Czy warto operować uszkodzony ACL?
O więzadle krzyżowym przednim napisałem już wiele, ale wydaje mi się, że nadal jest to „temat rzeka”, do którego warto wracać, co potwierdza ilość Waszych zapytań w tematach związanych z ACL-em.
Jednym z głównych pytań jakie zadają sobie pacjenci po urazie więzadła krzyżowego przedniego jest oczywiście: „czy w moim przypadku warto robić rekonstrukcję? Może lepiej spróbować leczenia zachowawczego? Odpowiedź nigdy nie jest prosta, dlatego poniżej postaram się przedstawić Ci wszystkie „za i przeciw”, dotyczące zabiegu chirurgicznego po urazie ACL. Zacznijmy od tego, że musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań…
Pytanie pierwsze: jak mocno uszkodzone jest więzadło krzyżowe przednie?
Jeśli należysz do szczęśliwców (w tym całym nieszczęściu), którzy częściowo uszkodzili ACL to jesteś w gronie osób, które mają świetny start do leczenia zachowawczego. Częściowe uszkodzenia rzadziej dają objawy niestabilności, częściej poddają się rehabilitacji z dobrym skutkiem i są oczywiście mniej niebezpieczne od zerwań całkowitych. W przypadku urazu z zachowaniem przynajmniej części włókien więzadła napewno nie myślałbym od razu o operacji. Tu czas gra na Twoją korzyść.
Co w przypadku pełnych uszkodzeń ACL-a? Tu również nie warto się spieszyć (chyba, że jesteś Arkadiuszem Milikiem i zarabiasz na uprawianiu sportu z wysokim ryzykiem ponownego urazu). Zerwane więzadło krzyżowe się nie zrośnie, jednak osobiście mam pacjentów, którzy przez lata bez ACL-a szczęśliwie uprawiają sport (np. dyscypliny triathlonowe). Warto dać kolanu kilka tygodni na regenerację innych uszkodzonych struktur i sprawdzić, czy może uda się je jednak z sukcesem leczyć całość zachowawczo.
PAMIĘTAJ również o bardzo ważnej rzeczy: to nie zerwanie więzadło krzyżowe jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego! Od czego w takim razie zależy wybór leczenia? Tu zadaj sobie kolejne, jeszcze ważniejsze pytanie…
Odbudowa stabilizacji kończyny dolnej to obowiązkowy punkt nieoperacyjnego leczenia uszkodzonego ACL-a.
Pytanie drugie. Czy odczuwam niestabilność po urazie ACL?
Tak, to właśnie objaw niestabilności stawu kolanowego jest wskazaniem do operacji w przypadku uszkodzonego ACL-a . Jeśli kolano „ucieka” Ci np. podczas wchodzenia po schodach lub innych niewymagających czynności w ciągu dnia to nie ma się nad czym zastanawiać. Masz bardzo małe szanse na sukces leczenia zachowawczego, więc odczekaj co najmniej 6 tygodni od urazu (okres stanu zapalnego, nie warto się w tym czasie operować), zaplanuj zabieg i zrób rekonstrukcję (możliwości rekonstrukcji ACL znajdziesz TUTAJ). W przypadku funkcjonowania z niestabilnością możesz mieć pewność, że prędzej czy później uszkodzisz kolejne struktury w kolanie (łąkotki, chrząstkę) i finalnie i tak zrobisz rekonstrukcję.
A co jeśli jakimś cudem nie odczuwasz niestabilności nawet z diagnozą pełnego zerwania ACL-a? Wybierz się do fizjoterapeuty, popracujcie razem nad stabilizacją i odbudową mięśni, a może również „uciekniesz spod noża” chirurgowi. Napiszę jeszcze raz, głośno i wielkimi literami: WSKAZANIEM DO OPERACJI ACL JEST NIESTABILNOŚĆ STAWU KOLANOWEGO, NIE ZERWANIE WIĘZADŁA. No to lecimy dalej…
Pytanie trzecie. Czy przy okazji urazu uszkodzone zostały inne struktury kolana?
W stwierdzeniu „inne struktury” mam na myśli głównie łąkotki oraz resztę więzadeł stawu kolanowego (poboczne, tylne itp.). Jeśli Twój uraz był poważny i staw kolanowy i tak wymaga zabiegu że względu na resztę uszkodzeń to warto rozważyć rekonstrukcję od razu przy jednej operacji. W przeciwnym wypadku okres rekonwalescencji może osłabić stabilizację kolana i doprowadzić do objawów niestabilności. W takim przypadku wróć do punktu drugiego i przeczytaj go jeszcze raz.
Zmiana rodzaju uprawianego sportu może być kluczowym elementem rehabilitacji zachowawczej po urazie ACL.
Pytanie czwarte. Czy planujesz wrócić do sportu wysokiego ryzyka kontuzji kolana?
Ważną kwestią jest również powrót do sportu po kontuzji. Nie trudno się domyślić, że w przypadku piłki nożnej, szalonego szusowania po czarnych trasach na nartach, czy wsadów do kosza ponad przeciwnikami bez ACL-a masz większą szansę na ponowny uraz, który może zakończyć się tragicznie dla kolana. Jeśli planujesz powrót po kontuzji do sportu wysokiego ryzyka to mocno zastanowiłbym się nad wykonaniem rekonstrukcji całkowicie zerwanego ACL-a nawet bez objawów niestabilności.
Jest również inne, według mnie bardziej rozsądne wyjście. Po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego po leczeniu zachowawczym część osób aktywnych wraca do sportu mniej „kontaktowego” niż przed kontuzją. Zamiana piłki nożnej np. na bieganie, czy nart na snowboard (mniejsze ryzyko urazu stawu kolanowego) wydaje się być dość logicznym rozwiązaniem i nierzadko kończy się sukcesem. Musisz sobie zdać tylko pytanie, czy jesteś w stanie pójść na kompromis i zrezygnować z ukochanego sportu w imię „wyższego dobra”? Wybór należy do Ciebie.
Pytanie piąte, ostatnie. Czy boisz się zmian zwyrodnieniowych kolana?
W czteroletnich badaniach Jungmann’a et al. z 2016 r. (Degeneration in ACL Injured Knees with and without Reconstruction in Relation to Muscle Size and Fat Content.) na grupie 54 pacjentów praktycznie nie znaleziono różnic w ilości zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego pomiędzy osobami leczonymi zachowawczo i operacyjnie. Najnowsze badania prowadzone przez FIFA w kierunku zmian zwyrodnieniowych u piłkarzy po urazach ACL również wykazują taką tendencję. Oznacza to, że zabieg operacyjny nie jest gwarantem prewencji zmian zwyrodnieniowych w przyszłości.
Przyznam szczerze, że moje osobiste podejście do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego bardzo dynamicznie zmienia się w kierunku leczenia zachowawczego. Są przypadki, w których doświadczenie lekarza oraz fizjoterapeuty prowadzącego od razu podpowiadają, że bez rekonstrukcji się nie obejdzie, jednak coraz częściej próby leczenia bezoperacyjnego pacjentów bez niestabilności przynoszą świetne rezultaty. Warto rozważyć taką opcję przed oddaniem się w ręce chirurga na stole operacyjnym.
Jestem pół roku po zerwaniu całkowitym ACL. Chodzę na fizjoterapię, ćwiczę sama. Nie odczuwam niestabiności, potrafię skakać na jednej nodze ( tej po urazie), biegam i ćwiczę bez “uciekania” kolana.… Czytaj więcej »
Witaj, może się pojawić w dynamicznych sportach (właśnie np. badminton), więc orteza funkcjonalna nie jest złym pomysłem. To wszystko zależy od stopnia stabilności kolana, można je sprawdzić w badaniu na… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, mam do Pana dwa pytania odnośnie anlizowanego tematu; jestem 4 miesiące po urazie kolana, początkowe rokowania po badaniu USG odnośily się do naderwania II st. więzadła pobocznego piszczelowego… Czytaj więcej »
Witam, przede wszystkim udałbym się do innego lekarza, który profesjonalnie podejdzie do tematu i porządnie oceni Pani kolano, nie tylko MRI. Oprócz tego wybrałbym się do dobrego fizjoterapeuty, który po… Czytaj więcej »
Cześć , ja zerwałam ACL lub naderwałem
. Rezonans kazano mi powtórzyć. Nie jestem sportowcem ,czy lepiej się rehabilitowac czy operować? Podpowiedzcie mi ,bo tracę zmysły.
Witaj, to zależy od tak wielu czynników, że nie da się tego określić bez dokładnego wywiadu i badania pacjenta. Polecam jednak wybrać się do lekarza lub fizjoterapeuty aby to ocenił… Czytaj więcej »
Mam pytanie, w grudniu zerwalam wiezadlo krzyzowe przednie. Uraz by rozpoznany dopiero bo badaniu MRI, kolano nie wykazywalo niestabilnosci. Minelo juz 5 miesiecy od kontuzji, obecnie po zrobieniu badania USG,… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli planuje Pani uprawiać trójskok to osobiście pewnie jednak rozważyłbym leczenie operacyjne. Będzie pani bardzo ciężko uprawiać tak dynamiczny sport na wysokim poziomie z zerwanym (praktycznie zerwanym) ACL-em. Pozdrawiam!
Witam serdecznie! Z góry dziękuję za świetne artykuły i za poświęcony czas! Miałbym do Pana pytanie, ponieważ jestem już na skraju wyczerpania w poszukiwaniu rozwiązania mojej przypadłości. Moj przypadek: Około… Czytaj więcej »
Witam, przeskakiwanie może być związane z rzepką. Jeśli nastąpił duży zanik mięśnia czworogłowego przez okres oszczędzania kolana może rzepka ustawia się bardziej bocznie w stawie rzepkowo-udowym i “szuka” swojego toru… Czytaj więcej »
Witam Pana serdecznie 🙂 Bardzo proszę o poradę . nie jestem osobą szczupłą co prawda schudlam ok 35 kg( ok 2 lat) i aktualnie wazę ok 109 kg. zawsze bylam… Czytaj więcej »
Witam, pierwszy raz spotykam się z zaleceniem ustawienia ortezy w 60 stopniach zgięcia na sztywno. Normalnie przy MC jest to zazwyczaj około 30 stopni zgięcia i rehabilitacja od pierwszej doby,… Czytaj więcej »
Dziękuję Panu serdecznie 🙂 pzdr
Witam! Ja uszkodziłem ACL w stopniu 2 zaawansowanym, do tego kolejne uszkodzenia innych struktur kolana. Miało to miejsce juz rok temu a niestabilność jest olbrzymia. Miałem wykonaną artroskopie gdzie “wyczyszczony”… Czytaj więcej »
Heh raczej powiedziałbym, że szans na zrośnięcie ACL nie ma prawie żadnych. Jeśli jest niestabilność ACL nadaje się do rekonstrukcji. Pozdrawiam.
Witam Moje problemy z kolanem to dość rozległa historia i trwa już ponad 20 lat. Najpierw było naderwanie ACL i operacja bez rekonstrukcji, potem było uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i częściowe… Czytaj więcej »
Witam, mogą to być objawy pochodzące z nerwu kulszowego (przebiega w dole podkolanowym, gdzie może być trochę obrzęku?) lub tętnicy udowej. To tylko domysły, ale warto je sprawdzić jeśli ma… Czytaj więcej »
Witam, mam 31 lat, jestem w dobrej kondycji fizycznej i z kolanami nie miałem nigdy żadnych problemów. Niestety w sobotę 20 maja tego roku podczas meczu piłki nożnej zerwałem wiązadła.… Czytaj więcej »
Witam, jeśli nie jest to zerwanie całkowite to ACL może się podgoić, ale nie liczyłbym, że odbuduje się całkowicie. Takiego przypadku jeszcze nie widziałem. Jak najbardziej MCL powinien się zrosnąć,… Czytaj więcej »
Dzień dobry 22 kwietnia na zawodach ju-jutsu zerwałam więzadło krzyżowe przednie, rezonans wykazał naderwanie pobocznego i jakieś uszkodzenie łękotki. Dzięki swietnemu fizjoterapeucie wracam do sprawności, jednak lekarz chce zrobić rekonstrukcję,… Czytaj więcej »
Witam,
można, ale będzie to napewno wiązać się z dodatkowym ryzykiem. Są to sporty klasy I i zazwyczaj do takich sportów wykonuje się rekonstrukcję w przypadku uszkodzenia ACL. Pozdrawiam.
Witam. Lekarz na podstawie rezonansu stwierdził u mnie uszkodzenie więzadła. W wakacje planuję wyjazd w góry włącznie z przejściem poważniejszych szlaków – podejścia po łańcuchach. Czy wiąże się to z… Czytaj więcej »
Witam, to zależy od faktu jak bardzo uszkodzone jest więzadło. Taka aktywność raczej nie wiąże się z ryzykiem kolejnego urazu. Nie ma ćwiczeń wzmacniających więzadła, są za to ćwiczenia stabilizujące… Czytaj więcej »
Witam Mam pytanie co do wyboru przeszczepu. Co Pan radziłby dla sportowca, fizjo doradzał z mięśnia półścięgnistego, a ortopeda z więzadła rzepki, które jesy bardziej wytrzymały, ale podobno rehabilitacja jest… Czytaj więcej »
Witam,
uważam, że powinna pani zaufać ortopedzie operującemu. Pozdrawiam!
Witam. Jestem 13 tyg po rekonstrukcji ACL metoda hybrydową (wiązadło firmy Komak JewelACL wraz ze ścięgnem Achillesa) http://komak.pl/jewelacl/. Mam pytanie od lekarza się dowiedziałem zę nastapiło zrzluznienie wiązadła o ok… Czytaj więcej »
Witam,
raczej nie. Pozdrawiam!
Witam. Przeczytałem chyba wszystkie Pana artykuły. Podczas jazdy na nartach po skoku straciłem w powietrzu równowagę i poszedłem po lądowaniu na tył. CHyba nawet utrzymałem się na nartach, ale czułem… Czytaj więcej »
Witam, jeśli wiąże Pan nadzieje ze sportem typu narty osobiście pewnie wykonałbym zabieg lub zaopatrzył się w dobrą ortezę funkcjonalną. Ciężko rokować bez wywiadu i badania czy operować, czy nie.… Czytaj więcej »
Witam. Jestem po urazie kolana. Zrobiłem badanie MR – Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości o zatartym sygnale i strukturze – naderwane. Więzadło tylne, poboczne boczne i przyśrodkowe o zachowanej… Czytaj więcej »
Witam,
na razie miał Pan tzw. “pitu, pitu” nie rehabilitację po naderwanym ACL. Proszę udać się do dobrego terapeuty manualnego lub fizjoterapeuty zajmującego się urazami sportowymi. Pozdrawiam!
Witaj Piotrze, Piszę na “Ty” chociaż tak na prawdę się nie znamy, ale śledzę już od dawna Twoje wpisy, porady, stosowałem się już nie raz do Twoich ćwiczeń, także czuję… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, jeśli odbyta rehabilitacja była prawidłowa, a po 7 miesiącach cały czas odczuwasz dolegliwości i ograniczenie z powodu kolana to osobiście mocno zastanowiłbym się nad rekonstrukcją z jednoczesną naprawą… Czytaj więcej »
Dziękuję Piotrze, za odpowiedź i Twój cenny czas który poświęciłeś na moją sprawę. Tak myślałem że jedynie rekonstrukcja wchodzi w grę, nie wyobrażam sobie że miałbym nie wrócić do pełnej… Czytaj więcej »
Jak najbardziej można to zrobić na jednym zabiegu. jeśli chodzi o chirurgów to polecam dr Rybaka (Reha Sport) lub dr Piotra Wiśniewskiego (Swissmed Gdańsk). Co do rehabilitacji to Michalina Kaczmarek… Czytaj więcej »
Dziękuję Tobie Piotrze za pomoc i za wskazanie gdzie mogę szukać pomocy i za to że mogłem liczyć na wsparcie z Twojej strony. Ja już właśnie zabieram się za umawianie… Czytaj więcej »
Powodzenia w dalszym leczeniu! Pozdrawiam. 🙂
Dzień dobry W czerwcu podczas amatorskiego meczu piłki ręcznej doznałam kontuzji kolana. W opisie rezonansu: masywne, izolowane naderwanie więzadła krzyżowego przedniego z zachowanym przyczepem piszczelowym. Poza tym prawidłowe obrazy wszystkich… Czytaj więcej »
Witam,
jest to sprawa bardzo indywidualna. Osobiście spróbowałbym wersji zachowawczej i jeśli nie będzie się Pani czuła pewnie to wtedy ewentualnie pomyślałbym o zabiegu. Pozdrawiam.
Witam Panie Piotrze. Jestem rok czasu po szyciu łąkotki przyśrodkowej i prawie 9 miesiecy po rekonstrukcji ACL. Lekarz 2 miesiące temu zakończył leczenie. Kolano jest stabilne. Chodzę na siłownie (… Czytaj więcej »
Witam, ciężko powiedzieć skąd ból piszczeli i czy w ogóle jest on związany z zabiegiem. Jeśli pojawia się np. głównie po bieganiu może być to np. “shin splints”, ale bez… Czytaj więcej »
Witam, Trafiłem tutaj przeglądając Internet po załamującej mnie diagnozie doktora. Jestem piłkarzem, jednak sytuacja, w której nabyłem kontuzji jest zupełnie inna. Otóż doznałem bolesnego upadku na płytki. Upadłem centralnie na… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli diagnoza jest trafna i potwierdzona w MRI to będzie to co najmniej pół roku. Pozdrawiam.
witam Pana mam pytanie po jakim czasie częściowo uszkodzone więzadło się goi ? uraz miałem w listopad 2015 , RM robiłem w maju 2016 brzmiał , w okolicy przyczepu udowego… Czytaj więcej »
Witam, zamiast ortezy lepsza byłaby dobra rehabilitacja i przygotowanie do powrotu z fizjoterapeutą. Od listopada 2015 więzadło napewno zagoiło się już na tyle, na ile mogło się zagoić po częściowym… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze, miałem rekonstrukcję ACL i usuniętą częściowo łąkotkę przyśrodkową w grudniu 2009r do tej pory było wszystko w jak najlepszym porządku, przed miesiącem poczułem ból w kolanie i… Czytaj więcej »
Witam, niestety rewizyjne operacje ACL zazwyczaj goją się nieco dłużej, ale to nie znaczy, że efekt końcowy jest gorszy. Zajmuje to po prostu więcej czasu. Stan łąkotki oceni lekarz podczas… Czytaj więcej »
Wotan serdecznie! Mam pytanie i uważam je za bardzo dziwne,otóż mam zerwane więzadła krzyżowe już z przed 3 lat (nie wiedzialem o tym wcześniej ponieważ wcześniej były one tylko naderwane… Czytaj więcej »
Witam, na Pana miejscu zmieniłbym sport lub porządnie zrehabilitował kolano, by nie doprowadzić do kolejnej kontuzji. 2-3 lata gry nie są warte późniejszej endoprotezy z powodu uszkodzeń w kolanie, których… Czytaj więcej »
Witam , czytając Pana komentarze czuje , że jedynie Pan może mi pomoc.. Około 6 tygodni temu podczas egzaminu z wf na ” kopercie” poczułam przeskok kolana podczas biegu i… Czytaj więcej »
Witam,
posłuchałbym na początek na pewno drugiego specjalisty i rozpoczął jak najszybciej rehabilitację z dobrym fizjoterapeutą. Pozdrawiam!
Cz uszkodzenie trzeciego stopnia więzadła acl oznacza jego całkowite zerwanie? na
Nie zawsze, ale zazwyczaj oznacza jego niewydolność, czyli funkcjonalnie często taki ACL zachowuje się jak zerwany. Pozdrawiam.
Witam, po zerwaniu ACL trenowałam nadal rok sport i w końcu MUSIAŁAM zrobić przeszczep. Byłam bardzo zadowolona, cieszyłam się sprawnością i aktywnym życiem jeszcze piętnaście lat i….. nagle podczas gry… Czytaj więcej »
Witam, to zależy co rozumie Pani przez określenie “żyją normalnie”. Funkcjonowanie bez więzadła naraża inne tkanki na uszkodzenie i szybsze zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego. To że część pacjentów funkcjonuje bez… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, Moja “przygoda” z kolanem zaczęła się ok. 7lat temu od zerwania ACL (kolano lewe). Po rekonstrukcji, rehabilitacji wróciłem do sportu (piłka nożna). Przeszczep wytrzymał 4 lata i niestety… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, po 3 zabiegach operacyjnych myślę, że orteza dynamiczna jest dobrym pomysłem, ponieważ ryzyko ponownego urazu i jego konsekwencje wg mnie będą większe niż “straty” stabilizacji. Musi to oczywiście… Czytaj więcej »
Witam po rezonansie dostałem taki opis. W badaniu nie uwidoczniono ciągłości więzadła krzyżowego przedniego w bliższej części,pozostała część więzadła o nieprawidlowej intensywności sygnału,nierówna. Wnioski:cechy zerwania ACL oraz dużego stopnia uszkodzenia… Czytaj więcej »
Witam. Jakie jest pytanie?
Przepraszam faktycznie nie zadałem pytania. Czy Pana zdaniem jest szansa normalnie funkcjonować bez operacji. (Nie uprawiam sportu) dr mi powiedział że za 6tyg jak się wygoi reszta kolana to rekonstrukcja… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
po samym opisie prawdopodobnie nie obejdzie się niestety bez zabiegu operacyjnego. Pozdrawiam!
Witam Pana jestem po rezonansie magnetycznym i dostalem taki opis. Napisze w skrocie: W badaniu nie uwidoczniono ciaglosci wiezadla krzyzowego przedniego w blizszej czesci,pozostala czesc wiezadla o nieprawidlowej intensywnosci sygnalu,nierowna.… Czytaj więcej »
Witam, ACL z opisu jest zerwany całkowicie, a jego kikut jest po prostu prawdopodobnie postrzępiony. Jeśli chodzi o artroskopię to prawdopodobnie faktycznie jej Pan nie uniknie. Osobiście namawiałbym jednak Pana… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź. Miałam przeszczep z półbłoniastego półścięgnistego. A poleca pan syntetyczne? albo ze zwłok?
Nie, zdecydowanie gdybym miał wybierać wybrałbym swoje tkanki. Pozdrawiam!
No więc może zacznę od tego ze mam 18 lat i od około 6 uprawiam sport, a mianowicie piłkę nożną. Na początku tych wakacji na treningu podczas biegu moje kolano… Czytaj więcej »
Witam, sama artroskopia bez rekonstrukcji to zły pomysł. Aktualnie nie wykonuje się już artroskopii diagnostycznych, dlatego zrobienie MRI i ewentualna artroskopia z jednoczesną rekonstrukcją uszkodzonych struktur to jedyny sensowny pomysł… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź.
Tak zdaję sobie sprawę ze jeden zabieg byłby najlepszy ale z NFZ jest to mało prawdopodobne a na zabieg prywatny to za bardzo mnie nie stać.
To błędne myślenie, zabieg zależy bardziej od lekarza operującego, nie od tego czy robiony jest na NFZ, czy prywatnie. Pozdrawiam!
No to tam gdzie będę miał mieć zabieg to lekarz na wizycie mi mówił że u nich wygląda to tak ze najpierw artroskopia a za 6 miesięcy rekonstrukcja,więc będę musiał… Czytaj więcej »
Aktualnie wykonuje się takie procedury przy jednym zabiegu, nie ma sensu dzielić ich na dwa. Pozdrawiam.
A co Pan sądzi o ortezie zegarowej? warto zainwestować dla bezpieczeństwa kolana?
I czy Pana zdaniem jest ona wogole potrzebna przy urazach zerwania acl?
Witam,
jej stosowanie ma sens w pierwszych tygodniach po ACL. Później nie ma ona żadnego zastosowania w prewencji kontuzji. Wg mnie warto. Pozdrawiam!
Witam. Mam uszkodzone wiezadlo krzyzowe i boczne, w jakim stopniu nie wiem bo diagnoza jest po wlosku a ja czekam na wizyte u ortopedy. Urazu doznalem 16.09, mialem wykonana artoskopie,… Czytaj więcej »
Witam,
co było wykonane podczas artroskopii? Od tego zależy jakie jest postępowanie po zabiegu. Pozdrawiam.
W tym problem, ze nie wiem.
Ja również. 🙂 Proszę pytać lekarza operującego. Pozdrawiam.
Dziś dostałem termin na artroskopie kolana tylko na artroskopie bez żadnej rekonstrukcji i się załamałem,termin to 19.09.2018 rok.
Czyszczenie kolana i trzeba czekac rok,masakra jakas.
Witam, po co Panu to czyszczenie? Takich zabiegów już od dawna się nie wykonuje. Jeśli jest wskazanie do rekonstrukcji lub naprawy np. łąkotki artroskopia jest wskazana. Jeśli nie ma to… Czytaj więcej »
Przepraszam, że się wtrące w wątek, ale niestety Panie Piotrze takie zabiegi na NFZ dalej się wykonuje. Sam jestem tego przykładem. Mimo przedstawionego wyniku z rezonansu o całkowitym zerwaniu ACL… Czytaj więcej »
Panie Danielu, wiem, że w Pana przypadku to już niewiele zmieni, ale dzielenie takiego zabiegu na dwie operacje nie powinno mieć miejsca. To narażanie pacjenta 2 razy na ryzyko powikłań… Czytaj więcej »
Witam, mam 19 lat. Za tydzień czeka mnie rekonstrukcja więzadła metodą LARS. Więzadło zerwałem ok 2 lat temu (posiadam wynik rezonansu z tego roku). W ciągu tych dwóch lat nie… Czytaj więcej »
Witam, osobiście w Twoim wieku nigdy nie zdecydowałbym się na LARS’a. Zdecydowanie jest to metoda dużo gorsza od przeszczepu autogennego (ze ścięgien zginaczy lub więzadła rzepki). LARS’a odradzam. Jeśli masz… Czytaj więcej »
Witam, Mam podejrzenie zerwania ACL. Jaką ortezę poleciłby Pan na taką kontuzję. Czy ma być taka z zegarem czy wystarczy z szynami. Czy otwór na rzepkę coś pomoże w takim… Czytaj więcej »
Witam, to zależy do czego Panu taka orteza ma służyć. Jeśli ma Panu służyć do stabilizacji to lepiej po prostu wybrać się na rehabilitację zamiast dalej osłabiać sobie mięśnie przed… Czytaj więcej »
Witam,
Ortezę potrzebuje na czas pobytu w pracy przed ewentualnym zabiegiem jeszcze. Częste wysiadanie ze samochodu, dużo chodzenia.
osobiście nie jestem zwolennikiem ortezowania w takich przypadkach. Pozdrawiam!
Witam, po pierwsze wielkie dzięki za zaangażowanie i bardzo dużo wartościowych i wyważonych opinii – gratuluje podejścia do bloga 🙂 Mój 16letni syn przewrócił się na nartach w lutym. Zabolało… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, niestety czasem nawet na MRI nie do końca można ocenić czy więzadło krzyżowe przednie ma zachowaną ciągłość. Zdarza się, że testy funkcjonalne markują stabilność, ponieważ gorset mięśniowy pacjenta… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuję. Oczekiwałem rzeczowej odpowiedzi i taką dostałem. Prowadzi Pan bloga w rzadko spotykany sposób – brawo 🙂 Jeśli mogę jeszcze skorzystać z Pana wiedzy… Doktor sugeruje przynajmniej 3 miesięczne… Czytaj więcej »
Jeśli nie planujesz uprawiać sportów wysokiego ryzyka urazu kolana (piłka, narty, siatkówka, koszykówka, tenis itp.) to warto myśleć o leczeniu zachowawczym i termin na wakacje jest dobry. 🙂 Jeśli planujesz… Czytaj więcej »
Przy założeniu, że wszystko idzie w miarę dobrze i 16 lat to młodość ile czasu przerwy w szkole trzeba liczyć przy autoprzeszczepie? Czy może sztuczny brać też pod uwagę?
Proszę nie brać pod uwagę sztucznego. Po autogennym przeszczepie jest to około 6-8 tygodni przerwy w szkole. Pozdrawiam!
Witam .We wrześniu miałam wykonaną artroskopie kolana szycie łąkotki , wycięte ciało Hoffy, powycinana chrzastka. Mam rozerwane acl i czeka mnie druga operacja rekonstrukcji .Tyle tylko , że mam całkowity… Czytaj więcej »
Witam,
to zależy tylko od lekarza prowadzącego Pani przypadek i od przyczyny zaniku (jeśli to tylko poprzez unieruchomienie to niewielki problem). Pozdrawiam.
Jakie mogą być inne przyczyny zaniku miesnia czworoglowego?
Jedyna dodatkowa przyczyna, która przychodzi mi do głowy to odnerwienie mięśnia, ale po zabiegu ACL to raczej niemożliwe. Pozdrawiam.
Wywiad: Przebyty urazy skrętne kolana, ostatni 2 tygodnie temu. W punkcji ewakuowano około 60 ml płynu z krwią. Obecnie staw boli przy maksymalnym zgięciu i wyproście oraz przy ruchach skrętnych.… Czytaj więcej »
Witam,
na razie na pewno spróbowałbym zachowawczo. Jeśli kolano będzie zachowywać się niestabilnie rekonstrukcja. Pozdrawiam.
Witam serdecznie, Końcem maja tego roku przytłukłem sobie prawe kolano od lewej strony motocyklem. W pierwszym dniu pomyślałem – noo jak zawsze poboli i przestanie. Do wieczora jeszcze jakoś funkcjonowałem.… Czytaj więcej »
Witam, osobiście poszukałbym najpierw dobrego fizjoterapeuty, który popracuje nad stabilnością kolana. Nawet jeśli uszkodzeniu uległo np. więzadło krzyżowe to nie jest ono wskazaniem do pilnej operacji, więc można się z… Czytaj więcej »
Witam, dostałem wyniki mri. Gram w piłkę i jestem w wojsku dlatego potrzebuję mieć sprawne kolano do wykonywania obowiązków. Kwalifikuję sie do rekonstrukcji czy mozę leczenia zachowawczego. Co bedzie lepsze… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli nie ma objawów niestabilności stawu kolanowego to nadaje się ono do leczenia zachowawczego. Pozdrawiam.
Witam, potrzebuje wzmocnić mięsień czworogłowy uda przed rekonstrukcją bo po wypadku zanikł,jakie cwiczenia oprocz rowerku stacjonarnego moze mi Pan polecic? I czy warto isc na rehabilitacje do specjalisty przed zabiegiem… Czytaj więcej »
Witam,
warto wybrać się do fizjoterapeuty przed zabiegiem, ponieważ to on powinien Panu ułożyć zestaw ćwiczeń na wzmocnienie mięśni. Pozdrawiam!
Witam. 2.5 roku temu miałem skręcony staw kolanowy.Na rezonansie robionym po 1.5 (wcześniej były różne badania i rehabilitacje) roku wyszło,że:więzadło krzyżowe przednie jest naderwane w 70%,więzadło krzyżowe tylne częściowo naderwane… Czytaj więcej »
Witam, skoro odczuwa Pan objawy niestabilności stawu kolanowego to faktycznie może warto zastanowić się nad zabiegiem operacyjnym. Reszta więzadeł przez taki czas prawdopodobnie się “dogoiła” (są lepiej ukrwione od ACL).… Czytaj więcej »
Witam W maju tego roku grając w piłkę nożną skręciłem dość poważnie kolano. Strzeliło jakby deskę złamał. Byłem u ortopedy który wykonał usg na którym zobaczył , że więzadło boczne… Czytaj więcej »
Witam serdecznie,
jesli sa zerwane to nawet trzeba w czasie jednej operacji. Dzielenie tych zabiegów na dwa nie ma większego uzasadnienia medycznego. 🙂 Pozdrawiam!
Panie Piotrze mam 45 lat i zrobioną rekonstrukcję lewego kolana 10 lat temu!Niestety znowu zostały ACL zerwane w 100 procentach w tym kolanie!Co robić?Muszę się przyznać,że nawet mnie ta noga… Czytaj więcej »
Witam,
wszystko zależy od objawów. Jeśli nie ma niestabilności w ruchach dynamicznych, a kolano nie boli to może warto przemyśleć próbę leczenia zachowawczego? Pozdrawiam!
Witam, Miałem podejrzenie zerwania ACLa jednak po rezonansie stwierdzono uszkodzenie I/II stopnia. Obecnie mam zaplanowany zabieg PRP w celu regeneracji. Moje pytanie brzmi czy będę mógł wrócić do tańca po… Czytaj więcej »
Witam,
nie jestem Panu w stanie odpowiedzieć na takie pytanie nie oglądając kolana. Specjalista musi pana zbadać, zrobić wywiad i wtedy decydować o powrocie do tańca. Pozdrawiam.
Witam, 6-7 tygodni temu doznałem urazu, w którym jak sie później okazało prawie całkowicie zerwałem ACL – opis rezonansu wskazuje “cechy znacznego uszkodzenia, ciągłość pojedynczych włókien”, do tego stłuczenie kłykci… Czytaj więcej »
Witam,
najważniejszą wskazówką jest znalezienie dobrego fizjoterapeuty, który przygotuje Pana kolano na tyle, że zabieg nie będzie konieczny. Sam niestety nie da Pan rady tego zrobić. Pozdrawiam!
Witam, wczoraj otrzymałam wyniki rezonansu. Wyrok : Cechy całkowitego lub prawie całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego, oraz uszkodzenie łąkotki II stopnia. Dodam że mam 14 lat. Zerwałam je podczas gry… Czytaj więcej »
Witam,
w mojej ocenie jeśli chcesz wracać do piłki konieczna jest rekonstrukcja. LARS absolutnie nie, tylko przeszczepy autogenne jeśli jest taka możliwość. Pozdrawiam!
Mój lekarz uważa że nie powinno się robić operacji w tym wieku, i że lepszym rozwiązaniem jest ustabilizowac kolano przez mięśnie. A operacja za 2-4 lata.
To zleży jak szybko chcesz wracać do sportu. Na pewno lepszym rozwiązaniem jest rekonstrukcja po zakończeniu wieku rozwojowego, ale pytałeś czy bez więzadła da się grać bezpiecznie…nie da się. Pozdrawiam!
Witam jestem 5 lat od zerwania acl.Za 2miesiace czeka mnie rekonstrukcja ale niestabilności nie odczuwam co robić?
Witam,
skonsultować z 2-3 lekarzami i zasięgnąć opinii, czy warto. Pozdrawiam!
Witam. Mam pytanie co do operacji – robi czy nie ? 🙂 Mam 42 lata i chciałbym jeszcze pograć w piłkę nożną 🙂 Minął rok od badania badania, byłem wtedy… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli nie ma oznak niestabilności, kolano nie boli i nie “ucieka” to raczej nie ma sensu operowanie go bezobjawowo. Tym bardziej w szpitalu w Otwocku. Pozdrawiam!
Witam bardzo proszę o pomoc fachową poradę, 3 tyg temu w wyniku złego ladowania po wyskoku jazzowym na sali tanecznej doznałam urazu kolana jak wykazał później rezonans zerwanie wiezadla Acl… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
przy bardzo aktywnym trybie życia i w młodym wieku nie zastanawiałbym się i na pewno słuchał lekarzy. Pozdrawiam!