Skąd się bierze trzeszczenie w stawie kolanowym, czyli krótka opowieść o rzepce.
Kolano to dziwny staw. Niby masywny, stabilny, obudowany dużą ilością mięśni i więzadeł, a nadal to taki kolos na glinianych nogach. Ciągle gdzieś pobolewa. To się skręci, to przeciąży, czasem coś w nim „przeskoczy” czasem zatrzeszczy…a no właśnie, co z tym trzeszczeniem? Czy taki kolana urok i każdy z nas tak ma, czy jednak jest się czym martwić kiedy podczas przykucania nasze kolano słyszy pół dzielnicy, nawet tej po siedemdziesiątce?
Skąd się biorą dziwne odgłosy, które wydaje nasze kolano za każdym razem kiedy stojąc na nim próbujemy je zgiąć? Przyjrzyjmy się budowie kolana i rozwińmy temat.
Szczęśliwa rzepka.
Staw kolanowy składa się z trzech kości: udowej, piszczelowej oraz z rzepki. Ta ostatnia jest specyficzną strukturą, ponieważ należy do tzw. trzeszczek. Już sama nazwa wskazywałaby, że powinna trzeszczeć, prawda?
Otóż trzeszczki są charakterystycznymi częściami naszego ciała, ponieważ podczas naszego rozwoju powstają w skutek kostnienia ścięgien czyli struktur bardzo mobilnych, co również w końcowym efekcie daje im dużą ruchomość.
Rzepka jako jedna z nielicznych kości tego typu miała szczęście, ponieważ jej ruchomość ograniczona jest przez specyficznie wydrążoną powierzchnię kości udowej, co daje tej największej trzeszczce dużą stabilność podczas ruchu w prawidłowych warunkach. Dodatkowo los naprawdę był dla niej hojny, ponieważ obdarował ją najgrubszą warstwą chrząstki stawowej ze wszystkich stawów organizmu ludzkiego.
Żeby jednak nasza rzepka za dobrze nie miała przytrafiło jej się również kilka wpadek. Przede wszystkim rządzi nią mięsień czworogłowy uda, dzięki któremu trzeszczka jest w stanie utrzymać się w tak zwanym bloczku kości udowej, czyli swego rodzaju rynnie, po której rzepka porusza się w czasie zgięcia i wyprostu kolana. I tu właśnie zaczynają się przysłowiowe schody.
Przebieg poszczególnych głów mięśnia czworogłowego. Przyśrodkowa (czerwona), prosta wraz z pośrednią (fioletowy i zielony, boczna (niebieski).
Mięsień czworogłowy uda.
Jednym z zadań wszystkich czterech głów największego z mięśni uda jest utrzymanie rzepki we względnie centralnym położeniu kolana. Niestety jak to w pracy zespołowej zawsze coś nawala i trafia się jakiś leniwiec.
Jest nim głowa przyśrodkowa, która ze względu na swoją budowę potrafi bardzo szybko zanikać, przez co silniejsza głowa boczna „ściąga” rzepkę w swoją stronę i dociska ją do bocznej części wspomnianego wcześniej bloczka udowego. Podczas ruchu zgięcia i wyprostu dodatkowo wszystkie wspomniane głowy mięśniowe poprzez swoje napięcie dociskają rzepkę do kości udowej (powodują tak zwaną kompresję rzepki).
Po lewej: prawidłowe ustawienie rzepki na bloczku kości udowej.Po prawej: boczne przyparcie rzepki, skutkujące szybkim ścieraniem się chrząstki stawowej i przeskakiwaniem.
W takich warunkach podczas ruchów w kolanie trzeszczka, która jest ustawiona zbyt bocznie ociera się o wewnętrzną część kości udowej, zaczyna szukać swojego ułożenia w centrum bloczka i w momencie kiedy je znajduje można powiedzieć, że „wskakuje” na swój tor ruchu powodując znany nam wszystkim trzask. Zazwyczaj jest to pojedynczy, niebolesny, za to zdecydowanie słyszalny dźwięk budzący ciarki na plecach co bardziej wrażliwych osób z naszego otoczenia.
Sytuacja taka może mieć również związek z koślawością kolan (nogi ustawione w literę “X”). W tym przypadku mięsień czworogłowy chcąc pracować w pionowej osi ściąga rzepkę do strony bocznej, tworząc tak zwany “objaw cięciwy łuku”.
Prawidłowa oś kończyny dolnej: biodro, kolano i stopa w jednej linii.
Koślawość kolana skutkująca bocznym przyparciem rzepki oraz objawem “cięciwy łuku”.
Inne przyczyny.
Oczywiście rzepka nie jest jedyną strukturą kolana, która może powodować krepitacje (to charakterystyczne trzeszczenie). Jeśli masz już kilka lat za sobą i kilka kilometrów na liczniku Twoich nóg mogą one być powodowane pierwszymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu.
Kolejną przyczyną trzeszczenia kolana może być ciało wolne w stawie, na przykład kawałek oderwanej chrząstki. Zazwyczaj jednak w takim przypadku oprócz krepitacji pojawia się również efekt blokowania kolana, uniemożliwiający co jakiś czas zgięcie lub wyprost. W obu przypadkach, czy to ciało wolne czy zwyrodnienie stawu objaw trzeszczenia nie jest pojedynczy, pojawia się rownież obrzęk (ta potocznie zwana „woda w kolanie”, która tak na prawdę nie jest wodą) oraz ból. Jeśli obserwujesz podobne objawy u siebie nie zastanawiaj się za długo i rejestruj wizytę u ortopedy lub dobrego fizjoterapeuty na diagnostykę. Są to symptomy znacznie poważniejsze niż krepitacji rzepki i w szybkim czasie mogą uszkadzać chrząstkę kolana.
Co poradzić?
Jeśli przeskakiwanie i trzaski rzepki trwa zbyt długo również może znacznie uszkodzić chrząstkę stawową, a to nieuchronnie prowadzi do pogłębiania się zmian zwyrodnieniowych i bólu. Jak temu zapobiec?
Napinanie mięśnia czworogłowego. Zakres ruchu od zgięcia 40 stopni do wyprostu znacznie angażuje głowę przyśrodkową do pracy.
Przede wszystkim stabilizacja rzepki poprzez wzmocnienie leniwej głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego. To ona w największej mierze odpowiada za brak krepitacji w kolanie. Drugą sensowną rzeczą jest mobilizacja rzepki ze strony bocznej do przyśrodkowej i ewentualny kinesiotaping. Łatwe do wykonania, a efekty słychać (a raczej ich nie słychać) bardzo szybko. Jako wsparcie zawsze daję pacjentom ćwiczenia na dyskach równoważnych z kontrolą ustawienia kolana dokładnie nad stopą.
Taping stabilizujący rzepkę.
Terapia trzeszczącej rzepki jest szybka i nadzwyczaj skuteczna. Jeśli dotyczy Cie ten problem to nie zastanawiaj się i zacznij działać. Oszczędź Twojemu kolanu zwyrodnienia, a sąsiadom przeraźliwych trzasków. Na pewno i kolano i oni będą Ci za to wdzięczni:)
Świetny post!! Dziękuję, skorzystam. Obecnie zmagam się z zapaleniem ścięgna tzw. gęsiej stopki, chodzę na kriokomorę (przy okazji całe nogi dochodzą do siebie, stare zmiany zapalne zmienione w przewlekłe), po… Czytaj więcej »
Polecam również post o zapobieganiu urazów stawu kolanowego. Ćwiczenia tam przedstawione powinny pomóc w stabilizacji i odciążeniu zapalonej gęsiej stopki 🙂 Powodzenia!
A jeśli mam coś podobnego do tego powyżej ale występują jeszcze inne objawy?
Witam,
do czego powyżej? Pozdrawiam.
Witam, Ja mam trzeszczenie w kolanach od jakiegos roku. Moj lekarz domowy powiedzial, ze to nic i jest to normalne w wieku 40 lat. Od 4 tygodni boli mnie jedno… Czytaj więcej »
Witam,
nie. Raczej nie jest to naciągnięte ścięgno. Proszę udać się do dobrego fizjoterapeuty, a objawy powinny się zmniejszyć po rehabilitacji. Pozdrawiam!
Dziekuje za odpowiedz.Tak zrobie ?
Dziękuję za podzielenie się wiedzą. Podoba mi się sposób w jaki Pan to robi. Pozdrawiam
Przeglądam i przeglądam Pana bloga i mam coraz większe oczy. Dostrzegam te same dolegliwości u siebie. Do tego niestety dochodzą inne bóle (np.po staniu przy prasowaniu, całodziennym chodzeniu), że ból… Czytaj więcej »
Przy tak promieniujących bólach zdecydowanie skupiłbym się na kręgosłupie lędźwiowym i miednicy. Tu stabilizacja i ćwiczenia kolana nie poskutkują, a prawdopodobnie pogorszą dolegliwości. W Twoim przypadku obowiązkowo skonsultowałbym się z… Czytaj więcej »
tak czytam i się zastanawiam bo ja mam trzeszczenia nie tylko w kolanach, słysze trzaski w wielu innych stawach a jestem młoda i nie wiem czy czekają mnie zmiany zwyrodnieniowe… Czytaj więcej »
Trzeszczenie różnych stawów mogą być związane z ich nadruchomością, a w przypadku kobiet zazwyczaj jest to skorelowane również z wiotkością więzadłową, czyli zbyt dużą ruchomością z powodu “luźnych” więzadeł. Nie… Czytaj więcej »
Dzień dobry. W maju skręciłam lewe kolano i od tego czasu zaczęły się moje problemy. Dowiedziała się że mam chondrolomację rzepki, w opisie USG wyszł ok że 1 stopnia ale… Czytaj więcej »
Jeśli chodzi o chondromalację pierwszego stopnia to jest to raczej normalne (ważne jest również w jakim jesteś wieku). Podczas skręcenia mogło dojść do uszkodzenia więzadła krzyżowego lub łąkotki i to… Czytaj więcej »
Witaj Piotrze. Jestem studentka fizjoterapii i obserwuje Twój blog prawie od początku. Muszę przyznać że wiele się z niego nauczyłam jak i zwyczajnie dowiedziałam ciekawostek. Ogromne dzięki że chcesz publikować!… Czytaj więcej »
Dzięki wielkie za miłe słowa. Tape różowy przecięty jest wzdłuż na pół, w całości pozostawiona jest tylko część pokrywająca więzadło rzepki od guzowatości kości piszczelowej do szczytu rzepki. Część boczna… Czytaj więcej »
Świetne, plastyczne wytłumaczenie zawiłych kwestii medycznych 🙂 już dodałem do ulubionych! . Przy okazji mam pytanie. Cierpię na chondromalacje I-II stopień i ponoć mam asymetryczne ustawienie rzepki – odczuwam to… Czytaj więcej »
Zdecydowanie sensowne ćwiczenia głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego nie są złym pomysłem. Aktywizuje się ona najbardziej przy końcowym wyproście kolana i warto nad tym popracować. Niestety, sam mięsień czworogłowy może nie… Czytaj więcej »
Znalazłam Pana bloga, ponieważ od jakiś dwóch tygodni mam problem z lewym kolanem. Kolana strzyka przy każdym wyproście nogi. Nigdy wcześniej tego nie miałam. Strzykanie jest na tyle uciążliwe, że… Czytaj więcej »
Myślę, że zimno i niedobór magnezu nie miał tu zbyt dużego wpływu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić w jakich ruchach dokładnie pojawia się przeskakiwanie i w którym stawie (udowo-piszczelowym, czy to… Czytaj więcej »
Dobra, to ostatni raz do Pana piszę, bo jest Pan ostatnią deską ratunku. Najwyżej przyjdę na wizytę, tylko niech mi Pan powie, czy jest sens. Byłam u fizjoterapeuty. Nie stwierdzono… Czytaj więcej »
Strzelanie w kolanie to JEST poważny problem 🙂 jeśli jest stawowe może skutkować uszkodzeniem chrząstki stawowej i innymi nieciekawymi konsekwencjami. Nawet jeśli to troczki rzepki to również trzeba się nimi… Czytaj więcej »
Panie Piotrze, nie spotkałem się jeszcze nigdzie z opisem, w którym to sugeruje się, że to głowa przyśrodkowa jest silniejsza i ściąga rzepkę do strony wewnętrznej (osi ciała). Czy w… Czytaj więcej »
Osobiście nigdy nie spotkałem się z przypadkiem przyśrodkowego przyparcia rzepki, chyba że mówimy tu o dużej szpotawości stawu kolanowego. Rzepka poprzez swój “esowaty” tor ruchu oraz umiejscowienie przyczepu dalszego mięśnia… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze. Bardzo dobra i ciekawa strona, na którą natrafiłem przeglądając internet w poszukiwaniu informacji o swoim trzeszczącym kolanie. Chciałbym opisać swój przypadek. Mam teraz 40 lat i jakieś… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Proszę spróbować, jeśli jest to tylko problem nieprawidłowej aktywizacji mięśniowej to po ćwiczeniach stan może się poprawić. Jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem mechanicznym którejś ze struktur kolana… Czytaj więcej »
Dzień dobry Panie Magistrze 🙂 Urodziłam się jako wiotkie dziecko. W dzieciństwie byłam pod opieką neurologa. Uczęszczałam na rehabilitację, stosowałam wkładki ortopedyczne (indywidualne, na zamówienie). Największym problemem wynikającymi z wiotkości… Czytaj więcej »
To wszystko zależy od aktualnego stanu wiotkości. Jeśli jest ona faktycznie mocno patologiczna to dobrze dobrane zaopatrzenie ortopedyczne jak najbardziej jest sensownym pomysłem lecz tylko i wyłącznie wsparte rehabilitacją. Jeśli… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź Panie Magistrze 🙂
rewelacyjny tekst, aż chce się czytać. Brawo!
Dzięki bardzo 🙂 Pozdrawiam!
Witam serdecznie, Pana artykuł dość mocno przypomina moje objawy… Fizjoterapeuta rozluznial mi powiezi, bo mialem bardzo spiete, do tego sam roluje sie dziennie… Mam lekkie plaskostopie… W lewym kolanie czuje… Czytaj więcej »
Witam setrdecznie. Tu wszystko zależy od anatomii ustawienia kolana i od tego gdzie leży Pana problem. Może to być mocno skomplikowany przypadek, a może osłabienie jednej struktury. Nie da się… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Jestem po 2 operacjach kolana. Pierwsza w 2014r w której byla rekonstrukcja acl + szyta lakotka przusrodkowa i druga pod koniec 2015r w której byla usuwana czesc lakotki… Czytaj więcej »
Może to być rzepka, która chwilowo zmieniła tor ruchu po zastrzyku, ale do stwierdzenia czegoś takiego potrzebna jest szczegółowa diagnostyka. Pozdrawiam!
Witam serdecznie panie Piotrze.Bardzo żałuję,że przyjmuje pan na górnym śląsku.Jestem pod wrażeniem pana ogromnej wiedzy,umiejętności technicznych,prostego sposobu przekazywania informacji ,sympatii do pacjentów i stworzenia tak profesjonalnej strony.Bardzo proszę o konsultację… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Problemem jest prawdopodobnie boczne przyparcie rzepki i tu bez specjalistycznych, kierunkowo dobranych dla Pani ćwiczeń inne działania mogą spełznąć na niczym. Niestety nieprawidłowy balans mięśniowy w około rzepki… Czytaj więcej »
Witam ponownie panie Piotrze,bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź.I już z góry przepraszam za za zły początek poprzedniego wpisu.Chciałam napisać ,że żałuję ,że nie przyjmuje pan na Górnym Śląsku :-),ale może… Czytaj więcej »
Dziękuję za miłe słowa. W tamtych okolicach jednym z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych jest firma FizjoFit. Mają bardzo dobrych fizjoterapeutów i pełną bazę sprzętu do badań funkcjonalnych pacjentów (http://www.fizjofit.pl). Polecam udać… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze, od dawna mam problemy z kolanami. Już jako nastolatek zauważyłem u siebie strzelanie w kolanach. Byłem wtedy raz, czy dwa u lekarza u rodzinnego, który zapisał jakąś… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Możliwości jest dużo i na pewno te, które Pan wymienił nie są najlepsze. Przede wszystkim musi Pan się wybrać do porządnego ortopedy lub fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem prawidłowo.… Czytaj więcej »
Witam serdecznie Mój syn ma 14 lat, 176 cm wzrostu i 57 kg wagi, rośnie praktycznie 0,5 do 1 cm, miesięcznie, gdzieś od roku, strzelają, trzeszczą mu kolana jak wchodzi… Czytaj więcej »
Polecam udać się do fizjoterapeuty w celu diagnostyki bocznego przyparcia rzepki i poprosić go o ćwiczenia, które poprawią sytuację. Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź
Witam Panie Piotrze Czytałem Pana artykuł dotyczący kontuzji sam jestem w takim momencie mojego życia. Kiedy się zakochałem w bieganiu , zmieniłem swoje życie, a tu przyszła kontuzja ból kolan… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Tak na prawdę wszystko zależy od tego co powoduje u Pana ból. Może to być wiele struktur, więc na pytanie o możliwość biegania da się odpowiedzieć dopiero po… Czytaj więcej »
Witam, Mam ukończone 15 lat i koślawość kolan. Bardzo mi z tym źle. Chciałabym to zrehabilitować, rozmyślam nad hemiepifizjodezą – czy to dobry pomysł ? Nie chciałabym mieć robionej osteotomii,… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, to wszystko zalezy od faktu jak duża jest koślawość. Jeśli jest ona niewielka poczekałbym do zakończenia wzrostu kostnego i ewentualnie zastanowiłbym się nad korygującą osteotomią kości udowej. Jeśli… Czytaj więcej »
Świetny post! Humorystyczny i bardzo pouczający. Czy ćwiczenia czworogłowego również pomogą mi w tym trzeszczeniu, czy mój przypadek dotyczy jakiegoś innego zwyrodnienia? Mam tak już chyba 3-ci miesiąc, a kolejka… Czytaj więcej »
Witaj! Dzięki.
bez badania niestety nie da się tego określić. 🙂 Musiałbym zobaczyć i “dotknąć” kolano na żywo. 🙂 Pozdrawiam!
Super post Sam ostatnio (pare miesiecy) zaczalem slyszec takie wlasnie trzaski podczas cwiczen. U jednej nogi tylko. Kiedy noge zginam do gory to nie slysze nic, ale gdy juz na… Czytaj więcej »
Witaj! Ból w okolicy nadrzepkowej może być początkiem zmian przeciążeniowych w górnej części więzadła rzepki (części nadrzepkowej). To swego rodzaju tzw. kolano skoczka i warto się z tym udać do… Czytaj więcej »
Witam Pana serdecznie, jak wykonać prawidłowo ćwiczenie o którym Pan wspomina w tym artykule mianowicie ćwiczenie na dyskach równoważnych z kontrolą ustawienia kolana dokładnia nad stopą… Czy tu chodzi o… Czytaj więcej »
Witam. Ćwiczenia te zostały opisane w tym poście: https://www.fizjologika.pl/najczestsza-przyczyna-bolu-kolana-podczas-biegania-funkcjonalna-koslawosc-stawu-kolanowego/ . Pozdrawiam!
Witam, Ja z kolei mam taki problem który wizualnie od jakiegoś czasu bardzo mi przeszkadza. Jakiś czas temu schudłam dość sporo z nóg i pozostały mi “krzywe kolana”. Nie byłam… Czytaj więcej »
Nie jestem w stanie Pani doradzić nie widząc dokładnie Pani stawów kolanowych. Jeśli ma Pani ochotę proszę o kontakt mailowy, może po samych zdjęciach Pani kolan będę w stanie cokolwiek… Czytaj więcej »
Witam ja mam takie pytanko chodzę do ortopedy z takim problemem jak strzelanie o rozne inne dźwięki w kolanie. Mialam jedynie rtg kolan które n8c2nie wykazuje a lekarz twierdzi ze… Czytaj więcej »
Bez konsultacji fizjoterapeutycznej nie polecam na razie większego sportu. Po badaniu to fizjoterapeuta musi Pani ustalić proces leczenia. Nie da się tego zrobić przez internet bez oglądania pacjenta. Pozdrawiam!
Witam:) pisze po raz kolejny bo bardzo lubię Pana blog i traktuje bo poniekąd jako ostatnia deskę ratunku. Rok temu miałem rekonstrukcje acl (polsciegnisty i smukły) rehabilitację przebiegała ok Bardo… Czytaj więcej »
Witam. Napewno sam efekt przeskakiwania w kolanie nie jest spowodowany zbyt luźnym ACL. Jesli nie ma niestabilności, i oprócz przeskakiwania nic się z kolanem nie dzieje to zdecydowanie nie kroiłbym… Czytaj więcej »
Zerwanie obustronne potwierdzine artroskopiami i rezonansem. Robię kolana bo marzy mi sie troszkę sportu. Nie chciałbym robić z siebie dziadka tak szybko. Dziękuję ze moge liczyć na rady twórcy najlepszego… Czytaj więcej »
Witam, na wstępie gratuluję świetnego bloga, dzielenia się doświadczeniem i udzielania pomocy ludziom. Znalazłem Pana blog przypadkiem i ‘skusiło’ mnie zdjęcie koślawych kolan – moje są identyczne. Po klęknięciu przeskoczyło… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Proszę trzymać się drugiego lekarza, bo prawdopodobnie ma rację. Ból po bocznej/wewnętrznej części rzepki raczej nie pochodzi z łąkotki, a faktycznie może się brać z uszkodzenia chrząstki. Po… Czytaj więcej »
Dziekuje serdecznie. Tak, bol dotyczy tylko bocznej / od wewnetrznej czesci kolana. Pojawia sie takze w spoczynku ale po cwiczeniach stopniowo zanika i moge obciazac noge. Doktor nr. II zalecil… Czytaj więcej »
Niestety chyba nie mam nikogo poleconego osobiście w okolicach Lublina. W tym przypadku przykro mi, ale nie pomogę. 🙂 Pozdrawiam.
Witam Panie Piotrze prosze o pomoc -moj tata ma 78 lat i posliznal sie na sniegu i po tygodniu zauwazyl ze ma kolano spuchniete ,poszedl do lekarza i stwierdzil ,ze… Czytaj więcej »
Rozumiem, że pytanie dotyczy możliwości pozbycia się obrzęku? Jeśli kolano się nie odzywa to obrzęk powinien wchłonąć się sam. Można go wspomóc fizjoterapią, drenażem limfatycznym. Pozdrawiam!
Witam Jestem po artroskopii kolana, rozpoznanie to chondofractura rzepki stawu kolanowego-fałd skrzydlasty i w następstwie resekcja fałdu. Chociaż wcześniejsze badania i ostatecznie badanie MRI wskazywały cały czas na pękniętą łąkotkę.… Czytaj więcej »
Witam,
niewiele więcej da się aktualnie zrobić. Napewno powinna Pani zacząć jak najszybciej rehabilitację. Dobry terapeuta poprowadzi dalej proces leczenia i odpowie na wszystkie wątpliwości. Pozdrawiam.
Panie Piotrze, od 3 miesięcy regularnie ćwiczę (4-5 razy w tygodniu) – są to treningi z przysiadami różnego rodzaju, wyskokami, podskokami, wypadami. Niestety od 2 tygodni pojawiło się trzeszczenie i… Czytaj więcej »
Witam, pierwsze o czym bym pomyślał to stan zapalny na przyczepie mięśnia czworogłowego do podstawy rzepki (kolano skoczka). Warto sprawdzić u dobrego fizjoterapeuty, jeśli to “kolano skoczka” to rehabilitacja nie… Czytaj więcej »
Proszę o pańska opinię i poradę Pewnego dnia w pracy idąc z obciążeniem (wiaderko z farba 20kg) zaczeła mi trzeszczeć , strzelać lewa noga .Udałem się do lekarza rodzinnego ,… Czytaj więcej »
Witam, kwas hialuronowy w tym przypadku jest dobrym rozwiązaniem, ale pewnie jego działanie będzie krótkotrwałe (może pół roku?). Może Pan mieć po prostu nierówność na chrząstce rzepki lub kości udowej,… Czytaj więcej »
Witam! Bardzo proszę o Pańską radę. Około rok temu po grze w siatkę bolały mnie kolana, tylna część ud i pośladki. Nie zwracałem na to uwagi, ponieważ po odpoczynku wszystko… Czytaj więcej »
Witam,
najlatwiej byłoby po prostu wybrać się do dobrego fizjoterapeuty. Pokaże ćwiczenia i powie co dokładnie masz robić. Pozdrawiam.
Witam! Mam duży problem z trzeszczeniem kolana, a mianowicie jestem prawie rok po rekonstrukcji ACL oraz rekonstrukcje łąkotki bocznej. Miałam bardzo ograniczoną rehabilitację po operacji, ale udało mi się szybko… Czytaj więcej »
Prawdopodobnie jest to spowodowane nieprawidłowym torem ruchu rzepki. Popracuj z fizjoterapeutą nad wzmocnieniem mięśni (głównie mięśnia czworogłowego), a może dolegliwości ustąpią. Pozdrawiam.
Witam. Mój problem polega na tym, że rezonans magnetyczny wykazał ,, nieznaczne uszkodzenie rzepki,,. W badaniu rtg wyszło ze mam ciało wolne w stawie ale lekarz który opisywał rezonans nawet… Czytaj więcej »
Witam, nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytania bez diagnostyki. Jeśli kolano się nie blokuje prawdopodobnie przeskakiwanie nie ma związku z ciałem wolnym. Może jak kwas się wchłonie efekt… Czytaj więcej »
Witam, Miałam uraz kolana z którego odciągnięto krew, prześwietlenie nic nie wykazało. Lekarz powiedział, że jest podejrzenie zerwania więzadła w kolanie. W chwili obecnej chodzę bez ortezy jednak odczuwam ból… Czytaj więcej »
Witam, stosowanie taśm jak najbardziej, ale powinien je aplikować fizjoterapeuta po przeszkoleniu. Sama nie zrobi Pani tego dobrze, więc warto wybrać się do fizjoterapeuy. Taśmy to tylko dodatek do leczenia,… Czytaj więcej »
Witam . 10 miesięcy temu miałam artroskopie kolana. Więzadło wyrwało mi kawałek kości piszczelowej i oderwała się łękotka, dodam że więzadło zostało tylko naciągnięte a ortopeda powiedział ze lepsze takie… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, nie oczekiwałbym cudów, że kolano samo “przejdzie”. Tu potrzebna jest regularna praca/trening stawu żeby doszedł on do sprawności. Nie wiem na ile same uszkodzenia mogą powodować ograniczenie ruchomości… Czytaj więcej »
Po roku czasu po rekonstrukcji acl pojawiła się u mnie chondromalacja rzeki 2-3stopnia. Jestem po 3 zastrzykach z kwasu hialuronowego bez żadnych efektów. Czy chondromalacja to efekt długotrwałego stanu zapalnego… Czytaj więcej »
Termin chondromalacja jest często naużywany i tak opisywane jest po prostu zużycie chrząstki stawowej rzepki. Sam uraz i stan zapalny mógł mieć na to wpływ, ale napewno nie kluczowy. Kwasem… Czytaj więcej »
Witam, z gory bardzo dziekuje za pomoc!☺ Moja przypadlosc jest taka, ze trzeszcza oba stawy kolanowe na maxa. Ostanio schodzilem po schodach a halas trzeszczenia na holu byl tak glosny,… Czytaj więcej »
Witam,
we wpisie ma Pan wskazówki skąd może się brać takie trzeszczenie i metody jego leczenia. Powinien Pan po prostu rozpocząć prawidłową rehabilitację. Pozdrawiam!
Panie Piotrze, 20 stycznia w wyniku upadku na lewe kolano złamałam wieloodłamowo rzepkę bez przemieszczenia. W szpitalu założono mi gips na 8 tygodni( mam 46 lat), zabroniono kategorycznie obciążać nogę.… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, ciężko mi to stwierdzić bez oglądania badań. Nie wiem na ile to dla Doktora jest “śladowy zrost”, ale jeśli zgodził się na rehabilitację to raczej nic Pani nie… Czytaj więcej »
To może i ja spytam się o mój przypadek. Prawe kolano jak do tej pory trzeszczało w miarę cicho. Jakis miesiąc temu po treningu zaczęło bolec mnie kolano do tego… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, no niestety bez dokładnej diagnozy nie jestem w stanie za wiele powiedzieć. Jeśli kolano boli coraz bardziej to pewnie skłaniałbym się do odpoczynku, nie katowania kolana. Jeśli dolegliwości… Czytaj więcej »
Dzień dobry, od roku czasu zauważyłam niepokojące ,, chrupanie ” w kolanie podczas zgięcia i prostowania. Nie odczuwam przy tym bólu jednak zdecydowanie przeszkadza mi to przy wykonywaniu różnego rodzaju… Czytaj więcej »
Prawdopodobnie złym ustawieniem rzepki jak sama Pani stwierdziła. 🙂 Tu tabletki Pani nie pomogą, powinna Pani popracować z fizjoterapeutą nad mobilizacją rzepki i ćwiczeniami. Pozdrawiam!
Witam, również mnie ten problem dotknął. Oczywiście myślałem że trzeszczenie w kolanach to normalna sprawa. Mam stwierdzoną chondromalację 1 i 2 stopnia były tutaj podane OST w zastrzykach do obydwu… Czytaj więcej »
Witam,
podejrzewam, że to nie troczki Pana bolą przy grze (rzadko się to zdarza). Praca terapią manualną z doświadczonym fizjoterapeutą i zrzucenie zbędnych kilogramów powinny pomóc. Pozdrawiam.
Witam serdecznie od 3 miesiecy w czasie chodzenie trzeszcza mi i strzelaja kolana .Zrobilam rtg wynik to niewielkie zmiany typu zwyrodnieniowego w obu stawach kolanowych ze skierotyzacja podchrzestna powierzchni stawowych… Czytaj więcej »
Witam,
przede wszystkim trzeba zrobić porządną diagnostykę fizjoterapeutyczną i poszukać przyczyny. Może to boczne przyparcie rzepki, może faktycznie uszkodzenia chrzęstne. Bez diagnostyki nie da się tego ocenić. Pozdrawiam.
Od ubiegłego lata zaczął mi się poważny problem z prawym kolanem (ból, kłucie, skrzypienie) – dosłownie z bólem jechałam na rowerze, musiałam zsiąść i go prowadzić. Trafiłam do ortopedy, który… Czytaj więcej »
Witam, czarci pazur, smarowanie żelami, kwas hialuronowy, a nawet okładanie kapustą nie wyleczą pani uszkodzonej chrząstki. Chrząstka stawowa praktycznie się nie regeneruje (w niewielkim stopniu przy zastosowaniu dostawowym komórek macierzystych,… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze!! Wspaniały blog, bardzo dużo rzeczowych i przydatnych informacji. Też mam problem z rzeką,może zacznę od początku. 02.02.2017 miałem rekonstrukcje więzadła krzyzowego, szycie bliższego przyczepu acl, na kotwicy.Rozpoznano… Czytaj więcej »
Witam,
ćwiczenia dobiera fizjoterapeuta prowadzący po badaniu, nie da się tego rzetelnie zrobić przez internet. Przeskakiwanie minie jeśli będzie się pan sumiennie rehabilitował. Pozdrawiam!
Witam, mam od jakiegos czasu problem z lewym kolanem. zaczelo sie od czegos glupiego, musialem szybko wybiec do sklepu po zakupy, podczas lekkiego truchtu do sklepu cos mi przeskoczylo w… Czytaj więcej »
Witam, urąbania nogi nie polecam, ból będie jeszcze większy, a poza tym nie będzie miał pan nogi. Mógł Pan uszkodzić np. chrząstkę stawu rzepkowo-udowego lub łąkotkę, ale to da się… Czytaj więcej »
Witam. Czy mogłabym prosic o poradę gdyż nie wiem gdzie sie udac z moim problemem. Udalam sie na zabiegi fizjoterapetyczne do terapety z kolanem, odczuwając niewielki bol – ciagniecie –… Czytaj więcej »
Witam, jeśli była wykonywana tylko na jednym kolanie to raczej nie. Jeśli na rehabilitacji oba kolana były “ruszane” mogło to spowodować pogorszenie, ale nie jestem w stanie określić, czy tak… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź. Kwas hialuronowy już miałam podany do obydwu stawów na przełomie lutego i kwietnia. Jak zalecił ortopeda piję skrzyp od prawie 2 tyg. ColonFlex przyjmuję już 3 tydz.… Czytaj więcej »
Witam, nie jestem Pani w stanie odpowiedzieć na te pytania nie znając dokładnie przypadku i nie badając kolana. Jeśli chodzi o membrany to znajdzie Pani informacje na http://www.slynarski.pl. Zastrzyki powinny… Czytaj więcej »
Cześć! Super stronka, naprawdę fajnie prowadzona. Mam pytanie dotyczące ćwiczeń przy chondromalacji 2 stopnia. Gdy została zdiagnozowana chondromalacja poszłam na rehabilitację, lekarz zapisał mi siarczan chondroityny i przez pewien czas… Czytaj więcej »
Witam,
może fizjoterapeuta powinien sprawdzić jak wygląda Twoja technika jazdy na rowerze. Tu może być błąd, nie w samym uprawianiu sportu. Pozdrawiam!