Skąd się bierze trzeszczenie w stawie kolanowym, czyli krótka opowieść o rzepce.

 

Kolano to dziwny staw. Niby masywny, stabilny, obudowany dużą ilością mięśni i więzadeł, a nadal to taki kolos na glinianych nogach. Ciągle gdzieś pobolewa. To się skręci, to przeciąży, czasem coś w nim „przeskoczy” czasem zatrzeszczy…a no właśnie, co z tym trzeszczeniem? Czy taki kolana urok i każdy z nas tak ma, czy jednak jest się czym martwić kiedy podczas przykucania nasze kolano słyszy pół dzielnicy, nawet tej po siedemdziesiątce?

Skąd się biorą dziwne odgłosy, które wydaje nasze kolano za każdym razem kiedy stojąc na nim próbujemy je zgiąć? Przyjrzyjmy się budowie kolana i rozwińmy temat.

 

Szczęśliwa rzepka.

Staw kolanowy składa się z trzech kości: udowej, piszczelowej oraz z rzepki. Ta ostatnia jest specyficzną strukturą, ponieważ należy do tzw. trzeszczek. Już sama nazwa wskazywałaby, że powinna trzeszczeć, prawda?

Otóż trzeszczki są charakterystycznymi częściami naszego ciała, ponieważ podczas naszego rozwoju powstają w skutek kostnienia ścięgien czyli struktur bardzo mobilnych, co również w końcowym efekcie daje im dużą ruchomość.

Rzepka jako jedna z nielicznych kości tego typu miała szczęście, ponieważ jej ruchomość ograniczona jest przez specyficznie wydrążoną powierzchnię kości udowej, co daje tej największej trzeszczce dużą stabilność podczas ruchu w prawidłowych warunkach. Dodatkowo los naprawdę był dla niej hojny, ponieważ obdarował ją najgrubszą warstwą chrząstki stawowej ze wszystkich stawów organizmu ludzkiego.

Żeby jednak nasza rzepka za dobrze nie miała przytrafiło jej się również kilka wpadek. Przede wszystkim rządzi nią mięsień czworogłowy uda, dzięki któremu trzeszczka jest w stanie utrzymać się w tak zwanym bloczku kości udowej, czyli swego rodzaju rynnie, po której rzepka porusza się w czasie zgięcia i wyprostu kolana. I tu właśnie zaczynają się przysłowiowe schody.

 

czworogłowy wymalowany

 

Przebieg poszczególnych głów mięśnia czworogłowego. Przyśrodkowa (czerwona), prosta wraz z pośrednią (fioletowy i zielony, boczna (niebieski).

 

Mięsień czworogłowy uda.

Jednym z zadań wszystkich czterech głów największego z mięśni uda jest utrzymanie rzepki we względnie centralnym położeniu kolana. Niestety jak to w pracy zespołowej zawsze coś nawala i trafia się jakiś leniwiec.

Jest nim głowa przyśrodkowa, która ze względu na swoją budowę potrafi bardzo szybko zanikać, przez co silniejsza głowa boczna „ściąga” rzepkę w swoją stronę i dociska ją do bocznej części wspomnianego wcześniej bloczka udowego. Podczas ruchu zgięcia i wyprostu dodatkowo wszystkie wspomniane głowy mięśniowe poprzez swoje napięcie dociskają rzepkę do kości udowej (powodują tak zwaną kompresję rzepki).

 

wybrane3

 

Po lewej: prawidłowe ustawienie rzepki na bloczku kości udowej.Po prawej: boczne przyparcie rzepki, skutkujące szybkim ścieraniem się chrząstki stawowej i przeskakiwaniem.

 

W takich warunkach podczas ruchów w kolanie trzeszczka, która jest ustawiona zbyt bocznie ociera się o wewnętrzną część kości udowej, zaczyna szukać swojego ułożenia w centrum bloczka i w momencie kiedy je znajduje można powiedzieć, że „wskakuje” na swój tor ruchu powodując znany nam wszystkim trzask. Zazwyczaj jest to pojedynczy, niebolesny, za to zdecydowanie słyszalny dźwięk budzący ciarki na plecach co bardziej wrażliwych osób z naszego otoczenia.

Sytuacja taka może mieć również związek z koślawością kolan (nogi ustawione w literę “X”). W tym przypadku mięsień czworogłowy chcąc pracować w pionowej osi ściąga rzepkę do strony bocznej, tworząc tak zwany “objaw cięciwy łuku”.

 

oś stawu kolanowego prawidłowa

 

Prawidłowa oś kończyny dolnej: biodro, kolano i stopa w jednej linii.

 

cięciwa łuku

 

Koślawość kolana skutkująca bocznym przyparciem rzepki oraz objawem “cięciwy łuku”.

 

Inne przyczyny.

Oczywiście rzepka nie jest jedyną strukturą kolana, która może powodować krepitacje (to charakterystyczne trzeszczenie). Jeśli masz już kilka lat za sobą i kilka kilometrów na liczniku Twoich nóg mogą one być powodowane pierwszymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu.

Kolejną przyczyną trzeszczenia kolana może być ciało wolne w stawie, na przykład kawałek oderwanej chrząstki. Zazwyczaj jednak w takim przypadku oprócz krepitacji pojawia się również efekt blokowania kolana, uniemożliwiający co jakiś czas zgięcie lub wyprost. W obu przypadkach, czy to ciało wolne czy zwyrodnienie stawu objaw trzeszczenia nie jest pojedynczy, pojawia się rownież obrzęk (ta potocznie zwana „woda w kolanie”, która tak na prawdę nie jest wodą) oraz ból. Jeśli obserwujesz podobne objawy u siebie nie zastanawiaj się za długo i rejestruj wizytę u ortopedy lub dobrego fizjoterapeuty na diagnostykę. Są to symptomy znacznie poważniejsze niż krepitacji rzepki i w szybkim czasie mogą uszkadzać chrząstkę kolana.

 

Co poradzić?

Jeśli przeskakiwanie i trzaski rzepki trwa zbyt długo również może znacznie uszkodzić chrząstkę stawową, a to nieuchronnie prowadzi do pogłębiania się zmian zwyrodnieniowych i bólu. Jak temu zapobiec?

 

wybrane3

 

Napinanie mięśnia czworogłowego. Zakres ruchu od zgięcia 40 stopni do wyprostu znacznie angażuje głowę przyśrodkową do pracy.

 

Przede wszystkim stabilizacja rzepki poprzez wzmocnienie leniwej głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego. To ona w największej mierze odpowiada za brak krepitacji w kolanie. Drugą sensowną rzeczą jest mobilizacja rzepki ze strony bocznej do przyśrodkowej i ewentualny kinesiotaping. Łatwe do wykonania, a efekty słychać (a raczej ich nie słychać) bardzo szybko. Jako wsparcie zawsze daję pacjentom ćwiczenia na dyskach równoważnych z kontrolą ustawienia kolana dokładnie nad stopą.

 

IMG_7056

 

Taping stabilizujący rzepkę.

 

Terapia trzeszczącej rzepki jest szybka i nadzwyczaj skuteczna. Jeśli dotyczy Cie ten problem to nie zastanawiaj się i zacznij działać. Oszczędź Twojemu kolanu zwyrodnienia, a sąsiadom przeraźliwych trzasków. Na pewno i kolano i oni będą Ci za to wdzięczni:)

4.2 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
225 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marzena
19 czerwca 2015 08:05

Świetny post!! Dziękuję, skorzystam. Obecnie zmagam się z zapaleniem ścięgna tzw. gęsiej stopki, chodzę na kriokomorę (przy okazji całe nogi dochodzą do siebie, stare zmiany zapalne zmienione w przewlekłe), po… Czytaj więcej »

Wiktoria
20 marca 2018 22:03
Reply to  Piotr

A jeśli mam coś podobnego do tego powyżej ale występują jeszcze inne objawy?

Edyta
18 maja 2018 20:30
Reply to  Piotr

Witam, Ja mam trzeszczenie w kolanach od jakiegos roku. Moj lekarz domowy powiedzial, ze to nic i jest to normalne w wieku 40 lat. Od 4 tygodni boli mnie jedno… Czytaj więcej »

edyta
20 maja 2018 11:35
Reply to  Piotr

Dziekuje za odpowiedz.Tak zrobie ?

Staszek
21 grudnia 2017 09:40
Reply to  Marzena

Dziękuję za podzielenie się wiedzą. Podoba mi się sposób w jaki Pan to robi. Pozdrawiam

Marzena
23 czerwca 2015 09:41

Przeglądam i przeglądam Pana bloga i mam coraz większe oczy. Dostrzegam te same dolegliwości u siebie. Do tego niestety dochodzą inne bóle (np.po staniu przy prasowaniu, całodziennym chodzeniu), że ból… Czytaj więcej »

Marta
24 czerwca 2015 14:09

tak czytam i się zastanawiam bo ja mam trzeszczenia nie tylko w kolanach, słysze trzaski w wielu innych stawach a jestem młoda i nie wiem czy czekają mnie zmiany zwyrodnieniowe… Czytaj więcej »

Hania
3 października 2015 13:22

Dzień dobry. W maju skręciłam lewe kolano i od tego czasu zaczęły się moje problemy. Dowiedziała się że mam chondrolomację rzepki, w opisie USG wyszł ok że 1 stopnia ale… Czytaj więcej »

Martyna
28 grudnia 2015 16:39

Witaj Piotrze. Jestem studentka fizjoterapii i obserwuje Twój blog prawie od początku. Muszę przyznać że wiele się z niego nauczyłam jak i zwyczajnie dowiedziałam ciekawostek. Ogromne dzięki że chcesz publikować!… Czytaj więcej »

Grzesiek
7 stycznia 2016 09:26

Świetne, plastyczne wytłumaczenie zawiłych kwestii medycznych 🙂 już dodałem do ulubionych! . Przy okazji mam pytanie. Cierpię na chondromalacje I-II stopień i ponoć mam asymetryczne ustawienie rzepki – odczuwam to… Czytaj więcej »

Agata
13 stycznia 2016 10:22

Znalazłam Pana bloga, ponieważ od jakiś dwóch tygodni mam problem z lewym kolanem. Kolana strzyka przy każdym wyproście nogi. Nigdy wcześniej tego nie miałam. Strzykanie jest na tyle uciążliwe, że… Czytaj więcej »

Agata
19 stycznia 2016 09:29
Reply to  Piotr

Dobra, to ostatni raz do Pana piszę, bo jest Pan ostatnią deską ratunku. Najwyżej przyjdę na wizytę, tylko niech mi Pan powie, czy jest sens. Byłam u fizjoterapeuty. Nie stwierdzono… Czytaj więcej »

Hubert
13 lutego 2016 19:51

Panie Piotrze, nie spotkałem się jeszcze nigdzie z opisem, w którym to sugeruje się, że to głowa przyśrodkowa jest silniejsza i ściąga rzepkę do strony wewnętrznej (osi ciała). Czy w… Czytaj więcej »

Robert
16 lutego 2016 23:08

Witam Panie Piotrze. Bardzo dobra i ciekawa strona, na którą natrafiłem przeglądając internet w poszukiwaniu informacji o swoim trzeszczącym kolanie. Chciałbym opisać swój przypadek. Mam teraz 40 lat i jakieś… Czytaj więcej »

Anna
12 marca 2016 13:23

Dzień dobry Panie Magistrze 🙂 Urodziłam się jako wiotkie dziecko. W dzieciństwie byłam pod opieką neurologa. Uczęszczałam na rehabilitację, stosowałam wkładki ortopedyczne (indywidualne, na zamówienie). Największym problemem wynikającymi z wiotkości… Czytaj więcej »

Anna
13 marca 2016 15:12
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź Panie Magistrze 🙂

Kasia
15 kwietnia 2016 04:39

rewelacyjny tekst, aż chce się czytać. Brawo!

Luk
Luk
25 kwietnia 2016 10:56

Witam serdecznie, Pana artykuł dość mocno przypomina moje objawy… Fizjoterapeuta rozluznial mi powiezi, bo mialem bardzo spiete, do tego sam roluje sie dziennie… Mam lekkie plaskostopie… W lewym kolanie czuje… Czytaj więcej »

Przemek
26 kwietnia 2016 08:14

Dzień dobry. Jestem po 2 operacjach kolana. Pierwsza w 2014r w której byla rekonstrukcja acl + szyta lakotka przusrodkowa i druga pod koniec 2015r w której byla usuwana czesc lakotki… Czytaj więcej »

Ula
Ula
24 maja 2016 13:36

Witam serdecznie panie Piotrze.Bardzo żałuję,że przyjmuje pan na górnym śląsku.Jestem pod wrażeniem pana ogromnej wiedzy,umiejętności technicznych,prostego sposobu przekazywania informacji ,sympatii do pacjentów i stworzenia tak profesjonalnej strony.Bardzo proszę o konsultację… Czytaj więcej »

Ula
Ula
30 maja 2016 13:10

Witam ponownie panie Piotrze,bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź.I już z góry przepraszam za za zły początek poprzedniego wpisu.Chciałam napisać ,że żałuję ,że nie przyjmuje pan na Górnym Śląsku :-),ale może… Czytaj więcej »

specu
6 lipca 2016 14:47

Witam Panie Piotrze, od dawna mam problemy z kolanami. Już jako nastolatek zauważyłem u siebie strzelanie w kolanach. Byłem wtedy raz, czy dwa u lekarza u rodzinnego, który zapisał jakąś… Czytaj więcej »

Anna Szews
17 lipca 2016 19:53

Witam serdecznie Mój syn ma 14 lat, 176 cm wzrostu i 57 kg wagi, rośnie praktycznie 0,5 do 1 cm, miesięcznie, gdzieś od roku, strzelają, trzeszczą mu kolana jak wchodzi… Czytaj więcej »

Anna Szews
18 lipca 2016 09:39

Dziękuję za odpowiedź

Sebastian
11 sierpnia 2016 19:33

Witam Panie Piotrze Czytałem Pana artykuł dotyczący kontuzji sam jestem w takim momencie mojego życia. Kiedy się zakochałem w bieganiu , zmieniłem swoje życie, a tu przyszła kontuzja ból kolan… Czytaj więcej »

Katarzyna
25 sierpnia 2016 07:32

Witam, Mam ukończone 15 lat i koślawość kolan. Bardzo mi z tym źle. Chciałabym to zrehabilitować, rozmyślam nad hemiepifizjodezą – czy to dobry pomysł ? Nie chciałabym mieć robionej osteotomii,… Czytaj więcej »

Krystian
31 sierpnia 2016 09:00

Świetny post! Humorystyczny i bardzo pouczający. Czy ćwiczenia czworogłowego również pomogą mi w tym trzeszczeniu, czy mój przypadek dotyczy jakiegoś innego zwyrodnienia? Mam tak już chyba 3-ci miesiąc, a kolejka… Czytaj więcej »

Marcin
10 września 2016 21:16

Super post Sam ostatnio (pare miesiecy) zaczalem slyszec takie wlasnie trzaski podczas cwiczen. U jednej nogi tylko. Kiedy noge zginam do gory to nie slysze nic, ale gdy juz na… Czytaj więcej »

Adam
13 września 2016 20:53

Witam Pana serdecznie, jak wykonać prawidłowo ćwiczenie o którym Pan wspomina w tym artykule mianowicie ćwiczenie na dyskach równoważnych z kontrolą ustawienia kolana dokładnia nad stopą… Czy tu chodzi o… Czytaj więcej »

agata
29 października 2016 15:42

Witam, Ja z kolei mam taki problem który wizualnie od jakiegoś czasu bardzo mi przeszkadza. Jakiś czas temu schudłam dość sporo z nóg i pozostały mi “krzywe kolana”. Nie byłam… Czytaj więcej »

Patrycja
6 grudnia 2016 20:41

Witam ja mam takie pytanko chodzę do ortopedy z takim problemem jak strzelanie o rozne inne dźwięki w kolanie. Mialam jedynie rtg kolan które n8c2nie wykazuje a lekarz twierdzi ze… Czytaj więcej »

Kamil
2 stycznia 2017 22:32

Witam:) pisze po raz kolejny bo bardzo lubię Pana blog i traktuje bo poniekąd jako ostatnia deskę ratunku. Rok temu miałem rekonstrukcje acl (polsciegnisty i smukły) rehabilitację przebiegała ok Bardo… Czytaj więcej »

Kamil
4 stycznia 2017 14:46

Zerwanie obustronne potwierdzine artroskopiami i rezonansem. Robię kolana bo marzy mi sie troszkę sportu. Nie chciałbym robić z siebie dziadka tak szybko. Dziękuję ze moge liczyć na rady twórcy najlepszego… Czytaj więcej »

Tomasz
17 stycznia 2017 14:07

Witam, na wstępie gratuluję świetnego bloga, dzielenia się doświadczeniem i udzielania pomocy ludziom. Znalazłem Pana blog przypadkiem i ‘skusiło’ mnie zdjęcie koślawych kolan – moje są identyczne. Po klęknięciu przeskoczyło… Czytaj więcej »

Tomasz
18 stycznia 2017 08:09
Reply to  Piotr

Dziekuje serdecznie. Tak, bol dotyczy tylko bocznej / od wewnetrznej czesci kolana. Pojawia sie takze w spoczynku ale po cwiczeniach stopniowo zanika i moge obciazac noge. Doktor nr. II zalecil… Czytaj więcej »

Miroslawa
24 stycznia 2017 16:47

Witam Panie Piotrze prosze o pomoc -moj tata ma 78 lat i posliznal sie na sniegu i po tygodniu zauwazyl ze ma kolano spuchniete ,poszedl do lekarza i stwierdzil ,ze… Czytaj więcej »

Dorota
29 stycznia 2017 12:08

Witam Jestem po artroskopii kolana, rozpoznanie to chondofractura rzepki stawu kolanowego-fałd skrzydlasty i w następstwie resekcja fałdu. Chociaż wcześniejsze badania i ostatecznie badanie MRI wskazywały cały czas na pękniętą łąkotkę.… Czytaj więcej »

Magda
2 lutego 2017 17:44

Panie Piotrze, od 3 miesięcy regularnie ćwiczę (4-5 razy w tygodniu) – są to treningi z przysiadami różnego rodzaju, wyskokami, podskokami, wypadami. Niestety od 2 tygodni pojawiło się trzeszczenie i… Czytaj więcej »

Rafał
10 lutego 2017 16:06

Proszę o pańska opinię i poradę Pewnego dnia w pracy idąc z obciążeniem (wiaderko z farba 20kg) zaczeła mi trzeszczeć , strzelać lewa noga .Udałem się do lekarza rodzinnego ,… Czytaj więcej »

Szymon
16 lutego 2017 21:56

Witam! Bardzo proszę o Pańską radę. Około rok temu po grze w siatkę bolały mnie kolana, tylna część ud i pośladki. Nie zwracałem na to uwagi, ponieważ po odpoczynku wszystko… Czytaj więcej »

Magda
20 lutego 2017 20:56

Witam! Mam duży problem z trzeszczeniem kolana, a mianowicie jestem prawie rok po rekonstrukcji ACL oraz rekonstrukcje łąkotki bocznej. Miałam bardzo ograniczoną rehabilitację po operacji, ale udało mi się szybko… Czytaj więcej »

Ela
Ela
26 lutego 2017 06:03

Witam. Mój problem polega na tym, że rezonans magnetyczny wykazał ,, nieznaczne uszkodzenie rzepki,,. W badaniu rtg wyszło ze mam ciało wolne w stawie ale lekarz który opisywał rezonans nawet… Czytaj więcej »

Karo
28 lutego 2017 18:27

Witam, Miałam uraz kolana z którego odciągnięto krew, prześwietlenie nic nie wykazało. Lekarz powiedział, że jest podejrzenie zerwania więzadła w kolanie. W chwili obecnej chodzę bez ortezy jednak odczuwam ból… Czytaj więcej »

Paulina
8 marca 2017 20:16

Witam . 10 miesięcy temu miałam artroskopie kolana. Więzadło wyrwało mi kawałek kości piszczelowej i oderwała się łękotka, dodam że więzadło zostało tylko naciągnięte a ortopeda powiedział ze lepsze takie… Czytaj więcej »

Kamil
13 marca 2017 21:47

Po roku czasu po rekonstrukcji acl pojawiła się u mnie chondromalacja rzeki 2-3stopnia. Jestem po 3 zastrzykach z kwasu hialuronowego bez żadnych efektów. Czy chondromalacja to efekt długotrwałego stanu zapalnego… Czytaj więcej »

Piotr
18 marca 2017 19:48

Witam, z gory bardzo dziekuje za pomoc!☺ Moja przypadlosc jest taka, ze trzeszcza oba stawy kolanowe na maxa. Ostanio schodzilem po schodach a halas trzeszczenia na holu byl tak glosny,… Czytaj więcej »

Aga
Aga
21 marca 2017 07:32

Panie Piotrze, 20 stycznia w wyniku upadku na lewe kolano złamałam wieloodłamowo rzepkę bez przemieszczenia. W szpitalu założono mi gips na 8 tygodni( mam 46 lat), zabroniono kategorycznie obciążać nogę.… Czytaj więcej »

Karolina
21 marca 2017 13:50

To może i ja spytam się o mój przypadek. Prawe kolano jak do tej pory trzeszczało w miarę cicho. Jakis miesiąc temu po treningu zaczęło bolec mnie kolano do tego… Czytaj więcej »

Kamila
2 kwietnia 2017 07:01

Dzień dobry, od roku czasu zauważyłam niepokojące ,, chrupanie ” w kolanie podczas zgięcia i prostowania. Nie odczuwam przy tym bólu jednak zdecydowanie przeszkadza mi to przy wykonywaniu różnego rodzaju… Czytaj więcej »

Artur
3 kwietnia 2017 00:26

Witam, również mnie ten problem dotknął. Oczywiście myślałem że trzeszczenie w kolanach to normalna sprawa. Mam stwierdzoną chondromalację 1 i 2 stopnia były tutaj podane OST w zastrzykach do obydwu… Czytaj więcej »

marta
21 kwietnia 2017 13:17

Witam serdecznie od 3 miesiecy w czasie chodzenie trzeszcza mi i strzelaja kolana .Zrobilam rtg wynik to niewielkie zmiany typu zwyrodnieniowego w obu stawach kolanowych ze skierotyzacja podchrzestna powierzchni stawowych… Czytaj więcej »

Żaneta
29 kwietnia 2017 08:33

Od ubiegłego lata zaczął mi się poważny problem z prawym kolanem (ból, kłucie, skrzypienie) – dosłownie z bólem jechałam na rowerze, musiałam zsiąść i go prowadzić. Trafiłam do ortopedy, który… Czytaj więcej »

Sebastian
29 kwietnia 2017 19:13

Witam Panie Piotrze!! Wspaniały blog, bardzo dużo rzeczowych i przydatnych informacji. Też mam problem z rzeką,może zacznę od początku. 02.02.2017 miałem rekonstrukcje więzadła krzyzowego, szycie bliższego przyczepu acl, na kotwicy.Rozpoznano… Czytaj więcej »

slawek
1 maja 2017 16:59

Witam, mam od jakiegos czasu problem z lewym kolanem. zaczelo sie od czegos glupiego, musialem szybko wybiec do sklepu po zakupy, podczas lekkiego truchtu do sklepu cos mi przeskoczylo w… Czytaj więcej »

Honorata
3 maja 2017 21:07

Witam. Czy mogłabym prosic o poradę gdyż nie wiem gdzie sie udac z moim problemem. Udalam sie na zabiegi fizjoterapetyczne do terapety z kolanem, odczuwając niewielki bol – ciagniecie –… Czytaj więcej »

Żaneta
13 maja 2017 14:44

Dziękuję za odpowiedź. Kwas hialuronowy już miałam podany do obydwu stawów na przełomie lutego i kwietnia. Jak zalecił ortopeda piję skrzyp od prawie 2 tyg. ColonFlex przyjmuję już 3 tydz.… Czytaj więcej »

Julia
24 maja 2017 19:23

Cześć! Super stronka, naprawdę fajnie prowadzona. Mam pytanie dotyczące ćwiczeń przy chondromalacji 2 stopnia. Gdy została zdiagnozowana chondromalacja poszłam na rehabilitację, lekarz zapisał mi siarczan chondroityny i przez pewien czas… Czytaj więcej »

225
0
Would love your thoughts, please comment.x