Jak radzić sobie z pękniętą łąkotką, czyli kontynuacja historii mojego kolana (cz. 4).

Kilka miesięcy temu opisałem historię mojej kontuzji biegowej i obiecałem ją dokończyć (możecie ją przeczytać od początku TUTAJ). Miało być regularnie, ale wyszło jak zawsze. Nadrabiam w takim razie zaległości i opowiadam jak aktualnie wygląda forma mojego kolana, jak zachowuje się moja pęknięta łąkotka i co działo się od czerwca 2015 roku, kiedy to zacząłem porządnie pracować nad swoją kontuzją.

 

Wzloty i upadki.

Moja łąkotka jest na pewno płci żeńskiej (drogie Panie nie obrażajcie się). Potrafi mieć lepszy i gorszy humor, czasem się wkurza i daje mi popalić, a czasem po prostu jak gdyby nigdy nic uspokaja się i żyje ze mną w pełnej zgodzie. Jedno jest pewne. Jeśli ja dobrze ją traktuję to i ona odwdzięcza się tym samym i nie utrudnia mi życia.

Od czerwca 2015, w którym to rozpocząłem swój trening medyczny wszystko szło dość przyjemnie i zapowiadało się, że jestem na dobrej drodze do uporania się z problemem. Zdawałem i zdaję sobie sprawę, że poprzeczne uszkodzenie takiej wielkości jak moje samo się nie zrośnie i trzeba je w jakiś sposób zabezpieczyć. Chcąc uniknąć skalpela skupiłem się na wzmacnianiu mięśni okolicy kolana, biodra i łydki oraz usunięciu przyczyn kontuzji: nadmiernej rotacji wewnętrznej w biodrze, braków w stabilizacji oraz znacznego przeprostu w lewym stawie kolanowym. Szybko skorygowałem błędy we wzorcu biegu i przez 4 miesiące odczuwałem duży progres. Ból zmniejszył się do wyraźnego dyskomfortu pojawiającego się po 40-45 minutach biegu w tempie 9,5 – 10 km/h. Niby szału nie było, ale jak na mój aktualny stan byłem wniebowzięty.

 

Nie zawsze tak kolorowo.

Problem pojawił się przy większych obciążeniach kolana na siłowni w połączeniu z 10 – 12 godzinami pracy na nogach w klinice i podczas prowadzenia treningów medycznych. Ewidentnie większa eksploatacja kolana w obciążeniu osiowym nie służyła łąkotce, która ponownie wyraźnie dała o sobie znać w listopadzie 2015. Delikatny dyskomfort stał się ciągłym bólem o niewielkim lub średnim nasileniu, dlatego postanowiłem ponownie pozawracać głowę Doktorowi Konradowi Słynarskiemu w celu ustalenia dalszego działania. W zamyśle miałem wtedy tylko dwie opcje: komórki macierzyste odseparowane z tkanki tłuszczowej (Lipogems) lub artroskopia w ciągu kolejnych 2 – 3 miesięcy.

Konsultacja jak zwykle profesjonalna z konkretnymi informacjami do dalszego postępowania: Lipogems jak najbardziej można zrobić, ale przy tak dużym uszkodzeniu prawdopodobnie łąkotka zregeneruje się w niewielkim stopniu. Jeśli chodzi o artroskopowe szycie pęknięcia to potrzebny jest dokładniejszy rezonans nakierowany stricte na diagnostykę łąkotki (wcześniejszy na sprzęcie o indukcji 1,5 Tesla nie dość, że był wykonany pół roku wcześniej, to dokładna wielkość pęknięcia była ciężka do ocenienia). Ustaliliśmy z Doktorem, że daję odpocząć stawu kolanowemu do końca roku, robię przerwę w pracy na święta i w tym czasie mam również chwilę na zastanowienie się, którą ścieżkę leczenia chcę wybrać.

 

IMG_6930_Fotor2

 

Nowy rok, nowa perspektywa.

Postanowiłem się nie poddawać. Odłożyłem w czasie wykonanie rezonansu, ponieważ po przemyśleniu sprawy odrzuciłem ze względów zawodowych możliwość artroskopii w ciągu następnego roku. W grę wchodziły ewentualnie komórki macierzyste, które nie są najtańszym zabiegiem (choć wartym swojej ceny) i w moim przypadku racjonalnie patrząc mogłyby mieć mierny rezultat końcowy.

Na szczęście świąteczne lenistwo od pracy połączone z wykluczeniem na siłowni ćwiczeń z dużym obciążeniem kolana dało dobry efekt i kolano się wyciszyło. Racjonalnie patrząc można uznać, że to moja druga szansa na pozytywny efekt dalszego leczenia zachowawczego pękniętej łąkotki, jeśli przemyślę swój trening i trochę go zmodyfikuję. Tak zrobiłem.

 

Aktualny trening.

Na dzień dzisiejszy mój trening opiera się głównie na pracy funkcjonalnej i stabilizacji. Wyrzuciłem z niego ćwiczenia mocno obciążające łąkotkę (głębokie przysiady, duże obciążenia na maszynach i w ćwiczeniach wolnych na nogi, ćwiczenia w pełnym zgięciu stawu kolanowego). Skupiłem się na budowaniu stabilności tułowia oraz poprawie siły i wytrzymałości kończyn górnych, co przydaje mi się w pracy z pacjentami.

Jeśli chodzi o bieganie to ograniczyłem je do 40 minut jednorazowo i to głównie na bieżni, z której mogę zejść w każdym momencie gdy odczuwam pierwsze dolegliwości ze strony łąkotki. Nie jest to szczyt moich marzeń, ale przynajmniej nie muszę zastanawiać się jak wrócić spacerem z lasu oddalonego o 8 kilometrów od domu jeśli kolano uniemożliwi mi dalszy bieg. W skrócie można powiedzieć, że w moim aktualnym treningu rozsądek wygrał z chęcią ostrej rywalizacji, co kłóci się trochę z moim charakterem.

W ostatnim zdaniu muszę uznać, że zachowawcze leczenie pękniętej łąkotki to sztuka kompromisów. Z niektórych rzeczy trzeba zrezygnować lub zastąpić je innymi aktywnościami, ale stwierdzenie „lepiej funkcjonować z gorszą swoją łąkotką niż z najlepszą obcą” jest dla mnie wystarczająco przekonujące.

69
Dodaj komentarz

avatar
32 Comment threads
37 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
aniaMarcinPiotrKrysia664191Jacek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Daria
Gość

Witam, stoję właśnie przed dramatem kontuzji, która jak widmo oddala ode mnie wizję biegania. Zaczęłam biegać ok. 2 mc temu. Wydawało mi się, że robię to z głową. Jestem aktywna… Czytaj więcej »

Daria
Gość

Dziękuje za odpowiedź. Już rozpoczęłam rehabilitację. Całość jest przeciążona więc kinesiotaping, pole magnetyczne, jak najmniejsze obciążenie nogi. Gdy przeciążenie nogi ustąpi na pewno będę wzmacniać mięśnie nóg. Chciałabym na tym… Czytaj więcej »

Edi
Gość

Witam, Właśnie odebrałam wynik rezonansu: „W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej pozioma szczelina pęknięcia rozciągająca się na tylną część jej trzonu oraz łącząca w obrębie trzonu z dolną powierzchnią stawową łąkotki.… Czytaj więcej »

Edi
Gość

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Jeśli mogę jeszcze zapytać o jedną rzecz: czy dopuszcza się przy takich kontuzjach wyprosty nóg na maszynie oraz uginanie nóg na maszynie czy tylko izometryczne… Czytaj więcej »

Kasia
Gość

Witam 🙂 Z Pana artykułu wywnioskowałam że można „żyć” z uszkodzoną łąkotką? nie trzeba od razu się godzić na artroskopie? czy ten zabieg komórki macierzyste odseparowane z tkanki tłuszczowej (Lipogems)… Czytaj więcej »

Bogusia
Gość

Witam serdecznie, proszę o poradę odnośnie wyników rezonansu kolana, który został zrobiony ze względu na ból w tyle kolana: „OPIS: Rzepka przyparta do kłykcia bocznego kości udowej. Poza tym uwidocznione… Czytaj więcej »

Barbara
Gość

Witam, bardzo proszę o poradę – mam 52 lata, od ok. 2 miesięcy boli mnie kolano, nie mogę go do końca wyprostować ani zgiąć. Od kilku dni ból się nasila… Czytaj więcej »

PIT
Gość

Witam mam pytanie odnośnie łąkotki. Obecnie czekam na wyniki MRI jednakże z objawów nie zaobserwowalem blokowania kolana, gromadzenia sie płynu. Jedyne objwy występują podczas biegu z tkz.pięty wtedy pojawia się… Czytaj więcej »

PIT
Gość

Pytanie brzmi?Czy opisane lakonicznie objawy mogą świadczyć o uszkodeniu łąkotki czy innej jakiejś struktury kolana….pewnie mogą….

Mateusz
Gość

Dzień dobry, Grając w piłkę mocno kopnąłem i poczułem strzyknięcie w kolanie. Wynik rezonansu to: „Bardzo drobne pęknięcie wertykalne brzegu wolnego pogranicza rogu przedniego i trzonu łąkotki bocznej z zachowaniem… Czytaj więcej »

tomek
Gość

Witam. Szukam porady nt. łąkotki. Byłem już u dwóch ortopedów, którzy powiedzieli mi, że jedynym rozwiązaniem jest usunięcie łąkotki. Gdy mówiłem iż nie chciałbym mieć usuniętej łąkotki to mówią o… Czytaj więcej »

Anna
Gość

Hej, Mam pytanie – praktycznie jak wszyscy inni tutaj ponieważ dostałam wczoraj opis MRI i jestem troche podłamana. Więzadło krzyżowe zerwane na przyczepie z udem. Rog tylny i trzon łąkotki… Czytaj więcej »

Piotr
Gość

Panie Piotrze, a gdzie wykonywał Pan rezonans magnetyczny? Wiem, ze przy kolanie powinno sie robić najlepiej 2T, jakieś miejsce godne polecenia w Warszawie?

Szymon
Gość

Witam, mam pytanie odnośnie łąkotki która mnie boli co jakiś czas tzn. raz na miesiąc lub dwa. Ból jest nieraz dwudniowy a czasem i tygodniowy. Zrobiłem usg stawu kolanowego lewego,aparatem… Czytaj więcej »

Natalia
Gość

Witam, mam 19 lat nie dawno odebrałam wyniki MRI kolana, w opisie jest napisane: Poziome pękniecie łąkotki przyśrodkowej- cechy uszkodzenia I stopnia. Byłam dziś u ortopedy stwierdził że nie jest… Czytaj więcej »

Bartek
Gość

Witam mam 46 lat. Niedawno odebrałem wynik MRI kolana prawego, a w opisie napisane jest : Zmiany zwyrodnieniowe o obrębie przyśrodkowego pola stawowego rzepki ze ścieńczeniem chrząstki oraz drobnymi ubytkami… Czytaj więcej »

Artur
Gość

Witam Panie Piotrze, przetrenowalem kolano przy przysiadach i tym podobnych, pierwsza diagnoza to bylo naciagniecie miesni (krawiecki, podkolanowy), miesnie sie jako tako wygoily, a bol w kolanie nadal wystepowal, wiec… Czytaj więcej »

Wojtek
Gość

Witam Panie Piotrze! Mam 33 lata i podobny uraz do Pana, kolano prawe – na opisie MRI jest: „Uszkodzenie/zmiany degeneracyjne MM. Bez cech przerwania ciągłości..” reszta kolana ok. Co oznacza… Czytaj więcej »

Krzysztof
Gość

Witam Panie Piotrze Prosiłbym o opinie na temat mojego prawego kolana Kontuzji doznałem 3 tygodnie temu. Oto opis RM W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej nieregularne pękniecie – uszkodzenie II/III Łąkotka… Czytaj więcej »

ANNA
Gość

Witam,moja historia zaczęła się w październiku 2017.W pracy skręciłam sobie kolano,po miesiacu chodzenia z bólem(nie mogłam zgiać ani wyprostować w pełni kolana)udałam sie do lekarza.Miesiąc czekałam na rezonans( rozerwany trzon… Czytaj więcej »

Anna
Gość

Witam. Moja 9,5 letnia córka ma zdiagnozowane pęknięcie łąkotki bocznej czy to coś poważnego? Nie skarży się na ból kolana a wizytę u ortopedy mamy dopiero 22 kwietnia mam czekać… Czytaj więcej »

Kasia
Gość

jestem po rezonansie z którego wynika że: horyzontalna szczelina pęknięcia w obrębie rogu tylnego trzonu łąkątki bocznej otwierająca się na powierzchnię piszczelową z towarzysząca torbielą przyłąkotkową7x10x20mm,korzeń łąkątki i róg przedni… Czytaj więcej »

Damian
Gość

Witam. Nabawilem się urazu skretnego kolana podczas gry w piłkę. Wynik rezonansu mówi że w łakotce przysrodkowej w rogu tylnym i trzonie pionowa szczelina pęknięcia. Nie jest napisane jak głębokie… Czytaj więcej »

Małgorzata
Gość

Witam Panie Piotrze, Na początku maja podczas tańca doznałam skręcenia kolana prawego. Wczoraj odebrałam wyniki MR: Obrzęk i homogenizacja włókien przyczepu udowego więzadła krzyżowego przedniego – obraz jak w naderwaniu.… Czytaj więcej »

Justyna
Gość

Witam, Mieszkam w Rzeszowie. Od połowy kwietnia br odczuwalam silny ból po lewej stronie prawego kolana, promieniujący na łydkę oraz dretwienie w palcach. Na weekendzie majowym ból się nasilił i… Czytaj więcej »

Ola
Gość

Dzień dobry, po upadku uszkodziłam łąkotkę, USG – uszkodzona łąkotka posrodkowa róg tylni, skośne rozwarstwiające się w badaniu dynamicznym. Za tydzień wyjeżdżam do Stanów na 3 miesiące, nie ukrywam ze… Czytaj więcej »

Ewa
Gość

Dzień dobry, trzy i pół tygodnia temu miałam wykonaną artroskopię kolana. Rezonans przed zabiegiem wykazał złożone pęknięcia w obrębie rogu tylnego i ½ trzonu MM o przebiegu poziomym i pionowym,… Czytaj więcej »

Joanna K.
Gość

Witam, czytając Pana wpisy żałuje, że nie jestem z Warszawy, bo widać, że zna się Pan na rzecz 🙂 Opisując w skrócie moją sytuacje. Z powodu zagrożonej ciąży miałam zalecenie… Czytaj więcej »

Jacek
Gość

Mam uszkodzony róg tylny łąkotki przyśrodkowej, po tym jak strażnik leśny broniący wycinki w P. Białowieskiej wskoczył mi mi na plecy i wywrócił mnie. Jestem również fizjoterapeutą, ale potrzebuję zasięgnąć… Czytaj więcej »

Krysia664191
Gość

Witam, u mnie USG kolana wykazało konflikt rzepkowo=udowy oraz boczne przyparcie rzepki, do tego jeszcze niewielka torbiel w zgięciu i zmiany zwyrodnieniowe . Lekarz ortopeda przepisał mi tabletki przez 3… Czytaj więcej »

Marcin
Gość

Witam Od jakiegoś czasu mam problem z lewym kolanem a mianowicie przy każdym zgięciu i prostowaniu kolana słychac chrupanie i zdarza się przeskok rzepki. Zrobiłem dokładne USG „wnioski: cechy niewielkiej… Czytaj więcej »

ania
Gość

Dziękuję za ten artykuł.U mnie zdiagnozowano pękniecie jednej łąkotki i rozwarstwienie drugiej.Od tej diagnozy 1,5 roku nie robię nic.Nie ćwiczyłam, nie biegałam bo po prostu bałam się bólu. Widzę ,ze… Czytaj więcej »