W jakie kursy dla fizjoterapeutów warto zainwestować? Część II.

Jeśli część I poniższego postu jest Ci obca koniecznie zajrzyj TUTAJ i przeczytaj całość od początku.

Najważniejsze informacje wstępne, dotyczące szkoleń podyplomowych dla fizjoterapeutów umieściłem w poprzednim poście wraz z opisem pierwszych (ułożonych chronologicznie) kursów, w których miałem okazję uczestniczyć.

Napiszę szczerze, że po ukończeniu Krótkodźwigniowych Technik Manipulacyjnych stwierdziłem, że są one na tyle trudne, że prawdopodobnie nigdy żadna z nich mi nie wyjdzie (byłem w błędzie – po 1,5 roku zaczęły wychodzić!) więc może powinienem skupić się bardziej na pracy funkcjonalnej.

Od dłuższego czasu miałem już na oku ciekawe szkolenie o nazwie Kinetic Control, a że organizowane jest ono przez jednego z najlepszych terapeutów jakich znam (pozdrawiam Wojtka Zarębę) i to jeszcze w Gdańsku nad samym morzem to decyzja była prosta. Jadę!

 

Kinetic Control. The Movement Solution. Przede wszystkim funkcja (ok. 7500 PLN/całe szkolenie).

Wspomniane szkolenie trochę mnie zaskoczyło. Niby proste, klarowne rzeczy, które jako fizjoterapeuci wszyscy znamy, ale jak już doszło co do czego nie było wcale tak łatwo. Cała metoda opiera się na filozofii Shirley Sahrmann, która stawia zdecydowanie na poszukiwanie głównych kompensacji i najsłabszego ogniwa organizmu, po czym wprowadza prostą gradację ćwiczeń korygujących. Niby nic nowego, ale metoda na prawdę ciekawa.

Fajne prowadzenie przez Michała Hadałę, ekstra lokalizacja w Hotelu Novotel w Gdańsku, profesjonalne przygotowanie i samo szkolenie bardzo ciekawe. Jednym słowem, palce lizać!

Jeśli chodzi o użytkowość Kinetica to aktualnie bardzo przydaje mi się do oceny pacjentów w treningu medycznym i faktycznie po skończeniu całego kursu dużo sprawniej wyłapuję najsłabsze ogniwa w funkcjonowaniu organizmu. Bardzo przydatne w pracy ze sportowcami i osobami aktywnymi. Fajna rzecz, ale również do najtańszych nie należy.
 

FMS – Functional Movement Screen (900 PLN/całe szkolenie).

O badaniu FMS mówi się ostatnio bardzo niekorzystnie. Metoda, która miała dawać możliwość prostej oceny funkcji sportowca podobno wcale nie jest tak funkcjonalna jak się ją przedstawia, ale napiszę Wam szczerze: kogo to obchodzi? W mojej opinii FMS to świetna metoda wyłapywania globalnych kompensacji pacjenta, a co najważniejsze duża baza ćwiczeń korygujących.

Nie ze wszystkimi punktami tej metody się zgadzam, ale stosuję ją na co dzień i oceniam pacjenta swoim własnym systemem, wykorzystując właśnie 7 testów FMS. W efekcie dostaję drugie po Kineticu narzędzie diagnostyczne do dynamicznej oceny ruchu, które sprawdza się nadzwyczaj dobrze. Dla mnie super!

Co do samego szkolenia to oprócz faktu, że prowadzone jest aż w Gliwicach nie mam żadnych zastrzeżeń. Znakomita baza szkoleniowa (na prawdę robi wrażenie!), fajny prowadzący Remigiusz Rzepka, dużo „sportowych” informacji, a przy okazji można zwiedzić leżącą 100 km od Gliwic czeską Ostravę i przy okazji trochę poimprezować na słynnej ulicy Stodolni. Polecam!

Jeśli szukacie dodatkowe informacje na temat szkolenia FMS to znajdziecie je w jednym z moich pierwszych postów: “Metoda FMS. Szansa na zdrowy sport?”

 

Kinesiotaping (ok. 1000 PLN/ całe szkolenie). 

To chyba najczęściej wybierane szkolenie wsród młodych fizjoterapeutów. Prawdopodobnie dlatego, że jest relatywnie tanie, a pacjenci tape’y faktycznie lubią. Niektórzy nawet wierzą w ich nadzwyczajną moc. Osobiście doszedłem do wniosku podobnego jak w przypadku kursu PNF. Kinesiotaping znać trzeba, to i szkolenie przydałoby się zrobić.

Od mocno zapatrzonego w tą metodę prowadzącego Tomasza Senderka nie spodziewałem się raczej tajemnej wiedzy z kosmosu, więc i nie zawiodłem się na samym szkoleniu. Tym bardziej, że już wcześniej często używałem plastrów w pracy z pacjentami i nie były mi one obce. Choć sam szkoleniowiec mocno nie przypadł mi do gustu trzeba mu przyznać, że merytorycznie szkolenie poprowadzone było bez większych zarzutów.

Kurs oceniam neutralnie, a więcej szczegółów na temat tape’ingu zawarłem w jednym z wcześniejszych postów: “Kinesiotaping. Marketingowa siła kolorowych plastrów”.

 

Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a (1500 PLN/moduł).

Do kolejnej terapii manualnej długo się zbierałem, ale po Kaltenbornie i HVLA zdecydowanie brakowało mi bardzo szczegółowej diagnostyki. Dlatego też postanowiłem sięgnąć do korzeni i zamiast wspomnianego w części pierwszej przekombinowanego IAOM zdecydowałem się na Cyriaxa.

Aktualnie ten kurs mogę ocenić tylko wstępnie po zaliczeniu 4/7 modułów. Sama metoda nie należy do najłatwiejszych, ale w diagnostyce pacjentów jest niezastąpiona. Długodźwigniowe manipulacje, które są podstawą leczenia w Cyriaxie zastąpiłem sobie bezpieczniejszymi HVLA i w końcu zaczęło “kleić”. Osobiście zdecydowałem się na kurs w Reha Plus u Artura Biela (którego cenię za ogromną wiedzę, ale charakter ma “twardy”) i muszę przyznać, że za każdym razem szkolenie było dopięte na ostatni guzik. Zdecydowanie warte polecenia i Reha Plus i Cyriax.

 

Moje dalsze plany szkoleniowe.

Aktualnie przez najbliższe 3 lata interesuje mnie tylko jedno szkolenie: OMT (Orthopaedic Manual Therapy), które rozpoczynam w kwietniu. Można powiedzieć, że to taki Top of the top terapii manualnej i treningu medycznego, a to właśnie najbardziej mnie w fizjoterapii kręci. No może jak Żona nie wyrzuci mnie z domu to przy najbliższej okazji zrobię jeszcze amerykańskie szkolenie EXOS, ale aktualnie nie planują organizować go w Polsce (to może jakaś Kalifornia?). Podoba mi się również praca FDM ’em, ale nie wiem czy odnalazłbym się w ich hardkorowych technikach.

Zdaję sobie sprawę, że ten wpis dotyczy głównie szkoleń z zakresu fizjoterapii ortopedycznej, ale tylko tym aktualnie się zajmuję i w tym kierunku dobieram kursy, więc koledzy zainteresowani innymi dziedzinami….musicie mi wybaczyć.

Jeśli macie jeszcze jakieś fajne, warte uwagi szkolenia zostawiajcie info w komentarzach. Wszystkie opinie na pewno przydadzą się nie tylko mnie, ale i Wam i naszym pacjentom.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
196 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
fizjostudeent
3 lutego 2016 17:55

Fajnie, ze dałeś szczerą opinie. Mówi to student fizjoterapii 🙂

Mateusz
3 lutego 2016 18:10

Dzięki za takie wpisy, są bardzo przydatne dla studentów, którzy zastanawiają się nad kursami. Masz jakieś opinie nt. autorskich kursów terapii manualnej? Z tego co zauważyłem są o wiele bardziej… Czytaj więcej »

Martyna
3 marca 2016 09:48

Cześć nie ukrywam że pracuje jak to nazwałeś “hardcorowymi technikami ” czyli FDM-em, efekty są natychmiastowe i pacjenci bardzo sobie chwalą pomimo bólu jaki odczuwają na terapii 🙂 , uważam… Czytaj więcej »

Tomek Wroński
4 marca 2016 18:58

Piotrek jak chcesz robić OMT w Polsce to jest po Kaltenbornie i my ruszamy od tego roku tyle że po Maitlandzie więc trochę czasu się schodzi. to 11 spotkań jakieś… Czytaj więcej »

maja
19 kwietnia 2016 14:11
Reply to  Piotr

Witam,
Mozesz zdradzic na jaki kurs sie wybierasz w Toruniu ??

Arek
5 marca 2016 21:08

Masz może wiedzę na temat kursu Maitland,a??? Kończę właśnie studia lic. i zastanawiam się głęboko nad kursem właśnie z tej metody. Jeśli nie Ty to może ktoś z Twoich znajomych.… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
10 marca 2016 15:19

Cześć Piotrze, jestem studentką III roku fizjoterapii na UM, w tym roku kończę licencjat. Obecnie nie posiadam żadnego kursu. Chciałabym się ukierunkować na pracę ze sportowcami i z tym wiązać… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
11 marca 2016 12:02

Dziękuję za odpowiedź, podniosłeś mnie na duchu. Ciekawy artykuł. Dzięki. 🙂

Kasia
17 marca 2016 22:51

Cześć Piotrze, wlaśnie zaczynam pierwszą pracę i zastanawiam się który kurs TM wybrać. Ważna jest dla mnie dobra, przystępna diagnostyka, ale też chciałabym poznać różne sposoby terapii. Zdecydowanie lepiej czuje… Czytaj więcej »

Kasia
1 kwietnia 2016 18:27
Reply to  Piotr

Nad nim też myślę, szkoda tylko że trwa aż 440 godzin.. Dzięki za odpowiedź 🙂

Łukasz
Łukasz
19 marca 2020 22:53
Reply to  Piotr

Czemu Cyriax złe techniki?

Łukasz
Łukasz
22 marca 2020 07:30
Reply to  Piotr

Panie Piotrze dzień po zakończeniu kursu przyszła do mnie pacjentka z objawami masywnej przepukliny centralnej. 4 spotkania i nie dość że czuła się o niebo lepiej, to jeszcze wrócił jej… Czytaj więcej »

magda
20 marca 2016 08:03

Jak zdam egzamin państwowy ze specjalizacji z fizjoterapii to te szkolenia opiszę u mnie na stronie. To jest dopiero koszmarek!!!! Hehe. Turbo nakład sił i pracy. Czasu i pieniędzy. Kursy… Czytaj więcej »

Krystian
7 czerwca 2016 22:00

Jaką kolejność kursów obecnie byś proponował dla studenta po licencjacie? Myślałem na początek o Cyriaxie a w następnej kolejność Kaltenbornie. Masz jakieś swoje przemyślenia na ten temat ? Pozdrawiam i… Czytaj więcej »

Krystian
8 czerwca 2016 11:53
Reply to  Piotr

Szczerze mówiąc niewiele wiem o Maitlandzie, a właściwie tylko tyle że istnieje taki rodzaj terapii manualnej. Byłbyś w stanie przybliżyć czym rożni się od Kaltenborna ? Kaltenborna miałem na studiach… Czytaj więcej »

Kamila
28 listopada 2018 22:33
Reply to  Piotr

Piotrze, a gdzie najlepiej wykonać owy kurs Maitland ?

Sylwia
11 czerwca 2016 20:51

Widziałam, że studiował Pan na Uniwersytecie Medycznym w gdańsku i AWF-ie w Wawie. Chciałam zapytać gdzie robił Pań magisterkę i czy studiowanie na AWF poleca Pan ?

kasia
12 czerwca 2016 20:33

Witam serdeczne, super artykul, ale nadal nie znalazlam tu dla siebie odpowiedzi. Fizjoterapie mgr skonczylam 3 lata temu. Przez ten czas w zawodzie nie pracowalam. Chce wrocic, wertuje studenckie materialy… Czytaj więcej »

Adrianna
18 lipca 2016 13:06

Hej mam pytanie. Planuje wybrac się na kurs Intergracji sensorycznej konkretnie na ten http://www.soyer.edu.pl/szkolenia/szkolenia-oswiaty/181.html Słyszałeś może coś o tego typu kursach? Nie chciała bym iść w ciemno…

BARTŁOMIEJ
16 sierpnia 2016 22:19

To ja mam jeszcze pytanie. Jakie pozycje książkowe polecałbyś osobie która chce zacząć swoją przygode z terapią manualna

Martyna
22 sierpnia 2016 10:44

Dzięki za wpisy o kursach, zarówno ten jak i pierwszą część. Mam nadzieję, że powstaną jeszcze kolejne 🙂 Jestem wprawdzie w trakcie studiów, ale chcę zwiększać swoją wiedzę i uczęszczać… Czytaj więcej »

Zuzanna
27 października 2016 11:35

Bardzo ciekawe te kursy, które tutaj opisałeś. Ja odbyłam kurs integracji sensorycznej i bardzo jestem zadowolona z tego kursu. W fizjoterapii trzeba się cały czas rozwijać i szkolić, więc dobrze,… Czytaj więcej »

Aneta
5 grudnia 2016 21:18

Witam 🙂 co myślicie na temat koncepcji NAP ?z góry dzięki za odpowiedz 🙂

Pan xxx
12 grudnia 2016 17:22

Witam: Jestem na 2 roku fizjoterapii i nie ukrywam w samą fizjoterapię jestem zapatrzony lecz studiami mocno zawiedziony. Właśnie ukończyłem 2 dniowy kurs tapingu i kolejne kursy, które znajdują się… Czytaj więcej »

Karol
29 grudnia 2016 23:23

Hej! Nie zauważyłem żadnych komentarzy, opinii nt. kursu Mulligana… Co o nim sądzisz? Czy warto? Jakaś rada? z góry dzięki

Kamila
29 listopada 2018 14:33
Reply to  Piotr

Piotrze, pare komentarzy wspominasz o Maitland na sam początek. A tutaj o Mulligan. Pomyłka czy faktycznie jednak lepiej Mulligan ? 🙂 Pozdrawiam

Marta
2 stycznia 2017 16:18

Cześć.Czy mógłbyś polecić książki dla studentów fizjoterapii,które warto przeczytać ?Chciałabym narazie bez kursów mieć jakiekolwiek pojęcie o pracy z pacjentami.Chodzi mi o postępowanie w różnych przypadkach,jednostkach chorobowych.Serdecznie pozdrawiam

Karolina
10 stycznia 2017 23:53

Cześć.Co sądzisz na temat manipulacji powieziowych Stecco?czy zetknąłes sie z tematem?Pozdrawiam:)

Małgorzata
Małgorzata
27 kwietnia 2019 19:28
Reply to  Karolina

Powiem jako pacjent korzystający z tej metody (w Warszawie): to jest po prostu magia. Ból jest nieprawdopodobny (ja jednak jestem szczególnym przypadkiem), ale i efekty nieprawdopodobne . Właśnie “umieram” przez… Czytaj więcej »

Bartek
19 stycznia 2017 22:43

Witam Piotrze !!!

Jestem po fizjoterapii po licencjacie, czy wg Ciebie kształcenie w zakresie masażu (MTG, Punkty Spustowe) ma jakikolwiek sens ????

Wiktoria
2 kwietnia 2017 10:29

Cześć! Zastanawiam się nad techniką Kaltenborna i Maitlanda. Która według Ciebie jest lepsza?

Bartek :)
3 kwietnia 2017 22:04

Witam Piotrze 🙂 Pytanie niezdecydowanego fizjoterapeuty, czy masz opinię nt kursow podyplomowych terapii tkanek miękkich ?

Bart
4 kwietnia 2017 09:18

Cześć Piotr ! Piszę koment z dosyć dziwnym pytaniem 🙂 Skończyłęm fizjoterapię i mam wrażenie, że z wiedzą po samych studiach bez kursów, przyjdzie do mnie pacjent i niezbyt będę… Czytaj więcej »

Daria
12 kwietnia 2017 09:36

Witam ! Piotrze, liczę na Twoje wsparcie jako autor świetnego bloga, Otóż skończyłem fizjoterapię na jednej z Wyższych Szkół itp. ITD. Poziom kształcenia porażający do tego stopnia iż po studiach,… Czytaj więcej »

Daria
15 kwietnia 2017 16:18

Dziękuję za ukierunkowanie 🙂

Kosma
5 maja 2017 12:36

Hej ! Maitland,OMT czy NDT Bobath dla dzieci? Obracasz się w środowisku fizjoterapii. Który tytuł (kurs) jest rzadziej spotykany i bardziej rozchwytywany przez pracodawców? Ortopedia czy pediatria? Jakich terapeutów brakuje?… Czytaj więcej »

ASIA
26 maja 2017 12:22

Co oceniasz po skończonych studiach jako lepsze: studiowanie na AWF czy uniwersytecie? (wiedza praktyczna/ teoretyczna) Co byś polecił pod względem lepszego przygotowania do przyszłej pracy fizjoterapeuty? Może konkretne przykłady miejsc,… Czytaj więcej »

Krzysiek
1 czerwca 2017 04:55

Witaj Piotrze 🙂 Czytając komentarze pod artykułem , widzę , że polecasz terapie manualna wg. Maitlanda . Właśnie zapisałem się na pierwszy moduł poziomu pierwszego i chciałbym zadać Ci kilka… Czytaj więcej »

Marta
7 czerwca 2017 12:15

Hej,
Czytałam wcześniejsze komentarze i wpisy i przekonałam się do kursu Maitlanda. Jednak jaki ośrodek szkoleniowy byłby najlepszy?

Dziękuje za artykuł, mega pomocny.
Pozdrawiam 🙂

Ola
Ola
9 sierpnia 2017 21:32

Hej 😉 Pracuje już jakiś czas w zawodzie, pacjenci są różni, wielu pacjentów po zabiegach ortopedycznych. Wykorzystuje różnego rodzaju masaże, pracę z powiezia oraz działania nastawione na funkcje (szczególnie jeżeli… Czytaj więcej »

Sonia
9 września 2017 09:47

Hej! bardzo ciekawy i pomocny wpis. Zastanawiam się nad metodą Maitland. Czy znasz osobę, która szkoli i jest godna polecenia? Najlepiej Warszawa, ale mogę też dojeżdżać. Pozdrawiam

Igor
18 września 2017 11:36

Witaj,
Tak jak i Ciebie interesuje mnie ortopedia . Głównie chciałbym skupić się na stawach kręgosłupa. Jakie kursy polecasz ?
Pozdrawiam !

Magdalena
20 września 2017 12:05

Cześć Piotr ! Czy mógłbyś polecić placówkę – kurs z FDM 🙂 pozdrawiam

Mart
29 września 2017 08:48

Hej, czy mógłbyś opisać jak wygląda Twój przykładowy dzień z życia? (zawodowego oczywiście)
Z góry dzięki 🙂
Pozdrawiam !

MART
30 września 2017 09:10

Hej, Pracujesz w klinice , jak wygląda Twoja praca? Ile godzin dziennie pracujesz ilu masz pacjentów, czy masz również czas dla siebie? Chodzi o przykładowy Twój dzień w pracy 🙂… Czytaj więcej »

Początkujący
15 października 2017 10:54

Witaj Piotrze! Właśnie jestem po obronie licencjata i rozpoczynam dalszą naukę na magisterce. Jaki kurs polecasz na początek? Może oprócz większych szkół terapii manualnej ponieważ to dość kosztowna sprawa, choć… Czytaj więcej »

Początkujący
15 października 2017 13:07
Reply to  Piotr

Ortopedia, bardziej kręgosłup niż stawy obwodowe.
Pozdrawiam!

Michał
16 października 2017 16:24

Cześć Piotrek czy miałeś styczność/ znasz kogoś kto ukończył kursy Anatomy Trains? Aktualnie jestem na półmetku Cyriaxa i rozglądam się za jakiś nowym szkoleniem na 2018. Dzięki, pozdrawiam.

POCZĄTKUJĄCY
17 października 2017 14:31

Dziękuję za odpowiedź!
Piotrze, czy warto najpierw zrobić Cyriaxa później np. Maitlanda i szkolenie OMT, czy lepiej odpuścić sobie to pierwsze i od razu zacząć od Maitlanda?
Pozdrawiam !

K.
K.
18 października 2017 20:53

Cześć proszę doradź jaki kurs będzie bardziej mile widziany w Niemczech terapia manualna szkoła niemiecka czy wg.Kaltenborna?

Poczatkujacy
23 października 2017 08:04

Dzięki za dobre rady ! A odnośnie kursu PNF? Czy warto go zrobić? Czy dzięki niemu zwiększę swoje szanse na początkowe zatrudnienie? Jak uważasz?
Pozdrawiam !

POCZĄTKUJACY
28 października 2017 17:16

Dzięki za wszystkie cenne informacje ! Mam pytanie odnośnie prawa do wykonywania zawodu. Jak to aktualnie jest? Czy żeby pracować w zawodzie należy zdać egzamin państwowy? Jakie uprawnienia ma Fizjoterapeuta… Czytaj więcej »

Ola
Ola
29 października 2017 21:43

Cześć, Co do kinetic control – warto robić kurs w trakcie studiów, nie pracując jeszcze w zawodzie, czy lepiej zainwestować w co innego? I takie pytanie trochę nie w temacie:… Czytaj więcej »

Ola
Ola
30 października 2017 13:55

Witam. Jestem na 3 roku studiów, chciałabym zacząć dodatkowo się szkolić. Zobaczyłam ogłoszenie że w moim mieście będzie organizowany 2 dniowy kurs masażu sportowego, zakończony otrzymaniem certyfikatu. Czy taki 2… Czytaj więcej »

Agnieszka
8 listopada 2017 22:15

Cześć. Bardzo świetny blog, dużo mi pomogliście. Czy polecasz Maitlanda w Gdańsku, chcę zacząć manual bo po samych studiach i kursach czuję niedosyt.

Bona
16 listopada 2017 11:25

Witaj, czy możesz polecić kogoś kto zajmuje się rehabilitacją dzieci i równie dobrze jak Ty udzieli kilka wskazówek na temat tej dziedziny fizjoterapii? Pozdrawiam :).

Bona
16 listopada 2017 21:23
Reply to  Piotr

Dokładnie a konkretnie zależy mi na doborze kursów ponieważ interesuję sie pediatria , pozdrawiam!

Janek
24 listopada 2017 10:23

Hej! Myslę nad terapią manualną ale nie wiem która szkołę wybrać, zastanawiam się nad jedną z trzech aby móc kontynuować naukę na kursie OMT. Wiem , że polecałes maitlanda, czy… Czytaj więcej »

Kinga
6 grudnia 2017 17:09

Dzień dobry, nie rozumiem skąd te negatywne oceny o Kinezio jako ośrodku szkoleniowym – nie wiem, może to kwestia trafienia na nieprzygotowanego instruktora. Ja robiłam tam właśnie kurs terapii punktów… Czytaj więcej »

Tomek
14 grudnia 2017 15:19

Witam, co sądzisz na temat suchego igłowania, wiem ze jest skuteczny, moze polecilbyś jakiś ośrodek? Pozdrawiam,dobry pomysl by opisac i ocenić kursy.

196
0
Would love your thoughts, please comment.x