Kwas hialuronowy w ortopedii. Kiedy warto go stosować?

Kwas hialuronowy w medycynie XXI wieku to substancja prawie tak popularna jak tabletki przeciwbólowe. Każda licząca się firma farmaceutyczna ma w swojej gamie leków preparaty na bazie hialuronianu (soli kwasu hialuronowego). Leki na bazie tego składnika znajdują zastosowanie nie tylko w ortopedii, ale również między innymi w medycynie estetycznej, dermatologii czy okulistyce.

Oczywiście ze względu na tematykę bloga nie będę rozwodzić się nad wygładzaniem zmarszczek i kroplami do oczu. Iniekcje i doustne suplementy zawierające kwas hialuronowy są powszechnie stosowane również jako wspomaganie rehabilitacji w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, przewlekłego bólu po zabiegach operacyjnych, a nawet w przypadku uszkodzenia łąkotki. Czy słusznie?

Czy warto zainwestować pieniądze w preparaty na bazie hialuronianu? Na jakiej zasadzie działają i w jakich przypadkach mogą być skuteczne? Poniżej znajdziecie krótkie „ABC” zastosowania kwasu hialuronowego w ortopedii.

Kwas hialuronowy jest substancją znakomicie wiążącą cząsteczki wody.

Kwas hialuronowy. Co to takiego?

Nie rozwodząc się nad chemiczną budową hialuronianu można napisać, iż substancja ta jest jedną z najważniejszych składowych odżywczych dla ludzkiej skóry oraz mazi stawowej. Cząsteczki hialuronianu potrafią rewelacyjnie wiązać wodę, dlatego są one głównym „dostawcą” tej substancji do bardzo słabo ukrwionej chrząstki szklistej (pierwotnej) w stawach ludzkiego organizmu.

Kwas hialuronowy jest substancją lepką, dzięki czemu podany za pomocą zabiegu wiskosuplementacji (wstrzyknięcia dostawowego) jest w stanie wytworzyć swoistą warstwę ochronno/odżywczą dla chrząstki stawowej. Dzięki temu, iż jest to również substancja naturalnie występująca w organizmie ludzkim jej iniekcje praktycznie nie wywołują skutków ubocznych.

Żeby jednak nie było tak pięknie i kolorowo trzeba również wspomnieć, że sam kwas hialuronowy nie jest cudownym lekiem odbudowującym chrząstkę szklistą, a jedynie spowalniają jej procesy degeneracyjne np. w przypadku wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Minusem preparatów na bazie hialuronianu jest również fakt, iż ich działanie jest ograniczone czasowo i dla utrzymania pozytywnego efektu zabiegu w przypadku iniekcji (zastrzyków) trzeba go powtarzać co około 12 miesięcy.

Wiskosuplementacja to zabieg wstrzyknięcia dostawowego kwasu hialuronowego.

Kiedy warto zastosować wiskosuplementację?

Jak już wspomniałem kwas hialuronowy jest substancją znakomicie wiążącą wodę, dlatego najczęstszymi wskazaniami do jego zastosowania dostawowego są choroby związane z dehydratacją poszczególnych tkanek. Leczenie wczesnych zmian zwyrodnieniowych chrząstki stawowej, pourazowych uszkodzeń chrzęstnych, czy przeciążeniowych urazów łąkotki w skutek jej odwodnienia może być wspomagane wiskosuplementacją.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż sama iniekcja kwasu hialuronowego bez odpowiedniej rehabilitacji nie usunie przyczyny powstania poszczególnych urazów, a może jedynie zmniejszyć ich skutek w postaci bólu, krepitacji („chrzęszczenia” w stawie) czy stanu zapalnego błony maziowej. Nie łudziłbym się również, że sam hialuronian jest w stanie odbudować uszkodzoną chrząstkę szklistą (z tym mają problem nawet komórki macierzyste), a jedynie zabezpieczyć ją przed dalszą, szybko postępującą degeneracją.

Z własnego, fizjoterapeutycznego doświadczenia mogę dodać, iż zastosowanie kwasu hialuronowego w przypadku niewielkich uszkodzeń chrząstki (np. towarzyszących urazom ACL, MCL lub łąkotek) ma bardzo dobre efekty przeciwbólowo/przeciwzapalne. Swoiste odżywienie stawu oraz poprawa jego „smarowania” przekłada się na jego lepszą pracę i mniejsze dolegliwości bólowe podczas powrotu do sprawności. Trzeba jednak wspomnieć, iż w przypadku rekonstrukcji więzadeł (np. ACL, czy MCL) nie powinien być on podawany wcześniej niż po pół roku od operacji ze względu na procesy przebudowy tych tkanek.

Jaki rodzaj kwasu hialuronowego wybrać?

Uważam, iż w przypadku ortopedii nie ma większego sensu inwestowanie w suplementy zawierające hialuronian w postaci tabletek. Jeśli chcesz mieć pewność, że substancja ta trafi akurat w bolesny staw kolanowy, barkowy, czy biodrowy to wprowadzanie go w okolice chrząstki stawowej poprzez układ pokarmowy, a później krwionośny nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. To jak jazda bez mapy pierwszy raz po Nowym Jorku: może trafisz tam gdzie chcesz, a może zginiesz po drodze w jakimś getcie w Queens, albo ukradną Ci samochód.

Wiskosuplementacja wydaje się jedynym sensownym sposobem dostarczenia kwasu hialuronowego w miejsce docelowe. Jest praktycznie bezbolesna (nie licząc samego wbicia igły), omija inne układy i narządy w organizmie oszczędzając im dodatkowej roboty, a substancja zaaplikowana miejscowo w dużym stężeniu daje większą gwarancję działania. Pacjenci często dostrzegają jej efekty praktycznie od pierwszych dni po zabiegu, jednak pełne działanie hialuronianu pojawia się zazwyczaj po 2-3 tygodniach od podania.

Czy miałeś styczność z kwasem hialuronowym w ortopedii? Może masz pytania dotyczące zastosowania wiskosuplementacji? Chętnie przeczytam Twoje doświadczenia z tym sposobem leczenia i postaram się pomóc w przypadku wątpliwości jeśli zostawisz komentarz poniżej. 🙂

4.1 26 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
485 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pati
20 lutego 2017 20:34

Miałeś może jakieś doświadczenia z osoczem bogatopłytkowym pod kątem wstrzykiwania do stawu oczywiście; )

Piotr
9 listopada 2017 11:27
Reply to  Piotr

W entezopatii nie sprawdza się! Wiem to z autopsji

Alina
6 czerwca 2018 13:42
Reply to  Piotr

Miałam PRP do bioder-wcześniej brałam kwas dostawowo i nic nie pomagało a po dwóch PRP już pomogło a po trzecim nie pamiętam,że bolały mnie biodra!!!

Marcin
Marcin
6 lipca 2021 07:45
Reply to  Alina

jak biodro sie sprawuje po tych 3 latach ?..bo zastanawiam się nad PRP..zamiast kwasu.

pozdrawiam

Iscoo
Iscoo
20 marca 2023 10:58
Reply to  Alina

Ja miałem 8 iniekcji osoczem ( bark) i jak narazie nic 🤷‍♂️

Marlena
Marlena
6 września 2024 23:25
Reply to  Piotr

Czy kwas hialuronowy pomorze przy torbielach zwyrodnieniowych,które ma się u rąk? Chodzi dokladnie o górną część.

Tadeusz
17 września 2018 11:51
Reply to  Pati

Świetny artykuł! Czy autor albo ktoś z czytelników może sprawdzał produkt Condrotide? Ostatnio na niego natrafiłam i opis wygląda zachęcająco…

Jarek
2 listopada 2018 07:52
Reply to  Piotr

Panie Piotrze mam pytanie ? Czy zastrzyki z kwasu hialuronowego trzeba stosować w dawkach np.1-3 iniekcji czy powinien wystarczyć jeden. Ja mam problem z biodrami od 2016 i wtedy ortopeda… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej
26 kwietnia 2024 16:48
Reply to  Pati

Brałem 3 zastrzyki osocza krwi na zwyrodnienie stawu kolanowego żadnej poprawy nadal boli także nie polecam zmarnowałem 3tys

Daśka
20 lutego 2017 21:01

Witam 🙂 kwas hialuronowy polecam bardzo! Przetestowane na sobie ;P 12 lat sportu od małego spowodowało to, że moje stawy w wieku lat 20 i kilku były w marnej kondycji.… Czytaj więcej »

Karolina
20 lutego 2017 21:37

A iniekcja z Optivisc plus ? Czy jest to dobry kwas ? Ile iniekcji trzeba przyjąć. Lekarz powiedział mi że 5 zastrzykow muszę przyjąć w odstępach tygodniowych. Na razie jestem… Czytaj więcej »

Joanna
21 lutego 2017 06:23

Chciałabym się do czegoś przyczepić – tak w ramach dyskusji, ale nie bardzo jest o czym dyskutować, bo artykuł wpasowuje się (nie wszystkie artykuły jak dostać) w moje spojrzenie na… Czytaj więcej »

Adam
21 lutego 2017 08:49

Cześć Piotr. Dzięki za artykuł. Mógł byś rozwinąć twierdzenie, że nie podał być kwasu hialuronowego do pół roku po reko ACL? Jestem ciekaw dlaczego, ponieważ ja dostałem taki zastrzyk po… Czytaj więcej »

Magdalena
28 marca 2017 16:55

A co Pan sądzi o zastrzyku hialuronowym w przypadku chondromalacji rzepki? Czy w tym wypadku po powrocie do ciężkich treningów na siłowni również będzie trzeba ponownie wykonać zabieg po 12… Czytaj więcej »

Ania
7 maja 2017 18:56

Witam, mam pękniętą chrząstkę (opis rezonansu: ” (…) przy przyśrodkowej krawędzi rzepki widoczne jest linijne uszkodzenie chrząstki długości 5-6 mm, obejmujące prawie całą grubość chrząstki. Poza tym chrząstki obu powierzchni… Czytaj więcej »

Jagoda
9 maja 2017 01:35

Jagoda Mam pytanie co dalej? 14 lustopada mialam zabieg lekotki przysrodkowej. Zabieg zostal zrobiony dobrze. Nadtepnie 5 rechabilitacji. W styxzniu zaczelam cwiczyc rowniez dodatkowe cwiczenia. Przeciazylam kolao, spuchlo I okropnie… Czytaj więcej »

Rafał
9 maja 2017 18:39

Hey Piotr,
W jakim odstępie czasowym od operacji częściowego usunięcia łąkotki przyśrodkowej można podawać kwas? zabieg miałem 16.12.2016 usunięto 1/3 masy pękniętej łąkotki. Pozdrawiam

Filip
Filip
23 września 2019 15:20
Reply to  Piotr

Panie Piotrze proszę jeszcze o potwierdzenie po jakim czasie po rekonstrukcji ACL (przeszczep autogeniczny) można przyjąć zastrzyk z kwasem hialuronowym. W treści artykułu jest wskazany minimalny okres 6 miesięcy, a… Czytaj więcej »

lukasz
18 maja 2017 15:58

Co sadzisz o iniekcji kwasu hialuronowego w staw w barkowy w przypadku ciasnoty barkowej? Znasz może dobrego ortopede który leczy barki? Najlepiej z woj. Dolnośląskiego, wielkiepolskiego lub opolskiego? Dzisiaj dostałem… Czytaj więcej »

Łukasz
21 maja 2017 07:31
Reply to  Piotr

Bark już od kilku miesięcy leczę i efektów żadnych, niestety…

Łukasz
25 maja 2017 09:53
Reply to  Piotr

Byłem u 3 różnych, każdy pokazuje mniej więcej te same ćwiczenia, tylko dają inny przedział serii i powtórzeń, a jeden nawet powiedział aby robił do momentu aż czuję dyskomfort ból,… Czytaj więcej »

Ania
29 maja 2019 20:03
Reply to  Łukasz

Też miałam podobne objawy z bardzo rozległym stanem zapalnym. Długie leczenie zachowawcze i niestety bez poprawy. Ostatecznie ortopeda podjął decyzję o podaniu zastrzyku sterydowego. Przez pierwszy tydzień ból się wzmógł… Czytaj więcej »

janusz
13 czerwca 2017 08:22

Pytanie w kwesti stężenia kwasu hialuronowego w polecanych preparatach . Biovisc ortho single ma 3 % inne preparaty 2 % , różnią się tez objętością 2/4/6 ml. Jakie ma to… Czytaj więcej »

Dorota Bryda
19 czerwca 2017 17:29

Hej. Jestem 3 miesiące po rekonstrukcji acl. Rzepka stoi pomimo ćwiczeń i rehabilitacji. Lekarz zaproponował zastrzyk z kwasu hialuronowego. Chondromalacja na poziomie 2. Dodatkowo uszkodzona łąkotka przyśrodkowa która nie była… Czytaj więcej »

Jacek
19 czerwca 2017 18:53

Witam, Mam pytanie ortopeda po badaniu usg powiedział ze mam zwyrodnienie barku a dokładniej części obojczykowo barkowej. Zalecił mi kwas hialuronowy. Ja jeszcze planuje zrobić rezonans. Ale do rzeczy nie… Czytaj więcej »

Piotr
26 czerwca 2017 20:58

Witaj Piotr, 4 dni temu mialem wstrzykniéty w dwa kolana kwas. Od tego czasu w kolanach mam uczucie pelnosci,rozpierania,dopiero w stanie spoczynku dochodza do siebie. Uczucie podobne do torbieli Bakera.… Czytaj więcej »

kinga
24 lipca 2017 16:20
Reply to  Piotr

Witam….a co sadzicie o arthrum 2,5%

Piotr
28 czerwca 2017 20:57

Dzieki 🙂

Patrycja
5 lipca 2017 21:56

Witam. Jestem 10 miesięcy po rekonstrukcji ACL, w lutym miałam wstrzykiwany kwas. I lekarz powiedział żeby właśnie teraz w lipcu również go wstrzyknac. Czy jest to konieczne? Czy mogę sama… Czytaj więcej »

Piotr
26 marca 2018 15:27
Reply to  Piotr

Na kwas nie trzeba recepty

Karol
9 lipca 2017 12:58

Witam, jestem 4 miesiące po rekonstrukcji ACL. Niestety mimo codziennej rehabilitacji, mam przykurcze. Przykucz kulszowo-golwniowy oraz przykurcz uda przy rzece. Mimo rehabilitacji nie mogę sie ich pozbyć. Znacznie utrudniają nomalne… Czytaj więcej »

Your name
20 lipca 2017 15:02

Witam !Mam usunięta rzepkę 20 lat temu po wypadku zmiany zwyrodnieniowe gonarthrosis osteofity kłykci piszczelowych i zniekształcenia guzków międzykłykciowych ,czy w moim przypadku kwas hialuronowy pomoże czy tylko operacja kolano… Czytaj więcej »

Jacek
25 lipca 2017 19:20

Witam Dzisiaj otrzymałem opis MRI z czego wynika “W centralnej części rzepki rozległe obszary chondropatii II/III st. oraz ognisko chondropati IV st. wielkości 6mm, drobne osteofity przyśrodkowej krawędzi zagłębienia międzykłykciowego… Czytaj więcej »

Szymon
5 sierpnia 2017 14:46

Czy dolegliwosci bolowe w okolicach przysrodkowej strony kolana moga powstawac z powodu zrostów? Jestem prawie 6 miesiecy po rekonstrukcji acl, stabilizacja jest bardzo fajna o wiele lepsza niz przed zabiegiem,… Czytaj więcej »

Agnieszka
9 sierpnia 2017 09:44

Mam pytanie. 3 miesiace temu mialam zlamana kostke (zlamanie trojkostkowe+ zwichniecie stawu) Dzisiaj lekarz polecil mi zastrzyki z kwasu hialuronowego w staw. Czy jest sens to robic? Czy zakres ruchu… Czytaj więcej »

Piotr
12 sierpnia 2017 21:25

Witam Piotr, jestem po wstrzyknieciu kwasu hialuronowego w dwa kolana . Bylo to 1.50 miesiaca temu. Poprawa w 70 procentach, Podczas biegania czasem jednak jeszcze boli. Czy mozna zaaplikowac kolejna… Czytaj więcej »

Piotr
21 sierpnia 2017 17:18

Witaj Piotr,
dziekuje za odpowiedz. Czyli jest szansa,ze kwas dopiero zaczal proces naprawczy i moze byc lepiej?
Pozdrawiam,
P

Rafał
23 sierpnia 2017 21:39

Witam. W listopadzie 2015 miałem usunięte 2/3łąkotki w prawym kolanie. 4tyg temu bigajac na plaży prawdopodobnie uszkodziłem drugą łąkotkę. Spuchło kolano zebral sie w nim płyn,lekko ciepłe praktycznie bez bólu… Czytaj więcej »

Piotr
27 sierpnia 2017 09:58

Dziekuje ,pozdrawiam

Krzysiek
29 sierpnia 2017 10:53

Witam,

A co Pan powie o “Leczenie chrząstki stawowej metodą komórek macierzystych Vivostat Prf”, warto się poddać zabiegowi?
(link do materiału TVN: http://tnij.at/172815 )

MATEUSZ
30 sierpnia 2017 21:38

Witam! Pięć miesięcy temu poddałem się zabiegowi artroskopii kolana, po zabiegu okazało się że miałem pękniętą łąkotkę przyśrodkową w tylnym rogu, łąkotka została zszyta. Po ostatniej kontroli w sierpniu ortopeda… Czytaj więcej »

Dominika
5 września 2017 19:28

Dzień dobry, Mam problem z jednym z kolan- przy dłuższym chodzeniu zaczyna boleć wewnętrzna część, przy np.wstawaniu z łóżka bardzo skrzypi, w pozycji leżącej nie mogę wyprostować w górze kolana-… Czytaj więcej »

Kasia
7 września 2017 06:46

Witam wczoraj miałam podany zastrzyk w konalo z kwasu i dziś odczuwam spory dyskomfort w postaci bólu wokół kolana i ból przy prostowaniu nogi jakby cos przeszkadzało mi nad rzepką.… Czytaj więcej »

Beata
14 września 2017 08:54

Witam, Mam niestety IV stopień uszkodzenia chrząstki stawowej w kolanie, aktualnie jestem w trakcie kuracji kwasem hialuronowym (iniekcje). Od 25 lat uprawiam sport, nadal intensywnie pomimo ciągłego w zasadzie już… Czytaj więcej »

Magda
20 września 2017 12:22

Witam Biorę co tydzień już 3 zastrzyk Synocrom Forte i dopiero teraz boli mnie staw i mięśnie co ogranicza trochę ruch. Czy to normalne? Oczywiście nie czuje już chrupania w… Czytaj więcej »

Tomala
22 września 2017 08:10

Witam, dolega mi nierówny zarys kostny krawędzi przyśrodkowej rzepki oraz troczek przyśrodkowy po przebytym urazie o niejednorodnej echogenicznosci, ubytki warstwy podchrzestnej rzepki. Gram amatorsko w piłkę nożną i boli podczas… Czytaj więcej »

Zuza
26 września 2017 18:40

Witam, czy ostrzykiwanie kwasem hialuronowym możliwe jest także przy degeneracji stawów biodrowych i krzyżowo-biodrowych? Pozdrawiam

Ania
2 października 2017 17:38

Dzień dobry, Od jakiś 15 lat mam bóle kolan (mam 38 lat). Te dolegliwości są mniejsze i większe.Ostatnio coraz bardziej bolesne i czuje drętwienie od kolana aż do kostki włącznie.… Czytaj więcej »

Patrycja
3 października 2017 11:41

Bolało mnie kolano. Ortopeda stwierdził cho dromalację rzepki. Zalecił zastrzyki z kwasem hialuronowym. Jestem już po pierwszym z nich. Czy zastrzyki zalatwią całkowicie sprawę? (mam prawie 18 lat, czasami biegam,… Czytaj więcej »

Mags
8 października 2017 21:00

Witam, chcialam zapytac kto moze wykonac takie zastrzyki w kolano? 1.5roku temu mialam rekonstrukcje ACL, ale mam jakis luz w kolanie, ponad to biodra zaczynaja mnie dosc mocno bolec. Niestety… Czytaj więcej »

Agnieszka Gucz
13 października 2017 09:06

Witam, mam niewielkie zwyrodnienia w kregoslupie ledzwiowym, niestety powoduja nacisk na nerw i bol. Ortopeda polecil mi 3 zastrzyki w odstepach tygodniowych z kwasu hialuronowego. W czwartek bed miec pierwszy… Czytaj więcej »

Iga
Iga
13 października 2017 10:14

Witam, w związku z chodromalacją rzepki umówiona jestem z ortopedą na trzy zastrzyki z kwasu hialuronowego 2,2% w odstępach tygodniowych. Czy problemem będzie, jeżeli ostatni z nich otrzymam w odstępie… Czytaj więcej »

Marcin
18 października 2017 15:32

Witam serdecznie !!! Czytam Pana bloga i zaczynam się zastanawiać czy robić rekonstrukcje ACL czy nie ? W moim przypadku sytuacja wyglada następująco: W 2013 roku grając w siatkówkę zerwałem… Czytaj więcej »

lila
28 października 2017 17:56

panie doktorze, a co pan sądzi o zastrzykach z GO ON i CORTILAGE PLUS? tak mi zaproponowano zamiast SYNVISCu? ponoć taniej i lepiej? pozdrawiam lila

Edyta
2 listopada 2017 21:28

Witam, mam cechy częściowego uszkodzenia PCL, w zakresie przyczepy bliższego, odcinkowe uszkodzenie chrząstki III st. na powierzchni stawowej kłykcia przyśrodkowego k.udowej oraz cechy inkongretencji w st.rzepkowo- udowym. To wszystko dzieje… Czytaj więcej »

Magda
6 listopada 2017 18:03

Witam…czy kwas hialuronowy pomoże w przypadku torbieli Bakera?

Danuta
11 listopada 2017 09:08

Mam 60 lat od 10 zmagam się z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych zwłaszcza lewego.Zażywam środki przeciwbólowe ,różne zabiegi niewiele pomagają mam lekką nadwagę chociaż ostatnio udało mi się zrzucić 7… Czytaj więcej »

Beata
26 listopada 2017 21:12

Czy takie zastrzyki mogą byc stosowane przy chorobie Haglunda?

Karol
1 grudnia 2017 22:20

Szanowny Panie Piotrze, mam niespełna 68 lat , waga 74 kg , uprawiam amatorsko ; rower, tenis, pływanie, narciarstwo , streaching. Od lat konsultuję z ortopedami stan kolan , od… Czytaj więcej »

lukasz
3 grudnia 2017 10:18

A czy da radę zamiast 3 jeden zastrzyk wziac na kolano skoczka ? Słyszałem że są takie tylko ze jeden z 800 zł .

Kasia
13 grudnia 2017 22:23

Witam. Byłam dzisiaj u ortopedy z problemem, z którym borykam się dobrych 7 lat, a mam dopiero 20. Ból w lewym kolanie, jak siedzę, chodzę, kucam, wchodzę po schodach… Ogólnie… Czytaj więcej »

Karolina
17 grudnia 2017 22:33

Witam, problem z kolanem pojawił się u mnie przeszło 3 miesiące temu. Trenuje tajski boks i po kopnięciu w worek z maty zeszłam z bolącym kolanem. Ortopeda zalecił USG. W… Czytaj więcej »

Izabella
27 grudnia 2017 14:51

Witam, jestem po artroskopii kolana, miałam masywny fałd maziowy i ciało tłuszczowe hoffy, zostało to usunięte, jak i również mam cystę bakera. Jestem rok po zabiegu, kolano bez zmian, nadal… Czytaj więcej »

Kasia
27 grudnia 2017 20:55

Witam, pisałam niedawno do Pana o młodym wieku (20 lat) i bólu w kolanie od 7. Odebrałam wyniki z rezonansu i wyszła mi chondromalacja 2°. Ortopeda zalecił zastrzyki z kwasu… Czytaj więcej »

Magda
Magda
25 lipca 2019 20:40
Reply to  Piotr

Witam ja mam pytanie odnośnie stawu skokowego u mnie to dłuższy temat . W 2016 luty złamała trójkostkowym stawu skokowego leczona operacyjnie . Żyjąca w bardzo dużym bólu. Aż do… Czytaj więcej »

Magda
Magda
2 sierpnia 2019 21:04
Reply to  Piotr

Seria była 10 zabiegów. Następna będzie niedługo też 10 zabiegów. Przed artroskopia również było sporo rehabilitacji .

485
0
Would love your thoughts, please comment.x