Ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Jak go rozpoznać?

Ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Jak go rozpoznać?

Rdzeń kręgowy to oprócz mózgu najważniejsza neurologiczna struktura ludzkiego organizmu. To dzięki niemu nasza głowa może „zbierać” informacje z całego ciała i przesyłać na nie odpowiedzi do mięśni, ścięgien, więzadeł, a nawet do narządów wewnętrznych, czy skóry. Kręgosłup szyjny to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do uszkodzenia struktury rdzenia, czy to w mechanizmie nagłym (uraz np. z powodu niefortunnego skoku do wody, czy wypadku samochodowego), czy przewlekłym (długotrwały ucisk struktury rdzenia poprzez uszkodzony krążek międzykręgowy).

W pracy zawodowej codziennie spotykam się z pacjentami mającymi problemy z odcinkiem szyjnym. Wielu z nich dzięki rehabilitacji z powodzeniem pozbywa się dolegliwości bólowych, czy innych objawów neurologicznych pochodzących z górnej części kręgosłupa. Niestety istnieje również grupa pacjentów, których objawy nie pozwalają na zastosowanie większości zabiegów fizjoterapeutycznych i jak najszybciej wymagają konsultacji (często również nagłej interwencji) neurochirurgicznej. Jakie to symptomy i czym mogą skutkować? Czy faktycznie są one tak groźne dla pacjenta? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat ucisku rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i jego konsekwencji.

 

Płyn mózgowo-rdzeniowy oddziela rdzeń kręgowy od reszty tkanek i chroni go przed uszkodzeniem.

 

Położenie rdzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Dlaczego to właśnie górna część kolumny naszego ciała jest najbardziej narażona na groźne uszkodzenia układu neurologicznego? Można by pomyśleć, że przecież to odcinek lędźwiowy częściej sprawia pacjentom problemy i jest prowokatorem dolegliwości bólowych. Pamiętajmy jednak, iż rdzeń kręgowy mający swój początek w okolicy czaszki, kończy się na wysokości pierwszego/drugiego kręgu lędźwiowego. Jest to miejsce, w którym praktycznie nie występują dolegliwości bólowe spowodowane dyskopatią (uszkodzenie dysków zazwyczaj pojawia się najczęściej na poziomach L3-4-5-S1).

Biorąc „pod lupę” odcinek szyjny, który w przeciwieństwie do części piersiowej ma bardzo dużą ruchomość można zauważyć, iż rdzeń kręgowy przebiega na całej jego długości i jest położony względnie blisko tylnej części dysków (krążków międzykręgowych). Jest on oczywiście chroniony przez tzw. rezerwę płynową wypełnioną płynem mózgowo-rdzeniowym, jednak już niewielkie zmiany zwyrodnieniowe na przebiegu tej części kręgosłupa mogą predysponować do kontaktu rdzenia z otaczającymi go strukturami. W takim przypadku robi się już niebezpiecznie.

 

Objawy ucisku rdzenia kręgowego.

Objawy rdzeniowe są dla pacjenta zazwyczaj dość „spektakularne”. Jeśli ucisk pojawia się w sposób nagły (np. w skutek uszkodzenia krążka międzykręgowego) to zazwyczaj skutkuje on ostrym bólem okolicy karku i górnej części ramion, bólem głowy, usztywnieniem kręgosłupa szyjnego z niemożnością bezbolesnego ruchu w żadnym kierunku. Nierzadko występują również wymioty, zawroty głowy, specyficzny (metaliczny) posmak w ustach, a nawet duszności i omdlenia. Są to bardzo niebezpieczne dla zdrowia objawy, z którymi nie warto zwlekać i które w jak najszybszym czasie warto skonsultować z neurochirurgiem.

W przypadkach przewlekłych, pojawiających się stopniowo w przebiegu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych najczęściej spotykane to: drętwienie kończyn górnych i dolnych, osłabienie czucia i siły mięśni rąk, ograniczenie zakresu ruchu głową, nierzadko kłopoty z utrzymaniem równowagi i problemy z poruszaniem się, a nawet zaburzenia pracy zwieraczy (nietrzymanie moczu/kału).Niestety, wszystkie te objawy są niebezpieczne dla pacjenta i mogą skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

 

Po lewej: kręgosłup szyjny z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi, po prawej: znaczna kompresja rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym.

 

Diagnostyka kompresji rdzenia kręgowego.

Badaniem celowanym w kierunku zdiagnozowania problemów związanych z rdzeniem kręgowym jest rezonans magnetyczny. Obraz MRI pozwala na dokładne określenie wielkości ucisku oraz dalszego ryzyka trwałego uszkodzenia tej struktury neurologicznej.

W diagnostyce fizjoterapeutycznej możemy spotkać się również z wygórowaniem odruchów nerwowych, znacznym osłabieniem siły mięśni wskaźnikowych, jak również postępującym niedowładem spastycznym kończyn dolnych.

 

Na czerwono zaznaczony ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym widziany w płaszczyźnie strzałkowej (po lewej) i poprzecznej (po prawej).

 

Niebezpieczne konsekwencje ucisku rdzenia.

Jeśli badanie neurologiczne oraz dodatkowa diagnostyka MRI potwierdza kompresję rdzenia kręgowego to zdecydowanie jest to powód do bardzo szybkiego działania. Przede wszystkim przewlekły ucisk tej struktury może doprowadzić do trwałych zmian, nieodwracalnych nawet w przypadku leczenia operacyjnego. Długotrwała kompresja rdzenia na stałe uszkadza jego strukturę wewnętrzną (można powiedzieć, iż rdzeń po prostu się „dusi”), czego skutkiem jest między innymi stałe zaburzenie zwieraczy, czy nieodwracalny niedowład kończyn.

Zabieg operacyjny odbarczający struktury nerwowe wykonany w początkowym stadium objawów rdzeniowych bardzo często jest w stanie zapobiec trwałemu uszkodzeniu. Wiąże się on jednak z dużym ryzykiem szybszych zmian zwyrodnieniowych okolicznych krążków międzykręgowych. W przypadku wyżej opisanych problemów jednym z najważniejszych aspektów jest współpraca neurochirurga i fizjoterapeuty, którzy wspólnymi siłami w części przypadków mają możliwość zaproponowania pacjentowi leczenia zachowawczego. Jeśli jednak jego stan po terapii nie poprawia się lub ulega pogorszeniu to powinien być on leczony operacyjnie.

 

Ps. Wykryto u Ciebie przepuklinę odcinka szyjnego kręgosłupa? Zajrzyj również tutaj: Czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć?

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

29 komentarzy

 • Ola
  9 marca 2018 at 08:14

  Witam. Mam przepukline kręgosłupa szyjnego po wypadku z uciskiem na rdzeń kręgowy.
  Czy mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeute z Łodzi?
  Pozdrawiam.

 • Magda
  13 marca 2018 at 08:47

  Witam,
  Panie Piotrze, zbyt długi ucisk rdzenia to jaki?

  • Piotr
   Piotr
   17 marca 2018 at 09:12

   2 tygodnie to już bardzo długi. Pozdrawiam!

 • Beata
  1 czerwca 2018 at 15:31

  Witam panie Piotrze!
  Mam 59 lat, od wielu lat zmagam się z ostrymi bólami kręgosłupa.
  Zaczęło się od odcinka piersiowego.
  W 2013 roku miałam wykonywaną tomografie odcinka szyjnego.
  C3/C4 niewielja centralna przepuklina krążka m kregowego oraz drobne osteofity z impresją na worek oponowy.Zwężenie kanału kręgowego w wym strzałkowym do 12 mm.
  C4/C5 Uwypuklenie krążka m kręgowego Kostne ograniczenie światła lewego otworu m kręgowego.
  C5/C6 Niewielka centralna przepuklina krążka m kręgowego z impresja na worek oponowy, zwężenie kanału kręgowego w wym.strzalkowym do 11 mm.
  Jest coraz gorzej, silne bole karku , tyłu głowy , drętwienie lewej ręki , bóle barków , zawroty głowy , szumy uszne , a gdy ruszam szyją słyszę trzaski i chrupanie!
  Dretwieje mi prawa noga , bolą nawet kolana , stopy , kostki , palce u rąk.
  Jestem przerażona!
  Codzienne czynności sprawiają mi wiele kłopotów.
  Co mam robić , do kogo udać się po poradę , czy grozi mi operacja?
  Proszę o radę!
  Pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   4 czerwca 2018 at 20:44

   Witam,
   proszę udać się do neurologa lub do neurochirurga. Powinien Panią zbadać, obejrzeć wyniki badań obrazowych i zdecydować co więcej można z tym zrobić. Pozdrawiam!

 • Muchal
  15 czerwca 2018 at 12:18

  Witam Panie Piotrze. Odebrałem wynik RM wraz z opisem.
  C4/C5 niewielka prawostr. Przepuklina krążka m-kręgowego z towarzyszącymi osteofitami na kraw trzonow kręgów, z niewielką impresją na przednia pow rdzenia kr.
  C5/C6 tylne uwypuklenie oraz duża centralna i prawostronna przepuklina krążka m-kręgowego z ucisksiem na rdzeń kręgów. Stenoza kanału kręgowego wymiar strzałowy 7mm.

  • Piotr
   Piotr
   17 czerwca 2018 at 18:50

   Witam,
   jakie jest pytanie? Pozdrawiam.

 • Your name
  17 czerwca 2018 at 13:39

  Witam Panie Piotrze mam pytanie Mam dyskopatje kregosłupa szyjnego C5 C6 przepukline uciskajaca worek oponowy i rdzen brzuszna Neurochirurg nie pozwala mi wykonywac zadnych ćwiczeń bo stan moze sie bardziej pogorszyc Zapisal mi zastrzyki Martwi mnie czy przy dyskopatji szyjnej grozi mi melopatia szyjna ? Wzkazany rezonans magnetyczny

  • Piotr
   Piotr
   17 czerwca 2018 at 19:40

   Witam,
   jeśli wskazany jest rezonans to na jakiej podstawie aktualna diagnoza? Dobra, dopasowana rehabilitacja zazwyczaj jest możliwa w takich przypadkach, ale decydujący głos ma neurochirurg. Pozdrawiam!

 • Anna R
  24 czerwca 2018 at 17:23

  Pol roku temu juz mialam ucisk na struktury rdzenia szybko postepujaca przepuklina . zwezenie kanalu kregowego. Od tygodnia mam bol w łydkach. Oslabione miesnie. Ledwo chodze i czeste skurcze nog. Bol pięty. A takze bol glowy zawroty zaburzenie wzroku i poruszania sie. Zawroty i uczucie ze zemdleje. Czy to moze byc powazne? Mam termin operacji na 2021r lecz mowiono mi ze napewno nie dotrzymam

  • Piotr
   Piotr
   25 czerwca 2018 at 22:27

   Witam,
   na co pani jeszcze czeka? Proszę konsultować się z neurochirurgiem w trybie bardzo pilnym. Pozdrawiam.

 • Your name
  2 lipca 2018 at 22:54

  Mam 30 lat robiłam badanie Mr kręgosłupa szyjnego od 2lat strasznie boli mnie w okolicach szyji oto moje wyniki proszę mi powiedzieć o co chodzi bo się nie znam awizyte u neurologa mam dopiero podkoniec lipca Zniesienie fizjologicznej lordozy Cechy dehydratacji k-m w odcinku c2 c6 kręgosłupa podejrzenie niewielkiego naczyniach trzonu kręgu th1 ok 1,0cm Sega.ruchowy C2 C3 Niewielka dwuboczna, z przewagą po stronie lewej, przepuklina k-m przeważająca przednią przestrzeń płynową w otoczeniu worka oponoweo, zachyłki boczne kanału kręgowego Sega.ruchowy. C3 C4 Prawidłowy. Sega.ruchowy C4 C5 Posrodkowo-dwuboczna przepuklina k-m przeważająca przednią przestrzeń płynową w otoczeniu worka oponoweo, zachyłki boczne kanału kręgowego Cechy pęknięcia pierścienia włóknistego k-m na tyn poziomie Sega.ruchowy C5 C6 Posrodkowo-dwuboczna przepuklina k-m przeważająca przednią przestrzeń płynową w otoczeniu worka oponoweo zachyłki boczne kanału kręgowego Cechy pęknięcia pierścienia włóknistego k-m na tym poziomie Sega.ruchowy C6 C7 Prawidłowa

  • Piotr
   Piotr
   4 lipca 2018 at 21:13

   Witam,
   ma Pani kilka zmian w kręgosłupie, ale nic co wydawałoby się bardzo groźne. Trzeba to po prostu zbadać porządnie i zobaczyc czy w ogóle to jest Pani problemem bólowym. Po samym MRI nie da się tego określić. Pozdrawiam!

 • Joanna
  19 lipca 2018 at 17:30

  Dzień dobry, od miesiąca mam lekkie zawroty głowy – codziennie. Szukam ich przyczyny, a ponieważ wyniki badań są w normie, zrobiłam RM kręgosłupa szyjnego, z opisu wynika, że na C5/C6 jest przepuklina 4 mm uciskająca worek oponowy. Dodam, że nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych. Czy moje lekkie, ale powodujące dyskomfort zawroty mogą być spowodowane tą przepukliną?

  • Piotr
   Piotr
   23 lipca 2018 at 19:23

   Witam,
   nie ma na to szans.
   Pozdrawiam!

 • Magdalena
  25 lipca 2018 at 07:09

  Witam ,moje wyniki badania MR . Wyprostowanie fizjologiczne lordozy kręgosłupa szyjnego z kyfotycznym ustawieniem na poziomie C5/6
  prawostronno-pośrodkowa przepuklina krążka m-k wraz z osteofitami na tylnych krawędziach trzonów uciska worek oponowy i rdzeń kręgowy
  od strony lewej. Obniżenie wysokości tego krążka m-k z niższym sygnałem w obrazach T2 zależnych odpowiada zmianom degeneracyjnym . Zmiany
  zwyrodnieniowe w trzonach tych kręgów szyjnych typu Modic ll. Kanał kręgowy szerokości na tym poziomie zwężony 0,8 cm w wymiarze a-p .Mała
  wypuklina krążka m-k C6/7 nieco uciska worek oponowy. Operację mam wyznaczoną na 2019 r . Od paru tygodni mam lekkie zawroty głowy i drżenie lewej ręki. Czy może to świadczyć o pogorszeniu stanu mojego kręgosłupa ? Czy powinnam gdzieś się z tym udać , czy czekać na zabieg ?

  • Piotr
   Piotr
   2 sierpnia 2018 at 09:11

   Witam,
   jeśli pojawiło się pogorszenie objawów wybrałbym się jeszcze raz do neurochirurga, może trzeba przyspieszyć zabieg, ale musi się tu wypowiedzieć lekarz specjalista. Pozdrawiam!

 • Beata
  28 sierpnia 2018 at 19:04

  Dzień dobry.Wynik rezonansu:zmiany zwyrodnieniowe krążków mk C4-C5-C6-C7.Lekko kyfotyczne ustawienie kręgosłupana tej wysokości.Zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych…….Na poziomie C2/C3 uwypuklenie krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do kanału kręgowego po stronie prawej………..Na poziomie C4/C5 niewielkie uwypuklenie krążka mk………Na poziomie C5/C6 szzeroka centralna przepuklina krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do bocznych części kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 8mm…………..Na poziomie C6/C7 szeroka centralna przepuklina krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do bocznych części kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 9mm..Rdzeń kręgowy w odcinku badanym bez zmian ogniskowych…………Neurolog i neurochirurg Twierdzą ,że operacja jest konieczna,boję sie i dlatego mam pytanie czy nie wystarczyłaby rehabilitacja.Czy te zmiany mogą sie cofnąć?

 • MAGDA
  1 września 2018 at 09:11

  TK Wygładzenie fizologiczne lordozy szyjnej poczatkowe zmiany zwyrodniowe w postaci eostrofitow na przednich i tylnio bocznych krawedziach Trzonow kregowychC 3-4 C5-6 Zmiany najbardziej nasilone na piziomie C5-6 gdzie towarzyszy im niewielkie obnizenie wysokosci przestrzeni miedzykregowej Na poziomie C5 -6 Centralne wypadniecie jadra miazdzystego do kanalu swiatła 3mm powoduje ucisk worka oponowego i brzusznej powiechrzni rdzenia Cechy znacznej stenozy kanału kregowego a-p wysokosci 7-8 mm Na poziomie C3-4 zmiany zwyrodnieniowo wytworczych tylnio bocznych sasiadujacych krawedzi trzonow kregowych powoduje umiarkowane przewezenie prawego otworu miedzykregowego Odczuwam mrowienie ręki lewej i oslabienie w ręcach oraz bol przedramienia jednej i drugiej reki Neurochirurg zabronił mi rehabilitacji Dlaczego? Nie mam pojęćia… Czy czeka mnie operacja? Czy powinnam unikać rehabilitacji? Prosze o wskazowki abym nie poglebić choroby MR na listopad 2018 nie stac mnie na leczenie prywatne aby przyspieszyc diagnostyke Dziekuje

  • Piotr
   Piotr
   4 września 2018 at 06:39

   Witam,
   przy ucisku rdzenia i osłabieniu ręki posłuchałbym rad neurochirurga i wybrał się na zabieg operacyjny. Pozdrawiam.

 • Jan
  18 września 2018 at 16:07

  Dzień dobry,
  konsultację z neurochirurgiem mam za kilka dni. Czy poniższe objawy wskazują na operację? Jeśli tak to czy każdy dzień zwłoki nie jest niebezpieczny?

  Rozp. parestezje głowy, drętwienie lewego ramienia i ręki
  Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencjach SE T1 sag., FSE T2 sag., cor., ax., Stir
  sag., jednofazowo.
  W badaniu stwierdzono:
  – spłycenie lordozy szyjnej
  – wysokość trzonów kręgów zachowana
  – złącze czaszkowo-kręgosłupowe prawidłowe
  – zmiany zwyrodnieniowe z osteofitozą brzeżną trzonów
  – cechy niewielkiej dehydratacji krążków m-kręgowych
  – torbielka okołokorzeniowa w lewym otworze m-k C2/C3 wym. 4,2 mm.
  – duża przepuklina tylno-lewostronna jądra miażdzystego krążka m-k C6/C7, wchodzi do kanału
  kręgowego po lewej na 7,3 mm. w wym. AP oraz do lewego zachyłka bocznego i otworu m-k,
  powoduje ucisk rdzenia po stronie lewej i ucisk lewego korzenia C7
  W porównaniu z badaniem poprzednim z 10.08.2016 r. przepuklina C6/C7 jest nacznie większa z
  wyraźnym uciskiem lewego korzenia C7 i rdzenia po lewej.
  – rdzeń szyjny zwężony po lewej na poziomie C6/C7 z dyskretnym podwyższeniem sygnału w
  obrazach T2W na poziomie tego krążka, bez wyraźnych zmian ogniskowych
  – rezerwa płynowa kanału wyczerpana na C6/C7 po lewej.
  Wniosek: duża przepuklina C6/C7 z uciskiem rdzenia po lewej i lewego korzenia C7.
  Wskazana konsultacja neurochirurgiczna

  • Piotr
   Piotr
   20 września 2018 at 10:47

   Witam,
   osobiście nie zwlekałbym za długo z konsultacją i wybrałbym się jak najszybciej do neurochirurga. Pozdrawiam!

 • Elżbieta
  19 października 2018 at 10:15

  A co w sytuacji ucisku rdzenia na 2 poziomach trwającym ponad rok…..neurochirurdzy ”radzą” czekać aż z ręki zaczną przedmioty wypadać…? Dziękuję

  • Piotr
   Piotr
   19 października 2018 at 21:23

   Jeśli neurochirurdzy nie zakwalifikowali tego do zabiegu to warto po prostu rozpocząć rehabilitację. Może przedmioty nie zdążą zacząć wypadać. 🙂 Pozdrawiam!

 • Majka
  9 lutego 2019 at 14:53

  Dzień dobry Doktorze.
  Mam za sobą 3 operacje L5/S1. Teraz dysk jest ok , zrobiła mi się duża blizna którą trzeba usunąć, więc czeka mnie kolejna operacja. Z powodu podejrzenia SM musiałam zrobić MR odc. szyjnego . Oto co wyszło:
  -lordoza wyrównana
  -zwyrodnieniowe obniżenie wysokości i sygnałów C5-C6
  -C4-C5 centralno-obuboczna wypuklina modeluje worek oponowy,powoduje zwężenie kanałów bez ucisku nerwów
  – C5-C6 centralno obuboczna wypuklina uciska na worek oponowy,modelujeprzednią powierzchnię rdzenia,zwęża kanał kręgowy i kanały korzeniowe z uciskiem nerwów. Wym. strzałkowy 9/10 mm
  – C7/Th1centralna wypuklina modeluje worek oponowy bez istotnych zmian
  -Th2/Th3 centralna przepuklina uciska na worek oponowy i modeluje przednią powierzchnię rdzenia
  Od dłuższego czasu drętwieją mi ręce i nogi. Czasami mie mija to przez pół dnia. Dochodzi do tego ból ,pomijając dolny odcinek, rąk ramion głowy, zawroty,osłabienie mięśniowe ale najbardziej mnie niepokoi, na szczęście nie częsty, chwilowy silny ból pleców i problem z oddechem. Czy to wszystko jest następstwem zmian w górnym odcinku kręgosłupa?

  • Piotr
   Piotr
   9 lutego 2019 at 17:24

   Witam,
   nie jestem doktorem, tylko fizjoterapeutą. 🙂 Przy podejrzeniu SM może to być związane z objawami SM. Nie da się tego ocenić bez badania pacjenta. W pierwszej kolejności proszę udać się do neurologa żeby ocenił ten problem. Pozdrawiam!

 • Majka
  10 lutego 2019 at 15:53

  Witam. Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam nie sprecyzowałam mojego pytania. Chciałabym wiedzieć czy zmiany w Th2/Th3 mogą powodować silny ból pleców i problem z oddychaniem/co wydaje mi się następstwem bólu,ale brak mi pewności/ Od dwóch lat zmagam się z odcinkiem lędźwiowym, wówczas szyjny i piersiowy był ok. Więc dopiero uczę się problemu. Pozdrawiam serdecznie

Napisz komentarz

PARTNERZY