Czy warto zostać fizjoterapeutą?

Rzadko piszę na blogu posty skierowane do fizjoterapeutów. W pierwszym założeniu Fizjologika miała być miejscem, w którym to pacjent znajduje potrzebne mu informacje i bez skrępowania pyta o własne dolegliwości. Mam nadzieję, że udało się to zrealizować we wcześniejszych wpisach. Dziś post nie dla Was, pacjentów-czytelników (choć i Was zachęcam do przeczytania!), a właśnie dla fizjoterapeutów. Dla tych „teraźniejszych”, a w szczególności tych przyszłych, postaram się odpowiedzieć na pytanie: czy warto zostać fizjoterapeutą?

Zawsze bardzo mnie cieszą maile, które dostaję od studentów oraz potencjalnych adeptów kierunku fizjoterapii. Wielu z Was ma wątpliwości, czy ten zawód w ogóle ma przyszłość i czy warto się w niego zagłębiać. Często pytacie, czy każda rehabilitacja w Polsce polega na podłączaniu prądów, kręceniu ultradźwięków i szarpaniu się z linkami w klatkach „UGUL” podczas bezsensownego podwieszania pacjenta? Czy w tym zawodzie w ogóle można zarobić godziwe pieniądze lub otworzyć własną firmę i nie pójść „z torbami” po 3 miesiącach?

Subiektywnym okiem fizjoterapeuty z krótkim, dziesięcioletnim stażem zawodowym postaram się przedstawić Wam realia rehabilitowania pacjentów w Polsce. Do dzieła!

Jaką uczelnię wybrać by w przyszłości było Ci łatwiej?

Aktualnie studia na kierunku „fizjoterapia” rosną na uczelniach szybciej niż grzyby po deszczu. Można je spotkać na państwowych uczelniach (głównie Uniwersytetach Medycznych oraz AWF-ach), ale także na Wyższych Szkołach Pedagogicznych, Psychologicznych, Rolniczych i jeszcze niewiadomo jakich. Czym różnią się te wszystkie szkoły i jaką wybrać żebyś po studiach nie musiał siedzieć na kuroniówce?

„Oczywistą oczywistością” jest, że główna różnica pomiędzy wszystkimi uczelniami to ich poziom. Napiszę krótko i dosadnie. Jeśli naprawdę zastanawiasz się nad fizjoterapią wybierz Uniwersytet Medyczny lub AWF (osobiście bardziej polecam AWF, choć studiowałem na obu) i to nie jakiś przypadkowy, a raczej szukaj uczelni w dużym mieście. Nie oszukujmy się. Kogo zatrudniłbyś szybciej: absolwenta fizjoterapii po Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu, czy po Uniwersytecie Medycznym w Warszawie lub Gdańsku? Oczywiście jest to duże uogólnienie, zawsze trafiają się „perełki”, ale statystycznie chyba się rozumiemy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że większe uczelnie nieprzypadkowo są większe. Po prostu najczęściej mają lepszych wykładowców, co przyciąga kolejnych studentów.

Jeśli nie Udało Ci się na uczelni państwowej szukaj raczej takiej uczelni prywatnej, która szkoli głównie fizjoterapeutów (Wyższa Szkoła Rehabilitacji, lub Fizjoterapii). Z wiadomych względów.

Jak wyglądają studia z fizjoterapii w Polsce?

Tak, jak w przypadku doboru uczelni tu również nie ma zaskoczenia. Każdy student (nie ważne jakiego kierunku) powie, że większość jego zajęć jest zwyczajnie nudna. Jeśli nie jesteś jeszcze studentem fizjoterapii to przygotuj się na wielogodzinne wykłady i ćwiczenia do późnego wieczora. Jeśli jesteś już studentem to się nie zrażaj, ponieważ po trzecim roku będzie dużo ciekawiej. Plan tych studiów został stworzony tak, żebyś w pierwszych latach poznał podstawy, a w kolejnych zaczął je wykorzystywać. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę ilość przyswojonej wiedzy zależy tylko od Ciebie. Albo wykorzystasz czas studiów na nauczenie się przynajmniej podstaw, albo będziesz to musiał zrobić po ich zakończeniu (trudniejsza droga).

Czy są studenci, którzy po pierwszym roku fizjoterapii już wiedzą, że to właśnie tym chcą się zajmować? Są, ale jest ich niewielu. Więcej jest takich, którzy nie wiedzą, czy chcą pracować w fizjoterapii nawet po piątym roku (i Ci raczej w zawodzie pracować nie powinni). Przetrwaj pierwsze dwa lata teorii, wybierz dobre praktyki i zacznij uczyć się od najlepszych terapeutów. Niestety Ci najlepsi zazwyczaj nie zostają na uczelniach, bo nie ma tam należytych pieniędzy, chyba że mają powołanie i uczą prawie charytatywnie.

Aha! Jeszcze dwie ważne rzeczy. Po pierwsze: wybierając uczelnię szukaj takiej, która nie narzuca Ci z góry miejsc odbywania wszystkich praktyk. Jeśli masz wybór zawsze możesz wybrać to, co najbardziej Cię interesuje (np. dobre kliniki ortopedyczne, neurologiczne itp.). Niektóre uczelnie (np. Uniwersytety Medyczne) z góry określają miejsca odbywania praktyk, co jest słabą opcją. Po drugie: jak tylko skończysz pierwsze lata uczelni zacznij się szkolić. Nie mów, że nie masz pieniędzy, masz 2-3 lata żeby je nazbierać i rozpocząć kursy. Lenistwo i to, że na razie nie masz szansy używać teorii w praktyce nie jest wymówką. Jak tego nie zrobisz nigdy tej szansy nie dostaniesz.

Udało się skończyć studia z fizjoterapii. Co dalej?

Jeśli nie byłeś leniwy to po pięciu latach ukończyłeś magisterkę i zaczynasz szukać pracy. Od 3 roku studiów zdążyłeś juz zrobić jeden/dwa większe szkolenia, kilka darmowych praktyk w fajnych klinikach i tak naprawdę praca powoli szuka Cię sama. Każda dobra klinika ma swoich ulubionych praktykantów, którzy „kumają” i poświęcają swój czas żeby nauczyć się jak najwięcej. Zazwyczaj właśnie z takich osób wybiera się kolejnych terapeutów do zatrudnienia.

Jeśli nie udało się w wymarzonej klinice szukaj dalej. Wkrótce trafisz tam jako jeszcze lepszy, doświadczony terapeuta. A może po czasie stwierdzisz, że ta wymarzona wcale nie jest taka rewelacyjna i wybierzesz ofertę z innej? Podczas szukania oczywiście bardzo przydają się wszelkie kontakty, które nawiązałeś podczas studiów. Żyj fizjoterapią, pokazuj się z jak najlepszej strony, a nie będziesz miał problemu że znalezieniem pracy po skończeniu uczelni.

Co jeśli przespałeś (chciałem napisać „przebalowałeś”, ale to akurat często pomaga w kontaktach) czasy studenckie? Tu cudów nie ma. Bez doświadczenia i szkoleń nawet znajomi Ci nie pomogą. Musisz szukać w gorzej płatnych, zazwyczaj państwowych placówkach, w których praca polega głównie na dobijaniu punktów z kontraktu NFZ. Ani to przyjemne, ani rozwojowe, nie mówiąc już o zarobkach. No właśnie! To teraz najciekawsze.

pieniadze

Ile można zarobić jako fizjoterapeuta?

Tu znowu pada pytanie: jak bardzo byłeś leniwy na studiach? Jeśli bardzo to zaczniesz od najniższej krajowej w szpitalu lub niewiele wyższej pensji w prywatnej placówce z kontraktem NFZ (2000-2500 zł netto). Jeśli udało Ci się załapać do lepszej kliniki i pracujesz trochę z NFZ, a trochę z pacjentem komercyjnym wskoczy Ci nawet „5” przed zerami, a w porywach dobijesz do 6000 zł netto.

Najbardziej jednak opłaca się nie obijać na studiach, dzięki czemu po 2-3 latach pracy w dobrej komercyjnej klinice masz już pełen grafik swoich „stałych” pacjentów lub osoby z polecenia tych, którym pomogłeś wcześniej. W dobrej klinice dzięki Twojej ciężkiej pracy na kontrakcie jesteś w stanie zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy zł.

Czy warto zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapia nie jest ciężką pracą (w porównaniu np. do górników, oni raczej mają gorzej). Jest świetnym połączeniem medycyny i sportu, które nie wymaga 8 godzin siedzenia za biurkiem i niszczenia kręgosłupa, ani marznięcia na budowie.

Ciepły gabinet, zazwyczaj praca od poniedziałku do piątku po 8-10h. Brak rutyny (zmieniający się pacjenci) i bicia się o kolejne stanowiska w hierarchii korporacyjnej. Do tego przy dobrych chęciach godziwe zarobki i duża łatwość w utrzymaniu własnej działalności. Brzmi zachęcająco? 😉

Przeczytaj również: 

W JAKIE KURSY DLA FIZJOTERAPEUTÓW WARTO ZAINWESTOWAĆ? CZĘŚĆ I.

W JAKIE KURSY DLA FIZJOTERAPEUTÓW WARTO ZAINWESTOWAĆ? CZĘŚĆ II.

4.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
243 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
tdk67
19 listopada 2016 18:41

Jako pacjentka dodam: praca tak pewna jak praca grabarza, a weselsza 🙂 Moda na aktywność fizyczną i usilne wymyślanie nowych typów zajęć w fitness-klubach gwarantuje ciągły napływ klientów

K
K
19 listopada 2016 20:26

Świetny artykuł! Tylko zabrakło mi poruszenia jednej kwestii. Czy fizjoterapeutą może zostać jedynie osoba 100% sprawna? Czy osoba po rekonstrukcji więzadeł w obu kolanach da radę na dłuższą metę? Jak… Czytaj więcej »

wincenty
17 marca 2017 20:18
Reply to  Piotr

A jeśli ma się za sobą operację przepukliny jądra miażdżystego?
Włożyłem dużo czasu i pracy w odzyskanie 100% sprawności i mam nadzieję, że to tylko pomoże w byciu dobrym fizjoterapeutą!

Ewa
Ewa
20 listopada 2016 01:21

Hej 🙂 Bardzo fajny i motywujący post. 🙂 Ja przez dwa lata nie interesowałam się studiami, marzyłam o innym kierunku studiów. Na trzeci roku dopiero polubiłam fizjoterapię, jednak odczuwam braki… Czytaj więcej »

K.
K.
20 listopada 2016 17:23

Dzięki za wpis, jest motywujący. A czym konkretnie kierować się przy wyborze miejsca praktyk? Na co zwracać uwagę, żeby znaleźć fajne miejsce? Myślę raczej o pójściu w kierunku ortopedii, może… Czytaj więcej »

K.
K.
24 listopada 2016 19:39
Reply to  Piotr

Dzięki za odpowiedź 🙂 Warszawa

K.
K.
24 listopada 2016 19:42
Reply to  K.

Doczytałam odpowiedź na kolejny komentarz. Dzięki 🙂

Ewa
Ewa
23 listopada 2016 23:54

Ja również myślę o ortopedii. Jakie placówki pan poleca w Warszawie aby odbyć tam praktyki? W prywatnych przychodniach dość trudno o przyjęcie na praktyki, niestety. Pozdrawiam.

Agata
29 listopada 2016 20:26

Cześć, dziękuję za ten wpis 🙂 Podnosi na duchu. Jestem na 2 roku licencjatu, zaczęłam pracę (oczywiście nie z zawodzie) z myślą o tym, że zbieram pieniądze na swoją przyszłość-… Czytaj więcej »

Bartek
12 grudnia 2016 22:30

Cześć Piotr! Zupełnie realnie się wypowiadasz. Mam do Ciebie pytanie: czy wiek 35 lat , zupełnie inny zawód ale…od 3 lat trenowanie na własnej skórze efektów fizjoterapii ( sekwestr L5/S… Czytaj więcej »

Bartek
14 grudnia 2016 07:21
Reply to  Piotr

Dziękuję! Bez dwóch zdań trzeba się poświęcić temu maksymalnie i mieć fundusze i to duuuże. To jest jasne. Ale jednak fizjoterapeuta nie może chyba być ograniczony ruchowo – a ta… Czytaj więcej »

schadow
26 grudnia 2016 11:30
Reply to  Piotr

Świetny artykuł, ja też zawsze marzyłem o staniu się terapeutą 🙂 Dla spróbowania poszedłem do technikum na masażystę teraz zacząłem pierwszy rok fizjoterapii. Też wcześniej skończyłem inne studia, mam 30… Czytaj więcej »

Bogna
25 grudnia 2016 11:04

Dobrze to wszystko ująłeś :). Ja tak bardzo nudziłam się na studiach że zaczęłam kursy już na pierwszym roku (takie słabsze które nie wymagały dyplomu) :D. Pracuję już 6 lat… Czytaj więcej »

Ola
Ola
18 lutego 2017 18:16

Hej, od niedawna zaglądam na ten REWELACYJNY blog i nie tylko, zaczęłam się interesować tematem fizjoterapii odkąd zaczęłam żyć aktywniej, chcąc poprawić jakość życia, być świadomą możliwości swojego ciała itp.… Czytaj więcej »

ola
ola
23 lutego 2017 12:10
Reply to  Piotr

Dziękuje za odpowiedź, na pewno rozważę rozpoczęcie studiów fizjoterapeutycznych 🙂
Pozdrawiam

Patrycja ?
17 marca 2017 19:14

Mam 18 lat ! Przede mną ciężka decyzja życiowa. Muszę zdecydować na jakie studia się wybrać. Jednym z moich wyborów jest właśnie fizjoterapia z racji ogromnej chęci pomocy innym ludzią.… Czytaj więcej »

Ania
16 kwietnia 2017 23:27

Hej,
jak myślisz, czy fizjoterapeutą może być osoba, która jest cicha i małomówna?

Ola
Ola
22 kwietnia 2017 06:36

Hej, mam 19 lat i zastanawiam się nad fizjoterapią ? 2 lata temu miałam uraz kolan na nartach i okazało się że mam ubytki w chrząstce kolana oraz przerost błony… Czytaj więcej »

Julia
14 lipca 2017 23:42

Hej, czy jesteś w stanie ocenić możliwości pracy jako fizjoterapeuta po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim, zastanawiam się czy nie jest to zbyt małe miasto itp. 😉

kacper
21 lipca 2017 10:40

Cześć! W tym roku zaczynam swoje wymarzone studia fizjoterapii mam dylemat przy wyborze uczelni GUMED czy AWFiS w Gdańsku. Może słyszałeś jakieś opinie i co polecasz?

Monika
25 sierpnia 2018 15:44
Reply to  Piotr

Hej ! A co powiesz o wyzszej szkole zarzadzania ksztalcacych fizjoterapeutów. Warto iść na ta uczelnie? Jedyne studia niestacjonarne na Pomorzu.

Alicja
23 lipca 2017 00:27

Mam problem bo nie wiem czy powinnam rozpocząć pracę jako fizjo… Skończyłam licencjat, jednak potem zaszłam w ciążę i już minęły 3 lata przerwy i w dodatku bez doświadczenia zawodowego… Czytaj więcej »

Przyszła studentka fizjoterapii
23 lipca 2017 19:58

Witam, chciałabym się zapytać czy Pana zdaniem lepiej wybrać UMED Łódzki czy Warszawski? Pozdrawiam serdecznie.

Przyszła studentka fizjoterapii, Gabi

Witam 🙂 Mam 19 lat i tydzień temu dowiedziałam się, że dostałam się na fizjoterapie na UMB. Jestem bardzo szczęśliwa ale mam mały dylemat. Jestem bardzo drobną osobą, mam zaledwie… Czytaj więcej »

magda
29 lipca 2017 15:43

A czy podstawowa matura z biologi wystarczy? I czy trudno się dostać.

jakimowa
2 sierpnia 2017 20:04

Ja uznałam, że warto, dlatego w tym roku zaczynam ten kierunek na Wyższej Szkole Mazowieckiej w Warszawie. 🙂

Zuza
3 sierpnia 2017 18:17

Witam?dokładnie tak samo jak niektórzy z czytelników stoję przed ważnym wyborem, zastanawiam się nad wszelakimi profesjami, zastanawiaja mnie różne fakty, na innych stronach czytałam komentarze ludzi po fizjoterapii które świadczyły… Czytaj więcej »

Martyna
4 sierpnia 2017 17:02

Witam, bardzo się ciesze że trafiłam na stronę prowadzoną przez Pana. W tym roku rozpocznę studia na kierunku fizjoterapii na AWF-ie w Poznaniu, jeśli mogłabym wiedzieć czy ma Pan o… Czytaj więcej »

Jola
5 sierpnia 2017 22:47

Witam,
Jak pan myśli,jeżeli nie miałam biologii w szkole średniej, to poradzę sobie na fizjoterapii?

Johnny
29 marca 2018 22:28
Reply to  Piotr

Na AWF Warszawa nie jest potrzebna matura z biologii. 3 najlepiej zdane egzaminy i egzamin sprawnościowy.

Mary
30 sierpnia 2017 18:10

A co Pan sądzi o studiowaniu fizjoterapii na uczelni prywatnej? Widziałam, że na WSB (http://rekrutacja.wsb.edu.pl) mają ją w ofercie i się zastanawiam nad jej wyborem. AWF raczej nie dla mnie.… Czytaj więcej »

Adam
3 września 2017 19:17

Witam,
Ma Pan jakieś zdanie na temat Fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku?

Zuzanna
5 września 2017 16:11

Witam, czy uważa pan ze praca ta dla kobiety będzie sprawiała problemy, czy jest aż tak ciężka jak niektórzy mówią? Czy ciężko jest znaleźć dobre zatrudnienie?

Anett
6 września 2017 22:22

Czy poleca Pan AWF w Krakowie? Biorąc pod uwagę krakowski, katowicki i poznański AWF – czy można określić , że któraś z tych uczelni jest zdecydowanie najlepsza? Czy orientuje się… Czytaj więcej »

Lidia
14 września 2017 07:00

Chciałabym podjąć studia w tym właśnie kierunku,ale mam 38lat,dwoje dzieci…czy podołam? oczywiście niestacjonarne jeśli co…

Miron
17 września 2017 14:42

Witam, Czy studiowanie fizjoterapii na PWSZ w Tarnowie ma sens? Czy miałbym szanse po studiach zatrudnienia w większym mieście, np. w Krakowie? Wiem że praktyki można załatwiać na własną rękę,… Czytaj więcej »

Klaudia
20 września 2017 10:36

Witam, jakie Pan poleca placowki na odbycie praktyk w Bydgoszczy? Czy mgr lepiej robić zaocznie czy stacjonarnie? Wiekszosc moich znajomych chce iść zaocznie po to, aby zdobywac doswiadczenie w tym… Czytaj więcej »

Gabi
20 września 2017 17:50

Dziękuję bardzo za ten Artykuł! Jest bardzo motywujący a przy tym zawiera wiele cennych informacji ?? dzięki ?

Maciej
24 września 2017 00:57

Hej. Z zarobkami w placówkach z kontrktami NFZ najczęściej jest to 3 do 3,5tys. zł na działalności gospodarczej lub 2tys.zł netto na umowę o pracę lub zlecenie. Może w Warszawie… Czytaj więcej »

Nam23
29 września 2017 13:01

Cześć Piotrze! 🙂 Muszę Ci przyznać, że jestem w takiej trochę rozterce. Obecnie zacząłem pierwszy rok magistra. Do tej pory ukończyłem kilka podstawowych kursów, takich jak II stopnie masażu, terapie… Czytaj więcej »

Ania
3 października 2017 18:25

Też wybrałam Wyższą Szkołę Mazowiecką. Marzę, żeby być fizjoterapeutą!

Sandra
12 października 2017 20:51

Cześć:) Napiszę jak to jest u mnie. Już od studiów mgr chodzę na jakieś kursy-szkolenia, średnio 2-3 w roku i dzięki temu wiem że jest to moja pasja i z… Czytaj więcej »

Mati20
20 października 2017 11:46

Witam Panie Piotrze. Czy poleciłby Pan studia, bądź slyszał pozytywne opinie odnośnie kierunku fizjoterapii na AWFie w Białej Podlasce? Czy rozsądniej celować w większe miasta typu Warszawa czy Kraków. Bardzo… Czytaj więcej »

weronik
25 października 2017 19:43

Dobry wieczór, zastanawiam się na fizjoterapią , waham sie także nad dietetyka nie jestem jednoznacznie określona jednak wiem że chciałabym pomagać innym stąd zainteresowanie naukami medycznymi. Jednak rodzice przekonuja mnie… Czytaj więcej »

Annna
4 listopada 2017 19:45

Witam 🙂 Jestem uczennicą liceum, osobą która nie wierzy w siebie ..chociaz jak inni twierdzą mam możliwości.. jednak pana wpisy bardzo mnie motywują! Dają “kopa” do działania! Fizjoterapia bardzo mnie… Czytaj więcej »

Annna
5 listopada 2017 17:44
Reply to  Piotr

Są.. na takim profilu jestem, ale 3 rozszerzenie mam sama wybrać 🙂

monika
8 listopada 2017 13:32

Witam czy po ukończonym licencjacie fizjo musze robić staż koniecznie czy moge szukać pracy na umowe?

Magda
9 listopada 2017 21:12

Witam. Co sądzi Pan o Um w Lublinie?

Weronika
13 listopada 2017 20:41

PANIE PIOTRZE! BARDZO ALE TO BARDZO DZIĘKUJE ZA TEN WPIS NA BLOGU. Gdy piszę teraz ten komentarz mam łzy w oczach. Jestem na 3 roku studiów fizjoterapii niestacjonarnie. Dużo pracuje,… Czytaj więcej »

Klaudia
15 listopada 2017 18:00

Hej! jeśli chodzi o mgr to WUM czy AWF Warszawa?

Karolina
4 grudnia 2017 01:46

Dzień dobry, chciałabym zapytać czy istnieje duża różnica w poziomie nauczania pomiędzy WUM i GUMed? Co lepiej wybrać? I którą uczelnie, ze wszystkich w Polsce, wybrałbyś idąc teraz na studia… Czytaj więcej »

Wiola
15 grudnia 2017 23:39

Cześć Piotrze! Pracujesz w Warszawie, więc tutejszy rynek nie jest Ci obcy. Co myślisz o Wyższej Szkole Rehabilitacji ? Warto tam studiować ? Czy spotkałeś się w swojej pracy z… Czytaj więcej »

Alicja
16 grudnia 2017 18:51

Witam 🙂 Ja rozpoczęłam w tym roku studia jednolite magisterskie – fizjoterapia na PWSZ 🙂 Serdecznie polecam jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy praktycznej 🙂

amelia
21 grudnia 2017 14:38

Czy na prawdę studia zaoczne na prywatnej uczelni to zły pomysł ? Jestem mamą 2,5 letniej córci, pracuje jako instruktor fitness i zdecydowałam, że od października pójdę na fizjoterapie. Niestety… Czytaj więcej »

Magdalena
29 grudnia 2017 14:26

Witam. Co Pan sądzi o fizjoterapii w pediatrii (szczególnie najmłodszymi dziećmi). Czy orientuje się Pan jakie kursy na początek warto zrobić?

Daniel
29 grudnia 2017 22:52

Witam, jestem na 1 roku jednolitej magisterki z fizjo na PWSZ w Nowy Saczu, poziom wykladow jest dosc wysoki (praktycznie wszyscy wykladowcy sa z krk) ale mam watpliwosci co do… Czytaj więcej »

Asia
2 stycznia 2018 19:46

Hej! Czy masz może jakieś informacje na temat Collegium Medicum w Bydgoszczy (odział UMK w Toruniu)? Jest to chyba jedna z niewielu uczelni na która mogłabym się dostać bez matury… Czytaj więcej »

Kamil
8 stycznia 2018 00:17

Witam, uwielbiam pracę z ludźmi, kocham też pomagać innym. Wydaję mi się, że fizjoterapia to kierunek dla mnie. Jednak boję się przyszłości, boję się, czy utrzymam rodzinę, czy w ogóle… Czytaj więcej »

Ola
Ola
17 stycznia 2018 13:18

Cześć ! Przypadkiem trafiłam na Twój blog. Czytałam wpis z pełną nadzieją, ponieważ od zawsze chciałam zostać fizjoterapeutką. Los sprawił ,że ukończyłam AWF w Warszawie na kierunku WF -jestem nauczycielką… Czytaj więcej »

243
0
Would love your thoughts, please comment.x