Rehabilitacja bólu kręgosłupa lędźwiowego. Czy na prawdę warto liczyć na NFZ?

Komu z nas nie zdarzyło się korzystać z pomocy fizjoterapeutów, ręka w górę! Tak myślałem… las rąk, tylko jakiś taki… rzadki.

Dziś w temacie analiza fizjoterapii kontraktowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia potocznie zwaną rehabilitacją darmową, w porównaniu z rehabilitacją komercyjną/prywatną, czyli bezpośrednio opłacaną przez pacjenta.

W takim razie od początku. Jak wygląda (zazwyczaj długa i kręta) droga pacjenta do fizjoterapeuty na przykładzie bólu kręgosłupa lędźwiowego?

99,9% pacjentów z bólem kręgosłupa zwleka z wybraniem się do lekarza: to nie mam czasu, to za daleko, nie lubię lekarzy, odwołam, bo jutro urodziny córki, albo przegląd samochodu albo po prostu mi się nie chce. Kręgosłup lędźwiowy boli czasem bardziej, czasem mniej i tak mijają tygodnie, często miesiące, a w ekstremalnych przypadkach lata. Organizm zaopatrzony w swoją niesamowitą zdolność do kompensacji (wykorzystania ruchów bezbolesnych lub najmniej bolesnych) przyzwyczaja się do nieciekawej sytuacji jaką mu serwujemy i powoli zaczyna bagatelizować sprawę. W ten sposób rozpoczyna się ciąg zdarzeń prowadzących do strukturalnych zmian w kręgosłupie (i jego okolicach) skutkujących coraz większym nasileniem dolegliwości lub bólem nagłym w skutek zaawansowanej dyskopatii.

I co wtedy? Wtedy to już naprawdę mamy przerąbane…

strona główne
Rozwiązanie nr 1. Lekarz pierwszego kontaktu.

Jeśli ból w jakiś sposób jest jeszcze do wytrzymania, to chcąc oszczędzić chociaż trochę kasy trafiamy do lekarza rodzinnego finansowanego przez NFZ i tu zaczyna się nasza droga. Lekarz pierwszego kontaktu, jeśli co bardziej kumaty, po wstępnej diagnostyce wykluczającej bezpośrednie zagrożenie „trwałą utratą zdrowia” odsyła nas do znajomego po fachu lekarza rehabilitacji, w celu wyznaczenia zabiegów.

Jeśli mamy mniej szczęścia najpierw trafimy do jego kumpla neurologa (od 3 miesięcy do nieskończoności czekania), później może jeszcze do neurochirurga (kolejne co najmniej 3 miesiące), a później (oby nie!) na stół operacyjny lub przy większym szczęściu również do lekarza rehabilitacji.

Jeśli stół – znowu przerąbane, jeśli lekarz rehabilitacji – również, bo kolejka oczekujących to następne od 3 do 6 miesięcy, a później jeszcze pół roku na (zazwyczaj wątpliwej jakości) przepisane zabiegi. W 80% przypadków będzie to nie wiele dające połączenie 2 – 3 zabiegów fizykoterapii np. pole magnetyczne i laser i dodatkowo ćwiczenia w grupach 4 – 10 osobowych.

Po tak długiej ścieżce pomocy nasz ból będący skutkiem zmian w kręgosłupie częściowo wyciszy się sam lub stanie się bólem przewlekłym, a kompensacje np. nieprawidłowe ustawienie miednicy, czy funkcjonalne skrzywienie kręgosłupa pozostanie. Dzięki fizykoterapii dolegliwości może zmniejszą się o kolejne 25%, a ćwiczenia niecelowane, bez szczegółowej diagnozy fizjoterapeutycznej (nie ma na to czasu przy 10 pacjentach na sali!) utrwalą złe nawyki organizmu.

W najlepszym wypadku ból częściowo zniknie na pół roku i powróci ze zdwojoną siłą. W najgorszym, źle przeprowadzona rehabilitacja pogorszy stan pierwotny i ponownie zawitamy u znanego już nam dobrze neurochirurga, gotowego nas pokroić „od ręki”.

Czy jest na to jakaś alternatywa? Oczywiście, ale to czy z niej skorzystasz zależeć będzie od zasobności Twojego portfela i szybkości działania.

Rozwiązanie nr 2. Szybkie działanie.

Jeśli nadal liczymy na NFZ, to naszą drogę powinniśmy zacząć jak najszybciej, czyli w momencie pojawiania się bólu, a nie kiedy jest już naprawdę źle i niedobrze. Mniejszy ból prawdopodobnie skróci listę specjalistów po drodze do fizjoterapeuty. Jeśli już do niego trafisz powinieneś nalegać na terapię INDYWIDUALNĄ, czyli pracę jeden na jeden, pacjent – terapeuta.

Masz również prawo i obowiązek wymagać od fizjoterapeuty badania diagnostycznego na pierwszej wizycie (to jego praca i obowiązek!). Każda inna terapia „w ciemno” jeśli chodzi o kręgosłup, jak i inne partie ciała nie ma większego sensu i możesz wrócić do punktu pierwszego.

Rozwiązanie nr 3. Komercja.

Trzecią, niestety nieco droższą, ale ekspresową alternatywą jest wizyta diagnostyczna prywatna bezpośrednio u fizjoterapeuty. Po takiej wizycie praktycznie od razu można rozpocząć celowaną i mam nadzieję skuteczną terapię bólu kręgosłupa.

Czy warto poświęcić 50 – 150 złotych, aby zapobiec konsekwencjom długiego oczekiwania na pomoc? Moim zdaniem poprawa Twojego komfortu życia od rana do wieczora jest tyle warta. Często 2 – 3 wizyty prywatne rozwiązują problem w zarodku i nie dopuszczają do rozwinięcia się stanu przewlekłego, dużo trudniejszego do wyleczenia. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż rehabilitację prywatną mogą odbyć bez skierowania od jakiegokolwiek lekarza.

Jednak jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie (moim zdaniem zdecydowanie najlepsze) polecam obowiązkowo sprawdzone, renomowane gabinety i kliniki FIZJOTERAPEUTYCZNE.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
107 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
micael
5 października 2016 19:42

Czy zna Pan i mógłby polecić jakiś dobry gabinet (poradnie) fizjoterapeutyczny w Łodzi dla osoby po microdiscectomi?

micael
7 października 2016 11:17

dziękuję 😉

Łukasz
17 maja 2017 07:39

Witam,
Poleci Pan kogoś w Częstochowie?

Piotr
12 czerwca 2017 17:41

Dzień dobry, mam do Pana dwa pytania. Mam skoliozę lewo-wypukłą oraz wyprostowanie lordozy w odcinku lędźwiowym. Dodatkowo dehydratacja dwóch ostatnich krążków międzykręgowych i wypukliny 4mm i 6mm. Pierwsze pytanie –… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
13 czerwca 2017 13:11

Dzień dobry Panu. Jestem po rehabilitacji 13 dzień. Miałam laser, tens oraz ultradżwięki przez 10 dni. (na NFZ). Lekarz przed rehabilitacją zakwalifikował mnie do dyskopatii, bo jak powiedział, cytuję: “bo… Czytaj więcej »

Monika
1 lipca 2017 11:54

Witam, czy poleci Pan dobrego fizjoterapeutę z Gorzowa Wlkp?

Agnieszka
17 lipca 2017 10:07

Witam Od jakiegoś czasu okropnie boli mnie kręgosłup-wiele lat pracy w handlu pewnie wychodzi-dostałam skierowanie na prześwietlenie odcinka lędźwiowego,wynik to: niewielkie lewostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Lordoza zachowana. Zwężenie szerokości przestrzeni… Czytaj więcej »

Marek
20 lipca 2017 20:17

Witam, Mam bole w odcinku ledzwiowym, czesto skarpetki musze zakladac na lezaco i niezle sie natrudzic zeby zawiazac sznurowadla…, to trwa juz dosc dlugo, mysle ze ponad 3 lata, raz… Czytaj więcej »

Agnieszka
8 sierpnia 2017 19:45

Dzień Dobry proszę o polecenie dobrego fizjoterapeuty z Poznania
Dziękuję z góry i pozdrawiam
Agnieszka

Małgosia
24 sierpnia 2017 11:14

Z końcem czerwca 2017 pierwszy raz w życiu naprawdę mocno zaczęły mnie boleć plecy i nogi. Mam przepuklinę odcinka lędźwiowego, zrobiłam prywatnie rezonans, wcześniej byłam u internisty, ginekologa, lekarza rehabilitacji,… Czytaj więcej »

Anita
26 sierpnia 2017 12:19

Witam,
Czy mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeutę z Opola lub okolic?
Dziękuję z góry i pozdrawiam!
Anita

Ola
Ola
7 września 2017 14:42

Cześć, Póki co na szczęście nie doskwiera mi kręgosłup 😉 Sama zajmuje się rehabilitacją i wiem, ze w tym temacie mam braki w porównaniu do starszych kolegów i koleżanek 😉… Czytaj więcej »

Natalia
8 września 2017 19:41

Czy może polecić Pan kogos w Bydgoszczy ?

Mariola
12 września 2017 18:27

Witam. Czy mógłby Pan polecić kogos z Wyszkowa lub Ostrowi Mazowieckiej?

Anna
13 września 2017 23:30

A czy w Warszawie jest ktoś godny polecenia? Prywatnie, najlepiej z Luxmedu, ale niekoniecznie.

Aniela
27 września 2017 08:41

Ja z kolei z Krakowa mogę także polecić Reha Pro i Pana Piotra.
Pozdrawiam 😉

Paweł
15 października 2017 20:50

Z lekarzami rehabilitacji na nfz mam negatywne doświadczenia. Z całym szacunkiem ten do którego trafilem nawet nie zetknął na rezonans twierdząc ze wie co mi dolega… na niczym Pan się… Czytaj więcej »

Your name
20 października 2017 19:30

Witam kogo pan poleci z Grodzisk Mazowiecki? Fizjoterapeuta

Ja
Ja
27 października 2017 09:50

Witam, mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeute w Zabrzu bądź okolicach? Mam wypukline krążka i ktegozmyk . Mam kilka objawów, które mogą wskazywać na ucisk, ale neurochirurg kazał narazie zgłosić się… Czytaj więcej »

Robert
28 października 2017 12:35

Robert 27 lat
Witam
Mam problemy z kręgosłupem ( zwyrodnienia części lędzwiowej) Czy poleci Pan dobrego fizjoterapeute z Lublina?

Magda
8 listopada 2017 10:30

Witam, czy może Pan polecić jakiegoś fizjoterapeutę z Rzeszowa lub okolic?

Marlena
14 listopada 2017 08:59

Czy w Lesznie woj.wielkopolskie może Pan polecić dobrego fizjoterapeutę.

Sylwia
23 listopada 2017 10:58

A Białystok?

Your name
27 listopada 2017 20:14

A czy w Płocku jest jakiś dobry fizjoterapeuta godny polecenia?

Piotr
30 listopada 2017 20:02

Witam może Pan polecić dobrego rehabilitanta na terenie Radomia. Bóle lędzwiów

Alicja
9 grudnia 2017 21:33

Witam stwierdzono u mnie rozluźnienie więzadeł i stawów …po porodzie. .mecze się rok ..nie mogę spać ewentualnie na bokach..co bedzienajbardziej skuteczne na to.??ból jest okropny ..pomagają maści ..

Dawid
4 stycznia 2018 19:33

Panie Piotrze, co przy przepuklinie krążka międzykręgowego dodatkowo ulega uszkodzeniu/zablokowaniu?

Mirosław.
5 stycznia 2018 22:17

Dziękuję za fachową konsultację oraz wstępne zalecenia dotyczące kręgosłupa lędźwiowego . Jeżeli ma Pan osobę z rejonu Piotrkowa Trybunalskiego w zakresie rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego to proszę o kontakt. Dziękuję za… Czytaj więcej »

Asia
30 stycznia 2018 20:54

Dzień dobry , mam stan zapalny w odcinku lędźwiowym, wykazał to rezonans magnetyczny , dodatkowo zniesiona lordoza oraz skolioza kręgosłupa, neurochirurg zastanawia się nad operacja dał mi pół roku –… Czytaj więcej »

Your name
2 lutego 2018 15:56

Witam,Zdj .kręgosłupa L-S a-p i boczne.Spłycenie lordozy Widoczne 4 kręgi L, najprawdopodobniej przejsciowy L 5 -sakralizacja.Zmiany przeciążeniowe w stawach m-kręgowych na wys.L 4-S 1.Osteofitoza krawędziowa trzonu L 4 po stronie… Czytaj więcej »

Maria
16 lutego 2018 09:12
Reply to  Piotr

Dzień dobry Panie Piotrze mam problem z kręgosłupem okolica klatki piersiowej skrzywienie ból promieniuje do klatki że ciężko mi się oddycha chodzę na fizjoterapię prywatnie bardzo źle się po niej… Czytaj więcej »

Your name
4 lutego 2018 11:36

Czy mógłby mi Pan polecić jakiegoś specjalistę, który zająłby się moim tym przypadkiem ?

Your name
5 lutego 2018 11:22

mieszkam w białymstoku

Adriana
5 lutego 2018 16:46

Dzień dobry/ @Często 2 – 3 wizyty prywatne rozwiązują problem w zarodku i nie dopuszczają do rozwinięcia się stanu przewlekłego, dużo trudniejszego do wyleczenia.@ Rozumiem że tu chodzi o terapii… Czytaj więcej »

Sylwia
23 lutego 2018 21:09

Czy Marlena Borys pomaga również po operacjach kręgosłupa ledzwiowego?

Agnieszka
1 marca 2018 11:38

Witam, Mam przepuklinę L5/S1 7x9x11 mm, czy mogę skorzystać z wyciągu lędźwiowego?

Agnieszka
4 marca 2018 20:13

Panie Piotrze, Moje poprzednie pytanie było może niezbyt ścisłe. Zacznę może od początku. Bardzo liczę na poradę, ponieważ nie radzę sobie już z bólem. Mój problem rozpoczął się pod koniec… Czytaj więcej »

Przemek
23 marca 2018 21:47

Dzień dobry. Panie Piotrze bardzo proszę czy mógłby Pan ocenić czy mój przypadek nadaje się do rehabilitacji ? Mam opis rezonansu : kanał kregowy przewezony na poziomie L5/S1, stożek rdzenia… Czytaj więcej »

Przemek
25 marca 2018 15:45

Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂

Andrzej Mania
6 kwietnia 2018 11:03

Witam Panie Piotrze Mieszkam w Katowicach Mam problemy z kręgosłupem lendźwiowym – bóle pleców, nóg (w różnych częściach) i pachwinie Proszę o pomoc w znalezieniu dobrego fachowca w Katowicach lub… Czytaj więcej »

Justyna
9 kwietnia 2018 06:26

Witam. Od dłuższego czasu bolał mnie kręgosłup lędźwiowy, miałam nawet atak rwy kulszowej, po czym wybrałam się do lekarza rodzinnego, który dał mi skierowanie na rtg, w opisie było polpoziome… Czytaj więcej »

Roksana
20 kwietnia 2018 16:57

Witam… Na poziomie L5/S1 wytworzyla sie posrodkowo-prawoboczna przepuklina jadra miazdzystego krazka miedzykregowego o grubosci ok.4mm. Z badana struktura sasiaduje przeciazeniowo wyostrzona tylno-dolna krawedz trzonu kregu L5.Widoczny jest ucisk na worek… Czytaj więcej »

Katarzyna
25 kwietnia 2018 17:17

Witam. Czy może Pan polecić dobrego terapeutę przy przepuklinie l4 l5 i problemem w odcinku szyjnym. Mieszkam w Drawsku Pomorskim w zachodniopomorskim najbliższa wieksza aglomeracja to Koszalin bądź Szczecin.

Małgorzata
13 maja 2018 20:42

Witam.Od dłuższego czasu szukam pomocy u lekarzy, rehabilitantow masażystow, ale jakoś nikt nie zbadał całościowo mojego kręgosłupa i nie podał przyczyny problemów oraz rozwiązań. Od wielu lat/mam 35 lat/ borykam… Czytaj więcej »

Marta
21 maja 2018 08:29

Witam. Jak z takim pytaniem. Miałam bóle kręgosłupa, rok temu. Teraz przeszło nic nie boli, ale dopiero teraz mam rehabilitację, czy warto ją odbyć. Czy jest bez sensu jeśli nie… Czytaj więcej »

Mateusz
5 czerwca 2018 18:44

Witam, Piszę w imieniu Taty, który ma schorowany kręgosłup z rezonansu wynika, że ma dyskopatię lewostronną L4, L5. Początkowo zachęcałem Tatę, aby udał się do fizjoterapeuty z resztą mój kolega,… Czytaj więcej »

Marcin
20 czerwca 2018 15:49
Reply to  Piotr

Witam, poszukuję rehabilitanta w Szczecinie. Mam szerokopodstawną przepuklinę L3/4 + HIZ, L4/5 z przerostem stawów m-k i stenozą. Może Pan kogoś polecić. Z góry dziękuję.

Ola
Ola
11 czerwca 2018 11:57

Witam, mam przepuklinę w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i zaostrzenie dyskopatii. Rehabilitant wykonuje mi terapię manualną, która odbywa się raz w tygodniu. Czy nie jest to za duży odstęp czasu pomiędzy kolejnymi… Czytaj więcej »

Bartłomiej
20 czerwca 2018 15:05

Witam czy poleci Pan kogoś w Radomiu?

Sandra
6 lipca 2018 08:42

Witam, ostatnio mam ogromny problem z wyprostowaniem się. Bóle są bardzo silne , nie potrafię już z tym walczyć. Mam stwierdzone przepukliny międzykręgowe w odcinku lędźwiowym. A po ostatnim RTG… Czytaj więcej »

Ania
17 lipca 2018 19:05

Panie Piotrze, czy na fizjoterapie można chodzić częściej niż 2 x w tygodniu ?Kręgosłup lędźwiowy.Rwa kulszowa.Juz po ostrym stanie. Chętnie bym pochodziła do 2 różnych.Może by się jakoś uzupełniali wzajemnie??… Czytaj więcej »

Anna Nowak
19 lipca 2018 13:56

Dzień dobry. Czy może Pan polecić jakiegoś dobrego fizjoterapeutę z Wałbrzycha. Pozdrawiam. Ania.

107
0
Would love your thoughts, please comment.x