Łokieć tenisisty. Przyczyny powstania i możliwości rehabilitacji.

Łokieć to jeden z najbardziej niewdzięcznych stawów w pracy fizjoterapeutów. Jego skomplikowana struktura i nietypowa biomechanika sprawia, iż nie jest on łatwym i przyjemnym „kąskiem” do rehabilitacji, a wszystkie jego uszkodzenia goją się stosunkowo długo. Tak jest również z bohaterem dzisiejszego wpisu, czyli popularną jednostką chorobową o nazwie łokieć tenisisty.

 

Co to jest łokieć tenisisty?

Nazwa tytułowego urazu stawu łokciowego może trochę mylić. Zdawałoby się, iż dotyczy on głównie sportowców uganiających się godzinami po korcie z rakietą w ręku i podkręcających żółtą piłkę w taki sposób, aby przeciwnik po drugiej stronie siatki miał w życiu jeszcze trudniej od nich. Otóż nie. Niespodzianką może być fakt, iż łokieć tenisisty w niewielkim odsetku przypadków dotyczy właśnie fanatyków tenisa i zazwyczaj pojawia się u osób z nim nie związanych.

Uraz ten należy do grupy entezopatii (dokładniej jest to entezopatia przyczepów mięśni prostowników nadgarstka w okolicy łokcia). Oznacza to nic innego jak nagromadzenie się mikrourazów powstałych podczas codziennego nadużywania mięśni prostujących nadgarstek w stronę grzbietową ręki, mających swój przyczep początkowy na kości ramiennej.

Co do tego wszystkiego mają tenisiści? A no właśnie niewiele oprócz faktu, że podczas uderzenia piłki rakietą ustawioną w pozycji backhand’u mocno używają prostowników nadgarstka. A i to nie do końca prawda, bo siłę wyprowadzają głównie z barku i tułowia. To tyle jeśli chodzi o nazwę, trochę mylną według mnie, ale jakoś muszę się z nią pogodzić.

 

Jak powstaje łokieć tenisisty?

Skoro zapalenie ścięgien prostowników nadgarstka zazwyczaj nie dotyczy tenisistów to kto najczęściej na nie choruje? Otóż w mojej praktyce fizjoterapeutycznej z tą jednostką chorobową najczęściej spotykałem… kucharki! Dziwne prawda? Przecież raczej nie należą one do osób szaleńczo uprawiających sport typu tenis, chociaż nie popadajmy w stereotypy. Drugą grupą zawodów, w której często występuje łokieć tenisisty są osoby bardzo dużo piszące np.: nauczyciele czy księgowi. Dlaczego się tak dzieje?

Otóż jak już wspomniałem entezopatia to rodzaj przewlekłego uszkodzenia, powstającego na skutek przeciążenia. Częste używanie prostowników nadgarstka (pracują na przykład bardzo intensywnie przy podnoszeniu ciężkiej patelni lub garnka jedną ręką oraz długo pozostają w napięciu w czasie pisania długopisem i na klawiaturze) doprowadza do rozrywania pojedynczych włókien mięśniowych w okolicy przyczepu ścięgna mięśnia do kości (jedna z teorii mówi, iż odrywają się one wraz z elementami wierzchniej warstwy kości), co w długiej perspektywie czasu prowadzi do powstania coraz większego stanu zapalnego tej okolicy.

Nie trudno się domyślić, iż taki stan objawia się znacznym bólem oraz nierzadko nadmiernym ociepleniem miejsca przyczepu i jeśli występuje on po bocznej stronie dystalnej (końcowej) części kości ramiennej to najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z entezopatią przyczepu prostowników nadgarstka.

 

Jak wyleczyć łokieć tenisisty?

Niestety tak jak nabawienie się tej nieprzyjemnej choroby jest rzeczą dość łatwą, tak wyleczenie jej to już całkiem inna historia. Najważniejszą rzeczą w leczeniu łokcia tenisisty jest znalezienie i zniwelowanie przyczyny jego powstania. Nie jest to trudne, ponieważ uszkodzony przyczep mięśniowy sam daje o sobie znać w codziennych czynnościach, które go traumatyzują. Naszym zadaniem jest tylko to zaobserwować i zmniejszyć częstotliwość ich wykonywania.

Jeśli przeciążenia powstają podczas aktywności fizycznej to na pewno konieczny będzie odpoczynek lub modyfikacja uprawianego sportu tak, aby nie wywoływał on dolegliwości bólowych. To samo tyczy się innego hobby lub pracy zawodowej obciążającej ścięgna prostowników. To pierwsza, podstawowa zasada, którą możemy wprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem rehabilitacji uszkodzonego łokcia.

anatomia łokcia tenisisty

Najważniejsze struktury bocznej strony stawu łokciowego, w okolicy których może występować ból typu łokieć tenisisty.

Rehabilitacja.

Według dr Cyriax’ a, twórcy ortopedycznej terapii manualnej, można wyróżnić 4 typy łokcia tenisisty ze względu na rodzaj uszkodzonego ścięgna i to właśnie od prawidłowej diagnostyki zależy dalszy wybór metod leczenia tej entezopatii.

 

Typ pierwszy.

Uszkodzenie na przyczepie prostownika promieniowego długiego nadgarstka (1% wszystkich przypadków). Bez tendencji do samoleczenia.

 

Leczenie:

– głęboki masaż poprzeczny, wykonywany około 20 minut codziennie przez co najmniej 4-6 dni z rzędu;

masaż poprzeczny łokcia tenisisty 4Masaż poprzeczny okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Fioletowa strzałka wskazuje kierunek masażu.

– wspomaganie fizykoterapią: fala uderzeniowa, ultradźwięki, jonoforeza, krioterapia;

– taping odciążający.

taping łokcia tenisisty

Taping odciążający w przypadku łokcia tenisisty. Taśma aplikowana jest w wyproście stawu łokciowego oraz w zgięciu dłoniowym nadgarstka bez dodatkowego naciągnięcia.

 

Typ drugi. Najczęstszy.

Uszkodzenie na brzusznej części nadkłykcia bocznego na przyczepie mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka (90% wszystkich przypadków). Bardzo często występujące typowe, kłujące bóle.

 

Leczenie:

– samoleczenie u osób młodych trwa do roku, u osób po 60tce do dwóch lat od pierwszych objawów;

– wykonanie przez doświadczonego terapeutę manualnego manipulacji wg Mills’ a, poprzedzonej głębokim masażem poprzecznym bolesnej okolicy;

– fala uderzeniowa;

– sam głęboki masaż poprzeczny jest mało skuteczny;

masaż poprzeczny łokcia tenisisty 3Masaż poprzeczny w okolicy brzusznej części nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

– ostrzykiwanie osobczem bogatopłytkowym zawierającym czynniki wzrostu. Metoda ta w szybkim czasie stymuluje komórki uszkodzonego ścięgna do regeneracji, ale niestety jest dość droga i musi być wykonana precyzyjnie przez doświadczonego ortopedę.

 

Typ trzeci.

Ból ścięgna mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka na wysokości głowy kości promieniowej (1% przypadków). Małe tendencje do samoleczenia.

 

Leczenie:

– głęboki masaż poprzeczny w miejscu bólu;

– wspomaganie fizykoterapią.

masaż poprzeczny łokcia tenisistyMasaż poprzeczny w okolicy głowy kości promieniowej.

Typ czwarty.

Brzusiec mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka (8% przypadków). Nie ma możliwości samowyleczenia.

łokieć tenisisty

Bolesna okolica w przypadku łokcia tenisisty typu czwartego.

 

Leczenie:

– głęboki masaż poprzeczny;

– fala uderzeniowa;

– osocze bogatopłytkowe;

– ćwiczenia ekscentryczne mięśnia.

 

Podsumowanie.

Jak widać leczenie łokcia tenisisty nie jest sprawą łatwą, a na pewno nie przyjemną. W wyjątkowych przypadkach (po 6 tygodniach nieskutecznego leczenia) stosuje się również ostrzykiwanie bolącego miejsca starydami, ale osobiście nie jestem zwolennikiem tej metody. Może ona mieć osłabiający wpływ na strukturę kolagenu okolicy iniekcji, co często prowadzi do kolejnego naderwania lub całkowitego zerwania ścięgna.

 

We własnej praktyce obserwuję, iż w bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z dwoma lub nawet trzema typami łokcia tenisisty  na raz i zawsze warto rozpocząć od precyzyjnego masażu poprzecznego punktów bolesnych lub fali uderzeniowej. Metody te są względnie tanie w stosunku do zastrzyków, a często okazują się nadzwyczaj skuteczne.

38
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
PiotrMariuszDanusiaEwaiwona Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
AnnaSz
Gość

Bardzo fajnie opisany problem. Z mojego doświadczenia wynika że dobrze sprawdza się masaż poprzeczny połączony kinesiotapingiem.

Jacek
Gość

witam, świetny blog i jak zwykle trafiłem na niego trochę późno. pisze Pan o łokciu tenisisty a nie mogę znaleźć artykułu o łokciu golfisty. podciągam się na drążku, trochę workout… Czytaj więcej »

Ania
Gość

Pewnie nie taki komentarz jest spodziewany, ale zaryzykuję. Po pierwsze jednak bardzo dziękuję za taki pomocny wpis na blogu. Postanowiłam zgłębić temat ponieważ borykam się z problemem łokcia z przerwami… Czytaj więcej »

Marta
Gość

Cześć! Dzięki za prowadzenie tak czytelnej i pomocnej strony! Co do łokcia tenisisty czy można zacząć prace od razu, kiedy palpacyjnie bardzo boli (jest sens robić tylko paro minutowy masaż… Czytaj więcej »

Mateusz
Gość

Witam. Borykam sie od pewnego czasu z tym problemem, cos pomiedzy typem 2 a 3 ale ciezko mi dokladnie okreslic. Bol wystepuje tylko przy rotacji reka, momentami przy wyproscie ale… Czytaj więcej »

Ola
Gość

Witam
Czy poleca Pan noszenie opasek na łokieć tenisisty? Mam wrażenie, że ból jest mniejszy ale noszenie samej opaski jest nieorzyjemne

monika
Gość

równiez borykam się z taką dolegliwością, dzisaj bylam u lek i został wstrzyknięty mi steryd i stąd moje pytanie czy powinnam rękę unieruchomić (nosić na temblaku) czy tez nie? dostałam… Czytaj więcej »

Bartolomeo
Gość

Świetny artykuł! Jestem w trakcie kursu medycyny ortopedycznej wg Cyriaxa więc wiem o co biega, mam tylko jedno pytanie: czy spotkałeś się kiedyś z urazowym początkiem łokcia tenisisty? Mam jedną… Czytaj więcej »

Ilona
Gość

Witam! Lekarz stwierdził u mnie łokieć tenisisty i zalecił masaż Moje pytanie brzmi ,czy po ponad godzinnym masażu przedramienia normalnym jest że ręka jest bardzo obolała ale tylko przy dotyku,spuchnięta… Czytaj więcej »

Ewa, 39 lat
Gość

Witam. W zeszłym roku w grudniu zaczął mnie boleć prawy łokieć, podniosłam łóżko szarpnięciem. Zdiagnozowano u mnie łokieć tenisisty. Ból był na tyle duży, że większość czynności wymagających podnoszenia jakichkolwiek… Czytaj więcej »

sasa
Gość

Witam, Rok temu nabawiłam się łokcia golfisty, zostałam skierowana na rehabilitacje która pomogła na jakiś czas. Teraz zdarza się, że gdy podciągam się łokieć boli, jednak nie jest to taki… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość

Witam. Proszę o pomoc. 2 lata temu, nagle w nocy dostałem bardzo silnego bólu łokcia, który trwał całą noc i cały nastepny dzień. Dostałem od lekarza lekarstwa i maść i… Czytaj więcej »

iwona
Gość

Witam. Od dwóch miesięcy borykałam się z bólem łokcia i bólem mięśnia przy podnoszeniu cięższych przedmiotów. Wczoraj lekarz (bez zadnych badań) dotykając tylko miejsce bólu stwierdził łokieć tenisisty. Nie byłam… Czytaj więcej »

Ewa
Gość

Witam, od końca listopada 2017 roku borykam się z bólem prawego łokcia. Początkowo ból odczuwałam tylko w łokciu, a z tygodnia na tydzień rozprzestrzeniał się na przedramię i promieniował do… Czytaj więcej »

Danusia
Gość

Witam. Bardzo dobry artykuł ale w sumie nadal nie wiem do końca który typ mam. Pracuję w Holandii od 06.03.17. Pierwsza praca na początkach 4 m-ce, potem urlop 6 tygodni,… Czytaj więcej »

Mariusz
Gość

Bardzo pomocne informacje. Mam jeszcze pytanie o to w jaki sposób okleić tejpami kontuzje w typie trzecim?