Wszystko co musisz wiedzieć o rekonstrukcji ACL metodą Internal Bracing.

Wszystko co musisz wiedzieć o rekonstrukcji ACL metodą Internal Bracing.

O więzadle krzyżowym przednim, jego leczeniu i rehabilitacji napisałem już wiele. Kilka postów na temat leczenia ACL tradycyjnymi metodami znajdziecie poniżej. Polecam zajrzeć do nich zanim przejdziecie do Internal Bracing:

 1. Możliwości leczenia uszkodzonego ACL.
 2. 10 najczęściej zadawanych pytań po rekonstrukcji ACL.
 3. 4 najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji ACL.

Dziś chciałbym skupić się na najświeższej i w mojej ocenie najlepszej metodzie rekonstrukcji zerwanego więzadła krzyżowego przedniego, mianowicie Internal Bracing. Polega ona dokładnie na wprowadzeniu do więzadła specjalnej „nici” stabilizującej, dzięki której możliwe jest doszycie uszkodzonej struktury do anatomicznego miejsca jej przyczepu. Proste, a zarazem genialne rozwiązanie!

Niestety, jak to w życiu bywa jest jedno „ale”. Internal Bracing może być wykonany tylko w przypadku tych pacjentów, u których mówimy o oderwaniu więzadła od przyczepu kostnego (górnego lub dolnego). osoby z więzadłem krzyżowym przednim (tylnym tak na prawdę również) zerwanym np. w połowie długości tej struktury nie mają niestety szans na rekonstrukcję tą metodą. Te osoby odsyłam ponownie do artykułów na początku tekstu.

 

Dlaczego Internal Bracing jest lepszy od standardowych metod rekonstrukcji?

Przede wszystkim spójrzmy na aspekt anatomiczny. Podczas operacji metodą Internal Bracing nie usuwa się uszkodzonego więzadła, a tylko je naprawia! W kolanie pozostaje nasza własna struktura, która po doszyciu do przyczepu ma idealne warunki do gojenia się, a do tego jest na przyszłość wzmocniona specjalną „nicią”, co zmniejsza jej podatność na urazy.

Brak pobierania przeszczepów ścięgien mięśni półścięgnistego oraz smukłego (metoda ST) lub fragmentu więzadła rzepki wraz z elementami kostnymi (metoda BTB) daje nam brak blizn, brak zrostów i problemów z gojeniem się skóry po operacji. Nie wiem jak dla Ciebie pacjencie, ale dla mnie jako fizjoterapeuty jest to sytuacja prawie idealna. Jeśli chodzi o skórę i tkankę podskórną pozostają mi do pracy tylko trzy niewielkie blizny po artroskopie. Bułka z masłem.

Trzeci, mój ulubiony argument przemawiający za Internal Bracing to oczywiście tempo postępów rehabilitacji i powrotu pacjenta do zdrowia. Porównując w tym aspekcie metodę przeszczepu oraz metodę „nici” ta druga bije pierwotną na łeb, na szyję. Możliwość chodzenia bez kul i ortezy od pierwszego dnia po zabiegu, pedałowanie na rowerze po 2 tygodniach od zabiegu, czy jazda samochodem w 4 tygodniu po Internalu to nic nadzwyczajnego przy dobrze prowadzonej rehabilitacji. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że każdy z pięciu (na dzień 20 września 2016 r.) moich pacjentów, operowanych właśnie tą metodą leczył/leczy się praktycznie wzorcowo i nie miał powikłań charakterystycznych dla metody „standardowej”.

 

Rehabilitacja po Internal Bracing.

W tym wpisie nie będę się skupiać na kompleksowym schemacie rehabilitacji po szyciu więzadła krzyżowego przedniego z dwóch powodów:

 1. Nienawidzę schematów w rehabilitacji,
 2. Gdybym już je lubił ten zająłby prawdopodobnie 4 strony A4.

Dla osób chcących zobaczyć jak wygląda wzorcowa praca pacjenta po Internal Bracing odsyłam do bloga jednego z pacjentów Kliniki Lekmed, leczonego właśnie tą metodą: Moja droga do IRONMAN-a. Tomek zrobił genialną robotę i spisał całe leczenie (od wizyty lekarskiej do startów w zawodach Ironman!) praktycznie dzień po dniu, więc nie trzeba tu wiele dodawać. 🙂 Ps. dzięki Tomek, oszczędziłeś mi co najmniej 3h życia, które spędziłbym na pisaniu oddzielnego postu. 🙂

 

Dla „leniwych” lub nie lubiących za wiele czytać skrócona wersja rehabilitacji w kilku punktach:

 1. Obciążanie w granicach tolerancji bólowej od pierwszego dnia po operacji.
 2. Odstawienie kul najszybciej jak się da.
 3. Praca nad zakresem ruchu zgięcia i wyprostu w maksymalnym zakresie bezbólowym od początku rehabilitacji.
 4. Rower stacjonarny około 2 tygodnie po operacji.
 5. Prowadzenie samochodu po 4-6 tygodniach od operacji.
 6. Ćwiczenia dynamiczne (przeskoki na drabince poziomej, bieg na trampolinie, dynamiczna stabilizacja na Bosu) po 2 miesiącach od operacji.
 7. Pływanie z pracą nóg do kraula w otwartym łańcuchu kinematycznym po około 10-12 tygodniach.
 8. Bieganie i jazda na rowerze w terenie po 3 miesiącach od zabiegu.

 

Podsumowując.

Osobiście uważam, że Internal Bracing to wielki przełom w leczeniu pacjentów z zerwanym ACL. Jako fizjoterapeuta bardzo lubię kolana leczone właśnie tą metodą, ponieważ rehabilitacja zazwyczaj postępuje bardzo „gładko” i bez większych powikłań. Są różne teorie na temat tego w jakim czasie od urazu operować więzadło krzyżowe przednie metodą Internal Bracing. Zazwyczaj robi się to jak najszybciej po kontuzji, jednak miałem również pacjentów 5-6 tygodni od uszkodzenia i również dało się to wykonać.

Zaufajcie lekarzowi i jeśli macie okazję wykorzystać tą metodę zamiast „standardowej” zróbcie to nawet jeśli jest droższa od normalnej. Przeliczcie sobie koszt prywatnych wizyt u fizjoterapeuty, których po metodzie przeszczepu będzie zdecydowanie więcej niż po Internalu.

Jeśli szukacie poleconego lekarza wykonującego szycie więzadła ACL metodą Internal Bracing zdecydowanie polecam Doktora Konrada Słynarskiego. Więcej informacji o Nim i o samej metodzie znajdziecie TUTAJ.

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

114 komentarzy

 • Ania
  24 września 2016 at 20:46

  Dziękuję za cały blog pełny ciekawych informacji. Akurat mam teraz pacjenta który zmaga się z problemem z kolanami. Artykuł jak najbardziej trafiony, obserwuję i czekam na więcej.

  • Kamil
   4 czerwca 2017 at 18:33

   Jestem 4 miesiące po zabiegu szycia Acl metodą internal bracing. Wprost osiągnięty. Martwi mnie dlaczego do tej pory nie mam pełnego zakresu ruchu w zgieciu kolana.

   • Piotr
    Piotr
    5 czerwca 2017 at 18:12

    Witam,
    ograniczenie jest bolesne, czy tylko opór bez bólu? Pozdrawiam!

 • Elżbieta
  29 stycznia 2017 at 15:01

  Za kilka dni moja dziewięcioletnia córka będzie miała robiony zabieg metodą Internal Bracing. Cierpi na nawykowe zwichnięcia rzepki związane z dysplazją stawu kolanowego ( słabo wykształcone wgłębienie w kości udowej). Dotychczasowe epizody zwichnięcia kończyły się na szczęście niegroźnie. Po nastawianiu noga nie puchła i bolała bardzo krótko, Obeszło się bez zerwania więzadeł, zniszczeń chrząstki z minimalna ilością płynu ( na usg kilku milimetrowy punkcik ) nie wymagającą ściągnięcia. Planowana artroskopia to w w jej wypadku 1 etap leczenia. Za parę lat ( 2-3 ) jak wykształci się chrząstka czeka nas ponowny zabieg związany już bardziej z dysplazją a nie z więzadłami. Chciałam zapytać czy w związku z tym, iż u córki więzadło nie jest zerwane a jedynie ma być wzmocnione nicią stabilizującą jest szansa na szybszą rehabilitację? Przyznam, że właśnie rehabilitacja najbardziej nas przeraża bo córka to jeszcze dziecko i trudno mi sobie wyobrazić jak zmotywuję ją do wielogodzinnych ćwiczeń. Proszę odpowiedź. Pozdrawiam mama 9-letniej Jagody.

  • Piotr
   Piotr
   29 stycznia 2017 at 16:37

   Witam serdecznie,
   nie zajmuję się rehabilitacją dzieci, więc niestety nie będę w stanie pomóc. Pozdrawiam.

 • Ola
  12 lutego 2017 at 17:07

  Witam! Cztery dni temu mialam naprawianie ACL w prawym kolanie. Po operacji odwiedził mnie fizjoterapeuta, który powiedział aby jak najdelikatniej obciążać kolano. Czy postepowanie rehabilitacyjne po przeszczepie i po internal bracing różni sie od siebie? Czy potrzebny jest specjalista, który mial pacjentow po takiej operacji czy tez każdy powinien sobie poradzic z wyprowadzeniem takiego kolana?

  • Piotr
   Piotr
   14 lutego 2017 at 07:20

   Witam,
   jeśli wykonana była tylko rekonstrukcja ACL to obciążenie w granicach tolerancji bólowej powinno się wprowadzać od razu. Postępowania po takich zabiegach różnią się i dobrze jest znaleźć osobę, która rehabilitowała już wcześniej pacjentów po Internalu. Pozdrawiam.

 • Aleksandra
  3 marca 2017 at 23:10

  Witam!
  27 lutego (ostatni poniedziałek) miałam operację stawu kolanowego z powodu zerwania ACL przy przyczepie udowym. Leczenie na karcie wypisu zostało opisane tak: „Artroskopowa reinsercja więzadła krzyżowego przedniego przy przyczepie udowym za pomocą kotwicy Pushlok”.
  Zastanawiam się czy zabieg ten to właśnie Internal Bracing? I cóż to za kotwica? W internecie nie mogę znaleźć. Czy jest biowchłanialna? , Jednakże cieszę, że udało się przyszyć moje własne więzadło 10 dni po urazie (skręcenie na nartach).
  Dobę po zabiegu zostałam wypisana ze szpitala i jeszcze tam ortopeda pokazał mi ćwiczenia i dostałam ortezę. Po dopasowaniu i ustawieniu ortezy przez p. gipsiarza w szpitalu, ów pan kazał mi stanąć w niej całą stopą na ziemi i poczułam ból, mam obawy teraz czy mogłam przez to uszkodzić zszyte więzadło?? Mam nadzieję, że nie.
  Od poniedziałku będę chodzić na rehabilitację (krioterapia, pole magnetyczne, prądy Kotza, ćwiczenia w łańcuchu kinetycznym zamkniętym), czy jest to odpowiednia terapia tydzień po zabiegu? Chodzę, śpię w ortezie, ale wykonuję ćwiczenia zalecone. Czuję czasem kłujący ból w kolanie w operowanym miejscu, czy to normalne?
  Bardzo chciałabym wrócić do jazdy rowerem w tym sezonie.
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za tak cenne informacje, jakie znalazłam na Pana stronie? Cieszę się, że ją znalazłam.

  • Piotr
   Piotr
   7 marca 2017 at 18:34

   Witam serdecznie,
   to nie internal bracing. Osobiście nie miałem nigdy pacjenta po takim kotwiczeniu. Wątpię, że ta kotwica należy do biowchłanialnych, ale można dopytać lekarza (nie jestem pewny). Raczej nie ma możliwości, że podczas obciążenia uszkodziła Pani cokolwiek, noga po prostu mogła być bolesna po zabiegu i receptory dały taką odpowiedź. Zapisana terapia jest ok, dodałbym do niej rozluźnianie tkanek miękkich, ale ogólnie jest w porządku. Proszę się na razie rehabilitować i nie zważać na delikatne bóle, czy kłucie. Pozdrawiam!

 • Damian
  21 marca 2017 at 16:13

  Witam Panie Piotrze. To znowu ja 🙂 mam kolejne pytanie do Pana….mianowicie mi rekonstruowali ACL pobierając przeszczep z uda, natomiast mojemu koledze robili z więzadła rzepki i ma on większą blizne od mojej…jego blizna jest na całym kolanie i wygląda to niefajnie. Która metoda jest lepsza? z więzadła rzepki wydaje mi sie bardziej inwazyjna.. pozdrawiam 🙂

  • Piotr
   Piotr
   23 marca 2017 at 22:31

   Obie są dobre i dobiera się to indywidualnie do pacjenta. Blizna nie ma tu większego znaczenia. Reszty takich informacji proszę szukać na blogu. Pozdrawiam.

 • Marcin
  22 marca 2017 at 08:27

  Witam Panie Piotrze,

  Mijają dziś 2 miesiące od zabiegu szycia ACL metodą Internal Bracing i szycie rogu tylnego łąkotki bocznej w lewej nodze. Zgięcie czynne 100′ bierne do 110′, jest problem z wyprostem, jeśli noga się zociągnie jest wyprostowana ale bez przeprostu jak w nodze prawej.
  Problemem przy wyproście jest blokada pod rzepką z przodu kolana, tak jak by coć tam blokowało ten wyprost, co to może być? Rano noga strasznie przykurczona. W nocy ból taki „ciągnący”. Do tej pory utrzymuje się obrzęk, choć powoli maleje. Staw pracuje bardzo ciasno, słaba ruchomośc rzepki, choć i tak lepsza niż jeszcze 2 tygodnie temu. Właśnie ucisk i ruchomośc rzepki blokują staw do wyprostu i zaburzają chód. Lekarz i fizjoterpeuta mówią że trzeba czasu… A jak Pan myśli gdzie leży problem?
  Ćwiczę codziennie po 2-3 godziny, przykurczów nie mam.

  • Piotr
   Piotr
   23 marca 2017 at 22:37

   Witam serdecznie,
   to się niestety zdarza, ponieważ IB robi się zazwyczaj w fazie dość ostrej przebudowy (w ciągu 6 tyg od urazu). Mogły powstać niewielkie zrosty w okolicach podrzepkowych/ciała Hoffy. Tu faktycznie potrzeba czasu i ciężkiej pracy nad rehabilitacją, więc proszę nie odpuszczać i walczyć dalej. Pozdrawiam!

 • Mała 37
  23 marca 2017 at 18:08

  Witam
  21 marca miałam rekonstrukcję ACl za pomocą implantu JewelAcl.Biorę udział w projekcie medycznym.
  Też miałam doszyty implant do mojego acl.
  Czyżby to była ta metoda,o ktorej piszesz?
  Już dobę po operacji chodziłam o kulach,zgięcie do moich możliwości i wyprost też.pracuję w szpitalu z rehabilitantkami.
  Czytałam Twoje wszystkie posty-rewelacja… Byłam nastawiona na dłuższą rehabilitację,bo myślałam ,że ode mnie będzie brane ścięgno…
  Czyżbym miała wielkie szczęście z tym projektem?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   23 marca 2017 at 23:04

   Witam serdecznie,
   ciężko mi to stwierdzić po samym opisie, ale jest to bardzo prawdopodobne, że był również wykorzystywany internal. Kto przeprowadza projekt? Postaram się dowiedzieć o nim czegoś więcej. 🙂 Pozdrawiam!

   • Mała 37
    20 kwietnia 2017 at 20:00

    Witaj
    Jestem miesiąc juz po zabiegu.Niewiele mi brakuje do pełnego zgięcia. Postępy ogromne,rehabilitacja super.Jest jeden problem.Przy wchodzeniu po schodach,przysiad/wyprost i na rowerze stacjonarnym słychać takie strzelanie w kolanie.
    Miałam też łąkotkę pękniętą,ale wtedy czułam trzask w środku nogi i często z bólem.
    Teraz jest to strzykanie ale bardziej czuję jakby w rzepce i dość często. Czy to możliwe po rekonstrukcji Acl?
    Bądź czego może być powodem?
    Pozdrawiam

    • Piotr
     Piotr
     21 kwietnia 2017 at 06:36

     Witam,
     powodem może być zbyt słaby mięsień czworogłowy, a strzelanie prawdopodobnie pojawia się w stawie rzepkowo-udowym. Pozdrawiam!

     • Mała 37
      21 kwietnia 2017 at 08:41

      Czyli wystarczy wzmocnienie czworogłowego?
      Dziękuję

     • Piotr
      Piotr
      21 kwietnia 2017 at 17:38

      Nie wiem czy wystarczy, ale warto od tego zacząć. Pozdrawiam!

     • Mała 37
      21 kwietnia 2017 at 20:42

      Hmmm
      A czy to normalne?
      Bo byłam pewna że w tej nodze już wszystko ok.Tym bardziej ,że metoda implantem JewelAcl to rehabilitacja sprawnie mija…
      Więc boję się czy przez to strzelanie coś może mi się uszkodzić?
      Miałeś takie przypadki?
      Mam ból w kłykciu,bo przy skręceniu kolana pękł kłykieć piszczelowy i zrósł się z obniżeniem pół cm.(pierwszy lekarz nie zwracał uwagi na nic).
      Powiedziano mi,że tego mi nie są w stanie mi już naprawić.

     • Piotr
      Piotr
      24 kwietnia 2017 at 18:28

      Normalne, tak jak napisałem wcześniej proszę wzmocnić mięsień czworogłowy i powinno się uspokoić. Pozdrawiam.

 • Mała 37
  25 marca 2017 at 11:40

  Dr Klaudiusz Kosowski.
  Na you tube jest filmik sprzed czterech lat ,gdzie dr Kosowski wykonuje rekonstrukcje acl przy uzyciu implantu jewel Acl,wtedy raczkowali w tym.
  Powiem tylko,że jestem 5-ty dzień po rekontrukcji(zgiecie na leżąco 70stopni)do uczucia oporu oczywiście,nic na siłę.Chodzę o dwóch kulach już dobę po operacji,oczywiście do wczoraj pod okiem rehabilitantki.Dziś już ból całkiem znośny.
  Pozdrawiam
  Dr Kosowski operuje w Turku,a prywatnie MedPolonia Poznań.

 • Małgorzata
  2 kwietnia 2017 at 21:39

  Witam.jestem dwa miesiące po rekonstrukcji ACL.od jakiegos miesiaca rana pod kolanem.wciąż otwarta,dziura taka ze mozna palca.wsadzić cały czas cos sie sączy wogole nie chce sie zarosnąć.lekarze pierw dali antybiotyk który miał pomóc.po tygodniu kontrol i nic zmian dalej to samo.zrobiono mi morfologie wyniki dobre,a takze z posiewu wszystko ok.zrobiono mi opattunek ze srebra i plynu Prontosan,po dwoch dniach kazali ściagnąc i oczyscic ww płynem.Po sciagnieciu opattunku masakra,skóra sto razy bardziej czerwona i bolesna wokół blizny ,dziura nic sie nie zarasta dalej cos leci.czekam na wizyte do srody i zobaczymy co lekarz na to.moze to jakas reakcja na te śruby lub linke ktorą mam w kolanie jako acl.?pomocy

  • Piotr
   Piotr
   4 kwietnia 2017 at 19:54

   Witam,
   prędzej obstawiałbym gronkowca i w tą stronę robiłbym diagnostykę. Pozdrawiam.

 • Marta
  5 kwietnia 2017 at 13:03

  Hej Piotr, jestem niecale dwa tygodnie po rekonstrukcji metoda internal brace. W zaleceniach mam 3 tygodnia chodzenia o kulach, w ogole bez ortezy. Kolezanka operowana w innym miescie ma w zaleceniach orteze przez 6 tygodni. Jakie jest Twoje podejscie do tematu? Spotkales sie z przypadkiem zerwania wiezadla podczas tych pierwszych tygodni?

  • Piotr
   Piotr
   5 kwietnia 2017 at 21:42

   Witaj,
   nie spotkałem się z ponownym zerwaniem po internal bracing na razie. Może dlatego., że to bardzo świeża metoda. Osobiście jeśli pacjent jest w dobrej formie, a jego wzorzec chodu i aktywacja mięśni są ok to nie zmuszam go do chodzenia w ortezie 6 tyg. Pozdrawiam!

 • Małgorzata
  7 kwietnia 2017 at 12:36

  Witam ponownie.Gronkowca nie mam.tak stwierdził lekarz po wynikach z posiewu i ze rany nie trzeba czyścic tylko czekac na wygojenie się.cały czas mam robiony opatrunek ze srebra od dwóch tygodni i żadnej poprawy.sama niewiem co.dalej.pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   9 kwietnia 2017 at 06:32

   Proszę zaufać lekarzom i dać im się leczyć. Potrwa to trochę dłużej, ale nic innego zrobić pani na razie nie może. Pozdrawiam.

 • MgCh
  26 kwietnia 2017 at 11:41

  Witam, 5 miesięcy temu miałem rekonstrukcję ACL, dziś otrzymałem wynik kontrolnego rezonansu. I się załamałem: ,,uszkodzenie rekonstruowanego więzadła w części górnej, drobne pęknięcie dolnej powierzchni rogu przedniego łąkotki bocznej, chonromalacja III st. 3 mm w chrząstce kłykcia bocznego kości udowej”. Co to teraz dla mnie oznacza? Przed zabiegiem nie miałem robionego rezonansu, tylko od razu zabieg artroskopowy. Podczas rehabilitacji nie doznałem urazu operowanej nogi… Jestem z małej wioski i opinia lekarza możliwa jest za odległy czas, a bardzo się niepokoję, bo miałem wracać do pracy (fizycznej).
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   26 kwietnia 2017 at 21:03

   Witam,
   to zależy od objawów. Jeśli nie ma bólu, a kolano jest stabilne to oznacza dla Pana tyle, że musi Pan ćwiczyć kolano i powoli wracać do pracy na ile to możliwe. Najwidoczniej rehabilitacja (albo jej brak) była nieprawidłowa skoro takie zmiany pojawiły się bez istotnego urazu kolana po zabiegu. Pozdrawiam.

 • Ilona
  29 maja 2017 at 08:46

  Witam
  Mam pytanko czy w tej metodzie między 8 a 12 tygodniem również tak jak w metodzie standardowej dochodzi do większego rozciągania(poluzowania) więzadła???

  • Piotr
   Piotr
   29 maja 2017 at 21:45

   Witam,
   w żadnej metodzie przy prawidłowej rehabilitacji nie dochodzi do rozciągania/poluzowania więzadła w tym okresie. Prawidłowa rehabilitacja ma na celu zniesienie ryzyka takiego rozciągnięcia. Pozdrawiam!

 • Agata
  30 maja 2017 at 12:19

  Dzień dobry,
  Chcę się podzielić moim doświadczeniem z operacją naprawy więzadła krzyżowego przedniego metodą internal bracingu. W tej chwili mija piąty tydzień po operacji. Wczoraj wsiadłam po raz pierwszy na rower w terenie, truchtałam i robiłam lekkie przeskoki na trampolinie. Rehabilitantka pozwoliła mi na trucht w terenie. Nie mam jeszcze pełnego zgięcia, brakuje mi może 15 cm do kontaktu pięta-pośladek. Wyprost pełen, stabilizacja 90% (na berecie chwieję się nieco po chwili, ale nie gorzej niż na zdrowej nodze).
  Operację przeprowadził dr. Borcz w CMS w Warszawie. Wspaniały lekarz, doskonała współpraca, kontakt z pacjentem, profesjonalność. Byłam w dobrej formie przed operacją: biegam długie dystansy (maraton), uprawiam różne sporty. W tej chwili mięsień czworogłowy jest jeszcze do wzmocnienia, ale już chodzę na kilkukilometrowe marsze.
  Pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   31 maja 2017 at 20:26

   Brawo! 🙂 CMS to bardzo dobra klinika ze świetnymi lekarzami, więc proszę się ich trzymać i życzę powodzenia w powrocie do zdrowia. Pozdrawiam!

 • Nina
  29 czerwca 2017 at 19:00

  Dzień dobry.
  jestem 4 miesiące po rekonstrukcji ACL metodą internal bracing. Rezonans kontrolny wykazał niepełne ukrwienie przeszczepu ( ciągłość zachowana). Lekarz mówi, że do 3 miesięcy więzadło powinno być już ukrwione. Rehabilitacja jest dobrze prowadzona, kolano jest w dobrym stanie – stabilne, prawidłowa ruchomość, bez bólu, tylko trochę jeszcze osłabione mięśnie. Czy jest jeszcze możliwość, że więzadło będzie całe ukrwione? Może można jakoś wspomóc ten proces – może laser lub pole magnetyczne? Pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   3 lipca 2017 at 18:23

   Witam,
   na razie bym się nie przejmował i dalej spokojnie rehabilitował. 🙂 Ukrwienie powinno z czasem wrócić. Można spróbować wspomagać proces fizykoterapią, ale nie spodziewałbym się spektakularnych cudów. Napewno nie zaszkodzi. Pozdrawiam!

 • Nina
  4 lipca 2017 at 19:33

  Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jak długo po rekonstrukcji acl metodą internal bracing nie można pływać żabką?

  • Piotr
   Piotr
   6 lipca 2017 at 07:24

   Co najmniej 4 miesiące jeśli rehabilitacja przebiega prawidłowo. Pozdrawiam!

 • Kuba
  18 sierpnia 2017 at 21:35

  Witam
  Mam 15 lat i na meczu doznałem kontuzji. Po 4 miesiącach chodzenia po lekarzach i 2 rezonansach magnetycznych lekarze ustalili że to ”Zastarzałe, subtotalne zerwanie więzadła krzyżowego przedniego z częściowo
  zachowanym przyczepem piszczelowym więzadła”. Lekarz powiedział mi że raczej się nie da wyleczyć tego bez operacji. I mam pytanie czy tą kontuzje można operować tą metodą?

  • Piotr
   Piotr
   20 sierpnia 2017 at 07:31

   Witam,
   o tym decyduje lekarz operujący podczas artroskopii, ale im dłużej od urazu do zabiegu, tym mniejsza szansa na taką metodę. Warto wybrać się do ortopedy, który operuje taką metodą (nie wszyscy to robią) i skonsultować, czy jest szansa na jej wybór podczas zabiegu. Pozdrawiam.

   • Kuba
    21 sierpnia 2017 at 01:39

    Mam jeszcze kilka pytań.
    Pierwsze to czy rzeczywiście będzie potrzebna operacja?
    Drugie to czy da się zrobić artroskopie i rekonstrukcje w tym samym czasie?
    Czy jest jakaś szansa na to że samo to się zrośnie?

    • Piotr
     Piotr
     23 sierpnia 2017 at 20:35

     Nie jestem w stanie bez badania odpowiedzieć na pytanie, czy operacja będzie potrzebna, ale w wieku 15 lat myślę, że jednak warto ją zrobić przy tak dużym uszkodzeniu. Rekonstrukcję wykonuje się podczas zabiegu artroskopii, więc jak najbardziej. Nie ma szans na zrost zestarzałego uszkodzenia ACL. Pozdrawiam.

     • Kuba
      26 sierpnia 2017 at 19:33

      Najgorsze jest to że terminy na operacje są takie długie byłem niedawno i mi powiedzieli ze najbliższy termin jest w czerwcu 🙁

     • Piotr
      Piotr
      29 sierpnia 2017 at 20:58

      Niestety jesli chodzi o NFZ musi się Pan z tym liczyć. Pozdrawiam.

 • Marcin
  9 listopada 2017 at 01:02

  Cześć Piotr. Spotkałeś się może z zerwaniem acl po rekonstrukcji metoda internal bracing? Jestem po spotkaniu z ortopeda i po wynikach mri powiedział że możliwe jest zeszycie mojego więzadła ale powiedział że możliwość ponownego zerwania jest większa niż po rekonstrukcji przeszczepem. Słyszałeś może o tym? Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   10 listopada 2017 at 06:49

   Cześć. Nie widziałem jeszcze przypadku ponownego zerwania jeśli internal był zrobiony prawidłowo. Jest to dość nowa metoda, nie ma jeszcze badań długookresowych nt. zerwań po kilku/kilkunastu latach od zabiegu. Pozdrawiam.

   • Marcin
    11 listopada 2017 at 22:27

    Gram w piłkę nożną i zatsanawiam się jaka metoda rekonstrukcji byłaby najlepsza własnie pod wzgledem tego sportu, po MR kolana wynika, że możliwy jest Internal Bracing, ale ortopeda powiedział ze jest wiekszę prawdopodobieńtwo zerwania. Dlatego zastanawiam się czy Internal albo zwykła rekonstrukcja. Mógłbyś się wypowiedzieć na ten temat? Pozdrawiam

    • Piotr
     Piotr
     13 listopada 2017 at 19:28

     Gdybym miał wybierać osobiście na pewno wybrłbym internal, ale i tak o tym decyduje lekarz podczas zabiegu operacyjnego. Pozdrawiam!

     • Marcin
      7 grudnia 2017 at 14:59

      Jestem 16 dni po IB oraz wycięciu 15% łąkotki bocznej, wyprost mam prawie 0 stopni, jednak ze zgieciem mam problem. Mogę zgiąć do 50-60 stopni max i pojawia się blokada oraz ból w kolanie. Cwiczę 3x po godzinie codziennie. Czy to jest normalne po takim zabiegu? Pozdrawiam

     • Piotr
      Piotr
      16 grudnia 2017 at 23:31

      Witam,
      normalne, chociaż na pewno dałbym odpocząć kolanu przynajmniej raz na 3-4 dni. Pozdrawiam.

 • Marta
  12 grudnia 2017 at 17:24

  Witam. Jestem 1 dzień po zabiegu szycia więzadła krzyżowego metoda internal bracing. Czy da się w skrócie opisać czym różni się rehabilitacja w tym przypadku w porównaniu z tą po standardowej rekonstrukcji więzadła? Kiedy najlepiej zacząć rehabilitację? Obecnie mam plan ćwiczeń wzmacniających mięsień czworoglowy plus ćwiczenie zgięcia kolana do 90st w pierwszym tygodniu po zabiegu. Kule i stabilizator na 4tyg.
  Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  Ps Pana strona to rewelacyjna kopalnia wiedzy 😉

  • Piotr
   Piotr
   16 grudnia 2017 at 23:45

   Witam serdecznie,
   rehabilitacja po IB jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza niż po standardowych metodach. 🙂 Tu ma Pani dokładny przebieg krok po kroku rehabilitacji po IB jednego z pacjentów naszej kliniki: http://toady.blog.pl/kontuzja-3/. Powodzenia!

   • Marta
    28 grudnia 2017 at 16:42

    Dziękuję, przeczytane 🙂 a czy po internalu też należy unikać ćwiczeń w otwartym łańcuchu?
    Pozdrawiam

    • Piotr
     Piotr
     28 grudnia 2017 at 22:45

     Zasady dotyczące otwartych łańcuchów są takie same po internalu jak po pełnej rekonstrukcji. Pozdrawiam!

 • Artur
  19 grudnia 2017 at 05:36

  Witam
  Zastanawiam się nad tym zabiegiem, lecz mam jeden problem zerwanie nastapilo prawie 5 miesiecy temu, czy to bedzie dobry pomysł idac na ten zabieg? Czy to nie jest już za późno? Lekarz mówił, ze ta ib mi pomoze.

  • Piotr
   Piotr
   20 grudnia 2017 at 20:10

   Witam,
   po 5 miesiącach jest małe prawdopodobieństwo, że taka metoda w ogóle będzie wykonalna, ale można próbować. O zastosowaniu tej metody i tak decyduje lekarz dopiero podczas artroskopii. Pozdrawiam.

 • Ewelina
  24 grudnia 2017 at 09:08

  Dzień dobry,
  5 dni temu miałam artroskopię i podwiązanie więzadła krzyżowego.
  Mam dziurę po drenie, ale wyczytałam, że to normalne. Zaraz po tą dziurą jest już chyba blizna pod postacią kreski. Bez szwu. Czy to możliwe?
  Oraz co z tą nutką po podwiązaniu więzadła? Ona nie miała wystawać poza kolano?
  Pozdrawiam,
  Jola

  • Piotr
   Piotr
   27 grudnia 2017 at 21:26

   Witam,
   proszę nie zajmować się bliznami, nie oglądać ich i zostawić to pielęgniarce i lekarzowi operującemu, a skupić się na rehabilitacji i zaleceniach, które Pani dostała. Im więcej Pani przy niej „grzebie”, tym większe ryzyko, że dojdzie do zakażenia. Pozdrawiam.

 • Dawid
  25 grudnia 2017 at 13:20

  Witam serdecznie
  22 grudnia miałem wykonaną rekonstrukcję więzadła krzyżowego oraz szycie łąkotki lewej nogi. Kolano jest spuchnięte. łydka i stopa ok. Stopą oraz palcami mogę swobodnie ruszać, natomiast nogi nie jestem w stanie unieść do góry. Czy już powinienem zacząć wykonywać ćwiczenia. Jeśli tak to poproszę o wskazówki (szpital opuściłem w Wigilię i nie otrzymałem żadnej inf, odnośnie rehabilitacji, wizyta u lekarza wykonującego zabieg ustalona jest na 3 stycznia.
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   27 grudnia 2017 at 21:34

   Witam,
   ćwiczenia ustala fizjoterapeuta prowadzący, dlatego warto się do niego wybrać jeszcze przed sylwestrem jak się uda. To, że nie może Pan podnieść nogi jest na razie normalne, po zaleceniach fizjoterapeuty powinno się to bez problemu udać wkrótce. Proszę nie leczyć się samemu i oddać się w ręce specjalisty. Pozdrawiam!

 • Marcin
  25 stycznia 2018 at 19:12

  Witam,
  po jakim czasie będzie można jezdzić na łyżwach po rekonstrukcji acl metodą Internal Bracing? Jestem zapalonym łyżwiarzem i 10 tydzień po rekonstrukcji metodą IB. Czy jest możliwość jeżdżenia w jakimś stabilizatorze?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   25 stycznia 2018 at 19:58

   Witam,
   naprawdę łyżwy są warte ryzyka kolejnej operacji? na pewno nie zaryzykowałbym przed 4 miesiącem. Pozdrawiam.

 • Paula
  29 stycznia 2018 at 16:07

  Witam
  Na samym wstępie gratuluje bloga, który dostarcza dużo przydatnych informacji.
  Niedawno doznałam urazu na nartach kolana i dzięki temu blogowi dowiedziałam się, że gips to nie jest rozwiązanie, a takowy miałam założony na sorze.
  Panie Piotrze może Pan mi pomoże co mam robić dalej, urazu doznałam 20 stycznia, lekarz soru uważał, że wszystko jest ok i udawał, że nie mam obrzęku nogi, później zdjęłam gips, zakupiłam ortezę i zrobiłam usg kolana , gdzie wskazywało na uszkodzenie MCL i podejrzenie uszkodzenia łąkotki. Zrobiłam, więc rezonans i z niego wynika, że mam zmiany pourazowe MCL/MPFL, jednak bez ewidencyjnych cech przerwania ciągłości, I/II stopień uszkodzenia.
  Rzepka przemieszczona nieco bocznie , przyparta. Cechy chondromalacji chrząstki rzepki.
  Podejrzenie dużego stopnia uszkodzenia ACL, wiązadło o wyraźnie podwyższonych , rozmytych sygnałach. Duza ilosć płynu w zachyłku nadrzepkowym, separacja w płaszczyżnie strzałkowej do około 6,5 x 1 cm.
  Co ja mam dalej robić z tą noga? na razie nosze ortezę i lekarz kazał mi podnosić wyprostowaną nogę i tak ćwiczyć i mieć unieruchomioną nogę i leżeć tak 3 miesiące. Czy istnieje jakieś badanie, które jest wstanie powiedzieć jak bardzo jest uszkodzone ACL, a któ

  • Piotr
   Piotr
   29 stycznia 2018 at 20:46

   Witam serdecznie,
   proszę się udać do dobrego ośrodka rehabilitacyjnego, gdzie sensowni fizjoterapeuci już zaczną pracować nad kolanem. 3 miesiące to gigantyczny okres czasu i na pewno nie warto marnować go na leżenie. Nie ma bardziej dokładnego badania dla ACL niż rezonans, jeśli objawowo nie będzie problemu ze stabilnością i bólem kolana po kilku tygodniach fizjoterapii to pozostaje dalsza rehabilitacja. jeśli objawy będą niepokojące warto to jeszcze skonsultować z chirurgiem ortopedą. Pozdrawiam!

 • Paula
  1 lutego 2018 at 14:45

  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Zastanawia się czemu opis rezonansu dotyczący ACL nie jest dokładniejszy, czy po jakimś czasie ponowny rezonans wykaże coś bardziej dokładnego albo czy jest w stanie ktoś inny go odczytać bardziej dokładnie. Umówiłam się ponownie na usg kolana, gdzie indziej u lekarza, który ma dobre opinie jeśli chodzi o robienie tego badania. Mam, też umówioną wizytę o innego ortopedy. Mieszkam w Sosnowcu i zastanawiam się, gdzie szukać rehabilitacji? Martwi mnie ten opis rezonansu, bo jestem osobą aktywną, która niestety ma tryb siedzący pracy i by ratować się jakoś, biegam, uprawiam inne sporty, a teraz boję się, że koniec z tym. Próbowałam po upadku 2 razy stanąć na tej nodze,ale się nie dało. Czy to normalne, że te kolano po punkcji nadal jest opuchnięte? I kiedy i czy w ogóle będę mogła stanąć na tą nogę. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz gratuluje przydatnego bloga i pasji.

  • Piotr
   Piotr
   4 lutego 2018 at 14:06

   Witam,
   może MRI jest po prostu słabej jakości. Rehabilitacja w Gliwicach Fizjo-Fit, ewentualnie w Krakowie ma Pani Agnieszkę Wierciak. Opuchlizna po punkcji jest normalna. Resztę informacji udzieli Pani fizjoterapeuta na żywo po badaniu. Pozdrawiam!

 • Paula
  7 lutego 2018 at 13:57

  Witam. Dziękuje za odpowiedź. Byłam u innego ortopedy, powiedział mi, że MCL leczy się 6 tyg, więc do tego czasu nie zrobi mi pełnego badania, żeby tego nie uszkodzić , i że mam się pojawić u niego bez kul i zginając kolano. Czekam na wizytę u rehabilitanta i lekarz kazał mi zginać nogę nie odrywając pięty od podłoża, niestety idzie mi to opornie, jestem tylko w stanie zgiąć kolano trochę. Czym to jest spowodowane tym, że był taki silny uraz, czy tym, że noga była unieruchomiona 2 tyg? i czy tą nogę da się zgiąć jak zdrową ? Pisze Pan na blogu,że samo zerwanie ACL nie jest powodem do operacji tylko niestabilność kolana, czy lekarz po pełnym badaniu po 6 tyg od urazu będzie mógł już stwierdzić czy czeka mnie operacja?
  Zastanawiam się, tez czy nie zrobić jeszcze raz rezonansu jak zmniejszy się obrzęk i odbuduje MCL i czy może wtedy coś wyjdzie?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   11 lutego 2018 at 20:47

   Witam,
   jak będzie pani pracować z fizjoterapeutą to kolano bez problemu powinno się zgiąć. Jest to spowodowane między innymi oboma z wymienionych czynników. Po 6 tygodniach wiadomo będzie wstępnie czy noga nadaje się do leczenia zachowawczego, czy nie. MRI nie ma teraz większego sensu. Pozdrawiam!

 • Robert
  24 lutego 2018 at 15:41

  Witam
  Poniewaz po urlopie w gorach i jazdach na nartach doznalem urazu kolana. Szybka wizyta u ortopedy, rezonans mag. po tygodniu od urazu. Noga w ortezie. Zerwane ACL i MCL, oraz uszkodzone MM. Kolejna wizyta u ortopedy i decyzja o rekonstrukcji ACL a o reszcie ani słowa.
  Metoda Internal Bracing.
  Czy jest to już odp czas na zabieg?
  Puki co nogi nie mogę zginąć do 90st.
  Czy ja dobrze robię że się decyduje tak szybko?

  • Piotr
   Piotr
   24 lutego 2018 at 17:20

   Witam,
   jeśli to internal bracing to tak, powinno się go wykonać jak najszybciej. Pozdrawiam.

 • Paula
  26 lutego 2018 at 21:29

  Witam
  Panie Piotrze dziękuje za poprzednie odp. Jest 6 tydz od urazu i od piątku mogę jeździć na rowerku stacjonarnym, bo w końcu udało mi się pedałować, jak długo mam to robić dziennie? mam rehabilitanta , ale on pokazał mi mało ćwiczeń i skupił sie na pracy manualnej nad kolanem, więc chodzę od niedawna ćwiczyć na sale z innym rehabilitantem. W każdym razie kolano nadal mnie boli od wewnętrznej strony, leżąc zginam je z trudem , ale zginam, ale stojąc już tego nie potrafię tak zrobić. Czy mam Pan pomysł jak nauczyć się chodzić po schodach, bo od chodzenia o kulach i stosowania taktyki takiego schodzenia, teraz jakoś nie umiem normalnie schodzić ? zastanawiam się tez kto tak naprawdę moze mieć rekonstukcje wiązadła metodą internal bracing i czy dobrze zrobiłam słuchając ortopedy, który mi powiedział, że ta metoda w moim przypadku raczej nie skoro obraz rezonansu był nie wyraźny i czy nie było udać się do innego?;( Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   27 lutego 2018 at 21:32

   Witam,
   skoro ma Pani 2 fizjoterapeutów to totalnie ich obowiązkiem nauczyć Panią chodzić po schodach. Teraz już nie ma się nad czym zastanawiać, skoro lekarz tak wybrał to znaczy, że to było najlepsze wyjście. Na rowerze może Pani jeździć w granicach tolerancji bólowej nawet godzinę dziennie. Pozdrawiam!

 • Robert
  2 marca 2018 at 10:19

  witam panie Piotrze pisałem do pana tuż przed zabiegiem.Jesem już po zabiegu i mam kilka pytań.
  26.02 śród operacyjnie stwierdzono całkowite uszkodzenie przyczepu bliższego ACL z zachowanym kikutem więzadła.Wykonano artroskopowe doszycie więzadła do przyczepu udowego ze wzmocnieniem FiberTape. Dzień po zabiegu, po wykonaniu RTG okazało się że jest nieprawidłowe położenie implantu stabilizującego ACL. kolejny zabieg tego samego dnia w którym wypreparowano i dociągnięto TightRope.
  Następnie dopasowanie ortezy zegarowej. Jednak jedna poduszka tej ortezy podczas zapinania nachodzi mi na szew po zewnętrznej stronie kolana, przez co odczuwam ból podczas chodzenia i ciągle noga jest spuchnięta. Ciągle zimne okłady.
  Czy powinienem już zaczynać jakoś rehabilitować to kolano czy może wstrzymać się jeszcze kilka dni, Jakie ćwiczenia już byłyby wskazane.

  • Piotr
   Piotr
   3 marca 2018 at 23:33

   Witam,
   proszę zaczynać jak najszybciej rehabilitację. Ćwiczenia dobiera fizjoterapeuta na wizycie. Pozdrawiam!

 • Marta
  6 marca 2018 at 19:14

  Witam, czy mogłabym otrzymać informację na temat porównania szybkości powrotu do aktywnosci fizycznej (bieganie,powrot do aktywnosci rekreacyjnej, powrot do pelnej i zawodowej aktywnosci fizycznej) w metodach LARS, Internal Bracing i Jewel ACL (sztuczne wiezadlo). Spotykam sie z wieloma rozbieznosciami i chcialabym otrzymac jakas jednolitą zlożoną odpowiedz. Pozdrawiam!

  • Piotr
   Piotr
   6 marca 2018 at 21:03

   Witam,
   tu nie o szybkość powrotu do aktywności, a o ilość ponownych zerwań. Co z tego, że wróci Pani na boisko po 2 miesiącach po LARS, skoro zerwie Pani go w ciągu 5 lat? Z tych 3 metod tylko Internal polecam. Pozdrawiam!

 • Klaudyna
  11 marca 2018 at 09:09

  Dzień dobry, jestem 3 tygodnie po zerwaniu ACL. W środę mam Interenal Bracing natomiast zaczynam się głowić… zgodnie z informacjami od ortopedów nie mam zerwanego więzadła przy przyczepie (coś tam też się uchowało, całe się nie zerwało), ale lekarz który mnie prowadzi i który przeprowadził już wiele rekonstrukcji tą metodą powiedział, że jak najbardziej się kwalifikuję. Dodał, że zerwanie przy przyczepie jest sytuacją idealną, ale to że zerwało się dalej nie oznacza , że nie można wykonać IB z takim samym powodzenie. Lekarz wykorzystuje również ostrzykiwanie komórkami macierzystymi co przyspiesza cały proces leczenia, zrastania. Czy miał Pan do czynienia z takimi pacjentami, którzy mieli IB przy zerwaniu ACL nie przy przyczepie? Będę wdzięczna za każdą informację/opinię.

  • Piotr
   Piotr
   17 marca 2018 at 08:41

   Witam,
   tak. Jeśli doświadczony lekarz zakwalifikował do IB to bym się nie głowił. Najwidoczniej ACL faktycznie się do tego nadaje, tym bardziej że nie jest zerwany całkowicie. Pozdrawiam!

 • Paula
  13 marca 2018 at 17:59

  Witam. Panie Piotrze dziękuje za poprzednie odpowiedzi i proszę o rade co mam dalej począć, zrobiłam badanie kolana artrometrem i wynik znaczne uszkodzenie ACL, chodzę już normalnie po schodach, pilnuje się, aby nie kuleć, ale jeszcze takie chodzenie mnie męczy, nie skacze jeszcze i nie biegam, noga nadal jeszcze mnie z boku boli jak ćwiczę no i nie mam pojęcia Ci mam stabilną nogę czy nie. Ortopeda nie zrobił do końca badania bo ja nie potrafiłam w pełni tej nogi rozluźnić,udało mu sie zrobić jakiś slizg, w każdym razie nie wiem czy mam operować tą nogę czy nie? ile czasu od urazu powinno upłynąć do operacji? i co dalej robić z tym fantem ? Zastanawia się jeszcze jakie są plusy i minusy operacji, teraz na zmianę pogody kolano mnie nie boli, a co będzie jak będą w nim śruby, nie mówiąc o tym, że nikt nie daje 100 procent gwarancji, że operacja będzie udana. Pozdrawiam Paula

  • Piotr
   Piotr
   17 marca 2018 at 09:17

   Witam,
   o tym, czy kolano powinno być zoperowane, czy nie decyduje lekarz po okresie rehabilitacji. Na pewno na razie udałbym się do dobrego fizjoterapeuty i spróbował leczenia zachowawczego. Jeśli będzie się pojawiać niestabilność kolana zabieg będzie konieczny. Na razie rehabilitacja. Pozdrawiam!

 • Marta
  17 marca 2018 at 22:12

  Witam, jestem 4 dni po zabiegu, ale mam problem ze staniem, tzn takie drętwienie wraz ze ściskiem w okolicy k.piszczelowej oraz bolącymi siniakami w okolicy kolana, czy to normalne?

  • Piotr
   Piotr
   18 marca 2018 at 09:23

   Witam,
   normalne. Dobry fizjoterapeuta sobie z tym poradzi. Pozdrawiam!

 • Paula
  22 marca 2018 at 22:44

  Witam, dziękuje za odpowiedź na pyt, i czy taki wynik z badania artrometrem pokazuje, że powinnam robić rekonstrukcje ACL?
  Knee state F Pat P Foot 134 Slope D max (F max) R Final R lnit
  Right pathological 51 250 7,6 33,9 9,5(190) 2 -3
  Right pathological 49 250 7,4 41,1 7,4(134) 2 -2
  Left Healthy 56 250 5,4 27,4 6,9(190) 6 -14

  Pozdrawiam serdecznie

  • Piotr
   Piotr
   24 marca 2018 at 19:22

   Witam,
   artrometr jest tylko sprzętem pomagającym w podjęciu decyzji, nie badaniem które o niej decyduje. Tu trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki i nie da się tego określić tylko po liczbach. Pozdrawiam!

 • Paula
  24 marca 2018 at 23:37

  Witam
  Panie Piotrze jakie jeszcze czynniki? Wiem, że o operacji decyduje lekarz, wiec mam wskazanie do rekonstrukcji, aby noga była sprawna tak jak przed urazem, ale w rozmowie lekarz powiedział, że jest to wskazanie względne, anie bezwzględne, bo są ludzie, którzy np. nie mogą normalnie wsiąść do samochodu. Ja na dzień dzisiejszy, zastanawiam się nadal, co robić, ponieważ nie mam odpowiedzi, czy z takim kolanem mogę żyć, nie uszkadzając go jeszcze bardziej?
  Dzisiaj w telewizji śniadaniowej była mowa o jądrowym rezonansie magnetycznym nbs i wykorzystywaniu go do regeneracji i leczenia, gdzie efekt utrzymuje się około 4 lat, czy słyszał Pan coś o tej metodzie ?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   28 marca 2018 at 19:26

   Witam,
   czynników jest wiele, nie da się ich opisać w krótkiej odpowiedzi na blogu bez badania kolana. O NBS słyszałem, ale nie znam dokładnych badań jego skuteczności, więc niestety nie wypowiem się obiektywnie w jego temacie. Pozdrawiam!

 • Paula
  31 marca 2018 at 14:04

  Witam
  Panie Piotrze, a czy jest jakieś badanie, które powie mi teraz czy mam stabilną nogę, czy muszę się sama o tym przekonać jak zacznę np. biegać?
  Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   1 kwietnia 2018 at 05:13

   Badanie przeprowadzone przez dobrego terapeutę manualnego. Ewentualnie badanie artrometrem szuflady przedniej, ale nie jest to badanie funkcjonalne, więc nie powie Pani jak kolano będzie się zachowywać w życiu codziennym.. Pozdrawiam!

 • Jarek
  3 kwietnia 2018 at 15:14

  Witam Panie Piotrze, miałem uraz na nartach 27.02.18 czyli ok 4 tygodnie temu. Kolano lewe, wynik MRI w skrócie:
  „ACL pogubiałe o podwyższonym sygnale i poziomym nieco falistym przebiegu włókien w stosunku do lini Blumensaata – stan po częściowym prawdopodobnie znaczącym rozerwaniu ACL w odc. proksymalnym (uszkodzenie w stopniu II/III). Stan po naderwaniu (uszkodzenie st. II) więzadła pobocznego przyśrodkowego w okol. przyczepu udowego. Złożone pęknięcie części obwodowej trzonu oraz rogu tylnego łąkotki bocznej pod postacią poziomego oraz pionowego pęknięcia łąkotki”
  Zależy mi na czasie (zabieg prywatny) i chciałem to zrobić właśnie metodą IB.
  Niestety, po kilku konsultacjach lekarskich (w połowie marca) spotkałem sie z dosyć sceptycznymi opiniami na temat tej metody.
  Mieszkam na śląsku, stąd wybór padł na Sport klinikę w Żorach lub Galen w Bieruniu. Spotkałem się też z dr. Decem, specjalistą od metody tradycyjnej ST ( w moim przypadku wykorzysta istniejące więzadło wzmocnione przeszczepem z mojej tkanki – podobno czucie głębokie zachowane…) wręcz odradza metodę IB…
  Mam już zaplanowany zabieg na 10.04.18 czyli dokładnie w 6 tygodniu od urazu, stąd moja nadzieja na IB… Czy ja w ogóle mam szansę na leczenie zachowawcze?
  Od tygodnia funkcjonuję w miarę normalnie, nie mam niestabilności w kolanie, nie noszę ortezy. Mam 51 lat i amatorsko uprawiam triathlon. Ze względu na wykonywaną pracę przeraża mnie czas potrzebny na rehabilitację i brak mobilności po zabiegu:(

  • Piotr
   Piotr
   8 kwietnia 2018 at 06:50

   Witam,
   co do leczenia zachowawczego to mam wątpliwości ze względu na łąkotkę boczną. Z resztą struktur raczej nie byłoby problemu, ale uszkodzenie łąkotki jest duże. Skoro czucie głębokie jest zachowane, to po co w ogóle ruszać ACL? Osobiście pewnie poddałbym się 3 miesięcznej rehabilitacji i wtedy zdecydował o operacji lub jej braku. Skoro lekarz i tak nie chce robić IB to ma Pan przynajmniej trochę czasu na odbudowanie mięśni i funkcji kolana. Pozdrawiam!

 • Paula
  5 kwietnia 2018 at 12:08

  Witam
  Dziękuje za odpowiedź, wiec na dzień dzisiejszy, skoro tylko powoli chodzę, miałam badanie artrometrem wysłałam powyżej to sama mszę się przekonać, czy ta noga będzie stabilna. Pisał Pan, że badania dowodzą, iż staw się tak samo zużywa czy była operacja czy nie, wiec pozostaje mi wiec tylko czekanie.
  Pozdrawiam

 • Adam
  15 kwietnia 2018 at 13:35

  Witam Pana
  Minęła trzecia doba od zabiegu kolana metoda Internal Bracing. Jakie ćwiczenia mógł bym podjąć na tym etapie? Post do którego Pan odsyłał powyżej wygasł i nie jestem pewien czy powinienem ćwiczyć jak po zwykłej rekonstrukcji acl? Dodam że osiągnąłem już prawie pełen wyprost i zgięcie w około 60%. Jestem w stanie na krótkich odcinkach chodzić bez kul. Mogę już tak chodzić czy raczej mi to może zaszkodzić?

  • Piotr
   Piotr
   15 kwietnia 2018 at 20:29

   Witam,
   może Pan chodzić. Najlepiej chodzić po prostu do fizjoterapeuty, który ustali cały protokół działania po badaniu. 🙂 Pozdrawiam!

 • Justyna
  8 maja 2018 at 21:51

  Dzień dobry. Jestem 6 tygodni po IB. Wyprost jest, gorzej ze zgięciem. Jest około 100-110 stopni i bardzo mnie to niepokoi. Czy jest to poważny problem? Boję się, że będę musiała mieć dodatkowy zabieg jeśli postępy będą szły tak wolno.

  • Piotr
   Piotr
   8 maja 2018 at 22:50

   Witam,
   na razie proszę się tym nie przejmować. U niektórych pacjentów po prostu zgięcie idzie wolniej. Dalsza rehabilitacja powinna rozwiązać problem. Pozdrawiam!

   • Ania
    21 czerwca 2018 at 12:16

    Dzień dobry. Mam pytanie w jakim okresie po rekonstrukcji acl i szyciu łąkotki bocznej (1szew) można normalnie wchodzić po schodach. Jestem prawie 7 tyg po zabiegu i mam wrażenie niestabilności kolana. Czworoglowy dobrze pracuje.

    • Piotr
     Piotr
     25 czerwca 2018 at 22:04

     Witam,
     po 7 tygodniach zazwyczaj można już bez problemu wprowadzać ćwiczenia wchodzenia po schodach. Niestabilnością i jej oceną powinien się zająć fizjoterapeuta prowadzący. Pozdrawiam!

 • Damian
  7 lipca 2018 at 09:53

  Witam, miałem operację acl metoda internal bracing plus szycie lakotki implant, lekarz zalecił Jeszcze komórki macierzyste, co Pan sądzi o tym, bo różnie ludzie piszą o komórkach …?

  • Piotr
   Piotr
   10 lipca 2018 at 22:14

   Witam,
   Nie znam przypadku, nie wiem co Panu dolegało przed operacją. Pozdrawiam!

 • Damian
  11 lipca 2018 at 17:48

  witam, przed operacją zerwane ACL i uszkodzona łąkotka. Podrawiam

 • Jarek
  18 września 2018 at 08:38

  Tylko dodam 3 grosze od siebie. Wielu ortopedow traumatologow „z gornej polki” woli nie stosowac tej metody. np. w legendarnej sport klinice w Zorach w ogole jej nie wykonuja. Nie wiem jakie sa powody i czy tylko brak dlugoletnich badan, ze wzgledu na „swiezosc” metody, czy cos odkryto po tych kilku latach 🙂

  • Piotr
   Piotr
   18 września 2018 at 21:17

   „Legenda” Sport Kliniki w Żorach nie do końca mnie przekonuje. Wiele klasowych klinik w Warszawie operuje tą metodą, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy muszą. To medycyna, każdy wykonuje takie zabiegi, jakie uważa za stosowne lub jakich nauczył się w trakcie pracy zawodowej. 🙂 Tak to działa. Pozdrawiam!

 • Joanna
  21 października 2018 at 13:00

  Jestem 7 miesięcy po internal bracing. Rehabilitacja u świetnych fizjoterapeutów na Świetlików szła super, po 8 tygodniach odzyskałam całkowity zakres ruchu, po 10 tygodniach chodziłam po górach bez żadnego dyskomfortu. Nie miałam żadnego urazu ani bólu kolana od tego czasu. Niestety ok. miesiąc temu zaczęłam odczuwać trzeszczenie w kolanie, pykanie nawet przy małych ruchach. To nie boli, ale jest denerwujące, że skrzypi jak nienasmarowany zawias. Oprócz tego czuję, że to kolano jest luźniejsze, lekarz ortopeda też w badaniu stwierdził, że jest wyraźnie mniej stabilne niż zdrowe kolano. Zrobiłam rezonans, oto fragment opisu: Ilość płynu w stawie nieco zwiększona, w zachyłku nadrzepkowym szerokości płaszcza do ok. 5-6mm. Śladowa ilość płynu w kaletce brzuchato- półbłoniastej.
  MM- w obrębie strefy czerwonej i biało- czerwonej rogu tylnego widoczna pozioma szczelina pęknięcia do powierzchni obwodowej łąkotki. Możliwa obecność niewielkiej poziomej szczeliny pęknięcia w obrębie strefy czerwonej tylnej części trzonu, do powierzchni piszczelowej łąkotki.
  ACL- stan po rekonstrukcji więzadła; więzadło w części bliższej pogrubiałe, obrzęknięte, o zatartych zarysach; obraz MR może odpowiadać częściowemu jego uszkodzeniu przy przyczepie udowym, z obecnością zmian bliznowatych w tym rejonie. W obrębie kości udowej i piszczelowej widoczne artefakty od metalowych elementów stabilizujących taśmę mocującą więzadło.
  PCL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych, o zmniejszonym napięciu.
  LCL, MCL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych przy przyczepach udowych;

  Szczerze mówiąc to wyglada gorzej niż przed operacja, wtedy łąkotki były prawidłowe i nie wspominano nic o jakichś przeciążeniach w innych strukturach. Co to może oznaczać i dlaczego tak jest? Ortopeda stwierdził, że mam wzmacniać mięśnie i tyle.

  • Piotr
   Piotr
   23 października 2018 at 08:03

   Witam,
   może po prostu rezonans oceniało dwóch innych radiologów, w takim przypadku nie da się ich porównać obiektywnie. Co do uszkodzeń łąkotki to jeśli faktycznie są świeże to powinny się zregenerować, są w strefie ukrwienia. Proponuję po prostu dalej popracować z fizjoterapeutą, odbudować pełną masę mięśniową po zaniku i wtedy ocenić, czy kolano jest stabilne. Pozdrawiam.

 • Paulina
  3 listopada 2018 at 11:10

  Witam
  W styczniu uszkodziłam kolano zerwane acl, noga jest stabilna, z przyczyn zdrowotnych nie mogę mieć operacji w najbliższym czasie. Staram się jeździć godzinę dziennie na rowerze, z ćwiczeniami bywa różnię. Czy z takim kolanem można jeździć na łyżwach, czy snowboardzie? Jakie badanie i jak często powinnam wykonywać, aby je kontrolować i czy to jest normalne, że jak intensywnie poćwiczyłam to umiałam usiąść na kolanach, a teraz nie bardzo, bo jak siedzę to mnie ono boli i czy czekają mnie w takim razie ćwiczenia cały czas by tego nie odczuwać przy siedzeniu na zgiętych kolanach. Zastanawiam się także czy faktycznie stawy tak samo się zużywają jak się ma operację acl lub jak się jej nie ma.
  pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   3 listopada 2018 at 21:22

   Witam,
   nie wiem jaką ma Pani aktualnie stabilność kolana, więc nie odpowiem niestety na pytanie o łyżwy i snb. Powinna Pani po prostu być pod kontrolą fizjoterapeuty, który będzie w stanie ocenić formę Pani mięśni i stawów. Żadnych bardziej szczegółowych badań Pani nie potrzebuje. Po intensywnych ćwiczeniach po rozgrzaniu faktycznie tkanki miękkie mogą być bardziej „elastyczne”. Pozdrawiam!

 • Paulina
  7 listopada 2018 at 09:54

  Hmm no to nie wiedziałam, że może być różna stabilność kolana, założyłam, że jak nie mam zwichnięcia i mogę szybko chodzić i biegam truchtem (brak kondycji i strach by szybko biec) to noga jest stabilna. W każdym razie czy z bez acl w ogóle jest możliwość jeździć na łyżwach czy snowboardzie? bo narty już raczej nie. I z Pana doświadczenia, ktoś po takim urazie bez operacji w przyszłości jak dużo powinien w tyg poświęcać czasu na ćwiczenia, aby funkcjonować z takim kolanem?

  • Piotr
   Piotr
   8 listopada 2018 at 22:09

   Witam,
   bieganie i chodzenie to praktycznie żaden wysiłek dla nogi, na pewno kompletnie inny niż dynamika w jeździe na snb lub łyżwach. To oczywiście jest możliwe bez więzadła, ale kolano musi być do tego doskonale przygotowane. Jeśli nie było dobrej rehabilitacji to nie ma na co czekać i w trzeba wziąć się do pracy. 🙂 Pozdrawiam.

 • Paulina
  9 listopada 2018 at 09:10

  Witam
  Panie Piotrze dzięki, za pomoc, to dzięki Panu nie miałam 2 tyg kolana w gipsie i teraz dzięki za wyjaśnienie, jest to dla mnie motywacja do ćwiczeń. Przyzna się, że tyle co teraz jeżdżę na rowerze to ost jeździłam w podstawówce. Przed wypadkiem na nartach, biegałam, ale nie był ze mnie jakiś sportowiec, a tu widzę, że jednak zostanę;) Pozdrawiam serdecznie

  • Piotr
   Piotr
   9 listopada 2018 at 12:29

   Bardzo się cieszę. Pozdrawiam!

 • Piotr
  20 grudnia 2018 at 22:28

  Witam serdecznie, minęło już trochę czasu od kiedy rozpoczął Pan ten wątek Panie Piotrze, jak wygląda po tych kilku latach niezrywalność ponowna ACL przy metodzie IB? Być może będę potrzebował takiej operacji i druga rzecz która również mnie zastanawia to czy dla osób uprawiających sporty ekstremalne takie jak np. skakanie na kajcie powyżej 15m w górę ta metoda się nadaje czy lepiej zrobić pełną rekonstrukcje? W którym przypadku samo więzadło będzie silniejsze? Ile miał Pan dotychczas przypadków ponownego zerwania po internal bracingu ACL?

  • Piotr
   Piotr
   23 grudnia 2018 at 18:01

   Witam,
   osobiście uważam, że nadal pełna rekonstrukcja w przypadkach sportowców zawodowych to najlepsze aktualnie rozwiązanie. IB jest fajnym narzędziem do szybkiej naprawy ACL, ale nadal jest zbyt krótko wykonywany aby ocenić jego wyniki w czasie przynajmniej 10 lat. Pozdrawiam!

 • Michał
  5 lutego 2019 at 11:05

  Witam 🙂
  W niedzielę miałem wypadek na stoku. Pojechałem na SOR ale tam stwierdzili , że nic mi nie jest tylko stłuczone kolano, lekarze wykonał testy na więzadła. Niepokoiła mnie lekka niestabilność skrętna kolana. Kolano nie boli mogę zginać zrobić przysiad. Zrobiłem rezonans:
  na RM mam napisane :
  Cechy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego , obraz sugeruje całkowite lub uszkodzenie znacznej ilości włókien,
  Cechy niewielkiego uszkodzenia więzadła pobocznego
  Łąkotki bez obecności szczelin pęknięcia.
  Byłem dzisiaj u fizjoterapeuty , który również zrobił testy , popatrzył na rezonans i stwierdził , że nie widzi niestabilności. W piątek idę do kolejnego ortopedy.
  Jak Pan myśli czy rezonans mógł dać błędny obraz ?
  Pozdrawiam,
  Michał

  • Piotr
   Piotr
   5 lutego 2019 at 17:50

   Witam,
   raczej fizjoterapeuta „dał” błędny obraz badając stabilność w stanie ostrym po urazie (7-10 dni). Testy stabilności w tym okresie nie są wiarygodne. Wynik MRI raczej można traktować jako prawidłowy. Pozdrawiam.

Napisz komentarz

PARTNERZY