Jak radzić sobie z pękniętą łąkotką, czyli kontynuacja historii mojego kolana (cz. 4).
Kilka miesięcy temu opisałem historię mojej kontuzji biegowej i obiecałem ją dokończyć (możecie ją przeczytać od początku TUTAJ). Miało być regularnie, ale wyszło jak zawsze. Nadrabiam w takim razie zaległości i opowiadam jak aktualnie wygląda forma mojego kolana, jak zachowuje się moja pęknięta łąkotka i co działo się od czerwca 2015 roku, kiedy to zacząłem porządnie pracować nad swoją kontuzją.
Wzloty i upadki.
Moja łąkotka jest na pewno płci żeńskiej (drogie Panie nie obrażajcie się). Potrafi mieć lepszy i gorszy humor, czasem się wkurza i daje mi popalić, a czasem po prostu jak gdyby nigdy nic uspokaja się i żyje ze mną w pełnej zgodzie. Jedno jest pewne. Jeśli ja dobrze ją traktuję to i ona odwdzięcza się tym samym i nie utrudnia mi życia.
Od czerwca 2015, w którym to rozpocząłem swój trening medyczny wszystko szło dość przyjemnie i zapowiadało się, że jestem na dobrej drodze do uporania się z problemem. Zdawałem i zdaję sobie sprawę, że poprzeczne uszkodzenie takiej wielkości jak moje samo się nie zrośnie i trzeba je w jakiś sposób zabezpieczyć. Chcąc uniknąć skalpela skupiłem się na wzmacnianiu mięśni okolicy kolana, biodra i łydki oraz usunięciu przyczyn kontuzji: nadmiernej rotacji wewnętrznej w biodrze, braków w stabilizacji oraz znacznego przeprostu w lewym stawie kolanowym. Szybko skorygowałem błędy we wzorcu biegu i przez 4 miesiące odczuwałem duży progres. Ból zmniejszył się do wyraźnego dyskomfortu pojawiającego się po 40-45 minutach biegu w tempie 9,5 – 10 km/h. Niby szału nie było, ale jak na mój aktualny stan byłem wniebowzięty.
Nie zawsze tak kolorowo.
Problem pojawił się przy większych obciążeniach kolana na siłowni w połączeniu z 10 – 12 godzinami pracy na nogach w klinice i podczas prowadzenia treningów medycznych. Ewidentnie większa eksploatacja kolana w obciążeniu osiowym nie służyła łąkotce, która ponownie wyraźnie dała o sobie znać w listopadzie 2015. Delikatny dyskomfort stał się ciągłym bólem o niewielkim lub średnim nasileniu, dlatego postanowiłem ponownie pozawracać głowę Doktorowi Konradowi Słynarskiemu w celu ustalenia dalszego działania. W zamyśle miałem wtedy tylko dwie opcje: komórki macierzyste odseparowane z tkanki tłuszczowej (Lipogems) lub artroskopia w ciągu kolejnych 2 – 3 miesięcy.
Konsultacja jak zwykle profesjonalna z konkretnymi informacjami do dalszego postępowania: Lipogems jak najbardziej można zrobić, ale przy tak dużym uszkodzeniu prawdopodobnie łąkotka zregeneruje się w niewielkim stopniu. Jeśli chodzi o artroskopowe szycie pęknięcia to potrzebny jest dokładniejszy rezonans nakierowany stricte na diagnostykę łąkotki (wcześniejszy na sprzęcie o indukcji 1,5 Tesla nie dość, że był wykonany pół roku wcześniej, to dokładna wielkość pęknięcia była ciężka do ocenienia). Ustaliliśmy z Doktorem, że daję odpocząć stawu kolanowemu do końca roku, robię przerwę w pracy na święta i w tym czasie mam również chwilę na zastanowienie się, którą ścieżkę leczenia chcę wybrać.
Nowy rok, nowa perspektywa.
Postanowiłem się nie poddawać. Odłożyłem w czasie wykonanie rezonansu, ponieważ po przemyśleniu sprawy odrzuciłem ze względów zawodowych możliwość artroskopii w ciągu następnego roku. W grę wchodziły ewentualnie komórki macierzyste, które nie są najtańszym zabiegiem (choć wartym swojej ceny) i w moim przypadku racjonalnie patrząc mogłyby mieć mierny rezultat końcowy.
Na szczęście świąteczne lenistwo od pracy połączone z wykluczeniem na siłowni ćwiczeń z dużym obciążeniem kolana dało dobry efekt i kolano się wyciszyło. Racjonalnie patrząc można uznać, że to moja druga szansa na pozytywny efekt dalszego leczenia zachowawczego pękniętej łąkotki, jeśli przemyślę swój trening i trochę go zmodyfikuję. Tak zrobiłem.
Aktualny trening.
Na dzień dzisiejszy mój trening opiera się głównie na pracy funkcjonalnej i stabilizacji. Wyrzuciłem z niego ćwiczenia mocno obciążające łąkotkę (głębokie przysiady, duże obciążenia na maszynach i w ćwiczeniach wolnych na nogi, ćwiczenia w pełnym zgięciu stawu kolanowego). Skupiłem się na budowaniu stabilności tułowia oraz poprawie siły i wytrzymałości kończyn górnych, co przydaje mi się w pracy z pacjentami.
Jeśli chodzi o bieganie to ograniczyłem je do 40 minut jednorazowo i to głównie na bieżni, z której mogę zejść w każdym momencie gdy odczuwam pierwsze dolegliwości ze strony łąkotki. Nie jest to szczyt moich marzeń, ale przynajmniej nie muszę zastanawiać się jak wrócić spacerem z lasu oddalonego o 8 kilometrów od domu jeśli kolano uniemożliwi mi dalszy bieg. W skrócie można powiedzieć, że w moim aktualnym treningu rozsądek wygrał z chęcią ostrej rywalizacji, co kłóci się trochę z moim charakterem.
W ostatnim zdaniu muszę uznać, że zachowawcze leczenie pękniętej łąkotki to sztuka kompromisów. Z niektórych rzeczy trzeba zrezygnować lub zastąpić je innymi aktywnościami, ale stwierdzenie „lepiej funkcjonować z gorszą swoją łąkotką niż z najlepszą obcą” jest dla mnie wystarczająco przekonujące.
Witam, stoję właśnie przed dramatem kontuzji, która jak widmo oddala ode mnie wizję biegania. Zaczęłam biegać ok. 2 mc temu. Wydawało mi się, że robię to z głową. Jestem aktywna… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, przede wszystkim trzymałbym się fizjoterapii. To, że róg tylny jest uszkodzony nie oznacza, że jest to efekt biegania i właśnie to daje dolegliwości bólowe. Ucisk po zewnętrznej, wewnętrznej?… Czytaj więcej »
Dziękuje za odpowiedź. Już rozpoczęłam rehabilitację. Całość jest przeciążona więc kinesiotaping, pole magnetyczne, jak najmniejsze obciążenie nogi. Gdy przeciążenie nogi ustąpi na pewno będę wzmacniać mięśnie nóg. Chciałabym na tym… Czytaj więcej »
Jak najbardziej. Na pierwszej wizycie robię pełną diagnostykę kolan, stóp, bioder, kręgosłupa i planuję ćwiczenia korygujące. Jeśli będzie Pani zainteresowana serdecznie zapraszam do współpracy. Pozdrawiam!
Witam, Właśnie odebrałam wynik rezonansu: „W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej pozioma szczelina pęknięcia rozciągająca się na tylną część jej trzonu oraz łącząca w obrębie trzonu z dolną powierzchnią stawową łąkotki.… Czytaj więcej »
Witam, zdecydowanie że swojego doświadczenia polecam bardzie rower. Podczas dłuższego biegania będzie pani prawdopodobnie odczuwać dolegliwości i zniszczy Pani łąkotkę. Ćwiczenia również tylko takie, które nie wywołują większych dolegliwości (bez… Czytaj więcej »
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Jeśli mogę jeszcze zapytać o jedną rzecz: czy dopuszcza się przy takich kontuzjach wyprosty nóg na maszynie oraz uginanie nóg na maszynie czy tylko izometryczne… Czytaj więcej »
Dopuszcza się jesli nie wywołują one dolegliwości bólowych okolicy łąkotki. 🙂 Pozdrawiam!
Witam 🙂 Z Pana artykułu wywnioskowałam że można „żyć” z uszkodzoną łąkotką? nie trzeba od razu się godzić na artroskopie? czy ten zabieg komórki macierzyste odseparowane z tkanki tłuszczowej (Lipogems)… Czytaj więcej »
Witam, można żyć z uszkodzoną łąkotką, ale nie dotyczy to wszystkich uszkodzeń. Lipogems raczej nie nadaje się do leczenia uszkodzonej łąkotki, raczej małe szanse na jej wygojenie za pomocą komórek… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, proszę o poradę odnośnie wyników rezonansu kolana, który został zrobiony ze względu na ból w tyle kolana: „OPIS: Rzepka przyparta do kłykcia bocznego kości udowej. Poza tym uwidocznione… Czytaj więcej »
Witam,
najpierw próba leczenia zachowawczego z fizjoterapeutą, dopiero po 6-8 tygodniach bez poprawy zastanawiałbym się nad zabiegiem. Pozdrawiam!
Witam, bardzo proszę o poradę – mam 52 lata, od ok. 2 miesięcy boli mnie kolano, nie mogę go do końca wyprostować ani zgiąć. Od kilku dni ból się nasila… Czytaj więcej »
Witam, koniecznie musi pani zacząć rehabilitację i doprowadzić jak najszybciej kolano do wyprostu. Jeśli nic Pani z tym nie zrobi to artroskopia pewnie nie za wiele pomoże. Już powinna Pani… Czytaj więcej »
Witam mam pytanie odnośnie łąkotki. Obecnie czekam na wyniki MRI jednakże z objawów nie zaobserwowalem blokowania kolana, gromadzenia sie płynu. Jedyne objwy występują podczas biegu z tkz.pięty wtedy pojawia się… Czytaj więcej »
Witam,
jakie jest pytanie?
Pytanie brzmi?Czy opisane lakonicznie objawy mogą świadczyć o uszkodeniu łąkotki czy innej jakiejś struktury kolana….pewnie mogą….
Mogą świadczyć o uszkodzeniu łąkotki, ale bez badania niestety nie da się tego określić z większą pewnością. Pozdrawiam!
Dzień dobry, Grając w piłkę mocno kopnąłem i poczułem strzyknięcie w kolanie. Wynik rezonansu to: „Bardzo drobne pęknięcie wertykalne brzegu wolnego pogranicza rogu przedniego i trzonu łąkotki bocznej z zachowaniem… Czytaj więcej »
Witam, to raczej nie sprawy mięśniowe. Warto ograniczyć duże obciążenie łąkotki przynajmniej na 4-6 tygodni od urazu. Osobiście dalej pracowałbym z fizjoterapeutą, ale może poszukałbym kogoś bardzo doświadczonego w takich… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź. Od samego urazu minęło już dobrych kilka miesięcy, nie uprawiałem żadnych sportów. Lekarz ortopeda po obejrzeniu obrazu z rezonansu powiedział, że z kolanem nie ma żadnej tragedii… Czytaj więcej »
Michalina Kaczmarek, Osteo-Sport Gdynia zdecydowanie godna polecenia. Poprowadzi dalej proces powrotu do sprawności. 🙂 Pozdrawiam!
Witam. Szukam porady nt. łąkotki. Byłem już u dwóch ortopedów, którzy powiedzieli mi, że jedynym rozwiązaniem jest usunięcie łąkotki. Gdy mówiłem iż nie chciałbym mieć usuniętej łąkotki to mówią o… Czytaj więcej »
Witam, proszę szukać ortopedy, który rozważy ewentualne szycie jeśli takowe będzie możliwe, a nie od razu będzie myślał o wycinaniu. Jesli opinia wszyskich lekarzy jest zgodna może warto jednak im… Czytaj więcej »
Hej, Mam pytanie – praktycznie jak wszyscy inni tutaj ponieważ dostałam wczoraj opis MRI i jestem troche podłamana. Więzadło krzyżowe zerwane na przyczepie z udem. Rog tylny i trzon łąkotki… Czytaj więcej »
Przy zerwaniu ACL na przyczepie udowym i z flapem (rozerwaniem fragmentu łąkotki) raczej poddałbym się artroskopii, ale decydujący głos ma tu lekarz po badaniu pacjenta. Pozdrawiam
Panie Piotrze, a gdzie wykonywał Pan rezonans magnetyczny? Wiem, ze przy kolanie powinno sie robić najlepiej 2T, jakieś miejsce godne polecenia w Warszawie?
Rex Medica Sport, CMS rezonans 3T, Enel-Sport. 🙂 Osobiście wykonywałem w Radiologica, ale nie polecam ze względu na kiepskie parametry (1,5T). Pozdrawiam!
Dziękuje serdecznie!
Witam, mam pytanie odnośnie łąkotki która mnie boli co jakiś czas tzn. raz na miesiąc lub dwa. Ból jest nieraz dwudniowy a czasem i tygodniowy. Zrobiłem usg stawu kolanowego lewego,aparatem… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli nie planuje Pan się operować to jak najbardziej ten przypadek nadaje się do rehabilitacji. MRI nie jest na razie konieczne, chyba że rehabilitacja będzie nieskuteczna. Pozdrawiam!
Witam, mam 19 lat nie dawno odebrałam wyniki MRI kolana, w opisie jest napisane: Poziome pękniecie łąkotki przyśrodkowej- cechy uszkodzenia I stopnia. Byłam dziś u ortopedy stwierdził że nie jest… Czytaj więcej »
Witam,
od jakiego czasu ból się pojawia? Pozdrawiam!
Od ponad roku czasu, zaczęło się od tego, że strasznie mi „strzykały kolana ” i wtedy poszłam do ortopedy, dostałam skierowanie na MRI i na rehabilitacje, lecz rehabilitacja w sumie… Czytaj więcej »
Jeśli po rehabilitacji nie było poprawy, a już ponad rok kolano nadal daje dolegliwości bólowe to albo spróbowałbym jeszcze u innego fizjoterapeuty (może zabiegi były źle dobrane) albo poddał się… Czytaj więcej »
Witam mam 46 lat. Niedawno odebrałem wynik MRI kolana prawego, a w opisie napisane jest : Zmiany zwyrodnieniowe o obrębie przyśrodkowego pola stawowego rzepki ze ścieńczeniem chrząstki oraz drobnymi ubytkami… Czytaj więcej »
Witam, uszkodzona łąkotka się nie zrośnie w tym przypadku. Jeśli nie daje ona dolegliwości bólowych to ja bym się wstrzymał. jeśli dolegliwości są znaczne pewnie artroskopia jest tu rozwiązaniem. Ciężko… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze, przetrenowalem kolano przy przysiadach i tym podobnych, pierwsza diagnoza to bylo naciagniecie miesni (krawiecki, podkolanowy), miesnie sie jako tako wygoily, a bol w kolanie nadal wystepowal, wiec… Czytaj więcej »
Witam,
ale jakie dokładnie ma pan pytanie? Pozdrawiam.
Witam Panie Piotrze! Mam 33 lata i podobny uraz do Pana, kolano prawe – na opisie MRI jest: „Uszkodzenie/zmiany degeneracyjne MM. Bez cech przerwania ciągłości..” reszta kolana ok. Co oznacza… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, bez cech przerwania ciągłości oznacza, że łąkotka się nie rozerwała po pęknięciu. W Rzeszowie ma Pan Fizjo-Sport i np. Grzegorza Kuzdro. Świetna placówka fizjoterapeutyczna. Polecam się z nimi… Czytaj więcej »
Po wdrożeniu Pańskich ćwiczeń jest o niebo lepiej! mogę normalnie funkcjonować od rana do wieczora, jestem również po pierwszej wizycie w fizjo-sport Rzeszów. Doskonałe podejście do tematu fizjoterapeuty Krzysztofa. Od… Czytaj więcej »
Cieszę się! Powodzenia dalej. Pozdrawiam!
Witam Panie Piotrze Prosiłbym o opinie na temat mojego prawego kolana Kontuzji doznałem 3 tygodnie temu. Oto opis RM W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej nieregularne pękniecie – uszkodzenie II/III Łąkotka… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli nie ma oznak niestabilności to na pewno na razie leczenie zachowawcze, czyli rehabilitacja. 🙂 Po 3-4 miesiącach decyzja, czy operacja jest jeszcze potrzebna. 🙂 Pozdrawiam!
Witam,moja historia zaczęła się w październiku 2017.W pracy skręciłam sobie kolano,po miesiacu chodzenia z bólem(nie mogłam zgiać ani wyprostować w pełni kolana)udałam sie do lekarza.Miesiąc czekałam na rezonans( rozerwany trzon… Czytaj więcej »
Witam,
na pewno konsultowałbym to jeszcze z lekarzem w PL. Polecam osobiście dr Słynarskiego, jest świetny w takich przypadkach i może wymyśli coś sensowniejszego niż endoproteza. Pozdrawiam!
Witam. Moja 9,5 letnia córka ma zdiagnozowane pęknięcie łąkotki bocznej czy to coś poważnego? Nie skarży się na ból kolana a wizytę u ortopedy mamy dopiero 22 kwietnia mam czekać… Czytaj więcej »
Witam,
czekać. Dość poważne jak na 9,5 roku. Pozdrawiam!
jestem po rezonansie z którego wynika że: horyzontalna szczelina pęknięcia w obrębie rogu tylnego trzonu łąkątki bocznej otwierająca się na powierzchnię piszczelową z towarzysząca torbielą przyłąkotkową7x10x20mm,korzeń łąkątki i róg przedni… Czytaj więcej »
Witam,
prosze udać się do fizjoterapeuty. On Pani rozplanuje co może Pani robić po badaniu. Pozdrawiam.
Witam. Nabawilem się urazu skretnego kolana podczas gry w piłkę. Wynik rezonansu mówi że w łakotce przysrodkowej w rogu tylnym i trzonie pionowa szczelina pęknięcia. Nie jest napisane jak głębokie… Czytaj więcej »
Witam, stabilizator nie ma sensu. W takich przypadkach czasem podejmuje się decyzję o nie operowaniu i wydaje się ona być dość sensowna. To zależy jak będzie Pan na siłowni ćwiczyć.… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze, Na początku maja podczas tańca doznałam skręcenia kolana prawego. Wczoraj odebrałam wyniki MR: Obrzęk i homogenizacja włókien przyczepu udowego więzadła krzyżowego przedniego – obraz jak w naderwaniu.… Czytaj więcej »
Witam, na pewno na razie warto się rehabilitować dalej co najmniej 6 tygodni. Co do obciążania i szczegółowej rehabilitacji to planuje ją fizjoterapeuta na pierwszej wizycie po badaniu i zapoznaniu… Czytaj więcej »
Witam, Mieszkam w Rzeszowie. Od połowy kwietnia br odczuwalam silny ból po lewej stronie prawego kolana, promieniujący na łydkę oraz dretwienie w palcach. Na weekendzie majowym ból się nasilił i… Czytaj więcej »
Witam, nie leczy się USG tylko pacjenta i nie można podjąć decyzji o zabiegu tylko na podstawie USG. Grzesiek Kuzdro to bardzo dobry terapeuta, proszę się do niego udać przed… Czytaj więcej »
Dzień dobry, po upadku uszkodziłam łąkotkę, USG – uszkodzona łąkotka posrodkowa róg tylni, skośne rozwarstwiające się w badaniu dynamicznym. Za tydzień wyjeżdżam do Stanów na 3 miesiące, nie ukrywam ze… Czytaj więcej »
Witam, ciężko to określić. Każde uszkodzenie jest rozpatrywane w indywidualny sposób, z niektórymi uszkodzeniami nie ma kompletnie żadnego problemu funkcjonalnego, z innymi jest duży. Niestety nie jestem w stanie Pani… Czytaj więcej »
Dzień dobry, trzy i pół tygodnia temu miałam wykonaną artroskopię kolana. Rezonans przed zabiegiem wykazał złożone pęknięcia w obrębie rogu tylnego i ½ trzonu MM o przebiegu poziomym i pionowym,… Czytaj więcej »
Witam,
jestem dokładnie tego samego zdania co Pani fizjoterapeutka. Pozdrawiam!
Witam, czytając Pana wpisy żałuje, że nie jestem z Warszawy, bo widać, że zna się Pan na rzecz 🙂 Opisując w skrócie moją sytuacje. Z powodu zagrożonej ciąży miałam zalecenie… Czytaj więcej »
Witam, nie planuję pacjentom ćwiczeń bez badania ich, po to są fizjoterapeuci na wizytach, więc osobiście na pewno szukałbym po prostu na Pani miejscu dobrego specjalisty od rehabilitacji, który poplanuje… Czytaj więcej »
Mam uszkodzony róg tylny łąkotki przyśrodkowej, po tym jak strażnik leśny broniący wycinki w P. Białowieskiej wskoczył mi mi na plecy i wywrócił mnie. Jestem również fizjoterapeutą, ale potrzebuję zasięgnąć… Czytaj więcej »
Witam,
https://www.fizjologika.pl/fizjoterapeuci-ktorych-polecam/
Pozdrawiam!
Witam, u mnie USG kolana wykazało konflikt rzepkowo=udowy oraz boczne przyparcie rzepki, do tego jeszcze niewielka torbiel w zgięciu i zmiany zwyrodnieniowe . Lekarz ortopeda przepisał mi tabletki przez 3… Czytaj więcej »
Witam, Pani aktualne leczenie jeśli faktycznie wyglądało tak, jak Pani to opisała jest lekko przerażające. Proszę udać się do jakiegoś sensownego fizjoterapeuty, który poprowadzi w prawidłowy sposób pani rehabilitację zamiast… Czytaj więcej »
Witam Od jakiegoś czasu mam problem z lewym kolanem a mianowicie przy każdym zgięciu i prostowaniu kolana słychac chrupanie i zdarza się przeskok rzepki. Zrobiłem dokładne USG „wnioski: cechy niewielkiej… Czytaj więcej »
Dziękuję za ten artykuł.U mnie zdiagnozowano pękniecie jednej łąkotki i rozwarstwienie drugiej.Od tej diagnozy 1,5 roku nie robię nic.Nie ćwiczyłam, nie biegałam bo po prostu bałam się bólu. Widzę ,ze… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Jestem 37 letnim mężczyzną. Dwa miesiące temu miałem wypadek rowerowy w trakcie którego doznałem urazu kolana. W toku leczenia wykonano RTG, USG a w ostateczności MRI którego opis… Czytaj więcej »
Witam, napiszę krótko. Jeśli nie chce Pan sobie zaszkodzić (tak Pan napisał) to z tymi wszystkimi pytaniami warto wybrać się po prostu do fizjoterapeuty, który Pana zbada, obejrzy MRI, zrobi… Czytaj więcej »
Czy mógłbym chociaż uzyskać jakieś informacje odnośnie biomechaniki? Chodzi mi mianowicie o niniejszą część: „Ortopeda kategorycznie zabronił mi kucania gdyż obciąża to łąkotkę i destabilizuje rzepkę (? nie wiem czy… Czytaj więcej »
Czy łąkotka nadal się trzyma? Jaka jest sytuacja na dzień dzisiejszy?
Witam,
nadal się trzyma. Funkcjonuję z nią na dzień dzisiejszy w miarę normalnie z ograniczeniami co do wykonywanego sportu. Pozdrawiam!
Witam.Mam zdiagnozowane pęknięcie poziome dolnego rogu łąkotki przyśrodkowej i zastanawiam się czy jest sens kupić urządzenie vitafon które niby bardzo może zwiększyć ukrwienie łąkotki .a co za tym idzie jej… Czytaj więcej »
Witam,
absolutnie nie warto moim zdaniem. Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź.a czy jest jakaś szansa że dzięki mobilizacji kolana i wszystkich dostępnych ćwiczeń sama się zrośnie?
Hej, a co sądzisz o wykonywaniu wyroków, zakrokow, ? Sam ćwiczysz w taki sposób
Osobiście nie mam praktycznie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o kolano aktualnie. Robię wykroki, zakroki i wszystko, co nie sprawia mi dolegliwości bólowych. Wszystko jednak zależy od przypadku pacjenta i jego… Czytaj więcej »
Witam mam całkowicie usunięta łąkotkę przyśrodkowa zabieg miałem rok temu . Czy mogę zacząć biegać czy są jakieś stabilizatory? Jakie buty wybrac? Czy sobie odouscic
Witam, z całkowicie usuniętą łąkotką raczej wybrałbym się jednak do dobrego ortopedy, który zaplanuje jej odbudowę. Z bieganiem wstrzymałbym się do wizyty u ortopedy lub wybrałbym się jeszcze na szczegółowe… Czytaj więcej »
Witam, czytając Pana kontuzje chciałem napisać o swoich problemach. Pierwsza operacja łąkotki(szycie) miała miejsce w 2015 roku i posła bardzo dobrze, w maju ubiegłego roku podczas biegania w lesie poczułem… Czytaj więcej »
Witam, nie wiem. Tego nie da się ocenić stricte tylko po MRI. Tutaj szczegółowa diagnostyka ortopedyczna/fizjoterapeutyczna, wywiad z pacjentem i ich wyniki są kluczowe do podejmowania decyzji o operacji lub… Czytaj więcej »
Dzień dobry, mam pękniętą łąkotkę do tego zanik mięśnia czworogłowego i wzmożone napięcie mieści w łydce. Podczas biegania po 4 km odczuwałam już ból. Chciałabym spróbować ćwiczyć na wioślarzy w… Czytaj więcej »
Witam, ciężko odpowiedzieć na takie pytanie nie oglądając i nie badając pacjenta. Proszę się udać do fizjoterapeuty na wizytę, na której oceni on Pani stan aktualny i da wskazówki co… Czytaj więcej »
Witam jakiś czas temu w prawym kolanie cos mi „strzylko”, cały czas odczuwam ból, pp kilku wizytach u ortopedy dostałam skierowanie na rezonans, dzis otrzymałam wynik: w rogu tylnym lakotki… Czytaj więcej »
Witam,
to pytanie do ortopedy, który Panią prowadzi. Generalnie rewelacyjnie ta łąkotka nie wygląda, ale tu już po badaniu lekarz musi ocenić na ile jest szansa w leczeniu zachowawczym. Pozdrawiam!
Witam. Kilka lat temu uszkodziłem łąkotke w prawym kolanie(około 5/6 lat temu) . Po rezonansie – tylny róg łąkotki bocznej. Nie robiłem artroskopii. Od tego czasu po rehabilitacji wróciłem do… Czytaj więcej »
Witam, jest nawet mocno prawdopodobne, że za którymś razem łąkotka po prostu pęknie na tyle, że zablokuje kolano. Niestety za każdym razem kiedy dochodzi do takiego podwichnięcia struktura łąkotki na… Czytaj więcej »
WItam , z USG wynika że mam niejednorodną łąkotkę przyśrodkową prawdopodobnie ze szczeliną pęknięcia i torbiel Bakera 2,5 cm. Wiązadla boczne bez zmian . Pobolewa mnie przy chodzeniu . Biegałam… Czytaj więcej »
Witam,
proszę się wybrać do ortopedy z USG. Zaleci dalsze postępowanie lub dodatkową, bardziej szczegółową diagnostykę, np. MRI? Pozdrawiam!
Witam serdecznie. Kilka miesięcy temu doznałem urazu kolana. Rezonans wykazal uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przysrodkowej. Zdecydowalem się na leczenie zachowawcze. Nastąpiła niewielka poprawa. Jest maksymalny wyprost. Boli tylko przy kucaniu… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, to zalezy od wielkości i umiejscowienia łąkotki. Ja osobiście uważam, iż jeśli uszkodzenie nie daje dolegliwości bólowych i jewt względnie stabilne (to ocenia lekarz) to nie ma sensu… Czytaj więcej »
Witam, proszę o radę. W badaniu USG kolana wyszło: poziomo-skośne uszkodzenie tylnej części trzonu oraz rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z nieregularną włosowatą szczeliną. Uszkodzenie biegnące od podstawy łąkotki w kierunku… Czytaj więcej »
Dzień dobry, na pewno wykonałbym jeszcze MRI, ale przy takich objawach raczej już zastanawiałbym się nad terminem operacji. W lublinie dr Walawski jeśli chodzi o ortopedów, ale niestety z fizjoterapeutów… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź, właściwie mam już termin wyznaczony, tylko kilka osób odradza mi zabieg. Polecają inne metody leczenia również niekonwencjonalne. Niby nie ma tragedii na co dzień jakoś funkcjonuję, ale… Czytaj więcej »
Witam Mam 19 lat, przy wchodzeniu po schodach coś przeskoczyło mi w prawym kolanie. Wcześniej przez dłuzszy czas kucałem(pomagałem przy kładzeniu paneli). Kolano mi spuchło i wyglądało jakbym miał w… Czytaj więcej »
Witam, nie jestem w stanie za wiele sensownie doradzić bez zbadania osobiście takiego kolana i tylko na podstawie MRI. Łąkotka może być pęknięta, ale bez diagnostyki ciężko powiedzieć, czy to… Czytaj więcej »
Witam. Od paru tygodni odczuwam ból z tyłu kolana i nie mogę całkowicie zginać nogi. Zrobiłam USG i okazało się, że łąkotka przyśrodkowa wypchnięta jest poza szparę stawową, niejednorodna, ze… Czytaj więcej »
Witam, w mojej ocenie te zabiegi niewiele wniosą i pomogą. Osobiście wybrałbym się po prostu szybciej niż za 2 miesiące do fizjoterapeuty prywatnie na jedną wizytę, na której po badaniu… Czytaj więcej »
Dziękuję za szybką odpowiedź! Pozdrawiam również.
Witam Mam pytanie mam uszkodzenie drugiego stopnia łekotki przyśrodkowej lekarz stwierdził ze takie uszkodzenie nie jest operacyjne i mi to pasuje. Tylko czasem trochę boli i moje pytanie czy osocze… Czytaj więcej »
Witam, skoro lekarz ortopeda ocenił to jako nieoperacyjne to raczej nie jest z łąkotką tak źle, żeby miało to spowodować jakieś niesamowicie szybkie zmiany zwyrodnieniowe. Osocze może złagodzić ból w… Czytaj więcej »
Witam, czekam na wizytę u ortopedy, proszę o poradę, czy z wynikiem rezonansu jak poniżej, można uprawiać sport np jazdę na rowerze stacjonarnym? Czy takie zmiany można leczyc zachowawczo czy… Czytaj więcej »
Witam,
może Pan z tym jeździć na rowerze stacjonarnym. O metodzie leczenia musi zadecydować lekarz po badaniu i wywiadzie z Panem. Pozdrawiam!
Witam,
może Pani z tym jeździć na rowerze stacjonarnym. O metodzie leczenia musi zadecydować lekarz po badaniu i wywiadzie z Panią. Pozdrawiam!
Dzięń dobry, podczas wstawania z łóżka poczułam ból w prawym kolanie. Lekarz po USG skierował mnie na rezonans. Oto wynik: „W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej widoczne jest horyzontalne pasmo wewnętrznego… Czytaj więcej »
Witam,
oczywiście, że można, a nawet trzeba:) Pozdrawiam!
Witam. Niedawno odebrałem wynik RM kolana lewego, a w opisie napisane jest: chrząstka stawowa: -przeciążeniowe zmiany w obrzękowe przedziału bocznego chrząstki rzepki z pojedynczymi nieregularnościami obrysów warstwy zewnętrznej – chondropatia… Czytaj więcej »
Witam, nie wiem jakie ma Pan objawy (nie pisze Pan tego), ale powrót do dużego biegania z takim uszkodzeniem łąkotki to dość śmiała teza. Nie badałem Pana, więc nie mogę… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie umówiłem się do drugiego ortopedy.
Pozdrawiam!
Witam. W styczniu 2020 zdiagnozowano: Śladowy wysięk w obrębie kaletki brzuchami-półbłoniastej. MM-w rogu tylnym wielokierunkowa szczelina pęknięcia dochodząca do powierzchni dolnej i torebkowej. Po krótkiej przerwie i wizycie u fizjo… Czytaj więcej »
Dzień dobry, z opisu nie jest to rewelacyjny stan łąkotki, więc jeśli dolegliwości się zwiększyły warto odbyć wizytę kontrolną u ortopedy, może zleci dodatkowe badania. Rower nie powinien szkodzić w… Czytaj więcej »