Stabilizatory stawu kolanowego. Czy warto je stosować?

Stosowanie ortez to temat rzeka. W dzisiejszych czasach ich dobieranie oraz prawidłowe zastosowanie stało się wręcz oddzielnym działem fizjoterapii. Ale czy faktycznie współczesne ortezy mają tyle zastosowań, ile podają ich producenci? Czy są one konieczne we wszystkich przypadkach bólu, urazów oraz zabiegów operacyjnych? Czy warto inwestować w nie często niemałe pieniądze? Po krótce postaram się rozwiać najczęstsze wątpliwości co do zdrowotnego wpływu stabilizatorów na przykładzie stawu kolanowego.

 

Rodzaje stabilizatorów.

Aktualnie na rynku medycznym można znaleźć tysiące ortez przeznaczonych dla stawu kolanowego. Jak się w tym połapać? Który stabilizator wybrać, aby nie okazało się, że wyrzuciliśmy w błoto nawet kilkaset złotych? Otóż ja osobiście podzieliłbym je wszystkie na trzy główne grupy:

 

  1. Stabilizatory miękkie.

Ściągacze elastyczne, miękkie ortezy zapinane na rzepy lub wciągane po prostu przez stopę do wysokości kolana. Bardzo często stosowane po drobnych urazach lub doraźnie przy nieokreślonych bólach. Do kupienia w każdej aptece, czy sklepie rehabilitacyjnym.

 

ściągacz elastyczny na kolano

Opaski elastyczne nie są dobrym pomysłem na wsparcie stawu kolanowego w jego funkcji.

 

  1. Stabilizatory twarde.

Dające więcej wsparcia i stabilizacji stawu kolanowego niż ortezy miękkie. Często zapinane na rzepy, z dodatkowymi elementami usztywniającymi w swej konstrukcji. Niektóre z nich dają możliwość ruchu w wyznaczonym zakresie i określonej płaszczyźnie, inne maksymalnie ograniczają mobilność stawu na przykład po poważnym urazie lub zabiegu operacyjnym.

 

stabilizator po rekonstrukcji acl

Stabilizatory twarde stosowane są głównie po poważnych urazach oraz zabiegach chirurgicznych stawu kolanowego.

 

  1. Stabilizatory sportowe.

Najdroższe i najbardziej profesjonalne ortezy. Bardzo często tworzone na zamówienie lub dobierane stricte pod dany staw kolanowy. Stosowane głównie podczas uprawiania sportów z wysokim ryzykiem ponownego urazu lub w pierwszej fazie powrotu do aktywności fizycznej u pacjentów odczuwających barierę psychiczną przed wykorzystywaniem pełni możliwości swojego kolana.

stabilizator sportowy (1)

Stabilizator sportowy jest dobrym pomysłem dla osób wracających do aktywności fizycznej po kontuzji.

 

Kiedy stosować stabilizator?

W moim odczuciu ze stabilizatorami jest jak z lekarstwami. Przydają się w szczególnych przypadkach, ale nie chcemy ich przecież łykać codziennie i w dużych ilościach, ponieważ mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Zaczynając od stabilizatorów miękkich muszę przyznać, że osobiście nie widzę większego sensu ich stosowania jeśli chodzi o kolano. Są niewygodne, utrudniają pracę stawu w prawidłowym zakresie, często usztywniają go w patologicznym zgięciu 10-15 stopni, co utrudnia dalszą rehabilitację, a w zamian nie daje nic prócz nieprzyjemnej kompresji i złudnego uczucia poprawy stabilizacji stawu. Trzeba również pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Organizm ludzki jest na tyle leniwy (lub jak kto woli inteligentnie wykorzystuje wszystkie możliwe zasoby), że w momencie kiedy damy mu dodatkową stabilizację zewnętrzną w postaci ściągacza naturalne receptory oraz mięśnie chroniące staw kolanowy przed urazem błyskawicznie wyczują, że nie muszą się za wiele wysilać i chętnie zrobią sobie wakacje. Jak można się domyślić po zdjęciu ortezy niezbyt ochoczo będą chciały z nich wrócić, co wiąże się z niebezpiecznym osłabieniem siły mięśniowej i stabilizacji. Chyba nie ma to większego sensu, prawda?

Jeśli chodzi o ortezy twarde to są one świetnym zamiennikiem gipsu i innych usztywniaczy, których praktycznie już się nie stosuje w przypadku urazów stawu kolanowego. Bardzo często stosuje się je również po zabiegach operacyjnych dla bezpieczeństwa oraz wymuszenia pracy kolana w odpowiednim zakresie zgięcia i wyprostu. Trzeba jednak powiedzieć, że każdy zabieg czy uszkodzenie rozpatruje się indywidualnie i nie ma stricte określonego czasu, w którym konieczne jest stosowanie ortezy twardej. Każdy pacjent goi się inaczej, dlatego czas jej stosowania także może być różny.

Co do stabilizatorów sportowych opinie są często wręcz przeciwstawne. Na „chłopski” rozum w pełni zrehabilitowany pacjent nie potrzebuje dodatkowej stabilizacji, ponieważ jego sprawność sięga lub przewyższa tą z przed urazu. Z drugiej jednak strony praktyka pokazuje, iż nie zawsze jesteśmy w stanie danemu uszkodzeniu zapobiec, a nikt z nas nie chciałby ponownie przechodzić gehenny kilkumiesięcznego odwiedzania fizjoterapeutów kilka razy w tygodniu. Dlatego też osobiście uważam, iż ortezy sportowe jak najbardziej mają sens, lecz z uwagi na fakt opisany przy okazji miękkich stabilizatorów jeśli pacjent decyduje się na dodatkowe wsparcie zewnętrzne musi je stosować za każdym razem, gdy uprawia dany sport. Mózg ludzki jest bardzo elastyczny i bardzo szybko zapamiętuje nowe warunki biomechaniczne, do których się przyzwyczaja. Nie warto mylić go naprzemiennym stosowaniem i niestosowaniem stabilizatora, bo może się to skończyć tragicznie.

 

Podsumowując.

Nie ma większego sensu inwestowanie w miękki ściągacz elastyczny, ponieważ nie daje on żadnych profitów, a skutki jego stosowania mogą być opłakane. Stabilizatory twarde używamy tylko po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem, ponieważ to właśnie od nich zależy na przykład rodzaj i rozmiar danej ortezy, czy ustawienie kąta zgięcia i wyprostu stawu kolanowego w danej fazie rehabilitacji. Jeśli chodzi o stabilizator sportowy stosujemy zasadę zero-jedynkową, albo nosimy go za każdym razem kiedy uprawiamy aktywność fizyczną lub pracujemy nad pełną stabilnością i funkcją kończyny i nie stosujemy go wcale.

 

Ps. Podobał Ci się ten wpis? Zajrzyj również tutaj: Orteza zegarowa stawu kolanowego. Jak ją ustawić?

4.2 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
379 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
terman
30 maja 2016 23:53

Czy stabilizatory miekkie w przypadku innych stawow takze sie nie sprawdzaja??

Kamil P.
16 listopada 2018 16:35
Reply to  terman

Panie doktorze 29.10.2018 miałem operację z powodu złamania rzepki z przemieszczeniem. Mam założoną szynę gipsową, oczywiście też śruby w rzepce, mam już zdjęte szwy. Czy mogę zamiast szyny gipsowej zastosować… Czytaj więcej »

Wojtek
13 czerwca 2016 20:43

Panie Piotrze, Potrzebuję porady odnośnie sabilizatora do uprawiania sportu – mam na myśli rolki, siatkówka. Miałem zabieg rekonstrukcji w połowie lutego więc minęły juz prawie 4 miesiące. Lekarz zalecił mi… Czytaj więcej »

Natalia
2 lipca 2016 00:29

Czy noszac stabilizator twardy nadal jest moliwosc zkrecenia sb na przyklad kolana czy jest on po to by zapobiegac takim wypadkom? poniewaz mam peknieta kosc i obchodze sie z noga… Czytaj więcej »

SYLWIA
22 lipca 2016 10:18

Panie doktorze mam pytanie. Czy przy rozpoznaniu: zestarzałe uszkodzenie łąkotki w wyniku przebytego urazu lub oderwania jest sens stosowania stabilizatora, jeśli tak to jakiego? Mam skierowanie na rezonans magnetyczny. Dziękuje.

Natalia
25 lipca 2016 09:45

Mam pytanie odnosnie stosowania takiego sportowego stabilizatora podczas uprawiania wakeboardu. Mialam kontuzje kolana na wakeboardzie, naderwane wiazadla, po rehabilitacji kolano wzmocnilo sie, moge bezproblemu uprawiac snowboard i wakeboard, jednak przy… Czytaj więcej »

Pawel
12 sierpnia 2016 13:38

Witam. Mam zdiagnozowane zapalenie kaletki stawowej. Rehabilitacja jak na NFZ przystalo za 2 miesiace. Ortopeda nie przepisal mi do tego czasu zadnych lekow itp. Cwicze ostatnio na silowni, uraz powstal… Czytaj więcej »

Sylwia
17 sierpnia 2016 16:36

witam, jakieś 10 lat temu miałam artroskopię kolana, teraz kolano się odezwało robiłam usg i wykazało, że jest chondromalacja stawu rzepkowo udowego , obrzęk ciała Hoffy, najgorzej jest schodzić po… Czytaj więcej »

Bożena
21 sierpnia 2016 18:38

Witam Właśnie naderwałam więzadło. Lekarz zalecił na 3 tygodnie stabilizator. W sklepie medycznym dopiero usłyszałam pytanie o zalecaną pozycję kolana do ustawienia stabilizatora. Lekarz niestety nie poinformował mnie jak ją… Czytaj więcej »

Gabriela
1 września 2016 12:23

Witam . 2 lata temu mialam 150ml krwi w kolanie i od tego czasu boli mnie kolano od połowy uda do pod kolana czy do siatkówki (bo gram juz 2… Czytaj więcej »

Karol
2 września 2016 11:02

Witam. Czy po diagnozie, skręcenie i naderwanie nieokreślonych części kolana i po miesięcznym odpoczynku (chodzenie o kulach) i rozpoczęciu chodzenia,jest potrzeba stosowania jakiegoś stabilizatora? Podczas chodzenia w kolanie odczuwam tak… Czytaj więcej »

Kamil
5 września 2016 21:07

Witam, mam zerwane wiazadlo przednie acl, rehabilitanki rewelacyjnie mnie poprowadził, po 1,5 miesiąca od urazu delikatnie biegam i ćwiczę z obciążeniem na siłowni. Finalnie chce wrócić do amatorskiej gry w… Czytaj więcej »

Ewa R.
3 października 2016 10:19

Dzień dobry 🙂 Mam “poluzowaną rzepke” i dokładnie…pęknięcie tylnego rogu łąkotki przysrodkoowej…na co dzień noszę stabilizator z szynami co pomaga mi chodzić…ból jest okropny 🙁 czasem nie do wytrzymania 🙁… Czytaj więcej »

Izabela
8 października 2016 08:07

Witam, jakieś dwa lata temu wyskoczyła mi rzepka z kolana, później, ok rok temu znowu. Lekarz zalecił mi opaskę miękką (dokładnie tą ze zdjęcia). Niestety kolano od czasu do czasu… Czytaj więcej »

Piotr
12 października 2016 18:13

Witam 1,5 miesiąca temu wyskoczyła mi rzepka. Nie było to aż tak poważne zwichnięcie więc zwolnienie od ćwiczeń dostałem na 2 miesiące. Czyli za mniej więcej 2 tygodnie ponownie rozpocznę… Czytaj więcej »

Kamil
20 października 2016 18:38

Mam pytanie. 3 tygodnie temu miałem skręcenie kolana z nadwyrezeniem więzadeł, w szpitalu kazali 2 tygodnie odpoczynku, mija 3 tydzień a ja czuje jeszcze lekki ból w okolicy wiezadla bocznego,… Czytaj więcej »

Ewelina
25 października 2016 08:03

Witam serdecznie, mam w rodzinie osobe ktora cierpi z powodu zwyrodnienia stawu kolanowego. Jest to osoba starsza z duza masa ciala. Ma zalecone cwiczenia, a ostatnio zaaplikowano jej zatrzyk kwasu… Czytaj więcej »

Agniezka
1 listopada 2016 09:13

Witam, 6 tygodni temu skręciłam lewą kostkę, 3rzy tygodnie temu spadłam z roweru – uraz prawego kolana i prawego barku. 10 dni temu zrobiłam usg które wykazało: 1. w stawie… Czytaj więcej »

Agnieszka
2 listopada 2016 08:14
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. 1.Jak więzadło nie zrośnie się w ciągu 8 tygodni to co dalej? 2.Rozumiem, że rehabilitacja kolana / barku / kostki gdy więzadła jeszcze się nie zrosły… Czytaj więcej »

Iza
Iza
4 listopada 2016 22:26

Witam! Mam stwierdzoną chondromalację 1/2 w kolanie. Dodatkowo występuje przeskakiwanie rzepki do boku. Wykonany został zastrzyk z kwasu hialuronowego dwa tygodnie temu. Przy kucaniu, wchodzeniu po schodach, podczas odpoczynku, leżenia… Czytaj więcej »

Grzegorz
8 listopada 2016 20:53

Witam. Mam endoprotezę kolanowo-udową. Ostatnie kilka mc obfituje w kontuzje. Najpierw”skręcenie kolana” zakończone punkcją. I teraz po kilku mc kolejna – ok 80 ml krwi. Z tym, że tym razem… Czytaj więcej »

Jolanta
11 listopada 2016 12:59

Witam Piotrze. 5 dni temu miałam incydent na turnieju badmintona. W pierwszej kolejności nieodpowiednio skręciłam nogę w kolanie i poczułam ból. Ból utrzymywał się, ale nie miałam większych problemów z… Czytaj więcej »

Jolanta
11 listopada 2016 14:15
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Dam znać jak to się dalej potoczy 🙂
Pozdrawiam

Jolanta
19 listopada 2016 21:35
Reply to  Jolanta

I niestety, całkowite zerwanie więzadła krzyżowego 🙁 Czekam na kolejną wizytę dotyczącą dalszego postępowania. W chwili obecnej otrzymałam taką ortezę do chodzenia http://e-medicalbroker.com/pol_pl_BSN-Actimove-Tutor-Pro-orteza-pooperacyjna-kolana-5208_2.jpg. Chciałabym się jeszcze zapytać, czy są jakieś… Czytaj więcej »

Jacek
23 listopada 2016 07:54

Witam. Mam stwierdzoną niestabilność rzepki kolanowej w obie strony, lekarz zalecił noszenie stabilizatora rzepki. Czy to coś pomoże ? Po zdjęciu ortezy/stabilizatora boli mnie to kolano- co jest powodem. Mam… Czytaj więcej »

Kasia
2 grudnia 2016 10:06

Witam. Mam lateralizacje rzepki. Bardzo mi to przeszkadza ponieważ okropnie boli. Dostałam zlecenie na stabilizator ale nie wiem czy mam w nim ciągle chodzić? Poza tym lekarz chce mnie operować.… Czytaj więcej »

Arek
11 grudnia 2016 23:05

Witam, czyli przy braku problemów z kolanami przy uprawnianiu regularnych ćwiczeń na siłowni i biegów obciążających nasze stawy nie stosować na kolana żadnych miękkich stabilizatorów (np przy przysiadach) w celu… Czytaj więcej »

Michał
12 grudnia 2016 15:35

Witam, od 6 lat nie mam ACL – trzecia rekonstrukcja nie wyszła, do czwartej nie podszedłem. Było ok – nie uprawniam sportu, pogodziłem się że chodzenie, pływanie i jazda na… Czytaj więcej »

Kasia
13 grudnia 2016 20:51

Witam Panie Piotrze. Mam pytanie ale na temat stabilizatora magnetycznego na bark. Pół roku temu moja babcia przeszła operacje tarczycy. Od tego momentu skarży się za bóle w barku. Bywają… Czytaj więcej »

Mateusz
14 grudnia 2016 20:53

Witam, trenuje koszykówkę już 3 lata i mam takie pytanie. Dokładnie tydzień temu podczas gry pierwszy raz w życiu wypadła mi rzepka w lewym kolanie, gdy kumpel pomógł mi wstać… Czytaj więcej »

Albert
23 grudnia 2016 00:26

Mam pytanie odnośnie stabilizatora miękkiego. Czy warto go zakupić w przypadku treningów siłowych ? do ćwiczeń takich jak przysiady ze sztangą czy martwy ciąg z większymi ciężarami ? Zauważyłem, że… Czytaj więcej »

Jacek
25 grudnia 2016 07:35

Witam Panie Piotrze przygotowuje się do nart, rownież jazdy sportowej amatorsko ( slalom gigant). 12 października 2016 miałem artroskopie kolana, częściowe usunięcię łąkotki przyśrodkowej około 20%. Proszę o podpowiedź w… Czytaj więcej »

Kamil
26 grudnia 2016 21:26

Witam, Mam pytanie odnośnie miękkich ortez. Pracuję bowiem na magazynie. Dosyć sporo dźwigam. Od kilku kilogramów po 30 – 35 kilogramy. Również gabarytowo ciężary są mniej bądź bardziej poręczne. Również… Czytaj więcej »

aga
aga
28 grudnia 2016 23:57

Ortopeda zalecił mi stabilizatory miękkie na przeprosty na czas aktywności fizycznej. Od tamtej pory mniej mnie bolą kolana. To jak to jest, stosować czy nie?

Halina
6 stycznia 2017 21:12

Dzień dobry. Mam pytanie 1,5 roku temu miałam operowanie kolano (zerwane wiązdało przednie krzyżowe. . Założono sztuczne wiazadlo )naderwane boczne nic z bocznymi nie zrobiono była rehabilitacja czy teraz np… Czytaj więcej »

Magda
7 stycznia 2017 21:24

Dzień dobry. Mam lateralizacje rzepki lewego kolana,po przebiegnięciu ok 4 km,bądz robienia przysiadów,lub innych ćwiczeń obciążających kolana odczówam ból od od wewnętrznej strony.stosuje obecnie tapowanie rzepki i ćwiczenia na poprawe… Czytaj więcej »

Kam
Kam
16 stycznia 2017 20:10

Witam. 5 tygodni temu naderwałam więzadło MCL w kolanie. Od tego czasu jest dość duży postęp, bo mogę już chodzić, utykając, zginam kolano do 90 stopni i nawet jestem w… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
25 stycznia 2017 13:49

Witam. Tydzień temu miałam wypadek na nartach. Bol podczas chodzenia przeszedl po jednym dniu. Boli tylko jak probuje skrecac noge. Przez ten tydxien obrzek prawie zszedl. Ortopeda obejrzał kolano i… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
25 stycznia 2017 19:10

Dziękuję. A czy jeżeli zaczęłam mieć gorące kolano,a me nic mnie nie boli tylko mam stan podgoraczkowy to zakładać ortezę?

Bartosz
26 stycznia 2017 00:31

Witam, jakieś 10 lat temu doznałem urazu łąkotki przyśrodkowej. Artroskopia, usunęli część która się oderwała i tyle. Więzadła nie były uszkodzone ale do dziś kolano mi trochę ucieka do środka… Czytaj więcej »

Artur
29 stycznia 2017 14:47

Witam, pół roku temu skręciłem kolano – całkowite zerwanie troczka przyśrodkowego, w okolicy dolno-przyśrodkowej ubytek chrząstki rzepki, częściowo uszkodzony MCL oraz częściowo uszkodzony ACL. Póki co mam nadzieje że uniknę… Czytaj więcej »

Artur
29 stycznia 2017 17:11
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Czyli jeśli zakupię taki stabilizator to po jakim czasie będę mógł go odłożyć na bok? Czy mam już nastawić sie na to, że lepiej zawsze przy sportach… Czytaj więcej »

Radek
5 lutego 2017 09:59

Witam. Jestem tydzień po urazie kolana podejrzenie urazu łąkotki obecnie czekam na rezonans. Ortopeda zalecił orteze ustawioną na sztywno 20stopni. Kolano posiada obrzęk z ktorego była ściągana już raz woda.… Czytaj więcej »

Radek
5 lutego 2017 15:14

Dziękuję za odpowiedź i rozumiem. Z ciekawości od czego zależą te stopnie i czy jest przyjęty jakiś standard ich ustawiania czy wszyatko to indywidualna sprawa. Pozdrawiam

Piotr
28 lutego 2017 17:13

Panie magistrze. Jestem po kilku konsultacjach z lekarzem na temat mojego kolana, operowanego w 2007 roku ( usunięcie łąkotki). W jego ocenie są to zmiany zwyrodnieniowe. Jako, że uprawiam sport… Czytaj więcej »

Jakub
3 marca 2017 23:31

Witam, jestem po zerwaniu i rekonstrukcji ACL, MCL, naderwaniu PCL i shavingu łękotki przyśrodkowej. Przed urazem intensywnie uprawiałem sporty dość kontuzyjne: rower zjazdowy, narty, kitesurfing. We wczesnym etapie powrotu do… Czytaj więcej »

Paulina
6 marca 2017 17:20

Trenuje Crossfit od września 2016. Z upływem czasu jestem w stanie podnosić coraz większe ciężary i zaczynam odczuwać ból w kolanach, zwykle objawia się po treningu, ale w ostatnim czasie… Czytaj więcej »

Krystian
9 marca 2017 11:52

Witam

Czy przy chondromelacji rzepki II stopnia można grać w piłke nożna??
I czy stabilizator kolana jest pomocny przy takim urazie?

Maciej
Maciej
30 listopada 2021 11:11
Reply to  Piotr

A jaki to trening i jaka praca z terapeutą? Ja jestem po artroskopii kolana, bo stwierdzono u mnie chondromalację rzepki 2/3 stopnia. Wszystko po urazie w czasie gry w piłkę.… Czytaj więcej »

Marta
16 marca 2017 17:25

Witam, po jednym dniu jazdy na nartach, pojawiło mi się po wewnętrznej stronie prawego kolana, sporej wielkości uwypuklenie. Dodatkowo lekki przykurcz łydki uniemożliwiający pełny wyprost i takie jakieś nieswoiste czucie… Czytaj więcej »

Kasia
19 marca 2017 21:19

Witam. W grudniu oraz w styczniu doznałam dwóch urazów kolana, czego następstwem był ból przy wchodzeniu/schodzeniu ze schodów, a także zrywający ból przy treningach. Tydzień temu po wejściu na drugie… Czytaj więcej »

Gosia
20 marca 2017 21:48

Witam, szukam pomocy u Pana, ponieważ w całym internecie operacja kolana = zerwane więzadła ;)) A u mnie jest inaczej więc nigdzie nic nie mogę znaleźć. Otóż miałam awulsyjne złamanie… Czytaj więcej »

Asia
22 marca 2017 09:54

Witam, 1 lutego miałam wypadek na nartach (na muldzie odjechała mi prawa narta, oba kolana wykoślawiłam do środka, narty się nie wypięły), po którym niestety nie zgłosiłam się do rehabilitanta… Czytaj więcej »

Damian
25 marca 2017 19:53

Witam. Mam problem z prawym kolanem. Po badaniu USG wyszło: -Obrzęknięty fałd boczny błony maziowej; -Więzadło nadrzepkowe z licznymi drobnymi ostrogami w strefie bocznej przyczepu do podstawy rzepki; -Cechy lateralizacji… Czytaj więcej »

Kacper
28 marca 2017 13:51

Witam, czy przy uszkodzeniu śródmiąższowego łąkotki bocznej, torbiel ww łąkotki bocznej w okolicy przedniej oraz torbiel pod pasmem powiezi szerokiej na wys. stawu kolanowego w celu zniwelowania bólu pomoże użycie… Czytaj więcej »

Aleksandra
1 kwietnia 2017 06:47

Witam, Zastanawiam się czy w przypadku pękniętej (w dwóch miejscach) rzepki warto stosować jakąś stabilizację. Uraz nie był rozpoznany od razu, po upadku stosowałam żel, który zajął się bólem i… Czytaj więcej »

379
0
Would love your thoughts, please comment.x