Drętwienie ręki. Co może być przyczyną?

Drętwienie ręki lub jej poszczególnych palców zna chyba każdy z nas. Sporadycznie pojawiający się efekt zgrabiałej dłoni, budzący w nocy po uciśnięciu ręki ciałem lub odczucie przeszywającego prądu i chwilowego braku siły w kończynie górnej po uderzeniu w łokieć nie jest niczym nadzwyczajnym. To naturalne objawy w przypadku chwilowego ucisku jednej ze struktur nerwowych odpowiadających między innymi za ruchomość ręki.

Co jednak w przypadku, gdy drętwienie części lub całej ręki pojawia się często i bez uchwytnej przyczyny? Skąd mogą się brać długotrwałe, nocne bóle dłoni i efekt trwałego osłabienia kończyny górnej również w ciągu dnia? W takich wypadkach trzeba działać i to jak najszybciej, ponieważ mogą to być pierwsze objawy na prawdę poważnej choroby. Możliwości jest kilka, najważniejsze znajdziecie poniżej.

splot ramienny

Anatomia splotu ramiennego, tworzonego przez korzenie nerwowe na poziomach od C5 do Th1.

Unerwienie okolicy ręki.

Kończyna górna w całości unerwiona jest przez tak zwany splot ramienny. W skrócie można napisać, że jest to struktura utworzona z kilku korzeni nerwowych mających swój początek w kręgosłupie szyjnym i górnej części kręgosłupa piersiowego (dokładnie korzeni C5-Th1, a częściowo nawet C4 i Th2). Grupa tych korzeni „miesza się” ze sobą, tworząc poszczególne nerwy, z których najważniejsze dla ręki to: nerw pośrodkowy, nerw promieniowy oraz nerw łokciowy. To właśnie znajomość unerwienia obszarów z tych trzech struktur oraz tzw. dermatomów ciała człowieka w dużym stopniu ułatwia fizjoterapeutom prawidłową diagnostykę i daje informację która (lub które) z nich wywołują u pacjenta drętwienie rąk.

unerwienie ręki

Mapa unerwienia czuciowego poszczególnych nerwów zaopatrujących rękę. Drętwienie danej powierzchni skóry daje terapeucie informację, która struktura może powodować parestezje zgłaszane przez pacjenta.

Jednak żebyśmy my, fizjoterapeuci i lekarze nie mieli za łatwo to na przebiegu każdego z trzech nerwów jest co najmniej kilka punktów, w których może dojść do jego ucisku powodującego parestezje. Oprócz samych nerwów objawy takie mogą być również wywoływane przez inne struktury organizmu (opona twarda, otaczająca korzenie nerwowe w okolicy ich początku w kanale kręgowym, czy punkty maksymalnej bolesności w mięśniach: tzw. punkty spustowe). Jednak zacznijmy od początku.

Ocena miejsca i rodzaju drętwienia.

Pierwszą rzeczą, za jaką zabiera się dobry fizjoterapeuta w ocenie problemu pacjenta jest diagnostyka, zawierająca wywiad i szczegółowe badanie. Już po kilkunastu istotnych pytaniach terapeuta może wnioskować z jakim problemem ma do czynienia, co w dalszej części potwierdza lub wyklucza testami diagnostycznymi poszczególnych struktur. Całość na prawdę nie jest łatwą sprawą, a nauczenie się prawidłowej diagnostyki zazwyczaj zajmuje specjalistom co najmniej kilka lat (dużą rolę odgrywa tu również doświadczenie zdobyte na wcześniejszych pacjentach). Na potrzeby bloga spróbuję streścić cały proces do minimum, co może Wam ułatwić wstępne zróżnicowanie własnych dolegliwości.

Przyjmijmy, że głównym problemem, z którym się borykacie jest drętwienie prawej ręki. Odpowiedzcie na pytania, dotyczące swoich dolegliwości:

1. Czy drętwienie zmienia się w ciągu doby, czy jest stałe i występuje cały czasz takim samym nasileniem? Niezmienny ból lub drętwienie może świadczyć o trwałym uszkodzeniu lub ucisku na struktury nerwowe spowodowane np. zmianami nowotworowymi, naroślami kostnymi.

2. Czy drętwienie nasila się w pozycji spionizowanej (stanie/siedzenie), a zmniejsza podczas leżenia? Taki objaw może świadczyć o problemie w okolicy kręgosłupa szyjnego.

3. Czy drętwienie nasila się lub znika podczas ruchów głową w różnym kierunku (skłon boczny, rotacja, skłon przód/tył)? W przypadku zmian w dolegliwościach podczas ruchów głową można wstępnie wnioskować, że problem drętwienia ręki ma swój początek w kręgosłupie szyjnym. Jeśli żaden z ruchów nie nasila, ani nie zmniejsza parestezji prawdopodobnie problem umiejscowił się gdzie indziej.

4. Czy drętwienie ma swój specyficzny przebieg, czy jest „rozlane” po całej ręce? Poniżej znajduje się mapa unerwienia kończyny górnej z uwzględnieniem wspomnianych wcześniej dermatomów: obszarów zaopatrywanych czuciowo z poszczególnych poziomów kręgosłupa. Jeśli przebieg drętwienia pokrywa się z którymś z kolorowych pól również może to wynikać z ucisku na struktury nerwowe w okolicy kręgosłupa szyjnego. W przypadku drętwienia „rozlanego” może być ono powodowane np. uciskiem na oponę twardą kręgosłupa. Jeśli objawy wyglądają inaczej to mogą one mieć początek w innym miejscu, np.: na przebiegu nerwu obwodowego.

dermatomy kończyny górnej

Przebieg dermatomów kończyny górnej. Objawy drętwienia pokrywające się z daną powierzchnią unerwienia mogą świadczyć o problemie w obrębie kręgosłupa szyjnego.

5. Czy drętwienie powiązane jest z bólem i dotyczy tylko ręki, czy również przedramienia lub ramienia? Objawy zlokalizowane tylko w obrębie ręki świadczyć mogą o zespole cieśni nadgarstka (postaram się go opisać w oddzielnym poście), jeśli problem dotyczy również ramienia/przedramienia prawdopodobnie ma swój początek gdzie indziej.

6. Czy drętwienie pojawiło się nagle (np. podczas gwałtownego ruchu głową lub po wypadku samochodowym), czy stopniowo się nasilało? Nagłe pojawienie się objawów często zapoczątkowane jest ostrym uszkodzeniem krążka międzykręgowego lub uderzenia w nerw na jego przebiegu. Jeśli sprawa pojawiła się przewlekle szukamy jej przyczyny w dalszej diagnostyce.

7. Czy drętwienie w ręce nasila się bardziej w nocy i jest niezależne od pozycji głowy? Drętwienia nocne bez większych objawów w ciągu dnia często związane są z wspomnianym wcześniej zespołem cieśni nadgarstka.

8. Czy zauważalne jest osłabienie siły mięśniowej ręki? Jeśli tak, prawdopodobnie jest ono spowodowane uciskiem na struktury nerwowe i w dalszej diagnostyce poszukujemy ich przyczyny.

Postawienie diagnozy i leczenie.

Diagnostyka i różnicowanie problemów neurologicznych to bardzo skomplikowany proces i nie da się go opisać w całości nawet w jednej książce, a co dopiero w krótkim wpisie na blogu. Oprócz standardowych testów fizjoterapeutycznych: określenia rodzaju parestezji, zaburzeń czucia, osłabienia siły mięśniowej czy odruchów neurologicznych istnieją jeszcze dziesiątki testów dodatkowych, stosowanych przez lekarzy i fizjoterapeutów. W diagnostyce drętwienia rąk pomocne są również badania elektromiografii (pozwalają one na dokładne określenie miejsca ucisku na nerw) oraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego (może potwierdzić lub wykluczyć problem w tym rejonie).

Istnieją setki chorób oraz zmian strukturalnych i funkcjonalnych, mogących wywoływać parestezje w obrębie rąk. Najczęściej spotykane to opisane powyżej problemy mające początek w kręgosłupie szyjnym oraz zespół cieśni nadgarstka (czasami również tzw. objaw skrzyżowania, czyli problem obu tych struktur na raz). rzadziej widywane są również zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS), zespół kanału łokciowego, zespół kanału Guyona, zaburzenia krążenia obwodowego, czy problemy o podłożu nowotworowym.

Jedno jest pewne. PACJENCIE NIE LECZ SIĘ SAM! Ten wpis ma na celu obudzenie w Tobie czujności oraz motywacji do działania. Jeśli pojawiają się u Ciebie objawy drętwienia rąk koniecznie zacznij je diagnozować i leczyć u dobrych specjalistów. Im szybciej, tym lepiej. Oszczędzisz sobie cierpienia, a dzięki wczesnej interwencji również pieniędzy i czasu.

4.2 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
174 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
15 września 2016 10:21

Krótkie pytanko… koleżanka skarży się na drętwienie obu kończyn górnych w nocy (od szyi do ręki), czuje bezwład, czasami trudno jej zmienić pozycję. Ułożenie głowy nie wpływa na objawy. Jak… Czytaj więcej »

Patrycja
21 września 2016 16:24

Co masz na myśli mówiąc niebezpieczny ból nocny – jakie mogą być tego przyczyny?

Zaniepokojony
23 października 2016 16:55

Witam. Aktualnie kilkanaście razy w ciągu dnia pojawia się u mnie dretwienie i mrowienie od barku do nadgarstka, czasem objawy te dotyczą samej dłoni czasem dłoni do łokcia a czasem… Czytaj więcej »

Marek
1 maja 2017 07:47

Świetny artykul

Rzonca
26 czerwca 2017 09:17

Tak, takiego artykułu szukałem – wiem teraz na którym poziomie szyjnego mam problem. Precyzyjnie widać na rysunkach obszary drętwienia i mrowienia za które “odpowiada” dany nerw czyli ucisk dysku na… Czytaj więcej »

DAMIAN
13 sierpnia 2017 20:21

Witam. Odczuwam drętwienia lewej ręki i lewej nogi łącznie z palcami tych kończyn), kolana. Migotanie w klatce piersiowej. Czy to też ma związek z kręgosłupem. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Agnieszka
15 sierpnia 2017 09:39

Witam Od jakiegoś czasu (mniej więcej miesiąca) towarzyszy mi mrowienie, drętwienie ręki prawej Nie jest to bolesne, nie przeszkadza mi w nocy, czuje tylko dyskomfort. Pojawiło się to nagle w… Czytaj więcej »

JA
JA
18 sierpnia 2017 12:52

Witam, jestem po operacji cieśni nadgarstka. To już prawie trzy miesiące a ręka nadal słaba. Mam problemy z kciukiem i nadgarstkiem, tzn. czuję dziwny opór przy wykonywaniu ruchów, czasem lekki… Czytaj więcej »

Aneta
20 sierpnia 2017 13:38

Witam, Ja mam dziwne opasujące jakby drętwienie/przeczulicę od połowy dłoni do połowy przedramienia.Trudno to opisać,to jest tak jakbym miała zaciśnietą Opaskę na tym odcinku i odczuwała przez coś,trochę obezwładniające.Towarzyszy temu… Czytaj więcej »

Alicja
26 sierpnia 2017 11:13

Dzień dobry, Od wielu lat chodzę o kulach, gdzieś od 3 tygodni jak budzę się rano czuję zdretwienie palców jednej ręki, które przechodzi po kilku sekundach ruszania. Dretwieją różne palce,… Czytaj więcej »

Helena
29 sierpnia 2017 02:13

Witam, niedawno urodziłam 3 dziecko i niestety bardzo nasiliły się objawy drętwienia prawej ręki, niestety lekarz rodzinny zbagatelizował problem, mówiąc że to przez to iż przybrała na wadze, mam tzw… Czytaj więcej »

ona
ona
11 września 2017 08:08

Witam. Jestem bezradna, lekarze wciaż odsyłają mnie od siebie, nikt mi nie jest w stanie pomóc. Mam problem z rękami. Mianowicie od grudnia 2015 roku, kiedy byłam 1 miesiąc w… Czytaj więcej »

Katarzyns
12 września 2017 00:21

Witam. Od 3 tygodni mam problem z dretwiejaca prawa reka. Na wstepie zaznacze, ze do tej pory mialam prace siedzaca przy komputerze (ok 2 lat ) natomiast teraz wyjechalam za… Czytaj więcej »

Danuta
7 października 2017 08:31

Panie Piotrze mam takie pytanie jestem po operacji l4/L5 w 2015 i c5/C6 w 2017 z implantem peck .Teraz szyja nie boli wszystko super nie mam bólu ani sztywnienia na… Czytaj więcej »

Agnieszka
8 listopada 2017 19:22

Witam. Od dawna mam objawy drętwienia, cierpnięcia i niedowladu całej prawej reki od barku po palce. Objawy występują tylko w nocy. Czytając pytania zwróciłam uwagę na umiejscowienie dretwienia, u mnie… Czytaj więcej »

Damiam
15 listopada 2017 22:20

Witam. Od miesiąca nie mam czucia w 4 i 5 palcu i połowie prawej dłoni oraz mam osłabione mięśnie tzn nie mogę wykonywać normalnych ruchów cała dłonią, nie mogę rozłożyć… Czytaj więcej »

Rafal
25 listopada 2017 06:00

Witam. U mnie najwiekszym problemen jest bol pojawiajacy die nad ranem z tylu reki zaraz nad lokciem poza oczywiscie mrowieniem w palcach

Paulina
28 listopada 2017 17:59

Witam! Bardzo proszę o radę. W wyniku dźwignięcia ciężaru doznałam długotrwałego bólu w odcinku lędźwiowym, nie mialam jeszcze rezonansu, ale lekarz stwierdził, że może być to dyskopatia. Po 6 tygodniach… Czytaj więcej »

Daniel
17 grudnia 2017 22:33

Witam mam pytanie Od kilku dni budze się w nocy i z rana z silnym bólem . Gdy się budze czuje takie kłucia od łokcia do palca środkowego z Mrowieniem… Czytaj więcej »

Rafał 31 lat
18 grudnia 2017 09:29

Witam, Od jakiegoś czasu powrócił do mnie ból i drętwienie prawej reki. Zauważyłem, że pojawiło się to w poprzednim roku w pracy,kiedy ręka była nadmiernie przeciążana. Ból i drętwienie w… Czytaj więcej »

Janusz
22 grudnia 2017 19:31

Witam serdecznie, mam 63 lata. Mam własną malutką siłownię z której w miarę możliwości korzystam. Drętwieje mi od kilku lat lewa ręka. Nasilenie objawów następuje po tzw. “rozpiętkach”. Co może… Czytaj więcej »

Viola
29 grudnia 2017 09:11

Witam, Panie Piotrze, mam wielopoziomową dyskopatię szyjną uciskającą nerwy z lewej strony. Nie mam większych objawów, a lekarz neurochirurg polecił zoperować przepuklinę ale w normalnym trybie. Od kilku dni codziennie… Czytaj więcej »

Tadek
3 stycznia 2018 10:38

Witam, od miesiąca ma drętwienie palców (kciuka, wskazujący i środkowy). Zaczęło się od kciuka i z każdym dniem jest coraz gorzej. Na dzień dzisiejszy mam zdrętwiałą cała rękę aż do… Czytaj więcej »

Tadek
11 stycznia 2018 06:25
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedz. Mam już wynik rezonansu i wyszły ogniska demielinizacyjne na poziomie C4 mam skierowanie na rezonans głowy i mam pytanie czy możliwe że te objawy ze strony ręki… Czytaj więcej »

Jacek
9 stycznia 2018 10:31

Witam. Od kilku miesięcy mam bóle w okolicy lewej łopatki, ramienia i przedramienia. Dodatkowo od miesiąca drętwieją mi palce lewej ręki. Bóle nasilają się po kilkugodzinnym siedzeniu w pracy przy… Czytaj więcej »

Agnes
21 stycznia 2018 15:29

Witam ! Od ponad roku walczę z wypukliną między C6 a C7, ból lewego barku, łopatki, karku i przedramienia nie odpuszcza nawet po tabletkach p. bólowych 🙁 w nocy drętwieją… Czytaj więcej »

Mariusz
26 stycznia 2018 13:09

Witam dretwieje mi prawy kciuk a jak na niego naciskam to dretwieje bardziej jakby walił prąd. I mam osłabioną prawą rękę. Chce powiedzieć ze mam problemy z kręgosłupem 4 górny… Czytaj więcej »

Kamil
29 stycznia 2018 18:34

Dzień dobry. Pracuję fizycznie i od jakiegoś czasu dokucza mi prąd od połowy wewnętrznej strony ramienia przechodzi przez łokieć i kończy się tuż przed małym palcem ( tam czuję mrowienie).Problem… Czytaj więcej »

Dominika
5 lutego 2018 15:24

Dzień dobry, Mój mąż od około miesiąca ma mrowienie w dłoniach. Zdarza się to tylko w ciagu dnia. Dziwnie bo nie palce, tylko na wewnętrznej stronie dłoni, nie wiem jak… Czytaj więcej »

Agata
15 lutego 2018 22:06

Od kilku dni czuje mówienie w obu dłoniach i jakby takie pulsowanie czy to coś poważnego?

Anna
4 marca 2018 11:30

Witam Moją babcie od dłuższego czasu drętwieja kończyny górne od łokcia w dół. Jest tak już od dłuższego czasu. Ma tak i w nocy i w dzień. Bark rowniez boli… Czytaj więcej »

Ewa 40
10 marca 2018 06:47

Witam. Od pewnego czasu podczas snu drętwienie mi prawa ręka od łokcia po palę. Ból budzi mnie w nocy po kilka razy. Bardzo dużo pracuje i nadwyrezam prawa rękę. Czy… Czytaj więcej »

KINGA
10 marca 2018 16:09

Witam.Mam małe wypukliny c4 c5 c6.Przy lewej stronie c7 nie duzy bol piekący, jakby c7 byl obity.Okropny bol miedzy łopatka a kregoslupem w jednym punkcie.Na th 4 naczyniak 14mm na… Czytaj więcej »

Beata
11 marca 2018 20:52

Od kilku miesięcy boli mnie łokieć i strona grzbietowa lewej ręki. Występuje również drętwienie i „słabość ręki. Byłam na rehabilitacji i akupunkturze . Również neurolog niv nie poradził. Gdzie szukać… Czytaj więcej »

Majka
13 marca 2018 20:22

Witam. Pod koniec m-ca lutego br w wyniku dosyć silnego upadku na chodniku roztrzaskałam lewy nadgarstek. Od razu na chodniku tuż po – poczułam drętwotę lewego palca wskazującego, kciuka oraz… Czytaj więcej »

Basia
13 marca 2018 20:46

Witam, Mój chłopak jest po operacjach cieśni nadgarstka w obu dłoniach. Operacje były dawno. Od dłuższego czasu odczuwa drętwienie w dłoniach, a podczas treningów, ręce potrafią odmówić mu posłuszeństwa, tak… Czytaj więcej »

Urszula
18 marca 2018 13:24

Witam. 15 lat temu miałam odbarczenie nerwu łokciowego od zeszłego roku zaczęły się pojawiać dolegliwości łokcia tenisisty oraz drętwienie 4i5 palca. Dostałam blokadę w łokieć dicloduo oraz dwie serie zabiegów.… Czytaj więcej »

Tomasz
13 maja 2018 20:07

Niedawno czyszcząc płytki przed fugowaniem opierałem się na lewej ręce. Jakieś 2.5-3 godziny. Następnego dnia czułem odrętwienie całej lewej ręki, dłoń, przedramie i ramię. Myślałem, że po prostu przycisnąłem rękę… Czytaj więcej »

Tomek
22 maja 2018 07:56

Witam Od 3 dni mam odretwiale male palce lewej dloni jest to ciagle nie przechodzi wcale… dodatkowo od jakis 3 tygodni jak zle ustawie lewa stope (na zewnetrznej krawedzi) to… Czytaj więcej »

Paula
4 czerwca 2018 20:51

Jestem po drugiej operacji prawej ręki na ciesnie nadgarstka, po pierwszej operacji 2 lata bez problemów później zaczął się ból nadgarstka do tego stopnia że był nie do wytrzymania ,… Czytaj więcej »

Lukasz
5 czerwca 2018 09:17

Witam Od jakiegoś czasu (miesiaca) mam stale drętwienie lewej reki a dokladnie dwoch dolnych placów przedramienia wewnetrznego oraz wewnetrznej czesci tricepsa tak jak bylo wczesniej na schemacie bardzo fajnie pokazana,tylko… Czytaj więcej »

Danusia
14 czerwca 2018 10:11

Witam. Mam 22 lata. Od kilku dni mam dretwienie w 2 ostatnich palcach. Dzis w nocy nie zmruzylam oka gdyż w prawym ramieniu obudził mnie przeogromny promieniujacy ból. Po 4… Czytaj więcej »

Paulina
17 czerwca 2018 18:51

Dzień dobry. W zeszłym tygodniu po raz pierwszy doświadczyłam nieprzyjemnego mrowienia/drętwienia obydwu dłoni jednocześnie. Uznałam, że było to jednorazowe i więcej się nie powtórzy. Jednak powróciło. Przedwczoraj i wczoraj ponownie… Czytaj więcej »

Tomek
24 czerwca 2018 05:30

Witam Panie Piotrze. Wczoraj po przebudzenie miałem niedowład lewej ręki. Czasami się to zdarzało, ale teraz utrzymuje się cały czas. Występuje mrowienie od łokcia w dół. Najbardziej odczuwalne jest w… Czytaj więcej »

Paulina
3 lipca 2018 06:06

Witam, Tydzień temu zrobiłam tatuaż na lewej ręce, po kilku dniach zaczęłam odczuwać nieprzyjemne “mrowienie” od łokcia do małego palca dłoni. Później przeszło a teraz znowu się pojawia Najbardziej odczuwalne… Czytaj więcej »

Róża
3 lipca 2018 07:26

Od kilku dni czuję bardzo delikatne mrowienie od łokcia do małego palca. Jest to uczucie jakby ręką miała zdrętwieć ale nie drętwieje. Dodatkowo od łokcia do barku czuję jakbym miała… Czytaj więcej »

Karol
5 lipca 2018 18:24

Witam, Około tydzień temu zacząłem mieć delikatne drętwienie/mrowienie w prawej dłoni i przedramieniu. Na początku nie martwiłem się o to bo kiedyś miałem coś podobnego przez 1-2 tygodnie i mi przeszło,… Czytaj więcej »

wioletta
7 lipca 2018 16:20

Panie Piotrze pomocy! Od roku walcze z dretwieniem posladkow. Kilka miesiecy bylo tragicznie. Bol guzow kulszowych dretwienie mrowienie klucia. Po roku intensywnej reabilitacji i wizytach u rehabilitanta zostalo nawracajace dretwienie… Czytaj więcej »

Ela
Ela
24 lipca 2018 08:14

Witam, Od ponad tygodnia mam dziwne drętwienie , mrowienie w prawej ręce. A zaczęło się przy obieraniu ziemniaków w pewnej chwili poczułam mrowienie w prawym kciuku i w zgięciu nadgarstka… Czytaj więcej »

Mariusz
29 lipca 2018 08:22

Panie Piotrze niedawno pisałem w sprawie urazu ACLa Pana opinia bardzo mi pomogła i dzis po miesiącu profesjonalnej fizjoterapii widze ogromy postęp i nie mysle już o operacji? Niestety jak… Czytaj więcej »

Maja
21 października 2018 11:07

Witam , w zeszły poniedziałek miałam operację kresy bialej i plastyka brzucha , po kilku dniach w prawej ręce zaczęłam odczuwać przechodzacy prad od łokcia do dłoni , z dnia… Czytaj więcej »

Izabela
Izabela
2 czerwca 2019 19:36
Reply to  Piotr

Witam panie Piotrze,cztery miesiące temu miałam zabieg na cieśnię nadgarstka. Wcześniej drętwiały mi dwa środkowe palce a obecnie trzy pierwsze. Przeszłam już trzy różne rehabilitacje, lekarz każe czekać. Czy jest… Czytaj więcej »

174
0
Would love your thoughts, please comment.x