10 najczęstszych pytań po mikrodiscektomii odcinka lędźwiowego.

Operacja kręgosłupa to wyrok, przed którym pacjenci uciekają jak przestępcy przed więzieniem w Guantanamo. Zabiegi neurochirurgiczne nierzadko kojarzą się z trwałym ograniczeniem sprawności fizycznej i wykluczeniem z nawet najprostszego sportu rekreacyjnego. Mikrodiscektomia, bo o niej dzisiaj mowa, jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w przypadkach trwałych uszkodzeń krążka międzykręgowego (dysku), a prawidłowa rehabilitacja po tego rodzaju interwencji to element niezbędny w powrocie do zdrowia.

Ta z pozoru niewielka, mało inwazyjna operacja często okazuje się ciężkim przeżyciem dla pacjentów. Po kilku dniach pobytu w szpitalu i krótkim instruktarzu od oddziałowego fizjoterapeuty wracają oni do domu i zdani są wyłącznie na siebie. Zbyt często brak podstawowych informacji pozabiegowych oraz niezastosowanie prawidłowej profilaktyki kończy się ponownie na stole operacyjnym po kilku latach.

Jak tego uniknąć? Czego wystrzegać się w pierwszych tygodniach po mikrodiscektomii krążka międzykręgowego na poziomie kręgosłupa lędźwiowego? Najważniejsze informacje i najczęściej zadawane pytania poniżej.
gorset lędźwiowy

1. Czy po operacji kręgosłupa muszę nosić gorset lędźwiowy?

Zdecydowanie tak. Przez okres 4-6 tygodni (tu decyduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący) gorset lędźwiowy jest niezbędny podczas poruszania się poza domem oraz w środkach komunikacji (samochód, komunikacja miejska). Powinnaś/powinieneś jednak nie przyzwyczajać się do niego i zdejmować go do chodzenia w domu oraz podczas leżenia/spania. Pamiętaj, że gorset lędźwiowy „zabiera” Ci siłę i stabilizację mięśniową, dlatego podczas jego noszenia konieczne jest wdrożenie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.

2. Jaka pozycja w pierwszych dniach po zabiegu jest dla mnie najbezpieczniejsza?

Kręgosłup kocha ruch. Bardzo wielu pacjentów świeżo po mikrodiscektomii boi się chodzić i spędza większość czasu w pozycji leżącej. Nic bardziej mylnego. Oczywiście ilość chodzenia w ciągu dnia trzeba dostosować do swojego stanu i nie porywać się od razu na 100 km marsz po Kampinowskim Parku Narodowym, ale jeśli nie odczuwasz dużego dyskomfortu chodź jak najwięcej.

Dla odpoczynku oczywiście użyj łóżka i pozycji horyzontalnej (pospolitego leżenia). Ogranicz do minimum pozycję obciążenia Twoich czterech liter i siedź maksymalnie do 30 min jednorazowo, a najlepiej wcale przez pierwsze 4-6 tygodni. W życiu się jeszcze nasiedzisz. 😉

3. Jak mogę bezpiecznie założyć skarpetki lub buty po operacji?

Tu zasady są dwie. Dla osób przynajmniej po części elastycznych jak guma od…dresów spróbuj pozycji półsiedzącej z nogą założoną na kolanie (zdjęcie poniżej). Pamiętaj o utrzymywaniu prostego kręgosłupa lędźwiowego.

Collage_Fotor

Dla „sztywniaków”, którzy nie są w stanie założyć stopy na kolano polecam:
-popracować nad rozciągnięciem rotatorów zewnętrznych biodra,
-wykorzystać pozycję stojącą i niewielkie krzesło.

4. Kiedy powinienem/powinnam rozpocząć rehabilitację po zabiegu?

Tak na prawdę w 99,9% przypadków rehabilitację po mikrodiscektomii powinnaś/powinieneś rozpocząć w pierwszej dobie po operacji. Na początku skupia się ona na instruktarzu prawidłowej profilaktyki kolejnych urazów, prostych ćwiczeniach stabilizacji głębokiej oraz pracy nad blizną (tak, jeszcze przed zdjęciem szwów trzeba zacząć nad nią pracować w prawidłowy sposób, to zostaw fizjoterapeucie).

5. Czy po mikrodiscektomii mogę jeździć samochodem?

Oczywiście, ale przez pierwsze 8 tygodni tylko jako kompan kierowcy na siedzeniu pasażera. Przy okazji siedzenie to powinno być pochylone do kąta 45 stopni, a Ty przez 4-6 tygodni musisz być w gorsecie (patrz punkt 1.).

Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu to możesz siadać za kółkiem po około 8 tygodniach, ale tylko za zgodą fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego. W tym czasie pamiętaj żeby robić sobie przerwy co 30 minut i nie przeginać z ilością kilometrów na raz. Do prowadzenia przyda Ci się wałek lędźwiowy.

6. Dlaczego po operacji moja noga nadal jest osłabiona i zdrętwiała?

W większości przypadków konieczność wykonania zabiegu mikrodiscektomii spowodowana jest dużym uciskiem przepukliny dysku na struktury nerwowe, powodując np. mocno nasiloną rwę kulszową lub inny, długotrwały ból promieniujący do kończyn/y. Po operacji struktury te zostają uwolnione (odbarczone), jednak uciśnięte wcześniej struktury muszą mieć trochę czasu na regenerację.

Nie przejmuj się dyskomfortem, pozostałym drętwieniem lub brakiem czucia w poszczególnych partiach kończyny dolnej. Daj organizmowi kilka tygodni na samoleczenie i nie zaniedbuj w tym czasie rehabilitacji. Układ nerwowy regeneruje się relatywnie wolno, więc uzbrój się w cierpliwość i wspomagaj go pracą z fizjoterapeutą.

7. Kiedy mogę wrócić do pracy?

Tu pytanie zasadnicze: to za leży jaką masz pracę. Standardowo polecam swoim pacjentom wykorzystanie zwolnienia na co najmniej 3 miesiące, co według mnie jest czasem minimalnym do prawidłowej regeneracji.

Oczywiście jeśli masz pracę fizyczną to powrót do niej zajmie Ci dużo więcej czasu (4-6 miesięcy). Dla osób spędzających kilka godzin w pozycji siedzącej również ten czas się wydłuży, a dodatkowo muszą one często robić sobie przerwy na papierosa (bleah!) lub kawę. W skrócie co 30 minut robisz sobie przerwę od siedzenia i dajesz odpocząć kręgosłupowi w pozycji stojącej lub chodzącej.

Super rozwiązaniem jest biurko z regulacją wysokości i możliwością pracy na stojąco. Pozwala często zmieniać pozycję, ale tu również nie przesadzałbym z kilkugodzinną pracą przed upływem 3-4 miesięcy.

8. Kiedy i jak mogę zacząć uprawiać seks po operacji kręgosłupa?

Jak pech, to pech. Nie dość, że jesteś po zabiegu mikrodiscektomii to jeszcze musisz się wstrzymać od seksu około 4 tygodnie. Po tym okresie szukaj raczej pozycji, w których jesteś stroną „bierną”, czyli raczej leżysz na plecach bez gwałtowniejszych ruchów. Twój partner/ka będzie będzie musiał/a Ci wybaczyć brak szaleństw, odbijecie sobie później. 🙂

9. Po jakim czasie od mikrodiscektomii mogę wrócić do sportu?

Tu sprawa nie jest taka prosta i zalezy od wielu czynników. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, nie ma większych powikłań to delikatny sport rekreacyjny (pływanie na plecach, jazda na rowerze stacjonarnym) możesz rozpocząć po upływie około 4 miesięcy. Do sportu bardziej obciążającego kręgosłup lędźwiowy wracaj po zakończeniu treningu funkcjonalnego z fizjoterapeutą nie wcześniej niż 6 miesięcy.

10. Czy mogę spędzać kilka godzin na siedząco w pracy lub w samochodzie?

Jak już wspominałem siedzenie nigdy nie jest dobrym pomysłem, nie tylko po mikrodiscektomii kręgosłupa lędźwiowego. Ostatnie trendy w fizjoterapii mówią, iż to nie jakość (pozycja) siedzenia jest największym problemem, a jego ilość. Ludzki kręgosłup nie jest stworzony do spędzania wielu godzin na czterech literach, dlatego unikaj ciągłego, długotrwałego siedzenia czy to w pracy, czy w samochodzie. Jeśli już nie masz wyboru zadbaj o dobre krzesło lub wałek lędźwiowy i koniecznie przeczytaj kolejny post ze wskazówkami jak to zrobić (kliknij tutaj).

3.7 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
421 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Micael
14 sierpnia 2016 23:25

Skąd pan bierze ramy czasowe powrotu aktywnoaci wedlug tego co mowili mi neurochirudzy i fizjoterapeuta na oddziale neurochirurgi pana ramy czasowe sa mocno zawyżone. Nurochirurg po mikrodiscectomi zalecal plywabie na… Czytaj więcej »

Rafal
20 grudnia 2017 18:22
Reply to  Micael

4 dni po operacji przepukliny ledzwiowej, przed operacja bok od poskadka przez całą nogę do stopy, po operacji do 3 dni tylko lekki ból okolicy cięcia teraz ból w górnej… Czytaj więcej »

Beata
Beata
4 października 2021 20:20
Reply to  Micael

Witam, jestem 2.5 tygodnia po operacji mikrodiscektomi endoskopowej L5-S1. Dzisiaj w pozycji stojącej i zwróceniu głowy w prawo poczułam impuls po całej chorej rodze(uczucie troche takie jak przy uderzeniu w… Czytaj więcej »

Micael
17 sierpnia 2016 00:23

Dziękuję za odpowiedź. W przypadku tego zabiegu jak szybko zaleca Pan podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne. Jestem swiadom ze najprostsze typu podnoszenie nogi ugietej w kolanie zaczyna sie jak najszybciej ale z… Czytaj więcej »

Ewa
17 sierpnia 2016 22:10

Z góry przepraszam, że nie na temat, ale nie wiedziałam, gdzie zapytać. W drugim tygodniu czerwca złamałam kość śródstopia. Po ok. 3 tygodniach zdjęto mi gips i założono but. Prześwietlenie… Czytaj więcej »

Your name
8 kwietnia 2017 21:51
Reply to  Piotr

Oznacza prosić jakiś kontakt do Pana.pozdrawiam

Bloom
28 września 2016 22:05

Witam, bardzo dobry poradnik. Będę wdzięczny za fachową odpowiedź. Interesuje mnie po jakim czasie od zabiegu microdiscectomii można zacząć robić pompki i podciągać się na drążku?

Jakub
28 października 2016 19:29

Witam Panie Piotrze mam również problem z dyskiem od praktycznie roku. Zaczalem rehabilitacje ale niestety nie wiele ona pomaga. U mnie problem jest taki że trenuje Street Workout i nie… Czytaj więcej »

Artur
24 listopada 2016 16:48

Witam . Jestem po zabiegu tydzień czasu. Do wczoraj nie odczuwałem żadnych dolegliwości bólowych. Wczoraj rano podczas ćwiczeń zaleconych przez fizykoterapeutę “strzyknęło” mi pod kolanem. Do końca dnia pobolewała już… Czytaj więcej »

Renata
25 listopada 2016 22:32

Witam,jestem 4tyg.po usunięciu konskiego ogona,nie wiem jak dalej żyć ,boję się wszystkich domowych czynności.Jeszcze się nie rechabilitowalam czekam na wizytę u neurochirurga i jego o o cenę mojego stanu,dodam ze… Czytaj więcej »

MK
16 grudnia 2016 21:52

Jestem tydzień po operacji. Mam pytanie jaka jest Pana opinia o zwisie na drążku. Mało jest na ten temat informacji. Jedyne co znalazłem to zalecenia ze Szpitala w Mielcu http://ulub.pl/Zsadq9K8jn/tmpimg41631534497753… Czytaj więcej »

MK
17 grudnia 2016 19:36
Reply to  Piotr

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

Renata
23 grudnia 2016 13:25

Witam, jestem po stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego mam 4 śruby było robione też odbardzanie kanału kręgowego z dojściem tylnym , chyba dobrze pisze,? W każdym razie mam trochę metalu w sobie,… Czytaj więcej »

Adam
5 lutego 2017 13:08

Witam. Czy po zwisie na drążku 7 miesiecy po discektomi mogło dojść do zerwania mięśni,powiezi,czy też więzadeł etc.które mogły by dać objawy bólowe rwy kulszowej-bólu przy ledzwiach promieniujace do stopy… Czytaj więcej »

AGNIESZKA
14 lutego 2017 18:34

Witam, jestem po zabiegu odbarczania nerwu,oraz usunięcia części krążka pomiędzy l5s1,bardzo pomógł mi Pan swoim artykułem.pisze Pan o seksie mężczyzn,a co z kobietami po takim zabiegu??pozdrawiam Agnieszka

Renata
17 lutego 2017 13:04

Witam serdecznie, jestem po operacji kręgosłupa (13.02.2017) eksploracja korzeni nerwowych rdzeniowych Fenestracja L5 /S1 po stronie lewej. Usunięcie wypukliny dyskowej. odbarczenie oraz eksploracja struktur nerwowych kanału kręgowego. Chciałam się dowiedzieć… Czytaj więcej »

ola
21 lutego 2017 18:43

Witam. Jestem po operacji 6 tyg i nie odczuwam bólu w odcinku krzyzowym. Oczywiscie nie zginam sie ,malo siedzę i nie podnoszę.Ale największym problemem jest stopą która opadła przez ucisk… Czytaj więcej »

Monika830
28 kwietnia 2017 13:57
Reply to  Piotr

A co z opadającą stopą jeśli powstała ona po operacji kr.lędźw.a przed było kompletne6czucie i władza w nodze. Czy jest możliwość powrotu do formy z przed operacji czy powstał ucisk… Czytaj więcej »

Piotr
22 lutego 2017 16:48

Witam, miesiąc temu miałem zabieg operacyjny. Wykonano prawostronną discektomie na poziomie L5/S1 trzy dni po operacji wystopiła gorączka do 39, Pojawił Się silny ból kręgosłupa Ls promenujący do prawej kończyny… Czytaj więcej »

Marek
5 marca 2017 00:09

Witam mam pytanie czy operacja przepukliny kregoslupa zawsze kończy się skręcaniem na śruby i wstawianiem takich blaszek między kręgi bo tak widziałem na filmie i jestem trochę przerażony a już… Czytaj więcej »

Tomek Piróg
7 marca 2017 17:13

Witam. Jestem 2 tyg po operacji kręgosłupa l5s1. Mój entuzjazm powoli mija ponieważ nie potrafię funkcjonować bez środków przeciwbólowych. Cały czas czuje lewa nogę. Nie jest to ból jak przed… Czytaj więcej »

Marek
7 marca 2017 23:19

Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź. Wie Pan dokładnie mam mieć operacje na przepukline kregoslupa w dolnej części pleców z bólem do prawej nogi czyli nie koniecznie musi być to… Czytaj więcej »

Marek
9 marca 2017 14:24

Dziękuję bardzo za informację, super ze są tacy ludzie jak Pan którzy chcą pomagać.

Monika
20 marca 2017 09:23

Chciałam się spytać czy po operacji przepukliny kregoslupa można oczekiwać odwizienia ze szpitala do domu przez karetkę. I mam pytanie odnośnie rehabilitacji tu gdzie mieszkam zapisy są na październik 2018r… Czytaj więcej »

Artur
26 marca 2017 10:10

Czy po operacji przepukliny kregoslupa można po dwóch dniach od operacji spać na boku czy tylko na plecach?

Renata
27 marca 2017 11:51

Jestem po operacji przepukliny L4/L5 i L5/S1 trzy tygodnie, bardzo mi pomogły pana porady i zaczęłam wierzyć w ludzi. Serdecznie pozdrawiam.

Artur
27 marca 2017 12:42

Dziękuję

Aska
28 marca 2017 14:43

Witam. Moja teściowa jest po operacji przepukliny kręgosłupa. Miała ja 13.02.2017. Jak mam jej wyperswadowac wyjazd na wycieczkę na Białorus. Wyjazd 30.04.2017 z Wrocławia. Nikogo nie słucha. Pozdrawiam

Marcin
29 marca 2017 17:05

Jestem 5 tygodni po endoskopi przepukliny L4L5 . Przez ten okres było rożnie , bóle w miednicy łydce i stopie były . Trzy dni temu byłem u fizjoterapeuty . Zrobił… Czytaj więcej »

Marcin
5 kwietnia 2017 10:48
Reply to  Piotr

Mam jeszcze pytanie . Czy pojawiająca sie jeszcze rwa kulszowa ( oczywiście do zniesienia bez jakichkolwiek leków przeciwbólowych ) jest oznaka nawrotu przepukliny Swierzo po operacji ?

Marcin
5 kwietnia 2017 11:01
Reply to  Piotr

Dokładnie w/w fizjoterapeuta w przeciągu 2 zabiegów wykonał – mobilizacje stawowe na segmentach od TH12 do S1 – mobilizacje stawu krzyżowo biodrowego – igloterapie więzadła biodrowo lędźwiowego – igloterapie krzyżowo… Czytaj więcej »

Artur
31 marca 2017 17:22

Witam ponownie mam do Pana pytanie po operacji przepukliny kregoslupa po jakim czasie powinienem się udać na rehabilitację. A drugie pytanie lekarz kazał się oszczędzać i jak najmniej chodzić jaki… Czytaj więcej »

Artur
3 kwietnia 2017 07:09

Dziękuję bardzo

Kamila
3 kwietnia 2017 10:02

Witam. Jestem młodą osobą mam 30 lat. 5 dni temu usunięto mi wypukline L5 S1. ogólnie czuję się dobrze, nie muszę brać przeciwbólowych tabletek. Ile trzeba leżeć po takim zabiegu… Czytaj więcej »

Dorota
7 kwietnia 2017 06:10

Witam jestem tydzień po operacji odcinka lędźwowego l5l4 mam usunięta przepukliny obarczony nerw bo stopa mi opadają oraz wstawiony implanty bo dysk był pęknięty .Po operacji jestem jak nowo nagrodzona… Czytaj więcej »

Natalia
7 kwietnia 2017 07:08

Świetny artykuł Panie Piotrze 🙂 Wszystko o co zapomniałam zapytać przy wypisie zawarł Pan w powyższej publikacji. Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia. Mam możliwość, , wylegiwania się ” do oporu.… Czytaj więcej »

Kasia
10 kwietnia 2017 12:14

Świetny artykuł. Bardzo przydatne informacje. 5 kwietnia miałam operację odciążenia i discektomii na poziomie L5/S1. Rehabilitant kazał zakładać gorset przy każdym wstawaniu z pozycji leżącej. Piszesz, że po domu można… Czytaj więcej »

Kasia
15 kwietnia 2017 08:59
Reply to  Piotr

Dziękuje za odpowiedź. Pana informacje są bardzo konkretne i przydatne. Widać , że rehabilitacja to Pana pasja. W jednym z postów pisze Pan, że rehabilitację profesjonalną trzeba rozpocząć jak najszybciej.… Czytaj więcej »

Agnieszka
14 kwietnia 2017 06:01

Witam Panie Piotrze, Jestem 1,5 tygodnia po stabilizacji L4/L5/S1. Kręgosłup i prawy staw biodrowy, który pobolewał przed operacją super, ale masakrycznie boli mnie lewa noga (w pośladku i łydce, mam… Czytaj więcej »

Piotr
23 kwietnia 2017 14:17

Witam Pana Uważnie czytam porady jakich Pan udziela ponieważ mam wiele obaw przed operacją . Opiszę wynik swojego rezonansu. Spłycona lordoza ledzwiowa. Obniżenie i dehydracja krążka międzykręgowego L5 S1 szerokopodstawna… Czytaj więcej »

Justyna
14 maja 2017 06:53

Dzień Dobry! 18.04.17 przeszłam operacje Mikrochirurgiczne usunięcie cześć dysku L5/S1 Dodatkowo zastosowano żel w przestrzeni na blizny. Ptzed operacja miałam rwe kulszowa prawostronna Mija już prawie mc a moje objawy… Czytaj więcej »

Justyna
15 maja 2017 06:53

Jaki rodzaj rehabilitacji Pan poleca?

Monika
18 maja 2017 06:09

Panie Piotrze, jak jest z tym dźwiganiem? Mam 3 – miesięczne dziecko i skierowanie (pilne!) na operację mikrodiscektomii odcinka l5/s1. Neurochirurg powiedział, że będę wykluczona z możliwości opieki nad dzieckiem… Czytaj więcej »

Marcin
21 maja 2017 08:32

Czy joga po operacji przepukliny kręgosłupa moze byc traktowana jak rehabilitacja ?

Justyna
27 maja 2017 08:03

Witam Przed operacji usunięcia części dysku L5/S1 miałam bóle do nogi raz z prawej raz z lewej strony gdyż przepuklina była centralna Teraz jestem 6 tyg po operacji i bóle… Czytaj więcej »

Marcin
31 maja 2017 12:33

Witam ponownie ; Chciałbym przedstawić opisy rezonansow ; Opis z przed operacji ( endoskopowe usunięcie przepukliny ) Wykonano badanie MR w płaszczyznach cor.,trans., sag. w obrazach T1, T2 zależnych. Fizjologiczna… Czytaj więcej »

Marcin
1 czerwca 2017 13:55
Reply to  Piotr

Mój błąd ( składnia )
Wielkie dzięki za szybka odpowiedz .Bardzo pomocne jest czytanie Twoich odpowiedzi i jeszcze raz dziękuje za zaangażowanie …..

Justyna
2 czerwca 2017 09:09

Jestem prawie 7 tyg po usunięciu części dysku L5/S1 Rozpoczęłam już rehabilitację neuromobilizacje cw izometryczne Czy mogę dodatkowo wspomóc leczenie zabiegami. fizykalnymi typu laser krioterapia pole magnetyczne Czy nie jest… Czytaj więcej »

Kamil
6 czerwca 2017 11:35

Witam. Jestem 3 tygodnie po usunieciu dysku na poziomie L5/S1 Poprawy praktycznie zadnej nie odczuwam a wrecz przeciwnie… Nasilil sie bol w lewym posladku i zaczela mi lewa reka dretwiec.… Czytaj więcej »

Your name
6 czerwca 2017 17:14

Badanie MR odcinka ledzwiowo-kryzysowego kręgosłupa wykonane w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach strzalkowych,poprzecznych i czołowych. Lordoza spłycona.Guzki Schmorla od Th12 do L3.Obniżenia krążków miedzykregowych L4-5 iL5-S1 że zmianami… Czytaj więcej »

Your name
8 czerwca 2017 11:35

Witam dziękuję za poprzednią odpowiedź i muszę dodać, wyjaśnić czego wcześniej nie napisałam że była rehabilitacja i prawie wszystko wróciło do normy I nagle 30 kwietnia cały czar prysnął, bul… Czytaj więcej »

Your name
8 czerwca 2017 21:19

Witam ,dzięki za odpowiedź Pozdrawiam ?

Dorota
8 czerwca 2017 21:47

Witam. 18 go maja przeszłam operację przepukliny w odcinku ledzwiowym. Mam 30 lat i nie będę kryć…sporą nadwagę. W tej chwili czekam w kolejce na rehabilitacje. Ból po operacji właściwie… Czytaj więcej »

Kasia
10 lipca 2017 19:01
Reply to  Piotr

Witam Ja mam podobnie. 10 czerwca miałam operacje przepukliny L5-S1, ok 7.5mm. Ponadto mam wypukliny na odcinku L4-L5, narazie nieoperowalna. Przed operacja od połowy kwietnia miałam silny ból w pośladku,… Czytaj więcej »

Kasia
15 lipca 2017 07:19
Reply to  Piotr

A jakie sa możliwe opcje źródła bólu? Czy przeciążenie moze spowodować nawrot przepukliny, podrażnienie blizny wewnątrz? Czy to normalne, ze po trzecim tygodniu pojawiły sie takie bóle? I jak szybko… Czytaj więcej »

Kuba
3 lipca 2017 18:15

Jestem kilka dni po zabiegi mikro L4-l5. Od dwóch dni mam bóle w okolicach mięśnia gruszkowatego. Drętwienie nogi świeżo po jest akceptowalne ale ten pośladek …..

Kuba
3 lipca 2017 18:46
Reply to  Piotr

Dzieki. Zaczynam od czwartku 🙂

Adam
6 lipca 2017 21:29

Witam co Pan może powiedzieć o takim wyniku z rezonansu czy operacja czy może rehabilitacja dodam że w lutym rwa kulszowa miesiąc leżenia w łóżku zero ruchu a do teraz… Czytaj więcej »

Jan
10 lipca 2017 16:12

Byłem operowany trzy tygodnie temu (L4-L5). Wszystko się goi jak należy, ale rehabilitacja na Węgrzech ogranicza się do użycia aparatury typu TENS. Czy to faktycznie wystarczy? Niestety terapeuta mówi tylko… Czytaj więcej »

Dorota
12 lipca 2017 18:44

Witam, jestem po microdiscotemii L4-L5 rowne 3 mce. Mam 29 lat. Marze o tym zeby wrocic do biegania. Operacja byla w Polsce ale rozmawialam z neurochirurgiem w UK gdzie mieszkam… Czytaj więcej »

Dorota
11 sierpnia 2017 20:56
Reply to  Piotr

Dziekuje za odp. A jakas podpowiedz jak zaczynac najlepiej, czego unikac i na co zwrocic uwage rozpoczynajac treningi od nowa? Dziekuje

Krzysiek
14 lipca 2017 15:56

Witam, czy zna Pan przypadki zawodników którzy po takiej operacji wrócili do piłki na jakimkolwiek poziomie?

Dorota
17 lipca 2017 16:18

Witam serdecznie . Mój mąż tydzień temu miał operację metoda mikrodiscektomi odcinka ledzwiowego L5S1 z foraminatomia. Operacja była wykonana bez,stabilizatorow oraz bez implantów Lekarz który robił operację (znany i ceniony)… Czytaj więcej »

421
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x