Uprawnienia i obowiązki fizjoterapeutów w Polsce.

Czego możesz wymagać od swojego fizjoterapeuty.

 

Fizjoterapia jest w Polsce traktowana po macoszemu. Może dlatego, że choć pojawiła się w naszym kraju około 100 lat temu jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny. Większość z nas wie, że mając wysoką gorączkę i złe samopoczucie powinniśmy się udać do lekarza, który przepisze nam leki i da zwolnienie z pracy lub szkoły. Wiemy również, że w przypadku konieczności codziennego przyjmowania zastrzyków o ich wykonanie możemy poprosić pielęgniarkę środowiskową, która zrobi to profesjonalnie za nas.

Jakie w takim razie prawa i obowiązki ma w naszym cudownym kraju fizjoterapeuta? Czy jest to uregulowane prawnie i czego możemy od niego oczekiwać i wymagać? Przedstawiam kilka podstawowych kwestii najczęściej spotykających mnie jako czynnego specjalistę w tej dziedzinie.

 

Kto w Polsce może zajmować się rehabilitacją?

Nasz kraj jest na prawdę wyjątkowy. Jako jedyny w całej cywilizowanej Europie nie ma uregulowań prawnych dotyczących zawodu fizjoterapeuty. Co to oznacza dla Ciebie jako potencjalnego pacjenta? A no tyle, że aktualnie każdy może zająć się leczeniem na przykład Twojego bolącego kręgosłupa.

Oczywiście, nie wszyscy mogą nazywać to leczenie fizjoterapią, bo do tego potrzebne jest ukończenie studiów wyższych, jednak pod nazwą „kręgarstwo”, „medycyna alternatywna”, czy „nastawianie kręgosłupa” robić możesz to nawet Twój sąsiad na co dzień pracujący na budowie i nikt nie może mu tego zabronić. Wystarczy, że zrobi kilkudniowy kurs i już może zarabiać na Tobie pieniądze kompletnie nie wiedząc co tak na prawdę robi.

 

Bezpieczeństwo.

Na początek sprawa najważniejsza, którą powtórzę jeszcze nie raz. Nigdy nie podejmuj się rehabilitacji przez kogoś, kto nie ma do tego odpowiednich uprawnień i nie jest fizjoterapeutą. Nie piszę tego aby poprawić ilość pacjentów w gabinetach fizjoterapii kosztem innych specjalności paramedycznych, bo grafiki mamy pełne. Piszę to, abyś nie był/a następnym pacjentem, którego trzeba leczyć ze skutków tragicznych zabiegów wykonywanych przez konowałów, często skutkujących trwałym kalectwem, a w najgorszym wypadku śmiercią.

Skoro już wiemy u kogo się leczyć prześledźmy najważniejsze prawa, obowiązki i możliwości polskich fizjoterapeutów.

 

Fizjoterapeuta ma prawo rozpocząć leczenie bez skierowania od lekarza.

Owszem, ale tylko w przypadku kiedy jest to leczenie prywatne, nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, iż w przypadku kiedy chcesz skorzystać z porady lub leczenia fizjoterapeutycznego bez przeszkód możesz to zrobić prywatnie i nie potrzebujesz do tego wcześniejszej wizyty u lekarza.

Dobry fizjoterapeuta również znakomicie potrafi zdiagnozować Twoje dolegliwości, a w przypadku wątpliwości sam skieruje Cię do odpowiedniego lekarza specjalisty.

 

Fizjoterapeuta nie ma prawa przerywać ciągłości tkanek ludzkich.

Dość kontrowersyjny temat wbijania igieł leczniczych (tak zwanego suchego igłowania), akupunktury i wszystkich tego typu technik. Żeby była jasność, nie jestem przeciwnikiem, a nawet jestem zwolennikiem tego rodzaju terapii, jednakże temat dotyczy praw i obowiązków.

Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień w zakresie pielęgniarstwa nie mają prawa w Polsce stosować technik przerywających ciągłość tkanek ludzkich, czyli nie są uprawnieni do wykonywania zastrzyków i różnego rodzaju terapii z użyciem igieł. Koniec, kropka.

 

acupuncture

Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień nie mają prawa wykonywać zabiegów z użyciem igieł.

 
Fizjoterapeuta nie ma możliwości wypisywania zwolnień z wf i z pracy.

Według polskich przepisów jedyną osobą uprawnioną do wystawiania zwolnień z pracy oraz z wykonywania ćwiczeń fizycznych jest lekarz. W tej kwestii pacjent może jedynie poprosić fizjoterapeutę o obiektywną opinię na temat swojego stanu zdrowia, jednak osoba prowadząca terapię nie ma obowiązku jej wystawienia, a czy to zrobi jest tylko jego dobrą wolą. Osobiście zawsze to robię na prośbę pacjenta.

 

Fizjoterapeuta nie ma możliwości skierowania Cię na badania inwazyjne.

Tu również pierwszeństwo leży po stronie lekarzy. Fizjoterapeuta mający wątpliwości co do uzasadnienia leczenia pacjenta ma obowiązek odesłać go do lekarza w celu dodatkowych badań diagnostycznych, jednak nie ma możliwości zlecić ich osobiście.

Niektóre badania mało inwazyjne, jak na przykład rezonans magnetyczny (MRI), pacjent może również wykonać prywatnie bez dodatkowego skierowania od lekarza.

 

Fizjoterapeuta ma obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej z Twojego leczenia.

Każde działanie podczas terapii powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej, a na prośbę pacjenta musi być mu udostępnione, ponieważ jest jego własnością. Ten punkt dotyczy nie tylko fizjoterapeutów, ale również innych zawodów medycznych.

 

Fizjoterapeuta ma obowiązek przeprowadzenia z Tobą wywiadu i badania przed leczeniem.

Żaden szanujący swoją pracę i Twoje pieniądze fizjoterapeuta nie rozpoczyna leczenia nie poprzedzając go szczegółowym wywiadem (pytaniami) i badaniem diagnostycznym (testami funkcjonalnymi). Jest to jego etyczny oraz prawnie uregulowany obowiązek, którego musi przestrzegać prowadząc dokumentację medyczną.

 

Fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia.

W uzasadnionych przypadkach fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia pacjenta, jednak tak jak w przypadku lekarzy, ma on obowiązek wskazania specjalisty, do którego pacjent powinien się zgłosić aby uzyskać dalszą pomoc. Dzieje się to rzadko i dotyczy zazwyczaj pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi oraz w przypadkach, kiedy fizjoterapeuta zdaje sobie sprawę, że inny jego kolega po fachu poprowadzi skuteczniejszą terapię (np. terapeuta ortopedyczny nie podejmie się leczenia dziecka i odsyła je do specjalisty w dziedzinie pediatrii).

 

Przedstawione we wpisie kwestie poruszają najczęstsze wątpliwości pacjentów jeśli chodzi o pracę fizjoterapeutów w Polsce. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania o prawa, obowiązki i możliwości w tym zawodzie napiszcie je w komentarzach. Chętnie na nie odpowiem.

 

Źródło zdjęcia “akupunktura”: www.ncaaom.org

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
61 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aldi
5 września 2017 22:22

Witam, Czy nawet po uzyskaniu od pacjenta pisemnej zgody na zabieg igłowania, akupunktury, fizjoterapeuta nie powinien przeprowadzać tego zabiegu? Czy w gabinetach kosmetycznych, salonach tatuażu igłopodawcy też musza mieć uprawnienia… Czytaj więcej »

Alii
14 października 2017 14:59

Witam czy fizjoterapia ma obowiązek obsługi respiratorów tznnp. . odsysania z rurki tracheostomijnej

Kroll
26 października 2017 16:42

Witam,
Czy fizjoterapeuta może wykonywać badanie urodynamiczne (kontakt z moczem pacjenta, cewnikowanie), ew. sam przepływ cewkowy (znowu kontakt z moczem pacjenta) i USG pęcherza po mikcji (bez przeszkolenia)?

Pablo
31 października 2017 18:30

Witam czy fizjoterapeuta może wykonać zastrzyk blokadę do stawu barkowego.Pozdrawiam

Adrian
7 grudnia 2017 14:50

Witam, moje pytanie dotyczy szpitalnego dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, który wyposażony jest w salę gimnastyczną i salę diagnostyczną z cykloergometrami i bieżnią. Czy magister fizjoterapii ma uprawnienia do samodzielnego podłączenia… Czytaj więcej »

Basia
30 stycznia 2018 16:19

Witam.
Czy fizjoterapeuta może wykonywać inhalacje z leków?
Pozdrawiam

ewa
ewa
12 kwietnia 2023 08:15
Reply to  Piotr

dzień dobry. Niestety nie może. Zgodnie z obowiązujacymi przepisami jedynymi osobami, które mogą podać lek są: lekarz, pielęgniarka i ratownik medyczny

Julia
16 lutego 2018 21:59

Mają licencjat moge otworzyc wlasny gabinet prywatny? Lub gabinet masazu?

Martyna
27 lutego 2018 14:19

Jestem fizjoterapeutką, przez przypadek natknęłam się na ten wpis. Jest tu dość stanowcza wypowiedź w sprawie igieł. Cytuję: “Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień w zakresie pielęgniarstwa nie mają prawa w Polsce… Czytaj więcej »

JoAnna
5 kwietnia 2018 19:24

Czy zaświadczenie od fizjoterapeuty jest respektowane w sądzie?

Joanna
Joanna
21 sierpnia 2023 15:53
Reply to  Piotr

Witam, uczestniczyłam w rozprawie sądowej gdzie jedna ze stron posługiwała się zaświadczeniem od fizjoterapeuty. Ten dokument wg sądu był bezwartościowym dokumentem. Wszelkie zaświadczenia i opinie medyczne powinny posiadać pieczątkę i… Czytaj więcej »

Sandra
1 czerwca 2018 05:48

Witam, czy mając licencjat mogę wykonywać masaż czy potrzebuje technika masażu?

Rafal
26 czerwca 2018 15:34

Witam, z niewiadomych mi przyczyn nie chce mi się załadować cała strona i nie wiem czy znajduje się tam odpowiedź na moje pytanie, otóż czy fizjoterapeuta może wystawić L4 Czyli… Czytaj więcej »

Your name
8 sierpnia 2018 20:31

Witam ,czy fizjoterapeuta może posiadać tatuaże w widocznych miejscach ?

Your name
14 sierpnia 2018 07:28

Witam, Mam pytanie odnośnie rehabilitacji domowej a mianowicie ile takich wizyt musi wykonać fizjoterapeuta w ciągu roku gdzie jedno skierowanie jest rozpisane na 20 dni. Jest to uregulowane prawnie czy… Czytaj więcej »

Eryk
22 sierpnia 2018 08:57

Witam,
czy fizjoterapeuta po skończeniu odpowiedniego szkolenia/kursu może wykonywać usg narządu ruchu?

gość
gość
12 stycznia 2020 22:44

Witam czy fizjoterapeuta mgr musi ukończyć studia dodatkowe żeby pracować z dziećmi chorych na autyzm mozgowe porażenie dziecięce ? .

Natka
Natka
26 stycznia 2020 21:06

Witam. Czy fizjoterapeuta po licencjacie pracujący w placówce nie będącej podmiotem leczniczym (ośrodek sportowy z bazą zabiegową) może przyjąć pacjentów bez skierowania? Jeżeli nie, to czy może wykonać zabiegi na… Czytaj więcej »

Iwona
Iwona
25 lutego 2020 22:37

Witam czy fizjoterapeuta na wizycie prywatnej może dać skierowanie na usg też prywatnie?

Ala
Ala
23 czerwca 2020 20:45

Czy fizjoterapeuta w prywatnym gabinecie ma obowiązek prowadzenia dokumentacji?

Dawid
Dawid
22 grudnia 2022 09:15
Reply to  Piotr

Czy w przypadku prowadzenia gabinetu masażu relaksacyjnego przez fizjoterapeutę też jest obowiązek prowadzenia dokumentacji?

Olek
Olek
8 lipca 2020 08:43

Czy fizjoterapeuta umie “czytac” USG?

Piotr
Piotr
28 lipca 2020 22:16

Rozwazam rozpoczecie studiow na kierunku fizjoterapii wieczorowo. Czy po uzyskaniu tytulu licencjata bede juz w stanie zarabiac w zawodzie, czy chociaz znalezc zatrudnienie jako masazysta?

Piotr
Piotr
29 lipca 2020 08:22
Reply to  Piotr

Ach, tego sie obawialem.Dziekuje.

Michał
Michał
7 kwietnia 2021 14:37

Co w takim razie zrobić jeżeli czuje ból w kostce na tyle ze ledwo chodze i nie mogę pracować, skąd zwolnienie?

Ewa
Ewa
16 kwietnia 2021 19:21

“Fizjoterapeuta ma prawo rozpocząć leczenie bez skierowania od lekarza. Owszem, ale tylko w przypadku kiedy jest to leczenie prywatne, nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, iż w przypadku… Czytaj więcej »

Kinga
Kinga
17 kwietnia 2021 07:45

Cześć. Czy po ukończeniu licencjatu z fizjo, można legalnie pracować w salonie i wykonywać masaż, czy dopiero po uzyskaniu magistra? Jeśli tak, to konieczne jest do tego posiadanie Prawa Wykonywania… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
12 stycznia 2023 19:26

Czy mgr. Fizjoterapii ,po uprzednim szkoleniu może wykonywać zabiegi laserami z medycyny estetycznej?

Tylka
Tylka
21 stycznia 2023 19:56

Czy fizjoterapeuta może wykorzystywać w terapii bańki chińskie/prozniowe?

Aleksandra
Aleksandra
30 stycznia 2023 11:28

Witam, czy fizjoterapeuta prowadzący gabinet masażu, może rozszerzyć usługi o zabiegi mezoterapii bezigłowej? Oczywiście po odpowiednim szkoleniu.

Rene
Rene
13 lutego 2023 19:05
Reply to  Piotr

Witam chciałabym zapytać czy prywatne zabiegi rehabilitacji muszą być poprzedzone wizytą u lekarza

Piotr
Piotr
11 kwietnia 2023 08:17

Dzień dobry. Podjąłem leczenie fizjoterapeutyczne. System wyglądał tak, że w dniu przybycia do salonu fizjoterapii, po zakończonych zabiegach, umawiałem się z fizjoterapeutką, że za dwa kolejne tygodnie skontaktuję się, w… Czytaj więcej »

61
0
Would love your thoughts, please comment.x