Rehabilitacja przedoperacyjna po zerwaniu ACL. Najważniejsze informacje.
Każda operacja wiąże się z dużą traumą dla ludzkiego organizmu. Strach przed skutkami zabiegu, zastosowane znieczulenie, czy świadomość późniejszego, powolnego procesu powrotu do zdrowia przyprawia pacjenta o ból głowy i nie napawa go optymizmem.W przypadku przymusu pilnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego pacjent nie ma za wiele czasu do przygotowania, ponieważ decyzję o operacji podejmuje się zazwyczaj w przeciągu 48 godzin od urazu (tak dzieje się np. w przypadku większości sportowców zawodowych). Jeśli jednak kolano nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej to rekonstrukcję warto odwlec w czasie. Dzięki czemu pacjent może przygotować staw kolanowy na czekające go wyzwania związane z operacją. Na jakich aspektach warto skupić się podczas rehabilitacji przed zabiegiem rekonstrukcji ACL? Jakie zakresy ruchu stawu kolanowego są konieczne aby taka operacja doszła do skutku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących rehabilitacji przedoperacyjnej znajdziesz poniżej.Uraz stawu kolanowego. Co dalej?
Pierwszą, zdroworozsądkową zasadą po „świeżej” kontuzji stawu kolanowego jest oczywiście szczegółowa diagnostyka ewentualnych uszkodzeń. W takim przypadku pilna wizyta u lekarza, dokładne badanie funkcjonalne i ewentualne badania dodatkowe (USG w przypadku podejrzenia urazów powierzchownych, MRI w uszkodzeniu np. łąkotki lub ACL) to podstawa do dalszego działania. Pamiętaj jednak, że diagnostyka typu USG, czy MRI, które potwierdzają zerwanie więzadła krzyżowego przedniego nie są podstawą do tego, aby decydować o zabiegu operacyjnym. W takim przypadku decydującą rolę pełnią możliwości funkcjonalne pacjenta, o których pisałem wcześniej w poście „Czy warto operować uszkodzony ACL?”. Oczywiście staw kolanowy po świeżym zerwaniu ACL zazwyczaj nie jest w najlepszym stanie. Duże dolegliwości bólowe, obrzęk, niekiedy krwiak i ograniczenie zakresu ruchu wyprostu oraz zgięcia to typowe objawy pourazowego stanu zapalnego. Czy w takim stanie można myśleć o rehabilitacji? Nawet TRZEBA! Nie ma na co czekać i warto zacząć jak najszybciej. To właśnie my, fizjoterapeuci jesteśmy w stanie przywrócić kolano do względnej sprawności zmniejszając dolegliwości bólowe oraz obrzęk, czy specjalnymi technikami mobilizując staw do prawidłowego ruchu.Decyzja o operacji. Od czego zacząć?
Przede wszystkim jeśli podjęłaś/ąłeś już decyzję o rekonstrukcji ACL to musisz pamiętać, że wszystko co uda Ci się wypracować przed zabiegiem będzie pozytywnie procentować zaraz po jego wykonaniu. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że najczęstszym problemem pacjentów po urazie kolana jest brak zakresu ruchu tego stawu, niezbędnego do wykonania operacji i to na nim skup się najbardziej podczas przygotowania do rekonstrukcji ACL. W pierwszej kolejności jeśli tylko to możliwe zadbaj z fizjoterapeutą o pełen wyprost kolana. To najważniejszy element rehabilitacji przedoperacyjnej. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których zakres ruchu jest ograniczony przez strukturalne uszkodzenia wewnątrz kolana: „zablokowanie” stawu przez pękniętą łąkotkę lub powstały kikut więzadła krzyżowego, towarzyszące uszkodzenie więzadła pobocznego wykluczające pracę nad wyprostem w fazie ostrej po uszkodzeniu. Jeśli jednak pełen wyprost kolana ograniczony jest jedynie poprzez ból i napięcie mięśni to jest to pierwsza rzecz, nad którą musisz wypracować. W drugiej kolejności zadbaj o osiągnięcie jak największego zgięcia stawu przed planowaną operacją. Zakres 0-90° to minimum, które musisz wypracować żeby ułatwić sobie późniejszą rehabilitację. Po zabiegu Twój fizjoterapeuta będzie miał (dosłownie i w przenośni) pełne ręce roboty, więc jeśli możesz mu ułatwić życie to na pewno warto o tym pomyśleć wcześniej i włożyć w to trochę swojej pracy.Im masz lepszą formę, tym mniej jej stracisz po rekonstrukcji.
Podstawowa zasada rehabilitacji pooperacyjnej: z im wyższego pułapu sprawności fizycznej, siły mięśniowej i zakresu ruchu zabierasz się do wykonania rekonstrukcji ACL, tym mniej będziesz miał/a do nadrobienia po wykonaniu operacji. Jeśli zabieg zaplanowany jest na kilka miesięcy do przodu wykorzystaj ten okres najlepiej, jak się da. To nie czas na leżenie i zastanawianie się co będzie dalej, a szansa na odzyskanie większej części sprawności i „wystartowanie” z lepszego poziomu do naprawy zerwanego ACL. Jeśli jest to izolowane uszkodzenie więzadła krzyżowego wzmacniaj nogę w każdy możliwy sposób, który nie wywołuje dolegliwości bólowych stawu. Oczywiście omijaj raczej sporty, w których musisz wykorzystywać dużo ruchów rotacyjnych kolana (np. piłka nożna, narty) ponieważ brak ACL’a może skutkować niestabilnością i kolejnymi niechcianymi skutkami.Zbudowanie silnych mięśni kończyn dolnych przed zabiegiem umożliwi szybszy powrót do sprawności po operacji.
W przypadku gdy już pierwotne zerwanie połączone jest z urazem innych, dodatkowych struktur kolana (np. łąkotka, chrząstka) skonsultuj Twój plan przedoperacyjny z dobrym specjalistą (fizjoterapeutą/trenerem medycznym) zajmującym się rehabilitacją ortopedyczną i z nim ustal indywidualnie na ile możesz sobie pozwolić w obecnej formie, a czego powinieneś unikać.
Witam. 25.09.2018 miałam rekonstrukcję ACL z użyciem przeszczepu z mięśnia półścięgnistego oraz zszywaną łąkotkę ML. W zaleceniach nieobciążanie lewej nogi przez 6 tygodni, chodzenie o kulach i ortezie ustawionej na… Czytaj więcej »
Witam,
to raczej przewrażliwienie. 🙂 Na razie kompletnie bym się tym nie przejmował. 🙂 Pozdrawiam!
Dzien dobry,jestem 3dni po rekonstrukcji wiezadla krzyzowego przedniego I szyciu korzenia tylnego lakotki bocznej,ze szpitala wyszlam po niepelnej dobie po zabiegu, w czasie wchodzenia po schodach obciazylam troche zbylt silno… Czytaj więcej »
Witam,
dolegliwości są normalne, to nic nadzwyczajnego. Raczej nie ma szans na uszkodzenie łąkotki w taki sposób. Pozdrawiam.
Witam 14 października robiąc ze schodów obrót 360″ zerwałem ACL z uszkodzeniem podchrzęstnym kłykcia bocznego kości udowej, bez oddzielenia się fragmentu chrzęstno-kostnego, niewielkie zmiany pourazowe rogu przedniego łąkotki bocznej. Tyle… Czytaj więcej »
Witam, tak, jak Pan zauważył nie da się tego ogólnie określić. Jednym zajmuje to 2, innym 12 miesięcy, jeszcze inni nigdy bez rekonstrukcji nie dochodzą do względnie dobrej funkcjonalności i… Czytaj więcej »
Opis rezonansu magnetycznego:Staw kolanowy prawy z niewielkim, bez cech przerostu błony maziowej. Uszkodzenie pęczka tylnego więzadła krzyżowego przedniego z pogłębionym łukiem więzadła krzyżowego tylnego. Obrzęk i zatarcie struktury przyczepu udowego… Czytaj więcej »
Jeśli po 5 miesiącach rehabilitacji niewiele się na plus zmieniło to raczej nie ma się nad czym zastanawiać i warto słuchać lekarza. Pozdrawiam!
W 2001 naderwalam ACL, w 2002 miałam artkroskopie, ale niestety nie pamiętam czy więzadlo było wtedy całkiem zerwane czy naderwane. Miesiac temu skręciłam mocno kolano. Rezonans wykazał przebyte zerwanie acl,… Czytaj więcej »
Witam,
skłaniałbym się ku zabiegowi pewnie jeśli kolano jest niestabilne pomimo rehabilitacji, ale trzeba by to zbadać i zobaczyć dokładnie. Polecani fizjoterapeuci są tutaj: https://www.fizjologika.pl/fizjoterapeuci-ktorych-polecam/
Pozdrawiam!
Dzieki za szybka odpowiedz! A jesli chodzi o ten bol podczas chodzenia to jest sie czyms martwic? Czy to kolano jeszcze sie goi po urazie? Od lekarza uslyszalam ze do… Czytaj więcej »
Po około jakim czasie po rekontrukcji acl można tańczyć rekreacyjnie (wesela, imprezy) ?
Witam,
to zależy jak Pan tańczy. Nie wcześniej niż 3-4 miesiące. Pozdrawiam!
Witam. Jestem po wizycie u poleconego, dobrego lekarza. Mam skierowanie na artroskopię kolana. Podejrzenie uszkodzenia łąkotki. Czas oczekiwania – styczeń 2020 – NFZ, 1 miesiąc – 1,5 miesiąca – prywatnie.… Czytaj więcej »
Witam,
spokojnie proszę jechać i po prostu nie szarżować. Jeśli kolano będzie bolało zmniejszyć ilość chodzenia. Pozdrawiam!
Dzień dobry, czy po ponownym zerwaniu ACL przed operacją można rekreacyjnie grać w tenisa? Uzyskano pełen zakres wyprostu i zgięcia kolana.
Witam,
to zależy od stanu funkcjonalnego kolana. Powinien to ocenić fizjoterapeuta na wizycie, przez internet nie da się tego zrobić. Pozdrawiam!
witam. Jestem rok on rekonstrukcji acl metoda BTB. Ćwiczę regularnie na siłowni, z fizjoterapeuta widują się sporadycznie. Wszystko jest w porządku, czuje ze kolano jest ,,pewne,, ale ciekawi mnie jedna… Czytaj więcej »
Witam, miesiac temu doznałam urazu. Zerwane więzadło krzyżowe przednie i boczne. Przygotowuje się do operacji. Nie mogę zgiąć kolana do 90 stopni, czuje ból i uczucie nacisku albo że nie… Czytaj więcej »
Witam,
jak najbardziej. Proszę się udać do fizjoterapeuty, który na wizycie pokaże jak to robić bezpiecznie. Pozdrawiam!
Właśnie byłam już u fizjoterapeuty i dwóch ortopedów i nie jestem w stanie wykonać ćwiczeń, które mi zalecili, gdyż podczas ich wykonywania czuję ból i kłócie w kolanie, uczucie pełności… Czytaj więcej »
cześć jestem półtora roku po rekonstrukcji acl, wróciłem do uprawiania sportu (piłka nożna), wczoraj po bardzo intensywnym treningu, obrys kolana zwiększył się. Nie doskwiera mi żaden ból ani problem ze… Czytaj więcej »
Witam ;)) operacja ACL juz za pasem, po jakim czasie mogę pracować nad nogą z fizjoterapeutą ? Chce jak najszybciej stanąć na nogi . Pozdrawiam Klaudia
Witam,
praktycznie 2-3 dni po zabiegu może Pani zacząć. Pozdrawiam!
Witam, 21.08.2021r. doznałem urazu ACL i naderwanie więzadło poboczne. Za 2 tygodnie mam operację rekonstrukcji ACL. Kolano jest nadal spuchnięte, ale znacznie mniej niż w początkowej fazie. W jaki sposób… Czytaj więcej »
Witam,
proszę po prostu umówić się do fizjoterapeuty, który już zacznie z Panem pracować. Tu nie ma sensu tracić czas do operacji. Pozdrawiam!
Witam do operacji ACL zostało ok 1,5miesiąca czy mógłbym się dowiedzieć jakie ćwiczenia wykonywać i jak sie przygotować?
Witaj,
tak. Takie informacje przekaże Ci fizjoterapeuta lub trener przygotowania motorycznego po dokładnym badaniu i ocenie funkcjonalnej. Warto się do niego wybrać na wizytę. Pozdrawiam!
Witam ponad rok temu miałem kontuzje na meczu, pojechałem zrobić rezonans po jakimś miesiącu wiem że zwlekałem dość długo no ale nie wiedziałem jak sytuacja wygląd mianowicie na opisie z… Czytaj więcej »
Witaj,
skonsultuj się po prostu z fizjoterapeutą na żywo, a nie szukaj opinii w internecie. Nie ma to żadnego sensu w takim przypadku i jest kompletnie nieobiektywne bez badania. Pozdrawiam!
Witam serdecznie. W styczniu mam przejść zabieg rekonstrukcji PCL i szycie łąkotki. Czy mogę wykonać fizjoterapię przedoperacyjną sam? Czy muszę udać się do specjalisty? Przebywam za granicą i mam trochę… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
dobrze pewnie byłoby odbyć chociaż jedna rehabilitację aby fizjoterapeuta wytłumaczył co Pan może robić, a czego nie powinien. Pozdrawiam!