Uprawnienia i obowiązki fizjoterapeutów w Polsce.

Czego możesz wymagać od swojego fizjoterapeuty.

 

Fizjoterapia jest w Polsce traktowana po macoszemu. Może dlatego, że choć pojawiła się w naszym kraju około 100 lat temu jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny. Większość z nas wie, że mając wysoką gorączkę i złe samopoczucie powinniśmy się udać do lekarza, który przepisze nam leki i da zwolnienie z pracy lub szkoły. Wiemy również, że w przypadku konieczności codziennego przyjmowania zastrzyków o ich wykonanie możemy poprosić pielęgniarkę środowiskową, która zrobi to profesjonalnie za nas.

Jakie w takim razie prawa i obowiązki ma w naszym cudownym kraju fizjoterapeuta? Czy jest to uregulowane prawnie i czego możemy od niego oczekiwać i wymagać? Przedstawiam kilka podstawowych kwestii najczęściej spotykających mnie jako czynnego specjalistę w tej dziedzinie.

 

Kto w Polsce może zajmować się rehabilitacją?

Nasz kraj jest na prawdę wyjątkowy. Jako jedyny w całej cywilizowanej Europie nie ma uregulowań prawnych dotyczących zawodu fizjoterapeuty. Co to oznacza dla Ciebie jako potencjalnego pacjenta? A no tyle, że aktualnie każdy może zająć się leczeniem na przykład Twojego bolącego kręgosłupa.

Oczywiście, nie wszyscy mogą nazywać to leczenie fizjoterapią, bo do tego potrzebne jest ukończenie studiów wyższych, jednak pod nazwą „kręgarstwo”, „medycyna alternatywna”, czy „nastawianie kręgosłupa” robić możesz to nawet Twój sąsiad na co dzień pracujący na budowie i nikt nie może mu tego zabronić. Wystarczy, że zrobi kilkudniowy kurs i już może zarabiać na Tobie pieniądze kompletnie nie wiedząc co tak na prawdę robi.

 

Bezpieczeństwo.

Na początek sprawa najważniejsza, którą powtórzę jeszcze nie raz. Nigdy nie podejmuj się rehabilitacji przez kogoś, kto nie ma do tego odpowiednich uprawnień i nie jest fizjoterapeutą. Nie piszę tego aby poprawić ilość pacjentów w gabinetach fizjoterapii kosztem innych specjalności paramedycznych, bo grafiki mamy pełne. Piszę to, abyś nie był/a następnym pacjentem, którego trzeba leczyć ze skutków tragicznych zabiegów wykonywanych przez konowałów, często skutkujących trwałym kalectwem, a w najgorszym wypadku śmiercią.

Skoro już wiemy u kogo się leczyć prześledźmy najważniejsze prawa, obowiązki i możliwości polskich fizjoterapeutów.

 

Fizjoterapeuta ma prawo rozpocząć leczenie bez skierowania od lekarza.

Owszem, ale tylko w przypadku kiedy jest to leczenie prywatne, nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, iż w przypadku kiedy chcesz skorzystać z porady lub leczenia fizjoterapeutycznego bez przeszkód możesz to zrobić prywatnie i nie potrzebujesz do tego wcześniejszej wizyty u lekarza.

Dobry fizjoterapeuta również znakomicie potrafi zdiagnozować Twoje dolegliwości, a w przypadku wątpliwości sam skieruje Cię do odpowiedniego lekarza specjalisty.

 

Fizjoterapeuta nie ma prawa przerywać ciągłości tkanek ludzkich.

Dość kontrowersyjny temat wbijania igieł leczniczych (tak zwanego suchego igłowania), akupunktury i wszystkich tego typu technik. Żeby była jasność, nie jestem przeciwnikiem, a nawet jestem zwolennikiem tego rodzaju terapii, jednakże temat dotyczy praw i obowiązków.

Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień w zakresie pielęgniarstwa nie mają prawa w Polsce stosować technik przerywających ciągłość tkanek ludzkich, czyli nie są uprawnieni do wykonywania zastrzyków i różnego rodzaju terapii z użyciem igieł. Koniec, kropka.

 

acupuncture

Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień nie mają prawa wykonywać zabiegów z użyciem igieł.

 
Fizjoterapeuta nie ma możliwości wypisywania zwolnień z wf i z pracy.

Według polskich przepisów jedyną osobą uprawnioną do wystawiania zwolnień z pracy oraz z wykonywania ćwiczeń fizycznych jest lekarz. W tej kwestii pacjent może jedynie poprosić fizjoterapeutę o obiektywną opinię na temat swojego stanu zdrowia, jednak osoba prowadząca terapię nie ma obowiązku jej wystawienia, a czy to zrobi jest tylko jego dobrą wolą. Osobiście zawsze to robię na prośbę pacjenta.

 

Fizjoterapeuta nie ma możliwości skierowania Cię na badania inwazyjne.

Tu również pierwszeństwo leży po stronie lekarzy. Fizjoterapeuta mający wątpliwości co do uzasadnienia leczenia pacjenta ma obowiązek odesłać go do lekarza w celu dodatkowych badań diagnostycznych, jednak nie ma możliwości zlecić ich osobiście.

Niektóre badania mało inwazyjne, jak na przykład rezonans magnetyczny (MRI), pacjent może również wykonać prywatnie bez dodatkowego skierowania od lekarza.

 

Fizjoterapeuta ma obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej z Twojego leczenia.

Każde działanie podczas terapii powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej, a na prośbę pacjenta musi być mu udostępnione, ponieważ jest jego własnością. Ten punkt dotyczy nie tylko fizjoterapeutów, ale również innych zawodów medycznych.

 

Fizjoterapeuta ma obowiązek przeprowadzenia z Tobą wywiadu i badania przed leczeniem.

Żaden szanujący swoją pracę i Twoje pieniądze fizjoterapeuta nie rozpoczyna leczenia nie poprzedzając go szczegółowym wywiadem (pytaniami) i badaniem diagnostycznym (testami funkcjonalnymi). Jest to jego etyczny oraz prawnie uregulowany obowiązek, którego musi przestrzegać prowadząc dokumentację medyczną.

 

Fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia.

W uzasadnionych przypadkach fizjoterapeuta ma prawo odmówić leczenia pacjenta, jednak tak jak w przypadku lekarzy, ma on obowiązek wskazania specjalisty, do którego pacjent powinien się zgłosić aby uzyskać dalszą pomoc. Dzieje się to rzadko i dotyczy zazwyczaj pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi oraz w przypadkach, kiedy fizjoterapeuta zdaje sobie sprawę, że inny jego kolega po fachu poprowadzi skuteczniejszą terapię (np. terapeuta ortopedyczny nie podejmie się leczenia dziecka i odsyła je do specjalisty w dziedzinie pediatrii).

 

Przedstawione we wpisie kwestie poruszają najczęstsze wątpliwości pacjentów jeśli chodzi o pracę fizjoterapeutów w Polsce. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania o prawa, obowiązki i możliwości w tym zawodzie napiszcie je w komentarzach. Chętnie na nie odpowiem.

 

Źródło zdjęcia „akupunktura”: www.ncaaom.org

28
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
PiotrErykYour nameYour nameRafal Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Aldi
Gość

Witam,
Czy nawet po uzyskaniu od pacjenta pisemnej zgody na zabieg igłowania, akupunktury, fizjoterapeuta nie powinien przeprowadzać tego zabiegu?
Czy w gabinetach kosmetycznych, salonach tatuażu igłopodawcy też musza mieć uprawnienia pielęgniarskie?

Alii
Gość

Witam czy fizjoterapia ma obowiązek obsługi respiratorów tznnp. . odsysania z rurki tracheostomijnej

Kroll
Gość

Witam,
Czy fizjoterapeuta może wykonywać badanie urodynamiczne (kontakt z moczem pacjenta, cewnikowanie), ew. sam przepływ cewkowy (znowu kontakt z moczem pacjenta) i USG pęcherza po mikcji (bez przeszkolenia)?

Pablo
Gość

Witam czy fizjoterapeuta może wykonać zastrzyk blokadę do stawu barkowego.Pozdrawiam

Adrian
Gość

Witam, moje pytanie dotyczy szpitalnego dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, który wyposażony jest w salę gimnastyczną i salę diagnostyczną z cykloergometrami i bieżnią. Czy magister fizjoterapii ma uprawnienia do samodzielnego podłączenia… Czytaj więcej »

Basia
Gość

Witam.
Czy fizjoterapeuta może wykonywać inhalacje z leków?
Pozdrawiam

Julia
Gość

Mają licencjat moge otworzyc wlasny gabinet prywatny? Lub gabinet masazu?

Martyna
Gość

Jestem fizjoterapeutką, przez przypadek natknęłam się na ten wpis. Jest tu dość stanowcza wypowiedź w sprawie igieł. Cytuję: „Fizjoterapeuci bez dodatkowych uprawnień w zakresie pielęgniarstwa nie mają prawa w Polsce… Czytaj więcej »

JoAnna
Gość

Czy zaświadczenie od fizjoterapeuty jest respektowane w sądzie?

Sandra
Gość

Witam, czy mając licencjat mogę wykonywać masaż czy potrzebuje technika masażu?

Rafal
Gość

Witam, z niewiadomych mi przyczyn nie chce mi się załadować cała strona i nie wiem czy znajduje się tam odpowiedź na moje pytanie, otóż czy fizjoterapeuta może wystawić L4 Czyli… Czytaj więcej »

Your name
Gość

Witam ,czy fizjoterapeuta może posiadać tatuaże w widocznych miejscach ?

Your name
Gość

Witam, Mam pytanie odnośnie rehabilitacji domowej a mianowicie ile takich wizyt musi wykonać fizjoterapeuta w ciągu roku gdzie jedno skierowanie jest rozpisane na 20 dni. Jest to uregulowane prawnie czy… Czytaj więcej »

Eryk
Gość

Witam,
czy fizjoterapeuta po skończeniu odpowiedniego szkolenia/kursu może wykonywać usg narządu ruchu?