Manipulacja kręgosłupa. Czy to bezpieczne?

Fakty i mity dotyczące manipulacji.

Ileż się słyszy o znachorach i „kręgarzach” cudownie leczących kręgosłupy jednym chrupnięciem? Ilu to osobom w ciężkim stanie pomogli i ilu podnieśli z wózków inwalidzkich? A może to wszystko ściema i dobry marketing?

No właśnie. Jak to jest z tym „nastawianiem” dysków i kręgów? Czy jest to bezpieczne? Czy warto wybrać się do takiego „łamacza” kości w chwili, gdy kręgosłup na prawdę nie daje żyć i wszystkie inne sposoby zawodzą? Oto kilka faktów i mitów na temat manipulacji kręgosłupa.

Czym jest manipulacja?

Temat manipulacji poruszyłem już wstępnie we wpisie poświęconym terapii manualnej (TUTAJ). Postanowiłem zagłębić się w niego trochę bardziej, ponieważ to temat bardzo ważny ze względów bezpieczeństwa, a przy okazji dość ciekawy.

Czym tak na prawdę jest manipulacja, potocznie zwana „nastawianiem”? Jest to zbiór bardzo spektakularnych technik używanych w terapii manualnej, wykonywanych w bardzo szybkim tempie, mających na celu wywołanie swego rodzaju „szoku” na tkankach zewnętrznych i wewnętrznych segmentu, na którym je wykonujemy.

Na przykładzie kręgosłupa można to opisać w uproszczony sposób. W przypadku gdy terapeuta manualny podczas wykonywania diagnostyki znajdzie miejsce/staw, który nie jest w pełni sprawny układa sobie pacjenta w odpowiedni sposób, po czym wykonuje krótki, bardzo szybki ruch mający na celu „odblokowanie” zaburzonej struktury i przywrócenie jej sprawności. Zazwyczaj podczas manipulacji słyszalny jest również charakterystyczny trzask, zwany w medycynie kawitacją.

IMG_0483

Czy da się „nastawić” dysk?

Wśród pacjentów panuje bardzo duże przekonanie, iż wykonywane manipulacje są w stanie „nastawić lub „wcisnąć” z powrotem na swoje miejsce dysk, który uległ uszkodzeniu lub potocznie opisywanemu “wypadnięciu”. Żeby uzmysłowić sobie co dokładnie dzieje się podczas manipulacji oraz dlaczego ma ona często niesamowitą wręcz skuteczność pokrótce przypomnijmy sobie jak wygląda uszkodzony krążek międzykręgowy.

IMG_0488IMG_0487 (1)

Podczas niewielkiego uszkodzenia krążka międzykręgowego (np. w skutek podniesienia czegoś ciężkiego) “galaretowate” jądro miażdżyste uszkadza pierścienie włókniste i uwypukla strukturę krążka na zewnątrz, co może doprowadzić do ucisku otaczających go struktur, finalnie doprowadzając do ostrego zespołu bólowego. W najgorszym przypadku uciśnięte mogą zostać tkanki okolicy korzenia nerwowego, co w konsekwencji prowadzić może np. do bólu promieniującego w miejsca odległe od uszkodzenia (potoczna rwa kulszowa lub udowa).

W takim razie czy możliwe jest, że poprzez manipulację „nastawimy” lub „wciśniemy” uszkodzoną część dysku na swoje miejsce? Absolutnie nie i każdy terapeuta, który tak przedstawia konsekwencje manipulacji pacjentowi powinien się solidnie zastanowić nad sensem swojej pracy lub przestać manipulować. Skąd więc często spektakularna poprawa i zmniejszenie dolegliwości bólowych manipulowanej okolicy?

Co się dzieje podczas manipulacji?

Gwałtowne poruszenie tkanek w niewielkim stopniu może zmienić ułożenie (rozkład substancji z której się składa) uszkodzonej części jądra miażdżystego, a ponadto dekompresja zachodząca w zmanipulowanym segmencie powoduje rozluźnienie okolicznych tkanek, dając bardzo często efekt przeciwbólowy. Trzeba pamiętać również, że nie każdy ostry ból kręgosłupa związany jest z uszkodzeniem dysku. Nie rzadko zdarzają się przypadki “zablokowania” stawu międzywyrostkowego, również dające ból lokalny. Podczas dobrze dobranej i prawidłowo przeprowadzonej manipulacji terapeuta jest w stanie przywrócić harmonię okolicy poddanej zabiegowi, co automatycznie prowadzi do zwiększenia jej ruchomości i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ot w skrócie cała filozofia „nastawiania” kręgosłupa i jego cudownego, natychmiastowego działania.

IMG_0484

Czy manipulacje są bezpieczne?

Manipulacja przeprowadzona celowanie w tkankę zaburzoną, poparta wcześniejszą dokładna diagnostyką jest zabiegiem bezpiecznym. Kręgosłup nie jest zbudowany ze styropianu, więc nie jest strukturą słabą (chyba, że mamy do czynienia z pacjentami z osteoporozą). Nawet tak zwana długodźwigniowa manipulacja (wykonywana w dużej amplitudzie ruchu i ze znacznym impulsem) raczej nie jest w stanie wyrządzić tkankom trwałej szkody, chyba że faktycznie wykonana jest nieprawidłowo.

Jedno jest pewne: nigdy nie powinniśmy poddawać się manipulacji osobom, które nie są certyfikowanymi fizjoterapeutami, osteopatami lub chiropraktykami po kilkuletniej szkole nauczającej technik terapii manualnej. Znachorzy, kręgarze niewiadomego pochodzenia, wróżki i koledzy z pracy to zawsze zły przepis na manipulację. Nie ważne ilu osobom pomogli, ważne ilu ze swoich pacjentów trwale i nieodwracalnie uszkodzili. Nawet przy ich 80-90% skuteczności  pamiętaj, że to Ty możesz być tym dziesiątym, na którym manipulacja się nie uda. Zawsze współpracuj z osobami sprawdzonymi i wykształconymi w swoim fachu. Kręgosłup masz jeden, a jego uszkodzenia mogą być nieodwracalne.

4.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
146 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
17 lutego 2017 09:04

Odnośnie bezpieczeństwa takich technik, co sądzisz o “nastawianiu” kręgosłupa u pacjentów ze stwierdzoną (dość znaczną) przepukliną bez oglądania wyniku rezonansu (lub choćby opisu)? Czy dobry fizjoterapeuta może określić bezpieczeństwo tego… Czytaj więcej »

MJ
MJ
3 maja 2017 17:54

Cześć, Jakiś czas temu umówiony byłem na wizytę z Tobą, ale musiałem odwołać Mam pytanie: dostałem przepuklinę i u obecnego fizjoterapeuty zacząłem rozciąganie na maszynie. Raz mnie rozciągał 25 kg,… Czytaj więcej »

MJ
MJ
3 maja 2017 21:19

Dziękuję za odpowiedź.

Łukasz
5 maja 2017 18:43

Czy trakcja jest dobra w przypadku przepukliny odcinka lędźwiowego.

Maciej
19 maja 2017 19:05

Witam, Byłem u prof. Andrzeja Lesiaka, proponuje mi manipulację, po której trzeba leżeć na podłodze przez 2 tygodnie, ponieważ trzeba odciążyć kręgosłup, żeby ciało miażdżyste wróciło do środka krążka, który… Czytaj więcej »

Maciej
21 maja 2017 21:12

Rozmawiałem z jego pacjentką. Powiedziała, że była zakwalifikowana do operacji, z powodu objawów neurologicznych. Po jego manipulacji i wyleżeniu 4 tygodni do dziś nie ma objawów.

Ela
Ela
25 maja 2017 19:57

Czy mozna wykonywać taki zabieg w trakcie miesiączki??

Rafał
6 czerwca 2017 13:21

Co z manipulacjami odcinka szyjnego, które niejednokrotnie są obciążone nieprawidłowym zgryzem. Czyli leczenia poprzez naprawienia zgryzu i fizjoterapię, gdy odcinek relacja mięśniowa odcinka szyjnego zbyt długo była zaburzona. Bezpieczne /… Czytaj więcej »

Marzena
4 sierpnia 2017 06:18

Czy można sobie pomóc ćwiczeniami? W młodości “wypadał mi dysk”. “Pomagało” wyleżenie (brak możliwości ruchu) w trakcie którego następował szereg bardzo bolesnych kilkusekundowych przemieszczeń, w trakcie których dysk (czy też… Czytaj więcej »

B. Magda
9 sierpnia 2017 20:31

Dziękuję za wiele cennych informacji na blogu:) Chciałam zapytać się, czy taka manipulacja “nastawianie” kręgów może wpłynąć na wynik badania rezonansu magnetycznego? Z polecenia byłam u dobrego fizjoterapeuty, który zastosował… Czytaj więcej »

B. Magda
17 sierpnia 2017 22:14

Bardzo dziękuję za odpowiedź:)

Patrycja
25 sierpnia 2017 08:08

Witam mam 26 lat ogólnie jestem zakwalifikowana do operacji Ale chcieli spróbować jeszcze nie ingerować skalpela i jestem po dwóch nastawianiach i pomaga mi to na tydzień potem ból wraca… Czytaj więcej »

B. Magda
27 sierpnia 2017 12:12

Dzień dobry. Chciałam zapytać się, czy fizjoterapeuta jest w stanie po badaniu manualnym zdiagnozować u kogoś zwężenie tętnic szyjnych? Czy to mogą być tylko przypuszczenia fizjoterapeuty, ale pewności nie może… Czytaj więcej »

Urszula
25 września 2017 09:04

Witam,

Jak często (co jaki czas) można nastawiać kręgosłup?

Tomek
12 października 2017 10:51

Jak długo odczuwalny jest jeszcze ból po manipulacji

trebor
24 października 2017 18:15

Witam mam problem, od jakiegoś czasu boli mnie kręgosłup leczenie farmakologiczne nie pomaga mam skierowanie do szpitala na neurologię, ale czas oczekiwania na przyjęcie 2 miesiące, a ja nie mogę… Czytaj więcej »

Adam W.
31 października 2017 09:17

Witam, Jakiś czas temu zdecydowałem się na terpaię u panów Kocińskich u których miałem 4 zabiegi manipulacji kręgosłupa. Po ostatnim z nich bardzo źle się czułem, miałem mrowienia w dłoniach,… Czytaj więcej »

Hania
9 listopada 2017 10:33

witam! odebrałam wynik rezonansu i opis mam następujący: centralna wypuklina krążków L3/4 i L4/5 wciskają worek oponowy bez cech konfliktu krążkowo – korzeniowego. prawostronna wypuklina krążka miedzykregowego L5/S1 uciska worek… Czytaj więcej »

Teresa
19 lipca 2018 14:47
Reply to  Piotr

Panie Piotrze,szukam dobrego fizjoterapeute okolice Katowic.Bardzo proszę,jesyem po kilku operacjach kręgosłupa ledzw.ubytki neurologiczne i potrzebuję sie rehabilitowac.Będę b.wdzięczna.Teresa

Anna
18 listopada 2017 21:41

Witam!
Po jakim czasie od “wypadnięcia dysku” można wrócić do uprawiania sportu? Chodzi o zwykłe ćwiczenia z podnoszeniem niewielkich ciężarków. Amatorsko, dla rekreacji.
Pozdrawiam

Julia M.
28 listopada 2017 10:16

Jak czesto mozna ,,nastawiac ,,kregi?

Sylwester
4 grudnia 2017 01:19

Witam. Mam pytanie . Czy takie “nastwianie” pomogłoby mi z nie wielkim bólem pleców , który jest spowodowany przez kifozę i czy przez taki zabieg , byłaby ona choć trochę… Czytaj więcej »

Maciek
18 grudnia 2017 15:58

Witam Panie Piotrze Od jakiegos czasu boli mnie w dolnych partiach kregoslupa.Nie bardzo wiem czym to jest spowodowane ale moje podejrzenia padaja na to iz posiadam prace siedziaca (wielogodzinne zmiany)… Czytaj więcej »

Dawid.b
29 grudnia 2017 01:30

Witam serdecznie, jakieś dwa lata temu miałem mały wypadek gdzie upadłem na kolana i wyprostowane ręce, w momencie upadku kręgosłup ugiął się na odcinku lędźwiowym i charakterystycznie jak dla stawu… Czytaj więcej »

Dawid.b
30 grudnia 2017 15:38

Bardzo dziękuję za odpowiedź, Panie Piotrze.

Edyta
19 stycznia 2018 13:41

Witam, Mam pewne pytania bede wdzięczna za udzielenie odpowiedzi: 1. Czy w zwiazku z występowaniem przepukliny na l5s1 z wystąpieniem wstepnych objawow rwy kulszowej powinno sie wykonywac manipulacje? 2. Czy… Czytaj więcej »

IWONA
23 stycznia 2018 18:03

Witam Panie Piotrze, mam zawroty glowy, czasami zle widzę, problem z chodzeniem zwłaszcza jak robi sie ciemno, problem z ruszaniem szyji zrobilam rtg szyjii i okazało sie ze mam wyrownanie… Czytaj więcej »

DAWID
12 lutego 2018 17:55

Witaj Piotrze. Dopiero rozpoczynam naukę terapii manualnej koncepcji Kaltenborn-Evjenth. Co byś mi doradził na początek? na co zwrócić szczególną uwagę? Też na początku byłeś w takiej sytuacji jak ja i… Czytaj więcej »

Edyta
22 lutego 2018 07:48

Witam. Od czterech tygodni zmagam sie z rwa kulszowa. Po serii 10 zastrzykow jest poprawa ale ciagle jeszcze odczuwam bol w odcinku ledzwiowym kregoslupa i bol prawej nogi. Stopa jest… Czytaj więcej »

Ania
22 lutego 2018 23:06

Witam Pytają wszyscy więc i ja się odważę, odebrałam wyniki MR : w odcinku C!-Th3 wykazuje na poziomach C4-7 dokanałowe wypuklenia krążków międzykręgowych z uciskiem worka oponowego. Chciałabym dodać że… Czytaj więcej »

Mateusz
9 marca 2018 15:11

Witam, Zastanawiam się nad wizytą u kręgarza z taką dolegliwością: na poziomie l5-s1 uwidoczniono obecność dużej szerokopodstawnej centralno-prawobocznej protruzji krążka m-k powodująca uciśnięcie worka oponowego oraz stenozę zachyłka bocznego. Obustronnie… Czytaj więcej »

Mateusz
9 marca 2018 17:08

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.

Joanna
9 marca 2018 17:22

Witam, czy fizjoterapeuta może zadecydować i przeprowadzić manipulacje bez zrobienia tomografu, czy zdjęcia rtg?

Joanna
9 marca 2018 17:27

Jeśli byłam już kilka razy na zabiegu polegającym na różnych uciskach i naciągane mięśni lecz to nie przynosi efektów. Zaproponowano mi manipulacje, ale czy bez tomografu fizjoterapeuta ma możliwość przeprowadzenia… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
14 marca 2018 11:25

witam, Byłam na wizycie, gdzie chiropraktyk- lekarz neurolog 1 stopnia dokonał manipulacji kręgosłupa całego. Po tym zabiegu dzień później pojawiły mi się silne bóle całego kręgosłupa, rak i nóg. Czy… Czytaj więcej »

Monika
2 kwietnia 2018 06:59

Witam czy “nastawienie ” ma sens w przypadku skoliozy ? Pozdrawiam

Joanna
Joanna
11 kwietnia 2018 17:14

Proszę o interpretację tomografii kręgosłupa lędzwiowego : wysokość trzonów kręgów lędz. zachowana z niewielkimi zmianami wytwórczymi ich krawędzi. zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzywyrystkowych dolenego odcinka kręgosłupa. Na poziomie L4/5… Czytaj więcej »

Your name
1 maja 2018 13:27

Witam Jestem młodym chłopakiem mam 19 lat. Rok temu wypadł mi dysk pojechałem do pani która zajmuję się nastawianiem, nastawiła mnie. Za pół roku ból wrócił i powtórzyłem to samo… Czytaj więcej »

jaaa
2 maja 2018 11:35

Witam

a czy istnieje jakaś lista baza specjalistów od manipulacji kręgosłupa? Jak znaleźć dobrego wykwalifikowanego specjalistę, który nie zaszkodzi?

Eva
Eva
2 czerwca 2018 18:25

Witam, mam pytanie, a w zasadzie dwa. Chodzę co jakiś czas do chiropraktyka kiedy bola mnie bardzo plecy. Zawsze po jednej wizycie wszystko było w porządku i ból ustepowal. Tym… Czytaj więcej »

Eva
Eva
5 czerwca 2018 06:56
Reply to  Piotr

Dziękuję bardzo za odpowiedź

Paweł
15 czerwca 2018 03:18

Witam
Miałem operacje l5 s1 usuniecie przepukliny
Mam pytanie czy pół roku od operacji mogę wykonywać u “kregarza”zabiegi manualne na kręgosłupie piersciowym i szyjnym?
Pozdrawiam

Dominika
29 czerwca 2018 21:44

Witam. Mam rwe kulszowa. Czuje codziennie bol , czasem mniej a czasem tak silny ze kuleje lub nie moge wstac/usiac/przemiescic sie. Bol promieniuje do stopy i jedyna pomoc od lekarza… Czytaj więcej »

Dawid
11 lipca 2018 10:07

Witam. Mam przepukline odcinka L5/S1 objawia się drętwieniem lewej nogi i problemami z chodzeniem. Zastanawiam się czy nie skorzystać z trakcji kregkręgosłupa. Co pan o tym myśli, czy to z… Czytaj więcej »

Agnieszka
17 lipca 2018 05:10

Z przeciążenia kręgosłupa pracą w gospodarstwie od 2-3 tygodni pobolewal mnie kręgosłup. Ale kilka dni temu rano przywracając się z boku na bok poczułam silny ból i “pokrecilo” mnie całkiem.… Czytaj więcej »

Łukasz
19 lipca 2018 08:34

Witam, ponowię pytanie p.Pawła z 15ego czerwca. Również jestem po operacji odcinka L5/S1 oraz L4/L5, stabilizacja międzykręgowa. Czy po zabiegu można manipulować odcinkami szyjnym oraz piersiowym ale u profesjonalisty? Czy… Czytaj więcej »

Renata
7 października 2018 06:06

Witam serdecznie. Po 25 latach pracy w biurze mam teraz problemy z kregoslupem lędźwiowym. Z MR wyszlo m.in. trzon kręgu VL5 jest przesunięty ku przodowi o 0.96cm w stosunku do… Czytaj więcej »

Malgorzata
Malgorzata
15 kwietnia 2019 18:16

W grudniu podczas pobytu w uzdrowisku dałam sie namówić na nastawianie kręgosłupa(ponoć miałam lekko nierówne biodra) . Od tego czasu przy nagłym przekręceniu głowy odczuwam ból i ,,trzaski” w szyi.… Czytaj więcej »

Monika
Monika
7 czerwca 2019 16:42

Witam, może zna Pan jakiegoś godnego polecenia fizjoterapeute w Szczecinie? Byłam już u wielu I niestety żaden na dłuższa metę mi nie pomógł. Od pół roku walcze z rwą kulszową.… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
19 lipca 2019 11:08

Dzień dobry! Mam niemały problem z kręgosłupem po ciąży, która zakończyła się cesarskim cięciem. Zaczęło się od stanu zapalnego w obręczy miednicy, przez co miałam problemy z poruszaniem się. Fizjoterapeuta… Czytaj więcej »

Michał
Michał
7 sierpnia 2019 22:29
Reply to  Piotr

Dobry wieczór
Panie Piotrze kilkadziesiąt lat temu doznałem urazu kręgów szyjnych, zostały przesunięte. Czy możliwe jest po tak długim okresie nastawienie ich ponownie na swoje miejsce?
Pozdrawiam Michał

Barbara
Barbara
28 września 2019 20:39
Reply to  Piotr

Witam Panie Piotrze, proszę o informację, czy można wykonywać manipulację na kręgosłupie szyjnym, gdy jest kręgozmyk przedni 30% , dotyczy C5 i C6 ?

Aleksandra
20 grudnia 2019 07:23

Witam. Jestem po takiej manipulacji kręgosłupa w osoby która raczej zna się na tym co robi (kierownik oddziału fizjoterapii w szpitalu) drugi dzień po czuje się nieswoja trochę odretwiala jakbym… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 sierpnia 2020 11:31

Ile razy należy wykonać zabieg? Miałem bóle pleców, polecono mi odwiedzenie fizjoterapeuty, który zajmuje się też chiropraktyką, natomiast lekarz zapraszał mnie co tydzień przez 6 tygodni na nastawianie. Próba naciągnięcia… Czytaj więcej »

146
0
Would love your thoughts, please comment.x