabilitację przed zabiegiem. 

Zasada jest prosta. Z operacjami jest jak z braniem kredytu na całe życie: nie warto się spieszyć. Jeśli nie umierasz z głodu, masz gdzie mieszkać i za co żyć to nie podejmuj pochopnie decyzji. To samo dotyczy zabiegu na Twoim kolanie. Jeśli nie jest to nagła sytuacja (wymuszona np. zablokowaniem kolana, urazem zagrażającym bezpośrednio trwałą utratą zdrowia) to daj sobie czas na regenerację i rehabilitację przedoperacyjną.

Bardzo często w praktyce zdarza się, że uszkodzone podczas urazu tkanki typu łąkotka lub więzadła poboczne zrastają się i nie ma konieczności ich rekonstrukcji po 6-8 tygodniach od kontuzji. Nie dotyczy to ACL, który praktycznie nigdy się nie regeneruje, ale jeśli towarzyszą mu inne uszkodzenia warto dać im szansę na samoleczenie. Te kilka tygodni to również czas, w którym odpowiednią rehabilitacją możesz przygotować staw kolanowy do planowanego zabiegu. Twój chirurg na operacji oraz fizjoterapeuta zaraz po niej będzie Ci za to wdzięczny, a i Ty będziesz miał łatwiejszą drogę do sprawności.

Znalezienie dobrego chirurga jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musisz zrobić przed zabiegiem. Nie śpiesz się i poświęć na to trochę czasu.

2. Znajdź dobrego, polecanego chirurga.

Nie ma nic gorszego niż wybieranie specjalisty pod presją czasu. Tu znowu można zastosować „zasadę kredytu”. Pamiętaj, że każdy zabieg operacyjny na kolanie (i nie tylko na nim) pozostawia swoje ślady na resztę życia. Im mniej tych śladów chirurg zostawi, tym lepiej dla Ciebie.

Nie decyduj się na chirurgię u pierwszego napotkanego lekarza „bo szybciej i zrobi na NFZ”. Poszperaj w necie (polecam portal Znany Lekarz), poszukaj informacji, skonsultuj przypadek z 2-3 specjalistami i posłuchaj ich opinii. Sprawdź, czy Twoje kolano napewno jest w dobrych rękach zanim zdecydujesz się je pokroić, bo tej decyzji po fakcie cofnąć już się nie da. Przecież chcesz żeby leczył Cię najlepszy specjalista, a nie „pierwszy, lepszy” prawda?

3. Koniecznie znajdź sprawdzonego fizjoterapeutę!

Jeśli już klamka o nazwie „operacja” zapadła i nie ma odwrotu (a tak prawdopodobnie jest skoro czytasz ten post dalej) to jeszcze przed zabiegiem znajdź polecanego fizjoterapeutę, który poprowadzi rehabilitację przed i pooperacyjną. Po co martwić się tym po fakcie? Innych zmartwień w tym czasie będziesz miał napewno wiele, więc ułatw sobie życie wcześniej.

Niech to będzie naprawdę sprawdzona osoba, bo od niej w dużej mierze będzie zależała szybkość i jakość twojego powrotu do zdrowia. W poszukiwaniu może pomoże Ci jeden z moich wcześniejszych wpisów: Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę?

Jeśli po operacji liczysz na rehabilitację z NFZ (tej opcji nadal zdecydowanie nie polecam), gdzie nie masz wyboru fizjoterapeuty to przynajmniej prześledź wcześniej jakość placówek wykonujących takie zabiegi w Twojej okolicy i przeczytaj kolejny punkt.

Ps.: zajrzyj również tu: Rehabilitacja NFZ. CZy naprawdę warto na nią liczyć?  Co prawda wpis dotyczy kręgosłupa, ale zasady działania NFZ są te same.

Zaplanuj rehabilitację już przed zabiegiem. Unikniesz zmartwień po operacji i przyspieszysz swój powrót do sprawności.

4. Zaplanuj rehabilitację pooperacyjną jeszcze przed zabiegiem.

Dla osób planujących rehabilitację prywatną ten punkt ściśle łączy się z punktem nr 3. Znajdź dobrego fizjoterapeutę i już przed zabiegiem postaraj się rozplanować u niego terminy wizyt (często Ci dobrzy mają „obłożenie” na 2-3 tyg. do przodu). Polecam również żebyś przynajmniej wstępnie przeliczył/a sobie koszt późniejszych zabiegów. Nie chcesz przecież martwić się tym po operacji?

Pacjentom idącym krętą ścieżką NFZ polecam już przed zabiegiem postarać się o skierowanie i termin rehabilitacji. Skróci to czas oczekiwania w kolejce, który aktualnie na CITO! średnio wynosi pewnie jakieś 3 miesiące…jest to trudne do zrobienia przed operacją, ale z doświadczenia wiem, że nie jest niewykonalne. Warto się postarać!

5. Dowiedz się na czym dokładnie będzie polegał Twój zabieg.

Napiszę szczerze: pacjent świadomy to pacjent łatwiejszy do prowadzenia dla fizjoterapeuty. Oczywiście nie wymagam tu żebyś znał/a dogłębnie anatomię i biomechanikę swojego ciała, bo od tego masz swojego fizjoterapeutę. Jednak dla własnego spokoju ducha i późniejszej, bardziej konstruktywnej współpracy na rehabilitacji ważne jest, abyś miał/a przynajmniej podstawowe informacje na temat swojej kontuzji.

Jeśli sumiennie wykonasz punkty 2 i 3 to nie powinno być z tym problemu. Dobrzy specjaliści w prosty sposób wytłumaczą Ci na czym będzie polegać operacja i rekonwalescencja zaraz po niej. Jeśli nie do końca masz szczęście możesz również poszukać informacji na tym blogu. 🙂 W ostateczności wykorzystaj Formularz Kontaktowy i napisz do mnie.

6. Zaplanuj zwolnienie chorobowe w pracy.

To największy problem moich pacjentów. Tak, każdy z nas musi zarabiać na życie, a absencja w pracy tego nie ułatwia. Jeśli jednak jesteś w komfortowej sytuacji i możesz zaplanować swoją operację to planuj z głową.

Przede wszystkim zapytaj swojego lekarza lub fizjoterapeutę jak długo orientacyjnie będziesz wyłączona/y z pracy zawodowej, żebyś nie został mile zaskoczony po fakcie. Bardzo często na pierwszej rehabilitacji słyszę: „panie Piotrze za 2 tygodnie muszę być na nogach, bo lecę na drugi koniec świata na ważną konferencję i podpisanie kontraktu za 2 miliardy złotych”. Nie proszę Państwa, to tak nie działa.

Każdy zabieg ma swoje określone standardy pooperacyjne, których nie można przyspieszać. Jeśli jest to np. szycie łąkotki, po którym pacjent nie może obciążać nogi przez 4-6 tygodni, to…NIE MOŻE OBCIĄŻAĆ NOGI PRZEZ 4-6 TYGODNI! Wiąże się to również z faktem, że nie może w tym czasie samodzielnie prowadzić samochodu, stać (albo tańczyć) długi czas na bankietach, a także łazić na spotkania bez kul (2 miliardy to dużo, lepiej się przemęczyć niż wyglądać na mięczaka z kulami).

Jeśli planujesz operację to zaplanuj ją tak, żebyś miał czas na sumienną rehabilitację, a nie spotkania, imprezy firmowe i katowanie kolana 2 dni po zabiegu. Jeśli nie możesz tego zorganizować to znaczy, że to nie jest dobry czas na oddanie się chirurgowi. Wróć do pkt. 1 i zacznij od początku…

7. Zorganizuj sobie transport na wizyty kontrolne/rehabilitację.

Niby błahy, jednak bardzo praktyczny punkt. Jeszcze przed wizytą na stole operacyjnym zaplanuj sobie jak będziesz się przemieszczać przez okres, w którym nie możesz prowadzić samochodu. Miałem pacjentów, którzy planując zabieg lewej nogi wymieniali się ze znajomymi samochodami na te z automatyczną skrzynią biegów, by móc się samodzielnie poruszać po wyjściu ze szpitala. Nie głupi pomysł, jednak osobiście polecam rozplanować inny środek transportu lub zaangażowanie do tego osoby trzeciej. Warto pamiętać, że ten punkt również może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Już przed zabiegiem zadbaj o niezbędny sprzęt do późniejszej rehabilitacji.

8. Zakup/(wy)pożycz niezbędny sprzęt ortopedyczny.

Jeśli chcesz po zabiegu korzystać z dobrego jakościowo (i tańszego) sprzętu zadbaj o niego samodzielnie. Oczywiście, jeśli operujesz się w klinice prywatnej to możesz być pewna/y, że rzeczy niezbędne np. kule, orteza, żele chłodzące itp. zostaną Ci zapewnione. Pamiętaj jednak, że to również wiąże się z dodatkowym, większym kosztem (czasami marża sięga 50-100%!) w porównaniu do tych samych sprzętów dostępnych np. w internecie, które możesz zakupić wcześniej. Możesz również spróbować pożyczyć niezbędne rzeczy od rodziny/znajomych, którzy przeszli już swoją drogę przez mękę. Nie lepiej różnicę przeznaczyć np. na dobrą rehabilitację lub organizację transportu? 🙂

Jeśli chodzi o szpitale NFZ to one również zapewniają niezbędny sprzęt, ale zdarza się, że jest on naprawdę kiepskiej jakości. Plusem jest to, że zazwyczaj jest on w dużej mierze refundowany. Jeśli jednak zależy Ci na trwałości i bezpieczeństwie np. ortezy to również polecam zadbać o nią we własnym zakresie przed zabiegiem.

W tym punkcie zwróć również uwagę na rehabilitację pooperacyjną. Jej dużą częścią jest również Twoja praca w domu, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w rzeczy niezbędne do późniejszych ćwiczeń. Listę najbardziej przydatnych sprzętów znajdziesz w poście: Sprzęt niezbędny po operacji kolana.

9. Dostosuj mieszkanie/dom do swoich potrzeb po zabiegu.

Jeśli mieszkasz na 4 piętrze bez windy, a do tego Twoje mieszkanie to nie 150 metrowy penthouse w parterze (taki, w którym nie ma schodów, nie jest ciasno i wszędzie można przejść bez większych problemów) to przemyśl jak zorganizować mieszkanie/dom żeby było Ci łatwiej po operacji. Jeśli przeczuwasz, że będziesz mieć problem np. z wchodzeniem na 1 piętro swojego domu przemyśl, czy da się zagospodarować parter do Twoich potrzeb na czas pierwszych tygodni po zabiegu.

Pamiętaj również o toalecie. Z doświadczenia wiem, że ciężko się na nią siada, a jeszcze ciężej wstaje jeśli jest nisko umiejscowiona. Możesz rozejrzeć się za uchwytami lub specjalnymi nakładkami podwyższającymi. Przy okazji w Twoim przypadku prysznic przyda się bardziej niż wanna. 🙂

10. Uzbrój się w cierpliwość. 

To ostatni, ale jeden z najważniejszych punktów tego wpisu. Rehabilitacja to nie Pendolino: nie idzie ekspresowo, często spóźnia się w stosunku do zamierzonego planu, a do tego nie jest przyjemna i zdarzają się podczas niej komplikacje. Nastaw się na długą drogę do zdrowia i cierpliwie poddaj się leczeniu według wytycznych lekarza i fizjoterapeuty. No i pamiętaj: lepiej założyć sobie 2 tygodnie dłuższą rehabilitację, niż o tydzień zbyt krótką. Powodzenia!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
67 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
4 maja 2017 10:40

Czy mając 20 lutego artroskopie (zwyrodnienie we sprawy) już powinnam obciążać kolano100% nadmienilam iż lekarz stwierdził że nie potrzebna mi rehabilitacja a co do ćwiczeń to robiłam sama z intrenetu

Aga
Aga
26 lipca 2017 21:19
Reply to  Krystyna

Czy u 14 letniego dziecka może być przeprowadzona artroskopia? (zerwane więzadła krzyżowe, naderwane więzadło poboczne piszczelowe i rozwarstwiona łąkotka)3 msc rehabilitacji i po 5 miesiącach odnowienie kontuzji

Kama
7 lipca 2017 19:14

Witam, zastanawiam się nad jedną rzeczą. W przyszłym tygodniu mam zaplanowaną artroskopię w kierunku pęknięcia/uszkodzenia łąkotki zewnętrznej. Mieszkam na stałe w Holandii i tutejszy lekarz twierdzi, że po operacji nie… Czytaj więcej »

Aleksandra
2 sierpnia 2017 16:51

Witam. W maju miałam 6. operację na lewe kolano. W listopadzie/grudniu czeka mnie 7. Mam pytanie czy już powinnam planować jakąś rehabilitację, czy poczekać na skierowanie ( zaznaczę, że nie… Czytaj więcej »

Marek
Marek
2 stycznia 2021 14:25
Reply to  Piotr

Witam. Mam kilka pytań na ten temat: Czy lekarz NFZ ma obowiązek zalecić rehabilitację przed zabiegiem czy to jego dobra wola?. Co wchodzi w skład takiej rehabilitacji? Czy to są… Czytaj więcej »

Michal
4 października 2017 11:07

ja bym jeszcze wspomniał to o czym i tak da znać lekarz, ale warto wiedzieć: – zaszczepić się przeciw żółtaczce WZW B – wyleczyć wszystkie zęby, to też może zająć… Czytaj więcej »

Justynka
9 grudnia 2017 01:13

Ile trwa powrot do sprawnosci po usunieciu fałdu maziowego ?

bogna
15 grudnia 2017 13:32

jakie jest Pana zdanie w temacie rehabilitacji szyną CPM po osteotomii metodą tomofix ? tak/nie ? jak długo ?

Tomasz
10 stycznia 2018 20:32

Witam oderwala mi się chrzastka od kości kolana (chyba końcówka kłykcia) czy to coś poważnego? Czy do samej operacji mogę pracować? (Nie mogę mieć wolnego) po operacji będę miał 3… Czytaj więcej »

Tomasz
13 stycznia 2018 11:11

Witam już jestem po zabiegu. Była to rekonstrukcja chrzastki metodą mikro złamań. Czuję się dobrze jestem już w domu aczkolwiek czuje ze operowana noga jest dużo bardziej zimna niż ta… Czytaj więcej »

Olga
5 lutego 2018 15:07

Ja mam zerwane wiazadła przednie i tylne 28 lutego operacja. Powiem Wam szczerze ze sram w gacie ???

Tomasz
6 lutego 2018 09:48

Witam jestem trzy tygodnie po rekonstrukcji chrzastki w kolanie , czuje się dobrze ale oczywiście nie chodzę wg zaleceń. Jeszcze 3 tygodnie. Mam pytanie czy 20 marca mogę już jechać… Czytaj więcej »

Tomasz
7 lutego 2018 00:00

Witam było to metoda mikrozłamań. Czy to jest to samo co membrana? Czy te narty lepiej odpuścić na ten rok?
Pozdrawiam

Tomasz
8 lutego 2018 21:48

Dziękuję za wszystkie porady
Wszystkiego dobrego życzę Pozdrawiam

klaudia
19 marca 2018 09:20

Witam jutro 20lutego 2018 mam zabieg artroskopi kolana lewego łękotka mi pękła i to bardzo jest mocno uszkodzona. Orientuje sie pan jaki jest czas leczenie i powrotu do zdrowia ,… Czytaj więcej »

Grzegorz
30 marca 2018 18:00

Acl zrobione 2011 i szycie ląkotki .Uszkodzenie 2018 styczeń acl i róg ląkotki oderwany i złamany bez przemieszczeń .Dwa tygodnie później chodząc bez ortezy wyskoczenie kolana i ponowna punkcja oraz… Czytaj więcej »

Hanna Prachniak
2 kwietnia 2018 08:59

Witam. Ponad rok temu miałam uraz kolana, tydzień temu (dopiero, gdyż czekałam na termin z Funuszu) robiłam rezonans i wyszło poważne naderwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL. W sumie kolano mało… Czytaj więcej »

Artur
20 kwietnia 2018 17:55

Witam. Dostałem skierowani na opera je kolana będzie ona w poniedziałek.. Czy chirurg otrzebuje jakieś dokumenty typu. Rezonans opis czy pooprostu kładą mnie na stół kroja i wiedzą co robić?

Karol
29 kwietnia 2018 21:26

Witam 6 lat temu miałem rekonstrukcje PCL i czesciowe uszkodzenie ACL. Podczas cwiczeń na rwe kulszowa bo dopadla i neurolog kazal cwiczyc . Wygialem kolano az cos delikatnie strzyknelo od… Czytaj więcej »

Adam.k
13 maja 2018 10:43

Witam w czwartek mam artoskopie i nie wiem czy dlugo bede dochodzil do sprawnosci. Dodam ze jestem bardzo ciezki lakotka przystodkowa stan po przebytym masywnym uszkodzeniu z rozległą fragmentacja i… Czytaj więcej »

Roksana
3 czerwca 2018 20:01

Mam 20 lat. Dwa tygodnie temu nabawiłam sie kontuzji łękotki i rzepki podczas tańca. Strasznie bolało zaczela mi nachodzi woda do kolana oczywiście była odessana jak kolano zaczęło puchnac na… Czytaj więcej »

Karolina
11 czerwca 2018 16:05

Dzien Dobry, mam pytanko- czekam na artroskopie kolana lewego z powodu calkowicie przerwanego wiezadla przedniego. Jak dlugo bede dochodzic do siebie i kiedy vedzie mozna wrocic do pracy liczac ze… Czytaj więcej »

Anna
19 sierpnia 2018 09:57

Dzień dobry. Czy po upływie ośmiu tygodni od zabiegu artroskopii kolana – gdzie były wykonywane mikrozłamania, częściowa resekcja łąkotki i shaving rzepki – można się opalać ? Mam na myśli… Czytaj więcej »

Krzysztof
13 września 2018 18:57

Witam. Jestem przed operacją lewego kolana. Mam zerwane więzadło przednie krzyżowe oraz kolano skoczka. Czy należy się systematycznie rozciągać przed operacją? Ile należy zakładać ,że po takiej operacji wróci się… Czytaj więcej »

Łukasz
Łukasz
4 października 2019 19:17

A ja nie wiem już co począć. Czekam na acl. Termin połowa listopada. Na początku grudnia również termin porodu u żony. Jest sens się pakować czy odsuwać zabieg? Będę żonie… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
8 stycznia 2020 03:14

Wszyscy tylko pytają, a nikt nie życzy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Weronika
Weronika
20 maja 2020 13:07

13 lutego miałam artroskopię prawego kolana (przecięcie troczków, usunięcie fałdów błony maziowej i synowektomia) lewe kolano też to czeka, więc kiedy mogę się zdecydować najlepiej na drugą operację?

sandra
sandra
16 kwietnia 2021 10:46

Witam, czekam na zabieg artroskopie kolana lewego: pęknięcie łękotki przyśrodkowej na całej długości dochodząca do powierzchni torebkowej, oraz w rogu tylnym łękotki pozioma, hyperintensywna strefa nie obejmująca powierzchni stawowych.. oraz… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
1 lipca 2021 16:58

Za kilka dni czeka mnie artroskopia wyszło mi złamanie kłykcia piszczeli lewej. Czy orientuje się pan jak może przebiegać zabieg i czy długo będzie przebiegał proces leczenia ?

Radosław
Radosław
9 sierpnia 2021 06:24

Witam, miałem uraz kolana (zerwane krzyżowe przednie ,naderwane poboczne ,uszkodzony róg łąkotki oraz stłuczony kłykeć piszczela).czy wszystko prócz ACL się zagoi ? minęło 8 tygodni od urazu ,kolano jeszcze boli… Czytaj więcej »

Ula
Ula
9 grudnia 2021 16:37

Witam w lutym mam mieć zabieg usunięcia fałdu przednio-przyśrodkowego .
Na jaki okres zazwyczaj jest wystawiane zwolnienie lekarskie ?
Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam ! 🙂

Patrycja
Patrycja
6 marca 2022 11:06

21 marca bede miec trochleoplastyke stawu rzepkowo udowego wraz z rekonstrukcja MPFL w CKD w Łodzi 🙂 Bardzo trafnie napisany poradnik 🙂

Julia
Julia
25 stycznia 2023 07:24

Dzień dobry, trenuje brazylijskie jiu-jitsu przez co zapewne zostały uszkodzone moje dwie łąkotki:) obie z nich są pęknięte lekarz skierował mnie na atroskopie. Jak wygląda sprawa treningów do operacji? Co… Czytaj więcej »

Adrianna
Adrianna
18 lutego 2023 07:21

Dzień dobry, jestem przed rekonstrukcją MPFL oraz czyszczeniem kolana 🙂 mam już za sobą artroskopię – uwolnienie troczków bocznych rzepki oraz osteotomia guzowatości kości piszczelowej… obecnie mam podwichniętą rzepkę. Czy… Czytaj więcej »

67
0
Would love your thoughts, please comment.x