Operacje kręgosłupa. Dlaczego wykonywane są zbyt często?

Operacje kręgosłupa są na świecie wykonywane zbyt szybko i zbyt często. To fakt. Od lat prowadzone są badania, które niezaprzeczalnie pokazują, iż decyzja o zabiegu neurochirurgicznym, mającym na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjenta w ogromnej ilości przypadków jest podejmowana zbyt pochopnie. Dlaczego tak się dzieje? Czy to tylko zbyt szybka decyzja ze strony lekarza jest głównym powodem rosnącej z roku na rok rzeszy pacjentów, których można było leczyć zachowawczo? Dziś spojrzę krytycznym okiem głównie na swoje podwórko, jakim jest fizjoterapeutyczne leczenie bólu kręgosłupa w Polsce.

Profilaktyka bólu kręgosłupa.

Można się sprzeczać co do różnych rzeczy, ale co do tego chyba nikt z nas nie ma wątpliwości. Profilaktyka bólu kręgosłupa w realiach polskiej służby zdrowia (czy idąc nawet dalej: polskiego szkolnictwa) nie istnieje!

Nikt nie uczy Ciebie, potencjalnego pacjenta „kręgosłupowego” jak powinieneś siedzieć w ławce w szkole lub przy biurku w pracy, w jaki sposób możesz podnieść 15 kilogramowego syna, czy ustawić fotel w samochodzie by nie robić Twojemu kręgosłupowi pod górkę. Totalną rzadkością są również pracownicze biurka o regulowanej wysokości (spotykane za to nagminnie np. w skandynawskich firmach nawet w Polsce) pozwalające na pracę w pozycji stojącej, czy ergonomiczne krzesła, na których spędzasz 8 godzin dziennie 5 razy w tygodniu. Znikomy odsetek firm rozumie, iż wprowadzenie prostych zasad ergonomii podczas pracy zmniejsza ilość zwolnień spowodowanych problemami pracowników z bólem kręgosłupa. To nie mit, to czysty fakt, który zrozumiały już duże korporacje za oceanem, a nawet bliżej, za Morzem Bałtyckim (np. Szwecja, Norwegia, Finlandia).

Innym problemem jest również fakt, iż Ty sam również o tą profilaktykę nie dbasz. Z ostatniego roku pamiętam tylko jednego pacjenta, który zjawił się u mnie w celu wstępnej diagnostyki i rutynowego „przeglądu”, czy nie należy do osób w grupie ryzyka kontuzji kręgosłupa (przy okazji dodam, iż był to rewelacyjnie sprawny 45 latek). Czymże różni się kontrolny przegląd zębów u stomatologa, czy profilaktyczna mammografia od prewencyjnego zadbania o swój narząd ruchu wizytą u fizjoterapeuty? Pamiętaj, że to właśnie Twój układ mięśniowo-szkieletowy daje Ci możliwość czerpania przyjemności z każdego dnia, jeśli działa w pełni sprawnie i bezbólowo.

Ból „przechodzony”.

Przewlekły ból kręgosłupa to najczęstszy problem, z jakim pacjent zjawia się u fizjoterapeuty. Rekordziści potrafią cierpieć z jego powodu kilkadziesiąt lat zanim zaczną robić pierwsze kroki medyczne w kierunku pozbycia się dolegliwości. Gratuluję wytrwałości graniczącej z brakiem rozsądku (ująłem to nader delikatnie).

Tak, to również Twoja wina, pacjencie, że kiedy już podejmiesz się leczenia swojego kręgosłupa często jest już o kilka lat za późno i nieuchronnie czeka Cię zabieg operacyjny! Nie żyjemy w kraju trzeciego świata, gdzie o fizjoterapeucie nikt nie słyszał. Nawet w naszej, beznadziejnie zorganizowanej służbie zdrowia jesteś w stanie odnaleźć dobrego jakościowo specjalistę, który pomoże Ci pozbyć się bólu i spróbuje zatrzymać/spowolnić postępujące zmiany degeneracyjne Twojego kręgosłupa. To na prawdę nie wymaga lotu w kosmos, często jest to łatwiejsze niż myślisz. Wystarczy tylko chcieć póki nie jest za późno.

Niekompetencja fizjoterapeutów.

Dzisiaj i nam, specjalistom od leczenia układu ruchu się dostanie. Uważam, że zasłużenie. Ileż to razy słyszałem od moich kolegów fizjoterapeutów, że w NFZ „się nie da”. Ponoć system stworzony jest tak, że o jakościowej pracy można tylko pomarzyć. Pacjent trafiający w Twoje ręce jest zielony jak wiosenna trawa (sorry pacjencie!) i nierzadko ufa Ci bezgranicznie. On chce tylko wyzdrowieć i wierzy, że seria bzdurnych zabiegów fizykoterapeutycznych, którym go poddajesz to najlepsze rozwiązanie na jego schorzenie, ponieważ właśnie to zostało mu zalecone przez lekarza. Twoim cholernym obowiązkiem jako specjalisty jest poinformowanie go, że tak nie jest jeśli możesz mu pomóc inaczej (czytaj szybciej). I uwierz mi na słowo, pacjenci są w stanie wydać ostatnie pieniądze jeśli widzą, że terapia jest skuteczna i mogą pozbyć się bólu. Co więcej, będą Ci za to dozgonnie wdzięczni i przyślą do Ciebie znajomych.

Fizjoterapeuto, zacznij widzieć w tym wszystkim pacjenta, nie tylko pracę do wykonania. Czujesz, że nie masz dostatecznej wiedzy by pracować manualnie i wolisz fizykoterapię? Zacznij się szkolić i nabierać wprawy lub po prostu zmień zawód. Nie niszcz opinii o skuteczności fizjoterapii, na którą inni pracują codziennie własnymi rękami. Nie masz pieniędzy na szkolenia? Nigdy nie będziesz ich mieć jeśli będziesz pracować w ten sposób. Nikt nie chce wracać do specjalisty, który mu nie pomógł.

(PS. Tak, aktualnie pracuję tylko z pacjentem prywatnym, jednak zarządzałem wcześniej placówką NFZ. Wiem, że w każdym z tych przypadków da się pracować dobrze lub źle jakościowo).

Pochopna decyzja lekarza.

Na koniec krótko o błędach lekarskich. W mojej opinii nie ma ich wcale tak dużo, jak można by sądzić z wypowiedzi środowiska medycznego jeśli chodzi o neurochirurgię kręgosłupa. Nierzadko to właśnie nasza (fizjoterapeutów) wina, że pacjent jest kwalifikowany do zabiegu bez próby leczenia zachowawczego. Lekarze nie znają się na fizjoterapii (bo nie muszą) i to naszym obowiązkiem jest udowodnienie im, że niejednego pacjenta możemy jeszcze uratować przed skalpelem. Jeśli nie pokażemy im własnych możliwości sami o to nie poproszą. Oni wykonują swoją pracę prawidłowo, my też to róbmy.

Nie bójmy się rozmawiać z lekarzami i przekonywać ich, że jesteśmy w stanie pomóc w danym przypadku i odwlec zabieg operacyjny. To my, fizjoterapeuci powinniśmy wychodzić z inicjatywą i przedstawiać swoją propozycję leczenia. Oczywiście, w wielu przypadkach może być ona nieskuteczna, ale jeśli jako fizjo pomożesz chociaż części pacjentów przeznaczonych na stół już wzbudzisz większe zaufanie środowiska lekarskiego. Neurochirurgom nie zależy na krojeniu każdego pacjenta, który zgłosi się do nich z bólem kręgosłupa. Będą Ci wdzięczni jeśli uda Ci się wyleczyć przynajmniej część z tych osób.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
10 października 2016 22:52

Świetna strona, świetne wpisy mądre i jakże trafne. Wniosek jest taki ,nie szukajmy winy w lekarzach czy nfz tylko starajmy się jak najlepiej pomóc pacjentowi wszystkimi możliwymi dostępnymi nam środkami… Czytaj więcej »

ewela
25 listopada 2016 21:15

O trafine w dziesiątkę! Zostałam skierowana na zabieg neurochirurgiczny!!! I cały czas noszą w sobie niepewność czy się zdecydować! Przydałaby mi się Pana Piotra konsultacja!

Diana
24 stycznia 2017 21:55

Również mam dylemat czy moja operacja to już konieczna konieczność. Takich fizjoterapeutów nam potrzeba! Syndrom Bertolottiego w Polsce znany nie jest 🙁 nie wiem już gdzie szukać. I czy ruchomość… Czytaj więcej »

Diana
26 stycznia 2017 10:57
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź i poprawkę 🙂 od fizjoterapeuty, neurochirurga i ortopedy usłyszałam właśnie taką diagnozę W czerwcu czeka mnie właśnie stabilizacja.

Ilona
Ilona
13 stycznia 2020 18:24
Reply to  Diana

Jak udała się operacja?

ewa
ewa
24 lutego 2017 12:02

Witam!!Mam przepukline na odcinku l4-l5 przepulkina lewostronna z uciskami na korzenie nerwowe do tego ucisk na noge lewa .Często mam rwe kulszowa taka gdzie noga mi się wykreca ,do tego… Czytaj więcej »

ewa
ewa
25 lutego 2017 08:58

Dziękuje za odpowieź!!Szkoda ,że mam trochę daleko do Pana jestem z okolic Działdowa (warm-mazurskie )bo z chęcią skonsultowalabym moje dolegliwości! !i Może z Olsztyna mógłby Pan kogoś polecić (fizjoterapeute)byłabym wdzięczna!… Czytaj więcej »

ewa
ewa
26 lutego 2017 20:42

Dziękuję ☺

Wojtek
12 sierpnia 2017 09:52
Reply to  ewa

Witam Panie Piotrze Jestem po drugiej operacji l4 l5 nawrotowa przepuklina lewostronna, ale ta druga to tylko i wyłacznie z mojej winy sam na nią zapracowałem. Po jakim czasie powinienem… Czytaj więcej »

Radek
26 kwietnia 2017 04:47

Panie Piotrze jest Pan może z Warszawy prosiłbym o konsultacje pozdrawiam

Alicja Rutkowska
12 maja 2017 22:35

Witam. Panie Piotrze mam zeslizg kregu l5 s1 8mm czy musze poddac sie operacji.czekam juz w kolejce.dziekuje

Bernadeta
5 września 2017 05:27

Syna czeka operacja kręgosłupa przepuklina lędźwiowa lewostronna czy mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeutę z Chełma lub Lublina, niestety Warszawa jest za daleko.

Marta
2 lipca 2018 13:00

Dzień dobry Mam problemy z kręgosłupem szyjnym i lędźwiowym – przepuklina. Przez 8 tygodni tego roku miałam dolegliwości: ból lędźwi, rąk, pieczenie w stopach, drętwienie dłoni. Po rehabilitacji ustąpiło. Przez… Czytaj więcej »

Majka
10 lutego 2019 19:00

Mądre słowa Panie Piotrze. Zastanawia mnie tylko – cytuję fragment o lekarzach: “……jesteśmy w stanie pomóc w danym przypadku i odwlec zabieg operacyjny…..” Nie pasuje mi tu słowo “odwlec”. Jest… Czytaj więcej »

24
0
Would love your thoughts, please comment.x