Automobilizacja rzepki. Jak ją wykonywać?

Dlaczego powinieneś mobilizować rzepkę i jak możesz zrobić to sam?

Wiele informacji o rzepce i jej roli w kolanie możesz znaleźć we wcześniejszym wpisie, czyli TUTAJ.

Dzisiejszy post będzie typowo techniczny. Jeśli masz problem z koślawością kolana, jesteś po urazie, unieruchomieniu lub operacji tego stawu to jednym z obowiązkowych punktów Twojej rehabilitacji jest mobilizacja rzepki.

Zazwyczaj techniki uruchamiania tej trzeszczki wykonują fizjoterapeuci podczas terapii indywidualnej, ale Ty sam również możesz wykonywać proste techniki automobilizacji, aby szybciej wrócić do formy.

Po co mobilizować rzepkę?

Jak już pisałem w poprzednim poście, rzepka nie jest „standardową” kością. Ze względu na swój charakter nie ma ona typowego połączenia z otaczającymi ją strukturami szkieletu, a jej mobilność jest prawie całkowicie zależna od mięśnia czworogłowego uda. To właśnie ten mięsień centralizuje rzepkę w kolanie, a jego zaburzenie może wpływać na nią niekorzystnie.

Najczęściej spotykaną patologią mięśnia czworogłowego jest zanik jego głowy przyśrodkowej (vastus medialis), która bezpośrednio odpowiada za prawidłowe ustawienie stawu rzepkowo – udowego, utrzymując rzepkę i stabilizując ją od wewnętrznej strony uda. Zaniki mięśniowe tej okolicy pojawiają się bardzo szybko po unieruchomieniu, urazie lub operacji kolana, co skutkuje dysbalansem i bocznym przyparciem rzepki (często występuje również jej zbyt wysokie ustawienie).

Ta, wydawać by się mogło, błaha sytuacja w dłuższym okresie czasu prowadzić może do szybszego pojawienia się zmian zwyrodnieniowych, stałego zaburzenia osi kończyny dolnej, a finalnie również bólu i sporych problemów ze stawem kolanowym. Jak możesz temu zapobiec? A no właśnie między innymi poprzez mobilizację i automobilizację stawu rzepkowo – udowego.

Jak mobilizować swoją rzepkę?

Automobilizacja to nic trudnego. Przy niewielkim nakładzie czasu i energii możesz poprawić ruchomość oraz ustawienie największej z trzeszczek, dzięki czemu unikniesz dodatkowych komplikacji związanych z urazem lub operacją.

Poniżej przedstawiam kilka możliwości własnej pracy domowej nad stawem rzepkowo – udowym.

Znalezienie rzepki.

thumb_IMG_0047_1024

Znalezienie rzepki jest banalnie proste. Idąc od biodra wzdłuż kości udowej na wysokości stawu kolanowego natrafiamy na kostne “wzniesienie”, zwane podstawą rzepki. Dzięki tej strukturze idąc dalej bocznie i w dół palpacyjnie możemy wyznaczyć sobie brzegi poszukiwanej trzeszczki (najlepiej je obrysować).

Chwyt do mobilizacji bocznej.

poprawka2Mobilizując rzepkę lewą do przyśrodkowej strony musimy chwycić jej brzeg boczny kciukiem prawym, a ręką objąć górną część kolana.

thumb_IMG_0003_1024_Fotor_Collage4thumb_IMG_0003_1024_Fotor_Collage5Automobilizację lewej rzepki w siadzie wykonujemy prawą ręką.

Mobilizacja rzepki wysoko ustawionej  do dołu.

thumb_IMG_0040_1024

Zepchnięcie rzepki w dól za pomącą zagłębienia pomiędzy kłębem kciuka i kłębikiem palca piątego.

 thumb_IMG_0003_1024_Fotor_Collage3 Automobilizacja rzepki do dołu w zgięciu kolana 30 stopni. Przedramię skierowane równolegle do osi piszczeli.

poprawka Automobilizacja rzepki do dołu w zgięciu kolana 90 stopni. Tu również przedramię wyznacza kierunek mobilizacji.

Metodyka.

Automobilizację w wyproście kolana możesz rozpocząć praktycznie od pierwszego dnia od urazu lub operacji (chyba, że uraz dotyczył właśnie rzepki). W miarę poprawy ruchomości kolana wprowadź również automobilizację w pozycji prawie maksymalnego możliwego zgięcia.

Po zepchnięciu rzepki w odpowiednią stronę przytrzymaj pozycję skorygowaną przez około 30 sekund i powtórz technikę 10 razy.

Jeśli masz wątpliwości, czy wykonujesz mobilizację prawidłowo lub masz problem ze znalezieniem rzepki koniecznie skonsultuj wszystkie techniki z fizjoterapeutą, który doradzi Ci jak dokładnie stosować poszczególne techniki.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
56 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
24 listopada 2016 15:19

Witam mam 22 lata. Jestem miesiąc od operacji kolana zszywanie lekotki p rzysrodkowej wycięcie częściowe ciała hoffy i mikrozlamania chondromalacja 3 i 4 stopień. Wczoraj lekarz kazał właśnie mi mobilizować… Czytaj więcej »

Klaudia
22 lutego 2017 22:27

Mam pytanie, kiedy mogą się pojawić zrosty w kolanie po rekonstrukcji acl i szyciu mcl, jak je rozpoznać i co robić żeby nie powstały? Mój fizjoterapeuta mówi, żebym właśnie mobilizowała… Czytaj więcej »

Victoria
23 lutego 2017 17:27

Witam Mam stwierdzoną wysoko ustawioną rzepke, lekarz zrobił też usg mamie i ma tak samo ustawioną. Miałam też nierozciągnięte mięsnie czworogłowe, czy jest możliwość, żeby i ja i mama miały… Czytaj więcej »

zeed
27 marca 2017 08:57

A czy taka manipulacja jest dobra przy zespole bólu przedniego przedziału kolana (nie mam raczej bocznego przyparcia, zdjęcie osiowe tego nie potwierdziło,no może minimalne stwierdził medyk ale jakoś tak niepewnie),próbowałem… Czytaj więcej »

zeed
29 marca 2017 07:01

Heh,na Podkarpaciu to ja mogę znaleźć aptekę i kościół a nie dobrego fizjo ;), trafiałem na takich co nie widzieli różnicy pomiędzy przyparciem a tym co mam. Zastanawiam się nad… Czytaj więcej »

zeed
29 marca 2017 12:07

O,dzięki wielkie, jest to z moim zasięgu, do kogoś konkretnego się zgłosić, czy umówić się w ciemno ? Raczej nie dam rady jeździć na rehabilitację, to jednak kawał drogi, ale… Czytaj więcej »

Klaudia
17 maja 2017 10:11

Witam chciałabym się dowiedzieć w którym przypadku mobilizować rzepkę do strony przyśrodkowej a kiedy do bocznej?

Paweł
28 maja 2017 10:07

Witam. Mam stwierdzone boczne przyparcie rzepki prawego kolana. Jak sobie z tym poradzić ćwiczeniami, żeby uniknąć operacji?

Paweł
31 maja 2017 20:41

Mógłby Pan kogoś polecić z fizjoterapeutów Śląsk okolice Raciborza?

Paulina
12 maja 2018 11:52

Witam czy jest ktoś wart polecenia w Częstochowie? Jeśli nie to gdzie najbliżej? Pozdrawiam i dziękuję

Marcin
31 maja 2018 07:54

6 tydzień złamaniu rzepki, bez przemieszczenia. Czy w takim przypadku również należy mobilizować rzepkę, czy należy jeszcze odczekać?

bartek
15 czerwca 2018 17:17

hej Panie Piotrze, widzę że pozytywnie tu u Pana 😉 więc postanowiłem zapytać o parę rzeczy. Njapierw jednak krótko o mnie, tylko aby przytoczyć pewne fakty, Wczoraj minęło 6tyg od… Czytaj więcej »

Your name
19 czerwca 2018 14:47

Oczywiście, Zabieg był raczej z tych standartowych. Zostały założone druty w kształcie ósemki. Pozdrawiam.

bartek
24 czerwca 2018 17:28

Dziękuje za odpowiedź, zdaję sobie właśnie sprawę że to bardzo mało..dlatego potwierdził Pan moje przypuszczenia. Pozdrawiam również. Prosze mi jeszcze powiedzieć czy przy własnie znikomym działaniu fizjoterapeuty jak do tej… Czytaj więcej »

bartek
26 czerwca 2018 01:48

dziękuje jeszcze raz, jestem już umówiony z Panią fizjoterapeutką 😉 Pozdrawiam również 😉

Grzegorz
30 czerwca 2018 11:37

Witam Panie Piotrze. Mam pytanie związane z mobilizacją rzepki. Rezonans wykazał u mnie złożone pęknięcie tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej, oraz chandromalację st. II rzepki. Na chrząstce rzepki ma jest widoczna… Czytaj więcej »

Piotr
5 lipca 2018 21:38

Panie Piotrze.Po rekonstrukcji więzadła mpfl mobilizujemy rzepkę ? ściągnięte szwy były tydzień temu? Co mogę jeszcze w tym tygodniu zrobić smemu

Klaudia
29 lipca 2018 21:37

Witam serdecznie? jestem po (powtórnym zlamaniu po 10latach) wieloodlamowym złamaniu rzepki z przemieszczeniem i czesciowym przerwaniem aparatu wyprostnego? Rzepka była zespolona drutami 10dni temu i takie pytanko czy mając nogę… Czytaj więcej »

KLAUDIA
12 sierpnia 2018 22:29

Witam Panie Piotrze? lekarz na kontroli zalecił mi cwiczenia izometryczne (indywidualne napinanie w domku, podnoszenie, itp) oraz dodatkowo chodzę prywatnie na pole magnetyczne, krioterapie, oraz na laser, po to aby… Czytaj więcej »

Łukasz
17 sierpnia 2018 07:35

Witam. Panie Piotrze czy to normalny stan rzeczy że po 6 tyg od złamania rzepki (bez przemieszczenia) i chodzenia w orteze siły w kolanie z dnia na dzień coraz więcej… Czytaj więcej »

Krzysiek
9 września 2018 07:47

Witam. 4 dni temu miałem artroskopię kolana (acl). Zrobiono reinsercje więzadła z użyciem implantu biowchlanialnego. Czy w takim przypadku rehabilitacja będzie przebiegać tak samo jak po rekonstrukcji? Lekarz zalecił mi… Czytaj więcej »

Monika
Monika
29 października 2019 13:09

Witam panie Piotrze; jestem tydzien po rekonstrukcj acl z użyciem patella autograf; czy powinnam mobilizować rzepkę w tej sytuacji; pozdrawiam

Sebastian
Sebastian
19 lutego 2021 23:08

Mam problem z prawej strony zewnętrznej kolana przy zgięciu, straszne chrupanie strzelanie co to może być? Rzepka czy łąkotka.? Ból nie występuje. Występuje niestabilność nogi na schodach.

Sebastian
Sebastian
26 lutego 2021 07:35
Reply to  Piotr

Problem w tym ze każdy mówi co innego, nikt nie wie. Z rezonansu wychodzi przyparcie boczne rzepki i zwyrodnienie łąkotki bez uszkodzeń i przemieszczenia się jej kawałków. Na razie tylko… Czytaj więcej »

Piotrek
Piotrek
21 marca 2021 10:17

Zdjęcie pod którym jest opis “Mobilizując rzepkę prawą do przyśrodkowej strony musimy chwycić jej brzeg boczny kciukiem lewym, a ręką objąć górną część kolana.” Na zdjęciu widoczna jest prawa ręka… Czytaj więcej »

Artur
Artur
10 listopada 2021 18:47
Reply to  Piotr

Dzień dobry. Po jakim czasie od częściowej meniscektomi ląkotki rozpocząć stymulację rzepki?

Elżbieta
Elżbieta
27 stycznia 2022 09:46

Dzień dobry, W związku szukaniem od 4 lat pomocy dla stawu skokowego- wyszło w końcu zespół kanału kostki przyśrodkowej i ucisk na nerw piszczelowy tylny w stopie lewej.Po pół roku… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Elżbieta
Piotr
Piotr
9 stycznia 2023 01:05

Witam serdecznie,
Mam zrosty pooperacyjne, które wpływają na mobilność rzepki. Ortopeda karze mobilizować rzepkę od dołu w górę. Czy da się to zrobić samemu?
Pozdrawiam

Piotr
Piotr
3 czerwca 2023 21:14
Reply to  Piotr

Jestem po artroskopii kolana (wycięcie języka łąkotki), po operacji pojawiły się problemy z zakleszczaniem kolana (jak się później okazało konflikt udowo -rzepkowy) podczas jednego z takich blokowań kiedy podnosiłem się… Czytaj więcej »

56
0
Would love your thoughts, please comment.x