10 najczęstszych pytań po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

10 najczęstszych pytań po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

Pacjenci po zabiegach neurochirurgicznych wykonywanych na kręgosłupie szyjnym nie należą do przypadków łatwych. Bardzo trudny operacyjnie obszar szyi wraz z rdzeniem kręgowym leżącym relatywnie blisko tylnej części krążków międzykręgowych (o ucisku rdzenia przeczytacie TUTAJ) niesie za sobą ryzyko powikłań. Mogą się one pojawić nie tylko podczas samej interwencji chirurgicznej, ale również w trakcie późniejszej rehabilitacji.

Stabilizacja kręgosłupa szyjnego jest zabiegiem bardzo radykalnym, nierzadko ratującym sprawność, a czasami nawet życie pacjenta. Z doświadczenia wiem, iż osoby świeżo po tej operacji są zazwyczaj totalnie przerażone swoją nową sytuacją i nie do końca wiedzą jak powinny się zachowywać, aby leczenie odniosło pozytywny skutek końcowy. Paradoksalnie również często zbyt późno trafiają na rehabilitację, bojąc się o własne zdrowie.

Dobry fizjoterapeuta postępujący według prawidłowych standardów pooperacyjnych potrafi zdziałać przysłowiowe „cuda”, jednak nie jest w stanie kontrolować osoby po zabiegu 24h na dobę. Świadomość pacjenta to podstawa, dlatego poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania po operacji stabilizacji w obrębie kręgosłupa szyjnego.

 

Zabieg fuzji kręgosłupa szyjnego wykonuje się za pomocą specjalnego implantu stabilizacyjnego, mocowanego śrubami w trzonach poszczególnych kręgów.

 

1. Kiedy po operacji mogę zacząć rehabilitację?

Jak w większości przypadków zabiegów ortopedycznych i neurochirurgicznych możesz, a nawet powinnaś/powinieneś rozpocząć pracę z fizjoterapeutą jak najszybciej. Oczywiście, jeśli podczas tej interwencji pojawiły się dodatkowe komplikacje (o których na pewno lekarz Cię poinformuje) rehabilitacja może zostać odsunięta w czasie, jednak jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinieneś rozpocząć terapię najpóźniej w ciągu 2 tygodni od wyjścia ze szpitala.

 

Kołnierz Schantza to standardowe zabezpieczenie kręgosłupa szyjnego po operacji stabilizacji.

 

2. Czy muszę nosić kołnierz usztywniający?

Tak, jednak nie przez cały dzień. Kołnierz spełnia rolę zabezpieczenia kręgosłupa głównie podczas przebywania na zewnątrz i w środkach transportu przez około 6 tygodni (samochód, tramwaj, autobus). W domu możesz go zdejmować, jednak dopiero po instruktarzu fizjoterapeuty, dotyczącym prawidłowych nawyków w ciągu dnia.

 

3. Czy mogę ruszać szyją zaraz po zabiegu?

Oczywiście, a nawet jest to pożądane, jednak tylko w zakresie bezbólowym i nie angażującym segmentów operowanych do ruchu. Jeśli operowane były dolne poziomy kręgosłupa (np.: C5-C6-C7) możesz wykorzystać rotację oraz skłon boczny w zakresie około 1/2 naturalnego zakresu ruchu. W tym przypadku również niezbędny jest instruktarz fizjoterapeuty.

 

4. Nadal odczuwam drętwienie rąk jak przed operacją, czy coś poszło nie tak?

Nie do końca. Nawet po uwolnieniu korzenia nerwowego w kanale kręgowym przez neurochirurga objawy drętwienia mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas. Związane jest to z „podrażnieniem” samego nerwu oraz tkanek go otaczających podczas interwencji chirurgicznej. Dobry fizjoterapeuta stosując techniki manualne oraz np.: neuromobilizację jest w stanie znacznie zmniejszyć, a czasami całkowicie wyciszyć niepokojące objawy bólowe i utrzymujące się drętwienie.

 

5. Czy mogę prowadzić samochód zaraz po zabiegu?

Niestety ze względu na kołnierz zabezpieczający ruchy kręgosłupa szyjnego przez pierwsze 6 tygodni jest to niemożliwe. Po tym okresie kręgosłup zazwyczaj ma jeszcze mocno ograniczoną ruchomość, dlatego osobiście nie zalecam jazdy samochodem pacjentom po zabiegu stabilizacji przez około 8-10 tygodni, do momentu uzyskania pełnych możliwości ruchowych operowanego odcinka.

 

Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna to niezbędny element prewencji pooperacyjnej w przypadku stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

 

6. Czy muszę używać specjalną poduszkę do spania?

Zdecydowanie poduszka ortopedyczna jest zalecana wszystkim pacjentom z problemami w obrębie szyi, a w szczególności osobom po zabiegach neurochirurgicznych. Powinna ona być profilowana, najlepiej dobrana przez fizjoterapeutę prowadzącego dokładnie do budowy i pozycji pacjenta podczas spania. Więcej o poduszkach ortopedycznych możesz przeczytać TUTAJ (Poduszka ortopedyczna. Co warto wiedzieć przed jej kupnem?).

 

7. Czy po operacji mogę leżeć tylko na plecach?

Nie. Przy dobrze dobranej, specjalnie wyprofilowanej poduszce możesz leżeć również na boku prawym i lewym. Absolutnie nie zalecane jest leżenie/spanie na plecach z głową ułożoną w rotacji.

 

8. Czy ruchomość kręgosłupa już zawsze będzie mniejsza?

Niestety tak. Zabieg fuzji jednego lub więcej segmentów kręgosłupa niesie za sobą zmniejszenie jego możliwości ruchowych. Musisz sobie zdawać sprawę, iż implant metalowy wszczepiany podczas operacji całkowicie usztywnia dany poziom kręgosłupa i uniemożliwia na nim ruch. Reszta segmentów musi „nadrabiać” deficyt zwiększoną mobilnością, dlatego odpowiednio dobrana rehabilitacja, mająca na celu odbudowę prawidłowej biomechaniki szyi jest tak ważnym aspektem powrotu do sprawności.

 

9. Co zrobić by blizna pooperacyjna była mniej widoczna?

Przede wszystkim dbać o nią od pierwszych dni po zabiegu. Zabieg stabilizacji wykonywany jest z dojścia przedniego, czyli kilkucentymetrowego cięcia wykonywanego na szyi od strony twarzowej. Jeśli jest to możliwe lekarz już podczas operacji stara się „ukryć” bliznę, rozcinając tkankę skórną w jednej z naturalnych bruzd szyi.

Po założeniu szwów bardzo ważnym zadaniem pacjenta jest niedopuszczenie do zabrudzenia/zakażenia rany, a po powstaniu pierwszej blizny dbanie o nawilżenie nowej tkanki skórnej. Na świeżą bliznę używa się zazwyczaj neutralnych maści nawilżających (np. Linomag), a w późniejszym czasie preparatów rozmiękczających tkankę kolagenową (np. maści/plastry na bazie silikonu). Ważnym aspektem jest również odpowiednia mobilizacja powstającej blizny, dająca jej prawidłową ruchomość względem innych tkanek i zapobiegająca ich zrostom. Więcej o bliznach przeczytacie TUTAJ oraz na stronie dr Lembasa: TUTAJ.

 

10. Czy mogę uprawiać sport po stabilizacji?

Oczywiście, jednak nie od razu po zabiegu. Powrót do sportu trwa około 4 miesiące i może się zmieniać (wydłużać) że względu na ewentualne powikłania, brak regularności w rehabilitacji, czy mniejsza sprawność fizyczna pacjenta z przed operacji. Pacjentom po fuzji w obrębie kręgosłupa szyjnego zdecydowanie nie poleca się sportów urazowych (sztuki walki, boks), a także sportów ekstremalnych oraz wykorzystujących gwałtowny mechanizm lądowania (skok w dal, wzwyż itp.).

 

Ps.: jeśli masz więcej pytań dotyczących postępowania fizjoterapeutycznego po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego zostaw je poniżej w komentarzu. Oczywiście odpowiem na wszystkie w miarę możliwości. 🙂

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

20 komentarzy

 • Kasia
  23 lutego 2018 at 20:19

  Witam.Jestem po operacji kręgosłupa szyjnego.Mam założony kołnierz natomiast mam go nosić cały czas przez 6 tygodni.Czy długo trwa rehabilitacja?Oczywiscie każdy przypadek jest inny ale tak choć trochę w przypuszczeniu.
  Jakie sporty mogę uprawiać?Basen,nording walking?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   24 lutego 2018 at 17:11

   Witam,
   to zalezy jaką operację miała Pani przeprowadzoną? Jaka metoda?

   • Kasia
    16 marca 2018 at 13:37

    Operacja stabilizacji kregosłupa szyjnego z wszczepieniem implantu weglanowego (koszyczka)

    • Piotr
     Piotr
     17 marca 2018 at 10:26

     Nie wiem, czy nie było powikłań podczas operacji i jak wyglądał sam zabieg, więc na wszelki wypadek trzymałbym się zaleceń lekarza. Może podczas operacji były dodatkowe wskazania do stałego noszenia kołnierza. Standardowo po takim zabiegu gorset zalecamy tylko do noszenia na zewnątrz i w komunikacji (samochód, autobus itp.). Pozdrawiam.

 • Magda
  7 marca 2018 at 03:59

  Witam mama jest po operacji od piątku w noemczech kregoslupa odcinka szyjnego jak powinna zachowywać się w domu ,co robić jak kest bardzo słaba do tego stopnia że zawrotu silne głowy ,poytafi odleciec w szpitalu dzień przed wyjsciem w ponoedziałek miała wieczorem stan cieżki puscili ja bez lekow przeciwbolowych i bez kołnieza po operacji ,mama caly czas bardzo zle sie czuje do tego dtopnia ze boi się spac pozdrawiam co zrobić by wzmocnić mamy organizm?

  • Piotr
   Piotr
   8 marca 2018 at 22:09

   Witam,
   proszę zgłosić się ponownie do lekarza operującego jeśli stan faktycznie jest bardzo zły. Lekarz musi zadecydować co zrobić w tym przypadku. Pozdrawiam!

 • Betti
  30 kwietnia 2018 at 20:54

  Witam jestem 5tyg po operacji wszczepienie 2 implantow tytanowych nosze kołnież moge zdejmowac do mycia ale nadal go nosze i w nim spie najpierw mialobyc 6tyg a po wizycie ze 8tyg nie mam komplikacji zadnych dolegliwosci. Moje pytanie czemu jest zakaz podnoszenia rąk do góry, i czemu sama nie Mogę umyć sobie głowy oraz ledwie się czesze. Prawie nic nie robię co wolno pacjentowi gdy nosi kołnierz oraz gdzie znaleźć rechabilitznta

  • Piotr
   Piotr
   3 maja 2018 at 20:14

   Witam,
   zalecenia są dla mnie kompletnie niezrozumiałe skoro nie było powikłań w czasie operacji. Nie widzę przeciwwskazań do chodzenia bez kołnierza i podnoszenia rąk w górę. To jakieś zalecenia z przed 20 lat…proszę poszukać dobrego fizjoterapeutę tutaj: http://www.fizjologika.pl/fizjoterapeuci-ktorych-polecam. Warto zweryfikować te zalecenia u dobrego specjalisty zajmującego się rehabilitacją. Pozdrawiam!

 • Sowa
  5 czerwca 2018 at 16:18

  Jestem po 6 mies po operacji. Rehabilitacje rozpoczelam miesiac po operacji i trwala ona miesiac, czy moge sie juz nie rehabilitowac u specjalisty?

  • Piotr
   Piotr
   6 czerwca 2018 at 20:39

   Witam,
   tym bardziej powinna Pani się teraz rehabilitować, bo kompensacji na pewno ma Pani sporo po takim czasie. Pozdrawiam!

 • Emil
  15 czerwca 2018 at 08:49

  Witam. Dzisiaj mijają 2 miesiące od operacji, implanty c4c5 i c6c7 ten pierwszy że znacznym uciskiem na rdzeń kregowy, ale to nic, wszystko jest ok od 22 maja ciągle się rechabilituje głowa już ruszam elegancko i tu moje pytanie ponieważ jestem myśliwym, kiedy mogę wrócić w knieje?:)

  • Piotr
   Piotr
   17 czerwca 2018 at 18:44

   Witam,
   nie wcześniej niż 3-4 miesiące od zabiegu. Pozdrawiam!

 • Ola
  4 lipca 2018 at 07:16

  Dzień dobry Panie Piotrze 🙂
  Operacje na kręgosłup szyjny C6 i C 7 mialam tydzien temu po przepuklinie i uszkodzeniu korzeni nerwow rdzeniowych. Mam stabilizacje implantem Lfc PEEK oraz plytka C-Jaws.
  Po jakim czasie powinnam zaczac rehabilitacje? Czy po 2 miesiacach po operacji?
  dodam ze rana pooperacyjna juz sie zagoila, czuje sie lepiej, choc jeszcze musze brac przeciwbólowe.
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   4 lipca 2018 at 21:38

   Witam,
   już powinna być Pani rehabilitowana. Pozdrawiam!

 • Your name
  16 sierpnia 2018 at 15:07

  Jestem 7 tygodni po operacji rana się nie zagoila miał stabilizacjie kręgosłupa szyjnego i jest ból prawej reki co dalej robić.

  • Piotr
   Piotr
   20 sierpnia 2018 at 19:06

   Witam,
   rehabilitować. Pozdrawiam.

 • Your name
  9 września 2018 at 16:02

  Witam mam pytanie jestem po operacji kregosłupa szyjnego odcinek 5,6 mialam ja 5 wrzesnia wieczorem 8 wrzesnia wyszlam do domu od kiady moge miec rehabilitacje i jakie ? i czy musze nosic kolnierz ortopedyczny poza domem ?operacje mialam bez powikłań dziekuje

  • Piotr
   Piotr
   10 września 2018 at 19:56

   Witam,
   już powinna Pani zacząć rehabilitację najlepiej z dobrym terapeutą manualnym. To on na pierwszej wizycie planuje jej przebieg. Pozdrawiam!

 • Magdalena
  1 października 2018 at 06:55

  Witam, 26.09 miałam operację kręgosłupa szyjnego odcinka C4-C5. Wymiana krążka na implant CeSpace-Peek. Operacja bez komplikacji. Mam pytanie odnośnie mycia głowy- w jakiej pozycji najbezpieczniej jest myć głowę?

  • Piotr
   Piotr
   1 października 2018 at 14:27

   Witam,
   w pozycji głowy ustawionej neutralnie pod prysznicem. Pozdrawiam!

Napisz komentarz

PARTNERZY