Trzeszczenie w stawie ramiennym. Skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Nadszedł czas na staw barkowy. O nim jeszcze na blogu nie wspominałem, a w końcu jest to jeden z największych stawów ludzkiego organizmu. Bardzo wielu moich pacjentów skarży się na bardziej lub mniej bolesne przeskakiwanie w obrębie ramienia podczas ruchu. Skąd może się brać ta dolegliwość? Jakie może mieć skutki i czy jesteśmy w stanie im zapobiec? Porozmawiajmy o barku.

 

slideplayer

 

Krótka anatomia stawu ramiennego.

Na wstępie trzeba powiedzieć bardzo ważną rzecz. Staw barkowy nie jest mocną, stabilną strukturą, choć może na taki wyglądać. Przypomina mi on trochę piłeczkę golfową, postawioną na stopce przed uderzeniem. Kulisty kształt dużej głowy kości ramiennej i płytka panewka daje mu nieograniczone możliwości ruchu lecz już na starcie predysponuje go do niestabilności.

Na szczęście natura to mądry wynalazek i błyskawicznie przystosowuje się nawet do najcięższych warunków funkcjonowania, dlatego również z niekorzystną budową stawu barkowego sobie poradziła. Pomimo płytkiej panewki i dużej głowy kości ramiennej staw ten posiada rozbudowany gorset mięśniowy oraz tak zwany obrąbek stawowy (odpowiednik łąkotki w kolanie), dające mu względną stabilność. To właśnie mięśnie są największą bronią (i tarczą) Twojego barku i to one odpowiadają za jego prawidłowe ustawienie i funkcjonowanie.

 

Stabilizacja globalna i lokalna barku.

Jak już opisywałem przy okazji bólu kręgosłupa lędźwiowego (TUTAJ) stawy naszego organizmu posiadają dwa rodzaje stabilizacji mięśniowej. Krótkie, wewnętrzne i zazwyczaj niezbyt silne mięśnie umożliwiają zachowanie w barku stabilizacji lokalnej (utrzymują głowę kości ramiennej w centralnym punkcie panewki), a dłuższe i bardziej zewnętrzne mięśnie o większej sile dają możliwość ruchu oraz stabilizacji globalnej.

To właśnie dzięki wspólnemu działaniu tych dwóch systemów stabilizacji staw ramienny jest w stanie funkcjonować prawidłowo, nie uszkadzając podczas ruchu otaczających go struktur, takich jak obrąbek stawowy czy ścięgna mięśni.

 

Trzeszczący bark. Skąd się bierze?

Słaba siła stabilizatorów lokalnych (głównie krótkich rotatorów zewnętrznych i wewnętrznych barku) w stosunku do mięśni globalnych może doprowadzić do sytuacji, w której duża głowa kości ramiennej nieprawidłowo przemieszcza się względem małej panewki , a chcąc powrócić do prawidłowej pozycji przeskakuje po obrąbku stawowym. Powoduje to jego powolne uszkadzanie i charakterystyczne trzeszczenie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż dla lepszej stabilizacji głowa kości ramiennej otoczona jest również innymi strukturami (ścięgna mięśni, więzadła) taka sytuacja może także powodować uszkadzanie właśnie tych delikatnych sąsiadujących z nią struktur. Stan ten może doprowadzić do jeszcze większej niestabilności (skutkiem tego mogą być regularne zwichnięcia barku), powstania stanu zapalnego wewnątrz stawu oraz pojawienia się towarzyszącego mu bólu.

 

Jak temu zapobiec?

Jeśli występuje u Ciebie przeskakiwanie stawu ramiennego to przede wszystkim jest to problem stabilizacji lokalnej. To właśnie ona (tak jak w kręgosłupie) jest głównym czynnikiem determinującym prawidłowe funkcjonowanie danej okolicy. Jak ją poprawić?

Kluczem w tym przypadku są ćwiczenia wzmacniające tak zwany stożek rotatorów, odpowiedzialny za utrzymanie głowy kości ramiennej w centralnym punkcie panewki podczas ruchu.

 

Poniżej przedstawiam kilka możliwości poprawy stabilizacji lokalnej barku. Pacjentom zazwyczaj zalecam wykonywanie ćwiczeń w 3 – 4 seriach po 20 powtórzeń. Grubość taśmy dostosowuję indywidualnie do możliwości pacjenta, jednakże na początek polecam gumy stawiające niewielki lub średniej wielkości opór.

 

IMG_0141_Fotor_Collage

Rotacja zewnętrzna stawu barkowego z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.

 

IMG_0142_Fotor_Collage

Rotacja zewnętrzna z oporem taśmy. Bark ustawiony w odwiedzeniu około 45 stopni również przeciwko oporowi taśmy.

IMG_0144_Fotor_Collage

Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni).

IMG_0143_Fotor_Collage

Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).

IMG_0145_Fotor_Collage

Rozciąganie taśmy oburącz z jednoczesnym dociśnięciem łokci do piłek.

IMG_0146_Fotor_Collage

Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.

IMG_0173_Fotor_Collage

Rotacja wewnętrzna barku z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.

 Pamiętaj!

Staw ramienny jest wdzięczną strukturą, która szybko poddaje się rehabilitacji. Jednakże bardzo często pacjenci ze schorzeniami barku zbyt późno trafiają do fizjoterapeutów, a skutki długotrwałego uszkadzania struktur tego stawu mogą być nieodwracalne.

Jeśli odczuwasz mniej lub bardziej bolesne trzeszczenie w obrębie ramienia, a nie chcesz w przyszłości odwiedzać bloku operacyjnego w celu rekonstrukcji struktur stawu barkowego zadbaj o prawidłową diagnostykę i odwiedź doświadczonego fizjoterapeutę.

Uwierz mi, lepiej zrób to teraz i wyprzedź ból, który później może być nie do zniesienia.

zdjęcia: www.slideplayer.pl, www.kif.pl

82
Dodaj komentarz

avatar
39 Comment threads
43 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
38 Comment authors
PiotrDanJakubMaciejEwa Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Amic
Gość

Parę pytań: 1. Czy te piłki są niezbędne, czy wystarczy po prostu pilnować utrzymywania odpowiedniej odległości łokci od tułowia? 2. 4 serie po 20, ale jak często – codziennie? 3.… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość

Proszę uprzejmie o informację czy przedstawione ćwiczenia nadają się do mojego przypadku : 1. nie mogę podnieść przed sobą ręki zgiętej lekko w łokciu, dłoń skierowana grzbietem do góry, łokieć… Czytaj więcej »

Adam
Gość

Bardzo ciekawy blog, mnóstwo informacji dla pacjentów i przyszłych oraz obecnych adeptów fizjoterapii ! Gratuluję !!! Pytanie: czy warto udać się z wizytą do fizjoterapeuty w przypadku osoby starszej po… Czytaj więcej »

Włodek k
Gość

Witam jestem 2,5 mca po atroskopii barku miałem roboną tonedoze po 6 tyg zdjąłem ortezę było wszystko oky robiłem ćwiczenia odwiedzenia ręki zginanie w łokciu i po 2 tyg od… Czytaj więcej »

Tomek
Gość

W chwili obecnej jestem w trakcie rehabilitacji po urazie wiązadła obrąbka i mięśni stabilizujących (nad i podgrzebieniowego). Zasadniczo wykonuję bardzo podobne ćwiczenia z tym że są one”prawie takie same”. Rehabilitantów… Czytaj więcej »

Wiki
Gość

Hej 🙂 czy „Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).” i „Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.” mogę robić… Czytaj więcej »

Włodekk
Gość

Witam Panie Piotrze Wcześniej Pan mi opisywał o co może być z tym przeskakiwaniem ( łopatka lub rotatory) dzisiaj byłem u lekarza obejrzał z tylu i powiedział ze mam niestabilną… Czytaj więcej »

Mara
Gość

Witam.A co poczac jesli bol juz jest nie do zniesienia? 2 tyg temu zlapal mnie tzw „postrzal” w prawej stronie (szyja, bark, ramię, promieniowalo az do lokcia),bol byl nie do… Czytaj więcej »

Karolina
Gość

Witam ponownie czy te ćwiczenia mozna wykonywac po artroskopii stawu barkowego po usunieciu kaletki ??

Jardit
Gość

Cześć, jestem studentką fizjoterapii, stawiam dopiero swoje pierwsze kroki, ale niezwykłą radość sprawia mi łączenie faktów i szukanie przyczyn dolegliwość, ale na razie dużo za mało wiem 🙁 moje pytanie… Czytaj więcej »

Mateusz 28
Gość

Dzień dobry, 8 lat temu doznałen zwichnięcia lewego barku, przy wyproście rąk z ciężarem na tzw. Ławeczce, od tamtej pory oczuwam niestabiność stawu barkowego chociaż lekka atletyka przywruciła ruchomość do… Czytaj więcej »

Rafał
Gość

Witam. Około 2 lata temu lekarz stwierdził u mnie naderwanie lub też rozerwanie(sam nie wiem do końca) więzozrostu barkowo- obojczykowego. Do tego uszkodzenia doszło prawdopodobnie podczas treningu na siłowni kiedy… Czytaj więcej »

Your name
Gość

Mam problem z prawym barkiem po przemęczeniu w pracy występuje chrupanie w stawie i silny ból aż do łokcia,tabletki przeciw bólowe działają na krótką chwilę.Kto może mi pomódz,zabiegi też nie… Czytaj więcej »

Krupier88
Gość

Witam,czy ma pan jakiś sposób na nadruchomość w stawie mostkowo-obojczykowym?Lekarz stwierdził,że to od wiotkości stawów.

Marta
Gość

Witam, otrzymałam skierowanie na artroskopię barku. 2 lata temu miałam zamrożony bark , potem się polepszyło , ale przez dwa lata chodziłam od lekarza do lekarza z bólami. W końcu… Czytaj więcej »

Barbara
Gość

Dzień dobry Czy jest możliwe aby zamrożny bark występował w obu ramionach? 3 lata temu miałam zdiagnozowany zamrózony lewy bark ( zapalenia kaletki maziowej) a teraz zaczynam mieć takie same… Czytaj więcej »

Wiktor
Gość

Witam, od paru miesięcy zaczął mnie boleć lewy bark podczas ćwiczeń na siłowni. Zlewałem to uznając, że po prostu lewy bark jest słabszy od prawego i ból ulegnie, kiedy nadgoni… Czytaj więcej »

Adam
Gość

Witam. Od 2 lat ćwiczę na siłowni. Miesiąc temu zacząłem odczuwać trzeszczenie w barkach przy kręceniu ramionami w przód lub w tył. Oprócz tego czuję delikatne przeskakiwanie na górze prawej… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość

Czy jeśli przy którym kolwiek ćwiczeniu odczuwam ból lub dyskomfort lub coś po prostu przeskakuje to nie robić tego ćwiczenia? ?? Pozdrawiam

Jola
Gość

Witam, miałam wczoraj robione usg stawu barkowego. Oto wyniki: W badaniu USG widoczny jest pierścień rotatorów o niejednorodnie wysokim echu, o zatartej strukturze włókien. Przyczep ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego… Czytaj więcej »

Gabriela
Gość

Witam, może i w moim przypadku coś Pan doradzi. Rozciągam barki i plecy dość intenstywnie (mozna powiedzieć, że prawie jak kontorcja) od ok. kilku trenigów podczas kierowania rąk za głowę… Czytaj więcej »

Tomek
Gość

Dzień dobry, czy jak przy cwiczeniu np. „Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni)” słyszę strzelanie w barku to wykonywać je? Nie czuje przy… Czytaj więcej »

Monika
Gość

Dzień dobry,
bardzo proszę o podpowiedź, czy powyższe ćwiczenia będą pomocne przy zmianach przeciążeniowych okolicy entezy kostnej (ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego)

Pozdrawiam

Urszula
Gość

Po 3 miesiącach l-4 wykonano MR barku prawego. teraz już lewy tez szwankuje. Diagnoaz „Uszkodzenie ścięgna m. nadgrzebieniowego. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawie AC.”. Lekarz kieruje mnie na atroskopie, a… Czytaj więcej »

Wojtek
Gość

Bardzo dobry poradnik. Zwięźle i rzeczowo, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Gratulacje! Dzięki.

Urszula
Gość

Witam Proszę o zdanie,czy w przypadku ( wynik MR) uszkodzenia ściegna m. nadgrzebieniowego, zaawansowanego zwyrodnienia w stawie AC, po 3 miesiacach od rozpoczęcia sie ostrych dolegliwości,teraz inaczej boli i przeskakuje,lekarz… Czytaj więcej »

Wojtek
Gość

Witam, Jestem studentem, mam 21 lat. Co jakiś czas odczuwam bardzo silny ból barku. Raz na kilka miesięcy. W międzyczasie bywa ” lepiej raz gorzej” , lecz jeśli pojawia się… Czytaj więcej »

Damian
Gość

Witam, U mnie niestety występuje pewien problem z barkiem, a mianowicie mając ustawione ramię poziomo (jak przy wyciskaniu sztangi) to cofając łokieć najzwyczajniej przeskakuje coś na krawędzi z przodu. Wrażenie… Czytaj więcej »

Karol
Gość

Witam, 8 tyg temu zwichnąłem lewy bark na siłowni. 3 tyg w gipsie, a teraz kończę 2 tyg rehabilitację na której wykonywałem 2 ćwiczenia w odciążeniu plus laser, prądy, magno.… Czytaj więcej »

Jack
Gość

Sami się nie leczcie jesli nie wiecie jaką chorobę macie 🙂 Najpierw wizyta u ortopedy, USG 🙂 Jeśli jest to np. zwapnienie ściegna nadgrzebienowego – bardzo częsta dolegliwość (zespół boelsnego… Czytaj więcej »

Piotrek
Gość

Witam. Mam problem z barkiem, gram w siatkówke 4/5 razy w tygodniu. Od półtora roku odczuwam ból przy uderzeniu piłki. W codziennych czynnościach bólu nie ma w ogole, na siłowni… Czytaj więcej »

Hanna
Gość

witam , w moim opisie USG napisano : uszkodzenie tylnej części obrąbka wraz z kostną krawędzią, odwrócone kostne uszkodzenie Bankarta wraz z tylnym obrąbkiem, odwrócone uszkodzenie Hilla -Sachsa średnicy ok.10mm.… Czytaj więcej »

Kasia
Gość

Czy podczas rotacji zewnętrznej w odwiedzeniu z taśmą nie dochodzi do jeszcze większej kompresji pod wyrostkiem barkowym i wspomnianego trzeszczenia? Unikam tego ruchu, a i w swoim barku czuję silniejsze… Czytaj więcej »

Mateusz
Gość

Dobry wieczór, czy myśli Pan, że pomogą mi te ćwiczenia, podczas robienia ich chrupocze mi bark, ale nie boli, tylko po wysiłku takim powyżej 1h zaczyna mnie tak jakby ciągnąć… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

Witam mam pytanie co jezeli cwicze jiz jakis czas a to nic nie pomaga wizyty u rehabilitanta tez nic nie daja czego mozna sie spodziewac ? 🙁

Ewa
Gość
Ewa

Dzień dobry, proszę o radę. Mam pacjenta, który ma problem z barkiem od kilku lat, brak uchwytnej przyczyny. Ograniczone są zakresy ruchu w każdym kierunku ale nie występuje przy tym… Czytaj więcej »

Maciej
Gość

Witam.
Czy te ćwiczenia można wykonywać kiedy odczuwa się jakikolwiek ból w barku czy raczej trzeba poczekać do momentu kiedy zostanie tylko odgłos strzelania?

Jakub
Gość

Witam, czy jest to normalne, że wraz z zaczęciem ćwiczeń trzeszczenie w barku się nasiliło? Jest to tylko etap przejściowy czy może jednak nie powinno go być? Dodam, że nie… Czytaj więcej »

Dan
Gość
Dan

Dzień dobry, mam pytanie na temat innego ćwiczenia – czy ćwiczenie polegające na powolnym obrocie ręką (dłoń dotyka barku, ręka zgięta w łokciu) to dobre ćwiczenie na rotatory? Pamiętam jeszcze… Czytaj więcej »