Ćwiczenia z wykorzystaniem gumy oporowej SKLZ.

Co kilka miesięcy na rynku polskim pojawia się nowa firma produkująca sprzęt treningowy. Ostatnimi czasy moim „odkryciem” jest amerykańska firma SKLZ, produkująca znakomity sprzęt dedykowany do różnorakich sportów (głównie tych najpopularniejszych w USA). Moją uwagę przyciągnęły głównie ich akcesoria, które mogę wykorzystać do treningu dynamiki, koordynacji oraz wytrzymałości u moich pacjentów.

Kilka ciekawych rozwiązań, wykorzystanych przez firmę SKLZ w ich sprzęcie zadziwiło mnie również po przetestowaniu ich na własnej skórze w treningu medycznym. Aktualnie jedną z moich ulubionych „zabawek” jest guma SKLZ Lateral Resistor, który wykorzystuję do poprawy wytrzymałości mięśni nóg, dynamiki biegu oraz skoku. Niby patent banalny i znany od dawna, ale w wykonaniu firmy SKLZ wygląda i sprawdza się dużo lepiej niż wszystkie podobne, które wcześniej próbowałem.

 

Guma SKLZ Lateral Resistor. Plusy i minusy.

Dużym atutem wspomnianej gumy jest jakość jego wykonania. Opaski na stawy skokowe są grube, miękkie i mają naprawdę mocne rzepy, których nie sposób odpiąć bez użycia dużej siły. Sama guma jest przyjemna i daje faktycznie dość spory opór podczas ćwiczeń. Całość jest lekka i banalnie prosta w użyciu. Założenie i zdjęcie zajmuje może 10 sekund.

Jeśli chodzi o minusy gumy SKLZ to znalazłem tylko dwa. Pierwszy to niewielki dyskomfort, występujący u osób ze szczupłymi łydkami. Po zapięciu rzepów zdarza się, iż ich odstające końcówki mogą delikatnie obcierać i czasem trzeba się nakombinować żeby nie odczuwać dyskomfortu. Ja osobiście nie mam tego problemu, ale zdarza się to czasem głównie u szczupłych pacjentek. Drugą rzeczą, która może denerwować jest stała długość taśmy Flexi-Cord (43 cm), która jest idealna dla osób wysokich (moje 193 cm znowu się przydają), ale może być za długa dla niższych amatorów treningu. Koszt gumy to około 100 zł.

Ogólnie rzecz biorąc sprzęt jest na prawdę super. Można z nim wymyślić dziesiątki ćwiczeń stabilizacyjnych, koordynacyjnych i dynamicznych, co daje nieograniczone możliwości urozmaicania rehabilitacji i treningu bez większego ryzyka kontuzji. Poniżej przedstawiam kilka kilka przykładów wykorzystania gumy SKLZ w ćwiczeniach uzupełniających trening biegowy.

 

Ćwiczenie 1.

Dynamiczny przeskok do boku z utrzymaniem kolana nad stopą oraz stabilnym tułowiem. 

 

Ćwiczenie 2.

Dynamiczny przeskok po skosie. Warto zwrócić uwagę na kontrolę ustawienia kolana nad stopą podczas lądowania i utrzymanie pozycji tułowia.

 

Ćwiczenie 3.

Dynamiczne podciągnięcie kolana do klatki piersiowej. Bardzo ważne jest ustawienie stóp w pozycji neutralnej bez rotacji oraz napięcie brzucha i kontrola prostego kręgosłupa.

 

Ćwiczenie 4.

Dynamiczne przejście z pozycji stania do przysiadu “sumo”. Warto zwrócić uwagę na ustawienie kolan w osi stopy oraz ustawienie kręgosłupa w pozycji neutralnej.

 

Ćwiczenie 5.

Dynamiczne podciągnięcie kolana w trzech płaszczyznach (do środka, do prawego oraz lewego łokcia). Bardzo istotnym elementem ćwiczenia jest utrzymanie prostego kręgosłupa oraz napiętego brzucha podczas wszystkich elementów ćwiczenia.

 

Ćwiczenie 6.

Dynamiczny “wyrzut” kończyny dolnej do wyprostu oraz do odwiedzenia w stawie biodrowym. W tym ćwiczeniu również bardzo istotne jest utrzymanie kręgosłupa w pozycji neutralnej w celu ograniczenia kompensacji do wyprostu podczas całego ćwiczenia.

 

Ćwiczenie 7.

Przysiad na jedną nogę oraz dynamiczne odwiedzenie w stawie biodrowym z utrzymaniem stabilnego kręgosłupa w pozycji neutralnej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
31 maja 2016 10:11

Ciekawy sposób na ćwiczenia 🙂 Jeszcze nie próbowałam z gumą oporową SKLZ, ale kiedyś będę musiała wypróbować!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x