Skręcenie stawu skokowego: fizjoterapia.
W zeszłym tygodniu poznałaś/eś zasady postępowania w przypadku skręcenia stawu skokowego. Artykuł z częścią pierwszą zagadnienia możesz znaleźć TUTAJ. W poście tym poruszyłem temat metody RICE, która jest podstawą działania w pierwszych dniach od urazu, czyli w tak zwanej fazie ostrej.
Jak w takim razie wyglądają kolejne fazy leczenia skręconego stawu skokowego? Jak długo trwają i na czym powinny się opierać? O tym właśnie przeczytasz w drugiej części tekstu, jak wrócić do zdrowia po skręceniu stawu skokowego.
Faza pierwsza (0 – 2 tygodnie).
Zasada RICE, o której wspominałem wcześniej nie jest jedynym działaniem, jakie powinnaś/eś podjąć w pierwszych dniach od urazu. Jeśli skręcenie było poważne (większość taka właśnie jest) to nie polecam skandalicznie krętej drogi do fizjoterapeuty w ramach kontaktu z NFZ.
Warto udać się prywatnie na przykład do terapeuty manualnego, który od razu zacznie działać. Poleconych specjalistów znajdziesz TUTAJ. Koszt nie jest duży (100 – 150 złotych), a czas oszczędzony w najważniejszym dla leczenia momencie jest dla Twojej nogi bezcenny.
Leczenie tego typu urazów od początku powinno być nakierowane na zwalczanie obrzęku (RUCH, drenaż limfatyczny, kinesiotaping) oraz zapobieganie zanikom mięśniowym innych partii ciała w skutek unieruchomienia. W tej fazie zazwyczaj stosuje się również częściowe odciążenie stawu za pomocą kul łokciowych. O tym w jakiej mierze warto obciążać staw również decyduje Twój fizjoterapeuta.
Bardzo ważną rzeczą w tym okresie jest również ograniczenie stosowania leków przeciwzapalnych! Stan zapalny jest po świeżym urazie pożądany, ponieważ najprościej pisząc “odpala” procesy gojenia tkanek, a co za tym idzie jego dławienie przedłuża powrót do sprawności po urazie. Ta sama zasada dotyczy długotrwałego wychładzania stawu skokowego (patrz zasada RICE z poprzedniego postu).
Jeśli to możliwe już w pierwszym tygodniu po skręceniu warto uruchamiać staw skokowy w kierunku zgięcia i wyprostu, dzięki czemu przyspieszysz procesy regeneracji i zmniejszysz późniejsze ograniczenie zakresu ruchu. Cały proces musi być wykonany pod kontrolą fizjoterapeuty!
Faza druga (3 – 6 tygodni).
Po przetrwaniu dwóch najgorszych tygodni po urazie wreszcie czas na „prawdziwą” rehabilitację. Jeśli dolegliwości bólowe pacjenta nie są nasilone, sukcesywnie zwiększaj siłę obciążenia stawu podczas chodu, aż do momentu całkowitego odstawienia kul. Równocześnie możesz też rozpocząć wykonywanie czynnych ruchów zgięcia i wyprostu stawu skokowego w pełnym zakresie ruchu. W przypadku mniej poważnych skręceń w fazie tej wprowadza się ćwiczenia łydki z wykorzystaniem elastycznej gumy oraz ćwiczenia stabilizacyjne w pozycjach leżenia i siedzenia.

Od około 4 tygodnia po urazie możliwe jest rozpoczęcie ćwiczeń równoważnych w staniu na niestabilnym podłożu (Bosu, dyski sensomotoryczne). Możesz także rozpocząć jazdę na rowerze oraz szybszy marsz na bieżni w przypadku lekkich skręceń. Na tym etapie fizjoterapii ćwiczenia mają na celu odbudowę ruchomości i wytrzymałości stawu skokowego. Na siłę i koordynację będzie jeszcze czas.
Faza trzecia (7 – 12 tygodni).
Po upłynięciu niecałych 2 miesięcy od skręcenia stawu skokowego rehabilitacja powinna wkraczać w zaawansowane ćwiczenia równoważne, koordynacyjne oraz siłowe. Jeśli pacjent uprawia na co dzień sport rekreacyjny, to również prowadzona fizjoterapia powinna zawierać jego elementy.
W czasie 12 – 16 tygodni pacjent powinien osiągnąć sprawność porównywalną do tej z przed urazu. Po tym okresie warto wykonać Przydatne testy przed powrotem do sportu i zweryfikować jego aktualną formę. Jeśli zostanie on pozytywnie oceniony przez fizjoterapeutę może bezpiecznie rozpocząć uprawianie swojej ulubionej aktywności.

PAMIĘTAJ!
Plan rehabilitacji, który Ci przedstawiłem jest tylko schematem i bezwzględnie musi być modyfikowany przez fizjoterapeutę. Każdy uraz jest inny i musi być indywidualnie traktowany. Sama rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego nie opiera się tylko na kryterium czasu. W jej planowaniu musi być brane pod uwagę wiele dodatkowych czynników.
Celem tego wpisu jest przedstawienie Ci ogólnego zarysu rehabilitacji i zwiększenie świadomości, czego możesz spodziewać się po pierwszych tygodniach powrotu do zdrowia po skręceniu stawu skokowego. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał korzystać z niego w praktyce. 🙂
jakbym widziała siebie 1,5 miesiąca temu, kiedy zdjęto mi szynę. Po tym czasie stwierdzam, że podjęłam słuszną decyzję o wizycie u fizjoterapeuty (mimo braku zaleceń przez ortopedę) i wykupieniu terapii… Czytaj więcej »
Bardzo się cieszę, że wracasz do zdrowia. W takich wypadkach wizyta u dobrego fizjoterapeuty to jedyna słuszna decyzja. Trenuj dalej i uważaj na siebie 🙂
Witam, 29.05.2015 skręciłam kostkę nadrywając 3 wiązadła (2 stopień) oczywiście unieruchomienie i do tego laser i pole magnetyczne. Martwi mnie to, że kostka cały czas puchnie. Czy to normalne? No… Czytaj więcej »
Witam czy przy naderwaniu więzadeł stawu skokowego należy robić krioterapię miejscową ? jest to pomocne czy nie koniecznie? z góry dziękuję za odp
Jest to pomocne w pierwszym okresie od urazu (jakieś 2 tyg), ale tylko jako zabieg pomocniczy do terapii namualnej. Sama krioterapia bez innej rehabilitacji nie ma większego sensu. Pozdrawiam!
Dobre cwiczenia, ale dobrze zostało powiedziane- najpierw należy skonsultować się z lekarzem
Witam. Doznałem wczoraj skręcenia stawu skokowego, byłem u ortopedy i miałem robione RTG, kości są całe, ortopeda z mojej okolicy nie ma za dobrej opini. Zalecił mi tylko noszenie ortezy… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, może się Pan wybrać do fizjoterapeuty nawet wczoraj 😉 Im szybciej tym lepiej, szybciej wróci pan do boksu. Fizjoterapeuta najpierw musi ocenić jak poważny był uraz i dostosować… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, Około 9 miesięcy temu doznałem skręcenia stawu skokowego II/III stopnia. Uszkodzone zostały więzadła przy kostce bocznej. Po tym okresie nie mam żadnych dolegliwości w stawie skokowym ani ze… Czytaj więcej »
Proponuję zrobić USG i zobaczyć, czy nie było np. uszkodzeń chrzęstnych po przyśrodkowej stronie kostki, co czasem zdarza się w urazach inwersyjnych. Po USG raczej nie będzie wątpliwości skąd bierze… Czytaj więcej »
Witam!!Mojego tatę bardzo boli prawa noga (bardzo )podczas chodzenia najgorzej. .opis usg -drobne zmiany zwyrodnieniowe w stawie skokowym .W części przedniej i przysirodkowej kompleksu wiazadlowo-torebkowego więzadła trojgraniastego zmiany bliznowate i… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, nie godziłbym się na więcej blokad w ten staw. zdecydowanie poszedłbym w stronę rehabilitacji/terapii manualnej. Trzeba najpierw dokładnie zdiagnozować co jest przyczyną bólu. Czy to faktycznie zwapnienia, czy… Czytaj więcej »
Cześć! W maju skręciłam kostkę, na SORze się dowiedziałam, że to lekkie skręcenie, naderwane zostało więzadło. Miałam tylko robić zimne okłady i w razie pogorszenia stanu kostki zakładać bandaż elastyczny.… Czytaj więcej »
Witaj,
tu zdecydowanie specyficzne ćwiczenia powinien polecić fizjoterapeuta po dokładnym badaniu stawu. Oprócz tych podstawowych poleconych we wpisie są jeszcze dziesiątki innych, które również można wprowadzić. Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź i również pozdrawiam!
Witam! Dwa tygodnie temu skręciłam staw skokowy (w wypisie jest napisane, że z naderwaniem). Na SORze założono mi gips na dwa tygodnie, ale po tygodniu byłam u ortopedy, który zdjął… Czytaj więcej »
Witam, ultradźwięki na gojącą się tkankę kolagenową to raczej niezbyt dobry pomysł. Zdecydowanie wybrałbym się po prostu do dobrego terapeuty manualnego, który na co dzień zajmuje się pracą z przypadkami… Czytaj więcej »
Dzień dobry Panie Piotrze, W ubiegły piątek wieczorem po skoku i fatalnym lądowaniu na podwiniętej stopie, słyszalny trzask, a potem opuchlizna całej stopy do połowy łydki. Na pogotowiu rtg, nie… Czytaj więcej »
Witam, może Pani obciążać delikatnie nogę. na pewno zostawiłbym ją w ortezie, lekarz w tym przypadku ma 100% racji. Blizna musi się wytworzyć, a ruchy bocnze muszą być ograniczone przez… Czytaj więcej »
Witam 6 tyg temu skręciłem i naderwałem stawu skokowy wydawało się ze wszystko jest już dobrze mogłem chodzić i nie odczuwałem bólu wiec wybrałem się na spacer po spacerze kostka… Czytaj więcej »
Witam, nie jestem lekarzem, a fizjoterapeutą. Proszę udać się na fizjoterapię (nie fizykoterapię), czyli do dobrego terapeuty manualnego żeby porpacował nad stawem skokowym. Wcieranie maści i stabilizator w niczym nie… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Pięć tygodni temu skręciłam i naderwałam staw skokowy. Problemy z dostaniem się do ortopedy, czekanie na wynik badania RTG, później tomografia komputerowa. Noga w ortezie nadal bolała. Zrobiłam… Czytaj więcej »
Witam,
wystarczy pani dobra terapia manualna z doświadczonym fizjoterapeutą. Reszta zabiegów nie ma większego sensu. Pozdrawiam!
Witam Piotrze, Skręcanie z naderwaniem kostki do wewnątrz.Zamiast gipsu na 2tyg mam orteze skokowo-stopową z taśmami korygujacymi.Chodzę o kulach tylko do WC.Oklady z lodu zamiast nlp(alergia) eferalgan z codeina .Niepokoi… Czytaj więcej »
Witam,
rwanie jest normalne w takim przypadku. Powinna Pani już zacząć fizjoterapię zdecydowanie. Pozdrawiam!
Witam, 2 tyg. temu skręciłem staw skokowy, na SORze zalożono szynę gipsową, zalecono chodzenie o kulach i konsultację u ortopedy. Ortopeda zdjął szynę i zalecił ortezę walker oraz zdj. RTG.… Czytaj więcej »
Witam, proszę skonsultować się po prostu z dobrym fizjoterapeutą po zdjęciu ortezy, który pokaże dokładnie co i jak może Pan robić. Opisywanie wszystkich ćwiczeń nie ma sensu bez pokazania jak… Czytaj więcej »