Obciążanie stawu kolanowego po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Niezbędnik.

Jednymi z pierwszych, podstawowych pytań jakie zadają pacjenci po rekonstrukcji ACL jest niezmiennie pytanie o to, „kiedy będę mogła/mógł obciążać nogę po zabiegu?”. No właśnie…czy szybkie obciążenie osiowe kończyny po operacji może niekorzystnie wpłynąć na procesy gojenia ACL? Może ma ono jednak bardziej pozytywny, niż negatywny wpływ na staw i sam przeszczep więzadła? To właśnie ten dylemat postaram się rozwiązać w poniższym poście. 

Obciążać, czy nie obciążać? Oto jest pytanie…

Medycyna jest nieprzewidywalna, dzięki czemu nigdy nie rządzi się schematycznymi rozwiązaniami, które pasują do każdego pacjenta. Przypadek obciążania nogi po zabiegu rekonstrukcji ACL nie jest tu wyjątkiem. Przed podjęciem decyzji o przenoszeniu ciężaru ciała na kończynę operowaną warto odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań:

  • Czy podczas operacji lekarz wykonał tylko rekonstrukcję ACL, czy również inne, dodatkowe procedury, np.: rekonstrukcja chrząstki lub szycie pękniętej łąkotki?

Generalna zasada po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest dość prosta. Im szybciej obciążysz staw po zabiegu w granicach tolerancji bólowej, tym lepiej dla jego procesów naprawczych. W przypadku operacji łączonych, podczas których oprócz rekonstrukcji ACL chirurg naprawia również dodatkowe struktury kolana sprawa zazwyczaj się lekko komplikuje. 

Jak już dobrze wiesz z moich wcześniejszych wpisów dotyczących naprawy łąkotki oraz chrząstki stawowej, obciążanie tych struktur we wczesnych fazach po zabiegu może mieć niekorzystny wpływ na dalsze leczenie. 

  • Jaki rodzaj graftu został zastosowany?

Rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego można wykonać na co najmniej kilka (kilkanaście) sposobów. Rodzaj użytego graftu (tkanki lub struktury do zastąpienia starego więzadła) również ma wpływ na późniejsze możliwości jego obciążania. 

Oczywiście w przypadku metod z zastosowaniem graftu sztucznego np. LARS (których osobiście nie polecam) obciążanie od pierwszej doby po zabiegu nie powinno być żadnym problemem. Trochę inaczej wygląda to jednak z tkankami naturalnymi.

Rekonstrukcje za pomocą ścięgien samego pacjenta (autogeniczne), do których nalezą najczęściej stosowane ściągna mięśni półścięgnistego i smukłego (metoda StG) oraz mięśnia czworogłowego (metoda PTG/BTB) warto obciążać od pierwszych dni po zabiegu. Jeśli pacjent nie odczuwa wielkich dolegliwości bólowych to nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań aby tego nie robić.

Obciążanie w takich przypadkach wprowadza się stopniowo. Pacjent powinien przemieszczać się z pomocą kul (informacje “jak prawidłowo używać kule?” znajdziesz TUTAJ). Nie powinno to jednak trwać zbyt długo, a po odzyskaniu przez niego prawidłowego wzorca chodu kule warto odstawić jak najszybciej. 

Dużo bardziej zachowawczo warto jednak podejść do tzw. przeszczepów allogenicznych (z tkanek od dawcy). Tu sprawa obciążania jest mocno indywidualna, a jego zakres fizjoterapeuta powinien ustalić z lekarzem operującym.  • Czy podczas zabiegu nastąpiły jakiekolwiek komplikacje?

Nie od dziś wiadomo, że każda operacja jest obarczona ryzykiem powikłań, które w następstwie wpływają również na zmiany w protokole rehabilitacji pozabiegowej. Kluczowym elementem każdego leczenia jest praca w zespole terapeutycznym. Aby fizjoterapeuta mógł w prawidłowy sposób zaplanować rehabilitację pooperacyjną (w tym również proces obciążania kończyny) powinien być w stałym kontakcie z lekarzem operującym. 

W przypadku jakichkolwiek powikłań lub komplikacji standardy pooperacyjne po rekonstrukcji ACL zmieniają się diametralnie. U takich pacjentów również czas, w którym warto wprowadzać obciążanie może się wydłużyć.

  • Czy to pierwsza operacja tego typu?

Pamiętaj, iż każdą rewizyjną (ponowną) operacja ACL traktuje się podobnie jak zabiegi z komplikacjami/powikłaniami. Zazwyczaj w przypadku rewizji pacjent również może obciążać staw kolanowy już podczas pobytu w szpitalu. W takich wypadkach warto jednak podchodzić do procesu obciążania bardziej zachowawczo. 

Tkanka kostna „naruszana” kolejny raz nie jest tak dobrym stabilizatorem dla graftu, jak pierwotne kanały kostne. W takich przypadkach dojście do 100% obciążenia po operacji zazwyczaj wymaga trochę więcej czasu.

  • Jak czuje się pacjent po operacji?

To jedno z najważniejszych pytań, które warto zadać pacjentowi również jeśli chodzi o obciążanie stawu kolanowego po rekonstrukcji ACL. Oczywiście samopoczucie pacjenta i jego odczucia przy chodzeniu są kluczową sprawą. Jednak z mojego doświadczenia niewielu z naszych podopiecznych jest w stanie obiektywnie ocenić swoje możliwości po zabiegu. 

Część pacjentów z powodu strachu o nowe więzadło będzie nieświadomie spowalniać proces pełnego obciążania kończyny. Inni zaś będą czuć się świetnie i przeceniać swoje możliwości. W tym wszystkim środek znaleźć musi rozsądny, znający standardy pooperacyjne FIZJOTERAPEUTA

Naukę stopniowego obciążania warto rozpocząć od ćwiczeń z użyciem wagi.

Jak obciążać?

Sam proces obciążania w przypadku pacjentów z zielonym światłem do takego działania nie jest bardzo skomplikowany. Warto wykorzystać do niego najprostszą wagę domową. Jeśli orientacyjnie wiesz, ile ważysz to bez większego problemu będziesz w stanie obliczyć 50% masy własnego ciała. To właśnie od takiej miary spróbuj rozpocząć obciążanie pod okiem fizjoterapeuty

W kolejnych dniach stopniowo dodawaj 10-20% masy swojego ciała aż do osiągnięcia pełnego obciążenia. Pamiętaj również aby podczas chodu wykorzystywać obciążenie podobne do tego, które byłaś/byłeś w stanie osiągnąć na wadze.

Masz dodatkowe pytania? Napisz je w komentarzu lub skonsultuj swój przypadek z jednym z moich „poleconych fizjoterapeutów”! 

3.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
11 września 2019 16:42

Witam mam zerwane wiązadło krzyżowe i rys na łękotce czy w takim przypadku tylko operacja wchodzi w grę

Karol
27 października 2019 15:48

Witam, jestem 3 tygodnie po rewizyjnej rekonstrukcji ACL. Mam też problem z otyłością. po pierwszym zerwaniu ACL miałem dobrą rehabilitacje, więc nie jestem laikiem w tych kwestiach, Sytuacja jednak się… Czytaj więcej »

Monika
Monika
29 października 2019 15:39

Witam; jestem tydzień po rekonstrukcji acl i odczuwam spory bol przy próbach chodzenia o kulach- trudno określić ten ból- trochę “ciągnący skórę ” ( może to szwy) , ale najbardziej… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
21 listopada 2019 13:58

Witam, mam pytanko, orientuje się Pan gdzie mogę znaleźć protokół postępowania po endoprotezie stawu kolanowego? Pozdrawiam

Krzysiek
Krzysiek
5 grudnia 2019 14:41

Witam, a jak to wygląda jeśli acl był tylko szyty? Znalazłem tylko informacje przy rekonstrukcji. Czy to ma znaczenie? Czy to jest różnica w obciazaniu i rehabilitacji?

Klaudia
Klaudia
3 stycznia 2020 14:02

Panie Piotrze, czy można zapisać się do Pana na wizytę w Klinice Chirurgii Kolana w celu sprawdzenia stanu kolan po rekonstrukcjach? Chciałabym wrócić do czynnego trenowania piłki nożnej, ale jeszcze… Czytaj więcej »

Łukasz
Łukasz
17 kwietnia 2020 08:02

dzien dobry , Mam do Pana pytanie. Jaki graf najczejściej stosuje sie w rewizyjne operacji ACL , z więzadła rzepki czy z mięsnia czworoglowego i jak wygląda rehabilitacja w tych… Czytaj więcej »

Marek
Marek
21 czerwca 2020 21:08

Panie Piotrze, a czy mógłby Pan w miarę możliwości odpowiedzieć dlaczego nie poleca pan LARSa?
Pozdrawiam.

Agnieszka
Agnieszka
21 listopada 2020 12:27

Witam. W roku 2005 doznałam urazu skrętnego kolana, które diagnozowane było jako “lekkie skręcenie”. Po kilku tygodniach kolano doszło do jako takiej sprawności, ale zdarzały się epizody uciekania do środka… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Agnieszka
Agnieszka
Agnieszka
24 listopada 2020 18:48
Reply to  Piotr

Panie Piotrze, dziękuję za szybką odpowiedź. Co do mojego rzekomo całego ACL, cieszylabym się, gdyby kolano nie uciekało do środka w różnych sytuacjach w przeszłości. Przyznam, że dawno nie miałam… Czytaj więcej »

Łukasz
Łukasz
14 stycznia 2021 08:58

Witam Mam trochę specyficzne i szczegółowe pytanie w temacie rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Czy może polecić Pan dobre forum do zadania takiego pytania? Googlowanie wskazało mi kilka takich miejsc, ale… Czytaj więcej »

Maciek
Maciek
2 czerwca 2021 07:56

Witam, jestem 20dni po rekonstrukcji ACL , mam jeszcze niewielki obrzęk kolana spowodowany wysiękiem. Miałem wykonywaną punkcję dwukrotnie. Od pierwszego dnia stosuje wyłącznie ćwiczenia izometryczne zgodnie z zaleceniem ortopedy i… Czytaj więcej »

Bartosz
Bartosz
21 czerwca 2021 07:07

Witam jestem miesiąc po operacji acl metoda stg oraz usunięta częściowo ląkotka przyśrodkowa. Moje pytanie dlaczego kolano puchnie cały czas przeszkadza mi to w rehabilitacji i chodzeniu. Punkcję kolana miałem… Czytaj więcej »

Bartosz
Bartosz
21 czerwca 2021 20:49
Reply to  Piotr

Przykładam, przykładam 2 – 3 h dziennie treningu bo przed telewizorem też można ćwiczyć. Gumy, piłka, beret sensomotoryczny, prądy ems, oraz inne manualne typu przysiady itp. Jeszcze jedno pytanie podczas… Czytaj więcej »

Edyta
Edyta
16 stycznia 2022 17:51

Witam. Jestem 9 tygodni po rekonstrukcji Acl i szyciu obu łąkotek. Wszystko było super do czasu. Będąc na spacerze poślizgnęłam się i poczułam ciągnący i kłujacy ból z tyłu kolana.… Czytaj więcej »

Alicja
Alicja
31 stycznia 2022 16:25

Witam Jestem po artoskopi ktora wykazala mi calkowite uszkodzenie ACL. Lekarza powiedzieli ze mam do wyboru rehabilitacje czyli leczenie zachowawcze ( nie ukrywam ze przed pierwsza artoskopia tez juz rehabilitowalam… Czytaj więcej »

Alicja
Alicja
13 lutego 2022 20:38
Reply to  Piotr

Tak mam 31 lat. A jeśli chodzi o moje życie to może jakimś sportowcem za bardzo nie jestem. Ale po pierwsze mieszkam w górach to wiadomo uwielbiam chodzić po górach… Czytaj więcej »

Przemek
Przemek
10 czerwca 2022 06:44

Dzień dobry Jestem tydzień po operacji ACL, podczas zabiegu lekarz wyczyścił kolano i ustawił ,, przestawioną ” łąkotkę. Zaraz, po operacji (na drugi dzień) miałem wyjęte dreny i z pomocą… Czytaj więcej »

Elżbieta
Elżbieta
22 sierpnia 2022 20:32

Witam serdecznie. W marcu mialam maly wypadek w konsekwencji wypadnięcie rzepki. Poniewaz nie bylo poprawy w zakresie zgięcia kolana zrobiono mri ( dopiero w czerwcu) . Zerwany acl, zerwane wiezadlo… Czytaj więcej »

Sebastian
Sebastian
17 lutego 2023 19:32

Dzień dobry. 10 dni temu miałem rewizyjną operację ACL plus szycie łąkotki. Na szczęście udało się zoperowac na raz. Wydaje mi sie ze jest duzo gorzej jak za pierwszym razem… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
6 marca 2023 04:26

Witam, jestem po przeszczepie acl i all ( mija 17 dzień) opuchlizna znika, zgiecie w kolanie jest, nawet z chodzeniem nie ma za dużego problemu. Jedynie co mi doskwiera to… Czytaj więcej »

Rafał
Rafał
23 listopada 2023 07:10

Wiram Jestem 8 dni po wycięciu płata dolnego rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej oraz mikrozłamaniach przyczepu górnego Acl-był lekki luz podczas badania. Dwa dni temu byłem u operatora na konsultacji. Wczoraj… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
2 stycznia 2024 20:08

Dzień dobry, czy może Pan zrobić artykuł o tenodezie bocznej? Dlaczego podczas rekonstrukcji acl lekarz decyduje się na tą dodatkową czynność i ogólny opis. + pytanie: Jestem po rekonstrukcji przedniego… Czytaj więcej »

Last edited 3 miesięcy temu by Ewa
40
0
Would love your thoughts, please comment.x