Ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Jak go rozpoznać?

Rdzeń kręgowy to oprócz mózgu najważniejsza neurologiczna struktura ludzkiego organizmu. To dzięki niemu nasza głowa może „zbierać” informacje z całego ciała i przesyłać na nie odpowiedzi do mięśni, ścięgien, więzadeł, a nawet do narządów wewnętrznych, czy skóry. Kręgosłup szyjny to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do uszkodzenia struktury rdzenia, czy to w mechanizmie nagłym (uraz np. z powodu niefortunnego skoku do wody, czy wypadku samochodowego), czy przewlekłym (długotrwały ucisk struktury rdzenia poprzez uszkodzony krążek międzykręgowy).

W pracy zawodowej codziennie spotykam się z pacjentami mającymi problemy z odcinkiem szyjnym. Wielu z nich dzięki rehabilitacji z powodzeniem pozbywa się dolegliwości bólowych, czy innych objawów neurologicznych pochodzących z górnej części kręgosłupa. Niestety istnieje również grupa pacjentów, których objawy nie pozwalają na zastosowanie większości zabiegów fizjoterapeutycznych i jak najszybciej wymagają konsultacji (często również nagłej interwencji) neurochirurgicznej. Jakie to symptomy i czym mogą skutkować? Czy faktycznie są one tak groźne dla pacjenta? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat ucisku rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i jego konsekwencji.

 

Płyn mózgowo-rdzeniowy oddziela rdzeń kręgowy od reszty tkanek i chroni go przed uszkodzeniem.

 

Położenie rdzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Dlaczego to właśnie górna część kolumny naszego ciała jest najbardziej narażona na groźne uszkodzenia układu neurologicznego? Można by pomyśleć, że przecież to odcinek lędźwiowy częściej sprawia pacjentom problemy i jest prowokatorem dolegliwości bólowych. Pamiętajmy jednak, iż rdzeń kręgowy mający swój początek w okolicy czaszki, kończy się na wysokości pierwszego/drugiego kręgu lędźwiowego. Jest to miejsce, w którym praktycznie nie występują dolegliwości bólowe spowodowane dyskopatią (uszkodzenie dysków zazwyczaj pojawia się najczęściej na poziomach L3-4-5-S1).

Biorąc „pod lupę” odcinek szyjny, który w przeciwieństwie do części piersiowej ma bardzo dużą ruchomość można zauważyć, iż rdzeń kręgowy przebiega na całej jego długości i jest położony względnie blisko tylnej części dysków (krążków międzykręgowych). Jest on oczywiście chroniony przez tzw. rezerwę płynową wypełnioną płynem mózgowo-rdzeniowym, jednak już niewielkie zmiany zwyrodnieniowe na przebiegu tej części kręgosłupa mogą predysponować do kontaktu rdzenia z otaczającymi go strukturami. W takim przypadku robi się już niebezpiecznie.

 

Objawy ucisku rdzenia kręgowego.

Objawy rdzeniowe są dla pacjenta zazwyczaj dość „spektakularne”. Jeśli ucisk pojawia się w sposób nagły (np. w skutek uszkodzenia krążka międzykręgowego) to zazwyczaj skutkuje on ostrym bólem okolicy karku i górnej części ramion, bólem głowy, usztywnieniem kręgosłupa szyjnego z niemożnością bezbolesnego ruchu w żadnym kierunku. Nierzadko występują również wymioty, zawroty głowy, specyficzny (metaliczny) posmak w ustach, a nawet duszności i omdlenia. Są to bardzo niebezpieczne dla zdrowia objawy, z którymi nie warto zwlekać i które w jak najszybszym czasie warto skonsultować z neurochirurgiem.

W przypadkach przewlekłych, pojawiających się stopniowo w przebiegu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych najczęściej spotykane to: drętwienie kończyn górnych i dolnych, osłabienie czucia i siły mięśni rąk, ograniczenie zakresu ruchu głową, nierzadko kłopoty z utrzymaniem równowagi i problemy z poruszaniem się, a nawet zaburzenia pracy zwieraczy (nietrzymanie moczu/kału).Niestety, wszystkie te objawy są niebezpieczne dla pacjenta i mogą skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

 

Po lewej: kręgosłup szyjny z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi, po prawej: znaczna kompresja rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym.

 

Diagnostyka kompresji rdzenia kręgowego.

Badaniem celowanym w kierunku zdiagnozowania problemów związanych z rdzeniem kręgowym jest rezonans magnetyczny. Obraz MRI pozwala na dokładne określenie wielkości ucisku oraz dalszego ryzyka trwałego uszkodzenia tej struktury neurologicznej.

W diagnostyce fizjoterapeutycznej możemy spotkać się również z wygórowaniem odruchów nerwowych, znacznym osłabieniem siły mięśni wskaźnikowych, jak również postępującym niedowładem spastycznym kończyn dolnych.

 

Na czerwono zaznaczony ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym widziany w płaszczyźnie strzałkowej (po lewej) i poprzecznej (po prawej).

 

Niebezpieczne konsekwencje ucisku rdzenia.

Jeśli badanie neurologiczne oraz dodatkowa diagnostyka MRI potwierdza kompresję rdzenia kręgowego to zdecydowanie jest to powód do bardzo szybkiego działania. Przede wszystkim przewlekły ucisk tej struktury może doprowadzić do trwałych zmian, nieodwracalnych nawet w przypadku leczenia operacyjnego. Długotrwała kompresja rdzenia na stałe uszkadza jego strukturę wewnętrzną (można powiedzieć, iż rdzeń po prostu się „dusi”), czego skutkiem jest między innymi stałe zaburzenie zwieraczy, czy nieodwracalny niedowład kończyn.

Zabieg operacyjny odbarczający struktury nerwowe wykonany w początkowym stadium objawów rdzeniowych bardzo często jest w stanie zapobiec trwałemu uszkodzeniu. Wiąże się on jednak z dużym ryzykiem szybszych zmian zwyrodnieniowych okolicznych krążków międzykręgowych. W przypadku wyżej opisanych problemów jednym z najważniejszych aspektów jest współpraca neurochirurga i fizjoterapeuty, którzy wspólnymi siłami w części przypadków mają możliwość zaproponowania pacjentowi leczenia zachowawczego. Jeśli jednak jego stan po terapii nie poprawia się lub ulega pogorszeniu to powinien być on leczony operacyjnie.

 

Ps. Wykryto u Ciebie przepuklinę odcinka szyjnego kręgosłupa? Zajrzyj również tutaj: Czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć?

52
Dodaj komentarz

avatar
24 Comment threads
28 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
MaciejPiotrGosiaGosiaKinga Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Ola
Gość

Witam. Mam przepukline kręgosłupa szyjnego po wypadku z uciskiem na rdzeń kręgowy.
Czy mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeute z Łodzi?
Pozdrawiam.

Magda
Gość

Witam,
Panie Piotrze, zbyt długi ucisk rdzenia to jaki?

Beata
Gość

Witam panie Piotrze! Mam 59 lat, od wielu lat zmagam się z ostrymi bólami kręgosłupa. Zaczęło się od odcinka piersiowego. W 2013 roku miałam wykonywaną tomografie odcinka szyjnego. C3/C4 niewielja… Czytaj więcej »

Muchal
Gość

Witam Panie Piotrze. Odebrałem wynik RM wraz z opisem. C4/C5 niewielka prawostr. Przepuklina krążka m-kręgowego z towarzyszącymi osteofitami na kraw trzonow kręgów, z niewielką impresją na przednia pow rdzenia kr.… Czytaj więcej »

Your name
Gość
Your name

Witam Panie Piotrze mam pytanie Mam dyskopatje kregosłupa szyjnego C5 C6 przepukline uciskajaca worek oponowy i rdzen brzuszna Neurochirurg nie pozwala mi wykonywac zadnych ćwiczeń bo stan moze sie bardziej… Czytaj więcej »

Anna R
Gość

Pol roku temu juz mialam ucisk na struktury rdzenia szybko postepujaca przepuklina . zwezenie kanalu kregowego. Od tygodnia mam bol w łydkach. Oslabione miesnie. Ledwo chodze i czeste skurcze nog.… Czytaj więcej »

Your name
Gość

Mam 30 lat robiłam badanie Mr kręgosłupa szyjnego od 2lat strasznie boli mnie w okolicach szyji oto moje wyniki proszę mi powiedzieć o co chodzi bo się nie znam awizyte… Czytaj więcej »

Joanna
Gość

Dzień dobry, od miesiąca mam lekkie zawroty głowy – codziennie. Szukam ich przyczyny, a ponieważ wyniki badań są w normie, zrobiłam RM kręgosłupa szyjnego, z opisu wynika, że na C5/C6… Czytaj więcej »

Magdalena
Gość

Witam ,moje wyniki badania MR . Wyprostowanie fizjologiczne lordozy kręgosłupa szyjnego z kyfotycznym ustawieniem na poziomie C5/6 prawostronno-pośrodkowa przepuklina krążka m-k wraz z osteofitami na tylnych krawędziach trzonów uciska worek… Czytaj więcej »

Beata
Gość

Dzień dobry.Wynik rezonansu:zmiany zwyrodnieniowe krążków mk C4-C5-C6-C7.Lekko kyfotyczne ustawienie kręgosłupana tej wysokości.Zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych…….Na poziomie C2/C3 uwypuklenie krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do kanału kręgowego po stronie… Czytaj więcej »

MAGDA
Gość

TK Wygładzenie fizologiczne lordozy szyjnej poczatkowe zmiany zwyrodniowe w postaci eostrofitow na przednich i tylnio bocznych krawedziach Trzonow kregowychC 3-4 C5-6 Zmiany najbardziej nasilone na piziomie C5-6 gdzie towarzyszy im… Czytaj więcej »

Jan
Gość

Dzień dobry, konsultację z neurochirurgiem mam za kilka dni. Czy poniższe objawy wskazują na operację? Jeśli tak to czy każdy dzień zwłoki nie jest niebezpieczny? Rozp. parestezje głowy, drętwienie lewego… Czytaj więcej »

Elżbieta
Gość

A co w sytuacji ucisku rdzenia na 2 poziomach trwającym ponad rok…..neurochirurdzy ”radzą” czekać aż z ręki zaczną przedmioty wypadać…? Dziękuję

Majka
Gość

Dzień dobry Doktorze. Mam za sobą 3 operacje L5/S1. Teraz dysk jest ok , zrobiła mi się duża blizna którą trzeba usunąć, więc czeka mnie kolejna operacja. Z powodu podejrzenia… Czytaj więcej »

Majka
Gość

Witam. Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam nie sprecyzowałam mojego pytania. Chciałabym wiedzieć czy zmiany w Th2/Th3 mogą powodować silny ból pleców i problem z oddychaniem/co wydaje mi się następstwem bólu,ale brak… Czytaj więcej »

Anna
Gość

Witam moje dolegliwości tak naprawdę niewiem czy są związane, 4 lata temu przeszłam udar niedokrwienny, lewa strona ciała pozostała osłabiona wróciłam do pracy po 6 miesiącach pracuje jako szwaczka, moim… Czytaj więcej »

Mariola
Gość
Mariola

Przepraszam mam pytanie mam niewielkie ostofity na poziomie C5 i C 6 na poziomie C2 C3 do C4C5 obraz krążków miedzykregowych w granicach normy . Na poziomie C5C6 obniżenie wysokości… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość
Andrzej

Panie Piotrze, dziś odebrałem wynik RM odcinka szyjnego skrócony opis to: niewielkie zaburzenia uwodnienia krążka C4-C5. Rozpoczynające się zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykrehowych uncovertebralnych C4-C5-C6 oraz niewielkie pogrubienie wiązadeł żółtych… Czytaj więcej »

ANGELA
Gość
ANGELA

Witam. Mam 30 lat i taki wynik rezonansu kręgosłupa szyjnego…. na poziomie C4/C5 CENTRALNO-PRAWOBOCZNE UWYPUKLENIE KRĄŻKA DO KANAŁU KRĘGOWEGONA GŁĘBOKOŚĆ OK.3MM Z UCISKIM WORKA OPONOWEGO, NA POZIOMIE C5/C6 STWIERDZA SIĘ… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

Dzień dobry Oto mój wynik rezonansu czy możliwe,ze mrowienie w dłoniach,czasami w stopach przy tym uczucie jakbym miała zemdleć,dziwne uczucie osłabienia może być z tym związane,wyniki morfologii ok,kardiologiczne również w… Czytaj więcej »

Kinga
Gość
Kinga

Potrzebuje zapytac Pana aby ocenił wynik mojego MR kregoslupa szyjnego. Czy to jest stan operacyjny? Do neurochirurga mam wizyte dopiero za 3 miesiące. Z dolegliwości które mi zawroty glowy. W… Czytaj więcej »

Gosia
Gość

Dzień dobry panu .Odebrałam Mr odcinka szyjnego .Mam 33 lata .Pół roku temu miałam sztywność karku i ból promieniujący do barku i łopatki.Lekarz wysłał mnie na rehabilitacje.Ból przeszedł ale nie… Czytaj więcej »

Maciej
Gość
Maciej

Witam. Mam 29 lat i od sierpnia ubiegłego roku zmagam się z bólem karku i lewej łopatki. Początkowo myślałem, ze to przez nieprawidłowa pozycje w trakcie snu, jednak ból z… Czytaj więcej »