Wydłużanie kości gwoździem magnetycznym. Co to takiego?

Operacyjne wydłużanie kości to zabieg znany na świecie już od lat 50-tych. Już wtedy słynny radziecki lekarz Gawriił Ilizarov opracował metodę, w której dzięki wykorzystaniu zewnętrznego stelaża wydłużał kończyny swoich pacjentów. 

Od tamtego czasu minęło prawie 70 lat. Technologie wykorzystywane w aktualnej medycynie pozwalają na wprowadzanie nowych, rewelacyjnych zabiegów również w przypadku wydłużania kości. Jednym z nich jest metoda z zastosowaniem magnetycznego gwoździa o nazwie PRECICE. Co to takiego? W jaki sposób można wykorzystać go u pacjentów potrzebujących korekcji długości kończyny? O tym właśnie przeczytasz w poniższym poście. 

Ilizarov nie taki przestarzały.

Na początek trochę historii. Tak jak wspomniałem, operacyjne wydłużanie kości to zabieg bardzo stary. Większości pacjentów i fizjoterapeutów kojarzy go z przymusem stosowania słynnej klatki Ilizarova. Zabieg wg metody słynnego ortopedy stosowany jest do dnia dzisiejszego. Świadczy o jego świetnej skuteczności w przypadkach przymusu wydłużenia kończyny. 

Operacja wg Ilizarov’a wymaga zastosowania zewnętrznego stelaża przeciętej kości

Operacja Ilizarova polega na przecięciu danej kości (zazwyczaj piszczelowej lub udowej) i ustabilizowaniu obu części specjalnym metalowym stelażem. Dzięki jego ruchomym elementom każdego dnia kończyna mechanicznie wydłużana jest o ok. 1 mm. Zabieg ten ma oczywiście bardzo dużo plusów i jak wspomniałem nawet w dzisiejszych czasach jest przydatny. Niestety niesie on za sobą również wysokie ryzyko powikłań. Między innymi problemy z czynnościami życia codziennego, infekcje, trudno gojące się rany, a co za tym idzie również mocno widoczne blizny. Czy w takim razie po wielu latach udręki pacjentów z klatkami Ilizarowa medycyna znalazła inne rozwiązanie na wydłużenie kości? Otóż tak.

Gwóźdź magnetyczny. Nowoczesna technologia w medycynie.

Od dwóch lat w Polsce dostępna jest nowa, małoinwazyjna metoda wydłużenia kończyny dolnej. Zamiast niewygodnej, metalowej „klatki” zewnętrznej wykorzystuje ona specjalnie zaprojektowany gwóźdź śródszpikowy. Na jakiej zasadzie dokładnie działa wspomniany PRECICE? 

Otóż w przypadku wydłużenia danej kości (udowej lub piszczelowej), tak jak w Ilizarowie wykonuje się standardową osteotomię, czyli planowane złamanie kości. Po wykonaniu złamania do tej struktury wprowadza się gwóźdź śródszpikowy ze specjalnym magnetycznym systemem. To właśnie on umożliwia późniejsze, nieinwazyjne jej wydłużanie poprzez „rozciąganie” gwoździa za pomocą specjalnego urządzenia przykładanego w okolicy złamania. W tym przypadku kość również wydłuża się z prędkością około milimetra dziennie. Może ona ulec rozciągnięciu nawet o 5 cm w czasie niecałych 2 miesięcy. 

Zalety gwoździa w stosunku do klatki Ilizarov’a.

Zalety tytułowej metody w stosunku do tradycyjnej klatki Ilizarov’a są dość oczywiste. Brak stelaża zewnętrznego (wszystkie metalowe elementy mocowane są podskórnie) to mniejsze ryzyko infekcji, kilka mało widocznych blizn i brak większych problemów z poruszaniem się pacjenta. 

Aktualnie gwoździe magnetyczne tworzone są w taki sposób, aby pacjent zaraz po zabiegu mógł obciążać operowaną kończynę w granicy tolerancji bólowej, nawet do ponad 100 kg. Dzięki temu gojenie kończyny jest szybsze, pacjent od pierwszych dni po operacji może pracować nad prawidłowym wzorcem chodu. Ma również dużo większą samodzielność i funkcjonalność na codzień. Samo rozciąganie gwoździa również jest praktycznie niebolesne. Zespolenie wewnętrzne ułatwia także późniejszą rehabilitację, którą pacjent może rozpocząć praktycznie od pierwszej doby po zabiegu operacyjnym. 

Jak wygląda rehabilitacja w trakcie wydłużania kończyny?

Zabieg osteotomii i wydłużania kończyny za pomocą gwoździa magnetycznego nie jest trudny do rehabilitacji. Praca z fizjoterapeutą skupia się przede wszystkim na uelastycznianiu struktur otaczających okolicę złamania, czy dbaniu o mobilność tkanek miękkich (rozciąganie mięśni, praca powięziowa). Terapia opiera się także na objawowym zmniejszaniu dolegliwości bólowych i pracy nad wzorcem chodu pacjenta. 

Sama metoda operacyjna obarczona jest niewielkim ryzykiem powikłań, dzięki czemu pacjenci szybko wracają do sprawności i bardzo pozytywnie oceniają jej końcowy efekt. Ogromnym plusem omawianej metody operacyjnej jest również możliwość wykonania jej jednocześnie w obu kończynach dolnych. Taka sytuacja skraca czas leczenia i rekonwalescencji u pacjentów decydujących się na wydłużanie nóg ze względów kosmetycznych/wizualnych.

Gdzie można wykonać wydłużanie metodą PRECICE?

Pierwszym lekarzem, który zastosował w Polsce wydłużanie kości za pomocą gwoździa magnetycznego jest Dr Konrad Słynarski z Kliniki Chirurgii Kolana w Warszawie. Zabiegi te nie są aktualnie niestety wykonywane w ramach kontraktu z NFZ. Nie jest to metoda tania, ale w mojej ocenie zdecydowanie warta swojej ceny w porównaniu z klasyczną operacją wg Ilizarova.

4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
19 stycznia 2021 18:33

Szkoda, że mnie nie stać na taką operację. za 140 tys.Dziś już mam 45 lat, lecz przeżyłam życie pełna kompleksów przy moim 143cm. wzrostu. Zawsze czułam się gorsza z powodu… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
5 marca 2021 22:41
Reply to  Anna

Aniu, jestem ciut młodsza i chce taka operacje zrobić. Może Ty tez się jeszcze zdecydujesz???

Ewelina
Ewelina
30 marca 2021 08:59
Reply to  Kasia

Proszę dać znać jak pani operacja wyszła jak się pani zdecyduje bosama się zastanawiam.

Agnieszka
Agnieszka
26 czerwca 2021 19:17
Reply to  Kasia

Witam, gdzie chce Pani zrobić ta operacje???

Kasia
Kasia
22 września 2021 16:22
Reply to  Agnieszka

Dzień dobry, szukam specjalisty.

Agata
Agata
22 września 2021 21:31
Reply to  Kasia

Bardzo polecam , moj syn miał w zeszłym roku operacje i dr Slynarskuego i jest mega szczęśliwy

Malgorzata
Malgorzata
28 kwietnia 2022 20:38
Reply to  Agata

Kasiu czy mogłabym z tobą porozmawiać na temat tej operacji .Zastanawiam się nad operacja syna

Marcin
Marcin
18 sierpnia 2021 20:55

Witam miałem taką operacje w Niemczech. 11 tygodni temu nie mam prawie wogle zrostu. Fizjo w pl nie wiedzą jak zemna cwiczyc bo się boją

Artur
Artur
31 sierpnia 2021 11:48
Reply to  Piotr

witam moglby Pan podac uśredniony koszt takiej operacji? wszędzie pisze ze jest droga ale zero konkretów. 20/50/100/150 tysięcy? oczywiscie chodzi o wzrost wiec dwie kosci np udowe

Kasia
Kasia
22 września 2021 16:24
Reply to  Piotr

Witam serdecznie. Mam nieproporcjonalnie krótkie łydki w stosunku do ud i wzrostu. Uważam, ze 3 cm już poprawi proporcje, 5-6 byłoby po prostu wspaniałe. Czy to prawda, ze możemy wydłużać… Czytaj więcej »

Adam
Adam
2 września 2021 14:32

Można poddać się takiej operacji, jeżeli mam 184 cm?

Ewelina
Ewelina
6 października 2021 14:05

Czy można rozłożyć na raty tą kwotę bo jest nie mała?

Bartek
Bartek
7 listopada 2021 21:02

Zastanawiam się nad takim zabiegiem jednak boje się o efekty uboczne. Prowadzę dość aktywny tryb życia (biganie, chodzienie po górach, siłowania). Czy po takim zabiegu nadal będę mógł wykonywać różne… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
8 maja 2022 07:59
Reply to  Piotr

Szkoda, że Pana nie spotkałam jak byłam na rozmowie w tej sprawie z jednym z fizjoterapeutów w klinice Chirurgi kolana…

Kinga
Kinga
15 listopada 2021 21:27

kiedy można taką operacje wykonać u dziecka? przypadek córki to stopa końsko szpotawa lewa, obecnie 6 lat… i już 1,5cm różnicy w lewej, chorej stopie… 🙁

Last edited 1 rok temu by Kinga
22
0
Would love your thoughts, please comment.x