Wszystko co musisz wiedzieć o rekonstrukcji ACL metodą Internal Bracing.
O więzadle krzyżowym przednim, jego leczeniu i rehabilitacji napisałem już wiele. Kilka postów na temat leczenia ACL tradycyjnymi metodami znajdziecie poniżej. Polecam zajrzeć do nich zanim przejdziecie do Internal Bracing:
- Możliwości leczenia uszkodzonego ACL.
- 10 najczęściej zadawanych pytań po rekonstrukcji ACL.
- 4 najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji ACL.
Dziś chciałbym skupić się na najświeższej i w mojej ocenie najlepszej metodzie rekonstrukcji zerwanego więzadła krzyżowego przedniego, mianowicie Internal Bracing. Polega ona dokładnie na wprowadzeniu do więzadła specjalnej „nici” stabilizującej, dzięki której możliwe jest doszycie uszkodzonej struktury do anatomicznego miejsca jej przyczepu. Proste, a zarazem genialne rozwiązanie!
Niestety, jak to w życiu bywa jest jedno „ale”. Internal Bracing może być wykonany tylko w przypadku tych pacjentów, u których mówimy o oderwaniu więzadła od przyczepu kostnego (górnego lub dolnego). osoby z więzadłem krzyżowym przednim (tylnym tak na prawdę również) zerwanym np. w połowie długości tej struktury nie mają niestety szans na rekonstrukcję tą metodą. Te osoby odsyłam ponownie do artykułów na początku tekstu.
Dlaczego Internal Bracing jest lepszy od standardowych metod rekonstrukcji?
Przede wszystkim spójrzmy na aspekt anatomiczny. Podczas operacji metodą Internal Bracing nie usuwa się uszkodzonego więzadła, a tylko je naprawia! W kolanie pozostaje nasza własna struktura, która po doszyciu do przyczepu ma idealne warunki do gojenia się, a do tego jest na przyszłość wzmocniona specjalną „nicią”, co zmniejsza jej podatność na urazy.
Brak pobierania przeszczepów ścięgien mięśni półścięgnistego oraz smukłego (metoda ST) lub fragmentu więzadła rzepki wraz z elementami kostnymi (metoda BTB) daje nam brak blizn, brak zrostów i problemów z gojeniem się skóry po operacji. Nie wiem jak dla Ciebie pacjencie, ale dla mnie jako fizjoterapeuty jest to sytuacja prawie idealna. Jeśli chodzi o skórę i tkankę podskórną pozostają mi do pracy tylko trzy niewielkie blizny po artroskopie. Bułka z masłem.
Trzeci, mój ulubiony argument przemawiający za Internal Bracing to oczywiście tempo postępów rehabilitacji i powrotu pacjenta do zdrowia. Porównując w tym aspekcie metodę przeszczepu oraz metodę „nici” ta druga bije pierwotną na łeb, na szyję. Możliwość chodzenia bez kul i ortezy od pierwszego dnia po zabiegu, pedałowanie na rowerze po 2 tygodniach od zabiegu, czy jazda samochodem w 4 tygodniu po Internalu to nic nadzwyczajnego przy dobrze prowadzonej rehabilitacji. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że każdy z pięciu (na dzień 20 września 2016 r.) moich pacjentów, operowanych właśnie tą metodą leczył/leczy się praktycznie wzorcowo i nie miał powikłań charakterystycznych dla metody „standardowej”.
Rehabilitacja po Internal Bracing.
W tym wpisie nie będę się skupiać na kompleksowym schemacie rehabilitacji po szyciu więzadła krzyżowego przedniego z dwóch powodów:
- Nienawidzę schematów w rehabilitacji,
- Gdybym już je lubił ten zająłby prawdopodobnie 4 strony A4.
Dla osób chcących zobaczyć jak wygląda wzorcowa praca pacjenta po Internal Bracing odsyłam do bloga jednego z pacjentów Kliniki Lekmed, leczonego właśnie tą metodą: Moja droga do IRONMAN-a. Tomek zrobił genialną robotę i spisał całe leczenie (od wizyty lekarskiej do startów w zawodach Ironman!) praktycznie dzień po dniu, więc nie trzeba tu wiele dodawać. 🙂 Ps. dzięki Tomek, oszczędziłeś mi co najmniej 3h życia, które spędziłbym na pisaniu oddzielnego postu. 🙂
Dla „leniwych” lub nie lubiących za wiele czytać skrócona wersja rehabilitacji w kilku punktach:
- Obciążanie w granicach tolerancji bólowej od pierwszego dnia po operacji.
- Odstawienie kul najszybciej jak się da.
- Praca nad zakresem ruchu zgięcia i wyprostu w maksymalnym zakresie bezbólowym od początku rehabilitacji.
- Rower stacjonarny około 2 tygodnie po operacji.
- Prowadzenie samochodu po 4-6 tygodniach od operacji.
- Ćwiczenia dynamiczne (przeskoki na drabince poziomej, bieg na trampolinie, dynamiczna stabilizacja na Bosu) po 2 miesiącach od operacji.
- Pływanie z pracą nóg do kraula w otwartym łańcuchu kinematycznym po około 10-12 tygodniach.
- Bieganie i jazda na rowerze w terenie po 3 miesiącach od zabiegu.
Podsumowując.
Osobiście uważam, że Internal Bracing to wielki przełom w leczeniu pacjentów z zerwanym ACL. Jako fizjoterapeuta bardzo lubię kolana leczone właśnie tą metodą, ponieważ rehabilitacja zazwyczaj postępuje bardzo „gładko” i bez większych powikłań. Są różne teorie na temat tego w jakim czasie od urazu operować więzadło krzyżowe przednie metodą Internal Bracing. Zazwyczaj robi się to jak najszybciej po kontuzji, jednak miałem również pacjentów 5-6 tygodni od uszkodzenia i również dało się to wykonać.
Zaufajcie lekarzowi i jeśli macie okazję wykorzystać tą metodę zamiast „standardowej” zróbcie to nawet jeśli jest droższa od normalnej. Przeliczcie sobie koszt prywatnych wizyt u fizjoterapeuty, których po metodzie przeszczepu będzie zdecydowanie więcej niż po Internalu.
Jeśli szukacie poleconego lekarza wykonującego szycie więzadła ACL metodą Internal Bracing zdecydowanie polecam Doktora Konrada Słynarskiego. Więcej informacji o Nim i o samej metodzie znajdziecie TUTAJ.
Dziękuję za cały blog pełny ciekawych informacji. Akurat mam teraz pacjenta który zmaga się z problemem z kolanami. Artykuł jak najbardziej trafiony, obserwuję i czekam na więcej.
Jestem 4 miesiące po zabiegu szycia Acl metodą internal bracing. Wprost osiągnięty. Martwi mnie dlaczego do tej pory nie mam pełnego zakresu ruchu w zgieciu kolana.
Witam,
ograniczenie jest bolesne, czy tylko opór bez bólu? Pozdrawiam!
Za kilka dni moja dziewięcioletnia córka będzie miała robiony zabieg metodą Internal Bracing. Cierpi na nawykowe zwichnięcia rzepki związane z dysplazją stawu kolanowego ( słabo wykształcone wgłębienie w kości udowej).… Czytaj więcej »
Witam serdecznie,
nie zajmuję się rehabilitacją dzieci, więc niestety nie będę w stanie pomóc. Pozdrawiam.
Witam! Cztery dni temu mialam naprawianie ACL w prawym kolanie. Po operacji odwiedził mnie fizjoterapeuta, który powiedział aby jak najdelikatniej obciążać kolano. Czy postepowanie rehabilitacyjne po przeszczepie i po internal… Czytaj więcej »
Witam, jeśli wykonana była tylko rekonstrukcja ACL to obciążenie w granicach tolerancji bólowej powinno się wprowadzać od razu. Postępowania po takich zabiegach różnią się i dobrze jest znaleźć osobę, która… Czytaj więcej »
Witam! 27 lutego (ostatni poniedziałek) miałam operację stawu kolanowego z powodu zerwania ACL przy przyczepie udowym. Leczenie na karcie wypisu zostało opisane tak: “Artroskopowa reinsercja więzadła krzyżowego przedniego przy przyczepie… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, to nie internal bracing. Osobiście nie miałem nigdy pacjenta po takim kotwiczeniu. Wątpię, że ta kotwica należy do biowchłanialnych, ale można dopytać lekarza (nie jestem pewny). Raczej nie… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze. To znowu ja 🙂 mam kolejne pytanie do Pana….mianowicie mi rekonstruowali ACL pobierając przeszczep z uda, natomiast mojemu koledze robili z więzadła rzepki i ma on większą… Czytaj więcej »
Obie są dobre i dobiera się to indywidualnie do pacjenta. Blizna nie ma tu większego znaczenia. Reszty takich informacji proszę szukać na blogu. Pozdrawiam.
Witam Panie Piotrze, Mijają dziś 2 miesiące od zabiegu szycia ACL metodą Internal Bracing i szycie rogu tylnego łąkotki bocznej w lewej nodze. Zgięcie czynne 100′ bierne do 110′, jest… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, to się niestety zdarza, ponieważ IB robi się zazwyczaj w fazie dość ostrej przebudowy (w ciągu 6 tyg od urazu). Mogły powstać niewielkie zrosty w okolicach podrzepkowych/ciała Hoffy.… Czytaj więcej »
Witam 21 marca miałam rekonstrukcję ACl za pomocą implantu JewelAcl.Biorę udział w projekcie medycznym. Też miałam doszyty implant do mojego acl. Czyżby to była ta metoda,o ktorej piszesz? Już dobę… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, ciężko mi to stwierdzić po samym opisie, ale jest to bardzo prawdopodobne, że był również wykorzystywany internal. Kto przeprowadza projekt? Postaram się dowiedzieć o nim czegoś więcej. 🙂… Czytaj więcej »
Witaj Jestem miesiąc juz po zabiegu.Niewiele mi brakuje do pełnego zgięcia. Postępy ogromne,rehabilitacja super.Jest jeden problem.Przy wchodzeniu po schodach,przysiad/wyprost i na rowerze stacjonarnym słychać takie strzelanie w kolanie. Miałam też… Czytaj więcej »
Witam,
powodem może być zbyt słaby mięsień czworogłowy, a strzelanie prawdopodobnie pojawia się w stawie rzepkowo-udowym. Pozdrawiam!
Czyli wystarczy wzmocnienie czworogłowego?
Dziękuję
Nie wiem czy wystarczy, ale warto od tego zacząć. Pozdrawiam!
Hmmm A czy to normalne? Bo byłam pewna że w tej nodze już wszystko ok.Tym bardziej ,że metoda implantem JewelAcl to rehabilitacja sprawnie mija… Więc boję się czy przez to… Czytaj więcej »
Normalne, tak jak napisałem wcześniej proszę wzmocnić mięsień czworogłowy i powinno się uspokoić. Pozdrawiam.
Dr Klaudiusz Kosowski. Na you tube jest filmik sprzed czterech lat ,gdzie dr Kosowski wykonuje rekonstrukcje acl przy uzyciu implantu jewel Acl,wtedy raczkowali w tym. Powiem tylko,że jestem 5-ty dzień… Czytaj więcej »
Witam.jestem dwa miesiące po rekonstrukcji ACL.od jakiegos miesiaca rana pod kolanem.wciąż otwarta,dziura taka ze mozna palca.wsadzić cały czas cos sie sączy wogole nie chce sie zarosnąć.lekarze pierw dali antybiotyk który… Czytaj więcej »
Witam,
prędzej obstawiałbym gronkowca i w tą stronę robiłbym diagnostykę. Pozdrawiam.
Hej Piotr, jestem niecale dwa tygodnie po rekonstrukcji metoda internal brace. W zaleceniach mam 3 tygodnia chodzenia o kulach, w ogole bez ortezy. Kolezanka operowana w innym miescie ma w… Czytaj więcej »
Witaj, nie spotkałem się z ponownym zerwaniem po internal bracing na razie. Może dlatego., że to bardzo świeża metoda. Osobiście jeśli pacjent jest w dobrej formie, a jego wzorzec chodu… Czytaj więcej »
Witam ponownie.Gronkowca nie mam.tak stwierdził lekarz po wynikach z posiewu i ze rany nie trzeba czyścic tylko czekac na wygojenie się.cały czas mam robiony opatrunek ze srebra od dwóch tygodni… Czytaj więcej »
Proszę zaufać lekarzom i dać im się leczyć. Potrwa to trochę dłużej, ale nic innego zrobić pani na razie nie może. Pozdrawiam.
Witam, 5 miesięcy temu miałem rekonstrukcję ACL, dziś otrzymałem wynik kontrolnego rezonansu. I się załamałem: ,,uszkodzenie rekonstruowanego więzadła w części górnej, drobne pęknięcie dolnej powierzchni rogu przedniego łąkotki bocznej, chonromalacja… Czytaj więcej »
Witam, to zależy od objawów. Jeśli nie ma bólu, a kolano jest stabilne to oznacza dla Pana tyle, że musi Pan ćwiczyć kolano i powoli wracać do pracy na ile… Czytaj więcej »
Witam
Mam pytanko czy w tej metodzie między 8 a 12 tygodniem również tak jak w metodzie standardowej dochodzi do większego rozciągania(poluzowania) więzadła???
Witam,
w żadnej metodzie przy prawidłowej rehabilitacji nie dochodzi do rozciągania/poluzowania więzadła w tym okresie. Prawidłowa rehabilitacja ma na celu zniesienie ryzyka takiego rozciągnięcia. Pozdrawiam!
Dzień dobry, Chcę się podzielić moim doświadczeniem z operacją naprawy więzadła krzyżowego przedniego metodą internal bracingu. W tej chwili mija piąty tydzień po operacji. Wczoraj wsiadłam po raz pierwszy na… Czytaj więcej »
Brawo! 🙂 CMS to bardzo dobra klinika ze świetnymi lekarzami, więc proszę się ich trzymać i życzę powodzenia w powrocie do zdrowia. Pozdrawiam!
Dzień dobry. jestem 4 miesiące po rekonstrukcji ACL metodą internal bracing. Rezonans kontrolny wykazał niepełne ukrwienie przeszczepu ( ciągłość zachowana). Lekarz mówi, że do 3 miesięcy więzadło powinno być już… Czytaj więcej »
Witam, na razie bym się nie przejmował i dalej spokojnie rehabilitował. 🙂 Ukrwienie powinno z czasem wrócić. Można spróbować wspomagać proces fizykoterapią, ale nie spodziewałbym się spektakularnych cudów. Napewno nie… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jak długo po rekonstrukcji acl metodą internal bracing nie można pływać żabką?
Co najmniej 4 miesiące jeśli rehabilitacja przebiega prawidłowo. Pozdrawiam!
Witam Mam 15 lat i na meczu doznałem kontuzji. Po 4 miesiącach chodzenia po lekarzach i 2 rezonansach magnetycznych lekarze ustalili że to ”Zastarzałe, subtotalne zerwanie więzadła krzyżowego przedniego z… Czytaj więcej »
Witam, o tym decyduje lekarz operujący podczas artroskopii, ale im dłużej od urazu do zabiegu, tym mniejsza szansa na taką metodę. Warto wybrać się do ortopedy, który operuje taką metodą… Czytaj więcej »
Mam jeszcze kilka pytań. Pierwsze to czy rzeczywiście będzie potrzebna operacja? Drugie to czy da się zrobić artroskopie i rekonstrukcje w tym samym czasie? Czy jest jakaś szansa na to… Czytaj więcej »
Nie jestem w stanie bez badania odpowiedzieć na pytanie, czy operacja będzie potrzebna, ale w wieku 15 lat myślę, że jednak warto ją zrobić przy tak dużym uszkodzeniu. Rekonstrukcję wykonuje… Czytaj więcej »
Najgorsze jest to że terminy na operacje są takie długie byłem niedawno i mi powiedzieli ze najbliższy termin jest w czerwcu 🙁
Niestety jesli chodzi o NFZ musi się Pan z tym liczyć. Pozdrawiam.
Cześć Piotr. Spotkałeś się może z zerwaniem acl po rekonstrukcji metoda internal bracing? Jestem po spotkaniu z ortopeda i po wynikach mri powiedział że możliwe jest zeszycie mojego więzadła ale… Czytaj więcej »
Cześć. Nie widziałem jeszcze przypadku ponownego zerwania jeśli internal był zrobiony prawidłowo. Jest to dość nowa metoda, nie ma jeszcze badań długookresowych nt. zerwań po kilku/kilkunastu latach od zabiegu. Pozdrawiam.
Gram w piłkę nożną i zatsanawiam się jaka metoda rekonstrukcji byłaby najlepsza własnie pod wzgledem tego sportu, po MR kolana wynika, że możliwy jest Internal Bracing, ale ortopeda powiedział ze… Czytaj więcej »
Gdybym miał wybierać osobiście na pewno wybrłbym internal, ale i tak o tym decyduje lekarz podczas zabiegu operacyjnego. Pozdrawiam!
Jestem 16 dni po IB oraz wycięciu 15% łąkotki bocznej, wyprost mam prawie 0 stopni, jednak ze zgieciem mam problem. Mogę zgiąć do 50-60 stopni max i pojawia się blokada… Czytaj więcej »
Witam,
normalne, chociaż na pewno dałbym odpocząć kolanu przynajmniej raz na 3-4 dni. Pozdrawiam.
Witam. Jestem 1 dzień po zabiegu szycia więzadła krzyżowego metoda internal bracing. Czy da się w skrócie opisać czym różni się rehabilitacja w tym przypadku w porównaniu z tą po… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, rehabilitacja po IB jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza niż po standardowych metodach. 🙂 Tu ma Pani dokładny przebieg krok po kroku rehabilitacji po IB jednego z pacjentów naszej… Czytaj więcej »
Dziękuję, przeczytane 🙂 a czy po internalu też należy unikać ćwiczeń w otwartym łańcuchu?
Pozdrawiam
Zasady dotyczące otwartych łańcuchów są takie same po internalu jak po pełnej rekonstrukcji. Pozdrawiam!
Hej,
Niestety strona nie działa ;(
Pozdrawia
Witam Zastanawiam się nad tym zabiegiem, lecz mam jeden problem zerwanie nastapilo prawie 5 miesiecy temu, czy to bedzie dobry pomysł idac na ten zabieg? Czy to nie jest już… Czytaj więcej »
Witam,
po 5 miesiącach jest małe prawdopodobieństwo, że taka metoda w ogóle będzie wykonalna, ale można próbować. O zastosowaniu tej metody i tak decyduje lekarz dopiero podczas artroskopii. Pozdrawiam.
Dzień dobry, 5 dni temu miałam artroskopię i podwiązanie więzadła krzyżowego. Mam dziurę po drenie, ale wyczytałam, że to normalne. Zaraz po tą dziurą jest już chyba blizna pod postacią… Czytaj więcej »
Witam, proszę nie zajmować się bliznami, nie oglądać ich i zostawić to pielęgniarce i lekarzowi operującemu, a skupić się na rehabilitacji i zaleceniach, które Pani dostała. Im więcej Pani przy… Czytaj więcej »
Witam serdecznie 22 grudnia miałem wykonaną rekonstrukcję więzadła krzyżowego oraz szycie łąkotki lewej nogi. Kolano jest spuchnięte. łydka i stopa ok. Stopą oraz palcami mogę swobodnie ruszać, natomiast nogi nie… Czytaj więcej »
Witam, ćwiczenia ustala fizjoterapeuta prowadzący, dlatego warto się do niego wybrać jeszcze przed sylwestrem jak się uda. To, że nie może Pan podnieść nogi jest na razie normalne, po zaleceniach… Czytaj więcej »
Witam, po jakim czasie będzie można jezdzić na łyżwach po rekonstrukcji acl metodą Internal Bracing? Jestem zapalonym łyżwiarzem i 10 tydzień po rekonstrukcji metodą IB. Czy jest możliwość jeżdżenia w… Czytaj więcej »
Witam,
naprawdę łyżwy są warte ryzyka kolejnej operacji? na pewno nie zaryzykowałbym przed 4 miesiącem. Pozdrawiam.
Witam Na samym wstępie gratuluje bloga, który dostarcza dużo przydatnych informacji. Niedawno doznałam urazu na nartach kolana i dzięki temu blogowi dowiedziałam się, że gips to nie jest rozwiązanie, a… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, proszę się udać do dobrego ośrodka rehabilitacyjnego, gdzie sensowni fizjoterapeuci już zaczną pracować nad kolanem. 3 miesiące to gigantyczny okres czasu i na pewno nie warto marnować go… Czytaj więcej »
Dziękuje bardzo za odpowiedź. Zastanawia się czemu opis rezonansu dotyczący ACL nie jest dokładniejszy, czy po jakimś czasie ponowny rezonans wykaże coś bardziej dokładnego albo czy jest w stanie ktoś… Czytaj więcej »
Witam, może MRI jest po prostu słabej jakości. Rehabilitacja w Gliwicach Fizjo-Fit, ewentualnie w Krakowie ma Pani Agnieszkę Wierciak. Opuchlizna po punkcji jest normalna. Resztę informacji udzieli Pani fizjoterapeuta na… Czytaj więcej »
Witam. Dziękuje za odpowiedź. Byłam u innego ortopedy, powiedział mi, że MCL leczy się 6 tyg, więc do tego czasu nie zrobi mi pełnego badania, żeby tego nie uszkodzić ,… Czytaj więcej »
Witam, jak będzie pani pracować z fizjoterapeutą to kolano bez problemu powinno się zgiąć. Jest to spowodowane między innymi oboma z wymienionych czynników. Po 6 tygodniach wiadomo będzie wstępnie czy… Czytaj więcej »
Witam Poniewaz po urlopie w gorach i jazdach na nartach doznalem urazu kolana. Szybka wizyta u ortopedy, rezonans mag. po tygodniu od urazu. Noga w ortezie. Zerwane ACL i MCL,… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli to internal bracing to tak, powinno się go wykonać jak najszybciej. Pozdrawiam.
Witam Panie Piotrze dziękuje za poprzednie odp. Jest 6 tydz od urazu i od piątku mogę jeździć na rowerku stacjonarnym, bo w końcu udało mi się pedałować, jak długo mam… Czytaj więcej »
Witam, skoro ma Pani 2 fizjoterapeutów to totalnie ich obowiązkiem nauczyć Panią chodzić po schodach. Teraz już nie ma się nad czym zastanawiać, skoro lekarz tak wybrał to znaczy, że… Czytaj więcej »
witam panie Piotrze pisałem do pana tuż przed zabiegiem.Jesem już po zabiegu i mam kilka pytań. 26.02 śród operacyjnie stwierdzono całkowite uszkodzenie przyczepu bliższego ACL z zachowanym kikutem więzadła.Wykonano artroskopowe… Czytaj więcej »
Witam,
proszę zaczynać jak najszybciej rehabilitację. Ćwiczenia dobiera fizjoterapeuta na wizycie. Pozdrawiam!
Witam, czy mogłabym otrzymać informację na temat porównania szybkości powrotu do aktywnosci fizycznej (bieganie,powrot do aktywnosci rekreacyjnej, powrot do pelnej i zawodowej aktywnosci fizycznej) w metodach LARS, Internal Bracing i… Czytaj więcej »
Witam, tu nie o szybkość powrotu do aktywności, a o ilość ponownych zerwań. Co z tego, że wróci Pani na boisko po 2 miesiącach po LARS, skoro zerwie Pani go… Czytaj więcej »
Dzień dobry, jestem 3 tygodnie po zerwaniu ACL. W środę mam Interenal Bracing natomiast zaczynam się głowić… zgodnie z informacjami od ortopedów nie mam zerwanego więzadła przy przyczepie (coś tam… Czytaj więcej »
Witam,
tak. Jeśli doświadczony lekarz zakwalifikował do IB to bym się nie głowił. Najwidoczniej ACL faktycznie się do tego nadaje, tym bardziej że nie jest zerwany całkowicie. Pozdrawiam!
Witam. Panie Piotrze dziękuje za poprzednie odpowiedzi i proszę o rade co mam dalej począć, zrobiłam badanie kolana artrometrem i wynik znaczne uszkodzenie ACL, chodzę już normalnie po schodach, pilnuje… Czytaj więcej »
Witam, o tym, czy kolano powinno być zoperowane, czy nie decyduje lekarz po okresie rehabilitacji. Na pewno na razie udałbym się do dobrego fizjoterapeuty i spróbował leczenia zachowawczego. Jeśli będzie… Czytaj więcej »
Witam, jestem 4 dni po zabiegu, ale mam problem ze staniem, tzn takie drętwienie wraz ze ściskiem w okolicy k.piszczelowej oraz bolącymi siniakami w okolicy kolana, czy to normalne?
Witam,
normalne. Dobry fizjoterapeuta sobie z tym poradzi. Pozdrawiam!
Witam, dziękuje za odpowiedź na pyt, i czy taki wynik z badania artrometrem pokazuje, że powinnam robić rekonstrukcje ACL? Knee state F Pat P Foot 134 Slope D max (F… Czytaj więcej »
Witam, artrometr jest tylko sprzętem pomagającym w podjęciu decyzji, nie badaniem które o niej decyduje. Tu trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki i nie da się tego określić tylko po… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze jakie jeszcze czynniki? Wiem, że o operacji decyduje lekarz, wiec mam wskazanie do rekonstrukcji, aby noga była sprawna tak jak przed urazem, ale w rozmowie lekarz powiedział,… Czytaj więcej »
Witam, czynników jest wiele, nie da się ich opisać w krótkiej odpowiedzi na blogu bez badania kolana. O NBS słyszałem, ale nie znam dokładnych badań jego skuteczności, więc niestety nie… Czytaj więcej »
Witam
Panie Piotrze, a czy jest jakieś badanie, które powie mi teraz czy mam stabilną nogę, czy muszę się sama o tym przekonać jak zacznę np. biegać?
Pozdrawiam
Badanie przeprowadzone przez dobrego terapeutę manualnego. Ewentualnie badanie artrometrem szuflady przedniej, ale nie jest to badanie funkcjonalne, więc nie powie Pani jak kolano będzie się zachowywać w życiu codziennym.. Pozdrawiam!
Witam Panie Piotrze, miałem uraz na nartach 27.02.18 czyli ok 4 tygodnie temu. Kolano lewe, wynik MRI w skrócie: “ACL pogubiałe o podwyższonym sygnale i poziomym nieco falistym przebiegu włókien… Czytaj więcej »
Witam, co do leczenia zachowawczego to mam wątpliwości ze względu na łąkotkę boczną. Z resztą struktur raczej nie byłoby problemu, ale uszkodzenie łąkotki jest duże. Skoro czucie głębokie jest zachowane,… Czytaj więcej »
Witam Dziękuje za odpowiedź, wiec na dzień dzisiejszy, skoro tylko powoli chodzę, miałam badanie artrometrem wysłałam powyżej to sama mszę się przekonać, czy ta noga będzie stabilna. Pisał Pan, że… Czytaj więcej »
Witam Pana Minęła trzecia doba od zabiegu kolana metoda Internal Bracing. Jakie ćwiczenia mógł bym podjąć na tym etapie? Post do którego Pan odsyłał powyżej wygasł i nie jestem pewien… Czytaj więcej »
Witam,
może Pan chodzić. Najlepiej chodzić po prostu do fizjoterapeuty, który ustali cały protokół działania po badaniu. 🙂 Pozdrawiam!
Dzień dobry. Jestem 6 tygodni po IB. Wyprost jest, gorzej ze zgięciem. Jest około 100-110 stopni i bardzo mnie to niepokoi. Czy jest to poważny problem? Boję się, że będę… Czytaj więcej »
Witam,
na razie proszę się tym nie przejmować. U niektórych pacjentów po prostu zgięcie idzie wolniej. Dalsza rehabilitacja powinna rozwiązać problem. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Mam pytanie w jakim okresie po rekonstrukcji acl i szyciu łąkotki bocznej (1szew) można normalnie wchodzić po schodach. Jestem prawie 7 tyg po zabiegu i mam wrażenie niestabilności… Czytaj więcej »
Witam,
po 7 tygodniach zazwyczaj można już bez problemu wprowadzać ćwiczenia wchodzenia po schodach. Niestabilnością i jej oceną powinien się zająć fizjoterapeuta prowadzący. Pozdrawiam!
Witam, miałem operację acl metoda internal bracing plus szycie lakotki implant, lekarz zalecił Jeszcze komórki macierzyste, co Pan sądzi o tym, bo różnie ludzie piszą o komórkach …?
Witam,
Nie znam przypadku, nie wiem co Panu dolegało przed operacją. Pozdrawiam!
witam, przed operacją zerwane ACL i uszkodzona łąkotka. Podrawiam
Tylko dodam 3 grosze od siebie. Wielu ortopedow traumatologow “z gornej polki” woli nie stosowac tej metody. np. w legendarnej sport klinice w Zorach w ogole jej nie wykonuja. Nie… Czytaj więcej »
“Legenda” Sport Kliniki w Żorach nie do końca mnie przekonuje. Wiele klasowych klinik w Warszawie operuje tą metodą, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy muszą. To medycyna, każdy wykonuje… Czytaj więcej »
Jestem 7 miesięcy po internal bracing. Rehabilitacja u świetnych fizjoterapeutów na Świetlików szła super, po 8 tygodniach odzyskałam całkowity zakres ruchu, po 10 tygodniach chodziłam po górach bez żadnego dyskomfortu.… Czytaj więcej »
Witam, może po prostu rezonans oceniało dwóch innych radiologów, w takim przypadku nie da się ich porównać obiektywnie. Co do uszkodzeń łąkotki to jeśli faktycznie są świeże to powinny się… Czytaj więcej »
Witam W styczniu uszkodziłam kolano zerwane acl, noga jest stabilna, z przyczyn zdrowotnych nie mogę mieć operacji w najbliższym czasie. Staram się jeździć godzinę dziennie na rowerze, z ćwiczeniami bywa… Czytaj więcej »
Witam, nie wiem jaką ma Pani aktualnie stabilność kolana, więc nie odpowiem niestety na pytanie o łyżwy i snb. Powinna Pani po prostu być pod kontrolą fizjoterapeuty, który będzie w… Czytaj więcej »
Hmm no to nie wiedziałam, że może być różna stabilność kolana, założyłam, że jak nie mam zwichnięcia i mogę szybko chodzić i biegam truchtem (brak kondycji i strach by szybko… Czytaj więcej »
Witam, bieganie i chodzenie to praktycznie żaden wysiłek dla nogi, na pewno kompletnie inny niż dynamika w jeździe na snb lub łyżwach. To oczywiście jest możliwe bez więzadła, ale kolano… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze dzięki, za pomoc, to dzięki Panu nie miałam 2 tyg kolana w gipsie i teraz dzięki za wyjaśnienie, jest to dla mnie motywacja do ćwiczeń. Przyzna się,… Czytaj więcej »
Bardzo się cieszę. Pozdrawiam!
Witam serdecznie, minęło już trochę czasu od kiedy rozpoczął Pan ten wątek Panie Piotrze, jak wygląda po tych kilku latach niezrywalność ponowna ACL przy metodzie IB? Być może będę potrzebował… Czytaj więcej »
Witam, osobiście uważam, że nadal pełna rekonstrukcja w przypadkach sportowców zawodowych to najlepsze aktualnie rozwiązanie. IB jest fajnym narzędziem do szybkiej naprawy ACL, ale nadal jest zbyt krótko wykonywany aby… Czytaj więcej »
Witam 🙂 W niedzielę miałem wypadek na stoku. Pojechałem na SOR ale tam stwierdzili , że nic mi nie jest tylko stłuczone kolano, lekarze wykonał testy na więzadła. Niepokoiła mnie… Czytaj więcej »
Witam, raczej fizjoterapeuta “dał” błędny obraz badając stabilność w stanie ostrym po urazie (7-10 dni). Testy stabilności w tym okresie nie są wiarygodne. Wynik MRI raczej można traktować jako prawidłowy.… Czytaj więcej »
Witam miałem robioną rekonstrukcje więzadła w stawie skokowym ATFL właśnie tą metodą nie wiedziałem kiedy dokładnie zerwałem więzadło ponieważ miałem wiele skręceń jak Pan myśli czy to dobra metoda na… Czytaj więcej »
Witam, skoro lekarz podjął decyzję o rekonstrukcji Internalem to oznacza, że to dobra metoda dla Pana. 🙂 Jeśli będzie się Pan solidnie rehabilitować to jest duża szansa na odzyskanie pełnego… Czytaj więcej »