Dyskopatia kręgosłupa szyjnego. Kiedy powinniśmy się jej obawiać?

Kręgosłup szyjny jest dla mnie jednym z najprzyjemniejszych tematów w rehabilitacji. Osobiście bardzo lubię się nim zajmować (nie tak bardzo jak kolanem, ale lubię :D), ponieważ jest „wdzięcznym” odcinkiem kręgosłupa i efekty jego leczenia pojawiają się zazwyczaj bardzo szybko.

Niestety, urazy (pisałem wcześniej o urazie typu „Smagnięcie Biczem”) i problemy w obrębie kręgosłupa szyjnego są dużo groźniejsze niż np. części lędźwiowej, ponieważ na jego wysokości możemy mieć do czynienia z kontaktem dysku z rdzeniem kręgowym (nawet bezobjawowo!).

Oczywiście nawet w dużych zmianach w szyi nie zawsze się tak dzieje, jednak warto pamiętać kilka groźnych objawów, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty lub neurologa. Poniżej krótki przewodnik po rodzajach dyskopatii kręgosłupa szyjnego i ich możliwych skutkach dla naszego organizmu.

Dyskopatia kręgosłupa szyjnego. Co to takiego?

Co oznacza termin „dyskopatia” dokładnie wytłumaczyłem już we wpisie dotyczącym kręgosłupa lędźwiowego (znajdziesz go TUTAJ), więc zapraszam do lektury. Najważniejsza informacja dotycząca dyskopatii to ta, że nie jest to choroba, a zespół objawów, które nie zawsze powodują dolegliwości bólowe pacjentowi. W takim razie czy warto się nią przejmować? Oczywiście tak.

Nawet niewielkie, nieleczone zmiany w kręgosłupie szyjnym będą powodować dalsze uszkadzanie krążków międzykręgowych, co w efekcie może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, łącznie z przymusem wykonania zabiegu operacyjnego. Jakie zatem objawy są sygnałem ostrzegawczym przed nieodwracalnymi uszkodzeniami kręgosłupa szyjnego?

W rezonansie magnetycznym kręgosłupa szyjnego widoczne są pierwsze oznaki dyskopatii. Na czerwono zaznaczone uwypuklenia krążków międzykręgowych (dysków) w stronę kanału kręgowego.

Pierwsze objawy dyskopatii szyi.

Kręgosłup szyjny to struktura nietypowa. Często nie daje objawów centralnych w okolicach pleców, a jego dolegliwości mają swoje odzwierciedlenie na przykład w postaci bólu okolicy ramion lub przedramion. W tym odcinku nawet niewielka przepuklina może powodować uporczywe promieniowanie do kończyn górnych lub w okolice czaszki.

Pierwsze objawy problemów z kręgosłupem szyjnym zazwyczaj są mało spektakularne. Ot czasem większe napięcie mięśni czworobocznych (mięśnie karku łączące szyję z barkiem), lekkie „prądy” przebiegające wzdłuż ręki, czy sporadyczne bóle głowy i zwiększone napięcie mięśni karku. Niby niegroźne, jednak z czasem dolegliwości stają się coraz częstsze i bardziej uporczywe.

Czym spowodowane są takie symptomy? Bardzo często w rezonansie kręgosłupa szyjnego takiego pacjenta znajdziemy delikatne odwodnienie krążka międzykręgowego (dysku), obniżenie jego wysokości, czy dyskretny ucisk na tzw. oponę twardą (pierwszą „osłonę” kanału kręgowego).

Zazwyczaj właśnie taki stan kręgosłupa najlepiej nadaje się do rozpoczęcia pracy z fizjoterapeutą, który poprzez odpowiednią terapię manualną potrafi usunąć objawy i poprawić pracę szyi nawet po 2-4 wizytach. Sytuacja komplikuje się jeśli zbagatelizujemy pierwsze oznaki dyskopatii.

Obraz przepukliny krążka międzykręgowego (na czerwono). Jądro miażdżyste migruje do kanału kręgowego znacznie go zwężając, jednak nie uciska jeszcze na strukturę rdzenia.

Zaawansowana dyskopatia kręgosłupa szyjnego. Czym może skutkować?

Brak działania w przypadku pojawienia się pierwszych problemów z kręgosłupem szyjnym może doprowadzić do trwałego uszkodzenia dysków i wyraźnego ucisku na struktury nerwowe (oponę twardą, okolice korzenia nerwowego). Tu objawy nie są już tak dyskretne. Promieniowanie bólu w okolicę łopatki, ramienia lub przedramienia (czasem nawet do palców rąk), osłabienie czucia lub co gorsza osłabienie mięśniowe kończyny górnej to ostatni sygnał do rozpoczęcia rehabilitacji.

W takich przypadkach fizjoterapia ma ograniczone pole do popisu, jednak dobra diagnostyka i na jej podstawie prawidłowo dobrane leczenie powinno przynieść pozytywny efekt w ciągu kilku wizyt. Często w takim stadium do celowanego leczenia wymagany jest również obraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, który dokładnie obrazuje poziom uszkodzenia dysków.

Ucisk rdzenia kręgowego przez uszkodzony krążek międzykręgowy. Obraz zaawansowanej dyskopatii kręgosłupa szyjnego.

Ucisk dysku na rdzeń kręgowy. Jakie są objawy?

Niestety, anatomiczna bliskość położenia krążków międzykręgowych w stosunku do rdzenia kręgowego w okolicy szyi zwiększa ryzyko dużych powikłań w przypadku wystąpienia dyskopatii. Jeśli zbagatelizowałaś/eś wcześniejsze objawy i doprowadziłaś/eś do poważnego uszkodzenia dysku (o jego budowie pisałem w poście: 10 FAKTÓW I MITÓW NA TEMAT KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO), z którego jądro miażdżyste „wylało się” w okolice rdzenia kręgowego to sytuacja robi się bardzo poważna. Takie sytuacje mogą skutkować tzw. „objawami rdzeniowymi”, z których najniebezpieczniejsze to:

  • krótka/dłuższa utrata przytomności,
  • brak czucia i siły mięśniowej kończyny górnej,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • wymioty,
  • nasilone zawroty głowy,
  • niemożność wykonania ruchów kręgosłupem szyjnym (zablokowanie).

W przypadkach wystąpienia takich dolegliwości nie zastanawiaj się co robić i w trybie natychmiastowym udaj się do lekarza, który po diagnostyce klinicznej oraz wykonaniu rezonansu magnetycznego oceni jak poważny jest problem. Zbagatelizowanie takiego stanu może skutkować trwałą utratą zdrowia, a nawet spowodować bezpośrednie zagrożenie Twojego życia. Tu nie ma czasu do stracenia!

Pamiętaj!

Objawy ucisku korzenia nerwowego lub rdzenia kręgowego nie zawsze są tak „spektakularne”. Nierzadko zdarza się, że pacjenci praktycznie nie odczuwają dolegliwości bólowych, a pojawia się u nich jeden (lub więcej) wymienionych wcześniej objawów. W takich przypadkach zazwyczaj dopiero rezonans magnetyczny ujawnia jak poważna jest sytuacja i czy taki pacjent nadaje się jeszcze do leczenia zachowawczego, czy wymagana jest interwencja neurochirurgiczna (zabieg operacyjny).

Jeśli odczuwasz dolegliwości okolicy kręgosłupa szyjnego zadbaj o jego zdrowie odpowiednio wcześnie. Zgłoś się do fizjoterapeuty lub lekarza na diagnostykę i nie pozwól na pogorszenie stanu Twojej szyi.

4.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
299 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mac
Mac
26 kwietnia 2017 19:50

Nie wiem czy to dyskopatia (czy coś innego bo choruję na łuszczycowe zapalenie stawów) ale przyznam, że dolegliwości w kręgosłupie szyjnym są wyjątkowo upierdliwe, nie boli mocno ale czuję się… Czytaj więcej »

Dorota
26 lutego 2018 16:12
Reply to  Piotr

A proszę o poradę, jakie ćwiczenia wykonywać przy uwypukleniu trzech dysków w odcinku szyjnym kręgosłupa na poziomie C5, C6, C7, bez cech przepuklin i wygaśnięcia jądra miażdżycowego. To wynik z… Czytaj więcej »

Sylwia
3 maja 2017 12:08

Jak stabilizowac szyje przy jej niestabilności?

Klaudia
14 maja 2018 08:48
Reply to  Sylwia

Mi najbardziej pomogły ćwiczenia i masaże u fizjoterapeuty, bo jak sama próbowałam to nie było efektów. Nie wiem skąd Pani jest, ja chodzę do kliniki w poznaniu. Samemu czesem mózna… Czytaj więcej »

Sylwia
4 maja 2017 07:33

Z Pana doświadczenia jak dlugo trwa taka terapia i czy wynik ostateczny jest zadawalajacy dla pacjentow? Pozdrawiam

Sylwia
4 maja 2017 17:55

Wybieram sie do fizjoterapeuty w mojej okolicy, ktory jako pierwszy w rozmowie zasugerowal, ze moje problemy z kręgosłupem szyjnym mogą wynikac z niestabilności. Lekarz rehabilitacji błędnie zaaplikowal mi wyciąg szyi… Czytaj więcej »

Sylwia
4 maja 2017 20:47

Dziękuję Dla osób, ktorzy szukają pomocy w sprawach zwiaznych z dysfunkcjami narządu ruchu polecam udanie sie do sprawdzonych i doświadczonych fizjoterpeutow. Nie można liczyć na pomoc ze strony publicznej służby… Czytaj więcej »

Sylwia
4 maja 2017 21:01
Reply to  Sylwia

Na zakończenie. … 🙂 wyciągi szyi w tym pętlę Glisona stosuje sie? Mialam nieszczęście doświadczyć jej w szpitalu MSW (nie podam w jakiej miejscowości) gdzie znajduje się oddział rehabilitacji narządu… Czytaj więcej »

Kate
6 czerwca 2017 06:08
Reply to  Sylwia

Pani Sylwio mam to samo – straszą mnie operacją – że już kręgosłup się nie cofnie a jak się pogorszy to jedynym wyjściem jest operacja – za pół roku mam… Czytaj więcej »

Kamil
10 czerwca 2017 09:00

Mam pytanie. Od roku towarzyszy mi ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Powstał on po trening martwego ciągu na siłowni, tyle że pierwszym objawem był straszny ból prawego jądra i prawej… Czytaj więcej »

Sylwia
12 czerwca 2017 08:02

Pani Kate, polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty i trening stabilzacji kręgosłupa. To tyle pozdrawiam. ?

Kate
19 czerwca 2017 09:19

Panie Piotrze a jakie są Pana zalecenia na taki rezonans: 🙁 Badanie MR kregosłupa C, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-zal i T2-zal w dwóch płaszczyznach wykazało: Lordoza szyjna zniesiona z… Czytaj więcej »

Kate
21 czerwca 2017 09:12

A co Pan by powiedział na kolano ? jestem młodą osobą – najpierw nastraszyli operacją kregosłupa szyjnego – opis powyżej – a teraz kolana, Ortopeda dał skierowanie na artroskopię. Czy… Czytaj więcej »

Sylwia
25 czerwca 2017 11:25

Pani KAte, jezeli jest Pani z dużego miasta to z łatwością znajdzie się jakiś fizjoterapeuta, który pomoże. Ja dojezdzam ponad 100 km na zabiegi i kontole. Proszę sie nie poddawać.… Czytaj więcej »

Sylwia
25 czerwca 2017 19:27

Mam pytanie. Czy przy leczeniu niestabilności kręgosłupa szyjnego można i czy jest sens korzystać z zabiegów fizykalnych – laser, pole magnetyczne, parafango i aqvawibron? Czy takie zabiegi pomagaja w rehabilitacji?

Kasia
26 czerwca 2017 20:17

Co jest zazwyczaj przyczyną dyskopatii szyjnej?

Alutka
Alutka
17 grudnia 2023 21:10
Reply to  Piotr

A ja mam pytanie dotyczące dyskopati wielopoziomowej o największym nasileniu c5,c,6 lekarz stwierdził rotacja głowy 50 proc i wzmożone mięśnie przy kręgosłupie nic nie pomaga jak sobie radzić ztym bólem… Czytaj więcej »

Sylwia
28 czerwca 2017 10:25

U mnie jak stwierdził ortopeda przyczyna to słabe mięśnie, ale przepuklinom nie da sie czasami zapobiec. Wszystko z czasem się zużywa. U mnie stwierdzono niestabilność i jestem pewna że tak… Czytaj więcej »

Magda
28 czerwca 2017 13:19

Mam pytanie. Co zrobić jeśli odczuwam dziwny ból w okolicy odcinka szyjnego, nie wiem jak określić ten ból, wystepuje po obu stronach kręgosłupa i jest uciążliwy(jakby coś mi przeszkadzało)? Lekarz… Czytaj więcej »

Grzegorz Błaszczak
11 lipca 2017 17:33

Mam ogromną prośbę. Oto wynik RTG kręgosłupa szyjnego: Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z nieco kyfotycznym ustawieniem kręgosłupa na poziomie od c3 do c6. Nieznacznie obniżona wysokość przestrzeni m-kręgowej C6-C7 w… Czytaj więcej »

Sylwia
12 lipca 2017 21:14

Pani Kate, jak terapia czy udało się pani znaleźć fizjoterapeute czy objawy bólowe zlagodnialy? Nie mozna zwlekać i trzeba byc wytrwalym. Pozdrawiam. Panie Piotrze mam pytanie jakie sporty można uprawiac… Czytaj więcej »

Sylwia
13 lipca 2017 08:33

Czym różni sie niestabilność strukturalna od funkcjonalnej? Która jest “gorsza”?

Sylwia
23 lipca 2017 13:43

Witam, czyli w przypadku każdej z rodzaju niestabilności postępowanie i zalecenia terapeutyczne powinny byc inne? Czy niestabilność strukturalna poddaje się rehabilitacji jakie są rokowania? Pozdrawiam,

Tomasz
23 lipca 2017 16:42

Dzień dobry, bardzo zainteresował mnie powyższy artykuł. A to dlatego, że ostatnio pojawił się u mnie pewien dyskomfort związany z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Przy mocniejszych przechyleniach głowy czuję i słyszę… Czytaj więcej »

Anna
25 lipca 2017 15:41
Reply to  Piotr

Dzień dobry, odebrałam RTG kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Gdzie się udać z tym wynikiem i co on oznacza? Kręgosłup szyjny: zwężenie tarczy międzykręgowej na poziomie C6C7 – dyskopatia ze zniekształceniem… Czytaj więcej »

zeed
27 lipca 2017 11:31

Czy spotkałeś się z przypadkiem kiedy zniesiona lordoza i nic poza tym (MIR) daje objawy oszołomienia i zaburzeń równowagi permanentnych ? , w skrócie ,człowiek czuje się jak na bani… Czytaj więcej »

Dominika
2 sierpnia 2017 07:58

Witam. Czy bezsenność, mrowienie głowy i niskie ciśnienie może być spowodowane przez lordoze szyjną? W jakiej pozycji spać przy lordozie szyjnej? Czy może użyć poduszki ortopedycznej, jeżeli tak to czy… Czytaj więcej »

Tomek
8 sierpnia 2017 15:39

Panie Piotrze, otrzymalem taki opis MR kregoslupa szyjnego: Zaznaczone dyskretnie modelujace przednie obrzeza worka oponowego -niewielkie dokanalowe protruzje krazkow miedzykregowych C4/C5, C5/C5 i C6/C7 – mogace na tych poziomach uciskac… Czytaj więcej »

Paweł
17 sierpnia 2017 17:27

Witam. Mam zniesienie lordozy szyi z ustawieniem kifitycznym. Ból na razie trzyma. Jaj często zdarza się Panu że rehabilitacja pacjenta nie daje rezultatów i musi Pan podesłać go do neurochirurga… Czytaj więcej »

Elżbieta
18 sierpnia 2017 07:56

Witam, w badaniu MRI rok temu wyszła mi przepuklina C6/C7. Przeszłam rehabilitację oprócz sporadycznych bóli głowy nic mi nie dolegało. 3 tyg temu w czasie uropu, dopadł mnie okropny ból… Czytaj więcej »

Paweł
20 sierpnia 2017 10:11

Nie nie nie…. mam tez takie cwiczenie z recznikiem gdzie oporuje do tylu a recznik trzymam na potylicy ale myslalem, że jest to ćwiczenie izometryczne. Próbowałem tez metodę McKenzie ale… Czytaj więcej »

Elżbieta
22 sierpnia 2017 09:49

Panie Piotrze, jakie są negatywne skutki takich manewrów? Czy masaż mięśni przy karku i ćwiczenie unoszenia głowy są wystarczające? Jakie działania rehabilitacyjne w takim przypadku Pan by wykonał? Z góry… Czytaj więcej »

Paweł
26 sierpnia 2017 20:00

Witam, mam pytanie. Szukam fizjoterapeuty w związki z dolegliwościami bolowymi kręgosłupa szyjnego (cóż do Pana mi za daleko) i zauważyłem, ze niektórzy terapeuci w opisie swoich uprawnień i szkoleń wymieniają… Czytaj więcej »

Anna
29 sierpnia 2017 22:19

Witam Panie Piotrze ! problem z odcinkiem szyjnym mam od 3 miesięcy ból straszny ,jestem po rehabilitacjach które zrobiłam w ciemno bo lekarze w Irlandii twierdzą że nic mi nie… Czytaj więcej »

Paweł
8 września 2017 14:24

We wstępie pow. artykułu pisze Pan, że odcinek szyjny kręgosłupa jest wdziecznym tematem do rehabilitacji i efekty jej są szybkie. Ja walczę z bólem od miesięcy. Spotkalem sie z opinia… Czytaj więcej »

Paweł
10 września 2017 15:53

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Ja także uważam, że rehabilitacja należy do fizjoterapeutów lekarze często nie potrafią doradzić w kwestii dalszego postępowania np. po zabiegach operacyjnych. Bagateluzuja problemy bólowe. Teksty… Czytaj więcej »

Natalia
12 września 2017 23:39

Witam bardzo potrzebuje porady i pomocy bo nie wiem już co robić Pod koniec lipca trafiłam do szpitala z potwornym bólem głowy pojawiał się już od miesiąca ale przechodziło, generalnie… Czytaj więcej »

Natalia
18 września 2017 21:21
Reply to  Piotr

Dziękuję bardzo, czy w takim razie może mi pan polecić kogoś z Warszawy ?

Kasia
17 września 2017 15:13

Witam. Jestem po dwóch ciazach 4 letni syn 11 miesięczna córka. Mam 25 lat . Półtora roku temu po kilkukrotnym bólu pleców zgłosiłam się do ortopedy w Niemczech ponieważ jeszcze… Czytaj więcej »

Marianna
18 września 2017 08:47

Witam Pana. Z rtg wynika, że mam wyprostowany kregoslup szyjny tj. Brak lordozy oraz płaskie przepukliny. Po przeczytaniu kilku komentarzy w necie w tym Pana blog udalam sie do fizjoterapeuty.… Czytaj więcej »

Grzegorz
4 października 2017 17:13

Dzień dobry Mam nadzieję że Pan będzie mi mógł pomóc. Może zacznę od części opisu MR kręgosłupa szyjnego “Tylna częściowo objęta osteofitami wypuklina obniżonego krążka m-k C5/C6 wyraźnie zwężająca otwory… Czytaj więcej »

Tobiasz
7 października 2017 20:46

Witam serdecznie, Chciałbym zapytać odnośnie torbieli stawu kręgosłupa. Jedni neurochirurdzy mówią, że można wyciąć, a staw sam się zrośnie. Drudzy mówią, żeby nie wycinać, chyba że zastosuje się stabilizację, ponieważ… Czytaj więcej »

Krzysztof
9 października 2017 18:12

Witam Panie Piotrze Dwa dni temu złapał mnie przenikliwy ból w barku, postanowiłem udać się do lekarza wykonałem RTG oraz TK oto opis tomografii; Na poziomie C3-C4-C5-C6 centralne uwypuklenie krążków… Czytaj więcej »

Arek / Łódź
10 października 2017 17:10

Witam, ja od jakiegoś czasu mam takie objawy: oszołomienie jak po 2 piwach, taki jestem kołowaty, przymulenie. Nie cały czas. Bywają tygodnie, że nic mi nie jest. Teraz, już trzeci… Czytaj więcej »

Arek / Łódź
11 października 2017 10:28
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za poradę. Pozdrawiam serdecznie.

Anna
11 października 2017 11:28
Reply to  Arek / Łódź

Takie objawy nie koniecznie muszą być związane z patologią w odcinku szyjnym. Czy przeprowadzone zostało badanie neurologiczne, podstawowe badania laboratoryjne (morfologia krwi, poziom glukozy, poziom TSH itp.)? Rozsądnie byłoby wykluczyć… Czytaj więcej »

EWA
EWA
11 października 2017 16:46

Panie Piotrze , jak mam rozumieć wynik badania RTG kręgosłupa szyjnego AP i boczne. Na wykonanym zdjęciu bocznym uwidoczniono szyjny odcinek kręgosłupa do poziomu blaszki granicznej górnej trzonu trzonu kręgu… Czytaj więcej »

Krzysztof
11 października 2017 18:02

Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź,na noc kołnierz ściągnę bo już tak przespałem 2 noce i czuję zmianę na dobre, może Pan polecić jakiegoś specjalistę z Poznania.
Pozdrawiam

Justyna
15 października 2017 15:20

Witam jestem w 19 tyg ciąży. Ostatnio w nocy parę razy obudziłam się z powodu silnych zwrotów głowy w wyniku których pojawiły się wymioty. Ze względu na ciążę zostałam zatrzymana… Czytaj więcej »

Paweł
15 października 2017 21:02

Mam problemy z kręgosłupem szyjnym _zniesienie lordozy z kifoza oraz wypukliny bez ucisku na rdzeń. Rehabilitacja polega na wzmacnianiu mięśni. Jednocześnie doskwieraja mi szumy w głowie. Czy rehabilitacja pomoże pozbyć… Czytaj więcej »

Paweł
20 października 2017 19:13

Dziękuję. Jak jednak być pewnym, że dana terapia manualna jest odpowiednia? ?

Your name
22 października 2017 13:14

Stan po discektomii i implantacji na poziomie C5-C6 i C6-C7 maj 2017 .Na poziomie C5-C6 wzmacniający się obszar, centralno -lewobocznie wypuklający się do kanału kręgowego -najprawdopodobniej uwypuklenie krążka m-k,nie można… Czytaj więcej »

Urszula
22 października 2017 15:40

Witam serdecznie ! Bardzo proszę o interpretację mojego opisu z rezonansu kręgosłupa szyjnego. Spłycenie lordozy szyjnej. Krążki międzykręgowe na poziomach C5-C7 z cechami częsciowej dehydratacji. na poziomie C6-C7 znajduje się… Czytaj więcej »

Marcin
25 października 2017 12:19

Witam Poniżej przesyłam opis badania rezonansu. Proszę o interpretację, czy dla poniższego opisu wskazywał by Pan na rehabilitację czy już zabieg? : MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonane jednofazowo w 2… Czytaj więcej »

Adm
Adm
2 listopada 2017 13:10

Witam 🙂 Bardzo Pana proszę o interpretację zdjęcia RTG. Ząb obrotnika ustawiony symetrycznie do mas bocznych atlasu. Wyrostek ościsty obrotnika rotuje się w strone lewą. Odległość przedniego łuku atlasu od… Czytaj więcej »

ADM
ADM
5 listopada 2017 17:34
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź 🙂 Tak jak Pan mówi laser i krioterapia nic mi nie dały. Czy warto rozszerzyć badanie o rezonans magnetyczny odcinka szyjnego i wtedy dopiero udać się do… Czytaj więcej »

Your name
5 listopada 2017 17:47

Witam p.Piotrze.
Wniosek lekarza opisujacego moj rezonans brzmi:nasilona dwupoziomowa dyskopatia szyjnac5/c6i c6/c7 z wspoltowarzyszacymi zmianami zwyrodnieniowymi i stenoza kanalu kregowego.
Co mi pan radzi ?

Stanisław
6 listopada 2017 18:25

Witam, Prosiłbym o interpretacje mojego badania tomografem komputerowym odcinka kręgosłupa szyjnego. Opis badania: Wykonano świadczenie według kodu 5.03.00.0000070 Tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego – badanie podstawowe. Badanie wykonano stosując przekroje osiowe… Czytaj więcej »

Kasia
8 listopada 2017 20:37

Witam Borykam się od września z bólem kręgosłupa szyjnego w zasadzie na początku zawroty głowy. Teraz jest taki ból prawej ręki ze rano podnieść z lozka się nie mogę,ręka wrażliwa… Czytaj więcej »

Sindy
12 listopada 2017 22:07

Witam serdecznie! Stwierdzono u mnie zniesienie lordozy szyjnej i problemy z krążkiem c-6. Na początku towarzyszyły mi silne zawroty głowy , mocny ucisk mięśni szyi, pogorszenie wzroku (z daleka obraz… Czytaj więcej »

299
0
Would love your thoughts, please comment.x