Wszystko co musisz wiedzieć o rekonstrukcji ACL metodą Internal Bracing.

O więzadle krzyżowym przednim, jego leczeniu i rehabilitacji napisałem już wiele. Kilka postów na temat leczenia ACL tradycyjnymi metodami znajdziecie poniżej. Polecam zajrzeć do nich zanim przejdziecie do Internal Bracing:

 1. Możliwości leczenia uszkodzonego ACL.
 2. 10 najczęściej zadawanych pytań po rekonstrukcji ACL.
 3. 4 najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji ACL.

Dziś chciałbym skupić się na najświeższej i w mojej ocenie najlepszej metodzie rekonstrukcji zerwanego więzadła krzyżowego przedniego, mianowicie Internal Bracing. Polega ona dokładnie na wprowadzeniu do więzadła specjalnej „nici” stabilizującej, dzięki której możliwe jest doszycie uszkodzonej struktury do anatomicznego miejsca jej przyczepu. Proste, a zarazem genialne rozwiązanie!

Niestety, jak to w życiu bywa jest jedno „ale”. Internal Bracing może być wykonany tylko w przypadku tych pacjentów, u których mówimy o oderwaniu więzadła od przyczepu kostnego (górnego lub dolnego). osoby z więzadłem krzyżowym przednim (tylnym tak na prawdę również) zerwanym np. w połowie długości tej struktury nie mają niestety szans na rekonstrukcję tą metodą. Te osoby odsyłam ponownie do artykułów na początku tekstu.

Dlaczego Internal Bracing jest lepszy od standardowych metod rekonstrukcji?

Przede wszystkim spójrzmy na aspekt anatomiczny. Podczas operacji metodą Internal Bracing nie usuwa się uszkodzonego więzadła, a tylko je naprawia! W kolanie pozostaje nasza własna struktura, która po doszyciu do przyczepu ma idealne warunki do gojenia się, a do tego jest na przyszłość wzmocniona specjalną „nicią”, co zmniejsza jej podatność na urazy.

Brak pobierania przeszczepów ścięgien mięśni półścięgnistego oraz smukłego (metoda ST) lub fragmentu więzadła rzepki wraz z elementami kostnymi (metoda BTB) daje nam brak blizn, brak zrostów i problemów z gojeniem się skóry po operacji. Nie wiem jak dla Ciebie pacjencie, ale dla mnie jako fizjoterapeuty jest to sytuacja prawie idealna. Jeśli chodzi o skórę i tkankę podskórną pozostają mi do pracy tylko trzy niewielkie blizny po artroskopie. Bułka z masłem.

Trzeci, mój ulubiony argument przemawiający za Internal Bracing to oczywiście tempo postępów rehabilitacji i powrotu pacjenta do zdrowia. Porównując w tym aspekcie metodę przeszczepu oraz metodę „nici” ta druga bije pierwotną na łeb, na szyję. Możliwość chodzenia bez kul i ortezy od pierwszego dnia po zabiegu, pedałowanie na rowerze po 2 tygodniach od zabiegu, czy jazda samochodem w 4 tygodniu po Internalu to nic nadzwyczajnego przy dobrze prowadzonej rehabilitacji. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że każdy z pięciu (na dzień 20 września 2016 r.) moich pacjentów, operowanych właśnie tą metodą leczył/leczy się praktycznie wzorcowo i nie miał powikłań charakterystycznych dla metody „standardowej”.

Rehabilitacja po Internal Bracing.

W tym wpisie nie będę się skupiać na kompleksowym schemacie rehabilitacji po szyciu więzadła krzyżowego przedniego z dwóch powodów:

 1. Nienawidzę schematów w rehabilitacji,
 2. Gdybym już je lubił ten zająłby prawdopodobnie 4 strony A4.

Dla osób chcących zobaczyć jak wygląda wzorcowa praca pacjenta po Internal Bracing odsyłam do bloga jednego z pacjentów Kliniki Lekmed, leczonego właśnie tą metodą: Moja droga do IRONMAN-a. Tomek zrobił genialną robotę i spisał całe leczenie (od wizyty lekarskiej do startów w zawodach Ironman!) praktycznie dzień po dniu, więc nie trzeba tu wiele dodawać. 🙂 Ps. dzięki Tomek, oszczędziłeś mi co najmniej 3h życia, które spędziłbym na pisaniu oddzielnego postu. 🙂

Dla „leniwych” lub nie lubiących za wiele czytać skrócona wersja rehabilitacji w kilku punktach:

 1. Obciążanie w granicach tolerancji bólowej od pierwszego dnia po operacji.
 2. Odstawienie kul najszybciej jak się da.
 3. Praca nad zakresem ruchu zgięcia i wyprostu w maksymalnym zakresie bezbólowym od początku rehabilitacji.
 4. Rower stacjonarny około 2 tygodnie po operacji.
 5. Prowadzenie samochodu po 4-6 tygodniach od operacji.
 6. Ćwiczenia dynamiczne (przeskoki na drabince poziomej, bieg na trampolinie, dynamiczna stabilizacja na Bosu) po 2 miesiącach od operacji.
 7. Pływanie z pracą nóg do kraula w otwartym łańcuchu kinematycznym po około 10-12 tygodniach.
 8. Bieganie i jazda na rowerze w terenie po 3 miesiącach od zabiegu.

Podsumowując.

Osobiście uważam, że Internal Bracing to wielki przełom w leczeniu pacjentów z zerwanym ACL. Jako fizjoterapeuta bardzo lubię kolana leczone właśnie tą metodą, ponieważ rehabilitacja zazwyczaj postępuje bardzo „gładko” i bez większych powikłań. Są różne teorie na temat tego w jakim czasie od urazu operować więzadło krzyżowe przednie metodą Internal Bracing. Zazwyczaj robi się to jak najszybciej po kontuzji, jednak miałem również pacjentów 5-6 tygodni od uszkodzenia i również dało się to wykonać.

Zaufajcie lekarzowi i jeśli macie okazję wykorzystać tą metodę zamiast „standardowej” zróbcie to nawet jeśli jest droższa od normalnej. Przeliczcie sobie koszt prywatnych wizyt u fizjoterapeuty, których po metodzie przeszczepu będzie zdecydowanie więcej niż po Internalu.

Jeśli szukacie poleconego lekarza wykonującego szycie więzadła ACL metodą Internal Bracing zdecydowanie polecam Doktora Konrada Słynarskiego. Więcej informacji o Nim i o samej metodzie znajdziecie TUTAJ.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
142 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
24 września 2016 20:46

Dziękuję za cały blog pełny ciekawych informacji. Akurat mam teraz pacjenta który zmaga się z problemem z kolanami. Artykuł jak najbardziej trafiony, obserwuję i czekam na więcej.

Kamil
4 czerwca 2017 18:33
Reply to  Ania

Jestem 4 miesiące po zabiegu szycia Acl metodą internal bracing. Wprost osiągnięty. Martwi mnie dlaczego do tej pory nie mam pełnego zakresu ruchu w zgieciu kolana.

Elżbieta
29 stycznia 2017 15:01

Za kilka dni moja dziewięcioletnia córka będzie miała robiony zabieg metodą Internal Bracing. Cierpi na nawykowe zwichnięcia rzepki związane z dysplazją stawu kolanowego ( słabo wykształcone wgłębienie w kości udowej).… Czytaj więcej »

Ola
Ola
12 lutego 2017 17:07

Witam! Cztery dni temu mialam naprawianie ACL w prawym kolanie. Po operacji odwiedził mnie fizjoterapeuta, który powiedział aby jak najdelikatniej obciążać kolano. Czy postepowanie rehabilitacyjne po przeszczepie i po internal… Czytaj więcej »

Aleksandra
3 marca 2017 23:10

Witam! 27 lutego (ostatni poniedziałek) miałam operację stawu kolanowego z powodu zerwania ACL przy przyczepie udowym. Leczenie na karcie wypisu zostało opisane tak: “Artroskopowa reinsercja więzadła krzyżowego przedniego przy przyczepie… Czytaj więcej »

Damian
21 marca 2017 16:13

Witam Panie Piotrze. To znowu ja 🙂 mam kolejne pytanie do Pana….mianowicie mi rekonstruowali ACL pobierając przeszczep z uda, natomiast mojemu koledze robili z więzadła rzepki i ma on większą… Czytaj więcej »

Marcin
22 marca 2017 08:27

Witam Panie Piotrze, Mijają dziś 2 miesiące od zabiegu szycia ACL metodą Internal Bracing i szycie rogu tylnego łąkotki bocznej w lewej nodze. Zgięcie czynne 100′ bierne do 110′, jest… Czytaj więcej »

Mała 37
23 marca 2017 18:08

Witam 21 marca miałam rekonstrukcję ACl za pomocą implantu JewelAcl.Biorę udział w projekcie medycznym. Też miałam doszyty implant do mojego acl. Czyżby to była ta metoda,o ktorej piszesz? Już dobę… Czytaj więcej »

Mała 37
20 kwietnia 2017 20:00
Reply to  Piotr

Witaj Jestem miesiąc juz po zabiegu.Niewiele mi brakuje do pełnego zgięcia. Postępy ogromne,rehabilitacja super.Jest jeden problem.Przy wchodzeniu po schodach,przysiad/wyprost i na rowerze stacjonarnym słychać takie strzelanie w kolanie. Miałam też… Czytaj więcej »

Mała 37
21 kwietnia 2017 08:41
Reply to  Piotr

Czyli wystarczy wzmocnienie czworogłowego?
Dziękuję

Mała 37
21 kwietnia 2017 20:42
Reply to  Piotr

Hmmm A czy to normalne? Bo byłam pewna że w tej nodze już wszystko ok.Tym bardziej ,że metoda implantem JewelAcl to rehabilitacja sprawnie mija… Więc boję się czy przez to… Czytaj więcej »

Mała 37
25 marca 2017 11:40

Dr Klaudiusz Kosowski. Na you tube jest filmik sprzed czterech lat ,gdzie dr Kosowski wykonuje rekonstrukcje acl przy uzyciu implantu jewel Acl,wtedy raczkowali w tym. Powiem tylko,że jestem 5-ty dzień… Czytaj więcej »

Małgorzata
2 kwietnia 2017 21:39

Witam.jestem dwa miesiące po rekonstrukcji ACL.od jakiegos miesiaca rana pod kolanem.wciąż otwarta,dziura taka ze mozna palca.wsadzić cały czas cos sie sączy wogole nie chce sie zarosnąć.lekarze pierw dali antybiotyk który… Czytaj więcej »

Marta
5 kwietnia 2017 13:03

Hej Piotr, jestem niecale dwa tygodnie po rekonstrukcji metoda internal brace. W zaleceniach mam 3 tygodnia chodzenia o kulach, w ogole bez ortezy. Kolezanka operowana w innym miescie ma w… Czytaj więcej »

Małgorzata
7 kwietnia 2017 12:36

Witam ponownie.Gronkowca nie mam.tak stwierdził lekarz po wynikach z posiewu i ze rany nie trzeba czyścic tylko czekac na wygojenie się.cały czas mam robiony opatrunek ze srebra od dwóch tygodni… Czytaj więcej »

MgCh
26 kwietnia 2017 11:41

Witam, 5 miesięcy temu miałem rekonstrukcję ACL, dziś otrzymałem wynik kontrolnego rezonansu. I się załamałem: ,,uszkodzenie rekonstruowanego więzadła w części górnej, drobne pęknięcie dolnej powierzchni rogu przedniego łąkotki bocznej, chonromalacja… Czytaj więcej »

Ilona
29 maja 2017 08:46

Witam
Mam pytanko czy w tej metodzie między 8 a 12 tygodniem również tak jak w metodzie standardowej dochodzi do większego rozciągania(poluzowania) więzadła???

Agata
30 maja 2017 12:19

Dzień dobry, Chcę się podzielić moim doświadczeniem z operacją naprawy więzadła krzyżowego przedniego metodą internal bracingu. W tej chwili mija piąty tydzień po operacji. Wczoraj wsiadłam po raz pierwszy na… Czytaj więcej »

Nina
29 czerwca 2017 19:00

Dzień dobry. jestem 4 miesiące po rekonstrukcji ACL metodą internal bracing. Rezonans kontrolny wykazał niepełne ukrwienie przeszczepu ( ciągłość zachowana). Lekarz mówi, że do 3 miesięcy więzadło powinno być już… Czytaj więcej »

Nina
4 lipca 2017 19:33

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jak długo po rekonstrukcji acl metodą internal bracing nie można pływać żabką?

Kuba
18 sierpnia 2017 21:35

Witam Mam 15 lat i na meczu doznałem kontuzji. Po 4 miesiącach chodzenia po lekarzach i 2 rezonansach magnetycznych lekarze ustalili że to ”Zastarzałe, subtotalne zerwanie więzadła krzyżowego przedniego z… Czytaj więcej »

Kuba
21 sierpnia 2017 01:39
Reply to  Piotr

Mam jeszcze kilka pytań. Pierwsze to czy rzeczywiście będzie potrzebna operacja? Drugie to czy da się zrobić artroskopie i rekonstrukcje w tym samym czasie? Czy jest jakaś szansa na to… Czytaj więcej »

Kuba
26 sierpnia 2017 19:33
Reply to  Piotr

Najgorsze jest to że terminy na operacje są takie długie byłem niedawno i mi powiedzieli ze najbliższy termin jest w czerwcu 🙁

Marcin
9 listopada 2017 01:02

Cześć Piotr. Spotkałeś się może z zerwaniem acl po rekonstrukcji metoda internal bracing? Jestem po spotkaniu z ortopeda i po wynikach mri powiedział że możliwe jest zeszycie mojego więzadła ale… Czytaj więcej »

Marcin
11 listopada 2017 22:27
Reply to  Piotr

Gram w piłkę nożną i zatsanawiam się jaka metoda rekonstrukcji byłaby najlepsza własnie pod wzgledem tego sportu, po MR kolana wynika, że możliwy jest Internal Bracing, ale ortopeda powiedział ze… Czytaj więcej »

Marcin
7 grudnia 2017 14:59
Reply to  Piotr

Jestem 16 dni po IB oraz wycięciu 15% łąkotki bocznej, wyprost mam prawie 0 stopni, jednak ze zgieciem mam problem. Mogę zgiąć do 50-60 stopni max i pojawia się blokada… Czytaj więcej »

Marta
12 grudnia 2017 17:24

Witam. Jestem 1 dzień po zabiegu szycia więzadła krzyżowego metoda internal bracing. Czy da się w skrócie opisać czym różni się rehabilitacja w tym przypadku w porównaniu z tą po… Czytaj więcej »

Marta
28 grudnia 2017 16:42
Reply to  Piotr

Dziękuję, przeczytane 🙂 a czy po internalu też należy unikać ćwiczeń w otwartym łańcuchu?
Pozdrawiam

Michał
Michał
19 czerwca 2019 07:27
Reply to  Piotr

Hej,
Niestety strona nie działa ;(
Pozdrawia

Artur
19 grudnia 2017 05:36

Witam Zastanawiam się nad tym zabiegiem, lecz mam jeden problem zerwanie nastapilo prawie 5 miesiecy temu, czy to bedzie dobry pomysł idac na ten zabieg? Czy to nie jest już… Czytaj więcej »

Ewelina
24 grudnia 2017 09:08

Dzień dobry, 5 dni temu miałam artroskopię i podwiązanie więzadła krzyżowego. Mam dziurę po drenie, ale wyczytałam, że to normalne. Zaraz po tą dziurą jest już chyba blizna pod postacią… Czytaj więcej »

Dawid
25 grudnia 2017 13:20

Witam serdecznie 22 grudnia miałem wykonaną rekonstrukcję więzadła krzyżowego oraz szycie łąkotki lewej nogi. Kolano jest spuchnięte. łydka i stopa ok. Stopą oraz palcami mogę swobodnie ruszać, natomiast nogi nie… Czytaj więcej »

Marcin
25 stycznia 2018 19:12

Witam, po jakim czasie będzie można jezdzić na łyżwach po rekonstrukcji acl metodą Internal Bracing? Jestem zapalonym łyżwiarzem i 10 tydzień po rekonstrukcji metodą IB. Czy jest możliwość jeżdżenia w… Czytaj więcej »

Paula
29 stycznia 2018 16:07

Witam Na samym wstępie gratuluje bloga, który dostarcza dużo przydatnych informacji. Niedawno doznałam urazu na nartach kolana i dzięki temu blogowi dowiedziałam się, że gips to nie jest rozwiązanie, a… Czytaj więcej »

Paula
1 lutego 2018 14:45

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Zastanawia się czemu opis rezonansu dotyczący ACL nie jest dokładniejszy, czy po jakimś czasie ponowny rezonans wykaże coś bardziej dokładnego albo czy jest w stanie ktoś… Czytaj więcej »

Paula
7 lutego 2018 13:57

Witam. Dziękuje za odpowiedź. Byłam u innego ortopedy, powiedział mi, że MCL leczy się 6 tyg, więc do tego czasu nie zrobi mi pełnego badania, żeby tego nie uszkodzić ,… Czytaj więcej »

Robert
24 lutego 2018 15:41

Witam Poniewaz po urlopie w gorach i jazdach na nartach doznalem urazu kolana. Szybka wizyta u ortopedy, rezonans mag. po tygodniu od urazu. Noga w ortezie. Zerwane ACL i MCL,… Czytaj więcej »

Paula
26 lutego 2018 21:29

Witam Panie Piotrze dziękuje za poprzednie odp. Jest 6 tydz od urazu i od piątku mogę jeździć na rowerku stacjonarnym, bo w końcu udało mi się pedałować, jak długo mam… Czytaj więcej »

Robert
2 marca 2018 10:19

witam panie Piotrze pisałem do pana tuż przed zabiegiem.Jesem już po zabiegu i mam kilka pytań. 26.02 śród operacyjnie stwierdzono całkowite uszkodzenie przyczepu bliższego ACL z zachowanym kikutem więzadła.Wykonano artroskopowe… Czytaj więcej »

Marta
6 marca 2018 19:14

Witam, czy mogłabym otrzymać informację na temat porównania szybkości powrotu do aktywnosci fizycznej (bieganie,powrot do aktywnosci rekreacyjnej, powrot do pelnej i zawodowej aktywnosci fizycznej) w metodach LARS, Internal Bracing i… Czytaj więcej »

Klaudyna
11 marca 2018 09:09

Dzień dobry, jestem 3 tygodnie po zerwaniu ACL. W środę mam Interenal Bracing natomiast zaczynam się głowić… zgodnie z informacjami od ortopedów nie mam zerwanego więzadła przy przyczepie (coś tam… Czytaj więcej »

Paula
13 marca 2018 17:59

Witam. Panie Piotrze dziękuje za poprzednie odpowiedzi i proszę o rade co mam dalej począć, zrobiłam badanie kolana artrometrem i wynik znaczne uszkodzenie ACL, chodzę już normalnie po schodach, pilnuje… Czytaj więcej »

Marta
17 marca 2018 22:12

Witam, jestem 4 dni po zabiegu, ale mam problem ze staniem, tzn takie drętwienie wraz ze ściskiem w okolicy k.piszczelowej oraz bolącymi siniakami w okolicy kolana, czy to normalne?

Paula
22 marca 2018 22:44

Witam, dziękuje za odpowiedź na pyt, i czy taki wynik z badania artrometrem pokazuje, że powinnam robić rekonstrukcje ACL? Knee state F Pat P Foot 134 Slope D max (F… Czytaj więcej »

Paula
24 marca 2018 23:37

Witam Panie Piotrze jakie jeszcze czynniki? Wiem, że o operacji decyduje lekarz, wiec mam wskazanie do rekonstrukcji, aby noga była sprawna tak jak przed urazem, ale w rozmowie lekarz powiedział,… Czytaj więcej »

Paula
31 marca 2018 14:04

Witam
Panie Piotrze, a czy jest jakieś badanie, które powie mi teraz czy mam stabilną nogę, czy muszę się sama o tym przekonać jak zacznę np. biegać?
Pozdrawiam

Jarek
3 kwietnia 2018 15:14

Witam Panie Piotrze, miałem uraz na nartach 27.02.18 czyli ok 4 tygodnie temu. Kolano lewe, wynik MRI w skrócie: “ACL pogubiałe o podwyższonym sygnale i poziomym nieco falistym przebiegu włókien… Czytaj więcej »

Paula
5 kwietnia 2018 12:08

Witam Dziękuje za odpowiedź, wiec na dzień dzisiejszy, skoro tylko powoli chodzę, miałam badanie artrometrem wysłałam powyżej to sama mszę się przekonać, czy ta noga będzie stabilna. Pisał Pan, że… Czytaj więcej »

Adam
15 kwietnia 2018 13:35

Witam Pana Minęła trzecia doba od zabiegu kolana metoda Internal Bracing. Jakie ćwiczenia mógł bym podjąć na tym etapie? Post do którego Pan odsyłał powyżej wygasł i nie jestem pewien… Czytaj więcej »

Justyna
8 maja 2018 21:51

Dzień dobry. Jestem 6 tygodni po IB. Wyprost jest, gorzej ze zgięciem. Jest około 100-110 stopni i bardzo mnie to niepokoi. Czy jest to poważny problem? Boję się, że będę… Czytaj więcej »

Ania
21 czerwca 2018 12:16
Reply to  Piotr

Dzień dobry. Mam pytanie w jakim okresie po rekonstrukcji acl i szyciu łąkotki bocznej (1szew) można normalnie wchodzić po schodach. Jestem prawie 7 tyg po zabiegu i mam wrażenie niestabilności… Czytaj więcej »

Damian
7 lipca 2018 09:53

Witam, miałem operację acl metoda internal bracing plus szycie lakotki implant, lekarz zalecił Jeszcze komórki macierzyste, co Pan sądzi o tym, bo różnie ludzie piszą o komórkach …?

Damian
11 lipca 2018 17:48

witam, przed operacją zerwane ACL i uszkodzona łąkotka. Podrawiam

Jarek
18 września 2018 08:38

Tylko dodam 3 grosze od siebie. Wielu ortopedow traumatologow “z gornej polki” woli nie stosowac tej metody. np. w legendarnej sport klinice w Zorach w ogole jej nie wykonuja. Nie… Czytaj więcej »

Joanna
21 października 2018 13:00

Jestem 7 miesięcy po internal bracing. Rehabilitacja u świetnych fizjoterapeutów na Świetlików szła super, po 8 tygodniach odzyskałam całkowity zakres ruchu, po 10 tygodniach chodziłam po górach bez żadnego dyskomfortu.… Czytaj więcej »

Paulina
3 listopada 2018 11:10

Witam W styczniu uszkodziłam kolano zerwane acl, noga jest stabilna, z przyczyn zdrowotnych nie mogę mieć operacji w najbliższym czasie. Staram się jeździć godzinę dziennie na rowerze, z ćwiczeniami bywa… Czytaj więcej »

Paulina
7 listopada 2018 09:54

Hmm no to nie wiedziałam, że może być różna stabilność kolana, założyłam, że jak nie mam zwichnięcia i mogę szybko chodzić i biegam truchtem (brak kondycji i strach by szybko… Czytaj więcej »

Paulina
9 listopada 2018 09:10

Witam Panie Piotrze dzięki, za pomoc, to dzięki Panu nie miałam 2 tyg kolana w gipsie i teraz dzięki za wyjaśnienie, jest to dla mnie motywacja do ćwiczeń. Przyzna się,… Czytaj więcej »

Piotr
20 grudnia 2018 22:28

Witam serdecznie, minęło już trochę czasu od kiedy rozpoczął Pan ten wątek Panie Piotrze, jak wygląda po tych kilku latach niezrywalność ponowna ACL przy metodzie IB? Być może będę potrzebował… Czytaj więcej »

Michał
5 lutego 2019 11:05

Witam 🙂 W niedzielę miałem wypadek na stoku. Pojechałem na SOR ale tam stwierdzili , że nic mi nie jest tylko stłuczone kolano, lekarze wykonał testy na więzadła. Niepokoiła mnie… Czytaj więcej »

Tomek
25 lutego 2019 21:08

Witam miałem robioną rekonstrukcje więzadła w stawie skokowym ATFL właśnie tą metodą nie wiedziałem kiedy dokładnie zerwałem więzadło ponieważ miałem wiele skręceń jak Pan myśli czy to dobra metoda na… Czytaj więcej »

142
0
Would love your thoughts, please comment.x