Trzeszczenie w stawie ramiennym. Skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Nadszedł czas na staw barkowy. O nim jeszcze na blogu nie wspominałem, a w końcu jest to jeden z największych stawów ludzkiego organizmu. Bardzo wielu moich pacjentów skarży się na bardziej lub mniej bolesne przeskakiwanie w obrębie ramienia podczas ruchu. Skąd może się brać ta dolegliwość? Jakie może mieć skutki i czy jesteśmy w stanie im zapobiec? Porozmawiajmy o barku.

 

slideplayer

 

Krótka anatomia stawu ramiennego.

Na wstępie trzeba powiedzieć bardzo ważną rzecz. Staw barkowy nie jest mocną, stabilną strukturą, choć może na taki wyglądać. Przypomina mi on trochę piłeczkę golfową, postawioną na stopce przed uderzeniem. Kulisty kształt dużej głowy kości ramiennej i płytka panewka daje mu nieograniczone możliwości ruchu lecz już na starcie predysponuje go do niestabilności.

Na szczęście natura to mądry wynalazek i błyskawicznie przystosowuje się nawet do najcięższych warunków funkcjonowania, dlatego również z niekorzystną budową stawu barkowego sobie poradziła. Pomimo płytkiej panewki i dużej głowy kości ramiennej staw ten posiada rozbudowany gorset mięśniowy oraz tak zwany obrąbek stawowy (odpowiednik łąkotki w kolanie), dające mu względną stabilność. To właśnie mięśnie są największą bronią (i tarczą) Twojego barku i to one odpowiadają za jego prawidłowe ustawienie i funkcjonowanie.

 

Stabilizacja globalna i lokalna barku.

Jak już opisywałem przy okazji bólu kręgosłupa lędźwiowego (TUTAJ) stawy naszego organizmu posiadają dwa rodzaje stabilizacji mięśniowej. Krótkie, wewnętrzne i zazwyczaj niezbyt silne mięśnie umożliwiają zachowanie w barku stabilizacji lokalnej (utrzymują głowę kości ramiennej w centralnym punkcie panewki), a dłuższe i bardziej zewnętrzne mięśnie o większej sile dają możliwość ruchu oraz stabilizacji globalnej.

To właśnie dzięki wspólnemu działaniu tych dwóch systemów stabilizacji staw ramienny jest w stanie funkcjonować prawidłowo, nie uszkadzając podczas ruchu otaczających go struktur, takich jak obrąbek stawowy czy ścięgna mięśni.

 

Trzeszczący bark. Skąd się bierze?

Słaba siła stabilizatorów lokalnych (głównie krótkich rotatorów zewnętrznych i wewnętrznych barku) w stosunku do mięśni globalnych może doprowadzić do sytuacji, w której duża głowa kości ramiennej nieprawidłowo przemieszcza się względem małej panewki , a chcąc powrócić do prawidłowej pozycji przeskakuje po obrąbku stawowym. Powoduje to jego powolne uszkadzanie i charakterystyczne trzeszczenie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż dla lepszej stabilizacji głowa kości ramiennej otoczona jest również innymi strukturami (ścięgna mięśni, więzadła) taka sytuacja może także powodować uszkadzanie właśnie tych delikatnych sąsiadujących z nią struktur. Stan ten może doprowadzić do jeszcze większej niestabilności (skutkiem tego mogą być regularne zwichnięcia barku), powstania stanu zapalnego wewnątrz stawu oraz pojawienia się towarzyszącego mu bólu.

 

Jak temu zapobiec?

Jeśli występuje u Ciebie przeskakiwanie stawu ramiennego to przede wszystkim jest to problem stabilizacji lokalnej. To właśnie ona (tak jak w kręgosłupie) jest głównym czynnikiem determinującym prawidłowe funkcjonowanie danej okolicy. Jak ją poprawić?

Kluczem w tym przypadku są ćwiczenia wzmacniające tak zwany stożek rotatorów, odpowiedzialny za utrzymanie głowy kości ramiennej w centralnym punkcie panewki podczas ruchu.

 

Poniżej przedstawiam kilka możliwości poprawy stabilizacji lokalnej barku. Pacjentom zazwyczaj zalecam wykonywanie ćwiczeń w 3 – 4 seriach po 20 powtórzeń. Grubość taśmy dostosowuję indywidualnie do możliwości pacjenta, jednakże na początek polecam gumy stawiające niewielki lub średniej wielkości opór.

 

IMG_0141_Fotor_Collage

Rotacja zewnętrzna stawu barkowego z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.

 

IMG_0142_Fotor_Collage

Rotacja zewnętrzna z oporem taśmy. Bark ustawiony w odwiedzeniu około 45 stopni również przeciwko oporowi taśmy.

IMG_0144_Fotor_Collage

Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni).

IMG_0143_Fotor_Collage

Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).

IMG_0145_Fotor_Collage

Rozciąganie taśmy oburącz z jednoczesnym dociśnięciem łokci do piłek.

IMG_0146_Fotor_Collage

Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.

IMG_0173_Fotor_Collage

Rotacja wewnętrzna barku z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.

 Pamiętaj!

Staw ramienny jest wdzięczną strukturą, która szybko poddaje się rehabilitacji. Jednakże bardzo często pacjenci ze schorzeniami barku zbyt późno trafiają do fizjoterapeutów, a skutki długotrwałego uszkadzania struktur tego stawu mogą być nieodwracalne.

Jeśli odczuwasz mniej lub bardziej bolesne trzeszczenie w obrębie ramienia, a nie chcesz w przyszłości odwiedzać bloku operacyjnego w celu rekonstrukcji struktur stawu barkowego zadbaj o prawidłową diagnostykę i odwiedź doświadczonego fizjoterapeutę.

Uwierz mi, lepiej zrób to teraz i wyprzedź ból, który później może być nie do zniesienia.

zdjęcia: www.slideplayer.pl, www.kif.pl

4.9 13 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
158 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Amic
4 marca 2016 08:58

Parę pytań: 1. Czy te piłki są niezbędne, czy wystarczy po prostu pilnować utrzymywania odpowiedniej odległości łokci od tułowia? 2. 4 serie po 20, ale jak często – codziennie? 3.… Czytaj więcej »

pau
pau
21 kwietnia 2023 17:01
Reply to  Piotr

Dzięki za pytanie i za odpowiedź, bardzo pomoce!

Andrzej
13 czerwca 2016 05:42

Proszę uprzejmie o informację czy przedstawione ćwiczenia nadają się do mojego przypadku : 1. nie mogę podnieść przed sobą ręki zgiętej lekko w łokciu, dłoń skierowana grzbietem do góry, łokieć… Czytaj więcej »

Adam
14 lipca 2016 10:03

Bardzo ciekawy blog, mnóstwo informacji dla pacjentów i przyszłych oraz obecnych adeptów fizjoterapii ! Gratuluję !!! Pytanie: czy warto udać się z wizytą do fizjoterapeuty w przypadku osoby starszej po… Czytaj więcej »

Włodek k
17 lipca 2016 18:32

Witam jestem 2,5 mca po atroskopii barku miałem roboną tonedoze po 6 tyg zdjąłem ortezę było wszystko oky robiłem ćwiczenia odwiedzenia ręki zginanie w łokciu i po 2 tyg od… Czytaj więcej »

Tomek
15 sierpnia 2016 11:15

W chwili obecnej jestem w trakcie rehabilitacji po urazie wiązadła obrąbka i mięśni stabilizujących (nad i podgrzebieniowego). Zasadniczo wykonuję bardzo podobne ćwiczenia z tym że są one”prawie takie same”. Rehabilitantów… Czytaj więcej »

Wiki
23 sierpnia 2016 08:46

Hej 🙂 czy “Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).” i “Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.” mogę robić… Czytaj więcej »

Włodekk
31 sierpnia 2016 09:42

Witam Panie Piotrze Wcześniej Pan mi opisywał o co może być z tym przeskakiwaniem ( łopatka lub rotatory) dzisiaj byłem u lekarza obejrzał z tylu i powiedział ze mam niestabilną… Czytaj więcej »

Mara
14 grudnia 2016 10:09

Witam.A co poczac jesli bol juz jest nie do zniesienia? 2 tyg temu zlapal mnie tzw “postrzal” w prawej stronie (szyja, bark, ramię, promieniowalo az do lokcia),bol byl nie do… Czytaj więcej »

Karolina
3 stycznia 2017 15:31

Witam ponownie czy te ćwiczenia mozna wykonywac po artroskopii stawu barkowego po usunieciu kaletki ??

Jardit
4 stycznia 2017 01:31

Cześć, jestem studentką fizjoterapii, stawiam dopiero swoje pierwsze kroki, ale niezwykłą radość sprawia mi łączenie faktów i szukanie przyczyn dolegliwość, ale na razie dużo za mało wiem 🙁 moje pytanie… Czytaj więcej »

Mateusz 28
23 marca 2017 13:34

Dzień dobry, 8 lat temu doznałen zwichnięcia lewego barku, przy wyproście rąk z ciężarem na tzw. Ławeczce, od tamtej pory oczuwam niestabiność stawu barkowego chociaż lekka atletyka przywruciła ruchomość do… Czytaj więcej »

Rafał
3 kwietnia 2017 11:13

Witam. Około 2 lata temu lekarz stwierdził u mnie naderwanie lub też rozerwanie(sam nie wiem do końca) więzozrostu barkowo- obojczykowego. Do tego uszkodzenia doszło prawdopodobnie podczas treningu na siłowni kiedy… Czytaj więcej »

Rafał
29 kwietnia 2017 20:39
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź.Zrobię USG o ile jakiś ortopeda u mnie w mieście umie je robić tak by cokolwiek z niego zrozumieć. A gdyby te zmiany zwyrodnieniowe tam powstały to co… Czytaj więcej »

Rafał
1 maja 2017 20:12
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam:)

Your name
11 maja 2017 18:06

Mam problem z prawym barkiem po przemęczeniu w pracy występuje chrupanie w stawie i silny ból aż do łokcia,tabletki przeciw bólowe działają na krótką chwilę.Kto może mi pomódz,zabiegi też nie… Czytaj więcej »

Krupier88
13 lipca 2017 04:19

Witam,czy ma pan jakiś sposób na nadruchomość w stawie mostkowo-obojczykowym?Lekarz stwierdził,że to od wiotkości stawów.

krupier88
15 lipca 2017 08:53
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedz.A czy te wszystkie ćwiczenia z pana strony stabilizacyjne ,poprawa mobilności kręgosłupa piersiowego i na trzeszczenie w stawie barkowym można robić? Generalnie czuje się po nich lepiej.Lekarz nie… Czytaj więcej »

Marta
20 lipca 2017 10:43

Witam, otrzymałam skierowanie na artroskopię barku. 2 lata temu miałam zamrożony bark , potem się polepszyło , ale przez dwa lata chodziłam od lekarza do lekarza z bólami. W końcu… Czytaj więcej »

Barbara
10 sierpnia 2017 19:50

Dzień dobry Czy jest możliwe aby zamrożny bark występował w obu ramionach? 3 lata temu miałam zdiagnozowany zamrózony lewy bark ( zapalenia kaletki maziowej) a teraz zaczynam mieć takie same… Czytaj więcej »

Wiktor
2 września 2017 22:31

Witam, od paru miesięcy zaczął mnie boleć lewy bark podczas ćwiczeń na siłowni. Zlewałem to uznając, że po prostu lewy bark jest słabszy od prawego i ból ulegnie, kiedy nadgoni… Czytaj więcej »

Adam
16 września 2017 10:53

Witam. Od 2 lat ćwiczę na siłowni. Miesiąc temu zacząłem odczuwać trzeszczenie w barkach przy kręceniu ramionami w przód lub w tył. Oprócz tego czuję delikatne przeskakiwanie na górze prawej… Czytaj więcej »

Łukasz
16 września 2017 21:17

Czy jeśli przy którym kolwiek ćwiczeniu odczuwam ból lub dyskomfort lub coś po prostu przeskakuje to nie robić tego ćwiczenia? ?? Pozdrawiam

Jola
19 września 2017 08:06

Witam, miałam wczoraj robione usg stawu barkowego. Oto wyniki: W badaniu USG widoczny jest pierścień rotatorów o niejednorodnie wysokim echu, o zatartej strukturze włókien. Przyczep ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego… Czytaj więcej »

Gabriela
25 września 2017 18:11

Witam, może i w moim przypadku coś Pan doradzi. Rozciągam barki i plecy dość intenstywnie (mozna powiedzieć, że prawie jak kontorcja) od ok. kilku trenigów podczas kierowania rąk za głowę… Czytaj więcej »

Tomek
6 listopada 2017 06:43

Dzień dobry, czy jak przy cwiczeniu np. “Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni)” słyszę strzelanie w barku to wykonywać je? Nie czuje przy… Czytaj więcej »

Monika
13 listopada 2017 12:08

Dzień dobry,
bardzo proszę o podpowiedź, czy powyższe ćwiczenia będą pomocne przy zmianach przeciążeniowych okolicy entezy kostnej (ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego)

Pozdrawiam

Urszula
17 grudnia 2017 22:06

Po 3 miesiącach l-4 wykonano MR barku prawego. teraz już lewy tez szwankuje. Diagnoaz “Uszkodzenie ścięgna m. nadgrzebieniowego. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawie AC.”. Lekarz kieruje mnie na atroskopie, a… Czytaj więcej »

Wojtek
18 grudnia 2017 02:53

Bardzo dobry poradnik. Zwięźle i rzeczowo, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Gratulacje! Dzięki.

Urszula
18 grudnia 2017 10:11

Witam Proszę o zdanie,czy w przypadku ( wynik MR) uszkodzenia ściegna m. nadgrzebieniowego, zaawansowanego zwyrodnienia w stawie AC, po 3 miesiacach od rozpoczęcia sie ostrych dolegliwości,teraz inaczej boli i przeskakuje,lekarz… Czytaj więcej »

Wojtek
19 grudnia 2017 22:36

Witam, Jestem studentem, mam 21 lat. Co jakiś czas odczuwam bardzo silny ból barku. Raz na kilka miesięcy. W międzyczasie bywa ” lepiej raz gorzej” , lecz jeśli pojawia się… Czytaj więcej »

Damian
8 stycznia 2018 17:01

Witam, U mnie niestety występuje pewien problem z barkiem, a mianowicie mając ustawione ramię poziomo (jak przy wyciskaniu sztangi) to cofając łokieć najzwyczajniej przeskakuje coś na krawędzi z przodu. Wrażenie… Czytaj więcej »

Karol
23 marca 2018 07:32

Witam, 8 tyg temu zwichnąłem lewy bark na siłowni. 3 tyg w gipsie, a teraz kończę 2 tyg rehabilitację na której wykonywałem 2 ćwiczenia w odciążeniu plus laser, prądy, magno.… Czytaj więcej »

Jack
6 maja 2018 06:27

Sami się nie leczcie jesli nie wiecie jaką chorobę macie 🙂 Najpierw wizyta u ortopedy, USG 🙂 Jeśli jest to np. zwapnienie ściegna nadgrzebienowego – bardzo częsta dolegliwość (zespół boelsnego… Czytaj więcej »

Piotrek
6 maja 2018 22:29

Witam. Mam problem z barkiem, gram w siatkówke 4/5 razy w tygodniu. Od półtora roku odczuwam ból przy uderzeniu piłki. W codziennych czynnościach bólu nie ma w ogole, na siłowni… Czytaj więcej »

Hanna
16 sierpnia 2018 11:32

witam , w moim opisie USG napisano : uszkodzenie tylnej części obrąbka wraz z kostną krawędzią, odwrócone kostne uszkodzenie Bankarta wraz z tylnym obrąbkiem, odwrócone uszkodzenie Hilla -Sachsa średnicy ok.10mm.… Czytaj więcej »

Kasia
6 września 2018 22:12

Czy podczas rotacji zewnętrznej w odwiedzeniu z taśmą nie dochodzi do jeszcze większej kompresji pod wyrostkiem barkowym i wspomnianego trzeszczenia? Unikam tego ruchu, a i w swoim barku czuję silniejsze… Czytaj więcej »

Mateusz
18 listopada 2018 21:20

Dobry wieczór, czy myśli Pan, że pomogą mi te ćwiczenia, podczas robienia ich chrupocze mi bark, ale nie boli, tylko po wysiłku takim powyżej 1h zaczyna mnie tak jakby ciągnąć… Czytaj więcej »

Adam
Adam
11 czerwca 2019 04:08

Witam mam pytanie co jezeli cwicze jiz jakis czas a to nic nie pomaga wizyty u rehabilitanta tez nic nie daja czego mozna sie spodziewac ? 🙁

Ewa
Ewa
23 sierpnia 2019 05:56

Dzień dobry, proszę o radę. Mam pacjenta, który ma problem z barkiem od kilku lat, brak uchwytnej przyczyny. Ograniczone są zakresy ruchu w każdym kierunku ale nie występuje przy tym… Czytaj więcej »

Maciej
5 października 2019 19:42

Witam.
Czy te ćwiczenia można wykonywać kiedy odczuwa się jakikolwiek ból w barku czy raczej trzeba poczekać do momentu kiedy zostanie tylko odgłos strzelania?

Jakub
21 października 2019 21:28

Witam, czy jest to normalne, że wraz z zaczęciem ćwiczeń trzeszczenie w barku się nasiliło? Jest to tylko etap przejściowy czy może jednak nie powinno go być? Dodam, że nie… Czytaj więcej »

Dan
Dan
28 października 2019 09:00

Dzień dobry, mam pytanie na temat innego ćwiczenia – czy ćwiczenie polegające na powolnym obrocie ręką (dłoń dotyka barku, ręka zgięta w łokciu) to dobre ćwiczenie na rotatory? Pamiętam jeszcze… Czytaj więcej »

Oskar
Oskar
15 sierpnia 2020 07:16

Witam, niestety chrupie mi w barkach 🙁 Ćwiczę na siłowni 3 dni w tyg. Czy wdrożyć 3 serię tych 7 ćwiczeń po 20 powtórzeń w dni nietreningowe? Czy zrobić to… Czytaj więcej »

Anna
Anna
7 października 2020 15:27

Witam Pana serdecznie ? Mam pewien problem z barkiem… Tzn mam pracę fizyczna (linia produkcyjna) i podczas podnoszenia 1,5 kg płyty (przez 1 godz ok. 700 razy muszę ją podnieść)… Czytaj więcej »

Anna
Anna
15 października 2020 20:54
Reply to  Piotr

Czyli może być to coś poważniejszego… ? Bez specjalisty się nie obejdzie jednak. Dziękuję za Pana odzew i pozdrawiam ?

Paweł
Paweł
19 października 2020 03:39

Dzień dobry jeżeli podczas wykonywania ćwiczenia z zdjęcia pierwszego i ostatniego czuje w barku że coś tam przeskakuje wykonywać dalej te ćwiczenia?

Beata
Beata
17 listopada 2020 22:16

Dobry wieczór. Od 3 miesięcy mój 8 letni synek skarży się na łupanie/ przeskakiwanie w barku. Myślałam że to może chwilowe ale niestety . Nadal bardzo Mu w tym barku… Czytaj więcej »

Tomek
Tomek
15 stycznia 2021 18:39

Witam serdecznie. Od kilku lat zmagam się z bólem i “trzaskaniem” w prawym barku. Teraz zaczynam odczuwać dyskomfort w lewym barku. Nie wiem czy to nie jest spowodowane większą eksploatacją… Czytaj więcej »

Jakub
Jakub
25 stycznia 2021 21:13

Witam Mam pare pytań 1. Jeśli przeskakuje mi tylko lewy bark lecz nie czuje jeszcze bólu to najlepiej będzie skupienie się w całości na ćwiczeniach na uszkodzony czy na jeszcze… Czytaj więcej »

Patryk
10 marca 2021 23:42

Witam mam pytanie miałem zwichniety bark i teraz od czasu do czasu mi wypada dodatków w obydwu barkach coś mi strzela w tym co był zwichniety czuć czasem ból czy… Czytaj więcej »

Patryk
11 marca 2021 19:52
Reply to  Piotr

A jaki konkretnie zabieg Pan poleca artroskopie? Jaki jest czas potem chorobowego po operacji. Co mogę teraz zrobić żeby chociaż trochę go wzmocnić?

Emilka
Emilka
7 maja 2021 20:57

Dzień dobry. Mam silny ból barków po przebudzeniu, muszę przez siłę nimi poruszać żeby wszystko wróciło do normy. Co może być tego przyczyną? Czy dość długie noszenie dziecka(10kg)w ciągu dnia… Czytaj więcej »

Dariusz
Dariusz
30 czerwca 2021 19:01

Szanowny Panie Piotrze, proszę napisać czy po całkowitym zerwaniu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, można, stosując leczenie zachowawcze, powrócić do pełnej sprawności, tak jak jest to możliwe bez rekonstrukcji ACL

Dariusz
Dariusz
1 lipca 2021 21:11
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź;)

Marcel
Marcel
11 lipca 2021 03:37

Aaaa witam.. mam mały problem ?? Jednego dnia wstałam sobie z łóżka, i zaczęło mnie boleć Lewe ramie.. gdy podnosze cała rękę do góry.. ? również strzela za każdym razem,… Czytaj więcej »

Ewelina
Ewelina
9 sierpnia 2021 21:54

Witam Jestem poczatkujacym fizjoterapeuta mam pacjenta, który ma ograniczoana ruchomosc przy odwiedzeniu stawu barkowego i rotacji zewnetrznej. Przy tym ruchu pacjent odczuwa dyskomfort w przedniej części st. barkowego jest to… Czytaj więcej »

Daniel
Daniel
17 lutego 2022 21:25
Reply to  Piotr

Cześć, mam do Ciebie pytanie:) Jestem 2 lata po artroskopii barku metoda Latarjet oraz rekonstrukcja ścięgna m. Nad i podgrzebieniowego. Trenuje sporty walki od 10 lat, jestem czynnym zawodnikiem. Od… Czytaj więcej »

Daniel
Daniel
18 lutego 2022 22:45
Reply to  Piotr

Dziękuję za szybka odpowiedź:)
Życzę sukcesów i wiele zdrowia:)
Pozdrawiam

158
0
Would love your thoughts, please comment.x