Rehabilitacja przedoperacyjna po zerwaniu ACL. Najważniejsze informacje.

Każda operacja wiąże się z dużą traumą dla ludzkiego organizmu. Strach przed skutkami zabiegu, zastosowane znieczulenie, czy świadomość późniejszego, powolnego procesu powrotu do zdrowia przyprawia pacjenta o ból głowy i nie napawa go optymizmem.W przypadku przymusu pilnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego pacjent nie ma za wiele czasu do przygotowania, ponieważ decyzję o operacji podejmuje się zazwyczaj w przeciągu 48 godzin od urazu (tak dzieje się np. w przypadku większości sportowców zawodowych).  Jeśli jednak kolano nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej to rekonstrukcję warto odwlec w czasie. Dzięki czemu pacjent może przygotować staw kolanowy na czekające go wyzwania związane z operacją. Na jakich aspektach warto skupić się podczas rehabilitacji przed zabiegiem rekonstrukcji ACL? Jakie zakresy ruchu stawu kolanowego są konieczne aby taka operacja doszła do skutku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących rehabilitacji przedoperacyjnej znajdziesz poniżej.

Uraz stawu kolanowego. Co dalej?

Pierwszą, zdroworozsądkową zasadą po „świeżej” kontuzji stawu kolanowego jest oczywiście szczegółowa diagnostyka ewentualnych uszkodzeń. W takim przypadku pilna wizyta u lekarza, dokładne badanie funkcjonalne i ewentualne badania dodatkowe (USG w przypadku podejrzenia urazów powierzchownych, MRI w uszkodzeniu np. łąkotki lub ACL) to podstawa do dalszego działania.  Pamiętaj jednak, że diagnostyka typu USG, czy MRI, które potwierdzają zerwanie więzadła krzyżowego przedniego nie są podstawą do tego, aby decydować o zabiegu operacyjnym. W takim przypadku decydującą rolę pełnią możliwości funkcjonalne pacjenta, o których pisałem wcześniej w poście „Czy warto operować uszkodzony ACL?”. Oczywiście staw kolanowy po świeżym zerwaniu ACL zazwyczaj nie jest w najlepszym stanie. Duże dolegliwości bólowe, obrzęk, niekiedy krwiak i ograniczenie zakresu ruchu wyprostu oraz zgięcia to typowe objawy pourazowego stanu zapalnego. Czy w takim stanie można myśleć o rehabilitacji? Nawet TRZEBA! Nie ma na co czekać i warto zacząć jak najszybciej. To właśnie my, fizjoterapeuci jesteśmy w stanie przywrócić kolano do względnej sprawności zmniejszając dolegliwości bólowe oraz obrzęk, czy specjalnymi technikami mobilizując staw do prawidłowego ruchu.

Decyzja o operacji. Od czego zacząć?

Przede wszystkim jeśli podjęłaś/ąłeś już decyzję o rekonstrukcji ACL to musisz pamiętać, że wszystko co uda Ci się wypracować przed zabiegiem będzie pozytywnie procentować zaraz po jego wykonaniu. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że najczęstszym problemem pacjentów po urazie kolana jest brak zakresu ruchu tego stawu, niezbędnego do wykonania operacji i to na nim skup się najbardziej podczas przygotowania do rekonstrukcji ACL. W pierwszej kolejności jeśli tylko to możliwe zadbaj z fizjoterapeutą o pełen wyprost kolana. To najważniejszy element rehabilitacji przedoperacyjnej. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których zakres ruchu jest ograniczony przez strukturalne uszkodzenia wewnątrz kolana: „zablokowanie” stawu przez pękniętą łąkotkę lub powstały kikut więzadła krzyżowego, towarzyszące uszkodzenie więzadła pobocznego wykluczające pracę nad wyprostem w fazie ostrej po uszkodzeniu. Jeśli jednak pełen wyprost kolana ograniczony jest jedynie poprzez ból i napięcie mięśni to jest to pierwsza rzecz, nad którą musisz wypracować.  W drugiej kolejności zadbaj o osiągnięcie jak największego zgięcia stawu przed planowaną operacją. Zakres 0-90° to minimum, które musisz wypracować żeby ułatwić sobie późniejszą rehabilitację. Po zabiegu Twój fizjoterapeuta będzie miał (dosłownie i w przenośni) pełne ręce roboty, więc jeśli możesz mu ułatwić życie to na pewno warto o tym pomyśleć wcześniej i włożyć w to trochę swojej pracy.

Im masz lepszą formę, tym  mniej jej stracisz po rekonstrukcji.

Podstawowa zasada rehabilitacji pooperacyjnej: z im wyższego pułapu sprawności fizycznej, siły mięśniowej i zakresu ruchu zabierasz się do wykonania rekonstrukcji ACL, tym mniej będziesz miał/a do nadrobienia po wykonaniu operacji. Jeśli zabieg zaplanowany jest na kilka miesięcy do przodu wykorzystaj ten okres najlepiej, jak się da. To nie czas na leżenie i zastanawianie się co będzie dalej, a szansa na odzyskanie większej części sprawności i „wystartowanie” z lepszego poziomu do naprawy zerwanego ACL. Jeśli jest to izolowane uszkodzenie więzadła krzyżowego wzmacniaj nogę w każdy możliwy sposób, który nie wywołuje dolegliwości bólowych stawu. Oczywiście omijaj raczej sporty, w których musisz wykorzystywać dużo ruchów rotacyjnych kolana (np. piłka nożna, narty) ponieważ brak ACL’a może skutkować niestabilnością i kolejnymi niechcianymi skutkami.

Zbudowanie silnych mięśni kończyn dolnych przed zabiegiem umożliwi szybszy powrót do sprawności po operacji.

 W przypadku gdy już pierwotne zerwanie połączone jest z urazem innych, dodatkowych struktur kolana (np. łąkotka, chrząstka) skonsultuj Twój plan przedoperacyjny z dobrym specjalistą (fizjoterapeutą/trenerem medycznym) zajmującym się rehabilitacją ortopedyczną i z nim ustal indywidualnie na ile możesz sobie pozwolić w obecnej formie, a czego powinieneś unikać.

Podsumowanie.

Tak naprawdę nie ma „złotego” standardu rehabilitacji przedoperacyjnej w przypadku urazów stawu kolanowego. Można nawet napisać, że ilu pacjentów, tyle różnych metod przywracania ich do względnej sprawności przed zabiegiem. Plan działania w przypadku zerwania ACL zawsze powinien być ustalany indywidualnie po dokładnym badaniu pacjenta, ponieważ tylko w taki sposób zmniejsza on ryzyko uszkodzenia innych struktur nieprawidłowo wykonywanym treningiem.  Jedno jest pewne. Rehabilitacja przedoperacyjna i przygotowanie stawu kolanowego do rekonstrukcji jest co najmniej tak samo istotne, jak fizjoterapia wprowadzana zaraz po jej wykonaniu. Warto się do niej przyłożyć i przepracować kilka tygodni więcej dla swojego zdrowia. 
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
23 października 2018 05:56

Witam. 25.09.2018 miałam rekonstrukcję ACL z użyciem przeszczepu z mięśnia półścięgnistego oraz zszywaną łąkotkę ML. W zaleceniach nieobciążanie lewej nogi przez 6 tygodni, chodzenie o kulach i ortezie ustawionej na… Czytaj więcej »

Joanna
29 października 2018 15:21

Dzien dobry,jestem 3dni po rekonstrukcji wiezadla krzyzowego przedniego I szyciu korzenia tylnego lakotki bocznej,ze szpitala wyszlam po niepelnej dobie po zabiegu, w czasie wchodzenia po schodach obciazylam troche zbylt silno… Czytaj więcej »

Krzysztof Kustra
12 grudnia 2018 09:35

Witam 14 października robiąc ze schodów obrót 360″ zerwałem ACL z uszkodzeniem podchrzęstnym kłykcia bocznego kości udowej, bez oddzielenia się fragmentu chrzęstno-kostnego, niewielkie zmiany pourazowe rogu przedniego łąkotki bocznej. Tyle… Czytaj więcej »

Anna
Anna
28 marca 2019 16:33

Opis rezonansu magnetycznego:Staw kolanowy prawy z niewielkim, bez cech przerostu błony maziowej. Uszkodzenie pęczka tylnego więzadła krzyżowego przedniego z pogłębionym łukiem więzadła krzyżowego tylnego. Obrzęk i zatarcie struktury przyczepu udowego… Czytaj więcej »

Justyna
22 kwietnia 2019 21:11

W 2001 naderwalam ACL, w 2002 miałam artkroskopie, ale niestety nie pamiętam czy więzadlo było wtedy całkiem zerwane czy naderwane. Miesiac temu skręciłam mocno kolano. Rezonans wykazał przebyte zerwanie acl,… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
24 kwietnia 2019 14:25
Reply to  Piotr

Dzieki za szybka odpowiedz! A jesli chodzi o ten bol podczas chodzenia to jest sie czyms martwic? Czy to kolano jeszcze sie goi po urazie? Od lekarza uslyszalam ze do… Czytaj więcej »

Damian
Damian
29 kwietnia 2019 19:26

Po około jakim czasie po rekontrukcji acl można tańczyć rekreacyjnie (wesela, imprezy) ?

Sylwester
Sylwester
8 sierpnia 2019 05:48

Witam. Jestem po wizycie u poleconego, dobrego lekarza. Mam skierowanie na artroskopię kolana. Podejrzenie uszkodzenia łąkotki. Czas oczekiwania – styczeń 2020 – NFZ, 1 miesiąc – 1,5 miesiąca – prywatnie.… Czytaj więcej »

Patrycja
Patrycja
19 lutego 2020 17:54

Dzień dobry, czy po ponownym zerwaniu ACL przed operacją można rekreacyjnie grać w tenisa? Uzyskano pełen zakres wyprostu i zgięcia kolana.

Kuba
23 września 2020 14:33

witam. Jestem rok on rekonstrukcji acl metoda BTB. Ćwiczę regularnie na siłowni, z fizjoterapeuta widują się sporadycznie. Wszystko jest w porządku, czuje ze kolano jest ,,pewne,, ale ciekawi mnie jedna… Czytaj więcej »

JOANNA
JOANNA
16 lutego 2021 18:05

Witam, miesiac temu doznałam urazu. Zerwane więzadło krzyżowe przednie i boczne. Przygotowuje się do operacji. Nie mogę zgiąć kolana do 90 stopni, czuje ból i uczucie nacisku albo że nie… Czytaj więcej »

JOANNA
JOANNA
17 lutego 2021 07:04
Reply to  Piotr

Właśnie byłam już u fizjoterapeuty i dwóch ortopedów i nie jestem w stanie wykonać ćwiczeń, które mi zalecili, gdyż podczas ich wykonywania czuję ból i kłócie w kolanie, uczucie pełności… Czytaj więcej »

kuba
kuba
26 lutego 2021 18:37

cześć jestem półtora roku po rekonstrukcji acl, wróciłem do uprawiania sportu (piłka nożna), wczoraj po bardzo intensywnym treningu, obrys kolana zwiększył się. Nie doskwiera mi żaden ból ani problem ze… Czytaj więcej »

klaudia
klaudia
5 lipca 2021 11:43

Witam ;)) operacja ACL juz za pasem, po jakim czasie mogę pracować nad nogą z fizjoterapeutą ? Chce jak najszybciej stanąć na nogi . Pozdrawiam Klaudia

Damian
Damian
21 września 2021 17:38

Witam, 21.08.2021r. doznałem urazu ACL i naderwanie więzadło poboczne. Za 2 tygodnie mam operację rekonstrukcji ACL. Kolano jest nadal spuchnięte, ale znacznie mniej niż w początkowej fazie. W jaki sposób… Czytaj więcej »

Karol
Karol
22 października 2021 16:08

Witam do operacji ACL zostało ok 1,5miesiąca czy mógłbym się dowiedzieć jakie ćwiczenia wykonywać i jak sie przygotować?

Mateusz
Mateusz
18 listopada 2021 11:00

Witam ponad rok temu miałem kontuzje na meczu, pojechałem zrobić rezonans po jakimś miesiącu wiem że zwlekałem dość długo no ale nie wiedziałem jak sytuacja wygląd mianowicie na opisie z… Czytaj więcej »

Bartłomiej
Bartłomiej
21 października 2022 08:58

Witam serdecznie. W styczniu mam przejść zabieg rekonstrukcji PCL i szycie łąkotki. Czy mogę wykonać fizjoterapię przedoperacyjną sam? Czy muszę udać się do specjalisty? Przebywam za granicą i mam trochę… Czytaj więcej »

Angelika
Angelika
13 lutego 2024 14:54

Witam , dostałam skierowanie na rekonstrukcje więzadła oraz na rehabilitację żeby wzmocnić przed operacją kolano . Moje pytanie brzmi kiedy umówić się na rehabilitację od razu teraz czy przed operacją?… Czytaj więcej »

34
0
Would love your thoughts, please comment.x