Joga. Czy to dobry pomysł dla Twojego kręgosłupa?

Większość z nas myśląc o jodze widzi przed oczami przyjemną aktywność ruchową, poprawiającą sprawność fizyczną organizmu w każdym wieku. Joga nie kojarzy się z kontuzjami i wykańczającymi treningami, po których wychodzisz zlany potem i zastanawiasz się czy dasz radę dotrzeć do domu z wycieńczenia. W przeświadczeniu wielu osób jest to raczej aktywność wykorzystująca powolne, płynne ruchy, w pełni bezpieczne nawet dla największych „sztywniaków”.

Czy jednak joga to faktycznie aktywność dla każdego? Czy w niektórych przypadkach może ona mieć również negatywny wpływ np. na stan kręgosłupa? Czy pacjenci odczuwający dolegliwości bólowe powinni ją uprawiać? Spójrzmy na jogę okiem fizjoterapeuty.

Joga to nie tylko ruch.

Zdecydowana większość społeczeństwa postrzega jogę przez pryzmat kolejnej metody treningu „mięśniowo-stawowego”. Warto jednak pamiętać, iż joga to nie tylko aktywność fizyczna. To cała filozofia życia, zajmująca się związkiem pomiędzy zdrowiem ciała i umysłu. Biorąc pod uwagę pacjentów odczuwających dolegliwości bólowe kręgosłupa (np. lędźwiowego) to zdecydowanie pozytywny kierunek kompleksowego leczenia ich problemu.  

W końcu tak, jak już pisałem w jednym z wcześniejszych postów (znajdziesz go TUTAJ) ból kręgosłupa to nie tylko problem struktury i funkcji, ale także psychiki (stres, negatywne emocje) oraz otaczającego społeczeństwa (praca, miejsce zamieszkania, czy status materialny).

Pamiętaj jednak, iż joga to nie metoda fizjoterapeutyczna i nie powinna być tak traktowana. Oczywiście regularne treningi są wstanie „uelastycznić” Twoje ciało, dać mu trochę relaksu po wyczerpującym dniu, czy oczyścić umysł zaśmiecony codziennymi problemami. Wymagają one jednak prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń i (przynajmniej na początku) kontroli pod okiem instruktora. Jeśli odczuwasz już ból kręgosłupa i dzięki jodze chcesz się go pozbyć to warto zacząć od podstaw: prawidłowej diagnostyki Twoich dolegliwości.

Ból podczas uprawiania jogi. Co zrobić?

Na początku postawmy sobie sprawę jasno: ból kręgosłupa, a dyskomfort z rozciągania tkanek miękkich to nie to samo. Oczywiście trening jogi może być nieprzyjemny, ponieważ zazwyczaj wymusza ruch Twoich stawów w zakresach, w których nie pracują one na co dzień. 

W początkowej fazie treningu organizm będzie się buntować, a nieprzyjemny dyskomfort będzie temu towarzyszyć przez kilka pierwszych tygodni. Jednak to nie taki ból jest dla Ciebie dzwonkiem alarmowym przed lub w trakcie uprawiania jogi. Nawracające, ostre stany bólowe kręgosłupa, czy dolegliwości utrzymujące się długo po zakończonym treningu (pomijając standardowe „zakwasy”) to objawy, które przed rozpoczęciem uprawiania jogi warto skonsultować z fizjoterapeutą. 



Czy joga faktycznie jest dla wszystkich?

Pamiętaj, że każdy organizm jest kompletnie inny i potrzebuje innego ruchu, aby czuć się lepiej. W przypadku większości osób wprowadzenie dużej mobilności (np. za pomocą jogi) może zdecydowanie poprawić ich stan funkcjonalny i zmniejszyć odczuwalne dolegliwości bólowe. Niestety w swojej praktyce spotykam wielu pacjentów, których problemy kręgosłupa wynikają z nadmiernej ruchomości stawów, połączonej ze słabym gorsetem mięśniowym. 

Taka kombinacja mało sprzyjających warunków w połączeniu z jogą może prowadzić do pogłębienia zaburzeń biomechaniki pacjenta i generować jeszcze większe dolegliwości bólowe. Są to oczywiście rzadkie przypadki, jednak warto o nich pamiętać.

Z drugiej strony spotykam również typ pacjenta „nadgorliwego”, którego ograniczenia zakresu ruchomości są bardzo duże. Stara się on być najbardziej elastycznym gościem w grupie i nierzadko przekracza granice dyskomfortu. W tym przypadku brak elastyczności tkanek połączony z wykorzystywaniem zakresu ruchu ponad możliwości organizmu również szybo doprowadza do kontuzji, między innymi kręgosłupa. 

Chcę uprawiać jogę. Od czego zacząć?

Jeśli nie narzekasz na duże dolegliwości bólowe kręgosłupa i jesteś w miarę sprawnym człowiekiem to nie widzę absolutnie żadnych przeciwwskazań (a nawet wiele wskazań) do uprawiania jogi. Jest to aktywność w miarę bezpieczna i ciężko zrobić sobie nią krzywdę stosując prawidłową technikę w ćwiczeniach. Pomyśl jednak racjonalnie i na początek wybierz bardziej statyczne zajęcia jogi, w których większy nacisk kładzie się na precyzję ruchu. Nie porywaj się z motyką na słońce i bardziej zaawansowane treningi zostaw sobie na czas, w którym technika wykonywania ćwiczeń nie będzie już dla Ciebie problemem.

Jeśli jednak jesteś osobą odczuwającą dolegliwości bólowe kręgosłupa lub nie jesteś pewna/y, czy joga jest dobrym pomysłem dla Twojego organizmu to zacznij od diagnostyki. Wybierz się do sprawdzonego fizjoterapeuty, który pomoże Ci dobrać najlepszy rodzaj ruchu dla Ciebie. 

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące rozpoczęcia treningów jogi zajrzyj również do Agaty Ucińskiej, prowadzącej kanał Poczuj się lepiej”. To skarbnica wiedzy dla pacjentów poszukujących informacji w temacie zdrowego uprawiania jogi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x