10 najczęstszych pytań po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

Pacjenci po zabiegach neurochirurgicznych wykonywanych na kręgosłupie szyjnym nie należą do przypadków łatwych. Bardzo trudny operacyjnie obszar szyi wraz z rdzeniem kręgowym leżącym relatywnie blisko tylnej części krążków międzykręgowych (o ucisku rdzenia przeczytacie TUTAJ) niesie za sobą ryzyko powikłań. Mogą się one pojawić nie tylko podczas samej interwencji chirurgicznej, ale również w trakcie późniejszej rehabilitacji.

Stabilizacja kręgosłupa szyjnego jest zabiegiem bardzo radykalnym, nierzadko ratującym sprawność, a czasami nawet życie pacjenta. Z doświadczenia wiem, iż osoby świeżo po tej operacji są zazwyczaj totalnie przerażone swoją nową sytuacją i nie do końca wiedzą jak powinny się zachowywać, aby leczenie odniosło pozytywny skutek końcowy. Paradoksalnie również często zbyt późno trafiają na rehabilitację, bojąc się o własne zdrowie.

Dobry fizjoterapeuta postępujący według prawidłowych standardów pooperacyjnych potrafi zdziałać przysłowiowe „cuda”, jednak nie jest w stanie kontrolować osoby po zabiegu 24h na dobę. Świadomość pacjenta to podstawa, dlatego poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania po operacji stabilizacji w obrębie kręgosłupa szyjnego.

 

Zabieg fuzji kręgosłupa szyjnego wykonuje się za pomocą specjalnego implantu stabilizacyjnego, mocowanego śrubami w trzonach poszczególnych kręgów.

 

1. Kiedy po operacji mogę zacząć rehabilitację?

Jak w większości przypadków zabiegów ortopedycznych i neurochirurgicznych możesz, a nawet powinnaś/powinieneś rozpocząć pracę z fizjoterapeutą jak najszybciej. Oczywiście, jeśli podczas tej interwencji pojawiły się dodatkowe komplikacje (o których na pewno lekarz Cię poinformuje) rehabilitacja może zostać odsunięta w czasie, jednak jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinieneś rozpocząć terapię najpóźniej w ciągu 2 tygodni od wyjścia ze szpitala.

 

Kołnierz Schantza to standardowe zabezpieczenie kręgosłupa szyjnego po operacji stabilizacji.

 

2. Czy muszę nosić kołnierz usztywniający?

Tak, jednak nie przez cały dzień. Kołnierz spełnia rolę zabezpieczenia kręgosłupa głównie podczas przebywania na zewnątrz i w środkach transportu przez około 6 tygodni (samochód, tramwaj, autobus). W domu możesz go zdejmować, jednak dopiero po instruktarzu fizjoterapeuty, dotyczącym prawidłowych nawyków w ciągu dnia.

 

3. Czy mogę ruszać szyją zaraz po zabiegu?

Oczywiście, a nawet jest to pożądane, jednak tylko w zakresie bezbólowym i nie angażującym segmentów operowanych do ruchu. Jeśli operowane były dolne poziomy kręgosłupa (np.: C5-C6-C7) możesz wykorzystać rotację oraz skłon boczny w zakresie około 1/2 naturalnego zakresu ruchu. W tym przypadku również niezbędny jest instruktarz fizjoterapeuty.

 

4. Nadal odczuwam drętwienie rąk jak przed operacją, czy coś poszło nie tak?

Nie do końca. Nawet po uwolnieniu korzenia nerwowego w kanale kręgowym przez neurochirurga objawy drętwienia mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas. Związane jest to z „podrażnieniem” samego nerwu oraz tkanek go otaczających podczas interwencji chirurgicznej. Dobry fizjoterapeuta stosując techniki manualne oraz np.: neuromobilizację jest w stanie znacznie zmniejszyć, a czasami całkowicie wyciszyć niepokojące objawy bólowe i utrzymujące się drętwienie.

 

5. Czy mogę prowadzić samochód zaraz po zabiegu?

Niestety ze względu na kołnierz zabezpieczający ruchy kręgosłupa szyjnego przez pierwsze 6 tygodni jest to niemożliwe. Po tym okresie kręgosłup zazwyczaj ma jeszcze mocno ograniczoną ruchomość, dlatego osobiście nie zalecam jazdy samochodem pacjentom po zabiegu stabilizacji przez około 8-10 tygodni, do momentu uzyskania pełnych możliwości ruchowych operowanego odcinka.

 

Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna to niezbędny element prewencji pooperacyjnej w przypadku stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

 

6. Czy muszę używać specjalną poduszkę do spania?

Zdecydowanie poduszka ortopedyczna jest zalecana wszystkim pacjentom z problemami w obrębie szyi, a w szczególności osobom po zabiegach neurochirurgicznych. Powinna ona być profilowana, najlepiej dobrana przez fizjoterapeutę prowadzącego dokładnie do budowy i pozycji pacjenta podczas spania. Więcej o poduszkach ortopedycznych możesz przeczytać TUTAJ (Poduszka ortopedyczna. Co warto wiedzieć przed jej kupnem?).

 

7. Czy po operacji mogę leżeć tylko na plecach?

Nie. Przy dobrze dobranej, specjalnie wyprofilowanej poduszce możesz leżeć również na boku prawym i lewym. Absolutnie nie zalecane jest leżenie/spanie na plecach z głową ułożoną w rotacji.

 

8. Czy ruchomość kręgosłupa już zawsze będzie mniejsza?

Niestety tak. Zabieg fuzji jednego lub więcej segmentów kręgosłupa niesie za sobą zmniejszenie jego możliwości ruchowych. Musisz sobie zdawać sprawę, iż implant metalowy wszczepiany podczas operacji całkowicie usztywnia dany poziom kręgosłupa i uniemożliwia na nim ruch. Reszta segmentów musi „nadrabiać” deficyt zwiększoną mobilnością, dlatego odpowiednio dobrana rehabilitacja, mająca na celu odbudowę prawidłowej biomechaniki szyi jest tak ważnym aspektem powrotu do sprawności.

 

9. Co zrobić by blizna pooperacyjna była mniej widoczna?

Przede wszystkim dbać o nią od pierwszych dni po zabiegu. Zabieg stabilizacji wykonywany jest z dojścia przedniego, czyli kilkucentymetrowego cięcia wykonywanego na szyi od strony twarzowej. Jeśli jest to możliwe lekarz już podczas operacji stara się „ukryć” bliznę, rozcinając tkankę skórną w jednej z naturalnych bruzd szyi.

Po założeniu szwów bardzo ważnym zadaniem pacjenta jest niedopuszczenie do zabrudzenia/zakażenia rany, a po powstaniu pierwszej blizny dbanie o nawilżenie nowej tkanki skórnej. Na świeżą bliznę używa się zazwyczaj neutralnych maści nawilżających (np. Linomag), a w późniejszym czasie preparatów rozmiękczających tkankę kolagenową (np. maści/plastry na bazie silikonu). Ważnym aspektem jest również odpowiednia mobilizacja powstającej blizny, dająca jej prawidłową ruchomość względem innych tkanek i zapobiegająca ich zrostom. Więcej o bliznach przeczytacie TUTAJ oraz na stronie dr Lembasa: TUTAJ.

 

10. Czy mogę uprawiać sport po stabilizacji?

Oczywiście, jednak nie od razu po zabiegu. Powrót do sportu trwa około 4 miesiące i może się zmieniać (wydłużać) że względu na ewentualne powikłania, brak regularności w rehabilitacji, czy mniejsza sprawność fizyczna pacjenta z przed operacji. Pacjentom po fuzji w obrębie kręgosłupa szyjnego zdecydowanie nie poleca się sportów urazowych (sztuki walki, boks), a także sportów ekstremalnych oraz wykorzystujących gwałtowny mechanizm lądowania (skok w dal, wzwyż itp.).

 

Ps.: jeśli masz więcej pytań dotyczących postępowania fizjoterapeutycznego po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego zostaw je poniżej w komentarzu. Oczywiście odpowiem na wszystkie w miarę możliwości. 🙂

62
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
37 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
PiotrDorotaIwonaEwelaMarta Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Kasia
Gość

Witam.Jestem po operacji kręgosłupa szyjnego.Mam założony kołnierz natomiast mam go nosić cały czas przez 6 tygodni.Czy długo trwa rehabilitacja?Oczywiscie każdy przypadek jest inny ale tak choć trochę w przypuszczeniu. Jakie… Czytaj więcej »

Magda
Gość

Witam mama jest po operacji od piątku w noemczech kregoslupa odcinka szyjnego jak powinna zachowywać się w domu ,co robić jak kest bardzo słaba do tego stopnia że zawrotu silne… Czytaj więcej »

Betti
Gość

Witam jestem 5tyg po operacji wszczepienie 2 implantow tytanowych nosze kołnież moge zdejmowac do mycia ale nadal go nosze i w nim spie najpierw mialobyc 6tyg a po wizycie ze… Czytaj więcej »

Sowa
Gość

Jestem po 6 mies po operacji. Rehabilitacje rozpoczelam miesiac po operacji i trwala ona miesiac, czy moge sie juz nie rehabilitowac u specjalisty?

Emil
Gość

Witam. Dzisiaj mijają 2 miesiące od operacji, implanty c4c5 i c6c7 ten pierwszy że znacznym uciskiem na rdzeń kregowy, ale to nic, wszystko jest ok od 22 maja ciągle się… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Ola
Gość

Dzień dobry Panie Piotrze 🙂 Operacje na kręgosłup szyjny C6 i C 7 mialam tydzien temu po przepuklinie i uszkodzeniu korzeni nerwow rdzeniowych. Mam stabilizacje implantem Lfc PEEK oraz plytka… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Your name
Gość

Jestem 7 tygodni po operacji rana się nie zagoila miał stabilizacjie kręgosłupa szyjnego i jest ból prawej reki co dalej robić.

Your name
Gość

Witam mam pytanie jestem po operacji kregosłupa szyjnego odcinek 5,6 mialam ja 5 wrzesnia wieczorem 8 wrzesnia wyszlam do domu od kiady moge miec rehabilitacje i jakie ? i czy… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Magdalena
Gość

Witam, 26.09 miałam operację kręgosłupa szyjnego odcinka C4-C5. Wymiana krążka na implant CeSpace-Peek. Operacja bez komplikacji. Mam pytanie odnośnie mycia głowy- w jakiej pozycji najbezpieczniej jest myć głowę?

Barbara
Gość
Barbara

Witam.jestem po operacji przepukliny kręgosłupa szyjnego.mam wstawiony implant.minelo juz 8 tygodni po operacji. I ważne pytanie czy moge wrócić do fizycznej pracy. Dziękuję z góry za odp.

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Kornelia
Gość
Kornelia

Dzień dobry, we wtotek minęły trzy tygodnie od mojej operacji ;”dysektomia szyjna z dostępu przedniego na poziomie c5/c6. Stabilizacja implantem Peek cage i płytką madagaskar. Tak jak pisałam we wtorek… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

W 2015r miałem stabilizację kręgów c1 i c2 implantami od jakiegoś czasu drętwienie odczuwam szyji i zawroty głowy nie mogę stabilnie chodzić bo odczuwam jak bym się chwial. Czy implanty… Czytaj więcej »

Alicja
Gość
Alicja

Witam, jestem piąty miesiąc po operacji kręgosłupa szyjnego mam wstawiony ruchomy implant, Miałam dwa razy rehabilitację po 8 zabiegów ale dalej chociaż już mniej boli bark i dretwieje ręką, czy… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

Witam. Mam złamanie Jeffersona (łuku przedniego z lewej i tylnego z prawej kręgu C1 z odłamami) oraz złamanie zęba obrotnika. Kręg C1 rozszedł się o 8mm względem C2. Przyczep więzadła… Czytaj więcej »

Hanna
Gość
Hanna

Witam, 22.05 miałam operację , to z wypisu: Discektomia i spondylodeza C5/C6 i C6/C7 EIT (KT) , 23.05 zostałam wypisana do domu. Prosiłabym bardzo o jakieś wskazówki co do dalszego… Czytaj więcej »

Joanna
Gość
Joanna

Witam, Czy prądy TENS i ultradźwięki z wmasowywaniem leku diclo ziaja mogą spowodować ból rak i nóg? W ogóle czego to jest ból, mięśni, nerwów? Pytam, bo u mnie po… Czytaj więcej »

Ewa
Gość
Ewa

Ewa jestem po operacji kręgów szyjnych 3 tyg po . Obecnie wrócił ból barku i ręki. Proszę mi doradzić jaki lęk przeciwbolowy zadziała najlepiej .Nie mogę brać pyralginy a paracetamol… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Witam jestem 4 miesiące po operacji kregoslupa szyjnego C5C6, na chwilę obecną brak negatywnych skutków ubocznych, żadnych bóli. W tej chwili jestem w sanatorium, kiedy będę mógł wrócić do pracy… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Ewelina
Gość
Ewelina

Witam. 25.10 przeszłam operację „usunięcie przepukliny jądra miażdżystego i stabilizacja miedzytrzonowa segmentu C6/C7 (Cage EIT 5S). Operacja wykonana została od przodu. Nie mam szwów, rana była sklejona. Do domu wyszłam… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Wioletta
Gość
Wioletta

Witam. 04.03.19 miałam przeprowadzoną operację kręgów szyjnych-cięcie z przodu.Przed operacją ból nie samowity lewego barku,brak czucia w lewej ręce. Opis rezonansu magnetycznego-stwierdzono dyskopatię C5/C6 i C6/C7. Po operacji ból przestał,rehabilitacja… Czytaj więcej »

Róża
Gość
Róża

Witam mój koszmar trwa i nijak nie wiem gdzie mam się jeszcze zgłosić aby mnie wysłuchano i udzielono odpowiedniej pomocy.W styczniu 2019 w pracy uległam wypadkowi gdzie doznałam urazu kręgosłupa… Czytaj więcej »

Justyna
Gość
Justyna

Witam. Jestem 7 tygodni po operacji kręgosłupa szyjnego – stabilizacja signus rabea peek C5/C6. Przez 4 tygodnie nosiłam kołnierz Campa, teraz już tylko do samochodu. Na początku było wszystko ok,… Czytaj więcej »

Ewela
Gość
Ewela

Witam, jestem przed operacja przepukliny w odcinku szyjnym kregoslupa C5/C6. Do tej pory bylam bardzo aktywna osoba. Jestem jeszcze przed 40stka. Boje sie co bedzie po operacji bo zdania ludzi… Czytaj więcej »

Marta
Gość
Marta

Dzien dobry, ja co prawda nie jestem po stabilizacji odcinka szyjnego, ale piersiowego i ledzwiowego i chcialam zapytac, jak myc wlosy po takiej stabilizacji, zeby nie zrobic sobie krzywdy?

Iwona
Gość
Iwona

Witam. 20 lat pracy przed komputerem dało wynik „pozytywny” : zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze c4-c7, c5/c6 wypuklina uciskająca worek oponowy , rdzeń kręgowy i obustronne korzenie nerwowe, c6/c7 przepuklina …. mdłości, zawroty… Czytaj więcej »

Dorota
Gość
Dorota

Witam 2 lutego przeprowadzono u mnie zabieg operacyjnego usunięcia dysku C5-C6-C7 oraz zastosowano usztywnienie wsxczepem Solis. Że względu na obecnie szerzaca się epidemie korona wirusa odwołano wszelkie zaplanowane zabiegi rehabilitacyjne.… Czytaj więcej »