Diagnostyka obrazowa w ortopedii. Jakie badania warto wykonać w przypadku urazu?
Bardzo często dostaję od Was maile z pytaniami jakie badania wykonać przed wizytą u lekarza lub fizjoterapeuty, aby ułatwić im diagnozę Waszej przypadłości. Czy jest to w ogóle konieczne? Czy za każdym razem jesteśmy zmuszeni wydawać 500 – 700 zł na diagnostykę dokładnym rezonansem magnetycznym aby znaleźć przyczynę naszych dolegliwości?
Radiologia to ogromny dział medycyny, którego efekty pracy w niektórych przypadkach mogą być zbawienne i niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy lekarskiej czy fizjoterapeutycznej. W takim razie w jakich przypadkach konieczna jest najpierw wizyta u specjalistów radiologii i jakie badania wykonać w konkretnych przypadkach?
Czy na wszystkie badania radiologiczne wymagane jest skierowanie od lekarza?
To chyba najczęstsza wątpliwość jaką mają pacjenci chcący wykonać dodatkowe badania diagnostyczne. Odpowiedź jest prosta. Skierowanie od lekarza wymagane jest jedynie na badania „siejące”, czyli takie, w do których wykonania konieczne jest użycie promieni rentgenowskich. Należą do nich standardowe, najczęściej spotykane w medycynie zdjęcia rentgenowskie oraz badanie tomografem komputerowym. Reszta podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce ortopedycznej nie wymaga skierowania od lekarza, a jedynie wypełnienia ankiety z przeciwwskazaniami oraz pisemnej zgody pacjenta na ich wykonanie.
Kiedy przydatne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG)?
Potoczny rentgen to podstawowe badanie dodatkowe w ortopedii, choć jego możliwości są przez pacjentów bardzo często przeceniane. Diagnostykę RTG stosuje się głównie w celu wykluczenia urazów tkanki kostnej, ponieważ praktycznie tylko kości są na tego rodzaju zdjęciach widoczne. Rentgen absolutnie nie nadaje się do oceny tkanek miękkich typu urazy więzadeł, mięśni czy otaczające je struktury nie będących elementami kostnymi.
Dlaczego właśnie to badanie wykonuje się najczęściej? Ponieważ niewykryte złamanie lub pęknięcie kości jest bardzo groźne i może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji w postaci zagrożenia trwałej utraty zdrowia, a nawet życia. Wykonanie rentgena nie daje gwarancji, iż inne tkanki nie są uszkodzone, jednak daje względną pewność, że uraz nie jest na tyle poważny, iż konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna lub pobyt w szpitalu.
Zdjęcie rentgenowskie jest przydatne głównie do oceny uszkodzeń i patologii tkanki kostnej.
Co jest lepsze? Ultrasonografia czy Rezonans Magnetyczny?
Odpowiedź prawdopodobnie jest wszystkim znana: to zależy do czego. Oba te badania są szalenie istotne i przydatne w diagnostyce różnych urazów ortopedycznych, dlatego poniżej krótki poradnik plusów i minusów każdego z nich.
USG.
Diagnostyka za pomocą ultrasonografu jest nieoceniona w przypadku małych stawów i powierzchownych tkanek miękkich. Jej największym atutem jest możliwość badania dynamicznego, a dokładniej oceny jakości struktur wewnętrznych podczas ruchu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ból na przykład ścięgna Achillesa pojawia się tylko przy wspięciu na palce podczas chodzenia. Za pomocą sondy USG jesteśmy w stanie dokładnie zlokalizować jak owe ścięgno zachowuje się w tym danym ruchu w stosunku do innych struktur otaczających i łatwo znaleźć przyczynę bólu. Przy okazji możemy również zaobserwować jak wygląda sama struktura ścięgna i czy nie jest ono uszkodzone poprzez uraz lub przeciążenia.
Minusem USG jest jego ograniczony zasięg. Jest to badanie, które świetnie radzi sobie z tkankami umiejscowionymi powierzchownie pod skórą (więzadła poboczne w kolanie, ścięgna i mięśnie powierzchowne), ale niestety nie jest w stanie sięgnąć głębszych poziomów stawu. Za pomocą ultrasonografii nie uda nam się ocenić więzadeł krzyżowych, czy łąkotek kolana (jedynie niewielki ich fragment), a w przypadku wątpliwości zawsze warto wykonać dodatkowo badanie rezonansu magnetycznego. No właśnie, kiedy sprawdza się ono lepiej niż ultrasonografia?
MRI.
Rezonans magnetyczny jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym badaniem dodatkowym używanym w diagnostyce ortopedycznej. Pozwala on na ocenę zarówno wszystkich tkanek miękkich, jak i elementów kostnych danej okolicy i zazwyczaj jest w stanie zastąpić RTG oraz USG. Do jego wykonania, w przeciwieństwie do tomografu komputerowego, nie używa się promieni rentgenowskich, dzięki czemu można je powtarzać wielokrotnie w krótkich odstępach czasu.
Najczęstszymi przypadkami, w których wykonuje się badanie MRI są urazy skrętne, naderwania, zerwania więzadeł (np. więzadła krzyżowe kolana), urazy kręgosłupa, diagnostyka tkanek położonych głęboko poza zasięgiem ultrasonografu. Nie jest to jednak badanie idealne. Nie pozwala ono na dynamiczną ocenę tkanek, a koszt jego wykonania przewyższa kilkukrotnie cenę wcześniej wymienionego rentgena i USG. Również jego wykonanie nie jest dla pacjenta komfortowe, ponieważ wymaga utrzymania nieruchomej pozycji przez około 20 – 45 minut. Niemniej jednak diagnostyka za pomocą MRI jest bardzo dokładna i zdecydowanie ułatwia pracę lekarzom i fizjoterapeutom.
Badanie rezonansem magnetycznym bardzo szczegółowo obrazuje wszystkie rodzaje tkanek.
Różnica pomiędzy badaniami rezonansem magnetycznym (po lewej), a tomografią komputerową (po prawej). MRI dużo lepiej obrazuje tkanki miękkie, w TK ocenie poddawane są głównie elementy kostne.
Tomograf komputerowy. Czy jest przydatny w ortopedii?
Jak już wcześniej wspomniałem TK wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie w dużej ilości, co może być problemem dla osób z ryzykiem powstania choroby nowotworowej, czy na przykład kobiet w ciąży. Tego rodzaju badanie bardzo rzadko wykonuje się w przypadkach ortopedycznych, ponieważ jest drogie, a zamiast narażać pacjenta na dodatkową ekspozycję na promieniowanie rentgenowskie często można zastąpić je mniej inwazyjnym rezonansem magnetycznym.
Czasem jednak wykonanie TK jest niezbędne. Jego wielkim atutem jest między innymi możliwość podania kontrastu, czyli środka, który podczas badania daje możliwość precyzyjnego określenia miejsca urazu czy ujawnia dodatkowe, niezauważalne na pierwszy rzut oka patologie. Tomograf komputerowy w schorzeniach ortopedycznych znakomicie sprawdza się na przykład przy podejrzeniu złamania zmęczeniowego kości piszczelowej i innych, nie łatwych do diagnostyki uszkodzeń kostnych. Nierzadko stosuje się go także w różnicowaniu chorób na tle nowotworowym. Przydatną możliwością TK jest również obrazowanie poszczególnych elementów kostnych w technologii 3D.
Obraz stawu kolanowego (od tyłu) wykonany tomografem komputerowym w technologii 3D.
Badania obrazowe są niezbędnym elementem diagnostyki tak lekarskiej jak i fizjoterapeutycznej. Często jednak przed ich wykonaniem dobrze jest skonsultować się z jednym z tych specjalistów czy warto w nie zainwestować. Bardzo często objawy danej choroby są tak oczywiste, iż diagnostyka fizjoterapeutyczna jest w zupełności wystarczająca i nie wymaga dodatkowych badań. Często już w trakcie rehabilitacji, jeśli pojawiają się nowe dolegliwości lub leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów fizjoterapeuta sam zaproponuje i doradzi, które badanie przydałoby się wykonać.
Mam pytanie dotyczące rezonansu kolana. Czy można je wykonać bez kontrastu? I ile Tesli powinna mieć aparatura? Moim problem jest uszkodzoną łąkotka (usg, badanie fizykalne), mam zaleconą artroskopie. Ale chciałabym… Czytaj więcej »
Witam, rezonans zazwyczaj jest robiony bez kontrastu, a napewno te, które celowane są w diagnostykę łąkotki go nie potrzebują. Niestety nie znam żadnych ośrodków z tamtych okolic. Znam tam tylko… Czytaj więcej »
Witam, czy możliwe jest ze TK nie pokazał pękniecia łąkotki bocznej z przemieszczeniem w szpitalu na SORze?
Witam,
TK nie jest badaniem dedykowanym do oceny łąkotki, więc nie jest precyzyjne w tym wypadku. Pozdrawiam.
Witam, czy na Izbie przyjęć lekarz dyżurujący na podstawie zdjęcia RTG mógł stwierdzić tylko naciągnięcie ścięgna Achillesa i wsadzić nogę w szynę na 10 dni? Czy w tego typu kontuzjach… Czytaj więcej »
Witam,
nie ma sensu. RTG nie jest badaniem tkanek miękkich. Tu zdecydowanie badaniami z wyboru są USG lub MRI. Pozdrawiam!
Witam,
Mam pytanie czy orientuje sie Pan gdzie mozna najszybciej wykonac rezonans magnetyczny kolana. Mieszkam w Suwalkach, moglabym udac sie tez do innej miejscowosci aby to badanie niezwlocznie wykonac.
Witam,
nie orientuję się. Prywatnie może Pani go wykonać w wiekszości placówek w ciągu jednego dnia. Pozdrawiam.
Witam czy jesy mozliowsc wykonania usg tkanek mikkich kregoslupa szyjnego w celu diagnozy bolow…gdzy MRI nic nie pokazuje w obrazie na przyczyne bolów.
Witam,
nie ma takiej możliwości i sensu. Pozdrawiam.
Zwichnalem rzepke 6 tyg temu, 2 tyg była usztywniona na kątach 10/30 z tytułu uszkodzenia MCl i troczka rzepki, po czym zalecił zwiększanie kata zgięcia,obecnie mam juz odstawiac ortezę gdyż… Czytaj więcej »
Po 6 tygodniach tkanki miękkie powinny być wygojone, ale bez dodatkowej diagnostyki to jak operowanie przy zgaszonym świetle. Coś tam zrobimy, ale w sumie nie wiemy co i po co.… Czytaj więcej »
Czy ortopeda po zwichnieciu rzepki bez badan typu USG i MRI mógł poprawnie zdiagnozować uray kolna , tzn uszkodzenie MCL i MPFL , po czym po 6 tyg dalej bez… Czytaj więcej »
Witam,
raczej nie ma takiej szansy. Chyba, że jest jasnowidzem. Pozdrawiam!
Witam, co oznacza taki opis rezonansu? Z gory dziękuje za odpowiedz. Nieznaczne ilości płynu w torebce stawowej. Znaczny wysięk w kaletce “gęsiej stopki”. Uszkodzenie III stopnia troczka przyśrodkowego rzepki. Pozostały… Czytaj więcej »
Witam,
stan zapalny w stawie, zazwyczaj pourazowy. Miał Pan zwichnięcie rzepki? Pozdrawiam.
Tak, doznalem urazu zwichnięcia rzepki. Teraz czekam na wizytę kontrolna z tym wynikiem. Czy jest on wmiare optymistyczny? Leczenie zachowawcze tzn rehabilitacja wystarczy?
Jeśli to był pierwszy epizod zwichnięcia rzepki to na pewno prawidłowe leczenie zachowawcze na razie. Wynik nie jest tragiczny, ale nad kolanem trzeba popracować. Pozdrawiam!
No niestety byl to drugi taki uraz, pierwszy przydazyl sie w 2010 roku. Dziekuje za odpowiedzi i rowniez Pozdarwiam.
Witam, złamałem obojczyk. Każdy technik rtg osiowe wykonuje inaczej przez co ortopeda ma problem z oceną postępów gojenia i ustawienia części kości. Co lepiej wkonać w takim przypadku, TK czy… Czytaj więcej »
Witam,
pewnie TK byłoby najdokładniejszym badaniem układu kostnego, ale o jego wykonaniu musi zadecydować lekarz (czy jest na pewno sens). Pozdrawiam!
Witam, Siedząc przy biurku w pracy, spadłam -przechyliła się na prawą str bokiem opadając na prawą rękę oparłam wsparłam się na niej otwartą dłonią i boli mnie pod kciukiem i… Czytaj więcej »
Witam,
proszę wybrać się do lekarza zamiast zastanawiać się czy to złamanie i jakie badanie ma Pani zrobić. To lekarz decyduje o takich rzeczach i diagnozuje czy to złamanie. Pozdrawiam.
Witam, ile czasu może potrwać powrot do pełnej sprawności po zwichnieciu rzepki? Uszkodzony został tylko troczek rzepki , więzadła cale.
Witam,
około 3 miesiące.
Pozdrawiam!
Witam. Jakie badanie jest zalecane podczas urazu kolana. Czy sam rezonans bez kontrastu wystarczy?
Witam,
jakiego urazu? Przy badaniu kolana rezonansem praktycznie nigdy nie podaje się kontrastu. Pozdrawiam.
Witam, Doznałam urazu na nartach. Wynik TK: wysięk w stawie gr. 20 mm. Złamanie tylnej powierzchni platau piszczeli w przedziale bocznym, długość złamanej powierzchni ok 28 mm, wyłonienie kilku drobnych… Czytaj więcej »
Witam, 1. Na razie nie ma potrzeby MRI tak, jak powiedział lekarz. 2. Dobrze byłoby żeby ćwiczenia i zabiegi zaproponował fizjoterapeuta po badaniu. 3. Kilka miesięcy powrotu do 100% sprawności.… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź. Czy przed rehabilitacją z fizjoterapeutą powinnam zrobić TK lub inne badania, aby sprawdzić czy kość faktycznie się zrosła?
Na razie nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam!
Proszę o pomoc. Około 2 miesiące temu podczas meczu upadłem na lewą cześć miednicy na hali. Podczas wyskoku zostałem sfaulowany i upadek był dość mocny. Po upadku bolał mnie kręgosłup… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, zdecydowanie nie czekać. Proszę wybrać się do dobrego terapeuty manualnego, bo problem prawdopodobnie jest w kręgosłupie lędźwiowym nawet jeśli teraz ból jest bardziej w kończynie dolnej. Tutaj zdecydowanie… Czytaj więcej »
Dzień dobry, W sobotę 17 lutego doznałam urazu na nartach. Przewróciłam się i wykręciłam kolano. Ratownicy unieruchomili mi nogę i ściągnęli mnie ze stoku. Nastepnie udałam się na SOR gdzie… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, na razie słuchałbym drugiego lekarza, chociaż okres 6 tygodni w wyproście wydaje się być trochę długi. Na pewno na razie poczekałbym kilka/kilkanaście tygodni aż MCL się wygoi i… Czytaj więcej »
Witam, przez ortopede mam pojerzenie naciagniecia więzadła pobocznego w prawym kolanie i naderwanie obu więzadeł pobocznych w lewym kolanie po wypadku na nartach. Zwracam się z pytaniem czy badanie USG… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli chodzi o więzadła poboczne jak najbardziej, ale przy takich urazach często cierpi również więzadło krzyżowe, więc może warto zastanowić się nad MRI przynajmniej dla kolana lewego. Pozdrawiam!
Witam. Od 2 dni bolalo mnie kolano, lecz wczoraj zrobilo sie wieksze od prawego mniej wiecej o 3 razy jest spuchniete i cieple Bylem dzisiaj w szpitalu i lekarz stwierdzil… Czytaj więcej »
Witam, nie wiem czy antybiotyki pomogą, ale na pewno jeśli zostały zlecone przez lekarza warto je przyjmować. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pana pytania, ale MRI raczej tu nic… Czytaj więcej »
Witam, mam pytanie 6 miesięcy temu przeszłam operację usunięcia ganglion z nadgarstka a 2 miesiące temu odbarczenia zespołu de querveina. Czego zrobione w dwóch operacjach tego się chyba nie dowiem.… Czytaj więcej »
Witam,
nie wiem czy to wina lekarza, ale nie wyciągałbym pochopnych wniosków. MRI i konsultacja z innym specjalistą chirurgii ręki na pewno się przyda jeśli aktualny Panią zbywa. Pozdrawiam!
Witam! W styczniu przebylam uraz kolana. W obrazie usg stwierdzono pęknięcie rogu przedniego łąkotki przysrodkowej. Po 6 tygodniach ortezy i do dzisiaj trwajacej rehabilitacji w dalszym ciągu odczuwam dolegliwości bólowe… Czytaj więcej »
Witam, śmiem twierdzić, że MRI jest po prostu niedokładne lub nie do końca prawidłowo opisane jeśli na artroskopii nie było problemu z ACL, a od tamtego czasu nie było urazu.… Czytaj więcej »
Witam co lepsze dla 5 latka rtg stawu biodrowego czy rezonans w celu ustalenia czy ma łuszczenie głowy stawu biodrowego
Witam,
nie zajmuje się dziećmi, nie znam się na rehabilitacji dziecięcej. Pozdrawiam.
Dzień dobry, 24.05 doznałam urazu kolana – skręcenie, z możliwością naderwania więzadeł, mam skierowanie na RMI, lekarz mówi ze najlepiej zrobić go 3-4 tyg. od urazu, czy to prawda? W… Czytaj więcej »
Witam, to zależy jak dobre MRI się wykona. Jeśli będzie to jakościowo dobry sprzęt (min 2,5-3 Tesla) to nie ma to większego znaczenia kiedy jest robiony. Powrót do sprawności zależy… Czytaj więcej »
Sprzęty RMI w moim mieście maja niestety 1,5 T., Dodam, że noga nie jest mocno obrzeknieta, nie ma też widocznych krwaiakow. Wygląda dziwnie. Natomiast przy probie zagięcia boli bardzo i… Czytaj więcej »
Jeśli mają 1,5 T to proszę wykonać MRI na 1,5 T. 🙂 Pozdrawiam.
Dzień dobry. Jak długo trwa powrót do sprawności po zerwaniu mięśnia czworogłowego?Miałem zabieg rekonstrukcji aparatu wyprostnego kolana.Pozdrawiam
Witam,
3-6 miesięcy powrotu do pełnej sprawności. Pozdrawiam!
Witam , mam sywierdzoną chodromalacje 2stopnia chrząstki zarzepkowej, z opisu MRI – pęknięcie chrząstki o głębokości 50%grubosci chrząstki ze zmianami powierzchni w okolicach pęknięcia, bardzo słaba laterizacja 2mm, ortopeda i… Czytaj więcej »
Witam, jeśli nie powoduje to dolegliwości to osobiście nic oprócz aktywności fizycznej bym z tym nie robił. Możliwe, że miejsce uszkodzenia po prostu “zagoi” się częściowo sama. Nie ma na… Czytaj więcej »
dzień dobry miesiąc temu przewróciłam się na lewy bok. W badaniu usg stwierdzono uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebiniowego i podlopatlowego w miejscu przyczepy do kości o szerokości 16 mm oraz ubytek… Czytaj więcej »
Witam,
z niedokładnego badania lub niedokładnego obejrzenia rezonansu prawdopodobnie. Ewentualnie z interpretacji słowa “uszkodzenie”, które nie jest jednoznaczne z “zerwanie” 🙂 Pozdrawiam!
Witam Regularnie trenuję wspinaczkę oraz okazjonalnie jogę. Około 3 tygodnie temu zacząłem odczuwać ból w barku przy podnoszeniu ramienia. Objawy charakterystyczne dla uszkodzenia stożka rotatorów. Ból po treningu nasila się.… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, myślę, że jeśli uda się Pan do dobrego fizjoterapeuty rezonans nie będzie panu potrzebny. 🙂 Uszkodzenia stożka rotatorów i innych struktur stawu ramienno-łopatkowego są dość łatwe do oceny… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze, Prosze o poradę. podbiegałam do tramwaju i nadwyrężyłam kolano, zrobilam USG i dostalam taki opis: ‘W zachyłku nadrzepkowym ilość płynu w normie. Cechy chondropatii SRU III stopnia.… Czytaj więcej »
Witam,
na pewno zacząłbym od rehabilitacji. Może będzie całkiem dobrze.
Pozdrawiam!
Witam czy mri wykryje złamanie kości czaszki?
Witam,
tomograf komputerowy lub RTG (w zależności jak zdecydouje lekarz) jest tu pewnie lepszym badaniem. Pozdrawiam!
Szanowny Panie! Około dwóch tygodni temu doznałam urazu skrętnego szpotawiącego stawu kolanowego prawego. W wykonanym dnia następnego badaniu ortopedycznym: ruchomość czynna i bierna w stawie w niewielkim stopniu ograniczona bólowo… Czytaj więcej »
Witam, oznacza to, że albo mocno naderwała, albo zerwała Pani więzadło ACL. Rehabilitację powinna Pani zacząć jak najszybciej, na razie skupiłbym się na leczeniu zachowawczym i sprawdził jak będzie się… Czytaj więcej »
MRI stawu kolanowego zrobione 6 maja. 11 maja podczas naprawdę delikatnych ćwiczeń (tylko wciskanie piłki do boku na wyproście) coś się pogorszyło. Kolano bardziej chrzęści przy określonych ruchach. Mam problemy… Czytaj więcej »
Witam,
nie ma szans żeby bez dodatkowego, dużego urazu cokolwiek się zmieniło w strukturze w takim czasie. Kolejny rezonans jest bezcelowy, tu trzeba po prostu rozpocząć dobrą jakościowo rehabilitację. Pozdrawiam!
Witam, dwa tygodnie temu wyskoczyła mi rzepka i od razu wróciła na swoje miejsce. Sądziłam że samo przejdzie, obrzęku nie mam, lepiej już chodzę, koolano bardzo boli przy dłuższym stanu,… Czytaj więcej »
Witam, zważywszy, że MRI jest dokładniejszym badaniem raczej powinna się Pani cieszyć z faktu, że lekarz postanowił je wykonać. Prawdopodobnie chce obejrzeć struktury, których po prostu na USG nie widać.… Czytaj więcej »
Dzień dobry, czy możliwe że dwóch różnych radiologów i dwóch różnych ortopedów na dwóch różnych powtarzanych co 5 tygodni TK nie dostrzegłi pęknięcia kości księżycowatej w nadgarstku a dostrzegł to… Czytaj więcej »
Witam,
możliwe. 🙂 W medycynie wszystko jest możliwe. 🙂 Pozdrawiam!
Witam, Dziecko 3 letnie ze złamanym obojczykiem po trzech tygodniach ma się udać na kontrolę. To bylo standardowe jak to określił ortopeda zlamanie “gałązki” pośrodku jej długości, bez przemieszczenia. Uprzejme… Czytaj więcej »
Witam,
skoro lekarz zlecił RTG to konieczne jest RTG. W USG nie ocenia się złamań. Pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedź. Lekarz tak naprawdę nie dookreślił rodzaju badania do kontroli. Znajomi sugerują, że zamiast RTG, do oceny zrostu kości można wykonywać USG ale jak rozumiem Pan rozwiewa moją… Czytaj więcej »
Mam pytanie – rtg wykonany na SOR-ze był nieprecyzyjny, bo kości naszły na siebie i kiepsko uwidocznił poprzeczną linię złamania trzonu II kości śródstopia – opis stwierdzał: “kości w normie”,… Czytaj więcej »
Witam, SOR to miejsce, gdzie ratuje się życie padcjentów. Nie ma tam ani czasu ani funduszy na zlecanie MRI przy każdym podejrzeniu (lub jego braku w przypadku wykonanego RTG) pęknięcia… Czytaj więcej »
Dzień dobry Panie Piotrze, czy przy osteoporozie (zlamienie kopmresyjne Th6 i Th12) wskazane jest wykonanie MRI czy TK ? Serdecznie pozdrawiam.
Dzień dobry, miałam rezonans kolana bez kontrastu. Na opisie jest informacja, że z tego powodu nie można stwierdzić pęknięcia łąkotki. Czy ortopeda może stwierdzić po zdjęciach, czy łąkotka musi być… Czytaj więcej »
Witam,
lekarz może to ocenić po samym MRI. Kontrast nic tu nie pomoże i jest zbędny. Pozdrawiam!
Witam co jest najlepsze na ocene uszkodzenia wiezadel krzyzowo guzowych krzyzowo ledzwiowych
Witam, do oceny układu więzadłowego stosuje się głównie rezonans magnetyczny lub USG. Akurat do tych więzadeł pewnie lepsze MRI, chociaż wątpię żeby strukturalnie mogło się z nimi cokolwiek stać. To… Czytaj więcej »
Witam, Mam 25 lat. Z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego (ból podczas wysiłku fizycznego, obrzęk stawu kolanowego po wysiłku fizycznym, kilkukrotny epizod samoistnego uginania stawu kolanowego podczas chodzenia) wykonałam badanie… Czytaj więcej »
Witam,
nie oszczędzałbym i wykonał na 3T.
Pozdrawiam!
Dzień dobry. Czy jakąkolwiek zmianę lub jej zarys w odrębnie mięśni wykryło by zdjęcie RTG poudzia?
Witam,
jedynie może zwapnienie w obrębie mięśni. Pozdrawiam!
Dzien dobry. Corka po ostatnim bieganiu na podworku ( upadla na nozke ale prawa a boli lewa) zaczela skarzyc sie na bol srodstopia ma 5 lat, Bylismy u ortopedy zrobil… Czytaj więcej »
Witam,
nie zajmuję się rehabilitacją dzieci. Jeśli lekarz nie skierował na dodatkowe badania, to prawdopodobnie uznał, że nie są konieczne. Proszę się do tego stosować. Pozdrawiam!
Witam. Posiadam wynik z rezonansu magnetycznego lewego stawu łokciowego. Bardzo bym prosiła o interpretację. Do wizyty u ortopedy jeszcze niecały miesiąc a ja zaprzątam sobie głowę z braku wiedzy. Dodam… Czytaj więcej »
Dzień dobry, z samego rezonansu bez badania stawu i wywiadu z pacjentem niewiele można wnioskować. Jest podejrzenie martwicy kostno-chrzęstnej, ale to ortopeda po obejrzeniu MR oraz badaniu może wstępnie ją… Czytaj więcej »
Witam, mam problem z obojczykiem i mam skierowanie na rezonans, lekarz zalecił mi rezonans 3t ale podczas badania okazało się że mam klaustrofobię i nie dam rady. Niestety lekarz jest… Czytaj więcej »
Witam,
myślę, że tak. na rezonansie 0,35 T nie za dużo da się wyczytać, a prawdopodobnie chodziło lekarzowi o jak najbardziej dokładne badanie. Pozdrawiam!
witam wybrałam się na rezonans magnetyczny kolana i okazało się ,że nie mają odpowiedniej cewki i moje kolano się nie mieści po zmierzeniu potrzebuję obwodu 58/ 60 cm to będzie… Czytaj więcej »
Witam,
nie mam pojęcia. To pytanie do radiologów bardziej niż do fizjoterapeuty. Pozdrawiam!
Witam , We wrześniu lekarz po wykonaniu RTG stwierdził awulsyjne złamanie k.sześciennej.Po 2 miesiącach wykonano MRI i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Czy po 2 miesiącach rezonans wykazuje że było kiedyś… Czytaj więcej »
Dzień dobry, nie wszystko jest widoczne w MRI, ale dwumiesięczne złamanie raczej zdecydowanie powinno być widoczne. Proszę skonsultować MRI z lekarzem, radiolog mógł coś przeoczyć lub pierwsza diagnoza nie była… Czytaj więcej »
Czy MRI gangliona lepiej wykonać z kontrastem czy bez?
Nie wiem. 🙂 To dobre pytanie do lekarza ortopedy. Pozdrawiam!
Dzień dobry, chciałabym zapytać czy MRI stawu skokowego może być wykonane bez kontrastu? Czy bez kontrastu da się ocenić stan więzadeł?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
jak najbardziej. Pozdrawiam!
Dzień dobry, czy mógłby mi Pan podpowiedzieć coś w tej kwestii. Leczenie czy tylko operacja?
Dzień dobry,
musi to ocenić fizjoterapeuta lub lekarz neurolog/neurochirurg na wizycie po badaniu. Nie da się tego określić po samym opsie badań obrazowych. Pozdrawiam!
Dzień dobry, czy w celu stwierdzenia stanu zapalnego w stawie krzyżowo – biodrowym poprzez RMI należy padać kontrast? Czy wystarczy RMi stawu bez kontrastu? Skierowanie wystawił reumatolog. RF Igm jest… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
nie wiem, decyduje o tym lekarz kierujący na badanie. jeśli wypisane jest zwykłe MRI bez kontrastu to nie ma sensu go podawać. Pozdrawiam
Dzień dobry, zostało u mnie zdiagnozowane wapniejące zapalenie ścięgien barku (na podstawie USG). Lekarz ortopeda zalecił wykonanie rezonansu barku, a niestety nie zapytałem czy ma być z kontrastem czy bez.… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
jeśli w skierowaniu nie ma kontrastu to bez kontrastu. Pozdrawiam!