Elektroniczna dokumentacja medyczna specjalnie dla fizjoterapeutów.

Dokumentacja medyczna to temat, który fizjoterapeuci (gdyby tylko mogli) chętnie omijaliby szerokim łukiem. Kojarzy się z tonami papierowej roboty i czasem spędzonym nad monotonnym opisywaniem przypadków pacjentów. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas – specjalistów leczenia ruchem – ma obowiązek prowadzenia szczegółowej dokumentacji swojej pracy w ściśle określony sposób.

Taki obowiązek mam oczywiście również ja, dlatego nawiązując współpracę z nową kliniką rozpocząłem poszukiwania programu, który spełniałby wszystkie kryteria prawne tworzenia dokumentacji pacjenta. Fajnie gdyby przy okazji był również przyjemny dla oka i intuicyjny w obsłudze. No i najważniejsze – nie spustoszył mojego portfela wysokimi opłatami. 🙂

Z uwagi na fakt, iż już niedługo cała dokumentacja medyczna będzie musiała być prowadzona elektronicznie moim pierwszym wyborem w poszukiwaniach był oczywiście internet. Śledząc social media przypomniałem sobie, że kilka razy w ostatnim czasie „przewinęła” mi się aplikacja RSQ Physio. Postanowiłem ich sprawdzić przynajmniej przez darmowy okres próbny.

 

Pierwsze wrażenie: świetny wygląd.

Przez kilka lat pracy zawodowej miałem wątpliwą przyjemność działania na różnych systemach medycznych. Wszystkie kojarzyły mi się ze skomplikowanym interfejsem, kompletnym brakiem czytelności i okrutnie topornym wyglądem.

Osobiście na początku zawsze przywiązuję bardzo dużą wagę do designu, a RSQ Physio od razu wydał mi się pod tym kątem dopracowany do perfekcji. Jest nowoczesny, wygląda świetnie i zdecydowanie różni się pod tym względem od wszystkich znanych mi programów do tworzenia dokumentacji medycznej. Widać, że program tworzą młodzi ludzie zwracający uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale i stronę wizualną swojego produktu. A jeśli już poruszyłem temat funkcjonalności…

 

RSQ Physio jest totalnie intuicyjny.

Od pierwszej styczności z RSQ Physio aplikacja praktycznie sama „prowadzi fizjoterapeutę za rękę”. Po szybkim zalogowaniu się na stronie głównej w banalnie prosty sposób możesz skonfigurować sobie spersonalizowane menu, dodając w nim między innymi placówki, w których pracujesz, czy ustalić kalendarz godzinowy przyjęć pacjentów.

Wszystkie dostępne opcje są bardzo łatwe w obsłudze, a wypełnienie niezbędnych do pracy danych trwa zaledwie kilka minut. Po takim krótkim wstępie w ikonie „pacjenci na dziś” momentalnie na głównej stronie wyświetla się kalendarz z możliwością umawiania wizyt i dopisywania nowych pacjentów. Znakomite rozwiązanie, które skraca czas rejestracji i wypełniania niezbędnych danych do rozpoczęcia wizyty. Łatwiej i przyjemniej już chyba się nie da!

 

Panel główny wraz z kalendarzem oraz najważniejszymi danymi pacjentów umówionych danym dniu jest bardzo czytelny i łatwy w obsłudze.

 

Oczywiście oprócz możliwości dodawania nowych pacjentów przez dzienny kalendarz jest również oddzielna ikona do tworzenia bazy osób, które rehabilitują się u Ciebie regularnie. Wystarczy dodać imię, nazwisko, numer telefonu oraz PESEL (dane niezbędne) pacjenta, aby później w ekspresowym tempie zapisać go na wizytę bez zbędnych formalności i niepotrzebnego wypełniania dziesiątek okien. Baza automatycznie tworzy się sama, co w praktyce bardzo ułatwia pracę i skraca czas niezbędny np.: na wywiad i pierwsze badanie fizjoterapeutyczne. No właśnie, a co z samym badaniem?

 

Czas oszczędzony na tworzeniu dokumentacji jest bezcenny!

RSQ Physio posiada coś, czego nie widziałem w żadnym innym programie, czy aplikacji do tworzenia dokumentacji medycznej. Po rejestracji danego pacjenta i wybraniu partii ciała, na której planujesz pracować (tu znakomite rozwiązanie wizualne!) system automatycznie sugeruje Ci najważniejsze pytania, a nawet przydatne testy diagnostyczne, które możesz wykorzystać w wywiadzie oraz badaniu danej osoby.

 

Wizualne przedstawienie okolic ciała, z którymi pacjent ma problem jest znakomitym rozwiązaniem przyspieszającym tworzenie dokumentacji

 

Baza tych „dodatków” jest naprawdę ogromna i obejmuje wszystkie najczęstsze patologie i urazy spotykane w fizjoterapii. Już na pierwszy rzut oka widać, że system został stworzony we współpracy ze specjalistami z zakresu rehabilitacji. Nie ma w nim przypadkowości, a wszystko jest spójnie i czytelnie poukładane, co ułatwia wykonanie rzetelnego wywiadu i dobrego badania pacjenta. RSQ Physio posiada również opcję, która dla mnie jest absolutnie bezcenna: możliwość dodawania własnych przemyśleń i ewentualnych uwag niezbędnych w procesie dalszej terapii.

 

Karta badania jest czytelna i znajdują się w niej wszystkie niezbędne aspekty choroby, dzięki czemu dokumentacja medyczna tworzona jest sprawnie i bardzo spójnie.

 

Ale to nie wszystko! Precyzyjne narzędzie do rozpoznawania mowy umożliwia dyktowanie dokumentacji do programu. Dodawanie załączników z wykorzystaniem aparatu pozwala mieć istotne dokumenty zawsze pod ręką. Kopiowanie formularzy eliminuje ponowne przepisywanie tych samych informacji z poprzedniej wizyty. Aplikacja mobilna umożliwia korzystanie z programu za pomocą laptopa, telefonu, tabletu w gabinecie lub poza nim. To tylko część funkcji, które przyspieszają pracę fizjoterapeuty.


Rzecz najważniejsza: bezpieczeństwo danych.

Rzetelna dokumentacja medyczna to nie tylko Twoje zabezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych problemów natury prawnej. To również łatwy, a zarazem bezpieczny dostęp pacjenta do sprawozdania z przebiegu oraz wyników Waszej wspólnej terapii.

RSQ Physio bazuje na internetowej „chmurze”, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości każdy pacjent po otrzymaniu personalnego kodu dostępu będzie mógł śledzić proces leczenia, ściągnąć niezbędną dokumentację medyczną z odbytych wizyt, czy podejrzeć zadane ćwiczenia w formie zdjęć lub innych załączników. Już teraz Twoi pacjenci mogą skorzystać z rejestracji online RSQ Health, a Ty możesz oferować tam wszystkie swoje usługi. Na swojej stronie internetowej możesz ustawić widget, który umożliwi jeszcze szybsze sprawdzanie dostępnych terminów i samodzielne umawianie wizyt przez pacjentów.

Aktualnie dzięki RSQ również wieloosobowe zespoły terapeutyczne mają możliwość pracy na jednym, spójnym systemie dokumentacji medycznej. Program RSQ Clinic wspiera pracę rejestracji i administracji oraz służy do zarządzania placówką, usługami i terminarzami medyków. To skuteczne rozwiązanie, które ułatwia umawianie wizyt przez rejestrację, pozwala sprawnie uporządkować pracę oraz generować raporty związane z wizytami, usługami i pacjentami. Obecnie z programu można korzystać zupełnie za darmo. Firma jeszcze nie poinformowała do kiedy potrwa promocja.

Najważniejszy w tym aspekcie dla nas – fizjoterapeutów – jest fakt, iż jak podaje RSQ, wszystkie te czynności są całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz spełniają wszelkie wymogi narzucone przez RODO.

 

Co się zmieniło w programie w ciągu 5 lat?

RSQ Physio to świetny program, który nadal dynamicznie się rozwija i wprowadza nowe usprawnienia dla fizjoterapeutów. Chociaż brakuje mi w nim wspomnianej aplikacji dla pacjenta, to wiele się zmieniło w ciągu 5 lat.

Dzięki aplikacji mobilnej RSQ Physio jest dostępne na tabletach i telefonach, a to oznacza, że wywiadu z pacjentem nie trzeba już przeprowadzać za biurkiem. Dla fizjoterapeutów to znaczne uproszczenie w tworzeniu dokumentacji medycznej oraz poszerzenie możliwości pracy np. na wizytach domowych.

W programie jest również rozwiązanie dla osób, które w ferworze “walki” z pacjentami pomylą się lub nie będą mili czasu wypełnić dokumentacji podczas wizyty. W takiej sytuacji wystarczy zawiesić wizytę. Możesz do niej wrócić w wolnej chwili i poprawić/uzupełnić sprawozdania po terapii.

 

Podsumowanie.

RSQ Physio od początku wzbudziło moje zaufanie dzięki swojej czytelności i łatwości obsługi. Oczywiście nie jest on jeszcze idealny, ale myślę, że na rynku konkurencji, czyli programów stosowanych do tworzenia dokumentacji medycznej pacjenta nie ma sobie równych. Jest nowoczesny, łatwy w obsłudze i w pełni bezpieczny (tak dla pacjenta, jak i terapeuty) a dokładnie tego osobiście oczekuję od programów tego typu. Mnie po pierwszych testach przekonuje w 100%, a Was? 🙂

 

Post powstał dzięki współpracy z RSQ Physio.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
25 sierpnia 2018 17:57

Panie Piotrze, mam pytanie niezwiązane z tematem artykułu. 🙂 Czy słyszał Pan o systemie ćwiczeń Milon (trening w 36 minut) i co Pan o tym myśli? Byłam dziś na pierwszym… Czytaj więcej »

Kasia
26 sierpnia 2018 11:52

Ok. Dziękuję za potwierdzenie moich przeczuć. 🙂

Your name
25 września 2018 21:31

my używamy igabinet. czy tą powyższą aplikacja jest płatne?

Kamila Boniarek
Kamila Boniarek
18 listopada 2022 10:46

Właśnie przerzuciłam się na rsq physio. Wszystko jest bardzo czytelne i co chwilę mam powiadomienie o nowej aktualizacji. Super wpis!

Last edited 1 rok temu by Kamila Boniarek
7
0
Would love your thoughts, please comment.x