Ostry ból kręgosłupa. Jak sobie z nim radzić?

Ból kręgosłupa zdarza się każdemu. Oczywiście lepiej mu zapobiegać niż leczyć, ale jeśli już należysz do grupy osób mogących powtórzyć słynne powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” i właśnie Cię połamało to na pewno nie pocieszy Cię stwierdzenie, że należysz do większości społeczeństwa.

Co zrobić gdy w chwili zapomnienia o prawidłowej postawie czy utrzymaniu neutralnego ustawienia kręgosłupa przy schylaniu się nagle poczujesz ostry ból w dolnej części pleców, kładący Cię już nie tylko na łopatki, ale i na cztery litery? Czy powinieneś się tym martwić?

Rozważmy kilka najczęstszych sytuacji.

Ile masz lat?

Bardzo wielu moich pacjentów z bólami kręgosłupa lędźwiowego to osoby młode. Codzienna praca fizyczna, szarpnięcie ciężkiego przedmiotu, czy po prostu zasiedzenie w pracy skutkujące nagłym bólem to u fizjoterapeuty chleb powszedni.

W grupie osób przed pięćdziesiątką nagłe bóle pleców występują najczęściej w dwóch wersjach. Ta lepsza to bardzo silne dolegliwości pojawiające się stricte w okolicy samego kręgosłupa i ewentualnie delikatnie promieniujące do pośladka lub nogi. Jest to tak zwany ból pochodzenia pierścieniowego.

Jeśli nie masz szczęścia i Twoje plecy naprawdę chcą Ci dopiec to pojawi się u Ciebie ból omijający kręgosłup (wydawałoby się to korzystnym objawem) i promieniujący od razu w okolice kolana, łydki lub stopy. Jest to tak zwany ból jądrowy. Oba wymienione przypadki są skutkiem uszkodzenia krążka międzykręgowego (dysku).

Żeby łatwiej uzmysłowić Ci to rozróżnienie porównajmy wspomniany dysk do kuli ziemskiej.

kolaż jądroBudowę krążka międzykręgowego można porównać do struktury kuli ziemskiej.

Nasza planeta, podobnie jak krążek międzykręgowy, również ma jądro ziemi i warstwy zewnętrzne, które to jądro trzymają (nie jestem geologiem, ale tak właśnie sobie to wyobrażam). W momencie np.: trzęsienia Ziemi określona część planety zostaje zniszczona, ale nie skutkuje to globalnym spustoszeniem. Pomyśl teraz co stałoby się gdyby skorupa ziemska pękła, a jądro wylałoby się na zewnątrz? Prawdopodobnie czekałaby nas niezła masakra. Podobnie jest z dyskiem.

Ból pierścieniowy wiąże się z pękaniem tak zwanych pierścieni włóknistych, utrzymujących galaretowate jądro wewnątrz dysku. Jest to ostrzeżenie, że może być gorzej.

Ból jądrowy zaś to już finalne stadium Twojego lekceważenia pierwszych objawów. Jądro dysku wydostaje się na zewnątrz i mamy niezłą destrukcję.

zdjęcia

Po lewej: niezniszczony krążek międzykręgowy z jądrem miażdżystym wewnątrz.
Po prawej: znaczne uszkodzenie dysku. Jądro wylewa się poza pierścienie włókniste, powodując ucisk na korzeń nerwowy.

Osoby starsze.

Mam nadzieję, że osoby po pięćdziesiątce nie będą miały mi za złe, że nazywam je „starszymi”. Jest to tylko swego rodzaju ułatwienie. Przecież wszyscy wiedzą, że masz tyle lat, na ile się czujesz.

Wracając do tematu osób po pięćdziesiątym roku życia to w tej grupie wiekowej najczęściej zdarzają się bóle pochodzenia pierścieniowego. O dziwo rehabilitacja w tych przypadkach daje zazwyczaj dużo szybsze efekty niż u osób młodych, choć zdarzają się wyjątki od reguły.

Inną kwestią są osoby ze zdiagnozowaną osteoporozą, prowadzącą na przykład do patologicznych złamań kręgów nawet przy niewielkim dźwignięciu czy schyleniu. Tu bóle również mogą być podobne, ale leczenie przebiega całkiem inaczej i nie rozpoczyna się od fizjoterapeuty.

Pierwsza pomoc.

Co zrobić kiedy już nasz kręgosłup wszczął bunt przeciwko jego złemu traktowaniu i pojawił się nagły, przeszywający ból, który nie przechodzi samoczynnie?

Jeśli masz swojego zaufanego fizjoterapeutę to powinien to być kontakt zapisany w Twoim telefonie w zakładce „ulubione”. Szybka diagnoza, prawidłowa ocena dolegliwości oraz działanie uśmierzające ból i zazwyczaj już po kilku wizytach wracasz do „żywych”, chodzących z wyprostowanymi plecami .

W mojej ocenie najskuteczniejszymi technikami fizjoterapii w takich przypadkach są manipulacje (to potoczne „nastawianie”) oraz rozluźnianie napinających się automatycznie tkanek miękkich okolicy kręgosłupa.

PAMIĘTAJ! Tego typu terapię powinni wykonywać tylko dobrze przeszkoleni FIZJOTERAPEUCI, TERAPEUCI MANUALNI po studiach. NIGDY nie korzystaj z usług „kręgarzy” i innych magików, którzy wyssaną z palca wiedzę przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Zrób to dla własnego bezpieczeństwa.

Terapia manualna powinna być również wsparta środkami przeciwzapalnymi, zmniejszającymi tworzący się stan zapalny tkanek dookoła dysku. Przestrzegam przy okazji przed byciem „twardzielem”, który na pewno poradzi sobie bez tabletek. Aplikując sobie lek przeciwzapalny w przypadku ostrego bolu (najlepiej skonsultowany z lekarzem) pieczesz dwie pieczenie przy jednym ogniu. Zmniejszysz zapalenie, co pośrednio wpłynie na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Można wesprzeć się również zabiegami fizykoterapeutycznymi. Tu zdecydowanie nie polecam chłodzenia. Kręgosłup za nim nie przepada. Lubi za to delikatne prądy np.: TENS, laser czy pole magnetyczne. Nie zaszkodzi, a może da pozytywny efekt.

Co w domu?

Jesli nie masz możliwości skorzystania z opieki medycznej w postaci lekarza i fizjoterapeuty też musisz sobie jakoś radzić. Tu również polecam niesterydowe leki przeciwzapalne bez recepty (NLPZ) na pierwszy rzut. Większość osób w ostrym stanie porusza się bardzo kiepsko i automatycznie przyjmuje postawę: „leżę i pachnę, bo jak się ruszam to boli”. Nic bardziej mylnego. To właśnie w fazie ostrej Twój kręgosłup potrzebuje ruchu, ponieważ zwiększy on przepływ krwi i pozwoli zniwelować obrzęk w okolicy dysku. Oczywiście nie ma to być 15 kilometrów biegania, czy półtorej godziny na siłowni, bo w końcu ciężko Ci się podnieść z łóżka (jeśli po długich walkach w bólu w ogóle uda Ci się na nim położyć). Mowa tu o delikatnych ruchach skrętnych tułowia w kierunku, w którym nie odczuwasz bólu. Staraj się przynajmniej naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie brzucha i kręgosłupa lub spróbuj wykonać kilka niewielkich przeprostów kręgosłupa (15 ruchów bez bólu co 30min).

rotacja

Kilka rotacji tułowia leżąc na stronie niebolesnej pozwoli dokrwić okolicę uszkodzonego dysku.

Jeśli ból uniemożliwia Ci praktycznie każdą aktywność spróbuj znaleźć sobie pozycję niebolesną lub najmniej bolesną. Zazwyczaj jest to tak zwane ułożenie embrionalne, czyli w skuleniu tułowia. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie wałka (np. zrobionego z ręcznika lub poduszki) w okolicy talii leżąc na boku niebolesnym oraz poduszki pomiędzy kolanami.

IMG_6611

Pozycja “embrionalna” na boku niebolesnym z wałkiem pod talią oraz poduszką między kolanami zazwyczaj przynosi dużą ulgę w bólu.

Większość bóli ostrych stopniowo wycofuje się samoczynnie po kilku dniach. Praktycznie wszystkie wracają ze zdwojoną siłą jeśli nie jest usunięta ich przyczyna leżąca w złym funkcjonowaniu kręgosłupa. NIGDY nie lekceważ ostrego epizodu bólowego kręgosłupa i ZAWSZE konsultuj go z fizjoterapeutą lub lekarzem. Inaczej będzie się on pojawiać coraz częściej i coraz mocniej.

Źródła zdjęć: www.kosmita.ofp.pl, www.fizjoterapeutom.pl

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
70 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Daria
13 marca 2016 10:19

Witam, uprawiam wyczynowo sport. Odczuwam mocny ból w okolicach odcinka lędźwiowego. Niedawno stwierdzono u mnie ‘nierówność’ miednicy. Wychodzi na to, że mam lewą nogę dłuższą od prawej. Czy ból pleców,… Czytaj więcej »

Kamil
3 czerwca 2016 11:35

Witam, świetny blog!:) pojawiło mi się teraz jedno pytanie. Jak pisał Pan wcześniej; krążek międzykręgowy jest unerwiony na zewnątrz, czemu zatem pojawia się ból pierścieniowy?

Kasia
4 sierpnia 2016 06:21

Pomocy! Robiłam siostrze paznokcie w jednej pozycji przez 3h. Bardzo rozbolał mnie kręgosłup a po nocy nie mogę sie wyginać. Ból jest bardzo silny zwłaszcza kiedy pochylam się do przodu.… Czytaj więcej »

Kacper
30 września 2016 12:58

Witam. Bardzo fajny blog wiec postanowiłem napisać do pana. Od 3 lat meczy mnie ból nogi po wyjechaniu za granice ból się nasilił stwierdzono u mnie dyskopatie, obecnie rwa kulszowa… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
5 listopada 2016 20:56

Witam czy jest możliwe aby rwa barkowa trwała ponad miesiąc. Strasznie boli mnie lewa dłoń , nie mogę siedzieć ponieważ ręka robi się czerwona i żyły się uwypuklają a to… Czytaj więcej »

Iwona
11 września 2017 07:02

W Polsce zaczyna być popularny floating – taka kąpiel w roztworze siarczanu-magnezu, są badania udowadniające, że jest to metoda bardzo pomocna w redukcji bólu. Czytałam, że pomaga pacjentom z fibromialgią.… Czytaj więcej »

Sławomir
3 października 2017 17:29

Witam, pisze Pan że kręgosłup nie przepada za chłodzeniem. I nie poleca Pan takich zabiegów. A co z kriokomorą przy dyskopatii? Czasem korzystam z serii zabiegów NFZ jako wstęp do… Czytaj więcej »

Mateusz
13 października 2017 11:34

Dzień dobry, 37 lat, BMI ~22,5. W poprzednią niedzielę, tj. 1 października, doznałem urazu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – standard, czyli nieprawidłowo podnoszony ciężar wyciągany z bagażnika osobówki przez pośpiech… Czytaj więcej »

Mateusz
16 października 2017 11:18
Reply to  Piotr

Bardzo Panu dziękuję!

Ola
Ola
5 listopada 2017 19:34

Witam. Mam 21 lat. Od pewnego czasu odczuwam ból w okolicach lędźwiowego i krzyżowego odcinka kręgosłupa. Ból ten pojawia się w trakcie dłuższego stania w jednej pozycji i takze przy… Czytaj więcej »

Renata
9 listopada 2017 13:08

Witam. Nie wiem dlaczego, ale od początku września bardzo bolała mnie ręka i łopatka. Mimo to, chodziłam na fitness i wydawało mi się, że w trakcie ćwiczeń czuję się lepiej.… Czytaj więcej »

Marek
12 listopada 2017 09:31

Witam, bardzo fajny artykuł ,gratulacje Piotrze w końcu potrafię sobie wyobrazić (albo tak mi sie wydaje)co powoduje ból w kręgosłupie ! Proszę o podpowiedź dlaczego pomimo iż od roku zacząłem… Czytaj więcej »

Kasia
18 stycznia 2018 06:16

Witam. Super artykuł. Od tygodnia mam lumbago. Teraz wiem że to ból pierścieniowy. Mam tabletki od lekarza. Zastanawiam się czy po odstawieniu tabletek ból nie wróci. Tego najbardziej się obawiam.… Czytaj więcej »

Anna
21 stycznia 2018 19:01

A ja na ból kręgosłupa polecam poduszkę.. do siedzenia 🙂 dynamiczną. Pomaga przywrócić naturalne, fizjologiczne ułożenie kręgosłupa – rewelacyjna.

Norbert
24 stycznia 2018 21:43

Witam Od 3 dni mam problem z kręgosłupem lędźwiowym. Szarpnalem w pozycji stojącej, plecy miałem okrągłe. Nie poczułem ostrego bólu jedynie lekkie pieczenie i pulsowanie. Od tamtej pory boli mnie… Czytaj więcej »

Iza
Iza
29 stycznia 2018 10:35

Co sadzi Pan o terapii FPZ?

zdrowie
7 lutego 2018 21:14

Jak plecy zaczną boleć to nie ma przeproś, dlatego lepiej wcześniej temu zapobiegać.

Maja
18 lutego 2018 09:31

Witam. Od paru dni odczuwam silny ból w okolicy ledzwiowej kręgosłupa. Przy schylaniu do przodu rozchodzi się on do bioder rozpiera i schodzi w dół, bol jest tak silny że… Czytaj więcej »

usami13
19 lutego 2018 18:47

Witam, mam 18 lat i od dwóch miesięcy cierpię na bardzo silny ból kręgosłupa w odcinku ledzwiowym z promieniowaniem i uciskiem na prawy posladek oraz nogę. Jakies dwa tygodnie temu… Czytaj więcej »

Sławomir
23 lutego 2018 09:10

WItam, czy przy ostrym/ podostrym bólu odcinka lędzwiowego lepiej wykonywać delikatne przeprosty czy przeciwnie ćwiczenia zgięcia ( np. leżenie na plecach i przyciąganie kolan do klatki piersiowej). Mam przepukliny w… Czytaj więcej »

MonMon
23 lutego 2018 22:28

Witam, 13 i 10 lat temu mialam epizody rwy kulszowej. Pierwszy trwał okolo dwa miesiace , wyleczony dzieki fizjoterapii , laser , prądy. Drugi trwal okolo 6 miesiecy. W owym… Czytaj więcej »

MonMon
13 marca 2018 21:49
Reply to  Piotr

Dziekuje panie Piotrze za odpowiedz. W między czasie zrobiłam MRI i wykazało lewostronna protruzje dysku w odcinku L5 S1. Lekarz ortopeda zaproponowal rehabilitację , basen, pas lędźwiowy i nowoczesna metode… Czytaj więcej »

Jarek
19 marca 2018 13:53

Witam, mam 19 lat i wczoraj w niedzielę (18 marca), z mojej głupoty uszkodziłem sobie kręgosłup, a w sposób taki, że chciałem wyciągnąć rękoma małego quada z dołu, już mało… Czytaj więcej »

Kasia
26 marca 2018 06:54

Witam. Od jakiegoś czasu bardzo boli mnie kręgosłup na wysokości klatki piersiowej, ból promieniuje. Szczególnie odczuwam tą dolegliwość nad ranem. Wtedy już nie mogę spać. Byłam u kręgarza, który nastawił… Czytaj więcej »

Rafał
11 kwietnia 2018 18:17

Witam , co pan sądzi o plastrach rozgrzewających , swego czasu bardzo mi pomagał wycofany Kapsiplast . Interesuje mnie również pana zdanie na temat reklamowanej płytki magnetycznej ” Power Polar… Czytaj więcej »

Anna
Anna
12 kwietnia 2018 17:30

Witam. Mam pytanie: czy biorąc zabiegi (ultradźwięki, pole magnetyczne, lampy) na ból kręgosłupa powinnam mieć zwolnienie lekarskie? Czy równoczesne chodzenie do pracy (praca fizyczna, na produkcji) może mi zaszkodzić?

Ilona
15 kwietnia 2018 08:16

Witam. Od jakiegoś czasu lekko bolał mnie kręgosłup w odcinku ledzwiowym, szczególnie przy długim chodzeniu oraz siedzeniu na kanapie z laptopem na kolanach. Wczoraj rano po przebudzeniu podeszłam do szafki… Czytaj więcej »

Magda
10 października 2018 14:24

Witam, Od Dwóch lat (po ostrym stanie zapalnym) jestem świadoma przepukliny L4-L5 (wynik rezonansu). W zasadzie brak promieniowania do nogi, ale stale utrzymujące się bóle w odcinku lędźwiowym. Jestem osobą… Czytaj więcej »

Michał
6 grudnia 2018 16:38

Witam, Jestem kierowcą zawodowym od od 8 lat. Wcześniej przez 3 lata pracowałem jako przedstawiciel handlowy, jeszcze wcześniej jako urzednik. Jestem aktywny fizycznie. Co tydzien basen, dlugie spacery gdy tylko… Czytaj więcej »

Nika
1 października 2019 12:40

Dzień dobry, w pierwszej kolejności chciałabym pogratulować wspaniale prowadzonego bloga! To kopalnia wiedzy 🙂 Jestem po dwukrotnym nastawianiu kręgosłupa (przez specjalistę posiadającego odpowiednie certyfikaty) Mam 26 lat i pracę siedzącą,… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
16 lutego 2021 14:13

Witam 2 tyg temu syn podnosząc ciężki sprzęt nagle poczul ostry ból w lędźwiach i nie mógł się wyprostować. Z pracy zawieźli go na pogotowie tam po zrobieniu rtg nic… Czytaj więcej »

Anna
Anna
15 maja 2021 11:05

Witam, czy lekkie masowanie powięzi, rozciąganie kręgosłupa lędźwiowego, wciskanie punktów bolesnych na pośladkach może spowodować ból na w górnej partii pleców i rąk? Czy może nastąpić przeniesienie bólu i spięcie… Czytaj więcej »

Patryk
Patryk
12 listopada 2021 21:42

Witam. Mam 27 lat i stwierdzone dwie przepukliny kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Ostatnio źle podniosłem ciężar w pracy i mam ostry ból w odcinku lędźwiowym. Czy można to wyleczyć czy… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
20 stycznia 2024 06:36

Witam mam 48lat od miesiąca bolą mnie plecy nie mogę siedzieć stać ból jest bardzo mocny nie mogę się czasem poruszać czy z tego może mnie bolec w klatce piersiowej… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
21 marca 2024 10:26

Witam. Mam 49 lat pracę siedzącą, od jakiegoś czasu pobolewał mnie kręgosłup, podczas dłuższego siedzenia przy biurku, czy prac fizycznych wymagających schylania się. 3 dni temu grając w siatkówkę przy… Czytaj więcej »

Mateusz
Mateusz
31 maja 2024 03:18

Czy są jakie są ćwiczenia na pozbycie się bólu samemu?

70
0
Would love your thoughts, please comment.x