Krótsza noga. Czy to zawsze problem kończyny dolnej?

„Mam jedną nogę krótszą” to stwierdzenie, które pada wśród moich nowych pacjentów co najmniej kilka razy w miesiącu. Czy faktycznie większość z nas ma nierówną długość kończyn dolnych? Czy w takim wypadku wkładki korygujące mają sens i załatwiają sprawę na zawsze? Rozwiejmy kilka wątpliwości dotyczących krótszej nogi.

Skąd się bierze skrócenie jednej nogi?

Na problem nierównej długości kończyn trzeba spojrzeć trochę szerzej. Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny, więc i nasze nogi nie są dokładnie równe. Jednakże nasza genetyka jest tak niesamowita, że bardzo rzadko się myli, a jeśli już to robi pomyłki są zazwyczaj bardzo „spektakularne”. Wrodzone problemy długości kończyn często są znaczne (nawet kilkanaście centymetrów) i leczy się je specjalnymi metodami wydłużania (np. osteotomii).

Skrócenia jednej nogi, z którymi osobiście spotykam się w praktyce fizjoterapeutycznej sięgają około 1-2 cm. Czy faktycznie jest to problem dla naszego organizmu? Tak. Czy zawsze jest to skrócenie kończyny spowodowane zmianą długości kości? Prawie nigdy. Niezwykle często nierówna długość nóg ma swoje podłoże w asymetrii ustawienia miednicy, rotacji kręgosłupa lub zaburzeniu dotyczącym biodra i jego torebki stawowej.

Jak to możliwe, że noga skraca się funkcjonalnie?

Zacznijmy od podstaw, a raczej podstawy, którą jest miednica. To właśnie do niej (dokładnie do jej kości biodrowej tworzącej panewkę stawu) przyczepia się kończyna dolna. To na miednicy spoczywa również cała kolumna kręgosłupa, dlatego można ją nazwać „kierownicą” naszej postawy. Prawidłowe ustawienie tej struktury często predysponuje do dobrego ustawienia reszty elementów skomplikowanej układanki, jaką jest ludzki organizm. O asymetrii miednicy pisałem już w jednym z wcześniejszych, bardzo popularnych wśród czytelników postów. Koniecznie przeczytajcie go TUTAJ i dopiero po tej lekturze przejdźcie dalej.

Jeśli wprawne oko fizjoterapeuty wykryje skrócenie jednej kończyny (lub wydłużenie drugiej), a oprócz tego asymetrię na kolcach biodrowych przednich i tylnych górnych to pierwszym kierunkiem leczenia powinno być przywrócenie statyki miednicy i ponowna kontrola długości kończyn. W wielu przypadkach korekta ustawienia stawów krzyżowo biodrowych daje błyskawiczny efekt w postaci wyrównania długości nóg. Niestety to nie koniec drogi, ponieważ tak, jak złe ustawienie miednicy wpływa na kończyny dolne, tak samo ma ono przełożenie na nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa lędźwiowego.

W jaki sposób można utrwalić efekt terapii miednicy?

W sytuacji, w której poprawimy jeden problem, a nie zajmiemy się kolejnym (w postaci rotacji kręgosłupa) prawdopodobnie napięcie mięśniowe szybko doprowadzi do powrotu asymetrii i skrócenia kończyny. Tak właśnie działa nasz organizm. Jeśli przez kilka miesięcy (a nawet lat) mięśnie, powięzi i inne tkanki przyzwyczaiły się do nieprawidłowego ustawienia, to po jego zmianie będą chciały wrócić do swojej „strefy komfortu”. Dlatego też działanie musi być kompleksowe.

W pierwszej kolejności zajmujemy się statyką miednicy (np za pomocą manipulacji zrotowanego stawu krzyżowo-biodrowego lub stretchingu odpowiednich mięśni), po czym sprawdzamy kręgosłup i poprawiamy jego ewentualną asymetrię, a na końcu kontrolujemy czy długość nóg wróciła do normy. Jeśli wszystko wygląda dobrze, kończyny są równe, a miednica ustawiona w poziomie pozostaje nam nauczyć pacjenta kilku ćwiczeń stabilizacji i autostretchingu w celu utrwalenia nowej pozycji. Gorzej jeśli pomimo wszystkich tych zabiegów nadal zauważalna jest różnica w długości kończyn.

Noga nadal krótsza. Co dalej?

Jeśli problem nie leży w miednicy ani w kręgosłupie, to może biodro? Po wszystkich powyższych zabiegach warto również sprawdzić ilość i jakość ruchu w tym stawie. Zdarza się, iż to właśnie przykurcz torebki stawowej lub ustawienie kości udowej w nadmiernej rotacji prowadzi do skrócenia całej kończyny dolnej. Warto w takim wypadku popracować nad stretchingiem mięśni w obrębie biodra oraz mobilizacją jego struktur więzadłowych. Często to właśnie w tym miejscu leży problem krótszej nogi.

Oczywiście jeśli żadna z powyższych technik nie załatwia problemu asymetrii nóg, pozostaje nam, jako fizjoterapeutom potwierdzić różnicę w badaniach tzw. pomiarów względnych i bezwzględnych kończyny i uznać wyższość matki natury. Niektórzy pacjenci faktycznie MAJĄ krótszą nogę (tzw. skrócenie strukturalne), ale z mojego doświadczenia jest to może z 10% osób zgłaszających się z powyższym problemem.

wkładka

Czy stosowanie wkładek korygujących długość kończyny ma sens?

Wkładki to temat na kompletnie oddzielny post, jednak i tu nie może ich zabraknąć. Czy mają one zastosowanie w korekcji długości kończyny? Oczywiście, ale tylko i wyłącznie po wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn skrócenia i w chwili, gdy mamy pewność, że walczymy z zaburzeniem strukturalnym nogi. W każdym innym przypadku jeśli można skorygować powstałą asymetrię w inny sposób stosowanie wkładki zmieniającej wysokość kończyny jest bardzo dużym błędem, prowadzącym do pogłębiania problemu. Bez dokładnego badania i rehabilitacji nigdy nie dajmy „wcisnąć” sobie najłatwiejszego rozwiązania, jakim jest wkładka do buta!

W przypadku asymetrii długości kończyn można powiedzieć, że ilu pacjentów tyle kombinacji. Powyższy post ma być dla Was, Pacjentów tylko sygnałem, że wkładka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinna być ona zalecana bez bardzo szczegółowej diagnostyki całego organizmu. Pamiętajcie, że zawsze warto najpierw spróbować pracy z dobrym fizjoterapeutą zanim skażecie się na chodzenie z wkładką do końca życia.

4.3 12 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
193 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
11 marca 2016 07:30

Panie Piotrze, czy na asymetrię miednicy należy reagować także wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości ? Podczas wizyty i fizjoterapeuty, w związku z kontuzją barku, zauważył on, że mam asymetryczną… Czytaj więcej »

Maria
11 marca 2016 10:57

Niestety sama walczę z problemem “krótszej” nogi. Jako dziecko nosiłam kilka lat wkładkę, po tym jak ortopeda stwierdził krótszą nogę. Już od dobrych kilku lat dokucza mi ból w okolicach… Czytaj więcej »

Julia
29 czerwca 2016 14:39

Po urodzeniu miałam jedną nogę krótszą, a po kilku seriach wizyt u fizjoterapeuty nie ma śladu. Oczywiście co jakiś czas muszę do niego jeździć, ale tylko na kontrole.

Anita
7 grudnia 2017 12:25
Reply to  Julia

Do jakiego terapeuty jeździlas

hanna
7 września 2016 23:09

U 8 letniego dziecka zdiagnozowano nóżkę krótszą o 0,5 cm. Nie zapisano mi żadnej rehabilitacji tylko zalecono kontrolę. Czy takiej wady się nie leczy?

Staszek
14 września 2016 07:57

Dzień dobry. Mam 40 lat a od lat 15 mam problemy z kolanami, okazało się również, że prawą nogę mam krótszą o 1,5cm (kość udowa krótsza o 1cm a 0,5… Czytaj więcej »

Staszek
15 września 2016 10:17
Reply to  Piotr

Dzięki za odpowiedź. Mam uniwersalną wkładkę w postaci klina. Rzecz w tym, że stopa pod którą mam podłożoną wkładkę wcale nie boli. Ból jest w tej drugiej stopie w dłuższej… Czytaj więcej »

Staszek
18 września 2016 16:43
Reply to  Piotr

Rejon dolnośląski.

Ewa
Ewa
31 marca 2019 09:17
Reply to  Piotr

A w Kielcach?

Ewelina
Ewelina
29 stycznia 2020 15:45
Reply to  Piotr

A czy może pan polecić kogoś w rejonie Krakowa?

Ewelina
Ewelina
29 stycznia 2020 15:47
Reply to  Ewelina

Ok, już znalazłam poniżej 😉

Irek
Irek
19 stycznia 2021 07:09
Reply to  Piotr

a czy zna Pan może jakiegoś dobrego specjalistę w Koszalinie lub Kołobrzegu?

Kasia
25 września 2016 06:34

Dzień dobry, od trzech miesięcy mam większe lub mniejsze problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, nie widzę pomocy ze strony specjalistów dlatego sama zaczęłam szukać informacji w internecie i trafiłam na… Czytaj więcej »

hana
2 października 2016 20:41

Witam, chodzi o 13-letnią córkę. Opis badania rtg: kręgosłup piersiowy 2proj.: kyfoza zachowana,prawostronna skolioza I stopnia Th-6-L-2, trzony kręgowe i przestrzenie między kręgowe ok.Kręgosłup L-22 proj.: skrzywienie boczne lewe kręg.lędźwiow.z… Czytaj więcej »

Anna
14 października 2016 12:59

Witam,

Czy mógłby mi Pan pomóc i wskazać dobrego fizjoterapeutę we Wroclawiu z FizjoterapiaHD ?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdarwiam

Elisa
Elisa
22 lipca 2020 11:41
Reply to  Piotr

Witam, jeśli można dołączyć do grona szukajacych specjalisty z polecenia, tym razem w kujawsko pomorskim (Bydgoszcz-Chojnice) ..?

Magda
Magda
19 października 2016 19:55

Witam Wczoraj u mojej 2 letniej córki na badaniu u ortopedy wyszło,skrócenie kończyny prawej o 1 cm i koślawość kolanek. Po zdjęciu rentgenowskim dr stwierdził ze bioderka sa w normie… Czytaj więcej »

Robert
24 października 2016 12:42

Witam Panie Piotrze jestem tatą 5 letniej Oli chorej na zespół Westa i wiotkie porażenie czterokończynowe. Już kilka razy słyszeliśmy, że Ola ma krótszą prawą nogę. Byliśmy u dr Pietrzaka… Czytaj więcej »

Your name
29 października 2016 22:30

Witam mam 44 lata i mam zwyrodnienie prawego biodra i od tego mam krótszą prawo nogę i kuleje od tego zaczyna mnie boleć drugie biodro i broblemy z nim ortopeda… Czytaj więcej »

Magdalena
30 października 2016 21:22

Witam, mam 26 lat. Od około 17 roku życia mam problemy z kręgosłupem tj. silne bóle w odcinku ledzwiowym. Początkowo bóle pojawiały się rzadko, kilkudniowe ataki dwa lub trzy razy… Czytaj więcej »

EDYTA
4 listopada 2016 22:50

Witam, właśnie wróciłam od fizjoterapeuty, który stwierdził u mnie dłuższą prawą kończynę i skoliozę lędźwiową lewostronną. Na pytanie co powinnam z tym dalej robić, powiedział, że co najwyżej wkładka do… Czytaj więcej »

Agata
Agata
10 marca 2020 22:24
Reply to  Piotr

czy może Pan polecić dobrego fizjoterapeutę dziecięcego w Warszawie lub okolicach?

Renata
10 listopada 2016 15:37

U mojego 9letniego syna właśnie zdiagnozowano skoliozę. Ortopeda stwierdził, że przyczyną jest krótsza o 1 cm noga i zalecił noszenie wkładek? Czy powinnam zabiegać o drugą opinię u innego lekarza?… Czytaj więcej »

Your name
14 czerwca 2018 11:04
Reply to  Piotr

Witam pana Panie Piotrze moj partner operacji wstawienia endoprotezy w styczniu 2018 noga byla rowna do kwietnia 2018 a pozniej zrobila sie krotsza o 3,5cm teraz jest juz 5 tygodni… Czytaj więcej »

Agata
Agata
10 marca 2020 22:26
Reply to  Piotr

Witam, mam problem z kręgosłupem i biodrem. czy mogę umówić się na Pana na wizytę? poproszę o namiary. dziękuję

MAciej
11 listopada 2016 10:57

Witam, mój problem to bolące ,lewe biodro, a konkretnie staw. Stojąc dziś przed lustrem , “gołym okiem” dostrzegłem asymetrię w wyglądzie moich bioder. To bolące jakby lekko wystaje . Miałem… Czytaj więcej »

Natalia
24 listopada 2016 19:58

Witam, czy może Pan polecić dobrego fizjoterapeute w Szczecinie. Po operacji wymiany stawu biodrowego mam dłuższą nogę o ok 2 cm jal nie więcej , ortopedzi mówią o wyrównanii wkładką… Czytaj więcej »

Dominika
7 grudnia 2016 13:39

Witam, mam 20 lat i od 3 lat zmagam się z ogromnym bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Zaczęłam szukać przyczyny tego bólu..wizyty u fizjoterapeutów, ortopedów. Pewien starszy ortopeda stwierdził że… Czytaj więcej »

Monika
10 grudnia 2016 09:44

Witam. Mam 27 lat i kilka lat temu zauważylam że mam jedną oni krótszą o około 1-1,5 cm . Kostki i kolana mam na równej wysokości więc pewnie ta dysproporcja… Czytaj więcej »

Barbara
14 grudnia 2016 12:20

Witam
Chciałabym zająć się problemem opisanym w powyższym artykule. Czy mogę prosić o polecenie miejsca/fizjoterapeuty w Krakowie, który pomógłby w diagnozie i rehabilitacji?
Pozdrawiam

Barbara
21 grudnia 2016 21:59

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Gratuluję rzetelnego, pomocnego bloga i życzę sukcesów.

MK
MK
7 stycznia 2017 19:09

Witam, Jestem po operacji mikrodiscektomii L4/5. Została mi wyraźna asymetria ciała. Na MRI i RTG ledzwiowego sprzed operacji wyszło skrzywienie (skolioza) tego odcinka. Ale ewidentnie widzę w lustrze ze mam… Czytaj więcej »

aldona
9 stycznia 2017 21:36

Dzisiaj u mojej 17-letniej córki lekarz wykrył różnicę w długości nóg, o mniej wiecej 1 cm. nie zrobił żadnych badań, poza oględzinami. zaleciła wkładkę, żadnych ćwiczeń, Córka przestała już rosnąć,… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
3 lutego 2017 09:57

Dzień dobry. Pozwolę sobie opisać moje problemy.. Około dwa lata temu pojawił się u mnie ból stóp. Ból ten pojawia się stosunkowo często i występuje podczas chodzenia i stania, nawet… Czytaj więcej »

Tomek 35 lat
14 lutego 2017 13:32

Witam, jako 6 latek miałem złamanie lewej kości piszczelowej i strzałkowej. Po wyciągu i 6 miesiącach leżenia w gipsie noga zaczęła szybciej rosnąc. Ból mięśni i pachwiny pamiętam do dziś.… Czytaj więcej »

Łukasz
21 lutego 2017 21:01

Witam. Mam pytanie chodzi mi o to że moja córka ma 6,5 roku i okazało się że ma krótsza jedna nóżkę o ok 1 cm, córka jest wcześniakiem ( ciąża… Czytaj więcej »

Kasia
1 marca 2017 18:54

Dzień dobry, córka, 15 l, od jakiś 3 miesięcy skarży się na ból kręgosłupa. Na bilansie w ub roku pediatra stwierdził skoliozę. Dzisiaj byłyśmy u ortopedy, który po badaniu zdiagnozował… Czytaj więcej »

Kasia
4 marca 2017 16:08
Reply to  Piotr

Dziękuję, napisałam

Monika
8 marca 2017 21:29

Witam, czy może Pan polecić terapeutę dla 11-letniego dziecka w Warszawie? Czy terapia manualna jest bezbolesna?

Martyna
30 marca 2017 17:03

Witam, czy mógłby Pan polecić fizjoterapeutę w okolicach Katowic? Do tej pory bagatelizowalam problem skroconej kończyny dolnej prawej, ale od jakiegoś czasu zauważyłam, że dłuższy wysiłek fizyczny powoduje klujacy ból… Czytaj więcej »

Natalia
3 maja 2017 08:01

Witam,
Czy może Pan polecić specjalistę w Poznaniu?

Patrycja
19 maja 2017 06:59

Od kilkunastu lat boli mnie kręgosłup. W wieku 15 lat (teraz mam 40) złamałam na sankach kość ogonową (spadek prosto na nią). Kość obrosła, ja zapomniałam. W 2012 trafiłam do… Czytaj więcej »

Mariusz
5 czerwca 2017 13:47

Witam podobno mam krótszą nogę o 1,5cm ale nie zostało to w pełni zdiagnozowane przez RTG więc nie wiadomo czy to wina nogi czy miednicy. Czy może mi Pan polecić… Czytaj więcej »

Piotr
7 czerwca 2017 11:52

Witam, problem jest następujący: wykonałem badanie RTG całego kręgosłupa w związku z lekką skoliozą (prawa łopatka jest niżej), do tego badanie długości kończyn. Wynik jest następujący: Wklejam opis radiologa: “RTG… Czytaj więcej »

Sylwia
20 lipca 2017 07:18

Witam.Moj syn 14l ma zdiagnozowana skoliozę i lekarz zalecił wkładkę w buta bo stwierdził krótszą nogą o 0.5cm.Fizjoterapeuta do ktorego poszlam z synem stanowczo odradzil noszenie tej wkladki.Co Pan radzi?

Iwona
24 sierpnia 2017 14:15

Witam.Mam krótszą nogę o 1 cm.Chciałabym się zapytać czy od tego moze uciskac na czubku głowa?Mam dziwny ucisk od długiego czasu i nie moge dojsc jaka jest tego przyczyna.Pozdrawiam

Maria
30 sierpnia 2017 20:19

Mam córkę która ma 6 lat ma lewą nogę krótszą o 3 cm i od roku byłam u wielu ortopedów i osteopatów. I nikt nie potrafi postawić diagnozy dlaczego jest… Czytaj więcej »

Edyta
3 września 2017 19:12

Panie Piotrze. Proszę polecić mi jakieś wkładki wyrównujące kończyny. A może słyszał Pan o składkach stosowanych do butów wyrownujacych długość STOP. Mam stopę koński Szprotawa krótsza o jakieś 2.5 cm… Czytaj więcej »

Agnieszka
19 września 2017 05:46

Witam,
Czy moze Pan polecieć specjalistę w Bielsku-Białej ? Pozdawiam 🙂

Kasia
21 września 2017 09:43

witam. mam wrodzona dysplazje prawego stawu biodrowego . do 21 roku zycia bylo wszystko ok , nastepnie moj stan sie pogorszył biodro wysuneło sie z panewki . Obecnie ze wzgledu… Czytaj więcej »

Arek
23 września 2017 19:08

Witam serdecznie Panie Piotrze. Mam prośbę, czy jest Pan w stanie polecieć dobrego fizjoterapeutę ze Szczecina? Nasza córcia ma prawie 7 lat i ostatnio ją sobie obejrzałem i okazuje się,… Czytaj więcej »

Tomasz
8 października 2017 20:33

Witam. Chciałem zapytać o swojego syna który ma już skończone 18 lat. Otóż 5 lat temu złamał kość piszczelową. Leczenie trwalo bardzo długo, obyło się bez operacji tylko zastosowano gips.… Czytaj więcej »

Łukasz
17 października 2017 10:33

Witam, Panie Piotrze, wiem że internetowo nie uzyskam pomocy ale krótko chciałem opowiedzieć o swoim przypadku. Podczas gry w kosza poczułem ból w pachwinie, przynajmniej tak myślałem ( zdarzało mi… Czytaj więcej »

Anna
18 listopada 2017 00:03

Witam ,parę lat temu zauważyłam ,że noga mojej córki jest krótsza .Oczywiście dostałam skierowanie do ortopedy dziecięcego który stwierdził u niej chorobę której nazwy nie mogę nigdy zapamiętać.Dowiedziałam się również… Czytaj więcej »

Lech
27 listopada 2017 05:49

Witam. Dwa miesiace temu mialem wymiane stawu biodrowego. Zaraz po operacji zauwazylem ze noga operowana jest dluzsza. Domowa metoda ( za pomoca miarki) moje nogi zostaly zmierzone i roznica wyniosla… Czytaj więcej »

Pawel
3 stycznia 2018 23:07

Witam, mam 24 lata. Mam asymetrie miednicy od zawsze (prawdopodobnie od urodzenia lub wczesnych lat dzieciencych.) i lekka hiperlordoze. Po latach gry w pilke nozna. W mlodosci zaczely bolec mnie… Czytaj więcej »

Marcin
8 lutego 2018 09:12

Witam, chciałbym zadać Panu pytanie odnośnie mojego syna. Syn jest w wieku 9 lat, uprawia piłkę nożną oraz ma zajęcia z “motoryki” (pogranicze zapasów, stabilizacji na bosu i piłkach, przewroty).… Czytaj więcej »

Anna
9 lutego 2018 13:40

Szanowny Panie,
chciałam zapytać czy mógłby mi Pan polecić ośrodek fizjoterapeutyczny czy specjalistę z zakresu asymetrii kończyn w Rzeszowie lub Zamościu? Z gróy dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Adam
13 lutego 2018 06:57

Witam, mam jedna noge krotsza strukturalnie. Gdzie w Warszawie moge wykonać wkładki?
Pozdrawiam

Adam
16 lutego 2018 08:49
Reply to  Piotr

Dziekuje 🙂

Piotr
28 lutego 2018 13:09

Witam, chciałem zapytać jakie badanie należy wykonać żeby sprawdzić długość kończyn dolnych?

Kamil
13 marca 2018 17:06

Witam, mam 17 lat i występuje u mnie asymetria miednicy, skrzywienie kręgosłupa, nierowna długość kończyn (lewa noga krotsza) i bardziej umiesniona cała lewa strona ciała. Sport uprawiam praktycznie codziennie i… Czytaj więcej »

Ania
10 czerwca 2018 20:53

Może Pan polecić dobrego specjalistę z Łodzi? Mam podobny problem z noga i biodra.

193
0
Would love your thoughts, please comment.x