Uprawnienia i obowiązki fizjoterapeutów w Polsce.
Czego możesz wymagać od swojego fizjoterapeuty.
Fizjoterapia jest w Polsce traktowana po macoszemu. Może dlatego, że choć pojawiła się w naszym kraju około 100 lat temu jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny. Większość z nas wie, że mając wysoką gorączkę i złe samopoczucie powinniśmy się udać do lekarza, który przepisze nam leki i da zwolnienie z pracy lub szkoły. Wiemy również, że w przypadku konieczności codziennego przyjmowania zastrzyków o ich wykonanie możemy poprosić pielęgniarkę środowiskową, która zrobi to profesjonalnie za nas.
Jakie w takim razie prawa i obowiązki ma w naszym cudownym kraju fizjoterapeuta? Czy jest to uregulowane prawnie i czego możemy od niego oczekiwać i wymagać? Przedstawiam kilka podstawowych kwestii najczęściej spotykających mnie jako czynnego specjalistę w tej dziedzinie.
Kto w Polsce może zajmować się rehabilitacją?
Nasz kraj jest na prawdę wyjątkowy. Jako jedyny w całej cywilizowanej Europie nie ma uregulowań prawnych dotyczących zawodu fizjoterapeuty. Co to oznacza dla Ciebie jako potencjalnego pacjenta? A no tyle, że aktualnie każdy może zająć się leczeniem na przykład Twojego bolącego kręgosłupa.
Oczywiście, nie wszyscy mogą nazywać to leczenie fizjoterapią, bo do tego potrzebne jest ukończenie studiów wyższych, jednak pod nazwą „kręgarstwo”, „medycyna alternatywna”, czy „nastawianie kręgosłupa” robić możesz to nawet Twój sąsiad na co dzień pracujący na budowie i nikt nie może mu tego zabronić. Wystarczy, że zrobi kilkudniowy kurs i już może zarabiać na Tobie pieniądze kompletnie nie wiedząc co tak na prawdę robi.
Bezpieczeństwo.
Na początek sprawa najważniejsza, którą powtórzę jeszcze nie raz. Nigdy nie podejmuj się rehabilitacji przez kogoś, kto nie ma do tego odpowiednich uprawnień i nie jest fizjoterapeutą. Nie piszę tego aby poprawić ilość pacjentów w gabinetach fizjoterapii kosztem innych specjalności paramedycznych, bo grafiki mamy pełne. Piszę to, abyś nie był/a następnym pacjentem, którego trzeba leczyć ze skutków tragicznych zabiegów wykonywanych przez konowałów, często skutkujących trwałym kalectwem, a w najgorszym wypadku śmiercią.
Skoro już wiemy u kogo się leczyć prześledźmy najważniejsze prawa, obowiązki i możliwości polskich fizjoterapeutów.
Fizjoterapeuta ma prawo rozpocząć leczenie bez skierowania od lekarza.
Owszem, ale tylko w przypadku kiedy jest to leczenie prywatne, nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, iż w przypadku kiedy chcesz skorzystać z porady lub leczenia fizjoterapeutycznego bez przeszkód możesz to zrobić prywatnie i nie potrzebujesz do tego wcześniejszej wizyty u lekarza.
Dobry fizjoterapeuta również znakomicie potrafi zdiagnozować Twoje dolegliwości, a w przypadku wątpliwości sam skieruje Cię do odpowiedniego lekarza specjalisty.
Fizjoterapeuta nie ma prawa przerywać ciągłości tkanek ludzkich.
Dość kontrowersyjny temat wbijania igieł leczniczych (tak zwanego suchego igłowania), akupunktury i wszystkich tego typu technik. Żeby była jasność, nie jestem przeciwnikiem, a nawet jestem zwolennikiem tego rodzaju terapii, jednakże temat dotyczy praw i obowiązków.
Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień w zakresie pielęgniarstwa nie mają prawa w Polsce stosować technik przerywających ciągłość tkanek ludzkich, czyli nie są uprawnieni do wykonywania zastrzyków i różnego rodzaju terapii z użyciem igieł. Koniec, kropka.
Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień nie mają prawa wykonywać zabiegów z użyciem igieł.
Fizjoterapeuta nie ma możliwości wypisywania zwolnień z wf i z pracy.
Według polskich przepisów jedyną osobą uprawnioną do wystawiania zwolnień z pracy oraz z wykonywania ćwiczeń fizycznych jest lekarz. W tej kwestii pacjent może jedynie poprosić fizjoterapeutę o obiektywną opinię na temat swojego stanu zdrowia, jednak osoba prowadząca terapię nie ma obowiązku jej wystawienia, a czy to zrobi jest tylko jego dobrą wolą. Osobiście zawsze to robię na prośbę pacjenta.
Fizjoterapeuta nie ma możliwości skierowania Cię na badania inwazyjne.
Tu również pierwszeństwo leży po stronie lekarzy. Fizjoterapeuta mający wątpliwości co do uzasadnienia leczenia pacjenta ma obowiązek odesłać go do lekarza w celu dodatkowych badań diagnostycznych, jednak nie ma możliwości zlecić ich osobiście.
Niektóre badania mało inwazyjne, jak na przykład rezonans magnetyczny (MRI), pacjent może również wykonać prywatnie bez dodatkowego skierowania od lekarza.
Fizjoterapeuta ma obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej z Twojego leczenia.
Każde działanie podczas terapii powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej, a na prośbę pacjenta musi być mu udostępnione, ponieważ jest jego własnością. Ten punkt dotyczy nie tylko fizjoterapeutów, ale również innych zawodów medycznych.
Fizjoterapeuta ma obowiązek przeprowadzenia z Tobą wywiadu i badania przed leczeniem.
Żaden szanujący swoją pracę i Twoje pieniądze fizjoterapeuta nie rozpoczyna leczenia nie poprzedzając go szczegółowym wywiadem (pytaniami) i badaniem diagnostycznym (testami funkcjonalnymi). Jest to jego etyczny oraz prawnie uregulowany obowiązek, którego musi przestrzegać prowadząc dokumentację medyczną.
Fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia.
W uzasadnionych przypadkach fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia pacjenta, jednak tak jak w przypadku lekarzy, ma on obowiązek wskazania specjalisty, do którego pacjent powinien się zgłosić aby uzyskać dalszą pomoc. Dzieje się to rzadko i dotyczy zazwyczaj pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi oraz w przypadkach, kiedy fizjoterapeuta zdaje sobie sprawę, że inny jego kolega po fachu poprowadzi skuteczniejszą terapię (np. terapeuta ortopedyczny nie podejmie się leczenia dziecka i odsyła je do specjalisty w dziedzinie pediatrii).
Przedstawione we wpisie kwestie poruszają najczęstsze wątpliwości pacjentów jeśli chodzi o pracę fizjoterapeutów w Polsce. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania o prawa, obowiązki i możliwości w tym zawodzie napiszcie je w komentarzach. Chętnie na nie odpowiem.
Źródło zdjęcia “akupunktura”: www.ncaaom.org
Witam, Czy nawet po uzyskaniu od pacjenta pisemnej zgody na zabieg igłowania, akupunktury, fizjoterapeuta nie powinien przeprowadzać tego zabiegu? Czy w gabinetach kosmetycznych, salonach tatuażu igłopodawcy też musza mieć uprawnienia… Czytaj więcej »
Witam, z wiedzy, którą posiadam aktualnie nie ma prawnych przeciwwskazań do igłowania w Polsce przez fizjoterapeutów jeśli pacjent wyraża na nią zgodę nawet słowną, a fizjoterapeuta ma do niej uprawnienia… Czytaj więcej »
Witam czy fizjoterapia ma obowiązek obsługi respiratorów tznnp. . odsysania z rurki tracheostomijnej
Witam,
absolutnie nie ma, a bez odpowiedniego przeszkolenia nawet nie powinien tego robić. Pozdrawiam.
Witam,
Czy fizjoterapeuta może wykonywać badanie urodynamiczne (kontakt z moczem pacjenta, cewnikowanie), ew. sam przepływ cewkowy (znowu kontakt z moczem pacjenta) i USG pęcherza po mikcji (bez przeszkolenia)?
Witam,
nie. Pozdrawiam.
Witam czy fizjoterapeuta może wykonać zastrzyk blokadę do stawu barkowego.Pozdrawiam
Witam,
nie może.
Pozdrawiam!
Witam, moje pytanie dotyczy szpitalnego dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, który wyposażony jest w salę gimnastyczną i salę diagnostyczną z cykloergometrami i bieżnią. Czy magister fizjoterapii ma uprawnienia do samodzielnego podłączenia… Czytaj więcej »
Witam, lekarz pownien być przy każdej próbie wysiłkowej (w teorii) chociaż w praktyce wygląda to prawie zawsze inaczej i próbę wykonuje pielęgniarka lub fizjoterapeuta bez udziału lekarza. Reszta zabiegów również.… Czytaj więcej »
Witam.
Czy fizjoterapeuta może wykonywać inhalacje z leków?
Pozdrawiam
Witam,
myślę, że tak, ale nie siedzę w tej działce rehabilitacji na tyle żeby potwierdzić to na 100%. Jeśli lek jest przepisany przez lekarza to myślę, że jak najbardziej. Pozdrawiam.
dzień dobry. Niestety nie może. Zgodnie z obowiązujacymi przepisami jedynymi osobami, które mogą podać lek są: lekarz, pielęgniarka i ratownik medyczny
Mają licencjat moge otworzyc wlasny gabinet prywatny? Lub gabinet masazu?
Witam,
tak.
Pozdrawiam!
Jestem fizjoterapeutką, przez przypadek natknęłam się na ten wpis. Jest tu dość stanowcza wypowiedź w sprawie igieł. Cytuję: “Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień w zakresie pielęgniarstwa nie mają prawa w Polsce… Czytaj więcej »
Witam, jak pewnie doczytałaś wpis był tworzony przed wejściem do życia Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty, która reguluje dokładnie nasze prawa i obowiązki (komentarze pisane są na bieżąco, dlatego rozbieżność). Polecam… Czytaj więcej »
Czy zaświadczenie od fizjoterapeuty jest respektowane w sądzie?
Witam serdecznie,
nie wiem, ale często powołuje się fizjoterapeutów jako świadków w procesach medycznych. Pozdrawiam.
Witam, uczestniczyłam w rozprawie sądowej gdzie jedna ze stron posługiwała się zaświadczeniem od fizjoterapeuty. Ten dokument wg sądu był bezwartościowym dokumentem. Wszelkie zaświadczenia i opinie medyczne powinny posiadać pieczątkę i… Czytaj więcej »
Witam, czy mając licencjat mogę wykonywać masaż czy potrzebuje technika masażu?
Jeśli jest to licencjat z fizjoterapii to oczywiście, że tak. Pozdrawiam.
Witam, z niewiadomych mi przyczyn nie chce mi się załadować cała strona i nie wiem czy znajduje się tam odpowiedź na moje pytanie, otóż czy fizjoterapeuta może wystawić L4 Czyli… Czytaj więcej »
Witam,
nie może. Pozdrawiam!
Witam ,czy fizjoterapeuta może posiadać tatuaże w widocznych miejscach ?
Witam,
a co to za problem? 🙂 Sam ma dwa na ręce w widocznym miejscu i nikt nigdy nie miał z tym problemu 🙂
Pozdrawiam!
Witam, Mam pytanie odnośnie rehabilitacji domowej a mianowicie ile takich wizyt musi wykonać fizjoterapeuta w ciągu roku gdzie jedno skierowanie jest rozpisane na 20 dni. Jest to uregulowane prawnie czy… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli nie ustalałeś tego przy podpisaniu umowy to nie jest to uregulowane w żaden sposób. Zawsze możesz z pracodawcą ustalić, że nie masz więcej ochoty tego robić. Pozdrawiam.
Witam,
czy fizjoterapeuta po skończeniu odpowiedniego szkolenia/kursu może wykonywać usg narządu ruchu?
Możę, ale tylko na własne potrzeby, nie na potrzeby medyczne innych specjalności. Pozdrawiam.
Witam czy fizjoterapeuta mgr musi ukończyć studia dodatkowe żeby pracować z dziećmi chorych na autyzm mozgowe porażenie dziecięce ? .
Witam,
teoretycznie nie. W praktyce na pewno powinien jesli chce to robić dobrze. Pozdrawiam!
Witam. Czy fizjoterapeuta po licencjacie pracujący w placówce nie będącej podmiotem leczniczym (ośrodek sportowy z bazą zabiegową) może przyjąć pacjentów bez skierowania? Jeżeli nie, to czy może wykonać zabiegi na… Czytaj więcej »
Witam,
to pytanie do KIF, nie do mnie. 🙂 Pozdrawiam!
Witam czy fizjoterapeuta na wizycie prywatnej może dać skierowanie na usg też prywatnie?
Witam,
na USG prywatne nie potrzebuje Pani skierowania. Pozdrawiam!
Czy fizjoterapeuta w prywatnym gabinecie ma obowiązek prowadzenia dokumentacji?
Każdy fizjoterapeuta ma obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej bez względu na rodzaj działalności. Mówi o tym Ustawa o Zawodzie Fizjoterapeuty. Pozdrawiam!
Czy w przypadku prowadzenia gabinetu masażu relaksacyjnego przez fizjoterapeutę też jest obowiązek prowadzenia dokumentacji?
Oczywiście, że tak. To masaż to rehabilitacja, jak każda inna procedura zawarta w Ustawie o Zawodzie Fizjoterapeuty. Pozdrawiam!
Czy fizjoterapeuta umie “czytac” USG?
Witam,
część fizjoterapeutów zna podstawy USG i potrafi je czytać, ale robi to dla własnych potrzeb rehabilitacji. Pozdrawiam!
Rozwazam rozpoczecie studiow na kierunku fizjoterapii wieczorowo. Czy po uzyskaniu tytulu licencjata bede juz w stanie zarabiac w zawodzie, czy chociaz znalezc zatrudnienie jako masazysta?
Witam,
z tego co się orientuję nie ma aktualnie już studiów licencjackich z fizjoterapii, a tylko studia jednolite magisterskie. Reguluje to ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, więc warto to sprawdzić. Pozdrawiam!
Ach, tego sie obawialem.Dziekuje.
Co w takim razie zrobić jeżeli czuje ból w kostce na tyle ze ledwo chodze i nie mogę pracować, skąd zwolnienie?
Od lekarza ortopedy lub lekarza pierwszego kontaktu. Pozdrawiam!
“Fizjoterapeuta ma prawo rozpocząć leczenie bez skierowania od lekarza. Owszem, ale tylko w przypadku kiedy jest to leczenie prywatne, nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, iż w przypadku… Czytaj więcej »
Witam, z Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty, który jasno mówi, iż fizjoterapia jest niezależnym zawodem medycznym, a fizjoterapeuta w ramach swojej praktyki może wykonać diagnostykę pacjenta i rozpocząć leczenie na jej… Czytaj więcej »
Cześć. Czy po ukończeniu licencjatu z fizjo, można legalnie pracować w salonie i wykonywać masaż, czy dopiero po uzyskaniu magistra? Jeśli tak, to konieczne jest do tego posiadanie Prawa Wykonywania… Czytaj więcej »
Witam, takie rzeczy reguluje Ustawa o Zawodzie Fizjoterapeuty, więc warto do niej zajrzeć i sprawdzić dokładnie jak to wygląda. Z mojej wiedzy licencjat mający prawo wykonywania zawodu może bez problemu… Czytaj więcej »
Czy mgr. Fizjoterapii ,po uprzednim szkoleniu może wykonywać zabiegi laserami z medycyny estetycznej?
Dzień dobry,
tak. Medycyna estetyczna nie jest uregulowana prawnie, po szkoleniach każdy może wykonywać takie zabiegi. Pozdrawiam!
Czy fizjoterapeuta może wykorzystywać w terapii bańki chińskie/prozniowe?
Dzień dobry,
może. Pozdrawiam!
Witam, czy fizjoterapeuta prowadzący gabinet masażu, może rozszerzyć usługi o zabiegi mezoterapii bezigłowej? Oczywiście po odpowiednim szkoleniu.
Witam,
nie wiem. To pytanie do Krajowej Izby Fizjoterapeutycznej i ich działu prawnego. 🙂 Pozdrawiam!
Witam chciałabym zapytać czy prywatne zabiegi rehabilitacji muszą być poprzedzone wizytą u lekarza
Dzień dobry,
nie. W Polsce fizjoterapeuci mogą planować zabiegi samodzielnie. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Podjąłem leczenie fizjoterapeutyczne. System wyglądał tak, że w dniu przybycia do salonu fizjoterapii, po zakończonych zabiegach, umawiałem się z fizjoterapeutką, że za dwa kolejne tygodnie skontaktuję się, w… Czytaj więcej »
Dzień dobry, jeśli jest to prywatna rehabilitacja, a fizjoterapeuta po prostu nie odpowiada na kontakt to ma takie prawo. W przypadku skutecznego skontaktowania się z nim ma prawo odstąpić od… Czytaj więcej »
Witam. Czy fizjoterapeuta może odmówić wykonania zabiegu prywatnemu pacjentowi jeśli ten zachowuje się chamsko i ubliża terapeucie?
Witam,
oczywiście, że tak. Każdy ma w takim przypadku prawo odmówić pracy z takim pacjentem. Dodatkowo mogą w takim przypadku zostać wyciągnięte skutki prawne w stosunku do takiej osoby. Pozdrawiam!
Witam czy fizjoterapeuta po kursach ma możliwość prowadzenie zabiegów medycyny estetycznej takich jak wstrzykiwanie botoksu czy kwas hialuronowy, oraz czy ma możliwość wystawianie recept na takie preparaty ?
Dzień dobry,
nie. Takie rzeczy reguluje ustawa o zawodzie fizjoterapeuty oraz ustawa o zawodzie lekarza. Wystarczy je przeczytać od a do z. Pozdrawiam!
Czy magister fizjoterapii może wykonywać odpłatnie kinesiotaping bez robienia kursu. czy studia fizjoterapii są wystarczające aby mieć uprawnienia czy też musi być skończony kurs?
Witam,
można to robić bez kursu. Pozdrawiam!
Witam czy fizjoterapeuta w przychodni może odmówić swojemu pracodawcy wykonywania wizyt domowych
Witam, może, ale musi się liczyć z tym, że pracodawca na jego miejsce znajdzie sobie kogoś kto takie wizyty będzie realizował. 🙂 Generalnie jeśli nie zgadzasz się z wymogami Twojego… Czytaj więcej »
Witam. Fizjoterapeuta w prywatnym gabinecie ma obowiązek prowadzenia dokumentacji i czy trzeba mu podać nr PESEL jak o to poprosi??
Dzień dobry,
tak i tak. Bez podania PESEL’u nie ma prawa Pana przyjąć, bo nie zrobi dokumentacji wymaganej przez przepisy Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty. Pozdrawiam!