Trzeszczenie w stawie ramiennym. Skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Trzeszczenie w stawie ramiennym. Skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Nadszedł czas na staw barkowy. O nim jeszcze na blogu nie wspominałem, a w końcu jest to jeden z największych stawów ludzkiego organizmu. Bardzo wielu moich pacjentów skarży się na bardziej lub mniej bolesne przeskakiwanie w obrębie ramienia podczas ruchu. Skąd może się brać ta dolegliwość? Jakie może mieć skutki i czy jesteśmy w stanie im zapobiec? Porozmawiajmy o barku.

 

slideplayer

 

Krótka anatomia stawu ramiennego.

Na wstępie trzeba powiedzieć bardzo ważną rzecz. Staw barkowy nie jest mocną, stabilną strukturą, choć może na taki wyglądać. Przypomina mi on trochę piłeczkę golfową, postawioną na stopce przed uderzeniem. Kulisty kształt dużej głowy kości ramiennej i płytka panewka daje mu nieograniczone możliwości ruchu lecz już na starcie predysponuje go do niestabilności.

Na szczęście natura to mądry wynalazek i błyskawicznie przystosowuje się nawet do najcięższych warunków funkcjonowania, dlatego również z niekorzystną budową stawu barkowego sobie poradziła. Pomimo płytkiej panewki i dużej głowy kości ramiennej staw ten posiada rozbudowany gorset mięśniowy oraz tak zwany obrąbek stawowy (odpowiednik łąkotki w kolanie), dające mu względną stabilność. To właśnie mięśnie są największą bronią (i tarczą) Twojego barku i to one odpowiadają za jego prawidłowe ustawienie i funkcjonowanie.

 

Stabilizacja globalna i lokalna barku.

Jak już opisywałem przy okazji bólu kręgosłupa lędźwiowego (TUTAJ) stawy naszego organizmu posiadają dwa rodzaje stabilizacji mięśniowej. Krótkie, wewnętrzne i zazwyczaj niezbyt silne mięśnie umożliwiają zachowanie w barku stabilizacji lokalnej (utrzymują głowę kości ramiennej w centralnym punkcie panewki), a dłuższe i bardziej zewnętrzne mięśnie o większej sile dają możliwość ruchu oraz stabilizacji globalnej.

To właśnie dzięki wspólnemu działaniu tych dwóch systemów stabilizacji staw ramienny jest w stanie funkcjonować prawidłowo, nie uszkadzając podczas ruchu otaczających go struktur, takich jak obrąbek stawowy czy ścięgna mięśni.

 

Trzeszczący bark. Skąd się bierze?

Słaba siła stabilizatorów lokalnych (głównie krótkich rotatorów zewnętrznych i wewnętrznych barku) w stosunku do mięśni globalnych może doprowadzić do sytuacji, w której duża głowa kości ramiennej nieprawidłowo przemieszcza się względem małej panewki , a chcąc powrócić do prawidłowej pozycji przeskakuje po obrąbku stawowym. Powoduje to jego powolne uszkadzanie i charakterystyczne trzeszczenie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż dla lepszej stabilizacji głowa kości ramiennej otoczona jest również innymi strukturami (ścięgna mięśni, więzadła) taka sytuacja może także powodować uszkadzanie właśnie tych delikatnych sąsiadujących z nią struktur. Stan ten może doprowadzić do jeszcze większej niestabilności (skutkiem tego mogą być regularne zwichnięcia barku), powstania stanu zapalnego wewnątrz stawu oraz pojawienia się towarzyszącego mu bólu.

 

Jak temu zapobiec?

Jeśli występuje u Ciebie przeskakiwanie stawu ramiennego to przede wszystkim jest to problem stabilizacji lokalnej. To właśnie ona (tak jak w kręgosłupie) jest głównym czynnikiem determinującym prawidłowe funkcjonowanie danej okolicy. Jak ją poprawić?

Kluczem w tym przypadku są ćwiczenia wzmacniające tak zwany stożek rotatorów, odpowiedzialny za utrzymanie głowy kości ramiennej w centralnym punkcie panewki podczas ruchu.

 

Poniżej przedstawiam kilka możliwości poprawy stabilizacji lokalnej barku. Pacjentom zazwyczaj zalecam wykonywanie ćwiczeń w 3 – 4 seriach po 20 powtórzeń. Grubość taśmy dostosowuję indywidualnie do możliwości pacjenta, jednakże na początek polecam gumy stawiające niewielki lub średniej wielkości opór.

 

IMG_0141_Fotor_Collage

Rotacja zewnętrzna stawu barkowego z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.

 

IMG_0142_Fotor_Collage

Rotacja zewnętrzna z oporem taśmy. Bark ustawiony w odwiedzeniu około 45 stopni również przeciwko oporowi taśmy.

IMG_0144_Fotor_Collage

Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni).

IMG_0143_Fotor_Collage

Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).

IMG_0145_Fotor_Collage

Rozciąganie taśmy oburącz z jednoczesnym dociśnięciem łokci do piłek.

IMG_0146_Fotor_Collage

Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.

IMG_0173_Fotor_Collage

Rotacja wewnętrzna barku z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.

 Pamiętaj!

Staw ramienny jest wdzięczną strukturą, która szybko poddaje się rehabilitacji. Jednakże bardzo często pacjenci ze schorzeniami barku zbyt późno trafiają do fizjoterapeutów, a skutki długotrwałego uszkadzania struktur tego stawu mogą być nieodwracalne.

Jeśli odczuwasz mniej lub bardziej bolesne trzeszczenie w obrębie ramienia, a nie chcesz w przyszłości odwiedzać bloku operacyjnego w celu rekonstrukcji struktur stawu barkowego zadbaj o prawidłową diagnostykę i odwiedź doświadczonego fizjoterapeutę.

Uwierz mi, lepiej zrób to teraz i wyprzedź ból, który później może być nie do zniesienia.

zdjęcia: www.slideplayer.pl, www.kif.pl

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

72 komentarze

 • Amic
  4 marca 2016 at 08:58

  Parę pytań:

  1. Czy te piłki są niezbędne, czy wystarczy po prostu pilnować utrzymywania odpowiedniej odległości łokci od tułowia?

  2. 4 serie po 20, ale jak często – codziennie?

  3. Jeżeli np. podczas ćwiczenia z 3-ciego obrazka czuję, że mi coś przeskakuje – to tym bardziej robić to ćwiczenie, czy raczej z niego akurat zrezygnować?

  4. Szybko poddaje się rehabilitacji – czyli liczymy to raczej w tygodniach czy miesiącach?

  5. Czy dobrze rozumiem, że jak już się staw zrehabilituje, to już nie powinno trzeszczeć podczas tych ćwiczeń i po tym poznaję, że jest OK?

  ps. Pytam tutaj bo i tak jestem z innego miasta, więc nie mam szans, żeby Pana odwiedzić… 🙁

  • Piotr
   Piotr
   5 marca 2016 at 07:35

   1. Piłka jest przydatna, wymusza przywiedzenie łokcia do tułowia. Nie musi to być akurat piłka, może to być poduszka, koc, ręcznik 🙂

   2. 4 serie po 20. 5 razy w tygodniu.

   3. Tutaj raczej bym zrezygnował lub zmienił kąt odwiedzenia na mniejszy (ręka niżej).

   4. Tygodnie (4-6 tyg. to podstawowy czas), ale oczywiście zależy to od sytuacji wyjściowej. Nie wszystkie ćwiczenia są dla wszystkich, te we wpisie to tylko przykłady i muszą być dobrane indywidualnie.

   5. Jeśli zmniejsza się uczucie przeskakiwania w stawie ramiennym to jest to zdecydowanie pozytywny objaw i oznacza, że staw „łapie” lepszą stabilizację. Jeśli akurat dla Ciebie zalecone ćwiczenia są ok, a problemem jest tylko brak centralizacji głowy kości ramiennej, a nie uszkodzenia struktur to powinno pomóc.

   Mam nadzieję, że podziała i wpis będzie pomocny 🙂 Powodzenia!

 • Andrzej
  13 czerwca 2016 at 05:42

  Proszę uprzejmie o informację czy przedstawione ćwiczenia nadają się do mojego przypadku :
  1. nie mogę podnieść przed sobą ręki zgiętej lekko w łokciu, dłoń skierowana grzbietem do góry, łokieć odwiedziony na zewnątrz – ból z przodu, z góry w stawie barkowym.
  2. ta sama ręka – leżąc na plecach, ręce położone na podłodze prostopadle do tułowia – ból z przodu w stawie barkowym przy próbie połączenia prostych rąk przed sobą jak przy ćwiczeniu z ciężarkami

  • Piotr
   Piotr
   13 czerwca 2016 at 17:59

   Prawdopodobnie nie. Da się to ocenić jedynie po badaniu fizjoterapeutycznym. Pozdrawiam.

 • Adam
  14 lipca 2016 at 10:03

  Bardzo ciekawy blog, mnóstwo informacji dla pacjentów i przyszłych oraz obecnych adeptów fizjoterapii ! Gratuluję !!!
  Pytanie:
  czy warto udać się z wizytą do fizjoterapeuty w przypadku osoby starszej po udarze ? w zakresie bólu jedynej sprawnej ręki – barku (druga ręka niewładna po udarze) i czy jest szansa na poprawę tego stanu?
  szczegóły problemu:
  kobieta lat 76, po udarze ponad 15 lat temu , niedowład – paraliż 1 strony ciała
  i po amputacji dolnej koniczyny , na wózku

  lekarz stwierdził zmiany zwyrodnieniowe i zastosował blokadę w postaci zastrzyku. Niestety dalej ta jedyna ręka boli…..

  • Piotr
   Piotr
   14 lipca 2016 at 19:51

   Witam serdecznie
   Dziękuję za opinię, bardzo mi miło!

   Zdecydowanie warto się udać do fizjoterapeuty. Nawet koniecznie trzeba się do niego udać jeśli jest to jedyna sprawna kończyna górna. Bardzo rzadko zdarzają się izolowane bóle w barku z powodu zmian zwyrodnieniowych. Częściej jest to problem stanu zapalnego któregoś z mięśni stożka rotatorów, czy zapalenie kaletki podbarkowej. KONIECZNIE proszę zacząć leczenie i ratować tyle ze sprawności, ile się da 🙂 Pozdrawiam!

 • Włodek k
  17 lipca 2016 at 18:32

  Witam jestem 2,5 mca po atroskopii barku miałem roboną tonedoze po 6 tyg zdjąłem ortezę było wszystko oky robiłem ćwiczenia odwiedzenia ręki zginanie w łokciu i po 2 tyg od zdjęcia ortezy podnoszenie rak na trzonku po 3 tyg od zdjęcia ortezy rechabilitacja u kumatej rehabilitantki właśnie zakończyłem jest dużo lepiej ale już po tygodniu po zdjęciowa Ortezy przeskakuje mi w barku np.ide ręka idzie do tylu nic powrót. Klik czy to może być niestabilność barku czy może podać kwas hialurynowy(20’07 idę do ortopedy ) innych objawów niepokojących w barku brak. A jak prowadzę rękę blisko ciała cisza ćwiczę teraz sam z mała piłka duża taśmy na rotatory i obręcz barkowa jest super na 2.5 m-ca po zabiegu skoro lekarz zrobił zabieg to chyba nie mam niestabilności bo to by była lipa proszę o kilka słów i jak mam rozmawiać z lekarzem uprawiam narciarstwo biegowe wcześniej siłownia Nartorolki i inne i łatwiej może ogarniam te ćwiczenia ale to klikanie i czytanie rożnych artyk o niestabilności mnie dobija proszę napisać co Pan na to

  • Piotr
   Piotr
   18 lipca 2016 at 20:14

   Jeśli operacja i rehabilitacja została przeprowadzona poprawnie to nie ma możliwości niestabilności. Raczej obstawiałbym nieprawidłową pracę łopatki lub nadal osłabienie mięśni stożka rotatorów, powodującą brak ślizgu funkcjonalnego w stawie. Nie da się tego określić bez badania. Pozdrawiam.

 • Tomek
  15 sierpnia 2016 at 11:15

  W chwili obecnej jestem w trakcie rehabilitacji po urazie wiązadła obrąbka i mięśni stabilizujących (nad i podgrzebieniowego). Zasadniczo wykonuję bardzo podobne ćwiczenia z tym że są one”prawie takie same”. Rehabilitantów poinstruował mnie, żeby ruch zatrzymywać kilka centymetrów za miejscem gdzie już występuje napięcie gdyż postępujący dalej ruch powoduje uaktywnienie się właśnie tych śilniejszych, zewnętrznych mięśni jak naramienne, dwugłowe i trzygłowe ramienia oraz grzbietowe.
  To jak to w końcu jest z tą „poprawną” techniką i „odpowiednim” zakresem ruchu?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   16 sierpnia 2016 at 07:35

   Proszę stosować się do zaleceń fizjoterapeuty. Z tego co Pan opisuje ma On doświadczenie i wiedzę w tym, co robi. 🙂 Pozdrawiam!

 • Wiki
  23 sierpnia 2016 at 08:46

  Hej 🙂
  czy „Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).” i „Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.” mogę robić na maszynie na siłowni? Własnie te ćwiczenia mam w planie treningowym na barki, obciążenie nie jest duże 5-10 kg. Czy to może już za dużo?
  Pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   25 sierpnia 2016 at 07:39

   Maszyna wymusza ruch izolowany (tylko określone mięśnie), dzięki taśmie wprowadzamy element funkcjonalny. Myślę, że taśma jest lepszym rozwiązaniem, ale na pewno maszyna temu nie zaszkodzi. Pozdrawiam!

 • Włodekk
  31 sierpnia 2016 at 09:42

  Witam Panie Piotrze
  Wcześniej Pan mi opisywał o co może być z tym przeskakiwaniem ( łopatka lub rotatory) dzisiaj byłem u lekarza obejrzał z tylu i powiedział ze mam niestabilną łopatkę i muszę podjąć ćwiczenia a te dopiero po 15.09 wcześniej ogólnie wzmacniałem bark i wdrożyłem te Pańskie wyżej przedstawione(zdjęcie nr 1 ) i tu pytanie jakie ćwiczenia moge robić ( 4 mce po tonedozie) na tą łopatkę czy może Pan mi coś zaproponować z góry dziękuje i pozdrawiam włodek ps. Ostatnia diagnoza na 6 stke ma Pan duża wiedzę a moja Pani rechabilitantka po studiach nie wiedziała co jest grane duży szacunek!!!!!!!!!!

  • Piotr
   Piotr
   31 sierpnia 2016 at 19:22

   Witam serdecznie. cieszę się, że mogłem pomóc. Z łopatką nie jest tak łatwo, trzeba najpierw sprawdzić jakiego rodzaju niestabilność to jest i do tego dobrać ćwiczenia. Nie da się tego niestety zarobić przez internet bez badania. Polecam udać się wcześniej prywatnie lub poczekać do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty. Tak będzie najbezpieczniej. Pozdrawiam!

 • Mara
  14 grudnia 2016 at 10:09

  Witam.A co poczac jesli bol juz jest nie do zniesienia?
  2 tyg temu zlapal mnie tzw „postrzal” w prawej stronie (szyja, bark, ramię, promieniowalo az do lokcia),bol byl nie do zniesienia, lekarz zalecil zastrzyki, po zastrzykach bol jak i napiecie miesnia zeszlo. Po kilku dniach od odstawienia zastrzykow pojawil sie bol w stawie barkowym – bol nie krepuje ruchow, jest staly jednostajny, bardzo uciazliwy (jakby ktos wkrecal mi jakas srobe do stawu), pomagaja tylko silne srodki przeciwbolowe na kilka godzin i bol wraca. Najgorzej jest wieczorem po polozeniu sie do lozka bol zaczyna tak doskwierac, ze ciezko to zniesc bez tabletek p.b..Podczas wykonywania wymachow reka uslyszalam dziwne „skrzypienie” czy chrobotanie w barku, ktoremu towarzyszy uczucie jakby cos w srodku chcialo przeskoczyc, ale nie moglo.
  Wiem ze opis jest bardzo nieprofesjonalny ale lekarz kazal smarowac i dal tabletki przeciw bolowi, ale ile tak mozna sie meczyc?

  • Piotr
   Piotr
   14 grudnia 2016 at 17:57

   Witam,
   przede wszystkim sprawdziłbym, czy ból nie pochodzi od kręgosłupa szyjnego, co jest wielce prawdopodobne w tym przypadku. Dobra diagnostyka fizjoterapeutyczna i rozpoczęcie rehabilitacji (raczej nie liczyłbym na wątpliwej jakości usługi na NFZ). Inaczej nadal będzie Pani jeść tabletki, które niczego nie wyleczą. Pozdrawiam!

 • Karolina
  3 stycznia 2017 at 15:31

  Witam ponownie czy te ćwiczenia mozna wykonywac po artroskopii stawu barkowego po usunieciu kaletki ??

  • Piotr
   Piotr
   4 stycznia 2017 at 09:02

   Nie. Pozdrawiam!

 • Jardit
  4 stycznia 2017 at 01:31

  Cześć,
  jestem studentką fizjoterapii, stawiam dopiero swoje pierwsze kroki, ale niezwykłą radość sprawia mi łączenie faktów i szukanie przyczyn dolegliwość, ale na razie dużo za mało wiem 🙁 moje pytanie jest następujące. „Pacjent” parę miesiecy temu miał mały uraz spowodowany wywroceniem się z roweru na skarpie, nie potrafi sprecyzować, jak dokładnie wyglądał upadek i siła działania
  na bark, skarży się na chrupanie (ale nie bolesne) w barku przy ruchach obwodzenia oraz na mniejszą siłę mięśniową w tej konczynie (prawa kończyna a jest praworęczny). Czy dobrze wnioskuje, po przeczytaniu informacji w książkach i po Pana wpisie, że może to być osłabienie stabilizacji? Z tego co wiem, to pokazane ćwiczenia nie zaszkodzą, a najwyżej pomogą, ale czy jest jakiś skuteczniejszy sposób by upewnić się, jaka może być przyczyna tych dolegliwości? Jakieś konkretne testy? Potrzebuję lekkiego naprowadzenia, bo może to nic poważniejszego, a wprowadzając parę prawidłowo dobranych zwykłych ćwiczeń pomogę

  • Piotr
   Piotr
   4 stycznia 2017 at 20:22

   Witam serdecznie. Przede wszystkim sprawdziłbym na starcie które mięśnie są osłabione. Testy oporowe powinny dać odpowiedź. Odwiedzenie, zgięcie, wyprost, rotacje? Jeśli któryś z testów będzie pozytywny to wnioskując po funkcji mięśni powinnaś mieć wstępną odpowiedź z czym najpierw pracować. Stabilizacja jeśli nie jest bolesna napewno nie jest również złym pomysłem. Pozdrawiam!

 • Mateusz 28
  23 marca 2017 at 13:34

  Dzień dobry, 8 lat temu doznałen zwichnięcia lewego barku, przy wyproście rąk z ciężarem na tzw. Ławeczce, od tamtej pory oczuwam niestabiność stawu barkowego chociaż lekka atletyka przywruciła ruchomość do normy.
  Moje pytanie czy udać się na konsultację i leczenie, czy zostawić jak jest i unikać forsownych ćwiczeń co czynię, chociaż odczuwam strzykania i niestabilbość stawu.

  • Piotr
   Piotr
   23 marca 2017 at 23:02

   Witam,
   zdecydowanie udać się do specjalisty. Albo ortopeda w celu diagnostyki rodzaju uszkodzenia i przyczyny niestabilności, albo fizjoterapeuta, z którym popracuje Pan nad stabilnością (po dobrej diagnostyce). Pozdrawiam!

 • Rafał
  3 kwietnia 2017 at 11:13

  Witam. Około 2 lata temu lekarz stwierdził u mnie naderwanie lub też rozerwanie(sam nie wiem do końca) więzozrostu barkowo- obojczykowego. Do tego uszkodzenia doszło prawdopodobnie podczas treningu na siłowni kiedy podczas wyciskania hantli na barki prawa ręka uciekła mi w tył z hantlem i było lekkie trzaśnięcie, lecz ból miałem tylko przez krótki czas, potem przez 2 lata nic mi nie doskwierało. Po tym czasie doszło tam do urazu prawdopodobnie w skutek „zmęczenia materiału” po tym wypadku. odczuwałem dość silny ból przez około 8-9 miesięcy po czym wróciłem na siłownię( w międzyczasie miałem zerwanie więzadło krzyżowe i znowu przez blisko rok nie trenowałem na siłowni) teraz po około 2 latach niby wszystko w porządku mogę trenować z dużymi ciężarami jednak przy niektórych ruchach czuję dość wyraźne trzeszczenie a czasem nawet przeskakiwanie i lekki ból( np przy pompkach na poręczach) Robiłem testy na sprawdzenie zerwania tego stawu ale nie odczuwam przy nich bólu, jest on raczej stabilny. Czy to może być zwyrodnienie stawu barkowo- obojczykowego. Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   4 kwietnia 2017 at 20:03

   Witam,
   jak najbardziej mogły się tam porobić zmiany zwyrodnieniowe. USG barku powinno to potwierdzić lub wykluczyć. Pozdrawiam!

 • Your name
  11 maja 2017 at 18:06

  Mam problem z prawym barkiem po przemęczeniu w pracy występuje chrupanie w stawie i silny ból aż do łokcia,tabletki przeciw bólowe działają na krótką chwilę.Kto może mi pomódz,zabiegi też nie pomagają.

  • Piotr
   Piotr
   14 maja 2017 at 13:03

   Witam,
   dobry terapeuta manualny. Pozdrawiam.

 • Krupier88
  13 lipca 2017 at 04:19

  Witam,czy ma pan jakiś sposób na nadruchomość w stawie mostkowo-obojczykowym?Lekarz stwierdził,że to od wiotkości stawów.

  • Piotr
   Piotr
   13 lipca 2017 at 06:40

   Witam,
   niestety to ciężka sprawa. To wszystko zależy jak duża/poważna jest niestabilność. Tu przed planowaniem leczenia potrzebna jest diagnostyka. Pozdrawiam!

   • krupier88
    15 lipca 2017 at 08:53

    Dziękuję za odpowiedz.A czy te wszystkie ćwiczenia z pana strony stabilizacyjne ,poprawa mobilności kręgosłupa piersiowego i na trzeszczenie w stawie barkowym można robić? Generalnie czuje się po nich lepiej.Lekarz nie zabraniał w sumie niczego nawet wskazał wzmocnienie pleców tak aby nie przeciążać.

    • Piotr
     Piotr
     17 lipca 2017 at 14:41

     Jeśli czuje się Pan po nich lepiej to pewnie Panu nie zaszkodzą, ale nie jestem w stanie tego stwierdzić na 100% nie widząc jak je Pan wykonuje. 🙂 Pozdrawiam!

 • Marta
  20 lipca 2017 at 10:43

  Witam, otrzymałam skierowanie na artroskopię barku. 2 lata temu miałam zamrożony bark , potem się polepszyło , ale przez dwa lata chodziłam od lekarza do lekarza z bólami. W końcu trafiłam na właściwego lekarza i Zdiagnozowano u mnie ciasnotę podbarkową – mam ból całej ręki, wysiek z kaletki i poluzowane wiązadła. Dodatkowo mam okropny ból łopatki, drętwieni, kłuciem dłoni i osłabienie siły mięśniowej. Nie mogę zbytnio podnosić ręki do góry, ani w bok. Robiłam ćwiczenia z gumą, ale było znaczne pogorszenie. Blokada, maście oraz leki nie pomagają.
  Czy w takim wypadku artroskopia jest nieunikniona?

  • Piotr
   Piotr
   21 lipca 2017 at 14:35

   Witam,
   nie jestem w stanie tego stwierdzić bez badania barku, ale sprawa wygląda na mocno przewlekłą, a takie rzeczy bardzo ciężko się goi zachowawczo. Pozdrawiam!

 • Barbara
  10 sierpnia 2017 at 19:50

  Dzień dobry

  Czy jest możliwe aby zamrożny bark występował w obu ramionach? 3 lata temu miałam zdiagnozowany zamrózony lewy bark ( zapalenia kaletki maziowej) a teraz zaczynam mieć takie same objawy i ból po prawej stronie.

  Co mógłby Pan doradzić aby uśmieżyć ból i przeciwdziałać rozwojowi choroby?
  Jakie suplementy, zabiegi stosować?

  Przebywama w tej chwili za granicą i mam mocno ograniczony dostęp do służby zdrowia. W tej chwili mam dostęp tylko do krioterapii. Co innego ( suplementy i zabiegi) powinnam zastosować ?
  Musze zastosować wszelkie rozwiązania, które pomogą mi zanim będę mogła udac sie do lekarza.
  Czy terapia falą uderzeniową jest dobrym rozwiązaniem?

  Pozdrawiam serdecznie ,

  • Piotr
   Piotr
   15 sierpnia 2017 at 07:48

   Witam,
   jest możliwe, żeby oba barki były zajęte tą chorobą. Niestety nie ma super skutecznej metody zapobiegania takim objawom oprócz wcześnie rozpoczętej rehabilitacji indywidualnej/terapii manualnej (chociaż i ta niestety często również nie ma dużej skuteczności w fazie ostrej). Fala to niezbyt dobre rozwiązanie. Pozdrawiam!

 • Wiktor
  2 września 2017 at 22:31

  Witam, od paru miesięcy zaczął mnie boleć lewy bark podczas ćwiczeń na siłowni. Zlewałem to uznając, że po prostu lewy bark jest słabszy od prawego i ból ulegnie, kiedy nadgoni ten silniejszy, lecz niestety w te wakacje ból i dyskomfort w barku nie pozwalał mi ćwiczyć, więc pierw udałem się na USG, w którym mi wyszło „sklerotyzacja końcowego odcinka wyrostka barkowego łopatki”, a następnie do fizjoterapeuty, który zauważył, że mam baardzo niestabilny bark (i przy okazji wade postawy). Pokazał mi ćwiczenia – m.in. wykonywanie planku (różne rodzaje), na mięśnie zębowate, na łopatki i na gumach np. obrazek 1,3,7

  W jakim czasie problem z barkiem ulegnie? Fizjoterapeuta powiedział, że po 6 tyg powinienem zwiększyć obciążenie co zapowiada, że niezbyt szybko to potrwa :/

  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   5 września 2017 at 06:38

   Witam,
   nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytanie bez badania stawu i ocenienia głównego problemu. Pozdrawiam.

 • Adam
  16 września 2017 at 10:53

  Witam. Od 2 lat ćwiczę na siłowni. Miesiąc temu zacząłem odczuwać trzeszczenie w barkach przy kręceniu ramionami w przód lub w tył. Oprócz tego czuję delikatne przeskakiwanie na górze prawej łopatki przy ściąganiu łopatek do siebie i powracaniu do pozycji normalnej, a także podczas wyżej wspomnianego kręcenia ramionami. Dolegliwości te nie są bolesne. Byłbym wdzięczny, gdyby mógł mi pan podpowiedzieć co z tym zrobić i do jakiego lekarza się udać w celu postawienia konkretnej diagnozy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Piotr
   Piotr
   17 września 2017 at 08:25

   Witam serdecznie,
   zdecydowanie polecam bardziej dobrego fizjoterapeutę, który oceni problem funkcjonalny (takowy prawdopodobnie Pan ma) i pokaże dokładnie co można z nim zrobić. Pozdrawiam!

 • Łukasz
  16 września 2017 at 21:17

  Czy jeśli przy którym kolwiek ćwiczeniu odczuwam ból lub dyskomfort lub coś po prostu przeskakuje to nie robić tego ćwiczenia? ?? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   17 września 2017 at 08:34

   Witam,
   oznacza to, że powinien Pan skonsultować ćwiczenia z fizjoterapeutą zanim zacznie je Pan wykonywać. Pozdrawiam!

 • Jola
  19 września 2017 at 08:06

  Witam,
  miałam wczoraj robione usg stawu barkowego. Oto wyniki: W badaniu USG widoczny jest pierścień rotatorów o niejednorodnie wysokim echu, o zatartej strukturze włókien. Przyczep ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego prawidłowy, przebieg ścięgna głowy długiej bliznowaty, zachowany. Obecność płynu w pochewce dla ścięgna. Kaletki okołopodbarkowe nieposzerzone. Drobne entezofity z cechami nadłamań widoczne przy powierzchni guzka większego głowy kości ramiennej lewej. Zwłóknienia w przebiegu torebki stawowej. Artroza stawu barkowo – obojczykowego lewego. Zmiany degeneracyjne w obrębie więzozrostu, bez obecności przestrzeni płynowych. Byłabym wdzięczna za interpretację mojego wyniku. Dziękuję

  • Piotr
   Piotr
   24 września 2017 at 11:03

   Witam,
   opis USG sam w sobie jest interpretacją badania, co chciałaby Pani wiedzieć dokładnie? 🙂

 • Gabriela
  25 września 2017 at 18:11

  Witam, może i w moim przypadku coś Pan doradzi.
  Rozciągam barki i plecy dość intenstywnie (mozna powiedzieć, że prawie jak kontorcja) od ok. kilku trenigów podczas kierowania rąk za głowę w wykroku słyszę „trzeszczenie” w prawym barku. nic mnie nie boli, ten dzwięk słychac tylko podczas tego ruchu. Biorę od połowy marca izotretynoine doustną jeśli to ma znaczenie. Czy taki objaw może byc powodem zmartwień? Może to być spowodowane tym, że jak zaczełam mocniej rozciągac barki to w styczniu 2017 miałam kontuzję, tzn drętwiała mi prawa ręka przed 3 tygodnie i mrowiły palce. PRzeszło i nie miałam problemów to momentu tego trzeszczenia..?

  • Piotr
   Piotr
   27 września 2017 at 18:46

   Witam,
   nie jestem w stanie odpowiedzieć Panu sensownie bez zbadania stawu ramiennego. Takie trzeszczenie może być spowodowane co najmniej z kilku powodów, po prostu trzeba to zbadać. Pozdrawiam!

 • Tomek
  6 listopada 2017 at 06:43

  Dzień dobry, czy jak przy cwiczeniu np. „Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni)” słyszę strzelanie w barku to wykonywać je? Nie czuje przy tym jakiegoś specjalnego ból. I jak to się tyczy reszty ćwiczeń, czy jak słyszymy jakieś strzelanie, albo chrupanie, które czuć ale to nie jest jakiś specjalny ból wykonujemy je? Pozdrawiam.

  • Piotr
   Piotr
   6 listopada 2017 at 19:08

   Witam,
   jeśli taki objaw się pojawia to prawdopodobnie ćwiczenie nie jest dla Pana i powinno być zmodyfikowane. To tylko przykłady, nie są prawidłowe dla wszystkich pajcentów, dlatego warto sprawę skonsultować z fizjoterapeutą na żywo. Pozdrawiam!

 • Monika
  13 listopada 2017 at 12:08

  Dzień dobry,
  bardzo proszę o podpowiedź, czy powyższe ćwiczenia będą pomocne przy zmianach przeciążeniowych okolicy entezy kostnej (ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego)

  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   14 listopada 2017 at 21:48

   Witam,
   prawdopodobnie nie. Entezopatie leczy się innymi metodami. Pozdrawiam!

 • Urszula
  17 grudnia 2017 at 22:06

  Po 3 miesiącach l-4 wykonano MR barku prawego. teraz już lewy tez szwankuje. Diagnoaz „Uszkodzenie ścięgna m. nadgrzebieniowego. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawie AC.”. Lekarz kieruje mnie na atroskopie, a na czas oczekiwania mam dostac zastrzk sterydowy i k. hialuronowy(?). Czy jest szansa i cel próby pradzenia sobie z tym fizjoterapią? Proszę o zdanie.

  • Piotr
   Piotr
   20 grudnia 2017 at 16:57

   Witam,
   jak najbardziej warto spróbować rehabilitacji zamiast zastrzyku sterydowego. Pozdrawiam!

 • Wojtek
  18 grudnia 2017 at 02:53

  Bardzo dobry poradnik. Zwięźle i rzeczowo, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Gratulacje! Dzięki.

 • Urszula
  18 grudnia 2017 at 10:11

  Witam Proszę o zdanie,czy w przypadku ( wynik MR) uszkodzenia ściegna m. nadgrzebieniowego, zaawansowanego zwyrodnienia w stawie AC, po 3 miesiacach od rozpoczęcia sie ostrych dolegliwości,teraz inaczej boli i przeskakuje,lekarz zaleca artroskopie, możliwe jest jeszcze leczenie zachowawcze, fizjoterapia. Mam 56 lat. Dziękuje.

  • Piotr
   Piotr
   20 grudnia 2017 at 17:08

   Witam,
   w takim przypadku zawsze możliwa jest próba leczenia zachowawczego. Pozdrawiam.

 • Wojtek
  19 grudnia 2017 at 22:36

  Witam,

  Jestem studentem, mam 21 lat. Co jakiś czas odczuwam bardzo silny ból barku. Raz na kilka miesięcy. W międzyczasie bywa ” lepiej raz gorzej” , lecz jeśli pojawia się ból to jest on mniejszy niż przy wcześniej wspomnianym apogeum , a czasami nie ma go wcale. Bark przeskakuje , boli w okolicy mięśnia naramiennego centralnie i delikatnie z tyłu jeśli można jakoś mniej więcej określić najbardziej bolące miejsca . Trenuje siatkówkę 3 razy w tygodniu. Wyeliminowane zostały wszystkie błędy techniczne podczas uderzania piłki. Jestem po zastrzykach u ortopedy , podczas występowania bólu mam zażywać „Olfen” , lecz to tylko leczy skutek i dodatkowo strasznie niszczy i obciąża układ trawienny. Badania RTG USG i rezonans magnetyczny nie wykazały jakichkolwiek patologii. USG i rezonans były wykonane pod kątem badania stożka rotatorów i obrąbka barkowego. Nic nie zostało wykryte . Lekarze wciąż przepisują mi leki i maści przeciwbólowe , ręce opadają. Nie zamęczam barku. Jeśli odczuwam jakikolwiek ból rezygnuje z gry. Fizjoterapeuci u których bylem kolejno: wymasowali bark , a jeszcze inny zatejpował go i tyle… Sam zakupiłem piłeczkę do lacrosse którą próbowałem coś zdziałać. Dodatkowo ostatnimi czasy stosuje autoterapie Pana Marka Purczyńskiego, polegająca na automasażu w dole pachowym i jego rozciąganiem , czasami czuję się lepiej a czasami gorzej , czyli to co dzieje się przez cały czas. Zaopatrzę się w potrzebny do Pańskich ćwiczeń sprzęt i będę regularnie je wykonywał. Wiem , że jest to wiedza za którą się płaci , ale czy jest Pan z tego miejsca udzielić mi jeszcze jakiejś porady ? Z góry dziękuję. Wszystkim życzę Wesołych Świąt i jak najmniej kontuzji !

  • Piotr
   Piotr
   20 grudnia 2017 at 20:36

   Witam serdecznie,
   niestety bez szczegółowego badania niewiele można tu powiedzieć, skoro kilka medycznych „głów” nie znalazło przyczyny nawet po diagnostyce klinicznej. Choć bym chciał pomóc internetowo to nie jestem w stanie napisać wiele więcej niż usłyszał Pan już wcześniej. Na pewno poszukałbym zaburzenia nie tylko w barku, ale również w ruchu łopatek i klatki piersiowej. Pozdrawiam!

 • Damian
  8 stycznia 2018 at 17:01

  Witam,
  U mnie niestety występuje pewien problem z barkiem, a mianowicie mając ustawione ramię poziomo (jak przy wyciskaniu sztangi) to cofając łokieć najzwyczajniej przeskakuje coś na krawędzi z przodu. Wrażenie jakby coś wyskakiwało do przodu. Podobnie jest własnie przy wyciskaniu sztangi na ławce lub sztangielek.
  Kiedyś miałem ten problem, lecz o ile dobrze pamiętam z drugim barkiem co się z czasem pogarszało powodując ból i to coraz większy przez co musiałem zaprzestać ćwiczeń. Na prześwietleniu czy usg niby nic nie wyszło, a ortopeda machnął ręką, że on nic nie widzi i tyle.
  Teraz wróciłem do ćwiczeń i dostrzegam właśnie ten problem i widzę, że to się będzie pogarszać pomimo, że solidnie się rozgrzewam. Obawiam się, że znowu będę musiał zaprzestać ćwiczeń i nie wiem już co robić. Pójdę znowu do ortopedy, na rtg, usg i obawiam, że skończy się tak samo jak poprzednio :/

  • Piotr
   Piotr
   8 stycznia 2018 at 21:10

   Witam,
   proszę skrócić sobie drogę przez specjalistów i od razu udać się do dobrego fizjoterapeuty. Lekarze z badań nie wychwycą problemu biomechaiki, od tego właśnie są specjaliści rehabilitacji i takowy powinien Panu pomóc wrócić do treningów w pełni. Pozdrawiam!

 • Karol
  23 marca 2018 at 07:32

  Witam,
  8 tyg temu zwichnąłem lewy bark na siłowni. 3 tyg w gipsie, a teraz kończę 2 tyg rehabilitację na której wykonywałem 2 ćwiczenia w odciążeniu plus laser, prądy, magno. Czy powyższe ćwiczenia mogę wykonywać w domu, czy nie zaszkodzą ? Dodam, że czuje się dość stabilnie, odzyskałem duży zakres ruchów, jedynie przy ruchu jak w ćwiczeniu nr 3 występuje blokada do kąta ok 45°, pozdrawiam i z góry dziękuję za poradę

  • Piotr
   Piotr
   24 marca 2018 at 19:26

   Witam,
   to co Pan opisał nie można nazwać rehabilitacją, bo nie na tym powinna ona polegać. Musi się Pan skonsultować z dobrym terapeutą manualnym, który ustali panu indywidualny plan ćwiczeń, inaczej nie mają one większego sensu i mogą Panu zaszkodzić. Poleconych fizjoterapeutów ma Pan tutaj: https://www.fizjologika.pl/fizjoterapeuci-ktorych-polecam/

   Pozdrawiam!

 • Jack
  6 maja 2018 at 06:27

  Sami się nie leczcie jesli nie wiecie jaką chorobę macie 🙂 Najpierw wizyta u ortopedy, USG 🙂 Jeśli jest to np. zwapnienie ściegna nadgrzebienowego – bardzo częsta dolegliwość (zespół boelsnego barku) to polecam fale uderzeniową – zadziwiająco szybko pomaga 1-3 razy, okłady z lodu 15 -20 min co 2 godz i najpierw proste ćwiczenia izometryczne w domu (znajdziecie na youtube jak prawidłowo wykonywać). Mi bardzo pomogło a miałem jak w trzeciej fazę wapniejącego zapalenia ścięgna nadgzebieniowego. To był stan przewlekły który trwał kilka lat. W necie jest sporo na ten temat … Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   6 maja 2018 at 17:03

   Witam,
   najpierw rada żeby się samemu nie leczyć, później rady jak to zrobić z internetem…dość ciekawe podejście. 😀 Pozdrawiam!

 • Piotrek
  6 maja 2018 at 22:29

  Witam.
  Mam problem z barkiem, gram w siatkówke 4/5 razy w tygodniu. Od półtora roku odczuwam ból przy uderzeniu piłki. W codziennych czynnościach bólu nie ma w ogole, na siłowni tak samo mogę robić wszystko i nic nie boli. Problem zaczyna się dopiero przy uderzeniu. Byłem na usg które wykazało że mam pełną pochewkę płynu (była cała czarna). Lekarz powiedział że mam bardzo ostry stan zapalny i przepisał mi leki + fale uderzeniową. Wcześniej chodziłem do fizjoterapeuty i wzmacniałem z nim bark tymi samymi ćwiczeniami co Pan. I mam pytanie czy uważa pan że po tych lekach i fali wszystko wróci do normy? rozważamy jeszcze ostrzyknięcie barku kwasem hialuronowym gdyby leki nie pomogły. Bo możliwe że jest to tylko przeciążenie i moje niedbalstwo że tak długo z tym wzlekałem ale boje się że stan zapalny mi zejdzie pójde na hale i płyn ponownie najdzie do pochewki. Jak pan uważa i co o tym pan sądzi?

  • Piotr
   Piotr
   7 maja 2018 at 18:57

   Witam,
   uważam, że to nie rozwiąże problemu. Tu trzeba postawić dobrą diagnozę skąd to przeciążenie i popracować na przyczynie problemu, a nie skutku w postaci obrzęku w stawie. Pozdrawiam!

 • Hanna
  16 sierpnia 2018 at 11:32

  witam , w moim opisie USG napisano : uszkodzenie tylnej części obrąbka wraz z kostną krawędzią, odwrócone kostne uszkodzenie Bankarta wraz z tylnym obrąbkiem, odwrócone uszkodzenie Hilla -Sachsa średnicy ok.10mm.
  czy mogę mieć nadzieję że proponowane wyżej ćwiczenia mi pomogą? Z góry dziękuje za odpowiedź , pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   20 sierpnia 2018 at 19:04

   Witam,
   proszę je najpierw skonsultować z fizjoterapeutą, uszkodzeń jest dużo i mogą pogorszyć sprawę zamiast polepszyć w takim przypadku. Pozdrawiam!

 • Kasia
  6 września 2018 at 22:12

  Czy podczas rotacji zewnętrznej w odwiedzeniu z taśmą nie dochodzi do jeszcze większej kompresji pod wyrostkiem barkowym i wspomnianego trzeszczenia? Unikam tego ruchu, a i w swoim barku czuję silniejsze objawy. Z tego co pamiętam na Kaltenbornie natomiast usłyszałam, że to najlepsze ćwiczenie na bark, jeśli chcemy sobie zatrzymać pacjenta na długie kolejne wizyty.

  • Piotr
   Piotr
   8 września 2018 at 08:22

   Jeśli jest ona wykonywana biernie tak, jeśli czynnie napinające się mięśnie stożka rotatorów powinny centralizować głowę kości ramiennej w stawie. Osobiście w przypadku bólu lub trzeszczenia przy tym ćwiczeniu u pacjenta zalecam zacząć po prostu od 45 stopni odwiedzenia i nie traumatyzuję okolicy stropu panewki. Pozdrawiam!

 • Mateusz
  18 listopada 2018 at 21:20

  Dobry wieczór, czy myśli Pan, że pomogą mi te ćwiczenia, podczas robienia ich chrupocze mi bark, ale nie boli, tylko po wysiłku takim powyżej 1h zaczyna mnie tak jakby ciągnąć do ziemi, jednak przy normalnych czynnościach bark mi tylko chrupocze, naprzyklad przy krążeniu ramion w przód, czy uniesieniu ręki do góry, mam już tak od 2 lat, proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Piotr
   Piotr
   20 listopada 2018 at 16:54

   Witam,
   nie. W takim przypadku pomoże Ci fizjoterapeuta, który Cię zbada i dobierze indywidualnie ćwiczenia. Pozdrawiam!

Napisz komentarz

PARTNERZY