Czy warto operować uszkodzony ACL?

O więzadle krzyżowym przednim napisałem już wiele, ale wydaje mi się, że nadal jest to „temat rzeka”, do którego warto wracać, co potwierdza ilość Waszych zapytań w tematach związanych z ACL-em.

Jednym z głównych pytań jakie zadają sobie pacjenci po urazie więzadła krzyżowego przedniego jest oczywiście: „czy w moim przypadku warto robić rekonstrukcję? Może lepiej spróbować leczenia zachowawczego? Odpowiedź nigdy nie jest prosta, dlatego poniżej postaram się przedstawić Ci wszystkie „za i przeciw”, dotyczące zabiegu chirurgicznego po urazie ACL. Zacznijmy od tego, że musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań…

 

Pytanie pierwsze: jak mocno uszkodzone jest więzadło krzyżowe przednie?

Jeśli należysz do szczęśliwców (w tym całym nieszczęściu), którzy częściowo uszkodzili ACL to jesteś w gronie osób, które mają świetny start do leczenia zachowawczego. Częściowe uszkodzenia rzadziej dają objawy niestabilności, częściej poddają się rehabilitacji z dobrym skutkiem i są oczywiście mniej niebezpieczne od zerwań całkowitych. W przypadku urazu z zachowaniem przynajmniej części włókien więzadła napewno nie myślałbym od razu o operacji. Tu czas gra na Twoją korzyść.

Co w przypadku pełnych uszkodzeń ACL-a? Tu również nie warto się spieszyć (chyba, że jesteś Arkadiuszem Milikiem i zarabiasz na uprawianiu sportu z wysokim ryzykiem ponownego urazu). Zerwane więzadło krzyżowe się nie zrośnie, jednak osobiście mam pacjentów, którzy przez lata bez ACL-a szczęśliwie uprawiają sport (np. dyscypliny triathlonowe). Warto dać kolanu kilka tygodni na regenerację innych uszkodzonych struktur i sprawdzić, czy może uda się je jednak z sukcesem leczyć  całość zachowawczo.

PAMIĘTAJ również o bardzo ważnej rzeczy: to nie zerwanie więzadło krzyżowe jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego! Od czego w takim razie zależy wybór leczenia? Tu zadaj sobie kolejne, jeszcze ważniejsze pytanie…

 

Odbudowa stabilizacji kończyny dolnej to obowiązkowy punkt nieoperacyjnego leczenia uszkodzonego ACL-a.

 

Pytanie drugie. Czy odczuwam niestabilność po urazie ACL?

Tak, to właśnie objaw niestabilności stawu kolanowego jest wskazaniem do operacji w przypadku uszkodzonego ACL-a . Jeśli kolano „ucieka” Ci np. podczas wchodzenia po schodach lub innych niewymagających czynności w ciągu dnia to nie ma się nad czym zastanawiać. Masz bardzo małe szanse na sukces leczenia zachowawczego, więc odczekaj co najmniej 6 tygodni od urazu (okres stanu zapalnego, nie warto się w tym czasie operować), zaplanuj zabieg i zrób rekonstrukcję (możliwości rekonstrukcji ACL znajdziesz TUTAJ). W przypadku funkcjonowania z niestabilnością możesz mieć pewność, że prędzej czy później uszkodzisz kolejne struktury w kolanie (łąkotki, chrząstkę) i finalnie i tak zrobisz rekonstrukcję.

A co jeśli jakimś cudem nie odczuwasz niestabilności nawet z diagnozą pełnego zerwania ACL-a? Wybierz się do fizjoterapeuty, popracujcie razem nad stabilizacją i odbudową mięśni, a może również „uciekniesz spod noża” chirurgowi. Napiszę jeszcze raz, głośno i wielkimi literami: WSKAZANIEM DO OPERACJI ACL JEST NIESTABILNOŚĆ STAWU KOLANOWEGO, NIE ZERWANIE WIĘZADŁA. No to lecimy dalej…

 

Pytanie trzecie. Czy przy okazji urazu uszkodzone zostały inne struktury kolana?

W stwierdzeniu „inne struktury” mam na myśli głównie łąkotki oraz resztę więzadeł stawu kolanowego (poboczne, tylne itp.). Jeśli Twój uraz był poważny i staw kolanowy i tak wymaga zabiegu że względu na resztę uszkodzeń to warto rozważyć rekonstrukcję od razu przy jednej operacji. W przeciwnym wypadku okres rekonwalescencji może osłabić stabilizację kolana i doprowadzić do objawów niestabilności. W takim przypadku wróć do punktu drugiego i przeczytaj go jeszcze raz.

 

Zmiana rodzaju uprawianego sportu może być kluczowym elementem rehabilitacji zachowawczej po urazie ACL.

 

Pytanie czwarte. Czy planujesz wrócić do sportu wysokiego ryzyka kontuzji kolana?

Ważną kwestią jest również powrót do sportu po kontuzji. Nie trudno się domyślić, że w przypadku piłki nożnej, szalonego szusowania po czarnych trasach na nartach, czy wsadów do kosza ponad przeciwnikami bez ACL-a masz większą szansę na ponowny uraz, który może zakończyć się tragicznie dla kolana. Jeśli planujesz powrót po kontuzji do sportu wysokiego ryzyka to mocno zastanowiłbym się nad wykonaniem rekonstrukcji całkowicie zerwanego ACL-a nawet bez objawów niestabilności.

Jest również inne, według mnie bardziej rozsądne wyjście. Po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego po leczeniu zachowawczym część osób aktywnych wraca do sportu mniej „kontaktowego” niż przed kontuzją. Zamiana piłki nożnej np. na bieganie, czy nart na snowboard (mniejsze ryzyko urazu stawu kolanowego) wydaje się być dość logicznym rozwiązaniem i nierzadko kończy się sukcesem. Musisz sobie zdać tylko pytanie, czy jesteś w stanie pójść na kompromis i zrezygnować z ukochanego sportu w imię „wyższego dobra”? Wybór należy do Ciebie.

 

Pytanie piąte, ostatnie. Czy boisz się zmian zwyrodnieniowych kolana?

W czteroletnich badaniach Jungmann’a et al. z 2016 r. (Degeneration in ACL Injured Knees with and without Reconstruction in Relation to Muscle Size and Fat Content.) na grupie 54 pacjentów praktycznie nie znaleziono różnic w ilości zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego pomiędzy osobami leczonymi zachowawczo i operacyjnie. Najnowsze badania prowadzone przez FIFA w kierunku zmian zwyrodnieniowych u piłkarzy po urazach ACL również wykazują taką tendencję. Oznacza to, że zabieg operacyjny nie jest gwarantem prewencji zmian zwyrodnieniowych w przyszłości.

Przyznam szczerze, że moje osobiste podejście do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego bardzo dynamicznie zmienia się w kierunku leczenia zachowawczego. Są przypadki, w których doświadczenie lekarza oraz fizjoterapeuty prowadzącego od razu podpowiadają, że bez rekonstrukcji się nie obejdzie, jednak coraz częściej próby leczenia bezoperacyjnego pacjentów bez niestabilności przynoszą świetne rezultaty. Warto rozważyć taką opcję przed oddaniem się w ręce chirurga na stole operacyjnym.

325
Dodaj komentarz

avatar
133 Comment threads
192 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
116 Comment authors
PiotrPatrycjaJuliaDamianSzymon Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Jolanta
Gość

Jestem pół roku po zerwaniu całkowitym ACL. Chodzę na fizjoterapię, ćwiczę sama. Nie odczuwam niestabiności, potrafię skakać na jednej nodze ( tej po urazie), biegam i ćwiczę bez „uciekania” kolana.… Czytaj więcej »

Maja
Gość

Witam serdecznie, mam do Pana dwa pytania odnośnie anlizowanego tematu; jestem 4 miesiące po urazie kolana, początkowe rokowania po badaniu USG odnośily się do naderwania II st. więzadła pobocznego piszczelowego… Czytaj więcej »

Asia
Gość

Mam pytanie, w grudniu zerwalam wiezadlo krzyzowe przednie. Uraz by rozpoznany dopiero bo badaniu MRI, kolano nie wykazywalo niestabilnosci. Minelo juz 5 miesiecy od kontuzji, obecnie po zrobieniu badania USG,… Czytaj więcej »

Stanisław
Gość

Witam serdecznie! Z góry dziękuję za świetne artykuły i za poświęcony czas! Miałbym do Pana pytanie, ponieważ jestem już na skraju wyczerpania w poszukiwaniu rozwiązania mojej przypadłości. Moj przypadek: Około… Czytaj więcej »

Gosia
Gość

Witam Pana serdecznie 🙂 Bardzo proszę o poradę . nie jestem osobą szczupłą co prawda schudlam ok 35 kg( ok 2 lat) i aktualnie wazę ok 109 kg. zawsze bylam… Czytaj więcej »

Gosia
Gość

Dziękuję Panu serdecznie 🙂 pzdr

Szymon
Gość

Witam! Ja uszkodziłem ACL w stopniu 2 zaawansowanym, do tego kolejne uszkodzenia innych struktur kolana. Miało to miejsce juz rok temu a niestabilność jest olbrzymia. Miałem wykonaną artroskopie gdzie „wyczyszczony”… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość

Witam Moje problemy z kolanem to dość rozległa historia i trwa już ponad 20 lat. Najpierw było naderwanie ACL i operacja bez rekonstrukcji, potem było uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i częściowe… Czytaj więcej »

Piotr
Gość

Witam, mam 31 lat, jestem w dobrej kondycji fizycznej i z kolanami nie miałem nigdy żadnych problemów. Niestety w sobotę 20 maja tego roku podczas meczu piłki nożnej zerwałem wiązadła.… Czytaj więcej »

Agnieszka
Gość

Dzień dobry 22 kwietnia na zawodach ju-jutsu zerwałam więzadło krzyżowe przednie, rezonans wykazał naderwanie pobocznego i jakieś uszkodzenie łękotki. Dzięki swietnemu fizjoterapeucie wracam do sprawności, jednak lekarz chce zrobić rekonstrukcję,… Czytaj więcej »

Rafał
Gość

Witam. Lekarz na podstawie rezonansu stwierdził u mnie uszkodzenie więzadła. W wakacje planuję wyjazd w góry włącznie z przejściem poważniejszych szlaków – podejścia po łańcuchach. Czy wiąże się to z… Czytaj więcej »

Asia
Gość

Witam Mam pytanie co do wyboru przeszczepu. Co Pan radziłby dla sportowca, fizjo doradzał z mięśnia półścięgnistego, a ortopeda z więzadła rzepki, które jesy bardziej wytrzymały, ale podobno rehabilitacja jest… Czytaj więcej »

Tomek
Gość

Witam. Jestem 13 tyg po rekonstrukcji ACL metoda hybrydową (wiązadło firmy Komak JewelACL wraz ze ścięgnem Achillesa) http://komak.pl/jewelacl/. Mam pytanie od lekarza się dowiedziałem zę nastapiło zrzluznienie wiązadła o ok… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość

Witam. Przeczytałem chyba wszystkie Pana artykuły. Podczas jazdy na nartach po skoku straciłem w powietrzu równowagę i poszedłem po lądowaniu na tył. CHyba nawet utrzymałem się na nartach, ale czułem… Czytaj więcej »

Mateusz
Gość

Witam. Jestem po urazie kolana. Zrobiłem badanie MR – Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości o zatartym sygnale i strukturze – naderwane. Więzadło tylne, poboczne boczne i przyśrodkowe o zachowanej… Czytaj więcej »

Roland
Gość

Witaj Piotrze, Piszę na „Ty” chociaż tak na prawdę się nie znamy, ale śledzę już od dawna Twoje wpisy, porady, stosowałem się już nie raz do Twoich ćwiczeń, także czuję… Czytaj więcej »

Paulina
Gość

Dzień dobry W czerwcu podczas amatorskiego meczu piłki ręcznej doznałam kontuzji kolana. W opisie rezonansu: masywne, izolowane naderwanie więzadła krzyżowego przedniego z zachowanym przyczepem piszczelowym. Poza tym prawidłowe obrazy wszystkich… Czytaj więcej »

Damian
Gość

Witam Panie Piotrze. Jestem rok czasu po szyciu łąkotki przyśrodkowej i prawie 9 miesiecy po rekonstrukcji ACL. Lekarz 2 miesiące temu zakończył leczenie. Kolano jest stabilne. Chodzę na siłownie (… Czytaj więcej »

Marek
Gość

Witam, Trafiłem tutaj przeglądając Internet po załamującej mnie diagnozie doktora. Jestem piłkarzem, jednak sytuacja, w której nabyłem kontuzji jest zupełnie inna. Otóż doznałem bolesnego upadku na płytki. Upadłem centralnie na… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość

witam Pana mam pytanie po jakim czasie częściowo uszkodzone więzadło się goi ? uraz miałem w listopad 2015 , RM robiłem w maju 2016 brzmiał , w okolicy przyczepu udowego… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość

Witam Panie Piotrze, miałem rekonstrukcję ACL i usuniętą częściowo łąkotkę przyśrodkową w grudniu 2009r do tej pory było wszystko w jak najlepszym porządku, przed miesiącem poczułem ból w kolanie i… Czytaj więcej »

Michał
Gość

Wotan serdecznie! Mam pytanie i uważam je za bardzo dziwne,otóż mam zerwane więzadła krzyżowe już z przed 3 lat (nie wiedzialem o tym wcześniej ponieważ wcześniej były one tylko naderwane… Czytaj więcej »

Monika
Gość

Witam , czytając Pana komentarze czuje , że jedynie Pan może mi pomoc.. Około 6 tygodni temu podczas egzaminu z wf na ” kopercie” poczułam przeskok kolana podczas biegu i… Czytaj więcej »

Bożena
Gość

Cz uszkodzenie trzeciego stopnia więzadła acl oznacza jego całkowite zerwanie? na

Basia
Gość

Witam, po zerwaniu ACL trenowałam nadal rok sport i w końcu MUSIAŁAM zrobić przeszczep. Byłam bardzo zadowolona, cieszyłam się sprawnością i aktywnym życiem jeszcze piętnaście lat i….. nagle podczas gry… Czytaj więcej »

Rafał
Gość

Witam serdecznie, Moja „przygoda” z kolanem zaczęła się ok. 7lat temu od zerwania ACL (kolano lewe). Po rekonstrukcji, rehabilitacji wróciłem do sportu (piłka nożna). Przeszczep wytrzymał 4 lata i niestety… Czytaj więcej »

SEBASTIAN
Gość

Witam po rezonansie dostałem taki opis. W badaniu nie uwidoczniono ciągłości więzadła krzyżowego przedniego w bliższej części,pozostała część więzadła o nieprawidlowej intensywności sygnału,nierówna. Wnioski:cechy zerwania ACL oraz dużego stopnia uszkodzenia… Czytaj więcej »

Sebastian lat 27
Gość

Witam Pana jestem po rezonansie magnetycznym i dostalem taki opis. Napisze w skrocie: W badaniu nie uwidoczniono ciaglosci wiezadla krzyzowego przedniego w blizszej czesci,pozostala czesc wiezadla o nieprawidlowej intensywnosci sygnalu,nierowna.… Czytaj więcej »

Basia
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Miałam przeszczep z półbłoniastego półścięgnistego. A poleca pan syntetyczne? albo ze zwłok?

Kacper
Gość

No więc może zacznę od tego ze mam 18 lat i od około 6 uprawiam sport, a mianowicie piłkę nożną. Na początku tych wakacji na treningu podczas biegu moje kolano… Czytaj więcej »

Sebastian lat 27
Gość

Dziękuję za odpowiedź.
Tak zdaję sobie sprawę ze jeden zabieg byłby najlepszy ale z NFZ jest to mało prawdopodobne a na zabieg prywatny to za bardzo mnie nie stać.

SEBASTIAN lat 27
Gość

No to tam gdzie będę miał mieć zabieg to lekarz na wizycie mi mówił że u nich wygląda to tak ze najpierw artroskopia a za 6 miesięcy rekonstrukcja,więc będę musiał… Czytaj więcej »

Sebastian lat 27
Gość

A co Pan sądzi o ortezie zegarowej? warto zainwestować dla bezpieczeństwa kolana?
I czy Pana zdaniem jest ona wogole potrzebna przy urazach zerwania acl?

Tomasz
Gość

Witam. Mam uszkodzone wiezadlo krzyzowe i boczne, w jakim stopniu nie wiem bo diagnoza jest po wlosku a ja czekam na wizyte u ortopedy. Urazu doznalem 16.09, mialem wykonana artoskopie,… Czytaj więcej »

Sebastian lat 27
Gość

Dziś dostałem termin na artroskopie kolana tylko na artroskopie bez żadnej rekonstrukcji i się załamałem,termin to 19.09.2018 rok.
Czyszczenie kolana i trzeba czekac rok,masakra jakas.

Piotrek
Gość

Witam, mam 19 lat. Za tydzień czeka mnie rekonstrukcja więzadła metodą LARS. Więzadło zerwałem ok 2 lat temu (posiadam wynik rezonansu z tego roku). W ciągu tych dwóch lat nie… Czytaj więcej »

Mirek
Gość

Witam, Mam podejrzenie zerwania ACL. Jaką ortezę poleciłby Pan na taką kontuzję. Czy ma być taka z zegarem czy wystarczy z szynami. Czy otwór na rzepkę coś pomoże w takim… Czytaj więcej »

Stach
Gość

Witam, po pierwsze wielkie dzięki za zaangażowanie i bardzo dużo wartościowych i wyważonych opinii – gratuluje podejścia do bloga 🙂 Mój 16letni syn przewrócił się na nartach w lutym. Zabolało… Czytaj więcej »

Magdalena
Gość

Witam .We wrześniu miałam wykonaną artroskopie kolana szycie łąkotki , wycięte ciało Hoffy, powycinana chrzastka. Mam rozerwane acl i czeka mnie druga operacja rekonstrukcji .Tyle tylko , że mam całkowity… Czytaj więcej »

Magdalena
Gość

Jakie mogą być inne przyczyny zaniku miesnia czworoglowego?

Mateusz
Gość

Wywiad: Przebyty urazy skrętne kolana, ostatni 2 tygodnie temu. W punkcji ewakuowano około 60 ml płynu z krwią. Obecnie staw boli przy maksymalnym zgięciu i wyproście oraz przy ruchach skrętnych.… Czytaj więcej »

Damian
Gość

Witam serdecznie, Końcem maja tego roku przytłukłem sobie prawe kolano od lewej strony motocyklem. W pierwszym dniu pomyślałem – noo jak zawsze poboli i przestanie. Do wieczora jeszcze jakoś funkcjonowałem.… Czytaj więcej »

Marcin
Gość

Witam, dostałem wyniki mri. Gram w piłkę i jestem w wojsku dlatego potrzebuję mieć sprawne kolano do wykonywania obowiązków. Kwalifikuję sie do rekonstrukcji czy mozę leczenia zachowawczego. Co bedzie lepsze… Czytaj więcej »

Sebastian lat 27
Gość

Witam, potrzebuje wzmocnić mięsień czworogłowy uda przed rekonstrukcją bo po wypadku zanikł,jakie cwiczenia oprocz rowerku stacjonarnego moze mi Pan polecic? I czy warto isc na rehabilitacje do specjalisty przed zabiegiem… Czytaj więcej »

Adam
Gość

Witam. 2.5 roku temu miałem skręcony staw kolanowy.Na rezonansie robionym po 1.5 (wcześniej były różne badania i rehabilitacje) roku wyszło,że:więzadło krzyżowe przednie jest naderwane w 70%,więzadło krzyżowe tylne częściowo naderwane… Czytaj więcej »

Mariiusz
Gość

Witam W maju tego roku grając w piłkę nożną skręciłem dość poważnie kolano. Strzeliło jakby deskę złamał. Byłem u ortopedy który wykonał usg na którym zobaczył , że więzadło boczne… Czytaj więcej »

Paweł
Gość

Panie Piotrze mam 45 lat i zrobioną rekonstrukcję lewego kolana 10 lat temu!Niestety znowu zostały ACL zerwane w 100 procentach w tym kolanie!Co robić?Muszę się przyznać,że nawet mnie ta noga… Czytaj więcej »

Radek
Gość

Witam, Miałem podejrzenie zerwania ACLa jednak po rezonansie stwierdzono uszkodzenie I/II stopnia. Obecnie mam zaplanowany zabieg PRP w celu regeneracji. Moje pytanie brzmi czy będę mógł wrócić do tańca po… Czytaj więcej »

Witold K
Gość

Witam, 6-7 tygodni temu doznałem urazu, w którym jak sie później okazało prawie całkowicie zerwałem ACL – opis rezonansu wskazuje „cechy znacznego uszkodzenia, ciągłość pojedynczych włókien”, do tego stłuczenie kłykci… Czytaj więcej »

KASIA
Gość

Witam, wczoraj otrzymałam wyniki rezonansu. Wyrok : Cechy całkowitego lub prawie całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego, oraz uszkodzenie łąkotki II stopnia. Dodam że mam 14 lat. Zerwałam je podczas gry… Czytaj więcej »

Mariusz
Gość

Witam. Mam pytanie co do operacji – robi czy nie ? 🙂 Mam 42 lata i chciałbym jeszcze pograć w piłkę nożną 🙂 Minął rok od badania badania, byłem wtedy… Czytaj więcej »