Zapalenie ścięgna Achillesa. Jak je wyleczyć?

Zapalenie ścięgna Achillesa. Jak je wyleczyć?

Ścięgno Achillesa. Niby największe ścięgno organizmu ludzkiego, ale coś jest z nim nie tak.

Dlaczego struktura grubości mojego małego palca od ręki (a ręce mam duże) potrafi się tak łatwo zapalić, a czasami nawet finalnie zerwać bez większej przyczyny? W czym tkwi problem i dlaczego ścięgno Achillesa jest naszą przysłowiową „piętą Achillesową”?

Oto kilka faktów, które pomogą Ci zrozumieć mechanizm uszkodzenia i zapalenia tej struktury.

 

 pieta poprawionaŚcięgno Achillesa.
Ryc. Atlas Anatomii Netter

 

Dlaczego Achilles?

Skąd się wzięła nazwa tego ścięgna? Z historii nigdy nie byłem orłem, za to słynnego Achillesa pamiętam doskonale. Rosły, nieźle zbudowany przystojniak, taki w stylu kalifornijskich macho. Potrafił znakomicie walczyć, był wytrzymały i zwinny, ale miał też jeden bardzo słaby punkt: przysłowiową piętę. Co w takim razie łączy go ze ścięgnem tworzącym połączenie mięśni Twojej łydki z piętą?

A no właśnie w przenośni można by powiedzieć, że charakter. Ścięgno Achillesa jest bardzo silne, potrafi udźwignąć potrójny ciężar Twojego ciała i wygenerować siłę, z której siatkarz lub koszykarz dosięga piłkę na wysokości 3,5 metra w wyskoku. Jest bardzo dynamiczne i wytrzymałe, pracuje przy każdym Twoim kroku w chodzie, bieganiu czy skakaniu, cierpliwie znosi Twoje kilogramy nawet gdy jest ich o kilka za dużo. Niestety tak jak pięta Achillesowa ma też swój słaby punkt.

 

Ukrwienie.

Do okolic ścięgna Achillesa krew jest dostarczana dwiema oddzielnymi tętnicami (piszczelową tylną i strzałkową). Wydawałoby się, że jest to wystarczające dla jednej struktury ścięgnistej, z wiekiem jednak to właśnie tu pojawia się problem.

95% uszkodzeń ścięgna mięśnia trójgłowego łydki ma miejsce w strefie mniejszego ukrwienia, czyli 2 – 6 centymetrów w górę od jego przyczepu na pięcie. To właśnie na tej długości po 35 roku życia krew zmniejsza swój przepływ, ścięgno się osłabia, a przy odrobinie szczęścia (nieszczęścia?) przy gwałtownym ruchu nadrywa się lub pęka całkowicie.

 

Zapalenie.

Wiesz już gdzie znajduje się najsłabsze ogniwo samego ścięgna. W takim razie co z jego zapaleniem? Skąd się bierze?

Achilles otoczony jest specjalną błoną, zwaną pochewką ścięgnistą. To właśnie ona chroni strukturę ścięgna przed nadmiernym tarciem o tkanki otaczające. Niestety z powodu tego, że ścięgno szalenie często zmienia swoją długość (przy każdym kroku kurczy sią i rozluźnia), a pochewka to struktura niekurczliwa między nimi również dochodzi do tarcia.

Tu wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że słabe ukrwienie wcześniej wymienionej okolicy prowadzi do zmniejszenia swego rodzaju „smarowania” pomiędzy pochewką, a ścięgnem. W normalnych warunkach siły tarcia pomiędzy tymi dwoma strukturami są znikome i nie są w stanie uszkodzić ich budowy. Przy okazji trzeba wspomnieć również o tak zwanych kaletkach. Są to galaretowate „woreczki” z płynem, które leżąc w okolicy przyczepu piętowego również zmniejszają tarcie tkanek i szybko ulegają zapaleniu podczas podrażnienia.

W jaki sposób zatem powstaje zapalenie u osób młodych, z dobrym ukrwieniem?

 

Szpotawość oraz koślawość pięty.

Kolejnym groźnym czynnikiem zapalającym ścięgno Achillesa (tak na prawdę jego pochewkę lub kaletkę) jest płaskostopie oraz jego przeciwieństwo, czyli stopa wydrążona. Poprzez „uciekanie” pięty do wewnątrz lub na zewnątrz przyczep ścięgna zmienia swoje ułożenie, co może prowadzić do nadmiernego tarcia po jednej z jego stron. Tu przy większej ilości kilometrów robionych na przykład podczas biegania nie trudno o zapalenie. Ryzyko zwiększać mogą również źle dobrane buty lub za mała ich amortyzacja.

 

wybrane2

Od góry: prawidłowe ułożenie ścięgna Achillesa.
Pięta koślawa: ścięgno „ucieka do strony przyśrodkowej.

Pięta szpotawa: oś ścięgna wygina się łukiem na zewnątrz.

 

Co zrobić ze ścięgnem już zapalonym?

W pierwszej kolejności musisz zmniejszyć czynnik wywołujący zapalenie. Jeśli jest to bieganie to (jeśli to możliwe) zrób kilka dni przerwy na regenerację lub zmień aktywność na taką, która nie będzie Ci sprawiać bólu (na przykład pływanie).

W przypadku kiedy ból dopiero się rozpoczyna postaraj się „zdusić” go w zarodku stosując leki lub maści przeciwzapalne. Możesz spróbować również chłodzenia okolicy ścięgna co 1,5 – 2 godziny na 15 minut. Tu idealny jest zimny kompres żelowy.

 

Chłodzenie ścięgna Achillesa często daje doraźną ulgę w bólu.

 

Jeśli złagodzisz już pierwszy, ostry stan zapalny konieczne jest wprowadzenie tak zwanego treningu ekscentrycznego mięśni łydki (40 – 50 powtórzeń ćwiczenia przy braku dolegliwości bólowych), oraz ich rozciąganie (10 x 30 sekund).

 

kolaż

Trening ekscentryczny mięśnia trójgłowego łydki wspomaga leczenie zapalonego ścięgna Achillesa.

 

Rozciąganie napiętego mięśnia trójgłowego łydki.

 

Przydatny jest również masaż poprzeczny bolesnych okolic w celu szybszej regeneracji zapalonych tkanek i usunięcia dolegliwości bólowych. Wykonuje się go w miejscu najbardziej bolesnym jednocześnie przyciskając i przesuwając palec wskazujący w poprzek ścięgna (ucisk stosujemy tylko w stronę „do siebie”, z powrotem wracamy z rozluźnionymi palcami). technikę tę wykonujemy około 15 – 20 minut.

 

zdjęcia

Masaż poprzeczny w miejscu bolesnym to znakomity sposób na stymulowanie zapalonego ścięgna do regeneracji.

 

Medycyna.

Fajnym wspomagaczem są również zabiegi fizykoterapeutyczne: ultradźwięki, laser czy jonoforeza (wprowadzanie leku do wewnątrz Achillesa za pomącą prądu pomiędzy dwoma elektrodami).

Często w długotrwałych zapaleniach pomocna jest również terapia falą uderzeniową, która poprzez wywołanie leczniczych mikrouszkodzeń zmusza ścięgno i tkanki otaczające do szybkiego samoleczenia.

Musisz pamiętać, że usunięcie skutku w postaci zapalenia nie jest końcem leczenia. Jeśli chcesz zapobiec nawrotom dolegliwości musisz znaleźć i zniwelować przyczynę, mającą często początek w złym ustawieniu Twojej stopy lub źle dobranych butach.

Udostępnij:
Share on Facebook
Facebook

52 komentarze

 • Marcin
  28 lipca 2016 at 12:55

  Super,
  Dziekuję za bardzo dobry i informacyjny opis.
  Ciężko wyszukać dobre porady ale Twoje są w punkt!
  Jeszcze raz Dzieki
  Pozdrawiam
  Marcin

  • Piotr
   Piotr
   28 lipca 2016 at 20:35

   Cała przyjemność po mojej stronie. Pozdrawiam!

 • Alex
  6 kwietnia 2017 at 13:12

  Bardzo dobry material. Dzieki.

 • Helena
  5 maja 2017 at 05:27

  Dziękuję bardzo , nie biegam , mam 60 lat 🙁 Materiał bardzo pomocny , wszystkiego dobrego .

 • Filips
  15 czerwca 2017 at 20:25

  Wreszcie znalazłem w tym artykule kompendium wiedzy na temat ścięgna Achillesa. Dzięki

 • Ewa
  16 czerwca 2017 at 17:32

  Witam

  Proszę o radę jak poradzić sobie z ostrogą piętową. W przeciągu 2 miesięcy problem pojawił się najpierw na jednej stopie a następnie na drugiej. Seria zabiegów jonoferezy i pola magnetycznego w miarę pomogła w przypadku jednej stopy, natomiast w przypadku drugiej nie pomogło i w tej chwili otrzymałam skierowanie na falę uderzniową i szczerze mocno liczę, że przyniesie rezultat. Noszę specjalistyczne wkładki, smaruje żelami przeciwbólowymi, chłodzę jednak martwię się bo mam 33 lata a tu taka przypadłość. W najbliższym czasie planuję ciążę i pewnie dodatkowe kilogramy nasilą problem. Proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami/wiedzą w tym temacie.

  Pozdrawiam serdecznie
  Ewa

  • Piotr
   Piotr
   18 czerwca 2017 at 19:07

   Witam,
   to ciężkie schorzenie do leczenia, ponieważ zazwyczaj wiąże się ze strukturalną naroślą. Oczywiście można zmniejszać dolegliwości, ale oprócz tego pomyślałbym nad pracą z fizjoterapeutą nad rozcięgnem podeszwowym i taśmą tylną powięzi lub skorygowaniem problemów biomechaniki stopy (fizjoterapeuta powinien wiedzieć o co chodzi). Pozdrawiam!

 • Asia
  18 czerwca 2017 at 12:43

  Dziękuję. Ofiara balerinek i szpilek:(

 • Marcin
  31 lipca 2017 at 08:17

  Porządny materiał,
  Ja chciałem spytać o poranne bóle achillesa. Gram raz w tygodniu w piłkę, czasami ciężej czasami lżej. Pózniej nawet kilka dni po tym rano ciężko zrobić kilka kroków. Poźniej jest już lepiej. Czy to zapalenie ? jakieś rady aby móc temu zapobiec? Dziękuje i pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   1 sierpnia 2017 at 12:49

   Witam,
   zdecydowanie mogą to być objawy zmian w ścięgnie Achillesa/rozpoczynającego się stanu zapalnego. Warto skonsultować to z fizjoterapeutą póki stan nie jest jeszcze ostry. Terapia manualna, trochę ćwiczeń np. według Protokołu Alfredsona, wykluczenie czynników ryzyka stanu zapalnego i powinno być ok. 🙂 Pozdrawiam!

 • Marta
  2 sierpnia 2017 at 17:02

  Witam. Od miesiąca męczę się z bólem ściegna Achillesa. Wizyta u ortopedy 22 sierpnia.. Ale od dwóch dni dosłownie nie mogę chodzic. Wokół ściegna jest grubsza otoczka co raczej wskazuje na bardziej ostry stan zapalny. Bardzo prosze mi poradzic co mogę zrobic poniewaz za tydzień mam urlop i kulejąc nie chciallabym go przeżyc. Dodam że w styczniu i drugi raz w lutym skręciłam lewą kostkę i to wlaśnie tutaj ścięgno mi od dłużego czasu uprzykrza życie. Proszę o pomoc

  • Piotr
   Piotr
   2 sierpnia 2017 at 21:41

   Witam,
   to wszystko zależy skąd wziął się problem zapalenia. Napewno warto udać się do fizjoterapeuty, który powinien znaleźć główną przyczynę i popracować nad zmniejszeniem problemu. Nie da się określić jaka terapia będzie najlepsza nie badając całej kończyny, dróg leczenia jest co najmniej kilka w takich przypadkach. Pozdrawiam.

  • Marcin
   3 sierpnia 2017 at 15:09

   Dziękuje za odpowiedz
   Zmykam do fizjoterapeuty 🙂
   pozdrawiam

 • Ania
  5 sierpnia 2017 at 09:55

  Ten artykuł jest REWLACYJNY!!!

 • Artek
  27 sierpnia 2017 at 07:05

  Fajnie i super. Wykorzystam, bo mam zalatwione obydwa 🙁 Z tym, ze jedno zastrzenie co do butow i ich złej amortyzacji… otóż stope i ścięgna, ktore się w niej znajdują, osłabia my wlasnie przez buty ze zbyt dobrą amortyzacją 😀 od lat, bodajże 80tych, kiedy to firma nike wprowadzila pierwsze super buty do biegania, liczba urazów(w tym ścięgna Achillesa) systematycznie rośnie :p nie wiem jak teraz jest, ale do 2011 były takie statystki. I ponoc buty do biegania to jedna wielka sciema, ktora wymyslili doktor i handlowiec. Im droższe buty, tym większe ryzyko urazu… ciekawe, co nie? 😀

  • Piotr
   Piotr
   29 sierpnia 2017 at 21:03

   Nie do końca takie ciekawe biorąc pod uwagę, że z roku na rok ilość osób uprawiających ten sport gigantycznie rośnie. Osobiście jestem jednak zwolennikiem amortyzacji dla osób, które biegają długodystansowo. Wybieranie mniejszego zła w postaci niewielkich urazów w zamian za ochronę przed zmianami zwyrodnieniowymi jest w mojej opinii dość sensowne. Pozdrawiam.

 • Małgorzata
  2 września 2017 at 08:36

  Proszę uprzejmie o uściślenie jak wykonywać masaż. Czy ucisk ma być wywierany przy ruchu od wewnętrznej strony kończyny do zzewnętrznej czy na odwrót ?

  • Piotr
   Piotr
   5 września 2017 at 06:55

   To zależy od której strony pacjent odczuwa ból. Proszę udać się do fizjoterapeuty, który pokaże dokładnie jak go wykonać. Pozdrawiam.

 • Łukasz
  7 września 2017 at 08:13

  A co zrobić jeśli ma się zapalenie kaletki głębokiej od ponad roku i podane prp nie pomogło ? Czy steryd do kaletki to dobre rozwiązanie ?

  • Piotr
   Piotr
   9 września 2017 at 07:00

   Witam,
   jeśli to na pewno zapalenie kaletki to po roku nie ma wielu dróg leczenia takiego schorzenia. Jeśli kompletnie wszystkie drogi leczenia zostały wyczerpane pewnie poddałbym się celowanemu zastrzykowi w kaletkę pod kontrolą USG. Pozdrawiam.

 • Your name
  2 października 2017 at 14:17

  Marianna. Chciałam się podzielić moim problemem i doradzić. Będąc w sanatorium zaczęłam chodzić na zbiegi w tenisówkach płaskie bardzo,ale że był upał to mi było wygodnie do pewnego czasu. Dostałam bardzo silny ból prawej pięty schodziliśmy na obiad ból się nasilał zmieniłam na sandały z godziny na godziny ból silniejszy lekarza nie ma bo to sobota pielęgniarka kazała kupić maści i okłady zimne dalej ból już nogi lewej chodzenie tragedia. Lekarz mnie przyjęła to ból pięty achilesowy zleciła laser po2 tygodniach ustąpi ból . Ból nie ustąpił tylko się nasilał za kilka dni koniec pobytu w moim mieście załatwiłam Sobie laser, ultra dzwięki i koło magnetyczne. trochę lepiej . Miałam umówioną wizytę u lekarza lekarz stwierdził stan zapalny woda w stopie prawej i zalecił mi wirówkę i prądy z lekarstwem byłam u lekarza i chciałam bardzo wyzdrowieć i Tu się zaczęło ból bardzo chodzę o kulach idę do następnego lekarza stan zapalny tabletki żele , maści następnie jeszcze kilka laserów i .To już jest 2 miesiące lekko puszcza i tyle się ucierpiałam a mam już 68 lat . I tak słuchać lekarzy . Ból mam mniejszy ale jeszcze boli nie wiem jak długo i tyle mojej przygody .i cierpienia Przepraszam ,za moje opowieści chciałam się podzielić moją chorobą i bólem i co mam też dalej robić czkać jak samo ustąpi. Pozdrawim

  • Piotr
   Piotr
   6 października 2017 at 12:25

   Witam,
   przede wszystkim trzeba zdiagnozować co jest głównym problemem bólowym, dopiero później go leczyć. Może jest to ostroga piętowa, może zapalenie rozcięgna podeszwowego, ciężko rokować przez internet. Polecam wybrać się do dobrego fizjoterapeuty na wizytę indywidualną, na której specjalista oceni problem i dobierze najlepszy sposób leczenia. Pozdrawiam.

  • Piotr
   Piotr
   6 października 2017 at 12:25

   Witam,
   przede wszystkim trzeba zdiagnozować co jest głównym problemem bólowym, dopiero później go leczyć. Może jest to ostroga piętowa, może zapalenie rozcięgna podeszwowego, ciężko rokować przez internet. Polecam wybrać się do dobrego fizjoterapeuty na wizytę indywidualną, na której specjalista oceni problem i dobierze najlepszy sposób leczenia. Pozdrawiam.

 • Piotrek
  10 grudnia 2017 at 22:34

  Dołączam do pochwał i dziękuję za tekst, który otworzył mi nieco oczy – nie doczytałem nigdzie indziej o wpływie wieku na zwiększone ryzyko urazu tego ścięgna. Biegam ultra i po ostatniej „setce” pojawił się właśnie lekki stan zapalny kilka cm nad piętą. Stosuję „zimno” i automasaż. I ty pytanie: czy lampa na podczerwień (sollux) również może pomóc? I czy taka „marketowa” też się sprawdzi, czy raczej musi to być sprzęt za przysłowiową „grubą kasę”? 🙂 Pozdrowienia

  • Piotr
   Piotr
   16 grudnia 2017 at 23:40

   Witam,
   zamiast inwestować w lampę może warto po prostu wykupić serię zabiegów, które będą dużo tańsze, a może tak samo skuteczne? Osobiście na pewno nie zainwestowałbym sam w taką lampę. Pozdrawiam!

 • Waldemar
  28 lutego 2018 at 17:22

  Dziekuje..mysle ze moge sam leczyc moje sciegno…

  • Piotr
   Piotr
   3 marca 2018 at 23:05

   Zazwyczaj kiepsko się to kończy. Pozdrawiam!

 • Hanna
  2 kwietnia 2018 at 18:51

  Witam Panie Piotrze! 15 lat temu naderwalam ścięgno Achillesa, przez 6 tyg noga wylądowała w szynie gipsowej potem jeszcze kolejne 6 tyg o kulach. Teraz mając 30 lat odzywa się ból i dość mocne napięcie ścięgna obojętnie od położenia nogi. Ból z czasem się nasila i maści nie pomagają (np. Voltaren, Altacet). Co robić? Te napięcie ścięgna i ból nie pozwala mi normalnie funkcjonować

  • Piotr
   Piotr
   5 kwietnia 2018 at 21:21

   Witam,
   proszę to skonsultować z dobrym ortopedą. Pozdrawiam!

 • Zocha
  9 kwietnia 2018 at 11:49

  Mi pomogły właśnie ćwiczenia rozciągające i takie jak tu są w artykule pokazane, ale też chodziłam na falę uderzeniową w Krakowie. Sam zabiej niezbyt przyjemny, ale w połączeniu z ćwiczeniami to super efekty miałam.
  DZięki za świetny artykuł, oby takich jak najwięcej. (wpis edytowany przez autora ze względu na reklamę).

 • Marcin
  18 kwietnia 2018 at 10:20

  witam. 20.01.2018 miałem uraz polegalący na 5mm przecieciu sciegna achillesa ( cofałem sie i udeżyłem w wystającą blache ) 3 szwy ale tylko na skórze.
  PO 2 miesiacach ból i „rwanie” nie ustępowało wybrałem sie do fizioterapeuty. Miałem zabieg PRP pluz zabiegi Indiba ból nadal jest taki sam.
  Mocne rwanie z rana przy chodzeniu . Ból leko ustepuje przy rozciąganiu i zchładzaniu. to juz 3 miesiace po urazie.
  Co dalej?

  • Piotr
   Piotr
   21 kwietnia 2018 at 16:47

   Witam,
   USG i ocena lekarza jak wygląda sprawa Achillesa. Pozdrawiam!

 • Teresa
  5 maja 2018 at 11:17

  Jak diagnozuje sie problem ze sciegnem Achillesa? Czy pokaze to USG?
  Moj maz od 25 kwietnia odczuwa bol z tylu nogi od piety do lydki. Bol sie nasila podczas chodzenia. Smarowanie masciami i zazywanie tabletek p/zapalnych nie pomaga. Czy nalezy isc najpierw do lekarza, czy do fizjoterapeuty?

  • Piotr
   Piotr
   6 maja 2018 at 16:58

   Witam,
   tak USG jest dobrym badaniem diagnostycznym w takim przypadku. osobiście wybrałbym się od razu do dobrego fizjoterapeuty. Pozdrawiam!

 • Lidia
  9 maja 2018 at 15:54

  Skoro tu wszystkim pan pomaga to ja też zapytam .Mam ostrogi haglunda 4 lata temu brałam zabiegi fali uderzeniowej i fajnie przeszło. Ale od jesieni jedna znów zaczęła i nie daje spokoju,wzięłam znów falę uderzeniowa 5 zabiegów, ale niestety nie pomogło w tej chwili jestem w pracy za granicą i znów boli dodam że jest dość opuchnięte jak pojadę wezmę może jakies zabiegi fizjo ale mam też pytanie czy przy zapaleniu zda egzamin ponoszenie stabilizatora ścięgna Achillesa czy wręcz zaszkodzi . Pozdrawiam

  • Piotr
   Piotr
   10 maja 2018 at 19:32

   Witam,
   nie da się tego określić tak ot bez badania. Może Pani oczywiście spróbować, może zmniejszenie napięcia Achillesa faktycznie wyciszy trochę objawy. To rzadka przypadłość, a jeśli już się zdarza to najczęściej nie boli. Warto zrobić dokładną diagnostykę czy to na pewno ten problem. Pozdrawiam!

 • Janek
  11 maja 2018 at 20:05

  Panie Piotrze mam pytanie od 5 dni chodzę w butach tzw. ” kościołowych ” eleganckie do garnituru na delikatnym twardym obcasie i tu pojawił się problem ahilles po zerwaniu i zszyciu operacyjnym teraz zrobił się tkliwy, boli nad pięta zrobilo sie delikatne obtarcie, puchnie. Od operacji minęło 3 miesiące. Co mam zrobić praca w urzędzie wymaga odpowiedniego obuwia a w klapkach czy adidasach nie będę chodził. Słyszałem coś o podpietkach do obuwia może to pomoże?

  • Piotr
   Piotr
   11 maja 2018 at 21:33

   Witam,
   polecam po prostu bardzo dobre jakościowo buty, zazwyczaj mają bardziej miękkie zapiętki i nie drażnią Achillesa. Nie mam innego pomysłu na to, to pewnie raczej pytanie do szewca znającego się na obuwiu niż fizjoterapeuty. 😀 podpiętka nie jest żadnym rozwiązaniem. Pozdrawiam!

 • Janek
  12 maja 2018 at 10:30

  Dziękuję za pomoc. Panie Piotrze a jakie ćwiczenia są najlepsze aby zwiększyć zakres ruchu a zgieciu grzbietowym o ile dobrze pamiętam jak stwierdził mój ortopeda. Mój okres po operacji to ponad 3 miesiące i nadal czuje jak sciegno ciągnie i lekko utykam zastanawiam się kiedy wróci pełny zakres podczas chodzenia.

  • Piotr
   Piotr
   13 maja 2018 at 18:22

   Witam,
   ćwiczenia zalecona na rehabilitacji przez fizjoterapeutę. 🙂 Nie ma uniwersalnych, musza być dobrane indywidualnie. Pozdrawiam!

 • Maciej
  11 czerwca 2018 at 07:37

  W ubiegłym tygodniu chodziłem po górach. Drugiego dnia poczułem bol mięśni lydki w dwóch fragmentach. Okolo 10cm poniżej kolana i i ok. 10cm powyżej kostki. Po rozmasowaniu bol ustapil ale po trzech dniach pojawił się ostry bol na piecie centralnie przechodzący w lewo piety. Zrobil sie tam bolesny guzek. Trudno mi chodzić. Uprzejmie proszę o rade co zrobić by bol ustapil i by nie wrócił?

  • Piotr
   Piotr
   17 czerwca 2018 at 17:18

   Witam,
   proszę skonsultować to z fijoterapeutą. Może ma Pan po prostu zapalenie ścięgna Achillesa. Pozdrawiam!

 • Tomek
  26 czerwca 2018 at 18:00

  Witam Panie Piotrze. 5 tygodni temu doznałem wypadku a mianowicie skaleczylem się w palec wskazujący prawej ręki. Tak nieszczęśliwie, że nadcialem ścięgno odpowiadające za prostownie palca. W szpitalu zszyli to ścięgno i włożyli palec w szynę na 5 tygodni. Na ostatniej kontroli lekarz polecił aby szynę zdjąć po 5 tygodniu i powoli palca rozruszac. No i w tym problem bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Czy jest Pan w stanie coś mi podpowiedzieć? Z góry dziękuję.

  • Piotr
   Piotr
   2 lipca 2018 at 12:13

   Witam,
   proszę wybrać się na jedną wizytę do fizjoterapeuty, który pokaże dokładnie co może pan sam zrobić z tym palcem w domu. Pozdrawiam!

 • MarekOstrołęka-Warszawa
  13 lipca 2018 at 11:35

  Jak, wyleczyć zerwane sciegno tzw Achillesa żeby móc normalnie funkcjonować, chodzić. (Najlepiej jak wyleczyć przez 4-8 dni.

  • Piotr
   Piotr
   16 lipca 2018 at 23:09

   Witam,
   jak chciałaby Pani wyleczyć zerwanego Achillesa przez 4-8 dni? Chyba nie do końca rozumiem pytanie…proszę się udać na wizytę do fizjoterapeuty, który wyjaśni Pani od a do z jak wygląda takie leczenie. Pozdrawiam!

 • An
  10 sierpnia 2018 at 22:56

  Witam. Za dużo i intensywnie chodziłam po górach po mało aktywnym trybie życia (po 35 roku życia) i nadwyrężyłam ścięgno. Nie jest przerwane, na USG powiedziano, że to taki pierwszy stopień nadwyrężenia. Na razie dwa tygodnie leżakowania nóżki zalecono (byłam w szoku, że tak długo, bo mało spuchło i tylko trochę bolało. Ale z tego co tu czytam, to jest długofalowa historia z tym Achillesem, nawet przy nadwyrężeniu? Mam 2 pytania – jedno – czy to jest odwracalne, czy można to tylko zaleczyć (i będzie chore już do końca życia?) czy wyleczyć na tym etapie – skoro nie jest przerwane? I drugie: staram się leżeć ze stopa prosto tak długo jak sie da, ale to uciążliwe, i drętwieje mi wszystko co tez myślę nie jest dobre dla krążenia w Achillesie (może jakiś masaż łydki czy piety – to mnie nie boli? jak najlepiej kłaść te stopę? Chodzę tak mało jak się da i o kulach minimalnie używam tej stopy, jakieś rady dla drugiej stopy, która przez to jest przeciążona mimo starań… Rozumiem, że rehabilitacja to po tym jak lekarz orzeknie, że już nie jest zapalne ścięgno? czy w ogóle jest szansa że leżakowanie może skończyć się na tych dwóch tygodniach?

  • Piotr
   Piotr
   11 sierpnia 2018 at 06:23

   Witam,
   1) jest to odwracalne jak najbardziej,
   2) leżenie w takim stanie nie ma żadnego sensu. utrzymywanie stopy prosto również nie ma żadnego uzasadnienia i tylko prowadzi do niedokrwienia już słabo ukrwionego Achillesa. Rehabilitację powinna zacząć Pani już teraz. Właśnie po to jest rehabilitacja żeby radzić sobie z takimi stanami przeciążeniowymi i stanem zapalnym. Leżakowanie proszę zostawić sobie na plażę, tu trzeba zacząć działać. 🙂 Pozdrawiam.

   • Ann
    12 sierpnia 2018 at 14:18

    🙂 dzięki za odpowiedz! ale skoro mam odciążać te stopę to jak jeśli nie leżakując? Siedzieć sobie po prostu? Chodzenie o kulach zaraz zdewastuje mi ręce i druga nogę bo to koszmarnie niewygodne? Zanim wroce za kilka dni do cywilizacji i dotrę do fizjoterapeuty poradzi Pan coś prostego co można robić żeby sobie nie zaszkodzić do tego momentu? Jakiś minimalny masaż łydki czy coś?

    • Piotr
     Piotr
     13 sierpnia 2018 at 20:43

     Kto powiedział, że chodzenie o kulach zdewastuje Pani ręce i drugą nogę? Widuję takich pacjentów codziennie, żaden nie jest „zdewastowany”. 🙂 Nie polecam specyficznej rehabilitacji pacjentom, których nigdy nie badałem, bo to nierozsądne i może mieć odwrotny od zamierzonego skutek. Proszę się po prostu skonsultować po powrocie z fizjoterapeutą. Pozdrawiam!

 • Krzysztof
  25 października 2018 at 09:18

  Witam, proszę o pomoc. Mam 41 lat cale zycie gram w pilke glownie na hali ale zdarza sie sztuczna trawa. Wczoraj podczas gry na hali zaczalem odczuwac bol w achillesie lewej nogi. Dzisiaj nie umie normlnie chidzic bol przy zginaniu stopa. Obrzeku nie ma.

  • Piotr
   Piotr
   28 października 2018 at 07:44

   Witam,
   proszę się wybrać do ortopedy, ewentualnie zrobić u niego przy okazji USG Achillesa. Może go Pan po prostu naderwał. Pozdrawiam!

Napisz komentarz

PARTNERZY