Jak radzić sobie z pękniętą łąkotką, czyli kontynuacja historii mojego kolana (cz. 4).

Kilka miesięcy temu opisałem historię mojej kontuzji biegowej i obiecałem ją dokończyć (możecie ją przeczytać od początku TUTAJ). Miało być regularnie, ale wyszło jak zawsze. Nadrabiam w takim razie zaległości i opowiadam jak aktualnie wygląda forma mojego kolana, jak zachowuje się moja pęknięta łąkotka i co działo się od czerwca 2015 roku, kiedy to zacząłem porządnie pracować nad swoją kontuzją.

 

Wzloty i upadki.

Moja łąkotka jest na pewno płci żeńskiej (drogie Panie nie obrażajcie się). Potrafi mieć lepszy i gorszy humor, czasem się wkurza i daje mi popalić, a czasem po prostu jak gdyby nigdy nic uspokaja się i żyje ze mną w pełnej zgodzie. Jedno jest pewne. Jeśli ja dobrze ją traktuję to i ona odwdzięcza się tym samym i nie utrudnia mi życia.

Od czerwca 2015, w którym to rozpocząłem swój trening medyczny wszystko szło dość przyjemnie i zapowiadało się, że jestem na dobrej drodze do uporania się z problemem. Zdawałem i zdaję sobie sprawę, że poprzeczne uszkodzenie takiej wielkości jak moje samo się nie zrośnie i trzeba je w jakiś sposób zabezpieczyć. Chcąc uniknąć skalpela skupiłem się na wzmacnianiu mięśni okolicy kolana, biodra i łydki oraz usunięciu przyczyn kontuzji: nadmiernej rotacji wewnętrznej w biodrze, braków w stabilizacji oraz znacznego przeprostu w lewym stawie kolanowym. Szybko skorygowałem błędy we wzorcu biegu i przez 4 miesiące odczuwałem duży progres. Ból zmniejszył się do wyraźnego dyskomfortu pojawiającego się po 40-45 minutach biegu w tempie 9,5 – 10 km/h. Niby szału nie było, ale jak na mój aktualny stan byłem wniebowzięty.

 

Nie zawsze tak kolorowo.

Problem pojawił się przy większych obciążeniach kolana na siłowni w połączeniu z 10 – 12 godzinami pracy na nogach w klinice i podczas prowadzenia treningów medycznych. Ewidentnie większa eksploatacja kolana w obciążeniu osiowym nie służyła łąkotce, która ponownie wyraźnie dała o sobie znać w listopadzie 2015. Delikatny dyskomfort stał się ciągłym bólem o niewielkim lub średnim nasileniu, dlatego postanowiłem ponownie pozawracać głowę Doktorowi Konradowi Słynarskiemu w celu ustalenia dalszego działania. W zamyśle miałem wtedy tylko dwie opcje: komórki macierzyste odseparowane z tkanki tłuszczowej (Lipogems) lub artroskopia w ciągu kolejnych 2 – 3 miesięcy.

Konsultacja jak zwykle profesjonalna z konkretnymi informacjami do dalszego postępowania: Lipogems jak najbardziej można zrobić, ale przy tak dużym uszkodzeniu prawdopodobnie łąkotka zregeneruje się w niewielkim stopniu. Jeśli chodzi o artroskopowe szycie pęknięcia to potrzebny jest dokładniejszy rezonans nakierowany stricte na diagnostykę łąkotki (wcześniejszy na sprzęcie o indukcji 1,5 Tesla nie dość, że był wykonany pół roku wcześniej, to dokładna wielkość pęknięcia była ciężka do ocenienia). Ustaliliśmy z Doktorem, że daję odpocząć stawu kolanowemu do końca roku, robię przerwę w pracy na święta i w tym czasie mam również chwilę na zastanowienie się, którą ścieżkę leczenia chcę wybrać.

 

IMG_6930_Fotor2

 

Nowy rok, nowa perspektywa.

Postanowiłem się nie poddawać. Odłożyłem w czasie wykonanie rezonansu, ponieważ po przemyśleniu sprawy odrzuciłem ze względów zawodowych możliwość artroskopii w ciągu następnego roku. W grę wchodziły ewentualnie komórki macierzyste, które nie są najtańszym zabiegiem (choć wartym swojej ceny) i w moim przypadku racjonalnie patrząc mogłyby mieć mierny rezultat końcowy.

Na szczęście świąteczne lenistwo od pracy połączone z wykluczeniem na siłowni ćwiczeń z dużym obciążeniem kolana dało dobry efekt i kolano się wyciszyło. Racjonalnie patrząc można uznać, że to moja druga szansa na pozytywny efekt dalszego leczenia zachowawczego pękniętej łąkotki, jeśli przemyślę swój trening i trochę go zmodyfikuję. Tak zrobiłem.

 

Aktualny trening.

Na dzień dzisiejszy mój trening opiera się głównie na pracy funkcjonalnej i stabilizacji. Wyrzuciłem z niego ćwiczenia mocno obciążające łąkotkę (głębokie przysiady, duże obciążenia na maszynach i w ćwiczeniach wolnych na nogi, ćwiczenia w pełnym zgięciu stawu kolanowego). Skupiłem się na budowaniu stabilności tułowia oraz poprawie siły i wytrzymałości kończyn górnych, co przydaje mi się w pracy z pacjentami.

Jeśli chodzi o bieganie to ograniczyłem je do 40 minut jednorazowo i to głównie na bieżni, z której mogę zejść w każdym momencie gdy odczuwam pierwsze dolegliwości ze strony łąkotki. Nie jest to szczyt moich marzeń, ale przynajmniej nie muszę zastanawiać się jak wrócić spacerem z lasu oddalonego o 8 kilometrów od domu jeśli kolano uniemożliwi mi dalszy bieg. W skrócie można powiedzieć, że w moim aktualnym treningu rozsądek wygrał z chęcią ostrej rywalizacji, co kłóci się trochę z moim charakterem.

W ostatnim zdaniu muszę uznać, że zachowawcze leczenie pękniętej łąkotki to sztuka kompromisów. Z niektórych rzeczy trzeba zrezygnować lub zastąpić je innymi aktywnościami, ale stwierdzenie „lepiej funkcjonować z gorszą swoją łąkotką niż z najlepszą obcą” jest dla mnie wystarczająco przekonujące.

4 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
144 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Daria
9 listopada 2016 11:10

Witam, stoję właśnie przed dramatem kontuzji, która jak widmo oddala ode mnie wizję biegania. Zaczęłam biegać ok. 2 mc temu. Wydawało mi się, że robię to z głową. Jestem aktywna… Czytaj więcej »

Daria
10 listopada 2016 10:16

Dziękuje za odpowiedź. Już rozpoczęłam rehabilitację. Całość jest przeciążona więc kinesiotaping, pole magnetyczne, jak najmniejsze obciążenie nogi. Gdy przeciążenie nogi ustąpi na pewno będę wzmacniać mięśnie nóg. Chciałabym na tym… Czytaj więcej »

Edi
23 lutego 2017 09:00

Witam, Właśnie odebrałam wynik rezonansu: „W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej pozioma szczelina pęknięcia rozciągająca się na tylną część jej trzonu oraz łącząca w obrębie trzonu z dolną powierzchnią stawową łąkotki.… Czytaj więcej »

Edi
23 lutego 2017 11:07

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Jeśli mogę jeszcze zapytać o jedną rzecz: czy dopuszcza się przy takich kontuzjach wyprosty nóg na maszynie oraz uginanie nóg na maszynie czy tylko izometryczne… Czytaj więcej »

Kasia
4 kwietnia 2017 19:01

Witam 🙂 Z Pana artykułu wywnioskowałam że można „żyć” z uszkodzoną łąkotką? nie trzeba od razu się godzić na artroskopie? czy ten zabieg komórki macierzyste odseparowane z tkanki tłuszczowej (Lipogems)… Czytaj więcej »

Bogusia
11 kwietnia 2017 11:23

Witam serdecznie, proszę o poradę odnośnie wyników rezonansu kolana, który został zrobiony ze względu na ból w tyle kolana: „OPIS: Rzepka przyparta do kłykcia bocznego kości udowej. Poza tym uwidocznione… Czytaj więcej »

Barbara
4 lipca 2017 13:40

Witam, bardzo proszę o poradę – mam 52 lata, od ok. 2 miesięcy boli mnie kolano, nie mogę go do końca wyprostować ani zgiąć. Od kilku dni ból się nasila… Czytaj więcej »

PIT
3 sierpnia 2017 11:56

Witam mam pytanie odnośnie łąkotki. Obecnie czekam na wyniki MRI jednakże z objawów nie zaobserwowalem blokowania kolana, gromadzenia sie płynu. Jedyne objwy występują podczas biegu z tkz.pięty wtedy pojawia się… Czytaj więcej »

PIT
6 sierpnia 2017 20:54

Pytanie brzmi?Czy opisane lakonicznie objawy mogą świadczyć o uszkodeniu łąkotki czy innej jakiejś struktury kolana….pewnie mogą….

Mateusz
12 września 2017 05:57

Dzień dobry, Grając w piłkę mocno kopnąłem i poczułem strzyknięcie w kolanie. Wynik rezonansu to: „Bardzo drobne pęknięcie wertykalne brzegu wolnego pogranicza rogu przedniego i trzonu łąkotki bocznej z zachowaniem… Czytaj więcej »

Mateusz
15 września 2017 08:23
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Od samego urazu minęło już dobrych kilka miesięcy, nie uprawiałem żadnych sportów. Lekarz ortopeda po obejrzeniu obrazu z rezonansu powiedział, że z kolanem nie ma żadnej tragedii… Czytaj więcej »

tomek
5 listopada 2017 18:07

Witam. Szukam porady nt. łąkotki. Byłem już u dwóch ortopedów, którzy powiedzieli mi, że jedynym rozwiązaniem jest usunięcie łąkotki. Gdy mówiłem iż nie chciałbym mieć usuniętej łąkotki to mówią o… Czytaj więcej »

Anna
22 listopada 2017 15:19

Hej, Mam pytanie – praktycznie jak wszyscy inni tutaj ponieważ dostałam wczoraj opis MRI i jestem troche podłamana. Więzadło krzyżowe zerwane na przyczepie z udem. Rog tylny i trzon łąkotki… Czytaj więcej »

Piotr
28 listopada 2017 21:55

Panie Piotrze, a gdzie wykonywał Pan rezonans magnetyczny? Wiem, ze przy kolanie powinno sie robić najlepiej 2T, jakieś miejsce godne polecenia w Warszawie?

Piotr
3 stycznia 2018 22:45
Reply to  Piotr

Dziękuje serdecznie!

Szymon
21 stycznia 2018 19:34

Witam, mam pytanie odnośnie łąkotki która mnie boli co jakiś czas tzn. raz na miesiąc lub dwa. Ból jest nieraz dwudniowy a czasem i tygodniowy. Zrobiłem usg stawu kolanowego lewego,aparatem… Czytaj więcej »

Natalia
2 lutego 2018 15:50

Witam, mam 19 lat nie dawno odebrałam wyniki MRI kolana, w opisie jest napisane: Poziome pękniecie łąkotki przyśrodkowej- cechy uszkodzenia I stopnia. Byłam dziś u ortopedy stwierdził że nie jest… Czytaj więcej »

Natalia
4 lutego 2018 13:51
Reply to  Piotr

Od ponad roku czasu, zaczęło się od tego, że strasznie mi „strzykały kolana ” i wtedy poszłam do ortopedy, dostałam skierowanie na MRI i na rehabilitacje, lecz rehabilitacja w sumie… Czytaj więcej »

Bartek
15 lutego 2018 14:29

Witam mam 46 lat. Niedawno odebrałem wynik MRI kolana prawego, a w opisie napisane jest : Zmiany zwyrodnieniowe o obrębie przyśrodkowego pola stawowego rzepki ze ścieńczeniem chrząstki oraz drobnymi ubytkami… Czytaj więcej »

Artur
26 lutego 2018 14:19

Witam Panie Piotrze, przetrenowalem kolano przy przysiadach i tym podobnych, pierwsza diagnoza to bylo naciagniecie miesni (krawiecki, podkolanowy), miesnie sie jako tako wygoily, a bol w kolanie nadal wystepowal, wiec… Czytaj więcej »

Wojtek
7 marca 2018 06:44

Witam Panie Piotrze! Mam 33 lata i podobny uraz do Pana, kolano prawe – na opisie MRI jest: „Uszkodzenie/zmiany degeneracyjne MM. Bez cech przerwania ciągłości..” reszta kolana ok. Co oznacza… Czytaj więcej »

Wojtek
28 marca 2018 06:48
Reply to  Piotr

Po wdrożeniu Pańskich ćwiczeń jest o niebo lepiej! mogę normalnie funkcjonować od rana do wieczora, jestem również po pierwszej wizycie w fizjo-sport Rzeszów. Doskonałe podejście do tematu fizjoterapeuty Krzysztofa. Od… Czytaj więcej »

Krzysztof
15 marca 2018 16:29

Witam Panie Piotrze Prosiłbym o opinie na temat mojego prawego kolana Kontuzji doznałem 3 tygodnie temu. Oto opis RM W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej nieregularne pękniecie – uszkodzenie II/III Łąkotka… Czytaj więcej »

ANNA
16 marca 2018 23:57

Witam,moja historia zaczęła się w październiku 2017.W pracy skręciłam sobie kolano,po miesiacu chodzenia z bólem(nie mogłam zgiać ani wyprostować w pełni kolana)udałam sie do lekarza.Miesiąc czekałam na rezonans( rozerwany trzon… Czytaj więcej »

Anna
15 kwietnia 2018 12:49

Witam. Moja 9,5 letnia córka ma zdiagnozowane pęknięcie łąkotki bocznej czy to coś poważnego? Nie skarży się na ból kolana a wizytę u ortopedy mamy dopiero 22 kwietnia mam czekać… Czytaj więcej »

Kasia
13 maja 2018 05:33

jestem po rezonansie z którego wynika że: horyzontalna szczelina pęknięcia w obrębie rogu tylnego trzonu łąkątki bocznej otwierająca się na powierzchnię piszczelową z towarzysząca torbielą przyłąkotkową7x10x20mm,korzeń łąkątki i róg przedni… Czytaj więcej »

Damian
14 maja 2018 14:06

Witam. Nabawilem się urazu skretnego kolana podczas gry w piłkę. Wynik rezonansu mówi że w łakotce przysrodkowej w rogu tylnym i trzonie pionowa szczelina pęknięcia. Nie jest napisane jak głębokie… Czytaj więcej »

Małgorzata
30 maja 2018 14:08

Witam Panie Piotrze, Na początku maja podczas tańca doznałam skręcenia kolana prawego. Wczoraj odebrałam wyniki MR: Obrzęk i homogenizacja włókien przyczepu udowego więzadła krzyżowego przedniego – obraz jak w naderwaniu.… Czytaj więcej »

Justyna
2 czerwca 2018 12:20

Witam, Mieszkam w Rzeszowie. Od połowy kwietnia br odczuwalam silny ból po lewej stronie prawego kolana, promieniujący na łydkę oraz dretwienie w palcach. Na weekendzie majowym ból się nasilił i… Czytaj więcej »

Ola
13 czerwca 2018 16:55

Dzień dobry, po upadku uszkodziłam łąkotkę, USG – uszkodzona łąkotka posrodkowa róg tylni, skośne rozwarstwiające się w badaniu dynamicznym. Za tydzień wyjeżdżam do Stanów na 3 miesiące, nie ukrywam ze… Czytaj więcej »

Ewa
19 czerwca 2018 13:48

Dzień dobry, trzy i pół tygodnia temu miałam wykonaną artroskopię kolana. Rezonans przed zabiegiem wykazał złożone pęknięcia w obrębie rogu tylnego i ½ trzonu MM o przebiegu poziomym i pionowym,… Czytaj więcej »

Joanna K.
21 czerwca 2018 11:50

Witam, czytając Pana wpisy żałuje, że nie jestem z Warszawy, bo widać, że zna się Pan na rzecz 🙂 Opisując w skrócie moją sytuacje. Z powodu zagrożonej ciąży miałam zalecenie… Czytaj więcej »

Jacek
27 czerwca 2018 22:32

Mam uszkodzony róg tylny łąkotki przyśrodkowej, po tym jak strażnik leśny broniący wycinki w P. Białowieskiej wskoczył mi mi na plecy i wywrócił mnie. Jestem również fizjoterapeutą, ale potrzebuję zasięgnąć… Czytaj więcej »

Krysia664191
29 listopada 2018 21:19

Witam, u mnie USG kolana wykazało konflikt rzepkowo=udowy oraz boczne przyparcie rzepki, do tego jeszcze niewielka torbiel w zgięciu i zmiany zwyrodnieniowe . Lekarz ortopeda przepisał mi tabletki przez 3… Czytaj więcej »

Marcin
4 marca 2019 10:12

Witam Od jakiegoś czasu mam problem z lewym kolanem a mianowicie przy każdym zgięciu i prostowaniu kolana słychac chrupanie i zdarza się przeskok rzepki. Zrobiłem dokładne USG „wnioski: cechy niewielkiej… Czytaj więcej »

ania
11 maja 2019 06:49

Dziękuję za ten artykuł.U mnie zdiagnozowano pękniecie jednej łąkotki i rozwarstwienie drugiej.Od tej diagnozy 1,5 roku nie robię nic.Nie ćwiczyłam, nie biegałam bo po prostu bałam się bólu. Widzę ,ze… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek
11 marca 2020 09:44

Dzień dobry. Jestem 37 letnim mężczyzną. Dwa miesiące temu miałem wypadek rowerowy w trakcie którego doznałem urazu kolana. W toku leczenia wykonano RTG, USG a w ostateczności MRI którego opis… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek
13 marca 2020 20:11
Reply to  Piotr

Czy mógłbym chociaż uzyskać jakieś informacje odnośnie biomechaniki? Chodzi mi mianowicie o niniejszą część: „Ortopeda kategorycznie zabronił mi kucania gdyż obciąża to łąkotkę i destabilizuje rzepkę (? nie wiem czy… Czytaj więcej »

Hanna
Hanna
24 kwietnia 2020 16:38

Czy łąkotka nadal się trzyma? Jaka jest sytuacja na dzień dzisiejszy?

Marek
Marek
12 sierpnia 2020 01:44

Witam.Mam zdiagnozowane pęknięcie poziome dolnego rogu łąkotki przyśrodkowej i zastanawiam się czy jest sens kupić urządzenie vitafon które niby bardzo może zwiększyć ukrwienie łąkotki .a co za tym idzie jej… Czytaj więcej »

Marek
Marek
13 sierpnia 2020 16:16
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź.a czy jest jakaś szansa że dzięki mobilizacji kolana i wszystkich dostępnych ćwiczeń sama się zrośnie?

Kasia
Kasia
21 grudnia 2020 20:36

Hej, a co sądzisz o wykonywaniu wyroków, zakrokow, ? Sam ćwiczysz w taki sposób

Rafal
Rafal
4 stycznia 2021 11:50

Witam mam całkowicie usunięta łąkotkę przyśrodkowa zabieg miałem rok temu . Czy mogę zacząć biegać czy są jakieś stabilizatory? Jakie buty wybrac? Czy sobie odouscic

Artur
Artur
4 stycznia 2021 21:26

Witam, czytając Pana kontuzje chciałem napisać o swoich problemach. Pierwsza operacja łąkotki(szycie) miała miejsce w 2015 roku i posła bardzo dobrze, w maju ubiegłego roku podczas biegania w lesie poczułem… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
6 stycznia 2021 04:36

Dzień dobry, mam pękniętą łąkotkę do tego zanik mięśnia czworogłowego i wzmożone napięcie mieści w łydce. Podczas biegania po 4 km odczuwałam już ból. Chciałabym spróbować ćwiczyć na wioślarzy w… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
7 stycznia 2021 20:52

Witam jakiś czas temu w prawym kolanie cos mi „strzylko”, cały czas odczuwam ból, pp kilku wizytach u ortopedy dostałam skierowanie na rezonans, dzis otrzymałam wynik: w rogu tylnym lakotki… Czytaj więcej »

Adrian
Adrian
1 lutego 2021 15:51

Witam. Kilka lat temu uszkodziłem łąkotke w prawym kolanie(około 5/6 lat temu) . Po rezonansie – tylny róg łąkotki bocznej. Nie robiłem artroskopii. Od tego czasu po rehabilitacji wróciłem do… Czytaj więcej »

Wiesia
Wiesia
13 kwietnia 2021 13:04
Reply to  Piotr

WItam , z USG wynika że mam niejednorodną łąkotkę przyśrodkową prawdopodobnie ze szczeliną pęknięcia i torbiel Bakera 2,5 cm. Wiązadla boczne bez zmian . Pobolewa mnie przy chodzeniu . Biegałam… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
18 kwietnia 2021 20:11

Witam serdecznie. Kilka miesięcy temu doznałem urazu kolana. Rezonans wykazal uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przysrodkowej. Zdecydowalem się na leczenie zachowawcze. Nastąpiła niewielka poprawa. Jest maksymalny wyprost. Boli tylko przy kucaniu… Czytaj więcej »

Ivet
Ivet
2 lipca 2021 08:21

Witam, proszę o radę. W badaniu USG kolana wyszło: poziomo-skośne uszkodzenie tylnej części trzonu oraz rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z nieregularną włosowatą szczeliną. Uszkodzenie biegnące od podstawy łąkotki w kierunku… Czytaj więcej »

Ivet
Ivet
5 lipca 2021 13:59
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź, właściwie mam już termin wyznaczony, tylko kilka osób odradza mi zabieg. Polecają inne metody leczenia również niekonwencjonalne. Niby nie ma tragedii na co dzień jakoś funkcjonuję, ale… Czytaj więcej »

Darek
Darek
5 lipca 2021 19:19

Witam Mam 19 lat, przy wchodzeniu po schodach coś przeskoczyło mi w prawym kolanie. Wcześniej przez dłuzszy czas kucałem(pomagałem przy kładzeniu paneli). Kolano mi spuchło i wyglądało jakbym miał w… Czytaj więcej »

Barbara
Barbara
14 lipca 2021 19:08

Witam. Od paru tygodni odczuwam ból z tyłu kolana i nie mogę całkowicie zginać nogi. Zrobiłam USG i okazało się, że łąkotka przyśrodkowa wypchnięta jest poza szparę stawową, niejednorodna, ze… Czytaj więcej »

Barbara
Barbara
15 lipca 2021 17:48
Reply to  Piotr

Dziękuję za szybką odpowiedź! Pozdrawiam również.

Wojciech
Wojciech
8 sierpnia 2021 17:07

Witam Mam pytanie mam uszkodzenie drugiego stopnia łekotki przyśrodkowej lekarz stwierdził ze takie uszkodzenie nie jest operacyjne i mi to pasuje. Tylko czasem trochę boli i moje pytanie czy osocze… Czytaj więcej »

Karolina
Karolina
5 września 2021 17:54

Witam, czekam na wizytę u ortopedy, proszę o poradę, czy z wynikiem rezonansu jak poniżej, można uprawiać sport np jazdę na rowerze stacjonarnym? Czy takie zmiany można leczyc zachowawczo czy… Czytaj więcej »

Basia
Basia
12 września 2021 11:16

Dzięń dobry, podczas wstawania z łóżka poczułam ból w prawym kolanie. Lekarz po USG skierował mnie na rezonans. Oto wynik: „W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej widoczne jest horyzontalne pasmo wewnętrznego… Czytaj więcej »

ARTUR
ARTUR
3 października 2021 15:56

Witam. Niedawno odebrałem wynik RM kolana lewego, a w opisie napisane jest: chrząstka stawowa: -przeciążeniowe zmiany w obrzękowe przedziału bocznego chrząstki rzepki z pojedynczymi nieregularnościami obrysów warstwy zewnętrznej – chondropatia… Czytaj więcej »

ARTUR
ARTUR
4 października 2021 16:53
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie umówiłem się do drugiego ortopedy.
Pozdrawiam!

Tomasz
Tomasz
9 grudnia 2021 15:03

Witam. W styczniu 2020 zdiagnozowano: Śladowy wysięk w obrębie kaletki brzuchami-półbłoniastej. MM-w rogu tylnym wielokierunkowa szczelina pęknięcia dochodząca do powierzchni dolnej i torebkowej. Po krótkiej przerwie i wizycie u fizjo… Czytaj więcej »

144
0
Would love your thoughts, please comment.x