Dysplazja stawu rzepkowo – udowego. Możliwości rehabilitacji.

Temat stawu rzepkowo- udowego poruszałem już przy okazji postu związanego z trzeszczeniem w stawie kolanowym. Rzepka jako tak zwana trzeszczka nie jest standardową kością, tak więc i staw przez nią tworzony jest nietypowy. Podstawowe informacje na jego temat przedstawiałem już we wspomnianym wpisie, dlatego zainteresowanych odsyłam i zapraszam do przeczytania TUTAJ.

Dziś chciałbym się skupić na kolejnej jednostce chorobowej, która dotyczy właśnie stawu rzepkowo – udowego i jest bardziej popularna, aniżeli by się wydawało na pierwszy rzut oka. Dysplazja stawu rzepkowo – udowego to rzecz ciekawa, rozwińmy zatem kilka informacji na jej temat.

 

Co to jest dysplazja?

Samo słowo „dysplazja” brzmi dość złowrogo i nieprzyjemnie, ale to wszystko wina Greków. To właśnie w ich języku słowo „dysplassein” to nic innego jak „złe ukształtowanie”. Dodając do tego wszystkiego wspomniany wcześniej staw rzepkowo –udowy sprawa wydaje się dosyć jasna. W skrócie chorobę tę można określić jako niedorozwój panewki stawowej wspomnianej struktury, objawiający się jako spłycenie wgłębienia, jakim jest bloczek kości udowej.

bloczek kości udowej

Na czerwono: powierzchnia stawowa bloczka kości udowej. Na zielono: powierzchnia stawowa rzepki

To właśnie po owym bloczku porusza się rzepka podczas ruchów zgięcia, wyprostu oraz rotacji w stawie kolanowym i to dzięki jego ukształtowaniu nasza największa trzeszczka ma przy tym ruchu względną stabilność. Przy okazji rozmowy o ukształtowaniu bloczka trzeba również przypomnieć kilka istotnych faktów z anatomii. Struktura ta zbudowana jest z dwóch kłykci kości udowej: mniejszego od strony przyśrodkowej oraz większego od strony bocznej. Z wcześniejszego postu dotyczącego rzepki wiemy również, że przy zaburzeniu biomechaniki całej kończyny dolnej trzeszka ta lubi ustawiać się bardziej bocznie od osi stawu. W takim przypadku podczas zgięcia kolana „opiera się” ona o wewnętrzną stronę kłykcia bocznego, powodując w tym miejscu ścieranie się chrząstki stawowej i charakterystyczne trzeszczenie (tzw. krepitacje).

Zrzut ekranu 2016-04-12 o 22.03.21

Prawidłowy obraz stawu rzepkowo – udowego prawego.

W takim razie jak do tego wszystkiego ma się tytułowa dysplazja? Wyobraźmy sobie teraz taką samą sytuację, w której zbyt mały, niewykształcony do końca z powodu dysplazji kłykieć boczny nie jest w stanie stawić oporu naciskającej na niego powierzchni rzepki. Co może się stać w takiej sytuacji?

Zrzut ekranu 2016-04-12 o 21.53.54

Zdjęcie rentgenowskie ujawniające dysplazję obu stawów rzepkowo – udowych. Niewielki, źle wykształcony kłykieć boczny predysponuje do bocznego przyparcia oraz ewentualnego zwichnięcia rzepki.

 

Konsekwencje dysplazji stawu rzepkowo – udowego. 

Najgroźniejszym skutkiem wrodzonej wady stawu rzepkowo-udowego o typie dysplazji może być tak zwane nawykowe zwichanie rzepki. Jest to sytuacja, w której rzepka „ślizga się” po zbyt płaskich kłykciach kości udowej i chwilowo lub trwale traci z nimi kontakt. Sytuacja o tyle niebezpieczna, iż w momencie nagłego zwichnięcia największej trzeszczki organizmu ludzkiego może ona uszkodzić chrząstkę stawową kolana i zapoczątkować szybsze „zużywanie” się stawu. Wiąże się to oczywiście z dużą ilością bólu, stanem zapalnym okolicznych tkanek miękkich i czasowym unieruchomieniem kończyny dolnej w długiej ortezie zablokowanej w wyproście. Żadna przyjemnośc, uwierzcie mi na słowo.

Mniej groźnym na pierwszy rzut oka skutkiem dysplazji stawu rzepkowo-udowego jest niestabilność rzepki bez epizodów zwichnięcia samego stawu. Zachodzi ona wtedy, gdy trzeszczka podczas ruchu zgięcia i wyprostu kolana pracuje w nieprawidłowym torze ruchu, powodując powolne „wycieranie się” chrząstki, również skutkujące przewlekłym bólem i zmianami zwyrodnieniowymi. Mechanizm powolny, lecz skutek podobny jak przy mechanizmie zwichnięcia. Na początku pojawiają się wspomniane wcześniej krepitacje (trzeszczenia), chrząstka szklista powoli się ściera, prowadząc do nieodwracalnych zmian strukturalnych. Sytuacja o tyle lepsza, że w przypadku wczesnego wykrycia niestabilności leczenie jest dużo łatwiejsze, a szansa na oszczędzenie pierwotnie występującej w kolanie chrząstki szklistej znacznie większa.

Jednak nie zawsze taki diabeł straszny jak go malują, więc i dysplazja stawu rzepkowo-udowego może przebiegać bezobjawowo. W przypadku niewielkich zmian strukturalnych kłykci oraz powierzchni stawowej rzepki oraz dobrze rozbudowanego gorsetu mięśniowego okolicy kolana dysplazja może ujawniać się jedynie w badaniach obrazowych jako zmiana strukturalna, nie dająca żadnych dolegliwości i nie wpływająca na poziom naszej sprawności fizycznej. Takich przypadków jednak jest naprawdę mało, choć osobiście kilka w swojej zawodowej karierze widziałem.

 

Możliwości leczenia dysplazji stawu rzepkowo – udowego.

Jak już się domyślacie leczenie dysplazji stawu rzepkowo – udowego jest zależne od stopnia jej nasilenia. W przypadku niewielkich zmian w strukturze oraz niestabilności rzepki bez epizodów zwichnięcia stawu pierwszym wyborem jest zawsze leczenie zachowawcze. Intensywna, dobrze prowadzona rehabilitacja nakierowana na poprawę kontroli mięśniowej oraz stabilizacji kolana to podstawa leczenia tej jednostki chorobowej. Takie działanie zazwyczaj daje pozytywny efekt w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych, prewencji potencjalnego zwichnięcia oraz zahamowania powstających zmian degeneracyjnych chrząstki.

Trzeba tu również powiedzieć wprost, iż tak często stosowane zabiegi fizykoterapeutyczne (lasery, prądy i inne tego typu historie) bez ułożonego sensownie treningu mięśniowego nie mają kompletnie żadnego sensu. Poziom bólu może i się po nich zmniejszy, ale przyczyna w postaci nieprawidłowej biomechaniki dobije Waszą chrząstkę w trybie ekspresowym. Nie dajcie się robić w przysłowiowego balona. Szkoda czasu i pieniędzy.

Ciężka postać dysplazji stawu rzepkowo – udowego powiązana z częstymi epizodami jego zwichnięcia to sprawa bardziej skomplikowana. Jej leczenie zależy przede wszystkim od oceny stabilności rzepki, która niestety zazwyczaj jest bardzo wątpliwa. Podczas ostrej dyslokacji naszej największej trzeszczki praktycznie zawsze następuje naderwanie lub zerwanie troczkow przyśrodkowych (ścięgnistych struktur odpowiadających za utrzymanie rzepki na swoim miejscu) oraz wspomniane wcześniej odszczepienie kawałka chrząstki stawu. W takim przypadku mało prawdopodobne jest ustabilizowanie rzepki poprzez samo wzmocnienie mięśni kończyny dolnej, a leczeniem z wyboru pozostaje artroskopowa odbudowa powierzchni stawowej (trocheoplastyka), więzadła rzepkowo – udowego przyśrodkowego (MPFL) oraz „zabezpieczenie” ubytków chrząstki przed dalszym ich uszkadzaniem (zazwyczaj specjalną membraną, np.: Hyalofast). Jednak nawet w przypadku zakwalifikowania pacjenta na zabieg chirurgiczny warto jest popracować wcześniej nad poprawą siły mięśniowej i kontroli kolana. Przyspieszy to późniejszy powrót do zdrowia po operacji.

 

Uwaga!

Nieodpowiedni dobór ćwiczeń oraz brak kontroli fizjoterapeuty podczas ich dokładnego wykonywania może spowodować dalszą degenerację uszkodzonej chrząstki stawowej.  Terapia MUSI być dostosowana indywidualnie do każdego przypadku i skontrolowana przez specjalistę. W innym przypadku jako pacjenci macie większą szansę żeby sobie zaszkodzić niż pomóc.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
123 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gabriela
3 czerwca 2016 14:15

Witam, jakie mogą być skutki dysplazji kolan i skłonności do podwichniec rzepki jeżeli nie pójdzie się na operację?

Malwina
22 września 2016 20:37

Dostałam skierowanie na zabieg: Uszkodzenie PLT z niestabilnością rzepki kolana prawgo – do rekonstrukcji MPFL. Czy rehabilitacja polega na stopniowym zginaniu kolana i chodzeniu w specjalnej ortezie, która umożliwia zginanie… Czytaj więcej »

Agnieszka
8 października 2016 09:15

Witam serdecznie. Mój syn miał kontuzje kolana znalazł się w szpitalu po wykonaniu rtg, usg, rezonansu została postawina diagnoza więzadła są naciągnięte ale większym problemem jest dysplazja lekarz zaproponował plastykę.… Czytaj więcej »

Natalia
6 listopada 2016 17:07

Dzień dobry. Mam 17 lat i lekarze odkryli u mnie w kolanie hipoplazje kłykcia bocznego kości udowej i ,,spłaszczenie” bruzdy międzykłykciowej. Mam również chondromalacje IV stopnia chrząstke. Proszę o radę… Czytaj więcej »

Marta
12 marca 2017 18:00

Dzień dobry 🙂 Mam 19 lat i niestety dopadła mnie ta przypadłość, do tej pory aktywnie uprawiałam sport jakim jest jeździectwo, teraz zostałam wykluczona niestety przez kolano właśnie. Jestem po… Czytaj więcej »

Agnieszka
25 marca 2017 17:22

Dzień dobry. Dysplazje rzepki odkryto u mnie w wieku 16 lat, w wieku 17 miałam artroskopie która nic nie pomogła. Uznano wtedy że mam nawykowe zwichnięcie rzepki i czekają mnie… Czytaj więcej »

Elwira
7 kwietnia 2017 13:38

Witam, dysplazja kolana eliminije uprawianie sportu wyczynowego?

Anna
7 kwietnia 2017 17:58

Dzien Dobry. W wieku 18 lat mialam zdiagnozowana chondromolacje rzepki w lewym kolanie i artroskopie. Powiedziano mi ze jesli mialam ten problem w jednym kolanie, pojawi sie on i w… Czytaj więcej »

Karina
1 czerwca 2017 11:51

Witam , mam przewlekłą niestabilność boczną stawu rzepkowo-udowego lewego. Zabieg miałam jakieś 3 tygodnie temu? Czy będę mogła chodzić normalnie na wakacje czy jeszcze o kulach i ortezie?

Karina
7 czerwca 2017 22:16

Artroskopia stawu kolanowego lewego. Rekonstrukcja więzadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego kolana lewego z zastosowaniem autogennego ścięgna mięśnia półścięgnistego ( 2 implanty Poplok PEEK/ implant tytanowy – śruba interferencyjna Guardsmann)

Jakub
8 czerwca 2017 11:51

Witam, mam prawdopodobnie problem z stawem rzepkowo-udowym, mianowicie jadąc samochodem w długą trasę np 500km po paru godzinach zaczyna uwierać mi prawe kolano, często też chodzę do kina i przy… Czytaj więcej »

Sandra
9 czerwca 2017 16:02

Witam Od 19 roku życia boli mnie lewe kolano (teraz mam 22) są to różne bóle mocniejsze i słabsze parę dni nie boli potem znów pojawia się ból.Lekarz rodzinny kazał… Czytaj więcej »

OLa
OLa
20 czerwca 2017 20:59

Czy boczne przyparcie wyjdzie na rezonansie czy tylko na rtg. Czy po podaniu kwasu hialuronowego w kolano przestaje być widoczna chondromalacja na usg. Od zastrzyku minęło 7 lat, wtedy były… Czytaj więcej »

Daniela
11 lipca 2017 10:09

Witam, jestem po rekonstrukcji MPFL (4 tygodnie temu) i po usunieciu narosli kostnych od zewnetrznej strony rzepki, ktore pojawily sie po zle przeprowadzonym wczesniejszym zabiegu szycia troczkow przysrodkowych rzepki (10… Czytaj więcej »

Paweł
14 lipca 2017 17:36

Witam. Wczoraj podczas wstawania z krzesła poczułem coś w prawym kolanie (nie potrafię określić tego uczucia, zbyt nagle się to stało). Od tej pory czuję że rzepka jest wyraźnie oddzielona… Czytaj więcej »

Natalia
24 sierpnia 2017 12:19

dostalam opinie od adiologa : ! stan po bocznym podwichnięciu rzepki na podłożu wrodzonej dysplazji stawu udowo-rzepkowego. Chondromalacja rzepki stopnia II,! Czy konieczna bedzie operacja ?

Pacjent
30 sierpnia 2017 13:49

Z tego co czytam to dysplazja jest choroba wrodzoną. Czy jest w takim razie w ogóle jakaś szansa, aby odpowiednio wcześnie zareagować i nie dopuścić do powstania dysplazji?

Julia
9 września 2017 23:43

Witam, od ponad roku męczę się z nawykowym zwichnieciem rzepki okropny ból w tym kolano boli tak samo z siebie, poszłam do lekarza okazało się że mam właśnie to nawykowe… Czytaj więcej »

Julia
19 lipca 2018 21:16
Reply to  Piotr

Nie jestem pewna alle chyba kłykcie, z jednej strony rzepki będą naciągać a z drugiej włożą plastik który mi jakby zmniejszy

Mikołaj
17 września 2017 11:55

Witam, mam 15 lat i jestem piłkarzem, pod koniec maja tego roku zacząłem odczówać ból w lewym kolanie, po wizycie u ortopedy w luxmedzie została postawiona diagnoza zapalenia mazi stawowej… Czytaj więcej »

Mikołaj
10 października 2017 21:07

A Pana zdaniem jaka to może być dolegliwość(bazując na Pana wiedzy, jeśli miałby Pan zasugerować)?

Pacjent
12 października 2017 08:52

Witam, Mam 22 lata i 2 lata temu zdiagnozowano u mnie, po 2 zwichnięciu, dysplazje stawu rzepkowo-udowego, rzepka typu 2 wg Wiberga (rezonans, rtg). W tym roku nastąpiło kolejne zwichnięcie,… Czytaj więcej »

Joanna
31 października 2017 14:22

Witam, pod koniec sierpnia br. doznałam urazu – zwichnięcia rzepki w prawym kolanie. We wrześniu zrobiłam rezonans. Z opisu rezonansu wynika: Rzepka typu II/III wg Wiberga, bez cech wysokiego/niskiego ustawienia.… Czytaj więcej »

Danuta
6 listopada 2017 15:59

Witam, chciałam prosić o pomoc w odczytaniu wyniku rezonansu (oba kolana) Ocena głównie stawów rzepkowo-udowych w obu kolanach ze wzgl. na nieprawidłowe ustawienie rzepek – kwalifikacja do leczenia operacyjnego. Ustalenie… Czytaj więcej »

Roksana
9 listopada 2017 04:42

Witam serdecznie. Mój 13letni syn w maju doznał zwichnięcia rzepki w lewym kolanie. W szpitalu miał ściągnięty płyn i nogę usztwnioną longetą. Po tygodniu inny lekarz ortopeda powiedział że to… Czytaj więcej »

Michał
13 marca 2018 18:15

Witam serdecznie, Bardzo dobry artykuł, wiele spraw mi rozjaśnił odnośni moich problemów z kolanami. Ja także mam dysplazje oraz boczne przyparcie rzepki bez epizodów wypadania rzepki. Od ponad pół roku… Czytaj więcej »

Jan
Jan
15 marca 2018 19:12

Witam serdecznie. Mam 26 lat wydaje mi się że miałem bardzo obciążone lewe kolano w pracy. Byłem u ortopedy prywatnie zrobił usg i zlecił wykonanie rtg. Gdy zrobiłem rtg udałem… Czytaj więcej »

Frnoix
20 marca 2018 17:07

Witam, mam problem z lewym kolanem. Przy zginaniu bardZo strzela i przeskakuje w kolanie w boczno górnej części rzepki. Czuc to przeslakiwanie wyraźnie pod palcem, jakby rzepka zahaczala o kosc… Czytaj więcej »

Krysia66
16 kwietnia 2018 19:41

Witam, u mnie USG kolana wykazało konflikt rzepkowo=udowy oraz boczne przyparcie rzepki, do tego jeszcze niewielka torbiel w zgięciu. Lekarz ortopeda przepisał mi tabletki przez 3 tygodnie a gdyby to… Czytaj więcej »

Agata
25 kwietnia 2018 19:50

Witam, zacznę od mojego problemu, który wystąpił już od dzieciństwa, a mianowicie choroby osgooda-schlattera. Ból guzowatości po kilku latach minął, lecz gdy miałam 13/14 lat wystąpił problem, który opisuje Pan… Czytaj więcej »

Iza
Iza
13 maja 2018 19:07

Witam,

Czy TT-TG ok 20mm , czy Pana zdaniem kwalifikuje się to do leczenia operacyjnego ?

Paulina
22 maja 2018 16:12

Mam 25 lat i problem z kolanem otrzymałam opis z MRI Niejednorodny sygnał chrząstka ustawowych w przedziale przysłowiowym stawu udowo-piszczelowego jak w przypadku zmian chondromalacyjnych Igo stopnia. Podwyższony sygnał szpiku… Czytaj więcej »

Anna
30 lipca 2018 16:02

Proszę o radę, czy rehabilitacja i ćwiczenia pomogą, czy potrzebny jest zabieg. Miesiąc temu podwichnęła mi się rzepka. Kolano lewe. Lateralizacja rzepki ok. 8mm, odległość TT-TG wynosi ok. 15mm.Wysokie ustawienie… Czytaj więcej »

Kasia
28 sierpnia 2018 11:21

Dzień dobry. Od dłuższego czasu boli mnie prawe kolano (z zewnątrz) głownie przy wchodzeniu po schodach, kucaniu itp. USG wykazało lateralizację rzepki a lekarz ortopeda wypisał rozpoznanie: kliniczna dysplastyczna rzepka… Czytaj więcej »

Damian
28 sierpnia 2018 22:51

Dzień dobry. Mam 27 lat. W wieku 13 lat miałem zwichniętą lewą rzepkę i uszkodzone troczki, w wieku 15 lat zwichniętą prawą rzepkę. W lutym bieżącego roku zacząłem biegać dość… Czytaj więcej »

Paulina
6 września 2018 20:21

Witam, chodzę do przeróżnych ortopedów każdy mówi o czymś innym, nie wiem co mam myśleć. Z tego co się dowiedziałam to mam hipoplazja, wiotkość, za długie więzadło, nawykowe zwichnięcie, dysplazje… Czytaj więcej »

Ewasek
25 listopada 2018 09:23

Dzień dobry. U mojej 13 letniej córki wykryto te przypadłość. Oprócz tego ma silne bóle kłucie podczas chodzenia bolesne przeskakiwanie w kolanie oraz kolano jej ucieka. W rezonansie wiazadla chrząstki… Czytaj więcej »

Rozalia
29 stycznia 2019 21:40

Wiem mam do pana dość nie typowe pytanie ale moj lekarz jest na urlopie i nie wiem co mam robic ostatnio doslam wyniki rezonansu i nie rozumiem i prosiłabym o… Czytaj więcej »

Radek
Radek
12 kwietnia 2019 04:18
Reply to  Piotr

Witam, biegam od kilku lat, wczoraj, po 10 km zaczęło mi coś strzelać w prawym kolanie. Kolano nie boli, mogę chodzić i swobodnie zginać, ale coś strzela przy zginaniu. Co… Czytaj więcej »

Łukasz
16 maja 2019 15:50

Witam, Mam problem z bólem prawego kolana. Byłem na rezonansie i dostałem taki opis: OPIS BADANIA: – prawidłowy obraz więzadeł krzyżowych – prawidłowy obraz więzadeł pobocznych , więzadła rzepki i… Czytaj więcej »

Kamila
Kamila
24 lipca 2019 16:35

Witam, czy dysplazję można nabyć? Na wypisie rezonansu widnieje informacja, że dysplazja powstała w skutek źle obciążanej kończyny. Czy po wyeliminowaniu tego mechanizmu dysplazja nie będzie postępować czy do końca… Czytaj więcej »

Agnirszka
Agnirszka
25 sierpnia 2019 21:42

Witam, Ortopeda widząc rezonans kolana stwierdził dysplazje kolan i konieczność zabiegu. Chrząstka jest starta. Zabiegi z fizjoterapeuta(terapia manualna) prawie nic nie pomogły. Ból i trzaski są dalej w kolanach. Czy… Czytaj więcej »

Kamila
Kamila
16 września 2019 09:53

Witam. Od 2010 roku zmagam sie ze zwichnięciami najpier noga lewa w 2010 i pozniej 2014, 2016,2019 prawa. Po odnalezieniu ortopedy i konsultacji zaproponował artroskopie ktora miałam wykonaną pod koniec… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
20 grudnia 2019 09:43

Dzień dobry, wykryto u mnie zmiany dysplastyczne w przedziale rzepkowo- udowym oraz hypoechogenny obrzęk wraz ze zwiększoną ilością płynu w zachyłku bocznym. Są też zmiany obrzękowe w rejonie przyczepu rzepkowej… Czytaj więcej »

Izabela
16 stycznia 2020 16:32

Witam! Z opisu badania MR stawu kolanowego wynika, że moja 13-letnia córka ma nadmierne boczne przyparcie rzepki, rzepka typu II. wykazało cechy dysplazji kłykcia bocznego kości udowej. Cała reszta jest… Czytaj więcej »

Siema
Siema
3 kwietnia 2020 15:14

Mam 16 lat przeszedłem dwie operacje stawu kolanowego. Druga była dwa miesiące temu. Miałem między innymi robiona rekonstrukcje MPFL, naprawę chrząstki, łąkotki, obszerne uwolnienie troczków, wydłużenie więzadła mięśnia czworogłowego oraz… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
25 października 2020 07:52

Witam. Od lat strzykaja mi kolana. Nie bolało nigdy więc nie przywiązywałam większej uwagi do tego. Ale od jakiegoś czasu odczuwam duży ból przy dłuższym zgięciu kolana np. przy dłuższym… Czytaj więcej »

Klaudia
Klaudia
28 listopada 2020 17:00

dzień dobry, mam ziagnozowana dysplazje i miałam już artroskopie przez uszkodzenie łąkotki i chrząstki; aktualnie jest dobrze chociaż odczuwam ból po dłuższym chodzeniu albo siedzeniu kilka godzin w jednym miejscu… Czytaj więcej »

Lena
Lena
3 grudnia 2020 22:23

Witam. Mam sporą dysplazję bruzdy międzykłykciowej – jest płaska. Będę miała operację jej pogłębienia. Czy taki zabieg jest bardzo trudny (bo lekarze mówią, że tak, więc zastanawiam się nad prawdziwością… Czytaj więcej »

Milena
Milena
18 lutego 2021 19:38
Reply to  Piotr

Witam Mój rezonans magnetyczny wykazał: -wystrzępienie przyśrodkowej części chrząstki rzepki z niewielkim wysiekiem, -występuje płytki bloczek wykazujący na dysplazje bloczka – niewielka ilość obrzęku kostnego przy przyczepie wiązadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego.… Czytaj więcej »

magda
magda
6 grudnia 2021 22:00

Witam, jestem po zwichnięciu rzepki 5.10, chodzę na fizjoterapie, pracujemy nad siła mięśniową. Mam czynne zgięcie 140 i -10 wyprostu, bierny wyprost został osiągnięty. Dodam, że mam dużą koślawośc kolan… Czytaj więcej »

Maja
Maja
16 grudnia 2021 12:52

Otrzymałam opis rezonansu kolana, czy powinnam się martwić? Zastanawia mnie trzeci akapit opisu: Rzepka typu III wg Wiberga położona prawidłowo. Kąt bloczka kości udowej na poziomie SRU 162 stopnie. (rzepka… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Maja
Klaudia
Klaudia
18 grudnia 2021 22:10

TECHNIKA BADANIA: Badanie MR stawu kolanowego lewego wykonano w obrazach T1, T2, Pd zależnych, w sekwencjach FSE, frFSE, STIR, w płaszczyźnie poprzecznej, czołowej i strzałkowej. OPIS: Więzadło krzyżowe tylne i… Czytaj więcej »

123
0
Would love your thoughts, please comment.x