Nieprawidłowa statyka miednicy i jej konsekwencje.

Miednica to podstawa prawidłowego ustawienia naszego organizmu. Ciężko w to uwierzyć, ale każdy uraz lub długotrwały ból, utrzymujący się w naszym ciele ma swoje odzwierciedlenie w ustawieniu miednicy i odwrotnie. Nieprawidłowe ustawienie miednicy może skutkować urazami i przeciążeniem struktur położonych w bardzo odległych zakątkach naszego organizmu.
Jak to się dzieje i co dla Ciebie może oznaczać brak „prawidłowej statyki miednicy”?

Podstawa Twojego ciała – miednica.

Prawidłowa statyka miednicy to pojęcie dość tajemnicze dla osób nie związanych z rehabilitacją ortopedyczną i neurologiczną. Statyka kojarzy się bardziej z brakiem ruchu niż z ruchem prawidłowym, co może być dość mylne na pierwszy rzut oka. Wywodzi się ono z biomechaniki, nauki zajmującej się zachowaniem poszczególnych części ciała względem siebie podczas ruchu.

Miednica jest znakomitym punktem odniesienia symetrii Twojego organizmu. To właśnie ona dźwiga całą kolumnę kręgosłupa i jest „kierownicą” wszystkich zmian jego ustawienia. Obręcz miedniczna ma bezpośrednie połączenie z dolnym, lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, dzięki czemu każdy jej ruch musi pociągać za sobą zmianę ustawienia kręgów na niej leżących.

Z tego wynika również, że każda asymetria w obrębie obręczy miednicznej będzie pośrednio wpływać na nieprawidłowe ustawienie wszystkich części Twojego ciała. Jak to sprawdzić?

Punkty odniesienia.

Prawdopodobnie każdy z nas wie gdzie umiejscowione są potocznie zwane „dołki Wenus”. Nieliczni jednak wiedzą, że nie służą one tylko do podziwiania przez kobiety umięśnionych, męskich pleców na plaży w Jastarni, ani facetom do określania poziomu FIT u płci pięknej.

W anatomii te charakterystyczne zagłębienia w dolnej części kręgosłupa w miejscu, gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę, znane są jako kolce biodrowe tylne górne (KBTG) i są szalenie ważnym punktem odniesienia symetrii Twojej miednicy. To właśnie dzięki nim wprawne oko fizjoterapeuty jest w stanie określić, czy Twoje kości biodrowe są na jednej wysokości, co pośrednio świadczy o prawidłowym ustawieniu całej obręczy miednicznej.

Jednak jak to w naturze bywa jeden punkt odniesienia to zdecydowanie za mało żeby ocenić strukturę w przestrzeni, dlatego obdarzyła nas ona równie urodziwymi punktami z przodu naszej miednicy, czyli dwoma kolcami biodrowymi przednimi górnymi (KBPG). Mając już 4 punkty odniesienia łatwiej jest nam określić położenie i symetrię podstawy naszego ciała.

 IMG_7330

Linia pomiędzy kolcami biodrowymi tylnymi górnymi (KBTG).

IMG_7337

Linia pomiędzy kolcami biodrowymi przednimi górnymi (KBPG).

Skąd się bierze asymetria miednicy?

Tu sprawa jest dość trudna do wytłumaczenia. Jeśli odczuwacie ból kręgosłupa, a Wasz fizjoterapeuta stwierdził u Was asymetrię ustawienia kolców biodrowych, musi on znaleźć przyczynę takiego stanu. Tu znów mamy dylemat. Pierwsze było jajko, czy kura? Czy najpierw zaczął boleć Was kręgosłup, co wpłynęło na nieprawidłowe napięcie mięśni i złe ustawienie, czy pierwotne, złe ustawienie spowodowało dolegliwości bólowe? Z mojego doświadczenia częściej zdarza się sytuacja druga.

Jak to się dzieje?

Najczęstszą przyczyną asymetrii miednicy jest zablokowanie jednego ze stawów krzyżowo – biodrowych, znajdujących się poniżej „dołków Wenus”. Zablokowanie może być urazowe, np. w momencie niezauważenia schodka i niespodziewanego obciążenia nogi z dużą siłą, gwałtownego wpadnięcia w nierówność podłoża lub bezpośredniego upadku na okolicę stawu krzyżowo – biodrowego. W takim przypadku sprawa jest dość prosta i po kilku technikach manipulacyjnych wykonanych przez doświadczonego terapeutę manualnego problem mamy z głowy (i z pleców).

Edit: “zablokowanie” stawu krzyżowo-biodrowego nie jest aktualnie potwierdzone badaniami naukowymi i często negowane w środowisku fizjoterapeutycznym. Mało ruchomy staw krzyżowo-biodrowy ma raczej małe szanse na “zablokowanie się”, a jego manipulacja nie zmienia ułożenia elementów kostnych w samym stawie. Zdarza się jednak, iż pourazowo może być on nadruchomy lub może się w nim pojawić stan zapalny, co również może wpłynąć na symetrię ustawienia ciała. 

Inaczej sprawa się ma kiedy w wywiadzie pacjent nie zgłasza lub nie pamięta bezpośredniego urazu. Tu przyczyna asymetrii może być złożona. Często jest to zła ergonomia siedzenia: zakładanie nogi na nogę, podkładanie pięty pod pośladek, „zwieszona” pozycja na krześle i różne inne kombinacje stosowane przez pacjentów do umilania swojemu kręgosłupowi czasu spędzonego w pracy biurowej na czterech literach.

Przyczyną może być również asymetria siły mięśniowej prawej i lewej kończyny dolnej np. po odciążaniu nogi kulami w skutek urazu. Osobiście miałem dokładnie taki problem po każdym skręceniu stawu skokowego, po którym zmuszony byłem przez dłuższy czas używać kul do chodzenia. 3 tygodnie wystarczyły żeby dostrzec w lustrze gołym okiem, że stoję jakoś krzywo i coś z moją miednicą jest nie tak.

U części pacjentów asymetria kolców biodrowych pojawia się również w korelacji z różnicą w długości kończyn. Tu uwaga! Krótsza noga może być tak samo przyczyną jak i skutkiem asymetrii miednicy! Osoby noszące wkładki z powodu skrócenia kończyny powinny obowiązkowo poddać się ocenie przez dobrego terapeutę manualnego, ponieważ dobre 80% pacjentów używających wkładek po kilku technikach przywracających symetrię ułożenia miednicy może je wyrzucić do kosza. Szukanie przyczyn, nie leczenie skutków jest tu kluczem do sukcesu!

 Skrócenie kończyny
Długotrwała asymetria miednicy może powodować nieprawidłowe ustawienie całego ciała

Skutki długotrwałej asymetrii.

Skoro to miednica odpowiada za ustawienie naszego kręgosłupa to skutek nasuwa się sam. Poprzez długotrwałe, złe ustawienie obręczy miednicznej może dojść do trwałych zmian w odcinku lędźwiowym (a dalej również piersiowym i szyjnym). Ostatecznym skutkiem może być nieodwracalne uszkodzenie dysków i stawów międzykręgowych objawiające się bólem. Jest to najczęstsza sytuacja, którą obserwuję u moich pacjentów „kręgosłupowych”.

IMG_7355

IMG_7352

Asymetria ustawienia miednicy 25 letniej pacjentki, powodująca pozorne skrócenie nogi.

W mojej ocenie praca nad symetrią ustawienia miednicy jest jednym z najważniejszych elementów rehabilitacji w bólu kręgosłupa i nie wyobrażam sobie, że można ją pominąć. Warto również zadbać o profilaktykę wcześniej, zanim skutki staną się nieodwracalne, a ból znacznie się nasili.

Oglądajcie się w lustrze, to nic nie kosztuje, a może uchronić Was przed długotrwałą pracą z fizjoterapeutami. My naprawdę nie lubimy Waszego bólu.

4.9 8 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
387 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marysia
10 listopada 2015 07:53

A czy jest możliwe że różnica w długości nóg nie jest już możliwa do zniwelowania? Jestem po kilku wizytach u fizjo i nie ma efektu jeśli chodzi o wyrównanie miednicy,… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
5 marca 2021 20:52
Reply to  Marysia

A czy kolce biodrowe(przedni i tylni) po stronie krótszej nogi są niżej niz po drugiej stronie ale stoją horyzontalnie to sprawa jest prosta – kość udowa lub piszczel są strukturalnie… Czytaj więcej »

Ismena
19 listopada 2015 23:16

Witam! A co jesli mialam wykonywana chiropraktyke w odcinku ledzwiowym a bol wracal do normy po kilku godzinach?? Fizjoterapeuta wykryl u mnie lordoze oraz obsunieta prawa strone miednicy. Stad mozliwe… Czytaj więcej »

Lukasz
16 stycznia 2016 14:09

Witam. Od mlodych lat mam powazny problem wywolany przez nieprawidlowe noszenie plecaka a mianowicie jeden bark jest wysuniety do przodu i lekko skrecony w kierunku tlowia. Wstyd sie przyznac ale… Czytaj więcej »

Lukasz
17 stycznia 2016 17:17

Dziękuje za odpowiedź. Jeśli chodzi i przyczynę to jestem pewien że winne jest niewłaściwe noszenie plecaka ponieważ wszystko zaczęło się od zmiany położenia barku ( uniesienie obojczyka w górę i… Czytaj więcej »

Lukasz
17 stycznia 2016 21:01

Bez watpienia jest prawdziwa i troche podnoszaca na duchu 😉 dzieki wielkie i wszystkiego dobrego.

Your name
6 lutego 2016 16:53

Witam.Gdzie sie znajduje kość krzyzowa w talerzach biodrowych czy w samym dnie miednicy?Mam bardzo uszkodzoną miednice z tyłu tylko szczelina 1cm z tego co wiem sie osuneła ze stawu i… Czytaj więcej »

witek
5 lipca 2016 16:48
Reply to  Piotr

Witam .Mój syn ma 17 lat .W wieku 15 lat lekarz sportowy po zdjęciu rtg wykrył krótszą prawą nogę około 1,5 cm wtedy zaczełem bacznie obserwować dziecko widać było jak… Czytaj więcej »

piotrek
25 stycznia 2019 21:01
Reply to  witek

Witam.Czy to prawda ze miednica sklada sie z 9kosci 2 stawy plaski krzyzowo biodrowe 2 kosci miednicy 2 kosci kulszowe 2 kosci łonowe i nie parzysta kosc krzyzowa?

Piotrek
29 listopada 2016 11:18
Reply to  Piotr

Witam.To nie tak było złamanie kregów krzyzowych L5 S1 złamanie kosci guzicznej złamanie miednicy z przemieszczeniem.W szpitalu ortopeda powiedział ze w KREGOSŁUPIE I MIEDNICY POWSTAŁY NOWE STAWY i tak sie… Czytaj więcej »

piotrek
31 stycznia 2017 18:22
Reply to  Piotr

Witam.Mam do pana pytanie czy człowiek ma 2 miednice mnieszą i wiekszą oddzielone od siebie kresą graniczną?Bo ze mną jest corusz to gorzej.Juz nic mnie nie trzyma kregosłup kosc krzyzowa… Czytaj więcej »

Jagoda
20 lutego 2016 07:24

Dzień Dobry, Czy mógłyby Pan polecic zestaw cwiczeń majacych na celu wyrownanie tej asymetrii? Czy w ogole możliwe jest przywrócenie symetrii miednicy wyłącznie cwiczeniami? Ja juz dawno zauważyłam,ze jedną nogę… Czytaj więcej »

Jagoda
20 lutego 2016 07:30
Reply to  Jagoda

Czy fakt,ze ból znacznie nasila się podczas klęczenia (bol lędźwiowy po stronie dluższej nogi) może byc wskazowką do do tego,ze to jednak strukturalne skrucenie kości udowej?

Jagoda
23 lutego 2016 16:37
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Ilona
8 marca 2016 13:27

Witam mam pytanie u mojej córeczki stwierdzono bez żadnych badań że ma żle umiejscowioną miednice.Czy bez usg jest to możliwe?

Sylwia
20 marca 2016 12:40

Witam panie Piotrze, w wieku 12 lat mialam wypadek, ktory skonczyl sie zlamaniej szyjki kosci udowej. Po powrocie do zdrowia zaniedbano u mnie zmierzenia dlugosci konczyn dolnych, co spowodowalo nasilanie… Czytaj więcej »

Łukasz
28 kwietnia 2016 15:20

Witam,chyba juz zapozno jak mam 32l krzywieniem motnicy i kręgosłup.

Martyna
14 maja 2016 12:16

Szanowny Panie Piotrze, stojąc przed lustrem zaobserwowałam u siebie z pewnością objawy nieprawidłowej statyki miednicy – jedno biodro mam wyżej niż drugie, do tego krzywe kolana, nierówno położone barki, a… Czytaj więcej »

pawel
11 czerwca 2016 11:23

Dzień dobry, Proszę Pana u mojej córki ( 2 l. ) stwierdzono skrzywienie goleni (stopa bardzo skręca do środka), stawy: kolanowy, oraz biodrowy są w normie. Zalecono zakładanie buta prawy-na… Czytaj więcej »

pawel
13 czerwca 2016 07:40

Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam.
P.M.

Konrad
25 czerwca 2016 12:31

Dzień dobry, artykuł bardzo dobry i dodatkowo trafił w sedno moich poszukiwań. Dokładniej chodzi mi o chodzenie o kulach. Chodziłem o kulach przeszło 3 miesiące i właśnie dopiero teraz zauważyłem,… Czytaj więcej »

Antonia
30 czerwca 2016 18:28

Witam. Czy jest możliwe odblokowanie stawu krzyżowo biodrowego po stabilizacji kręgosłupa l4-s1. Czy jest wtedy jakas możliwość manipulacji zeby go uruchomić? Pozdrawiam

Antonia
12 lipca 2016 12:27
Reply to  Piotr

Bardzo dziekuje za odpowiedz. Chcialam jeszcze zapytac ile mniej wiecej spotkan potrzeba zeby odblokowac staw krzyzowo biodrowy i co zrobic zeby znow sie nie blokowal. Czy stosuje sie jakies specjalne… Czytaj więcej »

Antonia
13 lipca 2016 14:40

Bardzo dziękuje za rzeczowe i szybkie odpowiedzi. Pozdrawiam!

Paweł
19 lipca 2016 17:56

Od kilku lat mam spory problem ze złym ustawieniem miednicy. Prawe biodro uwypukla się do strony zewnętrznej co sprawia niemiły ból podczas codziennej pracy. Do tego dochodzą bóle w prawym… Czytaj więcej »

Sylwia
19 lipca 2016 20:39

Drogi Panie Piotrze,, świetny artykuł , zdecydowanie opisuje mój przypadek. U mnie zaczęło się od bólu kolana, przez ponad miesiąc. Na poczatku go ignorowałam i dalej biegałam, jednak ból się… Czytaj więcej »

Kasia
19 sierpnia 2016 12:00

Witam, 4 mies bolal mnie staw kb, jestem pewna ze to on bo rezonans w odcinku ledzwiowym nic nie wykazal, a rezo stawow kb tylko stluszczenie szpiku, tez nic, a… Czytaj więcej »

Kasia
20 sierpnia 2016 16:51

Dziekuje za odpowiedz. A taki zastrzyk pokona bol przewlekly skoro miednica i stawy kb sa juz odpowiednio ulozone? Chcialam zapytac jeszcze czy istnieje mozliwosc aby to byl bol neuropatyczny, uszkodzony… Czytaj więcej »

Kasia
20 sierpnia 2016 16:55

A czy bol drugiego stawu moze sie pojawic w czasie tego ustawiania bo i drugi zaczyna bolec, a reumatyzmu nie mam

Kasia
21 sierpnia 2016 19:20

Dziekuje serdecznie. Pan terapeuta mowi, ze doprowadzi mnie do ladu, ale skoro diagnozowalam sie 4 mies i przyszlam pozno, to teraz trzeba wiecej wizyt, bolal tez miesien gruszkowaty, kazdy mowil,… Czytaj więcej »

Natalia
31 sierpnia 2016 12:04

Dzień dobry! Mam 23 lata i właśnie taką asymetrię miednicy spowodowaną najprawdopodobniej urazem. Niestey zaniedbałam sprawę i zauważyłam u siebie nieprawidłowości w postawie całego ciała takie jakie przedstawił Pan w… Czytaj więcej »

Magdalena
1 września 2016 19:56

Dzień dobry, czy (niezidentyfikowany jeszcze) problem z miednicą może powodować problemy układu krązenia oraz limfatycznego, i w efekcie, obrzęki nóg?

Urszula
13 września 2016 10:30
Reply to  Piotr

Dzień dobry, mam pytanie moja 20 letnia córka od roku odczuwa bóle biodra a 3 lata temu miała bóle kolana po tej samej stronie. Diagnostyka kolana rtg, usg, MR- bez… Czytaj więcej »

Urszula
28 września 2016 11:14
Reply to  Piotr

Jesteśmy z Warszawy i chetnie umówię się na konsultację. Bardzo proszę o podanie namiarów .
Pozdrawiam

Magda
20 września 2016 20:10

Witam,jakieś 6 lat temu będąc w ciąży zauważylam u siebie rotację miednicy-wtedy nie wiedziałam, że to się tak nazywa i na dodatek,że to aż takim problem dla kręgosłupa. O d… Czytaj więcej »

Magda
27 września 2016 18:04

Dziękuję bardzo

Karolina
29 września 2016 21:53

Witam serdecznie. Od ok. 3 lat dokucza mi ból w stawie k-b. Ból nasilał się po dłuższym pobycie w pozycji siedzącej i po bieganiu. Ortopeda 2 lata temu orzekł –… Czytaj więcej »

Karolina
4 października 2016 12:00
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Informację o zwyrodnieniu otrzymałam od ortopedy. Który z resztą nie wspomniał o tym, co jest powodem skrócenia nogi, ani o tym, że jest to skrócenie pozorne.… Czytaj więcej »

Michalinka
2 listopada 2016 17:44

Mam pytanko. Boli mnie w stawie krzyzowo biodrowym, w rezo nie wyszlo nic, chiropraktyk mowi, ze nie ma nic zlego , nie ma rotacji, ani zlych ruchow w stawie, a… Czytaj więcej »

Michalinka
3 listopada 2016 12:14

Rozumiem, tak tez mowil terapeuta, ze to nie sam staw a okolice. Zwyrodnienia tego stawu chyba sa rzadkoscia? A czy jakies przeciazenie psychiczne, emocje mogly miec wplyw na takie 7… Czytaj więcej »

Klaudia
3 listopada 2016 20:26

Witam, Parę miesięcy temu zauważyłam że lewa cześć miednicy ucieka mi ku tyłowi. Podobnie było gdy uprawiałam sport, będąc w pozycji zjazdowej lewa noga była bardziej z tyłu, gdy próbowałam… Czytaj więcej »

Zofia
7 listopada 2016 16:33

Witam, lekarze stwierdzili u mnie chory staw biodrowo krzyzowy, reumatolog nic nie znalazl. Moze jest jak to pisze w necie hipermobilnosc albo zbyt maly ruch. Bol trwa 3 miesiace, daje… Czytaj więcej »

Klaudia
7 listopada 2016 20:43

Rozumiem, w najbliższym wolnym czasie planuję udać się na konsultację. Choć jak teraz pomyślę to wydaje mi się że może to mieć związek z tym, że w okresie dziecięcym miałam… Czytaj więcej »

Natalia
11 listopada 2016 21:31

Szanowny Panie Piotrze. Mam nietypowe pytanie. Czy rotacja miednicy (do tego noga pozornie dłuższa, skolioza), może mieć jakikolwiek wpływ na staw mostkowo-obojczykowy, czy może powodować jakiekolwiek patologie tego stawu? Chodzi… Czytaj więcej »

Przemek
28 listopada 2016 09:56

Szanowny Panie, mój problem dotyczy “syndromu cofniętej miednicy”. Taką dolegliwość wskazał u mnie chiropraktyk. Wcześniej byłem u 5 fizjoterapeutów, którzy leczyli mnie terapią manualną. Bóle mam już od 3 lat.… Czytaj więcej »

Karola
28 listopada 2016 17:27

Witam. Ja bym chciała się dowiedzieć czy asymetria miednicy jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Będąc na wizycie u lekarza ginekologa powiedzialam ze mam asymetie miednicy i teraz kazał się zgłosić… Czytaj więcej »

Przemek
29 listopada 2016 00:06

Problem w tym , że przerobiłem 2 ortopedów, neurochirurga, 5 fizjoterapeutów i chiropraktyka , za każdym razem teoretycznie wyszukując coraz lepszych fachowców i na razie wiem , że pomaga mi… Czytaj więcej »

Przemek
29 listopada 2016 09:31

Miejscem mojego bólu są kolce biodrowe tylne, mam również jedną nogę krótszą od drugiej. Wnioskuje , że przyczyną bólu jest asymetria miednicy. Pytanie czy z oporem maniaka robić ćwiczenia stabilizacyjne… Czytaj więcej »

Kuba
5 grudnia 2016 12:35

Witam, od jakiegoś czasu odczuwam ból w okolicy lędźwiowej, szczególnie po stronie lewej. Wydaje mi się że to prostownik grzbietu jest mocno napięty. Po przeczytaniu artykułu sprawdziłem ustawienie miednicy, okazało… Czytaj więcej »

Kuba
4 stycznia 2017 14:15
Reply to  Piotr

Czy mógłby mi Pan doradzić jakieś miejsce w Szczecinie w którym mógłbym liczyć na fachową diagnostykę i pomoc??

Wojtek
16 grudnia 2016 17:35

Witam, kiedy zobaczyłem ten rysunek szkieletu z zaznaczonymi asymetriami, to pomyślałem “to ja!”. Jakiś czas temu na treningu karate zacząłem mieć problemy z bólem po prawej stronie miednicy. Potem to… Czytaj więcej »

TOMASZ
16 grudnia 2016 20:02

Witam. Mam początkowe stadium zwyrodnienia stawów biodrowych. Na ostatnim obrazie rtg mam stwierdzoną asymetrię ustawienia miednicy (jeden staw wyżej). Na obrazach rtg sprzed kilku lat nie stwierdzono asymetrii, oglądając je… Czytaj więcej »

TOMASZ
18 grudnia 2016 22:21

Czy każdy fizjoterapeuta będzie potrafił zdiagnozować asymetrię i wprowadzić odpowiednia formę rehabilitacji? Niedługo zaczynam cykl zabiegów rehabilitacji w zw ze zwyrodnieniem więc czy zasygnalizować fizjoterapeucie ten problem? Lekarze ortopedzi jakoś… Czytaj więcej »

Piotr
23 grudnia 2016 13:46

Witam serdecznie. Cały moim życiem był sport. Od dwóch lat borykam się z problemem (ból w odc. lędźwiowym, górnej części pośladka, promieniowanie po m. dwugłowym), który wykluczył mnie z treningu… Czytaj więcej »

Piotr
23 grudnia 2016 19:35
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź, na pewno się odezwę. Na razie mailowo, ponieważ jestem z Gdańska…

Pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt 🙂

Przemysław
Przemysław
28 marca 2019 11:55
Reply to  Piotr

Czy udało się Panu uporać z blem?

Magdalena
16 stycznia 2017 21:00

Dzien dobry od prawie roku mam problem z odcinkiem ledzwiowym kregoslupa.Bola mnie plecy z lewej strony,lewe biodro i bol promieniuje do lewego posladka. Rezonans magnetyczny wykazal niewielkie splycenie fizjologicznej lordozy… Czytaj więcej »

Magdalena
26 stycznia 2017 12:52
Reply to  Piotr

Dzień dobry! Byłam u fizjoterapeuty specjalizującego się w metodzie ackermanna. Fizjoterapeuta obejrzał miednice jak siedziałam i stwierdził, że prawe biodro jest wyżej (boli mnie prawe) i trzeba ustawić prawidłowo miednice.… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
31 maja 2024 11:41
Reply to  Piotr

Dzień dobry, jeśli udało się uzyskać trafną diagnozę w tym przypadku, byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź… Jestem w bardzo podobnej sytuacji… 3 mies. temu po gwałtownym biegu na autobus (kilkanaście… Czytaj więcej »

Last edited 4 miesięcy temu by Małgorzata
Małgorzata
Małgorzata
8 czerwca 2024 04:06
Reply to  Piotr

Dziękuję! Neurolog nie stwierdził zmian w odruchach itp… Usg jamy brzusznej i miednicy mniejszej także nie wykazało zmian. Zależy mi jeszcze na szczegółowej diagnostyce okolic miednicy-kregosłupa. Czy ewentualnie poza MR… Czytaj więcej »

Magda
23 stycznia 2017 23:41

DObry wieczór, Mam problem z pozornym skróceniem kończyny (najprawdopodobniej), w dodatku przy wykonywaniu ćwiczeń takich jak wznosy KD krótszej, leżąc tyłem czuję ból w stawie biodrowym, a oprócz tego głośno… Czytaj więcej »

Alicja
Alicja
24 stycznia 2017 15:03

Witam! Mam 16 lat i od dziecka wzmagam się z problemem biodra. Prawe jest wysunięte bardziej do przodu od lewego, rehabilitacje nic nie pomagają. Czy nadaję się to do operacji?… Czytaj więcej »

Daniel
26 stycznia 2017 21:37

Witam p. Piotrze. 5 lat temu stwierdzono u mnie krótszą nogę. Jak się później okazało, przez niedobór wapnia we wczesnym stadium rozwijania się, panewka stawu biodrowego nie rozwinęła się kompletnie… Czytaj więcej »

Magda
2 lutego 2017 19:53

Dostałam opis RTG taki: “Wariant budowy okolicy krzyżowo-ogonowej- kręgi guziczne ustawione pod kątem 90 stopni w stosunku do kości krzyżowej (zdjęcie ap nie pokazuje w związku z tym w ogóle… Czytaj więcej »

ANNA
10 lutego 2017 21:08

Witam, trzy tygodnie temu miałam nastawianą miednicę, ponieważ zostało wykryte skrzywienie. Co za tym idzie miałam jedną nogę krótszą, drugą dłuższą. Chciałabym się zapytać czy ciągły ból utrzymujący się po… Czytaj więcej »

Iza
Iza
12 lutego 2017 16:49

Witam,
Czy mógłby Pan polecić kogoś w Gdańsku albo w Trójmieście?

ilona
15 lutego 2017 17:56

Witam,prosze o jakies ćwiczenia pomagające w korygowaniu miednicy,pozdrawiam

387
0
Would love your thoughts, please comment.x