Badanie fizjoterapeutyczne. Na czym polega i jak powinno ono wyglądać?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty.
Pomysł na ten post narodził się dość nagle i niespodziewanie. Podczas luźnej rozmowy ze znajomymi, jak to czasem bywa, jedna z koleżanek uskarżała się na ból kręgosłupa lędźwiowego i zadała mi standardowe pytanie: co zrobić, żeby się go pozbyć?
Jest to niewygodne pytanie do fizjoterapeuty, ponieważ z jednej strony ze wszystkich chęci masz zamiar pomóc, z drugiej zaś bez dokładnej diagnostyki leczenie kręgosłupa to totalna głupota i strata czasu. Wybrałem jednak drogę rozsądniejszą i zapytałem wprost:
- „Chcesz się za to zabrać porządnie i pozbyć się bólu na stałe, czy po prostu poćwiczyć? Jeśli mamy się za to zabrać od podstaw to musisz przyjechać do mnie na szczegółową diagnostykę fizjoterapeutyczną.”
- „A co to jest ta diagnostyka i jak to wygląda? Czy potrzebujesz jakieś dodatkowe badania zanim do Ciebie przyjdę?”
Poniżej udzielam odpowiedzi na te pytania i bardziej szczegółowo przybliżam temat badania fizjoterapeutycznego.
Co przed pierwszą wizytą?
Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą jest kluczem do dobrej terapii. To na nim planowany jest dalszy proces leczenia i od niego zależy, czy będzie ono skuteczne czy nie.
Jak się zatem do niego przygotować?
Zasada pierwsza. Dobry fizjoterapeuta.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fizjoterapeuty pisałem już wcześniej (TUTAJ). Przed udaniem się do swojego specjalisty po raz pierwszy warto również prześledzić opinie o nim w internecie lub jeśli to możliwe zapytać o odczucia osób, które już korzystały z jego usług.
Zasada druga. Luźny strój.
Przede wszystkim bądź przygotowany na to, że fizjoterapeuta (zazwyczaj) nie ma rentgena w oczach i jeśli masz problem na przykład z kręgosłupem będzie musiał go w całości obejrzeć. Oznacza to nic innego jak fakt, że będziesz musiał/a zrzucić przynajmniej część odzieży wierzchniej, dlatego najlepiej od razu ubrać się w rzeczy luźne lub wziąć takowe ze sobą na przebranie.
Płeć brzydka raczej nie ma problemu z rozebraniem się przed innymi osobami (czasem wręcz wydaje mi się, że robią to z nieskrywaną przyjemnością). Problem częściej pojawia się w przypadku Pań, dlatego jeśli należysz do płci pięknej również musisz być przygotowana na to, że fizjoterapeuta poprosi Cię o rozebranie się i nie zrobi tego w celu innym niż dokładne badanie (zdjęcie górnej części bielizny odbywa się tylko w wyjątkowych przypadkach i robi się to bardzo rzadko, po dokładnym uzasadnieniu celu takiego badania. Jeśli chodzi o dolną część nie zdarza się to praktycznie nigdy).
Bardzo ważną rzeczą jest również to, że zdejmowanie odzieży przez pacjenta powinno odbywać się w oddzielnej, indywidualnej sali lub za szczelnie osłaniającym parawanem.
Zasada trzecia. Badania dodatkowe.
Badania dodatkowe, jak sama nazwa wskazuje, są… dodatkowe. Jeśli je posiadasz to obowiązkowo weź je ze sobą na pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą. Jeśli ich nie masz nie przejmuj się. Po szczegółowej diagnostyce, w przypadku kiedy fizjoterapeuta ma wątpliwości co do diagnozy sam poprosi Cię o wykonanie dodatkowych badań i wskaże, które z nich będzie najbardziej trafne.
Wywiad.
Jeśli już udało Ci się znaleźć dobrego fizjoterapeutę, odszukać w stercie papierów swoje badania dodatkowe, spakować wygodne ciuchy i pozytywnie nastawić na możliwość rozebrania się przed osobą trzecią to „wiedz, że coś się dzieje” i jest to coś dobrego dla Ciebie.
Pierwsza wizyta na rehabilitacji jest zazwyczaj diagnostyczna. Czas wizyty może się różnić pomiędzy poszczególnymi placówkami, jednakże nie powinien on być krótszy niż 30 minut. Mi osobiście wywiad i badanie pacjenta zajmuje około 40-45 minut, z czego około 10 minut to szczegółowy wywiad (w zależności od skomplikowania przypadku może on być dłuższy lub krótszy).
Dla osób nie mających na co dzień kontaktu z medycyną wyjaśnię tylko, że wywiad to nic innego jak stos pytań, które fizjoterapeuta zadaje pacjentowi aby rozeznać się w temacie i danym przypadku zanim zajmie się on badaniem. Nie przytoczę tu przykładów, bo są ich setki, ale nie zdziw się jeśli fizjoterapeuta zapyta Cię o rodzaj pracy, ilość dzieci, historię chorób, problemy w toalecie czy podczas uprawiania seksu, a Ty tylko przychodzisz do niego z bólem kręgosłupa. Są to często pytania dość intymne, ale wszystkie dają mu informacje co dokładnie dzieje się z Twoim organizmem i jakie ma zaburzenia.
Dobry wywiad to 40% badania, dlatego odpowiadaj szczerze i stricte na zadane pytanie. Pozwoli to fizjoterapeucie na uzyskanie cenniejszych informacji i postawieniu trafniejszej diagnozy.
Badanie.
Po dziesiątkach pytań dochodzimy do głównego punktu, czyli badania. Tutaj wszystko zależy od okolicy, z którą mamy problem. W przypadku przykładowego bólu kręgosłupa fizjoterapeuta wykonuje kilkanaście testów, które dają mu informacje o aktualnym stanie pacjenta.
Bardzo ważne jest, iż testowane są zazwyczaj miejsca odległe od kręgosłupa, na przykład mięśnie kończyn dolnych lub górnych. Nie zdziw się zatem, że zamiast bolącego, lędźwiowego odcinka fizjoterapeuta zajmuje się Twoimi nogami i sprawdza siłę zginaczy stawu kolanowego oraz czucie skórne na stopie. To wszystko ma sens i składa się na końcową, prawidłową diagnozę.
Po pełnej diagnostyce fizjoterapeuta powinien potwierdzić jej wyniki badaniami dodatkowymi, np. rezonansem magnetycznym, USG lub rentgenem. Zazwyczaj badania te przegląda się na końcu nie dlatego, że fizjoterapeuci nie mają pojęcia jak je odczytywać. Robi się tak, aby nie sugerować się nimi przy wcześniejszej diagnostyce funkcjonalnej oraz żeby całe badanie było jak najbardziej wiarygodne.
Diagnoza.
Takim oto sposobem fizjoterapeuta uzyskuje diagnozę, dzięki której po uprzednim wyjaśnieniu pacjentowi od A do Z z czym ma do czynienia, może on rozpocząć proces leczenia. Rzetelne przeprowadzenie badania minimalizuje ryzyko pomyłki, pozwala na terapię wycelowaną na główny problem i jest gwarancją skutecznego działania. Bez niej terapia nie ma większego sensu, dlatego jako pacjent zwróć szczególną uwagę jak wyglądała lub wyglądać będzie pierwsza wizyta u Twojego specjalisty. To klucz do sukcesu i Twojego zdrowia.
Pamiętaj również, że każdy przypadek jest indywidualny i nie istnieje jeden, sztywny schemat badania. Poszczególni fizjoterapeuci także mają swoje ulubione techniki i testy diagnostyczne, dlatego ocena funkcjonalna u dwóch specjalistów z dziedziny rehabilitacji może się diametralnie różnić.
Źródło zdjęcia: www.vertimed.pl
Świetny post. 🙂 gratuluję. 🙂
Dzięki!
Dobrze napisane, konkretnie.
Dziękuję bardzo za świetny, bardzo pomocny “instruktaż” 🙂
Witam, czy na pierwszej wizycie zostajemy w skarpetkach czy boso? Lepiej zalozyc spodnie luzne czy przylegajace leginsy? I, czy w przypadku masazu plecow, zostajemy w biustonoszu? Jesli natomiast problemem sa… Czytaj więcej »
Witam, jeśli nie jest za późno to już piszę. Jeśli chodzi o biodra i kręgosłup to najlepiej ubrać krótkie spodenki/krótkie legginsy i sportową bluzkę oraz sportowy top. W przypadku masażu… Czytaj więcej »
Nie jest za pozno, wizyta dopiero dzis 🙂 Dziekuje za odpowiedz. Jestem nowa czytelniczka Pana strony I jestem po duzym wrazeniem. Kopalnia wiedzy to dobre okreslenie, pozdrawiam serdecznie 🙂
Dziękuję i życzę powodzenia! Pozdrawiam.