Terapia manualna. Fundament fizjoterapii ortopedycznej.

Wielu z Was wybierając się do fizjoterapeuty słyszy lub czyta o różnych metodach terapii. Aktualnie fizjoterapia to tak rozległy dział medycyny, że trudno się połapać i wybrać dobrze w gąszczu informacji i opinii. Według mnie jedną z najskuteczniejszych rodzajów pracy z urazami jest terapia manualna. Na czym ona polega? Czy każda jest tak samo skuteczna?

Worek bez dna.

Terapia manualna to ogromna działka fizjoterapii. Aktualnie w Polsce trudno policzyć wszystkie szkolenia i kursy podyplomowe, zagłębiające tajniki i techniki leczenia manualnego. Samym fizjoterapeutom niełatwo jest wybrać kierunek, w którym chcą się dalej szkolić, co dopiero pacjentom, do którego terapeuty się wybrać? Będzie to łatwiejsze jeśli wyjaśnimy sobie czym tak naprawdę jest terapia manualna.

Cudowne działanie rąk oparte na badaniach naukowych.

Po samej nazwie można wnioskować czym zajmuje się terapia manualna. Ten rodzaj leczenia to zbiór metod wykorzystujących dotyk jako środek poprawiający działanie organizmu. Pojęcie to jak widać jest bardzo ogólne i nie wyjaśnia zbyt dużo. Terapia manualna bardzo często przypisywana jest kręgarzom, nastawianiu „wypadniętych dysków” i kręgosłupa oraz bardzo bolesnym technikom.

Otóż nic bardziej mylnego. Wszystkie techniki używane przez certyfikowanych terapeutów manualnych swoją skuteczność zawdzięczają poparciem w badaniach naukowych i zazwyczaj nie muszą wykraczać poza cienką granicę pomiędzy dyskomfortem i bólem w odczuciu pacjenta. Techniki te zawsze wykonywane są podczas terapii indywidualnej jeden na jeden: pacjent – terapeuta.

Polegają one na usuwaniu deficytów ruchu (pojawiających się np. poprzez zablokowanie w stawie) różnymi technikami manualnymi, a głównymi z nich są mobilizacje i manipulacje stawów kręgosłupa i kończyn. Działanie takie jest w pełni bezpieczne tylko w momencie, kiedy jest ono poparte wcześniejszym, dokładnym badaniem terapeutycznym.

Rodzaje terapii manualnych.

Z leczeniem manualnym jest jak z farmakologią. Wchodząc do apteki mamy do wyboru tysiące różnych tabletek i syropów opartych na podstawowych składnikach leczniczych. Chcąc kupić aspirynę na ból głowy musimy wybrać z pośród 50 leków różnych firm, a działanie każdego z nich jest tak naprawdę bardzo podobne i różnią się one tylko nazwą i techniką produkcji.

Aktualnie podobnie jest z terapią manualną. Znanych jest kilkadziesiąt podstawowych działań manualnych i w zależności od tego jaką szkołę czy kurs kończył terapeuta, takie techniki i ich kolejność dobiera on w pracy z pacjentem. Skutek większości z nich jest bardzo podobny: poprawa zakresu ruchu w stawach i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

W tym porównaniu można zauważyć jeszcze jedną zależność. Tak jak bardzo dobry i doświadczony farmaceuta potrafi pomóc pacjentowi poprzez odpowiedni dobór środków farmakologicznych, tak dobrze wyszkolony terapeuta manualny po ukończeniu wielu kursów i posiadający ogromny warsztat technik jest w stanie skuteczniej działać na tkanki swojego pacjenta.

Czym kierować się przy wyborze terapeuty manualnego?

To bardzo trudne pytanie. Sam po ukończeniu dwóch rodzajów szkół terapii manualnej i rozpoczęciu nauki w trzeciej nie jestem w stanie określić, która z nich jest najlepsza. Po kilku latach pracy wiem jednak jedno. Najskuteczniejszymi terapeutami są osoby, które nie zamykają się tylko w jednej koncepcji i po zainwestowaniu wielu pieniędzy w kilka dużych szkoleń potrafią wyciągać z każdego z nich najważniejsze, najlepiej działające techniki. Dzięki temu budują oni swój własny system leczenia i są w stanie skuteczniej pomagać cierpiącym pacjentom.

Praca według jednej koncepcji i jednej szkoły terapii manualnej jest jak granie w piłkę nożną tylko prawą nogą. W końcu znajdziesz się w sytuacji, w której albo rozszerzysz swój warsztat o lewą nogę, albo stracisz najważniejszą piłkę i kontrakt. W mojej pracy kontraktem jest zaufanie pacjenta, więc chcąc mu pomóc jak najszybciej muszę mieć pełną gamę technik do zastosowania, a tego nie da się zdobyć na jednym szkoleniu.
Dlatego też, drodzy pacjenci, szukając swojego terapeuty manualnego bierzcie pod uwagę kilka rzeczy:

a) musi to być fizjoterapeuta, czyli osoba po ukończonych studiach wyższych,
b) musi on posiadać cechy opisane w jednym z pierwszych postów na blogu, czyli TUTAJ,
c) powinien on posiadać duże doświadczenie w pracy z pacjentami,
d) musi on posiadać certyfikat pełnego ukończenia co najmniej jednego, a najlepiej kilku kursów terapii manualnej.

Nigdy nie poddawajcie się terapii prowadzonej przez „kręgarzy”, znachorów i innych “specjalistów” tego typu. Wasz kręgosłup jest strukturą, która raz poważnie uszkodzona już nigdy nie będzie działała tak samo sprawnie.

Terapia manualna nie jest łatwą pracą i wymaga ogromnej wiedzy z zakresu anatomii i biomechaniki człowieka. Chyba nie warto ryzykować oddania swojego ciała w ręce osoby, która nie ma za dużego pojęcia o niebezpieczeństwie technik, które stosuje. Prawda?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
4 lipca 2019 19:30

Moje dziecko od dawna narzekało na bóle nóg. Lekarze pediatrzy mówili, że to “bóle wzrostowe” i z czasem przejdą. Niestety nie przeszły. Po wysiłku (np. bieganie po podwórku, plac zabaw)… Czytaj więcej »

2
0
Would love your thoughts, please comment.x