Zapalenie ścięgna Achillesa. Jak je wyleczyć?

Ścięgno Achillesa. Niby największe ścięgno organizmu ludzkiego, ale coś jest z nim nie tak.

Dlaczego struktura grubości mojego małego palca od ręki (a ręce mam duże) potrafi się tak łatwo zapalić, a czasami nawet finalnie zerwać bez większej przyczyny? W czym tkwi problem i dlaczego ścięgno Achillesa jest naszą przysłowiową „piętą Achillesową”?

Oto kilka faktów, które pomogą Ci zrozumieć mechanizm uszkodzenia i zapalenia tej struktury.

 pieta poprawionaŚcięgno Achillesa.
Ryc. Atlas Anatomii Netter

Dlaczego Achilles?

Skąd się wzięła nazwa tego ścięgna? Z historii nigdy nie byłem orłem, za to słynnego Achillesa pamiętam doskonale. Rosły, nieźle zbudowany przystojniak, taki w stylu kalifornijskich macho. Potrafił znakomicie walczyć, był wytrzymały i zwinny, ale miał też jeden bardzo słaby punkt: przysłowiową piętę. Co w takim razie łączy go ze ścięgnem tworzącym połączenie mięśni Twojej łydki z piętą?

A no właśnie w przenośni można by powiedzieć, że charakter. Ścięgno Achillesa jest bardzo silne, potrafi udźwignąć potrójny ciężar Twojego ciała i wygenerować siłę, z której siatkarz lub koszykarz dosięga piłkę na wysokości 3,5 metra w wyskoku. Jest bardzo dynamiczne i wytrzymałe, pracuje przy każdym Twoim kroku w chodzie, bieganiu czy skakaniu, cierpliwie znosi Twoje kilogramy nawet gdy jest ich o kilka za dużo. Niestety tak jak pięta Achillesowa ma też swój słaby punkt.

Ukrwienie ścięgna Achillesa.

Do okolic ścięgna Achillesa krew jest dostarczana dwiema oddzielnymi tętnicami (piszczelową tylną i strzałkową). Wydawałoby się, że jest to wystarczające dla jednej struktury ścięgnistej, z wiekiem jednak to właśnie tu pojawia się problem.

95% uszkodzeń ścięgna mięśnia trójgłowego łydki ma miejsce w strefie mniejszego ukrwienia, czyli 2 – 6 centymetrów w górę od jego przyczepu na pięcie. To właśnie na tej długości po 35 roku życia krew zmniejsza swój przepływ, ścięgno się osłabia, a przy odrobinie szczęścia (nieszczęścia?) przy gwałtownym ruchu nadrywa się lub pęka całkowicie.

Zapalenie Achillesa.

Wiesz już gdzie znajduje się najsłabsze ogniwo samego ścięgna. W takim razie co z jego zapaleniem? Skąd się bierze?

Achilles otoczony jest specjalną błoną, zwaną pochewką ścięgnistą. To właśnie ona chroni strukturę ścięgna przed nadmiernym tarciem o tkanki otaczające. Niestety z powodu tego, że ścięgno szalenie często zmienia swoją długość (przy każdym kroku kurczy sią i rozluźnia), a pochewka to struktura niekurczliwa między nimi również dochodzi do tarcia.

Tu wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że słabe ukrwienie wcześniej wymienionej okolicy prowadzi do zmniejszenia swego rodzaju „smarowania” pomiędzy pochewką, a ścięgnem. W normalnych warunkach siły tarcia pomiędzy tymi dwoma strukturami są znikome i nie są w stanie uszkodzić ich budowy. Przy okazji trzeba wspomnieć również o tak zwanych kaletkach. Są to galaretowate „woreczki” z płynem, które leżąc w okolicy przyczepu piętowego również zmniejszają tarcie tkanek i szybko ulegają zapaleniu podczas podrażnienia.

W jaki sposób zatem powstaje zapalenie u osób młodych, z dobrym ukrwieniem?

Szpotawość oraz koślawość pięty.

Kolejnym groźnym czynnikiem zapalającym ścięgno Achillesa (tak na prawdę jego pochewkę lub kaletkę) jest płaskostopie oraz jego przeciwieństwo, czyli stopa wydrążona. Poprzez „uciekanie” pięty do wewnątrz lub na zewnątrz przyczep ścięgna zmienia swoje ułożenie, co może prowadzić do nadmiernego tarcia po jednej z jego stron. Tu przy większej ilości kilometrów robionych na przykład podczas biegania nie trudno o zapalenie. Ryzyko zwiększać mogą również źle dobrane buty lub za mała ich amortyzacja.

wybrane2

Od góry: prawidłowe ułożenie ścięgna Achillesa.
Pięta koślawa: ścięgno “ucieka do strony przyśrodkowej.

Pięta szpotawa: oś ścięgna wygina się łukiem na zewnątrz.

Co zrobić z zapalonym ścięgnem?

W pierwszej kolejności musisz zmniejszyć czynnik wywołujący zapalenie. Jeśli jest to bieganie to (jeśli to możliwe) zrób kilka dni przerwy na regenerację lub zmień aktywność na taką, która nie będzie Ci sprawiać bólu (na przykład pływanie).

W przypadku kiedy ból dopiero się rozpoczyna postaraj się „zdusić” go w zarodku stosując leki lub maści przeciwzapalne. Możesz spróbować również chłodzenia okolicy ścięgna co 1,5 – 2 godziny na 15 minut. Tu idealny jest zimny kompres żelowy.

Chłodzenie ścięgna Achillesa często daje doraźną ulgę w bólu.

Jeśli złagodzisz już pierwszy, ostry stan zapalny konieczne jest wprowadzenie tak zwanego treningu ekscentrycznego mięśni łydki (40 – 50 powtórzeń ćwiczenia przy braku dolegliwości bólowych), oraz ich rozciąganie (10 x 30 sekund).

kolaż

Trening ekscentryczny mięśnia trójgłowego łydki wspomaga leczenie zapalonego ścięgna Achillesa.

Rozciąganie napiętego mięśnia trójgłowego łydki.

Przydatny jest również masaż poprzeczny bolesnych okolic w celu szybszej regeneracji zapalonych tkanek i usunięcia dolegliwości bólowych. Wykonuje się go w miejscu najbardziej bolesnym jednocześnie przyciskając i przesuwając palec wskazujący w poprzek ścięgna (ucisk stosujemy tylko w stronę “do siebie”, z powrotem wracamy z rozluźnionymi palcami). technikę tę wykonujemy około 15 – 20 minut.

zdjęcia

Masaż poprzeczny w miejscu bolesnym to znakomity sposób na stymulowanie zapalonego ścięgna do regeneracji.

Dodatkowe metody.

Fajnym wspomagaczem są również zabiegi fizykoterapeutyczne: ultradźwięki, laser czy jonoforeza (wprowadzanie leku do wewnątrz Achillesa za pomącą prądu pomiędzy dwoma elektrodami).

Często w długotrwałych zapaleniach pomocna jest również terapia falą uderzeniową, która poprzez wywołanie leczniczych mikrouszkodzeń zmusza ścięgno i tkanki otaczające do szybkiego samoleczenia.

Musisz pamiętać, że usunięcie skutku w postaci zapalenia nie jest końcem leczenia. Jeśli chcesz zapobiec nawrotom dolegliwości musisz znaleźć i zniwelować przyczynę, mającą często początek w złym ustawieniu Twojej stopy lub źle dobranych butach.

4.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
105 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
28 lipca 2016 12:55

Super,
Dziekuję za bardzo dobry i informacyjny opis.
Ciężko wyszukać dobre porady ale Twoje są w punkt!
Jeszcze raz Dzieki
Pozdrawiam
Marcin

Alex
6 kwietnia 2017 13:12

Bardzo dobry material. Dzieki.

Helena
5 maja 2017 05:27

Dziękuję bardzo , nie biegam , mam 60 lat 🙁 Materiał bardzo pomocny , wszystkiego dobrego .

Filips
15 czerwca 2017 20:25

Wreszcie znalazłem w tym artykule kompendium wiedzy na temat ścięgna Achillesa. Dzięki

Ewa
Ewa
16 czerwca 2017 17:32

Witam Proszę o radę jak poradzić sobie z ostrogą piętową. W przeciągu 2 miesięcy problem pojawił się najpierw na jednej stopie a następnie na drugiej. Seria zabiegów jonoferezy i pola… Czytaj więcej »

Asia
18 czerwca 2017 12:43

Dziękuję. Ofiara balerinek i szpilek:(

Marcin
31 lipca 2017 08:17

Porządny materiał, Ja chciałem spytać o poranne bóle achillesa. Gram raz w tygodniu w piłkę, czasami ciężej czasami lżej. Pózniej nawet kilka dni po tym rano ciężko zrobić kilka kroków.… Czytaj więcej »

Marta
2 sierpnia 2017 17:02

Witam. Od miesiąca męczę się z bólem ściegna Achillesa. Wizyta u ortopedy 22 sierpnia.. Ale od dwóch dni dosłownie nie mogę chodzic. Wokół ściegna jest grubsza otoczka co raczej wskazuje… Czytaj więcej »

Marcin
3 sierpnia 2017 15:09
Reply to  Marta

Dziękuje za odpowiedz
Zmykam do fizjoterapeuty 🙂
pozdrawiam

Ania
5 sierpnia 2017 09:55

Ten artykuł jest REWLACYJNY!!!

Artek
27 sierpnia 2017 07:05

Fajnie i super. Wykorzystam, bo mam zalatwione obydwa 🙁 Z tym, ze jedno zastrzenie co do butow i ich złej amortyzacji… otóż stope i ścięgna, ktore się w niej znajdują,… Czytaj więcej »

Małgorzata
2 września 2017 08:36

Proszę uprzejmie o uściślenie jak wykonywać masaż. Czy ucisk ma być wywierany przy ruchu od wewnętrznej strony kończyny do zzewnętrznej czy na odwrót ?

Łukasz
7 września 2017 08:13

A co zrobić jeśli ma się zapalenie kaletki głębokiej od ponad roku i podane prp nie pomogło ? Czy steryd do kaletki to dobre rozwiązanie ?

Your name
2 października 2017 14:17

Marianna. Chciałam się podzielić moim problemem i doradzić. Będąc w sanatorium zaczęłam chodzić na zbiegi w tenisówkach płaskie bardzo,ale że był upał to mi było wygodnie do pewnego czasu. Dostałam… Czytaj więcej »

Piotrek
10 grudnia 2017 22:34

Dołączam do pochwał i dziękuję za tekst, który otworzył mi nieco oczy – nie doczytałem nigdzie indziej o wpływie wieku na zwiększone ryzyko urazu tego ścięgna. Biegam ultra i po… Czytaj więcej »

Waldemar
28 lutego 2018 17:22

Dziekuje..mysle ze moge sam leczyc moje sciegno…

Hanna
2 kwietnia 2018 18:51

Witam Panie Piotrze! 15 lat temu naderwalam ścięgno Achillesa, przez 6 tyg noga wylądowała w szynie gipsowej potem jeszcze kolejne 6 tyg o kulach. Teraz mając 30 lat odzywa się… Czytaj więcej »

Zocha
9 kwietnia 2018 11:49

Mi pomogły właśnie ćwiczenia rozciągające i takie jak tu są w artykule pokazane, ale też chodziłam na falę uderzeniową w Krakowie. Sam zabiej niezbyt przyjemny, ale w połączeniu z ćwiczeniami… Czytaj więcej »

Marcin
18 kwietnia 2018 10:20

witam. 20.01.2018 miałem uraz polegalący na 5mm przecieciu sciegna achillesa ( cofałem sie i udeżyłem w wystającą blache ) 3 szwy ale tylko na skórze. PO 2 miesiacach ból i… Czytaj więcej »

Teresa
5 maja 2018 11:17

Jak diagnozuje sie problem ze sciegnem Achillesa? Czy pokaze to USG? Moj maz od 25 kwietnia odczuwa bol z tylu nogi od piety do lydki. Bol sie nasila podczas chodzenia.… Czytaj więcej »

Lidia
9 maja 2018 15:54

Skoro tu wszystkim pan pomaga to ja też zapytam .Mam ostrogi haglunda 4 lata temu brałam zabiegi fali uderzeniowej i fajnie przeszło. Ale od jesieni jedna znów zaczęła i nie… Czytaj więcej »

Janek
11 maja 2018 20:05

Panie Piotrze mam pytanie od 5 dni chodzę w butach tzw. ” kościołowych ” eleganckie do garnituru na delikatnym twardym obcasie i tu pojawił się problem ahilles po zerwaniu i… Czytaj więcej »

Janek
12 maja 2018 10:30

Dziękuję za pomoc. Panie Piotrze a jakie ćwiczenia są najlepsze aby zwiększyć zakres ruchu a zgieciu grzbietowym o ile dobrze pamiętam jak stwierdził mój ortopeda. Mój okres po operacji to… Czytaj więcej »

Maciej
11 czerwca 2018 07:37

W ubiegłym tygodniu chodziłem po górach. Drugiego dnia poczułem bol mięśni lydki w dwóch fragmentach. Okolo 10cm poniżej kolana i i ok. 10cm powyżej kostki. Po rozmasowaniu bol ustapil ale… Czytaj więcej »

Tomek
26 czerwca 2018 18:00

Witam Panie Piotrze. 5 tygodni temu doznałem wypadku a mianowicie skaleczylem się w palec wskazujący prawej ręki. Tak nieszczęśliwie, że nadcialem ścięgno odpowiadające za prostownie palca. W szpitalu zszyli to… Czytaj więcej »

MarekOstrołęka-Warszawa
13 lipca 2018 11:35

Jak, wyleczyć zerwane sciegno tzw Achillesa żeby móc normalnie funkcjonować, chodzić. (Najlepiej jak wyleczyć przez 4-8 dni.

An
An
10 sierpnia 2018 22:56

Witam. Za dużo i intensywnie chodziłam po górach po mało aktywnym trybie życia (po 35 roku życia) i nadwyrężyłam ścięgno. Nie jest przerwane, na USG powiedziano, że to taki pierwszy… Czytaj więcej »

Ann
Ann
12 sierpnia 2018 14:18
Reply to  Piotr

🙂 dzięki za odpowiedz! ale skoro mam odciążać te stopę to jak jeśli nie leżakując? Siedzieć sobie po prostu? Chodzenie o kulach zaraz zdewastuje mi ręce i druga nogę bo… Czytaj więcej »

Krzysztof
25 października 2018 09:18

Witam, proszę o pomoc. Mam 41 lat cale zycie gram w pilke glownie na hali ale zdarza sie sztuczna trawa. Wczoraj podczas gry na hali zaczalem odczuwac bol w achillesie… Czytaj więcej »

Daria
Daria
23 lipca 2019 22:23

Witam serdecznie. Czy jest możliwość,że zapalenie tego ścięgna powoduje lub było przyczyną iż dziecko chodzi na palcach? Mam 5 latka, który chodzi na palcach, mimo że umie stać i chodzić… Czytaj więcej »

Mateusz
3 sierpnia 2019 19:52

Witam, Trzy tygodnie temu do normalnego treningu (intensywna, codzienna jazda na rowerze) dołożyłem chodzenie po schodach (dwa dni po dwie godziny bez przerwy, do góry a następnie w dół). Pojawił… Czytaj więcej »

Monika
Monika
26 września 2019 19:31
Reply to  Piotr

Witam. 21/08/2019 biegałam,podczas ćwiczeń rozciągających zaczęła mnie boleć stopa do tego stopnia,że nie mogłam na niej normalnie stanąć. Chodziłam na palcach. Po kilku dniach noga przestała mnie boleć. Chciałam pójść… Czytaj więcej »

Marek
Marek
17 października 2019 12:55

Leczę zapalenie ścięgna od roku, aż nabawiłem się stanu przewlekłego 🙂 W leczeniu przebyłem długą drogę, gdzie po każdym etapie u kolejnego lekarza/fizjo słyszałem, że zostały popełnione błędy. Na obecnym… Czytaj więcej »

Marek
Marek
18 października 2019 06:56
Reply to  Piotr

Doceniam i dziękuję za odpowiedź 🙂 Również pozdrawiam!

RENATA
RENATA
27 kwietnia 2020 23:04

Witam od 3 tygodni zmagam się z okropnym bólem stopy ..ból jest straszny w nocy od dużego palca po środek wewnętrzny stopy i gora stopy czasami aż piecze chodząc jakby… Czytaj więcej »

Anna
Anna
6 czerwca 2020 09:21

Witam. Trafiłam na ten blog za późno, bo w dwa dni po operacji rekonstrukcji ścięgna Achillesa. Powinnam była 10 lat temu, gdy zaczęły się pierwsze problemy z rozścięgnami podeszwowymi (m.in.… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
23 lipca 2020 11:04

Od sportu do kalectwa… takie życiowe powiedzenie. Dwa razy w tygodniu w piłkę i nabawiłem się urazu,poza tym SKS czyli wiek 54 nie jest bez znaczenia. Na Achillesie lewej stopy… Czytaj więcej »

IMG_20200723_125245.jpg
Dawid
Dawid
31 grudnia 2020 19:44

Witam Pana serdecznie czy po zerwaniu zszyciu i rechabilitacji da rady tak wyleczyc żeby nie było dolegliwości bólowych ? Też mnie to spotlało i boje się że bedę kaleką .Pozdrawiam… Czytaj więcej »

TomaszF
TomaszF
20 stycznia 2021 07:43

Dzień dobry, od 7 miesięcy leczę zapalenie kaletek głębokich Achillesa (kaletki piętowe). Niestety obydwie stopy. Stosowano terapie manualne, laser HIL w celu pozbycia się wysięku w kaletkach. Wysięk zniknął, jednak… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by TomaszF
Ola
Ola
30 stycznia 2021 06:59

A ja jestem w ostatnim miesiącu ciąży, nie mogę żadnych leków ani maści. I co teraz??

Łukasz
Łukasz
31 stycznia 2021 14:42

Dzień dobry, bardzo proszę o opinię. Miesiąc temu zerwałem Achillesa w lewej nodze. Zabieg przebieg wzorowo, zaczynam już wyciągać podpiętki z Walkera. Pojawił się jednak problem z noga prawą, od… Czytaj więcej »

Łukasz
Łukasz
31 stycznia 2021 14:55
Reply to  Łukasz

Podczas chodzenie również czuje ból. Najbardziej boli kiedy stoję na palach i uginam kolano ale to też pewnej fazie. Jestem przwrażliwiony po Achillesie czy może być to coś poważnego. Pozdrawiam… Czytaj więcej »

GRZEGORZ
GRZEGORZ
30 września 2021 19:39

Syn lat 8. Gra w pilkę nożną od ponad dwóch lat z małymi przerwami. Wstępna diagnoza zapalenie ścięgna achillesa. Czekamy na rtg i kolejne konsultacje (zostaliśmy wysłani po poradni chirurgi… Czytaj więcej »

Zofia
Zofia
4 października 2021 09:14

Już ćwiczę,bo mam od wczoraj zapalenie ścięgna Achillesa i boli przy chodzeniu.

Mariusz
Mariusz
3 lutego 2022 18:29

Bardzo dobrze wyjaśnione dzięki

Sławomir
Sławomir
30 listopada 2022 16:05

Wielkie dzięki.
Super opis, wszystko w jednym miejscu.
Kontuzja syna trafiona w punkt.
Pozdrawiam Slava

Przemek
Przemek
23 grudnia 2022 05:49

Super blog i super informacje. Ja i moje achillesy są i będą wdzięczne. Od jakiegoś czasu mam problem z achillesami – poranne bóle przy chodzeniu zwłaszcza po graniu w piłkę na… Czytaj więcej »

IZI
IZI
26 maja 2023 07:28

Świetny artykuł , brawo:)

Łukasz
Łukasz
28 czerwca 2023 20:03

Witam. 26-go lutego intensywne bieganie na sztucznej murawie. Ból achillesa na drugi dzień rano. Miesiąc przerwy od treningu. Trening i znów na drugi dzień Ból. Kolejny miesiąc przerwy, rozciąganie. Trening… Czytaj więcej »

Artur
Artur
15 lipca 2023 07:59

Witam, po renozansie okazalo sie ze mam wodę w Bursa Subachillea, jak sie jej pozbyć?

Tomasz
Tomasz
12 sierpnia 2023 10:10

Jestem po szyciu całkowicie zerwanego. Śpię w ortezie 3-4 dzień po operacji. W nocy zdarzyło mi się niechcący nawet w ortezie (chyba był jakiś luz) zadrzeć stopę do góry trochę.… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
15 sierpnia 2023 23:48
Reply to  Piotr

Bardzo Panu dziękuję. Spokojniej w głowie 😉

Wojtek
Wojtek
18 stycznia 2024 08:30

Cześć!
Miałeś może pacjentów z zapaleniem po antybiotyku (chinolony)? Chodzi mi o to, czy procedura leczenia jest taka sama, czy też się czymś różni?

Irena
Irena
5 kwietnia 2024 16:56

Od ponad 3 miesięcy mam ból pięty i trochę powyżej. Zdiagnozowano u mnie zapalenie ścięgna Achillesa. Mieszkam w Niemczech, ortopeda zalecił noszenie specjalnej ortezy, ale to pomaga tylko gdy nie… Czytaj więcej »

Irena
Irena
9 kwietnia 2024 08:03
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Próbowałam robić ćwiczenia, ale to bardzo boli. Odnoszę wrażenie, że najlepiej jest jak najmniej używać tego stawu/śwcięgna. Zabiegów z ultra dźwiękami nie mogę mieć przez te metalowe… Czytaj więcej »

Irena
Irena
15 kwietnia 2024 07:30
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Jest już o niebo lepiej. Pomógł głównie diclofenak od wewnątrz i noszenie ortezy

Ada
Ada
19 kwietnia 2024 15:20

Dzień dobry, chciałam zasięgnąć Pana opinii w temacie zapalenia kaletki Achillesa. U mnie temat ciągnie się już dość długo, od mniej więcej 3 lat. Nie było żadnego urazu, po prostu… Czytaj więcej »

Kamila
Kamila
5 czerwca 2024 11:14

Przy skończonym leczeniu przez ortopedę bol nadal jest przy chodzeniu

105
0
Would love your thoughts, please comment.x