Ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Jak go rozpoznać?

Rdzeń kręgowy to oprócz mózgu najważniejsza neurologiczna struktura ludzkiego organizmu. To dzięki niemu nasza głowa może „zbierać” informacje z całego ciała i przesyłać na nie odpowiedzi do mięśni, ścięgien, więzadeł, a nawet do narządów wewnętrznych, czy skóry. Kręgosłup szyjny to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do uszkodzenia struktury rdzenia, czy to w mechanizmie nagłym (uraz np. z powodu niefortunnego skoku do wody, czy wypadku samochodowego), czy przewlekłym (długotrwały ucisk struktury rdzenia poprzez uszkodzony krążek międzykręgowy).

W pracy zawodowej codziennie spotykam się z pacjentami mającymi problemy z odcinkiem szyjnym. Wielu z nich dzięki rehabilitacji z powodzeniem pozbywa się dolegliwości bólowych, czy innych objawów neurologicznych pochodzących z górnej części kręgosłupa. Niestety istnieje również grupa pacjentów, których objawy nie pozwalają na zastosowanie większości zabiegów fizjoterapeutycznych i jak najszybciej wymagają konsultacji (często również nagłej interwencji) neurochirurgicznej. Jakie to symptomy i czym mogą skutkować? Czy faktycznie są one tak groźne dla pacjenta? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat ucisku rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i jego konsekwencji.

Płyn mózgowo-rdzeniowy oddziela rdzeń kręgowy od reszty tkanek i chroni go przed uszkodzeniem.

Położenie rdzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Dlaczego to właśnie górna część kolumny naszego ciała jest najbardziej narażona na groźne uszkodzenia układu neurologicznego? Można by pomyśleć, że przecież to odcinek lędźwiowy częściej sprawia pacjentom problemy i jest prowokatorem dolegliwości bólowych. Pamiętajmy jednak, iż rdzeń kręgowy mający swój początek w okolicy czaszki, kończy się na wysokości pierwszego/drugiego kręgu lędźwiowego. Jest to miejsce, w którym praktycznie nie występują dolegliwości bólowe spowodowane dyskopatią (uszkodzenie dysków zazwyczaj pojawia się najczęściej na poziomach L3-4-5-S1).

Biorąc „pod lupę” odcinek szyjny, który w przeciwieństwie do części piersiowej ma bardzo dużą ruchomość można zauważyć, iż rdzeń kręgowy przebiega na całej jego długości i jest położony względnie blisko tylnej części dysków (krążków międzykręgowych). Jest on oczywiście chroniony przez tzw. rezerwę płynową wypełnioną płynem mózgowo-rdzeniowym, jednak już niewielkie zmiany zwyrodnieniowe na przebiegu tej części kręgosłupa mogą predysponować do kontaktu rdzenia z otaczającymi go strukturami. W takim przypadku robi się już niebezpiecznie.

Objawy ucisku rdzenia kręgowego.

Objawy rdzeniowe są dla pacjenta zazwyczaj dość „spektakularne”. Jeśli ucisk pojawia się w sposób nagły (np. w skutek uszkodzenia krążka międzykręgowego) to zazwyczaj skutkuje on ostrym bólem okolicy karku i górnej części ramion, bólem głowy, usztywnieniem kręgosłupa szyjnego z niemożnością bezbolesnego ruchu w żadnym kierunku. Nierzadko występują również wymioty, zawroty głowy, specyficzny (metaliczny) posmak w ustach, a nawet duszności i omdlenia. Są to bardzo niebezpieczne dla zdrowia objawy, z którymi nie warto zwlekać i które w jak najszybszym czasie warto skonsultować z neurochirurgiem.

W przypadkach przewlekłych, pojawiających się stopniowo w przebiegu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych najczęściej spotykane to: drętwienie kończyn górnych i dolnych, osłabienie czucia i siły mięśni rąk, ograniczenie zakresu ruchu głową, nierzadko kłopoty z utrzymaniem równowagi i problemy z poruszaniem się, a nawet zaburzenia pracy zwieraczy (nietrzymanie moczu/kału).Niestety, wszystkie te objawy są niebezpieczne dla pacjenta i mogą skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Po lewej: kręgosłup szyjny z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi, po prawej: znaczna kompresja rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym.

Diagnostyka kompresji rdzenia kręgowego.

Badaniem celowanym w kierunku zdiagnozowania problemów związanych z rdzeniem kręgowym jest rezonans magnetyczny. Obraz MRI pozwala na dokładne określenie wielkości ucisku oraz dalszego ryzyka trwałego uszkodzenia tej struktury neurologicznej.

W diagnostyce fizjoterapeutycznej możemy spotkać się również z wygórowaniem odruchów nerwowych, znacznym osłabieniem siły mięśni wskaźnikowych, jak również postępującym niedowładem spastycznym kończyn dolnych.

Na czerwono zaznaczony ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym widziany w płaszczyźnie strzałkowej (po lewej) i poprzecznej (po prawej).

Niebezpieczne konsekwencje ucisku rdzenia.

Jeśli badanie neurologiczne oraz dodatkowa diagnostyka MRI potwierdza kompresję rdzenia kręgowego to zdecydowanie jest to powód do bardzo szybkiego działania. Przede wszystkim przewlekły ucisk tej struktury może doprowadzić do trwałych zmian, nieodwracalnych nawet w przypadku leczenia operacyjnego. Długotrwała kompresja rdzenia na stałe uszkadza jego strukturę wewnętrzną (można powiedzieć, iż rdzeń po prostu się „dusi”), czego skutkiem jest między innymi stałe zaburzenie zwieraczy, czy nieodwracalny niedowład kończyn.

Zabieg operacyjny odbarczający struktury nerwowe wykonany w początkowym stadium objawów rdzeniowych bardzo często jest w stanie zapobiec trwałemu uszkodzeniu. Wiąże się on jednak z dużym ryzykiem szybszych zmian zwyrodnieniowych okolicznych krążków międzykręgowych. W przypadku wyżej opisanych problemów jednym z najważniejszych aspektów jest współpraca neurochirurga i fizjoterapeuty, którzy wspólnymi siłami w części przypadków mają możliwość zaproponowania pacjentowi leczenia zachowawczego. Jeśli jednak jego stan po terapii nie poprawia się lub ulega pogorszeniu to powinien być on leczony operacyjnie.

Ps. Wykryto u Ciebie przepuklinę odcinka szyjnego kręgosłupa? Zajrzyj również tutaj: Czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć?

3.8 11 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
166 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
9 marca 2018 08:14

Witam. Mam przepukline kręgosłupa szyjnego po wypadku z uciskiem na rdzeń kręgowy.
Czy mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeute z Łodzi?
Pozdrawiam.

Magda
13 marca 2018 08:47

Witam,
Panie Piotrze, zbyt długi ucisk rdzenia to jaki?

Daniel
Daniel
24 stycznia 2023 06:54
Reply to  Piotr

A jak ja mam 8 miesięcy i nic nie pomaga ani zastrzyki ani fizjoterapia a operować neurochirurg nie chce bo mam ucisk oponowy w piersiowym z modelowaniem rdzenia a na… Czytaj więcej »

Beata
1 czerwca 2018 15:31

Witam panie Piotrze! Mam 59 lat, od wielu lat zmagam się z ostrymi bólami kręgosłupa. Zaczęło się od odcinka piersiowego. W 2013 roku miałam wykonywaną tomografie odcinka szyjnego. C3/C4 niewielja… Czytaj więcej »

Muchal
15 czerwca 2018 12:18

Witam Panie Piotrze. Odebrałem wynik RM wraz z opisem. C4/C5 niewielka prawostr. Przepuklina krążka m-kręgowego z towarzyszącymi osteofitami na kraw trzonow kręgów, z niewielką impresją na przednia pow rdzenia kr.… Czytaj więcej »

Your name
Your name
17 czerwca 2018 13:39

Witam Panie Piotrze mam pytanie Mam dyskopatje kregosłupa szyjnego C5 C6 przepukline uciskajaca worek oponowy i rdzen brzuszna Neurochirurg nie pozwala mi wykonywac zadnych ćwiczeń bo stan moze sie bardziej… Czytaj więcej »

Anna R
24 czerwca 2018 17:23

Pol roku temu juz mialam ucisk na struktury rdzenia szybko postepujaca przepuklina . zwezenie kanalu kregowego. Od tygodnia mam bol w łydkach. Oslabione miesnie. Ledwo chodze i czeste skurcze nog.… Czytaj więcej »

Your name
2 lipca 2018 22:54

Mam 30 lat robiłam badanie Mr kręgosłupa szyjnego od 2lat strasznie boli mnie w okolicach szyji oto moje wyniki proszę mi powiedzieć o co chodzi bo się nie znam awizyte… Czytaj więcej »

Joanna
19 lipca 2018 17:30

Dzień dobry, od miesiąca mam lekkie zawroty głowy – codziennie. Szukam ich przyczyny, a ponieważ wyniki badań są w normie, zrobiłam RM kręgosłupa szyjnego, z opisu wynika, że na C5/C6… Czytaj więcej »

Magdalena
25 lipca 2018 07:09

Witam ,moje wyniki badania MR . Wyprostowanie fizjologiczne lordozy kręgosłupa szyjnego z kyfotycznym ustawieniem na poziomie C5/6 prawostronno-pośrodkowa przepuklina krążka m-k wraz z osteofitami na tylnych krawędziach trzonów uciska worek… Czytaj więcej »

Beata
28 sierpnia 2018 19:04

Dzień dobry.Wynik rezonansu:zmiany zwyrodnieniowe krążków mk C4-C5-C6-C7.Lekko kyfotyczne ustawienie kręgosłupana tej wysokości.Zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych…….Na poziomie C2/C3 uwypuklenie krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do kanału kręgowego po stronie… Czytaj więcej »

MAGDA
1 września 2018 09:11

TK Wygładzenie fizologiczne lordozy szyjnej poczatkowe zmiany zwyrodniowe w postaci eostrofitow na przednich i tylnio bocznych krawedziach Trzonow kregowychC 3-4 C5-6 Zmiany najbardziej nasilone na piziomie C5-6 gdzie towarzyszy im… Czytaj więcej »

Jan
18 września 2018 16:07

Dzień dobry, konsultację z neurochirurgiem mam za kilka dni. Czy poniższe objawy wskazują na operację? Jeśli tak to czy każdy dzień zwłoki nie jest niebezpieczny? Rozp. parestezje głowy, drętwienie lewego… Czytaj więcej »

Elżbieta
19 października 2018 10:15

A co w sytuacji ucisku rdzenia na 2 poziomach trwającym ponad rok…..neurochirurdzy ”radzą” czekać aż z ręki zaczną przedmioty wypadać…? Dziękuję

Majka
9 lutego 2019 14:53

Dzień dobry Doktorze. Mam za sobą 3 operacje L5/S1. Teraz dysk jest ok , zrobiła mi się duża blizna którą trzeba usunąć, więc czeka mnie kolejna operacja. Z powodu podejrzenia… Czytaj więcej »

Majka
10 lutego 2019 15:53

Witam. Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam nie sprecyzowałam mojego pytania. Chciałabym wiedzieć czy zmiany w Th2/Th3 mogą powodować silny ból pleców i problem z oddychaniem/co wydaje mi się następstwem bólu,ale brak… Czytaj więcej »

Anna
19 lipca 2019 07:03

Witam moje dolegliwości tak naprawdę niewiem czy są związane, 4 lata temu przeszłam udar niedokrwienny, lewa strona ciała pozostała osłabiona wróciłam do pracy po 6 miesiącach pracuje jako szwaczka, moim… Czytaj więcej »

Mariola
Mariola
5 sierpnia 2019 17:50

Przepraszam mam pytanie mam niewielkie ostofity na poziomie C5 i C 6 na poziomie C2 C3 do C4C5 obraz krążków miedzykregowych w granicach normy . Na poziomie C5C6 obniżenie wysokości… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej
12 sierpnia 2019 18:11

Panie Piotrze, dziś odebrałem wynik RM odcinka szyjnego skrócony opis to: niewielkie zaburzenia uwodnienia krążka C4-C5. Rozpoczynające się zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykrehowych uncovertebralnych C4-C5-C6 oraz niewielkie pogrubienie wiązadeł żółtych… Czytaj więcej »

ANGELA
ANGELA
13 września 2019 13:20

Witam. Mam 30 lat i taki wynik rezonansu kręgosłupa szyjnego…. na poziomie C4/C5 CENTRALNO-PRAWOBOCZNE UWYPUKLENIE KRĄŻKA DO KANAŁU KRĘGOWEGONA GŁĘBOKOŚĆ OK.3MM Z UCISKIM WORKA OPONOWEGO, NA POZIOMIE C5/C6 STWIERDZA SIĘ… Czytaj więcej »

ANGELA
ANGELA
16 września 2019 10:07
Reply to  Piotr

Chciałam tylko wiedzieć czy to poważny stan? Bo każdy lekarz mówi co innego

Gosia
25 października 2019 18:54
Reply to  ANGELA

Witam, mam pytanie, czy ucisk na rdzeń może powodować gorączki i trudność w oddychaniu?

Anna
Anna
7 listopada 2019 21:16

Dzień dobry Oto mój wynik rezonansu czy możliwe,ze mrowienie w dłoniach,czasami w stopach przy tym uczucie jakbym miała zemdleć,dziwne uczucie osłabienia może być z tym związane,wyniki morfologii ok,kardiologiczne również w… Czytaj więcej »

Kinga
Kinga
12 listopada 2019 16:58

Potrzebuje zapytac Pana aby ocenił wynik mojego MR kregoslupa szyjnego. Czy to jest stan operacyjny? Do neurochirurga mam wizyte dopiero za 3 miesiące. Z dolegliwości które mi zawroty glowy. W… Czytaj więcej »

Gosia
29 grudnia 2019 11:16

Dzień dobry panu .Odebrałam Mr odcinka szyjnego .Mam 33 lata .Pół roku temu miałam sztywność karku i ból promieniujący do barku i łopatki.Lekarz wysłał mnie na rehabilitacje.Ból przeszedł ale nie… Czytaj więcej »

Gosia
2 stycznia 2020 18:47
Reply to  Piotr

Aktualnie nie mam żadnych objawów .Nie mam żadnych drętwien ani bólów ani sztywności karku .Myśli pan że jest to groźne ? Czy można to jeszcze naprawić? Napewno udam się do… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
4 lutego 2020 18:14

Witam. Mam 29 lat i od sierpnia ubiegłego roku zmagam się z bólem karku i lewej łopatki. Początkowo myślałem, ze to przez nieprawidłowa pozycje w trakcie snu, jednak ból z… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
9 lutego 2020 17:17
Reply to  Piotr

Leczenie ma Pan na myśli operacje? Czy taki sekwestr i to jeszcze oderwany ma szanse się wchłonąć przez fizjoterapie?

Paweł
Paweł
5 czerwca 2020 15:50

Dzień dobry, mam zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego z czego największa na c3-c4 – 9mm w stronę rdzenia. Dzisiaj osteopata oglądając mój rezonans pokazał, że wysunięty dysk jest od obu stron otoczony… Czytaj więcej »

Jakub
Jakub
17 sierpnia 2020 20:20

Witam. Jestem po poważnym wypadku ( upadek z wysokości ) złamanie kręgosłupa leczone operacyjnie plus złamanie miednicy bioder itp itd. wypadek miał miejsce 3 lata temu. Obecnie spore problemyz dyskopatia… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Jakub
Brygida
Brygida
6 września 2020 10:19

Proszę o pomoc. Rok temu poczułam jak strzyknęło mi w kręgosłupie szyjnym. Tak przy przeciąganiu się rano. Od tamtej pory zaczęły się moje problemy. Przez rok tylko pobolewało. Leki p/bólowe,… Czytaj więcej »

Wiesława
Wiesława
30 listopada 2022 18:28
Reply to  Brygida

Dzień dobry Pani Brygido.Proszę o kontakt.Mam takie same objawy jak Pani

Magdalena
Magdalena
29 września 2020 21:00

Witam mam stwierdzona dyskopatię kręgosłupa lędźwi ale także szyi .zwyrodnienie. Mam straszny ból tylu głowy potylicy drętwienie karku ból barków metaliczny posmak w ustach. Nie sypiam bo bola mnie lędźwie… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
6 października 2020 09:30

Witam mam na imię Agnieszka stwierdzoną mam jamistość rdzenia kręgowego prawdopodobnie po uszkodzeniu kręgosłupa po wypadku w wieku 5 lat w obecnej chwili mam 48 lat, odczuwam drętwienie lewej ręki… Czytaj więcej »

Karolina
Karolina
3 listopada 2020 13:32

Witam. Może mi Pan doktor rowniez cos poradzi. Mam 30 lat… Moje badanie MR z 27.10.2010 Zmniejszenie fizjologocznej lordozy ledzwiowej. Wysokosc trzonow kregow zachowana. Obnizenie sygnalu T2 krazka miedzykregowegi na… Czytaj więcej »

Maria
Maria
8 listopada 2020 11:34

Witam, od 3 tygodni mam zawroty glowy i uczucie osłabienia. Wyniki tk glowy i rezonans glowy i kręgosłupa ok. Próby blednikowe przy 30 śr lewe 50, prawe 75 przy 44… Czytaj więcej »

Katarzyna
Katarzyna
25 listopada 2020 22:03

CZy mam się martwić? Czy moj wynik RM jest zły ? Do jakiego specjalisty się udać? Czy do ortopedy czy neurologa czy neurochirurga? Wynik MR odcinka szyjnego: Wyprostowana lordoza szyjna… Czytaj więcej »

Grzegorz
Grzegorz
11 grudnia 2020 06:21

Witam. Wynik badania kręgosłupa szyjnego. Zniesienie lordozy fizjologicznej. Obniżenie intensywności sygnału krążków międzykręgowych w obrazach T2 zależnych. Zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze niewielkiego stopnia na krawędziach trzonów kręgów. Nierówności blaszek granicznych trzonów… Czytaj więcej »

Grzegorz
Grzegorz
12 grudnia 2020 20:04
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź

Ewa
Ewa
22 stycznia 2021 09:33

Dzień dobry, czy mógłby Pan opis mojego MRI, który załączam, przetłumaczyć na bardziej ludzki język? Byłam u neurologa, wysłał mnie do neurochirurga i kazał liczyć się z operacją. Mam drętwienie… Czytaj więcej »

Magdalena
Magdalena
18 lutego 2021 18:44

Witam mam pytanie co oznacza stwierdzenie ,, Rezerwy płynowe przy mózgowe prawie wyczerpane(wynik TK) i co oznacza torbiel porenefaliczna(wynik rezonansu)Bardzo proszę o odpowiedź czy to coś poważnego? Bo mam lewostronne… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
6 marca 2021 13:41

Witam. Proszę o interpretację badania RM. Na poziomie c5/c6 obniżenie krążka m- kręgowego i jego centralna protruzja z cechami stenozy kanału kręgowego( 9-10mm w wym.a-p) rezerwa płytowa rdzenia zniesiona. Otwory… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
15 marca 2021 21:43

Witam. Od 5 tyg mam ból całej lewej ręki, prąd w kciuku i łopatce prawej. Brałam sirdalud, nlpz, tramadol. Ostatnio funkcjonuje bez leków. Zrobiłam rezonans, proszę o interpretację. Czy mogę… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
16 marca 2021 07:20
Reply to  Piotr

Dziękuję. Po wizycie u neurologa byłam pełna obaw o operacje i kalectwo… Czy sytuacja jest naprawdę tak kiepska?

Kamila
Kamila
20 kwietnia 2021 21:47

Witam! Czy ucisk rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym może powodować również objawy, takie jak: zawroty głowy, mdłości, bóle głowy?

Milena
Milena
25 kwietnia 2021 06:15

Witam 🙂 Od lat zmagam się z bólem kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego. Ostatnio zrobiłam zdjęcie rtg odcinka szyjnego i w opisie wyszło: zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych i splotów nerwowych, zniesienie… Czytaj więcej »

Ilona
Ilona
6 maja 2021 19:31

Witam, moja mama ma problemy z kręgosłupem lędźwiowym (jest op op kręgosłupa-stabilizator), doszedł od kilku miesięcy problem z szyjnym do tego stopnia ze nie podnosi lewej ręki. Otrzymala wyniki rezonansu… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
14 maja 2021 08:32

Dzień wieczór, 9 kwietnia miałem microdiscektomie prawostronną l5s1. Wszystko przebiegło bez komplikacji i trwający 1 Msc niedowład się cofnął, a mrowienie i nieprzyjemne uczucie w stopie prawej już prawie zniknęło.… Czytaj więcej »

Beata
Beata
20 maja 2021 15:27

Dzień dobry, mam zniesioną lordozę szyjną. Cechy dehydratacji krazkow miedzykregowych c4-c6. Umiarkowane obnizenie wysokosci krazka c5, c6. Poz c4 c5 nadmiernie dokanałowe uwypuklenia krazka modelującego worek oponowy. Poz. C5 c6… Czytaj więcej »

Beata
Beata
22 maja 2021 15:31
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Z opisu wynika, że chyba jeszcze nie ma ucisku na rdzeń, jest to na granicy, ale póki co jest to chyba ucisk na worek oponowy. Bardzo się… Czytaj więcej »

Ola
Ola
27 maja 2021 19:37

Witam. Tata od 2 miesięcy cierpi na ból szyi, ma ograniczoną możliwość ruchu, do tego bolą go nogi, ma też sporą nadwagę. Wykonał RM odcinka szyjnego, a tam m.in: każdy… Czytaj więcej »

Anna
Anna
16 lipca 2021 08:12

Witam, wyniki rezonansu magnetycznego są następujące: krążki m/k wielopoziomowo odwodnione, obniżone na pozycji C6/C7 masywna prawoboczna okołostawowa przepukilna m/k powodująca znaczny ucisk rdzenia kręgowego na poz. C6/C7, przepuklina ma tendencję… Czytaj więcej »

Marika
19 lipca 2021 19:13

Od dłuższego czasu miewam zawroty głowy od tygodnia zawroty utrzymują się stałe mam drętwienie dłoni i dodatkowo sztywny kark…. Czy to może mieć związek z odcinkiem szyjnym?

Ania
Ania
7 sierpnia 2021 11:35

Dzień dobry, Panie Piotrze w grudniu 2020 miałam wypadek samochodowy i od tego czasu mam okropny ból całego kręgosłupa, drętwienie i mrowienie w rekach. Zrobiłam prywatnie rezonans całego ciała. Wczoraj… Czytaj więcej »

Urszula
10 sierpnia 2021 23:03

Witam do jakiego czasu miałam trudności z przełykaniem tak jak bym miała ciale obcego w przełyku też bolały mnie plecy w odcinku piersiowym i barki aż nie raz na plecach… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
18 sierpnia 2021 14:31

Witam Moje objawy to zawroty głowy, szumy uszne, podczas spacerów mam splątane nogi, słabość mięśni, uczucie gorąca w klatce piersiowej. Podczas spoczynku uczucie jskbym spadała z wysokości albo się zapadała.… Czytaj więcej »

Screenshot_20210719-182647_OneDrive.jpg
Ewelina
Ewelina
24 sierpnia 2021 17:40

Dzień dobry. Potrzebuje pomocy, odnośnie mojego schorzenia. Przedstawie opis MRI sprzed dwóch miesięcy, no starszy to już chyba nie potrzebny. Zniesiona lordoza szyjna z wytworzeniem kifozy. Na poziomie C5/C6 rdzeń… Czytaj więcej »

Ewelina
Ewelina
25 sierpnia 2021 06:31
Reply to  Piotr

Jeśli chodzi o neurochirurgów, to dowiadywałam się, musiała bym przejść od nowa drogę tzn skierowanie do neurochirurga, wizyta u ponowna kwalifikacja. Już próbowałam, ale bardzo dziękuję za pomoc. Dodatkowo jak… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej
26 sierpnia 2021 21:36

Można powiedzieć że przedstawione zdjęcia kręgosłupa po prawej stronie żywcem wyjęte z mojego kręgosłupa szyjnego. Dopiero co odebrałem nową płytę i do tego jeszcze zniesiona całkowicie rezerwa płynowa.

166
0
Would love your thoughts, please comment.x