Rehabilitacja po uszkodzeniu więzadła pobocznego piszczelowego (MCL).

Więzadło poboczne piszczelowe to druga najczęściej uszkadzana struktura więzadłowa w kolanie. W przeciwieństwie do więzadła ACL (najważniejsze informacje po urazie więzadła krzyżowego przedniego ACL znajdują się TUTAJ) jego dobry kolega MCL jest znacznie lepiej ukrwiony i często z pozytywnym skutkiem daje się wyleczyć zachowawczo. W przypadkach całkowitego uszkodzenia tej struktury również stosuje się jej rekonstrukcję, a rehabilitacja po takim zabiegu to kluczowy element odzyskania pełnej stabilności stawu kolanowego i prewencji kolejnych urazów.

Niestety w praktyce bardzo często pacjenci po świeżym uszkodzeniu MCL nie otrzymują  niezbędnych informacji na oddziale ratunkowym. Zamiast chronić gojące się więzadło poboczne piszczelowe przed nadmiernym rozciągnięciem prowadzą do jego wydłużenia, co w konsekwencji skutkuje destabilizacją boczną stawu kolanowego. Aby uniknąć takiej sytuacji przed trafieniem do fizjoterapeuty wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych informacjach.

ski injury

Wypadki na nartach to najczęstsza przyczyna urazów więzadła pobocznego piszczelowego (MCL).

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego (MCL).

Do uszkodzenia tak mocnej struktury, jaką jest MCL dochodzi zazwyczaj w gwałtownym mechanizmie skrętnym kolana. Najczęstszymi sportami, prowadzącymi do takiej sytuacji są na przykład narty, czy piłka nożna. Niekontrolowany ruch lub bezpośredni kontakt z przeciwnikiem nierzadko prowadzą do wymuszonego ruchu rotacji zewnętrznej kości piszczelowej w stosunku do kości udowej, po której dochodzi do częściowego lub całkowitego zerwania więzadła pobocznego piszczelowego. W najlepszym wypadku jest to uszkodzenie izolowane, w najgorszym wiąże się również z urazem łąkotki i więzadła krzyżowego. Skupmy się jednak na wersji pozytywnej i zacznijmy od najmniej groźnego urazu.

Postępowanie po naderwaniu więzadła MCL.

Sprawa naderwania nie jest wcale taka prosta jakby mogła się wydawać. Tak na prawdę wyróżnia się 3 stadia częściowego uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego, różnicowane ze względu na wielkość naderwania. Stopień I i II leczy się dość szybko i bezproblemowo, a wygojona struktura jest wytrzymała i przy prawidłowej rehabilitacji prowadzi do pełnej stabilności kolana. Przy urazie w stopniu III o wyborze drogi leczenia (chirurgiczna lub zachowawcza) decyduje stan funkcjonalny pacjenta, stabilność jego kolana i objawy po uszkodzeniu. Jednak w fazie ostrej we wszystkich trzech przypadkach bezdyskusyjnie leczenie powinno rozpocząć się prawidłową diagnostyką i wizytą u fizjoterapeuty. Dobrego fizjoterapeuty!

Uraz skrętny kolana to dla niego dość traumatyczne przeżycie. W kilka godzin po takim epizodzie  ze względu na narastający stan zapalny staw wygląda zazwyczaj jak balon wypełniony wodą. Jest mocno obrzęknięty, a objawy bólowe są dość niespecyficzne i nie sprzyjają diagnostyce mającej wskazać uszkodzone struktury. Pacjenci w takim stanie często lądują „na ostro” w oddziale ratunkowym, gdzie standardem jest wykluczenie uszkodzeń kostnych (zrobienie zdjęcia RTG) i odesłanie petenta do domu z zaleceniem oszczędzania nogi. Musimy sobie zdawać sprawę, że nie powinien to być koniec, a dopiero początek naszej drogi powrotnej do zdrowia.

W przypadku takiego urazu skrętnego konieczne jest wykonanie co najmniej badania USG, a najlepszym wyborem diagnostycznym jest tu rezonans magnetyczny (MRI). USG jak najbardziej może ujawnić nam uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego, ale może nie być wystarczające do wykrycia na przykład uszkodzenia łąkotki (co ma duży wpływ na dalszą rehabilitację), czy więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Rezonans z drugiej strony jest badaniem bardzo dokładnym, lecz jego koszt jest mniej więcej 4-5 razy większy od ultrasonografii (wiecej info tutaj). Jeśli na prawdę serio podchodzicie do swojego urazu nie szczędźcie na niego pieniędzy. Może to uchronić Was przed kosztami  późniejszej operacji rzędu kilkunastu tysięcy zł. Zróbcie MRI.

Rehabilitacja uszkodzonego więzadła MCL.

Jeśli już macie pełną diagnostykę, w której wykryte zostało tylko izolowane, częściowe uszkodzenie więzadła MCL to możecie uznawać się za wstępnych szczęściarzy. Bez względu na stopień uszkodzenia w pierwszej kolejności powinniście dać więzadłu możliwości do regeneracji. Trzeba pamiętać, iż akurat ta struktura znacznie napina się przy pełnym wyproście i dużym zgięciu stawu kolanowego, co oznacza, że w fazie zrostu będą one utrudniać gojenie MCL.

orteza po rekonstrukcji acl

Orteza z “zegarem” to obowiązkowy element rehabilitacji uszkodzonego więzadła MCL.

Standardem postępowania jest zaopatrzenie pacjenta w ortezę z „zegarem”, na której można ograniczyć zgięcie i wyprost do bezpiecznych zakresów. Na początku jest to zazwyczaj -20 st. wyprostu i zgięcie do około 70-90 st. w zależności od dolegliwości bólowych. Po 1-2 tygodniach zakresy te zwiększa się, stopniowo doprowadzając do pełnej mobilności w ciągu 4-6 tygodniu. Oczywiście przez okres regeneracji więzadła pacjent powinien również być zaopatrzony w kule łokciowe, dające mu odciążenie stawu kolanowego, a cały proces powinien być wsparty, terapią manualną, indywidualnie dobranymi ćwiczeniami (stabilizującymi oraz wzmacniającymi mięśnie) oraz fizykoterapią (np. laser, pole magnetyczne, elektrostymulacja mięśni). Całość MUSI być nadzorowana przez lekarza oraz fizjoterapeutę! W innym przypadku istnieje duże ryzyko  nadmiernego rozciągnięcia więzadła, czego skutkiem jest jego osłabienie i niewydolność.

Zerwane więzadło poboczne piszczelowe. Rehabilitacja. 

Jeśli należycie do nieszczęśników, którym przydarzyło się całkowite zerwanie więzadła MCL to Wasza pozycja wyjściowa do powrotu do zdrowia jest mniej ciekawa. Jednak i w tym przypadku oprócz chirurga ortopedy, który przyszłościowo będzie musiał Wam owe więzadło zrekonstruować dobrze jest również przed operacją odwiedzić fizjoterapeutę. Popracuje on nad odzyskaniem zakresu pełnego wyprostu oraz zgięcia w stawie kolanowym, zaleci ćwiczenia i wytłumaczy od A do Z jak będzie wyglądać rehabilitacja po operacji. Oczywiste jest, iż nie jest ona prowadzona zawsze tak samo i zależy od stanu pacjenta, jednak schematycznie można opisać ją w taki sposób:

1) Rehabilitacja rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu i skupia się na nauce prawidłowego chodu o kulach z odciążeniem, ruchu biernego w zakresie około 20 – 90 stopni (dobierane indywidualnie). Zalecane są również ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach kinematycznych, oraz walka z obrzękiem i bólem po operacji za pomocą terapii manualnej na tkankach miękkich. Unikamy ćwiczeń czynnych z oporem w zakresie 15 – 45 stopni i pełnego wyprostu.

2) Na około 2 – 3 tygodnie orteza na noc powinna być zablokowana w zgięciu 20 stopni w celu ochrony przed rozciągnięciem więzadła. W ciągu dnia również ograniczenie wyprostu do -20 stopni.

3) Po 4 tygodniach preferowany zakres ruchu to pełen wyprost i około 90 stopni zgięcia. W tym czasie pacjent powinien również poruszać się bez kul w prawidłowym wzorcu chodu. Etap ten skupia się również na odzyskaniu kontroli nerwowo – mięśniowej, stabilizacji kończyny (ćwiczenia na niestabilnym podłożu), oraz wzmacnianiu mięśni w łańcuchach zamkniętych.

4) W okresie około 6 tygodni od operacji rehabilitacja skupia się na odzyskaniu pełnego zakresu ruchu w stawie kolanowym, pracy nad stabilizacją i siłą mięśniową kończyny dolnej oraz kontroli motorycznej w warunkach utrudnionych (niestabilne podłoże, większe obciążenia, dodatkowe bodźce zewnętrzne podczas ćwiczeń). Również w tym czasie pacjent może wrócić do samodzielnej jazdy samochodem.

5) Cały okres rehabilitacji to około 12 -15 tygodni, po których pacjent może myśleć o powrocie do sportu pod okiem trenera medycznego.

Powyższy schemat jest oczywiście tylko zarysem rehabilitacji po zerwaniu więzadła MCL. W praktyce cały proces zależy od stanu zdrowia pacjenta, występujących dodatkowych powikłań oraz metody rekonstrukcji. Okres powrotu do zdrowia musi być regularnie (3 – 4 razy w tygodniu) kontrolowany przez fizjoterapeutę, który jest w stałym kontakcie z lekarzem operującym. Tylko taka rehabilitacja jest bezpieczna i przynosi pozytywny efekt końcowy.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
358 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
28 lutego 2016 16:52

U mnie MCL uszkodziło się razem ze złamaniem spiralnym strzałki (okolice kostki bocznej ) i uszkodzeniem ATFL.
Na szczęście postępowanie przebiegało w miarę prawidłowo.

PS. Dobrze się czyta Twoje artykuły.

Mmmm
21 czerwca 2017 11:33
Reply to  Piotr

Witam.W lutym trafiłam na oddzial ratunkowy do szpitala po czym stwierdzono u mnie tylko stluczenie kolana.Po miesiacu przy lekkim zgieciu nogi wyskoczyl mi taki sam siniak jak za pierwszym razem… Czytaj więcej »

Pawel
11 czerwca 2016 20:55

Witam 6 tygodni temu naderwalem mcl tak lekarz stwierdzil na pogotowiu po badaniu recznym kolana i po badaniu rtg nogę chciał dac w gips ale Ja wybrałem orteze i prywatnego… Czytaj więcej »

Krzysztof
24 lipca 2016 07:44

Witam! Dzisiaj zaczyna się 11 dzień od mojej kontuzji, która wyglądała mniej więcej tak: nagłe zatrzymanie prawa noga w wykroku jak przy szpagacie, poślizg i noga ucieka w prawo po… Czytaj więcej »

Piotr
2 sierpnia 2016 16:02

witam doznałem skrecenia stawu kolanowego miałem na 2 tyg (noge a potem an usg wyszło uszkodzenie mcl 1/2 st robie cwiczenia wzmacniajace miesnie i rozciagajace od fijzoterapety od 4 tygodni… Czytaj więcej »

Joanna
9 sierpnia 2016 11:34

Witam. Nie znalazłam w internecie opisu mojej kontuzji, czyli zerwanego ACL + MCL (prawie w całości), ponieważ zazwyczaj opisywane są przypadku izolowane lub kompleksu tylno-bocznego. Ciekawi mnie jak wygląda rehabilitacja… Czytaj więcej »

Angelika
9 października 2017 08:48
Reply to  Piotr

Mam taki sam uraz. Calkowicie zerwane acl i mcl, oderwany przyczep piszczelowy. Czekam na operacje 7 dni w tym czasie lekarz ustawil mi orteze na 0, czy moze Pan wyjaśnić… Czytaj więcej »

pozdrawiam Robert
10 sierpnia 2016 10:37

Witam! Na treningu judo doznałem urazu kolana. Ortopeda po badaniu manualnym i USG zdiagnozował zerwane więzadło piszczelowe MLC i zalecił ortezę z ograniczeniem wyprostu oraz zastrzyki anty-zakrzepowe. Zastanawia mnie jedno… Czytaj więcej »

Marek
Marek
27 grudnia 2019 23:32
Reply to  Piotr

Witam, Miałem podobną sytuację. Zerwany MCL. Lekarze /dwaj ortopedzi/stwierdzili, że zabieg nie bedzie potrzebny gdyż kolano jest stabilne, nie ucieka. Dobry rehabilitant doprowadził mnie do tego, że dziś uprawiam nadal… Czytaj więcej »

PATRYCJA
14 sierpnia 2016 09:01

Mam pytanie. W maju złamałam nogę. Było to złamanie kości piszczelowej na 3 mm wraz z zerwaniem więzadła krzyzowego. Przechodziłam ok 2mc w szynie w której się zwiększał kat zięcia,… Czytaj więcej »

Marcin
1 września 2016 22:25

Witam Panie Piotrze, 13 dni temu podczas gry w crashballa doznałem kontuzji kolana, Mogłem na tej nodze stanąć więc pomimo samouciekającej w bok łydki śmigałem jeszcze do wieczora. Następnego dnia… Czytaj więcej »

Maciek
5 września 2016 14:24

Witam a ja mam pyt też odnośnie MCL diagnoza Skręcenie i naderwanie w obrebie strzałkowego piszczelowego wiezadła pobocznego kolana. ACL jest całe bo niema tzw. szuflady kolano tylko troche opuchnięte… Czytaj więcej »

Maciek
16 września 2016 05:48

Witam o to moja diagnoza Stan po artroskopowej rekonstrukcji ACL oraz hemimeniscektomii. Obecnie w badaniu USG widoczny jest poszerzony zachyłek nadrzepkowy do wymiaru 16mm z obrzękiem błony maziowej z obecnością… Czytaj więcej »

Your name
19 września 2016 16:36

Witam 28 maja miałam zerwane wiązadło mcl chodziłam w stabilizatorze przez 6 tyg jak go zdjełam było dobrze a od tyg zaczeło uciekać mi kolano i nie mogę do końca… Czytaj więcej »

Piotr
20 maja 2017 06:03
Reply to  Piotr

Witam. Pana zalecenia i wskazówki są bardzo cenne, ale mam jedną wątpliwość. W przypadku calkowitego zerwania MCL za kazdym razem pisze Pan operacji rekonstrukcji. Ja miałem wypadek na nartach –… Czytaj więcej »

Kamil
9 października 2016 20:46

Mam naderwane poboczne. Biorę zastrzyki, mam orteze, minął już tydzień. Mięsień udowy jest kompletnie wiotki, łydki dużo lepiej. Trochę mnie to przestraszylo. Praktycznie całymi dniami leżę w łóżku w ortezie.… Czytaj więcej »

Tomasz
16 października 2016 11:19

Witam mam pytanie.. Wydaje mi się że mam nadciągnięte lub delikatnie naderwane więzadło poboczne piszczelowe podczas meczu w piłke kolano uciekło mi na zewnątrz i poczułem w nim dyskomfort aczkolwiek… Czytaj więcej »

Tomasz
17 października 2016 19:04
Reply to  Piotr

Może źle to napisałem z tym bólem w kolanie bo napisałem to bardzo ogólnie w kolanie ale ból występuję w miejscu ciut niżej niż łączenie kości udowej z piszczelową czyli… Czytaj więcej »

Daniel
26 października 2016 17:49

Witam mam podobne problemy jak inicjatywy naderwane więzadło pszczelowo udowe prawe i jego dystorsja tylko że moja noga jest w gipsie i niemam pojęcia co dalej robić czy leczyć się… Czytaj więcej »

Marek
8 listopada 2016 06:11

Witam, może Pan mi pomoże bo lekarze jakoś nie potrafią. Otóż podczas gry w piłkę poczułem ból przy chodzeniu od wewnętrznej części kolana, silny i punktowy , jakby ktoś mnie… Czytaj więcej »

Asia
8 listopada 2016 10:06

Witam! Z powodu utrzymującegi się bólu lewego kolana (ok. 1,5 miesiąca, bez konkretnego urazu) udałam się do ortopedy, który po badaniu w gabinecie, na kozetce zdiagnozował: “Zapalenie błony maziowej i… Czytaj więcej »

Justyna
9 listopada 2016 17:00

Witam. Mam pytanie, które mnie bardzo nurtuje i mam wielką nadzieję, że mi Pan na nie odpowie. A więc chodzi o to, że 24.10.2016 skręciłam kolano lewe oraz naderwałam więzadło… Czytaj więcej »

Justyna
9 listopada 2016 20:38
Reply to  Piotr

Dziękuję uprzejmie za odpowiedź. Ale może ten wyprost jest zalecany ze względu nie tylko na naderwane więzadło ale też ze względu na skręcenie kolana? Bo w rozpoznaniu mam napisane :… Czytaj więcej »

Grzegorz
15 listopada 2016 13:00

Witam, Około 4 tygodni temu doznałem kontuzji kolana. Nie trafiłem czysto w piłkę z półwoleja. Piłka zamiast do przodu poleciała pod nogę. Noga oparła się ze sporą siłą o piłkę… Czytaj więcej »

Popiol
18 listopada 2016 00:14

Witam , okolo 3 tygodnie temu naderwalem wiezadlo poboczne piszczrlowe podczas gry w pilke. Po zdjeciu rtg i recznym badaniu kolana lekarz stwierdzil naderwanie wiezadla pobocznego. Niestety nie wiem ktorego… Czytaj więcej »

Alicja
22 listopada 2016 12:44

Dzień dobry, piszę do Pana o pomoc, bo sama już zgłupiałam, tak różne diagnozy mam postawione.. 31 października (3 tygodnie temu), wchodząc do basenu poślizgnęłam się i prawa noga wpadła… Czytaj więcej »

Alicja
23 listopada 2016 06:53

dziękuję 🙂 pozdrawiam!

Pawel
18 stycznia 2017 22:20
Reply to  Alicja

Witam serdecznie, naderwalem mcl oraz acl, 31.12. Operację przeszedłem 12.01 oraz mam mieć kolejna na acl. Pytanie brzmi kiedy ponieważ nie zostało mi to przybliżone i dlaczego od razu nie… Czytaj więcej »

Robert Pakulski
2 grudnia 2016 17:48

Witam. Mój przypadek to zerwane więzadło poboczne piszczelowe. Cała reszta kolana jest w porządku. Byłem w dwóch różnych klinikach sportowych w każdej diagnoza była identyczna. Różniły się wytyczne co do… Czytaj więcej »

Paweł
22 grudnia 2016 18:53

Witam. chciałbym się dowiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa rehabilitacja np w domu lub jakieś zabiegi fizjoterapeutyczne po uszkodzeniu więzadła pobocznego piszczelowego III stopnia (trochę płynu po wiązadłem rzepki) wg badania… Czytaj więcej »

Agnieszka
26 grudnia 2016 21:06

Witam. 30.08.2016 r zostałam potrącona przez samochód- skutek złamanie kości strzałkowej z uszkodzeniem więzozrostu ( zespolenie na śruby, blaszki ) , skręcenie stawu skokowego i uraz kolana typu pentady trillata.… Czytaj więcej »

Agnieszka
27 grudnia 2016 17:14
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Idę jutro do najlepszego (podobno) speca od kolan moim mieście, zobaczymy co powie. Może mógłby Pań napisać słowo o za mocnym rozciągnięciu MCL ? Co to… Czytaj więcej »

Kinga
10 stycznia 2017 17:42

Dzień dobry

Mariusz
18 stycznia 2017 18:03

Dzień dobry. Mam naderwane więzadło prawej nogi MCL kolano strasznie spuchnięte a dodatkowo cała łydka i stopa praktycznie stawu skokowego nie widać. Jest 6 dni po urazie noszę ortezę kąt… Czytaj więcej »

Justyna
1 lutego 2017 13:24

Dzień Dobry, 9 stycznia miałam wypadek na nartach na skutek którego uszkodziłam wiązadło poboczne (TCL), na tą chwilę nie czuję bólu, moje pytanie jest czy mogę już jeździć na nartach

Mariusz
11 lutego 2017 18:20

Witam czy może Pan to wyjaśnic w prosty sposób do lekarza jestem umówiony dopiero na środę a dziś mailem otrzymałem opis rezonansu: Masywne, świeże naderwanie więzadła ACL w obrąbie przyczepu… Czytaj więcej »

Mariusz
15 lutego 2017 12:12
Reply to  Piotr

Dziękuję zależy mi tylko na tym aby nie było zabiegów czy operacji itp.

Mariusz
21 lutego 2017 12:54
Reply to  Piotr

Lekarz polecił mi operację na więzadło krzyżowe ponieważ nie jest natomiast rehabilitant przeciwnie że nie trzeba rekonstruować ponieważ nie jest zerwane tylko naderwane w dwóch płaszczyznach. Mam dużo ćwiczyć i… Czytaj więcej »

ewelina
11 lutego 2017 23:23

Witam. Kilka dni temu niefortunnie upadłam i wykręciłam kolano. Nie mogłam wyprostować nogi, wiec pojechałam na ostry dyżur i tam zrobiono mi prześwietlenie. Pani doktor, ktora mnie przyjmowała w rozpoznaniu… Czytaj więcej »

Agnieszka
18 lutego 2017 21:25

Witam! Podobnie jak Pani wyżej , niefortunnie upadłam na nartach które w dodatku się nie wypiely , kolano poszło do środka. Opis ze szpitala taki sam:skręcenie i naderwanie innych nie… Czytaj więcej »

Piotr
20 lutego 2017 15:59

Piłka nożna jest moim życiem, ostatni mój uraz po badaniu USG tak zdiagnozowano: widoczna niewielka ilość płynu w części bocznej zachyłka nadrzepakowego, gr. 2,5mm. oraz drobne fałdy przerośniętej błony maziowej,… Czytaj więcej »

Paweł
21 lutego 2017 10:00

Dzień dobry. Nurtuje mnie pewna kwestia. Jestem ponad 2 mies po urazie uszkodzenia MCL. Diagnoza po USG – naderwanie MCL. Po urazie noga nie była w sztywnej ortezie tylko elastycznej… Czytaj więcej »

Halszka
21 lutego 2017 13:13

Witam jestem 11 dni po operacji więzadła MCL (upadek na nartach i skręcenie kolana) mam założoną otrezę na 4 tygodnie na 30 stopni opuchlizna nieco zeszła ale przy chodzeniu (kule)… Czytaj więcej »

Joanna
23 lutego 2017 09:22

Witam . Jestem we Włoszech na nartach .3 dni temu podczas jazdy upadłam usłyszałam trzask i okropny ból w kolanie , który minął po chwili . Zostałam zwieziona z góry,… Czytaj więcej »

Iza
24 lutego 2017 13:45

Witam, już sama nie wiem co mam robić jestem 30 dni po skręceniu kolana, Na pierwszej wizycie zakazano mi obciążania nogi ( z powodu uszkodzenia niby LCL a w rzeczywistości… Czytaj więcej »

Iza
26 lutego 2017 17:44
Reply to  Piotr

Dziękuje za odpowiedz. We wtorek zaczynam rehabilitacje, Mam jeszcze jedno pytanie. Czy słusznie nie obciążam nogi przez te 30 dni i nie ćwiczę zgięcia tylko wyprost?
Pozdrawiam.

Basia
27 lutego 2017 09:07

Witam, dwa tygodnie temu upadłam podczas jazdy na nartach. Diagnoza – mocno naciągnięty MCL. Mam założoną ortezę ustawioną na 20 stopni. Za tydzień mam zwiększać flexsion co trzy dni o… Czytaj więcej »

Magda
28 lutego 2017 23:49

Witam. Mam uszkodzenie typu MCL prawego kolana, od 3 dnia po upadku mam ortezę. Mija 3 tydzień jak chodzę o kulach. Od 2 dni mogę chodzić na drugiej nodze, ale… Czytaj więcej »

Gabriela
1 marca 2017 18:22

Jestem po badaniu ortopedycznym, tylko manualnym. Nie miałam konkretnego urazu, raczej mniejsze typu upadek na biegówkach. Diagnoza: Zastarzały uraz ACL I MCL z niewydolnością MCL i ACL sumaryczną II stopnia… Czytaj więcej »

Anna
2 marca 2017 20:14

Witam. Mam podobny problem, ponieważ na wyjeździe snowboardowym 13.02 miałam poważny upadek na desce podczas którego deska wbiła mi się w śnieg co spowodowało, że kolano wykręcało się w drugą… Czytaj więcej »

WA
3 marca 2017 09:26

Witam, Tydzień temu doznałem urazu kolana, u lekarza byłem w piątek ale dopiero w poniedziałek po USG uraz zostałem poprawnie zdiagnozowany (potwierdzone w środę przez ortopedę): uszkodzona łąkotka przyśrodkowa oraz… Czytaj więcej »

Karolina
3 marca 2017 10:20

Naderwałam zaówno więzadło poboczne piszczelowe jak i krzyżowe przednie, Zaraz po urazie dostałam stabilizator (zgięcie nogi na ok 20 stopni), ale nie wygląda jak ten wskazany powyżej tzn nie mam… Czytaj więcej »

Karolina
14 marca 2017 19:22
Reply to  Piotr

Chciałam podziękować. Zmotywował mnie Pan do wizyty u dobrego lekarza, który od razu skierował mnie na fizjoterapię. Fizjoterapeutka złapała sie za głowę jak mnie zobaczyła w tej ortezie i usłyszała,… Czytaj więcej »

Eliasz
4 marca 2017 18:20

Dzień dobry. Mam wiele pytań ponieważ jestem na samym początku cyklu powrotu do zdrowia. 02.03.2017 miałem otwarcie stawu kolanowego i szycie mcl przy znieczuleniu podpajęczynówkowy po skręceniu kolana podczas gry… Czytaj więcej »

Ann
9 marca 2017 16:41

Witam. Pokonały mnie narty. Własciwie nie mnie tylko mojego MCL oraz dwugłowego uda. Wypadek na nartach wygladał tak, że rozjechałam sie na boki i upadłam do przodu. W SOR zrobiono… Czytaj więcej »

Anna Wiacek
17 marca 2017 12:28

Witam, dostalam dzisiaj wynik badania rezonansu – “Znaczne naderwanie wiezadla pobocznego piszczelowego w okolicy przyczepu udowego, ciaglosc czesci powierzchownej zachowana, zerwana czesc gleboka” Czy to oznacza ze bede musiala miec… Czytaj więcej »

Patrycja
5 kwietnia 2017 16:33

Dzień dobry, 5 marca uległam upadkowi na nartach i uszkodziłam MCL. W szpitalu zrobiono mi rtg i założono ortezę – sztywną, w której kolano było lekko zgięte. Po powrocie do… Czytaj więcej »

Mariusz (43l.)
7 kwietnia 2017 05:38

Witam 14 lutego doznałem upadku. W wyniku czego jak się później okazało doszło do całkowitego zerwania więzadła ACL i naderwania MCL. Od 15 lutego noga została umieszczona w ortezie ustawionej… Czytaj więcej »

Sylwek
12 kwietnia 2017 20:11

Witam. 09.04.17 na meczu pilki noznej dostalem urazu kolana. Po badaniu usg lekarz zdiagnozowal zerwanie ll stopnia wiezadla MCL i zalecil przez dwa tygodnie noszenie ortezy. Kiedy i w jaki… Czytaj więcej »

Dawid
15 kwietnia 2017 14:26

Mam pytanie, naciągnąłem więzadło poboczne piszczelowe MCL lekarz ortopeda stwierdził, że po 2 tygodniach wszytko będzie w porządku mija już 4 tyg i nadal nie mogę trenować. Ból jest przy… Czytaj więcej »

Jarek
22 kwietnia 2017 09:02

Witam, 3 marca miałem wypadek na rowerze i ucierpiała na tym moja noga, na pogotowiu stwierdzono skręcenie i naderwanie innych nieokreślonych części kolana na nogę założono szynę. Po tygodniu ją… Czytaj więcej »

Martyna
27 kwietnia 2017 19:52

Witam, spadłam dwa tygodnie temu ze schodów ból kolana, opuchlizna i wrażenie ze podczas upadku wyskoczyło i wskoczyło. Po tygodniu wizyta u ortopedy podejrzenie rozwalenia łąkotki i/ lub więzadła pobocznego… Czytaj więcej »

Martyna
29 kwietnia 2017 19:17
Reply to  Piotr

Niestety co do pracy nie mam wyjścia muszę chodzić, duzej szkody sobie narobie jak będę chodziła w ortezie blokowanej i w międzyczasie do fizjoterapeuty ? Jakiś pomysł na zniwelowanie szkodliwości… Czytaj więcej »

358
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x