Rwa kulszowa? To może być zespół mięśnia gruszkowatego.

Rwa kulszowa ma różne odsłony. Jest to tak na prawdę potoczna nazwa dość popularnego syndromu jakim jest ucisk na jeden lub więcej korzeni nerwowych wychodzących z dwóch ostatnich poziomów kręgosłupa lędźwiowego (L4-L5 oraz L5-S1). Czy zawsze musi być ona prowokowana przez uszkodzenie krążka międzykręgowego? Otóż nie. Oczywiście, zazwyczaj dzieje się to właśnie w takim schemacie, jednakże tkanki miękkie otaczające powyższe korzenie i tworzony przez nie nerw kulszowy również mogą być przyczyną tak zwanych dolegliwości bólowych pseudokorzeniowych. Tak właśnie dzieje się w przypadku zespołu mięśnia gruszkowatego.

Piriformis-syndrome

Położenie mięśnia gruszkowatego (piriformis) względem nerwu kulszowego (sciatic nerve). Przykurcz tego mięśnia może powodować objawy rwy kulszowej.

Dlaczego mięsień gruszkowaty może powodować ból?

Mięsień gruszkowaty to niewielka struktura kurczliwa leżąca w okolicy stawu biodrowego. Jej przyczep początkowy można zlokalizować na bocznej części kości krzyżowej, skąd zwężając się przebiega w stronę kości udowej. Położenie oraz funkcja tego mięśnia nie różni go zbytnio od innych struktur kurczliwych odpowiadających za rotację zewnętrzną stawu biodrowego.

A jednak mięsień gruszkowaty lubi odróżniać się z tłumu często powodując duże dolegliwości bólowe. Jak to robi? Wszystko spowodowane jest jego specyficznym położeniem oraz budową. Otóż jego bliskim sąsiadem jest wspomniany wcześniej nerw kulszowy, który w zależności od ukształtowania anatomicznego ma swój przebieg zaraz za brzuścem mięśnia gruszkowatego, a czasem nawet poprzecznie go przebija.

Takie położenie obu struktur połączone z nadmiernym napięciem rotatorów zewnętrznych biodra sprzyja „gilotynowaniu” (zgniataniu) nerwu kulszowego, a co za tym idzie ostrym dolegliwościom bólowym okolicy pośladka oraz dalej położonych części kończyny dolnej. Objawy te są czasami wręcz identyczne jak przy rwie kulszowej spowodowanej falą zdarzeń powstałych w skutek uszkodzenia krążka międzykręgowego i uciskiem otaczających go struktur na tkankę nerwową.

Co boli przy zespole mięśnia gruszkowatego?

Jak już wspomniałem ten niewielki mięsień może zdecydowanie uprzykrzyć nam życie. Bóle jakie pojawiają się w przypadku jego przykurczu są zazwyczaj bardzo wyraziste, czasem stałe i mocno rozlane po całej kończynie dolnej na przykład podczas siedzenia na twardym krześle, a nierzadko ostre, przeszywające, pojawiające się w określonych pozycjach.

Z powodu tego, iż mięsień gruszkowaty w pozycji stojącej kurcząc się wspomaga głównie ruchy rotacji zewnętrznej, odwiedzenia oraz zgięcia w biodrze to właśnie w ruchach przeciwnych (podczas jego rozciągania) ból pojawiać się będzie najczęściej. Mięsień ten jest także bardzo ważną strukturą zapobiegającą opadaniu miednicy podczas poruszania się.

Dlatego też pacjenci, u których zdarza się właśnie zespół tego mięśnia zgłaszają dolegliwości głównie podczas szybkiego chodzenia lub biegu w momencie kontaktu pięty nogi chorej z podłożem, ponieważ właśnie w tej części cyklu chodu mięsień gruszkowaty wraz z resztą mięśni odwodzących biodro aktywuje się bardzo mocno umożliwiając nam stabilne przeniesienie drugiej nogi w kolejnym kroku.

Przypadkiem, w którym również wspomniany wyżej zespół bólowy może się objawiać jest dość popularna pozycja siedzenia z nogą bolesną założoną na nogę zdrową. Pozycja ta wymusza rotację zewnętrzną stawu biodrowego w jego zgięciu powyżej 70 stopni, co również rozciąga mięsień gruszkowaty i „przyciska” go do nerwu kulszowego. Zdarza się, że już samo siedzenie (na przykład w miękkim, głębokim fotelu w samochodzie) lub ucisk ręką okolicy środkowej pośladka powoduje wyraźne, ciągnące się wzdłuż nogi bóle promieniujące od pośladka.

Jak samodzielnie zdiagnozować zespół mięśnia gruszkowatego?

Diagnoza tak na prawdę często jest bardzo trudna nawet dla doświadczonych, dobrze przeszkolonych fizjoterapeutów. Jak już wspomniałem objawy występujące w przypadku tego zespołu pokrywają się z bólami występującymi podczas rwy kulszowej powodowanej uciskiem  na nerw w obrębie kręgosłupa, dlatego też różnicowanie tych struktur samemu, nie należy do najprostszych.

Dobrym testem jest próba kontrolowanego opuszczania miednicy z nogą ustawioną w rotacji wewnętrznej w biodrze. Jednakże ruch ten wywołuje także zgięcie kręgosłupa w stronę bolącej nogi, co w przypadku rwy kulszowej korzeniowej również może dać dolegliwości bólowe.

opadanie biodra

Test opuszczania miednicy w rotacji wewnętrznej stawu biodrowego.

Inną możliwością jest testowanie tego mięśnia w leżeniu na plecach. W tym przypadku stopę zgiętej w kolanie nogi testowanej ustawiamy po zewnętrznej stronie kolana wyprostowanej nogi zdrowej. Pociągamy za kolano nogi bolesnej ręką przeciwną i obserwujemy, czy podczas tego złożonego, globalnego ruchu pojawiają się znane nam dolegliwości bólowe.

test gruszkowatego

Test napięcia mięśnia gruszkowatego w leżeniu na plecach.

W przypadku zespołu mięśnia gruszkowatego przydatna jest również palpacja, czyli uciśnięcie okolicy pośladka. Jeśli poprzez sam ucisk jesteśmy w stanie wywołać znajome objawy może to świadczyć o konflikcie mięśnia i nerwu kulszowego.

Najlepszą i najbardziej pewną diagnozą jest oczywiście diagnoza fizjoterapeutyczna lub lekarska. Pamiętajmy, iż przy długo utrzymujących się, znacznych dolegliwościach bólowych, drętwieniach oraz na przykład deficytach siły lub ruchomości kończyny dolnej konieczna jest wizyta u specjalisty. Profesjonalna, pełna diagnostyka układu neurologicznego oraz mięśniowo – szkieletowego może uchronić nas od nieodwracalnych zmian w przypadku uszkodzeń dyskowych.

Jak leczyć zespół mięśnia gruszkowatego?

Bardzo dobrym sposobem na globalne rozluźnienie mięśni rotatorów zewnętrznych biodra jest stretching lub rolowanie okolicy pośladka. Daje ono szybkie, jednak nie zawsze trwałe usunięcie dolegliwości bólowych. Jednostronne napięcie mięśnia gruszkowatego bardzo często pojawia się w skutek asymetrii miednicy lub nieprawidłowego ustawienia bioder, co również powinno być zdiagnozowane przez fizjoterapeutę oraz poddane leczeniu jako przyczyna powstawania przeciążeń. W przypadku tej dolegliwości skuteczna może się okazać również fizykoterapia w postaci prądów TENS oraz kinesiotaping rotatorów zewnętrznych pośladka.

rolowanie bok uda

Globalne rolowanie tylno – bocznej części pośladka. 

rolowanie gruszkowaty

Rolowanie mięśnia gruszkowatego i głębokich mięśni rotatorów zewnętrznych.

kolaż rotacja

Rozciąganie mięśnia gruszkowatego po lewej stronie.

Pamiętajmy!

Jeśli nie jesteśmy pewni co nam dolega koniecznie skonsultujmy objawy z lekarzem lub doświadczonym specjalistą. Przypadki opadania stopy, zaburzeń zwieraczy lub niezmiennych bóli utrzymujących się 24 godziny na dobę są bardzo niebezpiecznymi objawami i wymagają natychmiastowego leczenia specjalistycznego. Rozsądek jest kluczem do naszego zdrowia.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
172 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
zeed
13 kwietnia 2016 07:20

A jak jest z rolowaniem mięśni nóg (i właściwie całej reszty), lepiej je robić na naprężonych mięśniach czy rozluźnionych,np łydka,roluje ze stopą zadarta i nie czuję żadnego dyskomfortu,kieruję stopę w… Czytaj więcej »

zeed
17 kwietnia 2016 08:20

Dzięki ;), jeszcze jedno, czy przy tej pseudorwie może być takie uczucie w łydce jakby skurczu mięśnia (jakiegoś pojedynczego pasma (nie wiem jak to określić) , ostatnio lekko nawala mnie… Czytaj więcej »

ajrinpi
5 października 2017 13:30
Reply to  Piotr

Przecenia Pan możliwości fizjoterapeuty. Mam takie same dolegliwości jak ZEED i niestety nie tak łatwo opanować ten problem. Miałam już 7 wizyt u fizjoterapeuty – osteopaty(dyplomowanego) i nadal mnie boli!… Czytaj więcej »

Tom
17 maja 2016 10:21

Witam, Prawdopodobnie mam właśnie problem z opisywanym przez Pana mięśniem. Fizjoterapeuta leczy mnie na rwę kulszową od rzekomego ucisku na dysk ponieważ z RTG coś tam wyszło, że jest pomniejszony… Czytaj więcej »

Ola
Ola
25 listopada 2019 23:01
Reply to  Piotr

Witam mąż ma ból w posadki przy każdym centymetrze poruszania noga rezonans wykazał że kręgosłup ok i wskazał że to prawdopodobnie mięsień gruszkowaty. Ból trwa tydzień jest bardzo silny leki… Czytaj więcej »

Andrzej
21 maja 2016 16:47

Szanowny Panie Piotrze jestem po drugiej operacji uwolnienia nerwu kulszowego od nacisku przez miesien gruszkowaty ( tak zwany : Piriformis syndrom).Od drugiej operacji mijaja dzisiaj 4 dni a bole sa… Czytaj więcej »

tomasz
17 czerwca 2016 13:45

Witam, Czy brak bóli kręgosłupa może wykluczyc dyskopatie? odczuwam wyłacznie rwanie od pośladka w dół. prawa strona. Pamiętam że w dzień który się tego nabawiłem miałem trening kolarski naprzemiennie mocno… Czytaj więcej »

Justyna
22 czerwca 2016 16:01

Jestem po operacji.leżałam ponad tydzień.mialam duże ciecie na brzuchu. Dzisiaj jestem dwa tygodnie po operacji i bolała mnie noga.dzisiaj neurolog stwierdził u mnie zespół nerwu gruszkowatego.nie dostałam żadnych leków. Bol… Czytaj więcej »

Łukasz
17 sierpnia 2016 10:55

Witam, Panie Piotrze, objawy mam podobne co w artykule. Dokładnie czuję ból od okolicy krętarza na kości udowej i przedniej stronie uda. Jak się zasiedzę, to ciężko mi jest się… Czytaj więcej »

Łukasz
17 sierpnia 2016 12:11

Ból występuje bardziej po zewnętrznej stronie uda i na samym udzie od strony środkowej, czasem od strony pachwiny. Czasem dochodzi do okolicy kolana i uciska je. Nasila się, gdy stanę… Czytaj więcej »

Karolina
29 sierpnia 2016 00:20

Witam. Mam pytanie dotyczące radzenia sobie z bólem. Chodzi o to, że u mojego chłopaka najpierw zdiagnozowali rwe i chodził na masaże a potem lekarz sportowy stwierdził wypadnięcie dysku. Od… Czytaj więcej »

Przemek
29 sierpnia 2016 23:05

Witam,Proszę o radę i informację czy ja teżmam zespół m. gruszkowatego. Tydzień temu złapał mnie silny ból w odcinku lędzwiowm, który promieniował przez udo do pięty.Jednego dnia miałem tak silne… Czytaj więcej »

Zbych
16 listopada 2016 09:20

Witam. Ciekawy artykuł. Z mięśniem gruszkowatym walczę już od ponad 2 lat. Mam 44 lata. Główną przyczyna moich dolegliwości jest wieloletnia pozycja siedząca w pracy i zakładanie nogi na nogę,… Czytaj więcej »

Paulina
23 listopada 2016 13:36

Cześć! Pomocy byłam u 4lekarzy i fizjoterapauty. Miałam rtg kręgosłupa ledzwiowiego, miednicy, stawów biodrowych i usg mięśni pośladka. Nic nie wykazały. Ponad miesiąc temu strzeliło mi coś w pośladku (wcześniej… Czytaj więcej »

Ewi
28 listopada 2016 06:31

Witam ja z mięśniem gruszkowatym zmagam sie juz rok czasu zaczeło sie od bólu w pachwinie i nic nie robiłam z tym 4msc,myślac ze to zwykle naciagniecie. Stosuje cwiczenia,joge,masci rozgrzewajace,kineteipnig,i… Czytaj więcej »

Michał
29 listopada 2016 22:13

Witam, mam 33 lata, od pewnego czasu borykam się z powracającym bólem lędźwi, są to bardziej nerwobóle – kłucie, drażnienie. Dodatkowo podczas pochylania lub prostowania czuję i słyszę jakby przeskakiwał… Czytaj więcej »

Ewi
1 grudnia 2016 17:27

Hmm tak zaczeły się problemy na poczatku czyli ból w pachwinie moze troszke dalej…teraz od roku rozlewa sie na pośladki tylna kieszeń sa bolesne punkty sputsowe i rotatory jak dobrze… Czytaj więcej »

Ewi
11 grudnia 2016 17:07

Witam to jeszcze raz ja????ostatnie pytanie mianowicie robiłam badania tsh i wyszlo ze nadczynnosc choc objawów nie mam napewno bedzie wizyta u endykrynologa. Mam tez niski cholesterol i czesto mi… Czytaj więcej »

Pit
2 marca 2017 09:20

Cześć, chciałem się poradzić jak mogę wyleczyć się z dolegliwości, którą mam. Od mniej więcej 5-ciu miesięcy mam ból w pośladku. Boli szczególnie podczas chodzenia, skłonu tułowia oraz prostowania kolana… Czytaj więcej »

Magdalena Nowakowska
15 marca 2017 12:03

Witam, podczas biegania ( byłam rozgrzana, po 8km , koniec biegu ) doszło do wystąpienia lekko piekącego bólu w pachwinie . W tym stanie przebiegłam jeszcze ponad kilometr. Myślałam ,… Czytaj więcej »

Milena
15 marca 2017 19:35

Witam serdecznie! 5 lat temu intensywnie trenowałam, 4x tygodniu bieganie, do tego joga, pilates. Chodziłam na szpagat. I raz na zajęciach chciałam zaimponowac grupie i zrobiłam “szpagat na siłę”, brakowało… Czytaj więcej »

Agata
18 marca 2017 10:54

Witam! Od 1,5 roku pojawia się u mnie ból w okolicy lędźwiowej, lewego biodra i pachwiny po lewej stronie. Ból czasami ciągnie się aż do kolana. Ból czasami nasila się… Czytaj więcej »

Maja
22 marca 2017 07:31

Witam serdecznie moje bole zaczęły się przeszło 2 lata temu i trwają do dzisiaj. Dokładnie takie jak Pan opisywał wyżej bol w pośladki promieniujacy po zewnetrznej stronie uda az do… Czytaj więcej »

Kamila
6 kwietnia 2017 19:24

Witam Od 6 tygodni nie mogę wstać z łóżka-dokucza mi ból w pośladku.Nie promieniuje niżej. Była już blokada z Dexavenu i Ligno-nic nie dala, były 4tyg brania Diclofenacu i 2… Czytaj więcej »

Maciej
6 maja 2017 06:29

Panie Piotrze. Prosze o pomoc. Problemy rozpoczely sie od szybkiego wymachu nogi do gory rok temu. Bol jest w posladku i promieniuje na srodek uda do kolana i troche lydki.… Czytaj więcej »

Anna Kłak
6 maja 2017 16:34

Naczytalam sie wpisów i nie znalazlam odpowiedzi, jak postępować przy zapaleniu mięśnia gruszkowatego, rozciągać, czy nie, wzmacniać ćwiczeniami? CZY raczej bezruch do ustąpienia ostrego bólu.Wiem, ze asekuruje sie Pan odsyłaniem… Czytaj więcej »

Piotr
13 maja 2017 22:14

Co to może być? Mam ból w dolnej części pleców z lewej strony, bardziej czuję go przy napinaniu mięśni niż przy ruchu.Boli też gdy robię przeprost kręgosłupa. Dodatkowym dziwnym objawem… Czytaj więcej »

Joanna
14 maja 2017 22:15

Witam serdecznie. Jestem 4 lata po operacji pekniecia dysku i usuniecia jego czesci l5s1 od zabiegu mam wciaz dolegliwosci bólowe po stronie lewej. Nie bylam rehabilitowana bo lekarze zabraniali. Teraz… Czytaj więcej »

Cezary
21 maja 2017 10:03

Witam Panie Piotrze, ostatnio występuje u mnie ostry kłujący ból pośladka. Nie jest to ból trwający ciągle, najczęściej i najsilniej odczuwam go gdy leżę płasko na plecach (jak leżę zazwyczaj… Czytaj więcej »

Daniel
22 maja 2017 11:05

Witam Tydzień temu obudziłem się z przeszywającym bólem, lewego pośladka promieniującym aż do łydki. Miałem dość duże problemy z chodzeniem, pomogło leżenie na podłodze przez około 2 godziny. Ból pośladka… Czytaj więcej »

karolina
23 maja 2017 11:08

Czy przy tym schorzeniu można grać w squasha i jeździć na rowerze?

Sabina
31 maja 2017 09:18

Witam, Mam 22 lata i od dwóch/ trzech miesięcy problem w okolicy stawu biodrowo-krzyżowego lewego. Początkowo ból był bardzo niewielki i go ignorowałam, stopniowo nasilał się i pojawiał tylko i… Czytaj więcej »

Krzysztof
7 czerwca 2017 22:03

Witam Objawy rwy kulszowej z wszystkich poziomów lędźwiowych. Nasilają się nawet podczas krótkotrwałego siedzenia, pochylania się a także po kilku godzinach chodzenia lub stania. Ból promieniuje do stopy, palców, łydki,… Czytaj więcej »

Weronika
16 czerwca 2017 22:20

Witam, mam 22 lata i jestem kobietą. Nie trenuję niczego, chodź czasem zdarza mi się porobic kilka pajacykow,poćwiczyć z YouTube w domu. Jest to raczej nieregularne. Poza tym nie unikam… Czytaj więcej »

Joanna
18 czerwca 2017 16:13

Witam, podejrzewam u siebie z.m.gruszkowatego, bol pojawil sie tydzien temu, bez konkretnej przyczyny, w ciagu kilku godzin narastal i pozostal do dzis. Bol zlokalizowany jest w posladku prawym, mniej wiecej… Czytaj więcej »

Dominika
22 czerwca 2017 06:40

Panie Piotrze.. od około roku.. Odczuwam ból uniemożliwiający mi siedzenie ( siedzę ale albo jakoś na boku albo na czymś miękkim w czym mogę się zapaść.. ) Myślałam że to… Czytaj więcej »

Emilia
4 lipca 2017 19:11

Panie Piotrze, mam bol podczas siedzenia w posladku (piekacy,rwacy) oraz w tylnej i wewnetrznej stronie uda. Bol pojawia sie bardzo szybko przy siedzeniu. Bol czesto ustepuje przy chodzeniu, im dluzej… Czytaj więcej »

Łukasz
12 lipca 2017 14:27

Witam, Panie Piotrze, mam dziwne objawy, które w jakimś stopniu pasują mi do tego artykułu. Chodzę do fizjoterapeuty, nastawiał już miednicę, rozluźniał powięzi i mięśnie, również ustawiał jakoś kostkę. Niestety… Czytaj więcej »

Adam
17 sierpnia 2017 19:25
Reply to  Łukasz

Wyleczył się Pan? Jeśli tak to jak i gdzie? Mam podobne objawy i nie mogę tego wyleczyć.

Marta
12 lipca 2017 15:07

Witam bolą mnie pośladki i promieniuje ten ból do nóg. Najgorzej jest podczas stania . Chociaż to jest takie uczucie ciągnięcia w nogach . Co to może być ?

Kasia
18 lipca 2017 19:08

A jesli boli jakby gruszkowaty, lekko mrowieje 4 i 5 palec u nogi rano, a bardzo dobry osteopata twoerdzi ze stawy krzyzowo biodrowe sa ok, sa w dobrej pozycji i… Czytaj więcej »

Marta
21 sierpnia 2017 22:16

WITAM, na wstepie przepraszam za brak znakow polskich, ale jak to kobita nie umiem sobie ich wlaczyc :). Problem u mnie wyglada tak: z opisu MRI przepuklina na poziomie L5… Czytaj więcej »

Kasia
22 sierpnia 2017 01:45

Witam.Jestem prawdopodobnie po rwie kulszowej.Badanie tomografem pokazało niewielką przepuklinę kręgosłupa. Po ostatniej wizycie u neurochirurga stwieedzono,że stan zapalny,który miałam minął ale ból w okolicy lędźwiowej oraz w okolicach pępka nadal… Czytaj więcej »

Ewelina
23 sierpnia 2017 18:50

Witam Panie Piotrze. Mam spory problem. W 2014 roku miałam maly wypadek w pracy. Uraz przeciazeniowy. Od tamtej pory odczuwam okropne bole.. Na poczatku leczyli mnie na rwe kulszowa, lumbalgie… Czytaj więcej »

Ewelina
25 sierpnia 2017 15:49
Reply to  Piotr

Wlasnie dlatego tak dlugo nie zostalam zgiagnozowana. Kazdy z lekarzy upatrywal przyczyny w kregoslupie a procz minimalnej wypukliny na poziomie l4-l5 ktora nie ma mozliwosci rzekomo wywolywac objawow bolowych, i… Czytaj więcej »

Beata
25 sierpnia 2017 05:38

Witam , od kilku dni mam dziwny ból prawego pośladka.Normalnie nic mnie nie boli. Ból pojawia się, gdy próbuję założyć skarpetę na prawa nogę. Blokada. Nie mogę podnieść prawej nogi… Czytaj więcej »

margola
28 sierpnia 2017 19:19

JAk rozwiązuje Pan problem ze zrotowaną mednicą. U mnie prawa noga leżąc na plecach jest dłuższa od lewej i kolec biodrowy przedni górny czy jak to się tam nazywa ustawiony… Czytaj więcej »

margola
30 sierpnia 2017 14:11

Umnie jedna kosc udowa jest dłuższa – to jest problem.

Magda
3 września 2017 11:11

Panie Piotrze, a jaki roller będzie najlepszy? Z gładką powierzchnią czy wypustkami etc.? Bo ciężko wybrać z dużej oferty w internecie nie znając się na tym. Z góry dziękuję za… Czytaj więcej »

Your name
7 września 2017 11:30

Witam.Mam skierowanie na odbarczenie kręgu ze wstawianiem implantow.Jestem wiekowa.Noga jest bez czucia, mrowienie i szalony bol w lydkach.Fizykoterapia nie pmaga.Co robić ? pozdrawiam.

Monika
10 września 2017 15:45

Dzień dobry Panie Piotrze, mam 27 lat i od roku zmagam się z bólem mięśnia gruszkowatego. Przeszłam już wiele wizyt u specjalistów, regularnie chodziłam do fizjoterapeuty lecz taka wizyta była… Czytaj więcej »

Sabina
13 października 2017 05:56

Witam serdecznie, W lipcu 2017 miałam operację usunięcia dysku L5/S1. Po zabiegu czułam się super, wszystkie objawy ustąpiły. Od ponad 8 miesięcy borykam się z bólem w okolicy biodra, posladka,… Czytaj więcej »

Tomek
17 października 2017 12:26

Witam serdecznie , Mam 47 lat , praca głównie siedząca , sporo też godzin za kierownicą , jakieś ok pół roku temu własnie podczas jazdy samochodem zacząłem odczuwać ból w… Czytaj więcej »

Sebastian
7 listopada 2017 13:55

Witam.Panie Piotrze u mnie wygląda to tak.Zaczęło się od tego że spałem przez 10 lat na niewygodnym łóżku i bolał mnie kręgosłup aż promieniowało mi do ubu pięt ból straszny.Leczyłem… Czytaj więcej »

172
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x