10 najczęstszych pytań po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

Pacjenci po zabiegach neurochirurgicznych wykonywanych na kręgosłupie szyjnym nie należą do przypadków łatwych. Bardzo trudny operacyjnie obszar szyi wraz z rdzeniem kręgowym leżącym relatywnie blisko tylnej części krążków międzykręgowych (o ucisku rdzenia przeczytacie TUTAJ) niesie za sobą ryzyko powikłań. Mogą się one pojawić nie tylko podczas samej interwencji chirurgicznej, ale również w trakcie późniejszej rehabilitacji.

Stabilizacja kręgosłupa szyjnego jest zabiegiem bardzo radykalnym, nierzadko ratującym sprawność, a czasami nawet życie pacjenta. Z doświadczenia wiem, iż osoby świeżo po tej operacji są zazwyczaj totalnie przerażone swoją nową sytuacją i nie do końca wiedzą jak powinny się zachowywać, aby leczenie odniosło pozytywny skutek końcowy. Paradoksalnie również często zbyt późno trafiają na rehabilitację, bojąc się o własne zdrowie.

Dobry fizjoterapeuta postępujący według prawidłowych standardów pooperacyjnych potrafi zdziałać przysłowiowe „cuda”, jednak nie jest w stanie kontrolować osoby po zabiegu 24h na dobę. Świadomość pacjenta to podstawa, dlatego poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania po operacji stabilizacji w obrębie kręgosłupa szyjnego.

 

Zabieg fuzji kręgosłupa szyjnego wykonuje się za pomocą specjalnego implantu stabilizacyjnego, mocowanego śrubami w trzonach poszczególnych kręgów.

 

1. Kiedy po operacji mogę zacząć rehabilitację?

Jak w większości przypadków zabiegów ortopedycznych i neurochirurgicznych możesz, a nawet powinnaś/powinieneś rozpocząć pracę z fizjoterapeutą jak najszybciej. Oczywiście, jeśli podczas tej interwencji pojawiły się dodatkowe komplikacje (o których na pewno lekarz Cię poinformuje) rehabilitacja może zostać odsunięta w czasie, jednak jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinieneś rozpocząć terapię najpóźniej w ciągu 2 tygodni od wyjścia ze szpitala.

 

Kołnierz Schantza to standardowe zabezpieczenie kręgosłupa szyjnego po operacji stabilizacji.

 

2. Czy muszę nosić kołnierz usztywniający?

Tak, jednak nie przez cały dzień. Kołnierz spełnia rolę zabezpieczenia kręgosłupa głównie podczas przebywania na zewnątrz i w środkach transportu przez około 6 tygodni (samochód, tramwaj, autobus). W domu możesz go zdejmować, jednak dopiero po instruktarzu fizjoterapeuty, dotyczącym prawidłowych nawyków w ciągu dnia.

 

3. Czy mogę ruszać szyją zaraz po zabiegu?

Oczywiście, a nawet jest to pożądane, jednak tylko w zakresie bezbólowym i nie angażującym segmentów operowanych do ruchu. Jeśli operowane były dolne poziomy kręgosłupa (np.: C5-C6-C7) możesz wykorzystać rotację oraz skłon boczny w zakresie około 1/2 naturalnego zakresu ruchu. W tym przypadku również niezbędny jest instruktarz fizjoterapeuty.

 

4. Nadal odczuwam drętwienie rąk jak przed operacją, czy coś poszło nie tak?

Nie do końca. Nawet po uwolnieniu korzenia nerwowego w kanale kręgowym przez neurochirurga objawy drętwienia mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas. Związane jest to z „podrażnieniem” samego nerwu oraz tkanek go otaczających podczas interwencji chirurgicznej. Dobry fizjoterapeuta stosując techniki manualne oraz np.: neuromobilizację jest w stanie znacznie zmniejszyć, a czasami całkowicie wyciszyć niepokojące objawy bólowe i utrzymujące się drętwienie.

 

5. Czy mogę prowadzić samochód zaraz po zabiegu?

Niestety ze względu na kołnierz zabezpieczający ruchy kręgosłupa szyjnego przez pierwsze 6 tygodni jest to niemożliwe. Po tym okresie kręgosłup zazwyczaj ma jeszcze mocno ograniczoną ruchomość, dlatego osobiście nie zalecam jazdy samochodem pacjentom po zabiegu stabilizacji przez około 8-10 tygodni, do momentu uzyskania pełnych możliwości ruchowych operowanego odcinka.

 

Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna to niezbędny element prewencji pooperacyjnej w przypadku stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

 

6. Czy muszę używać specjalną poduszkę do spania?

Zdecydowanie poduszka ortopedyczna jest zalecana wszystkim pacjentom z problemami w obrębie szyi, a w szczególności osobom po zabiegach neurochirurgicznych. Powinna ona być profilowana, najlepiej dobrana przez fizjoterapeutę prowadzącego dokładnie do budowy i pozycji pacjenta podczas spania. Więcej o poduszkach ortopedycznych możesz przeczytać TUTAJ (Poduszka ortopedyczna. Co warto wiedzieć przed jej kupnem?).

 

7. Czy po operacji mogę leżeć tylko na plecach?

Nie. Przy dobrze dobranej, specjalnie wyprofilowanej poduszce możesz leżeć również na boku prawym i lewym. Absolutnie nie zalecane jest leżenie/spanie na plecach z głową ułożoną w rotacji.

 

8. Czy ruchomość kręgosłupa już zawsze będzie mniejsza?

Niestety tak. Zabieg fuzji jednego lub więcej segmentów kręgosłupa niesie za sobą zmniejszenie jego możliwości ruchowych. Musisz sobie zdawać sprawę, iż implant metalowy wszczepiany podczas operacji całkowicie usztywnia dany poziom kręgosłupa i uniemożliwia na nim ruch. Reszta segmentów musi „nadrabiać” deficyt zwiększoną mobilnością, dlatego odpowiednio dobrana rehabilitacja, mająca na celu odbudowę prawidłowej biomechaniki szyi jest tak ważnym aspektem powrotu do sprawności.

 

9. Co zrobić by blizna pooperacyjna była mniej widoczna?

Przede wszystkim dbać o nią od pierwszych dni po zabiegu. Zabieg stabilizacji wykonywany jest z dojścia przedniego, czyli kilkucentymetrowego cięcia wykonywanego na szyi od strony twarzowej. Jeśli jest to możliwe lekarz już podczas operacji stara się „ukryć” bliznę, rozcinając tkankę skórną w jednej z naturalnych bruzd szyi.

Po założeniu szwów bardzo ważnym zadaniem pacjenta jest niedopuszczenie do zabrudzenia/zakażenia rany, a po powstaniu pierwszej blizny dbanie o nawilżenie nowej tkanki skórnej. Na świeżą bliznę używa się zazwyczaj neutralnych maści nawilżających (np. Linomag), a w późniejszym czasie preparatów rozmiękczających tkankę kolagenową (np. maści/plastry na bazie silikonu). Ważnym aspektem jest również odpowiednia mobilizacja powstającej blizny, dająca jej prawidłową ruchomość względem innych tkanek i zapobiegająca ich zrostom. Więcej o bliznach przeczytacie TUTAJ oraz na stronie dr Lembasa: TUTAJ.

 

10. Czy mogę uprawiać sport po stabilizacji?

Oczywiście, jednak nie od razu po zabiegu. Powrót do sportu trwa około 4 miesiące i może się zmieniać (wydłużać) że względu na ewentualne powikłania, brak regularności w rehabilitacji, czy mniejsza sprawność fizyczna pacjenta z przed operacji. Pacjentom po fuzji w obrębie kręgosłupa szyjnego zdecydowanie nie poleca się sportów urazowych (sztuki walki, boks), a także sportów ekstremalnych oraz wykorzystujących gwałtowny mechanizm lądowania (skok w dal, wzwyż itp.).

 

Ps.: jeśli masz więcej pytań dotyczących postępowania fizjoterapeutycznego po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego zostaw je poniżej w komentarzu. Oczywiście odpowiem na wszystkie w miarę możliwości. 🙂

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
79 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
23 lutego 2018 20:19

Witam.Jestem po operacji kręgosłupa szyjnego.Mam założony kołnierz natomiast mam go nosić cały czas przez 6 tygodni.Czy długo trwa rehabilitacja?Oczywiscie każdy przypadek jest inny ale tak choć trochę w przypuszczeniu. Jakie… Czytaj więcej »

Kasia
16 marca 2018 13:37
Reply to  Piotr

Operacja stabilizacji kregosłupa szyjnego z wszczepieniem implantu weglanowego (koszyczka)

Magda
7 marca 2018 03:59

Witam mama jest po operacji od piątku w noemczech kregoslupa odcinka szyjnego jak powinna zachowywać się w domu ,co robić jak kest bardzo słaba do tego stopnia że zawrotu silne… Czytaj więcej »

Betti
30 kwietnia 2018 20:54

Witam jestem 5tyg po operacji wszczepienie 2 implantow tytanowych nosze kołnież moge zdejmowac do mycia ale nadal go nosze i w nim spie najpierw mialobyc 6tyg a po wizycie ze… Czytaj więcej »

Sowa
5 czerwca 2018 16:18

Jestem po 6 mies po operacji. Rehabilitacje rozpoczelam miesiac po operacji i trwala ona miesiac, czy moge sie juz nie rehabilitowac u specjalisty?

Emil
15 czerwca 2018 08:49

Witam. Dzisiaj mijają 2 miesiące od operacji, implanty c4c5 i c6c7 ten pierwszy że znacznym uciskiem na rdzeń kregowy, ale to nic, wszystko jest ok od 22 maja ciągle się… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:16
Reply to  Emil

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Ola
4 lipca 2018 07:16

Dzień dobry Panie Piotrze 🙂 Operacje na kręgosłup szyjny C6 i C 7 mialam tydzien temu po przepuklinie i uszkodzeniu korzeni nerwow rdzeniowych. Mam stabilizacje implantem Lfc PEEK oraz plytka… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:17
Reply to  Ola

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Your name
16 sierpnia 2018 15:07

Jestem 7 tygodni po operacji rana się nie zagoila miał stabilizacjie kręgosłupa szyjnego i jest ból prawej reki co dalej robić.

Your name
9 września 2018 16:02

Witam mam pytanie jestem po operacji kregosłupa szyjnego odcinek 5,6 mialam ja 5 wrzesnia wieczorem 8 wrzesnia wyszlam do domu od kiady moge miec rehabilitacje i jakie ? i czy… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:18
Reply to  Your name

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Magdalena
1 października 2018 06:55

Witam, 26.09 miałam operację kręgosłupa szyjnego odcinka C4-C5. Wymiana krążka na implant CeSpace-Peek. Operacja bez komplikacji. Mam pytanie odnośnie mycia głowy- w jakiej pozycji najbezpieczniej jest myć głowę?

Barbara
Barbara
3 kwietnia 2019 12:06

Witam.jestem po operacji przepukliny kręgosłupa szyjnego.mam wstawiony implant.minelo juz 8 tygodni po operacji. I ważne pytanie czy moge wrócić do fizycznej pracy. Dziękuję z góry za odp.

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:19
Reply to  Barbara

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Kornelia
Kornelia
19 kwietnia 2019 17:53

Dzień dobry, we wtotek minęły trzy tygodnie od mojej operacji ;”dysektomia szyjna z dostępu przedniego na poziomie c5/c6. Stabilizacja implantem Peek cage i płytką madagaskar. Tak jak pisałam we wtorek… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:20
Reply to  Kornelia

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
5 maja 2019 10:17

W 2015r miałem stabilizację kręgów c1 i c2 implantami od jakiegoś czasu drętwienie odczuwam szyji i zawroty głowy nie mogę stabilnie chodzić bo odczuwam jak bym się chwial. Czy implanty… Czytaj więcej »

Alicja
Alicja
14 maja 2019 14:13

Witam, jestem piąty miesiąc po operacji kręgosłupa szyjnego mam wstawiony ruchomy implant, Miałam dwa razy rehabilitację po 8 zabiegów ale dalej chociaż już mniej boli bark i dretwieje ręką, czy… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:20
Reply to  Alicja

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
21 maja 2019 20:43

Witam. Mam złamanie Jeffersona (łuku przedniego z lewej i tylnego z prawej kręgu C1 z odłamami) oraz złamanie zęba obrotnika. Kręg C1 rozszedł się o 8mm względem C2. Przyczep więzadła… Czytaj więcej »

Hanna
Hanna
26 maja 2019 05:17

Witam, 22.05 miałam operację , to z wypisu: Discektomia i spondylodeza C5/C6 i C6/C7 EIT (KT) , 23.05 zostałam wypisana do domu. Prosiłabym bardzo o jakieś wskazówki co do dalszego… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
19 czerwca 2019 10:46

Witam, Czy prądy TENS i ultradźwięki z wmasowywaniem leku diclo ziaja mogą spowodować ból rak i nóg? W ogóle czego to jest ból, mięśni, nerwów? Pytam, bo u mnie po… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
6 sierpnia 2019 15:35

Ewa jestem po operacji kręgów szyjnych 3 tyg po . Obecnie wrócił ból barku i ręki. Proszę mi doradzić jaki lęk przeciwbolowy zadziała najlepiej .Nie mogę brać pyralginy a paracetamol… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:22
Reply to  Ewa

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
20 września 2019 09:38

Witam jestem 4 miesiące po operacji kregoslupa szyjnego C5C6, na chwilę obecną brak negatywnych skutków ubocznych, żadnych bóli. W tej chwili jestem w sanatorium, kiedy będę mógł wrócić do pracy… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:22
Reply to  Piotr

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Ewelina
Ewelina
27 października 2019 22:47

Witam. 25.10 przeszłam operację „usunięcie przepukliny jądra miażdżystego i stabilizacja miedzytrzonowa segmentu C6/C7 (Cage EIT 5S). Operacja wykonana została od przodu. Nie mam szwów, rana była sklejona. Do domu wyszłam… Czytaj więcej »

Ewelina
Ewelina
28 października 2019 19:17
Reply to  Piotr

Do Warszawy niestety mam daleko. Poszukam fizjoterapeuty u siebie.
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:23
Reply to  Ewelina

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Wioletta
Wioletta
14 stycznia 2020 12:25

Witam. 04.03.19 miałam przeprowadzoną operację kręgów szyjnych-cięcie z przodu.Przed operacją ból nie samowity lewego barku,brak czucia w lewej ręce. Opis rezonansu magnetycznego-stwierdzono dyskopatię C5/C6 i C6/C7. Po operacji ból przestał,rehabilitacja… Czytaj więcej »

Róża
Róża
20 stycznia 2020 18:16

Witam mój koszmar trwa i nijak nie wiem gdzie mam się jeszcze zgłosić aby mnie wysłuchano i udzielono odpowiedniej pomocy.W styczniu 2019 w pracy uległam wypadkowi gdzie doznałam urazu kręgosłupa… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
30 stycznia 2020 14:31

Witam. Jestem 7 tygodni po operacji kręgosłupa szyjnego – stabilizacja signus rabea peek C5/C6. Przez 4 tygodnie nosiłam kołnierz Campa, teraz już tylko do samochodu. Na początku było wszystko ok,… Czytaj więcej »

Ewela
Ewela
21 lutego 2020 12:25
Reply to  Justyna

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Marta
Marta
30 stycznia 2020 17:07

Dzien dobry, ja co prawda nie jestem po stabilizacji odcinka szyjnego, ale piersiowego i ledzwiowego i chcialam zapytac, jak myc wlosy po takiej stabilizacji, zeby nie zrobic sobie krzywdy?

Iwona
Iwona
20 marca 2020 22:36

Witam. 20 lat pracy przed komputerem dało wynik „pozytywny” : zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze c4-c7, c5/c6 wypuklina uciskająca worek oponowy , rdzeń kręgowy i obustronne korzenie nerwowe, c6/c7 przepuklina …. mdłości, zawroty… Czytaj więcej »

Dorota
Dorota
2 kwietnia 2020 14:00

Witam 2 lutego przeprowadzono u mnie zabieg operacyjnego usunięcia dysku C5-C6-C7 oraz zastosowano usztywnienie wsxczepem Solis. Że względu na obecnie szerzaca się epidemie korona wirusa odwołano wszelkie zaplanowane zabiegi rehabilitacyjne.… Czytaj więcej »

Marzena
Marzena
6 kwietnia 2020 18:05
Reply to  Piotr

Witam . Dziękuje ,że Pan jest:).Ja również trafiłam z operacją kręgosłupa szyjnego(trzy poziomy) na okres epidemii.Nagle okazało się ,że nie mam gdzie odbyć rehabilitacji. Powiedziano mi ,że mam ograniczyć siedzenie.Nie… Czytaj więcej »

Martyna
9 kwietnia 2020 09:33

Witam. Niedawno przeszłam operacje, ponieważ złamałam krąg szyjny c5 został mi wszczepiony implant i sruby do odcinka C4 i C6, chciałabym się dowiedzieć jakie są przeciwskazania czego nie mogę robić… Czytaj więcej »

Martyna
9 kwietnia 2020 10:59
Reply to  Piotr

Dokładnie 28.03.2020

Martyna
14 kwietnia 2020 11:02
Reply to  Piotr

A czy siedzieć mogę normalnie w ciągu dnia? Wiadomo nie chce się ciągle leżeć

Małgorzata
Małgorzata
26 maja 2020 16:38

Witam. W grudniu 2019 miałam operację kręgosłupa szyjnego C5/C6 – implant stały peek. Obecnie nie odczuwam większych dolegliwości ze strony kręgosłupa (oczywiście jeśli długo siedzę, czy noszę cięższe zakupy to… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
30 maja 2020 17:08
Reply to  Piotr

Nie, źle się zrozumieliśmy 😉 ja już miałam w grudniu 2019 operację i nie wiem, czy rodzaj aktywności typu rower miejski jest wskazany przy implancie w szyjnym, czy już pozostają… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
3 czerwca 2020 09:48
Reply to  Piotr

Czyli jak z tym rowerem ? Można jeździć czy trzeba czekać aż zakończy się okres kostnienia tego implantu ?
Pozdrawiam

EWA
EWA
1 czerwca 2020 20:26

Witam.5.03.2020 miałam opeeację kręgosłupa szyjnego zalozono implant peek i razpórki miedzykręgowe. Przez pandemię nie miałam jeszcze wizyty kontrolnej tylko telepotade, rehabilitacji też nie miałam .Wiec nie wiem kiedy będę mogła… Czytaj więcej »

Radek
Radek
9 czerwca 2020 20:47

Jestem pół roku po operacji odc. szyjnego C4,C5 i C6 (dostęp przedni)w przebiegu urazu z niedowładem k. górnych. Z odbarczeniem struktur nerwowych kk Z implantacją Cage Eit na tych poziomach.… Czytaj więcej »

Monika
Monika
28 czerwca 2020 16:55

Witam serdecznie..Mam na imię Monika mam 40 lat..jestem 5,5 roku po operacji odcinka c5-c6 implant peek..od 2,5 zmagam się z silnymi zawrotami głowy,zaburzeniami widzenia,równowagi oraz męczą mnie piski oraz szumy… Czytaj więcej »

79
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x