Czy konieczna jest operacja uszkodzonej łąkotki?
O łąkotkach pisałem już wiele. Może dlatego, że je lubię, może dlatego, że są to na prawdę bardzo ważne struktury w kolanie, a może po prostu z powodu ich częstych urazów.
Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie wykład Dr Mihai Vioreanu na tegorocznym Joint Preservation Congress, w którym miałem okazję uczestniczyć jako słuchacz i prelegent.
Dr Vioreanu poruszał temat uszkodzeń łąkotek i ich dalszego wpływu na szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym. To dla mnie szalenie interesujący temat, również ze względu na mój osobisty uraz.
Jakie są skutki uszkodzenia łąkotki?
Łąkotka to struktura ciekawa. To ona jest swoistym amortyzatorem stawu kolanowego, przejmującym część obciążeń działających na powierzchnie stawowe np.: w czynnościach życia codziennego, czy podczas uprawiania sportu. Jej znaczenie przez wiele lat było bagatelizowane. Medycyna uważała, iż nawet usunięcie fragmentu łąkotki uszkodzonego podczas urazu nie ma dużego wpływu na późniejsze zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym.
Wydaje mi się, że mogło to być również spowodowane faktem, iż operacje przeprowadzane za pomocą artroskopu, między innymi właśnie usuwanie fragmentu łąkotki, mają względnie krótką historię w Europie. Dopiero teraz jesteśmy w stanie obserwować długoterminowe skutki tych zabiegów i możemy wyciągać z tych obserwacji wnioski. A wnioski są dosyć ciekawe.
Aktualnie w przypadku uszkodzenia łąkotki jej naprawę przeprowadza się metodą “przez dziurkę od klucza” za pomocą artroskopu, co skutkuje niewielką inwazyjnością w tkanki kolana.
Artroskopowa naprawa łąkotki po urazie bardzo często jest nieunikniona i jest to fakt niepodważalny. W przypadku kiedy uszkodzeniu uległa znaczna część tej struktury, a umiejscowienie pęknięcia jest niefortunnie interwencja chirurgiczna wydaje się być koniecznością. Objawy blokowania kolana lub bardzo nasilony ból nie pozwalają nawet na względnie normalne funkcjonowanie stawu kolanowego. W takim przypadku istnieją dwie możliwości operacyjne: uszkodzony fragment łąkotki można zszyć lub usunąć całkowicie. Wybór oczywiście należy do osoby operującej, ale warto przypomnieć sobie jakie jest ryzyko każdej z tych możliwości?
Usunięcie łąkotki.
Meniscektomia częściowa łąkotki, bo tak w medycynie określa się usunięcie jej fragmentu, jest pierwszą, gorszą dla pacjenta możliwością rozwiązania problemu. Na pierwszy rzut oka meniscektomia to metoda dużo mniej skomplikowana, po której pacjent szybciej dochodzi do sprawności. Praktycznie zaraz po operacji może on obciążać kolano, odczuwa mało dolegliwości bólowych. W krótszym czasie może także wrócić do pracy i aktywności fizycznej, czyli wydawałoby się, że ma problem z głowy. Ale czy na pewno?
Aktualne badania osób, które w przeszłości przeszły zabieg usunięcia fragmentu łąkotki bez jego rekonstrukcji pokazują, iż chrząstka stawowa kolana po operacji dużo szybciej się zużywa. W przyspieszonym tempie dochodzi w niej do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Jest to dosyć logiczne, ponieważ poprzez meniscektomię kolano traci swoją naturalną możliwość amortyzacji obciążeń, co wpływa na szybszą degenerację stawu. Daje nam to prosty wniosek: możemy pójść na łatwiznę, ale w przyszłości musimy liczyć się z konsekwencjami takiego wyboru. Droga na skróty zazwyczaj kończy się kiepsko i tak jest również w tym przypadku. Poszukajmy w takim razie lepsze go rozwiązania.
Szycie fragmentu łąkotki.
Tak naprawdę to od szycia powinienem rozpocząć moje wywody na temat uszkodzonej łąkotki. Jest to pierwszy i najlepszy wybór w przypadku urazu tej struktury. Proces leczenia po założeniu szwów jest dużo dłuższy i wymaga czasowego odciążenia stawu za pomocą kul, a późniejsza rehabilitacja trwa nawet do kilku miesięcy po operacji. Daje ona jednak szansę na praktycznie pełny powrót do sprawności z zachowaniem naturalnego „amortyzatora”. W takim przypadku kolano ma dużą szansę na uniknięcie szybszych zmian zwyrodnieniowych.
Musisz zdawać sobie jednak sprawę, iż szyta łąkotka zawsze jest słabszym ogniwem i istnieje wyższe ryzyko jej ponownego uszkodzenia przy kolejnym urazie. Aby uniknąć takiej sytuacji niezbędna jest jakościowa rehabilitacja pooperacyjna, skupiająca się na stabilizacji, odbudowie siły mięśniowej i kontroli motorycznej stawu.
Co jednak zrobić w przypadku, kiedy należysz już do grupy nieszczęśników, którzy przeszli zabieg meniscektomii lub uszkodzili łąkotkę w taki sposób, iż niemożliwe jest jej ponowne zszycie?
Implant łąkotkowy.
W takim przypadku nowoczesna medycyna również przychodzi nam z pomocą. Od dłuższego czasu w Polsce istnieje możliwość (niestety na razie tylko prywatnie) rekonstrukcji wyciętego fragmentu łąkotki sztucznym implantem.
W moim odczuciu jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy ją wykorzystać obowiązkowo. Koszt takiej operacji nie jest najmniejszy, ale czy późniejsza operacja wszczepiania endoprotezy jest lepszym i tańszym rozwiązaniem? Mam co do tego uzasadnione wątpliwości.
Implant łąkotki jest jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku konieczności wycięcia fragmentu łąkotki. Zapobiega on wczesnemu powstawaniu zmian zwyrodnieniowych kolana.
W swojej prezentacji wspomniany wcześniej Dr Mihai Vioreanu wspomniał również, iż nawet w przypadku urazu więzadła krzyżowego przedniego (głównego więzadła stabilizującego stawu kolanowego) to nie jego zerwanie jest główną przyczyną szybszego powstawania zmian zwyrodnieniowych kolana. Towarzyszące uszkodzenie łąkotki i utrata naturalnej „amortyzacji” stawu jest w przypadku takiego urazu największym problemem.
Mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie i dla Was dość logiczne wydają się być skutki braku tak ważnej struktury kolana jaką jest łąkotka. Aktualny poziom medycyny pozwala na przedłużenie żywotności Twoich stawów, więc jeśli tylko masz taką okazję to warto z niej skorzystać.
Czy mógłby Pan powiedzieć coś na temat juz zwyrodnionych łąkotek czy jeśli jej budowa już teraz odbiega od tzw. półksiężyca czy można cos z tym zrobić. Trenuje piłkę od dziecka… Czytaj więcej »
To wszystko zależy od wielkości zmian. W przypadkach masywnych uszkodzeń stosuje się po prostu zamienniki w postaci implantów łąkotkowych (np. typu ActiFit). Leczenie zawsze polega na oszczędzeniu jak największej części… Czytaj więcej »
Kilka miesięcy temu miałam naderwane więzadła krzyżowe i pękniętą łąkotke wszystko udało się wyleczyć rerehabilitacją.Dziś podczas wstawani usłyszałam trzask w kolanie iurtrzymujący się ból.Czy to może być odnowienie kontuzji?
Witam, niestety nie jestem w stanie bez badania odpowiedzieć Panu na pytanie co było przyczyną trzasku i co mogło zostać uszkodzone (jeśli jest obrzęk to prawdopodobnie coś się uszkodziło faktycznie).… Czytaj więcej »
Dzień dobry z tej strony Marek mam pytanie Od jakiegoś czasu mam problem z lekotką przyśrodkową i ból w postaci pieczenia . Czy podczas ćwiczeń kształtowania sylwetki wykluczając nogi jest… Czytaj więcej »
Witam, nie rozumiem do końca Pana pytania. Jeśli dźwiga Pan jakieś duże ciężary np. w martwym ciągu to oczywiście, że jest jakiś wpływ na kolana. Nie wiem, czy o to… Czytaj więcej »
U 14 latki.Naderwane w II stopniu więzadło piszczelowe,rozwarstwiona łąkotka i subluksacja acl.Po miesięcznej rehabilitacji (ćwiczenia) dalej boli czy to oznaka potrzebnej operacji?
Witam,
o tym decyduje lekarz prowadzący w porozumieniu z fizjoterapeutą prowadzącym. Pozdrawiam.
Witam Miałem 7 miesięcy temu internal bracing acl i mcl oraz szytą łąkotke Mm (rączka od wiaderka). Teraz znów pękła mi ląkotka. Lekarz prowadzący sugeruję że już raz szytą łąkotke… Czytaj więcej »
Witam. Tak, zazwyczaj ponowne pęknięcie tego samego fragmentu łąkotki wiąże się z jego usunięciem. Zamiast przeszczepu od dawcy pewnie zastosowałbym implant syntetyczny. Jaki jest koszt nie wiem, ale moi pacjenci… Czytaj więcej »
Witam. Jestem 2 tygodnie po zabiegu operacyjnym usunięcia łąkotki. Założono mi stabilizator, ustawiono go na 20 stopni, mam robić i robię zimne okłady i tyle na ten temat. Wypisano w… Czytaj więcej »
Jeśli było to tylko usunięcie części łąkotki bez innych procedur (szycie łąkotki, mikrozłamania, rekonstrukcja więzadła) to od 2 tygodni powinna się już Pani rehabilitować. Stabilizator w takim ustawieniu nie ma… Czytaj więcej »
Witam Syn uszkodził lekotke nartach uszkodzenie jest bardzo male, normalnie funkcjonuje chodzi do szkoły właściwie kolano go nie boli. Odczuwa dyskomfort tylko przy mocnym zgięciu stawu. Lekarze bez zrobienia rezonansu… Czytaj więcej »
Witam, jak najbardziej absolutnie najpierw leczenie zachowawcze w tym przypadku. Proszę nie godzić się na operację bez informacji co dokładnie jest uszkodzone (w MRI) i dać szanse leczeniu zachowawczemu. Niektóre… Czytaj więcej »
Dzień dobry Panie Piotrze, W grudniu 2014 roku moje kolano bardzo spuchło bez urazu- dokładnie wchodziłam “na czworakach” do łóżka, poczułam ból i i potem kolano zaczęło puchnąć. Ponad miesiąc… Czytaj więcej »
Wg mnie takie zmiany powinno się najpierw operować, później doprowadzić do użyteczności rehabilitacją. Przy takim uszkodzeniu jest możliwość zablokowania kolana oderwanym fragmenten łąkotki i uszkodzenie innych struktur. Tu nie ma… Czytaj więcej »
Witam. W rezonansie magnetycznym prawego kolana wykazalo uszkodzenie rogu tylnego lakotki przyśrodkowej. Dodam również ze kolano mnie boli juz 5 lat. Mialam rehabilitacje laserem ultradźwięki i lampa. Nic to nie… Czytaj więcej »
Witam,
proszę spróbować terapii manualnej z dobrym terapeutą. Jeśli nie będzie efektu zastanowiłbym się nad zabiegiem. Pozdrawiam!
Witam. Trzy miesiące temu doznałem urazu kolana. Rezonans magnetyczny wykazał rozległe podłużne rozerwanie łąkotki bocznej, z podwinięciem oderwanej części przyśrodkowej tej łąkotki w okolicę dołu międzykłykciowego. Jest to uszkodzenie łąkotki… Czytaj więcej »
Witaj, jeśli jest to rączka od wiadra to jest to uszkodzenie mocno niestabilne. Podwichnięcie łąkotki mogło się zreponować (ustawić) samo w prawidłową pozycję, ale można się spodziewać nawrotu uszkodzenia i… Czytaj więcej »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak też zrobię. Mam nadzieję że będzie można zszyć, bo z tego co czytałem to nie wszystkie przypadki kwalifikują się do szycia a usunięcie części łąkotki… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
czy mógłby Pana prosić o polecenie jakichś dobrych specjalistów od kolan w Krakowie?
Dzień dobry,
proszę się udać do “Medib Fizjoterapia” lub “Next Generation Performance”. Pozdrawiam!
Medib Fizjoterapia chyba jest tylko we Wrocławiu (w Krakowie nie udało mi się odszukać), natomiast faktycznie znalazłem Next Generation Performance.
Pięknie dziękuję i pozdrawiam!
Witam Ok. Trzy lata temu,kolana zaczęły nieprzyjemnie szczelać,zgrzytać,raz na parę tygodni czułam ból w lewym kolanie,było to najczęściej przy schodzeniu lub wchodzeniu ze schodów,był był ostry,nagły ale krótki.Rok temu w… Czytaj więcej »
Polecam zacząć pracę z fizjoterapeutą zamiast kłuć ponownie kolano jeśli nie przynosi to rezultatów. W przypadku, gdyby rehabilitacja nie przyniosła efektu zastanowiłbym się nad zabiegiem na pękniętej łąkotce. Pozdrawiam!
Witam
Dziękuję bardzo ,zrobię jak Pan poradził
pozdrawiam
Witam a mam pytanie czeka mnie szycie lekotki przysierodkowej i operacja osteotomii w jednym czasie.
Jaki czas nie mozna obciazac nogi???
Pozdrawiam
Witam. Około 6 tygodni, decyduje o tym lekarz operujący. Pozdrawiam.
Witam Panie Piotrze Jestem po kontuzji kolana(więzado poboczne i łąkotki przyśrodkowej i tu opis”łąkotka przyśrodkowa z cechami poziomego zwyrodnienia / rozwarstwienia w obrębie trzonu z postrzępieniem jej brzegu wolnego w… Czytaj więcej »
Witam,
nie wiem, żeby to określić potrzebne jest badanie manualne i wywiad z pacjentem. Pozdrawiam.
Witam. Chciałabym zapytać się, czy lepsze jest zeszycie uszkodzonej łąkotki przyśrodkowej czy jej usunięcie do miejsca uszkodzenia? Uraz pojawił mi się w ub roku w grudniu ,przesiliłam nogę na siłowni.… Czytaj więcej »
Witam, przede wszystkim osocze bogatopłytkowe prawdopodobnie nic tu nie pomoże. Rozpocząłbym jak najszybciej rehabilitację żeby uniknąć operacji. Jeśli będzie musiało do niej dojść to szycie łąkotki jest lepszym pomysłem. Bzdurne… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze. W styczniu zerwałam na nartach więzadło acl. Wraz z nim MR wykazał pęknięcie łąkotki przyśrodkowej. Marzec artroskopia i rekonstrukcji acl bez szycia czy usunięcia łąkotki. W tej… Czytaj więcej »
Witam, to zależy jak wyglądała aktualna rehabilitacja, ale jeśli była ona wykonywana na NFZ to niestety pewnie odbiegała jakościowo od prawidłowej. Proszę jak najszybciej zacząć leczyć kolano w dobrej klinice,… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Mam pytanie. 3 tygodnie temu w trakcie jazdy na rowerze uszkodziłam kolano. Lekarz na sorze zdiagnozowal, że jest to skrecenie stawu kolanowego z podejrzeniem uszkodzenia łękotki. Została mi… Czytaj więcej »
Witam, możliwe, że podwichnięta łąkotka “wróciła” na swoje miejsce, stąd odblokowanie kolana. Proszę jednak zrobić MRI i zobaczyć, czy np. nie było towarzyszącego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Napewno warto to… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Ok. 2 lata temu podczas gry w tenisa doznałem urazu kolana. MR stawu kolanowego wykazał horyzontalną szczelinę pęknięcia w rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej. Konsultowałem u 3 ortopedów. Dwóch… Czytaj więcej »
Osobiście bym tego nie ruszał jeśli nie ma objawów bólowych nawet przy sporcie. Pozdrawiam!
Dzień dobry, Tydzień temu w trakcie zajęć tanecznych doznałam urazu kolana. W tym czasie tępy ból w kolanie – czasem mniejszy, czasem większy (w zależności czy nie robiłam nic, czy… Czytaj więcej »
Witam, myślę, że przy dobrej rehabilitacji jak najbardziej da się to pogodzić. Na Pradze południe ma Pani np. Suttherland Medical Center, ewentualnie trochę dalej Enel-Sport z polecanych placówek. Enel-Sport pewnie… Czytaj więcej »
Witam na moim badaniu mam taki opis czego się spodziewać bo wizytę mam dopiero w poniedziałek. -Uszkodzenie łekotki typu rączki od wiadra z przemieszczeniem jej części do5-6mm wzdłuż wynioslosci miedzykłykciowej.… Czytaj więcej »
Witam, wszystko zalezy od tego jakie są objawy. Napewno to uszkodzenie łąkotki nie jest najszczęśliwsze i często kończy się artroskopowym szyciem. Uszkodzenie ACL również może się okazać wskazaniem do zabiegu.… Czytaj więcej »
Dzień Dobry, czy są jakieś uszkodzenia łąkotki które nie nadają się do szycia?
Witam. Tak. Takie, które w artroskopii są na tyle postrzępione, że nie da się ich zszyć. Pozdrawiam.
Dzień dobry, w obrazie MR stwierdzono ” horyzontalne pęknięcie łąkotki przyśrodkowej (pęknięcie trzonu i rogu tylnego z wytworzeniem torbieli okołołąkotkowych wielkości do 6,5 mm z cechami niewielkiego przemieszczenia rogu tylnego… Czytaj więcej »
Witam, takie pęknięcie raczej nie zrośnie się samo. Jeśli nie ma dolegliwości bólowych można spróbować leczenia zachowawczego z fizjoterapeutą, ale jeśli nie będzie ono przynosiło rezultatów przez 6-8 tygodni konsultowałbym… Czytaj więcej »
Witam, jestem osoba aktywna, trenuje na siłowni,prowadze zajecia. Przy wstawaniu z kolan zablokowalo mi sie kolano i wuprostowalam je na sile i uslyszalam strzal. Bol okropny nie dosc ze kolano… Czytaj więcej »
Witam,
w takim przypadku jeśli objawy od kwietnia tylko się pogarszają mocno zastanowiłbym się nad artroskopią. Pozdrawiam!
Witam gram w piłkę nożna niestety nabawiłem się urazu lekotki na treningu. Byłem prywatnie w sportowe klinice zrobiłem rezonans lekarz powiedział że jest roztrzaskana i trzeba operować. Dodam że kolano… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli grasz w piłkę zawodowo/półzawodowo i wiążesz z nią swoją przyszłość to skonsultowałbym to jeszcze z co najmniej jednym lekarzem. Jeśli potwierdzi diagnozę poddałbym się zabiegowi. Pozdrawiam!
Witam.jak pan uważa ,czy łąkotka boczna z uszkodzeniem raczki od wiadra u osoby 40 letniej jest w stanie sie zrosnac czy nie
Witam,
rączka od wiadra praktycznie nigdy się nie zrasta. Pozdrawiam.
Witam! W 2013 roku doznałam kontuzji kolana na nartach. Badanie MR wykazało wówczas ACL z cechami uszkodzenia w okolicy przyczepu udowego. Oś więzadła zachowana. Całkowite przerwanie ciągłości MCL w okolicy… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, w takim przypadku zabieg jest konieczny. Jeśli nie zostanie wykonany łąkotka będzie się tylko bardziej uszkadzać i nie skończy się to dobrze. Chętnie podejmę się rehabilitacji tego kolana.… Czytaj więcej »
Witam, bardzo boli mnie kolano po stronie przyśrodkowej. Jest to ból który występuje również w pozycji leżącej, w zasadzie w każdej pozycji boli tak samo. Ćwiczenia średnio pomagają. Opis rezonansu… Czytaj więcej »
Witam,
napewno zacząłbym od rehabilitacji, ale liczyłbym w niej bardziej na zmniejszenie bólu niż naprawę łąkotki. Decyzja o operacji należy do lekarza. Pozdrawiam!
Witam, boli mnie kolano. Opis usg-niewielki przerost błony maziowej na wys.szpary stawowej od strony bocznej. W poziomie dalszej nasady kości udoWej od str.kłykcia bocznego drobne zwapnienia o dł.0,7 mm. Echostruktura… Czytaj więcej »
Witam,
nie da się tego stwierdzić po samym USG bez badania. Pozdrawiam.
witam. w kwietniu tego roku grając w piłkę miałem kontuzję otóż kolano poszło w bok był trzask i ból . poszedłem do lekarza i bez zrobienia żadnych badań powiedział że… Czytaj więcej »
Witam,
proszę się zacząć rehabilitować. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy operacja jest konieczna bez badania kolana. Pozdrawiam.
Witam, jestem po zabiegu szycia łąkotki, mam założone dwa szwy. Lekarz zalecił mi odciążanie stawu prze 6 tygodni, ale nic nie wspomniał o rehabilitacji, w jakim czasie powinnam zacząć usprawniać… Czytaj więcej »
Witam,
od razu. Pozdrawiam.
Witam Trzy lata temu miałem szyta lakotke następnie zabieg rekonstrukcji acl po długiej rehabilitacji wydawało się że wszystko idzie w dobra stronę. Jednak po 2 latach od zabiegu zacząłem biegać… Czytaj więcej »
Witam,
tylko rezonans magnetyczny jest w stanie nieoperacyjnie ukazać stopień i rodzaj uszkodzenia łąkotki. Pozdrawiam!
Witam, Dwa lata temu robiłem RM kolana lewego, bo przy pełnym kucaniu klikało i trochę mnie bolało (żadnych blokad czy ograniczeń ruchowych kolana). Na USG i na RTG nic nie… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, to zależy jak mocno planuje Pan eksplowatować kolano. Jeśli nie planuje Pan szaleńczych sportów obciążających staw, a odzywa się on tylko sporadycznie to osobiście bym się wstrzymał od… Czytaj więcej »
Oszczędzam to kolano od dawna. Tzn. nie klękam na nim całkowicie – pięta nie dotyka pośladka, jężdzę sporo na rowerze, nigdy nie biegałem i nie zamierzam, nie chodzę na siłownię.… Czytaj więcej »
Zawsze może Pan też obrać moją strategię (mam podobne pęknięcie już 4 lata bez objawów) i co rok, półtora wykonać rezonans sprawdzający, czy uszkodzenia stawu kolanowego (chrząstka, łąkotka) nie pogłębiają… Czytaj więcej »
Dziękuję Panu za szybką i konkretną odpowiedź. Jedyny blog gdzie można się czegoś konkretnego dowiedzieć. Zamierzam zrobić ponowny MR tego kolana i dopiero do ortopedy, bo jeśli faktycznie nie ma… Czytaj więcej »
Jeśli chodzi o fizykoterapię to nie ma potwierdzonych w badaniach sposobów na gojenie uszkodzonej (w strefie słabo ukrwionej) łąkotki. Co do zastrzyków to jeśli miałbym wybierać to pewnie zastrzyk z… Czytaj więcej »
Witam, 3 miesiące temu doznałam urazu skrętnego kolana, podczas którego złamałam kłykieć przyśrodkowy kości piszczelowej. Przeszłam operację repozycji stawu śrubami, wszystko było dobrze i po 6 tygodniach od zabiegu zaczęłam… Czytaj więcej »
Witam, raczej nie ma to związku z łąkotką. Uciekanie może być spowodowane osłabieniem mięśni stawu kolanowego po okresie unieruchomienia. Tu praca dla fizjoterapeutów żeby doprowadzić to do stanu z przed… Czytaj więcej »
Witam, Ok 3 miesięcy temu podczas gry w piłkę z synem na śliskiej trawie przy probie przyjęcia piłki poslizgnęła mi się noga na niej i nienaturalnie wygięte i zaczęło boleć… Czytaj więcej »
Witam, tu zdecydowanie najpierw sprawdziłbym, czy faktycznie dolegliwości pojawią się przy trochę większej aktywności. Jeśli bólu nie ma, po aktywności również nie będzie się nasilać to sprawa jest prosta: leczyć… Czytaj więcej »
Dzień dobry Oto wynik USG: cechy szerokiej szczeliny pęknięcia łąkotki przyśrodkowej; na poziomie trzonu łąkotki przyśrodkowej widoczne owalne ognisko bliznowate więzadła pobocznego piszczelowego wielkości 9#2,5mm. Łąkotka przyśrodkowa podwichnięta do 5mm,… Czytaj więcej »
Witam, napewno warto jeszcze zweryfikować diagnozę w MRI bez kontrastu. Można poczekać na badanie na NFZ jeśli dolegliwości aktualnie są niewielkie lub ich nie ma. Łąkotka jest podwichnięta i prawdopodobnie… Czytaj więcej »
Witam serdecznie Miałem rezonans kolana i stwierdzono stłuczenie k.udowej i piszczelowej.po urazie skretnym.(zmiany bardziej nasilone w klykciach bocznych) z obecnoscia obrzeku srodkostnego. Cechy niepelnego zerwania ACL w okolicy przyczepu górnego… Czytaj więcej »
Witam,
ile czasu minęło od urazu?
Dzień dobry W połowie czerwca uszkodziłem kolano podczas gry w koszykówkę. Dostałem skierowanie na badanie rezonansem. Badanie wykazało m.in. – Podkorowo przy tylno-przyśrodkowej krawędzi przynasady dalszej kości udowej widoczne ognisko… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, przy takim uszkodzeniu łakotki pewnie ciężko będzie doprowadzić staw do stanu, w którym możliwa będzie intensywna gra 3 razy w tygodniu. Warto dać sobie faktycznie szansę na leczenie… Czytaj więcej »
Witam, prosiłem o radę kilka dni temu (23 sierpnia), obecnie jestem po wizycie u ortopedy (prywatnej). Diagnoza: na podstawie USG i manualnego badania kolana – trzeba usunąć część łąkotki, jest… Czytaj więcej »
Witam,
tu lekarz prowadzący ma końcowe zdanie. Jeśli twierdzi, że nie da się łąkotki zszyć to pozostaje tylko możliwość jej wycięcia. Pozdrawiam.
Witam Wynik rezonansu stawu kolanowego wykazał uszkodzenie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej o typie “rączki od wiadra”. Radiologiczne cechy utrwalonego całkowitego/niemal całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Zwiększona ilość płynu… Czytaj więcej »
Witam, jeśli kolano już 2 razy “pokazało” objaw niestabilności to na pewno poddałbym się artroskopii. To podczas artroskopii lekarz ocenia czy ACL jest wydolny i jeśli tak nie jest podejmuje… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Mam uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową prawego kolana. Skośne pęknięcie rogu tylnego dochodzące do powierzchni stawowej. W dole podkolanowym torbiel Baker. Oprócz lekkich dolegliwości bólowych nasilajacych się np. podczas dłuższego… Czytaj więcej »
Witam, wg mnie ortopeda ma rację. Jeśli dolegliwości bólowe są niewielkie lub ich brak to warto po prostu co roku monitorować stan kolana w MRI i sprawdzać, czy uszkodzenie łąkotki… Czytaj więcej »
Witam ponownie Panie Piotrze, za Pana radę zrobiłem ponownie RM kolana (ostatnie było 2.5 roku temu). Co się okazało? W opisie wszystko jest prawidłowe i na swoim miejscu z wyjątkiem… Czytaj więcej »
Witam,
tak. Przy dobrym leczeniu i prawidłowej fizjoterapii jest szansa na zrośnięcie się pęknięcia jeśli jest ono w strefie czerwonej. Pozdrawiam!
Witam. Od dwoch lat cierpie na bóle kolana, czasami sa one odczuwalne a czasami nie w zaleznosci od obciążenia. Lekarz po zrobieniu usg nie stwierdzil uszkodzenia łakotki ale zauwazyl płyn.… Czytaj więcej »
Witam, nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytanie nie widząc jak wygląda łakotka w MRI i badaniu funkcjonalnym. Jeśli będzie taka możliwość to warto jednak spróbować zszyć łąkotkę zamiast… Czytaj więcej »
Witam, Panie Piotrze proszę o poradę. W marcu tego roku uszkodziałam na nartach wiązadła krzyżowe przednie ok. 1/2 – 2/3 włókien, naciągnęłąm MCL i boczną torebkę stawową. W związku z… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, Pani Aneto są inne możliwości wsparcia leczenia łąkotki bez operacji, np. zabiegi typu Lipogems, PRP. Nie dają 100% gwarancji naprawy, ale może faktycznie warto w tym przypadku spróbować?… Czytaj więcej »
Witam jestem miesiąc po artroskopii kolana zostały częściowo usunięte obydwie łąkotki (raczej sporo – tak mówił lekarz na zabiegu), ponadto ma całkowicie zerwane wiązadło przednie krzyżowe oraz chondromalacje trójprzedziałową 2/3… Czytaj więcej »
Witam,
wszystkie zmiany można i powinno zoperować się podczas jednego zabiegu. O metodzie rekonstrukcji decyduje lekarz operujący po indywidualnym przeanalizowaniu przypadku. Pozdrawiam!
Witam , mam tu wyniki RMI jednego kolan , drugie w sumie wygląda podobnie , bardzo prosiłbym o imperpetacje wyniku Łąkotk przysrofkowa – stan po przebytym , masywnym uszkodzeniu z… Czytaj więcej »
Witam,
łąkotka nadaje się do operacji po takim urazie. Inaczej zmiany w samej łąkotce oraz chrząstce stawowej prawdopodobnie będą szybko postępować w stronę zwyrodnienia. Pozdrawiam!
Witam Problemy z kolanem zaczęły się kilka miesięcy temu. Od dwóch tygodni mocno się nasiliły/intensywne treningi/. USG ; W zachyłku nadrzepkowym niewielka ilość płynu. W trzonie łąkotki przyśrodkowej szczelina pęknięcia.… Czytaj więcej »
Witam,
nie wiem jak internetowo mogę pomóc w takim przypadku. Tu potrzebna jest po prostu prawidłowa rehabilitacja i dobry lekarz, który poprowadzi przypadek. Pozdrawiam!
Dzień dobry,dowiedziałam się,że będę miała operowaną łąkotkę gdyż mam odcinkowe poziome uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej od strony powierzchni stawowej kości piszczelowej,lekarz powiedział ze będzie usuwał. Czy jest konieczne usuwanie?
Witam,
o tym decyduje tylko lekarz, ale szukałbym takiego, który nie będzie z góry zakładał usunięcia i będzie brał pod uwagę szycie jeśli będzie taka możliwość. Pozdrawiam.
cześć, proszę o Twoją poradę do opisu mojego USG kolana, otóż lekarz radiolog opisał pęknięcie łąkotki jako “szczelina złamania na granicy trzonu i rogu przedniego MM”, na fotce widać obrys… Czytaj więcej »
Witaj, objawy mogą być związane z tym pęknięciem zdecydowanie. Wszystko zależy od tego jak długo ból się pojawia, w jakim stanie jest cała łąkotka (tu przydałoby się jednak MRI zamiast… Czytaj więcej »
USG stawu kolanowego lewego Wiek 43 lat Badanie wykonano głowicą liniową , aparatem Acson X300 Staw kolanowy z niewielkim wysiegiem , bez przerostu błony maziowej. Fałd nadrzepkowy przechodzący w przyrzepkowy… Czytaj więcej »
Witam,
jakie jest pytanie?
Witam czy da się coś zrobić z tym kolanem czy tylko operacja jakas.
To, czy da się leczyć zachowawczo staw kolanowy zależy nie od MRI, a objawów klinicznych. Proszę się konsultować z lekarzem lub dobrym fizjoterapeutą na żywo. Pozdrawiam.
dziekuje . pozdrawiam serdecznie
Witam. Mam pytanie co robić z takim opisem usg .Łąkotka przyśrodkowa w strefie trzonu z obecnością horyzontalnej strefy dochodzącej do powierzchni piszczelowej– cechy rozwarstwienia .Niewielka ekstrukcja do 3 mm. Śródłakotkowe… Czytaj więcej »
Witam,
udać się do ortopedy lub od razu do fizjoterapeuty, który spróbuje leczenia zachowawczego. Pozdrawiam!
Witam, Mam 41 lat. MR kolana wykazał częściowe uszkodzenie II stopnia więzadła krzyżowego przedniego, szczególnie w zakresie pęczka tylnego. Skośna szczelina pęknięcia w rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej. Na ile grożne… Czytaj więcej »
Witam, Jeśli nie ma niestabilności i dolegliwości bólowych to przy sporcie typu bieganie uszkodzenie ACL nie jest bardzo niebezpieczne. Gorzej z łakotką, która może uszkadzać się dalej lub spowodować uszkodzenie… Czytaj więcej »
Witam. W 2009 roku zerwałem więzadło krzyżowe przednie oraz uszkodziłem lękotkę. W 2010r zostałem zoperowany. Miałem rekonstrukcję ACL lecz z łękotką nic nierobiono ponieważ doktor stwierdził iż powinna sie wyleczyć… Czytaj więcej »
Witam,
po takim czasie nie ma szan na “sklejenie” łąkotki za pomocą PRP, ale może nie w tym celu było ono zastosowane. Pozdrawiam!
Witam, tydzień temu doznałam urazu kolana. Ból w okolicach łąkotki bocznej. USG nie wykazało nieprawidłowości ani pękniętej łąkotki przyśrodkowej. Kolano boli podczas chodzenia jednak nie ma ograniczonej ruchomości. Czy można… Czytaj więcej »
Witam, ciężko mi stwierdzić nie badając kolana i nie wiedząc co jest aktualnym problemem bólowym. Myślę, że jeśli kolano nie boli przy rowerze to i w pływaniu będzie się zachowywać… Czytaj więcej »