Czy konieczna jest operacja uszkodzonej łąkotki?

O łąkotkach pisałem już wiele. Może dlatego, że je lubię, może dlatego, że są to na prawdę bardzo ważne struktury w kolanie, a może po prostu z powodu ich częstych urazów.

Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie wykład Dr Mihai Vioreanu na tegorocznym Joint Preservation Congress, w którym miałem okazję uczestniczyć jako słuchacz i prelegent.
Dr Vioreanu poruszał temat uszkodzeń łąkotek i ich dalszego wpływu na szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym. To dla mnie szalenie interesujący temat, również ze względu na mój osobisty uraz.

Jakie są skutki uszkodzenia łąkotki?

Łąkotka to struktura ciekawa. To ona jest swoistym amortyzatorem stawu kolanowego, przejmującym część obciążeń działających na powierzchnie stawowe np.: w czynnościach życia codziennego, czy podczas uprawiania sportu. Jej znaczenie przez wiele lat było bagatelizowane. Medycyna uważała, iż nawet usunięcie fragmentu łąkotki uszkodzonego podczas urazu  nie ma dużego wpływu na późniejsze zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym.

Wydaje mi się, że mogło to być również spowodowane faktem, iż operacje przeprowadzane za pomocą artroskopu, między innymi właśnie usuwanie fragmentu łąkotki, mają względnie krótką historię w Europie. Dopiero teraz jesteśmy w stanie obserwować długoterminowe skutki tych zabiegów i możemy wyciągać z tych obserwacji wnioski. A wnioski są dosyć ciekawe.

nyboneandjoint

Aktualnie w przypadku uszkodzenia łąkotki jej naprawę przeprowadza się metodą “przez dziurkę od klucza” za pomocą artroskopu, co skutkuje niewielką inwazyjnością w tkanki kolana.

Artroskopowa naprawa łąkotki po urazie bardzo często jest nieunikniona i jest to fakt niepodważalny. W przypadku kiedy uszkodzeniu uległa znaczna część tej struktury, a umiejscowienie pęknięcia jest niefortunnie interwencja chirurgiczna wydaje się być koniecznością. Objawy blokowania kolana lub bardzo nasilony ból nie pozwalają nawet na względnie normalne funkcjonowanie stawu kolanowego. W takim przypadku istnieją dwie możliwości operacyjne: uszkodzony fragment łąkotki można zszyć lub usunąć całkowicie. Wybór oczywiście należy do osoby operującej, ale warto przypomnieć sobie jakie jest ryzyko każdej z tych możliwości?

Usunięcie łąkotki.

Meniscektomia częściowa łąkotki, bo tak w medycynie określa się usunięcie jej fragmentu, jest pierwszą, gorszą dla pacjenta możliwością rozwiązania problemu. Na pierwszy rzut oka meniscektomia to metoda dużo mniej skomplikowana, po której pacjent szybciej dochodzi do sprawności. Praktycznie zaraz po operacji może on obciążać kolano, odczuwa mało dolegliwości bólowych. W krótszym czasie może także wrócić do pracy i aktywności fizycznej, czyli wydawałoby się, że ma problem z głowy. Ale czy na pewno?

Aktualne badania osób, które w przeszłości przeszły zabieg usunięcia fragmentu łąkotki bez jego rekonstrukcji pokazują, iż chrząstka stawowa kolana po operacji dużo szybciej się zużywa. W przyspieszonym tempie dochodzi w niej do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Jest to dosyć logiczne, ponieważ poprzez meniscektomię kolano traci swoją naturalną możliwość amortyzacji obciążeń, co wpływa na szybszą degenerację stawu. Daje nam to prosty wniosek: możemy pójść na łatwiznę, ale w przyszłości musimy liczyć się z konsekwencjami takiego wyboru. Droga na skróty zazwyczaj kończy się kiepsko i tak jest również w tym przypadku. Poszukajmy w takim razie lepsze go rozwiązania.

Szycie fragmentu łąkotki.

Tak naprawdę to od szycia powinienem rozpocząć moje wywody na temat uszkodzonej łąkotki. Jest to pierwszy i najlepszy wybór w przypadku urazu tej struktury. Proces leczenia po założeniu szwów jest dużo dłuższy i wymaga czasowego odciążenia stawu za pomocą kul, a późniejsza rehabilitacja trwa nawet do kilku miesięcy po operacji. Daje ona jednak szansę na praktycznie pełny powrót do sprawności z zachowaniem naturalnego „amortyzatora”. W takim przypadku kolano ma dużą szansę na uniknięcie szybszych zmian zwyrodnieniowych.

Musisz zdawać sobie jednak sprawę, iż szyta łąkotka zawsze jest słabszym ogniwem i istnieje wyższe ryzyko jej ponownego uszkodzenia przy kolejnym urazie. Aby uniknąć takiej sytuacji niezbędna jest jakościowa rehabilitacja pooperacyjna, skupiająca się na stabilizacji, odbudowie siły mięśniowej i kontroli motorycznej stawu.

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy należysz już do grupy nieszczęśników, którzy przeszli zabieg meniscektomii lub uszkodzili łąkotkę w taki sposób, iż niemożliwe jest jej ponowne zszycie?

Implant łąkotkowy.

W takim przypadku nowoczesna medycyna również przychodzi nam z pomocą. Od dłuższego czasu w Polsce istnieje możliwość (niestety na razie tylko prywatnie) rekonstrukcji wyciętego fragmentu łąkotki sztucznym implantem.

W moim odczuciu jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy ją wykorzystać obowiązkowo. Koszt takiej operacji nie jest najmniejszy, ale czy późniejsza operacja wszczepiania endoprotezy jest lepszym i tańszym rozwiązaniem? Mam co do tego uzasadnione wątpliwości.

IMG_0519

Implant łąkotki jest jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku konieczności wycięcia fragmentu łąkotki. Zapobiega on wczesnemu powstawaniu zmian zwyrodnieniowych kolana.

W swojej prezentacji wspomniany wcześniej Dr Mihai Vioreanu wspomniał również, iż nawet w przypadku urazu więzadła krzyżowego przedniego (głównego więzadła stabilizującego stawu kolanowego) to nie jego zerwanie jest główną przyczyną szybszego powstawania zmian zwyrodnieniowych kolana. Towarzyszące uszkodzenie łąkotki i utrata naturalnej „amortyzacji” stawu jest w przypadku takiego urazu największym problemem.

Mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie i dla Was dość logiczne wydają się być skutki braku tak ważnej struktury kolana jaką jest łąkotka. Aktualny poziom medycyny pozwala na przedłużenie żywotności Twoich stawów, więc jeśli tylko masz taką okazję to warto z niej skorzystać.

4.3 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
448 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
11 sierpnia 2016 21:42

Czy mógłby Pan powiedzieć coś na temat juz zwyrodnionych łąkotek czy jeśli jej budowa już teraz odbiega od tzw. półksiężyca czy można cos z tym zrobić. Trenuje piłkę od dziecka… Czytaj więcej »

S
S
15 lipca 2017 22:03
Reply to  Leszek

Kilka miesięcy temu miałam naderwane więzadła krzyżowe i pękniętą łąkotke wszystko udało się wyleczyć rerehabilitacją.Dziś podczas wstawani usłyszałam trzask w kolanie iurtrzymujący się ból.Czy to może być odnowienie kontuzji?

Marek
6 marca 2018 20:33
Reply to  Piotr

Dzień dobry z tej strony Marek mam pytanie Od jakiegoś czasu mam problem z lekotką przyśrodkową i ból w postaci pieczenia . Czy podczas ćwiczeń kształtowania sylwetki wykluczając nogi jest… Czytaj więcej »

Pacjentka
1 października 2017 19:36
Reply to  Leszek

U 14 latki.Naderwane w II stopniu więzadło piszczelowe,rozwarstwiona łąkotka i subluksacja acl.Po miesięcznej rehabilitacji (ćwiczenia) dalej boli czy to oznaka potrzebnej operacji?

Karol
27 września 2016 13:01

Witam Miałem 7 miesięcy temu internal bracing acl i mcl oraz szytą łąkotke Mm (rączka od wiaderka). Teraz znów pękła mi ląkotka. Lekarz prowadzący sugeruję że już raz szytą łąkotke… Czytaj więcej »

Elżbieta Filipek
1 marca 2017 14:58

Witam. Jestem 2 tygodnie po zabiegu operacyjnym usunięcia łąkotki. Założono mi stabilizator, ustawiono go na 20 stopni, mam robić i robię zimne okłady i tyle na ten temat. Wypisano w… Czytaj więcej »

Magda
12 marca 2017 07:21

Witam Syn uszkodził lekotke nartach uszkodzenie jest bardzo male, normalnie funkcjonuje chodzi do szkoły właściwie kolano go nie boli. Odczuwa dyskomfort tylko przy mocnym zgięciu stawu. Lekarze bez zrobienia rezonansu… Czytaj więcej »

Justyna
15 marca 2017 20:38
Reply to  Piotr

Dzień dobry Panie Piotrze, W grudniu 2014 roku moje kolano bardzo spuchło bez urazu- dokładnie wchodziłam “na czworakach” do łóżka, poczułam ból i i potem kolano zaczęło puchnąć. Ponad miesiąc… Czytaj więcej »

Anna
2 kwietnia 2017 09:27

Witam. W rezonansie magnetycznym prawego kolana wykazalo uszkodzenie rogu tylnego lakotki przyśrodkowej. Dodam również ze kolano mnie boli juz 5 lat. Mialam rehabilitacje laserem ultradźwięki i lampa. Nic to nie… Czytaj więcej »

Karol
7 kwietnia 2017 13:08

Witam. Trzy miesiące temu doznałem urazu kolana. Rezonans magnetyczny wykazał rozległe podłużne rozerwanie łąkotki bocznej, z podwinięciem oderwanej części przyśrodkowej tej łąkotki w okolicę dołu międzykłykciowego. Jest to uszkodzenie łąkotki… Czytaj więcej »

Karol
9 kwietnia 2017 22:34
Reply to  Piotr

Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak też zrobię. Mam nadzieję że będzie można zszyć, bo z tego co czytałem to nie wszystkie przypadki kwalifikują się do szycia a usunięcie części łąkotki… Czytaj więcej »

Maria
20 kwietnia 2017 12:24

Witam Ok. Trzy lata temu,kolana zaczęły nieprzyjemnie szczelać,zgrzytać,raz na parę tygodni czułam ból w lewym kolanie,było to najczęściej przy schodzeniu lub wchodzeniu ze schodów,był był ostry,nagły ale krótki.Rok temu w… Czytaj więcej »

Maria
21 kwietnia 2017 11:32
Reply to  Piotr

Witam
Dziękuję bardzo ,zrobię jak Pan poradził
pozdrawiam

Basia
1 maja 2017 08:48

Witam a mam pytanie czeka mnie szycie lekotki przysierodkowej i operacja osteotomii w jednym czasie.
Jaki czas nie mozna obciazac nogi???
Pozdrawiam

Marek
11 maja 2017 11:13

Witam Panie Piotrze Jestem po kontuzji kolana(więzado poboczne i łąkotki przyśrodkowej i tu opis”łąkotka przyśrodkowa z cechami poziomego zwyrodnienia / rozwarstwienia w obrębie trzonu z postrzępieniem jej brzegu wolnego w… Czytaj więcej »

Iwona Golon
14 maja 2017 18:00

Witam. Chciałabym zapytać się, czy lepsze jest zeszycie uszkodzonej łąkotki przyśrodkowej czy jej usunięcie do miejsca uszkodzenia? Uraz pojawił mi się w ub roku w grudniu ,przesiliłam nogę na siłowni.… Czytaj więcej »

Dorota Bryda
18 maja 2017 18:48

Witam Panie Piotrze. W styczniu zerwałam na nartach więzadło acl. Wraz z nim MR wykazał pęknięcie łąkotki przyśrodkowej. Marzec artroskopia i rekonstrukcji acl bez szycia czy usunięcia łąkotki. W tej… Czytaj więcej »

Basia
21 maja 2017 17:45

Dzień dobry. Mam pytanie. 3 tygodnie temu w trakcie jazdy na rowerze uszkodziłam kolano. Lekarz na sorze zdiagnozowal, że jest to skrecenie stawu kolanowego z podejrzeniem uszkodzenia łękotki. Została mi… Czytaj więcej »

Robert
26 maja 2017 16:06

Dzień dobry. Ok. 2 lata temu podczas gry w tenisa doznałem urazu kolana. MR stawu kolanowego wykazał horyzontalną szczelinę pęknięcia w rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej. Konsultowałem u 3 ortopedów. Dwóch… Czytaj więcej »

Marta
30 maja 2017 20:10

Dzień dobry, Tydzień temu w trakcie zajęć tanecznych doznałam urazu kolana. W tym czasie tępy ból w kolanie – czasem mniejszy, czasem większy (w zależności czy nie robiłam nic, czy… Czytaj więcej »

Jacek
2 czerwca 2017 06:54

Witam na moim badaniu mam taki opis czego się spodziewać bo wizytę mam dopiero w poniedziałek. -Uszkodzenie łekotki typu rączki od wiadra z przemieszczeniem jej części do5-6mm wzdłuż wynioslosci miedzykłykciowej.… Czytaj więcej »

Justyna
2 czerwca 2017 07:34

Dzień Dobry, czy są jakieś uszkodzenia łąkotki które nie nadają się do szycia?

Marlena
13 czerwca 2017 15:14

Dzień dobry, w obrazie MR stwierdzono ” horyzontalne pęknięcie łąkotki przyśrodkowej (pęknięcie trzonu i rogu tylnego z wytworzeniem torbieli okołołąkotkowych wielkości do 6,5 mm z cechami niewielkiego przemieszczenia rogu tylnego… Czytaj więcej »

Patrycja G
14 czerwca 2017 20:52

Witam, jestem osoba aktywna, trenuje na siłowni,prowadze zajecia. Przy wstawaniu z kolan zablokowalo mi sie kolano i wuprostowalam je na sile i uslyszalam strzal. Bol okropny nie dosc ze kolano… Czytaj więcej »

Artur 1990
21 czerwca 2017 23:11

Witam gram w piłkę nożna niestety nabawiłem się urazu lekotki na treningu. Byłem prywatnie w sportowe klinice zrobiłem rezonans lekarz powiedział że jest roztrzaskana i trzeba operować. Dodam że kolano… Czytaj więcej »

Gosia
24 czerwca 2017 18:04

Witam.jak pan uważa ,czy łąkotka boczna z uszkodzeniem raczki od wiadra u osoby 40 letniej jest w stanie sie zrosnac czy nie

Bozena
24 czerwca 2017 21:23

Witam! W 2013 roku doznałam kontuzji kolana na nartach. Badanie MR wykazało wówczas ACL z cechami uszkodzenia w okolicy przyczepu udowego. Oś więzadła zachowana. Całkowite przerwanie ciągłości MCL w okolicy… Czytaj więcej »

Karo
11 lipca 2017 11:58

Witam, bardzo boli mnie kolano po stronie przyśrodkowej. Jest to ból który występuje również w pozycji leżącej, w zasadzie w każdej pozycji boli tak samo. Ćwiczenia średnio pomagają. Opis rezonansu… Czytaj więcej »

Wioletta
20 lipca 2017 17:38

Witam, boli mnie kolano. Opis usg-niewielki przerost błony maziowej na wys.szpary stawowej od strony bocznej. W poziomie dalszej nasady kości udoWej od str.kłykcia bocznego drobne zwapnienia o dł.0,7 mm. Echostruktura… Czytaj więcej »

Seba
25 lipca 2017 11:23

witam. w kwietniu tego roku grając w piłkę miałem kontuzję otóż kolano poszło w bok był trzask i ból . poszedłem do lekarza i bez zrobienia żadnych badań powiedział że… Czytaj więcej »

Wiktoria
3 sierpnia 2017 13:13

Witam, jestem po zabiegu szycia łąkotki, mam założone dwa szwy. Lekarz zalecił mi odciążanie stawu prze 6 tygodni, ale nic nie wspomniał o rehabilitacji, w jakim czasie powinnam zacząć usprawniać… Czytaj więcej »

Jakub ...
4 sierpnia 2017 09:47

Witam Trzy lata temu miałem szyta lakotke następnie zabieg rekonstrukcji acl po długiej rehabilitacji wydawało się że wszystko idzie w dobra stronę. Jednak po 2 latach od zabiegu zacząłem biegać… Czytaj więcej »

Arek / Łódź
10 sierpnia 2017 19:24

Witam, Dwa lata temu robiłem RM kolana lewego, bo przy pełnym kucaniu klikało i trochę mnie bolało (żadnych blokad czy ograniczeń ruchowych kolana). Na USG i na RTG nic nie… Czytaj więcej »

Arek / Łódź
15 sierpnia 2017 09:48
Reply to  Piotr

Oszczędzam to kolano od dawna. Tzn. nie klękam na nim całkowicie – pięta nie dotyka pośladka, jężdzę sporo na rowerze, nigdy nie biegałem i nie zamierzam, nie chodzę na siłownię.… Czytaj więcej »

Arek / Łódź
17 sierpnia 2017 15:29
Reply to  Piotr

Dziękuję Panu za szybką i konkretną odpowiedź. Jedyny blog gdzie można się czegoś konkretnego dowiedzieć. Zamierzam zrobić ponowny MR tego kolana i dopiero do ortopedy, bo jeśli faktycznie nie ma… Czytaj więcej »

Monika
20 sierpnia 2017 18:12

Witam, 3 miesiące temu doznałam urazu skrętnego kolana, podczas którego złamałam kłykieć przyśrodkowy kości piszczelowej. Przeszłam operację repozycji stawu śrubami, wszystko było dobrze i po 6 tygodniach od zabiegu zaczęłam… Czytaj więcej »

Marcin
21 sierpnia 2017 21:28

Witam, Ok 3 miesięcy temu podczas gry w piłkę z synem na śliskiej trawie przy probie przyjęcia piłki poslizgnęła mi się noga na niej i nienaturalnie wygięte i zaczęło boleć… Czytaj więcej »

AREK
23 sierpnia 2017 16:53

Dzień dobry Oto wynik USG: cechy szerokiej szczeliny pęknięcia łąkotki przyśrodkowej; na poziomie trzonu łąkotki przyśrodkowej widoczne owalne ognisko bliznowate więzadła pobocznego piszczelowego wielkości 9#2,5mm. Łąkotka przyśrodkowa podwichnięta do 5mm,… Czytaj więcej »

Marcin
24 sierpnia 2017 15:50

Witam serdecznie Miałem rezonans kolana i stwierdzono stłuczenie k.udowej i piszczelowej.po urazie skretnym.(zmiany bardziej nasilone w klykciach bocznych) z obecnoscia obrzeku srodkostnego. Cechy niepelnego zerwania ACL w okolicy przyczepu górnego… Czytaj więcej »

Piotr
28 sierpnia 2017 13:35

Dzień dobry W połowie czerwca uszkodziłem kolano podczas gry w koszykówkę. Dostałem skierowanie na badanie rezonansem. Badanie wykazało m.in. – Podkorowo przy tylno-przyśrodkowej krawędzi przynasady dalszej kości udowej widoczne ognisko… Czytaj więcej »

AREK
29 sierpnia 2017 21:25

Witam, prosiłem o radę kilka dni temu (23 sierpnia), obecnie jestem po wizycie u ortopedy (prywatnej). Diagnoza: na podstawie USG i manualnego badania kolana – trzeba usunąć część łąkotki, jest… Czytaj więcej »

Agata
7 września 2017 12:02

Witam Wynik rezonansu stawu kolanowego wykazał uszkodzenie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej o typie “rączki od wiadra”. Radiologiczne cechy utrwalonego całkowitego/niemal całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Zwiększona ilość płynu… Czytaj więcej »

Piotr
7 września 2017 15:55

Witam serdecznie. Mam uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową prawego kolana. Skośne pęknięcie rogu tylnego dochodzące do powierzchni stawowej. W dole podkolanowym torbiel Baker. Oprócz lekkich dolegliwości bólowych nasilajacych się np. podczas dłuższego… Czytaj więcej »

Arek / Łódź
7 września 2017 17:35

Witam ponownie Panie Piotrze, za Pana radę zrobiłem ponownie RM kolana (ostatnie było 2.5 roku temu). Co się okazało? W opisie wszystko jest prawidłowe i na swoim miejscu z wyjątkiem… Czytaj więcej »

Your name
11 września 2017 05:50

Witam. Od dwoch lat cierpie na bóle kolana, czasami sa one odczuwalne a czasami nie w zaleznosci od obciążenia. Lekarz po zrobieniu usg nie stwierdzil uszkodzenia łakotki ale zauwazyl płyn.… Czytaj więcej »

Aneta
13 września 2017 15:24

Witam, Panie Piotrze proszę o poradę. W marcu tego roku uszkodziałam na nartach wiązadła krzyżowe przednie ok. 1/2 – 2/3 włókien, naciągnęłąm MCL i boczną torebkę stawową. W związku z… Czytaj więcej »

Bartek
15 września 2017 16:39

Witam jestem miesiąc po artroskopii kolana zostały częściowo usunięte obydwie łąkotki (raczej sporo – tak mówił lekarz na zabiegu), ponadto ma całkowicie zerwane wiązadło przednie krzyżowe oraz chondromalacje trójprzedziałową 2/3… Czytaj więcej »

Adam.k
18 września 2017 18:09

Witam , mam tu wyniki RMI jednego kolan , drugie w sumie wygląda podobnie , bardzo prosiłbym o imperpetacje wyniku Łąkotk przysrofkowa – stan po przebytym , masywnym uszkodzeniu z… Czytaj więcej »

Zofia 57iat
19 września 2017 15:38

Witam Problemy z kolanem zaczęły się kilka miesięcy temu. Od dwóch tygodni mocno się nasiliły/intensywne treningi/. USG ; W zachyłku nadrzepkowym niewielka ilość płynu. W trzonie łąkotki przyśrodkowej szczelina pęknięcia.… Czytaj więcej »

Kinga
22 września 2017 13:39

Dzień dobry,dowiedziałam się,że będę miała operowaną łąkotkę gdyż mam odcinkowe poziome uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej od strony powierzchni stawowej kości piszczelowej,lekarz powiedział ze będzie usuwał. Czy jest konieczne usuwanie?

Maciej
24 września 2017 08:17

cześć, proszę o Twoją poradę do opisu mojego USG kolana, otóż lekarz radiolog opisał pęknięcie łąkotki jako “szczelina złamania na granicy trzonu i rogu przedniego MM”, na fotce widać obrys… Czytaj więcej »

Adam
28 września 2017 11:30

USG stawu kolanowego lewego Wiek 43 lat Badanie wykonano głowicą liniową , aparatem Acson X300 Staw kolanowy z niewielkim wysiegiem , bez przerostu błony maziowej. Fałd nadrzepkowy przechodzący w przyrzepkowy… Czytaj więcej »

Adam
3 października 2017 05:43

Witam czy da się coś zrobić z tym kolanem czy tylko operacja jakas.

Adam
4 października 2017 06:41

dziekuje . pozdrawiam serdecznie

Mariusz
9 października 2017 19:16

Witam. Mam pytanie co robić z takim opisem usg .Łąkotka przyśrodkowa w strefie trzonu z obecnością horyzontalnej strefy dochodzącej do powierzchni piszczelowej– cechy rozwarstwienia .Niewielka ekstrukcja do 3 mm. Śródłakotkowe… Czytaj więcej »

Tomek
12 października 2017 20:50

Witam, Mam 41 lat. MR kolana wykazał częściowe uszkodzenie II stopnia więzadła krzyżowego przedniego, szczególnie w zakresie pęczka tylnego. Skośna szczelina pęknięcia w rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej. Na ile grożne… Czytaj więcej »

Łukasz
24 października 2017 14:49

Witam. W 2009 roku zerwałem więzadło krzyżowe przednie oraz uszkodziłem lękotkę. W 2010r zostałem zoperowany. Miałem rekonstrukcję ACL lecz z łękotką nic nierobiono ponieważ doktor stwierdził iż powinna sie wyleczyć… Czytaj więcej »

Jolka lat 48
3 listopada 2017 13:09

Witam, tydzień temu doznałam urazu kolana. Ból w okolicach łąkotki bocznej. USG nie wykazało nieprawidłowości ani pękniętej łąkotki przyśrodkowej. Kolano boli podczas chodzenia jednak nie ma ograniczonej ruchomości. Czy można… Czytaj więcej »

448
0
Would love your thoughts, please comment.x